Ce zici, guppy?

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 19 februarie 2014, 15:18 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Imaginati-va cealalta parte a ecranului ca un acvariu urias. Cativa oameni, mereu aceiasi, hranesc seara de seara, de ani de zile, la ore fixe, coloniile de guppies cu un meniu fix. Indopat din greu cu cuvinte cheie si fraze sablon, guppy stie ca: Basescu e scandalagiu si dictator, guvernul Boc a fost o catastrofa, Ponta si Antonescu sunt viitorul tarii, aia jefuiau tara iar astia mor de grija ei. Aplecati-va usor in fata acvariului, bateti usor in geam si intrebati in soapta: hei, guppy, ce mai zici tu?

Cum ti se pare circul cu Ponta si Antonescu? O tin tot intr-un scandal din prima zi de guvernare iar de doua saptamani se macelaresc intre ei. Parca si in defuncta conventie democratica era mai multa liniste. Stiu ca nu-ti spune nimic, sunt 15 ani de atunci. Cum ti se pare totusi batalia pe ciolan de azi? Ce zici cand vezi cum fura astia, cum mita incepe de la un milion de euro insus in cel mai cinstit guvern? E bine, guppy? Totusi, cred ca iti scapa ceva esential. Uiti ca Antonescu era viitorul tarii? Ieri il aplaudai cu ochisorii scosi din cap. De ce-l urasc azi toti cei cu care se pupa ieri pe frunte? Ce i-a apucat? Poate ti l-au sters din memorie pe Antonescu. De cateva luni bune n-a mai trecut prin fata acvariului. L-au evaporat. Aminteste-ti, guppy. Pe Antonescu trebuia sa-l alegi presedinte, remember? (De vizionat clipul de mai jos neaparat cu sunet)



Hei, guppy, nu te lasa pacalit iarasi de proprietarii de acvarii, vestitii moguli. Spalatorii creierului tau. Daca simti ca poti, gandeste putin de unul singur. N-ai castigat nimic, nici o muscultia in plus. Esti tot pe uscat, cum ar veni :) Guppy, povestea cu amanarea ratelor e o smecherie in care nici bancherii nu cred. Stim, stim, guppy, Basescu e de vina pentru toate astea. Din cauza lui iti merge prost. Incearca, orice s-ar intampla, sa faci un mic efort de memorie. Sunt doi ani de cand USL-ul conduce tara. Sau USD? Iar s-a zapacit guppy, clipeste des (sau astia nu clipesc?) si scoate bule. Din fericire, nici un pericol. Guppy inghite pe nemestecate tot ce pica de sus, meniul fix putin adaptat la noile vremuri. Peste ceva timp, coloniile intregi de pestisori prinsi in plasa minciunilor vor sti ca: Antonescu e scandalagiu, liberalii au fost o nenorocire, Ponta e viitorul tarii iar Iohannis e un anonim, asteptand mai departe sa fie eliberati de dictatura lui Basescu. Si viata in acvariu continua tot asa.


Citeste mai multe despre   






















13143 vizualizari

  • +37 (41 voturi)    
    trist (Miercuri, 19 februarie 2014, 15:28)

    amanda13 [utilizator]

    Dar cum nu se poate mai adevarat! Astept sa vad ce zice si guppy de la Observator cultural. Sau guppy de la voxpublica!
    • +30 (32 voturi)    
      guppy nu zice nimic... (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:11)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      el sta ca prostul si inghite orice...asteapta uleiul si micii care o sa curga la europarlamentare...
      • -3 (3 voturi)    
        Reacţionăm şi noi (Joi, 20 februarie 2014, 14:13)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

        când Băsescu vrea să ne bage rechini în acvariu. Guppy in acvariu, rechinii afară.
    • +9 (9 voturi)    
      Ce tare (Joi, 20 februarie 2014, 9:03)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      Par chiar fericiti guppyies astia :), banuiesc ca vb. intre ei despre ce au mai facut azi, ce au papat azi ....

      Sper sa se obisnuiasca cu meniul pt. ca urmeaza sa fie neschimbat o lunga perioada de timp.
  • +19 (23 voturi)    
    tank fish... (Miercuri, 19 februarie 2014, 15:35)

    taicapareza [utilizator]

    fishy job :)
  • +19 (23 voturi)    
    Guppy (Miercuri, 19 februarie 2014, 15:35)

    DistantObserver [utilizator]

    Oare guppies citesc?!
    • +24 (28 voturi)    
      Pai asta e problema (Miercuri, 19 februarie 2014, 15:43)

      Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui DistantObserver

      Ca guppies nu citesc niciodata hotniuz.
      Poate sa scrie nenea Tapalaga romane intregi ca guppies nu intra pe site-uri basiste.
      Asa au fost invatati de mici.
    • +26 (30 voturi)    
      intreaba-i (Miercuri, 19 februarie 2014, 15:47)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui DistantObserver

      direct pe mazeta, dumitrica, jiji, antitot, evoque, finutza, xrogo si diebase.
      Dar cred ca din moment ce scriu stiu si sa citeasca.
      Doar ca nu pricep.
      • +1 (3 voturi)    
        "...din moment ce scriu..." (Joi, 20 februarie 2014, 9:33)

        DistantObserver [utilizator] i-a raspuns lui hmara

        da' de unde stim noi ca guppies scriu?
    • +7 (7 voturi)    
      Oare guppy (Joi, 20 februarie 2014, 9:17)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui DistantObserver

      ar vota un rechin şef de acvariu?
  • -28 (30 voturi)    
    guppy (Miercuri, 19 februarie 2014, 15:43)

    gata [anonim]

    Inteleg ca si mamicuta si taticutul tau sunt??!!!!
  • -35 (53 voturi)    
    Dar tu ce zici Guvidule? (Miercuri, 19 februarie 2014, 15:50)

    alex4321 [utilizator]

    Dar tu ce zici Guvidule?

