10 mituri distruse de victoria lui Iohannis

de Ana-Maria Caia     caia.ro
Luni, 17 noiembrie 2014, 22:18 Actualitate | Opinii

10 mituri distruse de victoria lui Iohannis

10425019_10152792632064000_7767904764299490635_n

  1. Televiziunile de stiri influenteaza decisiv votul. Antena 3 s-a umflat in audiente in ultimul an remarcabil, ceea ce n-a adus nici un castig concret PSD-ului si lui Ponta. Mica lor demonstratie cu Mircea Diaconu a fost un fals, pentru ca Diaconu nu era Gigel din strada, ci un personaj cu propriul lui capital serios de popularitate si cu date sa obtina si fara Antena 3 cateva procente de la alegatori.

    Consecinta pozitiva a desumflarii acestui mit ar fi ca piata televiziunilor de stiri sa se elibereze de banii de la politicieni si de la influenta politica si sa revina la programe si stiri facute pentru telespectatori, nu pentru grangurii politici. In plus, ar putea sa devina interesate de banii de pe piata de publicitate. Sigur, asta ar duce la disparitia unora dintre posturi, dar nu e o paguba atat de mare pentru ca exista sansa ca media sa se reprofesionalizeze in acest fel.

  2. Internetul si Facebook-ul nu conteaza, aia care comenteaza nu se duc la vot si nu influenteaza pe nimeni. Eu stiu din propria mea experienta ca fiind cinstita in opiniile mele despre destinatii turistice si avand un public care ma citeste, reusesc sa influentez decizia de cumparare pentru o destinatie anume. Influentator pe Facebook poate fi oricine e dispus sa piarda ceva vreme interactionand cu altii. Iohannis si Ponta au avut prezente tepene in social media, greoaie si nespecifice (Iohannis totusi mult mai bun), dar Iohannis a mostenit in turul doi alegatorii activi si activisti ai Monicai Macovei care au facut un tip de ¬agitatie¬ inteligenta si adecvata la mediu.
  3. Pe roman trebuie sa il tii in lesa si sa ii arati ca esti stapan. Ponta s-a purtat in campanie ca un vataf, asa cum s-au purtat inaintasi de-ai lui din toate partidele. Agresivitatea e raspandita pe scara larga in tara noastra: orice sefulet mai influent isi afirma autoritatea prin topeala si otareala continua si opinia generala despre acesti oameni pare a fi ca ¬fac treaba pentru ca stiu sa ii tina pe altii in frau¬. Romanul urban a preferat un mut cu atitudine blanda si submisiva decat un lider cu biciusca in mana. Sper ca asta sa ne dea de gandit mai mult despre mediul in care traim in general.
  4. Diaspora nu conteaza, nu vine la vot. Au tot fluturat-o pe asta cu prezenta la precedentele alegeri de 5% si ca diaspora nu voteaza, dar nu trebuie sa fii geniu politic ca sa stii ca acum 10 ani, ba chiar acum 5 ani, grosul plecatilor in Spania si Italia, Anglia si Franta, avea probleme cu actele si ¬se ascundea¬. Nici pomeneala sa le treaca oamenilor prin cap sa faca vreo coada la vreo ambasada cand ei n-aveau drept de munca si erau platiti la negru. Intrarea in UE si mai apoi dreptul la munca si libera circulatie au schimbat statutul acestor oameni in comunitatile in care stau. Sigur, politicienii romani se plimba ca ursul de la Sinaia in campanie prin Spania si Italia, dar nu se si gandesc la cine sunt si ce au devenit acei oameni. Pe termen lung, aceast flux mare de oameni care pleaca la munca vor fi o forta civilizatoare la intoarcerea in tara. Degeaba strambam noi din nas la badantele din Italia care vin acasa cu accent, ele au invatat ca baia trebuie sa fie in casa, ca strada trebuie sa fie asfaltata, ca la primarie functionarul trebuie sa vorbeasca politicos, ca la spital trebuie sa fii tratat omeneste, ca sotul n-are voie sa te trosneasca. Acestea toate, aduse in tara, inseamna progres.
