Daca va simtiti ghinionisti ca v-ati nascut in Romania...

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Vineri, 21 februarie 2014, 16:09 Actualitate | Opinii

Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
Dacă v-aţi simţit vreodată ghinionişti că v-aţi născut în România, priviţi acum la ce se întâmplă în Ucraina.

Dacă v-aţi săturat să faceţi parte din Uniunea Europeană, priviţi acum la ce se întâmplă în Ucraina.

Dacă vi se pare că Rusia (sau alt stat bogat şi autoritarist) poate deveni partenerul nostru, priviţi acum la ce se întâmplă în Ucraina.

Dacă vă pasă şi de altceva decât de circul politic dâmboviţean şi de buzele vedetelor de carton, învăţaţi din ce întâmplă acum în Ucraina.

E cea mai dureroasă dovadă a şansei istorice oferită României în ultimul deceniu; şi a faptului că nu suntem conştienţi de această şansă şi că muncim prea puţin să o transformăm dintr-un noroc întâmplător într-un viitor pe care să-l merităm.

Ucraina în februarie 2014. Cea mai frecventă scandare în Euromaidan nu este nici "Ukraina! Europa!", nici chiar "Slava Ukraina", ci obsesivul "Ze-ka het! Ze-ka het!". Înseamna (într-o traducere aproximativă): "Jos hoţii!" (sursa foto).



*** Nota: Ucraina este o tara complicata, dar majoritatea celor de acolo iti vor spune ca poporul ucrainean exista si este diferit de cel rus. Cultura ucrainenilor e puternica, Kiev-ul e un oras frumos cu mai multe cladiri renovate si strazi curate decat are Bucurestiul. Vecinul nostru din nord are cel putin la fel de multe resurse naturale si agricole precum Romania. Cu toate acestea, conform majoritatii statisticilor, ucrainenii traiesc mai rau decat romanii. 

Despre criza ucraineana va puteti informa mai in amanunt citind articolele de mai jos: Baricada în Kiev. Distanţa dintre Bucureşti şi Kiev este mai mică decât cea dintre Bucureşti şi Viena (foto Hotnews).


Din momentul declansarii protestelor in Euromaidan mai multi jurnalisti romani au scris chiar din Kiev:

  • In decembrie 2013, Laurentiu Diaconu Colintineanu pentru RFI aici si aici.
  • Tot in decembrie 2013, Radu Ciorniciuc a scris aici pentru Casa Jurnalistului.
  • Un dosar intreg despre Ucraina a aparut in Dilema Veche datorita lui Cristian Ghinea care a fost la Kiev in ianuarie 2014, unde a facut poze aici sau interviuri aici.
  • Tot in ianuarie 2014, Alina Matis a scris pentru Gandul aici.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

13445 vizualizari

  • -35 (55 voturi)    
    Smecheria cu "se poate si mai rau bucurati-va" (Vineri, 21 februarie 2014, 16:20)

    alex4321 [utilizator]

    Smecheria cu :

    "se poate si mai rau...asa ca Bucurati-va ca nu luati un glont in cap ca-n Ukraina"

    e o smecherie si o pacaleala de 2 bani

    care nu-ti face cinste ....

    E e o nesimtire sa-i arati unui popor ca al nostru

    care a ajuns intr-o mizerie crunta (40% sub pragul

    saraciei cf. eurostat, 4 milioane emigranti de foame,

    etc...) ca

    "se poate si mai rau..Bucurat-va ca nu luati un glont in cap ca-n Ukraina"

    Pentru asta vrei sa ne bucuram smechere?

    Ca scapam fara un glont in cap si lunetisti pe

    acoperisuri cum a mai avut cineva tupeul sa ne zica?

    Si nici macar asta nu-i adevarat:


    Pai noi am luat deja acele Gloante in cap Smechere

    pentru democratie : le-am luat si in Dec 89

    si si la Mineriade (daca n-ai aflat)

    Ukraina e acum in 1989 "al nostru"

    Ce o asteapta? Sa se uite la noi.....

    Suntem in halul asta SI pentru ca avem oameni care pot sa gandeasca ca tine
    • +22 (36 voturi)    
      Ce ai frate in cap? (Vineri, 21 februarie 2014, 16:29)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Gloantele din 1989 si mineriade le-ai luat de la PCR -> Iliescu ->FSN ->FDSN -> PDSR -> PSD -> USL!
      • -16 (28 voturi)    
        Si...PD-ul din ce se trage?????? (Vineri, 21 februarie 2014, 17:15)

        Amad [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Toate partidele se trag din FSN. Doar ca unii au mintea scurta. si tin minte doar ce le convine.
        • +1 (1 vot)    
          taci si sapa si nu te mai plange (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 15:18)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui Amad

          Astea sunt scuzele pe care le aud mereu: sigur ca capitalismul e rau, dar altceva mai bun nu avem. Doar nu vrei sa ajungem precum Coreea de Nord. Sigur ca UE e o varza de natiuni care abia functioneaza, dar altceva mai bun nu avem. Doar nu vrei sa ajungem ca Rusia. Totdeauna se invoca argumentul "hei, putea fi mai rau" si ti se arata una din tarile-sperietori ca nu cumva sa te plangi sau sa incerci sa schimbi lucrurile. Ciocu' mic, fa ce iti spunem, da banii incoa' si zi mersi ca nu te batem si nu te impuscam cum o fac ceilalti.
      • -14 (20 voturi)    
        De unu bas nu-ti aduci aminte? (Vineri, 21 februarie 2014, 18:11)

        La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Pt ca bas asta de care vorbesc era in PCR, si inca mare sef, nomenclaturist ii zicea atunci, cand in 89 s-au folosit gloantele. Iar la mineriada, un alt eveniment cu gloante, apare iarasi unu bas, mare ministru, subordonat lui iliescu dar si fost coleg cu acesta in partidul comunist, membru in FNS-ul de care vorbesti. Acum iti aduci aminte despre care bas vorbesc?
        • +1 (1 vot)    
          Dragilor (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 13:41)

          Sani [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

          Pentru cultura voastra generala - ala de USL-amist - eu am votat o singura data cu:
          1. PDL - la alegerile din 2012 doar ca sa fiu impotriva USL - si atunci mi se pare doar la Camera Deputatilor
          2. Basescu - doar impotriva lui Geoana si ...n-am mers la referendum.

