Libertatile pentru care s-a plimbat Mircea Badea

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Duminică, 10 august 2014, 12:35 Actualitate | Opinii

Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
Mircea Badea s-a plimbat pentru libertatea securistului-turnător Dan Voiculescu de a fura.

Dan Voiculescu a  cumpărat de la statul român, în cea mai exclusivistă zonă din Bucureşti, un teren de 36.676 metri pătraţi pentru doar 104.730 de euro. În aceeaşi perioadă mii de români tineri se îndatorau pe viaţă la bănci pentru a cumpăra cu aceeaşi sumă o cutie de 60 metri pătraţi într-un bloc comunist.       

Mircea Badea s-a plimbat pentru libertatea patronului său Dan Voiculescu de a-şi bate joc de românii simpli.

Pentru a-şi amâna procedural procesul, Dan Voiculescu a demisionat de două ori din Parlamentul României. Ultima oară a făcut-o la doar două luni după ce a fost votat de oameni care l-au crezut pe cuvânt.

Mircea Badea s-a plimbat pentru libertatea lui de a porcăi în public, de a batjocori şi înjura în fiecare zi în faţa a sute de mii de oameni pe oricine doreşte.

E suficient ca într-o zi să ai o opinie diferită de a lui şi gata: nu contează că eşti scriitor, sportiv, profesor sau un simplu angajat. Mircea Badea va arunca o găleată de lături peste numele oricui.

Mircea Badea s-a plimbat pentru libertatea prietenului său Mihai Gâdea de a organiza linşaje televizate la oră de maximă audienţă.

S-a întâmplat de mai multe ori, ţinta nefiind doar politicienii. I s-a întâmplat lui Andrei Pleşu, i s-a întâmplat lui Mircea Cărtărescu, s-a întâmplat unor oameni, până atunci anonimi, a căror singură vină era că încercau să-şi facă meseria.

Mircea Badea s-a plimbat pentru libertatea de a-şi minţi colegii din televiziunea în care lucrează.

De mai bine de două zile vedetele Antenei 3 susţin că postul lor este confiscat. Principiul de bază al propagandei spune că orice minciună repetată de o mie de ori devine un adevăr. Am văzut cum câţiva reporteri care lucrează la Antena 3 au căzut în capcana acestei minciuni.

Nu postul Antena 3 este confiscat. Ci averea lui Dan Voiculescu. Mircea Badea s-a lăudat întotdeauna cu independenţa financiară a televiziunii la care lucrează. Consecutiv, confiscarea averii lui Dan Voiculescu nu ar trebui să afecteze funcţionarea Antenei 3.

Licenţa de emisie sau echipamentul tehnic al televiziunii nu va fi confiscat. Antena 3 poate emite liniştită din aceeaşi clădire. Va trebui doar să plătească chirie noului proprietar, statul român.

Mircea Badea
s-a plimbat pentru libertatea de a manipula, de a mistifica, de a ameninţa.

Din păcate nu este singurul care face asta. Exemplul lui a făcut pui în toate taberele politice şi în multe alte televiziuni de ştiri. Dar Badea este singurul care face în public o plimbare pentru toate aceste practici.

Nu credeam că voi fi nevoit să povestesc vreodată asta. Nu cu mult timp în urmă am nimerit la o cină cu unul dintre dirijorii Antenei 3. Nu-i pot spune numele, căci cadrul era privat.

După câteva pahare de vin, omul s-a tras lângă mine, m-a privit drept în ochi şi mi-a spus: „Eu îmi fac foarte bine meseria. Ştii care e meseria mea? Să manipulez. Şi sunt foarte bun la asta. În fiecare seară manipulez câteva milioane de oameni”.

Pentru această libertate
s-a plimbat Mircea Badea.


Context: Urmare a condamnării patronului său, Dan Voiculescu, vedeta TV Mircea Badea a iniţiat o aşa-numită "Plimbare a libertăţii". Televiziunea Antena 3 a difuzat clipuri prin care chema telespectatorii în stradă.




Citeste mai multe despre   











VIDEO Pagubiti in noaptea nuntii. Cum au ramas fara bani doi tineri din Sibiu, chiar dupa petrecere

Nunta de vis s-a transformat in nunta de cosmar pentru doi tineri din judetul Sibiu. Hotii le-au furat din casa toti banii primiti in dar, in timp ce mirii si cativa invitati continuau petrecerea a doua zi dupa marele eveniment.
176625 vizualizari
  • +154 (164 voturi)    
    Bravo! (Duminică, 10 august 2014, 12:47)

    revo [utilizator]

    Excelent articol. Cu o mica mentiune: apartamentele comuniste nu au atins niciodata 100 de metri patrati, dar, inainte de criza, unele ajunsesera sa coste mai mult de 104.730 euro.
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +96 (102 voturi)    
    mda ...zici badea si ///<br> (Duminică, 10 august 2014, 12:49)

    torna_fratre [utilizator]

    oare nu se gaseste un om normal ca atunci cand il vede pe badea cu alaiul de zombii A3,duminica, sa-l intrebe :
    De ce nu iesi cu copilul la plimbare duminica?
    E mai important felix decat copilul tau?
    Astea ar fi intrebari care trebuiesc puse...pentru chickychen shpagat mincati-ash!
      #showComment#showComment#showComment
  • -63 (101 voturi)    
    pleonasmul zilei (Duminică, 10 august 2014, 12:50)

    Mazeta [utilizator]

    Privatizare frauduloasă.
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +107 (121 voturi)    
    Plangere penala impotriva Antenei 3 (Duminică, 10 august 2014, 12:51)

    Andrei Bz. [anonim]

    Am si eu o intrebare: nu depune nimeni plangere penala impotriva Antenei 3 pentru ceea ce este o incercare transparenta de a instiga oamenii sa iasa in strada impotriva institutiilor statului de drept?

    Sa nu ne jucam. Acesti odiosi testeaza apele. Daca reactia oamenilor era mai favorabila lor, ar fi dat jos orice manusi: asa cum s-a intamplat in 2012 cand populatia era mai receptiva fiind afectata de criza economica, si asadar mai usor de manipulat.

    Nu ne permitem sa traim tot timpul cu sabia lui Damocles asupra capului, televiziunea stat in stat, despre care Ponta, premier si potential presedinte (!!!) spune aprobator: "Antena 3 va fi aici!".
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +58 (64 voturi)    
    Se plimba. Deocamdata. (Duminică, 10 august 2014, 12:53)

    badea mircea [anonim]

    In conditiile in care nimeni nu va mai angaja acest mascarici, in curand va sta. Fie cu mistria in mana pe santier, fie cu ochii inchisi si mainile pe piept. Ca un soi de trezire la realitate a unui Neo ratat din nastere. Condoleante cat mai de curand!
  • +95 (103 voturi)    
    Mircea Badea nu se plimba, este plimbat (Duminică, 10 august 2014, 12:53)

    bigbrother [utilizator]

    precum un catelus care nu stie altceva decat sa latre si sa faca treaba mare in mijlocul drumului, considerand astfel ca e cel mai tare din parcare. Iar cand este admonestat precum un caine rau, maraie si turbeaza.

    Mircea Badea este o gluma proasta a televiziunilor, un rebut aruncat tarziu in noapte pentru ineptiile pe care le spune, incercand sa para inteligent si spiritual cand de fapt e doar patetic si prost crescut. Precum acel director, incearca sa manipuleze si a reusit cu o parte din populatie printr-o lobotomie televizata, o performanta care, daca ar fi fost folosita pentru a face bine, ar fi fost de laudat.

