Un lider pe placul Rusiei

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 9 octombrie 2014, 20:54 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Cazul Lukoil a actionat ca un turnesol separand din nou apele la varful politicii romanesti.  Intr-un moment limita, am vazut - pentru a cata oara - un premier slab si un presedinte puternic, o marioneta de partid demascata de un om de stat. Victor Ponta s-a comportat in fata rusilor ca avocatul lor. A actionat impotriva interesului major al statului roman, sacrificand la o adica valori democratice de baza, cum ar fi independenta justitiei. In schimb, Traian Basescu a spus ce trebuia in fata santajului rusesc: nu va convine, plecati dar nu inainte de a plati tot ce ati furat. Astfel de iesiri mai estompeaza din dezamagirea produsa de optinile sale in politica interna si il plaseaza in categoria marilor sefi de stat.

Premierul Victor Ponta s-a dovedit iarasi liderul de paie, usor de influentat si intimidat, care se lasa impresionat de cateva tipete venite dinspre Ambasada Rusiei si de un santaj ordinar practicat de o companie petroliera. A cedat numai la gandul ca o mana de muncitori pe punctul de a ramane fara slujba  i-ar putea strica linistea campaniei electorale. Liderul PSD de azi gandeste la fel ca Ion Iliescu acum 20 de ani. Daca deciziile justitiei afecteaza un numar mare de oameni, ele trebuie rapid schimbate si puse in acord cu interesele partidului. Ion Iliescu ordona procurorului general la jumatatea anilor 90' sa promoveze recursuri in anulare in dosarele castigate definitiv de fostii proprietari ai caselor nationalizate pentru a-i proteja pe chiriasi.

Dupa aproape 20 de ani, Victor Ponta vine cu indicatii pretioase si le cere procurorilor sa ridice masura sechestrului intr-o ancheta ca nu cumva cei cateva sute de angajati ai companiei Lukoil sa ramana fara salarii si sa se apuce de proteste in plina campanie. Procurorii se executa iar sistemul tace pentru ca Victor Ponta l-a populat cu lacheii sai.

Asa arata justitia de partid, cu magistrati care trebuie sa asigure intai de toate linistea conducatorilor, pacea sociala. Exact asa arata tipul de lideri pe placul Rusiei: ultrapopulisti, gata oricand sa calce in picioare valorile statului de drept si regula jocului democratic, usor de manevrat si intimidat. Cu ei la carma, statul devine prada usoara in ghearele oricarui inamic, din interiorul sau exteriorul tarii.

Dar ce pare mai grav in toata afacerea Lukoil este disponibilitatea premierului de a sterge cu buretele o evaziune calculata la cel putin 230 de milioane de euro si de a bloca justitia. Cum l-au amenintat rusii cu inchiderea rafinariei, Ponta s-a dezlantuit pur si simplu impotriva procurorilor de caz. Asa ceva este de neiertat. A interfera in treburile justitiei, a-i descuraja in mod public si repetat actiunile inseamna a-i submina autoritatea pe termen lung.

Liderul PSD nu pare sa inteleaga apoi ce se intampla la scara mare, nu pare sa-si inteleaga nici poporul, nici ce se intampla in afara lui. Potrivit unui sondaj de opinie consultat recent, tara perceputa ca fiind cea mai ostila Romaniei este Rusia, la distanta dubla de Ungaria. Frica de rusi s-a intiparit in mentalul colectiv romanesc iar razboiul din Ucraina, modul insidios in care Moscova a anexat Crimeea si comportamentul general al rusilor - barbar, agresiv si cu dispret fata de regulile si valorile lumii civilizate - au trezit si amplificat aceasta spaima legitima.

Or, Victor Ponta nu realizeaza ce inseamna a te inchina rusilor avand in tara o stare de spirit potrivinca Rusiei. Primul ministru nu doar ca nu-si intelege poporul si propriul rol in aceste vremuri tulburi, dar nu realizeaza nici jocul agresiv al companiilor rusesti. Vladimir Putin incurajeaza comportamentul evazionist al marilor companii dirijate de la Kremlin care actioneaza in afara Rusiei promitandu-le compensatii in caz ca se declara vicitmele unor abuzuri in justitie. Duma se stat este pe punctul de a legaliza acest comportament de pradatori iesiti la vanatoare in lume. Altfel spus, companiile rusesti sunt invitate sa fure cat pot Europa, deoarece nu risca mare lucru acasa, dimpotriva, primesc recompense in caz ca pica in mainile unor procurori evident abuzivi din democratiile decadente occidentale.

