Libertatile pentru care s-a plimbat Mircea Badea

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Duminică, 10 august 2014, 12:35 Actualitate | Opinii

Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
Mircea Badea s-a plimbat pentru libertatea securistului-turnător Dan Voiculescu de a fura.

Dan Voiculescu a  cumpărat de la statul român, în cea mai exclusivistă zonă din Bucureşti, un teren de 36.676 metri pătraţi pentru doar 104.730 de euro. În aceeaşi perioadă mii de români tineri se îndatorau pe viaţă la bănci pentru a cumpăra cu aceeaşi sumă o cutie de 60 metri pătraţi într-un bloc comunist.       

Mircea Badea s-a plimbat pentru libertatea patronului său Dan Voiculescu de a-şi bate joc de românii simpli.

Pentru a-şi amâna procedural procesul, Dan Voiculescu a demisionat de două ori din Parlamentul României. Ultima oară a făcut-o la doar două luni după ce a fost votat de oameni care l-au crezut pe cuvânt.

Mircea Badea s-a plimbat pentru libertatea lui de a porcăi în public, de a batjocori şi înjura în fiecare zi în faţa a sute de mii de oameni pe oricine doreşte.

E suficient ca într-o zi să ai o opinie diferită de a lui şi gata: nu contează că eşti scriitor, sportiv, profesor sau un simplu angajat. Mircea Badea va arunca o găleată de lături peste numele oricui.

Mircea Badea s-a plimbat pentru libertatea prietenului său Mihai Gâdea de a organiza linşaje televizate la oră de maximă audienţă.

S-a întâmplat de mai multe ori, ţinta nefiind doar politicienii. I s-a întâmplat lui Andrei Pleşu, i s-a întâmplat lui Mircea Cărtărescu, s-a întâmplat unor oameni, până atunci anonimi, a căror singură vină era că încercau să-şi facă meseria.

Mircea Badea s-a plimbat pentru libertatea de a-şi minţi colegii din televiziunea în care lucrează.

De mai bine de două zile vedetele Antenei 3 susţin că postul lor este confiscat. Principiul de bază al propagandei spune că orice minciună repetată de o mie de ori devine un adevăr. Am văzut cum câţiva reporteri care lucrează la Antena 3 au căzut în capcana acestei minciuni.

Nu postul Antena 3 este confiscat. Ci averea lui Dan Voiculescu. Mircea Badea s-a lăudat întotdeauna cu independenţa financiară a televiziunii la care lucrează. Consecutiv, confiscarea averii lui Dan Voiculescu nu ar trebui să afecteze funcţionarea Antenei 3.

Licenţa de emisie sau echipamentul tehnic al televiziunii nu va fi confiscat. Antena 3 poate emite liniştită din aceeaşi clădire. Va trebui doar să plătească chirie noului proprietar, statul român.

Mircea Badea
s-a plimbat pentru libertatea de a manipula, de a mistifica, de a ameninţa.

Din păcate nu este singurul care face asta. Exemplul lui a făcut pui în toate taberele politice şi în multe alte televiziuni de ştiri. Dar Badea este singurul care face în public o plimbare pentru toate aceste practici.

Nu credeam că voi fi nevoit să povestesc vreodată asta. Nu cu mult timp în urmă am nimerit la o cină cu unul dintre dirijorii Antenei 3. Nu-i pot spune numele, căci cadrul era privat.

După câteva pahare de vin, omul s-a tras lângă mine, m-a privit drept în ochi şi mi-a spus: „Eu îmi fac foarte bine meseria. Ştii care e meseria mea? Să manipulez. Şi sunt foarte bun la asta. În fiecare seară manipulez câteva milioane de oameni”.

Pentru această libertate
s-a plimbat Mircea Badea.


Context: Urmare a condamnării patronului său, Dan Voiculescu, vedeta TV Mircea Badea a iniţiat o aşa-numită "Plimbare a libertăţii". Televiziunea Antena 3 a difuzat clipuri prin care chema telespectatorii în stradă.




Citeste mai multe despre   









176784 vizualizari
  • +154 (164 voturi)    
    Bravo! (Duminică, 10 august 2014, 12:47)

    revo [utilizator]

    Excelent articol. Cu o mica mentiune: apartamentele comuniste nu au atins niciodata 100 de metri patrati, dar, inainte de criza, unele ajunsesera sa coste mai mult de 104.730 euro.
    • +9 (11 voturi)    
      Mai erau, facute pt bashtani (Duminică, 10 august 2014, 15:33)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Aveau suprafata mare si dotate cu destule....cum is condo-urile la americani.
    • -30 (42 voturi)    
      ??? (Duminică, 10 august 2014, 21:13)

      zamfir ionut [anonim] i-a raspuns lui revo

      Inseamna ca si noi cei care ne-am cumparat de la stat apartamentele, in anii 90, la preturi foarte mici fata de pretul pietii, trebuie sa intram la puscarie ? Nu orice vanzare sub pret este infractiune, trebuiesc si alte probe .
      • +19 (27 voturi)    
        ... (Duminică, 10 august 2014, 22:35)

        rocknum [utilizator] i-a raspuns lui zamfir ionut

        e vorba de pretul pietii anilor 2000, nicidecum al anilor 90
      • +23 (25 voturi)    
        Tare asta.... Autoincriminare indusa de propaganda (Duminică, 10 august 2014, 23:17)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui zamfir ionut

        Tu crezi ca ai cumparat ceva cu un pret care depasea pretul pietei? Si inca de 100 ori?
        Ma faci sa rad daca tu crezi ca apartamentele de sub 50mp, vechi de 20-30 ani, merita mai mult de 10-15 000 euro...

        PS, cu acea ocazie da, unii au pus mana pe vile si apartamente de peste unasuta mp. Erau cei care locuiau in ele la acel moment, te las sa te gandesti cine erau ei...
        • -3 (9 voturi)    
          Nu ai inteles (Luni, 11 august 2014, 8:13)

          IONUT [anonim] i-a raspuns lui denvarel

          Conteaza daca pretul era de 100 sau de 5 - 10 ori mai mare in realitate? Apartamentele vandute in masa in anii 90 s-au vandut, de stat,sub pretul pietii, cu mult. Dovada, toti le-au cumparat indiferent ca erau pensionari, muncitori, etc.Un prejudiciu s-a creat.
          • +7 (7 voturi)    
            Ionutze...vezi ca "falseszi" (Luni, 11 august 2014, 11:54)

            neurino [utilizator] i-a raspuns lui IONUT

            in '90 nu cumparai la la pretul de sub piata decat ep ala in care stateai deja si pe care ti l-o dat Ceausescu , apartamant contra porprietatii tale confiscate (adica tot al tau).
            Pe intelesul tau, alea din anii '90 or fost cumparate de proprietari de 2 ori.

            Cat priveste musiu Felix si cu a lui ICA, vezi ca nu se incadreaza la anii aia.
            • -1 (5 voturi)    
              Cati ani ai ? (Luni, 11 august 2014, 12:06)

              IONUT [anonim] i-a raspuns lui neurino

              Nimic mai fals. Foarte putini din cei care locuiau in blocurile comuniste au avut si proprietati in Bucuresti (asa numitii ,,demolati,,) cei mai multi erau tarani veniti sa munceasca in fabricile din Capitala, care aveau si casa de la tara (e de notorietate cum in perioda comunista in septembrie cand se culegea via se inmulteau si concediile medicale). In plus s-au vandut toate: chiar si celor care aveau sa zicem 20 de ani si primisera o garsoniera prin sindicat in 1989.Nu a avut nici o legatura cu ,,demolatii,, acestia ulterior au trecut la revendicari, retrocedari (e adevarat ca putini cu sorti de izbanda dar acesta este alt subiect).Intreaba-ti parintii.
              • +5 (5 voturi)    
                fals, fals, fals (Luni, 11 august 2014, 15:20)

                doru001 [utilizator] i-a raspuns lui IONUT

                Acele apartamente erau ocupate de cei care sustineau regimul. Fireste ca muncitorii faceau si ei parte dintre acestia, dar aveau locuinte proaste si mincare putina. Adevarata lovitura, la fel ca si in cazul indexarii pensiilor sub Tariceanu, a fost cumpararea pe gratis a apartamentelor centrale de linga parcuri. Care erau locuite de cei care chiar contribuiau la sustinerea puterii. Sub Ceausescu si sub Iliescu.
            • +1 (1 vot)    
              2x = 0 (Luni, 11 august 2014, 15:18)

              doru001 [utilizator] i-a raspuns lui neurino

              Da, dar doua nedreptati nu fac justitie.
        • +2 (2 voturi)    
          pretul pietei (Luni, 11 august 2014, 14:15)

          doru001 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

          Acela era pretul pietei in acel moment, datorita boom-ului imobiliar.
      • +25 (25 voturi)    
        depinde (Duminică, 10 august 2014, 23:18)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui zamfir ionut

        daca pretul pietei era 7000 de dolari si tu ai platit doar 100 de dolari atunci ar fi cazul sa intri la puscarie pt ca aia nu a fost vanzare ci fie mita fi plata unui santaj.
        Voiculescu nu a cumparat sub pretul pieteii ci la o valoare de 70 de ori mai mica, nu cu 10, 20% mai mica, ci cu 70000% mai mica. Cum ti se pare acum?
        • -9 (11 voturi)    
          Parerea mea ! (Luni, 11 august 2014, 8:17)

          doar un om [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          cu siguranta nu e nici voiculescu si nici badea sau gadea etc... un sfant, totusi sa acuzi un om pentru ca a cumparat ceva si a platit la pretul cerut mi se pare total aiurea.... e ca si cum eu as vrea sa vand bicicleta cu 100 lei cand ea merita de fapt 300 euro, iar clientul meu este arestat pentru ca a platit doar 100 lei. !!! . Mai apoi, nu poti spune ca un bun cumparat cu ex: 100 lei desi valora 1000 lei acum 10 ani, sa zici ca valora 10.000 lei calculat la pretul pietei de acum, este total ABERANT !!!
          Si daca STATUL este noul proprietar al bunului respectiv care dupa parerea sa valoreaza 60 milioane de euro, ce bani mai vrea de la voiculescu ???? NU ARE LOGICA !

          PS: NU AGREEZ PERSOANE CA VOICULESCU, GADEA, BADEA si/sau alte GUNOAIE a SOCIETATII !!!!
          • +12 (12 voturi)    
            pretul... (Luni, 11 august 2014, 11:42)

            aramissx [anonim] i-a raspuns lui doar un om

            a fost stabilit in urma unei licitatii si nu stim noi? . La pretul asta ar fi aparut cateva zeci de mii de cumparatori nu un soparloi coupt si mituitor
            • 0 (6 voturi)    
              Nu, prin lege (Luni, 11 august 2014, 12:17)

              ionut [anonim] i-a raspuns lui aramissx

              Mai exact metoda de calcul a fost stabilita prin lege (inca vreo 200 s-au privatizat la fel....asteptam....)Si nu te gandi (cum fac toti) ca dadeai 100 mii luai tot, demolai si apoi vindeai terenul luand 60 de mil. Obligatia, tot prin acea lege, era sa platesti datoriile (spune cineva cat erau? de ce ?) sa investesti pentru repunerea in functiune a Institutului si mai ales, cel mai important, SA PASTREZI INSTITUTUL FUNCTIONAL,pentru o perioada, recunosc nu stiu cat, dar iata ca dupa mai mult de 10 ani functioneaza. In cate cazuri s-a mai intamplat asta. Nu ne intereseza? Nu le cercetam pe cele in care imediat aproape au aparut cartiere si malluri ci ne ocupam de acesta pentru ca e Voiculescu? Pana la urma nu am nici o problema nici cu asta dar felul cum s-a desfasurat procesul in ultima lui instanta (judecat intr-o luna ???) nu-mi da speranta ca vor urma si celelalte. Aici este de fapt problema: are cinva convingerea ca justitia noastra se va indrepta si catre celelalte?
              • 0 (0 voturi)    
                da (Marţi, 12 august 2014, 10:40)

                mihai [anonim] i-a raspuns lui ionut

                Daca vom avea vreodata un prezident care sa nu se mai bage intre judecatori si sa le spuna ce sa faca si cum sa rezolve cazurile, dupa care sa-i premieze ca au rezolvat cum a zis el, POATE se va curata si casta magistratilor de scursuri
          • +3 (3 voturi)    
            asa e (Luni, 11 august 2014, 15:24)

            doru001 [utilizator] i-a raspuns lui doar un om

            Da, asta e o problema, legea incrimineaza si pe cel care da mita, nu numai pe cel care primeste. Cel care primeste este principalul vinovat. Totusi, atit in SUA cit si in Romania, societatea nu este suficient de dezvoltata ca sa dezincrimineze pe cel care da mita, ginditi-va la Voiculescu rugindu-l frumos pe Mecinicopschi zi dupa zi. Chiar si oferta de mita este ilegala, cel putin in SUA.
        • -6 (6 voturi)    
          ??? (Luni, 11 august 2014, 8:21)

          ionut [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Nu situ ce varsta ai dar in anii 90 (91-95) statul a vandut apartamentele catre chiriasi la preturi mici, mult sub pretul unui apartament vandut pe piata,(nu de 70000 de ori mai mic e adevarat) dovada ca toti si le-au cumparat atunci. E cazul sa intre toti la puscarie ? Este vorba de principiu nu de valoare, ok noi sa luam un an de puscarie nu 10. In plus ca sa spui ca este vorba de mita sau plata unui santaj, chiar si cumparand ceva de 700 de ori mai ieftin, fara alte probe nu este suficient. Dovada, Basescu a cumparat un teren identic,cu al lui Casuneanu la un pret de vreo 10 ori mai ieftin fara ca cineva sa-l acuze...
          • +7 (7 voturi)    
            observatie (Luni, 11 august 2014, 11:27)

            Simona [anonim] i-a raspuns lui ionut

            Dar socrul lui Ponta, Sarbu??? care a cumparat > 10 ori cat a cumparat fata lui Base? oare cu cat a cumparat? si de unde a avut/imprumutat banii? cu ce a garantat o astfel de suma???
          • +9 (9 voturi)    
            terenul ... (Luni, 11 august 2014, 11:47)

            aramissx [anonim] i-a raspuns lui ionut

            cumparat de basescu nu apartinea statului , apartinea unei persoane sau unei firme private . Putea sa-l cumpere si cu 50 bani.daca proprietarul era de acord.
            • -3 (3 voturi)    
              serios ??? (Luni, 11 august 2014, 12:22)

              ionut [anonim] i-a raspuns lui aramissx

              Si nu exista nici o suspiciune de dare de mita ?????? Ar fi fost ceva normal ca Basescu sa cumpere cu 50 de bani un teren de la un privat cu interese economice legate de presedinte???BRAVO!!!! Daca nici asta nu-i spaga atunci ........ Tocmai faptul ca pretul a fost cerut de stat face ca posibilitatea de infractiune sa fie mai mica.Daca nici cand cumperi de la stat nu poti sa fi sigur ca e pretul corect atunci cand?
              • +6 (6 voturi)    
                ba juvete (Luni, 11 august 2014, 15:03)

                aramissx [anonim] i-a raspuns lui ionut

                un proprietar poate face ce vrea cu ceea ce detine . Un functionar al statului nu poate face lucru asta cu proprietatea statului (cu o spaga grasa din partea soparloiului a facut)
              • 0 (2 voturi)    
                nu (Luni, 11 august 2014, 15:26)

                doru001 [utilizator] i-a raspuns lui ionut

                Nu, dar exista suspiciune de santaj sau de evaziune fiscala. Eh, daca nici statul nu e Dumnezeu, atunci cine?
        • -4 (6 voturi)    
          70000% ? (Luni, 11 august 2014, 9:24)

          aritmetica bat-o vina [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Stiti ca, daca scadeti 100% din ceva, ramaneti cu 0 ? Teoretic, daca scadeti 70000% din ceva, se cheama ca primiti si bani.
        • 0 (0 voturi)    
          datorii (Marţi, 12 august 2014, 10:37)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Datoriile ICA catre statul roman cine le-a platit?
          Onorata instanta a socotit si aceste datorii cu minus la prejudiciu?
      • +8 (12 voturi)    
        ... (Luni, 11 august 2014, 2:23)

        corne [anonim] i-a raspuns lui zamfir ionut

        1) piata s-a format DUPA achizitionarea apartamentelor de catre chiriasi, nu?
        2) acel pret mic al apartamentelor a fost stabilit PRIN LEGE. vrei sa fii acuzat pentru ca ai respectat legea?
        3) ai informatii sigure ca aceasta a fost singura proba in dosar?
        • -3 (3 voturi)    
          erori (Luni, 11 august 2014, 8:37)

          ionut [anonim] i-a raspuns lui corne

          1. Exista piata si inainte de vanzarea in masa. Si oricum sa vinzi un apartament pe 8-10 salarii este oricum infim. Gandeste-te ca TOTI si le-au cumparat!!
          2. Si aceasta privatizare s-a facut printr-o lege, (ca si alte vreo 200 de care vad ca nimeni nu zice nimic).
          3. Eu care am urmarit cat de cat ,,cazul,, si nu numai de pe antene nu am auzit de nici o declaratie a cuiva impotriva unui inculpat, nici o stenograma nu aparut in presa care sa incrimineze pe cineva, Voiculescu nu este acuzat ca a influentat pretul mic (nu mita, nu santaj, nu trafic de influenta ) ci ca a profitat de acest pret mic pentru a spala bani si in plus eu consider ca nu este normal ca la un dosar de acest tip, economic, sa existe la dosar o singura expertiza. Trebuiau cel putin doua (numai pentru faptul ca un om poate gresi) iar daca cele doua se contraziceau trebuia chiar si a treia. Este vorba de principii nu de o persoana anume.Eu sunt impotriva lui Basescu pe care-l nu-l consider demn de a fi Presedintele Romaniei dar chiar daca ar fi fost vorba de el intr-un proces asemanator nu as fi fost de acord sa existe atat de multe semne de intrebare in urma procesului.Ideea ca ala are bani multi, mi-e antipatic, stiu eu ca i-a furat sa intre la puscarie oricum este paguboasa.
      • +7 (9 voturi)    
        Eroare (Luni, 11 august 2014, 8:33)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui zamfir ionut

        Cumpararea apartamentelor s-a facut in baza unei legi speciale reparatorii. Privatizarea ICA a fost hotie curata si pedepsita ca atare.
        • -2 (4 voturi)    
          fals (Luni, 11 august 2014, 11:57)

          ionut [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Ce lege speciala reparatorie ? Ce blocurile comuniste au fost vreodata proprietate personala ? Si daca a fost lege ce? Si ICA tot pe o lege s-a privatizat (si alte 200 de societati) .Asta spun ca nimeni nu zice ca s-a incalcat legea de privatizare (prin mita, santaj, trafic de influenta, abuz in serviciu) ci ca (profitand de suma mica ceruta de stat Voiculescu a spalat bani.Iar cele 60 mil pe care statul putea sa le obtina s-a gandit cineva cum se obtineau? Nu cumva prin inchiderea institutului, raderea sa si valorificarea terenurilor deosebit de atractive prin locatie si suprafata.(un cartier rezidential, un mall, va suna cunoscuta metoda?).Dupa mai mult de 10 ani de la privatizare institutul functioneaza, aduce profit si taxe la stat. In plus nici o vorba despre datoriile de atunci si de investitiile necesare in cladirile darapanate, Sa luam un caz ipotetic: statul detine un spital vechi, darapanat, plin de datorii dar aflat in ,,buricul targului,, intr-o zona cu terenuri foarte scumpe. Se hotareste sa-l vanda, punand conditiile: sa ramana spital, sa se plateasca datoriile si sa fie modernizat, eventual reconstruit. La ce pret ar trebui vandut ? La pretul terenului de sub el (foarte valaoros DACA S-AR CONSTRUI UN MALL SAU CLADIRI DE BIROURI SAU ANSAMBLU REZIDENTIAL!!!)?
          • +5 (5 voturi)    
            Gresit! (Luni, 11 august 2014, 12:43)

            Marius [anonim] i-a raspuns lui ionut

            Vad ca repeti peste tot aceeasi prostie. E adevarat ca ambele au fost aprobate prin lege - si vanzarea apartamentelor comuniste fostilor chiriasi si privatizarea ICA - dar cele doua cazuri sunt cat se poate de diferite. Prima era o lege universala si venea in sprijinul populatiei ca masura de reparatie istorica si minim efort social de legitimare si reinstituire a conceptului de proprietate privata. Al doilea caz, asa cum reiese si din rechizitoriu, este o lege aplicata intentionat gresit,cu o privatizare ce NU a respectat intocmai procedurile legale. Tocmai asta e si ideea: legea era corecta, aplicarea ei nu. Pe langa licitatia trucata pe care nimeni cu cap pe umeri nu o poate considera corecta, din cate am inteles este vorba si de aplicarea unei forme "expeditive" a legii privatizarii, astfel incat sa poata profita de ea cine trebuie. Nu pretind ca am toate detaliile juridice ale cazului, dar cred totusi ca sunt un cetatean simplu mai bine informat decat tine, care pari sa confunzi capra cu varza.
            • -1 (1 vot)    
              ??? (Luni, 11 august 2014, 14:09)

              ionut [anonim] i-a raspuns lui Marius

              Ce lege universala? ce sprijin al populatiei? Ce-s bazaconiile astea? Normal ca nu sunt cazuri identice. Exemplul meu vine sa arate ca in anumite situatii este posibil ca statul sa vainda ceva la un pret mai mic decat unul considerat ,,corect,,.
              Cand aduci in discutie sintagma ,,nimeni cu capul pe umeri nu o poate considera corecta,, este clar pe ce pozitii te situezi. Aici nu este vorba de consideratiile noastre, ale tuturor, este vorba de probe.Aplicarea unei forme ,,expeditive,, a legii presupune ca aceasta forma exista si deci poate fi folosita.Spui ca ai citit rechizitoriul, ai gasit in el o declaratie a cuiva impotriva unuia dintre inculpati? Exista vreo stenograma cu discutii care sa incrimineze pe cineva, legea aplicata intentionat gesit din ce probe reiese? Si daca tot vorbim de ,,nici un om cu capul pe umeri,, eu spun ca ,,orice om cu minim bun simt si judecata dreapta,, considera ca intr-un caz de stabilire a unui prejudiciu trebuie sa existe macar 2 expertize, macar si din faptul ca UN om poate gresi?Esti sigur ca cei 60 mil nu se puteau (se pot) obtine prin inchiderea institutului, raderea lui si valorificarea terenurilor (cartier rezidential, cladiri de birouri, mall, iti suna cunoscut ?) Intreb ESTI SIGUR ? Pentru ca despre asta este vorba, dincolo de numele acuzatilor, de bucuria de a vedea inca un bogatas la zdup (i-as vrea pe toti), de SIGURANTA de CERTITUDINE. Semne de intrebare (atat, nu inseamna ca apar pe cineva) : complet numit si nu ales aleator - probabil ca exista o portita care permite dar pentru eliminarea oricarei indoieli se putea evita. Ok s-a numit dar de ce nu cei mai buni mai experimentati 2 judecatori ai CA ci doi nou promovati (si cand spun nou inseamna nou nouti) se presupune ceva mai lipsiti de experienta (altfel erau mai demult promovati). Vin la CA pe 01.07. si intra in sala pe 01.07.?? Se judeca in vacanta judecatoreasca si se da verdictul intr-o luna ??? Nu au audiat nici un martor, nu au acceptat nici o proba noua.
              • +3 (3 voturi)    
                statul sint eu (Luni, 11 august 2014, 15:30)

                doru001 [utilizator] i-a raspuns lui ionut

                Statul a decis sa-si incalce propriile legi de organizare a licitatiilor?
            • -1 (1 vot)    
              continuare (Luni, 11 august 2014, 14:28)

              ionut [anonim] i-a raspuns lui Marius

              Practic doar au ascultat depozitiile si marturiile tuturor (acuzati, avocati, pocuror). OK sa spunem ca dosarul era clar inca de la instanta precedenta si ca si-au insusit concluziile lor, la sentinta, insa, surpriza!!! la unii s-a dublat, altii ani in plus, unii in minus, unii cu suspendare!!! DE CE ???? De ce prejudiciul nu s-a recuperat prin ,,nationalizarea,, (am pus ghilimele) institutului luandu-se,normal, si eventualele investitii de pe terneuri (cum ar fi turnul INTACT)? De ce sa confisti (confiscare nu sechestru) sediul Antena 1 si bani din contul fetelor? Nu era normal sa se stabileasca ce prejudiciu trebuie sa acopere fiecare din inculpati, se se instituie sechestru pe bunurile acestora si, ok, si ale rudelor daca nu este acoprita suma, iar apoi sa se dea un termen in care sa se plateasca pana la executare? (La Becali, cu ternurile asa s-a facut: s-a stabilit prejuduciu, s-a impartit intre cei trei si apoi s-a dat un termen de plata). De ce dubla masura? Intreb si eu pe cineva mai informat.Si apropo de informatii judecatoarea a fost invitata la Ziua Americii pe 4 iulie, si se pare va fi detasata la o structura europeana (ceva cu antiterorismul).Coincidente ??
              • +1 (1 vot)    
                si eu (Luni, 11 august 2014, 15:35)

                doru001 [utilizator] i-a raspuns lui ionut

                Si eu astept confirmarea / infirmarea acestor informatii. Este interesant.
                Am suspectat eu ca romanii nu pot fi cinstiti nici macar in legatura cu lucruri atit de importante. (V. mai sus postul meu care contine cuvintele "seamana mai mult cu o lupta pentru putere intre mafia americana si mafia rusa".
              • 0 (0 voturi)    
                foarte simplu (Luni, 11 august 2014, 21:09)

                doru001 [utilizator] i-a raspuns lui ionut

                Statul vrea sa recupereze banii furati, nu terenul devalorizat la un sfert din valoare. Statul a vindut terenul cind era scump.