          Aceste voturi le-am dat in lipsa de altceva!
          Intre doua rele l-am ales pe cel mai mic - dupa parerea mea!

          Ma rog, voi cei din USL-ama nu intelegeti ce inseamna logica.
    • +29 (39 voturi)    
      Probabil atit te duce capul... (Vineri, 21 februarie 2014, 16:37)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Autorul a vrut sa transmita ca toti cei care s-au saturat de UE si cauta preiteni spre est, recte USL, sa se uite nitel peste gard si sa vada ce fain e sa fii partener cu Rusii.
      Si ca noi nu ne dam seama ce noroc avem ca ne-au bagat aia in UE cu forta, desi eram corupti pina-n maduva oaselor. Si ca daca fortam nota cu statul de drept si ne dau aia afara din UE, ne paste fix ce vedem la vecinii ucrainieni.

      Da' tu probabil ai citit doar titlul dupa care te-ai apucat de aruncat cu laturi.
      • +2 (2 voturi)    
        autorul ... (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 9:47)

        jorea [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        si multi altii ca el, uita ca in Romania au murit 1204 oameni in 1989.
        strigand LIBERTATE.
        ucrainienii mai au pana acolo.
        • 0 (0 voturi)    
          Ucrainienii (Joi, 27 februarie 2014, 15:35)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jorea

          Diferenta e ca noi eram intr-un regim comunist, la ei regimul era democratic (adica puterea aleasa un urma unor alegeri libere).
          Daca vrei, poti compara ce se intimpla acu in Ucraina cu Piata Universitatii din '90.
    • +26 (34 voturi)    
      Ce-ar fi daca TOTI CHIAR AM MUNCI IN TARA ASTA ?? (Vineri, 21 februarie 2014, 16:37)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Ia hai sa mai terminam cu vaicarelile si sa mai punem mana pe treaba !
      Spui ca o ducem prost - asa este ! - dar cati nu trag chiulul de la munca si asteapta pomeni de la STAT ? Si nu ma refer la cei care sunt cu adevarat napastuiti - bolnavi sau cu cine stie ce probleme reale !

      De ce nu iesiti in strada pentru LOCURI DE MUNCA in loc sa cereti mai multa asistenta ?

      Ati votat PSD (in diverse forme) ani in sir - asteptand apoi 'sa vi se dea' !
      Vesti proaste : un stat care abia e pe linia de plutire nu-si permite asistenta sociala reala !

      In tara asta sunt atatea de facut ! Te uiti in multe sate sunt balariile cat casa iar oamenii stau la birt !

      Veneau inundatii - ei stateu sa se uite la soldati cum faceau maluri de pamant fara sa puna mana si ei sa faca ceva !

      Asta e adevarul ! Hai mai intai sa ne intrebam ce putem face noi insine si apoi sa avem pretentii sa 'ni se dea' / 'sa ni se faca' ...
    • +26 (34 voturi)    
      @alexutz, postac. (Vineri, 21 februarie 2014, 16:38)

      bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      4 milioane n-au plecat de foame. 2 milioane au plecat dupa ce a venit bunicuta la putere. 1 milion dupa ce au vazut ca aia 2 o duc bine. 1 milion au plecat dupa ce s-au deschis granitele. Mai usor cu minciuna pe scari.

      N-ai luat nimic in cap tu. Tu esti doar un individ care scrie de dragul de a se vaita. Esti o scuza de om. Imi pare rau ca atac omul si nu idee, dar n-am ce idee sa atac. Vad doar o scuza jalnica de individ care incearca sa deturneze o discutie corecta.

      Sub pragul saraciei in tara asta e doar cine ori nu mai poate ori nu mai vrea munci. Is multi aia care nu vor. Din motive de ei stiute. 40% sub pragul saraciei (o fi n-o fi asa, nu contest), dar 98% proprietari de apartamente. Vai saracii...

      Ucraina e ceea ce ar fi putut deveni Romania dupa '89 daca n-ar fi existat un Coposu, un Ratiu. E un stat ratat in care kaghebeul isi joaca meandrele cum vrea. Si in care europenii "curati" n-au destul curaj sa se bage sa faca ordine.
    • +14 (18 voturi)    
      ...smecheria ..... (Vineri, 21 februarie 2014, 16:49)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Smecheria este sa vezi cine si ce spune. Daca textul " se poate si mai rau, bucurati-va" vine de la Ponta sau altul ca el evident ca nu-l cred. Daca vine de la Dl. Mixich ma mai gandesc.
      Democratia seamana cu sanatatea cuiva: daca o ai este normal sa nu te doara nimic, sa mananci si sa bei orice, etc. Cand nu mai ai democratie ( sau cand esti bolnav) iti amintesti ce aveai inainte si te caiesti ca nu ai stiut sa pretuiesti ce aveai. (se mai cheama "evidenta prin lipsa"). Este subiect de meditatie nu de paralizie.
    • +14 (16 voturi)    
      Europa (Vineri, 21 februarie 2014, 17:06)

