PSD incepe sa simta teama de esec. Simptomele fricii la Victor Ponta

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 28 octombrie 2014, 7:44 Actualitate | Opinii


Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Cea mai spectaculoasa stire a saptaminii, anuntata chiar de Victor Ponta intr-un interviu acasa la Antena 3, este noua sa tinta de voturi: 37,5%. In august, cind a facut celebra declaratie cu popcornul, el declarase ca pleaca de la un scor de 40%, asigurat de alianta PSD - PC - UNPR. Scaderea asumata a tintei electorale e simptomul indoielii, al fricii de esec care a inceput sa roada serios inima infernalei masinarii electorale a PSD. Ponta e sub intentia de vot a partidului, iar sondajele interne arata ca potentialul sau de crestere e aproape epuizat sub loviturile justitiei. Iata alte citeva elemente-cheie ale fricii cuibarite in staful candidatului:

  • Recursul la tandemul Liviu Dragnea - Sebastian Ghita, o solutie contra naturii. Asa cum excelent a explicat Dan Tapalaga, anuntarea improbabilului tandem pentru viitoarea sefie a PSD nu a avut decit un singur scop: linistirea baronilor si a activului de partid dupa seria devastatoare de anchete lansate de DNA. Numai ca incercarea a fost atit de trasa de par, incit partidul a sesizat-o si a refuzat s-o inghita pe nemestecate. Baronii au mormait in barba si acum cintaresc serios daca merita sa-si puna pielea la bataie la alegeri, cu riscul sa ajunga pe urmele lui Duicu, Hrebenciuc, Cosma sau Liviu Dragnea.
  • Fuga de confruntarea electorala. Victor Ponta a refuzat o dezbatere in termeni decenti, alaturi de ceilalti 5 principali contracandidati, asa cum o propusese IPP. A anuntat ca va participa doar la o confruntare intre toti cei 14 candidati, adica o cacofonie electorala in care orice mesaj contra lui si a PSD va fi disipat printre caraghioslicurile unor Vadim, Funar ori Rotaru. Si nici macar la aceasta formula nu e clar daca Ponta va participa.
  • Lipsa mitingurilor de partid. Ponta participa doar la adunari electorale in decor controlat: biserici, manastiri, fabrici - adica acolo unde participantii sint usor de controlat de activul de partid. Mai toate iesirile in cimp deschis din ultima luna au adus huiduieli si fluieraturi
  • Intensificarea atacurilor de joasa speta la adresa principalului contracandidat, Klaus Iohannis. RTV si Antena 3 au devenit adevarate vidanje electorale, aducind in discutie tema familiei lui Iohanis. Virulenta atacurilor creste proportional cu scaderea lui Ponta in sondaje
  • Atacurile lui Ponta la ziaristi. Duminica, asezat pe canapeaua doctorului Gidea, Victor Ponta a defulat din nou la adresa putinilor ziaristi care-l mai deranjeaza. Si premierul nu e singurul care ameninta ziaristi. Simtindu-se asediati de un DNA care taie in carne vie, PSD-istii cauta vinovatii oriunde, numai la ei in ograda nu.
  • Bani cu nemiluita pentru biserici. Demult nu a mai vazut Romania pomeni electorale atit de generoase pentru manastiri, biserici si parohii, de la bani la proprietati imobiliare. Confruntat cu plafonarea intentiei de vot, Ponta a identificat clerul drept un posibil agent electoral eficient si acum investeste masiv.

Toate aceste semnale s-au aglomerat de la inceputul campaniei electorale si au facut masa critica in urma dosarelor, audierilor si retinerilor operate de DNA. PSD se clatina mai tare decit orice alt partid, iar audierea autocarelor pline de martori in dosarul fraudarii referendumului din 2012 a vulnerabilizat suplimentar echipa lui Ponta: milioane de oameni au vazut care pot fi consecintele fraudarii votului.

Cu resursa de crestere aproape epuizata, cu teama ca rezultatele economice pe trimestrul 3 vor consfinti adincirea in recesiune (in piata a fost lansat deja zvonul ca INS vrea sa amine publicarea datelor programata intre cele doua tururi, lucru care sper sa fie doar o intoxicare), PSD simte apropierea unui nou esec. Ar fi al treilea consecutiv la prezidentiale. Si ultimul. Daca Ponta pierde, PSD va face implozie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















45147 vizualizari

  • +34 (50 voturi)    
    Well ... este ceva normal...daca pierde alegerile (Marţi, 28 octombrie 2014, 7:57)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well ... ar fi ceva normal ca in cazul pierderii alegerilor - PSD sa faca "implozie", precum PDL dupa alegerile anterioare.

