Cateva ponturi inaintea votului decisiv

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:26 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Exista riscul ca toata atentia sa se concentreze, pe buna dreptate, pe votul din strainatate, dar sa nu uitam ca marele risc il reprezinta votul masiv pe listele suplimentare in unele judete din tara. In sudul si estul tarii, unde opozitia a disparut aproape in totalitate, s-au inregistrat la primul tur cele mai multe voturi suspecte. In aceste judete, opozitia ar trebui sa-si inlocuiasca de indata toti reprezentantii in sectiile de votare, cel putin acolo unde votul pe liste suplimentare a depasit de doua sau trei ori  numarul locuitorilor. Au aparut destule suspiciuni de noncombat, aici opozitia nu mai poate conta pe oamenii ei. Daca nu-si trimite alti oameni in sectiile cu probleme, sa nu se planga dupa de furt.

In ce priveste votul in straintate,  toata atentia se concentreaza pe Londra, Paris, Munchen si alte orase europene cu mari comunitati de romani. Totusi, o atentie speciala merita Republica Moldova, o tara din afara UE prea mult iesita de pe radar. Cum vorbim de o tara cel putin la fel de corupta si cu administratie vraiste la fel ca Romania, oricand pot aparea surprize pe listele speciale. Sunt, totusi, peste jumatate de milion de moldoveni cu dubla cetatenie. Desigur, multi au plecat din republica Moldova, la turul I au fost in total 20.000 de voturi. Nimic nu garanteaza insa ca turul doi nu va fi alterat. Frauda electorala in Republica Moldova poate fi chiar mai simpla decat in Romania, mai ales in zonele rurale. Iata marturia pusa pe Facebook de cineva care traieste in Republica Moldova:
  • "Ieri pe la orele prînzului, într-o cafenea mai de fite din centrul Chisinăului, am nimerit absolut întîmplător lîngă o discutie dintre niste tipi din România si din Republica Moldova despre cum vor fi adăugate niste voturi în favoarea lui Ponta. Mamă si tată, scuze!, stiu că m-ati învătat că nu este frumos să trag cu urechea, însă auzind în această perioadă crîmpeie de cuvinte si fraze precum ”Prahova”, ”donatii”, ”microbuze”, ”o să infiltrăm oamenii nostri la coadă la Consulat si acolo stiu ei ce să facă mai departe” nu ai cum să fii indiferent."
In ce priveste problema votului in straintate, in turul I a rezultat, pe langa faptul ca nu sunt destule stampile si sectii de vot, ca procesul birocratic in sine este greoi. Prin urmare, atentie mare la completarea declaratiei pe propria raspundere. Chiar daca guvernul promite ca trimite maxim de stampile in sectiile existente si ca va mari numarul cabinelor de vot, de viteza completarii hartiilor depinde fluidizarea procesului de vot. Atentie mare la urmatoarea observatie trimisa de un cititor:
  • "Sunt unul dintre miile de romani care au stat la cozile umilintei si am identificat o metoda importanta de a impiedica fluidizarea votarii. Descarcarea si completarea acelui formular este o capcana. Am votat impreuna cu un grup de prieteni si am completat formularul cu adresa din Olanda conform instructiunilor din formular. Cand am ajuns sa votam am fost trimisi sa-l recompletam cu adresa din Romania. Dupa noi au fost alti prieteni care au completat cu adresa din Romania si au fost trimisi inapoi sa-l recompleteze cu adresa din Olanda. Deci oricum era completat era gresit. Romanii din diaspora ar trebui sa aiba doua formulare completate, unul cu adresa din Romania si unul cu adresa unde locuiesc."
De notat ca alegatorii romani din strainatate se organizeaza deja pe Facebook, incercand sa-si rezerve locuri din timp la viitoarele cozi care se vor forma inevitabil la sectiile de vot, cata vreme guvernul refuza sa le suplimenteze numarul. O alta preocupare legata de votul in strainatate, impartasita chiar de romani care traiesc peste hotare, o reprezinta eventuala trimitere a unor provocatori care sa incite spiritele in ziua votului. Au circulat astfel de zvonuri pe internet. Orice provocare ar trebui imediat raportata de catre alegatori organelor de ordine din tarile respective.

