Din tara traficantilor. Cazurile Ponta si Basescu

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 1 iulie 2014, 13:22 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
In tara traficului de influenta generalizat, unde toate problemele "se rezolva" cu conditia sa "cunosti pe cineva" sau sa "dai unde trebuie", s-a ajuns, inevitabil, la varf: la presedinte si la premier. Bercea Mondial i-a dat bani fratelui presedintelui sa "vorbeasca cu Traian" ca sa-l scape de inchisoare, iar baronul Duicu a incercat sa-si rasplateasca un prieten cu niste functii aranjand treburile prin guvern, drept rasplata pentru niste interventii in justitie. Jenant, revoltator, scandalos, etc. Nu va mai indignati atat. Toata tara functioneaza cam asa, trei sferturi din cunoscutii dvs procedeaza exact la fel, iar parintii nostri ne-au crescut in faimosul regim PCR, adica Pile, Cunostinte, Relatii.

Putini de tot au refuzat integrarea in sistem, platind in general cu izolarea sau cu stampila de "prost" in frunte. Cu aceasta nobila educatie, cu aceste alese radacini si glorios trecut, in realitate nimeni nu prea are chef de anticoruptie de-adevaratelea. Sa nu exageram: putini cred cu adevarat in justitie si alte maximalisme etice, vanturate de un grup ultra-minoritar din politica, societatea civila si cateva institutii cheie, si acestea puternic sustinute de afara.

In tara dublului discurs, unde una se spune si alta se face, toti latra la televizor principii, fraze goale, in rest fiecare se descurca cum poate. Ascultati inca o data inregistrarile cu Laura Georgescu de la CNA, chintesenta gandirii stricate  care a infestat societatea de sus pana jos: "Cum crezi că merge-n România? Merge ceva legal? Să mă duc şi să zic: nu vă supăraţi, uitaţi am şi eu o lege. Pot să, la umbra ei, să-mi fac treaba? Nu. E, du-te dracu’ atuncea! Vin şi te şantajez, ce vrei să fac?".  Realizati, cred, ca vorbeste insasi sefa unei institutii menite a fi tocmai jandarmul eticii in audio-vizual.

Lucrurile aratand atat de prost, evident ca prea putini cred in sine lor ca Traian Basescu n-a comis, dupa cum arata lucrurile azi, nici un trafic de influenta, ca n-a miscat un deget la rugamintile fratelui sau sau ca nu stia ce invarte cu alde Bercea. Pei mai multi ii doare in cot ca Duicu se ocupa cu traficul de influenta direct din cladirea Guvernului, de la usa premierului. In locul lor, cati n-ar fi facut altfel? Cine n-ar trage sfori odata ajuns pe culmile puterii pentru a se capatui? Stiu, stiu, stiu, deja v-ati inrosit de indignare. Vi s-a urcat sangele in cap, va simtiti vexati. Sunteti gata sa tipati ca exista o Romania cinstita, de bun simt, la locul ei. Serios? Unde e?

Unde s-a ascuns in toti acesti ani Romania celor drepti cand borfasii au ajuns sa faca legi in Parlament pentru ei? De ce accepta cealalta Romania cu atata lejeritate situatii revoltatoare care in orice alte tari ar genera proteste in strada, indignare civica, o reactie cat de mica? Cum e posibil sa avem azi condamnati penal cu sentinte definitive in Parlament si nimeni, nici macar alegatorii din colegiul parlamentarului corupt, sa nu-i ceara zilnic demisia? De unde atata nepasare si resemnare daca musteste cinstea si corectitudinea undeva in straturile superioare ale poporului? Cum au ajuns borfasii sa ne conduca si sa ne spuna ce e bine si ce e rau?

De remarcat apoi diferenta de tratament, strigatoare la cer. A cere demisia presedintelui pentru faptele altuia, dar a te face ca nu vezi faptele premierulului petrecute in biroul lui, cu contributia lui este deja rea credinta. In cazul presedintelui, nu dispunem de nici cel mai vag indiciu sau cea mai mica proba ca a comis trafic de influenta. Dimpotriva, toate datele arata ca Bercea Mondial a avut parte de o judecata corecta, a ajuns la inchisoare, i s-a marit pedeapsa in recurs. Strict in acest caz, ce i s-ar putea imputa, asadar, presedintelui?  Parlamentul si un partid de opozitie voteaza pentru demisia presedintelui, dar continua sa-si apere zilnic toti borfasii dovediti sau intrati pe mana procurorilor. Ce-i asta?

In cazul premierului, totul pute dar e liniste. Rareori isi mai aminteste cineva de Duicu. In referatul procurorilor scrie negru pe alb ca Victor Ponta l-a convocat telefonic pe seful politiei la Guvern pentru o intalnire cu baronul de Mehedinti, aflat si el in arest, dar premierul neaga ca a facut-o. Apoi, exista din cate aud probe zdrobitoare ca ministrul justitiei, Robert Cazanciuc, a mintit fara jena cand a spus ca n-a propus-o pe Elisabeta Ponea, sotia protejatului baronului Duicu, la un post cheie in DNA. Avem, asadar, un sir lung de indicii si probe care tradeaza un comportament vinovat, complicitatea unor oameni importanti din guvern, in frunte cu premierul, la actul de trafic de influenta imputat de procurorii DNA baronului de Mehedinti, Adrian Duicu.

Cel putin pentru minciunile sfruntate, ministul Cazanciuc ar trebui sa demisioneze sau sa fie demis. Un ministru de justitie prins cu minciuna intr-un caz de coruptie pare cam mult chiar si intr-o tara ca Romania. Opozitia a anuntat ca va depune motiune simpla pe tema cazului Duicu pentru a se lamuri ce si cum. Tot e ceva, dupa saptamani intregi de tacere si apatie, dar in continuare nu-si prea bate nimeni capul cu Victor Ponta.

Cazul "traficantilor de influenta" Basescu si Ponta sunt elocvente pentru gradul de manipulare, starea de confuzie si de indiferenta din societatea romaneasca. Sunt definitorii si pentru un mod comun de actiune, atat de raspandit incat traficul de influenta, adica rezolvarea unor probleme personale peste lege, il gasim peste tot in sferele puterii, pana si in biroul premierului sau in intimitatea presedintelui.