    - Tu ce zici Guvidule daca ti se inchide spitalul din comuna si mori cu zile in fata spitalului inchis ?

    - Tu ce zici Guvidule daca ti se taie salariul de 10 milioane cu 25% si ai 2 copii de hranit?

    - Tu ce zici Guvidule daca mii de paturi de spital iti dispar si spitalele devin supraaglomerate si mizerabile ?

    - Tu ce zici Guvidule daca scoala din comuna ti se-nchide si copilul tau face 5-10-20km pe jos pe zi prin zapada ploaie si noroi?

    - Tu ce zici Guvidule daca statul se imprumuta cu 20 miliarde din banii tai ca sa subventioneze Bancile straine cu 14 miliarde de EU, doar ca sa-si mentina profiturile si asa uriase?

    - Tu ce zici Guvidule daca presedintele e de acord sa-ti otraveasca pamantul si apa prin vinderea pe nimic in parteneriatul strategic a gazelor de sist cu 3.5%?

    - Tu ce zici Guvidule daca presedintele face lobby desantat pentru cianurile de la Rosia Montana (care cica "s-ar si evapora") si indrazneste sa faca legi de nationalizare a pamanturilor motilor din regiune pe care-i face bolsevici (nemaivorbind ca face lobby sa se dea pe nimic tot aurul tarii)?

    - Tu ce zici Guvidule daca intr-o tara in care multi mor de foame fata presedintelui ca notar de nota 5 ia 20.000 de EU pe luna iar presedintele vesnic bugetar cu fata pseudo-bugetara isi pernit sa-si cumpare ca cel mai mare ciocoi 300 de ha cu fabuloasa suma de 1 milion de dolari

    Se pare ca ziaristul Guvizilor :
    Tapalaga are amnezie la lobul drept al creierului si e surd de urechea dreapta scotand doar bule pe nara dreapta si vorbind in nestire doar cu buzele din partea stanga

    Concluzia pe care Guvizii o ascund (ca si Guppizii) este urmatoarea:
    PDL si fostii asociati = PSD si fostii si actualii asociati
    = Aceeasi Mizerie !

    Uniti salvam Toata Romania !

    Tapalaga, sper macar sa respecti dreptul la libera exprimare Guvidule si sa-mi publici coimentariul
    care e exact in tonul articolului tau !
    • +37 (45 voturi)    
      faptul (Miercuri, 19 februarie 2014, 15:57)

      Dan Tapalaga [hotnews.ro] i-a raspuns lui alex4321

      ca faceti un efort sa ganditi elimina suspiciunea ca ati fi vreun guppy suparat. dar, cu toata prietenia, mai aveti putin pana sa iesiti din acvariu :) eliberati-va de sabloane si veti fi liber :))
      • -19 (29 voturi)    
        sabloane ? (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:18)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Dan Tapalaga

        la ce va referiti ?
        la odele aduse bas-boc cand luau masurile mai sus mentionate ?
        si ochii inca inchisi la altele toto mai sus mentionate ?

        sa incepi sa deschizi ochii la realitatiile triste ale romaniei ,doar dupa ce nu mai sunt aia 'ai tai' acolo sus .. nu inseamna ca ai iesit din acvariu ..doar ca te afli in acvariul alaturat !
        • +6 (6 voturi)    
          Adriane (Joi, 20 februarie 2014, 10:09)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          1. Tu vrei sa-mi spui ca spitalul din comuna te salva de la moarte? Spitalul de comuna iti facea cel mult o injectie. Sunt spitale judetene care nu prea isi au rostul, ca nu-s in stare sa trateze nimic serios. Ai incercat sa suni la 112 in timp ce mureai cu zile la fostul spitalul din comuna? Asta e manipulare tipica antena3.
          2. Salvarea bancilor cu 14 mld de lei e tot manipulare ordinara. Bancile n-au fost ajutate cu nimic. Au primit doar parte din banii prorpii pe care ii depusesera la rezerva BNR in 2006-2008.
          3. Gazele de sist au fost sustinute si de aia carora le cinti ode, deci aici toti sunt egali, doar ca ai tai erau impotriva din opozitie, pentru ca, citez pe sefu' al mare: "Daca Basescu era pentru, m-am gindit ca sigur era ceva rau", iar ceilalti au sustinut gazele de sist si de la putere si din opozitie.
          4. Cum ai ajuns la concluzia ca fata presedintelui e notar de nota 5?!? Iar antena3 spala creiere. Da' tu ce zici guppy de faptul ca la rompetrol a fost stearsa o datorie de 400 mil $, sau ca vicepresedintele PSD Codrin Stefanescu e despagubit de amicul Oprescu cu 5 mil eur pentru un teren pe care intimplator il cumparase pe nimic prin 2005, pentru ca fix pe acolo trece soseaua de centura? Basescu a luat un credit gajat cu un teren, la care plateste rate. Cel mult, poate fi acuzat de tratament preferential in acordarea creditului.

          Ma opresc aici, ca oricum ma chinui degeaba cu spalati pe creier...
      • -12 (18 voturi)    
        Si Guvizii si Gupizii sunt prostiti (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:32)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Dan Tapalaga

        Guvizii si Gupizii sunt ambii prostiti
        cum ca "unii dintre ei n-ar fi in acvariu"
        -------------------------------------------------------------
        1. Eu am enumerat fapte, nu interpretari (de tipul ce rau e X sau Y). Multe din ele le-ati trecut sub tacere (ex: redeventele de tip bacsis, licentele la cianuri date pe sest, lipsa de analize de mediu acre sa fie de un minim bun simt, interventia brutala asupra taranilor la Pungesti si ignorarea vointei lor etc..)