    Din pacate, abnegatia si pasiunea lui pentru o idee este prost canalizata catre o canalie care si-a batut joc de un popor intreg. MB isi canalizeaza ura si defuleaza doar intr-o singura directie, precum cainele care latra la usa. Unui caine i s-ar pune botnita, lui MB se pare ca CNA n-are de gand sa faca asta si aici apare intrebarea de cine este "plimbat" acest individ de inca nu are botnita pusa.
      #showComment#showComment
  • +34 (40 voturi)    
    Trebuie.. (Duminică, 10 august 2014, 12:55)

    cititoare [utilizator]

    Sa ne spui numele jurnalistului.
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • +40 (46 voturi)    
    Inca un lucru (Duminică, 10 august 2014, 12:56)

    Andrei Bz. [anonim]

    Va rugam sa faceti public numele acestui infractor de jurnalist care isi permite sa se joace cu destinele unei tari. Sau sa mai asteptati si sa-l prindeti cu o camera ascunsa si pentru Toma necredinciosii din aceasta tara. Cum considerati. Nu trebuie sa avem nici un fel de respect pentru acesti tartori. Ei nu sunt nici macar oameni daramite jurnalisti!!
      #showComment#showComment
  • -35 (51 voturi)    
    exprimare libera (Duminică, 10 august 2014, 12:56)

    Cetatean [anonim]

    Este o vorba "Calca apa ca te duci la fund". Nu vrea sa mai aud de cenzura in nicio forma cred ca fiecare are dreptul la exprimare libera.
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +36 (46 voturi)    
    bacalbasaultras@yahoo.com (Duminică, 10 august 2014, 12:58)

    Constantin Ioniță [anonim]

    Cred că plecați de la un raționament profund greșit in legătură cu postul Antena 3! Dar de ce să nu fie oprit de autoritățile statului? La căte zoaie a aruncat pe oamenii de valoare ai țării, cred ca singura măsură reparatorie este ridicarea licenței de emisie și concedierea absolut tuturor angajaților trustului, fără drept de a mai munci undeva și fără drept de pensie și șomaj! Zic asta, pt că știau unde lucrează, pe cine il servesc și mai ales cine ii plătesc! Ridicând salariul lor imens lunar de la casieria postului bolșevic, au știut și au girat!!!
      #showComment
  • -54 (72 voturi)    
    Eh lasati... (Duminică, 10 august 2014, 13:07)

    Gigi Kent [utilizator]

    Unul a ajuns Presedintele Romaniei mintind si manipuland. Astia de la Antena 3 fac doar audienta.

    Si nu mai fiti asa suparat pe Voiculescu pentru ca detine una dintre putinele organizatii are inca mai face cercetare in Romania, angajeaza si are rezultate. Stiu, stiu, terenul! Pai cu terenul ala cu tot pana la preluare ICA era in paragina / falimentara. Poate era mai bine sa fie vanduta tot pe o suma modica (normal) unor rechini imobiliari care faceau praf institutul si ridicau niste mall-uri acolo. Aia sigur nu faceau scandal politic si nu il suspendau pe cel mai drept si mai cinstit dintre romani.
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +2 (8 voturi)    
    ce voi face eu este.. (Duminică, 10 august 2014, 13:09)

    bibibapca [utilizator]

    https://www.facebook.com/pages/Impotriva-lui-Voiculescu/322522801205787
  • +22 (28 voturi)    
    Du-te Mircea, la plimbare (Duminică, 10 august 2014, 13:10)

    Gabba [anonim]

    Mircea Badea SE PLIMBA pentru cei peste 7 milioane de prosti din Romania care nu trebuie desteptati. Trebuie sa li se dea impresia ca cineva ii apara. Ii apara de.... o viata civilizata, Securitatea 'trebuie' sa apere comunismul pana la capat altfel securistii merg la puscarie (sa nu uitam genocidul uman facut de Stalin, de Ceausescu, de Pol Pot etc) sau la spital pentru acte de nebunie impotriva omenirii.
    Mircea Badea DU-TE.... la plimbare!
      #showComment
  • +4 (12 voturi)    
    good grammar is sexy! :) (Duminică, 10 august 2014, 13:21)

    molotov [anonim]

    "libertatea de a-şi minţi propriii colegi", cu trei i...
    N.Red. Multumim pentru observatie
  • +31 (37 voturi)    
    Badea si lesa. (Duminică, 10 august 2014, 13:21)

    MirceaGeorgescu [anonim]

    In timpul emisiunilor de protest, am studiat expresia faciesului participantilor. Toti se suspecteaza, se urmaresc cu coada ochiului, pregatiti sa intervina daca un coleg nu combate cu destul aplomb. Asa au fost educati. Astept sa -i vad sfasiindu-se intre ei, cand vor scapa din lesa Sandrei.
      #showComment
  • +18 (22 voturi)    
    de vazut (Duminică, 10 august 2014, 13:25)

    jali [anonim]

    da, asta e o minciuna grosolana- `post confiscat`. insa altceva ar fi de vazut: nu cumva urmeaza la` vanzare` institutul cantacuzino, adica terenul acela imens?
  • -1 (23 voturi)    
    atii o duc foarte greu (Duminică, 10 august 2014, 13:33)

    corina [anonim]

    Oare pensionarii batrani si bolnavi cu pensii de 400 ron dupa 30 ani de munca, de ce nu vin la Cotroceni sa se plimbe?
    Pentru ca i-ar costa foarte mult drumul , unii fiind din provincie , iar pana la pensia urmatoare nu au de unde sa mai ia bani.
    Exista o statistica cati oameni sunt in tara asta care traiesc cu pensii intre 350 si 500 dupa 30 ani de munca ?
    Sunt mai multi decat angajatii lui Felix.
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • -34 (44 voturi)    
    Manipulare! (Duminică, 10 august 2014, 13:37)

    Cristian Ionel [anonim]

    Nu, Vlad Mixich, nu asta e cauza pentru care se plimba Mircea Badea. Iar manipulare e ceea ce faci tu.
    Daca maine v-as lua sediul motivand ca oricum puteti scrie de-acasa nu cred ca v-ar fi OK.
    In plus, te-ai intrebat oare de ce "audienta" ta e aproape zero fata de a lui? Poate pentru ca nu esti credibil decat in fata unei gasti de stersi pe creier al carui singur tel in viata e "voiculescu la puscarie"? OK, a intrat la puscarie. De-acum ce veti face? Veti trece la "Badea la puscarie"? ///
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • -25 (41 voturi)    
    ietena (Duminică, 10 august 2014, 13:43)

    hotnewssucks [utilizator]

    " După câteva pahare de vin, omul s-a tras lângă mine, m-a privit drept în ochi şi mi-a spus: „Eu îmi fac foarte bine meseria. Ştii care e meseria mea? Să manipulez. În fiecare seară manipulez câteva milioane de oameni. Şi sunt foarte bun la asta”. "

    Miroase a manipulare... vrem si noi un nume ...
    nu inteleg de ce stati la masa cu un manipulator, unul care varsa laturi pe clanul hot basescu ...

    am impresia ca invidia va face sa scrieti acest articol... sunt chiar curios cati oameni i se vor alatura lui Badea. pun pariu ca mai multi decat procentele pe care le-a luat peempeul clanului hot basescu ...

    ok acum hotul voiculescu e la puscarie ... urmeaza hotii basescu ? justitia trebuie sa fie egala cu toti, nu ?
      #showComment
  • -24 (36 voturi)    
    si minciuna e tot vorba (Duminică, 10 august 2014, 13:52)

    Montesquieu [utilizator]

    induiosatoare destainuirea de la finalul articolului, cea cu antenistul care il gaseste dintre toti taman pe "impartialul" mixich sa i se confeseze ca e un genial manipulator...

    aproape te-am crezut vlade... aproape...
  • +40 (46 voturi)    
    da (Duminică, 10 august 2014, 13:57)

    amanda13 [utilizator]

    Mircea Badea se plimba pentru libertatea de a perpetua agresivitatea si lipsa de scrupule in societatea romaneasca si se plimba, asa cum a spus chiar el, impotriva statului de drept! Cand am plecat din Romania a trebuit sa decid intre un viitor incert intr-o societate civilizata si o cariera universitara in tara. Am ales prima varianta, desi alegerea nu a fost usoara. Cateodata, seara mai ales, citesc stirile din Romania si de cele mai multe ori ma ingrozesc citind comentariile din subsolul paginilor (nu este cazul Hotnews, ma bucur ca moderati acest site). Din pricina acestei agresivitati, a acestei mizerii care se revarsa de peste tot in Romania, am decis sa nu-i invat pe copiii mei romaneste, asa ca nu vreau sa aiba niciodata acces la asa ceva. Nervii mei in anii din urma sunt de ajuns, nu vreau ca si ei sa treaca prin asa ceva.