Au aparut o serie de inregistrari cu lideri PSD locali (sefi de CJ, primari) care conditioneaza votul pentru un anumit candidat de acordarea ajutoarelor sociale, fondurilor pentru primari, salariilor pentru anumite categorii profesionale.Toate aceste practici sunt incalcari flagrante ale legii. Opozitia ar trebui sa le descurajeze prin actiuni penale.

In fine, mai trebuie stiut ca sondajele arata inca o distanta confortabila pentru Victor Ponta in turul doi, dar in acelasi timp putem vedea disperarea partidului-stat. Guvernul Ponta a trimis studentii in vacanta in zilele de vineri si luni de teama mitingurilor anuntate deja pe data de 14 noiembrie, dupa ce s-a vazut ca protestele mari au avut loc sambata trecuta in special in centrele universitare puternice.
  • Aici simt nevoia unei noi sugestii primite pe FB: ce-ar fi daca toti acesti studenti ar fi incurajati sa mearga observatori pe langa sectiile de votare, unde opozitia sta mai prost? Daca tot le-a dat liber Guvernul, ar putea utiliza eficient timpul.
Campania murdara a atins apogeul in aceste zile: in sediul ACL au fost aruncate gaini cu mesajul "sunt Iohannis" si mi-e frica de dezbatere". In fine, guvernul promite sindicatelor din educatie salarii mai mari de anul viitor si o noua lege a educatiei. Pe scurt, cu toate ca sunt creditati cu prima sansa pentru turul doi, PSD si Victor Ponta se comporta ca si cum ar fi pe punctul sa piarda. Cu o asemena stare de spirit nu este totul jucat.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

21248 vizualizari

  • -56 (60 voturi)    
    Ce sansa extraordinara! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:38)

    Gustav666 [utilizator]

    Insusi domnul Tapaalaga a fost martorul unei discutii conspirative despre cum vor fura moldovenii voturi pentru Ponta.
    Va stiam mai creativ, domnule Tapalaga...
    Asemenea povesti pot sa prinda eventual la niste creaturi nevinovate care mai bantuie pe aici.
    • +15 (17 voturi)    
      corect (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:04)

      Prezan [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      in nici un caz "povestile" nu vor tine la creaturile (ne)vinovate care mai bantuie pe la antena 3. Aia sunt oameni informati. Doar ii informeaza Gadea.
      • +15 (17 voturi)    
        altfel trebuie incurajati -- LA VOT SI IN STRADA! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 17:16)

        alexro [utilizator] i-a raspuns lui Prezan

        D-le Tapalaga, ati mai dat-o in bara (rau de tot) cu pronosticurile la turul I, cand citeati teama, fete lungi etc pe chipurile PSDeilor, ca ar lua sub 35% si Iohanis peste 33%, etc.

        Acums puneti din nou ca in ograda Ponta si PSD s-a instaurat teama, ca se comporta ca si cum ar pierde etc.

        Nu asa. Trebuie incurajati oamenii sa iasa la vot, de acord, dar nu asa!

        Sunt destui care va vor crede pe cuvant, ca vor pierde, si ca atare vor sta acasa.

        Spuneti-le mai degraba de pericolul ce ne paste, ca exista sanse reale sa iasa, ca nu e de gluma ABSOLUT deloc, ca daca nu voteaza, o mierlesc in primul rand ei, apoi noi cu totii, etc.

        Dragi romani, imi sunteti dragi (serios), mai ales cei ce ati iesit in strada recent.

        La vot, si in strada! Votul e una, dar batjocura la care am fost toti supusi, in strainatate sau acasa nu trebuie iertata oricum ar fi.
        • +7 (7 voturi)    
          Sondajele... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 18:02)