        2. De aceea cred ca cei "care raman in acvariu"
        sunt de fapt cei care refuza sa vada si sa gandeasca cu intreg capul si care "continua se chinuie la greu" "sa auda si sa gandeasca cu tot capul" sau mai bine zis "sa se faca sa auda si sa gandeasca cu tot capul" incercand din rasputeri sa se conecteze la realitate "doar cu o anumita jumatate a creierului" fie ea cea din stanga sau cea din dreapta ...

        3. Ceea ce este mai trist este atunci cand acesti oameni care predica "eliberarea din acvariu" o fac si programatic si pentru bani, adica o fac "ca meserie":

        a) fie unii dintre ei "le plang de mila Guppizilor" dorind prin aceasta sa le dea impresia Guvizilor cum ca "Doar Guvizii ar fi in afara Acvariului"

        b) fie altii dintre ei "le plang de mila Guvizilor" dorind sa le dea impresia Gupizilor cum ca "Doar Gupizii ar fi in afara Acvariului"

        4. Din pacate si unii si altii nu fac decat sa-i prosteasca pe bietii oameni : Fie Gupizi, fie Guvizi
        bietii oameni se lovesc zi de zi de 25 de ani, cu capul de peretii Acvariului cand in peretii "din dreapta Acvariului" cand "in peretii din stanga Acvariului" .

        Dar asta nu le-o mai spune nimeni "pe fata"
        decat Durerea nesfarsitelor cucuie atat din capul Guvizilor cat si a Guppizilor

        Dar Vine ea si vremea cand Durerea asta Nesfarsita va da in foc si nici o prosteala nu va mai tine : atunci nu vor mai fi Guppizi si Guvizi ci o mare uriasa de pesti nervosi, trasi in teapa de 25 de ani, care isi vor indrepta mania impotriva celor care-i i-au pacalit si-i pacalesc de 25 de ani.
    • +19 (25 voturi)    
      te ascunzi dupa uniti salvam... (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:13)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      salvam ce?esti penibil...
      • -13 (19 voturi)    
        salvam tara de hoti (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:43)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

        1. salvam tara de hoti si de farseurii care ne explica ca "doar unii ar fi in acvariu si altii nu"

        2. si ii salvam pe cei care se dau cu capul de

        acvariu sa creada ca sunt in afara lui ca sa nu

        se mai izbeasca zilnic de partea lui dreapta sau

        stanga spunand "ce bine ma simt"
        • +6 (8 voturi)    
          cu pct .1 sunt de acord... (Miercuri, 19 februarie 2014, 17:47)

          popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

          pct.2 e cam anarhic..
          • -6 (10 voturi)    
            de cand o operatie de salvare (Miercuri, 19 februarie 2014, 21:07)

            alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

            de cand o operatie de salvare

            e "cam anarhica"....?

            Acum intelegi de ce unii sunt guppizi si altii guvizi?
        • +3 (3 voturi)    
          bon fiscal? (Joi, 20 februarie 2014, 11:11)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

          cand ai cerut ultima data bon fiscal?
          ai cerut bon fiscal cand ai baut cafea in oras? ai cerut la service auto? la frizerie? la buticul din colt? cand ai zugravit casa?
          Esti HOT!!!! m-ai obligat pe mine sa platesc impozite ca sa acopar gaura facutra de tine.
          Zbieratul aduce venit la buget cumva?
    • +15 (23 voturi)    
      hey guppy, ai muscat repede :) (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:16)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      degeaba versi pe forum din meniul fix ce ti s-a servit tot timpul, tu esti un aplaudac USL si se pare ca ai aspiratii sa devii sef de acvariu sa imparti tu meniul fix si cu altii ... adica sa devii formator de opinie .... oricum ideile de sus nu-ti apartin si nici nu am pretentia sa crezi in ele pentru ca daca ai privi din cand in cand in afara acvariului ai observa ca meniul fix ce il ingurgitezi pe nerasuflate si mai ai pretentia sa-l imparti si altora e de rahat... nimic din ce zici tu nu are logica bunului simt, pui toate situatiile de mai sus in logica antena3=basescu e de vina pentru orice... fara o analiza elementara
      • -13 (17 voturi)    
        Prietene n-am votat in viata mea cu USL (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:40)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui dadan

        Prietene n-am votat in viata mea cu USL, FSN, PDSR, PSD si asociatii

        Deci mai incet cu Acvariul pe scari....
        • +10 (12 voturi)    
          ei uite pe asta (Miercuri, 19 februarie 2014, 20:01)

          dan63 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

          chiart n-o cred, prea este gogonată! Iar dacă te uiți pe hantene, e ca și cum ai fi vortat psd your (w)hole life!
    • +26 (28 voturi)    
      Bine zic, bine fac! (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:27)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Tu ce zici dacă:
      1. Te duci la spitalul din comună și nu sunt în stare să se trateze și te trimit la județ. E cam aceeași situație. Doar că mai tre să plătești niște medici care-și declină competența către județ (asta nu din cauză nu ar putea să se trateze, ci din cauză că nu mai au nimic, nici măcar pansamente).

      2. Tu ce zici: îți tai salariul cu 25% sau mâine te dau afară, cum s-a întâmplat pe la privat. Dar na... murim de grija bugetarului, iar cel care-l duce în spate pe bugetar poate să moară. Nu ne interesează, mama lor de capitaliști.

      3. Mizerabile erau de când mă știu eu. Și sunt cam le fel de aglomerate, atâta timp cât te duci la urgențe să te panseze la o mână după ce te-ai îmbătat criță și te-ai tăiat cu vecinu. Fară să plătesți pic de asigurare, că doar ești asistat social.

      4. Care școli? Alea în care erau 2-3 copii per an și trebuia plătit tot lanțul de învățământ?

      5. Și ce preferai, să riști să nu-l mai plătești deloc pe cel de la punctul 2, că nu-ți dă nimeni bani, din cauză că ei știu că nu mai ai nimic prin visterie? Cam nasol pentru săracu' om.
      5.a Iar profiturile băncilor sunt făcute de cei care-și iau credit cu buletinu' pentru un televizor. Apoi unii nu mai plătesc. Băncile cresc dobânzile (risc de țară mare), IMM-urile mor. Cine-i vinovat? Cel care cere (banca), cel care dă (pentru un televizor), sau cel care are nevoie (IMM)?

