Cateva observatii despre victoria PSD si infrangerea dreptei

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 26 mai 2014, 12:51 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Primele rezultate oficiale arata ca pentru PSD victoria zdrobitoare nu e chiar atat de mare cum a fost prezentata de cele trei exitpoll-uri care au gresit in sus cu 5 sau chiar 6 procente, nici dezastrul dreaptei nu echivaleaza cu apocalipsa. Dreapta a obtinut un scor mult sub asteptari, dar merita observat ca electoratul stangii (PSD/PC/UNPR) a ramas sensibil egal cu cel al dreptei (PDL/PNL/ PMP/FC/PNTCD). Votul maghiarilor poate inclina balanta la prezidentiale. Aceasta este vestea oarecum buna, ingropata intr-o mare de vesti proaste. PSD cunoaste bine aceasta realitate si se teme in mod real de turul doi al prezidentialelor, dar o unificare a dreptei pare azi foarte putin probabila.

PSD a facut tot posibil sa mistifice realitatea, proiectand in ziua alegerilor imaginea unui colos care zdrobeste totul in jur. Toate cele trei exitpoll-uri realizate de case de sondare au anuntat duminica cifre peste pragul psihologic de 40%, infirmate cu cinci sau chiar sase procente in jos la numaratoarea oficiala.

Daca adunam rezultatele obtinute pe 25 mai de partidele de dreapta obtinem un scor cu cateva procente mai slab decat au luat separat PDL si PNL in 2009. Atunci aveau 44% luati impreuna iar acum toate procentele dreptei ajung puse cap la cap undeva la 37%.  PSD a crescut cu doar 5% fata de precedentele europarlamentare cand a obtinut 31, 7%. Acum, blocul de dreapta si cel de stanga sunt la egalitate daca lucrurile raman asa. Subliniez, aceste cifre sunt evidente si pentru Ponta&co. Din acest motiv liderul PSD a lansat precipitat, la scurt timp dupa anuntarea primelor estimari, invitatia catre liberali de a reface USL.

Si tot din cauza acestor realitati simple, circula informatii ca in PSD exista la aceasta ora tensiuni si nemultumiri. Ponta se astepta ca Dragnea si baronii sa-l aduca cat mai aproape de 50%, ceea ce i-ar fi asigurat la prezidentiale victoria din primul tur (in caz de mobilizare a 50% din alegatorii inscrisi pe liste). Acest lucru nu s-a intamplat iar Ponta va trebui sa treaca obligatoriu, daca va candida, prin calvarul turului doi. Or, la acest capitol, PSD e marcat de traume istorice. In ultimii zece ani. doi fosti presedinti de partid - Nastase si Geoana - au pierdut la diferenta de cateva zeci de mii de voturi in fata adversarului.

Analizate in context mai larg, nici caderea dreptei nu este atat de dramatica, nici cresterea PSD atat de spectaculoasa. Pur si simplu au ajuns - la modul pur teoretic - doua blocuri relativ egale, arbitrate de UDMR. Privite din perspectiva faramitarii dreptei, rezultatele reprezinta totusi un esec major. O intreaga garnitura de lideri va trebui sa dispara dupa ce au subperformat. Tot cu Antonescu, Blaga, Predoiu, Udrea, Tomac sau MRU in frunte, dreapta nu are nici o sansa. Acesta este adevarul simplu la care se poate rezuma de fapt intreaga analiza.

In PNL s-a dat startul bataliei interne pentru putere, dupa ce Antonescu si Iohannis au anuntat ca-si vor depune mandatul. Daca acest partid ramane unit si in opozitie, dreapta mai poate spera la o mica sansa la prezidentiale. Daca nu, jocul s-a cam inchis.

Va raspunde partidul sau o parte din el chemarii lui Victor Ponta? Cel mai probabil, da. Unii sefi de CJ (cel de la Satu Mare deja a dat un semnal schimband tabara inainte de alegeri), cativa prefecti pusi de liberali inca in functii, o multime de sefi de institutii descentralizate se vor cere alaturi de marele partid din cauza fricii de viitor si din oportunism. In Romania nu moare nimeni pentru o idee sau pe altarul valorilor de partid. Dar chiar si asa, un alt risc major este ca partidul sa ramana prins in lupte interne in cele cateva luni ramase pana la prezidentiale, blocand astfel orice eventual proiect de unificare pe dreapta. Pe scurt, PSD nu si-a atins obiectivul, visul de aur de putea conduce tot de unul singur. Va fi mai departe obligat la aliante.


Insa marele invins al acestor alegeri este Traian Basescu. L-a invins intai de toate publicul, dar a incasat o umilinta si din partea lui Dan Voiculescu. Candidatul inventat si sustinut de Antena 3 - Mircea Diaconu - a obtinut mai multe voturi decat partidul sprijinit masiv de  Traian Basescu. Pe scurt, despre asta e vorba. Seful statului, primarii racolati de PMP, investitia masiva in Elena Udrea la un loc n-au putut face cat Voiculescu si Antena 3. Un singur om a luat mai mult decat tot partidul prezidential. Punct. Lectia acestei infrangeri umilitoare este simpla. Un vot bine motivat poate bate un vot adunat cu sila.

Apoi, trebuie spus in clar: nici macar nucleul dur al presedintelui Basescu, mai mare in tot cazul de zece procente, n-a crezut intr-un PMP cu Elena Udrea in frunte. Daca ar fi crezut, PMP avea peste zece procente. Basescu se pregatea sa-i inchine victoria, striga peste tot la televizor ca PMP creste vertiginos datorita Elenei Udrea. Ar trebui sa admita azi ca esecul acestui partid se datoreaza preferatei sale si incapatanarii cu care a biciuit un cal mort. A inventat, orb si surd la semnele realitatii, un politician de carton, a investit intr-o mediocritate fara viitor dar capabila sa faca mult rau dreptei. Ambitia ei fara margini lucreaza in favoarea lui Victor Ponta si PSD.

In PMP au aparut primele voci contestatare - Sebastian Lazaroiu si Daniel Funeriu - insa nu sint semne ca Traian Basescu va renunta usor la preferata sa. Foarte probabil, isi va relua asaltul asupra lui Vasile Blaga. Daca in ciuda tuturor evidentelor o va sustine mai departe pe Elena Udrea, vom avea inca o sursa de conflict perpetuu, o frana suplimentara in calea unificarii dreptei. De subliniat autismul Elenei Udrea, ruptura totala de realitate. Desi esecul i se datoreaza integral, fiind pricipalul vector de imagine al partidului, Udrea sustine ca PMP a obtinut un scor bun, devenind cel mai important partid de dreapta si invita restul partidelor la negocieri!

PDL a obtinut un scor modest si datorita tradarilor din propriul partid, nu doar activitatii slabe din opozitie. Primarii lui Blaga n-au virat doar spre PMP, ci si spre PSD si PNL iar procesul va continua accelerat deoarece alesii locali merg din oportunism cu invingatorul si cu tabara care are ceva de oferit pe termen lung. Singura sansa pentru Vasile Blaga de a opri hemoragia catre alte partide ar fi incheierea rapida a unei aliante cu PNL, pentru a le oferi militantilor sai o perspectiva, un proiect. Pentru aceasta, este nevoie ca si Vasile Blaga sa faca un pas inapoi si sa aduca un lider proaspat si credibil la varful partidului. Antonescu le-a oferit deja oamenilor sai o perspectiva, asumandu-si prompt esecul in paralel cu orientarea partidului catre PPE. Insa sansele unei aliante/fuziuini PDL-PNL sunt acum 50% - 50%.

In esenta, PSD a castigat detasat in fata unei drepte divizate, care a avut numai de pierdut din fragmentarea votului. Unii il vad responsabil pentru situatia de azi pe Traian Basescu, altii pe Vasile Blaga si tot mai multi pe Elena Udrea. Cu totii au avut contributia lor. Cert este ca publicul nu le acorda incedere si le-a sanctionat comportamentul.

O galerie de pseudo-lideri de dreapta, de mediocritati instalate in mod artificial in pozitia de vectori de imagine, si-au dat masura valorii. Cateva figuri de pe dreapta, in frunte cu Udrea, vor trebui sa degajeze putin terenul. Sunt refuzati ostentativ de public, cu toate trucurile mediatice, cu tot transfertul fortat de popularitate incercat de presedintele Basescu. Altii ca MRU, cu tot capitalul sau personal de incredere, vor trebui sa plece capul si sa ridice mai putine pretentii in perioada urmatoare de la politica.

Insa vor trebui analizate mai profund cauzele esecului dreptei. Ele au inceput sa se manifeste inca din 2010, cand presedintele Traian Basescu a inceput sa faca prea multe compromisuri, jocuri de culise si aranjamente de dragul unor interese strict particulare, sacrificand tot mai des interesul public. Indepartarea sa de agenda corecta, tradarea basismului de catre insusi Traian Basescu l-a adus in situatia de azi, cand taraste dupa el un partid mai slab decat candidatul lui Voiculescu.

Pentru asta, publicul de dreapta l-a amendat. Iar publicul de stanga a votat, ca de obicei, manipulat, cumparat, sedus cu populisme, nationalisme ieftine si propaganda bine facuta. Basescu si dreapta mai au o mica sansa in decembrie daca ridica din nou standardele, se curata de impostori si veleitari si promoveaza lideri autentici, nu figuri refuzate constant de public, fara harisma, care pierd alegeri si nu au dovedit mare lucru in cariera lor. Daca nu vor comite gesturi radicale de reforma interna, daca nu vor grabi unificare trecand peste orgolii si adversitati istorice, partidele de dreapta vor netezi calea PSD-ului catre Cotroceni.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















41555 vizualizari

  • -37 (57 voturi)    
    stimabile, stai rau de tot cu matematica (Luni, 26 mai 2014, 13:01)

    premierul grivco [utilizator]

    1) psd a obtinut cu 4% mai putin decat in exit-poll-uri nu cu 5, chiar 6%
    2) psd a obtinut cu 6% peste 2009 nu cu 5%
    3) dreapta adunata nu are 37% : 14.86+12.23+6.21+2.62 = 35.92
    • +30 (44 voturi)    
      scoala (Luni, 26 mai 2014, 13:13)

      ToXRM [anonim] i-a raspuns lui premierul grivco

      scoala, scoala fir-ar mama ei a draq !!! 6% peste 2009 ? in conditiile in care in 2009 prezenta la vot a fost mai scazuta decat acum, inseamna ca au obtinut la fel, daca nu mai putin. ti se pare o victorie notabila, 2.5 mil de voturi din 18 ? sau incepeti iar cu povestea aia 7.4 mil de romani ... bla bla ?
      • -18 (36 voturi)    
        exact despre scoala si educatie e vorba (Luni, 26 mai 2014, 13:28)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui ToXRM

        daca in 2009 au fost mai putini la vot si procentul a fost mai mic rezulta ca numarul de voturi e mult mai mic
        in 2009 au votat cu psd 1,5 mil acum au votat 2 mil
        bec2009pe.ro si bec2014.ro
        asta a fost despre scoala
        despre educatie vorbeste limbajul tau
        • -12 (22 voturi)    
          scoala si cunoasterea nu e punctul lor forte . (Luni, 26 mai 2014, 14:38)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          si cu toate ca scrie un text aberant .. primeste + ..la asta se pricep , si la limbaj suburban .
          • +15 (23 voturi)    
            diediebase (Luni, 26 mai 2014, 15:00)

            GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            politica de calcare a statului de drept in picioare a fost recompensata de alegatorii rosii... multi dintre ei cu pretentii de oameni educati dar probabil ca sunt doar scoliti .
          • +10 (16 voturi)    
            aberant (Luni, 26 mai 2014, 15:01)

            ToXRM [anonim] i-a raspuns lui adrian8

            e pentru voi, pentru ca nu pricepti logica elementara, si faptul ca am scris cum am scris nu denota ca nu am scoala, macar spre deosebire de multi dintre voi (mazete, gigikent, etc) stiu la ce foloseste cratima. nu inteleg ce e aberant in ce am scris acolo, daca voi nu intelegeti inseamna ca e de neinteles? Imi cer scuze, data viitoare o sa vin cu ABAC-ul, poate pricepe si electoratul PSD un mic calcul de clasa a 4-a.
            • -10 (14 voturi)    
              tot nu ai inteles ? .. pacat . (Luni, 26 mai 2014, 16:09)

              adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui ToXRM

              1. A si B .
              2. A < B .
              3. x% din A si y % din B .

              daca x < y , atunci care dintre x si y e mai mare ?

              asta e logica si matematica elementara ...

              ps. victoria nu se masoara din totalul votantilor , ci doar din participanti .(cu o singura exceptie aberanta ..referendumul de demitere) .
          • +8 (10 voturi)    
            scoala si cunoasterea (Luni, 26 mai 2014, 15:48)

            ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            nu SUNT, ca avem de-a face cu un subiect multiplu, dupa cum cunoastem de la scoala ;)
            • -7 (11 voturi)    
              era pentru voi .. sa intelegeti ;) . (Luni, 26 mai 2014, 16:10)

              adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

              si vad ca ai inteles .. bravo !
        • +9 (21 voturi)    
          Corect, in mare! (Luni, 26 mai 2014, 14:51)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          Cateva precizari:
          -Fara Traian Basescu si cei circa 15% ai lui imprastiati in PMP, PDL, FC, nimeni nu ia prezidentialele de pe dreapta.
          -Antonescu si Iohannis au facut pasul inapoi de ochii lumii, tot ei asigura interimatul pana la congresul PNL care va avea loc peste dupa prezidentiale probabil.
          -Blaga nu-si va da demisia, caci ginerele si gasca din jurul lui sunt primordiali.
          -Udrea trebuie sa faca pasul inapoi, MRU trebuie sa fuzioneze cu PMP ca sa fie in continuare candidatul dreptei
          -Nimeni, cu atat mai putin Ponta nu ar fi putut lua prezidentialele din primul tur cand trebuie sa fi votat de jumatate plus unu din electoratul roman, adica vreo 8 milioane de electori, domnule Tapalaga. Cititi legea electorala...:)
          -Ponta, la acest scor, n-are nicio sansa. La fel a fost si in 2004, cand PSD a castigat parlamentarele tot cu 37% dar Nastase a pierdut la doar doua saptamani prezidentialele, Acum vor fi 6 luni iar numarul votantilor PSD a scazut dramatic la 2 milioane.
          • -2 (20 voturi)    
            cum ai ajuns ma la logica asta ? (Luni, 26 mai 2014, 16:14)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            15% basu , dar sunt dispersati ?
            pai cum asa .. nu a zis clar ca pdl nu e cu el , ca el vrea si iubeste pimp ? chiar si in ziua votarii a zis cu cine sa voteze iubaretii lui .

            rou .. irasi ..ai o 'iubire' ciudata cu ala ... nu vezi ca nu conteaza pentru nimeni ?

            ca ponta nu are sanse ..chiar sper ca nu are , dar ca au ramas 2 mil de votanti .... de unde o scoti pe asta ? pe ce logica ai ajuns aici ?
            si mai tine cont , ca si 2 mil pot pune presedinte (daca vin putini) ... doar sa il dea jos trebuie sa fie 9+milioane ..ca na asa e legea la romani .
          • +4 (4 voturi)    
            nu 8 milioane, (Luni, 26 mai 2014, 20:37)

            victor L [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            ci jumatate din vreo 18.200.000, adica peste 9 milioane.
    • +11 (15 voturi)    
      armetica pe intelesul tutulor :) (Luni, 26 mai 2014, 14:49)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      stanga formata dintr'un partid unic, cu doua aripioare stabilizatoare(!), a primit cadou din judetele captive, sub 2 mil de bulentine, in urne. :)
      la prezidentiale, pentru incoronare/intronizare!!!), e nevoie de cam 6 mil, dupa experienta anilor trecuti.

      acum, vom vedea puterea celor 7.4 mil ! :))

      din 7.4, peste 1 mil au votat cu base. restul de vreo 6 mil au fost votatorii enervati de base si votantii pnl.
      fara votantii pnl, si in conditiile in care lumea se dezmeticeste si'si revine din socul "jos basescu"...
      nicio sansa, pentru stanga partidului uniq, sa treaca peste 40%, in nov.

      s'auzim de bine !

      semnat,
      zweistein, aritmetician emerit al premiului nobel pentru pace si pretinie intre ...partide.:))

      alleluia !
    • +5 (9 voturi)    
      Matematica (Luni, 26 mai 2014, 14:57)

      Tibilets [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      1) 43-37=6
      2) 37.4-31.7=5.7
      3) 14.86+12.23+6.21+2.62+0.9 (PNTCD) + 0.27 (Noua Republica) = 37.09
      • -3 (11 voturi)    
        si marmota? (Luni, 26 mai 2014, 17:02)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Tibilets

        1)sondajele erau 41 si ceva iar scorul este de 37 si ceva, diferenta e de 4 nu de 6
        2) de cine e mai aproape 5,7? de 5 sau de 6?
        3) am fost destul de dragut sa adun si fc cu 2.62 care ar putea conta, dar 0,9 si 0,3...... bazeaza-te tu pe 0,ceva si o sa ai suscesuri multe
        • +6 (8 voturi)    
          hai sa nu mai fim modesti (Luni, 26 mai 2014, 19:20)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          la tonomatele de partid, se avansa un procent nu asa de modest, ci in jur de 43.
          nu conta pe scurtimea de memorie, ca ne insulti ! :)

          din cate imi aduc aminte, de la referendum, bazat pe cifrele inst. de statistica, mai eram vreo 15 mil,
          azi, pe una din sticlele neplagiante, se vorbea de o mica inselatorie de vreun mil. de votanti inscrisi pe listele de vot, care in fapt n'ar fi pe terra.
          s'ar putea sa fie unul din cele doua mil. cu care a fost creditat usd, pesede, sau cum ii mai zice. :)

          s'au trezit dupa furtuna iscata atunci, la ref. si, ca si in cazul rosia, au recosniderat ...statistica.
          e mai usor sa furi cu statistica.
          au priceput ei mai greu ca dobre si rus, dar pana la urma, injineru' dragnea ot teliorman, o folosi cu succes.
          mai simplu decat turismu', nu ?!
    • +12 (16 voturi)    
      Pai, hai sa le adunam, coane.. (Luni, 26 mai 2014, 15:06)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      Ca vad ca stai bine cu aritmetica.

      1. Exit-pol-uri dadeau PSD intre 41% si 43% (CSCI, cauta pe net). Rezultatul real? 37,4%.

      Diferenta?

      Intre 3,6% si 5,6% umflat in sus. De ce nu a fost umflat PNL-ul sau PDL-ul in sus? Autorul are dreptate, exit-polurile s-au chinuit din greu sa dea PSD peste 40%, cifra pe care Ponta o cauta cu disperare.

      Si stii ceva? Cam asa se intampla de multe alegeri incoace, multe institute dau PSD-ul bine in sus, cu 3-4-5 procente.

      Cred ca baga procentele astea in plus ca sa acopere si realitatea din teren, aia a lui Dragnea.

      2. Daca autorul are dreptate in privinta procentului din 2009, atunci avem: 37,4-31,7=5,7. Da, e mai aproape de 6. Dar nu e 6, cum nu e nici 5.

      3. Nene, daca tot ne uitam la cifre mici si ne aratam tari la aritmetica. Ai uitat sa pui toate steagurile, coane. Ia pune si PNTCD, care numai de stanga nu este. Si chiar si NR a luat din voturi, tot pe dreapta.

      Ia sa socotim.

      35,92+0,9 (PNTCD)+0,24 (NR)=37,06

      Fata de 37,4, cat are alianta PSD+PC+UNPR, cum ti se pare?

      Sunt sub 20.000 de voturi diferenta la nivelul tarii!

      Practic cele doua blocuri sunt la egalitate.

      Avantajul PSD si compania e ca sunt uniti si stiu ce vor. Ceilalti? Dumnezeu cu mila.

      Dar, una peste alta, rezultatul e prost pentru PSD in vederea prezidentialelor, unde au nevoie de 50%+1. De asta sunt si disperati acum sa rupa halci din PNL sau sa il preia cu totul, prin Tariceanu. De asta si lanseaza acum tot felul de propuneri fantastice catre activul PNL, momiti cu functii si alte cele. Pentru ca simt cum le fuge pamantul de sub picioare. A treia oara cand ar rata la prezidentiale la mustata...

