Trei motive scurte pentru care candidatura la prezidentiale a lui Victor Ponta este o impostura

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Miercuri, 30 iulie 2014, 10:14 Actualitate | Opinii


Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
Ascultând discursul de marţi prin care Victor Ponta şi-a lansat candidatura pentru preşedinţia României, mi-au sărit în ochi câteva motive clare, de necontestat, care dovedesc că această candidatură la cea mai importantă funcţie din stat este o impostură.

Conform DEX, impostorul este o "persoană care caută să înşele, profitând de necunoştinţa sau de buna-credinţă a oamenilor" - istoria politică recentă a României rezumată într-o singură definiţie.

Cele trei motive scurte pentru care candidatura la prezidenţiale a lui Victor Ponta este o impostură sunt înfricoşător de evidente, de uşor de observat:
  • Pentru că în timp ce se împăunează cu mândria de a fi român, pe contul său de Facebook apar greşeli elementare de limba română.
  • Pentru că în fiecare moment esenţial Victor Ponta aduce mulţumiri publice lui Adrian Năstase, hoţ dovedit şi aflat la puşcărie pentru că şi-a furat ţara.
  • Pentru că deşi conduce de 2 ani România, Victor Ponta ne promite din nou şcolile, spitalele şi autostrăzile pe care ni le-a mai promis o dată în 2010.
Dar cel mai important motiv, al patrulea, este că Victor Ponta este 100% progenitura, fructul clasei politice care mi-a distrus ţara în ultimii 25 de ani.

A admis-o chiar el. Fără Partid, Victor Ponta nu ar fi fost astăzi nimic.

Greşeală elementară în statusul de Facebook prin care Victor Ponta îşi lansează candidatura la preşedinţia României.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


31119 vizualizari

  • -29 (61 voturi)    
    fara Traian Basescu, Ponta nu ar fi fost nimic (Miercuri, 30 iulie 2014, 10:36)

    costica [anonim]

    In anii guvernarii sfidatoare PDL-Basescu am scris mereu ca PDL va plati cu varf si indesat modul absolut sfidator in care a guvernat.
    PDL a platit, numai ca majoritatea romanilor satula de PDL si Traian Basescu voteaza acum PSDul dezastruosului Ponta sau NU voteaza.
    Alta ar fi fost acum Romania daca guvernarea PDL-Traian Basescu ar fi fost o guvernare care sa-i bage in seama macar pe romani.
    PDL a guvernat in acelasi stil romanesc de 25 de ani, adica in batjocura totala fata de romani.
    Iar Mincinosul si plagiatorul Ponta exploteaza aceasta respingere definitiva din partea romanilor a PDL si a lui Traian Basescu, promitand mariri rusinoase de pensii si salarii, promitinand in stanga si-n dreapta neuitand niciodata sa spuna cum PDL nu a facut.
    Din pacate platinm noi romanii pentru ca PDListilor care ni l-au adus pe cap pe Ponta le merge bine mersi si acum, uitati-va la declaratia de avere a Dnei Udrea cum i-a crescut ei averea, precum Fat Frumos, in astia 3 ani din urma desi ca politician nu are voie sa aiba afaceri!!!
    Asa ca pentru ca avem azi pe cap dezastrul numit Ponta si PSD eu zic sa-i multumim lui Traian Basescu si guvernarii portocalii.
    Si sa nu-l ridicam in slavi pe Traian Basescu ca a dat liber justitiei, NU el a dat, amintiti-va ca in primul mandat nici vorba despre justitie, abia in al 2-lea mandat a pus presiune pe justitie la presiunea UE, dupa ce Romania a intrat in UE si ii era rusine ca mereu la Brusselles Romania era data exemplu de coruptie si justitie supusa politicienilor!
    "Sa traiti bine" !!!!!!!!!!
    • -28 (40 voturi)    
      foarte bine punctat (Miercuri, 30 iulie 2014, 10:57)

      georgel_purcel [utilizator] i-a raspuns lui costica

      felicitari!
      • -19 (23 voturi)    
        Boala partitismului politic... (Miercuri, 30 iulie 2014, 12:57)

        EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui georgel_purcel

        ...poate fi scuzata unuia ca mine sau celor care posteaza aici, partizani de un ceas, o zi, un ciclu electoral, samd. Unui jurnalist?..Hmmm..presupun ca se pretinde independent.
        Sa le luam pe rand.Cu voia vs, de la coada la cap:
        "Dar cel mai important motiv, al patrulea, este că Victor Ponta este 100% progenitura, fructul clasei politice care mi-a distrus ţara în ultimii 25 de ani."
        Ies din calcul VP, CPredoiu (sau nu?), CPT si, ma rog, restul, poate fara Iohannis ar putea sa ne spuna. Inteleg, totusi ca ar avea o propunere! Trebuie sa ne prindem noi, sau o sa ne-o transmita la momentul potrivit?
        "Pentru că deşi conduce de 2 ani România, Victor Ponta ne promite din nou şcolile, spitalele şi autostrăzile pe care ni le-a mai promis o dată în 2010."
        Hmm..sa fii partizanul celor care au inchis scoli si sa-i condamni pe altii..In fine, Ponta se poate lauda deja cu scoli redeschise, iar in toamna o sa stati cu degetele in urechi de cat or sa se laude ca vor fi reparat si construit vreo 300 unitati de invatamant, basca 1200 microbuze (VM stie dealtfel din discursul lui VP). Si de retinut: promis in 2010.La guvernare din 2012.
        "Pentru că în fiecare moment esenţial Victor Ponta aduce mulţumiri publice lui Adrian Năstase, hoţ dovedit şi aflat la puşcărie pentru că şi-a furat ţara."
        De acord cu VM, pacat ca Nastase nu a fost condamnat pentru adevarata coruptie si hotie din guvernarea sa, ci pentru niste gainarii pana la urma si cu probe indirecte, precum si pentru pumnul in gura libertatii oamenilor, practic dictatura din anii, mai ales 2003-4.Desi sunt un antiBasist, nu neaparat fanatic, nealegerea lui Nastase in dec 2004 a fost raul cel mai mic. In plus admir solidaritatea si nedezicerea, mai ales la greu, ale lui Ponta supuse transparent oprobiului public.Vezi:Adio PD!, adio PDL! nu faceti ca mine, duceti-va-n...
      • -15 (19 voturi)    
        Boala(2).. (Miercuri, 30 iulie 2014, 13:00)

        EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui georgel_purcel

        "Pentru că în timp ce se împăunează cu mândria de a fi român, pe contul său de Facebook apar greşeli elementare de limba romana"
        Mda..ma gandesc ca pe FB-ul lui Ponta o fi tot discursul sau de mai mult de juma' de ora.Daca a gasit o greseala...Ma si gandesc cum o fi stat Ponta toata noaptea sa-si redacteze transcriptul discursului.
        Deh..boala jurnalismului "independent"..
      • +6 (6 voturi)    
        NU (Miercuri, 30 iulie 2014, 21:49)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui georgel_purcel

        Felicitari merita Vlad pentru un articol puctual si corect.
        Comentariile sunt chiar de prisos.

        Pacat ca lui nu-i pot da PLUSURI!
    • +55 (63 voturi)    
      Nea Costica, nu stii nimic (Miercuri, 30 iulie 2014, 11:30)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Esti intr-o eroare totala. Pe Ponta l-a adus la putere mafia, baronii, Nastase, Iliescu si PROSTIMEA.
      PDL a guvernat responsabil pe timp de criza mondiala. Guv Boc a fost precaut, extrem de cumpatat si as,a am fost salvati de la colaps, am fi putut fi mai rau decat Grecia. NU mai bate campii ca guv Boc a fost arogant, distant. Nu aveua timp de tandreturi, erau preocupati cu redresarea economica vaznd ce se intampla in lume. Udrea nu este mai bogata, dupa divort i-au revenit niste bunuri de la sotul ei si nimic mai mult. Daca acum investeste in agricultura, pai mai crestinilor trebuie urmata si data de ex. Agricultura ne poate salva de la saracie, nu Ponta nu baronii PSD, ci numai investitiile in productie, in munca adevarata. Asa ca mai lasati repertoriul asta ca Udrea e bogata, priviti unde sunt averile colosale, la PSD, la Voiculescu etc...sunt femei in politica de zeci de ori mai bogate decat Elena Udrea
      • -25 (37 voturi)    
        de ce NU au mai vrut romanii sa voteze PDL?! (Miercuri, 30 iulie 2014, 11:52)

        costica [anonim] i-a raspuns lui Cristiann80

        Pai, daca PDL a guvernat asa de bine si de "cumpatat"(vezi terenurile de sport in panta, piscine in orasele sarace, ramase cu lacatele ruginite in lipsa banilor pentru intretinere, sali de sport in satuce sarace cu 20 de mosi si babe, parculete la marginea satucurilor pierdute ale Romanie si alte "cumpatari" d-astea absorbante de bani grei(catre clientela portocalie) de ce NU au mai votat romanii PDLul asta "minune" ??!!!
        De ce au iesit la vot numai votantii traditionali(saracimea needucata) ai PSD iar votantii dreptei, cei care in 2004 l-au adus pe Traian Basescu si PD(L) la guvernare NU mai voteaza ?!
        De ce ??!!!
        Te rog, raspunde-mi concret, nu ca politicienii nostri.
        • +33 (39 voturi)    
          Pentru ca... (Miercuri, 30 iulie 2014, 12:37)

          Sani [utilizator] i-a raspuns lui costica

          Romanii nu si-au dat seama ca nu pot alege din clasa politica actuala decat "leaderi" mai prosti decat Basescu si Boc.

          Imi pare rau, dar cei mai buni conducatori pe care i-a avut Romania de cand m-am nascut eu (1968) au fost cei doi.

          Matale ce crezi?
          Sa fie Ceausescu? Iliescu, ala de l-a omorat de Ceausescu? Sau panarama Constantinescu?

          Sau o fi fost Nastase? Sau Votcaroiu?
          Poate Ponta?