De subliniat, din nou, ca intre cele doua cazuri sunt diferente de la cer la pamant. Basescu a declarat public ca intre fratele sau si justitie alege justitia, in timp ce pota Ponta a luat apararea tuturor baronilor iar majoritatea PSD torpileaza justitia in Parlament de cate ori are ocazia. Dar intr-o lume rasturnata cu susul in jos, Basescu isi incheie mandatul marcat de un scandal urat, menit sa-i compromita tocmai marea realizare a mandatelor sale, eliberarea justitiei. Asta in timp ce Victor Ponta este impins cu forta sa-i ia locul, avand un singur mandat din partea baronilor: anihilarea justitiei. Ce are de spus Romania cinstita?

Spre deosebire de acum zece - douazeci de ani, sistemul functioneaza si se intoarce, iata, cumplita ironie, chiar impotriva celui care l-a eliberat, dar pentru cat timp i se va mai permite libertatea de azi? Si de ce nu vedem inca schimbari semnificative in societate, de ce traficul de influenta, mita, aranjamentul pe sub masa contra unor beneficii personale s-au conservat perfect ca mod de viata in ciuda riscurilor evidente de a infunda puscaria? Poate copiii nostri vor invata ceva din tot ce s-a intamplat in acesti ani pentru ca ei macar sa gandeasca altfel.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22994 vizualizari

  • -53 (71 voturi)    
    și totuși (Marţi, 1 iulie 2014, 13:32)

    Mazeta [utilizator]

    În România sunt mulți corupți, este adevărat, dar puțini multimilionari în euro. Sunt mulți corupți, dar numai unul zice că este campionul luptei anticorupție.
    • +28 (36 voturi)    
      mai taci... (Marţi, 1 iulie 2014, 15:46)

      NameInFlame [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca m-am plictisit de astia ca tine
    • +15 (17 voturi)    
      da (Marţi, 1 iulie 2014, 19:03)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      si tocmai pe ala il uraste lumea uitand cat au furat ceilalti corupti.
      • +10 (12 voturi)    
        Eu ma intreb... (Miercuri, 2 iulie 2014, 0:36)

        Arcasu [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        ...cum naiba mazeta asta reseste sa fie primul la comentarii mai mereu???
        Meserie, nu gluma!
      • +8 (10 voturi)    
        cand suni ministrul sa tina in functie un director (Miercuri, 2 iulie 2014, 0:47)

        Tovarasu' Spirala [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        cand suni un ministru sa tina in functie un director la o firma de stat se cheama ca faci trafic de influenta sau nu?
        • +8 (10 voturi)    
          de ce il intrebi pe tovaras? (Miercuri, 2 iulie 2014, 0:57)

          Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasu' Spirala

          Intreaba-l pe Ion Iliescu, presedintele de onoare al PSD si vei afla.
    • +7 (7 voturi)    
      mazeto, esti confuz (ca de obicei...) (Miercuri, 2 iulie 2014, 4:52)

      tofu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Citez, "În România sunt mulți corupți, este adevărat, dar puțini multimilionari în euro. " Ce vrei sa spui, ca avem nevoie de mai multi hoti cu mai multe milione de euro furate?
      • +1 (1 vot)    
        Asta doresc românii! (Miercuri, 2 iulie 2014, 10:23)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui tofu

        Să fie multimilionari. Statul trebuie să ofere cadrul legal pentru indeplinirea dorințelor dacă vrea să elimine corupția, pentru că nici o lege nu stă in calea românilor. La fel e și la școala, elevii vor să învețe repede și fără efort. Sistemul în loc să vină în întâmpinarea lor le sancționează dorința.
    • +4 (4 voturi)    
      gresit! (Miercuri, 2 iulie 2014, 9:37)

      Moll Flanders [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Avem foarte multi corupti si foarte multi multimilonari in euro cu banii prin banci discrete, vile si iahturi in Madagascar, Monaco...
      Mai toti sint campioni ai luptei... Unii poarta berete sau lauri, altii se lupta brusc cu boli mortale iar restul se lupta sa isi indese cit mai adinc miinile in buzunare. Evident nu ale lor, ale natarailor platitori de taxe si impozite.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 2 iulie 2014, 14:13)

      idiot-platitor-de-taxe [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Esti prost informat sau, cel mai probabil, iti expui o parere formata pe baza perceptiei si nu pe baza studiului.

      In fapt, in Romania sunt foarte multi milionari. Pentru fiecare ~2,000 de romani avem cate un milionar.

      http://www.zf.ro/banci-si-asigurari/elvetienii-de-la-credit-suisse-au-numarat-in-romania-10-600-de-milionari-in-dolari-si-un-miliardar-11484558
    • +1 (1 vot)    
      si... (Miercuri, 2 iulie 2014, 19:01)

      cris64 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... pupincuristi si prosti sunt multi. Dar doar unul e ca tine campoin
  • +22 (34 voturi)    
    In sfarsit! (Marţi, 1 iulie 2014, 13:35)

    Matrafirefox [utilizator]

    Cineva imi intelege punctul de vedere! Romania e corupta dincolo de orice speranta.

    De-asta strainatatea arata atat de bine. Stiati ca sunt tari in lume unde daca esti roman sunt o groaza de oameni care se inghesuie sa-ti faca pe plac si te saluta cu respect?

    Numai in Romania fie ai pile, fie esti un nimeni, asta s-a reusit in 25 de ani - de fapt nimic, comunismul continua.
    • +37 (39 voturi)    
      Simtul civic la unii romani! (Marţi, 1 iulie 2014, 13:57)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Fatalism: "Romania e corupta dincolo de orice speranta"
      si emigrare. Asta le rezolva pe toate! Am o problema, deci: nu se poate si emigrez... ca se rezolva singura sau nu se rezolva niciodata! Asta e destinu'!
      Bravo!
      Noroc ca mai sunt unii ca Macovei, Morar, Kovessi, Funeriu, Stanciu...etc, ca la asa lipsa de "speranta" afisata de unii, nimic nu s-ar fi schimbat vreodata! Nu e "speranta"!
      Si totusi lucrurile se schimba. In justitie fata de acum 5 ani suntem foarte, foarte departe... oricat ne-am plange!
      • +21 (23 voturi)    
        de acord... (Marţi, 1 iulie 2014, 16:21)

        Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

        Si totusi, imagineaza-ti daca nu numai 5, ci noi toti am lupta cu coruptia (chiar si cu aia "mica"), incepind de la "eu" si cu "mine"...
        • +18 (20 voturi)    
          Dar nu sunt numai 5! (Marţi, 1 iulie 2014, 16:57)

          EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui Dan D.