      Eowyn [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      In principiu sunt de acord ca "se poate si mai rau nu e o consolare", dar crezi ca suntem in halul asta din cauza ca suntem in Uniunea Europeana?
      Adica e vina Europei pentru situatia in care ne aflam, daca nu eram in Europa, eram mai putin saraci? Daca nu era Europa "emigrantii de foame" nu aveau unde sa mearga sa munceasca fara sa isi riste viata, ca nu puteau trece de granita..
      Iata ca ucrainienii considera ca merita sa isi riste viata pentru ca macar copii lor sa ia calea Europei.. De ce? Alternativa care le-a fost impusa li se pare insuportabila. Or fi stiind ei de ce..
    • +9 (11 voturi)    
      "amice" esti idiot (Vineri, 21 februarie 2014, 19:03)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      nestimabilul alex1234 mai da inca o dovada (daca mai era nevoie) a stupizenie intelectuale crunte care il caracterizeaza.

      "maestre", mergi pe forum la cancan, antena3 sau alte tabloide ieftine; te reprezinta mult mai bine
    • -1 (7 voturi)    
      bine spus (Vineri, 21 februarie 2014, 19:17)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      subscriu
    • -3 (5 voturi)    
      bravo ... (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 6:06)

      jorea [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      alex4321 !
  • +10 (14 voturi)    
    !! (Vineri, 21 februarie 2014, 16:23)

    corvus coraX [utilizator]

    Respect!
  • +11 (17 voturi)    
    Dureros de adevarat! (Vineri, 21 februarie 2014, 16:25)

    gabrieel [utilizator]

    Si totusi la noi oamenii accepta coruptia si vorba goala a celor pe care i-au votat si ii voteaza.
    Votul obligatoriu pare ca ar fi o solutie care sa inceapa o schimbare.
  • +19 (27 voturi)    
    Disperarea unui om normal (Vineri, 21 februarie 2014, 16:27)

    Sani [utilizator]

    Corect domnule Mixich!
    Va inteleg disperarea in a cauta modalitati de "deschide" ochii unei majoritati pasive si extrem de superficiale.

    Cred ca romanii accepta mituri, propozitii simple, le eeste greu sa analizeze fapte istorice - asta daca stiu despre ele.
    Socrul meu spunea ca ne-au distrus UE si SUA in acesti ani....am crezut ca-i sar in gat!
    Pentru el ucrainenii sunt tot rusi, sta la tara, Ceausescu a facut Casa Poporului, se uita la Antena 3 si ii cam place sa bea!
    Cred ca asta-i portretul standard al votantului PSD.

    Ei trebuie convinsi....cel putin sa stea dracq acasa!

    Ceilalti, mai "destepti" ar trebui sa inteleaga ca trebuie sa fii "dus de-acasa" sa preferi rusii sau chinezii europenilor.
    Adica sa preferi unor tipi care respecta niste reguli - asa cum le-au invatat ei acasa - cu altii care stiu sa le evite.

    Pentru informare: Ucraina, Tibet, Coreea de Nord - care a fost sprijinita de China, Polonia, Tarile baltice,.....,chiar si Romania - pentru uituci!
    • +12 (12 voturi)    
      :) (Vineri, 21 februarie 2014, 17:52)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      "Socrul meu spunea ca ne-au distrus UE si SUA in acesti ani....am crezut ca-i sar in gat!
      Pentru el ucrainenii sunt tot rusi, sta la tara, Ceausescu a facut Casa Poporului, se uita la Antena 3 si ii cam place sa bea!
      Cred ca asta-i portretul standard al votantului PSD."

      Confirm.
    • +5 (5 voturi)    
      pentru Dl. Sani (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 1:07)

      Tulthorel [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Domnule, (Sani) asta este cel mai bun comentariun pe care l-am vazut pe HN de cand salasluiesc si eu pe paginile redactiei respective. Cel putin partea "Pentru el ucrainenii sunt tot rusi, sta la tara, Ceausescu a facut Casa Poporului, se uita la Antena 3 si ii cam place sa bea!
      Cred ca asta-i portretul standard al votantului PSD." este 300% corecta, o cunosc din familie, am cel putin 3 cazuri. Felicitari!!!!
      • +2 (2 voturi)    
        Multumesc! (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 13:47)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui Tulthorel

        Ar trebui sa gasim si solutii nu-i asa?

        Pas_1:
        Sa se vanda palinca, vodca, tuica (tot ce depaseste 30 grade alcoohol) doar duminica intre 6.00 si 7.00 A.M, intr-un singur loc la cel putin 20 km de cea mai apropiata localitate!