          Eh, fiecare natiune are conducatorii pe care-i poate "genera"!
          • -9 (15 voturi)    
            din arhiva (Miercuri, 30 iulie 2014, 15:34)

            geo12 [utilizator] i-a raspuns lui Sani

            *16 ianuarie 2009: "Cu toata criza aparenta, Romania are resurse de finantare pentru diminuarea efectelor crizei. Ii asigur pe profesori ca legea majorarii salariilor cu 50% va fi respectata indata ce se va instala noul Guvern". Basescu
            * 15 iulie 2009: "Nu avem in momentul de fata niciun semn ca ar putea exista un derapaj, toate semnele sunt ca am reusit sa stopam declinul economic in trimestrul al treilea, urmand ca in trimestrul al patrulea si in primul trimestru din 2010 sa ne apropiem de nivelul de crestere economica din 2008". Basescu
            *4 decembrie 2009:"Priviti la modul cum Romania trece prin criza economica. Daca aceasta criza ar fi fost in anii '90, socul asupra populatiei ar fi fost mult mai mare. Incepem sa iesim din criza si trebuie sa recunoastem ca Romania a trecut cu bine peste cea mai dificila perioada a crizei". acelasi Basescu
            *4 decembrie 2009 :"Cifrele ne arata ca in trimestrul II din 2010 vom trece pe crestere economica. Romania are nevoie de un comandant care scoata nava din furtuna. Va asigur ca vom ajunge toti, nava si echipaj, in portul linistit, in trimestrul II al anului 2010." Basescu
            • +11 (15 voturi)    
              amice gresesti.. (Miercuri, 30 iulie 2014, 17:37)

              nescu [anonim] i-a raspuns lui geo12

              Toate acele declaratii au fost date pe baza unor cifre economice de la acel moment, care aratau destul de bine, insa bomba a picat la sfarsitul lui 2009, iar cifrele care au reflectat starea dezastruasa din economie au aparut abia la inceputul anului urmator, adica 2010!!!

              Orice presedinte si guvern responsabil ar fi facut ceea ce a facut si Basescu & Co la momentul respectiv. Au luat niste masuri care i-a COMPROMIS (aproape complet) POLITIC, insa au avut taria sa o faca!
              Acum zi-mi tu, cati oameni politici ar pune interesele tarii inaintea intereselor politice? Cati sunt dispusi sa-si compromita viitorul politic din haznaua asta de guvern/parlament luand astfel de decizii?
              Sunt atatia forumisti care l-au caracterizat pe Basescu "chior" de-a lungul timpului, o insulta ieftina venita din partea unor oameni marunti, insa chiorii sunteti voi, ca nu "vedeti" aceste lucruri.

              Daca era Ctrl_V si baronetzii lui, in locul lor, poti sa-ti imaginezi ce decizie ar fi luat? Probabil s-ar fi imprumutat cu dobanzi f. mari sa acopere gaura de moment si apoi ar fi pasat raspunderea altora cand colapsul ar fi fost inevitabil.

              Basescu si-a atras constient la acel moment ura intregii pulimi si si-a asumat o raspundere care in definitiv era a guvernului, nu a presedintelui, insa tocmai ca urmare a acelor declaratii pe care le-ai scos tu din palarie/"arhiva", el a vrut sa isi asume si esecul.

              De departe cel mai bun presedinte pe care l-a avut Romania!
              • -7 (11 voturi)    
                cata dreptate ai! (Miercuri, 30 iulie 2014, 18:11)

                costica [anonim] i-a raspuns lui nescu

                Tot anul 2009 PDListii lui Basescu NU au vazut cifrele catastrofale ale economiei, a trebuit sa vina FMI in Mai 2010 sa le spuna ce Romania e-n FALIMENT!!!
                Astia-s PDleii lui Traian Basescu, ei au dus Romania in dezastrul actual, in saracia din care milioane de romani nu-l vor ierta pe Basescu.
                Niste incompetenti notorii, ca si astia ai lui Ponta!
                Toata clasa politica colcaie de incompetenta si clientelism corupt si analfabet!!!
                • +7 (7 voturi)    
                  pai si tu esti in eroare... (Miercuri, 30 iulie 2014, 21:41)

                  nescu [utilizator] i-a raspuns lui costica

                  Cifrele alea dezastruase au aparut la inceputul lui 2010 si nu are legatura cu FMI. Romania ar fi putut totusi sa se imprumute in conditii f. dezavantajoase insa nu a facut-o.
                  Liderii de atunci au preferat sa ia masuri antipopulare, constienti ca vor pierde o mare parte din electorat, iar acele masuri au ajutat guvernele pontiste sa culeaga "roadele".

                  Nu exista termen de comparatie intre Ponta si Basescu. Primul nu realizeaza importanta functiei pe care o are, este si incompetent si mitoman si plagiator.
                  Despre al doilea nu am cum sa spun ca este incoruptibil, nu am cum sa stiu ce fapte de coruptie a comis, iar pana sa fie dovedit nu pot decat specula. Sunt convins ca a facut diverse compromisuri pentru a avea sustinerea politica sa ajunga unde a ajuns, insa un om politic pot sa-l apreciez dupa atitudinea si pozitia pe care o are in diverse situatii. Iar din acest punct de vedere Basescu nu m-a dezamagit. Toate discursurile oficiale (de la pupitrul prezidential) au fost cat se poate de corecte. A luat atitudine de fiecare data cand statul de drept a fost calcat in picioare. Nu a avut nici o declaratie de sustinere pentru penali.

                  Inca ceva.. nu se poate crea mediul propice consolidarii statului de drept fara sprijin politic, iar acest lucru s-a realizat pentru prima oara in Romania post-decembrista, in regimul Basescu.