A nu intelege ca Rusia joaca acum pe cartea totul sau nimic, ca Putin se vede obligat sa faca demostratii de forta deoarece economia tarii sale se clatina sub loviturile embargoului occidental, a ceda atat de usor politicii santajului inseamna a preda fara lupta o tara cheie pentru regiune. Am mai spus-o si o repet: daca pica si Romania dupa Ungaria si Bulgaria, cade intreaga regiune. Romania are nevoie in acest moment de lideri capabili sa reziste presiunilor tot mai mari din exterior si suficient de puternici incat sa le spuna NU rusilor. Ponta nu intelege ca nu mai este nimic de menajat sau de salvat in relatiile cu Moscova, ca la granita Romaniei e razboi si ca Putin nu se va multumi cu Ucraina.

Traian Basescu este, din toate punctele de vedere, opusul lui Victor Ponta la acest capitol. Incercarile unui magistrat din CSM de a-l tara pe seful statului in mocirla declaratiilor din ultimele zile care au afectat in mod clar independenta justitiei denota pur si simplu rea credinta si reprezinta doar o incercare de ridicola de a dilua responsabilitatea premierului.

Iesirea presedintelui Basescu pe tema Lukoil este un raspuns ferm la o tentativa de santaj. Romania trece, gratie presedintelui, un test menit a masura forta statului roman precum si capacitatea sa de reactie in situtatii limita. Acest NU spus raspicat rusilor trebuie repetat cu fiecare ocazie. Asa trebuie procedat. Evacuati in forta orice manifestare de aroganta din partea Moscovei pe teritoriul Romaniei. Taiati de la radacina orice finantari dubioase si legaturi vinovate cu ONG-uri, moguli de presa si retele de coruptie. Altfel, nu avem mari sanse sa rezistam in fata barbariei.

 O veste buna, in loc de final: marina americana preia oficial, vineri, intr-un eveniment istoric, comanda bazei militare de la Deveselu, care gazduieste sistemul de aparare antiracheta. Este mai mult decat o simpla formaliltate: este cel mai eficient NU spus rusilor.


Citeste mai multe despre   









28870 vizualizari
  • +85 (89 voturi)    
    Domnule Tapalaga (Joi, 9 octombrie 2014, 21:07)

    un domn [utilizator]

    In Decembrie 1989 eram inrolat in serviciul Militar obligatoriu, atunci imi era teama ca muncitorii vor lua cu asalt unitatea in care eram repartizat (pompieri militari) ...azi imi este frica, ca voi fi Nevoit sa Cer acelor muncitori (descendentilor lor) sa nu voteze cu Ponta....pentru ca pe 22 daca ajunge la Cotroceni....voi iesi in piata universitatii
    • +57 (57 voturi)    
      Cu respect (Joi, 9 octombrie 2014, 21:33)

      robinet4x4 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu veti fi singur, domnule!
      • +16 (16 voturi)    
        voi fi si eu (Vineri, 10 octombrie 2014, 8:32)

        simplu_cetatean [utilizator] i-a raspuns lui robinet4x4

        Dar n-ar fi mai bine sa ne mobilizam înainte?
    • +57 (59 voturi)    
      Ponta vinde Romania Rusiei! (Joi, 9 octombrie 2014, 22:01)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Pentru a scapa de justitie, Ponta va vinde si va trada NATO si UE, dar mai ales Romania! Va face orice ca baronii care l-au pus premier sa scape de justitie indiferent de ce i se va intampla romanilor. Acest om este cel mai mare pericol pe care ni-l putem inchipui pentru Romania. Iesiti la vot, trebuie sa scapam de Ponta si PSD, altfel vom fi nevoiti sa plecam noi! Iubiti-va tara suficient de mult pentru a face totul pentru ea...
      • -21 (25 voturi)    
        Gresit! Dupa ultimele informatii (Joi, 9 octombrie 2014, 23:46)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Ponta vrea sa ne vanda Coreei de Nord. Deci baga o alta fisa si schimba putin textul.
    • +59 (61 voturi)    
      Presedintele Romaniei (Joi, 9 octombrie 2014, 22:41)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      O spun de vreo doi ani, Ponta nu va fi presedinte. Dar daca prin absurd se va intimpla asta, domnia lui va fi de scurta durata.
      Oricum, un patriot de talia lui Basescu n-o sa mai vedem prea curind.
      • -11 (15 voturi)    
        Un patriot?!? (Vineri, 10 octombrie 2014, 10:24)

        LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

        Un dobitoc, nu un patriot!

        Ideea este să le gea la gioale ruşilor PE SUB MASĂ, nu în văzul lumii. Că de-aia s-a inventat diplomaţia. Afacerile de stat se înnoadă şi se deznoadă în secret, nu în văzul lumii!!