      6. Vezi că nu a zis nici da nici ba. A zis să se hotărască odată Guvernul. Fie că da, fie că ba. Dar să nu zică în opoziție că nu e de acord, și apoi după ce intră la guvernare că nu e nici o problemă. La fel și cu gazele de șist. Memorie selectivă cumva?

      7. Asta e tagma notarilor. Că te cheamă Băsescu probabil e un plus la credibilitate. Probabil e ca un fel de titlu "Sir" în Anglia, la un nivel mai mic... bineînțeles. De ce nu spui nimic de Voiculescu, care are mii de hectare prin Giurgiu și care și-a făcut TVA de 9%. Cică de grija săracului om care dă 1 RON pe pâine, iar el câștigă milioane din reducerea TVA-ulu
      • +21 (23 voturi)    
        bine punctat (Miercuri, 19 februarie 2014, 19:03)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

        exact la asta ma gandeam si eu dar mi-era lene sa raspund punctual unor postaci care nu prea le au cu logica elementara...
        • +1 (1 vot)    
          postac? prea nobil! (Joi, 20 februarie 2014, 11:14)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui dadan

          acest 4321 ia zilnic cate un biletel de la Bogdan Teodorescu si coy/paste pe forum. Il recunosti imediat prin "fantezia" opiniilor, iar can dnu a primit la timp biletul o ia cu flota sau cu 7,4 mil.
    • +19 (21 voturi)    
      Arata-mi (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:33)

      Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Arata-mi te rog un mort de foame in Romania.
      Nici boschetar sa fii nu mori de foame.
      Hai sa nu mai plangem aiurea.
      Spitalele si toata starea de fapt a societatii romanesti se datoreaza in mare parte ROMANILOR si mai apoi celor care va conduc.

      In plus - daca vad la tine in text: "ne otraveste pamantul" deja nu mai are rost sa-ti explic.

      Tu cand ajungi acasa pui mana la macar un intrerupator? Daca da, afla ca si tu otravesti pamantul si esti doar un MARE IPOCRIT.
      • -7 (9 voturi)    
        Ia Eurostatul si vezi cati traiesc sub pragul (Miercuri, 19 februarie 2014, 21:33)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Gipsi

        Ia Eurostatul (facut de UE) si vezi cati traiesc sub pragul saraciei in Romania

        Asa ca Te rog pe viitor:

        Ai bunul simt si te informeaza inainte sa sa vorbesti pompos si gaunos ca un Guvid ...

        Parca zicea Tapalaga ca numai Guppizi sunt "spalati pe creier"
    • +15 (21 voturi)    
      Băi Goofy !!!! (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:36)

      nightmares [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Mă lesi???....Uniți Salvam este aceiasi mizerie ca si USL ...va tăiat Soros banii , de nu mai iesiti in stradă ???.
      Pe cine vreți voi să păcăliti ,băi ???...cu pupilul Varanist Claudiu Crăciun ,Mihaiu,Toma ,Pîrvulescu ,si altii ,vă știți voi bine , salvati România ?????

      ///
    • +31 (31 voturi)    
      @Mad Guppy (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:46)

      bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      1: Cand ti se inchide spitalul din comuna incepi sa-ti pui intrebari. Ce comuna are spital? Si ce spital de comuna ofera servicii decente? Eu, ca un casalot de balta ce ma aflu am avut nesansa sa dau peste spitalele din Bucuresti, teoretic cele mai bune din Romania. Si am fost crunt dezamagit. Daca depinzi de spitalul comunal pentru asigurarea serviciilor de sanatate esti un guppy ghinionist. Ar trebui sa te reorientezi. In viata si chestii.

      2: Daca ai facut 2 copii cu un salariu de 10 milioane esti un guppy inconstient. Mie cand nu mi-a mai ajus salariul al schimbat jobul. Dar nici prin cele mai erotice vise nu-mi trece prin cap sa procreez cu un salariu de 10 milioane.

      3: Daca ti se inchide scoala din comuna, faci ce facea si mama mea: te duci la liceu in Municipiu. Si ea mergea 2-3 kilometri pe jos prin sat pana la scoala, vara, iarna. Pana s-a desteptat si s-a prins ca e mai inteligent sa stea la internat in liceul din oras. A muncit, a invatat, a tras si foamea cand a trebuit dar a renuntat la mers 5 kilometri pe jos. Mama mea nu era guppy. Era femeie desteapta.

      4: Nu pot sa raspund la intrebari care nu-s intrebari. Pe bune, punctul ala e o intrebare?

      5: Alta intrebare care nu-i intrebare. E o presupunere bazata pe alte presupuneri si acuzatii nefondate. Esti un guppy care inoata in ape tulburi, e OK sa nu intelegi nimic.

      6: Ape tulburi, gupi chiorati de propaganda, trecem mai departe.

      7: Arata-mi un om care moare de foame in tara asta si eu iti arat un guvern incompetent. Daca-mi gasesti 2 oameni morti de foame in Romania luna asta, eu iti arat 2 functionari publici care nu si-au facut meseria sau au furat. Sa invinovatesti un presedinte pentru tarele unui executiv e mentalitate de gup prostit.

      Concluzie: Esti un gup prostit.
    • +27 (27 voturi)    
      Te-ai recunoscut in articol? (Miercuri, 19 februarie 2014, 17:04)

      MrMeisenshi [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Eu sigur te-am recunoscut dupa "coi-mentariu"(gura pacatosului adevar graieste).
      Nu mai face bule la gura: stim ca Base e de vina.