                  Nu cred ca toata clasa politica este corupta, dar sigur marea majoritate este, indiferent de partid. Poti sa urmaresti cum se voteaza in diverse situatii (legi, ordonante, hotarari, etc) care vizeaza interese nationale, dar si cand vine vorba de ridicarea imunitatilor si o sa vezi ca sunt si exceptii, adica exista si voturi "normale", undeva la 10%, deci se poate spune ca 1 din 10 e corect.
                  Asadar nu pica in capcana "toti sunt o apa si un pamant", s-au mai strecurat si oameni normali p'acolo :)
          • -4 (6 voturi)    
            subscriu (Miercuri, 30 iulie 2014, 15:50)

            GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Sani

            Subscriu cu totul la ce ai zis , am o parere identica, nu ca ar conta ...
          • +2 (2 voturi)    
            O corectura (Miercuri, 30 iulie 2014, 16:40)

            Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Sani

            Expresia corecta:
            "Fiecare popor isi are condcatorii pe care si-i merita".
        • +11 (11 voturi)    
          De (Miercuri, 30 iulie 2014, 12:44)

          CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui costica

          Proshti!
        • +8 (8 voturi)    
          /// (Miercuri, 30 iulie 2014, 15:28)

          hmara [utilizator] i-a raspuns lui costica

          Cand picuri permanent in mintea oamenilor ca ceea ce s-a facut in perioada B-Boc a fost gresit, inuman si ca el, marele el, Ponta si Co vor face si drege, este normal sa speli pe creier mare parte de populatie care este dezinformata, traieste in sub-cultura, sau incultura, in mizerie.
          Raspunsul este simplu, se vede de pe luna:
          marea majoritate a electoratului psd, usd sau a3 este cel sub medie, dezinformat.
          QED
      • -14 (18 voturi)    
        a-propos de "cumpatarea" guvernului Boc.. (Miercuri, 30 iulie 2014, 12:38)

        costica [anonim] i-a raspuns lui Cristiann80

        In 2009 in timp ce criza bantuia mapamondul iar romanilor li se spunea de catre Traian Basescu cum ca "nici o criza nu va atinge" mandra Romanie(ca, deh, era campanie prezidentiala si de sufla o vorbulita despre dezastrul finantelor Romaniei NU mai locuia azi Traian Basescu la Cotroceni!!), cheltuielile "cumpatatului Guvern Boc au dus la un deficit bugetar de 9(NOUA)% !!!!
        "Cumpatare", asa-i?!
        Asa arata "cumpatarea" portocalie !!!!!!
        Nu mai zic nimic de minciuna astronomica cu care PDL a castigat alegerile in noiembrie 2008, respectiv promisiunea megalomanica a PLD si a lui Traian Basescu(in plina criza mondiala, cand toate tarille luau masuri anti-criza!!) votata prin LEGE si promulgata in final de 2008 de Presedintele Romaniei Traian Basescu de marire a salariilor profesorilor cu 50% !!
        NU au marit profesorilor nici un salariu din 1 Ianuarie 2009(IMEDIAT ce au venit la guvernare, asa cum PDL a promis!), NU au marit salariile profesorilor niciodata, dimpotriva dupa un 2009 in dezmat financiar(deficit de 9%!!) a venit FMI in minunata luna Mai 2010 si i-a spus lui Traian Basescu ca ne paste FALIMENTUL, in timp ce guvernul Boc cu Ministrul de Finante Ialomiteanu, contabilul din Brasov, habar NU aveau, habar NU aveau de STAREA FALIMENTARA, dupa 1 an de guvernare PDL, a finantelor Romaniei!!
        Asa a fost "cumpatarea" guvernarii PDL!
        Ce mi-e PDL, ce mi-e PSD, aceeasi mizerie politica!
        Rusine!
        • +13 (15 voturi)    
          Dar astia de acum in perioada de "crestere" ce-au (Miercuri, 30 iulie 2014, 15:07)

          Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui costica

          facut ??

          Au scazut TVA-ul ?
          NU, AU BAGAT NOI TAXE !

          Ba da, noroc c-au fost Boc si Base la guvernare - daca era pesedeul eram de mult in faliment !

          Cei care nu va dati seama de asta habar n-aveti pe ce lume traiti !!

          Ce-au facut pesedeii in 2 ani de guvernare ??
          NIMIC !!
          Doar 'jos Basescu'
          Atat .

          Investitiile taiate in fiecare an - ceea ce ne va costa scump in anii care vin !
          TAXE si ACCIZE noi !

          Si mai au si nerusinarea sa ne spuna cat de bine traim !!!

          Si NU E ADEVARAT ! PDL (Cel putin ala de pe vremea lui BOC) nu e deloc egal cu PSD
        • +12 (12 voturi)    
          /// (Miercuri, 30 iulie 2014, 15:32)

          hmara [utilizator] i-a raspuns lui costica

          Fals.
          Confunzi liga, tara, planeta. Sau schimba canalul.
          Deficitul de care vorbesti a fost a lui Tariceanu. Cel din 2008, lasat mostenire.
          In 2009 a venit Boc, Sa- trezit cu deficitul de 8-9 % facut de Tariceanu sub obladuirea PSD.
          Ce zici, am dreptate ?
          Chiar daca nut-I convine, asta este realitatea.
          Nu le mai incurca, doar asa le vei intelege, iti vei face ordine in ganduri.
          Nu le mai lua ca atare, mai gandeste-le si singur.
          • -8 (10 voturi)    
            bati campiii cu voiosie portocalie!!! (Miercuri, 30 iulie 2014, 17:11)

            costica [anonim] i-a raspuns lui hmara

            "Deficitul bugetar al României a fost anul trecut de 3% din PIB (17,423 miliarde lei), în scădere față de 5,6% din PIB în 2011 (30,901 miliarde lei), 6,8% din PIB în 2010 (35,552 miliarde lei) și 9% din PIB în 2009 (45,249 miliarde lei), conform datelor revizuite publicate luni de Oficiul european pentru Statistică (Eurostat)."

