Ponta si comoara hotilor

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 4 decembrie 2014, 18:28 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Premierul Victor Ponta asigura populatia ca nu vom avea noi taxe anul viitor, dar va fi greu sa peticeasca sacul din care a curs cu pomeni in campania electorala. Pariul sau astazi este elaborarea unui proiect de buget pana in 10 decembrie care sa nu ridice mai tare valul impotriva sa. In acelasi timp, va trebui sa multumeasca troica FMI, Comisia Europeana si Banca Mondiala, aflata in aceste zile la Bucuresti special pentru buget. Complicata afacere, mai ales ca bani se gasesc tot mai greu. Chiar si asa, langa Ponta zace o adevarata comoara de care nu se atinge nimeni. Trebuie doar sa intinda mana si sa o ia, daca gaseste putina vointa politica.

Nu sunt economist, nu ma pricep la finantele tarii. Dar nu inteleg de ce as mai plati noi taxe unui guvern care refuza sa recupereze sute si sute de milioane de euro cat reprezinta prejudiciile aduse statului stabilitate deja de instante prin hotarari definitive pronuntate in ultimii ani in cauzele penale?

De ce mi-as face eu, contribuabil cinstit, datoria fata de stat cand statul, prin institutiile sale, tine cu borfasii? Daca oricare dintre noi ajunge dator la fisc cu doi lei, a dou zi are conturile proprite. Constatam insa ca acelasi fisc vigilent nu mai are nici o reactie in fata unor hoti dovediti in instanta, refuzand sa puna in aplicare hotararile judecatoresti. Sau, cu maxima indulgenta spus, nu se arata nici pe departe la fel de diligent in cazul lor.   

Ca sa va faceti o idee, procurorul sef DNA, Laura Codruta Kovesi, spunea intr-un interviu ca acesti bani reprezinta cam o treime din bugetul sanatatii pe un an. Fiscul a recuperat cam 5% din sutele de milioane de euro. Vedeti mai jos un tebel realizat de EFOR cat se poate de relevant



Nu exista nici o justificare, nici un motiv acceptabil pentru care aceste sume sa nu fie intoarse la bugetul de stat. Am participat acum doua zile la un seminar organizat de ExpertForum pe tema confiscarii extinse (alt subiect care merita dezbatut pe larg, dar cu alta ocazie), unde balbalielile unui reprezentant al fiscului au reusit sa-i enerveze pe toti cei prezenti.

N-a inteles nimeni ce opreste fiscul sa execute hotararile definitive in cauze penale, sa vanda case, masini, alte bunuri puse sub sechestru in timpul urmaririi penale, sa recupereze prejudicii, sa operez e confiscari daca ele au fost dispuse de instanta. De ce i-ar lasa pe coruptii mari si mici, pe evazionisti cu tunurile de milioane de euro date statului?

Simt nevoia sa subliniez: vorbim de prejudicii de recuperat sau confiscari stabilite prin hotarari judecatoresti definitive. Acestea trebuie puse in executare, dar acest lucru nu se intampla in majoritatea cazurilor iar responsabili sunt cei de la ANAF. Altfel spus, Romania are astazi o justitie functionala, subminata insa de o institutie  a executivului, cum bine remarca Laura Stefan.

Nu ne mai incanta de multa vreme simpla sanctiune morala - trimiterea la inchisoare pentru un an doi, trei. Vrem mai multa eficienta. Vrem ca banii furati sa se intoarca la buget pentru ca ei au fost luati de la autostrazi, scoli, spitale, adica de la noi. Vrem ca, acolo unde este cazul, sa opereze confiscarea extinsa deoarece Romania dispune din 2012 de legi care permit asta.

Daca Romania nu va face in mod hotarat si pasul urmator, toti coruptii sau evazionistii isi vor face urmatoarea socoteala simpla: aha, deci daca fur statul de cateva milioane de euro, risc maxim doi-trei ani de inchisoare. Merita? Cei mai multi vor raspunde ca da, evident, din moment ce raman tot restul vietii cu atata banet.

Pe scurt, fiscul trebuie pus serios la treaba. Premierul Victor Ponta  a facut mare caz de intarirea disciplinei fiscale din primele zile de guvenare. Foarte bine. Dar inainte sa jumuleasca populatia cu noi taxe si impozite, sa se uite putin in ograda sa, sa-si trimita zapcii inclusiv dupa banii hotilor dovediti.