      -stim ca de 2 ani incoace toate spitalele, inclusiv cele redeschise in comune, au fost aduse la nivelul lui AKH din Viena;

      -stim ca de 2 ani incoace usl a marit salariile astfel incat nu mai e o problema pt. nimeni sa-si hraneasca cei doi copii;

      -stim ca Boc a vandut paturile si a micsorat spitalele, dar acum s-a rezolvat(vezi pct.1);

      -nu stim daca s-au redeschis scolile inchise de Base, dar stim ca se pregateste un contract pt. autobuze scolare in valoare de 16.700.000 euro, speram doar sa le livreze la timp pentru a putea duce si babele la votare, daca tot vin alegerile;

      -stim a acum doi ani Ponta a sters pe jos cu FMI si nu s-a mai imprumutat niciun cent de atunci incoace;

      -stim ca tot Base a trimis jandarmii asta toamna sa-i bata pe aia la Pungesti, iar Viorel nici nu vrea sa auda de gaze de sist;

      -stim cu siguranta ca Adina Valean, sotia lui Crin NU a facut lobby la Bruxelles in favoarea RMGC prin 2010, iar guvernul NU a promovat anul trecut in parlament o lege a minelor cu dedicatie pt RMGC;

      -stim ca alte notarite cu soti in usl, de exemplu dna Mitrea, Ioana Popescu Tariceanu castiga salariul mediu pe economie, iar cel mai cinstit guvern si acolitii sunt mai onesti si mai saraci decat Ion Iliescu.

      Si toate astea le-am aflat mai aruncand cate o privire, din cand in cand, pe la televiziunile mogulilor.
      • +3 (3 voturi)    
        Degeaba..., n-ai cu cine! (Joi, 20 februarie 2014, 10:08)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui MrMeisenshi

        Tocmai asta era ideea articolului scris de Tapalaga. Un singur lucru a omis acesta sa puncteze ceva mai clar: un guppy nu se va recunoaste niciodata ca facand parte din grupul de guppy's, asa cum este el perceput de cei aflati de partea cealalta a geamului acvariului. Altfel n-ar mai fi guppy, nu-i asa?
        Userul Alex4321 face parte cu siguranta din aceasta comunitate; absolut toate ideile sale sunt cele care i-au fost sadite in cap si inghitite pe nemestecate timp de 2-3 ani de haznalele lui Voiculescu.
        Ma mir ca nu si-a mai adus aminte si de celelalte "nenorociri" ale regimului Basescu care au adus poporul roman in sapa de lemn: dosarul Flota, vila din Mihaileanu, vila Dante, gentile Vuitton ale madamei Udrea, vita de Kobe a lui MRU, bisnita cu blugi si casetofoane de la Anvers...
        Sper ca pe viitor Alex4321 sa nu mai faca astfel de omisiuni impardonabile!

        In alta ordine de idei, felicitari d-lui Tapalaga pentru articol. Din pacate, sunt sigur ca niciun guppy de pe forumul asta nu are discernamantul de a se descoperi ca facand parte din acest grup, de a constientiza pozitia in care se gaseste.
        Tot din pacate, niciodata un guppy n-a devenit altceva; un guppy ramane un guppy pana la sfarsitul vietii, indiferent cate articole va mai citi pe tema asta, scrise de dl. Tapalaga sau de altii. Este in ADN-ul lor!
        Daca vreti, puteti face o analogie cu Ion Iliescu: acesta a ramas un comunist bolsevic chiar si dupa 24 de ani de democratie. Si nu intamplator este acum singurul fost presedinte de tara europeana care sustine din convingere represiunea sangeroasa a presedintelui si a guvernului ucrainean asupra manifestantilor societatii civile care lupta in strada pentru democratie si pentru aderarea la valorile civilizatiei europene! Si el, tot un fel de guppy este!
    • +20 (20 voturi)    
      USL... (Miercuri, 19 februarie 2014, 17:21)

      cititor9 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Pui niste intrebari cam populiste si nu dai solutii:
      - in 2012 statul roman guvernat de USL a avut un deficit de 14,7 MLD RON;
      - in 2013 statul roman guvernat tot de USL a avut un deficit de 15,7 MLD RON.
      Banii astia au venit din imprumuturi, ca doar nu i-o fi adus Felix de acasa.
      Pe langa asta, in 2012 guvernul USL s-a imprumutat cam cu 3 MLD EUR si si 2 MLD USD.
      Iar in primele 10 luni din 2013 s-au mai imprumutat cu 4,5 MLD EUR si cu 1,5 MLD USD.
      Ce crezi tu ca s-a intamplat cu banii astia imprumutati de Ponta?
      Sunt bani pentru supravietuirea unui stat in care 4 MIL de cetateni aduc bani iar restul intr-un fel sau altul profita de banii aia si de bani imprumutati si platiti de cei care vin dupa noi. Unii mai putin altii mai mult (politicieni de la toate nivelurile).
      Faptul ca tie ti se spune la TV doar de banii de la FMI (apropo, luati cu dobanda mult mai mica decat ce e mai sus) nu rezolva problema.
      Ii injuri si pe unii si pe altii, dar nu raspunzi la o intrebare simpla: ce se poate face?
    • +13 (13 voturi)    
      și la ce (Miercuri, 19 februarie 2014, 19:59)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      îți folosește să mori acum în spital?
      Prețurile cresc cu 20% și salariul cu 5% și ai doi copii de hrănit?
      TOATE spitalele sunt dschise, dar paturile/păturile sunt distruse?
      Școala este alături de tine, dar cel care te învață nu știe nici măcar să se lege la șireturi?
      Statul își spune acum că se împrumută ca să își facă cineva autostradă spre Alexandria?
      Roșia montană și gazele de șist merg la pachet , pentru că ei și-au luat tainul ca să le dea cui trebuie?
      Hm! legile pentru RMGC sunt ale celor de la usl, chiar ai memoria așa de scurtă?
      De comisia Nana nu mai știi nimic, nu este așa? Doar din subvențiile de la UE, iei circa 21.000 euro anual, și nu de la guvernul primului plagiator!
      Și avem cel mai CINSTIT guvern și Șparlament!
      NB Azi ai încă un caz: Multprea cinstita minstresă a muncii i-a dat preabolnavului ei soț o pensie de handicapat (hemiplegie - poate îți spune ceva - stai la pat! nu te duci peste tot prin oraș!)
    • +11 (11 voturi)    
      Pai vad ca nu vreti sa iesiti din bazin (Miercuri, 19 februarie 2014, 20:28)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Eu vad ca aveti tone de ura injectate in dumneavoastra. O sa ziceti ca mizerabila guvernare Boc-Basescu a facut asta. Hmm, eu as zice ca alta e cauza.

