Premierul Ponta si proiectul de autonomie al UDMR. Cum se poate trai in schizofrenie?

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 19 septembrie 2014, 20:05 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
​Kelemen Hunor, vicepremier in functie, presedinte UDMR si candidatul minoritatii maghiare la prezidentiale, a lansat joi, 18 septembrie, un proiect radical de autonomie, aproape neschimbat fata de varianta in romana si maghiara publicata de HotNews.ro pe data de 9 septembrie. Oricat l-am credita pe liderul UDMR cu bune intentii, continutul proiectului si momentul ales submineaza din start demersul sau. Proiectul de autonomie este conceput pe criterii pur etnice, acorda drepturi colective unei minoritati, fapt inacceptabil in Europa, iar momentul ales pentru prezentare - fix ziua in care s-a votat pentru independenta Scotiei - poate trece lejer drept o provocare suplimentara. Cu toate acestea, Hunor este inca in Guvern, iar reactiile publice sunt slabe.
  • Vezi aici proiectul de autonomie
Spre comparatie, in 2012,  PSD - pe atunci in opozitie - a ridicat in motiunea care a dus la caderea guvernului Ungureanu inclusiv problema liniei de finantare in maghiara la Targu Mures. Ponta si PSD spumegau atunci, sustinuti de campanii isteric anti-maghiare la TV. Pe scurt, Guvernul Ungureanu a cazut pe o motiune in care era invocata, intre multe altele, si o falsa problema: linia de finantare in maghiara de la Targu Mures. Or, daca privim azi retrospectiv, solicitarea absolut rezonabila a maghiarilor acceptata de guvernul Ungureanu nu primeste comparatie cu problema reala de azi, cand UDMR pune pe masa oficial un proiect radical de autonomie dar ramane intr-un guvern total ostil proiectului! Or, a face din Tinutul Secuiesc un adevarat stat in stat este de neacceptat. PSD se delimiteaza din varful buzelor, dar se teme sa transeze problema si sa-i ceara un lucru simplu liderului UDMR: ori respecta statul roman, ori pleaca de la guvernare.

Dar astazi e liniste, toata lumea tace in fata unei provocari. Actul de provocare nu este proiectul de autonomie in sine, ci o serie de prevederi care imprima intregului demers un caracter segregationist pe criteriul strict etnic. Este primul document scris, oficial asumat de UDMR, care propune o forma radicala de autonomie pe criterii etnice. Televiziunile, cu mici exceptii, tac malc, Antena 3 a renuntat la isteriile anti-maghiare de cand UDMR a intrat la guvernare. Ia sa fi propus asa ceva maghiarii pe vremea guvernului Boc! Ponta si PSD erau in stare sa acuze guvernul de inalta tradare.

Tot din calcul meschin, de teama sa nu piarda votul maghiarilor in turul doi, opozitia se face si ea ca nu sesizeaza ridicolul situatiei: vicepremierul Hunor aflat intr-o continua demisie de aproape trei luni  iese public cu un proiect radical de autonomie pe care celalalt vicepremier, Liviu Dragnea, il denunta ferm, dar nu se intampla mai departe nimic. PSD si UDMR isi vad de guvernare impreuna, desi partenerii maghiari tocmai le propun partenerilor romani un partaj clar, o separare administrativa cvasi-totala a Tinutului Secuiesc, un fel de independenta scotiana. Asta da schizofrenie!

Am scris in urma cu zece zile ca daca proiectul de autonomie va fi prezentat fara modificari esentiale, cel mai probabil PSD va scoate UDMR de la guvernare. S-a intamplat altceva: au evacuat cu totii subiectul din spatiul public ca si cum n-ar exista!

UDMR a coafat putin proiectul, dar in realitate a mentinut toate prevederile controversate, inclusiv numirea judecatorilor maghiari pe criterii etnice in Tinutul Secuiesc. A  renuntat doar la proportia fixa de 2/3 maghiari si 1/3 romani, lasand insa intact principiul care stabileste practic acelasi lucru: "Numărul magistraţilor apartinând comunitătilor române si maghiare (...) trebuie să fie în acord cu ponderea acestor comunităti din teritoriile arondate."