      Cum ziceam mai sus, norocul lor sta in divizarea dreptei.
      • +2 (6 voturi)    
        Corect (Luni, 26 mai 2014, 18:27)

        RaduMischie [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

        Acest raspuns este cel mai corect si de bun-simt de pe aici. Capteaza problema corect (dreapta=stanga din punct de vedere aritmetic) si avantajul PSD (disiparea dreptei). Nu mai e altceva de zis
    • +1 (3 voturi)    
      aritmetic vorbind: (Luni, 26 mai 2014, 16:14)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      43-37=6
      • -4 (10 voturi)    
        aritmetic vorbind (Luni, 26 mai 2014, 17:06)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        media sondajelor a fost la 41,ceva maxim 42 nicidecum 43
        41,ceva-37,ceva=4,ceva
        va mintiti singuri
        plus ca stie toata lumea, cand faci o alianta scorul nu e suma scorurilor individuale, se mai pierde din total
  • -23 (41 voturi)    
    puteai fara sa ataci pe Udrea? (Luni, 26 mai 2014, 13:07)

    zaboo [utilizator]

    nu erai tu si nu te ridicai deasupra unor chestii de kkt intr-o situatie amara de criza a dreptei... caracter marunt!
    • +9 (31 voturi)    
      nici 350.000 nu au votat cu udrea (Luni, 26 mai 2014, 13:24)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      nici macar 350.000 de oameni nu au fost convinsi sa vina la vot sa voteze cu partidul udrei
      trezeste-te la realitate, altfel vei avea dezamagiri si mai mari
      • -7 (21 voturi)    
        nu au iesit sa voteze nici pe altul (Luni, 26 mai 2014, 13:39)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        in afara "Udrei"... asa ca speculatiile voastre sunt irelevante, dar obsesia e evidenta! vorbim de MILIOANE care au lipsit de la vot si acolo, oricat v-ati screme, NU Udrea e de vina
        • +4 (16 voturi)    
          cum nu au iesit ? (Luni, 26 mai 2014, 14:40)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          pe ce lume traiesti ?
          ai vazut procentele celorlalti ?
          ai vazut cat a luat UN singur om ?

          nu udrea a ridicat partidul la 15% in sondaje ?!
          nu asa zicea un "cunoscut" expert ?!
          ....
          noapte buna !
          • -4 (12 voturi)    
            eu ma uit la cati au iesit la vot (Luni, 26 mai 2014, 15:06)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            fata de alegerile precedente si vad cu mult mai putini, sigur ca expertul din tine vede mai multi, auzi si voci? sau doar te bantuie Udrea cum il bantuie Base pe Ponta? sunteti patetici in obsesia voastra, mi-e mila deja...
            • -2 (10 voturi)    
              te uiti la ce vrei ..dar poate (Luni, 26 mai 2014, 16:18)

              adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              ca vrei sa iti explice cineva ca nu te uiti unde trebuie ...

              nu compari mere cu pere ... pana si basu a zis ca au iesit mai mult acum ca data trecuta .. e de logica elementara , compari alegeri ue cu alegeri ue .

              nu compari prezidentialele cu alegerile pt primarie ... si apoi zici ca oprescu a pierdut ca a luat mult mai putin ..

              cine o fi patetic pe aici ... ?
              • -5 (9 voturi)    
                vorbesti prostii (Luni, 26 mai 2014, 17:27)

                zaboo [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

                ca de obicei
                • +1 (5 voturi)    
                  fara argumente ? nu poti ? (Luni, 26 mai 2014, 17:41)

                  adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                  ... ok ...
                  nici o surpriza !
                  • -2 (6 voturi)    
                    argument e chiar comentariul tau (Luni, 26 mai 2014, 18:21)

                    zaboo [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

                    nu-i trebuie nimanui cu nitica minte mai mult sa priceapa
            • +1 (11 voturi)    
              si mie mi-e milă, dar de 6% (Luni, 26 mai 2014, 16:35)

              king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              după cat a pompat Base......e foarte puțin!!
          • 0 (0 voturi)    
            te mai sucesti? (Marţi, 27 mai 2014, 9:25)

            cinic [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            tot DOUA milioane a luat PSD. Fata de 7,4 cu care se lauda Ponta in 2012, fata de 4,2 din dec. 2012, ti se pare mai mult?
            PSD a luat 15 mandate din 32. Sau si asta e interpretabil?
            Din 2 mil. de votanti, 600 000 sunt membri de partid cu carnet [apropos, ai avut carnetul la tine cand ai votat?].
            Raman 1,4 milioane.
        • +6 (10 voturi)    
          esti incredibila mai elena (Luni, 26 mai 2014, 14:55)

          sindbad [anonim] i-a raspuns lui zaboo

          ce mai vrei?
          • -6 (12 voturi)    
            si tu auzi voci (Luni, 26 mai 2014, 15:55)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui sindbad

            sau vezi Elene pe forumuri si nu te trateaza nimeni? cat mai e halatu' ala?
            • +2 (8 voturi)    
              sti faza cu 'urechea muzicala' ? (Luni, 26 mai 2014, 16:19)

              adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              prea esti asa .. 'fana' nutzi ..... !
              • -1 (7 voturi)    
                bati campii rau de tot (Luni, 26 mai 2014, 17:29)

                zaboo [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

                nu-s deloc fan Nuti, am votat Noua Republica; constat doar obesesia voastra evidenta si gretoasa fata de un om care a fost loial unor principii si unor oameni cu care a plecat la drum...///
                • +1 (7 voturi)    
                  ce principii ? (Luni, 26 mai 2014, 17:42)

                  adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                  "shoping" ?

                  dat cu 'mopul' ? crosetat ?
                  • 0 (0 voturi)    
                    "shoping"??? (Marţi, 27 mai 2014, 13:21)

                    zaboo [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

                    inca mai vrei "argumente" ///?
      • +6 (12 voturi)    
        realism (Luni, 26 mai 2014, 15:04)

        pragmatism [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Eu cred, mai degraba, ca Diaconu a obtinut voturile pe un vot de tip anti-sistem pt ca f multi sunt lehamisiti de notiunea de partid. Varanul nu a facut decat sa-l victimizeze si sa-i condimenteze ”aura” de anti-sistem. Multe voturi pt PMP s-au impartit cu FC ... asa cum s-a intamplat si la mine in familie, unde am dat voturile jumi-juma fiecarui partid. Ffff multi cunoscuti au procedat la fel. De altfel, daca aduni procentele celor doua partide ajungi aproape de 10%. Daca adaugam lipsa structurilor in teritoriu si a oamenilor de incredere din sectiile de votare(locuiesc in Oltenia si am vazut multe tradari) se inchide cercul. Think about that!!!
        • +3 (3 voturi)    
          Partial Dreptate (Luni, 26 mai 2014, 21:51)

          Oliv7 [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

          Am fost duminica pe langa Bucuresti, erau afise rosii peste tot, la un moment dat ma uitam sa vad si alta culoare...Nimic. Am impresia ca partidele de opozitie se bazeaza doar pe marile centre urbane, unde cei mai multi declarativ voteaza cu ei, dar nu prea se duc la vot, si cam ignora zonele rurale, sau nu le pasa, cred ca se astaptau la aceste scoruri, si nici nu prea se sinchisesc, nu prea au tragere sa mearga mai departe. Interesul personal indiferent de partid primeaza. Pacat inca nu am vazut pe nimeni care sa explice clar, concis o programa, un viitor si sa incerce sa se tina de el.
    • +18 (28 voturi)    
      neplacut (Luni, 26 mai 2014, 13:25)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      nu mi-ar placea sa vad parohia HN cum se transforma in biserica adorarii lui Elena Udrea...cu Basescu mai merge, deocamdata el inca reprezinta ultima reduta in fata PSD, dar Lenutza chiar nu merita fratilor.
      • -1 (9 voturi)    
        nu era vorba de nicio adorare a Elenei (Luni, 26 mai 2014, 16:11)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

        ideea din comentariul meu era alta, dar intelege cine poate, de unde nu e nici Dumnezeu nu cere
        • -1 (5 voturi)    
          prietene (Luni, 26 mai 2014, 22:52)

          mircearh [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          la asa raspuns nici nu ma mai chinui sa parcurg in sus arborele cu comentarii ca sa iti gasesc tie subtilul post. Am zis ce aveam de zis .
          • 0 (2 voturi)    
            era vorba de comentariul (Marţi, 27 mai 2014, 13:22)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

            la care mi-ai raspuns, "suPtilule"
    • +35 (43 voturi)    
      Văleu! (Luni, 26 mai 2014, 13:25)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Dar cum să îndrăznim aşa ceva, să o atacăm pe doamna Udrea? Care este însuşi sufletul dreptei, nu?

      Eu aş fi votat cu PMP, dacă n-ar fi fost Udrea pe afiş şi Funeriu ar fi fost în locul lui Preda în vârful listei. Prietenii mei la fel.

      Tocmai pentru că dreapta e în criză, Udrea trebuie atacată şi eliminată din orice proiect rezonabil de unire a dreptei. Pentru că dreapta e-n criză şi pentru că dreapta nu are nevoie de niciun fel de personaj care scade numărul de voturi.
      • +4 (14 voturi)    
        inclin sa cred ca ai dreptate (Luni, 26 mai 2014, 15:17)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        udrea este o batausa politica redutabila, dar cam atat.
        n'are stofa nici de organizator de campanie, nici de lider si aspirant la prezidentura.

        s'a vazut si cu primaria capitalei, cand a pariat pe un cal, care s'a dovedit martoaga.

        dar nici predoiu nu'i un luptator. e pe tipalrul moliceanu.

        iar kkrau este compromis pentru timpul present, dar nu este sters din viata politica.
        are vorbele la el, si conteaza in politica activa.

        mruj e si el out of order, obsolete.

        raman, cu sanse, klaus, boc si cristi diaconescu.
        pe partea asta a strazii.

        avand in vedere ca pnl este, totusi, forta cea mai mare, pe dreapta, posibil ca iohanis sa fie fericitul castigator al premiului cu coronita.

        io as fi incantat sa'l vad pe johanis, sau pe boc la cotrocesti, cu viktoras refugiat in biroul de la mapn. :))
        pariez ca'l va regreta pe base ! :))
        usl-ul il regreta, deja.
        nu mai iese socoteala la armetica elektorala de la toamna...
      • +1 (3 voturi)    
        Greu ... (Marţi, 27 mai 2014, 7:30)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        Afirmatia esentiala a lu' Zaboo e ca desi Udrea a tras in jos dreapta, Udrea nu e singura vinovata de fragmentarea si lipsa de mobilizare a dreptei, si retragerea ei din politica n-ar fi facut vreo diferenta majora.

        In consecinta, sa-ti bati capul in continuare preponderent cu Elena Udrea e pierdere de vreme, cata vreme sunt alte aspecte, unde investitia de efort poate avea efecte mult mai mari.

        Chestie cu care personal sunt de acord.

        De-aici pana la a-l scoate pe Zaboo de fan al Elenei Udrea e cale lunga. Pe care insa mintile antrenate in lipsa de logica de vizionarea constanta a antenelor sunt insa in stare sa o parcurga ...
        • -1 (1 vot)    
          Wut? (Marţi, 27 mai 2014, 10:30)

          CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          Nu l-am scos pe Zaboo fan al Elenei Udrea. De fapt, nu am menţionat nicicum pe autorul mesajului, pentru că am discutat ideea, nu autorul.

          Şi-acum o să discut ceea ce spui tu: că Udrea nu e singura vinovată de fragmentarea dreptei. Ceea ce e adevărat. Dar este singura vinovată pentru scorul obţinut de PMP. De fapt, nu, nu e singura, e vinovată alături de Traian Băsescu (da, îndrăznesc), care i-a pus eticheta de locomotivă pentru PMP. Doar că-n loc de locomotivă a fost o greutate atârnată de picioarele proaspăt lansatului la apă vapor.

          Erorile trebuie recunoscute şi criticate, nu periate şi prezentate drept mari succese, cum a făcut Udrea când a prezentat victoria închipuită a PMP de la înălţimea celor 6 procente.