  5. Poti minti cat poftesti in campanie, romanii sunt creduli. Cat Ponta revarsa avalanse de minciuni, Iohannis statea ca o lebada. Romanii au votat lebada, chiar daca nu era cea mai gratioasa cu putinta. Sursele de informare alternative au contat, ele sunt din ce in ce mai diverse si ii obliga pe candidati la sinceritate si transparenta. Probabil ca si cele 8-9-10 puncte ale Stirilor Pro TV (care au relatat obiectiv campania) au contat, cert e ca viitorul arata ca e greu sa mai minti fara sa fii prins. Schemele din desene animate, subtirele si amuzante, nu mai tin.
  6. Romanilor le place vorbaraia. Un sefulet dintr-o televiziune, care a devenit intre timp sefoi de-a dreptul, imi explica acum multi ani ca n-o sa mai faca nimeni alte programe tv in afara de talk-show-uri, ca romanul moare dupa vorbaraie si scandal in jurul unei mese pentru ca el insusi bate din gura non-stop. Previziunea lui nu s-a adeverit (bine, el e mai putin vizionar de fel), iar guralivul Ponta a fost invins de cel mai mare mutalau inventat vreodata. Silence is sexy, vorba lui Einsturzende Neubauten.
  7. Tinerii oricum nu voteaza, numai batranii merita atentia noastra. Oricine a trait in Romania urbana a ultimului an putea sa priceapa ca protestele (anti-Rosia, anti-fracking, anti-eutanasia cainilor, anti-orice) au fost un antrenament civic din care s-au nascut altfel de cetateni. Eu am fost la marsurile anti-Rosia nu atat ca aveam convingerea ca un lac de cianura de 120 de milioane de metri cubi va inghiti patria-muma (o mare idiotenie), ci pentru ca muschiul meu de cetatean era atrofiat si nu mai fusesem solidara cu niste compatrioti pe o strada de la grevele studentesti din ¬99. Era de asteptat ca tinerii care au fost la marsuri sau care s-au uitat cu interes spre ele sa iasa din casa si sa voteze.
  8. Romanii sunt xenofobi, discriminatori pe tot felul de criterii. Asta e un succes si pe plan extern, un mesaj de tara destupata la minte si normala, unde diversitatea poate exista si e pretuita. Daca m-a convins ceva sa il votez pe Iohannis au fost inacceptabilele mesaje electorale cu ¬nu e roman, nu e ortodox¬ si mai ales naucitoarea iesire a lui Firea cu ¬n-are copii, nu-i om complet¬. Asadar, mizeria morala si mentala in care se balacesc aia care mor de grija ungurilor, ne-ortodocsilor si diferitilor in general, e totusi minoritara. Sigur, nu suntem tocmai mama tolerantei, dar de-aici s-ar putea construi ceva mai bun.
  9. Biserica face si desface jocurile politice. Dusmanii de serviciu ai bisericii au luat cazurile izolate de influenta la vot din partea unor ierarhi (mai mititei, asa) si a unor preoti (si mai mititei) ca politica clara a bisericii. De-aici s-au dezvoltat teorii despre cum patriarhul le-a spus preotilor cum sa voteze si ce sa faca si teorii despre cum prin acest mizerabil amestec fortele raului or sa invinga. Se pot spune multe despre PF Daniel, dar nu ca e un tip inabil, capabil sa plece intr-o lupta cu riscuri prea mari. Singurul lui mesaj electoral a fost dat spre seara, duminica, atunci cand probabil a primit o estimare exacta a situatiei si numele castigatorului. Oricum, daca biserica a fost in cardasie cu Ponta, a esuat lamentabil ca agent electoral, prin urmare n-o sa ii mai angajeze nimeni in aceasta functie. Daca biserica n-a fost in cardasie cu Ponta, atunci ea a facut ceea ce trebuie sa faca si asta e semn bun.
  10. Exista doua Romanii: una in Ardeal si una in restul tarii. Exista doua Romanii, dar nu alea, ci una in urban si una in rural, iar acolo unde e mult rural, se poate vedea pe harta ce si cum. Exista si alte doua Romanii, una in care ACL nu a facut campanie si una in care a facut. Sunt judete intregi unde oamenii astia n-au pus un afis, unde filialele lor sunt anexe ale PSD-ului. Partidele ar trebui sa admire la PSD abilitatea de a face campanie din casa in casa, reteaua mare de partid si membrii care sunt mobilizabili. In general ajung la noi mesaje cu plase de faina si ulei, dar adevarul e ca PSD sunt singurii care se comporta ca un partid la nivel organizational, fie ca sunt la putere, fie ca sunt in opozitie. Ceilalti se comporta ca o stransura fara cap si fara coada.

