Opriti bataia de joc!

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:13 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Acesta este un apel la institutiile statului roman sa opreasca bataia de joc la adresa miilor de cetateni romani care stau la aceasta ora ca vitele la cozi infernale pentru a-si putea exercita un drept fundamental: votul. Nu puteti trata acesti oameni ca pe animale, ca pe inamici ai tarii lor. Este revoltator, inuman si degradant. Este o rusine cum ati organizat procesul de votare in afara tarii. De la Londra, la Bruxelles, Paris sau Munchen primim zeci si zeci de mesaje de la alegatori romani revoltati ca nu vor ajunge sa voteze dupa ore in sir de stat la cozi. 

Niciodata n-a fost atat de rau ca acum. Ati deschis putine sectii, le-ati dat doua-trei stampile si ati premeditat totul cu scopul precis de a limita numarul celor care pot vota din afara tarii. Va este teama de ei, de optiunea lor, in consecinta le negati acest drept. Stiti ca pe ei nu-i puteti cumpara, manipula si minti la fel de usor ca pe cei din tara deoarece nu depind nici de mila voastra nici nu mai vor sa auda de propaganda mogulilor vostri. Ati facut Romania sa arate in afara ca o tara din lumea a treia, incapabila sa administreze un banal proces electoral. Asa va mandriti voi ca sunteti romani, batjocorindu-va cetatenii?

Prelungiti programul pentru a putea vota toti, aratati-le macar acum putin respect, dupa ce i-ati umilit o zi intreaga. Toti romanii din strainatate care nu vor putea vota sa actioneaze in judecata statul roman, ministerul de externe si ambasadele. Statul roman, prin institutiile lui, au incalcat un drept fundamental si i-a supus la tratamente degradante. Ne putem imagina rusinea celor insirati la cozi lungi de sute de metri priviti cu mila de occidentali: deh, romanii incapabili sa se administreze singuri, tara second hand. Numerosi alegatori au venit de la sute de km pentru a vota iar statul roman nu le-a asigurat conditiile minimale pentru a o face civilizat si rapid. Dimpotriva, i-a descurajat cat a putut. Asa ceva nu trebuie sa treaca nesanctionat. Asa ceva nu trebuie sa se mai repete iar pentru asta administrati o lectie organizatorilor chemandu-i in judecata.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Abandonat la 3 luni intr-un spital din Giurgiu, Max a fost adoptat de un cuplu australian. De ce vrea acum sa vina in Romania

Un tanar roman, abandonat pe cand era bebelus intr-un spital din Giurgiu, se aventureaza, de la capatul lumii, din Australia, in calatoria vietii.
30140 vizualizari
  • +35 (39 voturi)    
    DNA (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:20)

    Adrian_. [utilizator]

    doar DNA poate schimba ceva in comportamentul acestor porci. daca lispa de organizare poate fi interpretata ca impediment in exercitarea votului, in inchisoare toti cei raspunzatori.
    • +18 (26 voturi)    
      corect (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:43)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      De aia am votat Monica Macovei dar se pare ca oamenii voteaza totusi Iohannis, desi este un fost uselist care isi protejeaza coruptii din partid. Vom avea un tur 2 unde singura optiune va fi USL. Hal de popor..
    • +11 (11 voturi)    
      De votul prin corespondenta le e frica... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:20)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      ...numai politicienilor corupti si incompetenti!
    • +7 (7 voturi)    
      Porci (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:41)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      Asta era cuvintul pe care-l cautam. Multumesc!
      • +2 (2 voturi)    
        ha? (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:01)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        ce ai cu porcii? sunt niste animale dragute si comestibile, deci si utile. alege ceva prost si inutil, te rog
  • +34 (38 voturi)    
    in strada!! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:20)

    Itsoc [utilizator]