Au trecut deja doua zile de la lansarea proiectului si s-a asternut o liniste absurda in spatiul public. Victor Ponta pare terifiat de un scandal pe care nu-l va putea gestiona. Spera, poate, la fel ca Nastase in 2004 sa castige voturile maghiarilor dar cu grija, sa nu trezeasca nationalistii din somn. Prin urmare, ingroapa cat mai adanc bomba cu fitil numita "proiectul de autonomie". Acest lucru nu se poate intampla. Nu suntem chiar toti orbi, oportunisti, mancurtizati si subordonati mogulilor.

Fitilul a fost aprins chiar de partenerii de guvernare si bomba se afla acum pe masa premierului Victor Ponta. N-o va putea ignora la nesfarsit. Va veni curand vremea cand ii va exploda in fata. Daca pretinde ca nu sustine un proiect atat de important pentru UDMR, cum e posibil sa guverneze impreuna mai departe cu maghiarii ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic? Ce inselatorie sinistra a propriului electorat! Unde i-a disparut brusc "mandria de a fi roman"? Cum de nu se mai simte lezat in tricolorul de care face atata parada tocmai acum, cand partenerii de guvernare vopsesc bornele Tinutului Secuiesc in culorile Ungariei?

Si cum de nu-i solicita lui Kelemen Hunor demisia, pentru a-l scuti de suferinta schizofreniei? “Nu pot sa traiesc intr-o stare de schizofrenie. Este imposibil ca UDMR, in calitate de initator sa se afle in proces cu UDMR-ul, in calitatea sa de membru al coalitiei de guvernare“, declara pe 7 iulie Kelemen Hunor referindu-se la cazul Minority Safe Pack. Uite ca de trei luni traieste si n-a murit nimeni chiar daca azi schizofrenia s-a cronicizat rau. Cum poate trai intr-un guvern care se declara ferm impotriva celui mai important proiect al UDMR, autonomia Tinutului Secuiesc?

Kelemen Hunor a respins orice speculatie ca proiectul de autonomie ar fi un instrument de destabilizare interna manevrat de maini obscure. Nu poate nega insa o realitate: UDMR-ul se comporta azi ca o anexa a FIDESZ-lui lui Victor Orban, care tocmai s-a declarat un inamic al democratiilor liberale si un admirator al Rusiei. Liderii maghiari din Romania s-au radicalizat la incurajarea sau poate chiar sub imperativul Budapestei. Iar radicalizarea unei minoritati, destabilizarea situatiei interne intr-o tara utilizand levierul etnic, in contextul evenimentelor din Ucraina, foloseste din plin doar Rusiei.

Amintim ca, intr-un articol publicat la data de 20 august de Center for Eurasian Strategic Intelligence, un think thank cu sediul la Londra infiintat in 2014 care urmareste politica expansionista a Rusiei in Europa de Est si Asia Centrala, se sustine ca "serviciile speciale rusesti colaboreaza in prezent cu lideri maghiari in Romania si, profitand de particularitatea relatiilor etnice in regiune, incearca sa creeze probleme Bucurestiului din interior". Nu este clar insa daca informatia se refera la lideri maghiari din Ungaria sau din Romania.


Citeste mai multe despre   






















11692 vizualizari

  • -15 (25 voturi)    
    dupa atacurile (Vineri, 19 septembrie 2014, 20:21)

    xanti [utilizator]

    Furibunde la adresa lui TB credeti ca va mai ia cineva in seama,poate doar daca postati la antena 3.
    • +3 (3 voturi)    
      a se observa (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 14:33)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ca talibanismul basescian nu mai are trecere nici macar pe HN, dovada scorul voturilor. Aici nu e nici biserica lui ponta, nici a lui basescu sau udrea, aici exista discernamant. Inclusiv intre basescu de ieri si cel de azi.
  • +19 (21 voturi)    
    Asta e politica. (Vineri, 19 septembrie 2014, 20:33)

    Alius [utilizator]

    "in 2012, PSD - pe atunci in opozitie - a ridicat in motiunea care a dus la caderea guvernului Ungureanu inclusiv problema liniei de finantare in maghiara la Targu Mures. Ponta si PSD spumegau atunci, sustinuti de campanii isteric anti-maghiare la TV."

