Cum isi bate joc Traian Basescu de alegatorii sai

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 10 septembrie 2014, 14:49 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Presedintele Traian Basescu a prezentat, marti seara, la B1 TV o realitate necunoscuta alegatorilor sai, cati mai are: toate, dar absolut toate figurile dreptei put a hoit, numai Elena Udrea miroase a trandafiri. Iohannis, Macovei, Blaga, Predoiu, toti prezinta carente, ridica probleme si se dovedesc azi tot ce poate fi mai rau in politica, in schimb Udrea face cat Iohannis si Ponta la un loc. Daca glumele astea proaste le spunea Ponta la Antena 3 publicului pesedist, nu era nici o problema. Acolo nu se asteapta nimeni la logica, coerenta, bun simt etc. Acolo poti afirma azi ca Antonescu si Iohannis sunt viitorul tarii, iar maine sa tarasti cu ei pe jos, ca guppy a uitat demult si cum il cheama.

Publicul stangii cauta mereu tapi ispasitori pentru a explica propriile ratari, frustrari etc. Mereu altii sunt de vina din cauza ca el o duce prost, asa ca se uita la Ponta si la Gadea pentru a afla cine-i urmatorul pe lista neagra. De la marele partid primesc ceva tot timpul, nu le taie niciodata nimic iar spalatorii de creier ii fac seara de seara sa se simta mandri ca sunt romani.

Totul e bine daca partidul le vara un mic in gura si mai arunca o firimitura in ciocurile cascate. In rest, li se rupe de coruptie, principii, institutii, economie, Occident, Rusia si alte teme sofisticate. Nu inteleg nimic din toate astea. Repet, publicul Antenei 3 si al PSD cauta vinovati si asteapta pomeni. Vor sa sa li se spuna ca reprezinta ceva important pe lumea asta si atat.  

Daca acest public afla de la idolii sai ca traieste prost din cauza Rusiei, va uri Rusia. Daca maine afla ca i s-a taiat leafa din cauza Americii, va uri America. Daca Basescu le-a facut-o, atunci basismul e cauza tuturor relelor. Daca Ponta si PSD le mai picura mult in cap lozincile cu Occidentul care suge sangele coloniei numita Romania, azi aveam o majoritate anti-Europeana si anti-americana. Noroc ca s-a oprit la timp cu ororile astea fluturate periculos in campania din 2012.

Exista un public care uraste sau iubeste tot ce afla de la altii ca le-a gaurit, respectiv umplut stomacul. Politicienii demagosi, populistii si televiziunea tin in cazul lor loc de creier. In absenta lor, nu-si pot explica de ce-i doare burta.  

Traian Basescu incearca si el sa-si trateze publicul cu acelasi dispret de politician cinic, care vede in alegatorii sai o turma de prosti manati la vot de foame. Crede ca-si poate duce publicul catre Udrea la fel de usor cum procedeaza Ponta si Antena 3 cu suporterii lor. Nu-si imagineaza ca exista alegatori care chiar cred intr-o idee, gandesc cu capul lor decuplat de stomac si nu prea iau de bun tot ce vad la TV din simpul motiv ca stau mai mult pe net.

Ce i-a spus aseara Traian Basescu acestui public? Il vedeti pe Iohannis, omul despre care si eu si Udrea  am spus ca-l votez, ca-l vreau ministru de interne, ca-i un politician de perspectiva? M-am inselat, e un sas prost. O vedeti pe Macovei, ministrul justitiei apreciat peste tot afara si in tara? Nu e buna de nimic, poleiala. Il vedeti pe Predoiu, cel pe care l-am pus ministru la justitie de m-am plictisit eu de fata lui? Zero barat. In schimb, Corina Cretu, pupila lui Iliescu, e buna de comisar pentru politici regionale, a avut ceva probleme cu vicepresedintele Statelui Unite, nimic serios. Elena Udrea este ceva deosebit, pacat ca poporul asta misogin nu voteaza inca femei.

Aceasta se cheama distorsionarea grava a realitatii. Toti presedintii au terminat construind in jurul lor, din varii motive, o meta-realitate (Iliescu a rescris mereu istoria anilor 90, Constantinescu s-a vazut mereu mai  nedreptatit de istorie). Traian Basescu si-a construit propria realitate in jurul unui om fara talent de politician si profund nociv. Pluteste deja de ceva timp intr-o halucinatie politica trista. Nu-i pasa ca rand pe rand aproape toti oamenii cu capul pe umeri i-au intors incet spatele, lasandu-l cu fanteziile lui.  

Cum naiba sa asculte un basist asa ceva fara sentimentul ca Traian Basescu ii insulta inteligenta? Daca isi doreste insa alt public pentru Elena Udrea si pentru partidul pe care vrea sa-l ridice dupa ce va pleca de la Cotroceni, un public mai putin sofisticat, gata oricand sa inghita gogosi pe stomacul gol, atunci sa mearga pe mana lui Ponta, PSD, cu Ghita si Antena 3, sa urmeze cu incredere mirosul de trandafiri.  Deja pare in alta lume, din alt film.

Apoi, Basescu a cautat aseara sa para mai important decat e, inca puternic, in carti, capabil sa faca jocurile, nu un presedinte aflat in ultimele doua luni de mandat, cazut in ridiol cand deschide gura pe teme politice interne. Toate amenintarile sale cu deconspirarea unor fosti ofiteri, faza cu plicul pentru a sublinia importanta avuta in negocierile de la Bruxelles (probabil reala), amenintarea ca daca va fi suspendat ii face praf pe toti, in fine, umflarea asta in pene a avut ceva asa, intre comic si jenant. O incordare de final a unor muschi cam flescaiti, inainte de a ajunge pe bancuta opozitiei cam izolat si singurel. Pacat ca nu realizeaza, pacat ca termina asa, a facut destule lucruri bune.

PS: Si tot nu vi se pare ca lucreaza cu spor pentru Victor Ponta cand darama toata dreapta si propune PSD-ului sa se bata cu Elena Udrea, monstenitoarea lui in politica?


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

43219 vizualizari

  • +80 (126 voturi)    
    fost fan Basescu (Miercuri, 10 septembrie 2014, 14:56)

    outside_the_wall [utilizator]

    Articolul exprima un punct de vedere foarte corect. Il apreciez pe Basescu pentru ceea ce a facut pentru Romania (multe lucruri bune), dar nu voi vota niciodata cu Udrea. Niciodata! Voi vota cu Macovei.
    • -19 (61 voturi)    
      hmmmm ... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:52)

      ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

      De acord pana la ... votul cu Macovei. Eu nu cred ca e nevoi de o incrancenata ca ea in fruntea tarii, eu vreau un presedinte serios si echilibrat, m-am saturat de razbunari si polite de platit care si cui are chef/interes ... ma intereseaza ceva bun pentru tara ... din pacate, nu prea vad in candidatii fosti, actuali sau viitori, pe nimeni care sa corespunda, asta e problema :(
      Pentru ca oamenii seriosi si care au ceva de bun de oferit tarii, nu au loc sa acceada la conducere din cauza clanurilor transpartinice, a mafiei din politica romaneasca ... stit voi despre ce e vorba ....
      Solutia? nu stiu, da' parca mi se cam subrezeste patriotismul cu care ma mandream, in ultima vreme ...
      • +21 (47 voturi)    
        ?? (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:31)

        uzu [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

        "eu vreau un presedinte serios si echilibrat"
        "Eu nu cred ca e nevoi de o incrancenata ca ea in fruntea tarii"
        domnule ... daca macovei nu e candidatul echilibrat si serios, care e ?????
        Voteaza cu cine vrei dar gaseste-ti argumentele corespunzatopare.
        Auzi, Macovei e "incrancenata"... vorbesti serios ?
        • 0 (38 voturi)    
          Base ne joaca pe toti! (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:00)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui uzu

          Mai vorbim in alegeri, cand Basescu o va sustine pe Macovei la scena deschisa, ea fiind iepurasul din joben...
          • +16 (28 voturi)    
            ok (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:19)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            sper si eu sa fie asa.
            votez MM
            • +7 (15 voturi)    
              MM (Miercuri, 10 septembrie 2014, 21:24)

              sebagain [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

              Ii trebuie gratie, plutire, umor, sa rada mult n-are importanta pentru ce. Stie toata lumea ca e puternica si ce a facut. Ea e singura care are un portofoliu cu ce a facut nu cu ce va face. Nu mai trebuie sa demonstreze nimic in campania electorala.
              • +9 (9 voturi)    
                Inteleg (Miercuri, 10 septembrie 2014, 22:23)

                nano2k [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

                Totusi, un om care, asa cum zici, a facut, s-a implicat samd greu va putea fi si sarmant. Din pacate asta e soarta celor (prea) seriosi si in definitiv a noastra: cei superficiali, atenti numai la imagine etc, vor avea mai multa priza la public...
          • +10 (18 voturi)    
            Inevitabilul postac marianeugen si predictiile (Miercuri, 10 septembrie 2014, 20:34)

            Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Pana acum toate predictiile tale de pe acest forum au dat-o in bara, deci e clar si cu asta. Base o va sustine pe blonda apetisanta pana in panzele albe, din motive evidente. E si el om.
            • +2 (10 voturi)    
              MM (Miercuri, 10 septembrie 2014, 21:32)

              sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

              Poate fi o regina si o printesa in acelasi timp cu o cenusareasa care spala podelele sau rufele. O femeie la conducerea statului ar insemna extraordinar de mult pentru Romania.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu intelegi nimic (Joi, 11 septembrie 2014, 14:38)

          ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui uzu

          Mata asociezi incrancenarea cu seriozitatea ... sigur, aia incrancenati sunt seriosi, in incrancenarea lor, dar eu am zis clar ca NU vreau un alt presedinte care sa ineap cu ura si represaliile impotriva adversarilor actuali, fosti sau viitori ... daca as fi sigur ca Iohannis va face ce a spus, si se va concetra pe fapte concrete, nu pe ura si razbunare, el ar fi candidatul ideal! Din pacate, in mirifica noastra tara, cum am spus mai sus, in spatele unui candidat de genul asta, aparent foarte onest, sta o sleahta de profitori si clanuri politice, nu vreau sa-ii mai numesc ... asta va face, probabil, ca nici macar Iohannis sa nu poate sa-si tina promisiunile. Dixit!
      • +34 (36 voturi)    
        in tara asta e nevoie ca de aer (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:59)

        Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

        de cineva mai "incrîncenat" cum spui tu ipsilon, mai cu principii și cu mai puțină versatilitate din astea dâmbovițene aș spune eu.

        Din două motive:
        - pentru că la noi în Micul Stambul avem o groază de politicieni care "cad la pace" sunt de acord că "lasă băi/fă că merge și așa.." cum e transhumanța asta din consiliile județene și locale...
        - pentru că o să ajungem o nație de vânzători la supermarket dacă ăștia distrug orice rigoare și responsabilitate în școală (iată, ne înscriem la colegiu de 3 ani fără bacalaureat) la plata dărilor (amnistie fiscală);
        • +9 (21 voturi)    
          din pacate pentru ideile tale (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:17)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Mariicaialbastri

          reprezinti o minoritate; majoritatea NU vrea ce zici tu aici...
        • +5 (5 voturi)    
          Nu de incrancenati...... (Joi, 11 septembrie 2014, 8:06)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui Mariicaialbastri

          .....avem nevoie ci de un nou sistem politic bazat pe lege. in care cetateanul sa aiba rolul angajatorului iar "alesul neamului" pe cel al angajatului, pentru ca asta este adevarata fire a relatiilor intr-un sistem politic normal la cap.

          Trebuie sa intelegem odata ca, noi nu ii alegem sa ne conduca ci ca sa ne serveasca !
          Abia atunci, cand vom intelege acest adevar elementar, vom putea pasi spre o viata normala in care ne vom putea bucura de libertate si de roadele muncii noastre.

          In ceea ce o priveste pe MM, credeti ca va putea, de una singura, sa indrepte ceva in acest sistem politic ticalos ?
          La cata "putere" are presedintele (mai ales acum cand la referendum este de ajuns o prezenta de doar 30%), crede cineva ca nu va fi demisa in primul an de mandat de catre gasca parlamentara (mai ales ca nu are in spate un partid care sa o sustina) ?

          De aceea spun ca, doar schimband acest sistem politic ticalos vom putea avea si noi, oamenii de rand, cei batjocoriti pe banii nostri si inconstienti de forta pe care o avem, o viata normala intr-o societate normala la cap.
      • +15 (27 voturi)    
        Udrea ia lu Ponta voturile ce l-ar face presedinte (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:00)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

        Candidatul prezidential Elena Udrea este gindit de Basescu ca o modalitate prin care lui Victor Ponta sa-i fie luate cele citeva procente necesare sa devina presedinte.

        Evident Udrea nu va intra in turul doi insa isi va indemna putinii alegatori sa-l voteze pe contracandidatul actualului prim ministru. Sondaje realizate la comanda fostului capitan naval arata ca simpatizantii preferatei sale vor asculta indemnurile acesteia si la ultima runda vor pune stampila pe contracandidatul lui Ponta.

        Caz simplificat exemplu (nu spun ca acestea vor fi procentele):

        Tur I
        Sa zicem ca exista urmatorii candidati:
        1) Victor Ponta - 40%
        2) Klaus Iohannis - 30%
        3) Monica Macovei - 5%
        4) Elena Udrea - 7%
        5) Alti candidati - 18%

        Tur II:
        1) Victor Ponta - 40% (de la tur 1) + 18%/2 (de la Alti candidati) = 49%
        2) Klaus Iohannis - 30% (de la turul 1) + 5% (Macovei) + 7% (Udrea) + 18%/2 (de la Alti candidati) = 51%

        Cistiga Klaus Iohannis din cauza voturilor lui Macovei si ale lui Udrea care s-au dus in totalitate la el. Acei alti candidati nu sunt avantajosi pentru adversarul lui Ponta deoarece simpatizantii lor se distribuie egal la runda finala intre neamt si premier.