    Asa ca Mircea Badea, plimba-te si da-te in spectacol! Plimba-te pentru toti cei care au trebuit sa plece dintr-o tara in care ai facut aerul si mai irespirabil, plimba-te pentru cei ca mine care aproape ca refuza sa priveasca inapoi, pentru toti cei care si-au simtit tineretea furata de personaje asemeni lui Voiculescu, care si-au construit un cult personal in vreme ce au bagat mana in buzunarul fiecarui contribuabil roman, plimba-te pentru toti cei pe care i-ati umilit si abuzat verbal seara de seara la A3 refuzandu-le libertatea de expresie si de gandire, doar fiindca ideile lor nu coincideau cu ale mogulului si mafiei din jurul sau, plimba-te pentru inapoierea in care manipularea A3 ii tine captivi pe atatia romani, plimba-te pentru ca raul pe care il faci este aproape ireparabil, plimba-te in pace dar lacheii de obicei cad odata cu stapanii.
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +19 (25 voturi)    
    Excelent! (Duminică, 10 august 2014, 14:25)

    Cristi Moldovan [anonim]

    Totusi.... de ce se plimba? De ce nu se leaga cu lanturi ca sa protesteze, de ce nu face greva foamei? De ce nu-si da foc in curte la Cotroceni? Sau poate dorinta de a-l pupa in c...ontinuare pe Felix, il va mana spre prima sectie de politie unde, prada devotamentului fata de mana care l-a hranit, va cere sa fie incarcerat! Si astfel, se va putea plimba, odata sau de doua ori pe zi, in curtea inchisorii impreuna cu nevinovatul Voiculescu...
      #showComment
  • +17 (25 voturi)    
    daca santajul practicat de Antene... (Duminică, 10 august 2014, 14:27)

    Lucky1 [utilizator]

    nu va mai functiona, atragang inexorabil scaderea drastica a veniturilor acestei televiziuni, evaporarea resurselor materiale vor conduce la neplata salariilor.
    Ramane sa vedem dovada devotamentului dlui Badea sau mai probabila sa "lepadare de satana".

    E posibil sa asistam la un miracol al acestui deceniu, o lepadare in masa de satana...
      #showComment
  • +15 (23 voturi)    
    Mda (Duminică, 10 august 2014, 14:43)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Cred că acestui om, (după „chip”, căci după „asemănare”...numai a om nu arată) ar trebui să i se acorde mai puțină importanță.
    Că el se comporta așa cum se comportă nu mă miră de loc. Este un om lipsit total de caracter și de bun simț. Un posedat.
    Ceea ce mă miră însă cel mai mult este că nu se găsește nimeni în țara asta care să-l pună la punct.Din toate punctele de vedere.
  • +13 (23 voturi)    
    Adevărul e că pentru recuperarea prejudiciului (Duminică, 10 august 2014, 14:46)

    Kentt [utilizator]

    ar trebui confiscată inclusiv aparatura tehnică a Trustului Intact..
  • +20 (28 voturi)    
    nazism (Duminică, 10 august 2014, 14:49)

    verid [anonim]

    Comportamentul celor de la A3 este tipic propagandistilor nazisti din anii 30-40.Incitarea la ura este arma lor principala.Nu cred can le pasa de soarta batranului borfas,cred ca au gasit o justificare pentru a-si refula instinctele fasciste.Atentie,asa a inceput si Goebels!
  • +19 (25 voturi)    
    Mircea Badea se plimba... (Duminică, 10 august 2014, 15:11)

    costica [anonim]

    Pentru ca e foarte bine platit ca sa debiteze aberatiile si manipularile si elucubratiile pentru care nimeni nu l-ar plati.
    Mircea Badea NU este jurnalist, nu-l duce mintea decat la bazaconiile si elucubratiile pe care le debiteaza si de care orice om normal la cap fuge pe alt canal.
    Pentru banii pe care-i primeste aruncand toata ziua zoaie(laturi) peste cine vrea Voiculescu, Mircea Badea se plimba.
    Voiculescu l-a platit mereu pentru a arunca zoaie, nici un alt canal serios din lumea asta nu l-ar angaja pe Mircea Badea ca JURNALIST.
    Pentru ce "produce" el pentru Voiculescu, Mircea Badea se plimba, asta vrea Voiculescu de la el, asta "produce" Mircea Badea: adica manipulare ordinara, minciuni greu de digerat si mai ales prostire pentru cei care-l urmaresc.
  • -13 (25 voturi)    
    doar Antenele? (Duminică, 10 august 2014, 15:18)

    Cristi [anonim]

    Un singur nume: Andrei Badin. Cum poti vorbi de santaj la Antene, cand un realizator de la B1 e trimis in judecata pentru ca a santajat un politician?
      #showComment#showComment
  • -8 (8 voturi)    
    Explicatie (Duminică, 10 august 2014, 15:25)

    Vant de primvara [anonim]

    http://www.ziardecluj.ro/mihai-gadea-abandonat-jurnalismul-nu-adventismul
  • +5 (7 voturi)    
    Un securist si-a ales colaboratori tot securisti. (Duminică, 10 august 2014, 15:28)

    mircea [anonim]

    Isi inchipuie cineva ca securistul Voiculescu cand si-a ales colaboratorii nu a folosit metodele securiste de racolare?Crede cineva ca Badea,Gadea,Ciuvica,Chireac,senatoarea fosta invatatoare fomista,Ursu si Oana lui,nu sunt,urmare a indoctrinarii facute,tot niste securisti?Aici nu mai este vorba de libertatea presei,ci de tupeul unor securisti de a murdari pe toti care nu se aliaza cu ei in politica dezinformarii si inducerii in populatie a ideii ca democratia nu-i buna.Toti care sunt mai in varsta si au dat in aceste zile declaratii favorabile lui Voiculescu au un trecut dovedit securist,iar cei tineri,dupa modul de exprimare au in mod sigur un angajament semnat cu Voiculescu,identic cu cel de pe timpul sinistrei secucitati.Acesti oameni trebuie izolati de societate.Sunt un pericol mai mare decat criza economica.
  • -5 (7 voturi)    
    DATORII (Duminică, 10 august 2014, 15:31)

    DATORII [anonim]

    ========================================

    Articol bun, dar de ce nu e complet ?

    Felix a platit si 17 miliarde datorii cand a luat institutul !

    =========================================

    =========================================
  • +22 (28 voturi)    
    Va dezvalui un mare SECRET: (Duminică, 10 august 2014, 16:01)

    ofCAER [utilizator]

    badea Mircea e super-incintat de cita atentie ii acordati!
    (Eu am aniversat 3 ani de ne-privit la antena3. Si perseverez. Orice s-ar intimpla.)
      #showComment#showComment#showComment
  • +8 (10 voturi)    
    Acest saltimbanc... (Duminică, 10 august 2014, 16:15)

    MichiuStefan [anonim]

    Acest saltimbanc, aceasta liota de pretinsi ziaristi imi provoaca un astfel de dezgust incat numai vederea sau zicerile lor imi transforma dezgustul in maxima scarba!Este peste intelegerea unui om normal cum de sunt atatia care-i urmaresc, ii aplauda, le dau credit si simpatie!Un om poate fi mintit o data, de doua ori, etc dar mintit tot timpul tine deja de patolgic.Si multi dintre acestia cu pretentii de oameni onorabili,cu anumita notorietate!
    Este peste puterea mea de intelegere cum o doamna-poate fi sotia acestui saltimbanc obraznic, superficial, incorect, fals-un cumul de abjectie si marsavie!
  • +6 (8 voturi)    
    Mila si Sila (Duminică, 10 august 2014, 16:35)

    Adriana [anonim]

    Mi-e mila de oamenii saraci si bolnavi, multi dintre ei prea in varsta si atat de naivi si usor de manipulat, care acum stau in soare pentru a servii intereselor unora care castiga zeci de mii de euro din mascareala! Le-au dat si hartii cu ce sa scandeze! Manipulare mai pe fata si mai mare ca asta nu vad! Si pe vremea lui Ceasca le dadeau programul cu se sa scandeze dupa fiecare fraza interminabila a iubitului conducator!

    Un mars comandat politic care nu are nimic de-a face cu libertatea presei sau de exprimare, doar cu sprijinirea unui corupt, si frica acolitilor sai ca vor ajunge la fundul sacului!