    Romani! toata lumea in strada! sprijiniti-va fratii de peste granite care au fost batjocoriti de guvernul comunistoid!
    • +11 (13 voturi)    
      in fata MAE dupa 20.00 (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:57)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Aleea Alexandru nr. 31, langa statuia aviatorilor.
  • +34 (36 voturi)    
    Trebuie o schimbare de atitudine ptr turul 2!! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:22)

    transalpinarum [utilizator]

    O prelungire a programului de vot ar spala din rusinea zilei de azi din diaspora, dar MULTA LUME A RENUNTAT la vot vazand cozile la care trebuia sa stea. In Helsinki am stat peste 2 ore si aparent in fata mea erau cam 40 de persoane. Vremea nu a fost tocmai prielnica, a plouat marunt toata ziua si multa lume a renuntat cand a vazut coada si mai ales cand a vazut ca merge fooooarte incet. Bataie de joc, nu din partea celor din ambasade, dar din partea BEC/MAE care au creat aceste reguli cretine cu declaratia pe proprie raspundere care trebuie completata NUMAI in fata comisiei de vot, ABERANT! Cu toate astea, lumea mai mult s-a indarjit sa dea un vot "cum se cuvine" dar nu meritam aceasta umilinta.
    • +6 (6 voturi)    
      hmmm (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:44)

      kay1504 [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Nu ca iau eu apararea lui MAE (desi sincer de cand am plecat din tara mi se pare ca isi face datoria relativ onorabil; inainte de asta nu prea aveam treaba cu el), dar nu ei au cerut declaratiile alea pe proprie raspundere.

      In plus, la ambasada la care am votat eu te lasau sa completezi respectiva declaratie inainte sa te pui la coada, cu conditia s-o lasi nesemnata ca s-o poti semna in fata comisiei. Deci se putea si altfel decat a fost la dvs., asa ca mai degraba e vina ambasadei de acolo ca n-a fost in stare sa fluidizeze cum trebuie, nu a procesului in general.
      (oricum, hartia cu pricina mi se pare o aberatie, dar asta este un alt subiect)
  • -2 (12 voturi)    
    e tirziu, (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:23)

    victor L [utilizator]

    dle Tapalaga.
    Ati contribuit din plin la a-i incuraja pentru bataia de joc de care ii acuzati acum cu minie proletara.
    Ati semanat discordia in partea dreapta si vreti ca pesedii sa fie corecti?
    Ma faceti sa rid.
  • +20 (20 voturi)    
    Mai e mult până departe... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:27)

    Cocofifi [utilizator]

    Dragă domnule Dan,

    deși sunt unul dintre cei care au avut de-a face personal cu atitudinea autorităților române referitor la votul din diaspora, nu consider asta drept o bătaie de joc. E mult mai grav decât atât!

    Este vorba de o mișcare premeditată împotriva celor care sunt susceptibili să aducă un prejudiciu, prin votul lor, împotriva unor anumiți 'catindați'. Personal, mă pot asocia cu experiența celor de la Consulatul României din Kensington High Street, London. Pe o ploaie măruntă, timp de două ore și jumătate am vorbit cu o grămadă de români. Peste o treime erau veniți din Italia, Spania, Grecia și Cipru, alungați de criza de acolo.

    Fac pariu că MAE habar n-are de dinamica migrației, că o grămadă de români au venit în UK din alte țări europene. Asta deși musiu Stanoevici, fost 'actor' și actual ministru pentru Diaspora, e mai mult peste hotare pentru contacte cu românii de afară...

    Nu este bătaie de joc, este o acțiune concertată împotriva 'focarelor de infecție' care pot zgâria anumite interese.

    Aveți grijă, români! Ce vi se întâmplă azi vă va contura ziua de mâine. Dacă nu puteți preveni o boală, vă va fi mult mai greu să o tratați. Gândiți!