          De asemenea, deşi mă scoţi de spectator al Antenelor pentru vina de-a o critica pe Udrea, am avut grijă să transfer votul pe care nu l-am acordat PMP în contul Monicăi Macovei. Şi cam tot posibilii votanţi PMP pe care-i ştiu au votat fie PDL, fie PNL. Da, din cauza lui Udrea. Şi a lui Băsescu.
        • 0 (0 voturi)    
          ar mai fi ceva de remarcat (Marţi, 27 mai 2014, 13:52)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          "taria" de caracter a celui care ii taie franghia aluia cu care a plecat in expeditie ca sa se salveze el... inteleg ca, daca pe sotul meu il da afara de la serviciu, tre' sa ii dau si eu un mare sut ca sa nu intre gospodaria cumva in faliment... ca partid, m-as lipsi de asa "suporteri"
    • +16 (28 voturi)    
      situatia este amara de la gustul de kkt (Luni, 26 mai 2014, 13:26)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      cu care Udrea a condimentat dreapta romaneasca.
      Basescu le-a dat ordin (ca pe vapor) sa ia scor de doua cifre. sunt convis ca scorul de trei cifre 6,24 nu il multumeste nici pe departe.
      • -2 (12 voturi)    
        se pare ca inca il simti pe buze (Luni, 26 mai 2014, 13:40)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        daca nu ai niciun dubiu, nene
      • +6 (10 voturi)    
        Pai au luat mai bine decat se asteptau! (Luni, 26 mai 2014, 15:08)

        v_sile [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Nu au luat scor cu 2 cifre, au luat cu 3!

        6, 2 si 4.

        Serios vorbind, Basescu ar trebui sa se trezeasca. Macar acum.
        • +2 (8 voturi)    
          si daca se trezeste, ce face? (Luni, 26 mai 2014, 16:38)

          king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

          Pe cine mai ”inventează”? De unde? După ce a spus ca Udrea este cel mai bun produs politic si după ce a spus ca Udrea are cel mai mare potential!

          Cine e ”rezerva” la Udrea? Roberta?
          • +3 (7 voturi)    
            Cine e ”rezerva” la Udrea? Roberta? (Luni, 26 mai 2014, 18:36)

            Costache2009 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

            Eba, desigur, ca Ioana e doar pusculita famigliei.
    • +7 (17 voturi)    
      :)))) (Luni, 26 mai 2014, 13:31)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      adevarul doare, nu?:D
      • -4 (14 voturi)    
        care e "adevarul" ala? (Luni, 26 mai 2014, 13:34)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        ca sunteti obsedati de ura asta? NU, nu doare, dar face sila
  • -3 (45 voturi)    
    somaj (Luni, 26 mai 2014, 13:10)

    Mazeta [utilizator]

    Noi râdem, glumim, dar oamenii care au ghinionul să lucreze în presa băsistă își pot pierde pâinea din cauza acestor rezulatate. Că ne place sau nu ne place, manipulatoare sau nu, A3 și-a făcut treaba mai bine decât toți ceilalți la un loc.
    • +3 (19 voturi)    
      corect. (Luni, 26 mai 2014, 13:20)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      aici iti dau dreptate.
      • +8 (20 voturi)    
        puneti-va urmatoarea intrebare (Luni, 26 mai 2014, 13:30)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        lasati la o parte ca 2 mil de romani au fost manipulati de antena 3 sa voteze cu psd si intrebati-va de ce nici macar 350.000 nu au iesit din casa sa voteze cu basescu si udrea
        oare doar pai putin de 350.000 sunt nemanipulati?
        • +5 (9 voturi)    
          lol (Luni, 26 mai 2014, 14:43)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          pentru ca atat mai are .. atat mai poate !

          e si el batran ..ce naiba ... ;)
        • +6 (8 voturi)    
          stai asa.... (Luni, 26 mai 2014, 14:45)

          aricipogonici [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          Tu zici ca 2 mil de romani au fost manipulati de A3.///. Io am facut un calcul relativ simplu. 18 mil de votanti-> 32% care s-au prezentat la vot= 5.760.000, apoi kakatii rosii au luat 37% adicatelea-> 2.131.200 voturi=iaca si cei spalati pe circumvolutiuni de latrina 3. Deci tri(trei) trandafiri, cu morti cu tot si cu prezenta la vot de 130% au max 11%. Sa nu se umfle in pene ca daca calca rau boboru' n's daca mai face prag de intrare in parlament.
          • +1 (5 voturi)    
            boboru' e 6% din 32% (Luni, 26 mai 2014, 17:10)

            premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui aricipogonici

            320.000
            end of story
            • +2 (4 voturi)    
              minciuna (Luni, 26 mai 2014, 19:08)

              aricipogonici [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

              voi, indragostitii de mincinosul mincinosilor, nu reusiti sa intelegeti ca aritmetica , chiar pe mana lu' dragnea nu poate fi masluita?
      • +6 (10 voturi)    
        B1 nu a bagat pe nimeni in PE! (Luni, 26 mai 2014, 13:33)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        singurul merit al lui B1 este ca Turcescu l-a facut ieri pe Ungureanu sa isi iasa din pepeni. Probabil ca ajuta...
    • +3 (9 voturi)    
      Diferenta (Luni, 26 mai 2014, 14:17)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pe bune, pe tine chiar nu te intereseaza daca ceva e corect sau nu? Daca e sprijinit de suficient de multi orbi un lucru evident gresit devine corect??
      Pana la urma presa numita de tine "basista" nu are decat sa dispara daca traieste doar din pupat in dos! Se numeste selectie naturala. Diferenta fata de presa "latrinista" care daca e pe cale sa dispara mai inventeaza un scandal in care-l implica pe Base si s-a salvat!
    • +4 (8 voturi)    
      Baiete, basistii sunt in opozitie.. (Luni, 26 mai 2014, 15:13)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ce le poate da acum puterea basista? De unde bani? Ca banii sunt la Ponta si compania. Si central, si local: primarii, consilii judetene, deconcertate. Tot e la PSD.

      Cei mai multi din presa "basista" SCRIU DIN CONVINGERE. Urasc sincer PSD-ul. Inca de pe vremea lui Iliescu si compania.

      Nu ii compara cu armata lui Voiculescu.care spune efectiv ce vrea seful. Cel mai clar exemplu? Vezi cum vorbeau ei de Antonescu acum 6 luni si vezi ce spun astazi despre el.

      Pentru cineva care ar fi plecat din tara 6 luni, fara nicio sursa de informare, ar parea halucinant.

      Dar noi ne-am obisnuit cu Voiculescu si ortacii media. Ne-am obisnuit chiar prea tare.
    • +1 (5 voturi)    
      despre L3, ai dreptate (Luni, 26 mai 2014, 19:07)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      au luat mai mult ca "partidul lui base".:)
      ma refer la cei de la latrina 3, cei care au tras la pompe, sa puta prin 'prejur, pentru....aaaa, maiestro diaconu..

      numai ca, urmeaza validarea propusilor, probabil ca la bec, dar si la p.e.

      s'ar putea sa fi facut tot zgomotul, pentru nimic.
      una e sa ai dreptul sa candidezi, alta sa ai cinstea sa reprezinti, legal.
    • +1 (1 vot)    
      Aici e interpretabil (Marţi, 27 mai 2014, 1:19)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ar trebui precizat și care treabă
  • +1 (29 voturi)    
    Fereste-ma, Doamne, de prieteni (Luni, 26 mai 2014, 13:11)

    LiviuIordache [utilizator]

    De vreo 10 ore, Pora, Turcescu si, iata, Dan Tapalaga nu fac altceva decit sa se vaie, sa dea de pamint cu Basescu si Udrea si sa-si etaleze marea frustrare, care s-ar traduce prin "Bai, nu aveti de gind sa faceti ce va spunem noi, cum face Ponta cind se rastesc la el Badea, Gadea si Radu Tudor?". E greu sa ai "prieteni" care sa vada numai negru la tine, iar in privinta celor carora le spun adversari si care au luat o plasa de zile mari (mintind pina in ultima clipa, cu 6 la suta diferenta intre exit-uri si real) sa cazi pe spate de cit de tari sunt! Mai ramine sa spui ca Basescu a taiat pensiile, ca regimul lui (ala care i-a pus la munca pe romani, nu l-a intins mina, daca asta poate fi numit regim) trebuie sters din istorie si sa ne punem jos si sa murim! Adica noi, noasa, nu suntem propagandisti ca aia, suntem robierspieristi pina nu va ramine piatra pe piatra! Bravo, felicitari, dat-i inainte, nimic nu a fost si nu e bun in tara asta! Nici PSD? Nici, dar asta se subintelege, nu ne coborim noi sa vorbim de astia...
    • +18 (24 voturi)    
      Udrea vs. oamenii credibili, incoruptibili (Luni, 26 mai 2014, 13:39)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

      Păi cum să spună omul altfel decât este ?!
      N-am votat PMP din pricina doamnei Piți (Udrea) care a fost scoasă înainte mai mult decât au fost promovați oamenii integri (Baconschi, Funeriu, Papahagi etc.).
      Știa ea MM de ce a rămas la PDL.

      T. Băsescu greșește crunt promovând în continuare vechea sa gardă. Rău de tot.
      • -1 (9 voturi)    
        poate ca basu chair credea .. (Luni, 26 mai 2014, 14:45)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu T.

        ca aia de nu au venit la vot la suspendare , sunt sustinatorii lui ..il iubesc ...

        ce sa faci .. batranetea ...
      • 0 (6 voturi)    
        Andreea Pora a debutat in forta la RTV (Luni, 26 mai 2014, 16:06)

        LiviuIordache [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu T.

        Taman cind noi ne frasuneam pe aici, vorbind despre maruntisuri, nu despre minciunile in rafala ale lui Ponta, Savonarola absoluta a politicii romanesti Andreea Pora isi tuguia buzele la Romania TV. Devenise, sireaca, frecventabila de Ghita, da bine, ca zice ala care a inceput cu aruncatul la cos: "Pai avem si ziaristi endependenti, de nimeni nu depanda, ploiesteanca, de-a noastra". Ca caracter labil, stam bine, ce mai!
  • +12 (28 voturi)    
    aproape corect (Luni, 26 mai 2014, 13:12)

    vladimir14 [utilizator]

    PSD +DIACONU =45%daca adaugam PNL vedem ca USL nu a murit ci din contra s-a mentinut,cine crede ca votantii PNL sunt de dreapta se inseala,ei sunt contra Basescu.
    Si atunci toata ideea de dreapta unita cade.
    Cu cine unim dreapta cu PMP si PDL FC ,pai impreuna au 25 %.cu ingaduinta.
    Traian Basescu este singurul sustinator al dreptei autentice, dar prin ADIO PDL a gresit .
    A divizat dreapta cand nu trebuia,a uitat ca in noiembrie cu un presedinte ca Ponta se va alege praful de PMP.
    Dreapta trebuie unita dar fara Udrea,Blaga si alti pupatori de funduri sau oportunisti,abia atunci votantii dreptei se vor intoarce.
    Vad ca PNL isi pune cenusa in cap si demisioneaza. dar PMP,PDL,FC tac malc ,oare asta nu este o mare doza de nesimtire ,oare ei nu trebuie sa demisioneze?????????
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate :( (Marţi, 27 mai 2014, 6:06)

      fanariotu [utilizator] i-a raspuns lui vladimir14

      Diferentele mari au o sursa clara: aia ceva mai mult de 1.5 mil. de privati fara contracte cu statu', fara bai rosii europeni, cei care nu vor nimic de la nimeni si vor doar sa fie lasati in pace au votat cu dreapta; restul - bugetari, asistati sociali, pensionari, sindicalisti, dar si angajati care de abia asteapta sa plece patronul ca sa comenteze in grup Click-ul au votat cu stanga.
      Foarte bine si frumos - pana cand ne vom satura si fie vom pleca din tara fie ne vom face bugetari. Atunci ca sa traiasca stanga o sa voteze RSR ca sa aiba ce sa manince ! Am fost un bou cand nu am plecat la prima mineriada !!!!
  • +13 (21 voturi)    
    Ponta, Putin si trupele spetsnaz ale baronilor (Luni, 26 mai 2014, 13:13)

    talmaciul.blogspot.ro [utilizator]

    pana la coagularea fortelor de dreapta, scenariul stangist este previzibil.