        Pret minim = 100 lei...paharelul!
      • 0 (2 voturi)    
        Dragilor (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 14:33)

        soringusar [utilizator] i-a raspuns lui Tulthorel

        Sunt votant de dreapta. Am participat la revolutie in 1989. Consider ca evenimentele de la noi din vara 2012 au despartit clar valorile oamenilor politici si comentatorilor politici (ex: d-nii St Tanase , Cristian Pirvulescu si altii) in pro-democratie si cleptocratie.
        Nu urmaresc Latrina 3 si nici alte porcarii TV tip Ana Pauker
        Totusi:
        -in timpul lui Ceausescu si la initiativa lui s-au construit unele obiective mari care acum nu se pot face din cauza furturilor en-gros
        -ucrainienii sunt rusi ca si mentalitate
        -mi-e teama de o preluare a puterii la Kiev de catre elemente nationaliste care nu se vor purta frumos cu romanii , ungurii , polonezi din Ucraina.
        -se poate instaura haosul si anarhia
        -tot restul estic al Ucrainei industrializat , zonele turistice din Crimeea sunt cam rusofone.
        -tembelul de Ianukovici a gresit cumplit deschizand focul asupra demonstrantilor, trebuia gasita o solutie pasnica la cererile oamenilor.
        -interesul Romaniei este integrarea europeana pt. Republica Moldova pana la Nistru .
        -nu cred deocamdata in integrarea europeana a Ucrainei , Georgiei , Turciei. Pur si simplu nu sunt fezabile.
    • 0 (2 voturi)    
      News Flash! (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 13:08)

      Garett [anonim] i-a raspuns lui Sani

      Ucrainienii sunt tot rusi!
      News Flash 2: O bucata din Ucraina a fost furata de la Romania. Mai multe bucati, de la Polonia si Cehoslovacia.
      Asa ca ar fi o idee sa-i cainati mai putin, isi merita soarta, un stat umflat artificial, prin rapt, nu poate rezista la nesfarsit. Cu cat se rupe mai repede cu atat mai bine!
  • +4 (16 voturi)    
    Ucraina era un failed state (Vineri, 21 februarie 2014, 16:29)

    bogdan192 [utilizator]

    Si toata lumea stia asta.
    Toti europenii astia care isi arata neputinta azi stiau foarte bine ce au la granite. Toti incompetentii si politrucii impotenti din CE si PE stiau ca in Ucraina candva va exploda buboiul, dar l-au zgandarit in continuare.

    Putin stia foarte bine ca nu trebuie decat sa mentina morcovelul in fata japitelor alora de "magnati" de carton ca sa fie pace si liniste acolo.

    Nici unul din ei nu a luat in calcul serios posibilitatea ca oamenii aia de acolo chiar sa-si doreasca atat de mult libertatea. Si sa fie gata s-o plateasca cu morti si durere. Poate doar americanii, dar aia-s mult prea departe si mult prea ocupati acum.

    Asa ca in dulcele stil al doamnei Nuland, nu pot oferi decat un "Fuck the EU" Uniunii. Si un "sictir" scarbit lui Putin. Macar de la un fost kaghebist nu se asteapta nimeni nimic bun.

    Daca as fi un Ucrainean acum mi-as dori doar vreo 3 lucruri:
    1: Sa-i spanzur de picioare si sa-i las la uscat pe toti aia care au dat ordin si executat ordinul de foc ucigator cu munitie de razboi asupra populatiei civile.
    2: Sa ii inlocuiesc cu unii care fura mai putin si nu vor trada pentru un miliard-doua.
    3: Sa ma apuc sa reconstruiesc tot. De la capat. Fara sa ma frece rusii sau europenii la icre.
    • +9 (13 voturi)    
      Tare (Vineri, 21 februarie 2014, 16:42)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

      Te referi la o jucarie pe care o repari dupa-masa acasa si-i spui Ucraina...sau Romania!

      Aia o faci singur, fara sa te frece nimeni la cap!

      PS: Esti vreun adolescent de semeni cu Ponta la gandire asa de mult?
      • -5 (7 voturi)    
        Ma refer la o natie numita Ucraina (Vineri, 21 februarie 2014, 16:52)

        bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Poti sa ma ridiculizezi. Poti sa incerci sa faci baza de mine. I wont mind.

        O sa vreau sa te uiti totusi in urma peste cateva luni, cand Ucrainienii se vor fi intremat un pic. O sa-i intrebe cineva sigur "Unde vreti baieti?". Si putini or sa raspunda "In Europa" dupa ce au vazut ce poate face Europa pentru ei. Si e mare pacat, ca inainte erau mai multi. Si Rusia abia asteapta.
    • +6 (6 voturi)    
      o mica observatie.. (Vineri, 21 februarie 2014, 18:13)

      Eowyn [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

      la punctul 3..
      Ar fi interesant de aflat cum reconstruiesti tot de la capat (chiar si nefrecat la icre), daca nu ai bani (esti falit..), nu ai cu cine (oamenii cu care i-ai inlocuit pe primii chiar daca fura mai putin tot fura, deci nu construiesti ceva durabil cu niste hoti.. ) si in plus ce anume construiesti daca nu ai resursele umane si materiale care sa te faca competitiv la nivel mondial...Singur, izolat, in lumea de azi, nu mai construiesti decat o mare iluzie..
    • 0 (6 voturi)    
      Frumos (Vineri, 21 februarie 2014, 18:21)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

      Mie imi place ce ai scris. Asa , mai sincer. Dar romanii nu prea iubesc sinceritatea, ei sunt permanent cu un scut in fata
  • -14 (18 voturi)    
    Eu vad alta invatatuta cand ma uit la Ucraina (Vineri, 21 februarie 2014, 16:42)

    adi69 [anonim]

    Si anume ca, totusi PSD si Ilici nu au fost (nu sunt) atat de pro-rusi cum tot s-au tot auzit acuze. Daca erau intr-adevar asa, puteau face ce a facut Ianukovici. Chiar daca incepusera negocerile de aderare la NATO pe vremea lui Constantinescu puteau zice Niet cand au venit la putere sau puteau zice pas la inceperea negocierilor cu UE.