          Paganelis [utilizator] i-a raspuns lui alexro

          ... lui Tăpălagă erau aproape de realitate. Chiar liderii ACL, care au participat la numărarea voturilor, dădeau, până la orele 1 din noaptea de 2 spre 3 noiembrie, un scor de 38 la 33 pentru mitoman. Apoi, la urmă, au venit voturile, probabil ștampilate în secțiile de votare, după închiderea urnelor, ale secțiilor și județelor roșii, ultimul fiind Oltul. În aceste județe, în multe secții de votare și chiar sate și comune, au avut membri în biroul electoral local doar membrii psd și membrii psd, deci au putut fura în voie... Mai puneți și turismul electoral de peste zi, cu mașinuțele și iese diferența de la sfârșit, mai mare decât ceea ce era...
        • +2 (2 voturi)    
          Asa as face!!! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 18:25)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui alexro

          Cred ca ar fi o surpriza uriasa pentru Ponta daca Johannis s-ar prezenta intempestiv in studiourile Realitatii TV la dezbaterea din aceasta seara cu cateva din gainile aruncate in curtea ACL...Ar avea munitie, nu gluma!...;)
      • +6 (8 voturi)    
        cum asa? (Marţi, 11 noiembrie 2014, 17:16)

        auch [utilizator] i-a raspuns lui Prezan

        pai gadea nu e crestin-ortodox, n-ar trebui sa asculte oamenii "informatiile" pe care e vehiculeaza el.
        sau unii sunt mai egali ca altii si in asta?!
        • +2 (2 voturi)    
          Bazinga! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 17:28)

          Prezan [utilizator] i-a raspuns lui auch

          Sarcasm Sheldon, sarcasm!

          Nu ma intereseaza confesiunea lui Gadea, oricum nu ma uit la latrine cu mult inainte sa fie la moda sa nu te uiti. As zice cam de 4 ani.
          • +1 (3 voturi)    
            Eu... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 18:03)

            Paganelis [utilizator] i-a raspuns lui Prezan

            ... nu mă mai uit de prin 2005-2006, iar la Irealitatea de prin 2008...
      • +1 (1 vot)    
        cititi mai cu atentie si luati aminte (Marţi, 11 noiembrie 2014, 22:50)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Prezan

        "Sunt unul dintre miile de romani care au stat la cozile umilintei si am identificat o metoda importanta de a impiedica fluidizarea votarii. Descarcarea si completarea acelui formular este o capcana. Am votat impreuna cu un grup de prieteni si am completat formularul cu adresa din Olanda conform instructiunilor din formular. Cand am ajuns sa votam am fost trimisi sa-l recompletam cu adresa din Romania. Dupa noi au fost alti prieteni care au completat cu adresa din Romania si au fost trimisi inapoi sa-l recompleteze cu adresa din Olanda. Deci oricum era completat era gresit. Romanii din diaspora ar trebui sa aiba doua formulare completate, unul cu adresa din Romania si unul cu adresa unde locuiesc."
      • +1 (1 vot)    
        o idee foarte buna! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 22:51)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Prezan

        "Aici simt nevoia unei noi sugestii primite pe FB: ce-ar fi daca toti acesti studenti ar fi incurajati sa mearga observatori pe langa sectiile de votare, unde opozitia sta mai prost? Daca tot le-a dat liber Guvernul, ar putea utiliza eficient timpul. " din articol
    • +11 (13 voturi)    
      // ** !! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:16)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      M-am autocenzurat!

      Gustav, dragostea mea, din doua una: ori esti prost, ori esti prost.

      Alftel cum sa inteleg ca, de la ce se scrie, adica

      "postat pe Facebook"

      matale ajungi la

      "a fost martorul unei discutii".
    • +4 (4 voturi)    
      as vrea sa-ti raspund civilizat (Marţi, 11 noiembrie 2014, 18:00)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      dar nu reusesc.
      Asa ca : cara-te drac...ui de aici,postac platit.
  • -28 (48 voturi)    
    alt pont (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:39)

    Mazeta [utilizator]

    Cine vrea să fie sigur că votează să se scoale dis-de-dimineață, odată cu găina.
    • +10 (10 voturi)    
      asta poate merge la A3.. (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:00)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cum ar zice Catavencu, cititorii nostri sunt mai inteligenti.. nu conteaza daca 5000 de oameni se pun toti la coada de la ora 7 sau vin cate 300 pe ora cat timp la acea sectie nu pot vota mai mult de 3000 pe zi...
    • +7 (9 voturi)    
      care gaina (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:11)

      Roxana_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Era cumva din seria gainilor moarte aruncate de gainarii din psd in curtea alora care le pot strica hotiile?
    • +3 (5 voturi)    
      seek tear (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:18)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      If you know what I mean!
    • +7 (7 voturi)    
      Hopa si frustratul ! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:48)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mai Mazeto, lasa comentariile politruce si ia o prietena la plimbare...AI?