            http://www.agerpres.ro/economie/2013/10/21/deficitul-bugetar-al-romaniei-a-scazut-de-la-9-din-pib-in-2009-la-3-din-pib-in-2012-eurostat--13-10-33
      • +10 (12 voturi)    
        nea costica (Miercuri, 30 iulie 2014, 13:50)

        nero [anonim] i-a raspuns lui Cristiann80

        nea costica,dupa modul cum pui problema , esti ca noaptea.......
    • +23 (31 voturi)    
      Așa,și? (Miercuri, 30 iulie 2014, 11:31)

      iradu [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Nici fără mama lui, Ponta n-ar fi fost nimic.
      Dar, ai observat care e subiectul? E despre Ponta și micimea lui.
      Las-o mai moale cu Băsescu - care e cauza unică și absolută pentru cât de neputincios și mincinos e ponta.
    • +15 (17 voturi)    
      grea viata cu memoria scurta.. (Miercuri, 30 iulie 2014, 13:39)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui costica

      'guvernarea portocalie' ce o fi insemnand? Alianta DA din 2005-2006 cu Tariceanu prim ministur? Guvernul USL1 2007-2008 cu Tariceanu prim-sinistru? Guvernul Boc1 din 2009 cu Ponta vicepremier?? Guvernul Boc de la sfarsitul lui 2009 cand Ponta se retragea de la guvernare? Din 10 ani de mandat ai lui Basescu, PDL a detinut efectiv puterea doar 2 ani si jumatate..
      nu ca mi-ar fi drag PDL-ul cumva (oricum a disparut intre timp, Blaga fiind un fost PCRist de nadjede), dar toti astia care plangeti guvernarile 'portocalii' ar trebui sa va uitati mai atenti in calendar.
    • +3 (3 voturi)    
      Orbire totala (Joi, 31 iulie 2014, 8:12)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui costica

      Domnule Costica,
      Ura fata de Basescu este atat de mare incat vezi numai dispret, catastrofe si ne-impliniri. Uiti cu buna-stiinta in ce perioada a guvernat Basescu-Boc, cum tot cu buna-stiinta uiti cum Tariceanu, inainte de criza, a batut palma cu PSD.
      Desigur, faptul da Justitia este independenta acum se datoreaza Sfantului Duh, ca doar nu esti dispus sa ti se usuce limba spunand ceva de bine despre... "dictator", cauza tuturor relelor in aceasta tara.
      Eu zic sa multumim celor ca dumneata, nemultumiti de cei 50 de lei luati din pensie sau salariu de bugetar pe timp de criza cand toata lumea sa naruia in jurul nostru sub loviturile implacabile ale crizei globale.
      Mai ramane sa spui si ceva de bine despre Putin si poporul rus care lupta impotriva imperialismului si le-ai spus pe toate.
      Traiasca orbirea, visul de aur al omenirii!
  • +33 (37 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 30 iulie 2014, 10:41)

    tenere [anonim]

    • 0 (4 voturi)    
      Ponta (Miercuri, 30 iulie 2014, 15:55)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      se folosește genial de minciună și hoție așa că nu e un om mic. Și nici nu e un impostor, susține transparent mincinoșii și hoții.
  • +29 (37 voturi)    
    inca un motiv (Miercuri, 30 iulie 2014, 10:46)

    nahir [utilizator]

    pentru care ponta sa nu fie votat : a spus-o de atatea ori, ca nu doreste sa ajunga presedintele Romaniei, dar acum candideaza doar pt. ca e impins de la spate de partid. el nu vrea dar nu are ce face.
    si, atunci, de ce sa fie votat?
  • +14 (30 voturi)    
    PSD - Ponta si alegerile (Miercuri, 30 iulie 2014, 10:50)

    Mihai Orzea [anonim]

    Moise i-a "plimbat" pe evrei 40 de ani prin desert, pana au disparut 2 generatii de sclavi. Doar pe urmasii acestora nascuti liberi i-a dus in tara sfanta. Nici macar Moise, fost sclav nu a intrat in tara promisa.

    Noi mai avem de asteptat multi ani pana dispar toti cei nascuti in communism, care au creierele "spalate".
    Doar cei nascuti liberi vor putea gandi liber de minciuna si manipulare.

