In atentia cetateanului Ponta

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 1 august 2014, 15:22 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Stimate domnule Ponta, am decis sa-i scriu cetateanului sperand sa gasesc mai multa intelegere decat la ceilalti domni P. Ii cunoasteti: premierul, deputatul, candidatul, presedintele de partid si ce-or mai fi. Ei se afla cu totii intr-o campanie electorala cam bezmetica, nu te mai poti intelege cu niciunul. Stiu ca actionati diferit,  fiecare cu personalitatea lui. Nu e obligatoriu, asa cum am vazut, ca premierul sa fie de acord cu deputatul. Prin urmare, cetateanul gandeste si el, presupun, cu propriul cap. Ei, daca-l folositi putin veti ajunge repejor la concluzia la care au ajuns deja o multime de oameni cinstiti: n-are rost sa mai munciti ca sa platiti o puzderie taxe.

Aveti deja venerabila varsta de 42 de ani, rad pensionarii tarii de dvs ca inca mai trageti la anii astia. Sunteti numai bun de pensionare anticipata. Cu o spaga de un milion-doua o rezolvati rapid. Va faceti un dosar de boala, gasiti dvs ceva care sa-i convinga pe medici ca numai sanatos nu sunteti. Puteti spune, de pilda, ca suferiti de cleptomanie, ca furati tot ce va pica in mana, lucrari de doctorat, bani de la oamenii cinstiti pentru a indopa gurile clientelei corupte de partid, ca aveti prostul obicei de a minti mereu. Asta tot din vreo defectiune incompatibila cu munca de zi cu zi. Cu papagalul dvs, va descurcati, n-are nimeni vreo indoiala.

Iesiti odata la pensie! Aveti doar de castigat. Nimic nu va poate opri sa va angajati a doua zi inapoi la stat, sa va luati mai departe indemnizatia de deputat si leafa de prim-ministru deoarece Ponta, liderul de partid, doreste sa schimbe legea astfel incat sa puteti cumula pensia obtinuta ilegal cu salariul. Proiectul de lege e ca si votat in Parlament, se bucura de sprijinul guvernului.

Daca va prind procurorii basisti cu falsa pensionare, nu e cazul sa va sinucideti. Acelasi premier s-a gandit la toate. Pregateste, iata, un proiect de lege de amnistiere fiscala. Nu mai trebuie sa dati banii inpoi. Daca prejudiciul dispare, va sa zica nici penal nu mai prea raspundeti. O lasa balta procurorul, luati cu suspendare in cel mai rau caz. Nu se pune. Intre noi fie vorba, cred ca premierul nu s-a gandit de fapt la nimic atunci cand a anuntat amnistia, prezentata ca fiind ba penala, ba fiscala. Ori candidatul a copt-o pentru voturi, ori liderul de partid s-a speriat de Voiculescu. E posibil sa fi complotat impreuna. In fine.

Ganditi-va putin. Ce rost are sa mai platiti taxe unui guvern care incurajeaza pe fata coruptia? Ati face bine s-o ajutati si pe mama dvs, pensionara si fost economist, sa se incadreze intr-o grupa de munca mai buna. Castiga si dansa un ban in plus. Tot cu o spaga mica de tot aranjati si pensia mamei. Si nu, nu va trebui dea inapoi sumele castigate in plus daca o prinde careva. Linistiti-o, spuneti-i ca premierul Ponta vegheaza, vine amnistia. Acum e momentul! Daca n-o va face, va trai toata batranetea frustrata ca statul n-are bani sa-i mareasca ei pensia din cauza unui fiu nataflet si din cauza miilor de pensii acordate ilegal in tara aste care vlaguiesc un buget si asa anemic.

Stimate domnule Ponta, convingerea mea este ca nici in cazul pensionarilor, nici in cazul mamelor sau functionarilor nu se justifica aminstia fiscala, iar o eventuala amnistie penala este scandaloasa, de neconceput. Oameni de 40 de ani sau bolnavi inchipuiti au dat o spaga la stat, mai precis unor doctori, ca sa traiasca bine-merci pe banii nostri. Altfel spus, ei ne-au furat de-o pensie iar noi le-o platim in fiecare luna.

Nu vi se pare normal sa ne dea banii inapoi cand sunt prinsi? Ei, premierului, candidatului si liderului de partid nu li s-a parut nimic nefiresc joi. Vineri le-a mai venit mintea la cap dar s-au gandit cum naiba s-o dreaga, asa ca n-au renuntat la ideea de amnistie. Doar ca au transformat-o  pe nesimtite din penala in fiscala. Nu inteleg de ce renuntam asa usor la banii nostri platiti anapoda. De ce sa nu-i recuperam in transe de la beneficiari?