Aud de la oameni importanti din mediul de afaceri ca la Guvern, in foamea lui eterna de bani, s-a discutat la modul foarte serios calcularea retroactiva a unei noi grile de impozitare pentru IMM-uri. Inteleg ca Guvernul nu stie sa incropeasca un buget decat luand noua lei de la cei care produc zece. Ar fi de-a dreptul ridicol sa mai acceptam asa ceva cata vreme statul abia daca s-a atins de sutele de milioane de euro pe care era obligat sa le recupereze.

Alte tari, ca Anglia, raporteaza cu mandrie sume care au sarit de suta de milioane de lire sterline. Au avut si aceste tari perioadele lor de paralizie institutionala in absenta unor parghii legislative, cand fiscul taxa banii traficantilor de droguri insa nu-i confisca dar aceste vremuri s-au cam dus. Azi Romania dispune de institutii, de legi si de instante care dispun recuperari de prejudicii, confiscari sau chiar confiscari extinse (trei pana acum). Mai este nevoie ca si Guvernul, prin institutiile lui, sa-si faca treaba, altfel risipim o multime de resurse pentru a trimite oameni la inchisoare (alta cheltuiala), ceea ce nu-i suficient. Trebuie sa le luam si banii.

Ce ar putea sa faca Victor Ponta? Ca premier, poate sa-i ceara sefului ANAF sa infiinteze printr-un simplu ordin intern o directie speciala care se ocupa exclusiv cu recuperarea prejudiciilor din dosarele penale. Nu e nevoie de insitutii noi, astea dureaza pana le pui pe picioare. Noua directie mai are nevoie de un cont special, deoarece acum banii recuperati cauze penale se pierd in cosul comun de incasari. N-are decat apoi sa le stabileasca obiective si sa treaca la demiteri cand ele nu sunt atinse.

Uite, Ponta, niste bani usor de luat. Eziti de teama nu-ti sara tot partidul in cap? Sau speri ca poporul va inghiti la nesfarsit ca voi, politicienii, sa tot furati bani si noi sa tot peticim gaurile sacului? Ma tem insa ca, dupa 16 noiembrie, nu va mai fi chiar atat de usor. Vom sta cu  totii cu ochii pe bugetul tau si pe banii furati. Revin: daca vedem ca tii mai departe cu borfasii, de ce ti-am mai plati vreun leu la bugetul tau?


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

31279 vizualizari

  • +9 (31 voturi)    
    pe 22.12.14 incepe recuperarea (Joi, 4 decembrie 2014, 18:32)

    un domn [utilizator]

    Romaniei si a sumelor datorate de borfasi !
    • -24 (52 voturi)    
      Dle Tapalaga... (Joi, 4 decembrie 2014, 19:29)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      După articolele acelea din campanie, în care acuzaţi cârdăşia dintre Ponta şi Băse, cu Băse care l-a ales pe Ponta de urmaş şi toate alea, deci după ce v-aţi făcut de râs ca ziarist de investigaţii şi de opinii, în locul dvs. aş fi stat ascuns vreo lună - două așa, să uite lumea că m-am făcut de râs...Ce credibilitate mai aveți dvs. acum, sincer?
  • -19 (39 voturi)    
    evazioniştii (Joi, 4 decembrie 2014, 18:40)

    Mazeta [utilizator]

    A propos de evazionişti, Marea Britanie introduce o taxă de 25% din profiturile repatriate de multinaţionale.

    http://www.hotnews.ro/stiri-international-18207462-este-taxa-google.htm
    • +27 (41 voturi)    
      hehe mazeta (Joi, 4 decembrie 2014, 19:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      daca am taxa cu 25 % cat iti intra pe card de la hrebe house....nu aveam probleme
    • +24 (30 voturi)    
      hehe mazeta, chiar daca tu esti pe ruble (Joi, 4 decembrie 2014, 19:28)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu se supara nimeni daca o sa contribui cu 25%...orice copeica la buget e in plus..nu in minus. Hehe.
  • +2 (18 voturi)    
    au facut picioare (Joi, 4 decembrie 2014, 18:55)

    revo [utilizator]