Imaginea e surprinsa de fotograful Denis Jardan, aseara, in Piata Universitatii.

Comenteaza pe blogul lui Ana-Maria Caia.


























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

24728 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    Bun articol, o precizare insa (Luni, 17 noiembrie 2014, 22:27)

    Maniu [utilizator]

    oamenii au manifestat in Bucuresti, anul trecut, si contra uciderii oamenilor de catre caini. Asa ca agenda aceasta era bine sa nu o promovati in acest moment de bucurie.
    • +1 (3 voturi)    
      subscriu (Marţi, 18 noiembrie 2014, 9:58)

      Roxana_ [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Mai ales ca multi din cei care am protestat pentru ridicarea cainilor fara stapan de pe strazi am iesit si contra lui ponta.
      • -2 (4 voturi)    
        faptul ca "ati iesit si impotriva lui Ponta" (Marţi, 18 noiembrie 2014, 11:11)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Roxana_

        nu va legitimeaza ca umanoizi;

        sa va dau un exemplu: la un referendum privind reintroducerea pedepsei capitale cum ati vota?

        nu-mi raspundeti, evaluati-va singura.
  • +11 (11 voturi)    
    de ce voteaza mai mult diaspora acum? (Luni, 17 noiembrie 2014, 22:36)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Corect argumentul cu actele romanilor plecati la munca, insa eu cred ca mai e un argument: romanii s-au "mutat" masiv in ultimii 5 ani, dupa criza din 2009 in tarile nordic-saxone ale UE (Germania, Olanda, Belgia, UK) unde disciplina si spiritul civic sunt mult mai pronuntate decat la surorile noastre latine. Astfel, stand si muncind acolo si romanii se "impregneaza" dpdv civilizational cu elemente ale culturii si politicii de tip nordic-saxon, mult mai responsabila fata de cetatean, de societate, de mediu, etc, in care respectul pt valorile civice este mult mai pronuntat.
    Astfel, partea "buna" a crizei economice din EU de dupa 2009 a fost preferinta/reorientarea romanilor spre tarile nordice si saxone, cu efecte pozitive mai ample decat mutarea in tarile sudice, latine, ceva mai relaxate (apropiate de Romania). Si asta nu poate fi decat un aspect pozitiv, vom continua sa importam valori din acest spatiu, asa cum au facut-o ardelenii sunt dominatie austro-ungara atatia ani, cu efecte vizibile. Un alt exemplu specific: nordul Italiei, versus sudul Italiei-aceeasi situatie ca Ardealul vs Regatul Romanesc. De data aceasta, speram ca "importul" sa fie omogen, nu localizat doar intr-o arie geografica distincta.
    Si evident, "cureaua de transmisie" gen FB functioneaza extrem de bine-e simplu a da share la o stire, un video impresionat si astfel ai un "reach" de minim cateva sute de utilizatori la fiecare user de FB.
  • +5 (5 voturi)    
    Very close... (Luni, 17 noiembrie 2014, 22:42)

    Excelsior [utilizator]

    ...but no cigar.
    Oricum articol bun.
    Multumesc!
  • +15 (15 voturi)    
    Si de aici putem merge mai departe... (Luni, 17 noiembrie 2014, 22:46)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    1. Internetul va conta enorm in 2019, deja oamenii nu mai urmaresc televiziunea. Eu folosesc tv sa vad filme de pe net, sunt ani buni de cand nu m-am mai uitat la TV.
    2. Biserica va pierde tot mai mult din influenta. Si este bine, nu mai suntem in Evul Mediu, este bine sa avem o credinta dar ceva mult mai introvertit si necuantificabil in bani si influenta.Si nu ca lumea a aparut acum 4000 de ani! Religiile sunt depasite.
    3. Romania "din rural" va disparea. Cleptocratii prin jaful constant induc in rural o saracie lucie. Cei din rural sunt fortati la munci sezoniere sau permanente in Italia, Spania, Franta, UK, Germania. Cei care se intorc nu mai fac parte din Romania Rurala si desruralizeaza si in jurul lor!
    4. Romanul trebuie lasat mult mai liber, mai ales dpdv economic. Statul este inca mult implicat in economie si se baga deranjant de mult in privat blocand activitatea in loc sa stimuleze. Fiecare contribuabil din mediul privat incepand de la femeia de serviciu platita din bani privati si pana la seful unei rafinarii trebuie priviti ca niste minibaroni de statul roman si scopul lui sa fie: cum sa triplam numarul lor? Cum sa fie si mai multi?
    5.Tinerii vor vota si mai mult mai ales odata cu votul electronic. Aduceti votul din Evul Mediu (liste scrise cu pixul pe tabele liniate cu rigla) in epoca in care traim si tinerii se vor simti ca pestele in apa. Cum este posibil sa primesc/trimit miliarde de euro pe internet, printr-o procedura electronica si votul nu se poate da in baza unei semnaturi electronice???
    6. Sa vedeti ce va conta diaspora dupa introducerea votului electronic, cand poate 4 milioane vor vota! Atunci sa vedem cum mai tine demagogia cleptocratilor!
    • +3 (3 voturi)    
      Unui oarecare (Marţi, 18 noiembrie 2014, 7:42)

