Breasla care conduce din umbra Romania

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Duminică, 2 februarie 2014, 17:42 Actualitate | Opinii

Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
Stiti acele liste cu “masonii care guverneaza in secret lumea”? Listele astea ajung de obicei sa circule prin tot Internetul, rasar de te miri unde. Se fac emisiuni la televizor despre ele. Ei bine, lista de mai jos nu e secreta. Nu e oculta. E clara. Adevarata. Publica. Si ne dezvaluie, mai presus de orice indoiala, care este breasla care conduce Romania.

Cu toate acestea, o vom vedea foarte rar difuzata integral pe ecranele televizoarelor. Pentru ca e potential periculoasa. Doar atunci cand o pot contempla in intregime, oamenii devin constienti de amploarea fenomenului.

Asa, facuta publica cu picatura, atunci cand se mai confirma existenta unui nou membru pe aceasta lista, declanseaza in noi doar o senzatie de oboseala. Eventual de plictis: “e, a mai aparut unul. Si ce-i nou cu asta?”. Obisnuinta de a trai intr-o tara condusa de aceasta breasla ni se insinueaza perfid sub piele.

Incepem sa nu mai observam. Sa nu ne mai pese. Ca atunci cand stim ca traim in niste orase gri, inconjurati de blocuri murdare, dar remarcam cat de urate sunt doar cand le vedem de undeva de sus, poate dintr-un avion: o pata de mizerie in mijlocul unui camp alb sau verde.  

Asadar, iata lista. Pe ea sunt patru ministri, patru parlamentari si patru primari. Toti condamnati definitiv in ultimii ani pentru luare sau dare de mita si pentru trafic de influenta. Pe lista nu sunt trecuti cei aflati inca in procesul judecarii (destui) sau cei condamnati cu suspendare. Personal, am convingerea ca acesta este doar varful iceberg-ului. Dar e clar ca nu mai vorbim doar despre niste accidente, despre niste cazuri izolate.

Adrian Nastase, fost prim-ministru – patru ani de puscarie;

Relu Fenechiu, fost ministru al Transporturilor – cinci ani de puscarie;
Decebal Traian Remes, fost ministru al Finantelor si al Agriculturii – trei ani de puscarie;
Ioan Avram Muresan, fost ministru al Agriculturii – trei ani de puscarie;

Gigi Becali, fost europarlamentar – trei ani de puscarie;
Catalin Voicu, fost parlamentar – sapte ani de puscarie;
Dan Pasat, fost parlamentar – trei ani de puscarie;
Vasile Duta, fost parlamentar – cinci ani de puscarie;

Antonie Solomon, fost primar al Craiovei – trei ani de puscarie;
Mircia Gutau, fost primar Ramnicu-Valcea – trei ani si jumatate de puscarie;
Nicolae Mischie, fostul sef al judetului Gorj – patru ani de puscarie;
Cristian Anghel, fost primar in Baia-Mare – doi ani si jumatate de puscarie.

E limpede: tara mea este condusa de breasla hotilor. Unii mai priceputi, altii mai brutali, cativa foarte inteligenti, majoritatea agresivi ca şuţii care te buzunaresc in haita in autobuz. Sunt infiltrati in cele mai inalte functii din stat, conduc judete si orase cu sute de mii de locuitori si institutii care administreaza banii adunati din taxele noastre.

Tara mea este condusa de breasla hotilor. Nu mai am nevoie de raporturile Comisiei Europene sa-mi spuna asta. Nu mai trebuie sa ma uit la televizor pentru a afla asta. Pe lista de mai sus sunt oameni din toate partidele si din toate regiunile tarii. Chiar daca au gulere albe si masini scumpe trase la scara, tot hoti sunt.

Sambata 1 februarie, un nou Cod Penal, mai bland, a intrat in vigoare. Printre efectele acestei noi legi se numara si faptul ca un criminal care a fost condamnat la 20 de ani de inchisoare pentru violarea si uciderea unei fetite pe care ulterior a aruncat-o la gunoi, a fost eliberat ieri din puscarie dupa executarea a doar 8 ani din pedeapsa (NB: pe restul ii va petrece intr-un centru de reeducare).

