​Pamflet

Mafioti si papagali

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Luni, 9 februarie 2015, 22:43 Actualitate | Opinii

Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
Mafioţii vorbesc puţin, dar ridică des din sprâncene. Conturile nu şi le ţin în România, nici copiii la şcoală în Bucureşti şi nici vilele pe strada Maxim Gorki. Când ies în public mafioţii sunt siguri pe ei, emană aroganţă şi un oareşce aer de lojă.

Papagalii vorbesc mult şi, de cele mai multe ori, la ore de maximă audienţă. Poartă costume fine, poşete mari şi ceasuri umflate. Deşi prostălăi, papagalii pot fi uneori simpatici. Mafioţii niciodată.


De când doamna Udrea a început să se îmbrace ca Iulia Timoshenko în vremurile ei de persecuţie, am senzaţia că suntem spectatorii unui film cu mafioţi şi papagali.

Directorul în exerciţiu al celui mai mare serviciu secret din România, generalul Florian Coldea, a fost ieri în comisia parlamentară care ar trebui să controleze SRI-ul. Concluzia parlamentarilor controlori, după vreo 6 ore de prezentări, a fost că toate acuzaţiile aduse generalului controlat sunt nefondate.

Dovada? Documentele oferite chiar de serviciul secret condus de generalul controlat. Parlamentarii din comisia SRI au admis inocent înaintea întâlnirii cu generalii că nu au alte informaţii decât cele existente în media. Fenomenul controlului bazat exclusiv pe ce-ţi spune cel controlat depăşeşte chiar şi cele mai optimiste fantezii ale lui Caragiale.

De la parlamentarii din comisia de control SRI am mai aflat că întâlnirile dintre Elena Udrea şi conducerea SRI s-au desfăşurat conform procedurilor pe 10 noiembrie şi 15 decembrie 2014, adică după ce doamna Udrea nu mai era candidat la prezidenţiale, ci doar un simplu parlamentar. Ca orice simplu parlamentar, doamna Udrea s-a înscris în audienţă şi, conform procedurilor, aceasta i-a fost acordată. De altfel, totul în comisia de control SRI s-a bazat pe documentele SRI şi procedurile SRI. Cine sunt parlamentarii membri în această comisie a scris aici Cristian Pantazi. Toţi cu vocaţie de Robespierri.

Tot ieri preşedintele României, domnul Klaus Iohannis, a ţinut un discurs obişnuit în Parlamentul României. Pe un ton obişnuit, domnul Iohannis a spus parlamentarilor că „trebuie să ieşim din populism”. Le-a cerut să-şi schimbe „conduita, mentalitatea, atitudinea” şi mecanismele de selecţie din partide. I-a îndemnat, cu o voce obişnuită, să schimbe legea partidelor şi să exercite un control real, nu formal, asupra instituţiilor statului - printre care se numără, am gândit eu, şi SRI-ul.

Domnul Iohannis le-a cerut coţofenelor să nu mai fie coţofene, lupilor să nu mai fie lupi şi şerpilor să nu mai şerpuiască. Sfântul Francisc a murit de aproape 800 de ani, iar noi sperăm că îndemnurile domnului Iohannis vor fi ascultate de parlamentari.

Şi doamna Elena Udrea a vorbit ieri în faţa Parlamentului. A vorbit despre ghilotină, despre adevăr, a zis-o şi p-aia a pastorului Niemoller, de s-a înrozit tot Poptamaşul de invidie. A luptat doamna Udrea „un deceniu pentru justiţie independentă” dar acum, când i-a venit rândul, independenţa a devenit peste noapte „abuz”. Le-a cerut parlamentarilor să aprobe urmărirea ei penală şi, în acelaşi timp, să nu fie părtaşi la arestarea ei. Greu de înţeles, atât de greu că pe domnul Orban l-a apucat şi căscatul. Doar când doamna Udrea şi-a atins nasul s-a mai înveselit adunarea.