      nikusor14 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Draga Domnule O.
      Ma bucur ca exista astfel de comentatori,si nu neaparat in tiparul deja preluat de foarte multi dela eroina noastra M.M. cel al decalogului.Ma rog si M. cand s-a intors de pe munte a venit cu cele 10 porunci.Si ce nu a fost bine?
      Cu toate ca nu ati ajuns la numarul 10,indemnul de a merge mai departe este nemaipomenit de bine argumentat si arata ca santeti bine ancorat in viata asta a noastra si dornic de a ajunge departe si cei mai important,ca nu singur.Aveti mare dreptate ca FB devine( si trebuie sa devina) o cale cat mai la indemana oamenilor de azi.
  • +21 (21 voturi)    
    ma indreptam spre casa de la serviciu... (Luni, 17 noiembrie 2014, 23:02)

    brancoveanu1989 [utilizator]

    de foarte multe ori la la ore tarzii din noapte, pentru a ma odihni putin, a face un dus, pentru ca, dupa cateva ore, sa revin la serviciu. Uitasem de multa vreme cum este sa pleci spre casa "pe lumina", in conditiile in care programul meu se incheia la ora 16.00. Si tot de atatea ori ma intrebam, trist, daca merita efortul meu? De ce? Pentru ca aveam impresia unei inertii si a unei nepasari ingrijoratoare a romanilor fata de tara si de soarta lor. Si nu de putine ori, copilul meu, care a crescut mai mult fara mine, doar cu mama lui, ma intreba: de ce faci toate astea tati? Pentru ca-mi iubesc tara si pentru ca, intr-o zi, va trebui sa ti-o las tie, macar asa cum am primit-o eu, daca nu mai buna, mai frumoasa. Ieri mi-am indemnat copilul sa mearga la vot, acolo unde era, la studii, in Marea Britanie. Aseara, cand s-a intors istovit de la vot, de la sute de kilometri distanta de localitatea in care studiaza, i-am spus cu un glas gatuit de emotia succesului domnului K Iohanis: de asta am facut-o tata, pentru ca am crezut tot timpul in Romania si in romani. Si tot la familia mea, la Romania si la romani imi era gandul si la peste 5000 de kilometri de casa, cand ma sfarseam in caldura desertului nesfarsit sau inghetam de frig pe platourile muntoase din inima Asiei...sub culorile drapelului romanesc. Te iubesc, Romania! Ti-am jurat credinta si nu-mi voi incalca niciodata juramantul!
    • +7 (7 voturi)    
      Respect (Luni, 17 noiembrie 2014, 23:59)

      Dennis Lopataru [utilizator] i-a raspuns lui brancoveanu1989

      !!!
    • +3 (3 voturi)    
      Felicitari (Marţi, 18 noiembrie 2014, 7:54)

      nikusor14 [utilizator] i-a raspuns lui brancoveanu1989

      Sa va dea Dumnezeu tot ce va doriti in continuare.Nu de alta dar ce ati dorit sa faceti din copilul Dvs. s-a dovedit ca a dat roade."Sfarseala in caldura desertului si inghetatul de frig" nu a facut decat sa-l inobileze in iubirea Romaniei.
  • +10 (10 voturi)    
    Chapeau (Marţi, 18 noiembrie 2014, 0:05)

    istoriograf [utilizator]