    Ponta va adopta strategia lui Putin din Ucraina:
    - sluga Tariceanu se va revendica drept Ianukovici, liderul adevaratei drepte;
    - pesedistii vor incerca sa rupa halci intregi din PNL, prin cantece de sirena;
    - PPDD va fi cumparat om cu om, bucata cu bucata;
    - cozile de topor din PDL vor fi momite cu bani si privilegii;
    - trupele spetsnaz formate din baronii rosii penali vor ataca si intimida primarii opozitiei;
    - va fi denuntat "fascismul" fortelor de dreapta;
    - pesedistii vor reface Uniunea Eurasiatica, pardon!, USL.

    partea buna e ca planul nu le va iesi si o vor lua peste bot binisor.

    amin!
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar crezi in ultima fraza? (Marţi, 27 mai 2014, 6:55)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui talmaciul.blogspot.ro

      Strategia e reconstituita realist.
      Nu vad de ce nu le-ar reusi. Nu neaparat pentru ca ar fi de dorit, ci pentru ca din partea cealalta nu-si da nimeni seama cat este de munca la firul ierbii, in sate si cartiere, ca sa strangi vot cu vot (nu procente, ci voturi concrete, ca procentele sunt doar rezultanta la final). La Timisoara un om serios ca Funeriu a strans sub 2000 de voturi. Mai este mult de munca... iar alternativele la munca de jos sunt prea sinistre ca sa ne gandim acum la ele.
  • +6 (24 voturi)    
    "Basescu si dreapta" (Luni, 26 mai 2014, 13:20)

    M.aura [utilizator]

    Tocmai asta e problema. Cit va trebuie sa acceptati ca nu poate fi realizata o dreapta autentica de fosti nomenclaturisti? Speranta dreptei sta in continuare intr-un politician vechi de +25 de ani?

    "O intreaga garnitura de lideri va trebui sa dispara dupa ce au subperformat. Tot cu Antonescu, Blaga, Predoiu, Udrea, Tomac sau MRU in frunte, dreapta nu are nici o sansa. "

    De ce lipseste Traian Basescu de pe lista de mai sus?
    • +1 (3 voturi)    
      corect (Luni, 26 mai 2014, 15:08)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

      Si era sa adaug "Blaga", dar, cateva paragrafe mai jos, apare si el.

      Altfel, sunt de acord atat cu DT cat si cu MA.
    • 0 (8 voturi)    
      Basescu e deja istorie (Luni, 26 mai 2014, 15:15)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

      Cred ca a aflat-o si el astazi.
  • -9 (27 voturi)    
    Basescu (Luni, 26 mai 2014, 13:21)

    demaGOGU [utilizator]

    este singura piatra de moara atarnata de gatul dreptei.

    si-a epuizat rolul istoric, o demisie imediata ar putea re-aduce dreapta in jocul ptr prezidentiale.
  • +10 (16 voturi)    
    Diaconu si PPDD. (Luni, 26 mai 2014, 13:22)

    CristianSuciu [anonim]

    Aceste alegeri europarlamentare sunt, prin definitie niste alegeri ale votantilor hardcore. Adica aia care nu rateaza niciun vot, din principiu sau pentru ca sunt usor de manipulat de masinaria Dragnea&Co.
    32% sunt romanii care se duc la vot. O buna parte pensionari, o mult mai mica parte tineri si foarte tineri.
    Din oamenii astia, aproape 10% au votat Diaconu sau PPDD. Diaconu si PPDD nu vor avea candidat la prezidentiale.
    Cred sincer ca cei care au votat Diaconu sunt fideli A3, dar nu PSD-ului. Sunt acea turma ratacita de votanti USL, pe care daca ii intrebai de ce sustin USL spuneau ca ei sunt "cu liberalii".
    Intrebarea este, acei 7% care au votat Diaconu, care vor fi cam 4-5% la prezidentiale (in contextul unei prezente la vot mai vioaie) ,ce vor vota?
    Aceeasi intrebare se pune si in cazul PPDD, desi daca cei 4-5% care au votat PPDD acum, inca au facut-o, desi acest partid isi traieste ultimele zile, e destul de probabil sa dea votul lui DD, daca acesta va candida in toamna. Oare pe cine va sustine DD in turul 2?
    Acesti 10% de la europarlamentare (6-7%) de la prezidentiale sunt la fel de importanti ca UDMR-ul si mi-ar fi placut sa vad o analiza despre ei domnule Tapalaga!
  • +4 (16 voturi)    
    Foarte pertinent articolul (Luni, 26 mai 2014, 13:22)

    vaduval [utilizator]

    ...sa vedem (auzim) daca are si cine sa-l auda pentru ca se pare ca toti au urechi de Rege Midias in asazisa opozitie ...
  • -4 (18 voturi)    
    Tot raha''n''u (Luni, 26 mai 2014, 13:24)

    MenInBlack [utilizator]

    se trage de la duduia cu doo ministere si banii ''evazatzi''.
    Daca zbura pasarica de acu 7 ani, sau ramanea unde-i era locul, DOAR sub biroul lui bass...acum nu exista usl...
    10 ani de bataie de joc la mila fitzelor unui marinar orgolios si fustangiu, si iata rezultatul binemeritat !!!
    Macar acum sa faceti o analiza corecta, pentru propria voastra constiinta...
    P.S. >> Nu aveti opozitie viabila, nu va mai amagiti.
  • +13 (19 voturi)    
    Sa facem matematica (Luni, 26 mai 2014, 13:26)

    marcelp55 [utilizator]

    Hai sa o luam matematic
    Alegeri 2012
    Total inscrisi pe liste: 18423066
    Au votat 41.72% adica: 7686103
    Au votat USL (PSD+PNL) 58.63% adica: 4506362

    Alegeri 2014
    Total inscrisi pe liste: 18226995
    Au votat 32.16% adica: 5861801
    Au votat PSD/PC/UNPR 38% adica: 2227484
    Concluzia, numai 2 milioane si ceva au votat acum cu PSD, in scadere fata de 2012? Cred ca DA.
    • -6 (12 voturi)    
      sa facem matematica (Luni, 26 mai 2014, 13:46)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

      in 2009 la europarlamentare 1,5 mil au votat cu psd
      in 2014 la europarlamentare 2 mil au votat cu psd
      cu 33% mai multi oameni au iesit din casa sa voteze ieri psd decat in 2009
      si doar putin peste 300.000 au iesit sa voteze cu partidul lui basescu, adica vreo 2% din electorat
    • +1 (9 voturi)    
      fa calculele pe partea dreapta a rezultatelor (Luni, 26 mai 2014, 13:58)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

      sa vezi ce plangi acolo!
      • 0 (0 voturi)    
        fa calculele pe partea dreapta a rezultatelor (Luni, 26 mai 2014, 19:02)

        marcelp55 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Eu cred ca plange cine a zis ca daca ia sub 40% nu mai candideaza la presedentie ...
    • -1 (3 voturi)    
      recalculare (Luni, 26 mai 2014, 14:30)

      Andrei__ [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

      Nu e o scadere chiar atat de drastica. Tu ai calculat acuma doar PSD, fara PNL. Daca luam un calcul si PNL-ul, atunci:

      2012
      4506362 (PSD + PNL)

      2014
      2227484 PSD
      871063 PNL
      ----------
      3098547 (PSD + PNL)

      Cu o regula de 3 simpla aflam cat ar fi luat USL in 2012 daca numarul celor care au votat atunci ar fi fost egal cu numarul de ieri:

      7686103 ... 4506362
      5861801 ... x

      x = 3436773

      Deci o scadere de 338.226 de voturi din 2012 pana acum. Dar da, e in scadere si sper sa mai scada pana la toamna.
    • +5 (5 voturi)    
      au fost europarlamentare in 2012 ? (Luni, 26 mai 2014, 14:50)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

      sau compari mere cu pere ?

      mai bine compara parlamentarele cu alegerile la primaria "cocoteii din deal" .. si zi apoi cu cat au scazut unii ...
      • -2 (2 voturi)    
        au fost europarlamentare in 2012 ? (Luni, 26 mai 2014, 18:58)

        marcelp55 [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        La europarlamentare voteaza alti oameni? Sau se voteaza alte partide?
    • +4 (4 voturi)    
      Nu stiu ce matematica faci tu (Luni, 26 mai 2014, 14:54)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

      De unde stii cati au votat cu PSD din moment ce erau si liberalii acolo ?
      • 0 (2 voturi)    
        Nu stiu ce matematica faci tu (Luni, 26 mai 2014, 18:59)

        marcelp55 [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        Eu cred ca au fost mai mult de 50% cu PSD, iar daca au fost egali ... tot mai putini au votat acum ... fa un calcul
    • -1 (1 vot)    
      Rezultate partiale BEC (Luni, 26 mai 2014, 14:57)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

      Rezultate partiale BEC in numar alegatori.

      http://www.bec2014.ro/wp-content/uploads/2014/05/Rezultate-partiale-ora-11.00.pdf
  • +20 (24 voturi)    
    cateva remarci (Luni, 26 mai 2014, 13:34)

    talmaciul.blogspot.ro [utilizator]

    1. liderul PSD NU a lansat precipitat, la scurt timp dupa anuntarea primelor estimari, invitatia catre liberali de a reface USL. tot scenariul era pregatit din timp.
    playboy-ul pensionar Tariceanu va fi scos din nou la inaintare in orele urmatoare, cu mana intinsa, pentru refacerea simbolica a USL.

    si Antonescu avea planul B pregatit - demisia, afilierea la PPE si initierea negocierilor cu PDL.

    2. Predoiu, MRU si Tomac nu sunt compromisi definitiv. mai pot avea un rol in politica.

    3. ii sugerez Elenei Udrea ca, in disperare de cauza, pentru a-si salva cariera politica si in conditiile in care vine vara, sa faca plaja topless cu paparazzi de la tabloide dupa ea si sa danseze la bara in cluburile din Mamaia.
    • +5 (7 voturi)    
      u made my day (Luni, 26 mai 2014, 14:32)

      transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui talmaciul.blogspot.ro

      punct
    • +4 (4 voturi)    
      Cu o exceptie (Luni, 26 mai 2014, 15:19)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui talmaciul.blogspot.ro

      Tomac mi se pare compromis.