    nu au cum sa recupereze sumele respective pt. ca intre timp unele au facut picioare si s-au topit prin paradisuri fiscale.
    Altele, care ar trebui sa fie recuperate din vanzarea activelor, sunt practic imposibil de recuperat la valoarea stabilita de judecator, de exemplu, la scoaterea la licitatie. As vrea sa stiu si eu cine ar indrazni sa liciteze pentru fostul imobil al lui Voiculescu, ala in care este A3? Mafia se va inscrie la licitatie, perfect legal, si ar avea grija ca la runda x, imobilul sa fie cumparat pe un pret modic (eventual tot de familia extinsa Voiculescu - A3), departe de valoarea lui reala sau de valoarea evaluata.
    Sa zicem ca s-a pus poprire si se mai scot la vanzare masini de lux, tehnica de calcul - pai astea se depreciaza valoric pe zi ce trece.
    • +19 (21 voturi)    
      pentru Felix banuiesc ca secretizarea (Joi, 4 decembrie 2014, 19:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui revo

      instituita de ANAF priveste Nationalizarea si asa TVR va achizitiona tehnica mai noua decat ce are acum in dotare..chiar nu mi ash face griji pentru asta..e foarte simplu la felix
    • +11 (13 voturi)    
      Nu e chiar asa (Joi, 4 decembrie 2014, 20:45)

      rokoz [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Daca acel imobil se vinde la un pret modic, alte bunuri ale infractorului trebuiesc confiscate pana cand se ajunge sa se recupereze paguba. Plus, daca paguba nu poate fi recuperata, sa se aplice ani suplimentari de puscarie sau sa plateasca in rate restul nerecuperat dupa ce iese din puscarie. Acesti hoti nu trebuiesc iertati. Becali ar fi trebuit sa fi fost falit la ora aceasta, toti bani facuti de el au fost datorita activitatiilor ilegale. Confiscarea extinsa trebuie de asemenea pusa in aplicare. Daca infractorul a "donat" bani sau bunuri altor persoane, aceste donatii trebuiesc confiscate.
  • +27 (33 voturi)    
    pai nu le dam noi banii!! (Joi, 4 decembrie 2014, 19:06)

    Codruta N [utilizator]

    Ni-i IAU EI!!
    Ne blocheaza conturile din banca (legea le permite - si chiar FARA ca banca sa faca vreo notificare) si, pur si simplu, ne golesc conturile!!

    Pe ce lume traiti, D-le Tapalaga? Am prieteni carora li se golesc conturile, pentru simplul motiv ca ANAF a gresit!! Ati citit bine: ANAF e cel care a gresit, a folosit gresit un soft (sau poate softul era prost conceput) - iar acum prietenilor mei le sunt golite, luna de luna, conturile in care firma la care lucreaza le baga salariile!!

    Vreti sa nu le mai platiti? Lucrati "la negru"! :P
    • +28 (30 voturi)    
      ANAF-ul, adunatura de incompetenti (Joi, 4 decembrie 2014, 20:08)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Iar statul este un stat mafiot. Cum este posibil ca sa-ti umble ANAF-ul absolut cum vrea in conturile tale. Poate gresi si-ti ia banii si dupa aceea tot tu umbli sa repari greseala. Iti iau bani din cont fara hotarare judecatoreasca, un abuz enorm in CE. Daca ai patru conturi, iti fac poprire pe toate patru conturile si iti iau banii de 4 ori. Dupa aceea ii doare undeva. Tu trebuie sa umbli si sa ridici poprirea de pe conturi si sa te rogi sa-ti dea banii tai inapoi. Statul ar trebui sa fie tratat la fel ca cetateanul in raport cu legile tarii, daca fiscul trebuie sa-mi dea niste bani, trebuie sa-mi dea voie sa blochez eu, nea Gheorghe, cu muschii mei, 10 conturi ale statului, sa iau de 10 ori suma daca o gasesc si dupa aceea sa astept sa vina vreun trepadus al statului si sa se roage sa le dau inapoi banii care i-am luat in plus. Iar eu sa le spun sa astepte pana cand statul va avea din nou datorii la mine si o sa compensam atunci.
  • +19 (21 voturi)    
    s-ar putea..... (Joi, 4 decembrie 2014, 19:13)

    translativus [utilizator]

    ....ca atentionarea facuta de Base in seara aceasta catre FMI, CE si BM, cu referire la bugetul plagiatorului, sa ii faca pe acestia sa fie mai exigenti si mai greu de pacalit.
    Asa ca, mincinosul galactic s-ar putea sa aiba probleme cu smecheria lui de buget.
  • +32 (34 voturi)    
    solutie cred eficienta, corecta si educativa (Joi, 4 decembrie 2014, 19:36)

    mucenic [utilizator]