    Lipsa de respect si de raspundere pentru viata si sanatatea celor scosi in strada aiurea, pe baza exagerarilor si tanguielilor propagandistilor!
  • +8 (10 voturi)    
    Badea si Gadea (Duminică, 10 august 2014, 17:20)

    misa2002_2006 [utilizator]

    Libertatile pentru care se plimba Mircea Badea!
    Badea si Gadea si Antenele, care se prefac a fi victimele procesului in care a fost condamnat Voiculescu, de ce nu sunt luati la intrebari de catre Politie si jandarmerie? Au cumva aviz de la Ponta sa manifeste pe strazi, strigand aberatii impotriva lui Basescu?
    Basescu a judecat cazul lui Voiculescu? si ce nu le convin Antenelor/? ca sunt puse in sfarsit sa plateasca chirie?
    Aceste persoane instigatoare la miscari in strada, de ce nu sunt luate la bani marunti???
    Legea e numai pentru unii???
    daca se iesea in strada si se striga jos Ponta, pun pariu ca erau sute de jandarmi care incercau sa disperseze randurile adunate in jurul Cotroceniului acum..
    cat de josnici sunt unii care se numesc si ei ROMANI?
    oare din ce categorie de oameni fac parte?
    ce cauta sa tina parte unui impostor care si-a batut joc de justitie si de legi atatia ani?
    Gadea si Badea la inchisoare!!!! Pentru ca au fost partasi si au promovat un impostor!
    Antenele inchise pt totdeauna pt miscarea care au pus-o pe roate si pt ca, sub pretextul ca vor o presa libera, au lasat sa fie luati la bataie alti jurnalisti de la alte televiziuni!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Securitatea la plimbare! (Duminică, 10 august 2014, 17:24)

    mircea [anonim]

    Plimbaretii de la Cotroceni ar trebui sa scrie pe pancarte"securitatea,ne da libertate".Voiculescu este securist dovedit si pentru-ca politica lui postdecembrista a fost hotia,incarcerat fiind se da detinut politic.Sustinatorii lui Voiculescu nu pot sa se dezica ca nu sunt hoti.Totusi sunt prosti.Ar trebui saprotesteze la Parlament,sa obtina niste legi de protejare a hotilor.De exemplu-sa se interzica condamnarea si intemnitarea hotilor,sa fie expulzati din Romania oamenii cinstiti.
  • +5 (7 voturi)    
    mirciulica minte mica (Duminică, 10 august 2014, 17:38)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Ca Badea Mircea e dus cu plutele e treaba lui,dar sa-i vad si pe altii ca il urmeaza e de neinteles.Mirciulica ii este obligat varanului,dar ceilalti ce datorii au fata de turnatoe ?
    Sau au stat sub aceiasi umbrela ?
  • -12 (14 voturi)    
    antena 3 (Duminică, 10 august 2014, 18:14)

    Marian Raduinea [anonim]

    Ei bine, frățioare, dacă tot a ajuns într-un sfârșit Voiculescu la închisoare, mai fă tu și puțină gălăgie, dacă te crezi cinstit, împotriva a ceea ce pare matrapazlâcuri ale Băsesculuii, care le-ar întrece cu mult pe cele ale lui Voiculescu. Cu mult mai grave urmări asupra viitorului acestei țări. Și lasă-te de pizma pe A 3, că pe mine mă interesează să aflu de la ei ce ascunde clica uzurpatoare a statului de drept. E treaba ta dacă-ți place Băsescul, dar ar fi mai bine dacă l-ai iubi mai pe tăcute. Și văd că vi se pare normal să ne mai și avertizați asupra pericolelor pentru a ne autocenzura. De aceea am și spus, gândindu-mă la dosarul flota, la casele pe care și le-a luat domnul respectiv. de scandalurile imobiliare în care pare că s/a implicat domnul, la amanetarea țării, la privatizare ALRO, la frățiorul aceeluiași și la multe altele, că nouă, celor de jos, nu ni se par lucruri tocmai curate.
  • -12 (16 voturi)    
    Hai! (Duminică, 10 august 2014, 18:16)

    Daniel [anonim]

    Mixich vad ca nu mai poti de grija Antenei 3. Si tu, si altii ca tine, din aceeasi gasca. Problema ta nu este Badea, ci publicul imens al acestei televiziuni. Cam cat mai credeti voi ca puteti prosti romanii, mai locuitori de Primaverii?
      #showComment
  • +10 (12 voturi)    
    Antea 3 versus Internet (Duminică, 10 august 2014, 18:17)

    barba-neagra [utilizator]

    Privind fetele celor care "se plimba" alaturi de Antena 3 am tras concluzia ca majoritatea lor covarsitoare nu are sau mai bine zis nu doreste sa aiba acces la Internet. Asemeni lor sunt milioane de oameni, tarani, pensionari, in sute de comune si orase romanesti, care acum au aceeasi reactie cu cea a milioanelor de romani din iunie 1990. Atunci, insa, manipularea venea prin intermediul Televiziunii Romane "Libere".
  • +12 (14 voturi)    
    Daca un medic ..... (Duminică, 10 august 2014, 18:28)

    conul [anonim]

    ......isi practica gresit meseria si ii mor pacienti i se poate interzice practicarea meseriei, daca un jurist/avocat/procuror face greseli flagrante este dat afara din serviciu si i se interzice sa mai practice acea meserie. De ce nu se poate ca unor "jurnalisti" care se implica in organizarea de demonstratii / mitinguri neautorizate, care incita la dezordine sociala nu l-i se poate interzice practicarea acestei meserii ?
      #showComment
  • +16 (18 voturi)    
    sila infioratoare.. (Duminică, 10 august 2014, 18:50)

    lili [anonim]

    Asta am simtit vazand cata prostime e-n tara asta.
    Cu atata prostime nici o sansa sa vedem o alta Romanie.
    Nici una.
    Nici unul dintre cei care-l aclamau pe Mircea Badea nu era in stare sa se intrebe: de unde a facut Voiculescu averea colosala, ce salariu primesc Mircea Badea si Mihai Gadea ca sa-l apere pe Voiculescu...
    O adunatura de oameni saraci si needucati usor manipulabili si usor de prostit.
    Mare pericol pentru Romania. Mare.
  • -14 (16 voturi)    
    Plimbare (Duminică, 10 august 2014, 19:14)

    Alex [anonim]

    Te pomenesti ca l-ai mai vota o data pe techergheul din port.
  • -10 (12 voturi)    
    Badea (Duminică, 10 august 2014, 19:14)

    Dan [anonim]

    Sa vedem pe cine mai "pupati" dupa 22 decembrie !!!
      #showComment
  • +15 (17 voturi)    
    publicul antena 3 (Duminică, 10 august 2014, 19:32)

    sorin [anonim]

    Cati tineri ati vazut la plimbarea antenistilor? Macar in felul asta si-au vazut categoria de varsta pe care reusesc sa o manipuleze. Nu inseamna ca nu respect aceasta categorie de varsta mai ales ca fac parte din ea. Noroc cu reporterii si bodyguarzii care-i insoteau pe antenisti care au mai scazut cat de cat media de varsta. Au realizat probabil unde stau in realitate.
  • +7 (9 voturi)    
    acarulp@yahoo.com (Duminică, 10 august 2014, 19:56)

    Alexz [anonim]

    Nu Mircea Badea , sau alti manipulatori sunt problema
    ci faptul ca o parte insemnata din populatia tarii rezoneaza cu asemenea manipulatori .
    Cati "fani', telespectatori ar avea in Germania de ex.?
    Mentalitatile poporului , felul sau de a fi...genereaza si ce fel de manipulatori vor avea succes , si ce fel de profitori , de oportunisti vor avea succes.
  • +6 (8 voturi)    
    asa da (Duminică, 10 august 2014, 20:30)

    mario [anonim]

    in sfarsit justitia din ROMANIA isi face treaba !!!
  • +7 (9 voturi)    
    FELICITARI... (Duminică, 10 august 2014, 20:53)

    Gladiatorul [utilizator]

    ...sincere, domnule Mixich. Punct ochit, punct lovit. Ca intotdeauna cu finete si pedanterie. Badea, Gadea,Ursu & Co cum au fost posibili?! Limbricii astia chiar au crezut ca sunt ziaristi cu adevarat? S-au inselat si dupa ziua de azi se vor desmetici, si daca se vor uita putin in oglinda poate ca se vor trezi la realitate. Poate.
  • +6 (8 voturi)    
    s-a mai adaugat una: (Duminică, 10 august 2014, 20:57)

    behemot [utilizator]

    libertatea de a lovi femei.
  • +6 (8 voturi)    
    o lume nebuna, nebuna!.... (Duminică, 10 august 2014, 21:35)

    allph [anonim]

    proabil vom ajunge un soi de balci al Europei, cel putin, si toti ne straduim in acest sens!
  • +6 (8 voturi)    
    Mascarada lasilor (Duminică, 10 august 2014, 21:39)

    FreiKorps [anonim]

    Mascarada intimplata astazi e doar cea mai recenta dovada de atitudine lasa a citorva politruci antenisti.
    Daca n-ar fi lasi pina la os, ar fi solicitat autorizatie pentru "plimbare"/protest.
    Doar ca, daca ar fi primit autorizatie, ar fi fost raspunzatori juridic de modul in care s-a derulat mizeria. Ori, politrucii in cauza fug de raspundere ca dracu`de tamaie.
    Restul, c-a fost miting, c-a n-a fost protest, e doar ipocrizie maxima.
  • -3 (7 voturi)    
    Frumos articol (Duminică, 10 august 2014, 21:56)

    Alex [anonim]