Multi dintre cei aflati pe lista de mai sus au fost sau vor fi eliberati dupa executarea unei parti reduse din pedeapsa. Legea e indulgenta cu hotiile lor, desi ei nu sunt iertatori cu banii nostri.

Dragi profesori romani, in tara voastra legile sunt facute de breasla hotilor.

Dragi IT-isti romani, in tara voastra meseria de hot este cea mai bine platita.

Dragi medici romani, in tara voastra pacatele breslei hotilor sunt cel mai grabnic iertate.

Tu, cel care citesti acum, breasla hotilor este cea mai puternica si bine organizata breasla din tara ta.

Stiu ca cele de mai sus nu sunt informatii noi, dar voi lua lista si o voi lipi in dreapta oglinzii din baie. Pentru ca vreau sa o vad in fiecare dimineata dupa ce ma trezesc. Si in fiecare seara inainte de a merge la culcare.

Pentru ca NU vreau sa ma obisnuiesc cu faptul ca traiesc intr-o tara condusa de breasla hotilor.


Citeste mai multe despre   






















57086 vizualizari

  • +82 (88 voturi)    
    care e profilul Romaniei??? (Duminică, 2 februarie 2014, 17:55)

    nicmi [utilizator]

    Ce fel de stat mai suntem? Suntem un stat????
    Ce fel de guvernare, democratie sunt la noi?
    Care este viitorul nostru si al copiilor nostri?
    Dupa 25 de ani de la moartea celor care s-au saturat de minciuna comunismului, ne-am putea in ochii lor daca ne-ar intreba pentru ce s-au sacrificat, au renuntat la viata si familiile lor???
    ADMITEM CA NE-AU FOST FURATI 25 DE ANI DIN VIATA NOASTRA SI A COPIILOR NOSTRI SI IESIM IN STRADA SA SPUNEM UN MARE "NUUUUUUUUU"????
    • +47 (61 voturi)    
      Obisnuiti-va cu ideea (Duminică, 2 februarie 2014, 18:25)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui nicmi

      Dreptatea se va face in tara asta prin sange si nu prin vot.
      Cat timp cei care distrug vietile altora scapa cu viata, breasla hotilor se va inmulti.
      Imi astept si eu randul la 3 ani de vacanta la bulau pe banii vostri dupa ce o sa fur milioanele. Si apoi promit sa ii cheltui si sa va rad in nas.
      • +18 (22 voturi)    
        Obisnuiti-va cu ideea. (Duminică, 2 februarie 2014, 23:48)

        Cojan Rodica [anonim] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        Splendid articol Vlad Mixich,In seara asta m-ai facut mandra ca sunt romanca adevarata ca si tine.Iti multumesc ca prin vorbele tale mi-ai resadit speranta.Respect ptr oameni ca tine.Nu am sa dorm cu lista acesta a rusinii ,ci am sa dorm cu lista ziaristilor care-si fac meseria cu onestitate.Iti multumesc
        • +15 (15 voturi)    
          Va rog ajutati-ma (Luni, 3 februarie 2014, 5:32)

          omnormal [utilizator] i-a raspuns lui Cojan Rodica

          sa aducem un amendament noilor coduri.
          cei care fac legile si cei care sunt obligati sa aplice legile (politicieni, procurori, avocati, politisti) sa primeasca pedepse duble, in cazul in care incalca legea.
          sunt cei care stiu exact ce fac atunci cand comit o faradelege!
    • +19 (37 voturi)    
      Nicidecum (Duminică, 2 februarie 2014, 18:52)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui nicmi

      Ce zici tu, nu functioneaza. Cum adica sa spunem un mare "NU"? Asta e obiectiv de protest? Pai NU inseamna doar NU. E o metafora. Nimic concret.

      Uslamistii au cistigat alegerile. Asta-i adevarul. Nu-i indragesc deloc. Dar daca vrei sa le impunem ceva, acel ceva trebuie sa fie foarte clar. Cum a fost Rosia Montana de exemplu. Copiii aia nu s-au avintat sa ceara 1000 de chestii. Una singura si buna.