    A bon entendeur, salut!
  • +17 (19 voturi)    
    rusine! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:28)

    amanda13 [utilizator]

    Rusine celor care ne pun pumnul in gura! Nu am cuvinte decente sa descriu ceea ce simt pentru guvernul Ponta si pentru USD! Rusine!
  • +14 (14 voturi)    
    Trebuie trasi la raspundere (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:30)

    SergiuPanait [utilizator]

    Trebuie trasi la raspundere si demisi presedintele BEC si ministrul de externe, imediat.

    Sunt curios sa vad marele candidat Iohannis daca simte nevoia sa protesteze pe motivul proastei organizari a procesului de votare sau alege sa stea iar ascuns sub scaun...

    Daca nici acum nu vedem oameni iesiti in strada sa protesteze pt aceasta incalcare flagranta a unui drept elementar al lor, inseamna ca nu mai putem avea nicio pretentie de la societatea civila....
  • +26 (26 voturi)    
    LE ESTE FRICA (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:30)

    open [utilizator]

    Le (puterea actuala) e frica de românii din diaspora. Prezenta la vot - in tara - e proasta. Daca ar vota TOTI cei care sunt afara, e clar ca pot influenta votul.

    Le este FRICA.
  • +12 (12 voturi)    
    Soluția (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:32)

    dan24 [utilizator]

    Cei din diaspora au familii în țară care pot să voteze contra PSD în turul 2
  • +10 (10 voturi)    
    Declaratie pe propria raspundere (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:34)

    red.herring [utilizator]

    Sint curioasa, si in Romania lumea a trebuit sa semneze declaratia pe proprie raspundere ca nu a mai votat in alta parte?
    Ce sens avea declaratia asta in cazul cetatenilor romani din strainatate, cita vreme oricum ni se punea stampila in pasaport cu data votului, deci era practic imposibil sa votam de doua ori???
    Intr-adevar, cred ca scopul era sa incetineasca procesul de vot.
    • +11 (11 voturi)    
      da, si in Romania s-a completat declaratia (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:09)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui red.herring

      de catre toti cei care nu au votat in localitatea de resedinta;

      in Grozavesti studentii stau cu sutele la cozi si nu pot sa voteze, s-a stat la coada si 2 ore jumatate;

      la Gara de nord s-au terminat formularele si 3 ore nu s-a putut vota deloc;

      dar celor de la tara li se pun la dispozitie autobuze, microbuze, primarii ii cara dus-intors cu masinile; pt. ca ei sunt "inregimantatii" care voteaza cum li se spune, restul nu intereseaza pe nimeni.
  • +13 (13 voturi)    
    Demisia Gabriel Oprea si demisia Corlatean! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:35)

    Clop [utilizator]

    Ambii trebuie sa demisioneze, fara dubiu. Situatia tipizatelor in Bucuresti este revoltatoare de asemenea, prefectii demisia.

    Umilinta este pe fata, de ce trebuie cetateanul roman sa inghita mismasurile mafiotilor din administratie si guvern?
  • +19 (19 voturi)    
    3 ore (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:36)

    Marius Muntean [utilizator]

    Am stat 3 ore pentru vot in Wembley, Londra, cu sotia si 2 copii dupa mine. Erau 4 stampile dar cel mai mult dura pana cand organizatorii scriau de mana toate datele din buletin pentru fiecare votant. Erau mult prea putini organizatori, o multime de oameni faceau stanga-imprejur si plecau. Asta cred ca se urmareste, sa voteze cat mai putini. Cand am iesit si am vazut cati oameni se adunasera la coada nu mi-a venit sa cred. S-a format o coada uriasa dar problema principala nu e marimea cozii ci faptul ca inainteaza extrem extrem de greu.
  • +17 (17 voturi)    
    punctul pe "i" (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:44)

    Europiu [utilizator]

    Exact:

    "Ati facut Romania sa arate in afara tarii ca o tara din lumea a treia, incapabila sa administreze un banal proces electoral."

    De fapt, diletantismul este boala cronica de care sufera administratia pontista.