    Frumos articol! Dar stiti ca Traian Basescu si-a dat casa cand era primar? El nu a dat nici cei macar 100.000 de euro despre care vorbesti tu. Stii cum se numeste asta? Abuz de putere!!!
      #showComment
  • +5 (7 voturi)    
    Un subiect de imobiliare (Duminică, 10 august 2014, 22:11)

    UN IMOBILIARIST [anonim]

    Dragi oameni, D-l Dan Voiculescu sau firma lui,a cumparat ICA, pina aici, e bine, cu suma de 100000 euro. Daca Domnia sa nu punea gaj terenul ca sa construiasca cladirea Grivco, nu il intreba nimeni niciodata nimic, o dadea inapoi cu ceva in plus de cheltuieli. Dar smecheria a fost sa traga de la banca zeci de milioane de euro moka. Se pare ca este un PATTERN in Romania sa faci acest tip de afacere.
    PS: Daca iti vinzI apartamentul cu 25000 euro si cumparatorul ia credit la scurt timp de 1 million de euro, cum vine asta ?
    E FOARTE SIMPLU, TOATA LUMEA INTRA LA PUSCARIE !
      #showComment
  • -8 (10 voturi)    
    parere (Duminică, 10 august 2014, 22:16)

    sim [anonim]

    Consider ca manipulati si dumneavoastra populatia spunand jumatate de adevar. Daca tot ati adus vorba de discutii la pahar, puteti spune cu cine le-ati avut.
    .
      #showComment
  • -5 (15 voturi)    
    Procurorul Iacobescu iti spune ceva? (Duminică, 10 august 2014, 22:16)

    alex4321 [utilizator]

    Procurorul Iacobescu iti spune ceva?

    Iti spune !

    Procurorul Iacobescu a fost dat afara de trupa
    Basescu & Covesi pentru a musamaliza luare de mita pentru trafic de influenta a lui Mircea Basescu

    TU STII ASTA Mixich DAR MINTI PRIN OMISIUNE

    Fara Varan si fara Antena 3 NOI NU VEDEAM CASETELE cu mita musamalizata MAFIOT
    de Justitia lui Kovesi si a lui Basescu

    TU STII ASTA Mixich DAR MINTI PRIN OMISIUNE

    Mita si Traficul lui Mircea Basescu, fratele presedintelui, s-au musamalizat timp de 3 ANI de catre justitia asa zis independenta, o justitie de tipul celei din anii 50 pe care tu o aplauzi frenetic

    TU STII ASTA Mixich DAR MINTI PRIN OMISIUNE

    Justitia pe acre o aplauzi
    a musamalizat mita si traficul de influenta a lui Mircea Basescu in cel mai pur stil MAFIOT
    dandu-l afara din Justitie pe procurorul Iacobescu
    care a semnalata aceste lucruri ACUM 3 ANI

    TU STII ASTA Mixich DAR MINTI PRIN OMISIUNE

    sursele pe care minti ca nu le cunosti:
    --------==========================
    http://www.evz.ro/urorul-din-cazul-bercea-e-iresponsabil-mircea-basescu-e-o-prostie-924853.html


    https://www.google.ro/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=procurorul%20Iacobescu%202011
      #showComment
  • +6 (8 voturi)    
    Adevar si minciuna (Duminică, 10 august 2014, 22:36)

    Daniel Dragan [anonim]

    Chestiunea postului TV Antena3 trebuie privita prin prisma libertatii de exprimare, garantata prin Constitutie.
    Are vreo limita libertatea de exprimare in Romania?
    Ei bine, nu! Chiar daca pare paradoxal, este bine de stiut ca Legea presei din 1974 a fost abrogata abia in 2012. Iar aceasta lege vorbea de dragostea fata de Partidul Comunist. Avem si o lege a audiovizualului (nr.504/2002).
    Nici una din aceste legei (si nici vreo alta lege) nu obliga la transmmiterea de informatii adevarate. Nu exista nicaieri vreo astfel de obligatie, iar minciuna nu este sanctionata, nici macar mentionata.

    Aceasta permite Antenei3 sa spuna ca este "post confiscat" (minciuna sfruntata) si sa transmita un sirag interminabil de minciuni si dezinformari. Nimeni nu ii poate impiedica sau sanctiona.
      #showComment
  • -3 (5 voturi)    
    Adevar si minciuna (Duminică, 10 august 2014, 22:36)

    Daniel Dragan [anonim]

    Chestiunea postului TV Antena3 trebuie privita prin prisma libertatii de exprimare, garantata prin Constitutie.
    Are vreo limita libertatea de exprimare in Romania?
    Ei bine, nu! Chiar daca pare paradoxal, este bine de stiut ca Legea presei din 1974 a fost abrogata abia in 2012. Iar aceasta lege vorbea de dragostea fata de Partidul Comunist. Avem si o lege a audiovizualului (nr.504/2002).
    Nici una din aceste legei (si nici vreo alta lege) nu obliga la transmmiterea de informatii adevarate. Nu exista nicaieri vreo astfel de obligatie, iar minciuna nu este sanctionata, nici macar mentionata.

    Aceasta permite Antenei3 sa spuna ca este "post confiscat" (minciuna sfruntata) si sa transmita un sirag interminabil de minciuni si dezinformari. Nimeni nu ii poate impiedica sau sanctiona.
      #showComment
  • 0 (6 voturi)    
    toți mogulii la pușcărie! (Duminică, 10 august 2014, 22:36)

    Gheorghe [anonim]

    Mogulii români își scot hienele în stradă http://bit.ly/1kU8IOa
  • +4 (8 voturi)    
    KKT (Duminică, 10 august 2014, 22:51)

    un alt oare [anonim]

    Prietene...esti mai prost ca noaptea.

    Ai creierul spalat rau ...ca multi colegi de ai mei care au ramas in lantrine.
    Mi-am pierdut si eu vreo 7-8 ani din viatza in acest rahat de tv...
    Nimeni nu inchide antenele....ci se recupereaza prejudiciul.....este o diferenta de la cer la pamant....ca TU esti bou si inca lucrezi acolo este altceva...a fost doar optiunea ta...dar gaozarul ala stia ca va fi inchis.....daca ii pasa de voi sau de trust se vedea....nici macar atat nu pricepeti ...ca sa pisat pe voi si in ultimul ceas...pacat....voi probabil la un moment dat o sa ramaneti fara serviciu, dar familia lui o sa-si permita cu toate sechestrele sa mearga in vacanta pe Coasta de Azur... ....
      #showComment
  • +3 (5 voturi)    
    Ordinul KGB cu ştreang.. (Duminică, 10 august 2014, 22:57)

    VASCO [utilizator]

    Conform postului Vocea...
    Pentru merite deosebite Varanul cunoscut şi ca Felix cel hoţoman,re- reactivat a fost decorat cu Ordinul KGB cu ştreang şi înaintat în grad post liber.
    Locotenenţii Varanului, Gâdinov cel jalnic, Badeanovici nebunul, Tudorovici Radionovici, Ciuvicov descalificatui şi Ghişovschi rătăcitul au fost decoraţi cu "Steaua în slujba diversiunii" pentru plimbarea trupelor la gurile Dunării, şi beneficiază de conturi în ruble, alimentate cu echivalentul a 30 de arginţi fiecare, conturi deschise la Agenţia poarta Rahovei.recent reamenajată din rezerva bugetară a PMP.
    Eternele femei de servicii de la gloriosul fost IMGB beneficiare a recentelor restaurări ale pensiilor acordate fără măsură şi cum laude pentru servicii credincioase, au ovaţionat plimbăreţii ca la mineriadă purtând cu mândrie tricolorul fără stemă.
    În 22 Musolinici nu dispunea de puterea manipulatorie a antenelor dar marşul plimbare spre Roma a demonstrat perversitatea minciunii şi ticăloşia ticăloşilor.
    Din interceptările discuţiilor avute de căpeteniile plimbării cu privire la traseul de urmat a rezultat lipsa unei decizii, se va pleca în jos, spre aeroportul Kogălniceanu sau în sus spre baza în construcţie..
    Lipsa şepcii roşii de pe stradă deşi a promis solemn, evident afectat, probabil de curiozitatea unora de a cunoaşte sum a văndut din litoral cu 10 ani în urmă, culmea impertinenţei tolerate de ministrul pretins al lor.
    Nefiind văzut în jurul Cotroceniului a făcut probabil o plimbare pe dealul Stirbei Vodă unde i se simte probabil lipsa.
    Vom mai vedea şi mâine.....dar un lucru este clar aşa cum a declarat şi premierul Antena este kilometrul zero, al manipulării şi zero în bunele practici cu garanţie guvernamentală.
  • -5 (7 voturi)    
    GADEA (Duminică, 10 august 2014, 23:08)

    Electorul [utilizator]