      Am trecut rapid peste stiri, in seara alagerilor. Fara sunet, ca faceam altceva si ma deranja.

      La PSD: Ponta, nevasta (candidat) si altii, candidate in general

      La PNL: Antonescu si altii

      La PDL: Blaga si candidatii

      La PMP: Udrea, EBA si candidatii

      Unde era presedintele partidului la PMP??? Ca la toti ceilalti in fata era presedintele partidului.

      Tomac e o papusa de carpa, rau imi pare sa o spun. Nu o sa conteze ever in politica.
  • -3 (11 voturi)    
    Aiureli, ca de obicei (Luni, 26 mai 2014, 13:40)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Foarte amuzante aberatiile de azi dl tapalaga! Dupa ce ii critici pe ceilalti ca au scos cifre din burta tu arunci cu alea 10% a lui bas. De unde? Plus ca oricine stie ca din 2012 bas e mult sub 10%. Apoi vezi ca procentele lui Diaconu vin din dreapta si merg spre dreapta. Diaconu este un om de dreapta, a fost din totdeauna, si nici nu a schimbat barca, ca tariceanu de exemplu. Dar sa-l pui pe picior de egalitate pe Antonescu cu alde Tomac, MRU, si Udrea asta e o dovada de bas-ism maxim. bas care de fapt e castigatorul acestor alegeri reusind sa distruga dreapta si sa aduca in fruntea tarii fostii colegi de partid si nomenclatura comunista. Binenteles cu ajutorul d-vs si a hn.
    • 0 (4 voturi)    
      mai sitii ... (Luni, 26 mai 2014, 14:52)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      poate urmeaza si dupa prezinedtiale sa se continuie cuplul coabitant ponta-basu ... (doar cu rolurile inversate) .
  • +2 (14 voturi)    
    E.U.,E.U. si frustrarea (Luni, 26 mai 2014, 13:50)

    canichon [utilizator]

    Elena Udrea a declarat ca i-a propus lui MRU sa candideze pe prima pozitie pe listele PMP. Mi s-ar fi parut o treaba buna. Au ratat insa acest test, ca Atletico cu Real Madrid.
    Totusi, sa dai jos cu Traian Basescu, cel care a rezistat atata timp la tavaleala excelent vazandu-si de treaba si ultimamente, cand nu mai avea decat arma contraatacului facand-o cu mare clasa e la fel de sinucigas (sau imatur) precum lipsa fuziunii intre MRU si E.U.
  • +21 (27 voturi)    
    Cateva consideratii (I) (Luni, 26 mai 2014, 14:04)

    ticbis [utilizator]

    La o prima vedere, analiza este in mare masura corecta.
    La o privire mai atenta, lucrurile sunt ceva mai complexe. Incerc sa adun cateva idei principale:
    - Chiar si dupa 25 de ani, Romania este o tara care voteaza in principal cu stanga. Masa numeroasa a asistatilor sociali si a bugetarilor platiti fara sa faca sau sa produca nimic reprezinta electoratul care voteaza in mod constant cu PSD-ul, indiferent de baroni penali, de corupti sau de lideri analfabeti , de plagiatori sau de spagari. Singurul lor scop este ca acest sistem in care sunt platiti degeaba, chiar si la limita saraciei, sa se perpetueze cat mai mult timp, pe intreaga durata a vietii lor. Acestia sunt constienti ca nu valoreaza nimic pentru societate si ca in lumea reala nu pot face fata, asa ca voteaza pentru o saracie care-i mentine cat de cat in viata, ca sa nu moara de foame. De asta le e frica!
    - Victor Ponta, daca maine ar fi prins furand dintr-un supermarket, ar obtine un plus de cel putin 5% la voturile pentru prezidentiale. Asta pentru ca romanii sunt extrem de receptivi la ideea de a fura de la bogati ca sa se dea saracilor.
    - Nu trebuie uitat ca dreapta n-a castigat decat de doua ori puterea in Romania: cu proiectul CDR si cu alianta DA. De fiecare data, a facut-o la limita si cu ajutorul "solutiilor imorale" de tip UDMR sau PC.
    - Nici presedintii de dreapta n-au castigat zdrobitor alegerile; atat Constantinescu cat si Basescu au castigat mandatele cu o diferenta infima de doar cateva mii de voturi.
    - In conditiile actuale in care dreapta este mai divizata ca oricand, cand unele partide s-au compromis moral si ideologic (vezi PNL), cand altele s-au consumat si uzat din punct de vedere popular (vezi PDL), cand noile partide PMP, Forta Civica, Noua Generatie sau chiar PNTCD n-au structuri si nici expunere la nivel national, nu cred ca cineva cu toate tiglele pe casa putea spera acum intr-o victorie a acestora.
    • +4 (8 voturi)    
      Corecte si exacte observatiile... (Luni, 26 mai 2014, 14:26)

      canichon [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

      ...adaug si eu una, sintetica: " Mie sa-mi fie bine !", asa gandesc multi romani
      • +4 (8 voturi)    
        Sa fim realisti! (Luni, 26 mai 2014, 15:03)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui canichon

        Extrem de multi romani sunt dependenti de ajutoarele primite de la stat sau de leafa pe care, in adancul constiintei lor, stiu bine ca o primesc degeaba. Oamenii astia nu voteaza pentru un kil de ulei si o galeata de plastic, ci pur si simplu pentru ca acest sistem sa se mentina cat mai mult posibil. Sunt cei care intr-o competitie reala pe piata muncii n-ar face niciodata fata, nici macar pentru un simplu post de maturator de starda! Este absurd sa crezi ca un om voteaza contra interesului personal, deci nu acestia sunt de blamat, ei nu fac altceva decat sa se impotriveasca cat pot de mult ideii de progres sau de civilizatie. Majoritatea dintre ei traieste la limita saraciei, abia au ce pune pe masa, n-au apa curenta, gaze, canalizare, incalzire si inoata in noroaie pana la genunchi pe ulita din fata casei de chirpici atunci cand ploua mai abundent. O duc prost, dar traiesc datorita USL-ului lui Ponta!
        Degeaba le promite cineva locuri de munca, ajutoare europene sau proiecte indraznete; ei nu vor decat sa-si duca zilele asa cum s-au obisnuit, in mizerie crunta. Au o frica disperata de tot ceea ce inseamna o schimbare care sa-i puna la munca efectiva! Pur si simplu, nu pot si nu vor sa-si schimbe saracia si mizeria in care traiesc pentru nimic in lume! Din punctul lor de vedere, atata timp cat Ponta le va promite cativa banuti in plus, nu-i intereseaza nici macar daca Ponta ar fi condamnat pentru furt din buzunare! Exemplul cu Adrian Nastase este cat se poate de elocvent!

        Din pacate, asta e o realitate si n-ar trebui s-o ignoram. O parte insemnata a populatiei este incapabila sa se adapteze unei economii de piata si va vota intotdeauna pentru o viata saracacioasa, umila si fara pretentii.
        Din pacate, in aceasta categorie se regasesc extrem de multi tineri, nu numai persoane in varsta. Este absolut gresita ideea ca odata cu schimbarea generatiilor situatia se va normaliza. Saracia naste monstri, indiferent de varsta, iar PSD-ul va avea in permanenta adepti!
        • 0 (4 voturi)    
          Pe lângă asistații social (Luni, 26 mai 2014, 20:45)

          Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

          mai votează cu PSD șmecherii care au afaceri mici dar profitabile atâta vreme cât nu-și bagă Fiscul prea adânc nasul.
    • +1 (11 voturi)    
      Frate, esti suparat, dar gresesti (Luni, 26 mai 2014, 15:27)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

      "Victor Ponta, daca maine ar fi prins furand dintr-un supermarket, ar obtine un plus de cel putin 5% la voturile pentru prezidentiale. Asta pentru ca romanii sunt extrem de receptivi la ideea de a fura de la bogati ca sa se dea saracilor."

      Nu, nene, nu suntem chiar atat de rai. Nici chiar votantii PSD-ului nu sunt atat de rai.

      Problema e ca dreapta, divizata, confuza, fara valori la varf, nu e capabila sa comunice nimic notabil catre cetateni. Asta e realitatea.

      Astia nu par sa aiba habar unde vrem sa ajungem ca tara, ce avem de facut, in cat timp ajungem acolo. Fa oamenii sa viseze frumos, spune-le ce si cum o sa faci. Fii clar! Fii convingator. Arata ca ai convigeri de dreapta si explica poporului de ce e mai bine sa mearga pe mana ta. Cu ce e mai bine pentru el in viata lui de zi cu zi! Macar mimeaza ca esti competent (ia-ti consilieri mai destepti decat tine!). Fa ceva concret din ce ai promis cand ajungi la guvernare.

      Ori dreapta noastra vrea sa fie votata doar ca e ea dreapta si ca nu e PSD-ul.

      Ete cioaca. Nu merge asa. Doar daca primesti voturi din considerente de vot negativ. Ori inca PSD-ul nu e atat de uzat, incat sa cada pe vot negativ. Si PSD-ul si-a luat si masuri de siguranta. Pas cu pas incearca sa revina la regimul Nastase, control cat mai puternic asupra canalelor de informare cu impact (TVR, Antena, PRO-TV)
      • +6 (12 voturi)    
        Gresit! (Luni, 26 mai 2014, 15:41)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

        Ponta a fost prins furand. Si-a furat titlul de doctor in drept printr-un plagiat ordinar.
        Consecinta? A crescut in sondaje cu 10%!!!