    Idiotii erau si ei isterizati pe-aici pe forumuri. Ce nu intelege domnul Tapalaga este faptul ca pentru idioti nu conteaza ca Poanta si ai lui sunt mai hoti si mai ticalosi decat au fost cei din PDL pe vremea cand erau la guvernare, pentru ei conteaza doar "mafia portocalie" si "jos Basescu". Pentru ca automobile si pentru ca filme. Idiotii nu au vrut ceva altfel (mai bun) decat Basescu si guvernarile Boc, ci au vrut ceva la fel (hotie, injuraturi, mitocanie, minciuna etc), dar sa fie ai lor domnule, nu ai lui Basescu.
    • +9 (9 voturi)    
      intradevar..... (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 8:28)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      .....asta este politica in acest sistem politic ticalos, unde succesul este cu atat mai mare cu cat minciuna este mai gogonata iar idiotii sunt foarte bine "serviti" cu minciuni si tinte false, tocmai pentru a fi mai usor de jumuliti de catre escrocherimea gurista.

      Unde se va ajunge ? Deja viitorul se intrevede ! Dupa ce prostimea a fost jefuita si indatorata pe mai multe generatii, urmeaza "regionalizarea" care este primul pas spre destramarea statului.
      Asa procedeaza escrocii ! intai fura si apoi dau foc pentru a li se pierde urma.

      Ce va pati prostimea ? Va plati toate oalele sparte, impreuna cu copii, nepotii si stranepotii pe care ei insisi i-au vandut, pentru un mic si o bere "gratis".

      Astazi vom vedea in direct cum o multime de imbecili il vor aclama pe cel care i-a mintit, ii minte si ii va minti mereu, vom asista iar la ciuntirea, in bataie de joc si spre deliciul idiotilor, a imnului national si nelipsita avalanse de promisiuni mincinoase.

      Aceasta este marea escrocherie numita "democratie parlamentara", leaganul mincinosilor, adapostul de nadejde al escrocilor si capcana imbecililor a toate platitori.
  • +17 (19 voturi)    
    Politica, o mare "doamna" (Vineri, 19 septembrie 2014, 20:46)

    MPopa [utilizator]

    Eu am fost descumpanit de continutul proiectului de autonomie. Initial am crezut ca UDMR-ul s-a radicalizat (va rog sa cititi "s-a prostit") peste noapte. Alta explicatie n-am gasit pentru solicitarea ca romanii din pretinsul tinut secuiesc sa invete obligatoriu limba maghiara, incepand cu clasa a II-a. De ar fi fost doar aceasta prevedere si esecul proiectului era garantat.
    Am mai reflectat si incep sa cred ca UDMR-ul nu doreste ca acest proiect sa fie acceptat. Ei au nevoie, dimpotriva, ca proiectul sa ramana pe durata nedefinita in centrul dezbaterii publice, pentru ca astfel sa-si justifice existenta in ochii propriului electorat. Daca prin absurd autonomia ar deveni realitate UDMR-ul ar fi pus in situatia delicata de a explica cum de autonomia nu a adus si prosperitate economica.
    • +6 (8 voturi)    
      pai... (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 0:16)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      de ce sa nu invete toata maghiarimea limba romana din clasa I-a, ca doar este limba oficiala...
  • -3 (11 voturi)    
    Nu inteleg un lucru... (Vineri, 19 septembrie 2014, 20:54)

    solar [utilizator]