      Dupa o vreme poate o sa faceti un pas in spate ca sa vedeti ce experimente au facut antenele pe dumneavoastra si ce efect au avut.

      Pana la urma autorul va cere un singur lucru: ganditi cu capul dumneavoastra. Incercati sa luati informatii din multe parti si apoi judecati la rece. Nu lasati ura sa va intunece mintea, nu o sa ajungeti niciunde.

      In momentul asta sunteti mult prea infierbantat si pare inutila discutia pe puncte sau alte cele.

      P.S. Oricum nu m-am putut abtine sa nu zambesc la "Basescu [a cumparat] ca cel mai mare ciocoi 300 de ha cu fabuloasa suma de 1 milion de dolari"

      Imi aduce aminte de literatura "realist-socialista" din anii 50, de infierare a burjuilor.
    • +7 (7 voturi)    
      Mda..... (Joi, 20 februarie 2014, 9:13)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Interesant este ca nu zici nimic pe PNL, banuiesca ca Antonesc nici usturoi nu a mancat si nici gura nu ii miroase.
      Doi ani de zile PNL nu a fost la guvernare?

      Cresterea economica din 2012 si 2013 nu o simti in buzunar?

      Toate scumpirile tot Basescu le-a facut? Benzina tot el o sa o scumpeasca?

      Ai dreptate alex, oare PNL foloseste si clor cand te spala pe creier.

      Banuiesc ca nu ai rate la banca, ca daca nu existau banii de la FNI care au ajuns pe mana lui Isarescu sa tine cursul jos, si brusc peste noapte ti se cam dubla rata te ajuta Antonescu sa o platesti?

      Ehhh stai linistit, ca au venit astia si au deschis ei toate scolile si spitalele inchise de PDL.

      Imi este scarba de oameni ca tine, vb. doar ce le convine.

      Toti au gresit, asa ca nu incerca sa-i excluzi pe unii.

      Eu unul nu cred ca este chiar o tragedie ca nu stiu ce comuna nu mai are spital.

      Dar in fine ... fiecare judecam cu ne duce mintea.
    • +4 (4 voturi)    
      nici voi nu stiti ce salvati... (Joi, 20 februarie 2014, 10:09)

      Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Ati devenit penibili cu Unirea si Salvarea. Uniti-va si Salvati independenta Justitiei, daca vreti sa salvati ceva. Daca faceti lucrul asta, restul vor fi salvate automat.
    • -1 (1 vot)    
      Ți-ai luat minusuri (Joi, 20 februarie 2014, 10:14)

      SKBjull [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Dar ai dreptate, mulți din cei de la privat nu au simțit chiar rău criza și trec repede cu vederea tăierile de 25%, pe principiul ”dă-i mă încolo de bugetari și pensionari, oricum nu fac nimic toată ziua”.

      Să știi că nu a fost neapărat vina PDL, Boc, Băsescu, etc. Vina lor a fost că nu au reacționat mai repede, poate nu erau necesare măsuri atât de drastice.

      A fost mega-strategia de creștere a d-lui Tăriceanu, dacă-l mai ții minte, premierul de dreapta, mai socialist decât cel mai roșu PSD-ist. Pentru politica dusă în ultimii 10 ani, PNL nu mai vede vreodată votul meu.
  • +28 (28 voturi)    
    Guppy Sapiens (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:02)

    Daniels22026 [utilizator]

    Astia nu se hranesc doar cu mincare. Ci si cu scandal. Cu mizerie morala, birfa, minciuni si spectacol degradant.

    Serios. Scandalul ruperii USL hraneste nevoia uslamista de mizerie. Sa nu fim naivi. Milioanele de guppy sint prosti, dar sint si vicleni. USL-ul le ofera spectacole potrivite si la timp. USL-ul ii cunoaste si ii stapineste mai bine decit noi. De fapt asta e marea noastra problema. Nu vrem sa ii stapinim pe guppy. Nu le oferim acvariul psihologic in care sa inoate natural. Ne uitam la ei din afara mizeriei lor sufletesti. Ori ei nu stiu sa traiasca decit in mizerie morala. Mizeria uslamista e ca apa acvariului pentru guppy.
  • +15 (15 voturi)    
    Din pacate, asta-i adevarul... (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:14)

    uluit [utilizator]

    Dupa atata amar de timp, in care comunismul si-a incrustat cu ghearele pe circumvolutiunile netede ale creierelor noastre, doctrina de partid. E cam greu sa ne depasim statutul de "Guppies".