                Banii s-au dus la Voiculescu, la altii mult mai putin. De aceea statul va recupera banii de acolo de unde s-au dus.

                De ce Antena 3 nu foloseste argumentele mele, in legatura cu Videanu si Udrea? Pt. ca ei vor sa fure, nu sa fie inchisi toti hotii.

                Sentinta incearca sa previna repetarea infractiunii. Daca invinuitul, gasit vinovat, afirma ca a facut bine ce a facut, atunci sentinta poate fi marita. Nimeni nu-l obliga pe Voiculescu sa faca recurs.

                In privinta judecatoarei, va rog postati un link. Pentru ce manifestare formala a fost invitata? E normal intr-o democratie ca oficialii sa recunoasca contributiile la binele public. Aceasta judecatoare a avut curaj. Totusi, aici e Romania, si as dori sa verific ce s-a intimplat de fapt.

                Va multumesc. :)
          • +1 (1 vot)    
            pretul (Luni, 11 august 2014, 15:29)

            doru001 [utilizator] i-a raspuns lui ionut

            Sa ne imaginam ca licitatia este trucata si nu aflam pretul corect niciodata.
        • -1 (1 vot)    
          reparatorie? (Luni, 11 august 2014, 15:27)

          doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Ce repara, nedreptatea lui Ceausescu care nu permitea noilor imbogatiti sa devina proprietari de "drept"?
      • +6 (6 voturi)    
        Nu, nu e cazul... (Luni, 11 august 2014, 11:32)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui zamfir ionut

        ..., câtă vreme cumpărarea a avut loc în condițiile specificate de lege.
        Când cumpărarea a forțat legea, se poate ajunge la situația în care cumpărătorul trebuie să-și dovedească buna credință.
        Pare că aici dl. Voiculescu nu a fost foarte convingător în fața judecătorilor.

        Legea prin care s-au cumpărat apartamentele punea în aplicare politica statului de a proteja dreptul la locuință.
        Nu trebuie ignorat nici faptul că pentru multe din acele apartamente fusese plătită chirie o durată lungă de timp, chirie ce a stat la baza micșorării prețului.
        • -1 (1 vot)    
          nimic mai gresit (Luni, 11 august 2014, 12:33)

          ionut [anonim] i-a raspuns lui Mihail_AD

          1. Afla si tu ca niciodata, intr-un stat cu o justitie dreapta, cumparatorul nu trebuie sa-si dovedesca buna credinta!!!!!!! E se prezuma!!!! Atunci cand exista indicii ca bunul cumparat a fost obtinut ilegal de vanzator, sau vandut ilegal statul (acuzarea) TREBUIE SA DOVEDEASCA REAUA CREDINTA A CUMPARATORULUI PENTRU A-L PEDEPSI. Basescu se PREZUMA cumparator de buna credinta al terenului de la Nana nu trebuie sa dovedeasca nimic.
          2. Ce politica a statului de a proteja dreptul la locuinta?? Ce nu puteau sa stea in continuare cu chirie? Aveau greturi, brusc toti trebuia sa devenim proprietari? Nici povestea cu chiria nu sta in picioare. Nu au existat diferentieri la pret functie de perioda de chirie. Cum am mai spus s-au cumparat apartamente date in 1989 la aceleasi preturi derizorii. Probabil nu ai trait acele vremuri. Ce varsta ai.
          • +3 (3 voturi)    
            Atunci când sunt încălcate legile... (Luni, 11 august 2014, 13:13)

            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ionut

            ...este dreptul este dreptul oricui a fost părtaș la o infracțiune să-și dovedească buna credință. Înclin să cred că acest drept este garantat în orice sistem juridic respectabil.

            Da, se putea sta cu chirie. În cazul acesta, însă, statul ar fi trebuit să întrețină imobilele, lucru cam greu de realizat.

            Eu nu am vorbit de diferențe de preț în funcție de chirie, ci de utilizarea acestui argument în stabilirea unor prețuri rezonabile. În același timp, ceea ce îmi amintesc este că prețurile nu au fost aceleași.

            Dacă ați trăit acele vremuri o să vă amintiți, probabil, că ceea ce spun este adevărat. În același timp, nu înțeleg de ce este relevantă vârsta.
            • -2 (2 voturi)    
              alte erori (Luni, 11 august 2014, 14:52)

              ionut [anonim] i-a raspuns lui Mihail_AD

              Uite de ce e relevanta varsta: cand spui TREBUIE sa-ti dovedesti buna credinta si apoi este DREPTUL oricui sa-si dovedeasca buna credinta te contrazici. Trebuie este imperativ, obligatoriu iar a avea dreptul este optional, daca vrei daca ai posibilitatea, nu esti obligat si nu esti pedepsit daca nu o faci. Ai inteles?
              Cand spui ,,ati trait,, folosind pronumele de politete inteleg ca ma consideri mai batran,iar tu esti mai tanar si probabil nu ai trait acele vremuri sau erai mic .Da, am trait acele vremuri si nu inteleg ce vrei sa spui: nu diferente de pret in functie de chirie ci utilizarea argumentului platii unei chirii in stabilirea preturilor rezonabile. In acei ani s-au vandut la ACELEASI PRETURI REZONABILE (spui tu, de fapt erau DERIZORII, dovada ca si le-au cumparat toti si muncitori si necalificati, si pensionari, femei de servici, toti) si apartamente in blocuri noi, din 1989, pentru care nu s-a platit aproape deloc chirie.Nu aveau cum si nu au folosit ca argument chiria.Preturile au fost diferite functie de zona, suprafata, vechimea blocului (nu vechimea chiriasului din fiecare apartament).Am trait si-mi amintesc, altfel nu aduceam subiectul in discutie. Oricum este un exemplu de principiu, la fel putem vorbi de un apartament luat acum prin ANL, ce garantii am eu ca pretul solicitat de stat (oricum ceva mai mic decat pe piata) nu va fi contestat peste vreo 5 ani? Sa cer o expertiza DNA la contractul de vanazre - cumparare?
              • +2 (2 voturi)    
                Haideți să vedem cine se contrazice (Luni, 11 august 2014, 16:25)

                Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ionut

                Dar mai întâi, v-aș ruga să-mi precizați unde ați citit "trebuie" în comentariul meu.

                O asemenea clarificare este strâns legată de subiectul aflat în discuție, adică de buna credință.
                • -1 (1 vot)    
                  reciteste-ti PRIMUL coment (Luni, 11 august 2014, 16:54)

                  IONUT [anonim] i-a raspuns lui Mihail_AD

                  Citez:,,cand cumpararea a fortat legea se poate ajunge in situatia in care cumparatorul TREBUIE sa-si dovedeasca buna credinta,, CITAT EXACT. Si acum sa pornim sa dezbatem.Ma bucur ca in limite decente si de bun simt (sau buna credinta)
                  • 0 (0 voturi)    
                    (continuare din comentariul precedent) (Luni, 11 august 2014, 20:30)

                    Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui IONUT

                    - Se mai poate observa chiar din citatul pe care l-ați redat că mă refer la cazurile când legea a fost deja încălcată. Prezumptivul “poate”a fost adăugat în comentariu cu scopul de a elimina suspiciunea de echivalență între cele două condiții. De exemplu: încălcarea legii de către o rudă nu vă face automat suspect.

                    Precizarea pe care o aduceți e corectă. Statul e partea activă, datoare a demonstra vinovăția. O face pe baza indiciilor disponibile. În cele mai multe cazuri, vinovăția este dedusă. Sunt rare situațiile în care sentința nu lasă loc de dubiu.
                    Atunci când există foloase obținute de inculpate ca urmare a faptelor reclamate, iar implicarea în process rezultă ca urmare a colaborării cu infractorul condamnat, renunțarea la apărarea propriei nevinovății ar fi o eroare. Ce îl aduce pe nefericit în această situație? Propriile greșeli, intenția de a încălca legea sau un concurs de împrejurări nefavorabil.


                    Am înțeles ce vă tulbură din spusele mele: posibila încălcare a unui drept câștigat la Revoluție: prezumția de nevinovăție. Ea există și nu poate fi negată. În același timp, ea nu poate contrazice evidențele.
                    Nu aș putea sfătui pe nimeni ca, în situația în care ajunge suspect, să renunțe la dreptul său de a-și demonstra nevinovăția.
                    (voi vontinua în comentariul următor)
                  • 0 (0 voturi)    
                    (ultima completare) (Luni, 11 august 2014, 20:55)

                    Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui IONUT

                    Să explic ce am vrut să spun cu chiria și prețurile.
                    Faptul că apartamentele erau în mare parte plătite de-a lungul anilor a fost un argument utilizat în dezbaterile pentru aprobarea legii. În plus, vechimea a fost un criteriu la acordarea dreptului de cumpărare.

                    Prețurile apartamentelor au fost într-adevăr, cum precizați și Dvs., diferite și nu aceleași, după cum afirmați într-o altă frază.

                    Aduc două exemple: părinții mei au cumpărat apartamentul în care locuiau, confort redus, vechi de peste douăzeci de ani, la prețul jumătății unui automobil nou, plătind mai puțin decât un unchi, care a plătit de câteva ori mai mult.

                    Dacă asta înseamnă derizoriu pentru Dvs., atunci avem standarde diferite.

                    Nu cunosc situțiile blocurilor noi date pe degeaba. Dacă știți că s-a încălcat legea, puteți sesiza, deși mă tem că faptele s-au prescris.

                    Ideea că o femeie de serviciu nu poate achiziționa o locuință nu o pot comenta.

                    O precizare și despre folosirea pronumelui de politețe: nu o consider strâns legată de vârstă, după cum nu condiționez nici politețea însăși de acest criteriu.
                    Pentru clarificare: am aceeași vârstă cu primul ministru.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Raspuns (Marţi, 12 august 2014, 12:49)

                      ionut [anonim] i-a raspuns lui Mihail_AD

                      Uite cum inteleg eu aceasta prezumtie de nevinovatie si faptul ca nimeni nu este obligat sa si-o dovedeasca. Ipotetic: ai cumparat o masina furata, fara sa ai habar (acte false etc...).Vine procurorul si-ti spune :ati cumparat o masina furata, va rog sa ne dovediti ca nu stiati ca e furata. Tu intrebi: aveti vreo proba, indiciu, declaratie care va face se credeti ca stiam? Raspunsul : nu avem dar vrem sa ne dovediti dumnevoastra ca nu stiati altfel va trimitem in judecata (sau in cazul dialogului cu un judecator va condamnam). Acest lucru nu este posibil. Daca ei nu au probe tu poti sa nu faci nimic. A, daca ei vin cu niste probe (false sa zicem, sau inexacte) atunci evident ca trebuie sa te aperi, e logic,dar in principiu demantand acuzele (este adevarat ca tot o forma de a-ti demonstra nevinovatia este). Eu ma refeream la prima situatie. Ceva de genul : te acuz ca ai furat un ceas, ai dovezi?, nu, dovedeste tu ca nu l-ai furat!
                      In ceea ce priveste vanzarea apartamentelor in 90, da, mie mi se pare ca un apartament chiar si confort redus, vechi de 20 de ani vandut la pretul unei jjumatati de masina este un pret derizoriu (banuiesc, ca este vorba de o Dacie sau Oltcit si nu vreun Porsche, Ferari sau mai stiu eu ce bijuterie). Dupa cum derizoriu mi se pare si pretul platit de unchi pentru un apartament mai mare si mai nou (2-3 masini inseamna de cateva ori mai mult nu?). Nu am spus ca s-au dat blocuri noi pe degeaba,ci ca s-au repartizat apartamente in blocuri noi, inainte de 1990 (repartitii legale catre tineri, sau familii) ulterior si aceste apartamente cumparandu-se dupa aceeasi lege si la aceleasi preturi mici (va dati seama ca o familie cu 2-3 copii care a primit un apartament in 1989 intr-un bloc nou nu-si putea permite sa-l cumpere la niste preturi ,,de piata,,) De asemenea nu putem spune ca apartamentele erau platie (nici chiar cele in blocuri mai vechi) pentru ca in acele vremuri chiria era modica, chiar simbolica, e neacoperind decat niste cheltuieliminime
                      • 0 (0 voturi)    
                        Am o interpretare aproximativ... (Marţi, 12 august 2014, 14:19)

                        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ionut

                        ...similară asupra prezumției de nevinovăție, cu două observații:
                        - apărarea e necesară și în cazul în care probele acuzării nu sunt false.
                        - revenind la buna credință, ultima dată când am verificat, ea nu era definită explicit în legislație. Este însă acceptat că buna credință implică un ansamblu în componența căreia intră diligența.
                        Pus în situația să-și dovedească nevinovăția, cumpărătorul va trebui să arate că a întreprins toate diligențele necesare pentru a se convinge de proveniența legală a bunului achiziționat.

                        În privința apartamentelor, îmi păstrez părerea:
                        - privtizările defectuoase nu pot fi justificate prin echivalarea cu vânzarea de către stat, în condițiile legii, a imobilelor pentru locuit.
                        - din punct de vedere al actualilor proprietari, a achita o casă cu economiile strânse în zeci de ani nu e chiar un preț derizoriu.
                        - discuția despre acoperirea valorii unui apartament e mai complicată, o parte din aceasta fiind acoperită de dreptul colectiv de proprietate.
                        • 0 (0 voturi)    
                          de acord (Marţi, 12 august 2014, 15:46)

                          ionut [anonim] i-a raspuns lui Mihail_AD

                          ...cu prima parte.
                          Referitor la a doua nici nu s-a pus problema ca sa justific privatizari defectuoase prin echivalarea cu vanzarea de catre stat a imobilelor de locuit in anii 90 (repet in anii 90 pentru ca acum este cu totul altceva).Ca sa nu mai spun ca nu s-a facut in nici un moment vorbire de privatizari defectuoase ci ilegale.Eu doar am vrut sa arat ca simpla vindere a unui bun sub pretul pietii nu este in sine o infractiune.Pot fi multi factori sociali, politici etc care sa determine Statul sa vinda sub pret. In cazul ICA, da, probabil ca vanduta in anii 2008 (de boom imobiliar) pentru valoarea imobiliara a terenurilor, deci acceptandu-se inchiderea si valorificarea acestora prin constructii de malluri, cartiere rezidentiale, cladiri de birouri, se putea lua 60mil (din care oricum trebuiau platite niste datorii).Sa vinzi insa ICA obligand cumparatorul sa-l pastreze functional, sa-l dezvolte, sa-i plateasca datoriile si sa-ti dea 60 mil mi se pare prea mult. Nu spun ca 100 de mii nu e foarte putin, spun doar ca exista prea multe semne de intrebare, mult prea multe (le-am prezentat in comenturi mai sus)
                          Cat priveste achitarea apartamentelor cu economiile stranse in zeci de ani nu prea tine,(unii poate au avut economii, desi ti-am spus sumele nu au fost foarte mari) oricat ti s-ar parea de ciudat in anii lui Ceausescu, mai ales ultimii 10 s-a trait greu, nu prea se puteau face economii. Preturile l-a care s-au vandut au fost atat de mici ca fiecare s-a descurcat (cu economii, care au avut, cu imprumuturi, CAR iti spune ceva?, sau in rate dar nu pe douazeci de ani ca acum) Nu este mai putin adevarat ca in acei ani de inceput ai democratiei s-au intamplat multe.... Astfel cu banii pe care-i aveau unii pentru masina (cam 70000 o Dacie) in 1990 s-au trezit ca se aleg cu un televizor color in 1991-1992. La fel si cu apartamentele, au dat avans, au facut rate pe 5-10 ani dar dupa 2 s-au trezit ca-l achita dintr-o leafa. Astfel de vremuri au fost anii 1990 - 1995.
                          • 0 (0 voturi)    
                            N-am nimic de adăugat... (Marţi, 12 august 2014, 17:25)

                            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ionut

                            ...în privința dreptului de cumpărare legală a apartamentelor în anii '90. Se pare aă avem aceeași părere.
                            Este motivul pentru care din start am considerat nepotriviră utilizarea acestei situații ca termen de comparație.

                            De acord și cu ideea că vânzarea la preț redus nu e infracțiune, câtă vreme se respectă legea. Altfel, n-ar exista reduceri de sezon, în magazine. Bineînțeles, și acestea sunt supuse reglementărilor.

                            Am numit privatizările "defectuoase" și nu "ilegale" pentru că nu-mi permit să dau verdicte personale.

                            CAR încă există, sub o formă modificată.

                            Vă dau exemplu de o auto-contrazicere mai inspirat aleasă:
                            - achitarea apartamentelor cu economiile stranse in zeci de ani nu prea tine [pentru că] nu prea se puteau face economii;
                            - fiecare s-a descurcat (cu economii, care au avut...
                            • 0 (0 voturi)    
                              e si nu prea e (Marţi, 12 august 2014, 21:26)

                              ionut [anonim] i-a raspuns lui Mihail_AD

                              Am spus ,, NU PREA tine pentru ca NU PREA se puteau face economii,, si apoi ,,fiecare s-a descurcat (cu economii, CARE au avut),,. In prima situatie nu am absolutizat nu am zis NU SE PUTEAU FACE ECONOMII, am admis ca au existat si exceptii iar in a doua parte exact la aceste exceptii ma refeream (au fost si unii CARE au avut economii desi nu PREA se puteau face).M-am contrazis? Nu. Sunt greu de prins....
                              Si sa continuam ,,intepaturile,, (se pare ca ne plac la amandoi): cand numesti privatizarile ,,defectuoase,, tot un verdict dai.Si tot personal. Puteai sa le zici : de succes, reusite, paguboase, legale, toate erau verdicte personale (mai putin daca nu citai pe cineva sau ceva, un material un articol etc.)
                              Succes in ,,combatere,,.
                              • 0 (0 voturi)    
                                Am înțeles sensul... (Marţi, 12 august 2014, 22:39)

                                Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ionut

                                ...numai că atunci când admiteți că excepțiile sunt suficient de puternice pentru a afecta valoarea de adevăr a propoziției, eliminați și forța argumentului.

                                "defectuoase" poate fi numit verdict, dar nu implică răspundere penală.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Văd că prima parte n-a intrat... (Marţi, 12 august 2014, 13:19)

                      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

                      ...sau a fost reținută de moderator, așa că o rezum aici.

                      Spuneam acolo că toată argumentația Dvs. se bazează pe o presupunere eronată: verbul "a trebui are, printre altele, următoarele sensuri:
                      - "A avea nevoie (de ceva); a fi nevoie (de ceva)"
                      - "A fi probabil sau posibil, a se putea presupune."
                      Definițiile sunt extrase din dexonline.ro, care e o sursă ușor accesibilă de orice utilizator de internet.
                      Observați, deci, că obligativitatea, imperativul, impunerea din exterior pe care o sugerați constiutuie o limitare a sensului verbului "a trebui". Limitarea vă aparține. O puteți considera valabilă pentru propriile formulări. Extinzând-o la afirmațiile altor persoane riscați să greșiți, iar în acest caz eroarea vă aparține.

                      Mai departe, trecând în domeniul logicii, contradicția care afirmați că se găsește între cele două afirmații presupune că una din ele se opune cealeilalte (cu alte cuvinte, când una este adevărată, cealaltă este falsă și reciproc). Această presupunere nu are nici o bază reală. Afirmațiile din comentarile mele pot fi, fără nici o problemă, simultan adevărate, fără a fi însă echivalente.
                      A le considera opuse înseamnă a accepta că există o divergență intenționată între drepturile unei persoane și principiile pe care se întemeiază dreptul, ceea ce nu prea are sens.

                      Mă îndoiesc că aplicabilitatea regulilor logice are vreo legătură cu vârsta. Aplicarea lor, poate.
                      • 0 (0 voturi)    
                        cu tot respectul (Marţi, 12 august 2014, 14:51)

                        ionuit [anonim] i-a raspuns lui Mihail_AD

                        Chiar nu pot fi pacalit in acest fel (cu trimitere la dex si definitii din acesta) Este adevarat, in limba romana multe cuvinte au mai multe intelesuri, in functie de contextul de propozitia sau fraza in care sunt cunoscute.Concret: ,,mie-mi TREBUIE paine,, = a avea nevoie, ,,TREBUIE sa fi fost ametit de la lovitura,,= probabil, posibil, se poate presupune, ,,TREBUIE sa-si dovedesaca buna credinta, nevinovatia,,= imperativ, este nevoie, este obligat. Acum ai inteles? Un cuvant cu mai multe intelesuri intr-o anumita constructie are un anumit inteles. Daca spui cuiva dute sa PUI de mamaliga nu inseamna ca te-ai referit la o pasare!!!
                        Gata cu lectia de romana si nu am avut nevoie de DEX.
                        Mai departe : rezumand, cand spui: ,,cineva TREBUIE sa-si dovedeasca nevinovatia ,, si apoi ,,cineva ARE DREPTUL sa-si dovedeasca nevinovatia,, este o contradictie.(una o exclude pe cealalta) A AVEA DREPTUL exprima o optiune, TREBUIE anuleaza optiunile, impune. Contradictie.
                        Inchei nu fara a ma amuza de unde am plecat si unde am ajuns.
                        • 0 (0 voturi)    
                          Numai că nu e vorba de păcăleli aici (Marţi, 12 august 2014, 16:42)

                          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ionuit

                          Cel puțin, nu în intenția mea.

                          Rezum:
                          "trebuie" nu este antonimul lui "are dreptul". De aici, piatra de temelie a demonstrației Dvs. - contradicția - alunecă în speculație.
                          Mă repet: e absurd să considerăm că ceea ce trebuie contravine drepturilor de orice fel. Din contră, s-ar cuveni să se potrivească în cele mai multe cazuri.

                          Exemplul cu "pui" este inoportun: aici aveți de-a face cu omonime.
                          În cazul lui "trebuie" e vorba de același verb.

                          Revenind la cazul care a inițiat tot acest deranj: dl. Voiculescu chiar trebuia să-și dovedească nevinovăția, pentru că a fost condamnat în prealabil. Asta e valabil chiar și după standardele Dvs, descrise mai sus.
                          • 0 (0 voturi)    
                            nu mai convins (Marţi, 12 august 2014, 21:49)

                            ionut [anonim] i-a raspuns lui Mihail_AD

                            nu este vorba ca trebuie este antonim cu are dreptul. Este vorba ca nu pot fi folosite impreuna privind aceeasi actiune. devine un nonsens (o contradictie). Trebuie sa te culci pentru ca ai dreptul sa o faci???
                            Ai dreptul sa te imbraci in costum la servici deci trebuie sa te imbraci in costum!! Ai dreptul sa-ti demonstrezi nevinovatia deci trebuie sa ti-o demonstrezi! Ti se pare ca suna ,,bine,, ?
                            Ceea ce trebuie nu contravine drepturilor de orice fel ci le anuleaza. Cand cineva iti spune TREBUIE sa faci, ORICE, putem spune ca ti-a anulat toate celelalte drepturi, in afara celui care TREBUIE. Vorbim aici de TREBUIE si AI DREPTUL SA, in legatura cu aceeasi actiune (activitate) in cazul nostru SA-TI DOVEDESTI....., pentru ca normal, daca TREBUIE sa te duci la scoala ai dreptul sa mergi pe jos sau cu taxiul...
                            Am recunoscut ca, intr-adevar orice aparare intr-un proces, cu atat mai mult cand esti si condamnat este o dovedire a nevinovatiei (desi daca ai fost condamnat nevinovatia a disparut ), eu ma refeream la dovedirea nevinovatiei in sine cand nu exista probe care sa te acuze dar ti se cer probe care sa te disculpe.Pana la urma alunecam in filozofie si chestii de interpretari.In principiu da Voiculescu trebuia sa-si dovedeasca nevinovatia si nu a reusit. Nici nu avea cum.
                            • 0 (0 voturi)    
                              Trebuie să te culci... (Marţi, 12 august 2014, 22:47)

                              Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ionut

                              ...și ai dreptul să o faci.
                              Enunțurile sunt independente. Relația nu e nici cazuală, nici antitetică.
                              Într-adevăr, exagerăm în a fi defensivi.
                              În punctele de bază am fost amândoi de acord unul cu celălalt.
        • -1 (1 vot)    
          Aici (Luni, 11 august 2014, 17:00)

          ionut [anonim] i-a raspuns lui Mihail_AD

          ..., câtă vreme cumpărarea a avut loc în condițiile specificate de lege.
          Când cumpărarea a forțat legea, se poate ajunge la situația în care cumpărătorul trebuie să-și dovedească buna credință.
          Pare că aici dl. Voiculescu nu a fost foarte convingător în fața judecătorilor.