    Nu inteleg un lucru, domnule Tapalaga. Cum de abia acum ...incepi sa ai indoieli? Cardasia maghiaro-rusa , cu complicitatea OSCE s-a manifestat mai voalat , mai direct( dupa imprejurari) de cand era "unul " MESZAROS(!) atasat "special al... ( nu spui , tzine, ma-ntzeledzi?) si care a mers de nenumarare ori in vizite"diplomatice" la COMRAT( GAGAUZ ERY) cu treburi de politichie evropeana (citeste cum vrei subtextual, nu ma priveste si nu ma irita). Altminteri in GAGAUZIA ...era liniste si pace "federala", pana mai deunazi. Nu zic UKRAINA, pt ca nici nu e adevarat. Meszaros a facut ultima vizita la Comrat inainte de euromaidanul ukrainian, in vizita de ...luare de ramas bun diplomatic.Prin cele tabere secuiesco-iredentiste ale Jobik din RO sunt si unguri si statlisti moldoveni care cer nici mai mult nici mai putin decat reintregirea MOLDOVEI feudale intr-un stat modern si ruso-fericit.Dar, iaca mai adug si politichii "rumanesti": la pasa PONTA vine un sol pe nume Marial ILICI Lupu, sef de partie social democrata acum , fost traseist de PCRM-VORONIN si fost coleg cu unul IGOR DODON umbaltor cu deste murdare ruso-moldavo- maghiare pe harta Romaniei ca un alt Napoleon.
    Ma opresc aici, dom Tapalaga ca si asa nu pot eu sparge o tacere...care tace ... tacut incepand cu onor presa (mai mult sau mai putin putinist evropeana sau neevropeana) No(o)i , deh , asa suntem noi, umblam in ograda noastra (olteneasca, cea plina de paie si gainat) ca strutii prin nisip. Si, culmea, nu ne vedem chiar nici lungul nasului. Oare despre ce se tace, nu exista? Las ca exista ea "VOCEA RUSIEI" care suplineste ceea ce ...
    Doamne da bine si ajuta-ne! C-asa zice ardeleanu
  • -1 (11 voturi)    
    Moluste nu politicieni! (Vineri, 19 septembrie 2014, 21:15)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Nu au deloc coloana vertebrala, tinuta morala, vre-un crez sau vocatie. Si sint atit de tembeli in tacerea lor incit daca Vdin sau Funar isi depun candidatura ar iesi din primul tur! Si ar fi un firesc colac de salvare pentru o natiune scoasa la iarmaroc pt un loc mai linga zgirciul ce a mai ramas pe os.
    In momentul de fata NICI UNUL dintre candidati nu merita sa mai continue cursa. Tacerea ii face complici la tradarea a 2000 de ani de istorie.
    Din calcul sinteti gata sa ne vindeti. Aveti doar dreptul sa dispareti complet din viata publica. Voi sinteti cei care va credeti in stare sa ne reprezentati in aceste vremuri tulburi?? Aveti curajul, determinarea si puterea sa o faceti? Aiurea! Sinteti niste moluste gretoase. Dispareti. Ascundeti-va pentru urmatorii 50 de ani.
    Vai de noi daca voi sinteti reprezentantii nostrii! DISPARETI!
  • +3 (17 voturi)    
    "schizofrenie" - bravos natiune (Vineri, 19 septembrie 2014, 21:23)

    gigel12 [utilizator]

    domnule, invatati limba romana.
    Schizofrenia e numele unei boli care n-are nicio legatura cu "dedublarea personalitatii".
    E o boala care poate afecta pe oricine, si a folosi asa cuvinte arata un primitivism de grota.
    Bine ca nu ziceti "cancerosii astia", "tebecistii de la guvern", "paraplegicii de la udmr" samd.
    • +2 (2 voturi)    
      disonanta cognitiva (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 1:02)

      Vlad C [anonim] i-a raspuns lui gigel12

      A avea doua idei contradictorii, fara a vedea o problema, se numeste gandire dubla:

      http://en.wikipedia.org/wiki/Doublethink

      Stresul care apare cand crezi doua lucruri mai mult sau mai putin contradictorii se numeste disonanta cognitiva, si nu este o boala, este primul pas de a rezolva conflictul dintre cele doua idei:

      http://en.wikipedia.org/wiki/Cognitive_dissonance

      Deci, pasul unu, double think. Dupa ce iti dai seama (sau cineva iti atrage atentia) ca ideile se bat cap in cap, pasul doi, ajungi la disonanta cognitiva, si eventual la concluzia ca ceva este gresit.