    PS. Astept minusurile si injuraturile...
    • +6 (6 voturi)    
      Mineriade (Vineri, 21 februarie 2014, 17:54)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui adi69

      Mineriadele de unde crezi ca se trag?
    • +1 (1 vot)    
      Nici -, nici +, nici înjurături, dar (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 4:30)

      marius v [utilizator] i-a raspuns lui adi69

      îți reamintesc faptul că, pentru PSDiști, UE și NATO au fost doar surse de îmbogățire rapidă. Șpăgile care au ieșit din cele două afaceri au fost enorme. Cum crezi că au apărut miliardarii de carton?! De unde au răsărit averile acelea fabuloase, pe care alții le-au făcut în mai multe generații?! Și încă un aspect pe care lumea nu vrea (sau nu poate) să-l realizeze: cu excepția guvernelor Boc și Ungureanu, în restul timpului, PSD a fost mereu la putere (citește CU ACCES DIRECT LA RESURSE), fie în mod explicit, prin vot, fie din umbră, cum s-a întâmplat în timpul CDR și în guvernul minoritar Tăriceanu. 4 ani din 23 au fost îndepărtați de la cașcaval, iar asta i-a înnebunit, pur și simplu.

      Ion Iliescu iese din ecuația asta. El nu s-a mânjit cu bani. Doar cu sânge.
  • +7 (13 voturi)    
    Excelent articol d-le Mixich !! (Vineri, 21 februarie 2014, 16:42)

    Luke1 [utilizator]

    Asa este ! Trebuie sa fim recunoscatori pentru ce avem - atat cat este !
    Daca nu avem mai mult - trebuie sa ne intrebam mai intai pe noi insine daca am facut tot ce depindea de noi !
    Hai sa ne uitam putin la americani : evident, ca orice natie au lipsurile si limitarilor lor DAR au o mare calitate : sunt PRAGMATICI ! Nu stau sa-si planga de mila ! Se ridica si trec la treaba ! ASTA TREBUIE SA FACEM SI NOI !
  • -14 (18 voturi)    
    Nici tu nu prea crezi ce spui (Vineri, 21 februarie 2014, 16:42)

    SirJ [anonim]

    Ai impresia ca a fi in UE e o mare chestie? Crezi ca adevaratul scop al manifestarilor din Ucraina este aderarea la libertate si democratie europeana? Crezi in iluzia independentei unei tari de calibrul Romaniei sau Ucrainei sau in realitatea sferelor de influenta ale marilor puteri? Lecturezi carti de istorie ca pe basme? Ai impresia ca scepticismul constructiv e doar un obstacol in calea progresului si a civilizatiei?
  • +14 (16 voturi)    
    Lectia ucrainiana (Vineri, 21 februarie 2014, 16:42)

    Justin Puscasu [anonim]

    Lectia intamplarilor din Ucarina este ca pana si cel mai inversunat si mai bine sustinut regim dictatorial poate fi dat jos.
    E aproape imposibil sa lupti cu niste oameni care nu mai au ce pierde si, la un moment dat, niste lunetisti si gloantele lor nici nu mai conteaza.
    Astept cu interes Maidanul din Piata Universitatii.
    • -3 (11 voturi)    
      Astepti de pomana.. (Vineri, 21 februarie 2014, 17:05)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui Justin Puscasu

      Dupa postarile de aici se pare ca vei astepta mult si bine.

      La no,i daca spui ceva de Base', sigur ca esti USL-is. Daca spui ceva de Ponta sigur esti Basist. La ata se reduce logica romanului.
      • +1 (7 voturi)    
        Nici o sansa (Vineri, 21 februarie 2014, 17:35)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Amad

        Cu ce vrei sa inlocuiesti uslamismul?!

        In tara colcaie uslamismul, prostia si saracia. N-ai nici o sansa sa aduci altceva la putere decit uslamism.
        • 0 (6 voturi)    
          Cu ce propui? (Vineri, 21 februarie 2014, 18:28)

          Amad [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Nu exista uslamism. Poate doar in mintea ta.
          Ceea ce se intampla acum este doar lupta pentru puterea de a face bani nemunciti. La fel a fost si pe vremea CDR-ului dar si a PDL-ului. Si ei au fost votati tot de aceiasi romani.
          Prostie, saracie, da, exista la tot pasul.
          Dar lumea si-a pus candva speranta in CRD si a luat teapa, a mai incercat odata cu PDL. Din nou teapa.
          PSD, PC, PNL ies din discutie.
          Totusi sa nu uitam cat de pupati in fund au fost cei din PUNR, de ambele parti. Doar pt. cateva voturi. Cam la atat se reduce politica la noi.
          Zi-mi si mie niste politicieni care nu au pupat in fund politicienii din celelate partide doar pt. a ajunge la putere? Zi-mi un politician care in ultimii 10-15 ani a fost in acelasi partid fie el la putere sau in opozitie.
          De dat sfaturi fara a tine cont de ziua de ieri e infantilism.
          • 0 (0 voturi)    
            Revolutie lenta (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 12:55)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Amad

            Care zi de ieri? Aia fara speranta in justitie si stat de drept?

            N-avem ce face cu politicienii nostri. Ei vor accepta transparenta sau la revedere. Daca au furat in trecut, iarasi la revedere. Daca incearca sa subjuge iarasi justitia, ca in trecut, atunci iarasi le vom spune La multi ani la puscarie.

            Revolutia transparentei si a statului de drept se produce chiar acum. Si nu este deinstaureaza vidul de putere. Institutiile statului loc lenta. Coruptia primeste lovituri grele, zilnic. Cercul se inchide. Romania nu este guvernabila momentan, dar nici nu se functioneaza independent fata de politicieni. Traim o revolutie lenta spre statul de drept.