    Daca ar fi avut ceva mai mult creier si un pic de detasare, oamenii ar fi trebuit sa-si dea seama inca de la referendumul din 2012: ce poate fi mai penibil decat sa fii la putere si sa ratezi tinta pe motive de vicii procedurale?
  • +6 (6 voturi)    
    Bravo, Dan! Multumim! Cu totii gandim la fel! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:51)

    333 [utilizator]

    .
  • +11 (11 voturi)    
    raspundere bugetari (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:51)

    Nevermind [utilizator]

    Dosar penal pentru abuz sau pentru neglijenta in serviciu, dupa caz. Codul penal permite, NU SE VREA! Si asta nu de ieri de azi.

    10% din salariu este vax albina.
  • +13 (13 voturi)    
    la ora 15 (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:53)

    je2012 [utilizator]

    coada avea cel putin 5-600 de persoane. fizic este imposibil: 500 pesoane x 1 minut = 500 minute, ceea ce inseamna mai mult de 8 ore. evident ca am renuntat, RUSINE RUSINE RUSINE. nu am cerut nimic statului roman niciodata, mi am platit impozitele si am fost un bun cetatean cat am stat in Romania, dar sa nu ti poata da dreptul sa votezi este o mizerie. Voi da in judecata statul roman si sper ca fiecare persoana care nu a votatat sa faca la fel. RUSINE RUSINE RUSINE.
  • +14 (16 voturi)    
    Ati contribuit si dv. (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:55)

    Skeptical [utilizator]

    Cu obsesiile anti-Basescu a la CTP, cu obsesia de a trasa semnul egalitatii, in rau, intre ce a facut Presedintele (care pentru un singur om a facut extreme de multe lucruri bune) si aceasta pegra, lepra pesedista. Asa ati contribuit si acum veti culege roadele.

    Ati vrut sa fie presedintele mai mult decit perfect, supra-om. Veti beneficia de consecintele lipsei de sprijin a orice a facut acel om pe picior de plecare. Sa vedem cum va fi dupa el. Eu unul am deja formalitatile de plecare 90% terminate. Rusine tuturor celor care si-au batut joc de singurul lider al Romaniei care a facut si ceva bun pentru tara asta.
    • +1 (11 voturi)    
      Sunteti offtopic dar presedintele va beneficia (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:19)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Skeptical

      de consecintele propriei optiuni, rezultatul a fost previzibil din clipa in care si-a anuntat decizia;

      nu vreau sa fiu patetic dar Tapalaga e chiar dintre cei care au sperat pana in ultima clipa, imi amintesc si acum articolul - a avut o multime de comentarii critice.

      nu mai cautati tapi ispasitori, istoria e plina de asemenea exemple: nu faci un serviciu unui om politic incurajandu-l intr-o tampenie.
  • +8 (10 voturi)    
    Capetele capilor vrem (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:58)

    AlinL [utilizator]

    Vrem demisia ministrilor MAE si MI ACUM.
    • +2 (2 voturi)    
      :))) (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:58)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

      li se rupe... poate la un eventual linsaj ar fi un pic mai atenti :D
  • +11 (11 voturi)    
    Paris (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:08)

    BogdanRomulus [anonim]

    La Paris am votat in exact 3h 35 de min. INACCEPTABIL ! Cand am intrebat de ce nu s-au facut mai multe sectii/urne domnii/doamnele de acolo nici nu s-au sinchisit sa imi rapunda, se faceau ca ploua ...
  • +7 (7 voturi)    
    Ciuma rosie... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:12)

    sentenced [utilizator]

    Este trist ce se intampla. Unchii mei din Munchen nu au putut vota. Matusa-mea mai avea un pic si plangea pe skype cand am vorbit cu ea, din cauza bataii de joc.
    Iar eu astazi in Brasov am vazut doua autocare de Valcea. Asta in conditiile in care nu imi amintesc cand am vazut ultima oara autocare de Valcea in Brasov. In fine... se mai da o batalie pe 16 noiembrie pentru a opri ciuma rosie.
    • +1 (1 vot)    
      da (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:10)

      adaagape [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      cand vom avea de ales intre candidatul usl si canddatul usl
  • +6 (6 voturi)    
    semnati petitia pentru demisia lui (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:18)

    __alex__ [utilizator]

    Corlateanu toti cei care ati avut dificultati in a va exercita votul.