      Pasul 3, ori ajungi sa rezolvi conflictul renuntand la una dintre idei, ori gasesti diverse scuze pentru a ignora conflictul si a-ti reduce stresul.

      In orice caz, asta presupune ca persoana sa fie onesta. Ceea ce foarte probabil nu este cazul la politicieni.
  • 0 (10 voturi)    
    Cateva observatii (Vineri, 19 septembrie 2014, 21:28)

    rollotomasi [utilizator]

    "PSD se delimiteaza din varful buzelor, dar se teme sa transeze problema si sa-i ceara un lucru simplu liderului UDMR: ori respecta statul roman, ori pleaca de la guvernare."
    Daca ar pune problema in acest fel, mai ales ca proiectul de lege nu a fost introdus in Parlament si nici nu va fi introdus in viitorul apropiat (a se vedea declaratia lui KH: Prima oara trebuie sa discutam cu societatea romaneasca) ar inseamna nesocotirea dreptului la libera exprimare.
    Mai apoi e discutabil daca ar fi vorba de lipsa de respect fata de statul roman, in conditiile in care se propune crearea unei regiuni in cadrul statului roman.
    Intr-o alta ordine de idei, nu vad de ce ar trebui sa duca o divergenta de opinie intre partenerii de guvernare in mod automat la ruperea acordului de guvernare.

    "Cum de nu se mai simte lezat in tricolorul de care face atata parada tocmai acum, cand partenerii de guvernare vopsesc bornele Tinutului Secuiesc in culorile Ungariei? "
    Nu stiu altii cum sunt, dar eu nu l-am vazut pe KH vopsind borne.

    "Si cum de nu-i solicita lui Kelemen Hunor demisia, pentru a-l scuti de suferinta schizofreniei?"
    El si-a anuntat demisia, UDMR a propus-o pe RB pentru functia de ministru, insa Basescu a refuzat propunerea cu o motivare "bipeda" (apropo, de ce a tacut Basescu malc, daca tot vine vorba de tacere, fata de ultimele "declaratii" ale ministrului invatamantului ?).

    "UDMR-ul se comporta azi ca o anexa a FIDESZ-lui lui Victor Orban, care tocmai s-a declarat un inamic al democratiilor liberale si un admirator al Rusiei."
    Dupa aceasta logica Alex Salmond si Arturo Mas ar fi reprezentanti lui Putin in "teritoriu", mai ales ca ei au cerut independenta regiunilor respective.

    Pentru relatia cu serviciile secrete, deocamdata nu exista nicio dovada.
    • +2 (2 voturi)    
      Exceptional comentariu (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 9:21)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui rollotomasi

      Pe valul asta de isterie (regret sa-l includ si pe Tapalaga aici de data asta) mai ca nu-ti vine sa crezi cand dai peste un om cu scaun la cap.
  • +9 (9 voturi)    
    Nu inteleg de ce atatea discutii... (Vineri, 19 septembrie 2014, 22:02)

    LiviuX [utilizator]

    Nu vedeti ca toate acestea nu sunt decat fumigene ca sa abata atentia populatiei de la alte cu adevarat probleme? Ce sanse ar avea sa se voteze o astfel de autonomie? NICI UNA!!! Uitati-va la Scotia, unde erau sanse... Aici, acele judete nu au fost NICIODATA independente, deci daca s-ar pute pune problema de autonomie ar fi cel mult la nivelul intregii Transilvanii. Doar asta a fost intr-adevar tara separata, autonoma. Si credeti ca populatia Transilvaniei ar vota vreodata pentru autonomie? Eu sunt sigur ca NU!!!
    • -10 (14 voturi)    
      da, ar vota, (Vineri, 19 septembrie 2014, 22:15)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      satui de pacalici din sud si de mitici.