    Extinderea sentintei pana se platesc daunele! De exemplu, daca pedeapsa este de 3 ani si dauna de 3 milioane, pana nu se platesc cele 3 milioane omul nu iese din inchisoare. Daca prefera sa ramana in inchisoare, sa i se ofere numai munca silnica. In acest fel nu va fi necesar infiintarea altor institutii de recuperare a banilor. Rezolvarea problemei va fi in mainile borfasilor si nu a guvernului
    • +16 (18 voturi)    
      O propunere (Joi, 4 decembrie 2014, 20:33)

      Plumber [anonim] i-a raspuns lui mucenic

      excelenta
      • -3 (13 voturi)    
        Executarea la domiciliu (Joi, 4 decembrie 2014, 20:55)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Plumber

        a restului de pedeapsă imediat după ce statul a recuperat tot prejudiciul ar da rezultate şi mai bune.
    • +13 (15 voturi)    
      si dosar penal pentru responsabilii de la ANAF ... (Joi, 4 decembrie 2014, 22:06)

      John1712 [utilizator] i-a raspuns lui mucenic

      .... care nu pun in aplicare o hotarare definitiva a justitiei!
  • +17 (23 voturi)    
    2 miliarde (Joi, 4 decembrie 2014, 19:38)

    Taras Bulba [utilizator]

    Din tabel inteleg ca statul a recuperat doar 7 milioane din cele aproape 2 miliarde de euro ?!?!?!
    • +5 (11 voturi)    
      asta in mandatul lui Monta (Joi, 4 decembrie 2014, 20:09)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Inainte a fost mult mai bine.
      • +10 (12 voturi)    
        am citit articole diferite? (Vineri, 5 decembrie 2014, 7:51)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Tabelul din articol se refera la perioada 2010-2013 in care sefii ANAF au fost:

        Sorin Blejnar: ian. 2009 - apr. 2012, pus de Boc; omul PDL amestecat in dubiosenii fara numar, cazul Codrut Marta fiind doar un exemplu; in 2012 dadea deja interviuri la DNA dar cand Razvan Ungureanu a vrut sa-l schimbe s-a opus tot PDL-ul, cea mai vocala fiind Elena Udrea; acum e inculpat pt. evaziune fiscala (!!!) si constituire de grup infractional organizat in dosarul sotilor Nemes;

        Serban Pop: apr. 2012 - apr. 2013, pus de Razvan Ungureanu; a fost seful de cabinet la lui Mihai Tanasescu in timpul guvernului Nastase; din 2005 a fost recuperat de gruparea Rusanu-Vosganian din PNL; este inculpat in dosarul de santaj al sefului Antenelor, Sorin Alexandrescu;

        Gelu Stefan Diaconu: apr. 2013 - prezent, pus de Ponta; a fost mana dreapta a lui Nini Sapunaru la Vama ("Nini Palmolive"in perioada lui de maxima celebritate); seful Vamilor in timpul guvernarii Tariceanu; partener de afaceri prin offshoruri cu gruparea Rusanu-Chitoiu din PNL, si-a dat demisia si a ramas cu Ponta la ruperea USL; nu stiu sa fie deocandata inculpat dar e plin netul de zvonuri despre spagile si dosare in care ar fi cercetat;

        deci cum ar putea face ANAF recuperari de prejudicii de la infractori cand toate partidele isi incep guvernarea punand cate un mafiot la conducerea ANAF? im?
        • +5 (7 voturi)    
          Of... (Vineri, 5 decembrie 2014, 9:28)

          Daenerys [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

          Cand ii vezi asa insirati negru pe alb, niste mafioti, asa cum ai spus tu, te apuca groaza. Cate decenii mai dureaza oare pana sa se indrepte lucrurile intr-atat incat sa nu mai fie de la sine inteles ca oricine lucreaza in pozitii inalte in stat este un criminal, un interlop, un penal, un puscariabil. Ce dracu, vreti sa ajungem ca in Mexic, sa ne dea pe mana cartelurilor sa ne matraseasca daca le comentam ceva??
  • +21 (23 voturi)    
    Da! (Joi, 4 decembrie 2014, 20:13)

    Daenerys [utilizator]

    Frumos articol, ati pus punctul pe "i" ca de obicei aducand argumente de bun simt care se afla oricum pe buzele majoritatii romanilor, mai ales cand privesc neputinciosi cum oameni ca SOV si Nastase ies din puscarie si se intorc la averi, la fel de tupeisti ca inainte si chiar erijandu-se in roluri de formatori de opinie(ce sa facem daca presa le permite, acum si ea este de vina).