          Sunt multi, de aceea am pus "etc.". Vorbesc de procurori corecti, judecatori corecti, oameni care au denuntat actele de coruptie si/sau sunt martori in dosare, societate civila si chiar si politicieni corecti. Sunt multi... se poate si mult mai multi!
      • -2 (12 voturi)    
        De cand cu globalizarea (Marţi, 1 iulie 2014, 18:13)

        Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

        E mai important locul unde traiesc decat o tara.
        Si DA, Romania e fara speranta. Dictatorii si mafiile politice au doua solutii, forta sau indobitocirea populatiei. La noi se practica indobitocirea....si cu dobitocii eu nu ma mai pun.
        • +3 (11 voturi)    
          De ce va mai zbateti? (Marţi, 1 iulie 2014, 22:05)

          EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

          Daca totul este fara speranta si locul unde traiti e mai importanta decat o tara, de ce va mai zbateti pe acest site, ca aici vorbim despre o tara? Cui foloseste? Ca persoana superioara ce sunteti, vedeti-va de viata pe unde sunteti si lasati "dobitocii" in pace!
          Fatalismul si complexul de inferioritate-superioaritate sa traiasca!
          • -1 (9 voturi)    
            Pt ca am parinti in tara (Miercuri, 2 iulie 2014, 2:03)

            Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

            si nu suport sa vad cu isi bate joc o cloaca de mafioti de ei. Si pentru ca le trimit bani si o parte din bani is sifonati de reptilele care conduc tara. De aia....
            • 0 (4 voturi)    
              ia-ti (Miercuri, 2 iulie 2014, 11:33)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

              parintii cu tine, acolo unde traiesti.
              vei scapa de orice griji in privinta Romaniei.
              dar daca, nu poti sa-ti iei parintii cu tine pt. ca acestia nu vor sa plece din Romania, te-ai intrebat de ce fac acest lucru?
              daca vei gasi raspunsul, precis vei scapa de miopia si egoismul cu care vezi lucrurile din tara ta natala.
            • 0 (4 voturi)    
              Cum anume sunt sifonati banii pe care ii trimiti? (Miercuri, 2 iulie 2014, 12:14)

              EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

              Banii ajung direct la parintii tai?
              Nu platesti contributii la salarii (inclusiv sanatate si pensie)...
              Oricum, de ce nu ii iei la tine?
      • +8 (14 voturi)    
        daca nu eram sprijiniti de afara (Marţi, 1 iulie 2014, 18:28)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

        nu misca nici dreaq, taceau toti ca pe vremea lui Insusi
        • +3 (9 voturi)    
          Daca si cu parca! (Marţi, 1 iulie 2014, 22:13)

          EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          Ce buni suntem noi sa calcam in picioare meritele altora! Daca oamenii astia din justitie nu erau de buna credinta si nu aveau si spriijin politic si din interior (vezi Basescu si Macovei) lucrurile nu se miscau. Si mai ales daca erau ca unii de pe acest forum care credeau ca lucrurile sunt fara speranta si luau fatalismul in brate... chiar ca nu se miscau deloc. Durerea in spate e cel mai bun motiv pentru inactiune! Sa nu facem nimic ca oricum nu se poate schimba nimic! Ba se poate, si se intampla ca va place sau nu!
          Oare pe Funeriu cine l-a sprijinit din afara?
          • -1 (1 vot)    
            vad ca nu pricepi ideea (Miercuri, 2 iulie 2014, 17:18)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

            dar te las, poate-poate
      • +5 (5 voturi)    
        Bofasii si aparatorii lor versus justitia! (Miercuri, 2 iulie 2014, 8:08)

        hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

        Toti romanii, atat cei cinstiti cat si borfasii care au pus stapanire pe tara, sunt convinsi ca lucrurile stau asa cum le prezinta domnul Dan Tapalaga.
        Mizeria, imoralitatea tarii sunt concentrate evocator in unele cazuri de extrema gavitate - chintesenta imoralitatii.
        Unul dintre aceste cazuri este cel al bofasului ce pare intangibil - turnatorul securist Voiculescu.
        Cazul lui este 'proba de foc' pentru stadiul de primenire in care se afla azi justitia : daca varanul va reusi sa o invinga, sa scape de puscarie, va insemna ca nu mai este nimic de facut, ca tara va ramane definitiv in mocirla, spre dezgustul intregii lumi civilizate.
        Va fi extrem de greu pentru cei doi judecatori, fiindca borfasii se afla mereu cu un pas inaintea justitiei, a politiei, pe scheme prventive, aproape perfecte, elaborate de avocatii cei mai performanti, adica cei mai imorali, cei mai nine platiti.
        Avocatii sunt la fel de vinovati ca si borfasii. Ei inteleg rapid ca clientul este un borfas ordinar, uneori chiar un criminal, Ei stiu de la inceput ca au de luptat cu justitia, intr-un caz greu.
        Daca vor reusi sa il scape de inchisoare, alti borfasi vor spune despre ei : 'sunt niste profesionisti de marca, bravo lor, pe ei o sa-i angajez si eu, daca ma vor prinde politistii, daca ma vor acuza procurorii!'.
        Medicii salveaza vieti, avocatii salveaza borfasi, criminali. Meserii si meserii!.
        Avocatii incearca sa se disculpe moral cu : 'eu nu stiu cum stau lucrurile in realitate, doar clientul meu stie, eu nu fac alceva decat sa imi practic meseria corect, asa cum am invatat in universitate, adica doar sa imbrac intr-un 'limbaj' judiciar declaratiile clientului; numai judecatorul trebue, are datoria si dreptul sa afle adevarul; daca clientul meu este acuzat de fapte extrem de grave; ma plateste chiar cu milioane, ca sa ii "imbrac" corect declaratiile, in haina judiciara, nimic mai mult; eu fac o activitate mai mult formala, nu ma intreseaza fondul acuzatiei care i se aduce clientului!'.
  • +29 (33 voturi)    
    O țară cu experiență (Marţi, 1 iulie 2014, 13:38)

    corvus coraX [utilizator]