        Tembelul ăsta de Băsescu crede că dacă croncăne în direct şi la o oră de vîrf, o să capete aprecierea vreunei cancelarii occidentale. Îi prevăd un viitor ca al lui Gorbaciov: l-au folosit şi l-au stors ca pe o lămîie pînă au avut nevoie de el, după aia l-au aruncat ca pe o măsea stricată cînd a apărut unul mai pe placul lor.
        • +6 (10 voturi)    
          doar un pic de dreptate ai (Vineri, 10 octombrie 2014, 10:37)

          urbanie [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold

          Basescu va ramane in istorie. La scara tarii noastre, dar la fel ca Gorby !
        • +2 (2 voturi)    
          De iliescu numai de bine (Vineri, 10 octombrie 2014, 15:40)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold

          Ca ala era un diplomat desavarsit. Mars de aici, ca nu tine!
    • +45 (45 voturi)    
      Sunt alaturi! (Joi, 9 octombrie 2014, 23:01)

      mionut [anonim] i-a raspuns lui un domn

      La Universitate, si sa incerce sa ne numeasca golani, din nou!
    • +16 (24 voturi)    
      Subminand si, cateodata (Joi, 9 octombrie 2014, 23:49)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      sustinand si propovaduind "ïdeile" si tezele pesediste si ale lui pompa, ati participat si dumneavoastra, domnule Tapalaga, la aceste probleme create pe care abia acum va faceti ca le vedeti.
      Cu articole pro si contra, nu sunteti ziarist, nu sunteti obiectiv; sunteti doar un om ce pare dezorientat!
      Vreti capitalism, dar sa fie si un pic... social. Adica si apa si ulei, in acelasi vas, amestecate!
      Vreti dreptate, dar si o mica intelegere, asa... balcanica.
      Vreti vericalitate, dar daca bate un pic vantul, va indoiti un pic.
      De ce?!
      Comunismul este o crima.
      Orice pe lume asta, cu exceptia fascismului si a hitlerismului, este mai bun decat comunismul!
      Orice!
      Acum va dati... uimit?
      Sorry!
      Asteptam de la dumneavoastra mult mai mult.
      Orice, dar nu o mica unealta care are ceva umbre... rosii!
      Nu v/a placut in anumite momente Basescu. Nici mie. Dar in comparatie cu pompa, prefer Basescu sovailenic, stangaci, cateodata si prefer Basescu ferm, clar in exprimare, vertical, drept, necrutator.
      Dumneavoastra ce vreti!?
  • +38 (44 voturi)    
    trezirea (Joi, 9 octombrie 2014, 21:10)

    MihaiStanciu [anonim]

    Sper ca acesta este doar inceputul.Era timpul sa va treziti din betia "echidistantei" si sa reveniti cu picioarele pe pamant,sa separati esentialul de neesential si ceeace este important cu adevarat in istoria noastra de ceeace par sau chiar sunt barfe de alcov..Dusmanul principal al tarii este unul singur ,cel care vrea sa ne intoarca la rusi.
    B una dimineata,dle Tapalaga
  • -42 (60 voturi)    
    din paradoxurile românești (Joi, 9 octombrie 2014, 21:11)

    Mazeta [utilizator]

    Un președinte de dreapta vrea naționalizare. Un premier de stânga apără proprietatea privată.

    Un președinte de dreapta se opune reducerii CAS. Un premier de stânga luptă pentru reducerea CAS.

    Un președinte pro-american câștigă bani frumoși în afaceri cu rușii. Un premier pro-rus susține Chevron, Exxon și Halliburton.

    Un președinte român vrea redevențe mici pentru străini. Un premier român vrea redevențe mici pentru străini. Da, aici par de acord.
    • +22 (28 voturi)    
      Din paradoxurile politicii romanesti (Joi, 9 octombrie 2014, 23:17)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Un presedinte de dreapta vrea domnia legii, o cartita pesedista vorbeste de nationalizare. Un presedinte de dreapta spune ca nu sunt bani pentru reducerea CAS, un premier de stanga arunca cu bani in toate categoriile sociale ca sa-si apere coruptii si baronii din partid. Un presedinte pro-american sustine axa Washington - Londra - Bucuresti, un premier pro-rus sustine axa Moscova - Bejing - Bucuresti. O cartita pesedista ii crede prosti pe toti de pe acest forum, toti isi bat joc de Mazeta....:D
      • -1 (7 voturi)    
        Eh, domnia legii... (Vineri, 10 octombrie 2014, 13:14)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        hai las-o ca macane, Base si domnia legii, poate a legii lui, asa da, am inteles ce spui!
    • +17 (17 voturi)    
      oare (Joi, 9 octombrie 2014, 23:39)

      naenae [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Un presedinte de stanga cedeaza si le da tuturor orice cer, chiar si atunci cand da pe datorie, doar pentru linistea sa, popularitate si sansa de a castiga alegeri.