    Bine scris, minunat formulat. Singurul lucru cu care nu rezonez este punctul 9: Biserica a fost agent electoral get-beget. Nu ei sunt de vina ca "clientul" a facut multe greseli. De altfel sunt convins ca Biserica va face servicii electorale si celeilalte tabere cand va fi la putere si va putea directiona fonduri pentru ingrasarea prea-sfintiilor sale.
  • +4 (6 voturi)    
    Biserica (Marţi, 18 noiembrie 2014, 0:18)

    epishebe [utilizator]

    La capitolul biserica analiza e ca si cum n-ar fi. Da, s-a dovedit ca biserica nu mai poate face jocul politic. Dar a incercat in mod categoric. Daca voia sa fie echidistanta, sanctiona preotii care au luat-o pe aratura de cand au gresit, nu dupa alegeri. Si veneau cu, declaratia de duminica seara ar fi fost spusa la inceputul campaniei, de cand a venit Ponta cu declaratia ca el e roman ca-i ortodox. Hai sa nu ne fofilam pe langa adevar.
    • +2 (2 voturi)    
      s-a dovedit ca nu e suficient (Marţi, 18 noiembrie 2014, 11:19)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui epishebe

      nu ca " biserica nu mai poate face jocul politic";

      biserica a facut tot timpul si face in continuare jocul politic, mai ales in rural; din pacate nu avem studii sociologice care sa ne spuna exact cati dintre cei 5 milioane de votanti psd sunt influentati in decizia lor (si) de biserica.
  • +3 (3 voturi)    
    Fara "doctori"neortodoxi ca WcP,se schimba scoala? (Marţi, 18 noiembrie 2014, 8:28)

    Plagarus [utilizator]

    Sa uitam de fosile rau voitoare precum Abramburica si sa se deschida catedrele universitare, concursurilor internationale de ocupare a posturilor !!!
  • -1 (3 voturi)    
    Contradictie (Marţi, 18 noiembrie 2014, 8:45)

    imipasa.ro [utilizator]

    <Cianurile de la Rosia Montana nu ar fi inghitit patria mama>. Dar ar fi distrus Transilvania. Si parca nu erau doua Romanii. Make up your mind, would you?
  • -1 (1 vot)    
    Facebook , rau sau bun? (Marţi, 18 noiembrie 2014, 9:54)

    Martinezu [utilizator]

    In acest caz, internetul a facut o diferenta. Una majora si foarte pozitiva. Mi-e foarte teama insa de internet. Un abil in ale controlului psihologic in masa, cred ca poate influneta major si in sens negativ.

    Atentie si pe viitor. eu nu cred ca trebuie sa intram in facebook si sa nu mai iesim din el. Sint unul dintre cei care au cont de ani de zile insa abia zilele trecut am inceput cu adevarat sa dau " share" la articole.

    Imi e teama de momentul in care un rau-intentionat va pune stapinire pe noi prin facebook si alte retele.

    Spe exemplu, reiau si eu subiectul caini. Pe facebook a fost din cite stiu o campanie masiva pentru a proteja maidanezii. Oamenii stau pe internet si nu ii ataca cainii.
    Ceilalti, batrini, copii, invalizi, nu se mai pot apara doar cu tableta si cu internetul.
    Multi, printre care si eu, nu ne mai putem plimba seara cu bicicleta. Asta nu e un semn bun.

    In rest, sper ca Iohanis sa faca cu adevarat diferenta, si sa stirpeasca aceasta pelagra rosie, care dainuie din 89 incoace.
    Asa cum am mai spus-o, pina nu il vedem pe Iliescu la racoare nu cred ca batalia este incheiata.
  • +2 (2 voturi)    
    Ar mai fi un mit distrus, poate cel mai important (Marţi, 18 noiembrie 2014, 10:40)

    bogdan1477 [utilizator]

    11. Alegerile se cistiga cu baronetul local, de vataful de judet, care face si desface tot, care decide cistigatorul alegerilor. Odata cu alegerile astea s-a dovedit ca baronul local care plimba asistati sociali pe la sectii poate crea macar la fel de mult vot negativ de la generatia facebook. Si poate asta e cel mai mare cistig al acestor alegeri: scaderea drastica a influentei baronilor locali.