        Concluzie: Daca in locul lui Udrea cu 7% in turul I este alt candidat, voturile sale se pot duce jumatate la Ponta jumatate la Iohannis in final si actualul premier cistiga cu 52.5%. Deci conteaza foarte mult Elena Udrea chiar daca va obtine un procent mic.
        • +16 (20 voturi)    
          Udrea peste Macovei ? (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:49)

          cian [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Chiar crezi ca Udrea va obtine un procent mai ridicat decat Macovei? Poate inteleg eu lucrurile gresit, insa n-am intalnit pana acum pe nimeni care sa spuna ca voteaza cu Udrea ...
          Sa nu mai zic ca Iohannis 30% ar fi ... un mare succes pentru el ... parerea mea ...
          Oricum, sper sa ai dreptate in ceea ce priveste turul 2, sper ca indiferent cine va ajunge acolo sa-l lase pe VictorViorel cu geoana umflata ... poate se repeta istoria ...
          Imi este insa teama de scenariul horror visat de PSD: VVP ar putea obtine 51% inca din primul tur !!!! Si asta pentru ca nu are un adversar puternic, opozitia e divizata. In plus PSD-ul va apasa puternic "butoanele" ... de ce credeti ca au dat OUG referitoare la curvasaraia politica de 45 de zile? Risca orice pentru izbanda suprema. Prin 2009 Ponta declara ceva de genul "sistemul de fraudare şi de furt al PDL a funcţionat mai bine", din care se intelegea ca sistemul de fraudare al PSD-ului nu a fost suficient de bun ... pare ca acum vor sa fie siguri ca e bine pus la punct ... trist, sa speram ca nu va fi asa ...
          • +12 (18 voturi)    
            Conteaza cit au impreuna Macovei si Udrea, atit! (Miercuri, 10 septembrie 2014, 19:17)

            dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui cian

            In ipoteza pe care am descris-o mai sus si care constituie scenariul principal de lucru al lui Traian Basescu, nu conteaza cit are Udrea si Macovei separat ci cit au impreuna. Procentele pot fi inversate. De asemenea, Macovei poate avea 6.1% iar Udrea 5% si tot cistiga Iohannis.

            Ideea principala este ca Basescu sa aiba citiva candidati care in turul doi sa-si determine alegatorii sa voteze majoritar pentru adversarul lui Ponta. Asta este strategia fostului marinar.
        • +4 (4 voturi)    
          Teoretic (Miercuri, 10 septembrie 2014, 20:48)

          Hohey [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Teoretic ai dreptate. Practic, o sa mai vedem...
        • +1 (1 vot)    
          sper sa ai dreptate... (Joi, 11 septembrie 2014, 10:42)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          ca tonta presedinte ar fi extrem de grav
      • +10 (14 voturi)    
        Ciudat (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:40)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

        Eu vad cea mai buna oferta din cate am avut pana acum.

        In mod clar, avem din ce alege de data asta, atat Iohannis cat si Macovei sunt personaje peste cele avute pana acum: Iliescu, Basescu, Nastase ...

        Sa sustii ca nici acum nu ai ce sa votezi e o viziune un pic depresiva, eu zic sa ne calmam si sa fim realisti.
        Cat despre Udrea, nu cred ca Ponta e un rau mai mare, cred ca cei doi sunt la fel de toxici.
        Si Basescu este toxic, din fericire el a fost indeajuns de toxic pentru PSD ca sa aduca lucruri pe care le asteptam in viata de zi cu zi.

        Cu Udrea am vedea o alta politica, una izbitor de asemanatoare cu a PSDului.
        Deja avem in istoric mai multe incercari de ale ei de a 'strange randurile' cu personaje precum Vanghelie (teoretic adversari politici, practic parteneri politici si de afaceri).
    • +51 (59 voturi)    
      Nu inteleg de ce atatea minusuri (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:53)

      Nano78 [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

      Eu inca sunt fan Basescu, dar pe Udrea tot nu am s-o votez doar pt ca el spune asta. Asta e diferenta intre electoratul de dreapta si antenisti: gandesc cu propriul creieri. Subscriu pt Macovei.
      • +27 (37 voturi)    
        votez cu teama (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:16)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Nano78

        Votez cu un pic de teama pentru Monica Macovei. Teama este legata de capacitatea ei de a face fatza unui job atat de important.

        Si de fiecare data cand incolteste teama asta in mine ma uit la TOTI ceilalti candidati si imi dau seama ca teama legata de Macovei este infima in comparatie cu oroarea pe care as simti-o daca as fi obligat sa votez cu vreunul din ei. Incepand cu Ponta si nu terminand cu Udrea. Sunt toti jalnici si ma bucur nespus ca Monica Macovei imi da posibilitatea sa votez cu constiinta curata un candidat de care nu mi-e deloc teama sa ajunga presedinte. Ca are sanse putine sau multe nu stiu, si conteaza mai putin in clipa asta.

        Subscriu parerii lui Nano78 -- si eu sunt un (posibil fost) fan Basescu si nu voi vota cu Udrea decat in defavoarea lui Ponta intr-o confruntare directa. Daca prin absurd ar intra in turul 2 contra lui Tariceanu nu m-as mai duce la vot. Daca intra in turul 2 cu Iohannis votez Iohannis. Indiferent cat o sustine Basescu si indiferent cat l-am sustinut eu pe Basescu in trecut, votul meu nu e plastilina sa faca Basescu ce vrea cu el.
      • +11 (11 voturi)    
        Strângem semnături pentru Monica? (Miercuri, 10 septembrie 2014, 22:45)

        PetruMoldovan1306437705203 [anonim] i-a raspuns lui Nano78

        Cel puțin pentru bucureșteni băgați mare la semnături pentru Monica. Lista se găsește pe internet și se depune la 100 de metri în spate la Cinema Scala, primul bloc după strada Pitar Moș
    • +30 (36 voturi)    
      basist convins (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:26)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

      dar votez cu Macovei, cine are urechi sa ne auda si pe noi
      • +14 (18 voturi)    
        Votantii lui Base sunt mai inteligenti... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 18:19)

        Bwana [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        decat ai lui Ponta!
        Subscriu total la cele de mai sus.
        Oricum dl. Basescu trebuie sa stie ca basistii ai coloana vertebrala!
      • +3 (5 voturi)    
        Votul e determinat de motivație. (Miercuri, 10 septembrie 2014, 22:00)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        Ce-i curios la romani este că termenul motivant n-are niciun fel de legătură cu acțiunea ce-o determină. Nică a lui Creangă era leneș, mama cu dojenile ei, tatăl cu bătăile lui nu l-au lecuite de lene, motivația a venit de la o banală Pupăză. Rolul Udrei gândit de Băsescu ăsta este, de Pupăză motivantă fără nicio legătură cu procesul de vot.
    • 0 (0 voturi)    
      Johanis (Joi, 11 septembrie 2014, 11:20)

      mures [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

      Dar cu un om care a votat ("ca observator") impotriva statului de drept in 2012 se poate vota?
      Eu nu pot avea incredere in Johanis sau intr-un alt liberal de top in veci!
      Daca cineva stie un liberal corect cu tara asta, va rog impartasiti informatia.
      • 0 (0 voturi)    
        Si cu cine votezi in turul II? (Joi, 11 septembrie 2014, 13:28)

        Vasile375 [utilizator] i-a raspuns lui mures

        Cu Ponta? (Pai el a organizat toata tarasenia din 2012)
        • 0 (0 voturi)    
          O sa votam un golan sau pe prietenul lui! (Joi, 11 septembrie 2014, 15:27)

          mures [utilizator] i-a raspuns lui Vasile375

          Cum zicea omu' de pe Targu Ocna
          Ori suntem golani ...
          Macar Ponta se autentifica ca fiind ceea ce este si nu se simte rusinat, Johanis doar se da ca ar fi altceva in rest numai minciuni.
          Mai important este ceea ce fac oamenii decat ceea ce declara, probabil l-as vota pe Ponta ca sa aiba de unde sa cada dupa aceea decat sa votez un liberal parsiv.
  • +12 (44 voturi)    
    asta am spus o si eu... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:00)

    exilatul [utilizator]

    cu cel putin 1 luna in urma : "PS: Si tot nu vi se pare ca lucreaza cu spor pentru Victor Ponta cand darama toata dreapta si propune PSD-ului sa se bata cu Elena Udrea, monstenitoarea lui in politica?"....pt marinar care a stricat 3 partide ( al 4 lea e in drum ), numai blonda vopsita e .."draguta"..adica singura persoana care accepta sa i fie marioneta...si uite asa il va face presedinte pe plagiatorul escroc dupa ce l a pus prim ministru...
    • -7 (35 voturi)    
      iar Ponta ii va oferi o batranete linistita (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:21)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      il va mai injura de ochii lumii, dar ii va plati vila cu piscina si BMWul cu SPP!
      • +15 (19 voturi)    
        A terminat un mandat (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:31)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Basescu are asigurate privilegiile post-prezidentiale pentru ca a terminat demult primul mandat.
        • -2 (22 voturi)    
          nu și dacă face puscarie (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:47)

          king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          sau e demis.
    • 0 (26 voturi)    
      O parere de cincizeci de minusuri (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:24)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Nu este exclus(exista multe indicii) ca Ponta sa fie
      un basist sub acoperire
      • +20 (22 voturi)    
        atunci (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:03)

        Manes [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        isi joaca prostia cu mare maiestrie....
      • 0 (8 voturi)    
        ?! (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:34)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Nu pot sa cred ca in tot PSD-ul ala nu este macar unul sa nu-si dea seama. Pe bune acum, pana si Ion Iliescu este un om inteligent.
        • 0 (4 voturi)    
          Ramine intre noi (Miercuri, 10 septembrie 2014, 18:57)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

          Afirmatia mea nu este pentru oamenii inteligenti, fie chiar si din PSD. Ci pentru cei spalati la creier de A3.
      • +3 (3 voturi)    
        pai... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 21:57)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        nu pot decat sa apreciez umorul acestei ipoteze...!
  • -28 (62 voturi)    
    Deziluzie Basescu ! (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:02)

    Singurelu [utilizator]

    Cred ca e foarte mare deziluzia sa vezi ca ceeace ai admirat pana acum iti creeaza asa mare dezamagire .
    Cei 7,4 milioane de alegatori si-au dat seama cu mult inainte de caracterul lui Basescu . Autorul articolului da impresia ca Basescu " s-a schimbat " acum "pe ultima suta " !
    E o consolare : Nu sunteti singurul !
    • -21 (39 voturi)    
      iar (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:36)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Singurelu

      Parlamentul și-a dat seama cine e Băsescu înaintea celor 7,4 milioane de alegători.

      Asta e, n-ai ce-i face. Puțini au curajul și onestitatea să admită că au fost luați de fraieri.
    • +20 (30 voturi)    
      nu te paza pe logica celor 7,4... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:42)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Singurelu

      majoritatea vor vota cu ponta, deci nu-i putem acuza de inteligenta
      • +3 (13 voturi)    
        nu te baza pe logica ta (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:58)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Nu toti cei care au votat ANTI base sunt pro psd/ponta. Dat fiind articolul si ceea ce am spus, s-ar putea spune ca exista si oameni de dreapta (poate unii de centru) care sunt mai destepti decat basistii lacrimogeni pe care i-a izbit realitatea udrista in fata.

        @ hotniuz
        Ce misto ca mi-ati blocat un ip de nesecurizata pe care aveam legatura buna. Am deranjat cand am subliniat legatura gitenstein-Fondul Proprietatea=tain? Lame...
      • +1 (3 voturi)    
        pai... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 21:58)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui rov

        majoritatea celor 7.4 milioane, nu?
    • +3 (37 voturi)    
      Mia slabiti-ne si voi (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:10)

      RaduConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Singurelu

      cu cele 7.4 milioane de pampalai care pana la urma au fost vreo 5! Vreti sa spuneti ca aia au stiut ce fac? Ca sustinand o cauza moarta din fasa si o grupare de golani deghizati in politicieni, au fost destepti? Cum poti sa afirmi ca, niste abordari costisitoare care nu au dus nicaieri sau care provocat numai rau imaginii tarii au fost facute de intelepti? Ce s-a intamplat in 2012 nu a fost altceva decat o explozie noroioasa de prostie si golanism care ne-a coborat in fata lumii cu multe trepte!

      Da, d-le Tapalaga aveti perfecta dreptate! Basescu iese mic si urat din politica dar sa stiti ca asta-i este dimensiunea reala. In ciuda faptului ca i-am dat votul meu ori de cate ori a fost nevoie, n-am fost niciodata impresionat de valoarea lui de om politic. Faptul ca adversarii au fost mult mai slabi ca el, mai viciati si mai viciosi, nu-l fac pe el cel mai bun din ultimii 25 de ani, cum le place unora sa afirme. Basescu a facut mult mai putine decat ar fi trebuit sa faca din postura de presedinte; sa nu uitam ca a avut la un moment dat sustinere puternica in guvern, in parlament, in afara tarii si cu toate astea n-a realizat nimic memorabil. Condamanarea comunismului a fost o cacealma; daca ar fi existat si s-ar fi exercitat cu adevarat, sobolani ca Dragnea, Rebengiuc, Ilie Sarbu, Iliescu, Nastase, Ghise etc. n-ar mai fi fost astazi prezenti pe scena politica nici ca exemple de evitat. Comparati ce efecte are condamnarea holocaustului evreiesc si ce efecte are condamnarea comunismului de catre Basescu. Si sa nu mi sa spuna ca holocaustul a intrecut in intensitate gulagurile si genocidul comunist pt ca ar fi vorba de o lipsa de respect fata de victimele bolsevicilor, victime de cel putin 4 ori mai numeroase decat cele ale holocaustului!
      Basescu, ca om politic n-a fost mai bun ca ceilalti ci mai agitat; a facut mai multe valuri si sa luat la tavaleala cu toti prostii ; asta i-a creat aceasta aura. Sa-l numim cel mai bun, ar insemna sa-l jignim pe Coposu!
      • +6 (6 voturi)    
        Sunteti prea exigent (Miercuri, 10 septembrie 2014, 20:58)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui RaduConstantin

        Basescu a facut mult mai mult decat Constantinescu de exemplu. Adevarul e ca a facut neasteptat de mult.

        Si la fel de adevarat e ca Tapalaga are perfecta dreptate: Basescu iese din politica lamentabil, se face praf pe mana lui si e pur si simplu imposibil sa nu suspectezi o anumita cardasie cu Ponta.

        In ce-l priveste pe Coposu, cu tot respectul pt. caracterul lui, e greu sa spunem ca PNTCD-ul de dupa '90 ar fi fost chiar un succes politic.
        • +2 (2 voturi)    
          vorbeam de oameni politci, nu de partide (Miercuri, 10 septembrie 2014, 23:31)

          RaduConstantin [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

          si cred ca in aprecierea ta, neglijezi circumstantele in care au venit taranistii la putere si anume intr-un moment cand viata politica era dominata total de comunistii lui Iliescu.
          Tocmai in asta a constat calitatea de om politic a lui Corneliu Coposu, ca a reusit sa sa-si aduca partidul la putere intr-un context atat de vitreg; un context in care Iliescu manipula patura de jos si cea mai numeroasa, dupa cum vroia el. Coposus-a impus luptandu-se nu doar cu fortele comuniste si securiste revitalziate de Iliescu ci si cu o mentalitate retrograda, intepenita in comunism, a alegatorilor: "bosorogii fara dinti, vor s-ajunga presedinti"! Ti-amintesti? Unde era Basescu atunci? Cum sa poti sa-i compari pe cei doi?
          • 0 (0 voturi)    
            Eu nu l-am comparat pe Basescu cu Coposu (Joi, 11 septembrie 2014, 8:23)

            derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui RaduConstantin

            l-am comparat cu Emil Constantinescu.