      Trebuie sa ne alegem cite un obiectiv realist. Si sa-l urmarim pina la finalizare. Apoi alt obiectiv. Si tot asa. Pas cu pas. Obiectivele noastre sint mai importante decit caderea guvernului. Pe mine nu ma multumeste caderea guvernului. Vine alt guvern, iar obievctivul nostru ramine tot neatins. Trebuie sa ne concentram pe obiective concrete. Trebuie sa fim pragmatici. Revolutia de dragul revolutiei nu ma intereseaza. Politicienii vin si pleaca, iar asta nu ma poate multumi. E prea putin. E nimic.
      • -17 (25 voturi)    
        Uniti.Salvam (Duminică, 2 februarie 2014, 19:38)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Ce tehnica aveti ;) Tot asa v-au facut si pe voi :))
      • +6 (6 voturi)    
        nu e simplu! (Luni, 3 februarie 2014, 11:27)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        copii pt. RM, nu au cerut NIMIC ci au refuzat totul. Daca ar fi ales ceva nu s-ar mai fi unit.
        Iar daca vrei ceva concret: max. 2 mandate pentru orice si posibilitatea ca prin referendum sa se revoce consiliul comunal, judetean etc, inclusiv deputatii.
        • +1 (1 vot)    
          Eh multe ar mai trebui schimbate ... (Luni, 3 februarie 2014, 16:08)

          Florin J. [utilizator] i-a raspuns lui cinic

          Dar asta poate fi un start.

          Apoi reducerea pragului de 25000 adeziuni pt. partide si eliminarea conditiei de omogenitate teritoriala.
          Apoi cresterea autonomiei administrative locale. Cu o prima lege care sa permita comunitatilor locale sa dispuna de impozitele colectate pe plan local. Adoptarea prin referendum pe proiecte ale comunitatilor locale fiind cea mai buna metoda de a cointeresa comunitatea locala.
          Apoi o lege care sa oblige primarii sa publice pe langa hotararile consiliului si documentele cu expunerile de motive care au stat la baza hotararilor.
          Apoi o lege care sa dea comunitatii locale atributii in luarea deciziilor de expropriere pentru investitii de utilitate publica - nu numai de la judet sau guvern.
          s.a.m.d.
      • +2 (2 voturi)    
        Va dau dreptate. (Luni, 3 februarie 2014, 12:20)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        In cazul de fata este vorba de noile coduri penale.
    • +7 (7 voturi)    
      legenda! (Luni, 3 februarie 2014, 11:24)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui nicmi

      dragule, legenda zice:
      Intr-un sat la o alegere de primar nu s-a dus lumea la vot [unii nu-l voiau pe X, ceilalti nu-l voiau pe Y].
      Asa ca nebunul satului a candidat si s-a ales primar, iar fanii lui X si fanii lui Y se auto-injura.
      Am lasat ca 60% din 40% sa determine viitorul in dec. 2012 si acum ne plangem?
    • +4 (4 voturi)    
      Vlad Mixich (Luni, 3 februarie 2014, 12:17)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui nicmi

      are dreptate. Am iesit din dictatura lui Ceausescu si am intrat in DICTATURA HOTILOR. Care, vorba lui Mircea Cartarescu, dau foc la tara ca sa scape de puscarie. As zice, sa scape chiar de amenintarea cu inchisoarea. Legile care ii apara de pedeapsa pentru furt si pentru tot felul de abuzuri au inceput sa se formuleze si sa se voteze sub protectia lui Ion Iliescu, cel sarac si cinstit, si s-au perfectionat in zilele noastre de catre parlamentul lui Victor Ponta si Crin Antonescu.
      As dori sa vad o revolta populara precum cea de la Kiev.
  • +54 (56 voturi)    
    Trist si adevarat. (Duminică, 2 februarie 2014, 17:57)

    un dac [utilizator]

    Sa nu-i uitam pe cei care au luat cu suspendare. Si, daca oglinda de la baie e suficient de mare, sa scriem "functia" cat mai pe larg. Becali nu e doar fost parlamentar. A fost in comisia juridica, a fost presedinte de partid votat de oameni etc. Iar cei care au eliberat un violator, criminal si nebun, 3in1, merita soarta victimei acestui animal.
    • +42 (46 voturi)    
      Sa nu uitam de cei.... (Duminică, 2 februarie 2014, 18:14)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      ...... care sunt in parlament inca !!!! Varujan......:)
      • +27 (29 voturi)    
        Şi să nu uităm (Duminică, 2 februarie 2014, 19:09)