      Un prededinte de dreapta da atunci cand este cazul, iar cand nu, este nu cu pretul voturilor, a popularitatii si a viitorului partidului sau.

      Cine voteaza altceva decat P, oricum intelege foarte bine aceste nuante, nu te mai zbate sa comentezi in acest mod aici, ca nu e locul.
    • +14 (16 voturi)    
      Fuck of! Rusky! (Joi, 9 octombrie 2014, 23:41)

      2vest [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Merigi de bea o vodca tovarase!
    • +14 (14 voturi)    
      Te-au buimacit pana si pe tine (Joi, 9 octombrie 2014, 23:49)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dar ce spui tu acolo is doar vorbe mestecate aiurea.
      Ia spune si despre pomana data Rompetrolului, despre palma tinuta Lukopilului 15 ani de zile, despre Mehel (au plecat aia cu mana-n fund), despre Gazprom si explorarile in vederea fracturarii, despre Behtel....etc etc....unde tatucii tai is direct implicati.
    • +12 (12 voturi)    
      Cu care rusi castiga "bani frumosi"? (Joi, 9 octombrie 2014, 23:56)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ia spune-le pe nume.
      • -1 (5 voturi)    
        Combinatul de la Slatina ... (Vineri, 10 octombrie 2014, 10:26)

        LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui Alius

        ... ce te faci că nu ştii!
        • +2 (2 voturi)    
          Care-i treaba cu combinatul de la Slatina? (Vineri, 10 octombrie 2014, 14:30)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold

          Hai, detaliaza.
          • +1 (1 vot)    
            Eu? (Vineri, 10 octombrie 2014, 22:36)

            LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui Alius

            Ca ce chestie să/ți fac eu temele ție? Pune mîna și citește, dacă ești în stare.
    • +12 (14 voturi)    
      Paradoxurile (Vineri, 10 octombrie 2014, 1:29)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sunt doar in mintea ta;vorbesti ca la A3.
      Daca statul are de recuperat un prejudiciu de la mine si-mi iei casa,asta inseamna nationalizare?
    • -12 (14 voturi)    
      Suoer (Vineri, 10 octombrie 2014, 2:57)

      CristianG [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ai plus de la mine :)

      Nu inteleg de ce dau minusuri cei de pe forum. Nicio afirmatie nu e eronata, Doar ca "dreapta"si "stanga"nu mai sunt ce erau odata :).
    • +11 (11 voturi)    
      Du-te sii te culca (Vineri, 10 octombrie 2014, 3:58)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Habar n-ai de nimic si nu ai inteles nimic. Du-te la latrina 3. Acolo ti-e locul!
      • +5 (5 voturi)    
        ei, chiar nu intelegi? (Vineri, 10 octombrie 2014, 9:54)

        Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

        pai inseamna ca chiar nu intelegi. E normal, stai linistit, ca sa-l votezi pe Tonto si pesedeul in general, nu trebuie sa intelegi nimic, nu trebuie sa judeci nimic cu capul tau, trebuie doar sa asculti ce spune pastorul ala de la latrina nr. 3.
        P.S.Cacofonia am lasat-o intentionat, ca sa intelegi si tu ceva.
    • +11 (11 voturi)    
      Politicienii nostri nu au ideologie sau principii (Vineri, 10 octombrie 2014, 4:13)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ponta nu este de stanga. Despre Basescu nu pot sa ma pronunt, dar Ponta nu are nimic in comun cu principiile stangii europene.
    • +4 (4 voturi)    
      inspirat nume mazeta (Vineri, 10 octombrie 2014, 12:24)

      cloudmaker [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      confuz si legat la ochi te straduiesti sa intri in joc tinand tacul invers.
      incerci cvasipermanent sa demonstrezi ca albul e negru si negru-i alb ca si cum ai avea norma setata la numarul de postari.
      in rest, nimicuri si nimic.
  • +39 (39 voturi)    
    Istoria musai se repetă... (Joi, 9 octombrie 2014, 21:25)

    corvus coraX [utilizator]

    ...pentru că 99% dintre români cred că plagiatul este o plantă medicinală.
    • +6 (6 voturi)    
      Din pacate facem ceai (Vineri, 10 octombrie 2014, 9:48)

      Mao2 [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      cu ea si ne tratam cu totii...
  • +28 (28 voturi)    
    Sa fie poporul roman atat de idiot incat (Joi, 9 octombrie 2014, 21:27)

    Locke Lamora [utilizator]

    Sa-l voteze pe Ponta (nu-l mai poreclesc de data asta, is serios). Adica sa-l voteze pe acest kaghebist sub acoperire?
  • -4 (20 voturi)    
    D-le (Joi, 9 octombrie 2014, 21:44)

    Jar [utilizator]