            Unde era Basescu atunci? Era in FSN, evident :) Dar electoratul era acelasi: 15 milioane care in '90 l-au votat pe Iliescu.

            In esenta cred ca suntem de acord, eu nu spun decat ca nu putem avea oameni politici de anvergura exigentelor dvs. cu un electorat ca al nostru.
    • -1 (5 voturi)    
      Autorul articolului (Miercuri, 10 septembrie 2014, 21:57)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Singurelu

      are de mult timp pareri ciudate. In ultimul timp din ce in ce mai des.
      • -1 (3 voturi)    
        nu-i asa? (Joi, 11 septembrie 2014, 2:43)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ty

        cam naspa realitatea nefardata, nu? Cum ar fi pozitia submisive a lui base fata de udrea
        • 0 (0 voturi)    
          "realitatea nefardata" (Joi, 11 septembrie 2014, 21:18)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          e propovaduita de un dictator, de un mincinos.
          In ce privesc pozitiile submisive vezi atitudinea lui Ciorbea fata de Ponta. Ne afecteaza cu mult mai mult decat cea notata de tine.
  • +44 (56 voturi)    
    Perfect adevarat (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:04)

    vioridix [utilizator]

    Aveti perfecta dreptate!Ma pot considera un basist ,avand in vedere ca l-am votat de doua ori, ca am spus nu la primul referendum si ca nu m-am prezentat la al doilea ,dar cu Elena Udrea greseste total.Nu e atat de rea cum au aratat antenele dar cu siguranta nu e o valoare.
    Cred intr-adevar ca submineaza opozitia cu aceasta atitudine.Daca ar fi sustinut-o asa pe Monica Macovei as fi inteles.Oricum n-am sa-l votez pe Ponta pentru asta dar nici pe Udrea.
    P.S Sesizez dincolo de toate la d-nul Tapalaga o adeversitate fata de Udrea,adeversitate pe care am vazut-o in mai multe articole.
    • +8 (16 voturi)    
      Ref P.S. (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:53)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui vioridix

      Da, Dan Tapalaga a avut un dinte impotriva lui Udrea de mult timp. Dar am ajuns sa zic ca dintele ala e in proportie de cel putin 50% justificat. Poate exagereaza...
      • +7 (13 voturi)    
        are toata proteza, nene (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:20)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

        ce dinte?
    • +5 (13 voturi)    
      poate (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:00)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui vioridix

      Este o iubire nemarturisita :)))
    • +3 (7 voturi)    
      cu voia dvs., (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:04)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui vioridix

      ...adversitate ce depaseste cu mult evidenta greselilor din ultimul timp ale lui Base! Si de aici teama unei lipse de obiectivitate....ca tot vorbea cineva de incrancenare....
    • +1 (7 voturi)    
      E o adversitate (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:35)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui vioridix

      pe care o am si eu si muuuuuuuuuuuulti, multi altii.
    • +4 (8 voturi)    
      Dar la electoratul de dreapta in general (Miercuri, 10 septembrie 2014, 21:15)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui vioridix

      nu sesizati nicio adversitate pt. Elena Udrea?

      Pe Tapalaga il exaspereaza probabil ceea ce ne exaspereaza pe multi: sa vezi unul din putinii politicieni de anvergura pe care i-a dat tara asta facandu-si seppuku la sfarsitul a 10 ani de mandat e deja destul de deprimant, dar jocul asta stupid cu tavalitul tuturor candidatilor dreptei ca sa sustii pana in panzele albe o nulitate e deja putin cam mult.
  • +52 (64 voturi)    
    Habar nu am ce jocuri face, dar nu prea conteaza (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:06)

    TB [utilizator]

    Sunt un om care l-am votat pe Basescu de cateva ori. Nu pentru ca imi place mutra lui, sau pt ca sunt un mare fan al frezei sau al frazelor. L-am votat pentru ca ceea ce propunea el si ceea ce reprezenta era evident superior alternativelor pe care le aveam. Daca asta ma face basist, atunci sunt basist. Sunt convins ca majoritatea 'basistilor' sunt ca mine, oameni care voteaza din convingere, pentru niste idei, si nu pentru ca li se spune de x sau de y cu cine sa voteze. Iar acum poate sa imi spuna Basescu de oricate ori vrea sa votez cu Udrea, eu voi lua decizia pe care o cred eu cea mai buna la momentul votului. Momentan, decizia pare a fi clara: Macovei. Sper sa nu se schimbe nimic pana la vot.
    • +15 (25 voturi)    
      Subscriu (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:02)

      avint [utilizator] i-a raspuns lui TB

      Ma regasesc in tot ce-ai scris.
      Sunt basista, dar nu fanatica si asa cred ca sunt toti basistii. Asta face diferenta intre noi si fanii Antena 3.
      Basescu stie asta, sunt sigura, dar nu-mi dau seama ce urmareste.
      Vom vedea.....
    • +15 (23 voturi)    
      asta e (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:05)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui TB

      problema cu basistii, nu sunt controlabili, nici macar de catre Basescu.....
    • +7 (13 voturi)    
      Ce mi se pare de neiertat (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:45)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui TB

      in ceea ce a facut Basescu ieri, este faptul ca a aruncat umbra indoielii asupra Monicai Macovei. Mi se pare oribil ca a pus-o in balanta cu Udrea. MM a realizat niste lucruri care fac din ea o speranta pentru foarte multa lume.
      Dar ce m-a mirat este faptul ca Turcescu nu l-a contrazis deloc.
      • +5 (7 voturi)    
        pai... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 22:06)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Turcescu nu era acolo ca sa-l contrzica ci ca sa scoata cat mai multe de la el...probabil...jocurile lui TB au fost mereu incalcite...
    • +4 (4 voturi)    
      pai... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 22:04)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui TB

      fara sa fiu un fan inrait al lui basescu, subscriu pentru aceleasi motive...
  • +8 (32 voturi)    
    Haideti domnule (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:06)

    Taras Bulba [utilizator]

    Ce vreti sa spuneti domnule Tapalaga, n-o votati pe doamna Nuti? Ofof, Base, Base...... ce ne faci tu noua....

    Imi este tot mai clar ca romanii, din varful piramidei si pana jos de tot, la fundatie, il merita pe Pontac cu varf si indesat....
  • -7 (39 voturi)    
    De la bun inceput (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:10)

    adi_69 [utilizator]

    Basescu a tot reevaluat oamenii politici si nu numai, functie de interesul sau pe care il prezenta cu tarie ca fiind interesul national.. Numai sustinatorii lui fanatici nu au vrut sa vada adevarul, iar acum raman consternati.
    • +2 (18 voturi)    
      not so much (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:04)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Votantii lui Basescu nu l-au vazut niciodata ca pe un Mesia, ci ca pe raul cel mai mic. Cu toata mojicia lui, cu toata grandomania manifestata, cu tot stilul conflictual, cand faci bilantul e unul pozitiv.
      Din pacate alege sa se retraga urat din viata politica, crezand ca 'Dupa mine, potopul' e o chestie interesanta.
  • -1 (19 voturi)    
    serios? (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:11)

    CiprianSimut [anonim]

    "publicul stangii"? serios? adica toti? cam nedreapta si gratuita o astfel de afirmatie!
  • +15 (23 voturi)    
    Candidati la presedentie (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:12)

    mary48 [utilizator]

    Privind din alt unghi pozitia lui TB fata de ceilalti candidati ai dreptei, eu cred ca le face un mare serviciu: in conditiile in care acestea doresc sa atraga electoratul antibasist, presupunand , ca acesta este mai numeros decat cel basist si cum ei se tot dezic de el, iar Ponta se straduieste sa-i asocieze cu el, TB confirma ca nu sunt candidatii lui. Este posibil, nu ?
  • -17 (29 voturi)    
    ”alegatorii săi” merita toate acestea! (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:12)

    king david hotel [utilizator]

    Dacă încă mai există! Tot la 6% o fi? Eu zic că mai puțin....
  • +30 (58 voturi)    
    Chiar asa? (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:14)

    nicTM [utilizator]

    Sunt de acord ca T. Basescu are momente cand vorbeste aiureli, dar dumneavoastra domnule Tapalaga incepeti sa ma faceti sa cred ca aveti o problema personala cu el.
    Dupa ce norme sau reguli nu are voie T.B. sa isi exprime simpatii sau antipatii? De ceva vreme incoace ne tot spuneti cat e el de bolovan si de inconstient daca o sustine pe Elena Udrea... Care este problema dumneavoastra? Ca nu il sustine pe neamt? Ca n-o sustine pe d-na Macovei?
    Un lucru e cert: T.B. stie cel mai bine care ii sunt motivele si argumentatiile pentru pozitionarea sa, in timp ce dumneavoastra ne tot vindeti ipoteze si impresii.
    Eu voi vota Monica Macovei, chiar daca sunt un "basist". Dar asta nu inseamna nici macar de departe ca as crede vreo iota din interpretarile aiuristice pe care le tot gasim in ultimele articole semnate Dan Tapalaga.
    Pe logica dumneavoastra va pot spune ca si dumneavoastra uitati cateodata carui public i va adresati...
    Cele bune!
    • +14 (28 voturi)    
      Felicitari... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:39)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui nicTM

      ... ma gandeam sa scriu si eu un comentariu, dar citindu-l pe al tau, nu pot decat sa repet: bravo!
      Ai spus exact ce trebuia iar DT ar trebui sa se abtina in a mai scrie aici, este vadita antipatia sa fata de TB iar exagerarile lui se apropie de cele ale latrinelor. Sa se fi molipsit sau se pregateste sa lupte pe cealalta baricada? Fara alte comentarii.
      Si eu voi vota Monica Macovei.
      • -1 (15 voturi)    
        si totusi... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:05)

        CrisRadutoiu [anonim] i-a raspuns lui hot news

        ...speculatii sau nu, un lucru e cat se poate de clar: TB nu face niciun efort sa tina dreapta unita ca sa ii sporeasca sansele la toamna, ba dimpotriva, o dezbina si o face praf, ceea ce nu poate fi decat in avantajul minunatei stangi...
        • +1 (13 voturi)    
          părere (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:46)

          Arl [utilizator] i-a raspuns lui CrisRadutoiu

          Să țină dreapta unită? Blaga? Iohannis cel tăcut ( și care nu demult era de părere că relațiile cu Rusia trebuie îmbunătățite, drept urmare să nu ne mai zburlim la ei)? Macovei ? Dl Tapalagă de ce nu se apleacă la fel de încrâncenat și asupra blatului Macovei - Blaga ?
          Nu voi vota Macovei, deși aș vrea. De ce ? Ce ne facem dacă pe locul doi iese Tăriceanu?
          • -2 (8 voturi)    
            de ce? (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:26)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Arl

            ca Tapalaga are o obsesie cu Udrea si acolo jurnalistul din el a murit; mai mult: el vrea sa aiba dreptate cu orice pret dar NU isi asuma pe nimeni (prefer un fanatic care se bate pentru un principiu decat un tip care scrie ca sa isi elogieze maretele principii in lupta cu propriile obsesii)
        • +9 (21 voturi)    
          Cu tot respectul... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:52)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui CrisRadutoiu

          ... insa sunt sigura ca Basescu joaca sah cu o alura de maestru. Am acel "feeling" ca ceva spectaculos si neasteptat se va intampla. Spre norocul nostru, evident :-)
          Nu trageti concluzii pripite, in arta politicii (si a razboiului) se fac multe mutari inselatoare, unele chiar sinucigase, dar care duc la castigarea partidei.
      • -2 (8 voturi)    
        Nu e vb de parerii (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:12)

        The Special One [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        E vb de consistenta in opinii, era buna cand era ministru de justitie, cum candideaza nu mai e buna, Predoiu Iohannis la fel.

        Cum nu mai fac ce vrea el, nu mai sunt buni deci acuma 2-3 ani erau prezentati ca cei mai buni.
    • -1 (3 voturi)    
      Tapalagă nu scrie cu gândul la public, (Miercuri, 10 septembrie 2014, 21:30)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui nicTM

      el ne împărtășește ce simte. Din această cauză articolele lui generează cele mai multe comentarii.
  • +12 (46 voturi)    
    Ba da (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:16)

    Daniels22026 [utilizator]

    Basescu lucreaza pentru Ponta, dar nu direct, nu intentionat si nici nu mai realizeaza efectul loviturilor sale. O face inconstient. Basescu e ca un luptator infierbintat care s-a dedicat prin lupta cu atita suflet idealurilor, incit nu mai stie altceva decit lupta politica, lovituri, surprize, amenintari, compromisuri pentru putere. E ca un boxer care loveste tot ce-i iese in cale pe ringul de box. A intrat in transa. Puterea i-a corupt capacitatea de a discerne intre tactica si strategie. Ramas cam singur, arunca pumni bietul om, iar terminarea mandatului e o pauza binemeritata. Uslamismul nu l-a invins, dar i-a lasat cicatrici adinci.

    Basescu frizeaza intr-adevar ridicolul. Mi-e mila de el. Si cred ca dupa ce-si termina mandatul, starea sa mentala se va ameliora. Bietul nostru presedinte e o biata victima. Cine dintre noi ar fi luptat mai eficient in linia intii? Eu unul n-as fi avut aceasta putere. Pentru mine Basescu va ramine un exemplu de curaj si dedicare, un personaj carismatic. Noi toti sintem norocosi ca l-am avut pe Basescu presedinte.

    Multumim domnule presedinte si multa sanatate!
    • +3 (15 voturi)    
      Super raspuns (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:26)

      soringusar [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Sunt de acord 100% cu dvs in ceea ce il priveste pe D-l Traian Basescu. Asa este. Howgh !
      Voi vota cu D-l Johanis pt ca are cele mai multe sanse si mi se pare ca activitatea lui ca primar al Sibiului ii justifica candidatura.
      • +6 (8 voturi)    
        Nu cred (Miercuri, 10 septembrie 2014, 20:06)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui soringusar

        Johannis a fost propus de PNL-isti. Sa nu uitam asta! De ce-ar sustine uslamistii (aia de la putere sau cei din opozitie) un personaj nesantajabil? Asa ceva nu functioneaza in viata reala.