    Țara asta a traficanților nu este de azi de ieri. Ea coboară direct în tradițiile bizantino-fanariote care au infestat toată România și care s-au perpetuat de-a lungul istoriei. România Mare a "beneficiat" de o clasă politică profund coruptă și de o populație lipsită de orice spirit civic. De la vlădică până la opincă toți "s-au descurcat", toți au avut "o pilă, o cunoștiință, un cumătru (fie el și Bercea)" foarte folositori la o adică. O țară unde termenul de "meritocrație" este absolut necunoscut... O țară care își fură singură căciula dând mereu vina pe alții ...
  • +15 (17 voturi)    
    Berlusconi, Kohl, Chirac, Sarkozy... (Marţi, 1 iulie 2014, 13:42)

    PredeAn [utilizator]

    La ei, justitia functioneaza (mai bine). Remember Watergate? Totusi, un presedinte prins cu minciuna - Clinton - a fost reales, chiar si in cea mai mare democratie din lume.
    La noi, justitia abia face primii pasi, timizi si ei. Multe dintre arestarile facute la ore de maxima audienta Tv se incheie fara condamnari, cu procese interminabile.
    Omul cinstit, omul de rand, sta in umbra. Se teme ca, iesind in fata, cerandu-si drepturile, si le va pierde si pe cele pe care le mai are. Spera... sau pleaca din tara, cu copii cu tot. Puterea corupe. Cei aflati la putere au tot interesul sa perpetueze o stare de fapt transpartinica, urat mirositoare, chiar sacrificand un "Insusi" pe baricadele justitiei.
    • +7 (9 voturi)    
      scuze, dar gresiti (Marţi, 1 iulie 2014, 14:55)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui PredeAn

      cand spuneti ca "un presedinte prins cu minciuna - Clinton - a fost reales".

      Scandalul Lewinski a ajuns in media in 1998, alegerile pentru mandatul al doilea au fost in 1996.

      In rest, comentariul dvs. absolut OK.
      • -1 (5 voturi)    
        lasa ca va candida incornorata (Miercuri, 2 iulie 2014, 0:37)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        si miselul ii face campanie, va deveni el prima doamna ;))
    • +7 (9 voturi)    
      domnule, in putinele cuvinte...... (Marţi, 1 iulie 2014, 16:50)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui PredeAn

      .....ale postarii dvs ati facut rezumatul trist al acestui sistem politic ticalos, oriunde s-ar afla el.
      Degeaba ne ascundem dupa deget si ne facem ca nu intelegem. Toate rautatile pe care le traim zi de zi, sunt "succesele" acestui sitem politic ocrotitor cu hotii si escrocii si dusmanos cu cetateanul onest.

      in rest, vorbe multe si minciuni !
    • -6 (10 voturi)    
      Cea mai mare democratie? (Marţi, 1 iulie 2014, 18:31)

      daniel_wolf [utilizator] i-a raspuns lui PredeAn

      Cred ca cea mai mare democratie e India nu SUA, doar cred
      • -2 (2 voturi)    
        Chestie de interpretare (Miercuri, 2 iulie 2014, 1:25)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui daniel_wolf

        In India e cea mai multă
  • +10 (14 voturi)    
    . (Marţi, 1 iulie 2014, 14:07)

    tirolez [utilizator]

    De ce spuneti de PCR? Caragiale si "Lantul slabiciunilor"?
    Dupa atatea generatii deja cred ca e in ADN-ul nostru tentatia asta de a "aranja" lucrurile.
    Toti vor sa fie eliminata coruptia, pana cand sunt atinsi ei personal. Un exemplu (inofensiv! spun cei implicati) este inscrierea copilului la scoala. Am trecut prin asta anul trecut. Era o singura dna celebra din cele 4 disponibile.
    Fiecare a "discutat" cu cine a putut, inspectorat, director, vecina directoarei adjuncte etc. pana si coafeza invatatoarei vizate a primit cadouri sa intervina pe langa doamna, am aflat de la o mamica ce NU a reusit sa prinda loc. Ii parea rau dupa cadouri(ca ii daduse si doamnei si directorului, nu doar intermediarei). Au fost altii mai importanti.
    Foarte greu, asa am fost educati se pare. Daca nu "discuti" primesti eticheta de "prost". E aproape un reflex sa dai din coate sa stai un mm. mai in fata.
    Toate dnele din scoala sunt f. OK dupa cum am constatat de-a lungul anului. Atunci, de ce atat zbucium?
    Macar in exemplul meu nu e vorba despre vreo transplant sau ceva de care sa depinda viata cuiva. Nu vreau sa-mi imaginez ce se intampla la mize mai mari :(
    • +14 (16 voturi)    
      Nu peste tot e la fel (Marţi, 1 iulie 2014, 14:42)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Stiu caz in Iasi unde viitorii elevi dau un interviu cu invatatoarea ca sa intre la clasa ei, dar nu dau nici un ban pentru asta. Sigur, exista fondul scolii din care se varuieste si se repara bancile, dar asta e altceva. Mai degraba degradant mi se pare ca trebuie sa-ti faci mutatie pe la o adresa din apropierea scolii dorite, ca altfel nu iti primeste copilul.