    Tapalaga,editorialul de azi ,al lui CTP, l-ati citit?
    Atacati amandoi cu inversunare tinte diferite(aici sunt de partea dvs.),insa scapati din vedere erorile inadmisbile ale lui Ponta in legatura cu taxele si impozitele.
    Adica,spune Ponta,ca eu ,daca platesc taxe si impozitele pe salariati,TVA etc.,pot sa fac evaziune fiscala fara numar.Las de-oparte chestiunea cu impozitul pe profit daca nu-l am.
    ///
    Dvs.,impreuna cu A3,cu RTV ati facut mai mult rau tarii decat aceasta claas politica.
    P.S.
    D-l CTP e suparat pe Basescu pentru ca inoata mai bine...?
  • +31 (31 voturi)    
    vai s'amar de noi (locuitorii acestei tari) (Joi, 9 octombrie 2014, 21:53)

    nova [utilizator]

    si vai s'amar de voi {jurnalistii).
    Nu mai avem nici o sansa ! Cu cine vrem schimbarea? Ponta pregateste 6 MILIOANE de pachete sa le distribuie saracilor din tara. Saraci inseamna cu venituri sub 400 lei lunar. Daca am ajuns sa avem 6 MILIOANE de oameni cu aceste venituri la ce voturi trebuie sa ne asteptam? Aici este cruda realitate. Mai mult de 10 MILIOANE traiesc cu sub 1000 lei lunar si mare parte si muncesc zi lumina pentru acesti bani. SARACIA LUCIE din tara genereaza monstrii. Poate n-ar strica sa o astfel de analiza. Din Bucuresti realiatatea nu se observa. Studiati datele de la INS - pensie medie, numar angajati cu salariu minim si o sa va explicati voturile.
    Cand tara nu se guverneaza si pentru majoritatea saraca lipita pamantului totul este in van. Micimea lui Ponta si a majoritatii covarsitoare a politicienilor ne-a aruncat intr-o groapa din care o vanzare de tara o lasitate in reactie pe plan extern nu mai reprezinta NIMIC. Cand se ignora mai mult de jumatate din populatia unai tari o sa ajungem sa acceptam orice stapan. Cei de la est sunt mai aproape.
    De ce vai de voi jurnalistii? CTP-ul spunea pe digi24 ce mandru s-a simtit el in Republica Moldova ca a fost intrebat de jurnalistii de acolo de realizarile spectaculoase ale justitiei din Romania. A spus ce contributie importanta au avut-o jurnalistii romani in dezvaluirea faptelor de coruptie...... Cate articole ale CTP-ului cu dezvaluiri ati citit? NICIUNUL. Si-a asumat toata munca voastra si ce a facut azi.? A dat de pamant cu Traian Basescu ca este un scelerat ca s-a luat de Lukoil, ca nu are dreptul sa se pronunte si sa se rasteasca la rusi,Asta nu mai este presedinte... etc.
    Pai ce ne facem D-le Tapalaga cu toata nebunia asta? Dv. scrieti cuminte pe acest site pareri de bun simt si un "coleg" de breasla isi inroseste telefonul (asa cum el a recunoscut) ca nu mai prididea sa intre in direct pe toate posturile tv. unde sa stearga pe jos cu TB pe care nu-l mai recunoaste drept presedinte.
  • +36 (38 voturi)    
    Bravo Base, (Joi, 9 octombrie 2014, 21:57)

    NickNickart [anonim]

    ai sange in instalatie
    • 0 (6 voturi)    
      Da, asa ca Nero! (Vineri, 10 octombrie 2014, 13:16)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui NickNickart

      sa nu-ti pese decat de placerile tale!
  • +23 (23 voturi)    
    Despre contextul in care ne aflam (Joi, 9 octombrie 2014, 22:00)

    Marius Ogrean [utilizator]

    Lumea nu a prea observat acest articol care scoate si mai mult in evidenta interesul rusilor: subminarea capacitatii Romaniei de a isi exploata importantele resurse de petrol si gaze pe care le detine!

    http://adevarul.ro/news/eveniment/exclusiv-nicholas-taubman-fost-ambasador-sua-romania-aveti-resurse-petrol-gaze-mai-mari-decat-ceea-extras-ultima-suta-ani-1_542eca870d133766a8a3adc7/index.html
  • +28 (30 voturi)    
    Viitorul presedinte (Joi, 9 octombrie 2014, 22:04)

    Dicu [utilizator]