    Pe asta mizeaza PSD si in 2014...
    • +13 (17 voturi)    
      Câți ani să mai așteptăm ? (Miercuri, 30 iulie 2014, 11:57)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Orzea

      E cam nesigură situația...
      Mă refer la situația din Europa:
      - creșterea numărului celor care se aliniază în spatele formațiunilor care vor să dispara EU;
      - intenția Rusiei de a-și reatașa teritoriile fostei URSS;

      De aceea este musai să nu permitem ajungerea lui Ponta la președinție.
    • +7 (9 voturi)    
      ??? (Miercuri, 30 iulie 2014, 14:18)

      Diletant [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Orzea

      Eu nu stiu cand v-ati nascut dumneavoastra, dar eu m-am nascut in comunism si n-am votat niciodata cu PSD! ... Cunosc multi ca mine.
      Cu PSD-ul ... si similar, voteaza asistatii social (fara dreptul moral, etic,... cum vreti sa o luati, de a fi asistati), adica persoane de toate virstele, inclusiv tinerii care s-au invatat cu nemunca (... si sunt pline cartierele), inclusiv descurcaretii, care s-au invartit de un handicap, ceva, ..., de o pensie mai devreme etc.
      Nu toti varstnicii sunt niste imbecili, asa cum nu toti tinerii sunt niste genii.
      Amintti-va ca la alegerile din 2008, momentul pierdut al dreptei, echilibrul parlamentar a fost atat de fragil, mai ales datorita tinerilor care n-au vrut sa-si strice vacanta ca sa mearga la vot!
      Atunci s-a accentuat declinul valorilor, situatie exploatata la maxim, ulterior, de PSD.
  • +40 (44 voturi)    
    Un scurt motiv (Miercuri, 30 iulie 2014, 11:01)

    Trojan.H [utilizator]

    Autorii loviturilor de stat nu devin presedinti. Devin puscariasi.
  • +26 (30 voturi)    
    au copiat campania mega image (Miercuri, 30 iulie 2014, 11:01)

    Bogdan [anonim]

    stiti toti campania cu produse romanesti din mega image - rosii romanesti, branza romaneasca - asta fac si astia de la psd, capitalizeaza pe o campanie deja platita si promovata de mega image - numai ca psd ul iti da ce are el mai bun - hoti romanesti, mincinosi romanesti, lichele made in ro
  • +23 (27 voturi)    
    Ponta - prim plagiator! (Miercuri, 30 iulie 2014, 11:17)

    ..13 [utilizator]

    Baiatul asta, care clar trebui spus ca intr-o anume conjunctura de care o sa rada si curcile cand vom scapa de aceasta progenitura cocotata/infipta in varful unei ierarhii, chiar are o problema de sanatate mintala - ar trebui putin investigat pentru ca sunt riscuri asociate de reprezentarea RO de acest personaj...

    Articolul extrem de clar si de convingator!
  • -23 (29 voturi)    
    eheeeee (Miercuri, 30 iulie 2014, 11:17)

    vladimir14 [utilizator]

    Se vede ca va e frica,va castiga .
    Pacat ca nu mai avem un canal Dunare-Marea Neagra,am gasi forta de munca le dam haine portocalii cum le place lor.
    • +19 (23 voturi)    
      Imbecilitatea suprema (Miercuri, 30 iulie 2014, 11:55)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui vladimir14

      E dorinta de a trimite adversarul politic la inchisoare doar pe baza "culorii politice". Ar fi trewbuirt sa fim o tara de puscariasi daca toti ar "gandi" la fel. Cred ca e doar oboseala singurului neuron care nu dovedeste sa mai si emita idei logice.
    • +18 (22 voturi)    
      Lui Vladimir (Miercuri, 30 iulie 2014, 11:57)

      Agamitza [anonim] i-a raspuns lui vladimir14

      Badie, ai cap doar sa nu-ti ploaie-n gat. Noapte buna.
  • +27 (31 voturi)    
    Mândria supremă nu o amintește (Miercuri, 30 iulie 2014, 11:40)

    corvus coraX [utilizator]

    Și sunt cel mai mândru pentru că am reușit să urmez neabătut sfaturile mentorului și modelului meu, Adrian Năstase. Deocamdată nu am reușit decât un amărât de plagiat dar am tot viitorul înainte...
  • +13 (15 voturi)    
    copy - copii (Miercuri, 30 iulie 2014, 11:52)

    mbasa [utilizator]

    Nici nu e de mirare sa faca astfel de greseli. La urma urmei e ca o joaca de copii (aici puteti intelege si una si alta). Pana la urma e in "avantajul" lui joaca asta de cuvinte. Poate s-a referit la posibilitatea ca scandalul cu plagiatul (copiile dupa altii) sa ramana si sa infloreasca doar in tara noastra. E cam ridicol personajul.
  • +22 (26 voturi)    
    Felicitari pentru taria (Miercuri, 30 iulie 2014, 11:52)

    Bogdan_100 [utilizator]

    De a asculta sirul de ineptii enuntate ca marile adevaruri ale omenirii. Eu am cedat la fraza : " sunt sute de pensionari la Nana cu pensii de 500 de lei si cineva plateste o rata de 5000 eur lunar. Sa facem sa nu mai fie asa." Deci sa nu mai poata plati nimeni din munca sa o rata de 5000 eur si sa primim toti o pensie / salariu fix de 500 lei. Sala a aplaudat in delir. In acel timp oamenii mureau la inundatii in deplina indolenta a autoritatilor.
  • -5 (11 voturi)    
    typo (Miercuri, 30 iulie 2014, 12:12)

    Ionut [anonim]

    Greseala din imagine se poate pune pe seama unui typo. Se mai intampla...
    In rest, perfect de acord.
    • +10 (10 voturi)    
      Typo ..?... (Miercuri, 30 iulie 2014, 14:59)

      mionut [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      Eu nu sunt prim ministru, dar cand scriu ceva, citesc de 3 ori textul inainte sa "postez".