          Legea prin care s-au cumpărat apartamentele punea în aplicare politica statului de a proteja dreptul la locuință.
          Nu trebuie ignorat nici faptul că pentru multe din acele apartamente fusese plătită chirie o durată lungă de timp, chirie ce a stat la baza micșorării prețului.
          • 0 (0 voturi)    
            I-am răspuns mai sus... (Luni, 11 august 2014, 20:56)

            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ionut

            ...în cele trei comentarii.
      • +1 (1 vot)    
        pai de (Luni, 11 august 2014, 15:15)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui zamfir ionut

        Adevarul este ca muncitorii care au construit acele apartamente au intrat la puscarie cind au manifestat spontan pentru ca voiau si ei o locuinta. In lipsa pietei libere, repartizarea bogatiei s-a facut prin decizie centralizata, adica prin relatii si impunere cu forta. Asta era normal acum citeva mii de ani, dar intre razboaie Romania a avut o economie decenta, care a fost distrusa de barbarismul stepelor Asiei si care arata intr-adevar ca o infractiune. Totusi, nici inainte de razboi nu era totul perfect, si in opinia mea ar fi fost in beneficiul tuturor partilor implicate sa existe un compromis. De exemplu, locatarii blocurilor comuniste ar fi putut macar sa acopere pretul terenului furat de la fostii proprietari. N-ar fi iesit mult fiindca sint 10 apartamente pe o suprafata mica, si ar fi constituit o buna baza de plecare pentru o societate bazata pe incredere si cinste. Acum Romania seamana mai mult cu Rusia decit cu Europa. Fireste, in tarile civilizate, ca Polonia sau Cehia, exact asta s-a intimplat: o recompensare partiala sau uneori chiar totala - prin repunere in posesie - a fostilor proprietari.
    • -26 (26 voturi)    
      Base - securistul de serviciu (Luni, 11 august 2014, 2:33)

      AIKO100 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Basescu este securistul de serviciu. Piratul turnator comunist Basescu este cel mai mare hot din tara asta. Banii pe care ii are i-a facut exclusiv prin furt. Banii din conturile securitatii, banii din flota, adica banii obtinuti prin munca romanilor, banii astia i-a transferat pur si simplu in conturile lui personale. Voiculescu nu are nici o legatura cu acuzatiile care i se aduc.
      • +13 (13 voturi)    
        Ai si un argument sau proba? (Luni, 11 august 2014, 8:35)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui AIKO100

        Voiculescu a mers la puscarie in baza probelor si condamnat de doua instante. Banii din conturile securitatii sunt la Voiculescu, vezi raportul expertilor Canadieni, angajati de staul Roman. Poate doar o stare alcoolica profunda sa justifice delirul tau.
        • +4 (4 voturi)    
          pt. ce ii (Luni, 11 august 2014, 12:43)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          trebuie argumente?
          el e stapanul adevarului absolut.
      • +12 (12 voturi)    
        Q.E.D. (Luni, 11 august 2014, 10:00)

        Pseudonim12 [utilizator] i-a raspuns lui AIKO100

        Aici se vrobea despre mizeriabilitatea unor idivizi gen voiculescu si mircea badea.///
      • +1 (1 vot)    
        putin partinitor? (Luni, 11 august 2014, 15:45)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui AIKO100

        Ultima fraza e tare.
    • +13 (13 voturi)    
      românii simpli?!? (Luni, 11 august 2014, 10:05)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      ...care, ăia fascinaţi de antena 3 şi răposatul OTV? să fim serioşi!
      „Un popor care votează corupţi, impostori, hoţi şi trădători , nu este victimă. Este complice!”

      George Orwell
    • +3 (3 voturi)    
      corectura (Luni, 11 august 2014, 11:22)

      Simona [anonim] i-a raspuns lui revo

      in articol se spune: 60 metri patrati! nu 100
    • -1 (3 voturi)    
      Wrong... (Luni, 11 august 2014, 11:57)

      Istvan [anonim] i-a raspuns lui revo

      Gresit. Apartamentul parintilor mei are 104 mp si a fost construit in 1976. Alte certitudini mai ai mataluta?
    • 0 (0 voturi)    
      cine vorbeste fara sa se informeze? (Miercuri, 13 august 2014, 0:04)

      Oana [anonim] i-a raspuns lui revo

      numai ca de cumparat a cumparat in 2003....inainte de a urca preturile, cand un apartament era max 10-12 000
      dovada: http://indeximobiliar.blogspot.ro/2009/02/preturile-imobiliare-in-bucuresti.html
  • +96 (102 voturi)    
    mda ...zici badea si ///<br> (Duminică, 10 august 2014, 12:49)

    torna_fratre [utilizator]

    oare nu se gaseste un om normal ca atunci cand il vede pe badea cu alaiul de zombii A3,duminica, sa-l intrebe :
    De ce nu iesi cu copilul la plimbare duminica?
    E mai important felix decat copilul tau?
    Astea ar fi intrebari care trebuiesc puse...pentru chickychen shpagat mincati-ash!
    • +21 (25 voturi)    
      mircea badea (Duminică, 10 august 2014, 21:34)

      CASIO [anonim] i-a raspuns lui torna_fratre

      Pai tocmai pentru copilul lui iese.S-a inchis banca si ii este frica ca va muri de foame toata familia lui.Cale lunga M.Badea,sper sa nu-ti treaca prea repede....fa ceva figuri sportive ,arata-ti muschii,penele din fund ca sa ne distram si noi...numai asa faceti retring.
    • +17 (21 voturi)    
      ? (Duminică, 10 august 2014, 21:44)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Badea are ce sa apere, securistul isi respecta latraii si ii platea bine. Isi poate plimba copilul unde vrea el daca jigodia e eliberata din inchisoare, altfel lucrurile nu mai stau la fel de bine. Ceea ce nu inteleg e cum naiba sa iesi din strada pentru jigodiile astea tu, pensionar amarat, caruia cel mult ii creste tensiunea in soare, altceva ce speri?
      • +7 (7 voturi)    
        fringuif@yahoo.com (Luni, 11 august 2014, 8:31)

        Tavi02 [anonim] i-a raspuns lui Natasa

        chiar ati uitat ce adanc era infiltrata securitatea in randul populatiei "de tip nou"??? astia sunt turnatorii "de buna credinta" ai lui ceausescu ... aia care se bucurau daca vecinul ajungea la inchisoare ca si-a cultivat parcela din spate;e blocului!
    • +6 (6 voturi)    
      nu astea (Luni, 11 august 2014, 12:02)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      ci urmatoarea: cand Realitatea TV avea dificultati financiare, iar Victor Pisoias Ponta modifica pe sestache legea insolventei incat postul respectiv sa nu mai poata emite, unde facea Mircica Circar Badea spagatul pentru libertatea presei?
  • -63 (101 voturi)    
    pleonasmul zilei (Duminică, 10 august 2014, 12:50)

    Mazeta [utilizator]

    Privatizare frauduloasă.
    • +31 (43 voturi)    
      Inteleg (Duminică, 10 august 2014, 13:11)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      ca pentru tine orice privatizare e un furt.In sfarsit, m-am dumirit cine esti...
      • -37 (43 voturi)    
        Statul Român (Duminică, 10 august 2014, 15:39)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        a confiscat proprietăți în mod fraudulos, prin naționalizare. I se răspunde cu aceiași monedă, ca de la hoț la hoț.
        • +13 (17 voturi)    
          Si cu ce este (Duminică, 10 august 2014, 21:33)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          mai bun, hotul, turnatorul de felix?
          Ce i/a furat lui statul roman?
          Mie mi se pare ca nenorocirea asta de om a furat de la statul roman care a furat de altii care au muncit!
          Ce ti/e cu logica la voi! Adica... nu e!
          Dar la cat de ... sunteti, e normal sa incurajati furtul, hotia, minciuna, delatoria, milogeala, lipsa de cultura si carte, ...
          costica, costica, fa lampa mai mica!
          (Sa nu mori de frica!)
          Scarba de oameni ca voi!
          (e de la ala cu shpagatu')
        • +3 (11 voturi)    
          Ti se pare ca hotii de acuma (Duminică, 10 august 2014, 22:33)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          sunt cu mult diferiti de aceia care conduceau statul roman cand au confiscat proprietatile?
          • +10 (12 voturi)    
            foarte! (Duminică, 10 august 2014, 23:10)

            stefan [anonim] i-a raspuns lui ty

            Sunt foarte diferite! Nimeni nu are dreptul de a confisca averile facute cinstit, dar justitia unui stat de drept are obligatia de a confisca averile facute prin furt si inselaciune.
        • +7 (7 voturi)    
          Statul Roman (Luni, 11 august 2014, 8:36)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          prin reprezentantul sau Ceausescu a platit furtul. Asteptam aceiasi pedeapsa si pentru infractorul Voiculescu
      • +7 (7 voturi)    
        fringuif@yahoo.com (Luni, 11 august 2014, 8:37)

        Tavi02 [anonim] i-a raspuns lui Jar

        cine nu vrea sa aiba informatii, cine refuza sa gandeasca cu cei doi neuroni fara sinapsa intre ei, cine foloseste telecomanda doar pentru a se scarpina pe spate ... (samd) nu poate decat sa absolutizeze fiecare enunt! .... la fiecare privatizare ar fi existat si variante mai bune! evident ca se trag sfori, ca se "aranjeaza caiete de sarcini" ca se face lobby ... asta e peste tot in lume, dar aici privatizarea NU a fost anuntata legal .... deci, refuzatorule de informatie, este un furt
    • +43 (51 voturi)    
      Dacia-Renault? (Duminică, 10 august 2014, 14:38)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      iti suna a pleonasm?
      Sau Cimentul Medgidia - Lafarge?
      si multe altele. Pe intelesul tau privatizare frauduloasa este atunci cand "investitorul" este un securist.
    • +38 (46 voturi)    
      Stim, asa e in Rusia la tine (Duminică, 10 august 2014, 15:25)

      Andrei Bz. [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Stim, asa e in Rusia, la tine. Toate companiile au fost vandute unor miliardari apropoiati Kremlinului iar cei neapropiati au fost trimisi la puscarie in Siberia si dezbracati de avere (vezi cazul Yukos).
    • +12 (14 voturi)    
      ma initreb (Duminică, 10 august 2014, 16:37)

      Mayo [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      cum ramane cu traficul de influenta de la Guvern. de ce nu se incepe urmarirea penala pt toti cei implicati?
    • +5 (5 voturi)    
      AI FOST IERI... (Luni, 11 august 2014, 8:38)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      la "plimbare"?
      Ai dat si tu vreun sut sau un cap in gura, ceva?
  • +107 (121 voturi)    
    Plangere penala impotriva Antenei 3 (Duminică, 10 august 2014, 12:51)

    Andrei Bz. [anonim]

    Am si eu o intrebare: nu depune nimeni plangere penala impotriva Antenei 3 pentru ceea ce este o incercare transparenta de a instiga oamenii sa iasa in strada impotriva institutiilor statului de drept?

    Sa nu ne jucam. Acesti odiosi testeaza apele. Daca reactia oamenilor era mai favorabila lor, ar fi dat jos orice manusi: asa cum s-a intamplat in 2012 cand populatia era mai receptiva fiind afectata de criza economica, si asadar mai usor de manipulat.

    Nu ne permitem sa traim tot timpul cu sabia lui Damocles asupra capului, televiziunea stat in stat, despre care Ponta, premier si potential presedinte (!!!) spune aprobator: "Antena 3 va fi aici!".
    • +75 (83 voturi)    
      Asta e treaba CNA (Duminică, 10 august 2014, 13:04)

      bigbrother [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Bz.

      Dar aceasta institutie pare departe de dorinta de a face ceva. In rest, se pot depune plangeri la CNA, se pot face actionari in instanta de catre cei calomniati. Oricat s-ar plange unii, in tara asta exista o libertate a presei, exista libertate de opinie, acum 25 de ani asa ceva era de neconceput in Romania.

      Din pacate, magarii de la A3 transforma un drept intr-o porcaiala publica si incearca sa manipuleze prostimea. Iar cand prim ministrul tarii isi declara fatis sustinerea pentru acest post, nu ramane decat sa se traga cu artileria grea. Si va urma in curand, prin situatia sediului A3, sunt curios ce vor alege acestia, sa plateasca chirie statului sau sa plece de acolo.
      • +59 (65 voturi)    
        Ce fac serviciile? (Duminică, 10 august 2014, 13:44)

        XtrO [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

        Nu cred ca e doar treaba CNA in toata isteria specifica a3, care in ultimele zile a capatat nuante mult mai periculoase decat cele pentru care e abilitat CNA-ul, in varianta in care institutia respectiva nu ar fi doar presul pe care isi sterge picioarele tot trustul media Intact si care, deci, nu conteaza. E vorba de fapte care tin de ordinea sociala, de siguranta nationala si de Statul de drept: incitarea la ura, injuriile si amenintarile adresate tutror care au alta opinie decat cea dictata de linia propagandistica a respectivului trust, incitarea la violenta, chemarea populatiei la acte orchestrate de cativa indivizi violenti, cu tendinte clare privind contestarea deciziilor Justitiei si deci, a ordinii de drept, etc. etc. Oare ce fac serviciile care trebuie sa vegheze asupra acestor propagandisti si asupra acestor fapte? Sper ca nu dorm in bocanci si in curand vom vedea masurile luate pentru a stopa definitiv astfel de apucaturi cu tenta legionar-nazista.
    • +24 (28 voturi)    
      plangere penala Antena 3 (Duminică, 10 august 2014, 15:47)

      grupa sanguina A3 [anonim] i-a raspuns lui Andrei Bz.

      Dar, poate ar fi bine sa organizam langa Cotroceni un punct de Crucea Rosie dotat cu apa si hartie igienica pentru acesti Badea, Gadea, Stoicescu & Company
    • -38 (46 voturi)    
      la puscarie (Duminică, 10 august 2014, 16:05)

      george [anonim] i-a raspuns lui Andrei Bz.

      ///... a iesi la plimbare...nu inseamna instigare.
      ///... si apoi sa vb de justitia independenta a /// sunt mii de oameni care sprijina Antena 3...de ce va bateti joc de ei?
      • +16 (20 voturi)    
        . (Duminică, 10 august 2014, 17:10)

        Wilson [utilizator] i-a raspuns lui george

        "A ieşi la plimbare" aşa cum a definit pentru voi maestrul Mircea Badea este un abuz de drept, lucru la care latrinele se pricep să îl facă cel mai bine. Au denaturat conţinutul libertăţii de exprimare şi a independenţei presei şi le-au deturnat către un scop odios. Ţara asta e plină de şmecheri care "ies la plimbare" şi deturnează drepturile şi libertăţile de la scopul lor şi de-aia suntem într-o aşa mare mizerie.

        Vreţi să protestaţi, luaţi-vă autorizaţie. Cius!
        • -5 (5 voturi)    
          Raspuns (Luni, 11 august 2014, 10:12)

          nante [anonim] i-a raspuns lui Wilson

          Constat ca au luat foc basistii. Ce nu le convine lor ? Ca la "plimbare", in Bucuresti, au fost 4000 de oameni, si au inceput plimbarile si in alte 10 orase. Oare toti acesti "plimbareti" or fi nebuni ? Si cu libertatea presei ce facem ? inchidem televiziunile care nu convin Cotroenilor ...?
          Sunt curios ce se va intampla in zilele care urmeaza. Sa ne amintim ce s-a intamplat cand Basescu l-a batjocorit pe Arafat ! Si atunci au iesit oamenii in strada !!!
          • +2 (2 voturi)    
            . (Luni, 11 august 2014, 15:10)

            Wilson [utilizator] i-a raspuns lui nante

            Plimbarea nu se face pe carosabil. Dacă se întâmpla să fiu acolo, blocat în trafic şi dădeam peste vreo 500 de plimbăreţi cu maşina, tot ei îşi luau amendă, cel puţin pentru faptul că traversau neregulamentar şi mai şi plăteau ca să îmi îndrepte tabla.

            Şi am văzut cum e cu libertatea presei, de şi-a luat omorul jurnalista de la B1.

            Nu eşti tu în stare să digeri altceva decât scuipatul lui Badea şi Gâdea care are gust de "plimbare", aşa că te las. Cius!
      • +10 (14 voturi)    
        pentru că (Duminică, 10 august 2014, 17:26)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui george

        sunt fără creier, fără caracter... și aș putea să continui!
      • +16 (20 voturi)    
        raspuns: (Duminică, 10 august 2014, 19:30)

        SlyK [anonim] i-a raspuns lui george

        Nu ne batem joc de ei, le vrem binele
      • +10 (14 voturi)    
        Le dorim doar (Duminică, 10 august 2014, 19:56)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui george

        insanatosire grabnica.
      • +9 (13 voturi)    
        Asa e! (Duminică, 10 august 2014, 21:34)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui george

        feliz s/a "plimbat" foarte mult!
        Bai, tata, tu ai cap ca sa nu/ti ploua in gat?!
    • -8 (12 voturi)    
      plangere ........ (Duminică, 10 august 2014, 19:45)

      XCX [anonim] i-a raspuns lui Andrei Bz.

      Andrei (anonim),se vede de la o posta ca esti un basist inrait.Dute la el si plecati pa mare cu barca,ne mai avand flota.DRUM BUN SI VANT LA PUPA,DAR FARA INTOARCERE
      • +3 (3 voturi)    
        Basistii... (Luni, 11 august 2014, 11:49)

        mircica [anonim] i-a raspuns lui XCX

        Draga XCX, poate înveti si ceva româneste... Nu de alta, dar noi, basistii, nu prea întelegem ce vrei sa spui...

        Cu drag, Mircica...
    • +4 (6 voturi)    
      Cuvantul cel mai important este: "aici" (Duminică, 10 august 2014, 22:39)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Bz.

      Adica alaturi de Ponta. Nu uita fobia lui de a-si subordona totul.
    • +1 (5 voturi)    
      corect (Duminică, 10 august 2014, 23:17)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui Andrei Bz.

      Exact la asta ma gandeam si eu. Cred ca ceea ce fac oamenii aia trece dincolo de ceea ce inseamna "dreptul la libera exprimare".
  • +58 (64 voturi)    
    Se plimba. Deocamdata. (Duminică, 10 august 2014, 12:53)

    badea mircea [anonim]

    In conditiile in care nimeni nu va mai angaja acest mascarici, in curand va sta. Fie cu mistria in mana pe santier, fie cu ochii inchisi si mainile pe piept. Ca un soi de trezire la realitate a unui Neo ratat din nastere. Condoleante cat mai de curand!
  • +95 (103 voturi)    
    Mircea Badea nu se plimba, este plimbat (Duminică, 10 august 2014, 12:53)

    bigbrother [utilizator]

    precum un catelus care nu stie altceva decat sa latre si sa faca treaba mare in mijlocul drumului, considerand astfel ca e cel mai tare din parcare. Iar cand este admonestat precum un caine rau, maraie si turbeaza.

    Mircea Badea este o gluma proasta a televiziunilor, un rebut aruncat tarziu in noapte pentru ineptiile pe care le spune, incercand sa para inteligent si spiritual cand de fapt e doar patetic si prost crescut. Precum acel director, incearca sa manipuleze si a reusit cu o parte din populatie printr-o lobotomie televizata, o performanta care, daca ar fi fost folosita pentru a face bine, ar fi fost de laudat.

    Din pacate, abnegatia si pasiunea lui pentru o idee este prost canalizata catre o canalie care si-a batut joc de un popor intreg. MB isi canalizeaza ura si defuleaza doar intr-o singura directie, precum cainele care latra la usa. Unui caine i s-ar pune botnita, lui MB se pare ca CNA n-are de gand sa faca asta si aici apare intrebarea de cine este "plimbat" acest individ de inca nu are botnita pusa.
    • +40 (46 voturi)    
      excelenta postare! (Duminică, 10 august 2014, 13:50)

      brahmenau [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      mai concret nu se poate explica fenomenul...
    • +11 (15 voturi)    
      Nu e vorba de pasiune prost canalizata (Duminică, 10 august 2014, 18:50)

      TheRealGicaContra [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Țucalarii lui Voiculescu sunt constienți ca s-a infundat conducta cu bani. Toti acesti indivizi au fost platiti cu varf si indesat sa latre orbește la comanda in directia aratata de Domnul Profesor. Daca sunteti interesati sa vedeți cat caștiga un asemenea exemplar, intrati pe site-ul MAE si verificați declarațiile de avere ale Irinei Raluca Zidaru, soția lui Radu Tudor. Acum, cand corabia se scufunda, cum se vor salva șobolanii?
      • +8 (12 voturi)    
        Doar din drepturi de autor 375 599 RON pe an (Duminică, 10 august 2014, 22:26)

        Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

        ... asta daca va intrebati cat costa sufletul unui dirijor de la antena3... Radu Tudor !

        Mda, e totul din suflet, din pasiune, din dragoste pentru romani... lolozaur :-))
  • +34 (40 voturi)    
    Trebuie.. (Duminică, 10 august 2014, 12:55)

    cititoare [utilizator]

    Sa ne spui numele jurnalistului.
    • +42 (48 voturi)    
      alege un antenist la intamplare (Duminică, 10 august 2014, 13:25)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      si nu poti gresi.

      reactiile lui Gadea, Badea & Co la condamnarea numitului Dan Voiculescu au aratat foarte clar ca "jurnalistii" trustului Intact sunt doar niste slugoi, carora le dispare sursa de hrana daca li s-a mutat "dom profesor" la zabrele. Ura lor pentru "regimul basist" e sustinuta cu bani grei primiti ca salarii sau credite "prietenesti", bani obtinuti prin mijloace ilicite precum frauda si santajul.

      tot circul din aceste zile a fost pregatit din timp. Si e foarte bine ca a fost pregatit, pentru ca asa ii putem vedea, in toata scarbosenia lor, pe toti cei care au supt vreun folos de pe urma lui Felix si-acum trebuie sa-si aduca obolul.
    • +4 (6 voturi)    
      ARR (Duminică, 10 august 2014, 17:06)

      JoeLemonade [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Recunosc stilul de self-aggrandizement specific unui anume personaj din conducere, care se considera un mega-profesionist, din nefericire foarte confortabil cu propria lipsa desavarsita de moralitate.

      Problema cu ei este ca se cred exterm de inteligenti. Nu le pot raspunde decat cu acest citat din Paleologu:

      "Cred asadar si în realitatea „Celui viclean”, constat adicã viclenia Prostiei si prostia vicleniei. Cãci asta e Diavolul : Prostia. El nu e, cum crede lumea, destept, subtil, ironic, mefistofelic” etc. Nu. E prost. „Inteligentã diabolicã” : sintagma asta e stupidã, e un non-sens. Diabolicã e numai prostia (rãutatea si Rãul sunt efectele ei secundare."
    • +4 (6 voturi)    
      nu conteaza numele, (Duminică, 10 august 2014, 20:32)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      putea fi replica oricui de la Latrine. Sunt o apa si-un pamint si ei stiu asta.