      Pari genul tipic de frustrat si ocolit de sexul opus.....sper sa n-ai vreo bomba cu tine ca norvegianul ala....Anders Behring il chema!
  • +17 (19 voturi)    
    intr-un fel.... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:48)

    nova [utilizator]

    ar fi fost asa simplu sa ne oranizam, macar pentru a supravghea sectiile de votare. Cu un telefon, tableta, laptop s-ar fi putut filma permanent toate imprejurimile unei sectii de vot. Nu este interzis. Asa s-ar putea constata turistii, cati intra in sectie fata de cate voturi ies. Parerea mea este ca marea porcarie se petrece in sectii la numaratoare (liste cu CNP,voturi anulate,chiar inlocuite).
    • -5 (7 voturi)    
      corect (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:02)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui nova

      Si indemnul catre 'opozitie' este inutil... Opozitia = ACL: adica PNL, partid care a iesit recent din USL si PDL - aripa Blaga - care a votat motiunea de cenzura din 2012 si a adus USLul la putere..
  • +15 (23 voturi)    
    Traian Basescu ce spune ? (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:49)

    Lim Vasy [utilizator]

    Domnule Tapalaga, jocurile s-au facut demult. Fara ajutorul lui Traian Basescu, Ponta va castiga. Si romanii vor avea ce vor si ce merita. Dupa 6 luni de presedentie Ponta, Traian Basescu va parea erou national !
    • -17 (23 voturi)    
      Mai mult decat "erou national" (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:06)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Lim Vasy

      "Dupa 6 luni de presedentie Ponta, Traian Basescu va parea erou national !"

      ==================

      Pentru basisti, evident. Pentru oamenii normali nu pricep nicidecum cum cel ce le taie salariile ar putea fi "erou national" vs cel ce le mareste veniturile (Ponta, profesori).
      Ma rog, asa s-o fi vazand dinspre secta aia talibana, drept pentru care eu vin si plusez, sa-i umplu de fericire pe preacinstitii basisti:
      "Dupa 6 luni de presedentie Ponta, Traian Basescu va parea erou nationa si va fi trecut in randul martirilorl !" Din singuratatea celulei sale Basescu va scrie stenograme romanilor.
      • +5 (5 voturi)    
        stenograme (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:49)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        of of tare greu la partid zilile astea.au pus aia biciul pe voi?tot la cuvant luati banutu?tata voiculescu ce mai face?
      • +8 (8 voturi)    
        Dar mai gaaaata nene (Marţi, 11 noiembrie 2014, 17:16)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        cu taierile de salarii. Matare ori faci pe tampitul ,ori chiar esti. Politica peeeeep de A3.....hai du-te si canta la ei pe forum. Penibil.
      • +5 (5 voturi)    
        in anii '90 .. (Marţi, 11 noiembrie 2014, 17:27)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        cand au fost masiv dati afara oameni fiindca intreprinderile de stat (care inainte apartineau poporului roman pana la legea 15 din 1990, marca FSN actualul PSD) au fost vandute si de multe ori inchise, chipurile fiindca nu erau "performante", nu am vazut nici o solidaritate din partea celor ce au mai ramas la stat: profesori sau alti functionari. Nici macar o intrebare ce inseamna o intreprindere performanta si ce inseamna ca nu mai e performanta. Ei erau atunci bine mersi si se multumeau ca macar au un loc sigur, acces la sanatate si pensie. Maica-mea dupa 20 de ani de munca in intreprindere a trebuit sa iasa pe usa si sa se descurce!! Deci in anii '90 toti erau la stat si poate 6 mil au fost dati afara in timpul PSD ! Nu le-au fost reduse salariile in speranta ca va fi bine mai tarziu, ci au fost dati afara!!