      De la un prim ministru/persoana publica ma astept sa citeasca de 10 ori textul inainte de a apasa butonul "Trimite"!!

      Ca sa nu mai vorbim de faptul ca pe FB ai posibilitatea de editare a textului, dupa trimitere.
  • +13 (17 voturi)    
    problema lui ponta este lipsa celor sapte (Miercuri, 30 iulie 2014, 12:20)

    __alex__ [utilizator]

    ani de acasa, pentru care este de blamat mama lui si e o problema personala.

    Dar prostimea ce-l voteaza nu vad o problema in caracterul lui penal, ci il admira pentru ca 'ii face' pe ceilalti, dupa parerea lor. Si aici e de fapt marea problema. Ponta e expresia unei stari sociale.

    Sper ca seful lui de campanie sa voteze in primul tur cu altul, cum a facut si babuinul.
  • -19 (23 voturi)    
    bravo tara te iubeste (Miercuri, 30 iulie 2014, 12:24)

    gogu [anonim]

    1."Victor Ponta este 100% progenitura, fructul clasei politice care mi-a distrus ţara în ultimii 25 de ani."

    din aceasta clasa politica face parte si tov.Basescu sau el nu?

    2.deci gogu tata nu este roman pentru ca are doar partu clase si scrie cu multe greseli ortografice.Poate o fi martian sau lunatec parasutat de extraterestri.Am sa-l intreb.

    3. nastase este hot dar nu a fost DOVEDIT cu PROBE. A fost bagat la puscarie ASA CA EXEMPLU si pentru ca presedintelui ii trebuia carne de tun pentru a prosti pe cei din UE cu" justitia independenta".Vezi ca nastase a contestat totul la CEDO si va avea sigur sigur cistig de cauza.Nenorocirea este ca ca despagubirile le vom plati noi toti.Dar poate pina atunci se va fce ceva sa raspunda cei care l-au bagat la pucarie.Ii va lasa nastase si fara hainele de pe ei.
    • +5 (5 voturi)    
      In urma unei sentinte definitive (Miercuri, 30 iulie 2014, 16:37)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Un individ este infractor. Nastase nu "a fost bagat la puscarie" ci ispaseste o pedeapsa pentru fapte penale dovedite si condamnate de complete de judecatori. Pe cat pariem ca CEDO il va trimite la plimbare. By the way CEDO nu poate anula sentinte definitive si irevocabile. Poate doar constata unele abateri de la proceduri sau incalcari ale dreptului la o libera aparare sau in executarea pedepsei. Asa ca interventia la CEDO e pentru imagine si prostime (gogu & comp. Sunt Romani si analfabetii sau agramatii dar asta nu insemna ca ei trebuie sa fie cei ce decid in tara asta. Nu clasa politica a distrus tara ci unii politicieni - unii cum sunt nastase deja condamnat, altii precum Ilici iliescu inca nu. Nu exista vina colectiva ci vinovatii individuale ce trebuie pedepsite individual. Tot pe aici un idiot cerea ca toti "portocalii" sa ajunga in inchisoare. Vponta este protejatul politic direct al lui anastase si a adoptat stilul acestuia, inclusiv comportamentul infractional.
    • +3 (3 voturi)    
      Tu esti real? (Miercuri, 30 iulie 2014, 17:35)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Ca mi-e greu sa cred ca exista specimene ca tine....brainless.
  • -4 (10 voturi)    
    Mda (Miercuri, 30 iulie 2014, 12:31)

    feisbuk [utilizator]

    Ultima fraza ne spune foarte clar ca nu Ctrl+V Ponta intretine pagina FB, ci altcineva.
  • +10 (14 voturi)    
    Ponta e inainte de toate fructul acestui popor (Miercuri, 30 iulie 2014, 13:03)

    EMP [utilizator]

    Trist nu e ca a ajuns prim-ministru. Trist e ca are sanse sa devina presedinte dupa ce a demonstrat ca e un incapabil. Si nu e vina lui. E vina celor care l-au votat si il vor mai vota. Imi pare rau ca ma exprim atat de transant, dar prostia se plateste. Din pacate, in cazul de fata, o vom plati si cei care am inteles non-valoarea domnului Ponta.
  • -13 (15 voturi)    
    Fantastic (Miercuri, 30 iulie 2014, 13:39)

    okopoko [anonim]

    Incredibila eroarea. Imi dau lacrimile. Imi vine sa plang cat de mare e eroarea. Cand am vazut titlul chiar mi-am zis ca Ponta iara a dat-o in bara. Se pare ca nu mai stie lumea sum sa denigreze clasa politica. Inca nu am vazut pe nimeni sa fie bun de presedinte sau de prim menestrel. Poate vine autorul articolului cu niste sugestii. Critica face oricine .. sa te vedem cand vine vorba de critica constructiva. Nici o fraza din articol nu arata cam ce ar trebui facut. Asa ca d-le Vlad Mixich mai vedeti si exemple pozitive, cautati pe la PNL sau PDL. Sa vedem ce gasiti ... Ponta e reprezentantul urmasilor comunistilor , dar gasiti dvs altul mai bun ? Klaus cu mafia retrocedarilor de la Sibiu ? Sau poate UDMR cu autonomia lor? Sau poate Udrea cu aroganta si indiferenta ei fata de populatia care sufera ? Sau poate Mazare dansand din buric ? Pe care il alegem ?
  • +9 (9 voturi)    
    Opozitia "l-a adus" pe Ponta la putere (Miercuri, 30 iulie 2014, 14:44)

    bigbrother [utilizator]

    prin lipsa de conducatori care sa adune in jurul lor politicieni suficient de puternici pentru a contracara PSD. Este evident ca PSD este singurul partid de care opozitia trebuie sa se teama, restul sunt sateliti sau glume proaste gen PPDD.