        Johannis are un schelet mare in dulap, nu stiu daca sint casele alea, mai degraba nu cred, dar ceva dubios si penal are cu siguranta. Altfel PNL-istii nu l-ar sustine.

        Cum ar fi asa tam-nisam ca uslamistii sa sustina un politician cinstit? Refuz sa cred asa ceva, doar daca Johannis i-ar fi pacalit cumva. Ceea ce iarasi nu cred. Johannis e prea moale ca sa conceapa strategii vizionare. Poate o sa votez cu Johannis in turul 2. Cu multa lehamite si mai ales din teama de Ponta.
  • +20 (38 voturi)    
    nu, nu ni se pare (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:18)

    Itsoc [utilizator]

    si mi se pare jenant ca poti sa crezi ca basescu unelteste sa-l puna pe ponta presedinte stiind ca dottore poate oricand sa-l arunce in puscarie avand in vedere ca se suceste precum mortul lui Dragnea.
    Planul lui Basescu, care este evident ca soarele de pe cer si se bazeaza pe ideea reala ca "ce critica basescu e bun".
    daca basescu si-ar fi asociat imaginea cu MM sau KJ, acestia doi ar fi avut de pierdut asa ca si-o asociaza cu Madam pentru ca oricum tipa nu e pe placul romanului si n-are vreo sansa sa ajunga in T2.
    Indepartandu-si cat mai mult electoratul de dreapta, Marinarul o sa-l indrepte indirect spre MM si KJ si foarte putin catre Udrea (sunt multi basisti care n-o suporta pe diva, majoritatea. La capatul celalat, se vede ca nici diva nu incearca sa atenueze aspectele care nu plac la ea (vezi vizitele la fabricile de genti, pantofi), etc.
    Putem spune orice despre basescu si udrea insa prosti nu sunt.
    Inca nu mi-e clar insa pare ca mai degraba sprijinul basist se indreapta spre MM, chiar daca au avut ciondanelile lor, totusi presedintele nu a zis ca mm nu e buna de presedinte, in plus au un tel comun: justitia!
    deci incercand sa fac pe mama omida....
    Vad un KJ retragandu-se inainte de depunerea candidaturii si sprijinind-o pe MM iar in T1 vor performa mitomanul (cu toate dezvaluirile lui basescu, electoratului psd nu-i pasa daca ponta e securist cat timp le da), MM, Udrea si alti pestisori....
    MM beneficiind de sprijinul masiv al electoratului basist va intra in T2 iar udrea va musca sanatos din electoratul psd. In T2, udrea o va sprijini pe Macovei si Macovei va ajunge presedinte si il va numi pe basescu prim ministru. Curtezana Curtii va primi si ea un portofoliu de ministru, end of story.
    • 0 (14 voturi)    
      Chiar asa? (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:26)

      Alo? [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Atunci se descurca al dracului de bine; chiar prea bine... aseara a "mitraliat" tot ce nu este Udrea/Ponta. Cu fiecare iesire d-asta imi provoaca tot mai multa lehamite; asta a fost un om pe care l-am votat si sustinut in ultimii ani si el a decis la final de mandat sa-mi dea cu flit.

      Cred ca tu nu vezi padurea din cauza copacilor!
    • +13 (19 voturi)    
      de acord cu tine, dar.. (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:37)

      Kentt [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Tapalagă nu vrea - nici în ruptul capului - să ia în calcul şi această variantă - rezonabilă:
      DE FAPT, distanţându-se atât de dur de ei, Băsescu îi protejează, atât pe Iohannis, dar MAI ALES PE MONICA MACOVEI, de asocierea cu el.

      Pentru că MIZA nu sunt nucleele dure, care sunt bine stabilite, ci electoratul nehotărât care nu prea mai rezonează la politicianul Băsescu (şi urmaşul lui), probă fiind faptul că nici măcar pe toţi băsiştii nu mai poate conta, unii susţinând-o pe Macovei.

      Dacă Băsescu nu se dinstanţează de Macovei (cel puţin pentru turul I), Macovei chiar nu are nici o şansă.
      • +9 (11 voturi)    
        Batrinul strateg (Miercuri, 10 septembrie 2014, 20:14)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Kentt

        A clocit atitea Basescu, incit m-am gindit si eu la scenariul tau. Dar Monica Macovei nu e implicata constient in scenariul asta. Deci daca marinarul o protejeaza pe MM, o face strict din generozitate proprie. Dar nu cred ca e cazul.

        Mai degraba scenariul asta e o dorinta de-a noastra si-atit. Hai sa recunoastem ca batrinul lup de mare a luat-o incet pe aratura. E la sfirsitul unui mandat cumplit. Eu nu sint suparat pe el. A facut tot ce putut, s-a luptat eroic, a realizat mult pentru Romania. Dar gata. Nu mai are combustibil si nici claritate. Si nici nu mai are nevoie. Mandatul sau s-a terminat. Il voi respecta mereu.
    • +5 (11 voturi)    
      si inca o adaugire (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:37)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      udrea e in joc pentru ca in T1 daca ar fi o femeie, romanul "verde" ar spune: "ce dracu' cauta si gospodina asta intre barbati?" ori acum vor fi doua femei contra un Mitoman. Una va intruchipa arhetipul femeii serioase, cu "cojones", cealalta catza, pitipoanca si populara.....
      romanul verde va spune: "Din doua femei si un barbat, votez o femeie". cred ca in jur de 5% din cei 40% electorat usl va fi rupt doar de ideea asta....
    • +10 (12 voturi)    
      mi se pare cel mai plauzibil (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:42)

      padrepadrone [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      scenariu in contextul actual; raportarea eterna la basism in conditiile in care sistemul este pesedizat majoritar mi se pare mai mult decat subiectiv. Sau doar oportunist: puterea a fost tot timpul controlata si detinuta de pesede inca din anii 90: ceea ce face justitia acum e meritul incontestabil al presedintelui, de cele mai multe ori, impotriva naturii intelegatoare si umane pana la absurdul meandrelor concretului.
    • +6 (12 voturi)    
      Cat poti fii... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:45)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      ... de bun! Acest scenariu nu este - dupa cum unii vor aluneca repede pe panta scepticismului - deloc departe de o foarte posibila realitate. MM presedintele Romaniei ar fi cel mai frumos cadou pe care l-ar putea primi tara asta de Mos Craciun :-)
      Pentru 10 ani. Si pentru noi.
    • 0 (6 voturi)    
      corect!!! (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:04)

      ana maria matei [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      acestea ar fi fost si cuvintele mele.
  • -15 (27 voturi)    
    hehe (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:19)

    Mazeta [utilizator]

    Asta numesc eu băsist pur-sânge: luptă pentru Băsescu chiar împotriva lui Băsescu. Ca soldații japonezi, care rămăseseră să lupte pentru Împărat, deși Împăratul abdicase de mult.
    • +5 (5 voturi)    
      bla bla (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:24)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ia si citeste http://en.wikipedia.org/wiki/Hirohito

      Hirohito / Emperor Shōwa
      裕仁 / 昭和天皇
      Hirohito in dress uniform.jpg
      Emperor of Japan
      Reign December 25, 1926 –
      January 7, 1989
    • +3 (3 voturi)    
      Bah, tu daca nu stii istorie, mai bine taci naibii (Miercuri, 10 septembrie 2014, 20:27)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pun pariu ca nici pe-a lui Tatuc'tu n'o stii.
  • -2 (18 voturi)    
    Nu inteleg (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:26)

    verid [utilizator]

    Domnule Tapalaga,chiar nu-ti este un pic rusine?
  • +10 (18 voturi)    
    Dle Tapalaga (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:31)

    Tomis [utilizator]

    O mica corectie - faptul ca Basescu ii critica pe toti mai putin pe Elena Udrea nu inseamna ca reprosurile lui sunt nejustificate. A fost totusi indreptatit sa il critice pe Predoiu - el a fost adus in partid si sustinut de catre Boc, iar acum il cheama la raport pe cel care i-a dat "viata" in lumea politica. Este un pic de lichelism, nu?
    Si la Iohannis are evidenta dreptate, omul ala ar trebui sa candideze pentru functia de ministru (cel mult), nu de Presedinta, pentru varii motive. Nu sunt de acord cu critica Monicai Macovei, dar asta este alta poveste.

    Sigur, dvs. vreti sa scoateti in evidenta ca nici Udrea nu are mai putine lacune decat restul candidatilor dar tonul articolului da impresia ca vreti sa-l contraziceti pe Basescu si ca toti candidatii dreptei (cu exceptia lui Udrea) sunt imaculati. Puneti punctul pe i - Iohannis si Predoiu sunt o catastrofa, la fel ca si Udrea.
    • +10 (16 voturi)    
      Totusi oricare din ei preferabili lui pontanocchio (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:02)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      ...
      ca sa eliminam confuziile

      In rest de acord cu ce ati scris
      Da, MM pare alegerea corecta la ora actuala

      Iohannis are 2 vulnerabilitati majore :
      - nu e chiar "imaculat"
      - NU este capabil sa comunice , sa trezeasca emotie !
      Sincer, nu sunt deloc fan Elena Udrea - dar cred ca imi inspira totusi mai multa incredere decat KJ ...

      Insa, revin, ORICARE dintre ei ar fi preferabil lui tonta ...
      • +4 (10 voturi)    
        de acord (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:23)

        Tomis [utilizator] i-a raspuns lui Luke1

        Cel mai probabil oricare ar fi mai bun decat Ponta, doar ca nu vad cu ce ar fi Iohannis mai bun decat Iliescu. Linistea promisa de neamt nu ma incanta absolut deloc.
        • +10 (12 voturi)    
          EXACT !!! Mi-a cam dat fiori reci chestia (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:16)

          Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

          cu "linistea" ...tocmai pt ca in vremurile "linistite" ale lui ilici mafia pesede a avut mana absolut libera ...

          De-asta spun (si probabil voi lua minusurile de rigoare) - am mai multa incredere in Udrea in ultima instanta decat in KJ ...

          poate avem totusi norocul sa iasa MM !

          Chiar ar fi o alternativa viabila - de fapt singura alternativa viabila !
    • +2 (2 voturi)    
      Predoiu nu e nicio catastrofa (Miercuri, 10 septembrie 2014, 22:30)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      sub orice aspect e la mare distanta de Boc; in plus are dreptate: Boc face un joc penibil ramanand in PDL si sustinand-o pe Udrea in acelasi timp.

      Macovei nu e "poleiala", e un om politic serios care chiar a demonstrat ce poate.

      Rezervele legate de Johannis sunt singurele justificate dar intr-o judecata corecta nici Udrea nu depaseste standardul asta.
  • +2 (18 voturi)    
    ce judeci aici aia faci si tu, Tapalaga (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:32)

    zaboo [utilizator]

    si reiau ideea: cu "sustinatori" ca tine, dreapta nu mai are nevoie de dusmani! NU exista politica fara compromis!
  • +6 (12 voturi)    
    nu e chiar asa (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:33)

    sfinxsoft [utilizator]

    Totusi in afara de MM toti candidatii de pe dreapta chiar "put a hoit".
    Si chiar el aseara a recunoscut ca udrea n-are nicio sansa.
    Dar daca s-a ambitionat sa intre intr-un joc de poker cu mize mari cu o chinta sparta in mana ce naiba sa mai faca? sa arunce cartile?
    Vrea sa piarda spectaculos, sa polarizeze cat mai are cum. Sa-l lasam sa-si vada de pensie, eventual si de procese ca mai are si pe acolo ceva de rezolvat.
  • +14 (16 voturi)    
    boala veche: (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:35)

    victor L [utilizator]

    asteptati de la tatucul indicatii.
    Si daca nu va plac cum suna il injurati.
    Dar Basescu nici nu a spus ca Udrea are sanse, ci ca este un test pentru PMP. Toate partidele au candidat propriu, doar portocalii nu, caci vor sa se topeasca.
    Dna Macovei a fost pina mai ieri membra PDL aliata ACL; cum mama politicii sa fi spus piratul ca sustine un membru de acest fel?
    Greseal strategica ii apartine dnei Macovei.
    Pentru conformitate: votez Monica Macovei, dar nu imi place strategia cu care a inceput.
    Dupa logica unora si a dlui Tapalaga ar trebui sa arunc vorbe grele asupra ei pentru ca are (si) greseli, caci are, nimeni nu-i perfect, si nu se apropie de Basescu?
  • +13 (29 voturi)    
    Sa-i mai dam o copita, lovitura de gratie! (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:36)

    hotnewsfil [utilizator]

    Numai doua calitati are Traian Basescu, mult prea putin!. Prima : este deosebit de inteligent, a doua : este extrem de eficient.
    Trecem peste defectul lui de "a nu fi bine intentionat" si de acela ca nu il recomanda, cu nimic favorabil, trecutul din deceniile vietii lui.Este cu mult in urma domnului Iliescu, in toate privintele.
    Basescu a facut gafe enorme, care au impiedecat Romania sa fie acolo unde ar fi ajuns daca Adrian Nastase ar fi castigat alegerile din 2004, adica daca ar fi ramas Rodica Stanoiu ministrul justitiei, daca nu ar fi aparut Monica Macovei sa distruga valoroasa mostenire in justitie.
    Noroc ca pleaca Basescu si vine, cu siguranta, DOMNUL PONTA, ca sa se reinstaleze dreptatea, adevarul si progresul in Romania, sa ajungem acolo unde ne este locul, pe scara valorilor europene, sa ajunga in varful varfului tarii domnul Gadea, sa i se faca dreptate mult stimatului domnu' Dan Voiculescu, sa fie numit presedinte de onoare, pe viata (sa-i dea Domnul una cat mai lunga!), al romaniei (e prea mica pentru Maria Sa!) de-acum pana in vecii-vecilor.
    Una peste alta,Basescu este un pierde vara in politica, un neica-nimeni distructiv, 'cel mai mare dusman al Romaniei' (cum bine zice domnul Ponta!).
    • +17 (19 voturi)    
      Mă tem ca ironia... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:53)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      ..să nu fie prea subtilă
    • +7 (9 voturi)    
      BRAVO HOTNEWSFIL ---- (Miercuri, 10 septembrie 2014, 18:19)

      Cela [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Ai surprins esentialul.Sper sa -l priceapa si Dnul Tapalaga . Atfel risti sa te creda pontit -sadea .
      M Macovei - e foarte buna la PE.
      Si probabil va fi Procuror general al UE.
      De ce s-ar iriosi in luptele cu PSD ?
      Din prima luna d mandat o vor suspenda cu aia 30% puscariabii din tara asta .
      Pe pariu Dan Tapalaga ???
      Bravo Hotnewsfil
  • -3 (13 voturi)    
    so what? (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:40)

    demaGOGU [utilizator]

    a ales sa moara pe mana doamnei.

