Ponta, jos mainile de pe ambasadori

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:01 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Bogdan Mazuru (Paris), Lazar Comanescu (Berlin) si Marius Lazurca (Chisinau). Ei sint cei trei ambasadori pe care gura de foc a PSD, Gabriela Firea, i-a acuzat ca ar fi ambasadori basisti si, prin urmare, responsabili de dezastrul de la sectiile de vot. E un afront adus de PSD si echipa lui Ponta la adresa unor profesionisti fara pata, fiindca cei trei fac parte din coloana vertebrala a Ministerului de Externe.

Si e de un cinism incredibil, pentru ca tot ce face acum PSD e sa arunce in responsabilitatea celor trei dezastrul de care sunt raspunzatori Victor Ponta, ministrul sau de Externe si actorasul din Paris numit ministru al Diasporei, Bogdan-Dragoş-Aureliu Marian-Stanoevici.

E un dezastru pe care guvernul PSD l-a orchestrat si l-a gestionat cu scopul de a nu-i lasa pe romanii din diaspora sa voteze, previzibil, impotriva lui Ponta. De asta a ingropat PSD si proiectele votului prin corespondenta, pentru ca ar fi insemnat sa-si bata singur un cui in talpa.

PSD, care - in loc sa caute solutii rapide pentru zecile de mii de romani batjocoriti in Italia, Spania, UK, Franta - cauta tapi ispasitori. O repet pentru a treia oara: coruptia e in gena acestui partid, binele public e ultima sa preocupare.

Nu pot decit sa ma intreb ce gindesc acum ceilalti ambasadori, diplomati de cariera, cind vad cum seful Guvernului se leapada atit de usor de ei.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

18425 vizualizari

  • +31 (31 voturi)    
    Sper sa mearga pana la capat! Superb diaspora! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:05)

    Preventiv [utilizator]

    Si pare un semn de panica pentru Ponta...
  • +28 (28 voturi)    
    A spus-o excelent Băsescu (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:07)

    DelMa [utilizator]

    Niște mameluci !
  • +12 (12 voturi)    
    semnati pentru demisia lui (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:21)

    __alex__ [utilizator]

    Corlateanu toti cei care ati avut dificultati in a va exercita votul.

    Si trimiteti-o si cunoscutilor in aceeasi situatie.

    http://www.petitieonline.com/demisia_titus_corlatean
  • +21 (21 voturi)    
    De votul prin corespondenta le e frica... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:21)

    UnOarecare [utilizator]

    ...numai politicienilor corupti si incompetenti!
  • +7 (7 voturi)    
    Se scrie ca, (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:53)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    "La Paris ambasadorul, Bogdan Mazuru, este nepotul lui Tony Grebla, si nepotul si Grebla sunt PSD ... "

    http://www.hotnews.ro/stiri-alegeriprezidentiale2014-18440727-culmea-tupeului-politic-psd-rtv-antena-3-acuza-ambasadorii-lui-basescu-pentru-bataia-joc-sectiile-vot-din-strainatate.htm

    Diplomat pesedist plin de onoare si coloana vertebrala? Unde ati mai auzit? Amanta lui Sova, Vali-Vasilika la Londra, secretara III?
    La astia e chestia cu pina la Dumnezeu, te maninca Iudele.
  • -5 (9 voturi)    
    adica...? (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:53)

    Codruta N [utilizator]

    N-am inteles: NU ambasadorii trebuiau sa organizeze sectiile de votare?

    Explicati cum a "orchestrat dezastrul" PSD - ca de afirmatii... m-am cam obisnuit sa le verific inainte de a le inghiti >:
    • +9 (9 voturi)    
      nu (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:00)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Ambasadorii organizeaza atatea sectii de votare cate dispune MAE.
    • +14 (14 voturi)    
      iti spun eu cum (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:04)

      drakon [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      in girona spania au desfiintat sectia de votare tocmai ca romanii sa nu voteze si sant cam multi aici care nu prea simpatizeaza cu PSD-ul! sa cada guvernul penalilor!
  • +2 (2 voturi)    
    coada din fața secției de votare din New York (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:34)

    mdesteptu [utilizator]

    Coada în fața sectiei de votare din New York: http://youtu.be/EvxQdzbeH70

    De jumătate de oră am avansat 1m.
  • +4 (4 voturi)    
    Adio PSD-diaspora trezeste Romania "pensionata" (Luni, 3 noiembrie 2014, 0:56)

    Plagarus [utilizator]

    2014 DIASPORA in rolul tinerilor pasoptisti de la 1848 !
  • +2 (2 voturi)    
    Dincolo de penibilul situatiei (Luni, 3 noiembrie 2014, 8:55)

    ofCAER [utilizator]

    ca un guvern - care are si 70 % sustinere parlamentara! - isi declina total, pardon, TOTAL!!!, respunderea pentru organizarea alegerilor, cind s-a intors cu spatele de la camerele de filmat, PSD-ul le-a facut acelor ambasadori cu ochiul: "Bine lucrat, baieti!".