        Adica PSD-ul cand a devalizat, taiat si spanzurat a fost ok.. si reducerile cheltuileilor unui stat ineficient din cauza crizei nu sunt bune. Atunci propuneti voi cum sa se reduca cheltuilelile.. Sau principiul "lasa ca se descurca tara ca si pana acuma" e sfant la cei de la stat..
        • +1 (1 vot)    
          Multam de post (Marţi, 11 noiembrie 2014, 18:21)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui cladob

          multam fain
      • 0 (0 voturi)    
        citez din Caragiale: "amice,esti idiot!" (Marţi, 11 noiembrie 2014, 18:05)

        urob [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Cum poti sa trimiti stenograma?Stii ce e aia?
        stii ce presupune o stenograma?
        Daca nu ,nu mai folosi cuvinte care nu le cunosti doar ca sa pari "destept".
        Si repejor la Latrina 3 ca incepe Gadea sa dea limbi lu'sefu'.
  • +11 (13 voturi)    
    jigodisme (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:59)

    lp [utilizator]

    adevarul e ca psd are o masinarie de partid fenomenala si colosala: 1 -in week-end am vazut cu ochii mei in intersectia piata sudului si nitu vasile cu brancoveanu, cate 2 tipi purtand un afis "si eu votez ponta" de la prima ora a diminetii pana seara tarziu - mergeau in cerc in intersectie, permanent. 2- La manifestatia de duminica seara, pensionarii "anti" erau clar profesionisti - stiau ce sa spuna si cand sa spuna, in plus erau alti dubiosi care se invarteau printre noi cu intentia clara de a agita spiritele. in al treilea rand, am primit pe tel. mesaj de la "Victor" sa ma prezint la vot. 4 - profesorii au fost chemati la scoala sa primeasca 150 euro "pt materiale didactice", dupa care liderul de sindicat le-a explicat cu punct si virgula ca banii sunt de la "Acest guvern si acest om minunat"
  • -9 (17 voturi)    
    Slabut domnule Tapalaga... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:03)

    adi_69 [utilizator]

    Ma asteptam la ceva mai solid, nu la asa o manipulare penibila. Parca pentru dreapta votau "elitele", cei "cu educatie". Nici macar unul prost ca mine nu inghite asa ceva:

    1. Fix intr-o cafenea de fite din centru, in gura mare, se pune la cale fraudarea alegerilor... Pe cand, tot asa, un plan de hold-up ?
    2. In declaratia pe propria raspundere se trece domiciliul, nu "adresa". Iata definirea domiciliului in codul civil "Domiciliul persoanei fizice este acolo unde ea își are locuința statornică sau principală".
    Deci o persoana care a emigrat in strainatate va avea domiciliul in strainatate, iar una care se afla la studii sau la munca in strainatate va avea domiciliul in tara. Se trateaza de la caz la caz, nu universal, cine se prezinta in strainatate completeaza "adresa" din strainatate.

    P.S. Pentru "cenzor": ar fi al treilea comentariu contra d-lui Tapalaga (dar fara injurii sau atacuri) care nu ar aparea.
  • +4 (6 voturi)    
    De putin timp pe pagina lui ponta (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:05)

    BlackPixel [utilizator]

    Deci incepe sa se contureze un furt masiv in RM. Acum cateva ore pe pagina lui Puie :

    Deci sa subliniezi ca un nesimtit Republica Moldova fara a sublinia si alte orase/tari in contextul scandalului din diaspora nu denota decat ca urmeaza un furt masiv. puiemonta.

    Citez:

    “Vreau sa dau un semnal foarte clar de respect pentru toti cetatenii #romani care voteaza in tara, in Republica #Moldova, in diaspora. Toti cei care voteaza sunt egali si sunt cetateni buni ai Romaniei, in tara sau in afara."
    • 0 (2 voturi)    
      Nu te mai mira (Marţi, 11 noiembrie 2014, 17:02)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui BlackPixel

      Tot cei de dreapta de pe forumuri spuneau, cand se dadea exemplu Moldova ca loc din diaspora unde a castigat Ponta, ca Republica Moldova nu e diaspora. Deci omul nu a facut decat sa le diferentieze cum ati spus voi (!)
  • +4 (8 voturi)    
    Calcul simplu : (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:15)

    MenInBlack [utilizator]

    Psd a estimat 54% dintr-un total de 45% elegatori cu drept de vot. Dar pentru pomana deja s-au manifestat majoritatea dintre ei, activ, vii sau morti. Nu mai sunt altii, astia-s toti ! :)
    Considerand ca in restul de 55% care nu s-au prezentat la vot...majoritatea sunt liberali autentici, care s-au plictisit de mezaliante usl, etc..., atunci daca dintre acestia se vor mobiliza si vor iesi la vot macar un sfert, psd a pierdut, si inca la scor, cu tot turismul lor electoral !