    nu este nici primul si nici ultimul lider care face asta.
    • -3 (9 voturi)    
      A ales ... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:54)

      Meseriasul [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      sa moara... pe mana damei de "pica" ?!
  • +14 (20 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:43)

    Copy-Paste [utilizator]

    L-am votat pe Basescu de la primul lui mandat de primar.
    L-am luat cu bune si cu rele, fiind constient ca nu este decat un om care are si lipsuri.
    E bine sa-l criticati pe Basescu cand greseste. Din acest punct de vedere articolul este binevenit.
    Cat priveste Udrea, eu n-o conisder mai rea decat cei mai multi politicieni. E adevarat mie nu mi-a spus mai nimic, iar spancurile alea cu parasuta, sarmalultele si alte ingrediente le-am luat ca mesaje pentru ai de nu fac analize politice elaborate.
    Dar recunosc, ca pana acum nu m-a convins nimeni:
    KJ mi se pare mai degraba ca are un mare gol interior ( sper sa gresesc). E clar si ca lipsa de experienta in media ii joaca feste, si daca nu va fi sincer, ziaristii il vor baga in gard usor.
    Mmacovei - poate fi interesanta, dar n-am vazut nici la ea idei de anvergura unui presedinte; Parca se zbate in niste clisee, incercand sa fie convingatoare;
    Mi-ar fi placut MRUngureanu, dar....
    De restul, nu mai vorbesc, pentru ca sunt jalnici.
    E pentru prima data cand sunt in incurcatura
    • +3 (5 voturi)    
      Si eu sunt FAN---MRU (Miercuri, 10 septembrie 2014, 18:24)

      Cela [utilizator] i-a raspuns lui Copy-Paste

      Il cosider singurul pregatit emeinic pt, functiade presedinte a Romaniei in acest moment .De ce nu il plac ziaristii ? Si de ce nu il plac televiziunile ?
      De oameni nu zic nimic ptr ca acesti candidati nu pot fi cunoscuti decat aca sant proovati pe TV .
      In acest moment nu pot sa votez cu nimeni .
      • 0 (0 voturi)    
        a gresit (Joi, 11 septembrie 2014, 13:35)

        TenziCarbone [anonim] i-a raspuns lui Cela

        fundamental MRU !Nu a stiut sa valorizeze ce a primit de la Basescu,nici functia de Ministru de Externe,nici sef SRI,nici Prim Ministru,nu a crescut,
        nu a confirmat,nu a facut saltul calitativ,iar scrisorile
        de la sfarsit impotriva lui Basescu asta au dovedit,nu are tarie,putere,nu "calca a poliician" !
        Avea dreptare Cristoiu,plictiseste,ratingurile
        emisiunilor cu el erau catastrofale!
        NU A CONFIRMAT!
    • -1 (3 voturi)    
      Alegere (Miercuri, 10 septembrie 2014, 19:58)

      Lovilutia [utilizator] i-a raspuns lui Copy-Paste

      Intre un copilot si o gospodina care face sarmale, voi alege intotdeauna gospodina.
  • +12 (24 voturi)    
    nu la P.S. (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:49)

    bogdan1477 [utilizator]

    "PS: Si tot nu vi se pare ca lucreaza cu spor pentru Victor Ponta cand darama toata dreapta si propune PSD-ului sa se bata cu Elena Udrea, monstenitoarea lui in politica? "

    Mie chiar mi se pare ca prin ceea ce face Basescu ii ajuta pe Johannis si Macovei.

    In popor exita o majoritate anti-basescu, fie ca ne place sa nu. Din diverse motive. Orice candidat asociat cu imaginea lui Basescu ar pleca din start cu un handicap extrem de greu de surmontat.

    Pe de alta parte, un candidat de dreapta anti-basescu, ar pierde o parte importanta a votantilor de dreapta. iarasi nasol.

    Ce face Basescu acum? Isi alunga propriul electorat cu tenacitate. Inclusiv rocada Diaconescu / Udrea a ajutat la limpezirea apelor. Pur si simplu face tot posibilul sa devina antipatic pentru orice om care gideste, de te si miri cum de un politician de talia lui nu realizeaza ca se sinucide. In felul asta, toti votantii lui Migreaza spre Johannis/Macovei, fara ca cei 2 sa fie asociati cu el in vrun fel. Si pe linga asta ii ia si argumentul jos basescu lui Ponta.

    Asha ca, poate constient poate nu, Basescu face singurul joc care poate sa impiedice PSD sa cistige alegerile. Si eu tare ma indoiesc ca asta hnu-i o strategie de sus, sus, sus de tot. Prea a demisionat deodata Antonescu de la PNL, prea a intrat repede PNL in PPE, prea au decis in 2 timpi si 3 miscari PNL si PDL sa se alieze, dupa ce se injurasera ani la rind. Poate sufar de teoria conspiratiei, dar unchiu Sam nu lasa baza la Deveselu pe mina baronilor locali.
    • -3 (7 voturi)    
      si marmota învelea ciocolata... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:40)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Vise, taică, vise....

      sau pe limba europeană, "whishfull thinking".
      • 0 (0 voturi)    
        ceva mai elaborat? (Joi, 11 septembrie 2014, 13:10)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Mestere, in general pe forumuri e interesant de schimbat idei, nu de venit cu lozinci. Doar faptul ca dupa parerea ta ce scriu eu e "wishfull thinking" nu cred ca intereseaza pe cineva. In schimb ar fi fost interesant sa auzim DE CE crezi tu ca-i wishfull thinking. Asta in cazul in care ai si ceva argumente in sprijinul declaratiei tale. Daca doar reciti lozinci, ca pe stadion, atunci iti urez succes i continuare.
  • +10 (10 voturi)    
    SA invatam de la strabuni! (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:50)

    hotnewsfil [utilizator]

    Feseneul de azi - pesedeul- are o singura arma, si o singura strategie - arhaice ambele-, mostenite de la inaintasii lor peceristi - sufocarea adversarului cu o masa enorma de schelete, fiecare in parte neputincios (din cauza putinatatii carnitei de pe oase si a lipsei totale macar a unor urme de grasime. Schelete care stau lipite pamantului, cu mana intinsa catre un blid de linte. E drept ca daca stapanul le-ar pune ceva grasime pe ici, pe colo, ar fi mai puernici, ca indivizi, mai buni luptatori dar, s-ar ivi pericolul ridicarii de la pamant, limpezirea mintii, care sa duca la rascoala impotriva celui ce ii tine azi cu belciugul in nas. Asa ca, tot strtegia PCR este mai sinura, mai ales daca exista o preocupare permanenta ca numarul scheletelor sa creasca, prin respectarea riguroasa a dietei consacrate de comunism.
  • +16 (20 voturi)    
    Lasati, domnu'... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:51)

    Metec [utilizator]

    Traian Basescu e o fiinta libera, ca fiecare dintre noi. Are dreptul sa-i placa de cine vrea el, are dreptul sa sustina pe cine vrea, cat si cand doreste. Cine suntem noi, alegatorii lui, cine esti dta, dl. Tapalaga, sa-i spunem omului asta pe cine sa sustina, cu cine sa se alieze, etc.?! Sincer, abordarea asta fanatica gen Torquemada ma enerveaza teribil, la editorialistul HN...
    Pe de alta parte, si dl.Basescu poate sa considere ca noi, alegatorii lui, suntem cam neseriosi. Ne-am gasit sa o sustinem pe dna Macovei, o activista ONG cu multe riduri si cearcane,de care Basescu & PDL s-au folosit cand au avut nevoie si s-au debarasat, cand n-au mai avut, si nu pe floarea - soarelui (adica dna Udrea, pentru care dl.Basescu e Soarele insusi), pe doamna voluptoasa si instarita din anturajul Cocos-Bittner, nu?! Pai, ce alegatori neascultatori suntem! Nu-i asa ca meritam urecheati un pic de Tatuc, ca apoi sa-l ascultam cuminti pe beunu, cum ne arata Calea Dreapta?!

    *Acesta este un pamflet si trebuie tratat ca atare...
  • -6 (14 voturi)    
    Basescu s-a prostit (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:52)

    muciflenduri [utilizator]

    Basescu face o mare confuzie, crezand ca 'basistii' sunt la fel de spalati pe creier ca fanii lui Badea. Omul are o doza mare de narcisism si inca se vede foarte relevant.
    In loc sa-si calce pe orgoliu si sa incerce sa uneasca dreapta, s-a apucat sa inoate in amonte, desi e cat se poate de evident ca Udrea nu va iesi niciodata presedinte. Nu pentru ca e femeie, ci pentru ca in memoria colectiva e deja consumata.
    Chiar daca Udrea ar inventa un medicament care sa vindece toate formele de cancer, tot nu ar putea iesi presedinte al Romaniei.
    Nu pot sa cred ca Basescu e atat de prost incat sa nu vada asta, asa ca presupun ca e un calcul al lui, sa se piarda aceste alegeri, pentru ca apoi sa poata spune ca fara el nu exista dreapta si sa se intoarca pe un cal alb, ca presedinte al PMP.
  • +5 (11 voturi)    
    Întrebare pentru D. Tapalagă (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:57)

    Kentt [utilizator]

    Monica Macovei ar fi avut şanse mai mici sau mai mari dacă ar fi fost susţinută de Traian Băsescu?
    Şi de ce.

    Mulţumesc.
  • +1 (9 voturi)    
    pana-n panzele albe (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:58)

    barba-neagra [utilizator]

    Basescu, cel de dupa 2012, a avut destule socoteli proaste in materie de politica damboviteana. Fundatia marul verde incepuse ca o idee interesanta, desi opusa fatis PDL-ului lui Vasile. A transformat-o in partid prea repede, speriat de alternativa incredibila PNL(+PDL).Ceea ce a facut pe urma poate fi comparat cu filtrul obsesiv al Antenei voiculesciene copiate la randul ei de ghituleasca Romania TV: cine e cu mine intra in PMP, cine nu, e pleava. Dincolo toti erau intrebati de cate ori l-au injurat pe Basescu, ca test pentru a fi promovati in guvernul si parlamentul PSD.
    Din nefericire, Basescu s-a imbatat cu ideea ca "basistii" o vor urma pe Udrea, pupila si "protejata" sa, la aceasta ora poate singura care mai crede in PMP. Politica nu se face pe ochi frumosi si Basescu o stie mai bine decat oricine.
    Din fericire "basistii" au ramas fideli ideilor basiste de incurajare a muncii cinstite, de modernizare a educatiei si sanatatii, de depolitizare a justitiei. Ultima a ramas inca in picioare...
  • +5 (13 voturi)    
    Domnului Tapalaga (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:04)

    conspiratoruldeserviciu [utilizator]

    Eticheta :
    Dan Tapalaga + Hot News + B1tv = Basisti
    Uite ca un ,,basist" nu se teme sa-l ,,urecheze" pe presedinte cand considera ca acesta a facut o greseala !
    Bravo stimate domn pentru atitudine chiar daca personal am alta opinie !
    Dar progresul se naste din contradictie nicidecum din Antena 3 :) !
  • -9 (15 voturi)    
    nesimțirea e peste tot (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:18)

    Andrei57 [utilizator]

    De exemplu nu vâd cum se poate explica altfel o astfel de afirmație „Publicul stangii cauta mereu tapi ispasitori pentru a explica propriile ratari, frustrari etc. Mereu altii sunt de vina din cauza ca el o duce prost”. Publicul stângii e la fel de bun sau de prost ca orice alt public iar faptul că cineva susține că apără democrație dar gândește așa nu înseamnă deloc altceva decât că cinevaul respectiv e la fel de departe de ideea de democrație precum este și de cea de bun simț,
    • +7 (9 voturi)    
      pai hai sa-ti explic eu (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:56)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

      Publicul PSD e format in marea lui majoritate de oameni saraci, fara studii, usor manipulabili, fara capacitatea de a gindi cu propriul cap.

      Oricit te faci ca nu pricepi, publicul antena3 e spalat pe creier. Un om care gindeste nu poate accepta modul in care se minte la antene. E sub demnitatea umana ceea ce se intimpla acolo. Si da, marea majoritate a acelui public va cauta tot timpul vinovati pentru ratarea propriei vieti.

      Si... atit timp cit nu a pus nimeni in discutie dreptul lor de a vota, de a alege, de a participa la viata publica, nu vad cu ce e democratia in pericol. A constata ca cei care simpatizeaza cu postul tv care cere curtii de conturi sa constate ca privatizarea ICA s-a facut corect sunt spalati pe creier nu e ceva care pune in pericol democratia. E doar o constatare de bun simt.
      • +1 (1 vot)    
        mai încearcă (Joi, 11 septembrie 2014, 10:11)

        Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        În primul rând, dacă ai reuși să vezi cât de cât realitate ai realiza că publicul de stânga și cel de dreapta din România sunt foarte asemănătoare din punct de vedere al educației și veniturilor. O explicație ar fi faptul că distincția stânga - dreapta nu își are loc în descrierea politicii românești dar aici deja intrăm în discuții cam savante pentru educația noastră, indiferent că ne credem de dreapta sau de stânga. Apropo, faptul că cineva are doctoratul nu înseamnă nimic din punct de vedere al educației civice iar nouă asta ne lipsește.
        În al doilea rând, pentru un om care se pretinde educat e ciudat cum nu ști că democrația nu înseamnă doar drept de vot. Asta ca să nu mai spun că existența dreptului de vot nu garantează existența democrației.
        Dar, evident, e foarte ușor să apelăm la prejudecăți și să ne considerăm ca infailibil în timp ce toți ce nu gândesc ca noi sunt proști. Iar mai apoi să ne batem cu pumnul în piept că noi gândim. Poate gândim dar sigur gândim prost.
        • 0 (0 voturi)    
          incerc, da' tre sa am si cu cine (Joi, 11 septembrie 2014, 13:26)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

          1. La o minima cautare pe net, gasesti (de pe la diverse sondaje de opinie, portretul robot al alegatorului PSD:

          "Pentru social-democraţi optează românii care au peste 60 de ani, au terminat liceul, locuiesc în zona rurală şi au venituri scăzute. În schimb, cei mai mulţi alegători liberali au între 30 şi 44 de ani, studii superioare, locuiesc în marile oraşe şi au venituri consistente"

          Incercarea ta de a-i pune pe toti in acceasi oala arata doar lipsa de argumente. Mai departe faptul ca un doctorat nu aduce cu sine neaparat si educatia se vede cu ochiul liber la Ponta. Dar statistic, daca iei 1000 de oameni cu doctorat si 1000 doar cu liceul, vei observa cu ochiul liber diferenta.