      Un amendament privind replica:
      Corect ar fi fost: "În fiecare seară manipulez câteva milioane de oameni " prosti.
      • +2 (2 voturi)    
        zadarnic (Luni, 11 august 2014, 8:37)

        NC [anonim] i-a raspuns lui __alex__

        nu numai prostii.Si cei care au interese obscure.Adica cea mai mare parte a populatiei. Prostii+interesatii.(luati o singura data).De asta sunt periculosi acesti nenorociti cu antenele lor.Nu va mai faceti iluzii ca nu stiu ce dezvaluiri schimbva lucrurile.Acum poti sa spui absolut orice atrocitate despre astia multiubiti de la antene sau despre Ponta.Nu conteaza nimic.traim intr-o societate pervertita .
    • +3 (7 voturi)    
      nu ese necesar numele (Duminică, 10 august 2014, 22:03)

      c.radu [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Nu este nevoie de nume. Este evident ca toti realizatorii de la A3 cu asta se ocupa. Unul care cred ca are si scoala pentru asa ceva este Gadea, care a invatat tehnicile de manipulare a constiintelor la institutul adventist. Si a ales sa slujeasca, din nefericire, diavolului, cel care face din alb negru, din bine rau, din drept nedrept in mintile celor care-l asculta.
  • +40 (46 voturi)    
    Inca un lucru (Duminică, 10 august 2014, 12:56)

    Andrei Bz. [anonim]

    Va rugam sa faceti public numele acestui infractor de jurnalist care isi permite sa se joace cu destinele unei tari. Sau sa mai asteptati si sa-l prindeti cu o camera ascunsa si pentru Toma necredinciosii din aceasta tara. Cum considerati. Nu trebuie sa avem nici un fel de respect pentru acesti tartori. Ei nu sunt nici macar oameni daramite jurnalisti!!
    • +25 (31 voturi)    
      NU-I NEVOIE (Duminică, 10 august 2014, 13:51)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Bz.

      Acel individ care devine extra-lucid după niscai vin NU MĂ INTERESEAZĂ. Dacă ”inteligența” lui românescă nu-i spune cărei puteri străine îi folosește manipularea a milioane de oameni, sau îi spune și nu îi pasă, el este doar încă UN TRĂDĂTOR într-o listă prea lungă ca să-mi obosesc memoria cu ea.
    • +5 (9 voturi)    
      Presupun (Duminică, 10 august 2014, 15:25)

      feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Bz.

      Razvan Dumitrescu. El este cel mai bun in manipulare, urmat de Ursu. Gadea e doar un prostovan care cred ca si crede ceea ce spune. Pe R. Dumitrescu l-am urmarit de la Realitatea cum conducea discutia si cum isi indrepta invitatii mai grei de cap spre concluziile care le vroia. Este un profesionist, ce mai. Cat despre Badea, am mai spus-o. O copilarie fara jucarii, alta explicatie nu am.
      • +2 (2 voturi)    
        Wrong. S-a jucat PREA MULT cu "jucaria". (Luni, 11 august 2014, 9:14)

        Skeptical [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

        .
  • -35 (51 voturi)    
    exprimare libera (Duminică, 10 august 2014, 12:56)

    Cetatean [anonim]

    Este o vorba "Calca apa ca te duci la fund". Nu vrea sa mai aud de cenzura in nicio forma cred ca fiecare are dreptul la exprimare libera.
    • -33 (43 voturi)    
      corect (Duminică, 10 august 2014, 13:37)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean

      Presa și manipularea sunt surori bune. Care este soluția? Firește, să existe surse de manipulare cât mai multe și mai diverse, nu cât mai puține.

      Televiziunile și ziarele sunt primele victime ale cenzurii, dar marea miză este internetul. Nu mai e mult până acolo.
      • +24 (30 voturi)    
        asa scrie in manualul micului trotkist? (Duminică, 10 august 2014, 14:48)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Manipulati, manipulati , pana la urma va iesi ceva.
      • +8 (10 voturi)    
        "Presa și manipularea sunt surori bune" (Duminică, 10 august 2014, 15:45)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Au facut presa in Romania Eminescu, Caragiale, Hasdeu, Maiorescu, Iorga - si ma opresc (ei - nu, ca sunt multi). Si nici nu comentez nimic. Doar redau trei vorbe celebre lansate de unul dintre cei mentionati: "Amice, esti idiot"!
        Acum iti dai seama ca-i un pamflet?! cam ca la badea Mircea...
    • +24 (32 voturi)    
      cum ai scris? (Duminică, 10 august 2014, 13:52)

      brahmenau [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean

      Libera? Chiar nu va e rusine? Ce inseamna libera, sa tragi doar intr-o directie????
      • -10 (12 voturi)    
        Da, exact asta inseamna (Duminică, 10 august 2014, 18:49)

        pantelimon12 [utilizator] i-a raspuns lui brahmenau

        E fix spiritul definitiei: presa e libera cand are voie sa "traga" doar intr-o directie, cand poate avea orice opinie chiar daca e diferita de a ta sau de a majoritatii.
        Nu te forteaza nimeni sa aderi la respectivele opinii sau sa te uiti la televizor.
        • +2 (6 voturi)    
          Si eu daca "trag"in (Duminică, 10 august 2014, 21:37)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui pantelimon12

          ma/... tot presa libera ma numesc, nu?
          • -5 (5 voturi)    
            Ai putea lucra linistit in presa (Luni, 11 august 2014, 1:39)

            pantelimon12 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            Ai raspuns fix la nivelul discursului care te scandalizeaza pe tine la a3, numai ca atunci cand fac ei asta e naspa, cand o faci tu e acceptabil, nu? Sau care ti-e explicatia?
            • +3 (3 voturi)    
              NU e adevarat! (Luni, 11 august 2014, 8:36)

              , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui pantelimon12

              Am observat ca la astia ca voi, a argumenta, nu conteaza!
              A fi civilizat si a explica adecvat, nu conteaza!
              Atunci, ca sa fiti in stare sa pricepeti ceva, trebuie sa se vorbeasca pe limba pe care o intelegeti!
              Deci, la Roma te porti ca romanii, in cocina ca porcii!
              Intelegi?!
    • +29 (35 voturi)    
      Cetatene (Duminică, 10 august 2014, 14:47)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean

      Ce crezi ca s-ar intampla daca eu te-as face albie de porci aici? Daca as folosi cuvintele pe care le foloseste Badea zi de zi?
      Ar insemna ca imi exprim dreptul la libera exprimare sau ar trebui ca unul din editorii HN sa imi editeze postul sau sa nu-l afiseze.
      Libertatea de exprimare se termina acolo unde incep drepturile tale de cetatean.
      Iar M. Badea a trecut bariera asta de foarte multa vreme cu acceptul CNA-ului.
      • 0 (2 voturi)    
        Usor,cetatene turmentat. (Luni, 11 august 2014, 15:03)

        Anon [anonim] i-a raspuns lui AliKimiku

        Pentru voi mai mult conteaza maniera in care o zice un om decat CE ZICE.Chiar daca zice un adevar legat de 'politica','democratia' despre stralucita conducere,voi tot la vocabular atacati.
        Mai mult conteaza ce zice omul,care deranjeaza basistii,ceea ce e si normal.
    • +4 (10 voturi)    
      Bineinteles ca fiecare (Duminică, 10 august 2014, 15:40)

      somesanu [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean

      trebuie sa aibe dreptul la exprimare libera. In limite civilizate, totusi.
      Ceea ce nu inseamna ca poti arunca continutul olitei cu rahat pe geam, de la etaj. De ce sa ma cenzurezi daca asta vreau sa fac eu? Cum ti s-ar parea sa-ti aterizeze asa ceva pe umar?
    • +6 (10 voturi)    
      Si unde zici ca e cenzura aia?! (Duminică, 10 august 2014, 21:36)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean

      Vad ca latrinele elimina zilnic dejectii!
      Da', frate!
      Cine le/a inchis gura?!
      Auzi, tu respiri singur sau ai manual de instructiuni de pe latrine?!
  • +36 (46 voturi)    
    bacalbasaultras@yahoo.com (Duminică, 10 august 2014, 12:58)

    Constantin Ioniță [anonim]

    Cred că plecați de la un raționament profund greșit in legătură cu postul Antena 3! Dar de ce să nu fie oprit de autoritățile statului? La căte zoaie a aruncat pe oamenii de valoare ai țării, cred ca singura măsură reparatorie este ridicarea licenței de emisie și concedierea absolut tuturor angajaților trustului, fără drept de a mai munci undeva și fără drept de pensie și șomaj! Zic asta, pt că știau unde lucrează, pe cine il servesc și mai ales cine ii plătesc! Ridicând salariul lor imens lunar de la casieria postului bolșevic, au știut și au girat!!!
    • -5 (7 voturi)    
      abuz (Duminică, 10 august 2014, 16:24)

      sofia [anonim] i-a raspuns lui Constantin Ioniță

      sigur! acum inchidem antenele, maine nationalizam casele celor care nu ne plac!!!! poate chiar a dumitale!
  • -54 (72 voturi)    
    Eh lasati... (Duminică, 10 august 2014, 13:07)

    Gigi Kent [utilizator]

    Unul a ajuns Presedintele Romaniei mintind si manipuland. Astia de la Antena 3 fac doar audienta.

    Si nu mai fiti asa suparat pe Voiculescu pentru ca detine una dintre putinele organizatii are inca mai face cercetare in Romania, angajeaza si are rezultate. Stiu, stiu, terenul! Pai cu terenul ala cu tot pana la preluare ICA era in paragina / falimentara. Poate era mai bine sa fie vanduta tot pe o suma modica (normal) unor rechini imobiliari care faceau praf institutul si ridicau niste mall-uri acolo. Aia sigur nu faceau scandal politic si nu il suspendau pe cel mai drept si mai cinstit dintre romani.
    • +34 (42 voturi)    
      fumuri, tovarase, fumuri (Duminică, 10 august 2014, 13:31)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ai dreptate, tovarasul Ion Iliescu a ajuns presedinte si s-a mentinut la putere mintind, manipuland si omorand oameni nevinovati. E-un camarad de nadejde al lui Voiculescu.

      turnatorul securist Voiculescu nu detine nimic, pentru ca tot ce a fost/este pe numele lui apartine natiunii romane, din ai carui bani furati si-a construit un imperiu financiar si media. Vine si dosarul Crescent pe teava.
    • +28 (34 voturi)    
      Manipularea continua (Duminică, 10 august 2014, 13:42)

      nickol [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Nu incercati sa minimalizati ce a facut Voiculescu , el pur si simplu si-a alocat o parte din averea acestei tari , si ar fi continuat mult si bine in acest fel daca nu era oprit . Adica a luat cu japca de la stat ce i-a placut lui ,asa ... hai si un institut de cercetari ,hai si niste terenuri prin Baneasa ,omul asta vroia sa - si bage Romania in buzunarul de la pantaloni .Nu sesizati aici o megalomanie ? ?Nu stim ce s-ar fi ales de acelel terenuri cumparate de el , dar nu cred ca era singurul care le-ar fi cumparat si de ce macar nu le-a cumparat la pretul real ?
      • -6 (24 voturi)    
        Ba sesizez... (Duminică, 10 august 2014, 15:09)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui nickol

        Sesizez si Videanu - Ruschita, Patriciu - Petromidia, Niculae - Astra, OMV - Petrom, Paunescu - devalizare Bancorex (in solidar), samd samd samd ... si unul, doi cu averea confiscata si 10 ani la bulau (daca il adaug si pe SOV). Amandoi au cantat in biserica. Si in Rusia Putin i-a bagat la mititica pe oligarhii care au avut si pretentii politice. O fi si acolo tot pe baza de "stat de drept".
        • -1 (17 voturi)    
          ... (Duminică, 10 august 2014, 15:57)

          ladrone [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Poti adauga si Sidex, Alro etc. Observ ca 99% din comentatorii HN au mentalitate becaliana: "Terenul, cat e terenul?" De parca ala a cumparat un teren, nu o societate cu active si pasive.
          • -4 (8 voturi)    
            :) (Duminică, 10 august 2014, 17:18)

            Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ladrone

            Se pot adauga desigur. Mai alex Alro, care am inteles ca a fost "privatizat" chiar de catre Traian Basescu. Care apoi lua bani cu valiza de la rusi ca sa ii dea energie ieftina.

            Bine asta cu "vedem doar activul contabil, pasivul contabil nu exista" e tipica.

            Ma gandesc acum de exemplu ... daca s-ar privatiza Oltchimul pe 1 euro cu un investitor care sa nu il taie si sa-l dea la fier vechi, sa-l puna pe picioare, sa ofere in continuare locuri de munca, ar intra DNA-ul pe fir?
            • -1 (1 vot)    
              CORECT (Luni, 11 august 2014, 19:40)

              Ionut [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

              Un exemplu perfect. Cu cat sa vanda statul Oltchimul, in conditiile in care vrea sa-l mentine in functiune? Sa stabileasca exclusiv valoarea terenurilor si cladirilor acestuia? Ar iesi un pret urias, plus datorii plus investitii, l-ar lua cineva? Chiar crede cineva, sincer, (inclusiv procurorul) ca cineva ar fi dat 60 de milioane pe ICA, in conditiile in care ar fi trebuit sa-i pastreze activitatea, sa-i plateasca datoriile si sa si investeasca in ruinele existente? Repet fara sa aiba voie sa-l faca mall sau cartier rezidential.
          • +7 (11 voturi)    
            99% din comentatorii HN (Duminică, 10 august 2014, 19:10)

            Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui ladrone

            Crezi ca esti mai inteligent decat 99% din comentatorii HN daca folosesti "active" si "pasive"? Dai dovada doar de aroganta si tupeu.
      • -1 (1 vot)    
        nu stim? (Luni, 11 august 2014, 19:31)

        ionut [anonim] i-a raspuns lui nickol

        Nu stim ? Cum adica? Nu avem mii de exemple? Pe ce terenuri sunt ridicate majoritatea mallurilor, cladirilor de birouri, cartierelor rezidentiale? Nu cumva asa se puteau obtine cle 60 de mil. ? Nu vedeti absurdul situatiei, statul nu confisca vechiul institut cu terenurile sale (si eventual in plus cladirile care au aparut intre timp pe ele, cum ar fi turnul Intact) si sa le transforme in 60 de miloane (sa vedem si noi cum) ci lasa ICA in continuare lui Voiculescu (firmelor lui sau ale fetelor) si vrea sa ia bani si alte bunuri de 60 de milioane. Altfel spus tu ramai cu Institutul si investeste in el si zbatete sa functioneze iar noi luam 60 de milioane. E corect?
    • -26 (36 voturi)    
      este o mica chestie care scapa (Duminică, 10 august 2014, 13:54)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      dorinta ca voiculescu de a intra in puscarie a venit de afara.
      • +4 (24 voturi)    
        f normal (Duminică, 10 august 2014, 14:57)

        abdullah [anonim] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        Pentru ca romanii in marea lor majoritate sunt niste manelisti cocalari care aleg pe unul care sa le bage i n traista inainte de alegeri decat sa crape capul in mod constant celor ce le fura zilnic din buzunare si ii lasa in mocirla nestiintei. Dovada ca Badea are audienta cat tot hotnews la un loc. Si creierul tot dupa legea Pareto se acorda.
      • +2 (6 voturi)    
        și eu îl vreau pe vd (Duminică, 10 august 2014, 17:31)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        la pușcărie. și stau în România! Despre ce vorbim?
      • +5 (7 voturi)    
        Invata mai intai limba romana! (Duminică, 10 august 2014, 21:39)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        Si nu te mai "cacofoni" p'acii!
        In rest, esti doar... tacere!
        Lehamite!
      • +3 (3 voturi)    
        Te asigur ca si din interior (Luni, 11 august 2014, 8:41)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        Inca mai exista oameni ce gandesc cu capul lor si vor ca toti infractorii din Romania sa fie pedepsiti. Daca sunt si in afara forte ce doresc acest lucru e foarte bine. Pe moment justitia din Romania i-a condamnat. Sa speram ca aceasta justitie ce abia si-a descoperit si afirmat independanta va continua tot asa.
    • +27 (35 voturi)    
      domnule, (Duminică, 10 august 2014, 14:00)

      brahmenau [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      sa chemi lumea in strada pe tabel cu 30 de lei la semnatura, sa minti si sa denigrezi fara scrupule numesti audienta?
      Si pana la urma nu uita, toate institutiile statului sunt sub controlul Guvernului...deci Ponta este cel care ar putea, daca vrea, sa opreasca orice nu le place caraghiosilor de la antene!
      Adevarul e altul, pana si ponta s-a prins cum e treaba cu NATO si UE...trebuie respectate niste reguli si astea sunt monitorizate de un parlament si institutii europene. Ca daca n-ar fi UE s-ar fi bagat cu cizmele flacaii astia in justitie si nu numai.
      Eu sunt curios ce ma-sa fac astia dupa 22 Decembrie...ca pleaca Presedintele. Inventeaza alt Basescu? Temelia au pus-o deja...Johannis nu e pe placul lor...si nici ortodox nu e...
      • -1 (23 voturi)    
        Eu sunt de acord... (Duminică, 10 august 2014, 15:11)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui brahmenau

        Toate privatizarile, in ordinea descrescatoare a prejudiciului potential, la purecat. Da nu conteaza daca sunt privatizari cu mogul de bine, cu capital strain. Toate, toate, toate. Ah...stai ca numai Voiculescu (si cu SOV) au devalizat tara :))
        • +3 (3 voturi)    
          ca sa fii (Luni, 11 august 2014, 3:13)

          corne [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

          consecvent, logic si sincer pana la capat, ar trebui sa ceri anchetarea TUTUROR infractorilor din tara asta, indiferent de categorie: gainari, hoti din buzunare, violatori, mituiti, talhari...toti, toti! ca nu doar aia cateva zeci de mii aflati in puscarie au facut rele, nu-i asa? ori toti, ori niciunul!
          • -1 (1 vot)    
            Nu-i chiar asa (Luni, 11 august 2014, 19:54)

            ionut [anonim] i-a raspuns lui corne

            Eu de exemplu preferam ca procurorul care a anchetat-o pe batrana de la radauti, si cei care s-au ocupat de prejudiciul creat de acei pensionari de pe la Pitesti sa lase aceste cazuri si sa se ocupe de marile dosare de privatizari dubioase (de tipul pe un euro). Chiar as fi putut trai cu gandul ca niste pensionari corupti sunt in libertate dar sa vad rezolvat dosarul Alro. Parerea mea.
      • -7 (9 voturi)    
        doar minciuni. (Duminică, 10 august 2014, 16:21)

        cata [anonim] i-a raspuns lui brahmenau

        Ba...ordinarule anonim. eu sunt unu dintre cei care iese in strada...ne ce minti lumea si in al 12 ceas????????????
      • +3 (3 voturi)    
        rasism (Duminică, 10 august 2014, 23:30)

        anty [anonim] i-a raspuns lui brahmenau

        Noi romanii suntem printre cele mai rasiste popoare europene e de inimaginat ca un roman de alta etnie si de alta credinta sa poata castiga alegerile, dreapta daca merge pe mana lui Iohanis este perdanta din prima.Ura care o manifestati impotriva lui Basescu nu va poate ajuta sa castigati fara cei10 la suta din care si eu fac parte de fani pe care sigur ii are si care vom vota cum ne va spune Presedintele.
    • +20 (28 voturi)    
      ia zi tu marite Kent (Duminică, 10 august 2014, 14:51)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Ce rezultate fabuloase a avut ICA de la preluare?
      Da si mie un titlu de studiu publicat. O problema rezolvata a industriei alimentare!
      Aaa, te referi la cartile de pseudo-nutritie scrise de Mencinicopschi? Chestiile alea le gaseai bine-mersi in arhiva revistei AS.
      • -18 (28 voturi)    
        Chiar ma intrebam (Duminică, 10 august 2014, 15:47)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Cand vor aparea si cei care vor ataca activitatea de cercetare. Esti specialist? Sau bati campii.
        Faptul ca exista inca acel institut, ca sunt angajati oameni de stiinta acolo inseamna ca faceau ceva util pentru Voiculescu. Care genera profit.

        https://www.ica-rd.ro/ro/proiecte-finalizate

        Acum sigur, nu o fi cercetat si efectul spritzului de la Ciresica asupra exercitarii functiei de Presedinte al Romaniei. Probabil "rezultatele fabuloase, studiile publicate, probleme rezolvate" pe care le astepti tu. Si in definitiv cine esti tu? Ce te legitimeaza pe tine in afara de basismul cretinoid?

        Basism tipic. Stilul in care cei care au muncit si contribuit la asigurarile sociale toata viata ajunsi acum pensionari sunt calcati in picioare si denumiti "asistati sociali. Stilul in care profesorii sunt calcati in picioare pentru ca sunt destul e bine platiti "pe ora" (de parca ar produce suruburi in fabrica). Stilul in care medicii sun trimisi dupa foarte mult invatatura sa-si caute un salariu mai mare de 200 de euro in strainatate pentru ca, nu-i asa, ce rezultate fabuloase au? Stilul in care am ajuns o tara de mamicute cu bebelusi care vor si scutece pentru copii. Stilul in care toti cei care au trecut prin scoala romaneasca sunt tampiti. (si Basescu tot scoala in Romania a facut, apropo) Motivul pentru car basismul va fi urat pe vecie si amintit ca o pesta nenorocita care a lovit aceasta tara.
        • +8 (10 voturi)    
          kentule (Duminică, 10 august 2014, 17:21)

          Ellias [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          da tu cine esti sa tragi la raspundere orice comentator care NU este de acord cu postarile tale? Si tu, ma rog, unde ai facut scoala? La moscova, de ii faci tampiti pe toti cei care au trecut prin "scoala romaneasca"? Nu vezi ca dai cu stangu-n dreptul si te "renegi" singur ca roman? Si atunci, de ce vii sa ne dai noua . romanilor adevarati, cu coloana vertebrala, lectii de "libertatea presei"? Ce interese ascunse ai tu aici in tara asta, si cine te plateste , ca si pe badea, sa manipulezi acei oameni cu mai putina carte, or care nu au nici dupa ce bea apa, ca sa va sustina ideile fasciste? Ia mai mergi si spune-le "sefilor" tai ca romanului i-a cam trebuit mult, dar pana la urma se mai si desteapta si ca nu mai ai ce face pe aici, sa te ia "inapoi" de unde te-a trimis aici sa instigi. Tot o dai cu basescu, dar pana la el de ce nu ati strigat ce face ilici cu shleahta lui? Pai basescu a fost nebun de legat, cand a candidat ca presedinte, dupa devastarea tarii, timp de 15 ani si mai bine, sa ia o tara care deja era trecuta de |marginea prapastiei". El a "incasat" toate reculurile efectului de bumerang care trebuiau sa il ajunga pe ilici, bombonel et co si, totusi a rezistat sa va faca pe voi, cei infiltrati printre romanii cinstiti pentru manipulare in masa, sa va bagati unghia in gat de oftica ca nu ati reusit sa-l 'demolati' ca sa va faceti treaba pana la capat: de desfiintare ca tara, ca natie, a romanilor si a Romaniei. Pai libertatea asta de "iesprimare" are si ea niste limite: nu poti sa-i dai in cap cuiva ca ai libertate, fara sa fii tras la raspundere. Asta nu intelegeti voi, pupincuristii si manipulatorii. Fiecare trebuie tras la raspundere pentru faptele sale: atat voiculescu cat si basescu, or badea, or cum i-o mai chema. Iar cei ce manipuleaza in masa, ar trebui pusi la zid ca ceasca, pentru genocid social, asta ar trebui. Daca presa cere si are libertate, atunci si justitia ar trebui sa beneficieze de aceleasi drepturi ca si presa, nu crezi?
        • +8 (12 voturi)    
          Pacat ca doar te intrebai (Duminică, 10 august 2014, 18:34)

          sile [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Daca iti aruncai un ochi pe lista aia, poate vedeai ca e de toata jena. Teme stupide (la unul dn proiecte tema incepea cu "amenajarea unui laborator", colaboratori fantoma - tot apare un SRL care aparent a disparut, website-ul nu mia exista, articole extraordinare, dar publicate aproape exclusiv in Romania.
          Cine e cat de cat familiar cu "cercetarea" romaneasca, stie ca astea sunt semne de cercetare facuta din pix. Falsuri, mai exact.
          • -12 (14 voturi)    
            Nu am de ce ... (Duminică, 10 august 2014, 19:44)

            Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui sile

            Sa-mi arunc "ochii" pe lisa aia pentru ca nu sunt cercetator si nici specialist in "alimentatie, nutrititie etc". Tu esti?
            • +9 (11 voturi)    
              Nu sunt (Duminică, 10 august 2014, 20:24)

              sile [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

              Sunt inginer, dar, ca o deformatie profesionala, imi folosesc creierul.
              Cand citesti despre un proiect de cercetare, e important cine l-a comandat, ce tema are si ce rezultate a produs. Si asta nu tine de domeniu, e universal valabil.