    Cheia este Mobilizarea.

    Luati cu voi la vot toti prietenii, vecinii, rudele, colegii, musafirii si pe toti prietenii lor !
    Monstrul roshu poate fi invins fara probleme ! Garantat 100% !
  • +4 (8 voturi)    
    Peste Prut (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:30)

    eraZnus [utilizator]

    Nu le datii idei cu Moldova, si acolo se manipulează la greu, au si ei voiculestii lor si pe deasupra sunt încă in libertate exercitând interesul Rusiei de a influența alegerile din România este si mai ușor realizabil. Am luat legătura cu moldoveni pe care i-am întâlnit cu ani i urma sa le iau pulsul,cei democrați nu prea au mers la vot iar pulimea votează predominat PSD in Moldova, i-am pus la punct cu informații irefutabile si i-am rugat sa facă bine sa ne ajute sa-i dam cu toții puie la monta . E datoria noastră sa ne asiguram ca publicul potențial PSD este informat si depontaminat...
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Marţi, 11 noiembrie 2014, 22:15)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui eraZnus

      Prioritatea trebuie sa fie depontaminarea celor care au votat rau in turul I. Pre limba lor, pe canale care sa ajunga la ei. Se aude?
  • +4 (4 voturi)    
    E explicabilă implicarea BOR mai ales în Ardeal (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:39)

    Kentt [utilizator]

    Aşa speră Ponta & PSD că vor câştiga Ardealul: cu ajutorul funcţionarilor Bisericii Ortodoxe Române.
    Că preoţi nu pot să le spun.

    PS. Voi renunţa la orice servicii ale acestor funcţionari.
  • +3 (3 voturi)    
    Aveti drepate, batalia se va da in Ro nu in afara! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:59)

    transalpinarum [utilizator]

    Total de acord, am mai spus-o, diaspora il va PULVERIZA pe Ponta, dar asta nu e suficient. E clar acum ca PSD a aruncat in joc tot arsenalul lor de smecherii, de fapt isi joaca libertatea, isi joaca averile din Monaco si alte locuri exotice de pe glob, isi joaca toata praduiala ce a fost si ce va veni!! M-am uitat pe cateva statistici din diaspora, s-au alocat 600k buletine de vot si s-au anulat 450k. Sigur ca au fost impedimente, dar mai mult de 200k nu vor vota in turul 2 in diaspora. In fata acestor cifre, cei 1000k de turisti din Ro vor fi mult mai eficienti.

    Am o mica problema in a intelege cum a gandit si Basescu aceasta "modernizare" a statului, putea sa inceapa cu modernizarea votului, BTW! Cand se stie ca mai multi romani pleaca in EU dupa ce s-a liberalizat dreptulel munca in urma cu un an, de ce nu au introdus saracia asta de vot prin coresondenta atunci cand au avut majoritatea!! Astea sunt bube pe chelia de margaritar a lui Bsescu si a celor care trebuiau sa modernizeze intr-adevar ce se putea, cand se putea.
  • +2 (4 voturi)    
    . (Marţi, 11 noiembrie 2014, 17:05)

    Marius Muntean [utilizator]

    Cred ca PSD are acoperit si scenariu cu Iohannis presedinte: nu intamplator s-a mutat dupa alegeri termenul pentru procesul ANI de incompatibilitate. Teama mi-e ca il vor santaja sa promulge legea gratierii ca sa nu fie declarat incompatibil. Daca va fi asa Iohannis va sfarsi fie in genunchi in fata PSD fie cu mandatul pierdut.
    • 0 (0 voturi)    
      toate la vremea lor (Marţi, 11 noiembrie 2014, 22:18)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui Marius Muntean