Va spun sincer, la cat au mintit premierul, liderul de partid si deputatul in ultimii ani, nu mai cred nimic pana nu vad negru pe alb proiectul de lege. Plus ca va propun sa stam cu ochii cat cepele pe fiecare virgula, altfel ne pomenim cu pensionari amnistiati in valuri si ne miram dupa aia cum s-au strecurat pe sub valurile astea tot felul de rechini sau varani.

Cum ziceam, nici aministia fiscala nu mi se pare deloc ok. De ce sa nu fie iertati de datorii si oaemnii de afaceri pusi in cap de stat, care nu le returneaza la timp TVA-ul, nu le plateste cu lunile cofinantarile europene sau amana calendele grecesti plata contractelor de achizitii publice. Cu astia ce facem, ei de ce n-ar fi scutiti de datorii catre stat daca statul nu-si achita datoriile fata de ei?

Tot in calitate de cetatean, va spun asa: daca mai aveti cumva bona filipineza sau vreo sluga prin casa, platiti-o, domnule, la negru! Ce rost are sa aruncati bani pe fereastra cu CAS-ul si alte prostii daca banii astia tot la hoti ajung in final, daca din ei se platesc pensii ilegale si contracte dubioase date pe ochi frumosi, daca banii nostri intretin un stat cretin, incapabil sa faca niste socoteli corecte si greseste ba cu functionarii, ba cu mamele, ba cu pensionarii.

Intrebati-l, de curiozitate, pe amicul premierului, il stiti, Sebastian Ghita se numeste, ce parere are? Ca-i mare om de afaceri. Cred ca va cunoasteti, am vazut ca mergeti des in vacante impreuna. Apropo, spuneti-i si dlui Ghita daca plecati si vara asta cu familiile in concediu ca e ultimul fraier daca mai plateste taxe.

Stim amandoi ca premierul vrea ca toti mogulii sa-si plateasca obligatiile catre stat, dar astazi, va spun cu toata sinceritatea, nu mai se mai pare corect sa le ceara atat de artagos banii. Sa plateasca si aia cand au, ca tot dupa politicieni stau si ei cu mana intinsa. Daca astia nu-i platesc, de unde sa dea mogulii statului bani? In treacat fie spus, nici macar nu mi se pare corect sa se mai numeasca contributia la asigurarile sociale, CAS, ci contributia la asigurarile pentru hoti si puturosi, eventual CAHP. Cine vrea, s-o plateasca.

Stimante domnule cetatean Ponta, candidatul, deputatul, liderul  dvs de partid, parintele natiunii, enoriasul s-au tampit de tot. Au trecut toate liniile rosii si campania e abia la inceput. Scot voturi din orice: din nenorocirea oamenilor  loviti de inundatii, din nationalismul cel mai primitiv, din exploatarea apartenentei la o religie. Nu-mi ramane decat o bruma de speranta ca dvs, in calitate de cetatean, intelegeti perfect in ce rahat ne baga premierul dvs. 

Dar mai stiu ca dvs, in calitate de cetatean, nu veti comite nimic din toate cele de mai sus, oricat v-as instiga la neplata taxelor, oricat as apela la buna intelegere in incercarea de a va convinge ca ne aflam pe un drum gresit. Nu aveti nici un motiv. Va luati leafa tot de la stat. Chiar si atunci cand ati lucrat (vorba vine) ca avocat, de la stat veneau banii de onorarii. Aveati contracte cu companii de stat sau aparati corupti care va plateau tot din banii furati de la noi.

Asa ca dvs, dle Ponta, va permiteti sa fiti un cetatean model, va da mana sa va platiti toate taxele iar ceilalti P. sa vina apoi si sa-i risipeasca aiurea. Toti banii dvs. vin in final tot de la noi, prostii care inca platesc astfel incat guvernul premierului dvs sa aiba ce amnisitia, candidatul sa aiba de alte pomeni electorale,  deputatul sa-si ia indemnizatia iar liderul de partid sa aiba ce imparti unora ca Ghita.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Descoperire socanta a politistilor de frontiera din Timis. Ce ascundea sub fusta o femeie care calatorea spre Italia

Descoperire socanta facuta de politistii de frontiera din Cenad, in judetul Timis. Agentii au observat o femeie care a incercat sa isi treaca fetita de 12 ani peste granita, ascunsa sub... fustele ei. La verificarea unui microbuz, vamesii au observat-o pe copila ghemuita pe podeaua vehiculului, sub hainele mamei.
34975 vizualizari
  • +70 (74 voturi)    
    Ponta sa iasa la pensie la Balaceanca, (Vineri, 1 august 2014, 15:38)

    Matrafirefox [utilizator]

    acolo e cel mai bun loc pentru mincinosi notorii care distrug statul roman (ce a mai ramas din el) si ne fac viata un calvar.