              PS Si nu sunt nici din aia care cred ca doar un specialst in drept poate sa determine daca o lucrare copiata 33% e plagiat. Alta deformatie profesionala...
            • +7 (9 voturi)    
              Daca nu esti specialist (Duminică, 10 august 2014, 21:38)

              somesanu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

              de unde stii ca se face "activitate de cercetare" acolo? Pentru ca se fac niste analize de laborator? Marile proiecte in derulare sunt (citez de pe site) : blank
            • +4 (6 voturi)    
              N-ai cu ce ... (Duminică, 10 august 2014, 21:38)

              Electorul [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

              ....
            • +3 (3 voturi)    
              Si atunci de ce sustii (Luni, 11 august 2014, 8:45)

              Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

              Ca la ICA s-a facut "cercetare". Eu sunt cercetator certificat si iti spiun ca acolo doar se simuleaza activitatea de cercetare adevarata acolo doar se cheltuie banii de la EU si Stat. Cate brevete, lucrari indexate, transfer in productie au ? Mai nimic la sume imense cheltuite. Marele savant "Maci" publica doar in Click si CanCan si pe la emisiuni mondene. Rusine. Cand cineva vine cu probe se incearca discreditarea persoanei.
  • +2 (8 voturi)    
    ce voi face eu este.. (Duminică, 10 august 2014, 13:09)

    bibibapca [utilizator]

    https://www.facebook.com/pages/Impotriva-lui-Voiculescu/322522801205787
  • +22 (28 voturi)    
    Du-te Mircea, la plimbare (Duminică, 10 august 2014, 13:10)

    Gabba [anonim]

    Mircea Badea SE PLIMBA pentru cei peste 7 milioane de prosti din Romania care nu trebuie desteptati. Trebuie sa li se dea impresia ca cineva ii apara. Ii apara de.... o viata civilizata, Securitatea 'trebuie' sa apere comunismul pana la capat altfel securistii merg la puscarie (sa nu uitam genocidul uman facut de Stalin, de Ceausescu, de Pol Pot etc) sau la spital pentru acte de nebunie impotriva omenirii.
    Mircea Badea DU-TE.... la plimbare!
    • -8 (10 voturi)    
      bravo. (Duminică, 10 august 2014, 16:23)

      cata [anonim] i-a raspuns lui Gabba

      Bravo. Ai dreptate. Suntem prosti pentru ca nu il suportam pe basescu. Regele basescu... Asa este???????? Sunteti niste javre. Asta sunteti. Si nu o sa mai aveti prea mult timp.
      • +5 (5 voturi)    
        Tipa, urla (Duminică, 10 august 2014, 23:01)

        Electorul [utilizator] i-a raspuns lui cata

        Dar la urma te vei face bine. Numai bine iti doresc
      • +5 (5 voturi)    
        Sinteti prosti...atit! (Duminică, 10 august 2014, 23:53)

        Shinobi-Shiro [utilizator] i-a raspuns lui cata

        Sinteti prosti pentru ca nu ganditi pentru voi! Aveti nevoie de tatuc...tatucul Iliescu...Voiculescu...Ponta...!!!! Ceauseilor!
  • +4 (12 voturi)    
    good grammar is sexy! :) (Duminică, 10 august 2014, 13:21)

    molotov [anonim]

    "libertatea de a-şi minţi propriii colegi", cu trei i...
    N.Red. Multumim pentru observatie
  • +31 (37 voturi)    
    Badea si lesa. (Duminică, 10 august 2014, 13:21)

    MirceaGeorgescu [anonim]

    In timpul emisiunilor de protest, am studiat expresia faciesului participantilor. Toti se suspecteaza, se urmaresc cu coada ochiului, pregatiti sa intervina daca un coleg nu combate cu destul aplomb. Asa au fost educati. Astept sa -i vad sfasiindu-se intre ei, cand vor scapa din lesa Sandrei.
    • +12 (16 voturi)    
      Si eu (Duminică, 10 august 2014, 15:48)

      somesanu [utilizator] i-a raspuns lui MirceaGeorgescu

      as vrea sa ii vad chiar in reuniuni private cum le este frica sa spuna ceva diferit, de teama sa nu ii inregistreze cineva apropiat. Ca ei nu mai spun deschis ceea ce gandesc (chiar cu "prietenii" apropiati) am o vaga banuiala ca deja asa este.
  • +18 (22 voturi)    
    de vazut (Duminică, 10 august 2014, 13:25)

    jali [anonim]

    da, asta e o minciuna grosolana- `post confiscat`. insa altceva ar fi de vazut: nu cumva urmeaza la` vanzare` institutul cantacuzino, adica terenul acela imens?
  • -1 (23 voturi)    
    atii o duc foarte greu (Duminică, 10 august 2014, 13:33)

    corina [anonim]

    Oare pensionarii batrani si bolnavi cu pensii de 400 ron dupa 30 ani de munca, de ce nu vin la Cotroceni sa se plimbe?
    Pentru ca i-ar costa foarte mult drumul , unii fiind din provincie , iar pana la pensia urmatoare nu au de unde sa mai ia bani.
    Exista o statistica cati oameni sunt in tara asta care traiesc cu pensii intre 350 si 500 dupa 30 ani de munca ?
    Sunt mai multi decat angajatii lui Felix.
    • +16 (20 voturi)    
      pai roaga-l pe Ponta (Duminică, 10 august 2014, 14:53)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui corina

      Ca in loc sa micsoreze CAS-ul cu 5% sa il mareasca cam cu 20%
      Atunci pensionarii vor avea salarii duble.
      Nu pentru mult timp.
    • +17 (23 voturi)    
      nicfin2007@yahoo.com (Duminică, 10 august 2014, 14:54)

      DrugeaNicolae [anonim] i-a raspuns lui corina

      ma intreb cati ani ai tu cel ce deplangi situatia pensionarilor si spun:oare pe tinerii care lucreaza pe 7-800 lei si care n-au o locuinta dobandita deja si au copii si datorii,cine-i caieste,cine se gandeste la ei?Pensionarii mai au copii de intretinut,locuinte de achitat,sau alte cheltuieli decat cele zilnice??????Eu cred ca cine deplange situatia pensionarilor nu tintesc decat la voturile lor,iar de tineri n-au nevoie sa vina la vot fiindca ei nu voteaza pentru 10 lei la salariu
      • -2 (6 voturi)    
        raspuns drugea (Duminică, 10 august 2014, 20:37)

        margelatu [anonim] i-a raspuns lui DrugeaNicolae

        tu ai parinti, sunt pensionari si te intretine, nu iti este rusine sa cataloghezi asa pensionarii, sa te vad pe tine cind vei iesi la pensie-daca apuci- de unde vei primii pensia sa-ti fie rusine pleava a societati
        • +6 (6 voturi)    
          domnule margelatu, (Luni, 11 august 2014, 4:09)

          corne [anonim] i-a raspuns lui margelatu

          nu cred ca va inteleg furia, cu atat mai putin lipsa de respect in adresare (greselile gramaticale le pun pe seama unei curiozitati mai reduse fata de materia respectiva). inainte de a-l intreba pe tanarul drugea de unde-si va primi pensia, poate ar fi fost util sa constientizati de unde v-o primiti dumneavoastra: din munca pe 700-800 de lei/luna a ''plevei societatii, drugea''. mai departe, as indrazni sa anticipez de unde isi va primi el pensia: din munca copiilor pe care se straduieste sa-i creasca din cei 700-800 de lei /lunar.
          nu imi dau seama in ce fel a ''catalogat'' nerusinatul drugea - pensionarii, de v-a sarit mustarul dincolo de limita bunei cresteri, dar va pot istorisi urmatoarea intamplare: intr-o oarecare luna a anului 1990, pe strazile bucurestiului defilau camioane pline cu mineri. inarmati cu ciomege. ei se aflau acolo la vanatoare de pletosi, ochelaristi, purtatori de blugi, sau orice alte vesminte negospodaresti, indeobste tineri, care doreau sa vanda tara proaspat recuperata, dupa o revolutie sangeroasa, de catre bravii pensionari sau venerabilii muncitori intrati in deceniul pensionarii. de pe margine erau aplaudati frenetic de o populatie matura, cu capul pe umeri, necorupta de drogurile sau pumnul de dolari cu care tineretul ageamiu se lasase cumparat, populatie matura care defilase ea insasi pe strazile capitalei, urland sloganuri patriotice de felul: "nu ne vindem taaaaaa-ra!","noi muncim,nu gandim!", "bosorogii fara dinti/vor s-ajunga presedinti!". bun. tinerii au incasat batai crunte, multi dintre ei ramanand fara dinti inca de pe atunci, devenind inapti pentru un viitor post de presedinte in tara romaneasca, asa ca au ales fie sa plece de urgenta dintre granitele iubitei patrii, in care nu au mai pus mizerabilul lor picior, fie s-au retras definitiv in minoritara lehamite, lasand majoritatea zdrobitoare si inteleapta sa zburde catre luminosu-i viitor.
        • +3 (3 voturi)    
          ...urmare (Luni, 11 august 2014, 4:34)

          corne [anonim] i-a raspuns lui margelatu

          domnule margelatu, probabil dumneavoastra faceti parte din categoria de varsta a celor care atunci aplaudau si aveau o cumplita aversiune fata de tinerete si lipsa de dinti. este posibil ca acum sa aveti dumneavoastra insiva probleme cu dantura, precum si cu pensia, dar va intreb: de ce sunteti furios, nu asta este viitorul pentru care ati aplaudat atunci, pentru care ati votat?!? tanarul drugea este de vina pentru ca atat el cat si dumneavoastra, aveti venituri penibil de mici dupa 24 de ani de la revolutie si de la macelul tinerilor intelectuali anticomunisti? daca singur nu puteti ajunge la o concluzie de bun simt, permiteti-mi sa va ajut eu: nu! nu tanarul drugea, ''pleava a societatii'' , este vinovat, ci dumneavoastra, domnule margelatu! ati aplaudat, ati votat, ati muncit/n-ati gandit, nu v-ati vandut tara, v-ati cotonogit copiii si acum culegeti roadele, nu e cat se poate de clar?
          sanatate multa va doresc si indexari de pensie (...din imprumuturi externe, pe care le vor achita urmatoarea generatie de ''pleava a societatii'')!
          v-a scris tot un bosorog fara dinti, un pic mai tanar si purtator de blugi, fara resentimente.
    • -2 (4 voturi)    
      Tu cat ai cotizat in 30 de ani de " munca " ? (Duminică, 10 august 2014, 16:24)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui corina

      Pensionarii, care înainte de a fi pensionari sînt părinți și bunici, capi de familie extinsă, sînt de 25 de ani principalii votanți ai stîngii. Și asta fiincă dreapta în loc să încerce să le înțeleagă rolul și nevoile, s-a bosumflat pe ei și i-a transformat în ținte ale discursului, simboluri ale stîngii.
      O familie de tineri care cîștigă 1.000 de lei pe lună contribuie la fondul de pensii și la întreținrea pensionarilor din propria familie mai mult decît contribuie o familie care cîștigă 4 000 de lei. Familiile sărace, fără locuri de muncă sau cu locuri de muncă prost plătite, consecințe ale politicilor socialiste, abia se pot întreține pe sine, darămite să poată întreține și pensionarii. Ba mai mult. astfel de familii devin ele însele întreținute, asistate social. Astfel, bani care ar trebui să meargă către pensionari, prin contribuții la fondul de pensii sau prin susținere directă de către membrii familiei, merg către asistența socială a celor activi, care pot munci.

      O turmă de bivoli migrează spre sud, unde poate găsi apă. Dinspre nord, turma e urmărită de o haită de lei. Cîțiva bivoli merg mai încet și rămîn în spate. Dacă bivolii ar avea puseuri doctrinare și tabere politice, bivolii de dreapta ar spune ”Ritmul în care se mișcă turma îl dau cei dintîi. Trebuie să ajungem la rîu ca să nu murim toți de sete. Chiar cu riscul ca cei din urmă să fie mîncați de lei.” iar bivolii de stînga ar spune ”Ritmul în care se mișcă turma îl dau cei din urmă. Trebuie să nu-i lăsăm pe aceștia să rămînă singuri, să fie mîncați de lei. Chiar cu riscul de a muri toți de sete.”
    • +8 (8 voturi)    
      mai draga Corina, (Duminică, 10 august 2014, 20:34)

      NickNickart [anonim] i-a raspuns lui corina

      daca astia erau opriti la timp din hotie, nu crezi ca erau mai multi banii pentru sarmanii de care vorbesti?
      Voi chiar nu stiti ce spuneti, aveti o problema de logica, ridicati in slavi infractorii, hotia si plangeti pe umarul pagubitilor.
  • -34 (44 voturi)    
    Manipulare! (Duminică, 10 august 2014, 13:37)

    Cristian Ionel [anonim]

    Nu, Vlad Mixich, nu asta e cauza pentru care se plimba Mircea Badea. Iar manipulare e ceea ce faci tu.
    Daca maine v-as lua sediul motivand ca oricum puteti scrie de-acasa nu cred ca v-ar fi OK.
    In plus, te-ai intrebat oare de ce "audienta" ta e aproape zero fata de a lui? Poate pentru ca nu esti credibil decat in fata unei gasti de stersi pe creier al carui singur tel in viata e "voiculescu la puscarie"? OK, a intrat la puscarie. De-acum ce veti face? Veti trece la "Badea la puscarie"? ///
    • +34 (38 voturi)    
      Latrinele nu au sediu. (Duminică, 10 august 2014, 14:25)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Cristian Ionel

      Latrinele stau intr-o cladire a lui felix (cladire facuta cu bani furati) si platesc chirie la varan. Ei vor plati chirie in continuare, in aceeasi cladire, dar platesc statului.

      Dupa cum vezi, nu se schimba nimic: numarul de prosti ramane constant.
    • +18 (22 voturi)    
      nu intelegi (Duminică, 10 august 2014, 14:26)

      andrew [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ionel

      ca daca aveau contract de inchiriere acesta nu poate fi reziliat de noul proprietar?

      nu intelegi ca sediul nu era proprietatea A3?

      s-a schimbat proprietarul.

      daca plateau chirie 1 leu se schimba faza. poate de aia strigati capiatilor
    • +13 (21 voturi)    
      /// (Duminică, 10 august 2014, 14:31)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui Cristian Ionel

      extraordinar cum unii pot vedea exact pe dos. Hotzii striga, hotzii.
      Telespectatorii latrinelor sint cei spalati pe creier si asta poti sa intrebi pe oricine vrei din afara politicii noastre sau orice strain care vede dintr-un punct neutru.
      Te-as ruga sa te uiti din ochii unui neutru.
      Ex. Sa zicem ca sint doi jurnalisti care au simpatii diferite (ceea ce nu e cazul aici), unul scrie in termeni decenti, celalat ii spurca si face misto de toti. Normal care e civilizat si care manipuleaza?
      Unul scrie impotriva mogulilor si hotzilor celalalt jurnalist scrie/vorbeste in apararea unui turnator securist care si-a facut avere din furturi.
      Care manipuleaza si pe care il crezi?
    • +16 (22 voturi)    
      Ce vorbesti... (Duminică, 10 august 2014, 14:53)

      a-politic [utilizator] i-a raspuns lui Cristian Ionel

      Cristinel, peste tot pe planeta asta numarul mediocrilor depaseste cu mult numarul celor care isi folosesc creierul. Face parte din firescul uman. Cand te adresezi unei mase amorfe de needucati normal ca ai mai mult succes decat daca te-ai adresa unei mase de oameni cu niste ani de scoala si scaun la cap (aia sunt mai putini). Cat despre stersi pe creier, asta e la fel cu sintagma de "basist" acordata unor oameni care nu suporta coruptia, care sunt anti PSD, care gandesc. Daca a gandi este egal cu sters pe creier (numai in mintea ta///, din fericire), atunci da, sunt aici ceva oameni stersi pe creier.
    • +17 (21 voturi)    
      tu cand te speli pe cap (Duminică, 10 august 2014, 14:55)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Cristian Ionel

      ///
      Ce nu ai inteles? A3 poate sa ramana in sediu cat doreste cata vreme plateste chiria in continuare.punct.
    • +4 (8 voturi)    
      ce veti face si voi (Duminică, 10 august 2014, 17:34)

      Ellias [utilizator] i-a raspuns lui Cristian Ionel

      dupa ce iese Basescu de la presedentie. Asta se va face. Diferenta este alta insa: ca toti acesti de care spui tu ca s-au bucurat de arestarea lui voiculescu, nu au posibilitatea ca badea sa manevreze si sa instige la ura impotriva justitiei, ca pana la urma nu basescu l-a condamnat pe seful vostru, ci justitia pe care basescu a ajutat-o si a luptat ca sa fie independenta..Iar badea trebuia de mult sa fie dupa gratii, nu neaparat la puscarie, putea sa stea si la spitalul 9, ca copilul asta nu e normal..asa ca si eu as vrea sa vad, dupa decembrie, pe cine mai puneti vina? Sigur ca nu va e totuna sa "sariti" de la 17 mii euro ( or cat o fii salariul vostru) la 400 de lei cat are in medie un roman cinstit si care nu are posibilitatea sa lucreze la latrina ca sa manipuleze populatia impotriva presedintelui. Deci, badea, nu realizeaza ca face rau imaginii Romaniei, nu lui Basescu, si ca pentru asta ar trebui sa plateasca.
  • -25 (41 voturi)    
    ietena (Duminică, 10 august 2014, 13:43)

    hotnewssucks [utilizator]

    " După câteva pahare de vin, omul s-a tras lângă mine, m-a privit drept în ochi şi mi-a spus: „Eu îmi fac foarte bine meseria. Ştii care e meseria mea? Să manipulez. În fiecare seară manipulez câteva milioane de oameni. Şi sunt foarte bun la asta”. "

    Miroase a manipulare... vrem si noi un nume ...
    nu inteleg de ce stati la masa cu un manipulator, unul care varsa laturi pe clanul hot basescu ...

    am impresia ca invidia va face sa scrieti acest articol... sunt chiar curios cati oameni i se vor alatura lui Badea. pun pariu ca mai multi decat procentele pe care le-a luat peempeul clanului hot basescu ...

    ok acum hotul voiculescu e la puscarie ... urmeaza hotii basescu ? justitia trebuie sa fie egala cu toti, nu ?
  • -24 (36 voturi)    
    si minciuna e tot vorba (Duminică, 10 august 2014, 13:52)

    Montesquieu [utilizator]

    induiosatoare destainuirea de la finalul articolului, cea cu antenistul care il gaseste dintre toti taman pe "impartialul" mixich sa i se confeseze ca e un genial manipulator...

    aproape te-am crezut vlade... aproape...
  • +40 (46 voturi)    
    da (Duminică, 10 august 2014, 13:57)

    amanda13 [utilizator]

    Mircea Badea se plimba pentru libertatea de a perpetua agresivitatea si lipsa de scrupule in societatea romaneasca si se plimba, asa cum a spus chiar el, impotriva statului de drept! Cand am plecat din Romania a trebuit sa decid intre un viitor incert intr-o societate civilizata si o cariera universitara in tara. Am ales prima varianta, desi alegerea nu a fost usoara. Cateodata, seara mai ales, citesc stirile din Romania si de cele mai multe ori ma ingrozesc citind comentariile din subsolul paginilor (nu este cazul Hotnews, ma bucur ca moderati acest site). Din pricina acestei agresivitati, a acestei mizerii care se revarsa de peste tot in Romania, am decis sa nu-i invat pe copiii mei romaneste, asa ca nu vreau sa aiba niciodata acces la asa ceva. Nervii mei in anii din urma sunt de ajuns, nu vreau ca si ei sa treaca prin asa ceva.

    Asa ca Mircea Badea, plimba-te si da-te in spectacol! Plimba-te pentru toti cei care au trebuit sa plece dintr-o tara in care ai facut aerul si mai irespirabil, plimba-te pentru cei ca mine care aproape ca refuza sa priveasca inapoi, pentru toti cei care si-au simtit tineretea furata de personaje asemeni lui Voiculescu, care si-au construit un cult personal in vreme ce au bagat mana in buzunarul fiecarui contribuabil roman, plimba-te pentru toti cei pe care i-ati umilit si abuzat verbal seara de seara la A3 refuzandu-le libertatea de expresie si de gandire, doar fiindca ideile lor nu coincideau cu ale mogulului si mafiei din jurul sau, plimba-te pentru inapoierea in care manipularea A3 ii tine captivi pe atatia romani, plimba-te pentru ca raul pe care il faci este aproape ireparabil, plimba-te in pace dar lacheii de obicei cad odata cu stapanii.
    • +23 (29 voturi)    
      Subscriu! (Duminică, 10 august 2014, 14:21)

      333 [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      Ca de la émigré la émigré, singura diferenta este ca eu imi voi invata copiii limba romana, din patru motive pragmatice:
      -nu se vor putea intelege niciodata bine, ca indivizi, indiferent under ar fi crescuti, daca nu isi cunosc radacinile culturale, istorice si culturale, care, si fara sa ne dam seama, ne mai influenteaza si pe noi, parintii lor.
      -cu extrem de putine exceptii, emigrantii nu vorbesc limba tarii in care traiesc perfect idiomatic si nici accentul lor nu este perfect - copiii catiga mai mult daca invata limba tarii in care traiesc de la experti nativi, la scoala, decat sa investe o limba stalcita/aproximativa de acasa...
      -copiii care invata de mici mai multe limbi straine ca limba materna dezvolta legaturi neuronale lingvistice mai complexe, si asta ii ajuta in multe feluri mai tarziu, in viata.
      -orice limba straina in plus este un avantaj. Sa nu poti sa comunici cu buncii si rudele tale ramase in Romania, in schimb, este un foarte mare dezavantaj personal, care reduce potentialul de dezvoltare umana a fiecarui copil.

      ....parerile mele... (de 20 de ani plecat din paradisul post-comunist).
    • -22 (34 voturi)    
      nu cred ca ai multa scoala (Duminică, 10 august 2014, 14:23)

      TontonMacoute [anonim] i-a raspuns lui amanda13

      povestea ta este subtire, manipulatoare. pe la casierie ai trecut?
    • +16 (22 voturi)    
      ..tare bine spus... (Duminică, 10 august 2014, 14:49)

      rrromanca [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      ...simt exact la fel....n-as fi putut s-o spun la fel de bine ca tine...multumesc
    • +18 (24 voturi)    
      super comentariu!! (Duminică, 10 august 2014, 14:56)

      gemini [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      subscriu in totalitate, amanda!!

      cind am plecat eu, in primele luni ale lui '90, sursele de otrava aka "latrine" 1, 2, 3 nu existau, cum nu existau nici /// ... insa toata evolutia RO de atunci si pina in ziua de azi m-a facut sa realizez ca am facut pasul potrivit la momentul potrivit...

      te felicit pentru alegerile pe care le-ai facut!
    • -7 (9 voturi)    
      nu (Duminică, 10 august 2014, 17:30)

      hotnewssucks [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      ce fruuumos ...
      ce bine ca ati avut o alegere de facut ...
      asa ca de la émigre la émigre ...

      eu am plecat pentru ca am terminat rezidentiatul si nu aveam loc de munca. nici bani.
      boc a inghetat angajarile la spitale si doar la 7 plecari din sistem se angaja un alt medic.
      sigur, puteam gasi un loc de munca, mita pe care ar fi trebuit sa o dau era de 10000 de euro pentru directorul spitalului.
      mi-am lasat parintii bolnavi si neajutorati si am plecat la 2500 km pentru a-i putea ajuta, pe ei si pe mine.

      nu stiu cum e cu dvs. dar eu vreau sa vad TOATA cloaca pedelista, peempista la puscarie. si clanul HOT basescu.
      asa cum unii il vor pe Iliescu la puscarie, eu il vreau pe basescu si pe boc.
      pentru ca mie si familiei mele EI ne-au stricat viata si tineretea mea ...

      ma doare in dos de voiculescu, ponta etc. . EU II VREAU DUPA GRATII PE TOTI PEDELISTII SI PEEMPISTII HOTI, IN FRUNTE CU CLANUL HOT BASESCU !
      • +4 (4 voturi)    
        Nu Basescu e responsabil de criza mondiala (Luni, 11 august 2014, 16:38)

        Andrei Bz. [anonim] i-a raspuns lui hotnewssucks

        Nu Basescu e responsabil de criza mondiala. Daca nu mai exista suficienti bani, atunci salariile se ingheata. Asta pentru ca banii au drept corespondent resurse din lumea reala, nu se pot fabrica la comanda. De fapt se pot fabrica la comanda, si atunci ajungem ca in anii 90 cu hiperinflatie.