    Bucura-te. Daca ai ajuns pe HN esti pe drumul cel bun.
  • +7 (9 voturi)    
    Antena 3 (Luni, 11 august 2014, 0:01)

    Asa un post - mai bine lipsa [anonim]

    Antena 3 este un post de o grosolana agresivitate repetitiva indreptata impotriva ordinii si normalitatii.
    Iar ziaristii/ reporterii (daca se pot numi asa) sunt profesionisti in jigniri, deformari si dezinformari.
    Din pacate multe din ''stirile" lor sunt difuzate in strainatate , aducand un grav prejudiciu Romaniei si romanilor care traiesc si muncesc in afara.
    Ex: cazul cu femeia care a dat spaga o gaina la doctor ca sa-i influenteze tratamentul.
    Acest caz preluat de la antena 3 a fost publicat in Medisch Contact in Olanda, aruncand cu noroi in toata breasla medicilor romani.
    Imaginea gainii tinuta in maini= imaginea saraciei.
  • -6 (10 voturi)    
    Ipocrit (Luni, 11 august 2014, 0:21)

    ioio [anonim]

    si tu ce faci acelasi lucru cu aces articol, ceea ce face badea si prietenii lui... esti un ipocrit
  • -6 (10 voturi)    
    Hotul striga hotii (Luni, 11 august 2014, 1:47)

    Anonim [anonim]

    Hotul striga hotii. Asta face Basescu prin vocea doamnei procuror sau ce e cucoana aia care conduce asa-zisa justitie. Basescu a dus lupta pentru bani si putere la cel mai inalt nivel. Manat de orgoliu si avid de putere absoluta, a dat ordin sa intre la puscarie toti cei care nu au vrut sa cotizeze sau au refuzat sa plateasca bir din hotiile lor. O miscare desteapta pentru imaginea lui si a justitiei care ii este subordonata, plus eliminarea competitiei la furat. Basescu nu e prost, stie ca ultima lui speranta de a nu intra la inchisoare dupa terminarea mandatului este o justitie in care oamenii cheie ii vor ramane fideli. Acesti oameni pe care ii controleaza trebuie sa aiba o imagine buna pentru a fi greu de inlocuit. Ce prezinta antenele lui Felix si televiziunile lui Basescu in cuvinte alese si fraze lacrimogene nu sunt decat niste texte pentru focile care stau in fatza televizoarelor si se bucura cand unu sau altul din ambele tabere ajunge la puscarie, o manipulare a telespectatorului in functie de interesul fiecaruia. Hotii clasei politice isi duc luptele pentru putere si bani prin posturile media pe care le controleaza si prin circul pe care ni-l servesc in loc de bani pentru sanatate, invatamant, stiinta si multe alte domenii in care sunt necesare investitii. E o coincidenta faptul ca sanatatea si invatamantul au cele mai mici bugete in toate guvernarile? Nu. Noi trebuie sa fim prosti si bolnavi, adica usor de condus. Presupusa majorarea a pensiilor de la 350 la 400 de lei de catre guvernul Ponta mi se pare cea mai sinistra gluma din ultimul timp, e o rusine sa fii prim-ministru si sa anunti asa ceva, 50 de lei nu acopera nici macar un sfert din intretinere. Ne bucuram cand intra la puscarie hotii, e normal, dar banii recuperati unde sunt? Nu am auzit pe nimeni explicand ce se va intampla cu acesti bani recuperati. Sau inca nu s-a facut imparteala? Asta nu e justitie, e reglare ce conturi in stil mafiot. Si e folosita de toti. Suntem prea usor de condus.
      #showComment#showComment
  • 0 (6 voturi)    
    Incomplet (Luni, 11 august 2014, 1:59)

    Ruxandra Dobrescu [anonim]

    Corect. Dar va puteti privi in ochi in oglinda si sa va jurati ca celelalte posturi de televiziune nu manipuleaza? Nu cred. Majoritatea mass media manipuleaza, in toata lumea civilizata si mai putin civilizata. Problema Antenei 3 e ca a ajuns sa influenteze un numar exagerat de mare de cetateni. Dar, sincer, oricare dintre celelalte posturi nu face decat sa tinda catre aceeasi tinta: aceea de a influenta un numar cat mai mare de cetateni. Eu nu cred ca cineva de la Realitatea sau B1 ar veni la ora de maxima audienta sa zica „vai, ne scuzati, va rog sa nu ne mai urmariti cu atata interes, s-ar putea sa va mai spunem si prostii... Poate ar fi bine pentru corectitudinea informatiei sa mai urmariti si alte posturi... etc.„ Sigur ca da. In democratie asta e: este necesar foarte mult discernamant. Avem si *noi* o raspundere, nu numai agentii manipulatori in faptul ca ne lasam manipulati, sau nu. Daca ar trebui pedepsiti-blocati-ostracizati toti cei care ne manipuleaza, ar fi cazul sa incepem cu autorii manualelor de marketing. Poate va ganditi si la o solutie (democratica), pentru ca eu nu vad nici una (democratica)...
  • -4 (8 voturi)    
    ce-i (Luni, 11 august 2014, 7:57)

    aspida [anonim]

    împiedică pe b1tv să cheme oamenii la o „plimbare„ prin fața antenelor? aici se vede diferența de atașament față de o idee(bună sau rea),persoană(bună sau rea),instituție,etc!b1tv e prea laș și prefăcut!
  • -4 (8 voturi)    
    liviuludovicstoian@yahoo.com (Luni, 11 august 2014, 8:01)

    LiviuStoian [anonim]

    Nu este nicio surpriza pentru nimeni afilierea Dvs. la grupul politic al presedintelui Basescu. In articolul de mai sus dati sentinte si acuzati cu toata mania un jurnalist care are o parere diferita de a sitului Dvs. Cand ne vom maturiza intr-atat incat sa ii toleram pe cetatenii care nu ne impartasesc opiniile ? Daca gestul Dvs. era facut de un cititor oarecare nu ma ingrijora, dar cand este facut de un jurnalist impotriva altui jurnalist mi se pare de neacceptat, adica ne- "deontologic" , cum ar spune Badea. Uneori si eu cred ca Badea depaseste limitele, dar poate ca acesta este rolul pamfletului politic si chiar avem nevoie de diversitate. In privinta procesului, cred ca si domnia voastra sunteti de acord ca seamana teribil cu cel al lui Ceausescu, adica o executie penibila. Avem o mare problema cu infilrarile de agenti sub acoperire in structurile sensibile ale statului si in mass-media. Acestia anuleaza in mare masura separatia puterilor in stat si transforma Romania intr-o jalnica republica bananiera. Pacat ! Incercati sa va faceti o analiza la rece si veti vedea ca am dreptate. Pierdem cu totii ! Mult mai onorabil ar fi fost sa luati apararea colegilor Dvs. aflati intr-o situatie dificila. Roata vietii se roteste...
  • +5 (7 voturi)    
    Hmmmm (Luni, 11 august 2014, 8:29)

    rednaxela [utilizator]

    Oare manipularea opiniei publice cu ajutorul unui post de televiziune privat apartinand unui om asupra caruia justitia dintr-o tara si-a spus cuvantul nu reperezinta de fapt o infractiune macar morala....Dar uite unde ma gandeam eu la moralitate.....
    Adevaratul motiv pentru care mi-ar fi placut sa-l vad acolo unde e pe Voiculescu ar fi tocmai aceasta manipulare, ar fi lovitura de stat din 2012, si multe alte magarii care cu ajutorul unor oameni le-a facut.
    Sincer sa fiu nu-l vait. Sant convins ca are cel putin 300 milioane de euro pusi deoparte pe care nimeni nu v-a ajunge la ei niciodata.Statul Roman nu mai are un Voiculescu de serviciu.....
    Cat despre Badea, Gadea si vuvuzela blonda din Pitesti al carei nume imi scapa( a...Dana Grecu) indiferent cati bani castiga pentru ca fac ceea ce fac din punctul meu de vedere sant niste excremente umane.
    Nu scriu des pe aici dar recomand insistent citirea lui Emil Cioran pentru o mai buna intelegere a situatiei.
  • +5 (7 voturi)    
    Mda (Luni, 11 august 2014, 8:31)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Manipularea prin intermediul mass-media a milioane de oameni și care are drept rezultat prejudicii majore aduse țării și națiunii are trebui aspru pedepsite prin Lege.
    De multe ori astfel de manipulări sunt chiar mai grave decât subminarea economiei naționale.
  • +2 (4 voturi)    
    Antena 3 (Luni, 11 august 2014, 9:02)

    cristiana pricop [anonim]