    Este normal ca dupa pierderea unor alegeri importante - liderul sa plateasca pretul esecului cu pozitia sa.

    Uitati-va la Blaga, Boc, Udrea si ceilalti ... doar Vadim Tudor are pielea obrazuliui groasa ca cea de pachiderm si se mentine la conducerea partidului sau dupa esecuri in serie.

    Societatea are nevoie sa trieze politicienii - asa ca pierderea alegarilor de diferiti lideri este ceva normal si benefic.

    In masura in care se mai si baga la inchisoare unii pe altii, ca pe vremea lui Dej si a lui Basescu - cu atat mai bine pentru popor, care mai scapa de niste lepre.

    Indemnul meu este sa mergeti la vot, deoarece orice vot conteaza.

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • -2 (16 voturi)    
      Eu cu cine votez ? (Marţi, 28 octombrie 2014, 8:32)

      GabiOprea [anonim] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      Cu exceptia startului, cand se mangaie cu dragoste barba sefului ( ceea ce imi repugna ), articolul este unul bun, la obiect...P.S. Domnu' Pantazi, ne puteti destainui, dvs cu cine votati duminica? Daca tot va bagam in seama si va citim, meritam macar satisfactia asta...
      • +10 (10 voturi)    
        Am spus-o, o repet! (Marţi, 28 octombrie 2014, 11:42)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui GabiOprea

        Ponta pierde!!!
        • +2 (2 voturi)    
          Vestea proasta este ca... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 2:32)

          calexe [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          ... chiar daca pierde Ponta tot noi platim pomenile electorale al PSD/USL sau cum i-o mai spune. Si-s multe. De unele am si uitat; cum ar fi aia cu cei care au apucat sa returneze nu-stiu-ce alocatii necuvenite la stat, ei bine, au primit banii inapoi. Asta e de poveste! Ca aia cu "prima de recuperare dupa concediu" (desfiintata pe vremea lui Boc).
    • +35 (35 voturi)    
      Jos cu Ponta si PSD-ul! (Marţi, 28 octombrie 2014, 9:55)

      AdelaidaO [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      Normal ca ii este frica acestui plagiator mitoman! Noi putem schimba acest procentaj mergand pe 2 noiembrie la vot! Haideti sa mergem la vot sa decidem singuri viitorul tarii nu sa-l decida altii pentru noi! Dottore plagiatorul nu poate avea un procentaj asa mare, el nu este potrivit pentru functia de presedinte al tarii. Nu ne poate reprezenta tara cu demnitate, are un trecut tumultos si o serie de nereguli peste care nu putem trece cu vederea.
    • +8 (8 voturi)    
      Putin la final (Marţi, 28 octombrie 2014, 10:42)

      ValauFelicia [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      Cred ca o stire de impact ar fi si faptul ca Putin e banuit de a avea cancer in faza terminala. Uite ce scrie ziarul de azi di Elvetia: http://www.20min.ch/ausland/news/story/Putin-soll-todkrank-sein-10145889.
    • +1 (3 voturi)    
      >>>>>>>>>>> (Marţi, 28 octombrie 2014, 12:54)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      :))))

      Mitica, tu stii ce e ala, membru fondator?
      E, Vadim e membru de-ala.

      Tarlaua si dreptul lui. ;)
  • +76 (76 voturi)    
    PSD, un cancer (Marţi, 28 octombrie 2014, 7:59)

    corvus coraX [utilizator]

    În orice țară normală, un partid în care e aproape imposibil să mai găsești un om curat, ar fi scos urgent în afara legii.
    • +33 (33 voturi)    
      corect... (Marţi, 28 octombrie 2014, 8:42)

      nova [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      PSD-UNPR-PC 37,5%. In parlament inseamna 60%. Adica cum stam? Cine poate sa mai garanteze respectarea votului? Suntem intr-o ANORMALITATE fara leac. Cancerul este in faza de metastaze generalizate. Daca si de acum incolo votam si politica distorsioneaza total votul nostru ar trebui sa ne intereseze. Pana la urma o sa ajungem sa votam degeaba. Ce ne facem? Propuneti niste solutii!
      Ponta nu va castiga cu toate mizeriile pe care le face.
      Mergeti la vot dar nu uitati aparati-va si votul.
    • +20 (20 voturi)    
      nu cred (Marţi, 28 octombrie 2014, 8:50)