        Kute [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        că nişte "intelectuali" din ţara asta l-au propus pentru premiul Nobel pentru literatura!
        • +2 (2 voturi)    
          Poate ar fi bine (Luni, 3 februarie 2014, 12:27)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Kute

          sa se faca publice numele celor care fac aceste propuneri.
          In alta ordine de idei, Cartea soaptelor e un roman foarte bun. Dar nu justifica nominalizarea pentru premiul Nobel alaturi de Mircea Cartarescu a carui opera este foarte mare si de o valoare exceptionala.
          Probabil ca Vosganian a avut vreun cumatru printre cei cu propunerile.
  • +39 (43 voturi)    
    comentariu (Duminică, 2 februarie 2014, 18:00)

    vali dinu [anonim]

    pacat, mare pacat ............ pentru ca ai dreptate....... totala !
    nu stiu ce putem face..... filtrele puse pe scara ascensiunii in pozitii de decizie distorsioneaza orice tentativa a unui om sanatos la cap..... sincer, nu mai am incredere in nimeni care in ziua de azi ajunge sus...nici macar in cei tineri...... sunt "crescuti" de mici si astia !!!
    .......sa trag concluzia ca asa e de cand lumea ??!!!
    • -22 (32 voturi)    
      Iti scrie un roman... (Duminică, 2 februarie 2014, 18:08)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui vali dinu

      Nu un om fara tara,pripasit...
      Parca nu te-am vazut la revolutie.
      Pe ai tai sau pe tine...
      Parca nu te-am auzit sau nu ti-am citit "slova"10 ani...
      • +12 (18 voturi)    
        asa si (Duminică, 2 februarie 2014, 19:22)

        verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        a cui e vina ca esti neinformat ?
        • -20 (26 voturi)    
          Mai,mai.... (Duminică, 2 februarie 2014, 19:37)

          cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

          Cand meream la Toulouse sa studiez, tu nici nu auzisesi de pc.
          E drept,era asaaa unul maaare...IBM.. si avea si discheta.
          Acum tu ai acces la tableta si i-phone.
          Si la aberatii anti-tara scrise de ziarici..
          Acum zi-mi de varani ca am ungurenii foto sub cap.
          Noapte buna!
          • +15 (19 voturi)    
            Dupa bun simt ai studiat la Moscova (Duminică, 2 februarie 2014, 20:11)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

            nu la Toulouse, desi eu cred ca ai cumparat diploma de la Haret, nu te mai da Educat ca nici macar de mucava nu esti.
          • +10 (12 voturi)    
            Ai studiat degeaba.. (Luni, 3 februarie 2014, 4:28)

            Alius [anonim] i-a raspuns lui cristian_n

            ...dupa cum vezi ce gandire ai, mai bine lipsa.
          • +1 (1 vot)    
            si la ce iti ajuta studiile... (Luni, 3 februarie 2014, 12:40)

            akillies [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

            ..cand te pui doar pe tine in fata in astfel de discutii? esti printer cei contestati de acesti oameni: ziaristi si cititori?
            Atunci zi-mi ceva bun de la alegerile din 2012 si pana acum... un singur lucru bun facut de actuala guvernare, conducere locala sau sjudeteana etc. si eu o sa ma plec in fata intelepciunii posesorului de x86 cu dischete de 5" (pe care l-am avut si eu apropos..destul de multa vreme)..
    • -5 (11 voturi)    
      Cica pesimistul este un optimist bine informat (Duminică, 2 februarie 2014, 18:47)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui vali dinu

      Ce e cu navala asta de pesimisti pe aici? Cine va informeaza pe voi de ati ajuns acum si la copii de la gradinita?
  • +29 (33 voturi)    
    . (Duminică, 2 februarie 2014, 18:01)

    tirolez [utilizator]

    Mediatizati pe larg toate cazurile astea strigatoare la cer, criminali ce urmeaza a fi eliberati etc. Poate asa veti sensibiliza opinia publica! Ati vazut ca la presiuni publice uriase mai dau inapoi.
  • +23 (31 voturi)    
    Trist dar adevarat (Duminică, 2 februarie 2014, 18:16)

    Wanheda [utilizator]