    ...cel mai bun lucru pe care A 3 l-a facut-- este ca au umflat imaginea de mare disident a unui golan si actor ratat M. Diaconu - astfel ca asta a furat 6 la suta voturi de la liberali - apoi l-au subminat marsaveste pe Crin - si au determinat excluderea lui din cursa prezidentiala - - astfel incat liberalii nemaiavand un candidat VIABIL- ii asigura presedintia lui Ponta si psd-ului- adica- ne-au vandut pe inca 10 ani mafiei si ciumei rosii - dupa 25 de ani de cand au murit oameni sa ne scape de comunism --- intreaga Romanie, nu numai Crin - este o victima a manipularilor propagandistice -- A 3- ne-au sacrificat viitorul - la ordinul stapanului lor...
  • +2 (4 voturi)    
    plimbare (Luni, 11 august 2014, 9:04)

    papillon [anonim]

    Ochii ascunsi in spatele ochelarilor de soare mi a dat un frison ca un fulger.Legionaroizii de doi bani rasar de unde nu te astepti..Legionara, asta e purtarea lui badea.Nu mai cautati asemanari.Tratati l ca pe un legionar altfel in viitorul apropiat va va trtata el caun legionar.Doar diagonala verde si pistolul ii lipseau .Nu stiu cum ziaristilor batrani v a scapat purtarea lui.Nu v a sagetat un frison de spaima cand a ti ancercat sa ganditi altfel decit mircea badea /alias cz codreanu junior?
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Luni, 11 august 2014, 9:56)

    flori [anonim]

    actiunea aceasta seamana oarecum cu mineriada din '90, cand Iliescu a facut apel la mineri sa vina pentru „restabilirea ordinii”. ... nu vi se pare?
  • -3 (5 voturi)    
    echitate sau nu ??? (Luni, 11 august 2014, 9:57)

    mihaela [anonim]

    daca fiecare achizitie facuta la preturi mult sub pretul pietei ar trebui sanctionata prin condamnari penale atunci mai bine de 40 % din popilatia urbana ar trebui sa se afle dupa gratii. Nu stiu cati dintre voi va mai amintiti de monul in care s-au cumparat apartamentele in care multi dintre voi locuiti in ani 90 si 91. E vorba de persoanele care au cumparat apartamentele in care stateau cu chirie la stat cu preturi simbolice.. deci "copilasi dragalasi" inainte sa vedeti parul din ochiul altuia uitati-va la barna din ochiul vostru. Daca Voiculescu e la inchisoare pentru ca a luat un teren la un pret de cateva sute de ori mai mic ca valoarea lui reala poate urmatorul care va intra la inchisoare va fi tatal sau mama ta care in anul 1990 cumparat apartamentul in care statea cu chirie la stat de 10 - 15 ani cu pretul unui pachet de tigari. Arata-mi care-i diferenta intre cele doua cazuri si o sa tac ,daca imi spui ca sunt si eu in aceiasi situatie te contrazic. Parinti mei au avut ideea fixa ca ei vor sa "STEA IN CASA LOR" , asa ca au decis sa-si cumpere in rate apartamentul in care locuim, au inceput sa plateasca ratele in 1980 iar in momentul in care a venit revolutia mai aveau de patit 3 rate si era apartamentul lor si le-au achitat si pe alea. Atat doar ca ma DEZGUSTA bruscul atac de moralitate al multora care au beneficiat de aceste achizitii si care acum s-au transformat in acuzatori . Singura diferenta intre achizitia unui apartament in 90 de catre familiile care le ocupau ca chiriasi si ce a facut voiculescu e valoarea investitiei. In acest caz spun simplu.. ne trebuie MULT MAI MULTE INCHISORI , iar apartamentele respective ar trebui si ele "CONFISCATE" daca am trai intr-o lume corecta
      #showComment
  • +4 (6 voturi)    
    unde este statul? (Luni, 11 august 2014, 9:58)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Jandarmeira, politia si CNA inexistente.
    Presa si justitia umilite.

    Orice Badea poate sa fac orice acum si oricand ?
  • +5 (9 voturi)    
    badea si gadea (Luni, 11 august 2014, 10:13)

    constantean [anonim]

    Badea asta este un mizerabil teribilist care si-a permis enorm de multe de dincolo de sticla... acum ca patronul lui a ajuns unde ii era locul de fapt, se agita in continuare pentru beneficiile personale. Desi nu vad ce se va schimba. Oricum, eu nu le-am urmarit emisiunile cretine si nu am inteles cum li se permite atat de mult sa improaste pe oricine. Ok, libertatea presei, dar nu aduce atingere demnitatii persoanei: cred ca exista un cod deontologic din care nu a ramas nici un articol respectat.
  • -2 (6 voturi)    
    care meserie (Luni, 11 august 2014, 10:42)

    gogu [anonim]

    1.M.Badea stiu cine este.Dumeavoastra cine sinteti?
    2. "anonimi, a căror singură vină era că încercau să-şi facă meseria."
    deci: plesu si cartarescu erau si anonimi isi faceau meseria.Care? acea de a linsa ei in presa scrisa pe gidea si badea.Deci ei da aveau voie sa linseze, badea si gidea nu.O sa spuneti ca au linsat necerid un drept de replica din parte impricinatilor.Dar ei cind au facut asta in presa au cerut un drept la replica de la badea si gidea?
    De ce ei da si celalti doi nu?
  • -5 (5 voturi)    
    . (Luni, 11 august 2014, 10:46)

    DeLove [anonim]

    Pai ce sa zica si basistii... Badea impreuna cu toti acei opameni s-au plimbat pentru libertatea presei ca basescu sa fie in continuare monitorizat... asta suna mai corect si mai adevarat.
  • +3 (5 voturi)    
    cata agitatie (Luni, 11 august 2014, 10:49)

    catelu [utilizator]

    Cata agitatie a starnit limbricul asta Badea! Oare Alex Velea e in concediu de a ramas asta ultimul cocalar pe pozitie?
    Dar amaratul asta, Badea, nu e de fapt o persoana ci e doar un proxy pentru stapanul lui, care e momentan retinut cu alte treburi. Subiectul in toate frazele de mai sus este de fapt Dan Voiculescu, care "s-a plimbat" prin avatarul lui.
  • +3 (5 voturi)    
    Prostia se plătește? (Luni, 11 august 2014, 11:11)

    rugio [anonim]

    Cât de prost trebuie să fie un om sărac ca să plângă de mila unuia care s-a îmbogățit furâd banii statului care trebuie să facă cu ei șosele, școli, spitale și să plătească pensii (amărâte)?! Evident că acel sărac ”milos” este sărac cu… mintea. Sunt antrenat să supravețuiesc (pentru că am trăit ca Dan Voiculescu până la 34 de ani…) cu ce am, dar am luptat mereu din toate puterile mele pentru dreptate socială. Văzând însă atâta prostie agresivă ieșită ”la plimbare” în jurul palatului Cotroceni, mi-am adus aminte de vorbele unui amic din tinerețea mea (italian, economist de profesie). La pledoaria mea de condamnare a metodelor capitalistului (negustorului, exploatatorului) de a profita de neștiința proletarului (cumpărătorului, muncitorului) replica lui cinică a fost scurtă: ”Proștii n-au decât (să opteze, sunt liberi) să piară”. Încep să-i dau dreptate.
  • +3 (5 voturi)    
    Vlad Țepeș (Luni, 11 august 2014, 11:16)

    gerard [anonim]

    Bravo!. Vlad Mixich, meriți supranumele, pseudonimul sau porecla ”Vlad Țepeș”
    Nu ierta hoții, proștii și slugile cu suflete vândute. Încă o dată: Bravo!
  • -4 (6 voturi)    
    Antena 3 e aici!!! (Luni, 11 august 2014, 11:30)

    Liliana Z. [anonim]

    Mircea Badea s-a plimbat pentru noi cei 7,4 mil. de romani care au votat impotriva lui basescu si a sistemului sau de represiune.......s-a plimbat pentru noi cei care am fost umiliti si batjocoriti in ultimii 10 ani........s-a plimbat pentru libertatea de exprimare si pentru o presa libera....nu o presa basista care e platita din banii clanurilor mafiote..........Antena 3 e aici in inimile noastre.......
      #showComment
  • +2 (4 voturi)    
    Ca sa fiu rau (Luni, 11 august 2014, 11:33)

    antrax [utilizator]