      Liber la minusuri.
      • +6 (10 voturi)    
        Ar vota aia tot atat de destepti ca si morti lui (Vineri, 19 septembrie 2014, 22:52)

        Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

        ...Dragnea din 2012.
        Cap avem, minte ce ne mai trebuie.
      • -1 (13 voturi)    
        "Pacalicii" aia si "miticii" aia... (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 0:59)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

        "Pacalicii" aia si "miticii" aia te-au eliberat din slugareala, mai ardeleanule.
        Cand "Pacalicii" aia si "miticii" aia" isi cucereau vitejeste, cu arma in mana, independenta, mai ardelene, pe tine, grofii ce-ti erau stapani nu te trecusera inca in randul natiunilor...te numarau ca pe animale, in ordine alfabetica, cand isi socoteau averea: "250 de gaini, 180 porci, 104 rumani, 37 de vite". Acolo era locul tau, ardelene, intre porci si vite, pana au venit sa te elibereze "pacalicii si miticii aia" pe care ii injuri acum.
        • +1 (5 voturi)    
          Nu va enervati (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 10:04)

          derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          ca ne numarau pe toti boierii exact la fel, intre Nistru si Tisa;

          pe ardeleni nu i-am eliberat noi din serbie ci revolutionarii de la 1848 pe care din recunostinta i-au si casapit;

          altfel, sunt convins ca pe "rumani" aia din enumerare i-ati gasit intr-un hrisov de prin Muntenia dinainte de Mavrocordat: in Tara Romaneasca taranii dependenti se numeau "rumani", in Transilvania erau "serbi" / "iobagi", iar in Moldova "vecini".
          • -1 (3 voturi)    
            Da si nu (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 16:43)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

            @derblauereiter

            Da, exista asemanari. Insa in ceea ce priveste slugarnicia si statutul de mana a treia, trebuie sa recunosti ca Ardealul e campion. Cum, necum, ardelenii s-au simtit ok sa fie slugi pana pe la inceputul secolului 20.
            Pe de alta parte, "miticii", probabil cu o gena mai rebela, mai libertina, si-au creat tot timpul, ca natie, un statut superior celui avut de ardeleni. Si da, pana si Unirea din 1859 au facut-o cu o smecherie "miticeasca", smecherie pe care probabil slugile/iobagii de dincolo de munti au dezavuat-o, ca "nu se face asa stapanilor".

            ///
        • +1 (3 voturi)    
          Amice (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 12:23)

          soringusar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Esti la fel de idiot ca si cel despre care vorbesti
      • 0 (2 voturi)    
        Plus de la un bucurestean (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 9:28)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

        sa stiti ca nici pe noi nu ne-ar deranja putina autonomie, se descurca ei aia din Liechtenstein, Luxembourg si Monaco, ne-om descurca si noi cumva.
      • +4 (4 voturi)    
        Amice (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 12:22)

        soringusar [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

        Esti idiot.
        Sunt 100% din vestul tarii , dar te dezaprob total.
  • -3 (13 voturi)    
    Domnule Tapalaga, (Vineri, 19 septembrie 2014, 22:04)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    incep sa nu mai inteleg "echidistanta" dumneavoastra.
    Amestecati lucrurile, le ametiti, ... in asa fel incat sa pice bine intr/o situatie ulterioara.
    Va admiram.
    Acum parca sunteti adaptat vremurilor; va comportati duplicitar, inechitabil, vadit incorect, ....
    Nu mai sunteti Dan Tapalaga pe care/l citeam pe nerasuflate; acum va citesc si de fiecare data, am in suflet o oarecare teama - daca iar canta vreo oda rosie, daca plezneste la Basescu doar ca sa fie in trend, daca il pupa pe NBasescu si asta nu merita, ...
    Erati echidistant, corect, brici, ...
    Acum... sunteti un analist de duzina, cu accese de imaturitate din ce in ce mai evidente.
    Pacat!
    Veti sfarsi ca toti ceilalti; un cantator in strune rosii. Si asta doar ca sa ... supravietuiti. Doar ca peste ceva vreme sda va dati dizident.
    Am mai vazut asta de multe ori; e deja stereotip!
    Pacat!
    • +5 (13 voturi)    
      Mie imi place cum scrie DT. (Vineri, 19 septembrie 2014, 22:57)