      vadin [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      cred ca mai repede e sanctionat de electorat....dar la noi, daca fiecare la nivelul sau fura ceva, atunci e normal sa fie cel mai tare partid.
      nu credeti ? faceti o mica radiografie la nivelul activitatilor socio-economice si o sa vedeti ca de la opinca pina la vladica se fura... bineinteles, proportional cu functia... asa ca devine ceva natural la noi....
      iar asta vine din comunism.... si va disparea fff greu...pentru ca inca se fac cartile de catre acestia ....
      sa fim sanatosi !!! si sa-i spunem lui brucan ca a fost, pentru a nu stim cata oara, un mare mincinos !!!
      • +11 (13 voturi)    
        De ce ? (Marţi, 28 octombrie 2014, 10:55)

        GheorgheStan [anonim] i-a raspuns lui vadin

        De ce a fost Brucan - mincinos ? Pai, sa ne reamintim : Sa treaca vreo 20 de ani si apoi sa vorbim despre "democratie" ! Altfel spus, ( si nu cred ca a vrut vreodata sa ne spuna de ce "numai" 20 de ani - pentru ca in realitate trebuie sa treaca vreo 40 de ani !) - pana nu "moare" ultimul nascut in "sclavia" comunista - nimic si nimeni nu va putea schimba mentalitatea acestui popor...!
        Si ca sa inlaturam si ultimul argument : acesti membrii ai vechi societati "astepta" ca statul sa le dea - caldura, mancare si joburi - de unde, cand copii fostilor si linia a doua si a treia a fostului PCR, a facut tot ce le-a stat in putere sa fure si sa se imbogateasca ?
        Acum au surpriza ca numai primesc mai nimic si atunci cand primesc - sunt "rugati" sa nu uite cine le-a dat...si daca primarul spune ca X trebuie votat - X este ...votat !
        Deci, vreti schimbare ?
        • -10 (10 voturi)    
          Tu esti pe contra-sens (Marţi, 28 octombrie 2014, 12:03)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui GheorgheStan

          Cine te crezi - tu si altii ca Brucan - sa judeci un popor? Nu poti fi superior, nu poti dispretui un popor, nici macar in scop electoral.
          Du-te la poporul tau. Si nu te mai intoarce.
          Eu m-am nascut liber. Si n-am nevoie de tine sa judeci asta. Doreste-ti sa n-o simti.
          • +1 (1 vot)    
            ... imi pare rau sa vad din nou (Miercuri, 29 octombrie 2014, 5:49)

            Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui D-or

            se pare ca nu toti m reusit sa evoluam ...si sa intelegem ca fiecare din noi TREBUIE sa avem o opinie diferita ! ... din pacate dvs nu puteti accepta asta. Invata sa respecti parerea altora indiferent daca e pro sau contra .... si atunci vei putea spune ca esti liber . Pana atunci esti doar captiv intr-o mentalitate primitiva unde fericirea si libertatea e relativa.
        • +5 (5 voturi)    
          ... (Marţi, 28 octombrie 2014, 12:24)

          a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui GheorgheStan

          Stai linistit, ca nu doar membrii vechii societati astepta pe gratis. Si tinerii sunt la fel, doar ca ei asteapta locuri de parcare pe gratis, universitati si camine pe gratis, autostrazi fara taxa, etc. Mai rau e ca acestia nici nu realizeaza ca asa ceva nu e normal...
        • +1 (1 vot)    
          Estimare corecta a tov. Brucan (Miercuri, 29 octombrie 2014, 2:27)

          Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui GheorgheStan

          Dpdv sociologic o generatie = 20 de ani.
          Daca nu apareau ministrii ai invatamantului gen Abramburica,Atanasiu,....Mang am fi fost sigur mai luminati si mai apti pt.o democratie reala
          Ministerul Educatiei a avut, din 1990, un sef apolitic, cinci ministri social-democrati si cate doi democrati, liberali si taranisti, cei mai longevivi in functie fiind, Ecaterina Andronescu, Liviu Maior si Andrei Marga.
          Dupa alegerile din 1990, a fost numit, in guvernul Petre Roman, Gheorghe Stefan, care a administrat ministerul timp de un an si jumatate, numele sau nefiind retinut pentru vreo realizare spectaculoasa.

          In timpul guvernului Theodor Stolojan, din perioada 16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992, sefia Ministerului Educatiei a apartinut tot unui ministru social-democrat, Mihail Golu, fost absolvent, in 1958, al Facultatii de Psihologie a Universitatii "M. V. Lomonosov" din Moscova, dupa care a fost repartizat la Facultatea de Psihologie a Universitatii din Bucuresti. In prezent, Golu este profesor la Universitatea Spiru Haret si la Universitatea din Bucuresti.