    Stiti, cladirea aia poate intra si in renovare :D. Caz in care chiriasul va trebui sa-si caute un sediu pt perioada renovarilor (evident trebuie studiat contractul de inchiriere pt a vedea daca exista ceva termene de notificare sau posibile penalitati si chiar si care este nivelul chiriei, care suspectez ca e mult sub nivelul pietei, etc). Renovari care se pot intinde pe multi ani, la cat de eficient e statul roman.
    Se poate si vinde cladirea, ce sa faca statul roman cu o cladire de birouri, mmm?
    Sau poate se muta Guvernul acolo, sa fie Ponta la un etaj distanta de studioul unde-i invitat zilnic? Ca tot are nevoie acuma de expunere maxima, pana in Noiembrie...
  • +2 (4 voturi)    
    libertăţile lui Badea.....ha! ha! ha! (Luni, 11 august 2014, 11:48)

    Alistar44 [utilizator]

    -----sunt de fapt libertățile cerute pentrru infractorul Dan Voiculescu !
  • -2 (6 voturi)    
    mihaileanu 19 000 $ versus 600 000$? (Luni, 11 august 2014, 11:51)

    larissa [anonim]

    Bine bine, pe logica asta, trebuie confiscate si averea presedintelui Basescu, pentru ca a platit de 30 de ori mai putin decat pretul pietii, pe locuinta din Mihaileanu. Plus ca si-a atribuit-o prin abuz de functie. Plus ca n-avea dreptul dupa legile de atunci, caci detinuse alte locuinte pe care le instrainase.
  • -3 (5 voturi)    
    meseria de jurnalist nu mai are independenta... (Luni, 11 august 2014, 11:53)

    anton [anonim]

    Acelasi lucru faci si tu domnule jurnalist ...manipulezi..Singuri care nu se lasa manipulati sunt cei ce preiau informatii din mai multe surse pro si contra si isi formeaza singuri concluziile fara sa le preia pe ale vostre...Se chiama rationament...este greu azi in mijlocul la atata ignornta sa iti folosesti cunostintele si logica....dar pare ca totul e ca la fotbal doua echipe: Basescu si Voiculescu : care nu e cu mine e impotriva mea!!! Basescu a facut instiutul de marina, a facut trafic cu arme in contul securitatii inainte de 89 si acum continua cu ajutorul si prin intermediul tiganilor cu care s-a incurcat ... Voiculescu , profesor de economie la ASE a facut afaceri cu securitatea dar Romania a primit de la omul asta ceva: onoare ...El nu a vandut moarte in lume , si-a bagat bani in buzunar si a cumparat pamant la Nana..
      #showComment
  • +1 (3 voturi)    
    hai la plimbare! (Luni, 11 august 2014, 11:58)

    un ciumpalac [anonim]

    Dupa ce basistii au confiscat postul Antena 3, urmeaza ca pontanacii sa confiste telecomanzile la TV ca sa nu mai dati pe B1!

    Propun o plimbare la ora 5 la sediul ANTENA 3, cu telecomenzile TV la voi, pentru a schimba postul in direct!
  • +3 (5 voturi)    
    Adevaratul motiv (Luni, 11 august 2014, 12:44)

    OctavianStoica [anonim]

    Adevarul motiv pentru care Gadea, Badea & co "se plimba" il reprezinta salariile imense pe care le primesc de la trustul Intact ( Gadea - 25 000 euro , Badea - cel putin 10 000 euro). Probabil ca foarte multi "s-ar plimba" pentru aceste sume. De-a dreptul deplorabil este faptul ca pensionarul ( 100 - 150 euro) si somerul care au iesit in strada, o fac tot pentru cei mentionati mai sus. Doamne lumineaza-i pe romani!
  • -2 (4 voturi)    
    antena 3 (Luni, 11 august 2014, 12:56)

    PROFESS [utilizator]

    Pe forum sunt sute de comentarii si toti cei care le scriu se uita in draci la Antena 3!!! Cred ca antena 3 trebuie sa va multzumeasca pentru cresterea audientzei. Si ca sa aperi si ca sa injuri trebuie sa sti despre ce e vorba. V-a bagat pe tzotzi in subiectul Voiculescu si altceva nu mai stitzi. Unde e toata industria romaneasca privatizata domnu"" Mixici? Unde sunt cele cateva zeci de ziare pe care le cumparam totzi acum 5-10 ani!
  • -2 (4 voturi)    
    . (Luni, 11 august 2014, 13:55)

    sandra.renetova [utilizator]

    Chiar nu era nevoie de un articol sa faca retrospectiva dosarului ICA...Inutil dupa parerea mea.
      #showComment
  • -2 (6 voturi)    
    da, dar (Luni, 11 august 2014, 14:12)

    doru001 [utilizator]

    Da, dar Videanu si Udrea.
    Fara ei asta seamana mai mult cu o lupta pentru putere intre mafia americana si mafia rusa.
    Justitia functioneaza atunci cind sansa de a scapa neprins este mica si pedeapsa este moderata. Daca sansa de a scapa este mare si pedeapsa este dura atunci multi infractori isi vor incerca norocul.
    Pedeapsa pt. Voiculescu este corecta dupa litera legii dar cit timp sint tintiti numai Nastase si Voiculescu, asta serveste mai mult pe Basescu si Udrea, nu pe cetateni. Cetatenii erau serviti de 5 ani pt. Voiculescu, 3 pt. Videanu, 2 pt. Udrea si ceva si pt. cei de sub ei. Care cetateni?
  • +5 (7 voturi)    
    Punct ochit, punct lovit (Luni, 11 august 2014, 14:51)

    angicris2000 [utilizator]

    Ei, doar se stie clar de ce si pentru ce s-a facut aceea "plimbare" a oilor!
    Cei care inca mai si gandesc, nu poarta aiurea capul pe umeri, si-au dat seama demult ce circarie este cu Antenele si Voiculescu, Zeus-ul lor!!
    Pacat ca acesti pensionari( ca nu am vazut decat pensionari in extaz alaturi de Gadea) inghit si mananca tot ce li se pune pe tava!!
  • -3 (5 voturi)    
    comentariu (Luni, 11 august 2014, 15:35)

    ANONIM [anonim]

    Foarte frumos scris , pare documentat solid , dar pe cand asa o analiza la Basescu Traian , care printre altele este platit din buzunarul meu si-al tau ? Pentru "afacerile" lui , pe cand (cel putin) o investigatie de presa ?
    Multumesc .
  • -2 (4 voturi)    
    eu cred ca (Luni, 11 august 2014, 16:42)

    Sile_Creditoru [utilizator]

    tu manipulezi, iar intre articolul este un bluf
  • +2 (4 voturi)    
    badea este cartan (Luni, 11 august 2014, 17:09)

    badea cartan [anonim]

    la naiba nu va mai agitati degeaba

    este adevarat ca badea & CO latra la luna pentru vreme buna.......unii omoara pentru banii ce ne miram de niste oameni mediocrii si josnici care si au ales meseria de jurnalist pentru a-si castiga existenta...si l-ea parut bine avand in vedere cat castiga cat si de sloganul ""liberatea presei"...........parca ar exista mai multe libertati........
    dar caci exista un dar se vor plictisii de latrat.....
    toto sau ""plictisit"pana la urma
    PAROL
  • 0 (2 voturi)    
    manipulare. (Luni, 11 august 2014, 19:06)

    IOAN [anonim]

    Dumineca, (ziaristii), Antenei 3 ,au mai incercat o manipulare a opiniei publice, prin deturnarea ,scopului procesului. Condamnarile sau dat pentru,inselarea STATULUI, PRIN CUMPARAREA la pret de nimic a patrimoniului I.C.A.
  • -2 (2 voturi)    
    Coment (Luni, 11 august 2014, 20:48)

    Tudor [anonim]

    Ce meserie are Andrei Pleşu?
  • -1 (1 vot)    
    LIPSA DOVADA (Marţi, 12 august 2014, 8:38)

    Allex [anonim]

    Din partea mea putea sa ia si 20 de ani dar sa stim si noi pentru ce?? exact,nu pe presupuneri.Sa consideram ca a fost cumparator de buna credinta......Trebuia sa fie anchetati si judecati reprezentantii statului care au facut privatizarea.S-a vehiculat ca valoarea reala ar fi fost la 2003 vre-o 7.000 000 euro.Normal era sa plateasca diferenta + ceva penalitati.E clar ca evaluarea la 2008 e manevra....de ce nu a evaluat la 2014 ca era mai putin decat a dat initial...????
  • 0 (0 voturi)    
    ha ha ha (Marţi, 12 august 2014, 10:55)

    Ementaler [anonim]

    Asta cu confesiunea "dirijorului" anonim la "cina privata", cu privitul in ochi e un cliseu dintr-un film prost (sau carte proasta). Ai aruncat pe fereastra orice argumentare ai incercat sa faci mai sus.