            De aceea nu ma intereseaza sa instaurez vreo putere noua. Romania se insanatoseste din mers, iar Europa si NATO ne ajuta si mai ales, ne protejeaza fata de convulsii violente. Rolul politicului scade in societate si economie. Pe ansamblu evoluam spre bine. Un pic prea lent fata de dorintele noastre. Dar totusi sanatos. Romania traieste o experienta unica in Europa. Foarte interesanta.
  • +9 (11 voturi)    
    Zeka = puscarias (Vineri, 21 februarie 2014, 16:53)

    Bogdan [anonim]

    Зека геть! Zeka heti! Inseamna "Jos puscariasul!", aluzie la trecutul de puscarias al acestui criminal. In rest felicitari domnule Mixich. Ati avut cele mai obiective si mai corecte relatari si materiale despre Ucraina si ceea ce se intampla acolo.
    • +9 (11 voturi)    
      Mixich, un model (Vineri, 21 februarie 2014, 17:24)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Nu numai obiective si corecte reportaje dar scrise cu suflet, pornite din patriotism. Ce putem invata noi de la Ucraineni, asta e intrebarea. SA ne unim impotriva clicii de la Putere, plagiatului, coruptiei, imposturii...
      Din cite stiu Mixich este el insusi catolic? Poate croat? Nu conteaza deloc, important este ca toti cei care credem in valorile europene, romani, maghiari, tigani (da, tigani..) la Nord sau la Sud de Carpati sa si luptam ptr ele prin exemplul personal dar si denuntind coruptia, minciuna, impostura. Ziaristii nostri nu sint asa haituiti ca rusii sau ucrainenii nu au motive sa se scalde in mediocritate, manipulare si minciuna. D-l Vlad Mixich,un altfel de ziarist... Mai ales la sanatate dar pe problema Ucrainei ne-a tinut pe toti cu sufletul la gura. Felicitari!!
  • -12 (14 voturi)    
    maidanul romanesc (Vineri, 21 februarie 2014, 16:56)

    pecere [utilizator]

    Va fi condus de Mircea Badea pentru a-l da jos pe Basescu si toti lingaii din jurul lui.
    Uitati-va bine la ukraina sa stiti ce va asteapta,sange durere,,gloante ,pietre in cap si lista e lunga.
    • +6 (10 voturi)    
      Cuuum sa nu! (Vineri, 21 februarie 2014, 17:33)

      Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui pecere

      Abia asteapta romanii sa-si riste viata in strada pentru libertatea si prosperitatea varanului. Asa ceva chiar ca numai unul ca Badea ar face! Sau poate nici el. Baiat destept si descurcaret cum il stim, nici nu termina judecatorul de pronuntat sentinta Voiculescului si Badea canta deja la alta masa ;) .
  • -7 (11 voturi)    
    noi ne-am lamurit cu UE (Vineri, 21 februarie 2014, 17:27)

    Andrei [anonim]

    Noi ne-am lamurit cu revolutia si UE. Numai cei bogati, oamenii corupti si coruptibilii, politicienii vor profita de pe urma revolutiei iar cei tineri isi dau viata iar mai apoi datorita batjocurii puterii isi iau talpasita si pleaca din tara. Asa ca ne-am ales cu nimik din relatia cu UE. Toti copii si tinerii, crema societatii este dincolo, mai bine de 3 milioane de tineri ...si zicem ca trebuie sa ne mandrim ca stam in UE ? CU ce ?
    • +2 (2 voturi)    
      unde au plecat cele 3 milioane??? (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 10:35)

      nickart [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      la rusi, chinezi, nord coreeni??? normal ca in UE sau lumea civilizata, voi ce ziceti ca UE nu va adus nimica bun puteti pleca la rusi
  • +8 (10 voturi)    
    Felicitari pentru articol (Vineri, 21 februarie 2014, 17:39)

    mucenic [utilizator]

    Scurt si la punct! Ucraina este un exemplu pentru romani cum ar trebui sa reactioneze daca PSD va reusi sa acapareze toata puterea dupa plecarea lui Basescu.si va incerca sa realinieze tara cu rusii. Poate este bine romanii sa-si arate suportul fata de ucrainieni cu mai multa energie PSD sa ia aminte.
  • +2 (4 voturi)    
    Romania - ucraina (Vineri, 21 februarie 2014, 17:54)

    mihai [anonim]

    Cred ca artcolul domnului Mixich ar fi putut avea si titlul ,,Din patriotism pentru Romania, despre Ucraina,,
  • +5 (5 voturi)    
    adevarul despre ucrainieni (Vineri, 21 februarie 2014, 18:03)

    AlexandruTeodoreanu [anonim]

    "poporul ucrainian există" dar e cel mai dezbinat popor din Europa de la apariţia lui cu această denumire (sfârşitul sec.XIX) şi până stăzi. Până în sec XIX n-a existat o conştiinţă naţională ucrainiană, în primul rând pentrucă dialectele vorbite în spaţiul de astăzi al Ucrainei erau mult diferite şi grupurile etnice erau denumite după dialectul vorbit (astfel, la acea vreme, existau oficial: rutenii, rusinii, huţulii, cazaci zaporojeni de pe Nipru, cazaci de la Don ).Crearea noţiunii de "ucrainieni" a fost o diversiune bine pregătită de Imperiul austro-ungar prin serviciile secrete conduse de contele Stadion, cu scopul de a crea o naţiune (ucrainiană de la Ocraina=Margine căci în sec. XVI-XVII aceste etnii s-au aflat mereu la marginea fie a Regatului Poloniei, fie la Margina Rusiei) care să fie opusă românilor şi polonezilor în scopul bine cunoscut "divide et impera".Astfel au apărut ucrainienii şi ei dezbinaţi, mai ales după Primul Război Mondial, în proruşi (majoritatea ortodocşi şi vorbitori de l.rusă trăind în Estul Ucrainei de azi) şi proaustrieci (catolici sau greco-catolici trăitori în fosta Galiţie în Vestul Ucrainei de azi)
  • +7 (7 voturi)    
    Nu mai comparati Romania cu Ucraina (Vineri, 21 februarie 2014, 18:18)