        Trist ca pari un om inteligent, dar ai sucombat urii (motivata incorect de o experienta personala) si ai ajuns sa sustii lucruri care sunt impotriva tarii tale.
        • -1 (1 vot)    
          nu basescu ci clanul basescu (Luni, 11 august 2014, 18:58)

          hotnewssucks [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Bz.

          si cica eu sunt spalat pe creier ... auzi, UDREA din ce bani facea telegondole ? de unde mama naibii avea bani tiganu' ala sa-i de lui m basescu 2 milioane de euro ???
          cat au furat videanu, blejnar, falca si compania ?

          tu citesti ce scriu? erau posturi daca dadeam mita unui pedelist din Cluj ... ce criza mondiala ???
          da, am sucombat urii, probabil, si da imi doresc cel mai mult sa-i vad pe toti hotii la mititica. problema e ca ramane romania fara locuitori.
          si imi amintesc cum spunea idolu' ca toti votantii lui sunt ca el ... se vede ...
          • +2 (2 voturi)    
            Antena (Luni, 11 august 2014, 19:29)

            Andrei Bz. [anonim] i-a raspuns lui hotnewssucks

            Banuiesc ca intelegi ca cea mai mare problema a tarii este coruptia, dar asta din 90 incoace. Prin 2004, inainte de alegeri, Adrian Nastase facea bancuri cu coruptia spunand ca este un zvon lansat de Comisia Europeana. Daca nu exista coruptia DELOC (utopie evident) din 90 incoace, acum eram la nivelul unei tari occidentale. Sa mai notam si ca cel mai mult s-a furat in anii 90 atat ca valoare absoluta cat si ca gravitate (lovitura la baza capitalismului in nastere in Romania, dupa revolutie).

            Ce s-a schimbat din 2004 de cand a venit Basescu este faptul ca justitia a inceput sa functioneze. Dupa cum bine vezi in fiecare zi: baroni si baroneti de la toate partidele, si chiar si fratele presedintelui.

            Orice lucru in viata vine cu parti bune si parti rele. La fel si Basescu. Ceea ce nu pot nega sunt schimbarile in justitie din 2004 incoace.

            Si as mai nota ca fara sprijinul Antenei 3 - care in conditii de criza si inghetari de salarii ti-a aratat solutia facila "e vina lui Basescu", acum in mod sigur ai fi avut alte vederi.

            Nu cred ca mai este nevoie sa notez ca Antena 3 ca tema generala este impotriva functionarii justitiei pentru a-i sprijini fatis pe toti penalii care ar beneficia de asta (si care de altfel se perinda fara rusine pe ecran).
          • +1 (1 vot)    
            Completari (Luni, 11 august 2014, 19:37)

            Andrei Bz. [anonim] i-a raspuns lui hotnewssucks

            Criza mondiala este un eveniment de netagaduit: compara si cu alte tari Letonia, Lituania, Estonia, Grecia, la ei a fost chiar mai rau. Mai sunt unii care zic ca Basescu a gresit cu austeritatea. Poate ca da, poate ca nu. Dar asta nu a fost vina lui: Basescu oricum nu e specialist in economie. Asta a fost consensul specialistilor - Basescu s-a bagat in fata cu masura asta pentru ca era la ultimul mandat si spera sa salveze electoral PDL-ul.

            Astept cu nerabdare sa intre si Udrea si Videanu la puscarie daca au incalcat legea - si dupa cum vezi, daca insusi fratele "diktatorului" momentan e judecat in regim de urgenta, perspectivele sunt bune.

            Repet, asa ceva nu se intampla inainte sa vina Basescu care intr-adevar este artizanul functionarii justitiei cum a declarat. Daca Basescu a vrut inainte de 2004 sau dupa sa-si traga si el vreo agoniseala necinstita, atunci va fi inghitit chiar de schimbarile pe care el insusi le-a initiat in justitie.

            Antena 3 insa este impotriva a tot ce se misca in justitie si vor sa ne intoarcem la stadiul de dinainte de 2004 cand condamnarile de mare coruptie erau 0 ca numar iar coruptia era un zvon dupa Nastase. Dupa cum vezi, sunt politicos cu Antena 3 si ma refer la tema generala din spatele campaniilor lor, fara sa tratez in particular zecile de minciuni, manipulari si mizerii pe care le transmit zilnic pe ecran si care ma scarbesc profund.
    • +8 (10 voturi)    
      multumesc (Duminică, 10 august 2014, 18:28)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      multumesc mult 333, rrromanca si gemini. 333 - desi cunosc foarte bine avantajele multilingvismului, inclusiv asupra creierului uman, raman la decizia mea. Consider ca este mai bine asa.
  • +19 (25 voturi)    
    Excelent! (Duminică, 10 august 2014, 14:25)

    Cristi Moldovan [anonim]

    Totusi.... de ce se plimba? De ce nu se leaga cu lanturi ca sa protesteze, de ce nu face greva foamei? De ce nu-si da foc in curte la Cotroceni? Sau poate dorinta de a-l pupa in c...ontinuare pe Felix, il va mana spre prima sectie de politie unde, prada devotamentului fata de mana care l-a hranit, va cere sa fie incarcerat! Si astfel, se va putea plimba, odata sau de doua ori pe zi, in curtea inchisorii impreuna cu nevinovatul Voiculescu...
    • +4 (4 voturi)    
      Sa ne reamintim (Luni, 11 august 2014, 9:09)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui Cristi Moldovan

      ce-a facut Martha Goebbels cind n-a mai putut trai fara führer, cea facut secta aia americana, cind pastorul lor a fost arestat. Poate le da cineva ideea. O fi greu de trait fara felixaci si nu intelegem noi, astia, atasati valorilor Statului de Drept.
  • +17 (25 voturi)    
    daca santajul practicat de Antene... (Duminică, 10 august 2014, 14:27)

    Lucky1 [utilizator]

    nu va mai functiona, atragang inexorabil scaderea drastica a veniturilor acestei televiziuni, evaporarea resurselor materiale vor conduce la neplata salariilor.
    Ramane sa vedem dovada devotamentului dlui Badea sau mai probabila sa "lepadare de satana".

    E posibil sa asistam la un miracol al acestui deceniu, o lepadare in masa de satana...
    • -3 (3 voturi)    
      intrebare (Duminică, 10 august 2014, 23:22)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui Lucky1

      Daca salariile celor de la Antene, cu cea mai mare audienta, vin din jantaj atunci salariile celorlalte televiziuni (fara audiente),de unde vin ???
  • +15 (23 voturi)    
    Mda (Duminică, 10 august 2014, 14:43)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Cred că acestui om, (după „chip”, căci după „asemănare”...numai a om nu arată) ar trebui să i se acorde mai puțină importanță.
    Că el se comporta așa cum se comportă nu mă miră de loc. Este un om lipsit total de caracter și de bun simț. Un posedat.
    Ceea ce mă miră însă cel mai mult este că nu se găsește nimeni în țara asta care să-l pună la punct.Din toate punctele de vedere.
  • +13 (23 voturi)    
    Adevărul e că pentru recuperarea prejudiciului (Duminică, 10 august 2014, 14:46)

    Kentt [utilizator]

    ar trebui confiscată inclusiv aparatura tehnică a Trustului Intact..
  • +20 (28 voturi)    
    nazism (Duminică, 10 august 2014, 14:49)

    verid [anonim]

    Comportamentul celor de la A3 este tipic propagandistilor nazisti din anii 30-40.Incitarea la ura este arma lor principala.Nu cred can le pasa de soarta batranului borfas,cred ca au gasit o justificare pentru a-si refula instinctele fasciste.Atentie,asa a inceput si Goebels!
  • +19 (25 voturi)    
    Mircea Badea se plimba... (Duminică, 10 august 2014, 15:11)

    costica [anonim]

    Pentru ca e foarte bine platit ca sa debiteze aberatiile si manipularile si elucubratiile pentru care nimeni nu l-ar plati.
    Mircea Badea NU este jurnalist, nu-l duce mintea decat la bazaconiile si elucubratiile pe care le debiteaza si de care orice om normal la cap fuge pe alt canal.
    Pentru banii pe care-i primeste aruncand toata ziua zoaie(laturi) peste cine vrea Voiculescu, Mircea Badea se plimba.
    Voiculescu l-a platit mereu pentru a arunca zoaie, nici un alt canal serios din lumea asta nu l-ar angaja pe Mircea Badea ca JURNALIST.
    Pentru ce "produce" el pentru Voiculescu, Mircea Badea se plimba, asta vrea Voiculescu de la el, asta "produce" Mircea Badea: adica manipulare ordinara, minciuni greu de digerat si mai ales prostire pentru cei care-l urmaresc.
  • -13 (25 voturi)    
    doar Antenele? (Duminică, 10 august 2014, 15:18)

    Cristi [anonim]

    Un singur nume: Andrei Badin. Cum poti vorbi de santaj la Antene, cand un realizator de la B1 e trimis in judecata pentru ca a santajat un politician?
    • +20 (24 voturi)    
      Oarecum! (Duminică, 10 august 2014, 15:56)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Citi jurnalisti B1 au sarit la gitul justitiei cind a fost luat in catare Andrei Badin?
      Asta-i subiectul.
    • +4 (8 voturi)    
      Picatura de apa vs. paharul plin (Duminică, 10 august 2014, 16:49)

      a-politic [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Tu ce faci acum, compari Ferentari cu Vitan in ideea ca amandoua se afla gunoaie? Gunoaiele sunt peste tot prietene, dar in cantitati variabile.
  • -8 (8 voturi)    
    Explicatie (Duminică, 10 august 2014, 15:25)

    Vant de primvara [anonim]

    http://www.ziardecluj.ro/mihai-gadea-abandonat-jurnalismul-nu-adventismul
  • +5 (7 voturi)    
    Un securist si-a ales colaboratori tot securisti. (Duminică, 10 august 2014, 15:28)

    mircea [anonim]

    Isi inchipuie cineva ca securistul Voiculescu cand si-a ales colaboratorii nu a folosit metodele securiste de racolare?Crede cineva ca Badea,Gadea,Ciuvica,Chireac,senatoarea fosta invatatoare fomista,Ursu si Oana lui,nu sunt,urmare a indoctrinarii facute,tot niste securisti?Aici nu mai este vorba de libertatea presei,ci de tupeul unor securisti de a murdari pe toti care nu se aliaza cu ei in politica dezinformarii si inducerii in populatie a ideii ca democratia nu-i buna.Toti care sunt mai in varsta si au dat in aceste zile declaratii favorabile lui Voiculescu au un trecut dovedit securist,iar cei tineri,dupa modul de exprimare au in mod sigur un angajament semnat cu Voiculescu,identic cu cel de pe timpul sinistrei secucitati.Acesti oameni trebuie izolati de societate.Sunt un pericol mai mare decat criza economica.
  • -5 (7 voturi)    
    DATORII (Duminică, 10 august 2014, 15:31)

    DATORII [anonim]

    ========================================

    Articol bun, dar de ce nu e complet ?

    Felix a platit si 17 miliarde datorii cand a luat institutul !

    =========================================

    =========================================
  • +22 (28 voturi)    
    Va dezvalui un mare SECRET: (Duminică, 10 august 2014, 16:01)

    ofCAER [utilizator]

    badea Mircea e super-incintat de cita atentie ii acordati!
    (Eu am aniversat 3 ani de ne-privit la antena3. Si perseverez. Orice s-ar intimpla.)
    • +5 (7 voturi)    
      Daca nu starpesti naparcile (Duminică, 10 august 2014, 16:45)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      iti distrug gradina, nu poti sa ramai indiferent, jigodiile gen Badea trebuie sa dispara din media.
    • +10 (12 voturi)    
      am cel putin 5 ani fara antene si realitati (Duminică, 10 august 2014, 19:13)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      Si nu consider ca imi lipseste ceva in ceea ce priveste accesul la informatii care ma intereseaza.
      • 0 (2 voturi)    
        Felicitari, esti mult mai tare decit mine! (Duminică, 10 august 2014, 22:38)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

        Eu nu pot sa traiesc in afara realitatii :))
    • +2 (2 voturi)    
      badea mircea (Luni, 11 august 2014, 10:39)

      Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui ofCAER

      ce mai faci tu ?? ti-au murit laudatorii .. iar STAPANUL te vrea langa el..ai grija ..nu depasi limitele..Pensionarii prostiti de tine si "fratii tai " sunt pe duca.. Fugi cat mai departe..Spre alte zari..de soare pline.. aici nu mai e de tine...RUSINE ! esti un pericol national!
  • +8 (10 voturi)    
    Acest saltimbanc... (Duminică, 10 august 2014, 16:15)

    MichiuStefan [anonim]

    Acest saltimbanc, aceasta liota de pretinsi ziaristi imi provoaca un astfel de dezgust incat numai vederea sau zicerile lor imi transforma dezgustul in maxima scarba!Este peste intelegerea unui om normal cum de sunt atatia care-i urmaresc, ii aplauda, le dau credit si simpatie!Un om poate fi mintit o data, de doua ori, etc dar mintit tot timpul tine deja de patolgic.Si multi dintre acestia cu pretentii de oameni onorabili,cu anumita notorietate!
    Este peste puterea mea de intelegere cum o doamna-poate fi sotia acestui saltimbanc obraznic, superficial, incorect, fals-un cumul de abjectie si marsavie!
  • +6 (8 voturi)    
    Mila si Sila (Duminică, 10 august 2014, 16:35)

    Adriana [anonim]

    Mi-e mila de oamenii saraci si bolnavi, multi dintre ei prea in varsta si atat de naivi si usor de manipulat, care acum stau in soare pentru a servii intereselor unora care castiga zeci de mii de euro din mascareala! Le-au dat si hartii cu ce sa scandeze! Manipulare mai pe fata si mai mare ca asta nu vad! Si pe vremea lui Ceasca le dadeau programul cu se sa scandeze dupa fiecare fraza interminabila a iubitului conducator!

    Un mars comandat politic care nu are nimic de-a face cu libertatea presei sau de exprimare, doar cu sprijinirea unui corupt, si frica acolitilor sai ca vor ajunge la fundul sacului!

    Lipsa de respect si de raspundere pentru viata si sanatatea celor scosi in strada aiurea, pe baza exagerarilor si tanguielilor propagandistilor!
  • +8 (10 voturi)    
    Badea si Gadea (Duminică, 10 august 2014, 17:20)

    misa2002_2006 [utilizator]

    Libertatile pentru care se plimba Mircea Badea!
    Badea si Gadea si Antenele, care se prefac a fi victimele procesului in care a fost condamnat Voiculescu, de ce nu sunt luati la intrebari de catre Politie si jandarmerie? Au cumva aviz de la Ponta sa manifeste pe strazi, strigand aberatii impotriva lui Basescu?
    Basescu a judecat cazul lui Voiculescu? si ce nu le convin Antenelor/? ca sunt puse in sfarsit sa plateasca chirie?
    Aceste persoane instigatoare la miscari in strada, de ce nu sunt luate la bani marunti???
    Legea e numai pentru unii???
    daca se iesea in strada si se striga jos Ponta, pun pariu ca erau sute de jandarmi care incercau sa disperseze randurile adunate in jurul Cotroceniului acum..
    cat de josnici sunt unii care se numesc si ei ROMANI?
    oare din ce categorie de oameni fac parte?
    ce cauta sa tina parte unui impostor care si-a batut joc de justitie si de legi atatia ani?
    Gadea si Badea la inchisoare!!!! Pentru ca au fost partasi si au promovat un impostor!
    Antenele inchise pt totdeauna pt miscarea care au pus-o pe roate si pt ca, sub pretextul ca vor o presa libera, au lasat sa fie luati la bataie alti jurnalisti de la alte televiziuni!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Securitatea la plimbare! (Duminică, 10 august 2014, 17:24)

    mircea [anonim]

    Plimbaretii de la Cotroceni ar trebui sa scrie pe pancarte"securitatea,ne da libertate".Voiculescu este securist dovedit si pentru-ca politica lui postdecembrista a fost hotia,incarcerat fiind se da detinut politic.Sustinatorii lui Voiculescu nu pot sa se dezica ca nu sunt hoti.Totusi sunt prosti.Ar trebui saprotesteze la Parlament,sa obtina niste legi de protejare a hotilor.De exemplu-sa se interzica condamnarea si intemnitarea hotilor,sa fie expulzati din Romania oamenii cinstiti.
  • +5 (7 voturi)    
    mirciulica minte mica (Duminică, 10 august 2014, 17:38)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Ca Badea Mircea e dus cu plutele e treaba lui,dar sa-i vad si pe altii ca il urmeaza e de neinteles.Mirciulica ii este obligat varanului,dar ceilalti ce datorii au fata de turnatoe ?
    Sau au stat sub aceiasi umbrela ?
  • -12 (14 voturi)    
    antena 3 (Duminică, 10 august 2014, 18:14)

    Marian Raduinea [anonim]

    Ei bine, frățioare, dacă tot a ajuns într-un sfârșit Voiculescu la închisoare, mai fă tu și puțină gălăgie, dacă te crezi cinstit, împotriva a ceea ce pare matrapazlâcuri ale Băsesculuii, care le-ar întrece cu mult pe cele ale lui Voiculescu. Cu mult mai grave urmări asupra viitorului acestei țări. Și lasă-te de pizma pe A 3, că pe mine mă interesează să aflu de la ei ce ascunde clica uzurpatoare a statului de drept. E treaba ta dacă-ți place Băsescul, dar ar fi mai bine dacă l-ai iubi mai pe tăcute. Și văd că vi se pare normal să ne mai și avertizați asupra pericolelor pentru a ne autocenzura. De aceea am și spus, gândindu-mă la dosarul flota, la casele pe care și le-a luat domnul respectiv. de scandalurile imobiliare în care pare că s/a implicat domnul, la amanetarea țării, la privatizare ALRO, la frățiorul aceeluiași și la multe altele, că nouă, celor de jos, nu ni se par lucruri tocmai curate.
  • -12 (16 voturi)    
    Hai! (Duminică, 10 august 2014, 18:16)

    Daniel [anonim]

    Mixich vad ca nu mai poti de grija Antenei 3. Si tu, si altii ca tine, din aceeasi gasca. Problema ta nu este Badea, ci publicul imens al acestei televiziuni. Cam cat mai credeti voi ca puteti prosti romanii, mai locuitori de Primaverii?
    • +6 (8 voturi)    
      Tu nu esti prost (Duminică, 10 august 2014, 21:48)

      Electorul [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Asa esti tu.
  • +10 (12 voturi)    
    Antea 3 versus Internet (Duminică, 10 august 2014, 18:17)

    barba-neagra [utilizator]

    Privind fetele celor care "se plimba" alaturi de Antena 3 am tras concluzia ca majoritatea lor covarsitoare nu are sau mai bine zis nu doreste sa aiba acces la Internet. Asemeni lor sunt milioane de oameni, tarani, pensionari, in sute de comune si orase romanesti, care acum au aceeasi reactie cu cea a milioanelor de romani din iunie 1990. Atunci, insa, manipularea venea prin intermediul Televiziunii Romane "Libere".
  • +12 (14 voturi)    
    Daca un medic ..... (Duminică, 10 august 2014, 18:28)

    conul [anonim]

    ......isi practica gresit meseria si ii mor pacienti i se poate interzice practicarea meseriei, daca un jurist/avocat/procuror face greseli flagrante este dat afara din serviciu si i se interzice sa mai practice acea meserie. De ce nu se poate ca unor "jurnalisti" care se implica in organizarea de demonstratii / mitinguri neautorizate, care incita la dezordine sociala nu l-i se poate interzice practicarea acestei meserii ?
    • -2 (2 voturi)    
      pentru ca jurnalistul e angajat de un patron (Luni, 11 august 2014, 15:15)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui conul

      pentru ca jurnalistul e angajat de un patron

      si nu scrie in contractul sau "cum si cat trebuie sa presteze poentru "terti" "

      ca in cazul medicului sau judecatorului

      -------------
      DAR si jurnalistul
      poate fi dat afara lejer de PATRON
      daca NIMENI NU SE MAI UITA LA EL
      sau daca VREA PATRONUL SA-L DEA AFARA

      DAR
      Daca e adevarat ca Antena 3 are un rating nemaiintalnit nu vad de ce patronul care castiga
      po groaza de bani de pe urma lui l-ar da afara
  • +16 (18 voturi)    
    sila infioratoare.. (Duminică, 10 august 2014, 18:50)

    lili [anonim]

    Asta am simtit vazand cata prostime e-n tara asta.
    Cu atata prostime nici o sansa sa vedem o alta Romanie.
    Nici una.
    Nici unul dintre cei care-l aclamau pe Mircea Badea nu era in stare sa se intrebe: de unde a facut Voiculescu averea colosala, ce salariu primesc Mircea Badea si Mihai Gadea ca sa-l apere pe Voiculescu...
    O adunatura de oameni saraci si needucati usor manipulabili si usor de prostit.
    Mare pericol pentru Romania. Mare.
  • -14 (16 voturi)    
    Plimbare (Duminică, 10 august 2014, 19:14)

    Alex [anonim]

    Te pomenesti ca l-ai mai vota o data pe techergheul din port.
  • -10 (12 voturi)    
    Badea (Duminică, 10 august 2014, 19:14)

    Dan [anonim]

    Sa vedem pe cine mai "pupati" dupa 22 decembrie !!!
    • +5 (7 voturi)    
      Siigur doar (Duminică, 10 august 2014, 21:52)

      somesanu [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      antenistii si Voiculescu au voie sa fie pupati.
      Restul, oricare ar fi, pot fi scuipati, in functie de interese. Unii mai cu fereala (ca nu se stie cum evolueaza lucrurile), altii mai direct ( avand "alibiul libertatii presei).
  • +15 (17 voturi)    
    publicul antena 3 (Duminică, 10 august 2014, 19:32)

    sorin [anonim]

    Cati tineri ati vazut la plimbarea antenistilor? Macar in felul asta si-au vazut categoria de varsta pe care reusesc sa o manipuleze. Nu inseamna ca nu respect aceasta categorie de varsta mai ales ca fac parte din ea. Noroc cu reporterii si bodyguarzii care-i insoteau pe antenisti care au mai scazut cat de cat media de varsta. Au realizat probabil unde stau in realitate.
  • +7 (9 voturi)    
    acarulp@yahoo.com (Duminică, 10 august 2014, 19:56)

    Alexz [anonim]

    Nu Mircea Badea , sau alti manipulatori sunt problema
    ci faptul ca o parte insemnata din populatia tarii rezoneaza cu asemenea manipulatori .
    Cati "fani', telespectatori ar avea in Germania de ex.?
    Mentalitatile poporului , felul sau de a fi...genereaza si ce fel de manipulatori vor avea succes , si ce fel de profitori , de oportunisti vor avea succes.
  • +6 (8 voturi)    
    asa da (Duminică, 10 august 2014, 20:30)

    mario [anonim]

    in sfarsit justitia din ROMANIA isi face treaba !!!
  • +7 (9 voturi)    
    FELICITARI... (Duminică, 10 august 2014, 20:53)

    Gladiatorul [utilizator]

    ...sincere, domnule Mixich. Punct ochit, punct lovit. Ca intotdeauna cu finete si pedanterie. Badea, Gadea,Ursu & Co cum au fost posibili?! Limbricii astia chiar au crezut ca sunt ziaristi cu adevarat? S-au inselat si dupa ziua de azi se vor desmetici, si daca se vor uita putin in oglinda poate ca se vor trezi la realitate. Poate.
  • +6 (8 voturi)    
    s-a mai adaugat una: (Duminică, 10 august 2014, 20:57)

    behemot [utilizator]

    libertatea de a lovi femei.
  • +6 (8 voturi)    
    o lume nebuna, nebuna!.... (Duminică, 10 august 2014, 21:35)

    allph [anonim]

    proabil vom ajunge un soi de balci al Europei, cel putin, si toti ne straduim in acest sens!
  • +6 (8 voturi)    
    Mascarada lasilor (Duminică, 10 august 2014, 21:39)

    FreiKorps [anonim]

    Mascarada intimplata astazi e doar cea mai recenta dovada de atitudine lasa a citorva politruci antenisti.
    Daca n-ar fi lasi pina la os, ar fi solicitat autorizatie pentru "plimbare"/protest.
    Doar ca, daca ar fi primit autorizatie, ar fi fost raspunzatori juridic de modul in care s-a derulat mizeria. Ori, politrucii in cauza fug de raspundere ca dracu`de tamaie.
    Restul, c-a fost miting, c-a n-a fost protest, e doar ipocrizie maxima.
  • -3 (7 voturi)    
    Frumos articol (Duminică, 10 august 2014, 21:56)

    Alex [anonim]

    Frumos articol! Dar stiti ca Traian Basescu si-a dat casa cand era primar? El nu a dat nici cei macar 100.000 de euro despre care vorbesti tu. Stii cum se numeste asta? Abuz de putere!!!
    • +2 (4 voturi)    
      Uitasi (Luni, 11 august 2014, 9:23)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      flota, copilul agresat, Nana, caldura torida, pensionarii hramesiti, dar dolofani, faptul ca ploua, ca ninge, ca felixacii sunt tristi si ca unele femei nu pot ramine gravide. Toate sunt din vina lui Basescu.