    Dar, din pacate, nu cred ca rezolvam ceva sugerandu-i tocmai domnului Ponta astfel de solutii. Normal ca, asa cum ati spus, el are autoritate, fiind prim-ministru. Bineinteles autoritate are si Ministrul Finantelor, dar nu are sens sa vorbim acum de doamna Ioana Petrescu. Ea e ocupata sa introduca loteria fiscala, ce Dumnezeu, are probleme mai mari.

    Ce ziceti de o scrisoare deschisa adresata domnului Iohannis in acest sens? Sau chiar presedintelui in exercitiu, Traian Basescu? El pare ca inca isi doreste sa contribuie acum, pe ultima suta de metri. Trebuie facute presiuni asupra ANAF-ului din orice parte se poate. Presa, societate civila, presedinte etc. Poate prim-ministrul, se va conforma pana la urma, fie ca este vorba de Ponta sau de succesorul lui in ultima instanta.
    • -1 (3 voturi)    
      Eu cred, ca se ashteapta degeaba actziuni (Vineri, 5 decembrie 2014, 11:14)

      Peter OttoWolff [anonim] i-a raspuns lui Daenerys

      de la ANAF, caci aceasta este aservita haitei de shacali furacioshi. Ar trebui asmutzit FMI shi troika UE pe ei, sa le dea sarcini precise, cu termene, cu controlul indeplinirii. Ar trebui sa fie criteriu ptr. MCV.
      Ref. recuperarea din bunuri confiscate, ideea folosirii cladirii lui Voiculescu de catre DNA mi s-a parut excelenta, shi mult mai buna decat vanzarea sub pretz, probabil tot catre unii din MAFIE.
  • +13 (13 voturi)    
    +++++ // +++++ (Joi, 4 decembrie 2014, 21:17)

    solar [utilizator]

    Doamne, de cand era nevoie de un astfel de articol precis, concret si simplu de inteles in PRESA ROMANEASCA , fie ea si ...economico-financiara.(!!)
    Bine ca ne-a venit mintea romanului cea de pe urma. Astfel de idei si actiuni concrete trebuie puse sub nasul tuturor celor care sustin cu voturile lor partidele. INDIFERENT CARE!!
    Nu e suficient sa vorbim in general despre morala, trebuie sa vorbin EFICIENT si despre o MORALA CONCRETA a binelui public.
  • +9 (11 voturi)    
    imobilele (Joi, 4 decembrie 2014, 22:17)

    keiser_soze [utilizator]

    si alte bunuri care nu pot fi vandute rapid din diverse motive sau procedura prea greoaie, sa fie trecute in patrimoniul statului si apoi inchiriate.
    genereaza venituri mai repede decat daca astepti sa le vinzi.
  • +4 (6 voturi)    
    S-au inmultit atat de mult articolele cu penali (Vineri, 5 decembrie 2014, 6:40)

    Wanheda [utilizator]

    inact Mazeta & Company nu mai fac fatza, imbucurator spu eu. Nu ai sunt pesedei indeajuns. HeHe...hehehehe.
  • +5 (7 voturi)    
    Empatie! (Vineri, 5 decembrie 2014, 8:18)

    hotnewsfil [utilizator]

    Oricat de mare ar fi fost bataia de joc 'manageriata' de Ponta, prin debedeii din gasca lui (ministri de externe succesivi &Co), ori cat de mare ar fi fost nemultumirea celor care n-au putut sa voteze, dupa cateva ore de asteptare in frig si ploaie, unii cu copii mici in brate, Nitu l-ar fi protejat pe mitomanul-plagiator, cu un NUP salvator.
    Confruntat cu valul imens al revoltei populatiei din tara si din diaspora, al presei autohtone si din tarile puternice, al conducatorilor acelor state, Nitu s-a aflat intr-o situatie extrem de dificila, intre ciocan si nicovala : fie sa se incline in fata valului, asumandu-si raspunderea investigarii juridice a cazului, fie sa paseze altuia raspunderea (sa se spele pe maini), asa cum face prietenul lui -carlanul imoral si iresponsabil -, care paseaza raspunderea luarii unor decizii dificile, de la guvern, unde el are raspunderea principala, la parlament, unde raspunderea se pierde in hatisul ceor 588 de capete goale (multe cu dosare la DNA)..
    A ales solutia sa se spele pe maini : a pasat problema in raspunderea DNA, dupa o matura consfatuire de taina mafiota, cu golanasul infractor.