      Acu in legatura cu articolul... astia suntem, cum ziceai, de la fanarioti incoace. Asha e construit sistemul. Toti ne miram cum de PSD ia 60%. Dar uitam ca Romania nu e doar Bucurestiul si marile orase. Romania e plina de orasele foste monoindustriale care acum au ca singura activitate economica magazinul mixt si crisma. Si unde o majoritate covirsitoare a populatiei traieste din ajutoare sociale. Acolo e de ajuns ca primarul sa spuna ca daca vin ceilalti nu se mai dau ajutoare, si tot poporul asistat se aliniaza in spatele lui. Roamnia e asha pentru ca pentru multi doar asha se poate supravietui: cu un ajutor social, cu o pensionare fictiva pe caz de boala, cu o mica spaga ici, cu o mica spaga colo.
  • +6 (8 voturi)    
    ... and justice for all (Marţi, 1 iulie 2014, 14:51)

    it_s__not_news [utilizator]

    Pai si ce sa fac eu daca sinteti oi ? Aia din societatea civila ar trebui sa cheme in strada (si d-voastra, fara suparare)

    https://www.youtube.com/watch?v=EGFp7saTQEU

    Halls of justice painted green
    Money talking
    Power wolves beset your door
    Hear them stalking ...
  • +12 (14 voturi)    
    din tara traficantilor (Marţi, 1 iulie 2014, 15:01)

    vicmih [utilizator]

    aveti mare dreptate. urmaresc evolutia faptelor, declaratilor, actiunilor in parlament. sunt naucit, este naucitor vorba D-lui Plesu. trebuie sa facem ceva. ce, cum, nu stiu pentru ca cei din jur ridica din umeri, spun: ca ce poti face. eu as vrea sa fim mai activi: poate sa iesim in strada sa cerem demisia lui Ponta, a ministrului Justitiei, Tariceanu. dar si alegerile ne aduc pe liste manjitii, si potlogarii din politica. trebuie sa-i eliminam din liste, propuneri.. cum atentionam politicul de nemultumirea noastra, de ceea ce dorim defapt?
    va multumesc pentru articolele bine tintite. Sanatate si putere incontinuare. Cu stima Victor
  • +8 (10 voturi)    
    romanul vede doar paiul din ochiul altuia (Marţi, 1 iulie 2014, 15:47)

    SergiuAnghel000 [utilizator]

    Atat de cariata ne e gandirea, incat sta chiar in inima articolului dvs, culmea, care pareti unul dintre cei care au inteles cum merg lucrurile, si anume, rezumand: de ce ma vede lumea doar pe mine, cand, uite, altii au facut faradelegi mai mari, sau cel putin la fel, si stau bine mersi?
    Cu astfel de gandire, nimeni nu va fi niciodata pedepsit, de aia suntem unde suntem. Pentru ca, traficantii vor zice: de ce sa ma opresc, cand vad ca nici celuilalt nu i s-a intamplat nimic?

    Mai corect ar fi sa-l bagam la puscarie cum l-am prins, si altii de teapa lui se vor gandi de 2 ori inainte sa faca ceva rau.
  • +5 (11 voturi)    
    si inca ceva (Marţi, 1 iulie 2014, 15:54)

    SergiuAnghel000 [utilizator]

    Dumnezeu ne-a dat, iata, 25 de ani de libertate, dar n-am stiut s-o pretuim. Ne-am batut joc de ea.
    Probabil numai un regim opresiv ca cel dinainte de 89 ne mai poate struni. Adica, cu biciul, de frica. De vorba buna, sau dintr-o constiinta curata, nu mai merge la noi.

    Culmea, n-as fi crezut vreodata ca voi ajunge in grupul celora care spun ca, din multe puncte de vedere, era mai bine in comunism. Si cred ca ce va veni, va fi chiar mai rau decat comunismul dinainte de 89.
    • -1 (3 voturi)    
      COMUNISM SAU OLIGARHIE ? (Marţi, 1 iulie 2014, 22:10)

      Joan [utilizator] i-a raspuns lui SergiuAnghel000

      NORMAL CA E DE DORIT COMUNISMUL INAINTEA OLIGARHIEI. E REAUA MAI PUTIN REA (STITI CA ATUNCI CAND MERGEM LA VOT, ASTA DACA NU VA LASATI FURAT SI VOTUL).

      PT CINE DORESTE SA AFLE CE ESTE OLIGARHIA AM PUS CU PERMISIUNEA VOASTRA DEFINITIA :

      Oligarhia reprezintă guvernarea statului de către un grup, pervertită prin abuzul de putere. Oligarhia reprezintă o formă de guvernământ în care cea mai mare, sau întreaga putere politică este deținută de un mic segment al societății, în general cel mai reprezentativ din punctul de vedere al puterii, segment care se caracterizează fie prin avuție, înrudire, putere militară sau influență politică. Cuvântul își are rădăcinile în limba greacă și provine din 'oligo' - puțini și 'arkhos' - a conduce.
  • +11 (13 voturi)    
    O propunere... (Marţi, 1 iulie 2014, 16:39)

    Radu I [utilizator]

    Întrebări retorice, dragă domnule Tăpălagă! Și vechi de când... lumea politică românească.
    Căci iată ce spunea, acum aproape o sută de ani,
    Octavian Goga:
    „Țară de secături, ţară minoră, căzută ruşinos la examenul de capacitate în faţa Europei… Aici ne-au adus politicienii ordinari, hoţii improvizaţi astăzi în moralişti, miniştrii care s-au vândut o viaţă întreagă, deputaţii contrabandişti… Nu ne prăbuşim nici de numărul duşmanului, nici de armamentul lui, boala o avem în suflet, e o epidemie înfricoşătoare de meningită morală.” (Jurnal, 1916).
    Bine ar fi dacă s-ar propune (și vota!) o lege care să interzică politicienilor să candideze pentru al doilea mandat. (Așa cum am citit că se petrece în Costa Rica.) Pentru că, din câte știm, din politica românească, nu se iese decât... la pensie. Aceleași figuri, aceiași corupți, aceiași hoți ordinari se perpetuează la putere din 4 în 4 ani. De 25 de ani!
    Ce ziceți? Ar vota penalii din Parlament o asemenea lege?
  • +12 (14 voturi)    
    ..... (Marţi, 1 iulie 2014, 17:12)

    /./ [utilizator]