          In urmatorul guvern, cel condus de Nicolae Vacaroiu, in fotoliul de ministru al invatamantului a venit, tot din randurile social-democratilor, istoricul Liviu Maior, care a ocupat functia intre 1992 si 1996.

          Un alt ministru al Educatiei fara rezultate notabile a fost taranistul Virgil Petrescu, care a ocupat aceasta functie timp de un an, in cabinetul Ciorbea. La remanierea guvernamentala din 1997, Petrescu a fost inlocuit cu taranistul Andrei Marga, care a avut cel mai longeviv ministeriat, din decembrie 1997, pana in decembrie 2000.
          Marga a rezistat la sefia Educatiei in trei guverne - Ciorbea, Radu Vasile si Mugur Isarescu.
          Dupa Marga a inceput primul mandat al Ecaterinei Andronescu, in timpul caruia s-au facut numeroase schimbari la nivelul examenelor nationale si a programei scolare. Urmarea acestora - la fel de multe controverse, critici si proteste, dar si porecla de AbramBURICA
        • 0 (0 voturi)    
          o mica eroare (Miercuri, 29 octombrie 2014, 18:23)

          nero47 [utilizator] i-a raspuns lui GheorgheStan

          va fi mai mult de 40 de ani deoarce " fostii " siau educat odraslee dupa ei, sisant multi si asezati in posturi cheie !!!
    • -13 (19 voturi)    
      Pai... (Marţi, 28 octombrie 2014, 9:01)

      jaffu [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      ...atunci cu cine ai mai vota,caci ar trebui scosi cu totii de pe scena si aruncati la gunoi....ia incearca sa faci un exercitiu de imaginatie si gandeste-te ce spectacol ar oferi Firea cu Udrea in aceeasi "camarutza" ori Base cu Ponta ori Johannis cu Dragnea si lista poate continua fara probleme.
      • +16 (16 voturi)    
        Ai dreptate! (Marţi, 28 octombrie 2014, 9:39)

        corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui jaffu

        Societatea românească are nevoie de un reset, exact așa cum are nevoie sistemul de operare windows când se blochează. Are nevoie și de o defragmentare. Poate chiar de o formatare și reinstalare a unui SO nou, neinfectat cu viruși. Sunt convins că dispunem de astfel de resurse, din păcate toți oamenii cinstiți din țara asta au evitat să se implice în politică tocmai datorită mediului profund corupt din sistemul politic românesc..
        • +5 (5 voturi)    
          Sistem de operare nou (Marţi, 28 octombrie 2014, 10:15)

          tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

          nu ai de unde scoate, daca vrei sa il iei chiar din calculatorul virusat. Trebuie sa il aduci din afara lui, ceea ce la nivel de tara este practic imposibil. Dar un antivirus care mai repara daunele, izoland zonele cu probleme, putem spune ca exista :) .
        • +3 (3 voturi)    
          Dupa cum s-a vazut.. (Marţi, 28 octombrie 2014, 10:34)

          Mao2 [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

          Politicienii sunt dispusi sa "negocieze" cu Microsoft un SO-nou...totul este ca ei sa ramana si dupa reinstalare....
        • +1 (3 voturi)    
          reset.. (Marţi, 28 octombrie 2014, 10:55)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

          in cazul de fata 'sistemul de operare' este reprezentat de locuitorii sai si majoritatea 'fisierelor' sunt virusate iremediabil.. pot fi doar sterse (cuvantul echivalent in dex este 'genocid'), eventual instalate din nou.. dar cine sa faca asta? o putere straina?
    • +7 (9 voturi)    
      Asa e (Marţi, 28 octombrie 2014, 9:27)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      in orice tara NORMALA!
      Dar la noi este asa ceva?!
      Uita/te ce fel de oameni are tara noastra...
      Victine ale inundatiilor care stau si se uita la soldati cum le fac treaba; milogi care desi au, stau cu mana intinsa (daca se poate, de ce nu?); profesori care garanteaza analfabeti si apoi stau cu mana intinsa pentru o sarma sau un mic; hoti care stau cu mana in buzunarul tau care daca este prins, tipa ca are drepturi (si, culmea, castiga)...
      Asta este tgara normala?
      Astia sunt oameni normali la cap?
      Mor copii la lovilutie, ca sa traiasca bosorogimea, culmea, din banii... tinerilor de azi!
      Asta este tara noastra.
    • -1 (7 voturi)    
      Si in celelalte partide cum e? (Marţi, 28 octombrie 2014, 9:45)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Aceeași problema o au absolut toate partidele de la noi. Desigur PSD-ul a un mamut dar e format tot din romani. Atâta timp cât romanul de rând nu poate gândi in viitor nici măcar pentru o zi, vom avea aceleași rezultate.
      Tocmai de asta lumea este scârbita de alegeri.
      Pe cine sa votezi, pe ala care nu fura 10 mil ci doar 1?
      Nu vedeți ca toți candidații au făcut câte ceva la limita legii, nu bunului simt.
      Peste 5 ani vom scrie la fel.
  • 0 (14 voturi)    
    frica? (Marţi, 28 octombrie 2014, 8:28)