    OmulNou [utilizator]

    Nu sunt deloc asemanatoare, una este sub puternica influenta a Rusiei si in cealalta coalitia de la putere (USL) incearca sa ne aduca in sfera de influenta a Rusiei. Desi putem scanda si noi "jos hotii" cu maxima justificare.
  • +2 (2 voturi)    
    Cine ar fi crezut... (Vineri, 21 februarie 2014, 18:37)

    alvarados sentimento [anonim]

    Ca sa vezi...cum e si cu libertatea asta, pare ca in comunism s-a dezvoltat cea mai anticomunista oligarhie din cate fura. Si fura, nu se joaca.
    Sunt mai rai ca burghezii, ca aia macar tindeau spre aristocratzie, care tot avea un set de reguli, o minima onoare.
    Deh...ce se naste in sange moare in sange...de-ar exploda macar odata. Complicat sa intzeleaga lumea ca nu cu jandarmii trebuie sa se bata. In fond si aia...tot niste parlitzi.
    Daca i-ai vedea alergandu-i pe mosie, sau pe la 'monticarlo...ehe...altfel le-ar tremura izmenele.
    Dar vine si aia. Ura.
  • +1 (3 voturi)    
    continuare la adevărul despre ucrainieni (Vineri, 21 februarie 2014, 18:42)

    AlexandruTeodoreanu [anonim]

    Ucrainienii ultranaţionalişti şi extremişti îi regăsim mai ales în Vestul Ucrainei (vorbind dialectele rutean şi rusin). Pentrucă mulţi ruteni şi rusini au migrat, din cauza războaielor purtate de imperiile habsburgic şi ţarist, în Bucovina, Nordul Basarabiei şi Maramureş (circa 100.000 de suflete), primind un fel de azil politic în aceste zone, beneficiind de ospitalitatea românească, statul Ucraina creat pentru câteva luni în anii 1917/1918 (ba socialist, ba capitalist) a emis pretenţii teritoriale, în dauna României, pentru zonele locuite de refugiaţii ruteni sau rusini (asa cum au emis si in prezent, fiind ajutaţi, chiar şi de români trădători ca Emil Constantinescu sau Ion Iliescu, să-şi alipească teritorii care nu le-au aparţinut niciodată: Nordul Bucovinei şi Ţinutul Herţa).Astfel demonstrez , domnule Mixich, că poporul ucrainian seamănă f.bine cu poporul rus în ce priveşte instinctele IMPERIALE, dar ucrainienii naţionalişti sunt mult mai perfizi în aplicarea politicii de deznaţionalizare ("ucrainizare" mai ales după 1993) PE CARE O CONTINUĂ ŞI ACUM AGRESIV CU SPRIJINUL COZILOR DE TOPOR ROMÂNEŞTI care au ieşit la iveală în condiţiile crizei politico-militare - vezi deputatul Ion Popescu). Cultura ucrainienilor nu e "puternică" cum susţineţi: ei ştiu în adevăr să fure din cultura, folclorul şi obiceiurile altor popoare (mai ales de la românii din Bucovina - vezi chiciurile din muzică, port naţional) aşa cum ne-au confiscat teriitorii şi ne-au confiscat istoria (citiţi istoria Ucrainei - o compilaţie de istorie rusească, poloneză, austro-ungară, românească împănată cu falsuri istorice grosolane în favoarea legitimării unui STAT CREAT ARTIFICIAL de marile puteri, sfidând adevărul istoric, sfidând soarta a sute de mii de români, polonezi, unguri ş.a. sfidându-l pe Dumnezeu).Tocmai pentrucă au o cultură subţirică (care se învârte în jurul lui Taras Sevcenko - care a ceat de altfel mai mult în limba rusă - lucru ascuns de autorităţile de astăzi) au ajuns xenofobii
  • +3 (5 voturi)    
    felicitari (Vineri, 21 februarie 2014, 19:04)

    carmen [anonim]

    Ma bucut tare mult sa vad astfel de oameni FELICITARI d-le Vlad Mixich
  • +2 (4 voturi)    
    continuare adevărul despre ucrainieni (Vineri, 21 februarie 2014, 19:11)