      Da_Doamne_mintea_de_pe_urma [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Faptul ca in ultima vreme l-a tot taxat pe TB cred ca este firesc. De CE? Pt ca seful statului a comis tot felul de erori.
      1. Sustinerea Elenei Udrea
      2. Delimitarea de toti fostii colaboratori
      3. Atacuri murdare asupra fostilor colaboratori
      4. Incercarea de a manipula propriul electorat.
      DT a taxat toate aceste derapaje si e f OK.
      Desi am votat TB in ultimii 10 ani, in acest moment nu ma regasesc in convingerile lui.
      • +1 (3 voturi)    
        Daca a/ti da Dumnezeu mintea (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 9:14)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Da_Doamne_mintea_de_pe_urma

        de pe urma, inseamna sa te intorci la comunism, mai bine nu!
        Toti sefii de stat comit erori.
        Important este ca acestea sa nu fie GRAVE.
        Udrea, este o poveste la care latrinele bat apa in piua fie pentru ca le este teama de ea, fie pentru ca nu au subiect.
        Personal, nu/mi place Udrea si am mai spus/o; este expirata.
        Dar, intre a alege intre INAINTE (chiar si cu greseli) si INAPOI (rusii), este cale lunga.
        Nimic nu a mers INAINTE perfect; progresul nu este usor, regresul insa este; si mai este si rapid.
        Nu/i iau apararea lui BAsescu dar, intre toate defectele enumerate de tine si cele ale lui pompa, este cale lunga.
        Basescu a gresit tragand, pompa este intr/o eroare permanenta FARA sa faca NIMIC. De doi ani, nu se misca nimic INAINTE ci numai INAPOI.
        Asa cum "greseste" Basescu, poate ca Udrea este doar "iepurele"; cine stie care va fi oponentul lui pompa; poate este unul ca Basescu, cel care "i/a tras/o" lui bombonel cand nimeni nu se astepta; constitutie pentru adelu, sustinere totala media, afisaje integral rosii, ...
        Asa ca intre INAPOI si INAINTE, eu aleg fara nicio urma de indoiala INAINTE.
        • 0 (0 voturi)    
          Ce-a(t)i zice (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 13:58)

          siska [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Sa alegem "INAINTE" fara greseli, circ, dar mai ales, sa nu mai alegem "raul cel mai mic" ?? Prezentati-va ORICUM la vot, daca aveti ce alege, alegeti, daca nu, anulati votul (puneti cite stampile vreti pe buletin, asa nu mai ramine nimic in alb, adica nu poate fi folosit pt. falsificare !) ! Poate asa vor iesi in fata oameni cu adevarat pregatiti sa conduca tara asta fara mistouri, ironii, fara limbaj de "jmecheri", care sa gindeasca la adevarate "scheme", tactici, planuri care sa scoata poporul asta din cacao ! Situatie care, in fond, se datoreaza TOT celor care de 25 de ani se schimba intre ei si nu fac altceva decit sa-si dea posibilitatea de a-si proteja hotiile ! Cine ti-a spus sa votezi ponta sau pe ai lu' base ? Du-te la vot si gindeste cu capul tau ! Si spune-le asta si prietenilor, vecinilor, rudelor sau cui mai poti ! ASA vei vota ce-i mai bun si nu "raul cel mai mic"/ "INAINTE cu greseli", etc !
    • +2 (6 voturi)    
      ma bucur (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 0:25)