    xanti [utilizator]

    Atunci sa facem un calcul.
    Ponta conduce guvernul de cativa ani cu rezultate catastrofale pentru mediul privat dar multumitoare pentru pensionari asistati.... si tot nu scade in sondaje sau daca scade e prea putin.
    Asadar Ponta 35-37%+voturile lui Tariceanu 5% sau mai mult, crescute artificial de PSD in primul tur+voturile lui FUNAR+VADIM+MELESCANU 5%+voturile nehotaratilor si o din PNL (care tanjeste dupa USL tradandu-l pe Johannis) poate chiar chiar PMP(hotia e transpartinica) 7-8%.per total deci peste 50%.
    Dreapta are ACL dar in turul 2 vor veni mai putini la vot (asa e fost la toate alegerile de tur 2)asa ca sub 30%+PM P3-5% (la indemnul lui TB vor boicota turul 2)+ Monica Macovei sa zicem 5-10%(cu indulgenta la cat de mediatizata e)
    Mai puneti vremea de afara, e frig si lumea e lenesa si nu iese din casa asa ca il avantajeaza pe Ponta.
    Din pacate cam asta e cu Ponta il vom vedea cam 10 ani timp in care drepta politica va fi redusa la tacere de o presa servila si o populatie scarbita.
  • -7 (7 voturi)    
    frica? (Marţi, 28 octombrie 2014, 8:30)

    xanti [utilizator]

    Turul 1
    Ponta 35-37 %+Tariceanu 5-7(crescut artificial de PSD)+Melesca u,Vad
  • -4 (12 voturi)    
    cainii latra, caravana trece.. (Marţi, 28 octombrie 2014, 8:35)

    pehash [utilizator]

    peste 80% din voturi se duc la USL (Ponta, Iohannis, Tariceanu).
    PSD face implozie?.. :) si se naste un nou PSD...
  • +15 (17 voturi)    
    Ponta se teme de Tr.Basescu!CONTINUARE (Marţi, 28 octombrie 2014, 8:40)

    hotnewsfil [utilizator]

    Noi, romanii, 'vrem o tara ca afara' (ca in Polonia) dar vrem sa ne-o dea cadou altii, gata facuta, sa nu trecem prin chinul (re)facerii acesteia. Polonezii nu au avut un Iliescu, un Felix, nomenclaturistii si securistii lor au fost mai putin napraznici, mai putin lacomi de bogatie si de putere, mai putin farisei, iporiti si populisti, mai putin distrugatori ai tarii (industrie, agriculura, etc.). Ca atare, sa incercam, cat de cat, sa nu-i anihilam propagandistic, toate meritele lui Traian Basescu, evitand, totusi, repetarea greselilor pe care le-a facut el (in orice bine, exista si un rau!). Il vor intelege si ierta, macar putin, romanii? Vor ajunge, dupa rezultatul alegerilor din Decembrie 2014, sa spuna : 'Rau cu rau (Basescu), dar mai rau fara rau'?.
  • -4 (8 voturi)    
    frica? (Marţi, 28 octombrie 2014, 8:43)

    xanti [utilizator]

    Calcule turul 2
    Ponta 35-37%+Tariceanu 5-7%(crescut artificial de PSD)+vadim,funar,melescanu cam 4-5%(insumat)+UDMR si o parte din ACL (Care tanjeste dupa USL,promisiuni bla bla bla, si vor trada) 7- 10%(total)
    Johannis ACL 28- 30% (in turul 2 de regula vine mai putina lume la vot,e frig afara ,lenea..)+Monica Macovei (nu vor veni toti din scarba ca nu a iesit si din scrarba de PNL) 5-7 %+o parte din PMP 3-4%(vezi apelul lui TB la boicot in turul 2),diaspora e inexistenta (au avut grijaPSD)
    Asadar dreapta nu e unita nu da semnale de unitate dimpotriva se ataca unii pe altii chiar si cu 5 zile inainte de turul 1.
    E frig afara,nu se dau mici si bere ,lenea e mare.
  • +10 (10 voturi)    
    In opinia mea, (Marţi, 28 octombrie 2014, 8:44)