    Alternativa se gaseste in constiinta fiecaruia, in modul in care putem sa ne analizam actiunile introspectiv si sa putem spune: Aici gresim. Trebuie sa schimbam ceva in modul nostru de ratiune.
    Pana atunci, vor trebui schimbate, mai multe bazine. Fiindca apa se impute repede si are nevoie de aerisire, iar mediu devine din ce in ce mai toxic. Asa-i si cu viata noastra politica... cea reala.
  • +12 (12 voturi)    
    . (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:15)

    tirolez [utilizator]

    Aici pe hotnews Boc a fost facut praf de nenumarate ori, de multe ori (parerea mea subiectiva) disproportionat fata de ceea ce facuse. Acum cred ca e prea tarziu (in general, nu ma refer la Boc, Pdl). UE si-a dovedit in criza ucrainiana inutilitatea si faptul ca e rupta de realitate si... urmam noi. Poate nu anul asta, dar stiti vorba aia .. poti sa mergi cat de incet vrei, eu tot te astept la usa cu toporul.
  • +16 (16 voturi)    
    1984 - Orwell mereu actual (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:34)

    dadan [utilizator]

    Ideea conflictului permanent e veche, amuzanta dar si trista iar cand taberele se repozitioneaza in conflict (Oceania, Eurasia și Estasia) in cazul nostru USD, PNL, ETC.. se rescrie istoria la antena3, totii guppy vor sti ca PNL a fost dintotdeauna dusmanul natiunii bla-bla... chiar se inventeaza si un limbaj nou - basescieni, basist, matra..nustiuce foxat... "Nu înțelegi că singurul scop al Nouvorbei este de a limita aria de gândire?"
    Daca indraznesti sa ai alte idei decat cele servite bancului de guppy esti acuzat "crimăgândit" .... Pacat ca guppy nu prea citesc.... ar afla ca exista viata, mult mai frumoasa si in afara acvariului..
    • +5 (5 voturi)    
      excelent (Miercuri, 19 februarie 2014, 20:04)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      comentariu!
    • -6 (6 voturi)    
      În afara acvariului e moartea! (Miercuri, 19 februarie 2014, 22:07)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      Așa că prefer să rămân înauntru. Și apropo, suntem toți cei în viață în același acvariu și ciugulim ce pică de sus.
      • +3 (3 voturi)    
        Cam trist... (Joi, 20 februarie 2014, 10:35)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Sa stai de bunavoie o viata intreaga intr-un acvariu si sa astepti ce pica de sus mi se pare o culme a umilintei pentru o fiinta umana...
        Daca asta ar fi fost mentalitatea genomului specifica rasei umane, acum am fi trait inca in pesteri si am fi mancat carne cruda; in niciun caz n-am fi avut calculatoare si internet...

        Apropo, spune-ne si noua ce va pica: un kil de zahar..., unul de ulei..., o galeata de plastic...?
        Doar atat ciuguliti? Doar pentru asta va vindeti constiintele, mintile si sufletele?
  • +10 (10 voturi)    
    cu tot respectul (Miercuri, 19 februarie 2014, 16:56)

    omnormal [utilizator]

    Pentru poporul roman, trebuie sa spun cateva cuvinte.
    Brancusi, ca tot e hot subiectul, s-a intors in satul natal dupa cativa ani de 'Paris'. Nu stiu exact cuvintele spuse la intoarcere, dar sensul lor e cam asa
    CAND AM PLECAT ERATI SARACI SI PROSTI. ACUM SUNTETI SI MAI RAU.
    Cam asta simt si eu.
    • +2 (2 voturi)    
      Corect! (Joi, 20 februarie 2014, 10:41)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui omnormal

      Adaug si eu in completare un citat din PETRE TUTEA:

      "Un tampit mai mare ca mine nu exista. Sa faci treisprezece ani de temnita pentru un popor de idioti! De asta numai eu am fost in stare..."
  • +10 (10 voturi)    
    Mr DAn (Miercuri, 19 februarie 2014, 17:01)

    Snitzelvienez [utilizator]

    la 3998 de vizualizari este prea putin la o tara de 18 mil de votanti...doar daca puneti articolul asta in fiecare cutie postala e posibili sa zgandariti nitel ceva guppies la icre..
  • +14 (14 voturi)    
    Mr Dan (Miercuri, 19 februarie 2014, 17:05)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Si pana la urma guppies aia stiti de ce nu reactioneaza? va spun io: pt ca le lipseste constiinta..ei sunt aia care au dat/primit .invartit/descurcat , iar un marinar le-a stricat viata linistita..

    PS: inca se da /primeste; invarte/descurca in educatie, sanatate, institutii principale..si toti stau uniti ca sardinele in fata inamicului
    • 0 (0 voturi)    
      guppies nu (Joi, 20 februarie 2014, 10:43)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      reactioneaza pt. ca le e bine in acvariu. vezi comentariul lui @Con_stan_tin.
  • +7 (7 voturi)    
    nu se rupe, na! (Miercuri, 19 februarie 2014, 17:24)

    Wladislav [utilizator]

    Tocmai a fost insarcinatu' american la Ponta. Cre ca l-a lamurit sa faca compormisu' cu alde Crin, cu tot ceea ce se implanta la Kiev si aiurea, peste Nistru...
    Sua tocmai a trimis ekipamentu la De-veselu si ar fi nasol sa nu-l monteze.
  • -9 (9 voturi)    
    Foarte frumos! (Miercuri, 19 februarie 2014, 17:38)

    un dac [utilizator]

    Pacat ca e ineficient!
    Cu metafore si cuvinte in engleza nu ajungem la la populatia +50, adica cei care se uita la Antene in proportie de 70%. Ca nu inteleg. Lor trebuie sa le zici de mancare, de sanatate, chestii concrete (si legitime).
    E foarte grav ca ne infratim cu chinezii si cu Putin, dar omul care voteaza vrea chestiuni concrete. Pana cand dreapta nu va gasi o cale de dialog si cu generatia +50, sansele sa scapam definitiv de comunisti sunt infime.

    PS1: Eu nu inteleg mai exact ce va doriti, domnule Tapalaga. Ati ratat o sansa uriasa sa scapam cu totii de acest guvern. V-ati pus contra, dvs si intreg HN-ul.
    PS2: Nu mai aruncati cu pietre in ce zice colegul alex 4321. Multe lucruri sunt adevarate. Nu poti sa reduci salariul bugetarilor si tu sa te afisezi cu Videanu, Berceanu, Udrea...
    PS3: Nu orice om care se "leaga" de pdl/basescu este de stanga. Chiar domnul Tapalaga este un exemplu in acest sens.
    • +11 (11 voturi)    
      @patrihotz (Miercuri, 19 februarie 2014, 18:32)

      bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Guppy au memorie scurta da nu-s prosti.