      Voi mai stiti citi sunteti? Ca, desi Olaru, linguselul prim-mitomanului, va mareste numarul, calcind astfel, ca bun invatacel pe urmele maestrului, tot nu e ies 7,4 milioane sau 70% din 40%.
  • +5 (7 voturi)    
    Un subiect de imobiliare (Duminică, 10 august 2014, 22:11)

    UN IMOBILIARIST [anonim]

    Dragi oameni, D-l Dan Voiculescu sau firma lui,a cumparat ICA, pina aici, e bine, cu suma de 100000 euro. Daca Domnia sa nu punea gaj terenul ca sa construiasca cladirea Grivco, nu il intreba nimeni niciodata nimic, o dadea inapoi cu ceva in plus de cheltuieli. Dar smecheria a fost sa traga de la banca zeci de milioane de euro moka. Se pare ca este un PATTERN in Romania sa faci acest tip de afacere.
    PS: Daca iti vinzI apartamentul cu 25000 euro si cumparatorul ia credit la scurt timp de 1 million de euro, cum vine asta ?
    E FOARTE SIMPLU, TOATA LUMEA INTRA LA PUSCARIE !
    • 0 (0 voturi)    
      aberatii!!!!! (Marţi, 12 august 2014, 13:43)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui UN IMOBILIARIST

      Cum sa sustii asa ceva??? Deci, Voiculescu, care a furat toata tara si are mii de terenuri, cladiri, fabrici, toate furate de la popor nu avea ce sa puna garantie pentru un imprumut si a cumparat ICA ? Chiar si asa cum sa fie infractiune faptul ca pui garantie un teren pentru un imprumut ? IMPRUMUT = dai banii inapoi!!!!! Oricat ar parea de absurd dupa ce-ti vinzi apartamentul nu te mai intereseaza ce face noul proprietar!! Si ce daca ia 1 mil imprumut? Trebuie sa-i dea inapoi. ACEST TIP DE AFACERE NU EXISTA !! DACA A LUAT BANI IMPRUMUT URMEAZA (SAU CHIAR A FACUT-O) SA-I RETURNEZE!! ALTFEL PE CINE PREJUDICIA, O BANCA PRIVATA??
  • -8 (10 voturi)    
    parere (Duminică, 10 august 2014, 22:16)

    sim [anonim]

    Consider ca manipulati si dumneavoastra populatia spunand jumatate de adevar. Daca tot ati adus vorba de discutii la pahar, puteti spune cu cine le-ati avut.
    .
    • +6 (8 voturi)    
      Numele lui este gadea (Duminică, 10 august 2014, 22:47)

      Electorul [utilizator] i-a raspuns lui sim

      Asta este adevarul complet pe care il cereti.
  • -5 (15 voturi)    
    Procurorul Iacobescu iti spune ceva? (Duminică, 10 august 2014, 22:16)

    alex4321 [utilizator]

    Procurorul Iacobescu iti spune ceva?

    Iti spune !

    Procurorul Iacobescu a fost dat afara de trupa
    Basescu & Covesi pentru a musamaliza luare de mita pentru trafic de influenta a lui Mircea Basescu

    TU STII ASTA Mixich DAR MINTI PRIN OMISIUNE

    Fara Varan si fara Antena 3 NOI NU VEDEAM CASETELE cu mita musamalizata MAFIOT
    de Justitia lui Kovesi si a lui Basescu

    TU STII ASTA Mixich DAR MINTI PRIN OMISIUNE

    Mita si Traficul lui Mircea Basescu, fratele presedintelui, s-au musamalizat timp de 3 ANI de catre justitia asa zis independenta, o justitie de tipul celei din anii 50 pe care tu o aplauzi frenetic

    TU STII ASTA Mixich DAR MINTI PRIN OMISIUNE

    Justitia pe acre o aplauzi
    a musamalizat mita si traficul de influenta a lui Mircea Basescu in cel mai pur stil MAFIOT
    dandu-l afara din Justitie pe procurorul Iacobescu
    care a semnalata aceste lucruri ACUM 3 ANI

    TU STII ASTA Mixich DAR MINTI PRIN OMISIUNE

    sursele pe care minti ca nu le cunosti:
    --------==========================
    http://www.evz.ro/urorul-din-cazul-bercea-e-iresponsabil-mircea-basescu-e-o-prostie-924853.html


    https://www.google.ro/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=procurorul%20Iacobescu%202011
    • +1 (3 voturi)    
      Mixich :Procurorul Iacobescu iti spune ceva? (Luni, 11 august 2014, 10:52)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Mixich :Procurorul Iacobescu iti spune ceva?

      Nu vad raspunsul tau!
  • +6 (8 voturi)    
    Adevar si minciuna (Duminică, 10 august 2014, 22:36)

    Daniel Dragan [anonim]

    Chestiunea postului TV Antena3 trebuie privita prin prisma libertatii de exprimare, garantata prin Constitutie.
    Are vreo limita libertatea de exprimare in Romania?
    Ei bine, nu! Chiar daca pare paradoxal, este bine de stiut ca Legea presei din 1974 a fost abrogata abia in 2012. Iar aceasta lege vorbea de dragostea fata de Partidul Comunist. Avem si o lege a audiovizualului (nr.504/2002).
    Nici una din aceste legei (si nici vreo alta lege) nu obliga la transmmiterea de informatii adevarate. Nu exista nicaieri vreo astfel de obligatie, iar minciuna nu este sanctionata, nici macar mentionata.

    Aceasta permite Antenei3 sa spuna ca este "post confiscat" (minciuna sfruntata) si sa transmita un sirag interminabil de minciuni si dezinformari. Nimeni nu ii poate impiedica sau sanctiona.
    • -3 (7 voturi)    
      pai nu e "post confiscat" daca i-au luat sediul? (Luni, 11 august 2014, 4:04)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Daniel Dragan

      pai nu e "post confiscat" daca i-au luat sediul?

      care e baza juridicxa [entru asa ceva?
      • 0 (2 voturi)    
        Baza juridica (Luni, 11 august 2014, 10:58)

        Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

        e ca soparla securista Felix a provocat un prejudiciu enorm statului, banii furati fiind ingropati prin strainatate.

        Deci trebuie confiscate bunuri pentru a recupera prejudiciul.

        Sediul A3 e o cladire care apartine firmei Grivco, firma soparlei securiste Felix, deci se poate confisca.

        Haznaua 3 poate continua sa-si transmita porcariile mincinoase, dezinformarea, atat timp cat plateste chirie statului, care acum detine acea cladire.

        Faptul ca Latrina 3 pune "Post Confiscat" pe ecran inseamna doar ca este un post de manipulare a prostimii, o veritabila hazna informativa, un post al caror "emisiuni" sunt dominate de minciuni grosolane.
        • -1 (3 voturi)    
          Nu esti bine informat (Luni, 11 august 2014, 15:04)

          alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

          ZICI:
          "Deci trebuie confiscate bunuri pentru a recupera prejudiciul."

          ----------------------------------
          NU pot fi Confiscate Orice Bunuri pentru a recupera prejudiciul. Decat daca au legatura DIRECTA cu ICA

          iar sediile GRIVCO si sediul Antena 3
          NU AU nici o legatura cu ICA
          ----------------------------------

          sau pot fi confiscate alte bunuri fara legatura
          DOAR
          daca e Vorba de Terorism sau
          Spalare de BANI
          si si atunci si doar daca pedeapsa e mai mare sau egala de 5 ani atunci se poate aplica CONFISCAREA EXTINSA

          ------------------------------------
          Prin urmare s-a inventat
          "O SPALARE DE BANI" care s-a facut cica
          prin "Cesiunea de actiuni catre fiice"...

          "Cesiunea de actiuni catre fiice" a devenit "Spalare de bani" desi actiunile fusesera cumparate cu BANI ALBI

          --------------------
          DECI Ti-am povestit toate astea
          pe timpul meu
          ca tu n-ai avut rabdare sa te informezi inainte
          sa vorbesti
          Am facuta sta DOAR
          pentru ca mai cred ca ai o sansa sa analizezi corect odata ce ai toate informatiile si nu esti printre recitatorii de pe-aici...care doar repeta ce aud la altii

          PUNETI MINTEA IN FUNCTIUNE CA AI ACUM TOATE INFORMATIILE!
          • +1 (1 vot)    
            reply (Luni, 11 august 2014, 15:41)

            paul.s [anonim] i-a raspuns lui alex4321

            "NU pot fi Confiscate Orice Bunuri pentru a recupera prejudiciul. Decat daca au legatura DIRECTA cu ICA
            iar sediile GRIVCO si sediul Antena 3
            NU AU nici o legatura cu ICA "
            Ba da , sunt in proprietatea ICA, asta era miza ca ICA este proprietarul , ia mai citeste dosarul, tot aici pe Hotnews daca nu il gasesti in alta parte.
  • -3 (5 voturi)    
    Adevar si minciuna (Duminică, 10 august 2014, 22:36)

    Daniel Dragan [anonim]

    Chestiunea postului TV Antena3 trebuie privita prin prisma libertatii de exprimare, garantata prin Constitutie.
    Are vreo limita libertatea de exprimare in Romania?
    Ei bine, nu! Chiar daca pare paradoxal, este bine de stiut ca Legea presei din 1974 a fost abrogata abia in 2012. Iar aceasta lege vorbea de dragostea fata de Partidul Comunist. Avem si o lege a audiovizualului (nr.504/2002).
    Nici una din aceste legei (si nici vreo alta lege) nu obliga la transmmiterea de informatii adevarate. Nu exista nicaieri vreo astfel de obligatie, iar minciuna nu este sanctionata, nici macar mentionata.

    Aceasta permite Antenei3 sa spuna ca este "post confiscat" (minciuna sfruntata) si sa transmita un sirag interminabil de minciuni si dezinformari. Nimeni nu ii poate impiedica sau sanctiona.
    • -2 (4 voturi)    
      orbirea natiei sau razboiul romano-roman (Duminică, 10 august 2014, 23:05)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Daniel Dragan

      fuck off
  • 0 (6 voturi)    
    toți mogulii la pușcărie! (Duminică, 10 august 2014, 22:36)

    Gheorghe [anonim]

    Mogulii români își scot hienele în stradă http://bit.ly/1kU8IOa
  • +4 (8 voturi)    
    KKT (Duminică, 10 august 2014, 22:51)

    un alt oare [anonim]

    Prietene...esti mai prost ca noaptea.

    Ai creierul spalat rau ...ca multi colegi de ai mei care au ramas in lantrine.
    Mi-am pierdut si eu vreo 7-8 ani din viatza in acest rahat de tv...
    Nimeni nu inchide antenele....ci se recupereaza prejudiciul.....este o diferenta de la cer la pamant....ca TU esti bou si inca lucrezi acolo este altceva...a fost doar optiunea ta...dar gaozarul ala stia ca va fi inchis.....daca ii pasa de voi sau de trust se vedea....nici macar atat nu pricepeti ...ca sa pisat pe voi si in ultimul ceas...pacat....voi probabil la un moment dat o sa ramaneti fara serviciu, dar familia lui o sa-si permita cu toate sechestrele sa mearga in vacanta pe Coasta de Azur... ....
    • -2 (8 voturi)    
      omule ANTENA 3 NU E Varanul (Luni, 11 august 2014, 4:25)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui un alt oare

      ANTENA 3 NU E Varanul

      Chiar daca Varanul e proprietar acolo direct sau indirect

      O firma NU E dpdv juridic egala cu Proprietarul ei
      Invata chestiunile astea elementare

      PRIN URMARE:
      N-are ce PREJUDICIU sa se recupereze de la
      "Antena 3"
      • 0 (2 voturi)    
        Iar minti (Luni, 11 august 2014, 10:55)

        Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

        Nu a zis nimeni ca se recupereaza prejudiciul de la Antena 3, iar bagi minciuni.

        Parte a prejudiciului imens provocat de miseliile varanului va fi recuperat prin confiscarea sediului A3 care apartine Grivco.

        Hai mai baga din top ceva.
  • +3 (5 voturi)    
    Ordinul KGB cu ştreang.. (Duminică, 10 august 2014, 22:57)

    VASCO [utilizator]

    Conform postului Vocea...
    Pentru merite deosebite Varanul cunoscut şi ca Felix cel hoţoman,re- reactivat a fost decorat cu Ordinul KGB cu ştreang şi înaintat în grad post liber.
    Locotenenţii Varanului, Gâdinov cel jalnic, Badeanovici nebunul, Tudorovici Radionovici, Ciuvicov descalificatui şi Ghişovschi rătăcitul au fost decoraţi cu "Steaua în slujba diversiunii" pentru plimbarea trupelor la gurile Dunării, şi beneficiază de conturi în ruble, alimentate cu echivalentul a 30 de arginţi fiecare, conturi deschise la Agenţia poarta Rahovei.recent reamenajată din rezerva bugetară a PMP.
    Eternele femei de servicii de la gloriosul fost IMGB beneficiare a recentelor restaurări ale pensiilor acordate fără măsură şi cum laude pentru servicii credincioase, au ovaţionat plimbăreţii ca la mineriadă purtând cu mândrie tricolorul fără stemă.
    În 22 Musolinici nu dispunea de puterea manipulatorie a antenelor dar marşul plimbare spre Roma a demonstrat perversitatea minciunii şi ticăloşia ticăloşilor.
    Din interceptările discuţiilor avute de căpeteniile plimbării cu privire la traseul de urmat a rezultat lipsa unei decizii, se va pleca în jos, spre aeroportul Kogălniceanu sau în sus spre baza în construcţie..
    Lipsa şepcii roşii de pe stradă deşi a promis solemn, evident afectat, probabil de curiozitatea unora de a cunoaşte sum a văndut din litoral cu 10 ani în urmă, culmea impertinenţei tolerate de ministrul pretins al lor.
    Nefiind văzut în jurul Cotroceniului a făcut probabil o plimbare pe dealul Stirbei Vodă unde i se simte probabil lipsa.
    Vom mai vedea şi mâine.....dar un lucru este clar aşa cum a declarat şi premierul Antena este kilometrul zero, al manipulării şi zero în bunele practici cu garanţie guvernamentală.
  • -5 (7 voturi)    
    GADEA (Duminică, 10 august 2014, 23:08)

    Electorul [utilizator]

    Bucura-te. Daca ai ajuns pe HN esti pe drumul cel bun.
  • +7 (9 voturi)    
    Antena 3 (Luni, 11 august 2014, 0:01)

    Asa un post - mai bine lipsa [anonim]

    Antena 3 este un post de o grosolana agresivitate repetitiva indreptata impotriva ordinii si normalitatii.
    Iar ziaristii/ reporterii (daca se pot numi asa) sunt profesionisti in jigniri, deformari si dezinformari.
    Din pacate multe din ''stirile" lor sunt difuzate in strainatate , aducand un grav prejudiciu Romaniei si romanilor care traiesc si muncesc in afara.
    Ex: cazul cu femeia care a dat spaga o gaina la doctor ca sa-i influenteze tratamentul.
    Acest caz preluat de la antena 3 a fost publicat in Medisch Contact in Olanda, aruncand cu noroi in toata breasla medicilor romani.
    Imaginea gainii tinuta in maini= imaginea saraciei.
  • -6 (10 voturi)    
    Ipocrit (Luni, 11 august 2014, 0:21)

    ioio [anonim]

    si tu ce faci acelasi lucru cu aces articol, ceea ce face badea si prietenii lui... esti un ipocrit
  • -6 (10 voturi)    
    Hotul striga hotii (Luni, 11 august 2014, 1:47)

    Anonim [anonim]

    Hotul striga hotii. Asta face Basescu prin vocea doamnei procuror sau ce e cucoana aia care conduce asa-zisa justitie. Basescu a dus lupta pentru bani si putere la cel mai inalt nivel. Manat de orgoliu si avid de putere absoluta, a dat ordin sa intre la puscarie toti cei care nu au vrut sa cotizeze sau au refuzat sa plateasca bir din hotiile lor. O miscare desteapta pentru imaginea lui si a justitiei care ii este subordonata, plus eliminarea competitiei la furat. Basescu nu e prost, stie ca ultima lui speranta de a nu intra la inchisoare dupa terminarea mandatului este o justitie in care oamenii cheie ii vor ramane fideli. Acesti oameni pe care ii controleaza trebuie sa aiba o imagine buna pentru a fi greu de inlocuit. Ce prezinta antenele lui Felix si televiziunile lui Basescu in cuvinte alese si fraze lacrimogene nu sunt decat niste texte pentru focile care stau in fatza televizoarelor si se bucura cand unu sau altul din ambele tabere ajunge la puscarie, o manipulare a telespectatorului in functie de interesul fiecaruia. Hotii clasei politice isi duc luptele pentru putere si bani prin posturile media pe care le controleaza si prin circul pe care ni-l servesc in loc de bani pentru sanatate, invatamant, stiinta si multe alte domenii in care sunt necesare investitii. E o coincidenta faptul ca sanatatea si invatamantul au cele mai mici bugete in toate guvernarile? Nu. Noi trebuie sa fim prosti si bolnavi, adica usor de condus. Presupusa majorarea a pensiilor de la 350 la 400 de lei de catre guvernul Ponta mi se pare cea mai sinistra gluma din ultimul timp, e o rusine sa fii prim-ministru si sa anunti asa ceva, 50 de lei nu acopera nici macar un sfert din intretinere. Ne bucuram cand intra la puscarie hotii, e normal, dar banii recuperati unde sunt? Nu am auzit pe nimeni explicand ce se va intampla cu acesti bani recuperati. Sau inca nu s-a facut imparteala? Asta nu e justitie, e reglare ce conturi in stil mafiot. Si e folosita de toti. Suntem prea usor de condus.
    • +3 (5 voturi)    
      Două clarificări (Luni, 11 august 2014, 7:47)

      VASCO [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      1. Democraţia prin alternanţa la putere sub monitorizarea presei ca a patra putere, asigură mecanismul controlului reciproc al deţinătorilor pe timp limitat ai puterii, le induce o frică şi o posibilă tragere la răspundere de viitoarea putere.
      La noi omul nou continuă politica rotirii cadrelor partinice la scara grupurilor zise de partid cu păstrarea aparenţei democratice a răspunderii faţă de alegători cu lozica unică şi lege fundamentală profund autocritică în sensul că după patru ani de jaf am fost sancţionaţi de votanţi, ei adică blazonul partidului lor "au asumat" astfel greselile, o formă comunistă de amnistie continuă, joc în care de 25 de ani justiţia şi statul de drept sunt pură demagogie. Atacurile pretins violente între autorii mascaradei reprezintă o manifestarea demnă de fostul cabinet doi vacant.
      2. A pune problema pe ce se vor cheltui banii ce se vor încasa din executarea silită a deciziei uluitoarei sentinţe reflectă lipsa de încredere în administrarea bugetului consolidat sau ducerea în derizoriu a măsurii, deoarece sumele astfel încasate fiind preluate la bugetul de stat se despersonalizează şi evident sunt folosite in cadrul politicii macro- mafioto, azi conform deciziei celor ce vor răspunde mîine evident in realizarea angajamentului faţă de eternii 7.400.000 milioane.
    • +3 (3 voturi)    
      Dle anonim, sunteti in posesia atator (Luni, 11 august 2014, 12:52)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      adevaruri inversate, sentinte pretins morale care reproduc temele majore promovate de antena 3 si otv in ani de zile astfel incat interventia mea e doar expresia unei consternari (indiferent daca sunteti activist sau cetatean onest).Uitati sa ne spuneti de ce dnul Basescu ar trebui sa intre la inchisoare . Eu cred ca daca a apasat pe toate furunculele societatii romanesti de-a sarit puroiul cat colo (condamnarea comunismului, coruptie, clasa politica, invatamant,sanatate etcetc) asta desi il transforma intr-o tinta a puscariabililor, nu-l face in nici un fel vinovat... Spuneti ca nu ati auzit pe nimeni unde sunt banii recuperati... Pai va ganditi ca ar trebui sa ne trimita fiecaruia prin posta cate ceva??!! Ati auzit de bugetul statului ? .Bunica imi povestea ca aveau in sat o persoana handicapata care intr-o zi , prin 1945 nu a mai primit ajutorul de stat cuvenit.Atunci acesta a urlat luni de zile ca va merge la Bucuresti sa-l ia pe Stat de caciula si sa dea cu el de pamant ! Stiu ca otv a promis/promovat bunastarea pe baza recuperarii furaciunilor dar justitia in 2014 nu se poate face pe stadion si nici la tembelizor. Si noi ceilalti (basisti daca vreti dvs) suntem nemultumiti de putinatatea celor pusi sa raspunda pentru acte de coruptie (care prin dimensiune a devenit o chestiune de siguranta nationala ) si pentru gluma de pedepse pe care le primesc dar daca intelegem si ca instrumentele cu care opereaza justitia (procurorii si magistratii) respectiv calitatea legilor, a fost si este viciata de infractorii din parlament ! Finalul discursului dvs e insa cheia diatribei si cel care ne arata ca nu sunteti un cetatean revoltat ci membru al sectei antena3 , "bautor de urina" -cum isi numea gadea privitorii anul trecut- din masa carora am facut toti parte din 1989 ca si clienti ai TVR si a caror ramasite au fost doar preluate si consolidate de mercenarii turnatorului.........
      • 0 (0 voturi)    
        de ce ????? (Marţi, 12 august 2014, 14:03)

        ionut [anonim] i-a raspuns lui fosta zoezoe

        Cum sa intrebi de ce dnul Basescu trebuie sa intre la inchisoare????
        E legal sa-ti atribui o casa de la primarie atunci cand tu conduci primaria, mai mult aveai o casa si ai donat-o ficei (de ce nu a cerut fata o casa ca fiecare tanar al acestui oras indemnata de tatal exemplu de moralitate??) si mai mult ulterior si cumperi acea casa la un pret mult sub pretul pietii!!!
        Aveti idee cat valora flota Romaniei in 1990?? Va spun ca infinit mai mult decat un Institut de Cercetari cu tot cu terenurile sale. S-a obtinut vreun leu din ,,vanzarea ei,,?
        Cumperi de la un asfaltator cu interese in Primarie o masina de 1 suta mii de euro cu 10 mii euro tu fiind Primar???
        Cumperi un teren de la acelasi asfaltator, la un pret, dupa care-l vinzi dupa o perioda tot lui mult mai scump.
        Si as putea continuua ( Alro, Nana, Frate-su)
  • 0 (6 voturi)    
    Incomplet (Luni, 11 august 2014, 1:59)

    Ruxandra Dobrescu [anonim]

    Corect. Dar va puteti privi in ochi in oglinda si sa va jurati ca celelalte posturi de televiziune nu manipuleaza? Nu cred. Majoritatea mass media manipuleaza, in toata lumea civilizata si mai putin civilizata. Problema Antenei 3 e ca a ajuns sa influenteze un numar exagerat de mare de cetateni. Dar, sincer, oricare dintre celelalte posturi nu face decat sa tinda catre aceeasi tinta: aceea de a influenta un numar cat mai mare de cetateni. Eu nu cred ca cineva de la Realitatea sau B1 ar veni la ora de maxima audienta sa zica „vai, ne scuzati, va rog sa nu ne mai urmariti cu atata interes, s-ar putea sa va mai spunem si prostii... Poate ar fi bine pentru corectitudinea informatiei sa mai urmariti si alte posturi... etc.„ Sigur ca da. In democratie asta e: este necesar foarte mult discernamant. Avem si *noi* o raspundere, nu numai agentii manipulatori in faptul ca ne lasam manipulati, sau nu. Daca ar trebui pedepsiti-blocati-ostracizati toti cei care ne manipuleaza, ar fi cazul sa incepem cu autorii manualelor de marketing. Poate va ganditi si la o solutie (democratica), pentru ca eu nu vad nici una (democratica)...
  • -4 (8 voturi)    
    ce-i (Luni, 11 august 2014, 7:57)

    aspida [anonim]

    împiedică pe b1tv să cheme oamenii la o „plimbare„ prin fața antenelor? aici se vede diferența de atașament față de o idee(bună sau rea),persoană(bună sau rea),instituție,etc!b1tv e prea laș și prefăcut!
  • -4 (8 voturi)    
    liviuludovicstoian@yahoo.com (Luni, 11 august 2014, 8:01)