    Ce usoara ar fi fost viata fara Ponta si fara P$D.
    • +40 (42 voturi)    
      Superb! (Vineri, 1 august 2014, 20:07)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      L-ati facut varza pe Ponta!
    • +3 (3 voturi)    
      la Rahova, nu Balaceanca! (Duminică, 3 august 2014, 19:48)

      Yankeu [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      desi dac ma gandesc mai bine, poate mai vine unul tat la fel de cinstit si inteligent si le da drumul.Hai, ca pan la coada tat doctorii is mai de incredere!Ramane ca tine, Doamne ajuta. Ca tat ii tare credincios de cateva zile!
  • +62 (62 voturi)    
    Nebun cu doctorat (Vineri, 1 august 2014, 15:45)

    Daniels22026 [utilizator]

    Veselie trista. Personaje nebune fac legea in tara. Romania e o imensa casa de nebuni, iar noi zburam deasupra unui cuib de cuci.

    Plagiatorul Ponta ne conduce cu drag. Dar si el saracul se supune nebuniei uslamiste, culturii desucheate a celor 7,4 milioane de nebuni peste media nationala. Ce sa-i faci? Nebunul premier se potriveste foarte bine cu gloata uslamista.
    • +27 (29 voturi)    
      Nebunu' sa experimenteze pe copii lui,nu pe ai mei (Vineri, 1 august 2014, 23:40)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      "...voi promova în continuare oameni tineri. Unii vor confirma, alţii nu. Tinereţea în sine nu este un argument."

      Pai ce faci, mestere, experimente cu p'afaristi ?! Asteptam sa "confirme" hahalerele pe care le propui drept ministri ? Oi avea obligatii de partid, dar n-ai voie sa te joci cu viata nostra, ca n-avem decat una.

      NOI VREM O TARA CA AFARA !
      • +4 (4 voturi)    
        Ideea e buna... (Sâmbătă, 2 august 2014, 17:50)

        Arcasu [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        ... dar cu "tara ca afara" imi aminteste de vara 2012. Sinistru!
        Altfel un articol superb!
      • 0 (0 voturi)    
        pai daca tineretea nu e un argument (Duminică, 3 august 2014, 19:50)

        Yankeu [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        la ce-i promovezi?Promoveaza mai nene competenti, c-or fi tineri, c-or fi batrani!Da, dar tu nu stii ce-i aia sa fii competent!
  • +68 (68 voturi)    
    Well done, Dan! (Vineri, 1 august 2014, 15:48)

    Gabu [utilizator]

    Bine zis, dur, dar adevărat! Felicitări!
    • +33 (33 voturi)    
      o mostra buna de umor (Vineri, 1 august 2014, 19:30)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui Gabu

      Foarte bune ironiile din articol.
      - "Stiu ca actionati diferit, fiecare cu personalitatea lui....Prin urmare, cetateanul gandeste si el, presupun, cu propriul cap."
      - "Aveti deja venerabila varsta de 42 de ani, rad pensionarii tarii de dvs ca inca mai trageti la anii astia. Sunteti numai bun de pensionare anticipata."
      - "Daca va prind procurorii basisti cu falsa pensionare, nu e cazul sa va sinucideti. ....Acelasi premier s-a gandit la toate. Pregateste un proiect de lege de amnistiere fiscala. Nu mai trebuie sa dati banii inpoi."
      etc etc etc
      La sfarsit mi-a ramas risul in gat!
      Mi-am dat seama ca omul asta are cele mai mari sanse (teoretice) la functia suprema in statul romanesc!
      De fapt e tragic ce se intampla.
    • +7 (7 voturi)    
      Exceptional ! (Sâmbătă, 2 august 2014, 9:59)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Gabu

      Stim Dan T . Sunt convins ca acest articol lai scris dupa o Odihna profunda si linistita , NUMAI CUVINTE DE LAUDA !
      • +1 (3 voturi)    
        se scrie (Sâmbătă, 2 august 2014, 17:31)

        vizirul [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

        l-ai si nu "lai"!
        • +6 (6 voturi)    
          Stim .Viziru ! (Sâmbătă, 2 august 2014, 17:46)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

          Nu stiu daca ai urmarit sau nu, dar.....dar deja de cateva ori am recunoscut ca am probleme cu ortografia limbii romane.Mare importanta nu are,dar am terminat studiile in 1958, (7 cl. elementare si 3 prof ) si toate in LIMBA GERMANA . In acei ani mai erau scoli in limba minoritatilor ! INFINE , am curajul sa afirm ca am un VOCABULAR al limbi romane mai bogat ca multi tineri care dau sau au dat Bacalaureatul !
          Cu respect Toni Banateanul !
          • +2 (2 voturi)    
            imi permit sa va corectez (Duminică, 3 august 2014, 19:55)