    Sa ne reamintim cum bucurestenii au votat un penal de Oprescu in defavoarea unui om olimpic si fara nici o pata de coruptie, Nicusor Dan.Nici 10% nu au votat cu Dan ci au preferat sa puna stampila pe spagarul si mizeria numita oprescu.Asta spune multe despre acest popor.
  • +6 (8 voturi)    
    Am citit toate comentariile, dar (Marţi, 1 iulie 2014, 19:52)

    auch [utilizator]

    nu am gasit nici unul care sa faca vreo remarca in legatura cu faptul ca exista un nume comun intre cele doua scandaluri, anume Elisabeta Ponea.
    Personajul este procurorul care a luat dosarul "mondialului" de la subalternul procuror Iacobescu si a pus la momentul respectiv batista pe tambalul indiciilor implicarii lui Mirecea Basescu. Sigur, a fost o reusita remarcabila condamnarea lui Bercea, cel care reusise sa controleze tot ce misca in judetul Olt si era in expansiune prin judetele adiacente. Dar reusita este meritul ambilor procurori, Iacobescu si Ponea. Daca la momentul acela Elisabeta Ponea ar fi fost propusa pt un post la DNA, meritul ar fi revenit taberei lui Basescu, care ar fi promovat competenta si integritatea :). Dar n-a fost propusa. S-a intamplat ca momentul sa treaca, implicarea lui Mircea Basescu sa fie din nou adusa la suprafata, mai consistent de data asta, pt ca se lasase cu santaj si amenintari din partea interlopilor si - ce sa vezi? - perioada sa se suprapuna cu cea in care Duicu, in biroul lui Ponta, exact asta trafica: numirea Elisabetei Ponea la DNA. Bine, si a sotului ei pe la Politie, dar asta cred ca era la pachet (ma rog, a ajuns la Parchet...) Uite cum pare ca se leaga influentele transpartinice, doar ca am putea zice ca unii traficau pt cei "rai" si unii pt cei "buni"?!
  • +3 (5 voturi)    
    Multi aud dar putini inteleg (Marţi, 1 iulie 2014, 20:57)

    tudorl [utilizator]

    Cinstea,onoarea si demnitatea sunt notiuni necunoscute multor cetateni ai Romaniei.Sa nu uitam ca Romania este singura tara din Europa de Est ,unde ,in decembrie 1989,puterea politica a fost preluata de securisto-comunisti.Daca in Polonia toti magistratii au fost demisi,in Romania justitia a respectat procedurile prevazute in codurile penale din anul 1968,pentru ca cei care au preluat puterea in 1989,sub umbrela lui Iliescu si a sustinatorilor lui,nu aveau nici-un interes sa scimbe procedurile din vremea lui Ceausescu.Pilele,cunostintele si relatiile au functionat nerstingherite in interes personal nu in interesul Romaniei si al cetatenilor ei.Presedintele Basescu a avut o alta viziune pentru Romania,dar nu a reusit in totalitate din cauza multor parlamentari corupti sprijiniti direct de comunisto-securisti si indirect de cetanii corupti din toate mediile sociale : mass-media,partide politice,justitie,invatamant,sanatate,administratie locala si centrala.O caracteristica a Romaniei o constituie si faptul ca suntem tara de pe glob cu cei mai multi pensionari ,usor de manipulat si cu mentalitate invechita.
  • +1 (3 voturi)    
    civismul si convietuirea... bata-le vina ! (Marţi, 1 iulie 2014, 22:02)

    Joan [utilizator]

    civismul, oameni buni, este totalitatea actiunilor indispensabile pentru garantarea unei buni convietuiri in spatiul pe care il impartim cu totii. putem sa coexistam fara civism, dar nu putem convietui !

    putem vorbi la nesfarsit despre popor sau despre indivizi, dar adevarul este ca fara un comportament civic, fara atitudine, fara a vedea binele comun nu vom ajunge nicaieri ca natie si nici fiecare ca om.

    voi jurnalistii in loc sa pierdeti vremea cu atatea scandaluri si senzational ar trebui sa promovati r e s p o n s a b i l i t a t e a c e t a t e n i l o r i n p r o b l e m e l e p u b l i c e

    pe cand niste proiecte educative pe tema civismului ?
  • +2 (4 voturi)    
    Ponta!!!!!!!!! (Marţi, 1 iulie 2014, 22:30)

    Mishap [utilizator]

    Ponta a cerut în gura mare demisia președintelui țării fiindcă ăsta are un frate cercetat penal. Nu la fel de vocal este când un director al unei companii de stat este cercetat nu de una, ci de trei instituții. Directorul companiei Romaero, Constantin Dinischiotu, a atins această performanță. Este cercetat pentru o gaură de 30.000.000 de lei dată bugetului pe partea de taxe de către IGPR. Este cercetat pentru fapte de corupție de DNA. Și este reclamat pentru incompatibilitate de ANI. Cercetările în privința lui Dinischiotu ar merita extinse și la nivelul SRI și SIE, să se verifice dacă nu cumva vin comenzi dubioase la Romaero din spațiul rusesc, mascate sub o firmă poloneză, la un preț tipic românesc. Adică mult subevaluat. Motivul pentru care acest domn conduce nestingherit cea mai mare fabrică de avioane din România probabil că stă în banii de campanie care zboară în direcția PSD-ului, trecând pe la mustăciosul din Alexandria. Ne referim la orașul ăla din Teleorman, pe unde în ultimul timp se aude că trec nu numai o viitoare autostradă, dar și toate drumurile șpăgarilor de anvergură.
  • -5 (9 voturi)    
    diversiune bine instrumentata (Marţi, 1 iulie 2014, 22:39)

    Sile_Creditoru [utilizator]

    Se spune că atunci când arunci cu noroi în ventilator, nimeni nu-şi va mai da seama de la cine a pornit tărăşenia. Toţi vor fi mânjiţi şi e numai o chestiune de interpretare subiectivă să decizi care anume e cel mai murdar.
    După cum observăm, intenţia presei băsiste este tocmai crearea acestui tip de confuzie. Avem pe de o parte un caz de plagiat într-o teză de doctorat (între noi fie vorba, ce dezastru s-ar isca, oare, dacă s-ar lua "la bani mărunţi" toate tezele numai de la două facultăţi: Drept şi Ştiinţe Economice? Mergem pe un 50% minimum rată de "pseudo-originalitate" ca sa nu zic plagiat pur? Ţine cineva pariul?) plus, mai nou, un trafic de influenţă "la metru", iscat de procurorii obedienţi băsului. Pe de cealaltă, avem un şir lung "inenumerabil" de borfăşenii şi fărădelegi, început încă din perioada ceauşistă, cu peste 30 de ani în urmă. Deci clar, putem pune semnul egal, nu?
  • +4 (6 voturi)    
    Morala (Miercuri, 2 iulie 2014, 1:05)

    vasile-roaita [utilizator]