    Audit [utilizator]

    pomana catre biserici arata ca intre cele doua tururi Ponta va apasa pe apartenenta religioasa a lui KJ. Ceea ce face acum este pregatirea temeinica a turului doi.
  • +12 (12 voturi)    
    Ocazie unica (Marţi, 28 octombrie 2014, 8:59)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    pt. romani sa scape de urmasii lui Iliescu, ultimul bastion stalinist traitor in Europa civilizata.

    Pe zi ce trece devine tot mai evident, ca o mobilizare ferma la vot a celor ce doresc sa scape Tara de rosul fostilor comunisti, este posibila. In aceste conditii ar fi si evacuarea, in primul tur, a prim-mitomanului din cursa. Daca iese presedinte, o sa-l muste Natia, 5 ani si de turul unu`si de turul doi. Chiar vrem jigodia rosie stapina pe Tara?

    Iesiti la vot!
  • +15 (15 voturi)    
    Ponta este groparul PSD-ului..... (Marţi, 28 octombrie 2014, 9:00)

    translativus [utilizator]

    .....iar groapa se adanceste zi de zi.

    Prin simpla lui alegere la sefia partidului, baronimea PSD-ista si-a tras sungura glontul in picior iar jegul moral a declansat infectia care are toate sansele sa se transforme in septicemie.

    Oricum, rezultatul acesta era de asteptat caci prea s-au naravit la rele si mai ales, in prostia lor, au crezut imbecilul care spunea ca ei "au valoare".

    Pomenile din banii nostri, date catre incinatorii la idoli, vor umple si mai mult buzunarele si asa doldora de bani ale acestora dar rezultatul nu va fi cel scontat pentru ca cei care pana acum au stat scarbiti acasa, acum vor iesi la vot.

    Faptul ca, in sfarsit, mincinosul galactic a acceptat o dezbatere cu toti cei 14 candidati, s-ar putea sa fie mult mai rau pentru el caci in loc de 3-4, vor fi 13 care vor da in el, mai putin motoicicleanu.

    Oricum, speranta mea sta in trezirea tuturor celor care pana acum nu s-au prezentat la vot si care, macar acum sa faca minimul efort si sa voteze, chiar daca vor avea de ales intre mai multe rele, sa aleaga raul cel mai mic.
    Dupa aceea, poate ca vor intelege de ce trebuie sa schimbam acest sistem politic ticalos si sa trecem la administrarea statului prin contract.
  • +10 (10 voturi)    
    Prematur (Marţi, 28 octombrie 2014, 9:03)

    killbill [utilizator]

    Nu sunt chiar toate asertiunile de domeniul evidentei. Spre exemplu, fixarea pragului propriu la 37,5% e posibil sa aiba rol terapeutic functional in ambele sensuri. Si de jos in sus si de sus in jos. Important pentru ca activul sa nu se demobilizeze este sa atinga un prag stabilit, nu conteaza cat de mic. Iar memoria de lunga durata este exact punctul cel mai nevralgic al alegatorului PSD. Asa incat, aducerea in discutie a preecedentului prag de 40% nu conteaza pentru ei.

    Singura spaima adevarata a lui Ponta este sa nu ajunga in "faza MTO". Acolo ati vazut adevaratul 0 care este PM-ul Ro. Daca va reusi sa evite intalnirea cu un asemenea moment, are sanse sa castige. Daca e prins intr-o cursa de tipul acela, este terminat. Cum a fost si Geoana. Cum a fost si Nastase. Cum a fost si Iliescu mai inainte.

    Realitatea este ca e atat de subred si inconsistent, e atat de facut din speculatie, incat o singura intrebare bine tintita si o dramatizare atent construita o sa arate un Bute in fata lui Froch. Oricine (care nu canta la masa lui, evident) poate sa-l demoleze la capitolul intrebari directe.