      Nici un om care voteaza n-ar trebui sa vrea chestiuni concrete. Pentru ca chestiunile alea concrete se numesc spaga electorala si se pedepsesc cu inchisoarea. Cand votezi, ar trebui sa iti doresti chestiuni abstracte, cum ar fi pace, bunastare si prosperitate, nu o galeata de malai. Patrihotii mizeaza pe galeata de malai si gupii musca.

      Cati ani are Basescu? Peste 50? Dreapta a gasit o cale de dialog cu el. Deci argumentul tau este invalid. Nu poti avea un dialog cu un gup care uita peste 7 secunde ce i-ai spus. Sau care musca la malai si rame. Nu-i poti propune pace, bunastare si prosperitate prin planuri concrete de masuri economice si politice daca el vrea mamaliga. N-are sens sa porti un dialog asa.

      Pana la urma tu ce vrei sa zici?
      • +1 (1 vot)    
        Ce vreau sa spun? (Miercuri, 19 februarie 2014, 22:11)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

        "Peste 50 de ani" se refera la varsta majoritatii celor care se incadreaza in portertul de guppy al domnului Tapalaga, nu la Basescu. Cum spuneam, peste 70% dintre privitorii Antenelor au peste 50 de ani. Acesti oameni nu inteleg "fineturile" din discursul actual al dreptei, nu inteleg ura nedisimulata care apare inclusiv in comentariile de mai sus fata de bugetari si pensionari. Nu "bugetarul" sau "pensionarul" este ceva rau in sine, unele practici evident ca sunt (uleiul, malaiul etc), dar ele nu pot defini o categorie, ele sunt doar reprezentari ale foamei si ale lipsei de educatie.
        Bugetari si pensionari exista si in Germania si in Suedia. Nu ajuta nimanui aceasta ura. Bugetarii sunt multi nu din cauza lor, ci din cauza clasei politice care nu este in stare sa reformeze institutiile statului (va recomand articolul domnului Liiceanu despre ASF). Iar pensionarii nu voteaza cu stanga pentru ca sunt prosti si "fomisti", ci pentru ca dreapta nu a reusit sa ajunga la ei cu un discurs adecvat.
        Nimeni nu voteaza pe chestiuni abstracte. Nici macar dumneavoastra. Iar concret nu inseamna malai si ulei in punga inainte de vot. Concret inseamna o viziune, viziune care lipseste cu desavarsire. Guvernul Ponta a incropit peste noapte in decembrie legea privind achizitiile de teren agricol care intra in vigoare in ianuarie. Asta inseamna lipsa crunta de viziune.
        Ce va sfatuiesc este sa nu va lasati manipulat si, evident, sa nu votati PSD. Eu am facut greseala de a ma lasa manipulat de Constantinescu (via Pro Tv si Cristoiu) si mi-am promis sa separ votul de gandire. L-as vota din nou, locul lui Iliescu este la puscarie. Dar nu m-as mai lasa manipulat, cum fac multi dintre comentatorii de dreapta de mai sus.
        Sa va aduc aminte ceva frumos din trecut. "Credeti in Dumnezeu, d-le Iliescu?".Ce a facut marele crestin Constantinescu la final de mandat? A gratiat un criminal odios, un comunist cu sange pe maini, dupa doar 3 ani si 3 luni de detentie din cei 15 ani primiti. Ion Coman.
  • +3 (3 voturi)    
    Despre guppy, o gluma marca south park (Miercuri, 19 februarie 2014, 19:46)

    akabond007 [utilizator]

    - do you like fish stick?
    - yes, i do!
    - what are you, a fish gay?
  • +1 (1 vot)    
    frumoasa parabola... (Miercuri, 19 februarie 2014, 20:15)

    Enofereus [utilizator]

    Numai ca din pacate guppy nu este o entitate capabila sa se prinda la glume finute. Comedia se termi a doar cand sefii acvariilor spun ca se termina, sau cand sefii acvariilor dispar unul cate unul, ba din cauza varstei, ba pentru ca ajung si eiin acvarii cu zabrele...
  • +6 (6 voturi)    
    Un guvide (Joi, 20 februarie 2014, 8:58)

    catalin72 [utilizator]

    Alex4321,vad ca ai emumerat ceea ce zici tu ca s-a facut rai de Boc sau Basescu ....dar ,era mai interesant sa te intrebi ce au facut idolii tai in 2 ani avind sustinere neconditionata in parlament : cite spitale au redeschis?au dat cei 25% inapoi?sint impotriva gazelor de sist ? merge invatamintul struna ?nu au in propietate terenuri
  • 0 (0 voturi)    
    De ce Hot News Cenzureaza 50% din comentariile con (Joi, 20 februarie 2014, 13:09)

    alex4321 [utilizator]

    De ce Hot News Cenzureaza 50% dintre comentariile "contra" ?

    Bine ca-i acuzati pe altii ca nu respecta libertatea de expresie

    dar voi cenzurati la greu
  • 0 (0 voturi)    
    Guppy-poeticia reticulata (Joi, 20 februarie 2014, 15:39)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    Interesanta analiza.Sunt convins ca cei din acvariu,incet, incet ,incep sa fie constienti de realitate, iar peretii acvariului vor deveni opaci, pentru a nu mai avea contact cu cei care ne transmit fel de fel de mesaje, seara de seara, cu figuri si tinute de provoaca insomnii si stres.Am ajuns sa simtim relaxare dupa o zi de munca, prin DigiSport, Wild, Nature,BBC, Travel,EuroNews si altele si prin care sa iesim din lumea patimilor de tot felul