    Este ca trebuie schimbata mentalitatea romanului de jos ca sa avem pretentii sa ne conduca oameni corecti. Atit timp it avem o mentalitate bizantino-otomana-fanariota nu seva schimba nimic. Dar cine sa o schimbe? Latrina lu Varanu Televiziunea pesedista, profesorii spagari?
  • +3 (5 voturi)    
    ?! (Miercuri, 2 iulie 2014, 1:05)

    revo [utilizator]

    D-nul ziarist vorbeaste despre trafic de influenta in cazul Mircea Basescu.
    Poate cineva sa ma lamureasca si pe mine despre ce este vorba aici? Care trafic de influenta? Al cui?
    Injunghierea a avut loc pe data de 17 sau 18 feb. 2011. Nu stiu exact data, dar in martie 2011, deci la nici o luna, Mircea Basescu a informat printr-un SMS organele competente despre presiunea la care era supus de familia finului. Acest SMS trebuie sa existe undeva arhivat, poate fi probat.
    Chiar nu vede nimeni aberatia? Ce traficant de influenta informeaza autoritatile?
    Cine e ametit aici? Eu sau onor mass media?
    Care va simtiti mai luminati si mai descurcati in privinta cazului, lamuriti-ma si pe mine cu ce ne impuiaza astia capul si de ce.
    • +5 (5 voturi)    
      hehhe (Miercuri, 2 iulie 2014, 2:56)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Asta cu SMS-ul e hilara rau de tot :))

      Inteleg ca cine e santajat, amenintat ... trimite un SMS "organelor competente" si s-a rezolvat problema. Asta in special cand amenintarile vin din partea unui clan de tigani extrem de periculosi.

      Ai dreptate, e aberant.
  • +2 (2 voturi)    
    revolta pasnica pentru reforma clasei politice (Miercuri, 2 iulie 2014, 6:43)

    silvaestru [utilizator]

    SCHIMBAREA PRIN REFORMA CLASEI POLITICE ȘI REVOLTĂ PAȘNICĂ
    Învățământul și educația sunt prost finanțate și ineficient organizate…
    copiii nu sunt motivați suficient pentru pasiunea cunoașterii și autoperfecționării…
    40 % din gospodării nu au apă curentă…40% din locuințe au toaleta în fundul curții…
    3-5 milioane de români lucrează sau caută de lucru în afara țării…
    mulți profesioniști buni au părăsit definitiv țara…șoselele și căile ferate sunt de pe vremuri…
    economia țării este grav periclitată neputând absorbi milioanele de oameni apți de muncă…
    întreprinderile sunt împovărate de legi aiuritoare…
    crearea de locuri de muncă a fost mereu o minciună electorală…
    taxe peste taxe împovărează zi de zi viața fiecărui om…
    resursele de zăcăminte minerale sunt himere politice…
    suprafața agricolă este fie nefolosită, fie neirigată în cea mai mare parte…
    țăranii fermieri au fost sărăciți în mod organizat de toate guvernele…
    televiziunile ultragiază și pervertesc bunul simț…
    minciuna, înșelarea și manipulările sociale fac casă bună cu hoția, corupția…
    oamenii în vârstă se sfârșesc mult mai devreme în boli, nevoi și suferință…
    medicii spitalelor se chinuie pentru o asistență de supraviețuire cu un buget batjocoritor…
    politicienii oportuniști, profitori și corupți în mare parte își votează legi acoperitoare…
    10 DECEMBRIE 2013 MARȚEA NEAGRĂ A POLITICII ROMÂNEȘTI:
    supraimunitatea – parlamentarii nu ar fi funcționari publici, amnistierea,
    modificarea codului penal în privința conflictului de interese, a abuzului, a interceptărilor,
    impunitatea - exonerarea răspunderii semnăturii pentru acte administrative din partea demnitarilor…
    25 de ani de politică disprețuitoare ajung pentru a învăța democrația,simțul cetățenesc ?
    ALTRUISMUL,CUMPĂTAREA,ONESTITATEA,RESPECTUL,DEVOTAMENTUL spre care fiecare din noi ar trebui să tindă, pot fi educate și promovate într-o societate bolnavă ?
    o populație disperată și scârbită de marasmul moral, economic, social, politic…
  • +2 (2 voturi)    
    revolta pasnica pentru schimbarea clasei politice (Miercuri, 2 iulie 2014, 6:51)

    silvaestru [utilizator]

    ...oameni simpli abrutizați de sărăcie, aflați la limita supraviețuirii, menținuți în ignoranță și înșelați prin manipulări abjecte machiavelice
    clasa politică ar trebui obligată să se reformeze prin orice MIJLOACE PAȘNICE…
    poate în acest an se va atinge masa critică a disperării și va apare revolta…
    ESTE NEVOIE DE APRINDEREA SCÂNTEII DE CONȘTIINȚĂ ÎN FIECARE DIN NOI…
    Nevoia de Altruism, Cumpătare, Onestitate, Respect, Devotament există în fiecare din noi, dar trebuie promovate de instituțiile mari ale statului Școală, Justiție, Parlament, Guvern. Nevoia de siguranță pentru oameni este necesară pentru a supraviețui, dar nu este și suficientă pentru dezvoltarea morală,spirituală. Nu poți fi liber în mod real fără să-ți dorești adevărul și dreptatea ...MAI ÎNTÂI ESTE NECESARĂ SCHIMBAREA FIECĂRUIA DIN NOI.…APOI PUTEM SCHIMBA ȘI REFORMA CLASA POLITICĂ ....sau vor mai trece încă 25 de ani…
    IN 1989 IN CEHOSLOVACIA MANIFESTATII PASNICE DE SUTE DE MII DE OAMENI AU FACUT REVOLUTIA DE CATIFEA !
    DACĂ NU ACUM, CÂND ? DACĂ NU NOI, CINE ? O CLASĂ POLITICĂ OPORTUNISTĂ PROFITOARE CORUPTĂ TREBUIE REFORMATĂ SI SCHIMBATĂ NU PRIN VIOLENȚĂ, CI PRIN MIJLOACE DEMOCRATICE, PAȘNICE, CIVILIZATE, DEMNE ȘI DE BUN SIMȚ APLICATE CU FERMITATE ȘI PERSEVERENȚĂ ! NOI NU SUNTEM CA EI ! FII TU SCHIMBAREA PE CARE DOREȘTI SĂ O VEZI ÎN LUME !
  • +2 (4 voturi)    
    Basescu si Ponta?! (Miercuri, 2 iulie 2014, 8:25)

    catelu [utilizator]