    Iar aici si-a aratat slabiciunea sistemul politic romanesc, curvasaraia politicienilor care trec de la un partid la altul, de la o ideologie la alta de parca ar traversa strada, care promit mult si fac nimic pentru oameni, dar mult pentru ei.

    Opozitia este cea care i-a permis lui Ponta sa devina puternic, care a lasat PSD sa devina un partid de stat. Opozitia este cea care ii permite lui Ponta sa defileze cand altii mor, sa candideze la presedentie chiar daca sunt suficiente motive sa nu o faca. Asa ca ma intreb: oare cumva opozitia exista, avem opozitie in tara asta sau este praf in ochi, pe fata se injura si seara stau si pun tara la cale la o "bere"?

    Ce vedem noi la TV si ce citim prin ziare este extrem de putin, zarurile sunt aruncate de mult timp iar acum noi simtim doar efectele unor decizii deja luate. In cazul Ponta, s-a decis de mult cine si ce trebuie sa faca, acum doar au fost puse la punct modificarile de ultim moment.

    Din fericire, romanii au cateodata noroc si cumva, cineva le incurca socotelile celor mari. Poate avem o sansa si acum, daca mergem TOTI LA VOT si spunem pe cine vrem. Intrebarea este...pe cine? Nu's beat, dar serios, eu cu cine votez??
    • +3 (5 voturi)    
      Care opozitie ? PNL-ul care a girat lovitura (Miercuri, 30 iulie 2014, 15:28)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      de stat din 2012 ?

      Ce mai ramasese din PDL (ca practic ala a cam fost singurul partid cu adevarat in opozitie) - era deja prea jos dupa masurile de austeritate pe care au fost nevoiti sa le ia ...
  • +12 (14 voturi)    
    ponta (Miercuri, 30 iulie 2014, 15:08)

    dvm [anonim]

    va propun un slogan pentru alegerile care urmeaza.
    NU SUNT MANDRU CA PONTA E ROMAN!
    • +7 (7 voturi)    
      Foarte bun ! (Miercuri, 30 iulie 2014, 16:42)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui dvm

      Intr-o mai veche vizita chiar marele ponta spunea ca familia lui e Albaneza. Dupa figura mai curand din Mongolia iar dupa comportament mai curand zona infractorilor. Multi Romani insa se simt reprezentati de un astfel de ipochimen. Sa nu ne mai miram de modul cum suntem judecati peste hotare.
  • +7 (7 voturi)    
    Nu este impostura! (Miercuri, 30 iulie 2014, 16:06)

    Supravietiutorul [utilizator]

    Nu este impostura! Este mai grav! Nu exista un proiect de tara!
  • +3 (3 voturi)    
    Sunt mandru ca-s "doctor"si ma dau in barci! (Miercuri, 30 iulie 2014, 16:53)

    Plagarus [utilizator]

    „Mă întreabă foarte multă lume de unde e numele de «Ponta». Pot să vă spun că familia mea a venit din Trieste la Pecica, a fost adusă de către împăratul austro-ungar pentru a construi şi a pietrui drumul de la Pecica la Nădlac şi, uite, după o sută şi ceva de ani, m-am dus cu domnul ministru Rus să constatăm cum am făcut în România, la intrarea din Europa în România, deci de la Nădlac la Pecica, 22 de kilometri de autostradă, foarte frumoşi, care se termină în câmp." !
    PONTA reprezintă totalitatea ouălor depuse odată de o femelă
    După locul unde are loc dezvoltarea embrionului (în mediu extern sau în corpul matern), deosebim următoarele situaţii:
    -oviparia, când dezvoltarea embrionului are loc în mediul extern (la
    majoritatea insectelor). Insecta depune ouă.
    -ovoviviparia, când dezvoltarea embrionului începe în căile genitale materne şi insecta expulzează direct larve.
    • +2 (4 voturi)    
      Trag concluzi ca ponta e o libarca. (Miercuri, 30 iulie 2014, 18:14)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Si asta explica multe.
  • +2 (4 voturi)    
    "candidatura lui Victor Ponta este o impostura" (Miercuri, 30 iulie 2014, 17:16)

    ofCAER [utilizator]

    NU AI DREPTATE, Vlad Mixich.
    Nu "candidatura" este o impostura ci "W Ponta" este impostura. W Ponta nu exista in sine, el este o "notiune" creata de baronii PSD si intretinuta (ca curvele) de antena3 si romaniatv.
  • +2 (4 voturi)    
    concluzii (Joi, 31 iulie 2014, 3:28)

    Condor [anonim]

    " Un popor care
    voteaza corupti,
    impostori,hoti
    si tradatori,
    nu este victima !
    ESTE COMPLICE ! "

    Geoege Orwell