          2.dexonline:
          " DEMOCRAȚÍE ~i f. 1) Formă de organizare și de conducere politică a societății, care proclamă suveranitatea poporului. 2) Formă de guvernare a statului, bazată pe separația puterilor și pe votul universal. 3) Stat căruia îi este proprie o astfel de organizare. 4) Metodă de conducere a unui colectiv, care asigură participarea tuturor membrilor la luarea deciziilor importante. "
          Acu zi-mi care parte din ce am zis eu nu se incadreaza la democratie. Incerci s-o dai cotita fara sa stii exact ce vrei sa spui.
          3. Faptul ca antena 3 practica doar manipulare grosolana, mult prea grosolana pentru cineva care gindeste, e limpede pentru oricine gindeste cit de cit.
    • +2 (2 voturi)    
      Va iluzionati (Joi, 11 septembrie 2014, 7:36)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

      Publicul stangii din Romania NU e "la fel de bun sau de prost" ca orice alt public - e un public care face posibila existenta in media a unui fenomen subuman de tipul antenelor lui Voiculescu, este un electoratul care a adus prin vot la conducerea tarii una din cele mai periculoase cleptocratii din europa.

      Ideea de democratie presupune ca nu va ia nimeni dreptul la de vot, nu va puteti astepta ca restul societatii sa trateze drept cetateti onesti si responsabili, complicii unor mafioti.
      • -1 (1 vot)    
        sau e invers (Joi, 11 septembrie 2014, 10:16)

        Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        Iluzia e să credem că noi suntem cei buni iar ceilalți cei răi fără să încercăm măcar să ne folosim gândirea cu care ne mândrim așa tare dar pe care dovedim că nu o posedăm.
        Ca o curiozitate, hai să facem o comparație între Antena 3 și B1TV. Cred că o să constatăm o asemănare izbitoare. Iar B1 ar trebui să fie de partea binelui, parcă, nu?
        În ceea ce privește dreptul de vot și democrația cred că ar fi util să aflați că existența dreptului de vot nu garantează existența democrației. Esențial în democrație este ca fiecare să aibă garantată posibilitatea accesului la decizie. Și cam asta observ că negați.
        • 0 (0 voturi)    
          e clar (Joi, 11 septembrie 2014, 13:30)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

          Daca tu nu faci diferenta intre b1 si antena3, e clar ca esti caz pierdut. B1 cind a auzit ca un angajat e suspectat de pretindere de bani pentru emisiuni trucate, l-a suspendat din functie ins ecunda 2. In schimb, Antena 3 a facut mititng de sustinere a unui condamnat penal si a trimis parlamentului o cerere de rejudecare a privatizarii de catre corpul de control al guvernului. Daca nu sesizezi diferenta, problema e la tine, sa stii.
  • -4 (6 voturi)    
    nedumerire (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:21)

    speakinsilence [utilizator]

    Pana la urma basescu fost asa pe tot parcursul mandatelor sale sau s-a schimbat la final?
    • 0 (6 voturi)    
      S-a schimbat pe final (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:00)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui speakinsilence

      Daca era asha de la inceput nu cistiga nici o alegere.
  • +8 (12 voturi)    
    votez Macovei (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:26)

    uzu [utilizator]

    presedintele face ce poate pentru Udrea ea fiind asa cum a spus candidatul PMP. PMP e creatia presedintelui. Ce ati vrea ? sa laude adversarii ? PMP a fost marginalizat pentru ca mai nou toti se dau antibasisti ... ca asa da bine la public.
    e drept, Basescu n-ar trebui sa se implice in campanie. asta asa e. dar se vede treaba ca se implica si nu vad de ce isi bate el joc de mine, sustinandu-si, cum stie si cum poate, candidatul.
    Oricum, eu votez Macovei. Asta, repet, fara sa am nimic impotriva lui Basescu. Inteleg si apreciez ce a facut bine in ultimii 10 ani.
    noio uitam prea usor ca NIMENI NU-I PERFECT si daca ne intoarcem prea usor impotriva.

    Da, votez Macovei dar Macovei nu va intra in turul 2. In turul 2 voi vota anti Ponta. Si de-ar fi sa-l votez pe Gishe :) (asta e o gluma).
    Votez Macovei pentru ca vreau sa arat ca in Romania poate fi votat si un candidat care nu promite ulei si zahar ... Vom vedea cat de multi suntem.

    Macovei Presedinte !
    • -2 (8 voturi)    
      eh (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:58)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      Vom fi cati am fost si pentru Ungureanu. 2.5%
    • -2 (8 voturi)    
      Chiar daca votezi anti ponta (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:28)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      si contracandidatul e kj sau taricel, ghise sau alti ET muscali, ei se vor uni dupa prezidentiale si vor dona Romania novei rassia pe shest.
      • +3 (11 voturi)    
        daaaaa (Miercuri, 10 septembrie 2014, 18:58)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        Doar Elena Udrea ne poate salva din ghearele Rusiei. Elena Udrea se cunoaste foarte bine cu presedintele Norvegiei si asta ne va ajuta foarte mult.
        In plus E.U. isi plateste foarte bine postacii, iar asta e un motiv foarte bun sa o votam.
    • +4 (4 voturi)    
      Macovei presedinte! (Miercuri, 10 septembrie 2014, 20:44)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      Dar gluma ta are un simbure de adevar. Cit de caraghios e Ghise, tot e mai decent decit Ponta. Ponta e practic o textila in miinile baronilor, un golan inteligent care a dat din coate sa ajunga sus, nu crede in nimic, nici macar in ideile proprii. Care si alea ii sint de fapt insuflate cu usurinta de catre baronii PSD.
  • +3 (7 voturi)    
    si inca ceva: (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:28)

    uzu [utilizator]

    si inca ceva: lovind in Johanis si altii o reliefeaza pe Udrea ca fiind exponentul basismului, dirijand astfel atacurile antibasiste ale PSDului impotriva ei, un candidat fara speranta. Ea se poarta exact ca si un invingator si trage in Ponta.
    Astfel ii scuteste pe restul de logoreea abtibasita a lui Ponta si al PSDului ...
    parerea mea.
    • +4 (6 voturi)    
      exact (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:04)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      Voit sau nu ajuta perechea Johannis / Macovei.
      le desprinde amindurora eticheta de basist si-l face si pe Ponta sa para rdicol cind incearca sa le-o lipeasca la loc. Si pe linga asta isi trimite tot publicul basist, sau macar ala care gindeste spre alte optiuni, care bineinteles n-au cum fi Ponta
  • +9 (19 voturi)    
    Tapalaga (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:29)

    obs. [utilizator]

    Tapalaga a facut un progres T.B nu are o înțelegere cu Ponta dar indirect lucrează pt. Ponta. Da, doua comentarii ale lui Iohannis m-au convins: nu este o persoana inteligenta, nu are prezenta de spirit si este un oportunist.Vezi ce a zis de vara lui 2012 si primul comentariu la anuntul de suspendare: așteptăm documente si apoi ne pronunțam. Si despre evenimentele din vara lui 2012 inițial a zis: acțiune a fost corecta, comunicarea a fost proasta. Ulterior el a fost neutru....etc. Elena Udrea nu este un geniu, dar de zece ani a fost consecventa in a avea o mentalitate sănătoasă, apărând principii democratice. Da, T.B. a fost nedrept cu M.M. dar asta tine de strategii si tactici electorale.
    • +1 (13 voturi)    
      hehe (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:07)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui obs.

      Elena Udrea a fost conscventa in a avea o mentalitate anatoasa??? :)) :)))
      De exemplu atunci cind a condus campania la primaria Bucuresti cu Prigoana? Sau cind a adus in PMP tot felul de scursuri? Sau la organizarea galei Bute? Cind a aratat udrea mentalitatea aia sanatoasa.
      • -2 (4 voturi)    
        Elena Udrea (Miercuri, 10 septembrie 2014, 19:31)

        obs. [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Asta tine de abilitate, corect sunt punctele slabe?
        • 0 (0 voturi)    
          Hai dom'le (Joi, 11 septembrie 2014, 13:33)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui obs.

          Deci faptul ca a mazilit din PMP pe toti aia mai spalati si i-a inlocuit cu alde Pinalti si diversi ex PPDD e doar o mica inabilitate, da' mentalitatea ramane sanatoasa tun, chiar si cind se asociaza cu toti penalii.
          Elena Udrea n-a realizat nimic notabil de cind e in politica, inafara de loialitatea fata de Basescu.
          • 0 (0 voturi)    
            Udrea (Joi, 11 septembrie 2014, 21:30)

            obs. [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            ma rog, doar putintica nu strica,neica Florinel!
          • 0 (0 voturi)    
            E.U. (Joi, 11 septembrie 2014, 21:41)

            obs. [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Cred ca cei de care vorbiti au c-am plecat singuri, viata la partid nu este chiar confortabila. Corect, E.U nu a realizat ceva notabil in politica. Trebuie sa recunoașteți ca Traian Basescu stie cel mai bine ca fidelitatea in politica este esențiali. Mai stie ca un partid are nevoie de un lider puternic altfel in partid dirijează baronii locali. Știm si noi ca un partid nu se poate face din ingeri.
            • 0 (0 voturi)    
              Un partid din ingeri... (Vineri, 12 septembrie 2014, 14:00)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui obs.

              Sigur, un partid nu se poate face din ingeri, dar daca-l faci direct din paroni locali, deja nu mai e interesant, ca avem deja 3 partide din astea. Daca voia un partid nou, cu oameni gen Funeriu, Papahagi, Tomac, etc, venea cu ceva nou. Asha, decit un PDL condus de udrea, prefer unul condus de Blaga sau Johannis.
              • 0 (0 voturi)    
                Partid nou (Vineri, 12 septembrie 2014, 15:36)

                obs. [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                Din pacate, spun, cat la vârful pmp erau cei menționati, tot respectul pentru ei, partidul nu trecea de 2-3%. La partidele de la noi eu nu prea am vazut doctrine. Ce am observat, activul de partid in proporție de 90% este la fel. Tonul schimbărilor a fost dat de liderul de partid cand acesta a reusit sa se impună, vezi Coposu si o mica perioada Diaconescu, vezi Basescu si desigur rolul negativ Iliescu. Eu am încredere in Blaga nu in Iohannis, nici in PNL nou. Cred ca chestiune cu pmp nu i-a ieșit de data asta nici lui Basescu. Se pare ca un partid nou are putine sanse la noi, dupa 10 ani de presedinte nici chiar T.Basescu nu mai are suflul necesar sa ridice un partid. Ma intreb uneori cum ar fi arătat România cu T.Basescu premier 2004-2009 si presedinte 2009-2019.
                • 0 (0 voturi)    
                  2-3% (Miercuri, 17 septembrie 2014, 10:18)

                  bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui obs.

                  PMP avea 2-3% pentru ca abia se infiintase si nu stiau masele cine-i Tomac. Dar, daca in loc sa incerce sa rupa PDL in doua ar fi incercat sa atraga punctual pe Macovei si Predoiu si nu ar fi racolat tot felul de politruci de 2 lei (daca dai o cautare pe net dupa vicepresedintii PMP si le citesti CV-ul te sperii), aveau o sansa.

                  Eu de exemplu am votat partidul unde erau Macovei si Predoiu, care alaturi de Morar si Kovesi sunt cei 4 vectori de imagine a performantei in lupta pentru justitie. La care se adauga Funeriu ca exemplu de administrare performanta in domeniul educatiei.

                  Daca PMP venea la europarlamentare cu cei 3 pe primele locuri pe liste, trecea sigur de 10%.
    • +1 (3 voturi)    
      Elena Udrea este produsul grupului (Joi, 11 septembrie 2014, 7:49)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui obs.

      Petrache-Bittner-Cocos, partenera de afaceri cu Niro in sediul caruia si-a deschis prima firma, implicata intr-un lung sir de contracte dubioase cu statul de la parcarile Dali la "reprezentarile" RAPPS, firmele de capsunari, imobiliarele din Obor etc. - despre ce fel de mentalitate sanatoasa vorbim?
      • +1 (3 voturi)    
        Elena Udrea (Joi, 11 septembrie 2014, 9:11)

        obs. [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        Eu m-am referit la imaginea publica, nu cunosc aspectele mentionate.
  • +4 (14 voturi)    
    Alegatori... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:55)

    Vot [utilizator]

    Cei care declarati ca veti vota cu Monica Macovei, nu uitati sa treceti pe la punctele de colectare de semnaturi ( sunt detaliate pe pagina de web monicamacovei presedinte). Fara cele 200 000 de semnaturi n-o sa aveti cu cine vota!
  • +1 (15 voturi)    
    De fiecare data . . . (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:04)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . cand citesc un articol scris de Tapalaga ma enervez si I-mi creste tensiunea. Si nu pentru ca nu stie ce scrie ci pentru toate, dar absolut toate, articolele scrise de acest individ sunt marcate de o tafna de detinator el adevarului supreme si musai el si numai el are dreptate, restul sunt niste mascarici care nu stiu ce spun. Basescu a fost intrebat si a raspus ce crede el despre fiecare si in mod sigur stie mai multe decat Tapalaga. Nu umi place acest ziarist si pace! Ar fi cazul sa ne scuteasca. Stiu ca voi fi cenzurat ca de fiecare data dar nu imi pasa, am scris pentru mine ca sa ma racoresc!
    • -1 (7 voturi)    
      stai linistit (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:56)

      TenziCarbone [anonim] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      nu esti singurul!Daca site-ul nu ar avea informatii
      generale,medicale,etc..si mai ales comentatori civilizati,instruiti,nici nu as mai intra pe el!La Dl
      Tapalaga in ultima vreme,nu reusesc sa termin articolul,sar direct la comentarii!
    • +2 (8 voturi)    
      Trage-o dusca si-ti revii (Miercuri, 10 septembrie 2014, 18:02)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Vezi ca tensiunea ridicata face rau la cratima.
      Poate solutia ar fi sa nu mai citesti articolele lui Tapalaga?
      Mie imi place cum scrie, asa ca nu ar fi cazul sa 'NE scuteasca'.
    • +3 (5 voturi)    
      De ce? (Miercuri, 10 septembrie 2014, 20:56)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      "detinator el adevarului suprem"

      Dar tu de ce comentezi cu propriul tau adevar? Si de ce pui atita foc in cuvinte, nu cumva crezi ca detii adevarul suprem despre Dan Tapalaga??!!
      • +2 (4 voturi)    
        Eu . . . (Joi, 11 septembrie 2014, 10:03)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        . . . am spus doar ca nu imi place acest ziarist si ca il consider un fel de cabotin in ziaristica! Daca tie Iti place, e problema ta si nu voi incerca sa iti schimb parerea. Si care este adevarul ce l-am spus eu? Eu nu tin minte sa fi spus cum ar fi bine sau cum ar fi rau!
  • +9 (15 voturi)    
    chillax! (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:05)

    FlorinCupcea [anonim]

    Chillax, Dan Tapalaga si dragi sustinatori ai dreptei. Fiecare sa atace stinga pe flancul lui sai nu va mai bateti intre voi. Cred ca Basescu stie ce face, speculatiile si atacurile de panica recente ale autorului articolului inca nu au fost confirmate de faptele indubitabile ale lui Basescu. In loc sa va mai atacati intre voi, ar trebui sa convingeti lumea sa iasa la vot, pentru ca in asta consta victoria dreptei. Sa ajungem noi in turul doi si nu Ponta cu Tariceanu. Got it?
  • -2 (10 voturi)    
    Scenariu (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:14)

    Yeah_Right [utilizator]

    Imi permit sa-mi imaginez un scenariu (nu stiu cat de probabil) insa ar putea fi o explicatie pentru ultimele actiuni ale lui Basescu.