    Domnu' ziarist, dar cum ii puneti in aceeasi oala pe Basescu si Ponta, cand despre unul nu exista niciun fel de indiciu ca ar fi comis infractiunea de trafic de influenta, pe cand despre celalalt exista multiple marturii in acest sens.
    Sau va referiti la Basescu Mircea?
  • +1 (3 voturi)    
    Triumful "Omului nou" (Miercuri, 2 iulie 2014, 8:49)

    VASCO [utilizator]

    Începând cu invăţăturile marelui Lenin şi continuând şi azi prin urmaşul său autohton toarşul Iliescu, acest popor a fost supus unui efort de traducere în viaţă a construcţiei noii societăţi şi cu deosebire a "omului nou".
    Dacă partea materială a noii societăţi a fost prăduită haotic - revoluţionar chiar, prin aplicarea constructivă a principiului partinic - fură unul pentru toţi şi toţi fură pentru unul. De fapt o "redistribuire" multilaterală cu larga participare a activului de bază, devenit chiar inamovibil.
    Redistribuirea i avuţii naţionale a fost de fapt un mare succes al cadrelor de nădejde mobilizate şi cointeresate prin aplicarea chiar şi a lozincii " totul pentru noi, prin NATO şi UE".
    Chiar din poziţia maestrului Tapalagă străbate ca un fir roşu concluzia că formarea omului nou a triumfat şi se consolidează sub privirea plină de satisfacţia indeplinirii unei misiuni istorice a Omului providenţial, al meritosului preşedinte de onoare şi de largul prestigiu al urmaşilor săi purtători ai simbolicelor tricouri si a caschetelor roşii.
    Pentru consolidarea acestui urias succes in modelarea pe scara evoluţiei umane a omului nou,
    cu O, stau ca probe marile eforturi pentru
    -salvarea cuceririlor realizate până la decembrie 1989,
    -infiltrarea şi dezagregarea forţelor politice ţărănist-liberale,
    -sabotarea reconstruirii proprietăţilor,
    -consolidarea şi recalificarea valorosului activ inclisuv prin inamovibilizarea unui contigent de cadre de nădejde, etc.
    - a culminat cu intenţia de a reactiva în iulie 2012 a pricipiului leninist - bolşevic al puterii celor mulţi, de lichidare a statului de drep etc.
    A căuta explicaţia acestei stări de decădere totala a societăţii în operele clasicilor, vezi Caragiale, este o continuare a manipulării practicate în construcţia omului nou.
    Creangă a triumfat prin trilerul "furtului de cireşe", ca o expresie a decăderii omului de la sate.
    Datorită colectivizării omul de la sate ne uimeşte cu
    involuţia realizată.
    Nu avem leac.
  • +1 (1 vot)    
    Bateți câmpii, domnule Tăpălagă ! (Miercuri, 2 iulie 2014, 12:24)

    Fisherman [utilizator]

    ”Sunteți gata să țipați că există o România cinstită, de bun simț, la locul ei. Serios? Unde e?”

    Păi unde să fie ? La muncă. România cinstită muncește, nu fură !
    Am în vedere desigur pe cei care primesc salarii peste medie de la societăți cu capital privat strain care au deschise filiale în România, societăți care nu-și permit să încalce Legea românească.
    Din veniturile acestoe români cinstiți este alimentat o parte majoritară a Bugetului de Stat.

    România Cinstită nu prea are timp să stea de pază la Porțile Palatelor Democrației Dâmbovițene pentru a impiedica accesul interlopilor, corupților, impostorilor, plagiatorilor, psihopaților doveditți cu acte și dosare penale. Asta este sarcina Justiției și a Presei Libere.

    Pe români nu-i veți mai vedea ieșind cu sutele de mii în stradă, s-au lecuit de prostia asta.

    Interlopii nu vor fi îndepărtați de la sursa banilor decât prin Hotărâre Judecătorească.
    Acest fapt este dovedit de activitatea intense, zi de zi, a Justiției reprezentată de instituțiile aflate în prima linie a frontului împotriva Corupției.

    În contra-partidă nu am constatat nici cea mai vagă intenție nici din partea din partea Societății Civile și nici din partea Partidelor ”de dreapta” de a se apropia de acești oameni, de a afla ce gândesc, de a-i convinge să se implice în cunoașterea realității politice actuale pentru a obține o motivare solidă de a participa activ la deciziile de care depinde viitorul României.

    Doar cu imprecații și reproșuri aruncate când și când pe diverse site-uri nu se va rezolva nimic.

    Alegerea viitorului Președinte este un astfel de moment decisive, Interlopii știu asta și acționează cu inteligență și fără scrupule în multiple direcții pentru a-și maximiza șansele. Ei se folosesc de orice individ pe care-l pot convinge să mintă populația cu nerușinare - cum este viitorul Țap Ispășitor Național V.V. Ponta.
    Uitați sunt Vadim Tudor și Adrian Năstase.
    Se pregătesc Tăriceanu și Antonescu.
  • +1 (1 vot)    
    ??????? (Miercuri, 2 iulie 2014, 17:12)

    scoobska [utilizator]

    Bai Tappy, parca v-a dat careva cu sticla de Necctar peste cap, bai...
    Pai nu e TOCMAI ASTA dovada ca sistemul de care vorbesti functioneaza.
    Nu e TOCMAI ASTA ideea? Fratele presedintelui sau nu, daca e de coruptzie vin si te iau. Hai pa!
    Nici nu stiu cum poci sa-l pui in acelasi Univers pe poanta si pe Marinar...
    NU SUNT produse ale aceluiasi sistem, lasa manggosteen-eala. Neanellia vine de la maskva, de unde toate "bunatatzile" ne cad.
    De la Marinar vine Vestul. Corupt si cu nasul pe sus, cum il stim, dar mult, mult in fatza unsurosheniei oligarhontz pukkiniste.
    Sincer, sper sa-l intalnesc odata, sa-i fac cinste cu un pahar de vin. Sau visichi, poftim, tot la satisfactzia manggafallei.
    Eu un om care a facut ceva pentru Romania. Si mai face.

    Jale, bai, cu voi....