    Intr-adevar Ponta se apleaca dupa cum i se pare ca bate vantul. Nu are nimic din ceea ce ar trebui sa aiba un presedinte. Nici ceilalti candidati nu par grozavi, Poate d-na Macovei dar ce sanse are ea? Restul poate sunt mai buni ca Ponta (nici nu e greu) dar nu sunt nici ei potriviti. L-as fi votat pe Cristian Diaconescu si chiar pe Predoiu dar asa nu ramane decat d-na Macovei care nu e suficient de cunoscuta publicului larg.
  • +32 (32 voturi)    
    Un lider pe placul Rusiei (Joi, 9 octombrie 2014, 22:10)

    JeanBoje [anonim]

    D-le Tapalaga,daca situatia este asa cum ai prezentato d-ta ,chiar ca avem o problema ,si inca una mare de tot. Cat de inconstient sa fii ca se nu-ti dai seama ca Rusia este o amenintare pentru Romania.Cum este posibil ca de la inaltimea functiei pe care o ai ,conducand treburile tarii sa te lasi umilit de amenintarile unui ambasador sau a unui director de firma { fie ea ori cat de mare } Cea ce a declarat Basescu ar fi declarat ori care dintre sefii politici ai oricarei tari care se respecta.
  • +16 (20 voturi)    
    Tapalaga (Joi, 9 octombrie 2014, 22:26)

    obs. [utilizator]

    Tapalaga este bine ca ai revenit pe drumul cel bun. Ca jurnalist trebuie sa intelegi ca Basescu nu putea ramane alaturi de pdl cand partidul s-a predat pnl, fiind nevoit de a alege varianta partid nou. Ca politician vechi stie ca un partid trebuie sa aiba un lider puternic. Pentru a mai putea influenta partidul trebuia ca acel lider sa-i fie fidel. Pana in prezent doua persoane corespundeau: boc si udrea. Pentru ca acest partid sa ramana in carti este necesar ca udrea sa scoata un procent de 8-10%. Tapalaga stai linistit in turul doi va vota cu ponta.
    • +5 (5 voturi)    
      erata (Joi, 9 octombrie 2014, 23:42)

      obs. [utilizator] i-a raspuns lui obs.

      ..nu va vota cu ponta.
  • +30 (32 voturi)    
    QED. (Joi, 9 octombrie 2014, 22:29)

    MichiuStefan [anonim]

    QED-daca mai era nevoie de o noua proba!Basescu este un om de stat patriot si curajos,Ponta ceea ce stim cu totii:o marioneta abjecta a grupului infractional organizat, un admirator sincer al sistemului putinist, si iubitor al Rusiei-probabil pe filiera educatiei primite de la d-l Iliescu.O astfel de atitudine este contrara interesului national, nu ca as avea vre-o astfel de pretentie la d-l Ponta.Rezumand, Basescu-tigrul, Ponta -pisicutul!
    • +6 (6 voturi)    
      nu iubitor! (Vineri, 10 octombrie 2014, 10:04)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan

      Nu cred ca Tonta ii iubeste intr-adevar pe ruznaci, sigur ca indeplineste ordinele de la Kremlin, deoarce eset unealta lui putin, dar relatia dintre ei este cea dintre Stapan si sclav - nu se poate zice ca sclavul isi IUBESTE stapanul!
  • +27 (27 voturi)    
    corecta observatie.. (Joi, 9 octombrie 2014, 22:46)

    capy [utilizator]

    In urma acestor actiuni ale premierului putem observa o pozitie umila fata de rusia ,fata de o firma rusesca .este clar trendul ce va urma ..romanii ar trebui sa inteleaga care este diferenta intre est si vest .
  • +29 (29 voturi)    
    ma tem ca nu-i asa de simplu (Joi, 9 octombrie 2014, 22:51)

    padrepadrone [utilizator]

    Liderul din propozitie este jupan de partid majoritar(inca de la inceput) si catindat la presedintie: inutil sa precizez ce inseamna aceasta functie pentru gasca patronata de actualul premier. Amintesc in treacat de Melescanu, care a lansat o fumigena veridica in legatura cu moralitatea acestei candidaturi, neaparat din categoria cea mai cinstita.
    Apoi invocati ideea de frica de rusi, in contextul politic actual(adica pesede 100%): tare ma tem ca tocmai dragostea lor pentru rusi si democratia putinista ii impinge in postura criticata in articol.
    Oricat de mult incercam sa ocolim, amagim realitatea, evidenta ne sare-n ochi 24 din 24: furturi pe banda rulanta, o dorinta ucigatoare de putere absoluta, o opozitie bolnava de boala limbii albastre, o biserica mai bogata, mai securizata decat statul, o societate mai saraca si dezbinata decat oricand, samd. ...VVP este doar varful viziibl si consumabil al unei majoritati politice decise sa sacrifice totul pentru a-si consolida "succesurili" demo!
    Iar noi acceptam realitatea, inclusiv critic si ne bucuram ca vin americanii pe ulitele romanesti!
  • +11 (11 voturi)    
    of (Joi, 9 octombrie 2014, 23:30)