    Si trimiteti-o si cunoscutilor in aceeasi situatie.

    http://www.petitieonline.com/demisia_titus_corlatean
  • +4 (4 voturi)    
    Bataie de joc! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:21)

    elena01 [utilizator]

    E o mizerie ce se intampla in Stuttgart! La ora 17 erau in jur de 200 de oameni la coada sa voteze, mi a spus cineva ca a asteptat 5 ore sa voteze!!! Eu am renuntat de data asta( nu am avut timp atata la dispozitie) dar peste doua saptamani la ora 7 sunt acolo!
  • +5 (5 voturi)    
    Nu renunțăm, nu uitam! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:28)

    1kr1 [utilizator]

    Un lucru e sigur, cel puțin pentru mine : oricat ar încerca ei sa ma convingă sa renunț la dreptul meu de vot nu renunț si nu uit măgăriile lor. De abia astept turul doi sa votez iar, de data asta imi iau cu mine si pachețel( poate va trebui să aștept vreo zi). Dar toată asteptarea asta merita, macar am satisfacție ca nu am lasat pe altul sa decida pentru viitorul meu si al copilului meu. Haideți domnul Klaus, incet asa si sigur!
    • 0 (0 voturi)    
      Va respect (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 18:50)

      UsLamistul [utilizator] i-a raspuns lui 1kr1

      Pe d-voastra si pe toti cei care vor gandi si proceda ca si d-voastra. Va multumesc pentru ca nu va uitati tara la greu !
  • +4 (4 voturi)    
    Nu am putut vota (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:08)

    StanTheo [utilizator]

    Am incercat de 2 ori astazi sa votez in Bruxelles, nu am reusit. Coada de 300-400 de persoane si la pranz si la 7 seara, intrau grupuri de 5 persoane la 5 minute. La 1 persoana pe minut, 300 de persoane inseamna 5 ore de asteptat! Niste nemernici.
  • +3 (3 voturi)    
    votul in diaspora...execrabil (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:12)

    OliviaTudor [anonim]

    Corect. La firenze a fost exact la fel...cozi infernale,putine stampile si prost organizat. Locatia gasita foarte mica,doar trei cabine de vot,observatori inexistenti...si in plus propaganda politica la greu din partea unora din comisia de vot.
  • +3 (3 voturi)    
    coada de la New York (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:32)

    mdesteptu [utilizator]

    Stau de jumătate de ora şi am avansat 1m: http://youtu.be/EvxQdzbeH70
  • 0 (2 voturi)    
    dusul rece (Luni, 3 noiembrie 2014, 2:21)

    muma_padurii [utilizator]

    ... inca o data ni s-a reamintit - atat de urat - ca ce se intampla in tara afecteaza si pe cei din afara granitelor, si imaginea tarii...

    Nepasarea, obida cu care ne tratam unii pe alii devin si mai monstruoase cand ne ascundem in spatele "partidelor"...Legea, morala sunt abandonate, pt ca e mai usor sa zici "partidul o cere" decat sa te lupti .

    Faptul ca nu am auzit de nicaieri macar niste scuze din partea ambasadelor - cel putin in numele unei solidaritati a celor aflati pe teritoriu strain - e o alta indicatie a marasmului sufletesc in care ne zbatem...

    Respect celor care au indurat cu stoicism conditiile primitive ! .. e responsabilitatea noastra, de aici, din Romania, sa facem cat mai cunoscuta experienta voastra dramatica vis-a-vis de exprimarea simplului drepti de a vota.