Ponta, jos mainile de pe ambasadori

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:01 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Bogdan Mazuru (Paris), Lazar Comanescu (Berlin) si Marius Lazurca (Chisinau). Ei sint cei trei ambasadori pe care gura de foc a PSD, Gabriela Firea, i-a acuzat ca ar fi ambasadori basisti si, prin urmare, responsabili de dezastrul de la sectiile de vot. E un afront adus de PSD si echipa lui Ponta la adresa unor profesionisti fara pata, fiindca cei trei fac parte din coloana vertebrala a Ministerului de Externe.

Si e de un cinism incredibil, pentru ca tot ce face acum PSD e sa arunce in responsabilitatea celor trei dezastrul de care sunt raspunzatori Victor Ponta, ministrul sau de Externe si actorasul din Paris numit ministru al Diasporei, Bogdan-Dragoş-Aureliu Marian-Stanoevici.

E un dezastru pe care guvernul PSD l-a orchestrat si l-a gestionat cu scopul de a nu-i lasa pe romanii din diaspora sa voteze, previzibil, impotriva lui Ponta. De asta a ingropat PSD si proiectele votului prin corespondenta, pentru ca ar fi insemnat sa-si bata singur un cui in talpa.

PSD, care - in loc sa caute solutii rapide pentru zecile de mii de romani batjocoriti in Italia, Spania, UK, Franta - cauta tapi ispasitori. O repet pentru a treia oara: coruptia e in gena acestui partid, binele public e ultima sa preocupare.

Nu pot decit sa ma intreb ce gindesc acum ceilalti ambasadori, diplomati de cariera, cind vad cum seful Guvernului se leapada atit de usor de ei.
























[P] Acces gratuit la ultimul targ de nunti al sezonului, daca vii insotit!

Cel mai important targ de nunti al anului incepe vineri, 31 martie, la Palatul Parlamentului. Dupa o editie record in Februarie, Mariage Fest pregateste editia cu numarul 23, ultimul targ de nunti al sezonului, in perioada 31 martie – 1 – 2 aprilie

18410 vizualizari

  • +31 (31 voturi)    
    Sper sa mearga pana la capat! Superb diaspora! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:05)

    Preventiv [utilizator]

    Si pare un semn de panica pentru Ponta...
  • +28 (28 voturi)    
    A spus-o excelent Băsescu (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:07)

    DelMa [utilizator]

    Niște mameluci !
  • +12 (12 voturi)    
    semnati pentru demisia lui (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:21)

    __alex__ [utilizator]

    Corlateanu toti cei care ati avut dificultati in a va exercita votul.

    Si trimiteti-o si cunoscutilor in aceeasi situatie.

    http://www.petitieonline.com/demisia_titus_corlatean
  • +21 (21 voturi)    
    De votul prin corespondenta le e frica... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:21)

    UnOarecare [utilizator]

    ...numai politicienilor corupti si incompetenti!
  • +7 (7 voturi)    
    Se scrie ca, (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:53)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    "La Paris ambasadorul, Bogdan Mazuru, este nepotul lui Tony Grebla, si nepotul si Grebla sunt PSD ... "

    http://www.hotnews.ro/stiri-alegeriprezidentiale2014-18440727-culmea-tupeului-politic-psd-rtv-antena-3-acuza-ambasadorii-lui-basescu-pentru-bataia-joc-sectiile-vot-din-strainatate.htm

    Diplomat pesedist plin de onoare si coloana vertebrala? Unde ati mai auzit? Amanta lui Sova, Vali-Vasilika la Londra, secretara III?
    La astia e chestia cu pina la Dumnezeu, te maninca Iudele.
  • -5 (9 voturi)    
    adica...? (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:53)

    Codruta N [utilizator]

    N-am inteles: NU ambasadorii trebuiau sa organizeze sectiile de votare?

    Explicati cum a "orchestrat dezastrul" PSD - ca de afirmatii... m-am cam obisnuit sa le verific inainte de a le inghiti >:
    • +9 (9 voturi)    
      nu (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:00)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Ambasadorii organizeaza atatea sectii de votare cate dispune MAE.
    • +14 (14 voturi)    
      iti spun eu cum (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:04)

      drakon [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      in girona spania au desfiintat sectia de votare tocmai ca romanii sa nu voteze si sant cam multi aici care nu prea simpatizeaza cu PSD-ul! sa cada guvernul penalilor!
  • +2 (2 voturi)    
    coada din fața secției de votare din New York (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:34)

    mdesteptu [utilizator]

    Coada în fața sectiei de votare din New York: http://youtu.be/EvxQdzbeH70

    De jumătate de oră am avansat 1m.
  • +4 (4 voturi)    
    Adio PSD-diaspora trezeste Romania "pensionata" (Luni, 3 noiembrie 2014, 0:56)

    Plagarus [utilizator]

    2014 DIASPORA in rolul tinerilor pasoptisti de la 1848 !
  • +2 (2 voturi)    
    Dincolo de penibilul situatiei (Luni, 3 noiembrie 2014, 8:55)

    ofCAER [utilizator]

    ca un guvern - care are si 70 % sustinere parlamentara! - isi declina total, pardon, TOTAL!!!, respunderea pentru organizarea alegerilor, cind s-a intors cu spatele de la camerele de filmat, PSD-ul le-a facut acelor ambasadori cu ochiul: "Bine lucrat, baieti!".