        Toate argumentele tale sunt apa de ploaie; Dragnea, Nastase, Voiculescu, Vantu, si toti puscariasii n-au stirbit nimic din popularitatea PSD-ului, ba chiar au crescut-o cu cateva procente bune!
        Se pare ca romanilor le place furtul si au o afinitate deosebita in legatura cu aceasta activitate. Repet, pun pariu pe 1000 de euro ca daca maine apare o inregistrare in care Victor Ponta fura din buzunare in supermarket, a doua zi va creste in sondaje cu cel putin 10%!
        Nu intelegi? Asa e natia asta blestemata si programata inca de la nastere!
        • 0 (8 voturi)    
          Hai pune pariu (Luni, 26 mai 2014, 17:29)

          it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

          ... nu de alta, dar mi-ar prinde bine 1000E nemunciti :)

          Exagerarile tale sint de joasa speta. Naspa, ca sa intelegi.
        • +1 (7 voturi)    
          Ar fi interesant de studiat profilul alegătorului (Luni, 26 mai 2014, 17:32)

          MariaPopescu1 [anonim] i-a raspuns lui ticbis

          De obicei, după alegeri, se publică asemenea date. Acum, văd că e pauză. Probabil în profilul alegătorului psd stă: vârsta 55-80 ani, asistaţi social, studii primare
      • 0 (4 voturi)    
        Şi dacă explică lui Dorel proiectul de ţară (Luni, 26 mai 2014, 17:29)

        MariaPopescu1 [anonim] i-a raspuns lui v_sile

        chiar crezi că pe Dorel îl interesează?
        Dragilor, la secţia mea de votare, stăteau ţiganii la rând să voteze pe listele suplimentare ! Să nu spuneţi că nu au educaţie civică!!
        Credeţi că are interesul cineva să verifice dacă acel CNP este valid? Cu un CI fals poate vota la câte secţii de votare vrea boschetarul, nimeni nu face control încrucişat şi nici listele nu sunt introduse într-un program, care să semnaleze că respectivul a mai votat odată! Presupun că nu e greu, toate site-urile de pe net îţi indică dacă ai mai votat odată, la diversele sondaje! Vă daţi seama că la o prezenţă aşa redusă la vot, câte 30 de voturi/ secţie în plus înseamnă ceva.
  • -7 (19 voturi)    
    Cata satisfactie.. (Luni, 26 mai 2014, 14:14)

    ion3 [utilizator]

    afisati domnule Tapalaga cand i-o trageti lu' Basescu. Hai sa va mai dau si eu un motiv: desi am votat toata viata cu asa zisa dreapta in toamna votez cu Ponta. Va multumesc ca-mi deschideti ochii si-l vad si eu pe tiran in adevarata lui splendoare. Mai avem o speranta Ponta presedinte. Hai PONTA!!! URA! URA! URA!
  • +11 (17 voturi)    
    Cateva consideratii (II) (Luni, 26 mai 2014, 14:22)

    ticbis [utilizator]

    - Din punctul meu de vedere, PSD-ul aliat cu antenele lui Voiculescu nu este un castigator, ci un perdant al acestor alegeri. 38% dintr-un total de 5,5 mil de votanti este o nimica toata pentru un partid invatat cu procente de la 70% in sus si cu un electorat care sa numere peste 7,4 milioane de romani.
    - Intr-un calcul fortat, cele 15% obtinute de liberali n-ar trebui adaugate de catre statiscieni in contul unui eventual USL, pentru ca cel putin 10% dintre adevaratii votanti ai liberalilor care au pus stampila pe PNL fac parte dintre aceia care nu s-au impacat niciodata cu alianta facuta de catre Antonescu cu comunistii lui Ponta. Liberalii care au inghitit gogoasa numita USL sunt extrem de putini!

    In concluzie, scorul e normal dar in niciun caz dramatic. Dreapta poate castiga puterea daca se uneste intr-o singura si ferma voce. Ponta isi da seama ca a pierdut si va face eforturi uriase sa-i mai imbarlige inca o data pe liberali, altfel e constient ca nu va ajunge niciodata presedintele Romaniei!

    Dragilor, adavaratul pierdant al acestor alegeri este Victor Ponta! Depinde doar de partidele de dreapta sa inteleaga chestia asta si sa contraatace la urmatoarele alegeri!
    • -2 (10 voturi)    
      te minti singur (Luni, 26 mai 2014, 14:31)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

      daca "38% dintr-un total de 5,5 mil de votanti este o nimica toata" cat e 6%?
      la euro 2009 au votat psd 1,5 mil, acum 2 mil, adevarata pierde plusul de 500.000 de voturi :))
      fata de 2009 psd a adunat inca 500.000 de voturi in timp ce basescu a strans 300.000 toate
      • +2 (6 voturi)    
        Habar n-ai de arirtmetica elementara! (Luni, 26 mai 2014, 15:15)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        38% din 5,5 milioane de alegatori reprezinta 2,1 milioane de votanti.
        Acum un an si jumatate ati avut si v-ati laudat zi de zi cu 7,4 milioane de sustinatori.
        Diferenta este de "doar" 5,3 milioane, adica un mizilic!
        Din punctul asta de vedere, PSD-ul a obtinut un enorm esec! Abia astept sa-l vad pe seful tau si pe tine personal cum va veti mai lauda cu aia 7,4 milioane!!!!
        Deci, aia nu mai exista, capisci???

        PS: mai treci odata pe la scoala primara, poate asa ai o sansa in plus sa se prinda aritmetica elementara si de tine!!!
        • +5 (7 voturi)    
          hai, că PMP a castigat alegerile după calculele as (Luni, 26 mai 2014, 16:43)

          king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

          insistati, o sa iasa ca PMP a avut 100%!
          • +4 (6 voturi)    
            e victorie rasunatoare ... (Luni, 26 mai 2014, 17:12)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

            o sa rastalmacesca , sigur , careva zilele astea sa ne explice cum milioanele care au stat acasa , au stat de fapt pentru basescu ..ca sunt iubitori de bas si urdea .
            • -1 (7 voturi)    
              Gresit! (Luni, 26 mai 2014, 17:37)

              ticbis [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

              De data asta, milioanele alea care au stat acasa n-au mai avut chef sa va gireze prostia si furturile! V-au creditat acum doi ani si au iesit la vot 7,4 milioane, dar acum s-au saturat, s-au lamurit si n-au mai pus botul la teapa Ponta decat 2,1 milioane!
              Da, asta e o victorie a bunului simt in fata unor borfasi si impostori, adica in fata celor ca Ponta, Nastase sau Dragnea! Si in fata celor de teapa ta!

              Pricepusi?
              • +3 (3 voturi)    
                36% e mai mare decat 7% (Luni, 26 mai 2014, 18:10)

                king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

                oricum ai calcula......dar e amuzant să vezi strofocarile PMP de a se ”scoate” castigator!
        • +3 (5 voturi)    
          voi ori nu vreti .. ori nu puteti . (Luni, 26 mai 2014, 17:10)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

          ce treaba au aia 7.x milioane ?

          atunci erau pentru demiterea basului ... adica cati il urau pe bas atunci . si era si usl atunci (adica +pnl)

          acum au fost alegeri pentru ue , compara cu alegerile pt use de acum 4 ani si ai sa ai surprize 'ude' .

          treci tu pe la scoala primara , unde se invata expresia "nu compari mere cu pere" ...

          pentru tine , daca ai 1mil de furnici , inseaman clar ca sunt mai grele decat un singur elefant .....

          si aveti voie sa si votati ... mai rau ca 'baba ioana' de la tzara care voteaza pentru galeata ..aia macar are o scuza ca nu intelege ce si cum .
          • -1 (5 voturi)    
            Esti naiv sau doar te prefaci... (Luni, 26 mai 2014, 17:49)

            ticbis [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            Ce campanie elelctorala pentru UE ai vazut tu in tara asta? Toate afisele erau cu USL, desi nu mai exista de mult, toate vizitele electorale erau cu Victor Ponta, in barca trasa de jandarmi, pe avioanele F16 de la NATO, in Delta sau in Maramures, la Iasi sau la Ploiesti...! Unde ai vazut ma campanie pentru UE la indivizii astia? Pe cine vrei tu sa prostesti? Ce candidat ai vazut tu la televizor, pe afise, in clipurile electorale sau prin ziare?
            Intreaba ma si tu pe toti "prietenii" tai care au votat cu USL daca stiu macar ca votul lor a fost pentru parlamentul Europei; habar n-au, du-te la tara si vezi pentru ce au votat taranii tai...

            Si da, in conditiile in care PSD-ul se lauda acum doi ani cu 7,4 milioane de sustinatori, cei 2,1 milioane cu care au ramas incepand de ieri este un esec usturator! Te doare rau, nu-i asa?
  • +7 (11 voturi)    
    poate, daca nu supara, (Luni, 26 mai 2014, 14:24)

    victor L [utilizator]

    ar putea fi o analiza a victoriei lui Gadea, Ciutacu si aliatii, si infringerea lui Tapalaga, a altor citiva jurnalisti si a milioane de scirbiti dintre alegatori.
    Uitati-va in jur, nu dati toata vina pe liderii politici.
    Daca toti liderii ar fi fost plagiatori si urmau linia politica pontista, atunci da, se putea vorbi de o infringere.
    Asa, s-a infrint din nou viitorul tarii; lideri politici, alegatori si jurnalisti. Niciunii mai breji.
    Egoism si orgolii cit cuprinde.
    • +2 (10 voturi)    
      Calitatea cetatenilor este 'rosu', (Luni, 26 mai 2014, 14:53)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      orice-ai face.E placuta lenea, minciuna, nerespectarea regulilor, cersitul, 'linistea lui ilici'. Nu e o tara cu varfuri, doar in perioada interbelica au fost. Dupa preluarea puterii de catre comunisti, au aparut hibrizii, cameleonii si tot soiul de lingai fara clasa, fara noblete. Ghiolbai, mitocani vs intelectuali???? Pai, cauza e pierduta!
      • -2 (6 voturi)    
        Corect! (Luni, 26 mai 2014, 16:55)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        Cu o singura observatie: sunt incredibil de multi tineri care voteaza "rosu". Inca dupa terminarea liceului si fara absolvirea bacu-ului, astia isi bazeaza existenta mizera tot pe mana comunistilor de la PSD. Habar n-au sa faca nimic si nu le place sa munceasca.
        Schimbarea generatiilor nu va aduce nicio modificare in masa de manevra a PSD-ului. Isi cresc inca de pe acum noua generatie de votanti captivi si in mod deliberat ii mentin in saracie si in mizerie, fara locuri de munca. Tinerii capabili si instruiti pleaca din tara a doua zi dupa ce-si obtin diplomele si calificarile. In tara ramane doar pleava!
        Nu cred ca in Romania se va schimba ceva in urmatorii 30 de ani! Tot personaje sinistre de teapa unora ca si Nastase, Iliescu, Ponta sau Dragnea vor acapara puterea, la fel cum o fac si acum!
        Trebuie sa recunoastem cinstit, suntem un popor blestemat; niciodata nu vom avea parte de civilizatia si bunastarea celorlalte tari din UE! Saracia si umilinta sunt inscrise in mod clar in ADN-ul nostru!
        • +1 (5 voturi)    
          Ai mare dreptate! (Luni, 26 mai 2014, 19:40)

          soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

          Tineretul e jalnic, curve si betivi, obraznici si lenesi, drogati....
          Nu e neaparat vina tinerilor, dar, dupa cum am mai scris, lenea si distractia, botoxul si fotbalul, manelele si tigania au distrus tara. degeaba infierati profesorii ca nu-si fac treaba.N-au nicio parghie sa-i linisteasca pe gregari si au obosit sub tonele de hartii si salarii mizere. asta este guvernarea rosie!
      • +6 (6 voturi)    
        cam putini intelectuali .. (Luni, 26 mai 2014, 17:13)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        nici macar 350 mii .... ca asa inteleg ca TOTI intelectualii , oamenii cu studii ... au votat pimp ... nu ?
  • +1 (5 voturi)    
    Matematica (Luni, 26 mai 2014, 14:41)

    Tibilets [utilizator]

    1) 43-37=6
    2) 37.4-31.7=5.7
    3) 14.86+12.23+6.21+2.62+0.9 (PNTCD) + 0.27 (Noua Republica) = 37.09
    • -2 (4 voturi)    
      Totul e corect dar ce-i aia 31.7? (Luni, 26 mai 2014, 15:21)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Tibilets

      Totul e corect dar ce-i aia 31.7?