    Bittick [utilizator]

    Desi ceea ce urmeaza sa spun pare a fi total "nepatriotic", sper din tot sufletul ca serviciile americane sa se implice cat mai mult in evolutiile din Romania si sa blocheze accesul la puterea suprema acestui grup care-l "instrumenteaza" pe Ponta cu PSD-ul sau. Asta pentru ca, din pacate, noi nu suntem in stare.
  • -9 (13 voturi)    
    Ciudat... (Vineri, 10 octombrie 2014, 6:23)

    BogdanBrebenel [anonim]

    Nu pricep în ruptul capului de ce Victor Ponta si Traian Basescu intervin in aceasta situatie? Nu e de competenta niciunuia ce se intampla intre procuratura si Lukoil. Daca Ponta ignora grosolan legea, Traian Basescu transmite mesaje populiste (Nationalizare??? Really???).
    • +13 (13 voturi)    
      Păi (Vineri, 10 octombrie 2014, 8:08)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui BogdanBrebenel

      poanta chiar nu avea ce căuta în poza asta, dar pentru că nu şi-a putut ţine pliscul a trebuit să îi dea Băse peste cioc şi să încerce să îi bage minţile în cap. Concluzie: poanta s-a băgat aiurea, Băse a fost forţat de prostiile ponteşti.
  • -2 (10 voturi)    
    Base spune bine :) (Vineri, 10 octombrie 2014, 8:52)

    MarcelP [utilizator]

    Din pacate, Base spune doar, dar nu mai e credibil. Eu cel putin nu mai am incredere in declaratiile lui. Da, e o diferenta cer-pamant fata de Ponta, dar ma tem ca e si asta doar o declaratie si rusii isi vor face mendrele pe-aici cu NU-ul lui Basescu cu tot.
  • +11 (11 voturi)    
    ies la vot ! (Vineri, 10 octombrie 2014, 8:56)

    OnePiece [utilizator]

    halal am ajuns, să trebuiască să ies la vot nu pentru a-mi susține favoritul, ci pentru a preveni o catastrofă.
  • +7 (9 voturi)    
    dispretul fata de romani (Vineri, 10 octombrie 2014, 9:41)

    parker [utilizator]

    Felicitari pt articol ! Oricare roman care ascula discursul lui Basescu si citeste acest articole simte o revansa fata e pozitia acestui premier de nimic, Pnta care calca in picioare demnitatea poporului. El nu stie in nemernicia lui cat de mult ii uram pe rusi?
    Sanctionati-l la vot, romani, caci nu avem nevoie de un presedinte care ne vinde rusilor si ne umileste mandria nationala.
  • +4 (4 voturi)    
    relatia cazuala este gresita! (Vineri, 10 octombrie 2014, 9:59)

    hot news [utilizator]

    Titlul "un lider pe placul Rusiei" sugereaza ca Tonta ar fi luat, intamplator, niste masuri ce sunt pe placul ruznacilor.
    Asa este, dar relatiacauzala este exact pe dos: copy-paste este, ca si ceilalti Copii ai Fiarei (cine spunea ca ilcii nu are copii?!) omul lui Putin, ruznacii l-au promovat si il ajuta in continuare TOCMAI ca sa le indeplineasca ordinele!
  • +6 (8 voturi)    
    Ca să vezi... (Vineri, 10 octombrie 2014, 10:17)

    IoanaMunteanu [anonim]

    ... Păi parcă spuneaţi că Băsescu e înţeles cu Ponta şi lucrează pentru alegerea lui...
    Ca toţi jurnaliştii noştri, sînteţi şi dumneavoastră îndrăgostit de propria imagine, propria construcţie de cuvinte, de ideea că aţi putea fi un profet.
    Un strop de umilinţă nu strică, atunci cînd eşti leader de opinie.
  • +5 (5 voturi)    
    Perfect punctat... (Vineri, 10 octombrie 2014, 10:34)

    urbanie [utilizator]

    ...domnule Tapalaga ! Trebuie sa deschidem ochii romanilor ambetocati de spalaturile de creier practicate de srl-urile media ale fostei nomenclaturi & Securitati. Traian Basescu e singurul Barbat de Stat al ultimilor 25 de ani...
  • +7 (7 voturi)    
    Modelul Iliescu (Vineri, 10 octombrie 2014, 11:13)

    Ando1971 [utilizator]