            Yankeu [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

            adica aveti un vocabular mai bogat decat foarte multi tineri romani care dau sau au dat bacalaureatul.Si aveti si mult bun simt, care vad ca s-a cam terminat de vreo 10-15 ani in patria romana.Sau e foarte greu de gasit!Din pacate nu doar la generatiile tinere!Ca la 42 de ani cand esti si primministru nu mai esti tanar!Un mic exemplu doar!
            • +2 (2 voturi)    
              Multumesc (Duminică, 3 august 2014, 20:35)

              banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Yankeu

              pentru consideratie . Nu mi-a fost greu sa recunosc ceva ce nu stiu .sau nu sunt sigur. Din 1957 sa scimbat de cateva ori regulile ortografice ,
  • +57 (59 voturi)    
    D-le Tapalaga, ati pus punctul pe i (Vineri, 1 august 2014, 15:52)

    bigbrother [utilizator]

    Ati sintetizat intr-un articol tot ce am vrut sa-i spun de mult timp cetateanului/deputatului/premierului si mai nou, candidatului Victor Viorel Ponta. In mintea mea, dialogul cu el se desfasura altfel..ma voi cenzura singur aici.

    Stima.
  • +54 (56 voturi)    
    domnule Tapalaga, (Vineri, 1 august 2014, 15:56)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    va raciti gura de pomana. Numitul Victor-Viorel Ponta poate fi PM, deputat, sot, fiu, lider de partid comunistoid, mincinos, hotz, uzurpator, tradator, dar NU poate fi CETATEAN, si aceasta dintr-un motiv foarte simplu: el doreste sa se bucure doar de drepturi si libertati, si nu sa se achite de obligatii. Adica este o lipitoare, un sugaci.

    Constitutia Romaniei

    Drepturile, libertăţile şi îndatoririle fundamentale

    CAPITOLUL I
    Dispoziţii comune

    Universalitatea ARTICOLUL 15
    (1) Cetăţenii beneficiază de drepturile şi de libertăţile consacrate prin Constituţie şi prin alte legi şi AU OBLIGATIILE prevăzute de acestea.
  • -40 (46 voturi)    
    ... (Vineri, 1 august 2014, 15:57)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Mr Tapalaga vad ca a ramas in urma cu stirile. Cei cu dosare de pensionare ce contin alte false nu sunt amnistiati. Deci? Ce rost are articolul?
    • +23 (27 voturi)    
      De unde stii? A aparut deja legea? (Vineri, 1 august 2014, 16:37)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      In primul rand stie toata lumea ca ACUM nu sunt amnistiati. Dar cred ca ai vrut sa te referi la viitoarea lege. Apoi, el a sustinut asta, Ministrul i-a atras atentia spunand ca nu se va face pentru cei vinovati de fraude.
    • +26 (26 voturi)    
      Il Padrino Gorjeano, s-a razgandit ? (Vineri, 1 august 2014, 20:15)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Exact ca-n filmul cu taxa pt. carburanti ?
      Taxa de 7 eurocenţi, aşa cum am spus, merge în bugetul Departamentului de proiecte de infrastructură pe autostrăzi şi drumuri naţionale Această taxă s-a pus pentru a se finanţa autostrăzi şi drumuri naţionale.”, spunea ȘhovaCaust.
      Seful Vittorio Ponte ( pe stil vechi Moscopoleanul ) a anunțat că banii din taxă merg pentru acoperirea deficitului bugetului de pensii şi nu în autostrăzi.!!
      • +1 (1 vot)    
        asta de fapt (Luni, 4 august 2014, 4:37)

        Ellias [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        se joaca "de-a v-ati ascunselea" cu ordonante,legi...si daca prinde...bine..daca nu..da indarat ca racu. Cel mai penibil politician din istoria Romaniei de la inceputuri pana in prezent, Am ajuns sa il indragesc chiar si pe crinut...dar asta e catastrofa umana....-rebut dejectat si de statia de dejectie. Pe bune!
    • +4 (4 voturi)    
      pentru (Sâmbătă, 2 august 2014, 17:33)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      a scoate in evidenta bezna mintii cetateanului/premierului/etc.,etc. Ponta, si pericolul care ne paste cu acest individ in fruntea tarii.
  • +40 (40 voturi)    
    bine! Dar el cu cine voteaza???? (Vineri, 1 august 2014, 16:01)

    ..13 [utilizator]

    Excelent - m-am distrat cand am citit.
    Apoi am meditat si m-am intrebat de ce oare nu l-ati intrebat:

    Cetatene Ponta, mata cu cine votezi?
    Cu ala care este Guzganu' Rosu Plagiator???