      Voteaza intai sa iasa Iohannis presedinte, si apoi vei vedea ce greu le va fi baronilor PSD.
      Treaba cu incompatibilitatea lui Iohannis e ca drobul de sare din povestirea lui Creanga.
  • +1 (3 voturi)    
    Disperare mare . . . (Marţi, 11 noiembrie 2014, 17:43)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . in tabara hotilor mai mari sau mai mici. Sunt atat de disperati incat vor juca totul pe o singura carte, indifferent de consecinte. Furtul electoral. Daca in primul tur au votat pe liste suplimentare un million de nume(nu personae) acum vor fi mult mai multe. Practic nu isi pot permite sa piarda si atunci ori la bal ori la spital. Mie imi este indifferent cine castiga pentru ca eu sunt de acord cu Presedintele care ii califica pe amandoi drept ticalosi, Insa cunoscand care este pozitia Romaniei in Europa si in parteneriatul cu SUA sunt convins ca toti acestia care acum isi pun speranta in Ponta ca ii va scapa de puscarii si de DNA vor avea o mare deziluzie. Pentru ca nici Ponta si nici Iohannes nu pot face chiar ce vor. Cand va fi Presedinte Ponta va fi eliberat de toate firele ce il leaga de PSD si sa vedeti atuncice fund le va arata. Incep sa rad de pe acum.
  • +3 (3 voturi)    
    E NEVOIE DE 11.25 milioane de VOTANTI (Marţi, 11 noiembrie 2014, 18:29)

    alex4321 [utilizator]

    D-le TAPALAGA,

    Luati CIFRELE din articolul asta
    --
    http://fluierul.ro/jsp/article/indexDisplayArticle.jsp?artid=82282&title=pozitia-redactiei-fluierul-care-este-singura-sansa-a-lui-klaus-iohannis-de-a-castiga-citeste-si-da-mai-departe-
    --
    Si faceti un ARTICOL numit
    ----------------------------------------------------------------------
    "E NEVOIE DE 11.25 milioane de VOTANTI (61.5%)"
    ----------------------------------------------------------------------

    Rugati ca fiecare cetatean care voteaza sa ANUNTE cel putin inca o persoana CARE N-A FOST LA VOT
    in TURUL I sa mearga la VOT.
  • +4 (4 voturi)    
    Cerem deschiderea unei sectii de votare (Marţi, 11 noiembrie 2014, 19:02)

    vassile52 [utilizator]

    Vrem sa votam

    Daca in Afganistan sint 3 sectii de votare in care la primul tur şi-au exercitat dreptul de vot 267 de cetăţeni ,probabil 500 de Ro cu drept de vot.

    Daca in Kosovo sint 2 secţii de votare pt 60 de militari si
    restul politisti probabil cu cei de la alte activitati 100.


    Conform recamintului din 2006 in Canada locuiesc peste 200.00 de cetateni Romani.


    Locuim in Calgary,provincia Alberta,Canada.

    Sintem peste 10.000 de Romani in Calgary si peste 10.000 in Edmonton.

    Cea mai apropiata sectie de votare e la Vancouver la peste 1.000 de km.

    in provinciile vecine

    -Saskatchewan sint peste 25.000 de Romani.
    -Manitoba sint peste 3500 de Romani


    Daca in Kosovo si Afganistan se poate de ce nu se poate si aici?

    Vrem sa ne votam.

    Solicitam adoptarea votului prin corespondenta sau deschidera unuei sectii de votare.
    • +2 (2 voturi)    
      Si in Seattle (Marţi, 11 noiembrie 2014, 23:35)

      Marcel G [utilizator] i-a raspuns lui vassile52

      In Seattle s-a desfiintat singura sectie de votare din statul Washington. Suntem cateva mii de romani care nu au avut unde vota, si nu au unde vota in turul 2. Nu toti isi permit sa zboare in Portland sau sa conduca o zi cu masina, si mai putini isi permit sa mearga in Canada pentru ca nu au viza.
  • 0 (0 voturi)    
    chicken.. (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 0:06)

    kalughin [utilizator]

    FRIED CHICKEN!