    Si nu, nu va mai tine cu "glumitza si flegmutza". E necesar un singur lucru: sa i se sugereze clar ca de acel raspuns atarna TOT. Si se va narui.
  • +13 (13 voturi)    
    Biserici (Marţi, 28 octombrie 2014, 9:19)

    vali_s [utilizator]

    Daca intr-o tara civilizata in loc sa le construiesti un spital sau o scoala le mai tranteai o biserica, se lasa cu lupte de strada sau cel putin un miting impotriva ....
    La noi, prostimea este manipulata ca dehh este multa si zeci de mii se oameni stau la coada cu orele, in frig si ploaie, ca sa pupe niste moaste.
    Moaste pe care le poate pupa in celelalte 350 de zile ale anului, fara sa stea 1 minut la coada.
    Cam asta este diferenta de cultura.
  • +9 (9 voturi)    
    Un articol... (Marţi, 28 octombrie 2014, 9:21)

    valy_74 [utilizator]

    ...bine documentat si logic la ce se intampla prin aglomeratia de la DNA. O remarca am referitoare la afirmatia: "potentialul sau de crestere e aproape epuizat sub loviturile justitiei. ". Daca cineva fura, nu poate spune ca a fost lovit de justitie. Fiecare trebuie sa-si asume faptele si consecintele lor. Cel care baga mana 'si-o cam face singur'.
    Iar fantasmagoriile de genu' DNA in campanie, sunt infirmate chiar azi cand Pinalti si Cocos sunt luati pe sus. Daca astia nu au cotizat la greu prin dreapta si probabil si prin stanga...
  • +7 (7 voturi)    
    Adiceti-va aminte! (Marţi, 28 octombrie 2014, 9:48)

    IoanAlbescu [anonim]

    Intr-un interviu de acum o luna si ceva, Johannis spunea ca tinta lui pentru primul tur e sa obtina 36%. Fiind intrebat cate procente va obtine Ponta a raspuns ca 37%. Iata ca Ponta vine cu confirmarea. In plus, Johannis a spus ca inal doilea tur il va intrece pe Ponta...
  • +10 (10 voturi)    
    Premoniție? (Marţi, 28 octombrie 2014, 9:50)

    Radu I [utilizator]

    „Daca Ponta pierde, PSD va face implozie.”
    Amin. Domnul fie cu noi! :)
    (Excelentă analiză, domnule Pantazi!)
  • +3 (3 voturi)    
    dr. ponta = "EL FUGITIVO" DIN ISTORIA ROMANILOR! (Marţi, 28 octombrie 2014, 10:17)

    ofCAER [utilizator]

    Punct.
    Ca atita a fost de zis, d-le Pantazi.
    • 0 (0 voturi)    
      Interesant, postarea de sus era "continuarea"" (Marţi, 28 octombrie 2014, 13:34)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      Cu ce v-am gresit, HotNews, de m-ati taiat?!
      Scrisesem cam asa:
      1964. Muri Gheorghe gheorgiu Dej. Congres PCR (formal: PMR). Greii - Ion Gheorghe Maurer, Chivu Stoia, Gheorghe Apostol - se vorbira si hotarira ei sa-l puie-n frunte pe Ceausescu (atentie: asta nu facea parte din grupul "greilor"!), ca-i mai mic si mai prostut si-or sa aiba ei grija in continuare de partid si de bunastarea lor. Asta micu, oltean cu ambit, mai largi CPEx-u', mai il strimta, mai facu fo' doua trei miscari si, ce credeti, unu' cite unu' ii matrasi pe ai de-l unsera. Si ramase jupin peste partid.
      2010. Congres PSD (de facto: PCR). Marea Liga Baronica hotaraste sa-l puie sef pe dr. Ponta, ca-i mic si prostut. Si-or sa aiba ei grija. Si-l pusera la partid, p-orma ii detera si guvern... Da' ei, baronii, prosti (in general) si inculti (complet!), nu stiu istoria cu nea Nicu. Nici dr. Ponta n-o stie, da' o stie al sau socru, care i-a devenit intii-sfetnic. Asa ca facu dr. Ponta o remaniere si-si aduse in guvern numai oamenii lui. Mai ales la justitie puse om de casa. Si, sub umbrela "justitiei basiste" si-a "DNA"-ului si mai basist, incepu sa-i matraseasca si el pe baroni. De ce? Pai ca nu are nevoie in partid de oameni duri ci numai de oameni docili. Mai ales ca vrea sa dee sefia partidului pe scaunul de la Cotroceni. Decit ca baronii au inceput sa se prinda de miscare. Si prefera sa moara in lupta (existind, teoretic, sansa unei victorii) decit sa moara "sinucisi/autosuspendati" de sarpele crescut la sin. De-asta nu-s mitinguri in tara. De-asta, desi puterea e la dr. Ponta de 2 1/2 ani, dosarul Dragnea treneaza (daca ar fi condamnat - adio sprijin de la baroni, daca e achitat - devine prea puternic). Dragnea, nr. 2 in PSD, va fi "rezolvat" dupa ce ajunge dr. Ponta la Cotroceni. Asa crede el. Da' nu-si inchipuie ca baronii...
  • +8 (8 voturi)    
    Mda (Marţi, 28 octombrie 2014, 10:17)

    electron [utilizator]