    P.S.
    Soarta ne razbuna pe noi fraierii de rand - are o guvernare mai ceva decat a avut Boc - si asta in conditiile in care in economia tarii s-a facut deja ceva curatenie... Sa ii fie randuit dupa mintea si inima Plagiatorului ca nu cred ca apuca sa depaseasca 45 de ani in bune conditiuni... Regrete - ce isi face omul cu mana sa se numeste lucru manual si nu desface nici Putin!
  • +27 (29 voturi)    
    ponta (Vineri, 1 august 2014, 16:05)

    verid [utilizator]

    Personal nu cred ca le face intentionat.Cred ca pur si simplu nu-i trece nimic prin cap.Nu are nici oameni capabili in jurul sau care sa-l traga de maneca atunci cand sare calul.Cine ar putea sa-l sfatuiasca,miss Hargard,Soava sau poate Vanghelie? In PSD exista totusi si cativa oameni cu capul la purtator,dar acestia nu sunt luati in seama.
  • +37 (39 voturi)    
    discriminare: (Vineri, 1 august 2014, 16:06)

    victor L [utilizator]

    "Stimante domnule cetatean Ponta, candidatul, deputatul, liderul dvs de partid s-au tampit de tot"
    Eu cred ca cetateanul Ponta e un plagiat al celorlalti
  • +31 (33 voturi)    
    nu stiam de ce mi se strica TV-ul (Vineri, 1 august 2014, 16:10)

    mnicku [utilizator]

    cind apare mucul. S-a saturat si ecranul de atita prostie d'apai noi
  • +29 (31 voturi)    
    Aiuritor! (Vineri, 1 august 2014, 16:28)

    MichiuStefan [anonim]

    Este aiuritor!Daca mai sta mult la butoane individul asta, devine pericol national!Ce tara vrea sa faca, ce principii vrea sa introneze?Nu-l trage nimeni de maneca, din liota asta PSD, oare toti sunt dupa chipul si asemanarea lui?Imaginati-va ca la anul vor incepe pregatirea celorlalte alegeri, alte abuzuri, alte pomeni asa ca atunci cand vor pleca -de vor pleca vreodata, dupa ei potopul!Razboaiele, invaziile in aceasta tara vor parea romanilor glume fata de pustiirea acestor iresponsabili,de vor mai ramane "romani in tara Imparatului Traian!"
  • -42 (42 voturi)    
    minie proletara. (Vineri, 1 august 2014, 16:29)

    tepes [utilizator]

    Domnule Tapalaga toata tirada pe care am fost nevoit sa o citesc prezentati-o intr-o sedinta a pensionarilor dintr-un sector al Bucurestiului dupa mai vorbim.
    • +31 (31 voturi)    
      "Nevoit sa o citesc"? (Vineri, 1 august 2014, 17:32)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      Da' cine te-a obligat? Te-a trimis sefu' pe forumuri sa prestezi servicii?
      • +24 (24 voturi)    
        super replica. (Vineri, 1 august 2014, 19:39)

        urob [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        a fost obligat ?? ha ha ha !!!! castiga si omul o paine amara:))
        • 0 (0 voturi)    
          Sau la (Sâmbătă, 2 august 2014, 13:45)

          dan63 [utilizator] i-a raspuns lui urob

          Amara, la pensionari!
    • +19 (19 voturi)    
      scuze, io nu-s Tapalaga domnul, da' pt claritate: (Vineri, 1 august 2014, 17:34)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      "Pensionarii" d-stra sunt dintre fostii "proletari", da?
    • +26 (26 voturi)    
      Sa le vorbeasca "doctorul"Viorel Invincibilus (Vineri, 1 august 2014, 17:47)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      Nu ar fi prima dată când avem un premier hoţ. Ilustrul său îndrumător de doctorat, tot un hoţ de cea mai joasă speţă s-a dovedit a fi.
    • +23 (23 voturi)    
      Care pensionari? (Vineri, 1 august 2014, 17:51)

      Steamy [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      A pensionarilor cu vârsta sub 50 ani?
    • +3 (3 voturi)    
      De-aia sufera pensionarii, pentru ca fura ilegalii (Sâmbătă, 2 august 2014, 12:52)

      Andrei Bz. [anonim] i-a raspuns lui tepes

      Daca n-ar fi nerusinatii care fraudeaza bugetul de stat cu pensii ilegale si pensionarii cinstiti ar putea avea pensii mai mari.