      TenziCarbone [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      mult ca ati scris aceste randuri!Am acelasi sentiment
      si credeam ca sunt singura si ma gandeam ca probabil ca nu analizez corect situatia!V-am dat plus dar am si comentat!
  • 0 (6 voturi)    
    Actiunile Rusiei (Vineri, 19 septembrie 2014, 22:50)

    KostasP [utilizator]

    Impotriva Ro sunt usor de prevazut si combatut. Dar nu cu actualul guvern de **** trista a lui ponta.
  • +5 (5 voturi)    
    Dobrogea (Vineri, 19 septembrie 2014, 23:39)

    Carcalete [utilizator]

    Pe aceleasi considerente ca cele la ungurilor vrem ca si Dobrogea sa fie declarata independenta. Judecatorii sa fie 2/3 turci sau tatari, lumea de pe aici sa invete, din nou, turca iar dimineata, obligatoriu sa fie servita o cafeluta turceasca in fiecare casa dobrogeana!!! Mda, o sa ne cam certam cu lipovenii din Delta insa pana la urma o sa ajungem la un consens si vara tinutul Dobrogei o sa fie turcesc iar iarna lipovenesc...
    • +4 (4 voturi)    
      lipoveni (Vineri, 19 septembrie 2014, 23:49)

      gigel12 [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      va inselati, "rusii lipoveni din dobrogea risca sa fie supusi unui genocid de catre fascistii de la bucuresti. In consecinta, armata rusa a ocupat preventiv dobrogea, ca sa protejeze populatia locala". Striri din viitor, de la vocea rusiei :-).
    • +2 (2 voturi)    
      pai... (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 0:20)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      nu pot sa nu admir sarcasmul....
  • -3 (7 voturi)    
    parere (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 1:03)

    vadin [utilizator]

    imi pare rau, dar nu impartasesc nimic din parerile dvs. dl. tapalaga.
    maghiarii isi liciteaza sansele iar dvs. ii acuzati.
    nu sunt vinovati cei care cer. sunt vinovati cei care dau. iar in acest caz, cei care tac.
    iar aceia suntem noi, majoritarii, mamaligarii, in frunte cu reprezentantii nostri de cacao.
    suntem un popor de sclavi, si ar trebui sa ni se spuna mai des asta. si prosti si fuduli....... mare minune ca mai rezistam in granitele actuale....nu cred insa ca pentru mult timp......
  • -2 (4 voturi)    
    nenea Tăpălagă (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 7:34)

    asspeeda [utilizator]

    ai uitat să ne spui că băsescu e vinovat!motivul îl găsești ușor!aha,să nu uiți de udrea,da?
    • 0 (0 voturi)    
      roooster (cu trei de „o”), (Duminică, 21 septembrie 2014, 13:25)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui asspeeda

      ... aici nu e vorba despre Băsescu, nici despre parașuta pentru care „prestezi.” Nota bene!
  • 0 (0 voturi)    
    PK (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 14:21)

    kronk [utilizator]

    Si cu palinca cum facem?O botezam horinca sau tzuica
    sau cum?Un cetatean turmentat.
  • +1 (1 vot)    
    Autonomie nuuuuuuuuuuuuuuuu sa vada parlamentari (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 17:47)

    VictorMorar [anonim]

    Oare la Romani din Harghita Covasna si Mures se gandeste cineva ?
    Eu unul sunt iritat in tara mea sa devin sluga altora as trage o injuratura dar nu prea i-mi sta in caracter deja sunt satul de cate drepturi au primit si noi romani suntem inlaturati
    noi suferim nu ei Romani care le tin piept cine are ceva impotriva de cele comentate de mine nu este un Roman adevarat Si cu cele spuse BRAVO Dragnea ca nu ai taiat mizeria de panglica in culorile altor .......
    Cu stima un Roman dina Harghita Covasna si Mures