Aşa a arătat o zi importantă din Parlamentul României, zi în care acolo a fost prezent şi premierul Victor Ponta, ofiţer acoperit descoperit şi doctor cu doctoratul retras. De ani de zile pe parlamentari nu i-a mai prins ora 10 seara la birou. A fost nevoie de o Elenă, nu de un popor, pentru ca o astfel de minune să se întâmple.

În toate filmele cu mafioţi vine momentul în care il capo înlătură plictisit, dintr-un semn, pe unul dintre papagalii prea înfoiaţi în pene. Dintre cei care au fost, sunt sau se pregătesc să intre la răcoare, rămâne istoria să decidă cine sunt papagalii şi cine sunt mafioţii: Adrian Năstase, Dan Voiculescu, Viorel Hrebenciuc, Sorin Ovidiu Vântu, Cătălin Voicu, George Copos, Relu Fenechiu, Elena Udrea, Gigi Becali, Ovidiu Silaghi, Monica Iacob Ridzi, Nicuşor Constantinescu.

Doar două lucruri sunt sigure în filmele cu mafioţi. Nimeni nu cere reformarea legilor de funcţionare a serviciilor secrete. Şi, la sfârşit, toţi mor sau ajung la puşcărie.

Notă: ca multe lucruri din România politică a ultimului an, deşi este un pamflet, acest pamflet nu este ceea ce pare.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

32392 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    dormiti linisti SRI vegeaza (Luni, 9 februarie 2015, 23:18)

    papi [anonim]

    stiu ei pe cine si ce

    sa traiti bine
    tara lucrului bine, dar f bine prefacut
    ......... care-i urmatoarea lozinca

    " resping cu toata convingerea acuzatiile aduse " de parca poti respinge fara sa fii convins d-le gheneral .
    Dupa umila mea parere esti complice la infractiunile pe care aveai obligatia sa le sesizezi procuraturii.
    Ce ati prins voi pina acum sint moluste pe linga marile infractiuni pe care nu le vedeti.
  • +15 (17 voturi)    
    intrebare (Luni, 9 februarie 2015, 23:19)

    Dedalus [anonim]

    Ma uitam la TV in timpul dezbaterilor.

    Pe antene si RTV figurile comentatorilor erau preocupate, ingrijorate.

    Ar fi fost de asteptat sa fie senine, bucuroase, nu?

    De ce sunt tristi antenistii cand vorbesc despre arestarea Elenei Udrea?
    • +15 (19 voturi)    
      Probabil (Marţi, 10 februarie 2015, 0:15)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      pentru ca-i vine randul si lui Tonta...
    • -4 (12 voturi)    
      Erau ingrijorati (Marţi, 10 februarie 2015, 9:06)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      pentru ca tot ce au prevazut se intampla,urmeaza cu mare pompa Traianel,stiti voi care,ala pe care-l laudati si omagiati voi,cu justitia lui impartiala,cu gasca lui,cu blonda lui!!!
      • +3 (3 voturi)    
        din pacate, (Marţi, 10 februarie 2015, 12:09)

        scepticu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        ai dreptate.
        O fi sprijinit justitia, dar era inconjurat de penali: frate, Udrea,Cocos, administratorul comun TB Udrea...
        Chiar n-o fi stiut nimic?
        Fiindca poate schimba/numi seful SRI - daca n-a stiut nimc ,tot el e de vina - ca si-a pus subalterni incompetenti.
        De fapt a inchis bine ochii, si vom vedea in curand daca a si "pus botul".
      • 0 (0 voturi)    
        erau ingrijorati (Marţi, 10 februarie 2015, 16:34)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        ca nu mai gasesc pensionari fraieri care sa iasa pt. 50 sa arate niste pancarte scrise da badea, ursu, oana catzaoana, ciobica si toti latraii de'acolo.
        azi, vreo zece babe stirbe si mosi flatulosi fluturau niste pancarte confectionate in graba..
        timpul scurt, de azi noapte pana azi dimineata.
  • +1 (9 voturi)    
    Nu inteleg totusi ceva (Marţi, 10 februarie 2015, 1:02)

    tanar_pensionar [utilizator]