    Eu cred ca Basescu il vrea pe Ponta presedinte. In scenariul asta, tara o ia sigur la vale urmand o criza guvernamentala cam prin 2015-2016. Pana atunci Basescu ar avea suficient timp sa stranga dreapta in jurul lui (crede el). In urma crizei avem alegeri parlamentare anticipate castigate de o coalitie a dreptei cu ghici cine prim ministru.
    • -1 (5 voturi)    
      sa sperm ca nu (Miercuri, 10 septembrie 2014, 18:05)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Yeah_Right

      Poate ceilalti basisti l-ar mai vota, dar eu sigur nu-l voi mai vota vreodata. Nu pentru ca nu ar putea fi un bun prim ministru, ci pentru ca nu vreau presedinti pe viata, nu vreau ca Basescu sa devina un Putin autohton.
  • +6 (16 voturi)    
    asta-i viata (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:17)

    TenziCarbone [anonim]

    D-le Tapalaga,Dl Basescu face ce vrea,sustine pe cineconsidera ca merita votul lui!Asa a facut mereu,nu a uitat si nu a iertat nici un afront care i s-a adus ,a asteptat pana cand a venit vremea sa plateasca cu aceeasi moneda!Nu vrea si pace sa-l sustina pe Johannis si dna Macovei ,spre disperarea dvs,o sustine pe Udrea ,cu argumente,pe care dvs nu le acceptati,asta este o alta poveste!O va sustine pe Udrea indiferentce spuneti dvs!!Nu-l sustine pe Johannis pentru ca stie,si stiti si dvs ca este PREA SLAB sa se tina de cuvant cu PDL ,Basescu vrea sa le arate ,si o si spune ,ca fara EL,dreapta nu castiga,si nu poate fi ignorat!El acum isi negociaza
    viitorul politic,si eu sunt de acord cu el!Nimic pe
    pe lumea asta nu-i gratis,si daca este gratis ,nu merita!
  • +6 (14 voturi)    
    si inca ceva (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:30)

    TenziCarbone [anonim]

    pana nu va obtine ce vrea de la Opozitie ,nu se va lasa,
    ii va ataca pana vor ceda!SI vor ceda!Asa a cedat
    si Victor Ponta cu pactul de coabitare ,asa si Voiculescu cand cu solutia imorala!Cu pactul de coabitare Basescu
    a castigat,era singur,fara partid care sa-l sustina,de
    fapt cu tot parlamentul impotriva sa, totusi l-a determinat
    pe Ponta sa semneze un act care l-a credibilizat de fapt
    pe Basescu,si nu pe Ponta!Este un luptator ,are anvergura,este norocos ,lucrurile se aseaza in final cum
    vrea el!
    • 0 (8 voturi)    
      a făcut pact cu copilotul (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:38)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui TenziCarbone

      cu cel pe care spunea că nu+l va numi niciodată PM si tu spui că Base a câştigat?!! Ce fumezi?
      • +1 (3 voturi)    
        miza a fost alta (Joi, 11 septembrie 2014, 9:07)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Ponta Plagiatorul este retard, este un șervețel folosit de toți politicenii; nu poți face cine lștie ce cu el, însă e bun pentru secrețiile nazale; Băse a vrut să discrediteze psd; și a reușit; sunt atât de mulți infractori în psd, încât va ajunge să fie condus de...nimeni...
        psd s-a văzut în cea mai proastă situație când l-a ales pe Plagiator președinte de cap: ori dispărea, ori alegeau acest nimic să îi vadă lumea cu patalama la mână; treaba este că vor merge toți la pușcărie...așa se întîmplă când ai un lider de nimic; așa și-a luat-o sinucigașul Năsase, Criminalul Iliescu..psd învață nimic din ceea ce i se întâmplă; mă întreb cum va arăta politica românească fără partid de stânga! Poate vor mai apărea partide....
    • +2 (8 voturi)    
      Dar nu se aseaza bine pt tara si popor (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:54)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui TenziCarbone

      O fi el maiestru dar doar in arta manipularii; garanteaza pe pOnta presedinte de fapt, ca blonda n-o sa iasa in veci or, cu Ponta presedinte cel putin doua decade tara tot o sa dea inapoi.
      Deja stiu o sumedenie care incep hartiile de immigrare. Stai sa vezi ce jale o sa fie prin tara, curand.
      Penibil.
  • +3 (9 voturi)    
    e simplu! (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:34)

    rrat [utilizator]

    Tre sa punem toti umarul la macovei....nu stiu care este motivatia in tara sa se miste lumea, dar eu in coltul meu strang semnaturi...
  • -3 (9 voturi)    
    rock (Miercuri, 10 septembrie 2014, 17:55)

    TLiviu [utilizator]

    Intreb ,de ce nu exita posibilitatea de am i sterge acontul
    ??
    Parca e forumul de la Antena3 aici.
  • -2 (6 voturi)    
    Cam slab... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 18:36)

    DenisDenis [anonim]

    Dane...dar varianta in care d-l Presedinte nu este multumit de niciun candidat (cu atat mai mult de ponta) ai luat in calcul? Ce zici ca 'varianta autentica PDL(PMP)'...adica d-l E.Boc? :) Te-ai prins?
  • -2 (8 voturi)    
    Imi place... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 19:10)

    Gigi Kent [utilizator]

    Imi place ca domnul Tapalaga simte ca T Basescu isi bate joc de domnia sa. Ma simt foarte bine.

    Si de mine si-a batut joc PNL-ul recent, iesind de la guvernare fara motiv, incuscrindu-se cu PDL-ul si abandonandu-si familia politica europeana.

    E bine sa nu-ti faci chip cioplit din politicieni.
  • -4 (10 voturi)    
    Trist ! (Miercuri, 10 septembrie 2014, 19:13)

    deville2010 [utilizator]

    Am fost un votant al lui Traian Basescu si al PDL-ului .
    Din pacate se pare ca "blatul" cu Tonta(pentru "macelarirea"dreptei ) este din ce in ce mai evident.
    Adio Traiane !
    Eu merg pe mana "Neamtului"
  • +4 (6 voturi)    
    nu-s dau seama... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 19:26)

    egroeg5 [utilizator]

    ca majoritatea alegatorilor ,in mare parte cu pregatire modesta,va spune ca....e buna....mama,ce i-as face....etc,dar voturile se vor duce in alta parte,pentru o votca sau o punga de malai, iar dreapta va avea de pierdut. Si cand te gandesti ca daca acesti candidati ai dreaptei ar forma o echipa ,i-ar da lovitura letala lui Ponta si partidului sau.
    • +1 (3 voturi)    
      Ce va face sa credeti ca sunt mai mult de (Joi, 11 septembrie 2014, 8:01)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui egroeg5

      2 candidati (candidate) de dreapta ?! Nu sunt 3 candidati de dreapta si asta e motivul pentru care nu au pe ce/de ce sa se "uneasca".Un candidat girat candva de :geoana,ponta,antonescu, iliescu, voiculescu si mai nou de ...blaga pare de dreapta ?
  • +4 (10 voturi)    
    care dreapta, d-le Tapalaga? (Miercuri, 10 septembrie 2014, 19:56)

    Stars_and_Stripes [utilizator]

    OK, Udrea este o mare nulitate, intr-o tara normala n-ar exista politicieni ca ea. Ce nu inteleg este de ce Iohannis si PNL sint considerati de dreapta. Esti ceea ce faci, nu ceea ce zici. Chiar si dupa standardele politice romanesti este evident ca PNL/Ionannis sint de stinga. Dreapta nici nu prea exista, supravietuieste prin citiva politicieni, n-a avut vreun partid in Romania dupa '45. A existat o incercare prin PNT dupa revolutie, dar a fost rapid infiltrat si confiscat de securisti.
    • +5 (7 voturi)    
      Exact, spui ca's boxeri (Miercuri, 10 septembrie 2014, 20:29)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Stars_and_Stripes

      Se dau dreptaci dar cand trebuie lovesc cu stanga de te ia cu ameteli.
    • +1 (5 voturi)    
      Aici cred ca e problema ! (Joi, 11 septembrie 2014, 8:12)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Stars_and_Stripes

      Si putem continua :
      -pdl este de dreapta ? Dupa ce au plecat vectorii de imagine, care dadeau greutate de dreapta patidului cu blaga mimand opozitia in frunte.Ce a ramas in pdl 2-3 persoane si gruparea moisescu-chiliman-orban reprezinta reprezinta ceva catre nimic in sensul ca sunt folositi pe afise -ca si Monica Macovei-pana de curand !
  • +9 (11 voturi)    
    citesc si ma crucesc (Miercuri, 10 septembrie 2014, 20:17)

    NickNickart [anonim]

    Toata lumea asteapta ca Basescu sa castige alegerile pentru dreapta........domnilor canditati ai dreptei, aveti popcorns, cat se bat alti pentru voi?
    • +5 (11 voturi)    
      exact! (Miercuri, 10 septembrie 2014, 22:21)

      TenziCarbone [anonim] i-a raspuns lui NickNickart

      Bravo!La obiect!De ce sa se bata Basescu pentru
      dreapta cand s-a dezis de el??Si in seara Blaga
      o tine intr-una " A facut partid pentru febletea lui!"
      A facut pentru ca A PUTUT ,Blaga a dat partidul
      PE NIMIC!Nici prezidentiabil,nici nume, NIMIC!
      Promisiuni!!
    • +2 (4 voturi)    
      Sunt in acord cu dvs ! Lui cine i-a dat (Joi, 11 septembrie 2014, 9:19)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui NickNickart

      ce-i trebuia ca sa castige pdl-ul, primaria, presedintia? Daca mai erau 10 voci de dreapta care sa se manifeste constant in timp si ca si mesaj (din oricare partid care se revendica ca fiind de dreapta) nu l-am fi recunoscut noi, sau Presedintele ? Eu cred ca daca :
      1 castiga ponta se anuleaza/diminueaza o sansa pentru dreapta in viitorul apropiat si este marcata o victorie finala si pentru multa vreme pentru o stanga cu reflexe bolsevice, eliberata de complexe si tot mai agresiva;
      2 castiga Iohannis -acl/psd vor blatui incontinuare la greu cu sau fara acordul lui si ne vor ajuta sa baltim la nesfarsit;
      3 castiga Macovei/Udrea , nu va fi nici o victorie ci o sansa de revenire a dreptei (alta decat cea pe care ne-o da psd&haita) in 2016 ...
      Pe scurt -in toate cazurile-se va face liniste daca si noi cetatenii, c-om sta "la locurile noastre" asa cum ne-au cerut conducatorii nostrii de la ceausila la ilici.Noi n-am ascultat doar in 1989, in timpul Pietei Universitatii iar Base , tot timpul, idiferent daca daca a avut sau nu ceva "in traista"(voturi,partid,sustinere) !
  • +2 (8 voturi)    
    Plicul lui Turcescu (Miercuri, 10 septembrie 2014, 20:27)

    AlinL [utilizator]

    Cind apare, cind dispare, cind se schimba la culoare.

    Sa vedem daca mai apare.

    Meandrele politicii romanesti ma depasesc. De-aia zic: hai Macovei!
  • -3 (7 voturi)    
    oferta (Miercuri, 10 septembrie 2014, 20:54)

    buncrestin [utilizator]

    PNL, cu toate bubele, a facut o miscare de geniu si a propus o oferta interesanta electoratului de dreapta, foarte atractiva pentru electoratul "basist"...
  • +5 (7 voturi)    
    Desprinderea de Basescu (Miercuri, 10 septembrie 2014, 21:14)

    n.dumiritu [utilizator]

    Lasati-l, domne, pe Basescu s-o sustina pe Udrea. Pe cine incurca asta? Pe ceilalalti candidati nu cred ca-i incurca. E preferabil pentru ei ca sa se desprinda de Basescu, un lider politic putin cam orgolios si voluntarist. E preferabil si pentru alegatori sa caute un alt profil de politician. In opinia mea, Basescu si-a indeplinit rolul cu onoare. Acum se pregateste sa revina intr-un partid care se pare ca va avea o orientare conservator-populara, necesara in spatiul politic romanesc. Udrea nu poate fi un candidat credibil, pentru mine, din motivul ca nu este inca un om matur si chibzuit (asisderea, Ponta). Eu nu vad la Basescu vreun joc ascuns, vad doar sustinerea candidatei partidului in care el se va intoarce. Dupa un al doilea mandat, minat continuu de o agresiva propaganda a adversarilor, cred ca a venit timpul sa-i multumim d-lui Basescu pentru serviciile sale si sa cautam omul care ii va urma, avind propriul sau profil, autonom fata de Basescu. Cred ca d-na Macovei este un om cu toate calitatile necesare pentru a prelua o functie de o asemenea greutate pentru destinele tuturor care locuim in aceste locuri.
    • +2 (4 voturi)    
      corect (Miercuri, 10 septembrie 2014, 22:23)

      TenziCarbone [anonim] i-a raspuns lui n.dumiritu

      Foarte corect!!
  • +3 (11 voturi)    
    Greșiți, domnule Tapalagă! (Miercuri, 10 septembrie 2014, 21:47)

    Rntmpx [utilizator]

    Tandemul Băsescu-Udrea încearcă să facă pârtie pentru ceilalți candidați de dreapta. Mi se pare evident acest lucru. Nu știu de ce dvs. o țineți morțiș cu aceste insinuări. Băsescu o fi oricum, dar nu e prost, și are un fler politic pe care niciun politician nu l-a avut până acum. E un calcul simplu:

    - În acest moment, niciun candidat sprijinit de Băsescu, indiferent cât de bun ar fi el, nu ar avea șanse de câștig. Băsescu are o imagine foarte proastă, iar pe stimații votanți sclifosiți ai dreptei poate doar Iisus Hristos candidatul i-ar putea urni la vot într-un număr semnificativ. Așa că nu are niciun sens să vii cu un candidat imaculat; el va fi pierdut din cauza asocierii cu Băsescu.