      Asta e un raspuns dat de mine dupa ce m-am chinuit vreo 5 minute sa gasesc o idee onorabila in textul pe care v-ati invrednicit sa-l lasati aici.
    • +6 (6 voturi)    
      nevoit ?! (Sâmbătă, 2 august 2014, 15:45)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      aaaa, mai repede sarcina de serviciu, din kiselev.:))

      mai draga, cestiunea sade asa: guvernarea asta de hahalere, halandala, de tande si mande, n'are alt scop decat haiducia, adica, sa ia bani de la saraci si sa dea la bogati. :))

      de la venirea la...putere, a guvernului de hoti, cei mai cinstiti hoti, s'au oprit toate investitiile.
      pen. ca avem gauri negre, tre' sa platim pensii si salarii.
      nimeni nu va ramane fara pensii sau salarii, fara prime de vacanta, de pasti si de craciun.
      nimeni nu va ramane fara punga rosie cu faina, ulei, malai, de la ue. dar, ei nu spun ca e de la ue, ci ca e de la dom' primar.

      vor fi amnistii, va fi dreptate pana la capat.:))
      iar noi, mandrii ca suntem romani !!!!

      dar nu investitii, locuri de munca, crestere economica sustinuta.
      drumurile vor ramane tot desfundate, autostrazile incepute se vor ruina in contiunuare, la periferia bucurestiului si al tutulor oraselor patriei vor ramane case fara canalizare, apa curenta, gaze.

      asta ca sa nu mai vorbim de sate, unde, probabil, dl. liviuls dragnea va da fonduri in secolul urmator.

      mai puteti rabda ?!
    • 0 (0 voturi)    
      apai prostie (Duminică, 3 august 2014, 20:00)

      Yankeu [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      gasim peste tot.Si la pensionari si la cei care posteaza cu ''minie proletara'.Bine, doar daca au maxim un neuron ( celula aia de ne permite sa gandim cu creierul propriu)
  • +24 (24 voturi)    
    Ponta destabilizeaza tara (Vineri, 1 august 2014, 17:25)

    Parzivall [utilizator]

    E clar o cartitza bolshevica, altfel nu-mi explic....adica mai e o posibilitate, e bolnav mintal, schizofren. Distruge o tara ca sa ajunga el pe scaun.
    Fa poanta, cetatean roman tu nu esti....albanez ti s-ar potrivi de minune...da'l faci de ras pana si pe Hogea.
  • +22 (22 voturi)    
    ABSOLUT SAVUROS (Vineri, 1 august 2014, 18:11)

    Bokila [utilizator]

    felicitari!!!
  • +22 (22 voturi)    
    Dar este foarte clar! (Vineri, 1 august 2014, 18:28)

    corvus coraX [utilizator]

    Cetățeanul W Ponta este foarte îndreptățit să iasă la pensie anticipat sau pe caz de boală. Argumente de necombătut există în amândouă situațiile.
  • +19 (19 voturi)    
    Este obisnuit sa umble mereu cu capul GOL! (Vineri, 1 august 2014, 18:56)

    Plagarus [utilizator]

    Ponta Mondialul isi rateaza din fudulie deci si din prostie ultima si singura sansa de a nu fi si in politica un ratat ( profesional=O, si-a atarnat un "doctorat" = O !)
  • +20 (20 voturi)    
    Abia astept alegerile (Vineri, 1 august 2014, 21:44)

    EMP [utilizator]

    Din doua una: ori proaspatul presedinte Ponta va multumi guvernului Ponta si partidului condus de Ponta pentru ca l-au sprijinit, ori castigatorul locului al doilea in alegeri (pe nume Ponta) va denunta presedintii sectiilor de votare cumparati de Basescu, care l-au furat!
    Pacat ca Ponta n-a apucat sa-i fie prezentat lui Stephen Hawking, ca stiinta s-ar fi imbogatit cu o noua terorie a existentelor in planuri paralele.
  • +10 (10 voturi)    
    amnistiere (Sâmbătă, 2 august 2014, 0:50)

    CamiAvram [anonim]

    pentru POMANA ELECTORALA PANA LA CAPAT propun ca acest guvern nu doar sa sisteze inapoierea sumelor incasate necuvenit de pensionarii aflati AZI in aceasta situatie ci sa le inapoieze toate sumele de acelasi fel platite de persoane aflate in aceeasi situatie incepad cu 1989, altfel e DISCRIMINARE
  • -15 (19 voturi)    
    Dle Dan Tapalaga, va credeam om serios (Sâmbătă, 2 august 2014, 3:38)

    andrei_radulescu-banu [utilizator]