    Nu e normal ca la un control sa prezinti exclusiv documentele pe care le ai? Ce altceva poti sa arati?
    • +9 (13 voturi)    
      confuzie (Marţi, 10 februarie 2015, 10:02)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui tanar_pensionar

      SRI nu s-a dus la comisie cu tot continutul fisetelor si calculatoarelor. S-a dus cu ce a vrut sa lase controlat. Asa e legea si asta spune si autorul: "Fenomenul controlului bazat exclusiv pe ce-ţi spune cel controlat depăşeşte chiar şi cele mai optimiste fantezii ale lui Caragiale."
  • +2 (4 voturi)    
    Nu s-a schimbat nimic...... (Marţi, 10 februarie 2015, 9:14)

    Johomann [anonim]

    Este de notoriete, cand vrei sa nu se rezolve nimic,... atunci formezi o comisie, vezi comisia SRI, institutie militarizata, cu veleitati diplomatice ?!

    Cu sarpele care nu mai "serpuieste". sa nu uitam ca limba tot despicata a ramas, iar ca noutate, face bip-bip cu nasul... (oare, sa ne inveseleasca ?)
  • 0 (8 voturi)    
    Adica? (Marţi, 10 februarie 2015, 9:18)

    Boa [anonim]

    Controlul serviciilor secrete se face oriunde in lume pe baza de raport facut de servicii. De unde sa ia Parlamentul informatii despre serviciile secrete care, dupa cum spune explicit numele, au activitati secrete si netransparente?
    Altfel spus, SRI si DNA au fost creditate total cand i-au inhatat pe Nastase si Voiculescu, desi si ei au urlat in aceiasi cheie precum madam Udrea. Adica de ce ar fi Codlea de acum mai rau decat Codlea de mai ieri?
    Iar faptul ca Johannis a vorbit normal in Parlament e semn de normalitate si de asumare a rolului de mediator al puterilor in stat. Ce vroiati, sa zbiere la parlamentari, sa-i acuze cu manie proletara? Sau sa le zica serpilor sa continue sa serpuiasca si lupilor sa prade in liniste?

    Papagali sau mafioti, sunt toti egali in fata legiisi trebuie sa raspunda pentru faptele lor. Si papagalii sunt la fel de daunatori si antipatici precum mafiotii daca se papagalicesc pe fonduri publice si din fotoliile puterii.
  • +2 (10 voturi)    
    N-a remarcat nimeni... (Marţi, 10 februarie 2015, 9:21)

    nana [anonim]

    ...ce comportament atipic pentru un sef al spionilor, ca sa zic asa, avea Domnul Coldea, cand a iesit de la audierile Comisiei ( care, chipurile, il controla )? Plin de ticuri, miscari necontrolate ale bratelor, gatului, capului, clipit spasmodic...Nu e cam ciudat? Un astfel de personaj, care ar trebui sa fie o culme a stapnirii de sine, cu sange rece, impenetrabil si impasibil, e seful actual al unui serviciu secret?
    • +1 (3 voturi)    
      Vezi cv (Marţi, 10 februarie 2015, 11:04)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui nana

      A facut liceu technologic, nu a reusit sa termine politehnica, apoi a inceput alta.