      Si unde l-ai pus pe Mircea Diaconu omul Antenei 3?
      • 0 (4 voturi)    
        Raspuns (Luni, 26 mai 2014, 15:26)

        Tibilets [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Mircea Diaconu e fost PNL.
        • +3 (3 voturi)    
          Bravo ma te-ai dat de gol (Luni, 26 mai 2014, 19:18)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Tibilets

          Fost PNL Actual Antena 3

          exact ca Tariceanu
  • -2 (6 voturi)    
    Si totusi (Luni, 26 mai 2014, 14:53)

    calin22 [utilizator]

    Nu vreau sa amagesc pe nimeni si cu atat mai putin pe mine insumi. Eu cred cu tarie ca inca exista sanse pentru a scapa de PSD. De ce spun acest lucru? Toata lumea stie faptul ca PSD are un electorat foarte fidel (chiar Mircea Geoana a spus-o la A3). Dat fiind faptul ca alegerile Europarlamentare sunt privite ca fiind mai putin semnificative (desi ele sunt foarte importante pentru viitorul tarii in cadrul UE), multi oameni nu s-au deranjat sa se prezinte la vot. Totusi cei care se prezinta la vot regulat si sunt mobilizati de catre primarii locali sunt cei care voteaza PSD. In aceste conditii scorul de 38+7=45% (38 PSD si 7 Diaconu) nu este un scor excelent de bun pentru PSD. Daca lumea ar fi iesit la vot PSD-ul ar fi avut maxim 40% (impreuna cu Diaconu). De aici rezulta faptul ca inca exista sansa doar ca e nevoie de un candidat unic din partea dreptei la prezidentiale.Daca Traian Basesc, Blaga, Udrea si alte personaje "controversate" ar face un pas inapoi, dreapta ar putea castiga prezidentialele (avand un candidat unic) inca din primul tur.
    Din pacate asa ceva nu se va intampla. Sigur vor exista cel putin 2 candidati din partea dreptei.
    P.S. Din fericire electoratul UDMR nu va vota la prezidentiale asa cum va spun partidul de la centru (asa cum ne-a demonstrat-o si istoria recenta).
  • +1 (9 voturi)    
    Pesimism parțial justificat (Luni, 26 mai 2014, 14:55)

    Fisherman [utilizator]

    Se pare ca dl. Tăpălagă evită să introducă în ecuație un segment consistent al electoratului (cca 25% adică 4,4 milioane de alegători) care nu a votat ieri dar s-a prezentat la vot de fiecare data când era necesar ca Băsescu să rămână la Cotroceni și să-și ducă până la capăt crucea luptei împotriva invadării României de către nesimțirea baronilor.
    Acest electorat s-ar face frate și cu Dracul doar pentru a elimina pericolul Marii Corupții.De aceea aceștia vor fi prezenți la viitoarele alegeri Prezidențiale dacă vor avea un motiv întemeiat.

    Dacă nu se va reuși promovarea unui nou ”Salvatore dela Patria” atunci domnul Crin Antonescu va rămâne în Istoria României cu stigmatul de ”Ucigașul Democrației în România”. (Sper că nu au fost uitate manevrele PSD + PNL dinIulie 2012 !)

    Asta pentru că este foarte plauzibil scenariul imaginat de dl Tăpălagă privind hemoragia ”liberalilor” spre PSD, mercurialul la deputații și senatorii PPDD, temenelele în fața UDMR, etc.

    Criza politică din România continuă.
  • +7 (11 voturi)    
    Câteva observații (Luni, 26 mai 2014, 15:09)

    Melkedisiec [utilizator]

    Cazul "Diaconu" nu este al actorului Mircea Diaconu ci al primarilor și consilierilor locali care au fost declarați de A.N.I. ca incompatibili. Aceștia și-au mobilizat susținătorii și astfel s-a ajuns la aproape 7% din numărul voturilor. Justiția română a hotărât, nu cu mult timp în urmă, că Mircea Diaconu nu poate să fie parlamentar român dar poate să candideze pentru parlamentul european. Rămâne de văzut dacă și parlamentul european hotărăște la fel. În caz că Mircea Diaconu va fi acceptat ca europarlamentar, înseamnă că legea A.N.I. din România are o mare problemă. Așa să fie? Vom vedea ce va hotărî parlamentul european.
  • +9 (9 voturi)    
    Ce e distractiv e ca nimeni nu vrea sa vb (Luni, 26 mai 2014, 15:47)

    it_s__not_news [utilizator]

    ... despre cei 6% cu voturi anulate.

    Face cam cit PMP-ul :P
    • +5 (7 voturi)    
      foarte corect spus ! (Luni, 26 mai 2014, 16:22)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui it_s__not_news

      pimp are mai putin decat voturi anulate :))

      'the power of bas' .
  • +2 (6 voturi)    
    cateva observatii.. (Luni, 26 mai 2014, 17:51)

    cim [utilizator]

    este culmea cinismului din parte lui DT, dupa ce a atacat zi de zi si uneori de doua ori pe zi, PMP < pe hotnews+ blog > sa se mire acu ce putine voturi a luat ...Si ce asteapta acum DT, cumva aplauze!?
    NB multumesca ca mi ati comentariul anterior, avea un mare pacat nu eram de acord cu dvs.
  • -1 (5 voturi)    
    din nou jurnalism cu parti pris (Luni, 26 mai 2014, 18:19)

    MihaiStanciu [anonim]

    1.Poate dl.Tapalaga isi va apara etica profesionala
    detaliind cum "dupa 2010 Traian Basescu a inceput sa faca prea multe compromisuri, jocuri de culise si aranjamente de dragul unor interese strict particulare, sacrificand tot mai des interesul public".Mai sa fie!Numai ambasadele n-au observat asta si in 2012 si l-au aparat ca pe sfintele moaste.Nici Joe Biden nu stia asta si a exhibat o adanca prietenie fata de Presedinte. si l-a tratat deschis,fara perdea, ca pe simbolul anticoruptiei in Romania.De altfel in ultima vrem Presedintele a crescut incet incet in sondaje(ziaristul a uitat acest amanunt),asa ca "dreapta l-a amendat"(sic) este numai in mintea dlui Tapalaga(sau poate a celor cu care se insoteste).2.Cat
    despre Diaconu,great actor but no character, stiind foarte bine in ce tara traieste,a sfidat o hotarare judecatoreasca si si-a vandut sufletul turnatorului
    national care a imbrobodit cu antena3 mintile unui electorat gata oricand sa voteze penali.Incultura politica si indiferenta la moralitate a electoratului autohton exploatete cinic de turnatorul FELIX,astea au determinat rezultatele alegerilor nu "umilirea" lui Traian Basescu cum crede,loial antibasismului din genele sale,domnul jurnalist
  • 0 (4 voturi)    
    :) (Luni, 26 mai 2014, 18:23)

    Kevi [utilizator]

    De cand e PNL partid de dreapta? Acuma pe bune... :)
    • -1 (1 vot)    
      cu cativa ani inaintea basului . (Marţi, 27 mai 2014, 9:16)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Kevi

      .
  • +1 (5 voturi)    
    Lamentari (Luni, 26 mai 2014, 18:45)

    RaduMischie [utilizator]

    Cu lamentari, fara lamentari, situatia e asa:
    - PMP nu are pe cine sa trimita drept candidat la prezidentiale. Nici Udrea nici Diaconescu, nici Funeriu si nici altii nu pot aduce voturi.
    - FC si MRU sunt o gluma, cineva la un radio mainstream spunea odata ca MRU e o rosie storcita - a fost frumoasa la un moment dat, dar s-a storcit si nu mai vrei s-o cumperi
    - PNTCD si Noua Republica nu conteaza
    - PDL nu are candidat de prezidentiale. Predoiu are profil de prim-ministru, dar nu de presedinte
    - PNL are un singur posibil candidat: Crin - bun orator, cu ceva priza la public, insa cu o gramada de alte pacate. Iohannis - e neamt, e gospodar, dar e prea tacut si fara carisma, nu cred ca poate convinge.
    Vrem nu vrem, de la PNL poate veni candidatul cu cele mai mari sanse de a se lupta cu Ponta. Si asta, din pacate, pare a fi doar Crin. Imaginati-va un Ponta agresiv, mincinos. Poporul pune botul la asa ceva (uitati-va la rezultate), trebuie cineva sa-i tina piept cu aceeasi moneda, iar Crin este singurul. Si cu ceva spoiala de dreapta, ca sa convinga si nehotaratii si anti-PSD-istii care nu sunt din PNL. Aduceti-va aminte 2004: de aia l-a inlocuit Base pe Draga Stolo, pentru ca trebuia unul cu vana impotriva lui Nastase. Asa e si acum: oricat de tragic este, singurul cu vana si care i-ar putea tine piept lui Ponta este Crin. Poporul nu va vota un neamt tacut, oricat de bun gospodar si organizator este el. Pentru ca poporul nu suntem noi, astia de stam si citim HN si ne oripilam de Antena 3 (si eventual nu iesim la vot). Poporul sunt aia de la tara, care pun botul la pomeni, poporul sunt o gramada de oameni cu care noi nu avem de-a face. Si aia nu vor vota pe unul eficient si care tace, ci pe unul care vorbeste tare, chiar daca spune prostii.
    Tragic, dar cred ca asta e situatia
  • +3 (5 voturi)    
    Cine e la guvernare? (Luni, 26 mai 2014, 19:14)

    marcelp55 [utilizator]

    PSD+UNPR+PC+UDMR=43,7%, deci Guvernul Ponta nu mai are sprijin popular, deci nu mai e legitim, deci a fost demis exact așa cum a fost demis și Băsescu ... comentarii va rog.
  • +3 (5 voturi)    
    Excelenta analiza! (Luni, 26 mai 2014, 21:08)

    654321 [utilizator]

    Ca de obicei domnul Dan Tapalagă este mintea limpede care ne deslușește lucrurile în noianul de rezultate și întâmplări.Perfect de acord cu dumnealui,când le cere "vectorilor" de imagine ai partiduletelor de dreapta sa facă pașii înapoi necesari...
  • +1 (5 voturi)    
    Nu ca zic, da'vreau sa spun! (Marţi, 27 mai 2014, 7:14)

    TudorPadure [anonim]

    Domnule Dan Tapalaga,

    la asta : "Insa marele invins al acestor alegeri este Traian Basescu. L-a invins intai de toate publicul, dar a incasat o umilinta si din partea lui Dan Voiculescu. "

    PRESA/dumneavoastra nu are/aveti nici o vina?
  • 0 (2 voturi)    
    Ponta a reusit (Marţi, 27 mai 2014, 9:17)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    asa ca Udrea trebuie sa faca un pas inapoi!

    Este singura care afacut opozitie cat toti leaderii dreptei la un loc.

    Nu mi-as face griji pentru puterea lui Basescu de a coagula cu sau fara Udrea.