    Va pierdeti vremea cu pamflete la adresa lui Ponta. Este nevoie in schimb de stiri si de analiza.
    • +5 (5 voturi)    
      De amorul artei... (Sâmbătă, 2 august 2014, 9:35)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui andrei_radulescu-banu

      ... a dat Tapalaga la tot poporu' un pamflet absolut genial. Merita pierderea de vreme!
      Asa incit imi permit sa zic invers: dati tare cu pamflete in guvernu' unei marionete!
    • +7 (7 voturi)    
      Sigur... (Sâmbătă, 2 august 2014, 12:49)

      Andrei Bz. [anonim] i-a raspuns lui andrei_radulescu-banu

      Deci premierul nostru si potential viitor presedinte, care mai este si jurist se gandeste sa introduca amnistia penala si fiscala pentru o categorie aparte de infractori (categorie destul de numeroasa, destul de paguboasa pentru buget) iar noi trebuie doar sa mergem mai departe si se ne drogam cu stiri pentru ca altceva e insuportabil...
    • +2 (2 voturi)    
      Nu ai inteles nimic! (Sâmbătă, 2 august 2014, 23:20)

      CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui andrei_radulescu-banu

      Morala acestui "pamflet" nu este (doar) pentru dl. Ponta, este pentru Cetateanul Roman!
  • +10 (10 voturi)    
    Ieftina smecherie 'frundista'! (Sâmbătă, 2 august 2014, 7:45)

    hotnewsfil [utilizator]

    Frunda a intervenit energic in sustinerea propuneri facute de UDMR, pentru postul de ministru al Cultelor, indemnandu-l pe presedintele Traian Basescu sa stea in banca lui, sa nu intre in "detaliile" propunerii facute de ei - magiarii infailibili- sa nu incerce sa maculeze puritatea respectivei propuneri (Rozy -neni) maghiare.
    Frunda este, de fapt, un ticalos -smecher.
    Daca un partid propune, ca ministru, un 'om al strazii', dupa criteriul ca este un foarte bun membru de partid, trebue ca tara sa astepte rezultatele activitatii acestuia, ca ministru, ca sa ii dea, eventual, o nota proasta?
    Presedintele nu se poate inscrie pe o astfel de metoda ticaloasa, iresponsabila.
    Cand ia decizia finala, de numire a unui ministru, presedintele are responsabilitate in fata populatiei care l-a ales, in fata intregii tari. Trebue sa ia decizia cu duscernamant, pe baza consultarilor cu consilierii, nu poate lasa tara pe mana unuia sau altuia dintre partide, la acestea primand "interesul de partid", nu soarta tarii.
    In Ungaria este asa cum vrea Frunda sa se faca in Romania, adica presedintele tarii semnaeza 'ca primarul', indiferent de consecinte, asupra intregii Ungarii?
    Frunda sa isi pastreze smecheriile avocatesti pentru pledoariile lui 'la bara', cand face 'alb din negru 'si 'negru din alb'., cand incearca sa ii salveaze pe borfasi si pe criminali..
    Il doare in cot pe Frunda de interesele Romaniei!!!
    • +3 (3 voturi)    
      După cum își dau cu părerea (Sâmbătă, 2 august 2014, 14:25)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      diverși reprezentanți ai UDMR și după propunerea făcută se vede clar că politicienii nu numai că n-au habar de ce înseamnă cultura pentru o țară, dar nici nu vor să afle. Rușine să vă fie, domnilor de la UDMR!!!!! Mă întreb de ce n-ați propus-o pe femeia care spală pe jos la dumneavoastră la sediul de partid? Ori poate vreți să vă bateți joc de țară?
    • +3 (7 voturi)    
      "Crima" de la Trianon! (Sâmbătă, 2 august 2014, 16:47)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Pacea de la Trianon nu va fi uitata de maghiarime cat or fi ei pe pamant.
      Ca sa isi mai atenueze suferinta, "nedreptatitii" cauta sa faca dificultati tarii, sa denigreze realizarile autentic democratice, sa ii maculeze pe autorii romani ai acestora.
      Ei pozeaza ipocrit in 'aparatori ai mediului' dar, totodata, sunt campioni la taierea padurilor, la chelirea muntilor, pe primul loc de despaduritor fiind Cherestoy Atilla. Sunt pline vaile de gatere cherestoimiene, treaba functioneaza perfect, importatorii de lemn brut romanesc ii 'dedica' exportatorului pe scara industriala Cherestoy -Despaduritorul.
      Rozy-neni n-a spus ca pimba ei materna este maghiara si ca limba romana ii este limba straina.
      De fapt, vicleana candidata stia bine ca romana este limba 'oficiala' dar ea exprima, implicit, convingerea UDMR, exprimata clar, pe fata, ca 'statul roman este un stat multi-national, nu unul national, cum este statuat in actuala constitutie. Constitutie care, conform convingerii lor, trebue sa fie modificata, pentru a fi pusa in acord cu convingera lor, pentru a se repara macar n pic din nedreptatea ("crima"istorica) de la Trianon.
  • +9 (9 voturi)    
    Ponta = Manda = NIMIC (Sâmbătă, 2 august 2014, 9:45)