      Nu pare f sclipitor tipul.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 10 februarie 2015, 15:29)

      vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui nana

      Comparatia cu Filip Teodorescu, sau cum se numea ala de dupa 1989 pe care chiar SRI l-a activat pentru un timp! Oare de partea cui o fi avantajul?
  • 0 (8 voturi)    
    Nu comentati deloc gestul si figura fioroasa (Marţi, 10 februarie 2015, 10:09)

    Maniu [utilizator]

    a lui Nutzi din Plescoi. Este sau nu este o sfidare la adresa noastra?
    • -1 (1 vot)    
      Care voi ? (Marţi, 10 februarie 2015, 13:37)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Ce grup reprezinti de va simtiti amenintati ?
      • 0 (0 voturi)    
        Grupul romanilor cinstiti ma Bogdane (Marţi, 10 februarie 2015, 18:10)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        n-ai sa crezi, dar existam si din astia.
  • -2 (8 voturi)    
    vantu? (Marţi, 10 februarie 2015, 11:18)

    amycus [utilizator]

    misto aerul filosofic care adie prin textele fostilor sustinatori ai regimului basist.
    are si maestrul liiceanu o capodopera pe countributors.
    acum vad si ei suprarealismul tarii in care traim.

    dar de vantul care a umflat panzele corabiei piratilor nu suflati nicio vorba?

    vant format din suflul multor jurnalisti cointeresati...

    aia ce sunt, mafioti sau papagali?
  • -1 (7 voturi)    
    o fauna pe cinste!! (Marţi, 10 februarie 2015, 11:19)

    lili [anonim]

    Asa arata zi Romania lasata mostenire cu mandrie de Presedintele Traian Basescu dupa 10 ani de mandat!!
    La puscarie cu toti penalii din politica romanesca si cu acolitii lor!
    Succes DNA, succes Dna Kovesi, succes SRI, succes Dle Coldea!
    • +1 (1 vot)    
      Kovesi e tot "mostenire" Basescu (Marţi, 10 februarie 2015, 13:38)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Cat despre succesele SRI si coldea mai bine lipsa.
  • +2 (6 voturi)    
    Dl COLDEA TREBUIE SA PLECE (Marţi, 10 februarie 2015, 11:32)

    Diana [anonim]

    Oricare ar fi adevarul si oricat de mica sau mare i-ar fi vina, dl Coldea NU ESTE NEVINOVAT ! El trebuie sa-si dea DEMISIA DE ONOARE, daca are asa ceva. Oare putem afla cati (NU cine) cetateni obisnuiti primeste dumnealui in audienta intr-un an ?
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Marţi, 10 februarie 2015, 13:19)

    Trojan.H [utilizator]

    Refreshing.
  • +3 (5 voturi)    
    Se vede clasa de mare spion (Marţi, 10 februarie 2015, 13:42)

    Bogdan_100 [utilizator]

    a lui coldea. Disimuleaza perfect inteligenta si competenta. Daca nu ai sti ce funtie are ai spune ca e un individ cu intelectul modest, tarat de ticuri nervoase si incapabil de a sustine un rationament logic in limba Romana.
  • 0 (0 voturi)    
    EU INTELEG (Marţi, 10 februarie 2015, 13:47)

    ela [anonim]

    daca domnul COLDEA si-ar fi dat demisia ce se va intampla cu SRI care nu are sef?
    eu cred ca, SRI este un serviciu care isi face treaba foarte bine si nu ar trebui sa credem ce spune UDREA sau BICA.
  • +3 (5 voturi)    
    Domnule Vlad Mixich! (Marţi, 10 februarie 2015, 15:21)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Cred ca veti ajunge in curand cel mai important lider de opinie din Romania, asa cum era candva CTP, dar care acum a decazut la nivelul de simplu papagal si care imi trezeste mila.
  • 0 (0 voturi)    
    nu'i asa greu sa distingi (Marţi, 10 februarie 2015, 16:39)

    nash pandelica [utilizator]

    intre papagali si doni.
    capii cad pe acuzatii usoare, gainarii, stau putin la racoare si raman cu malaiul.

    papagalii sunt pe post de tzapi ispasitori, acuzati de milionae, cu zecile si sutlele, se duc pe timp mai indelungat si cand e la confiscat, sunt srl.

    deci, bonbon, hreb, varanul, ar putea fi din cupola.
    restul, de coloratura, acari paun.