    Pontache incearca sa aplice modelul Iliescu, care de dragul ramanerii la putere a fost capabil de crime si sa sacrifice toata tara lasand-o la cheremul hotilor.
    Si a reusit.
    Insa Ilici fata de Ponta nu a fost lacom, nu a dobandit averi pe care sa nu le poata justifica si a fost dapdv mai credibil.
    Pontache in schimb este mai prost decat Ilici, este lacom si a lasat la vedere faptul ca este manipulat de baronii penali, s-a amestecat la vedere in treburile justitiei, iar mai nou cedeaza foarte usor la santajul unei firme evazioniste si se amesteca iar unde nu-I fierbe oala.
    Una peste alta, a incercat sa copie modelul Iliescian, dar nu-I prea iese, pentru ca este mult mai prost. Vorbeste aiurea, uita azi ce a mintit ieri, nu are doua vorbe la un loc, este usor manipulabil.
    Nu prea avem ce face cu el ca presedinte, un astfel de personaj nici nu ar fi trebuit sa ajunga sa candideze, nu mai vorbesc de a fi prim ministru.
    Sa speram ca romanii vor fi responsabili la vot, dar si ca frauda de la referendumul de demitere nu va mai fi la fel de mare, unde in comune de care nu a auzit nici naiba a fost o prezenta la vot si de peste 200%.
    Doamne ajuta!
    • -3 (3 voturi)    
      Era sa spun, ia inlocuieste Iliescu cu (Vineri, 10 octombrie 2014, 13:18)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Ando1971

      Basescu in textele tale, sa vezi ca merge si asa, dar mi-am dat seama ca nu e 100% real, scuze, Basescu este lacom si a dobandit averi pe care nu le poate justifica.
      • -1 (1 vot)    
        Averi nejustificate (Vineri, 10 octombrie 2014, 17:08)

        Ando1971 [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        Da-mi te rog un exemplu de avere pe care a dobandit-o Basescu si nu o poate justifica si iti dau si eu exemple concrete cu Pontache.
        Poate ai dreptate si eu nu stiu.
        • +1 (1 vot)    
          Terenul luat-dat cu/lui Casuneanu, (Sâmbătă, 11 octombrie 2014, 14:01)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Ando1971

          casa din Mihaileanu, mosia Nana, asa din fuga. Trec si la rude, daca vrei. A, si n-am nici o problema daca imi dai exemple concrete cu averea lui Ponta, te rog, chiar! si daca ai si dovezi, te rog, te implor, du-te si da-le la DNA. Alea cu Basescu sunt deja la DNA, dar, ce sa vezi, el are un fel de imunitate si nu se uita nimeni la ele. Dar eu astept, am rabdare!
  • -3 (5 voturi)    
    din clubul nevertebratelor (Vineri, 10 octombrie 2014, 13:10)

    EXEs [utilizator]

    Alesii sunt reflexia limpede si clara a poporului. Calitatea liderilor se reflecta direct in cea a masei populare. Nu este deloc intamplator ca US sunt unde sunt acum, nici ca Rusia incepe din nou sa-si arate coltii. Calitatea limbajului presedintelui reflecta cam unde e maximul populatiei, iar calitatea morala a premierului reflecta minimul populatiei. Imi pare rau dar dl Tapalaga a ajuns sa se multumeasca cu cam putin. In ceea ce priveste paralelele intre Ponta, Iliescu si Basescu sunt convins ca daca interesele unei firme americane ar fi afectate de o decizie a justitiei, Basescu ar reactiona asemanator cu Ponta (lucru care daca nu ma insel deja s-a intamplat in cazul Bechtel).
  • -1 (1 vot)    
    "mai animaleleor" (Vineri, 10 octombrie 2014, 19:57)

    nec [utilizator]

    postacilo rosii le doresc: ce-a zis Gheorghe !
    alex1234,alex4321,Nyk1,Snitzelvienez,La Tour Eiffel,adrian8,pecereu,Mazeta,Con_stan_tin,dumitrica,diebase,Raulgonzales,lucadd,DanBruma,
    SvetlanaT.Israel,GigiKent,SfarmaPiatra,destanga,adonis84,jackalphonse,Lamaia,srpc,MiticaPalarierul,georgeb,vodatepes,timis79,hotulroman,
    Clop,DeLove,demaGOGU,evoque,Andradda,visio,Patton,MRSmrs,@Horea,Raluca.H,sandra.renetova,Gustav139,Zamolx11,MenInBlack,klaudyuxxx,PARSOR,tepes,basilicus,Montesquieu,Gustav333,carbon14,Patton_cel_Postac,Caligula,costel.ionescu,Pooky,Doru_T,dbdb,Jar,
    • +1 (1 vot)    
      Ce faci, puiu? (Vineri, 10 octombrie 2014, 22:42)

      LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui nec

      Întocmești liste negre, ca să aibă Securitatea pe cine ancheta? Ai mentalitate de slugă comunistă, clasa-ntîi! De-aia nu prea îți înghite nimeni ideile, așa-i?