    Cindrel [utilizator]

    Domnule Tapalaga, chiar credeti ca "premierul, deputatul, candidatul, presedintele de partid si ce-or mai fi", va intelege mesajul ? La cat este de umflat, la cu cata smecherie a fost indopat, la cata minciuna ii curge in vene, acest individ a devenit, si surd si orb la astfel de opinii.
  • +6 (6 voturi)    
    Genial! (Sâmbătă, 2 august 2014, 11:24)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    .
  • +5 (5 voturi)    
    ponta (Sâmbătă, 2 august 2014, 16:27)

    MihailNica [anonim]

    este un AVENTURIER POLITIC
  • +2 (2 voturi)    
    Profesionalism (Duminică, 3 august 2014, 2:33)

    soaresusrasare [utilizator]

    Bravo domnule Tapalaga!
  • +2 (2 voturi)    
    Excelent articol (Duminică, 3 august 2014, 5:46)

    ddoina [utilizator]

    Va multumesc
  • +1 (1 vot)    
    " Filantropia " albanezului Ponta Mondialul ! (Duminică, 3 august 2014, 12:22)

    Plagarus [utilizator]

    Cititi si va cruciti!
    Si tineti cont de faptul ca sumele exprimate sunt IN MII LEI!


    Hotararea nr 52/2014 pentru aprobarea modului de repartizare si de utilizare a sumelor pentru minoritatile nationale in anul 2014

    1. Asociaţia Italienilor din România RO.AS.IT. 1.797,00
    2. Asociaţia Liga Albanezilor din România 1.509,48
    3. Asociaţia Macedonenilor din România 2.034,75
    4. Asociaţia Partida Romilor "Pro-Europa" 12.078,13
    5. Comunitatea Ruşilor Lipoveni din România 4.695,37
    6. Federaţia Comunităţilor Evreieşti din România 2.791,25
    7. Forumul Democrat al Germanilor din România 6.726,06
    8. Uniunea Democrată Maghiară din România 18.558,82
    9. Uniunea Armenilor din România 3.651,35
    10. Uniunea Bulgară din Banat - România 3.013,04
    11. Uniunea Croaţilor din România 2.098,85
    12. Uniunea Culturală a Rutenilor din România 1.267,96
    13. Uniunea Democrată Turcă din România 3.189,18
    14. Uniunea Democratică a Slovacilor şi Cehilor din România 2.973,01
    15. Uniunea Democrată a Tătarilor Turco-Musulmani din România 3.521,52
    16. Uniunea Elenă din România 3.260,79
    17. Uniunea Polonezilor din România 2.189,73
    18. Uniunea Sârbilor din România 3.338,69
    19. Uniunea Ucrainenilor din România 6.990,02
    TOTAL: 85.685,00 MII LEI

    Ca o coincidenta pur si simplu intamplatoare, IMEDIAT ce reprezentantii tuturor minoritatilor nationale si-au dat votul in plen, astfel contribuind deschis la investirea Guvernului Ponta III, a si aparut Hotararea nr 52/2014, cea prin care s-a aprobat repartizarea sumelor pentru toate minoritatile in cauza.
    Logic, cei mai multi bani i-au capatat cei de la UDMR, de-acum partasi la aceasta guvernare.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum e "mersul" facut (Duminică, 3 august 2014, 23:46)

    Gigi Kent [utilizator]

    In 2012 la alegerile parlamentare ordinul pe unitate era "sa nu ia USL-ul peste 50%". Nu a mers.

    Acum nici macar nu indrazneste nimeni sa zica "sa nu ia Ponta peste 50% din primul tur". Sunt unele idei care nici macar rostite nu trebuie ...

    In rest ...povesti.
  • 0 (0 voturi)    
    eu as zice ca se justifica aminstia fiscala (Luni, 4 august 2014, 4:32)

    Ellias [utilizator]

    doar "madam" tonta e in campanie elctorala..si...deh.."tinerii" pensionari or sa iasa in masa, sa il voteze. Ce e greu de pricipat? Un gunoi uman care duce tara aia de rapa, daca mai continua sa gandeasca ca e "ograda" lui tac-su socru..ca banuiesc tatal biologic o bate pe ma-sa de-o rupe intreband cu cine a facut starpitura asta care ii face numele de rusine.