    LiviuStoian [anonim]

    Nu este nicio surpriza pentru nimeni afilierea Dvs. la grupul politic al presedintelui Basescu. In articolul de mai sus dati sentinte si acuzati cu toata mania un jurnalist care are o parere diferita de a sitului Dvs. Cand ne vom maturiza intr-atat incat sa ii toleram pe cetatenii care nu ne impartasesc opiniile ? Daca gestul Dvs. era facut de un cititor oarecare nu ma ingrijora, dar cand este facut de un jurnalist impotriva altui jurnalist mi se pare de neacceptat, adica ne- "deontologic" , cum ar spune Badea. Uneori si eu cred ca Badea depaseste limitele, dar poate ca acesta este rolul pamfletului politic si chiar avem nevoie de diversitate. In privinta procesului, cred ca si domnia voastra sunteti de acord ca seamana teribil cu cel al lui Ceausescu, adica o executie penibila. Avem o mare problema cu infilrarile de agenti sub acoperire in structurile sensibile ale statului si in mass-media. Acestia anuleaza in mare masura separatia puterilor in stat si transforma Romania intr-o jalnica republica bananiera. Pacat ! Incercati sa va faceti o analiza la rece si veti vedea ca am dreptate. Pierdem cu totii ! Mult mai onorabil ar fi fost sa luati apararea colegilor Dvs. aflati intr-o situatie dificila. Roata vietii se roteste...
  • +5 (7 voturi)    
    Hmmmm (Luni, 11 august 2014, 8:29)

    rednaxela [utilizator]

    Oare manipularea opiniei publice cu ajutorul unui post de televiziune privat apartinand unui om asupra caruia justitia dintr-o tara si-a spus cuvantul nu reperezinta de fapt o infractiune macar morala....Dar uite unde ma gandeam eu la moralitate.....
    Adevaratul motiv pentru care mi-ar fi placut sa-l vad acolo unde e pe Voiculescu ar fi tocmai aceasta manipulare, ar fi lovitura de stat din 2012, si multe alte magarii care cu ajutorul unor oameni le-a facut.
    Sincer sa fiu nu-l vait. Sant convins ca are cel putin 300 milioane de euro pusi deoparte pe care nimeni nu v-a ajunge la ei niciodata.Statul Roman nu mai are un Voiculescu de serviciu.....
    Cat despre Badea, Gadea si vuvuzela blonda din Pitesti al carei nume imi scapa( a...Dana Grecu) indiferent cati bani castiga pentru ca fac ceea ce fac din punctul meu de vedere sant niste excremente umane.
    Nu scriu des pe aici dar recomand insistent citirea lui Emil Cioran pentru o mai buna intelegere a situatiei.
  • +5 (7 voturi)    
    Mda (Luni, 11 august 2014, 8:31)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Manipularea prin intermediul mass-media a milioane de oameni și care are drept rezultat prejudicii majore aduse țării și națiunii are trebui aspru pedepsite prin Lege.
    De multe ori astfel de manipulări sunt chiar mai grave decât subminarea economiei naționale.
  • +2 (4 voturi)    
    Antena 3 (Luni, 11 august 2014, 9:02)

    cristiana pricop [anonim]

    ...cel mai bun lucru pe care A 3 l-a facut-- este ca au umflat imaginea de mare disident a unui golan si actor ratat M. Diaconu - astfel ca asta a furat 6 la suta voturi de la liberali - apoi l-au subminat marsaveste pe Crin - si au determinat excluderea lui din cursa prezidentiala - - astfel incat liberalii nemaiavand un candidat VIABIL- ii asigura presedintia lui Ponta si psd-ului- adica- ne-au vandut pe inca 10 ani mafiei si ciumei rosii - dupa 25 de ani de cand au murit oameni sa ne scape de comunism --- intreaga Romanie, nu numai Crin - este o victima a manipularilor propagandistice -- A 3- ne-au sacrificat viitorul - la ordinul stapanului lor...
  • +2 (4 voturi)    
    plimbare (Luni, 11 august 2014, 9:04)

    papillon [anonim]

    Ochii ascunsi in spatele ochelarilor de soare mi a dat un frison ca un fulger.Legionaroizii de doi bani rasar de unde nu te astepti..Legionara, asta e purtarea lui badea.Nu mai cautati asemanari.Tratati l ca pe un legionar altfel in viitorul apropiat va va trtata el caun legionar.Doar diagonala verde si pistolul ii lipseau .Nu stiu cum ziaristilor batrani v a scapat purtarea lui.Nu v a sagetat un frison de spaima cand a ti ancercat sa ganditi altfel decit mircea badea /alias cz codreanu junior?
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Luni, 11 august 2014, 9:56)

    flori [anonim]

    actiunea aceasta seamana oarecum cu mineriada din '90, cand Iliescu a facut apel la mineri sa vina pentru „restabilirea ordinii”. ... nu vi se pare?
  • -3 (5 voturi)    
    echitate sau nu ??? (Luni, 11 august 2014, 9:57)

    mihaela [anonim]

    daca fiecare achizitie facuta la preturi mult sub pretul pietei ar trebui sanctionata prin condamnari penale atunci mai bine de 40 % din popilatia urbana ar trebui sa se afle dupa gratii. Nu stiu cati dintre voi va mai amintiti de monul in care s-au cumparat apartamentele in care multi dintre voi locuiti in ani 90 si 91. E vorba de persoanele care au cumparat apartamentele in care stateau cu chirie la stat cu preturi simbolice.. deci "copilasi dragalasi" inainte sa vedeti parul din ochiul altuia uitati-va la barna din ochiul vostru. Daca Voiculescu e la inchisoare pentru ca a luat un teren la un pret de cateva sute de ori mai mic ca valoarea lui reala poate urmatorul care va intra la inchisoare va fi tatal sau mama ta care in anul 1990 cumparat apartamentul in care statea cu chirie la stat de 10 - 15 ani cu pretul unui pachet de tigari. Arata-mi care-i diferenta intre cele doua cazuri si o sa tac ,daca imi spui ca sunt si eu in aceiasi situatie te contrazic. Parinti mei au avut ideea fixa ca ei vor sa "STEA IN CASA LOR" , asa ca au decis sa-si cumpere in rate apartamentul in care locuim, au inceput sa plateasca ratele in 1980 iar in momentul in care a venit revolutia mai aveau de patit 3 rate si era apartamentul lor si le-au achitat si pe alea. Atat doar ca ma DEZGUSTA bruscul atac de moralitate al multora care au beneficiat de aceste achizitii si care acum s-au transformat in acuzatori . Singura diferenta intre achizitia unui apartament in 90 de catre familiile care le ocupau ca chiriasi si ce a facut voiculescu e valoarea investitiei. In acest caz spun simplu.. ne trebuie MULT MAI MULTE INCHISORI , iar apartamentele respective ar trebui si ele "CONFISCATE" daca am trai intr-o lume corecta
    • +3 (5 voturi)    
      Doamna(domnisoara?)Mihaela, (Luni, 11 august 2014, 11:51)

      prompt [utilizator] i-a raspuns lui mihaela

      Va grabiti sa va aruncati parerile:
      1. voiculescu a fost condamnat pentru SPALARE DE BANI, nu pentru privatizare frauduloasa cum spun atatia neica nimeni sa se afle in treaba. Aceasta infractiune este pedepsita mai tare in multe tari civilizate pentru simplul fapt ca averile nejustificate si fraudulos obtinute ne-au afectat buzunarul tuturor, inclusiv pe al matale.
      2. motivarea deciziei de condamnare la 10 ani inca nu a fost facuta, asa ca putem vorbi mai documentat dupa aparitia acesteia, desi am fost intotdeauna de parere ca in fiecare profesie trebuie sa avem incredere in profesionisti.
      3.Romania nu va ajunge la standardele visate occidentale pana cand mentalitatea noastra nu va ajunge la concluzia ca cei vinovati de saracia majoritatii intr-un stat bogat trebuie sa plateasca conform legilor lumii civilizate.
      4. Sunt foarte constient de defectele presedintelui, dar ma bucur ca a reusit prin incurajarea si apararea justitiei sa zguduie sistemul politico-mafiot care ne-a adus atata rau in ultimii 25 ani.
      • -2 (2 voturi)    
        multe erori (Luni, 11 august 2014, 13:08)

        ionut [anonim] i-a raspuns lui prompt

        1. Spalarea de bani este pedepsita foarte tare in tarile civilizate pentru ca este in stransa legatura cu traficul de droguri, de persoane, de arme si cu terorismul, nu pentru ca afecteaza buzunarele cetatenilor. Ai habar de ce vorbesti? B achiar am putea spuna ca prin spalare de bani sume mari de bani negrii (neimpozitati) ajung in economia reala, circula, sunt taxabili deci aduc bunastare. Buzunarele tuturor sunt si au fost afectate prin evaziune fiscala, afaceri necurate si PRIVATIZARI FRAUDULOASE!! Dar da sunt de acord ca in acest caz nu a fost o privatizare frauduloasa sau ca sa fiu mai exact NU SUNT CONVINS CA A FOST FRAUDULOASA, sunt prea multe semne de intrebare.
        2. Exista si profesionisti necinstiti.
        3. Exact ai dreptate sa plateasca dupa legile lumilor civilizate.Atat timp cat noi ne bucuram ca unul bogat a ajuns la zdup si nu ne intereseaza daca s-au respectat regulile (legile cum spui tu) lumulor civilizate
      • -2 (2 voturi)    
        continuare (Luni, 11 august 2014, 13:21)

        ionut [anonim] i-a raspuns lui prompt

        In lumile civilizate nici o condamnare nu lasa in urma atatea semen de intrebare. Culmea este ca pe acolo achitari de rasunet ridica multe semne de intrebare (vezi OJ sau Michael Jackson) dar nici cu asta nu sunt de acord.
        4. As fi curios despre ce defecte vorbesti, cat priveste zguduirea sitemului politico-mafiot chiar ca ma faci sa rad.
  • +4 (6 voturi)    
    unde este statul? (Luni, 11 august 2014, 9:58)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Jandarmeira, politia si CNA inexistente.
    Presa si justitia umilite.

    Orice Badea poate sa fac orice acum si oricand ?
  • +5 (9 voturi)    
    badea si gadea (Luni, 11 august 2014, 10:13)

    constantean [anonim]

    Badea asta este un mizerabil teribilist care si-a permis enorm de multe de dincolo de sticla... acum ca patronul lui a ajuns unde ii era locul de fapt, se agita in continuare pentru beneficiile personale. Desi nu vad ce se va schimba. Oricum, eu nu le-am urmarit emisiunile cretine si nu am inteles cum li se permite atat de mult sa improaste pe oricine. Ok, libertatea presei, dar nu aduce atingere demnitatii persoanei: cred ca exista un cod deontologic din care nu a ramas nici un articol respectat.
  • -2 (6 voturi)    
    care meserie (Luni, 11 august 2014, 10:42)

    gogu [anonim]

    1.M.Badea stiu cine este.Dumeavoastra cine sinteti?
    2. "anonimi, a căror singură vină era că încercau să-şi facă meseria."
    deci: plesu si cartarescu erau si anonimi isi faceau meseria.Care? acea de a linsa ei in presa scrisa pe gidea si badea.Deci ei da aveau voie sa linseze, badea si gidea nu.O sa spuneti ca au linsat necerid un drept de replica din parte impricinatilor.Dar ei cind au facut asta in presa au cerut un drept la replica de la badea si gidea?
    De ce ei da si celalti doi nu?
  • -5 (5 voturi)    
    . (Luni, 11 august 2014, 10:46)

    DeLove [anonim]

    Pai ce sa zica si basistii... Badea impreuna cu toti acei opameni s-au plimbat pentru libertatea presei ca basescu sa fie in continuare monitorizat... asta suna mai corect si mai adevarat.
  • +3 (5 voturi)    
    cata agitatie (Luni, 11 august 2014, 10:49)

    catelu [utilizator]

    Cata agitatie a starnit limbricul asta Badea! Oare Alex Velea e in concediu de a ramas asta ultimul cocalar pe pozitie?
    Dar amaratul asta, Badea, nu e de fapt o persoana ci e doar un proxy pentru stapanul lui, care e momentan retinut cu alte treburi. Subiectul in toate frazele de mai sus este de fapt Dan Voiculescu, care "s-a plimbat" prin avatarul lui.
  • +3 (5 voturi)    
    Prostia se plătește? (Luni, 11 august 2014, 11:11)

    rugio [anonim]

    Cât de prost trebuie să fie un om sărac ca să plângă de mila unuia care s-a îmbogățit furâd banii statului care trebuie să facă cu ei șosele, școli, spitale și să plătească pensii (amărâte)?! Evident că acel sărac ”milos” este sărac cu… mintea. Sunt antrenat să supravețuiesc (pentru că am trăit ca Dan Voiculescu până la 34 de ani…) cu ce am, dar am luptat mereu din toate puterile mele pentru dreptate socială. Văzând însă atâta prostie agresivă ieșită ”la plimbare” în jurul palatului Cotroceni, mi-am adus aminte de vorbele unui amic din tinerețea mea (italian, economist de profesie). La pledoaria mea de condamnare a metodelor capitalistului (negustorului, exploatatorului) de a profita de neștiința proletarului (cumpărătorului, muncitorului) replica lui cinică a fost scurtă: ”Proștii n-au decât (să opteze, sunt liberi) să piară”. Încep să-i dau dreptate.
  • +3 (5 voturi)    
    Vlad Țepeș (Luni, 11 august 2014, 11:16)

    gerard [anonim]

    Bravo!. Vlad Mixich, meriți supranumele, pseudonimul sau porecla ”Vlad Țepeș”
    Nu ierta hoții, proștii și slugile cu suflete vândute. Încă o dată: Bravo!
  • -4 (6 voturi)    
    Antena 3 e aici!!! (Luni, 11 august 2014, 11:30)

    Liliana Z. [anonim]

    Mircea Badea s-a plimbat pentru noi cei 7,4 mil. de romani care au votat impotriva lui basescu si a sistemului sau de represiune.......s-a plimbat pentru noi cei care am fost umiliti si batjocoriti in ultimii 10 ani........s-a plimbat pentru libertatea de exprimare si pentru o presa libera....nu o presa basista care e platita din banii clanurilor mafiote..........Antena 3 e aici in inimile noastre.......
  • +2 (4 voturi)    
    Ca sa fiu rau (Luni, 11 august 2014, 11:33)

    antrax [utilizator]

    Stiti, cladirea aia poate intra si in renovare :D. Caz in care chiriasul va trebui sa-si caute un sediu pt perioada renovarilor (evident trebuie studiat contractul de inchiriere pt a vedea daca exista ceva termene de notificare sau posibile penalitati si chiar si care este nivelul chiriei, care suspectez ca e mult sub nivelul pietei, etc). Renovari care se pot intinde pe multi ani, la cat de eficient e statul roman.
    Se poate si vinde cladirea, ce sa faca statul roman cu o cladire de birouri, mmm?
    Sau poate se muta Guvernul acolo, sa fie Ponta la un etaj distanta de studioul unde-i invitat zilnic? Ca tot are nevoie acuma de expunere maxima, pana in Noiembrie...
  • +2 (4 voturi)    
    libertăţile lui Badea.....ha! ha! ha! (Luni, 11 august 2014, 11:48)

    Alistar44 [utilizator]

    -----sunt de fapt libertățile cerute pentrru infractorul Dan Voiculescu !
  • -2 (6 voturi)    
    mihaileanu 19 000 $ versus 600 000$? (Luni, 11 august 2014, 11:51)

    larissa [anonim]

    Bine bine, pe logica asta, trebuie confiscate si averea presedintelui Basescu, pentru ca a platit de 30 de ori mai putin decat pretul pietii, pe locuinta din Mihaileanu. Plus ca si-a atribuit-o prin abuz de functie. Plus ca n-avea dreptul dupa legile de atunci, caci detinuse alte locuinte pe care le instrainase.
  • -3 (5 voturi)    
    meseria de jurnalist nu mai are independenta... (Luni, 11 august 2014, 11:53)

    anton [anonim]

    Acelasi lucru faci si tu domnule jurnalist ...manipulezi..Singuri care nu se lasa manipulati sunt cei ce preiau informatii din mai multe surse pro si contra si isi formeaza singuri concluziile fara sa le preia pe ale vostre...Se chiama rationament...este greu azi in mijlocul la atata ignornta sa iti folosesti cunostintele si logica....dar pare ca totul e ca la fotbal doua echipe: Basescu si Voiculescu : care nu e cu mine e impotriva mea!!! Basescu a facut instiutul de marina, a facut trafic cu arme in contul securitatii inainte de 89 si acum continua cu ajutorul si prin intermediul tiganilor cu care s-a incurcat ... Voiculescu , profesor de economie la ASE a facut afaceri cu securitatea dar Romania a primit de la omul asta ceva: onoare ...El nu a vandut moarte in lume , si-a bagat bani in buzunar si a cumparat pamant la Nana..
    • -3 (3 voturi)    
      ma gandeam la acelasi lucru (Luni, 11 august 2014, 14:28)

      A [anonim] i-a raspuns lui anton

      ....aproape.
      am observat inversunarea oamenilor care, de la aflarea verdictului se acuza reciproc de "basism" sau "antenism". si nu pot decat sa ma intreb : chiar atat de limitati sa fi ajuns majoritatea oamenilor din Romania (sau cel putin a celor care comenteaza).
      Si cum orice actiune are o (la fel de puternica) reactiune, la zgomot se raspunde cu zgomot. nu sunt nici basist nici antenist...sunt doar dezgustat profund de ambele parti ale "rafuielii" care se dedau in egala masura replicilor de cea mai joasa speta (bagat, scos si altele asemanatoare).
      si un alt trend observat: toata lumea care se bucura de incarcerarea lui D.V. jubileaza la gandul ca banii ce au fost si urmeaza sa fie recuperati de la el vor aduce beneficii nebanuite economiei romanesti...dar eu intreb: cat la suta inseamna acei 60 de milioane de euro (sau cat o mai fi suma) pentru romani? daca va ganditi ca se va simti cumva aceasta suma in diverse bugete (sanatate, educatie, transport etc.) sau in pensii/ salarii, e doar o iluzie. nu se va simti aproape deloc.
  • +1 (3 voturi)    
    hai la plimbare! (Luni, 11 august 2014, 11:58)

    un ciumpalac [anonim]

    Dupa ce basistii au confiscat postul Antena 3, urmeaza ca pontanacii sa confiste telecomanzile la TV ca sa nu mai dati pe B1!

    Propun o plimbare la ora 5 la sediul ANTENA 3, cu telecomenzile TV la voi, pentru a schimba postul in direct!
  • +3 (5 voturi)    
    Adevaratul motiv (Luni, 11 august 2014, 12:44)

    OctavianStoica [anonim]

    Adevarul motiv pentru care Gadea, Badea & co "se plimba" il reprezinta salariile imense pe care le primesc de la trustul Intact ( Gadea - 25 000 euro , Badea - cel putin 10 000 euro). Probabil ca foarte multi "s-ar plimba" pentru aceste sume. De-a dreptul deplorabil este faptul ca pensionarul ( 100 - 150 euro) si somerul care au iesit in strada, o fac tot pentru cei mentionati mai sus. Doamne lumineaza-i pe romani!
  • -2 (4 voturi)    
    antena 3 (Luni, 11 august 2014, 12:56)

    PROFESS [utilizator]

    Pe forum sunt sute de comentarii si toti cei care le scriu se uita in draci la Antena 3!!! Cred ca antena 3 trebuie sa va multzumeasca pentru cresterea audientzei. Si ca sa aperi si ca sa injuri trebuie sa sti despre ce e vorba. V-a bagat pe tzotzi in subiectul Voiculescu si altceva nu mai stitzi. Unde e toata industria romaneasca privatizata domnu"" Mixici? Unde sunt cele cateva zeci de ziare pe care le cumparam totzi acum 5-10 ani!
  • -2 (4 voturi)    
    . (Luni, 11 august 2014, 13:55)

    sandra.renetova [utilizator]

    Chiar nu era nevoie de un articol sa faca retrospectiva dosarului ICA...Inutil dupa parerea mea.
    • +1 (3 voturi)    
      Ba da, era nevoie de o retrospectiva (Luni, 11 august 2014, 16:39)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui sandra.renetova

      Povestea ICA trebuie spusa iar si iar, pentru ca e o poveste de succes pentru justitia romaneasca si o poveste de esec pentru mafia politica, acum pe cale de disparitie.
  • -2 (6 voturi)    
    da, dar (Luni, 11 august 2014, 14:12)

    doru001 [utilizator]

    Da, dar Videanu si Udrea.
    Fara ei asta seamana mai mult cu o lupta pentru putere intre mafia americana si mafia rusa.
    Justitia functioneaza atunci cind sansa de a scapa neprins este mica si pedeapsa este moderata. Daca sansa de a scapa este mare si pedeapsa este dura atunci multi infractori isi vor incerca norocul.
    Pedeapsa pt. Voiculescu este corecta dupa litera legii dar cit timp sint tintiti numai Nastase si Voiculescu, asta serveste mai mult pe Basescu si Udrea, nu pe cetateni. Cetatenii erau serviti de 5 ani pt. Voiculescu, 3 pt. Videanu, 2 pt. Udrea si ceva si pt. cei de sub ei. Care cetateni?
  • +5 (7 voturi)    
    Punct ochit, punct lovit (Luni, 11 august 2014, 14:51)

    angicris2000 [utilizator]

    Ei, doar se stie clar de ce si pentru ce s-a facut aceea "plimbare" a oilor!
    Cei care inca mai si gandesc, nu poarta aiurea capul pe umeri, si-au dat seama demult ce circarie este cu Antenele si Voiculescu, Zeus-ul lor!!
    Pacat ca acesti pensionari( ca nu am vazut decat pensionari in extaz alaturi de Gadea) inghit si mananca tot ce li se pune pe tava!!
  • -3 (5 voturi)    
    comentariu (Luni, 11 august 2014, 15:35)

    ANONIM [anonim]

    Foarte frumos scris , pare documentat solid , dar pe cand asa o analiza la Basescu Traian , care printre altele este platit din buzunarul meu si-al tau ? Pentru "afacerile" lui , pe cand (cel putin) o investigatie de presa ?
    Multumesc .
  • -2 (4 voturi)    
    eu cred ca (Luni, 11 august 2014, 16:42)

    Sile_Creditoru [utilizator]

    tu manipulezi, iar intre articolul este un bluf
  • +2 (4 voturi)    
    badea este cartan (Luni, 11 august 2014, 17:09)

    badea cartan [anonim]

    la naiba nu va mai agitati degeaba

    este adevarat ca badea & CO latra la luna pentru vreme buna.......unii omoara pentru banii ce ne miram de niste oameni mediocrii si josnici care si au ales meseria de jurnalist pentru a-si castiga existenta...si l-ea parut bine avand in vedere cat castiga cat si de sloganul ""liberatea presei"...........parca ar exista mai multe libertati........
    dar caci exista un dar se vor plictisii de latrat.....
    toto sau ""plictisit"pana la urma
    PAROL
  • 0 (2 voturi)    
    manipulare. (Luni, 11 august 2014, 19:06)

    IOAN [anonim]

    Dumineca, (ziaristii), Antenei 3 ,au mai incercat o manipulare a opiniei publice, prin deturnarea ,scopului procesului. Condamnarile sau dat pentru,inselarea STATULUI, PRIN CUMPARAREA la pret de nimic a patrimoniului I.C.A.
  • -2 (2 voturi)    
    Coment (Luni, 11 august 2014, 20:48)

    Tudor [anonim]

    Ce meserie are Andrei Pleşu?
  • -1 (1 vot)    
    LIPSA DOVADA (Marţi, 12 august 2014, 8:38)

    Allex [anonim]

    Din partea mea putea sa ia si 20 de ani dar sa stim si noi pentru ce?? exact,nu pe presupuneri.Sa consideram ca a fost cumparator de buna credinta......Trebuia sa fie anchetati si judecati reprezentantii statului care au facut privatizarea.S-a vehiculat ca valoarea reala ar fi fost la 2003 vre-o 7.000 000 euro.Normal era sa plateasca diferenta + ceva penalitati.E clar ca evaluarea la 2008 e manevra....de ce nu a evaluat la 2014 ca era mai putin decat a dat initial...????
  • 0 (0 voturi)    
    ha ha ha (Marţi, 12 august 2014, 10:55)

    Ementaler [anonim]

    Asta cu confesiunea "dirijorului" anonim la "cina privata", cu privitul in ochi e un cliseu dintr-un film prost (sau carte proasta). Ai aruncat pe fereastra orice argumentare ai incercat sa faci mai sus.