    - Prin urmare Băsescu și-a ales un candidat de sacrificiu, care are două scopuri: (1) să preia tot capitalul negativ de imagine al lui Băse, si (2) să aibe suficient curaj și tărie pentru a-l ataca pe Ponta din toate părțile.

    Iar asta înseamnă să deschizi un culoar pentru ceilalți candidați anti-Ponta. Din porcăiala Băsescu-Ponta,
  • +5 (9 voturi)    
    fiecare om are amintiri frumoase (Miercuri, 10 septembrie 2014, 22:04)

    visio [utilizator]

    1. pe probleme politice, Băsescu a avut consilieri de calitate, și sigur nu sunt români;
    2. pe probleme economice, Băsescu a avut consilieri români și știm cu toții cum eutanasia câini, mărea tva la 24%, tăia pensii, etc;
    3. pe probleme de educație, nu pot spune că a excelat;
    4. despre liderii dreptei, are perfectă dreptate: Johanis este praf și pulbere, habar nu are de el sau pe ce lume trăiește; e atât de praf, încât nici să îl aduni nu poți; să ne reamintim de Blaga care nu a fost în stare să separe, la mitingul care i-a adus demiterea, adevărații demonstranți de ”galeriști”; omul este incompetent și faptul că a contopit pdl în pnl, acel pnl care a avut înaintași care știau ce înseamnă România, arată oricărui român că este un om de nimic (vorbesc de Blaga); și eu sunt consternat de acceptul pdl-iștilor la această mizerie; să ne reamintim de codul penal și penibil al lui Predoiu, când toată presa vuia, când judecătorii și procurorii aveau obiecții, și predoiu suferea de o acută durere imaginară în cot; de Macovei, știu că Justiția s-a mișcat; desigur că nu e suficient, pt că o țară înseamnă și industrie, și turism, etc; totuși este un început; pentru că este mult mai mică decât ceilalți, Udrea se găsește în situația de căutare a unui mentor, ea vrea să învețe politică dela cineva; așa cum infractorul Năstase Adrian a luat dela orfelinat un Plagiator penibil, așa cum iliescu a crescut infractorul, tot așa Băsescu a găsit-o pe Udrea; că sunt de sex opus, este o chestiune relativă; și despre Năstase se spune că este bombonel; personal, bîrfele sexuale nu mă interesează; fiecare cu femeile lui, cu viața lui, etc; Udrea este o persoană loială, insuficient pt a o califica la cea mai înaltă funcție în Stat; eu vreau un om vizionar, unul infipt în viitor; părerea mea este că ponta, johanis se pierd pe drum; Predoiu ar mai putea oarece; dintre toți candidații, o prefer pe Macovei deși nu are stresul maselor; Băse știe ce spune, însă nu știe când să tacă!
  • +2 (6 voturi)    
    daca vvp (Joi, 11 septembrie 2014, 2:25)

    alllx [utilizator]

    adica plagiattore este ofiter sie inseamna ca aceasta institutie de intelighentie e la pamant.
    cum dracu sa faci agent/ofiter o asemenea petarda?
    ce asteptari sa ai tu sie de la un asemenea neterminat?
    si daca nu mai este ofiter/agent sie oare de ce? la cererea lui a fost trecut in rezerva sau a facut vreo enormitate si tras in rezerva?
    din sie nu prea iesi cand si cum vrei o data ce ai semnat cu ei un contract.
    • 0 (2 voturi)    
      Pe langa SRI si SIE mai sunt doua sau trei (Joi, 11 septembrie 2014, 9:40)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui alllx

      structuri mari de scuritate, la care se adauga cateva ministere care au asemenea structuri (armata, transporturile,politia) ....Cred ca trebuie sa avem rabdare pana in 23 septembrie.Nu cred ca e vorba de SRI sau SIE.Iar despre plagiator la cat e de oportunist , tupeist si sustinut de partid m-ar mira sa fie altfel ! Interesanta e si multimea de "jurnalisti" care se inghesuie sa spuna ca e lipsit de importanta sau ca nu trebuie sa treaca asta in cv-ul pentru functia de Presedinte....
  • +1 (9 voturi)    
    Cum isi bate joc Traian Basescu de alegatorii sai (Joi, 11 septembrie 2014, 6:29)

    Hohey [utilizator]

    Citind doar titlul, iti spun ca ai dreptate! NU cred ca Basescu face un blat cu Ponta. Dar cred ca Basescu este putin depasit de realitate. Desigur, el is joaca ultima carte...pacat ca acea carte este expirata....
  • +4 (6 voturi)    
    o mare diferenta totusi (Joi, 11 septembrie 2014, 8:21)

    catelu [utilizator]

    Diferenta imensa este ca publicul lui Traian Basescu, spre deosebire de cel al Antenei 3, este capabil sa gandeasca singur si sa o compare pe Nuti Udrea cu dna Macovei.
  • +7 (13 voturi)    
    strategie politica (Joi, 11 septembrie 2014, 8:43)

    vezi [utilizator]

    Dl. Tapalaga are un fix cu EU....asta este, dreptul lui.
    De aici pana a spune ca Traian Basescu isi bate joc de alegatori e cale tare, tare lunga....
    TB nu si-a batut niciodata joc de alegatori, a incercat sa gaseasca intodeuna calea cea mai buna pentru ei.
    Dl. Tapalaga zice ca EU este nociva, dar nu ar fi mai bine sa exemplifice ?!
    Dl. Tapalaga spune ca TB se lupta cu candidatii dreptei...care dreapta ?! Pe blaga l-a mirosit demult ce-i poate pielea. Kkrau si al lui partid au pus umarul din greu ca sa fim in situatia asta.
    TB a avut intodeauna cateva miscari de sah inaintea celorlati asa zisi politicieni.
    Stie foarte bine ce face si veti vedea ca nu-si bate joc de alegatori ci lupta pentru ei.
    Nu mai priviti lucrurile superficial si nu va insusiti propaganda latrinelor si a psd, "regimul Basescu a fost rau"
    Dl. Tapalaga, de ce nu spuneti concret ce a facut rau Basescu si regimul sau ?....sa nu mai fim in ceata !
    • +2 (10 voturi)    
      Tapalaga (Joi, 11 septembrie 2014, 9:22)

      obs. [utilizator] i-a raspuns lui vezi

      Corect.Traian Basescu si-a exprimat intodeauna convingerile fara echivoc. Tapalaga un ziarist bun, catalogat si el o vreme ca basist probabil acum doreste sa-si schimbe imaginea.
    • +2 (6 voturi)    
      strategie politica (Joi, 11 septembrie 2014, 10:36)

      ionutluz [utilizator] i-a raspuns lui vezi

      Bine spus.
  • -3 (7 voturi)    
    gresit ! (Joi, 11 septembrie 2014, 9:09)

    adrian8 [utilizator]

    autorul pleaca de la o premisa falsa : 'electoratul basist e mai frumos si mai destept decat cel psd-ist'

    de fapt e ceva de genul 'lauda-ma gura' ...

    fanatismul , pentru psd , a3 , otv , basescu , iliescu , roman , etc .. e caracteristica a aceluiasi nivel de inteliogenta .

    o sa mai vorbim cand vedem cate voturi ia madam urdea .. eu zic ca nu pierde mai mult decat a avut pimp-ul la PE , unde era reprezentantul direct al basistilor ... mai vorbim in cateva luni !
  • -5 (7 voturi)    
    92% dintre romani (Joi, 11 septembrie 2014, 9:12)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    92% dintre romani resping orice propunere de prezidentiabiil facuta de Basescu.

    D-le Tapalaga, cititi macar Barbu Mateescu si veti intelge ce face Basescu.
    Johannis sau un candidat de drepta nesustinut de Basescu va castiga alegerile sau va intra in turul doi si va castiga sau sfarsi invins pe spezele sale.
  • -1 (5 voturi)    
    Sintagma "basist" a fost inventata de Antena 3 (Joi, 11 septembrie 2014, 10:14)

    Metec [utilizator]

    E o nascocire rautacioasa ca cei care au votat cu Basescu sunt si admiratori neconditionati ai acestui personaj. Adevarul e altul decat cel prezentat la Antena 3: votul pentru Basescu a fost dupa principiul "dusmanul dusmanului meu e prietenul meu!" Adica, in speta, votez cu orice dusman sincer si declarat al PSD, pentru ca urasc PSD. Si dom' Basescu a inteles ideea, ca nu e prost, si s-a folosit de aceeasta ura ca sa-si aduca ciracii din PD la putere. Acum, sigur, revelatia acestui adevar e dureroasa, pentru unii mai idealisti. Din fericire, apele s-au despartit acum, iar basistii care-si merita numele au cu cine sa voteze, in continuare.
  • -3 (5 voturi)    
    Uniti salvam sistemul (Joi, 11 septembrie 2014, 10:24)

    uniepure [utilizator]

    Lupta ca in razboiul stelelor : s-au unit cei pro sistem impotriva celor doi antisistem: Johannis si Macovei. Pacat ca nu mai exista nici un post TV independent, absolut toate lucreaza pentru alianta Basescu Ponta Udrea. Chiar si realitatea tv desi mimeaza impartialitatea. Iar B 1, rasul lumii...
    Vedeti vreo sansa, d-le Tapalaga, ca poporul sa fie informat corect si sa inteleaga ce voteaza??
  • -2 (8 voturi)    
    "parfum" (Joi, 11 septembrie 2014, 10:35)

    ionutluz [utilizator]

    Haha, Macovei?!

    Vorbiti toti de ea de parca e sfanta. Uitati ca a fost in partidul comunist?

    Are un master amarat in drept si brusc e salvarea natiunii. De unde atata speranta ca stie sa conduca o tara?

    Si spuneti ca presedintele Basescu isi bate joc de alegatori, dar voi ca jurnalisti va simtiti bine cand scrieti articole subiective si omiteti argumente?

    De cand e Udrea protejata lui, toti jurnalistii ati sarit pe ea, dar niciunul nu ati dat vreun argument clar impotriva ei. Ati vorbit de circumstante, de moda, dar nici un fapt ilegal nu i-ati imputat pana acum.
    Si mai spuneti ca presedintele isi prosteste alegatorii...
    Cititi din comentariile de mai sus si vedeti cine prosteste cu adevarat.

    Halal jurnalisti!
    • -2 (2 voturi)    
      Vrei argumente contra lui Udrea ta?! (Joi, 11 septembrie 2014, 15:03)

      Taunele [utilizator] i-a raspuns lui ionutluz

      Aşa memorie scurtă ai? Nu ai văzut (şi auzit) CLAR precum cristalul, la TV că, în perioada 2008-2012, cât a fost ea ministreasă (dar şi deputat), MDRT (Min. Dezvoltării) a primit peste 5 MILIARDE de LEI NOI (pe care i-a "spart", ăia pe care nu i-a băgat în buzunarele ei şi ale acoliţilor, în mod direct, pe proiecte aiuritoare precum telegondole care nu funcţionează, terenuri de fotbal în pantă, bazine de înot în sate care nu au nici măcar drumuri ş.a.), în timp ce populaţia era sacrificată prin reduceri cu 25% a salariilor (şi cu aproape 50% a veniturilor dacă se mai ţine cont şi de alte sporuri, indemnizaţii etc.) şi cu 15% a pensiilor şi alocaţiilor pt. copii?! Mai vrei argumente sau îţi ajung? Să-ţi spun şi ce a "performat" (la furturi, împreună cu fostul Primar, Cristian C-tin POTERAŞ) în Sectorul 6 al Capitalei, în perioada 2008-2012, cât a fost deputat PD-L (partidul "supercinstiţilor"), pe colegiul 25? Vezi că ai dat de UNUL CARE ŞTIE! Mai vrei? :-)
  • +1 (7 voturi)    
    fara (Joi, 11 septembrie 2014, 10:47)

    CorneliaMatei [anonim]

    presedinte Monica Macovei nu putea sa faca nimic din ce a facut.
  • 0 (2 voturi)    
    impresionant (Joi, 11 septembrie 2014, 11:22)

    uniepure [utilizator]

    cat de multi bani s-au bagat in media de catre alianta contra poporului roman... inclusiv in buzunarele postacilor.... specimene amarate, mi-e mila de ei.
  • 0 (4 voturi)    
    despre morala (Joi, 11 septembrie 2014, 11:53)

    e3d [utilizator]

    felicitari pentru articol si pentru rectitudinea morala; iertare pentru a va fi fost pus la indoiala gandirea dincolo de interese.
    Am apucat romanele in fascicole; oare cand aflam deznodamantul completarii c.v-ului?
    una cate una se duc penele panasului fostului erou;e totusi trist sa inmormantezi fie si o iluzie.e3d
  • -6 (8 voturi)    
    idiotul national (Joi, 11 septembrie 2014, 13:04)

    makensen [utilizator]

    Nenorocirea e ca persoanele care viseaza cu ochi deschisi si scriu pe 'diverse' n-au priceput ceva ce se vede cu ochii liber : Basescu e un dinozaur care-si asteapta moartea, prafurile pe care le arunca sunt gainarii de malul portului. Iar toate persoanele care candideaza si bazaie in jurul lui, nu au nici cea mai mica sansa. Vor castiga numai cei care isi manifesta expres opozitia fata de Basescu.
    In alta ordine de idei, astept cu interes sa spuna numele ofiterului acoperit si sa-l vad, in acest fel, in puscarie. Ne va obliga occidentul s-o facem. Merita din plin, dupa 10 ani de golanisme, in care Romania s-a transformat intr-o intr-o tara bananiera. Puscaria este cea mai mica pedeapsa care i se poate da.
    • -6 (6 voturi)    
      Just! (Joi, 11 septembrie 2014, 14:53)

      Taunele [utilizator] i-a raspuns lui makensen

      Plus de la mine pt. opinia pertinentă şi argumentată!
    • +1 (1 vot)    
      si mitomanul, golanul, etc (Vineri, 12 septembrie 2014, 10:04)

      vezi [utilizator] i-a raspuns lui makensen

      ...cred ca vorbesti de marele copilot.
      De 2 ani si jumatate Wp nu a reusit decat ceva pomeni electorale si...vom ajunge o tara bananiera.
      Am intrat deja din nou in declin economic (o spun oameni calificati in domeniu).
      Pe Basescu il urasc numai cei care au fost opriti din a fura sau cei care au intrat deja la mititica.
      Toata sleahta de penali (din mai toate partidele) impreuna cu incompetentii care s-au cocotat in pozitii nemeritate il urasc pe TB.
      Asa ca, usor cu pianul pe scari....