    Zilele astea pe un ziar s-a facut o rememorare a alegerilor din perioada 1990-1996. Am vazut acolo cum in '90 oamenii au mers si au votat in masa cu Iliescu. Au trecut 25 de ani de atunci, dar romanii un au deschis ochii inca nici acuma si orice mizerie face Ponta le trec cu vederea unele chiar le aplauda (vezi banii la biserici cu nemiluita, bine ca de manuale nu au fost bani).
    Scade Ponta in sondaje dar mi-e frica de faptul ca nu scade destul de mult si destul de repede, sau ceilati nu cresc destul de mult destul de repede.
    Plus mai este confruntarea directa, Ponta este un individ alunecos, din acest punct de vedere mi se pare mai abil atat decat Iohannis cat si decat Macovei; Udrea din acest punct de vedere se descurca.
    Atat pe Iohannis si pe Macovei la interviurile de pe hotnews si adevarul au fost momente cand au fosti pusi in dificultate, Ponta a evitat astfel de interviuri, dar totusi mie frica de confruntarea directa.
  • +1 (1 vot)    
    Refula, defula... (Marţi, 28 octombrie 2014, 12:11)

    griffonu [utilizator]

    A REFULA - vb. I. Tranz. 1. A respinge, a inabusi din domeniul constientului in subconstient imagini, dorinte, reprezentari, idei sau tendinte neplacute, care contrazic constiinta morala a individului.

    A DEFULA - vb. I. Tranz. (Psih.) A da curs liber ideilor sau tendintelor refulate in subconstient.

    Asadar, atunci cand vrei sa iti versi frustrarile, sa zbieri, sa urli etc, sa exteriorizezi ceea ce ai adunat in interior, atunci DEFULEZI. Cand toate aceste porniri le inabusi in interior, atunci REFULEZI.

    -------------

    http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=29498
  • +1 (1 vot)    
    dar daca? (Marţi, 28 octombrie 2014, 13:59)

    arhiton [utilizator]

    dar daca Ponta spune 37,5 % tinta tocmai pentru a baga spaima in electoratul sau si ca tot PSD-ul cu mic cu mare sa iasa la vot....... ca uite ce putin avem ?
    • 0 (0 voturi)    
      da, de unde stim ca aceasta cifra e corecta? (Marţi, 28 octombrie 2014, 21:08)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui arhiton

      Ideea e sa nu ne imbatam cu apa rece! Daca e o abureala marca bine stiuta? Nu va dati seama ca sunt disperati si vor face ORICE? Nici macar nu ne trece prin cap de ce sunt in stare si opozitia trebuia sa aiba cartite in tabara nenorocitilor!
  • +3 (3 voturi)    
    De ce ii e frica nu va scapa! (Marţi, 28 octombrie 2014, 15:57)

    Bokila [utilizator]

    Pentru a aprecia corect ce valoare au sondajele marca ghita, sultanescu, dancu, voiculescu puteti revedea principalele sondaje publicate pe 8 decembrie 2004 cu numai 4 zile inainte de turul 2 al prezidentialelor:
    IRSOP 57% NASTASE 43% BASESCU
    METRO MEDIA 56% NASTASE 44% BASESCU

    rezultat final 48,5% nastase 51,5% basescu

    "erori" in favoarea puterii intre 15 si 17 procente
  • +1 (1 vot)    
    Daca Ponta face pomana bisericilor (Marţi, 28 octombrie 2014, 16:31)

    mucenic [utilizator]

    ghici ghicitoarea mea? Inseamna ca bisericile, manastirile, etc care au primit aceste cadouri au legaturi stranse cu PSD. De aceea probabil, s-au construit atatea biserici, sa fie locuri de munca pentru duhovnicii securisti.
  • +1 (1 vot)    
    biserica (Marţi, 28 octombrie 2014, 18:58)

    verid [utilizator]

    Daca biserica se amesteca in procesul electoral,jur sa nu mai calc niciodata in acest locas.
    • 0 (0 voturi)    
      Poate n-or fi toti popii tampiti (Marţi, 28 octombrie 2014, 21:10)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui verid

      si poate isi dau seama si ei ca puterea este vremelnica.