    AlexandruTeodoreanu [anonim]

    au ajuns xenofobii europei (citiţi studiul făcut în anii 1994-2004 de ue împreună cu ucraina publicat de dan dungaciu în "moldova ante portas" şi veţi vedea cum românii sunt consideraţii de minunatul popor ucrainian un popor de mâna a doua, tolerat în ucraina şi care ar trebui să fie slugile lor în comerţ şi la coarnele plugului.de asta ucrainizează şi grădiniţe şi au reuşit aproape să desfiinţeze secţia de limba română din cadrul facultăţii de filologie cernăuţi (două locuri sunt ocupate deja de studenţi ucrainieni care fac alfabetizare în limba română, pentrucă s-a introdus obligatoriu examen la l.ucrainiană la secţia de limba română !!! e revoltător!) spre edificare citiţi cele 2 articole ale feliciei toma apărute în ziarul zorile bucovinei (de astăzi 21.02.2014) din cernăuţi şi on line. cu 2 lucruri sunt de acor:
    1. la ei se trăieşte mult mai greu (profesorii şi medicii de ţară, ca să supravieşuiască fac şi agricultură.cei de la oraş au salariile mai mari - un paradox, dar şi aici majoritatea au câte un lot de pământ în afara oraşului), pentrucă au mult mai mulţi miliardari (21) şi corupţi, crima organizată e mai puternică, 80% se lucrează la negru, ca urmare acum s-a instaurat haosul şi anarhia (administraţia e blocată, băncile sunt închise, etc.), nu s-a făcut nicio reformă, justiţia este total dependentă de factorul politic (vezi cazurile timoşenco şi luţenco), ziariştii sun ucişi în stradă.....
    dar dacă rămâne ponta la guvernare cu psd-ul s-ar putea să-i prindem din urmă!!
    2. trebuie să luăm exemplul pozitiv de la cei tineri (ceva mai democraţi şi mai puţin xenofobi) şi să fim mai fermi şi mai uniţi în a ne apăra drepturile inclusiv în stradă, dar paşnic (cum au ieşit tinerii în bucureşti pentru roşia montanăî, tot aşa trebuie să iasă pentru statul de drept, pentru justiţie şi presă independente de politic şi economic)
    din păcate şi românia, datorită diversiunilor tip kgb începute încă din 2009, este condusă de hoţi. jos cu ei!
  • -4 (6 voturi)    
    Un articol axat pe ideea... (Vineri, 21 februarie 2014, 19:41)

    mcris [utilizator]

    ..."se poate si mai rau". Tipic mioritic. Va mai mirati ca sunt pline orasele de rahat de caini, sunt cred milioane care se opun eutanasiei, dar n-ar strange rahatul cainelui propriu de pe strada nici n-ar adopta vreun caine fara stapan. Va doare de ucraineni? Pe mine ma doare de nordul Bucovinei, de cele doua judete romanesti din nordul Deltei Dunarii, acum la ucraineni si de Moldova de peste Prut. Ucranienii au luat teritorii si de la Polonia si de la Slovacia, cu care Romania avea granite la nord.
    • 0 (0 voturi)    
      O stire de pe 23 Februarie: (Luni, 24 februarie 2014, 14:37)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui mcris

      Ucraina a abrogat legea privind limbile regionale, inclusiv romana. Nationalismul ucranian a venit la putere. Chiar credeti ca aveti motive de bucurie?
  • +1 (1 vot)    
    Daca va simtiti ghinionisti ca v-ati nascut in... (Vineri, 21 februarie 2014, 23:21)

    mcm [anonim]

    De fapt, dle Mixich, problema nu e celebrarea vremelnicului nostru noroc de a fi în CE, ci aceea dacă, atunci cînd Ponta & comp vor stabili că pentru noi e mai interesantă Rusia și China decît apartenența la o comunitate europeană, vom ieși la fel ca ucrainienii și vom da dovadă de intensitate, de intansigență morală și spirit de sacrificiu. Acesta este întrebarea relevantă. Restul, cu nu ne dăm seama de norocul nostru etc. - a se lăsa mai moale. E aici (aproape) o generalizare jignitoare. Cred că pentru aceia care vă citesc acolo unde scrieți e o evidență. Dacă, insă, vreți să-i convingeți pe ceilalți - duceți-vă și pledați-vă cauza la Antena 3. Ar fi greu, nu? Poate trageți o concluzie interesantă.
  • +2 (2 voturi)    
    sunteti intr-o eroare d-le Mixich (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 0:08)

    nede [anonim]

    de ce sa nu ne simtit ghinionisti? Ce rezultat pozitiv a adus "Piata Universitatii" din anii '90? A avut cumva rezultat aplicarea punctului 8 de la Timisoara? Nu..dimpotriva...dupa 25 de ani , aceeasi cloaca de securisti, turnatori cu toate neamurile lor , conduc si fura Romania..in timp ce , poate in Ukraina, protestele vor avea alt rezultat.
  • 0 (0 voturi)    
    ai dreptate (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 0:47)

    nedumeritul [utilizator]

    ai dreptate domnule, hotia fara limite i-a adus la exasperare pe ucrainieni. De aceea striga "jos hotii"
    Pe ei nu-i intereseaza ca sunt in europa ,america,oriunde pe pamant....dar sa se termine cu hotiile.Ajunsi miliardari peste noapte fara sa munceasca...la bogatie extrema.
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 10:22)

    gogu [anonim]

    Foarte bine,

    sa scape de sub dictatura si sa ajunga in UE unde sa isi dea toate resursele pe nimic :D

    Gogu
    • 0 (0 voturi)    
      continuare la adervarul despre ucrainieni (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 13:46)

      monica [anonim] i-a raspuns lui gogu

      da...oamenii mor , sunt sute de raniti...hotii sunt dati jos , dar vin altii mai puternici si mai greu de dat jos ! asta sa invete ucraunieni de la noi !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ghinionist ca sunt roman (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 19:04)

    johnny [anonim]

    Cand vad cat au putut sa lupe oamenii aia, au murit pentru ceea ce credeau, ma face sa ma gandesc cat de ghinionist sunt ca sunt roman. Oare noi mai putem sa incercam inca o data dupa teapa pe care ne-am luat-o in 89?