    Te umple greata si mai tare cand le vezi soparlele postand prin zona, postacii platiti, scursurile societatii.
    • 0 (16 voturi)    
      Deja o scursura de postac a plusat c'un minus (Duminică, 2 februarie 2014, 19:01)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Tristuleeeeeeeeeee.
  • +23 (29 voturi)    
    da, stiu (Duminică, 2 februarie 2014, 18:20)

    calder [utilizator]

    da, stiu si acesta este unul din motivele pentru care iau in calcul sa-mi incep viata in alta parte chiar daca asta inseamna sa incep de la zero acum la aproape cei 40 de ani ai mei. De multe ori ma intreb cum pot sa-l invat pe copilul meu care sunt valorile, ce inseamna responsabilitatea, curajul de a-mi asuma greselile, cand la nivel inalt nu exista nimic din cele mentionate. E trist pentru ca ne vom lasa copii, viitori adulti intr-o Romanie pe care eu nu o mai recunosc.
  • -25 (39 voturi)    
    huh (Duminică, 2 februarie 2014, 18:20)

    Mazeta [utilizator]

    Păi cum vine asta: după 10 ani de reformă băsistă, țara este condusă tot de hoți?
    • +23 (27 voturi)    
      DA (Duminică, 2 februarie 2014, 18:38)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      doar ca marea majoritate is din aia rosiori in obraji; ce-i mazetu? tremuri? c'am vazut c'ati inceput sa picati ca vrabiile-n ger.
    • +22 (24 voturi)    
      un fan ,,revoluţie şi reformă'' (Duminică, 2 februarie 2014, 19:01)

      Profanu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      După 24 de ani de la revoluţie şi 10 ani de ,, reformă băsistă '' avem primele semnale că România este guvernată de legi şi instituţii, nu de grupuri de ex-nomenclaturişti şi actuali baroni. Din păcate aveţi dreptate, singura reformă reală a justiţiei este ,, băsistă '' oricât ne-am fi dorit să fie iliesciană, ciorbistă sau năstăsistă.
      • -14 (18 voturi)    
        aha (Duminică, 2 februarie 2014, 20:09)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Profanu

        Deci în momentul de față, după 10 ani de Băsescu, România este guvernată de legi și instituții? sau de borfași?
        • +12 (16 voturi)    
          De borfasi care cad ca mustele (Duminică, 2 februarie 2014, 23:46)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          tu fiind marunt o sa pici printre ultimii...dar de foame.
        • +3 (3 voturi)    
          oopos! (Luni, 3 februarie 2014, 11:29)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          incepe mazeta sa-si recunoasca rudele?
        • +3 (3 voturi)    
          in momentul de fata.. (Luni, 3 februarie 2014, 12:49)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          ..avem 10 ani de basescu, dar 1 + 2 ani de PSD in diverse formule..
          si acesti ultimi 2 ani cu cea mai mare realizare a lui Ponta: scoaterea de sub incidenta legii a tuturor criminalilor din aceasta tara( de la violatori si criminali pana la hoti, uzurpatori de economie de tara si teroristi)..
          ///
    • +11 (13 voturi)    
      esti (Duminică, 2 februarie 2014, 19:52)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      impertinent si si cu mult tupeu!!!!
      • +19 (21 voturi)    
        Ca si Ponta (Duminică, 2 februarie 2014, 21:15)

        OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

        Trebuie sa ai tupeu sa sustii USL-ul, nu inteligenta, nu bun simt, ci tupeu cat cuprinde, tupeul de a provoca daune de 600 milioane de dolari si a nu-ti da demisia pentru incompetenta.
    • +16 (18 voturi)    
      Te-ai prins si tu in sfarsit. (Duminică, 2 februarie 2014, 21:14)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Dupa 10 ani de reforma basista, au venit (iarasi) hotii la putere, ajutati de cei ca tine, evoque, ala mai jos, cristian, vrajitorul din os, ics, turnuletul eifel, montesquieu etc...
    • +1 (1 vot)    
      Vezi lista de infractori (Luni, 3 februarie 2014, 11:39)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Condamnati definitiv si irevocabil, pune alaturi partidul lor si vei afla unde e situata majoritatea hotilor. Adauga legile facute pe masura si codurile de favorizare infractori si imaginea e completa. Cei zece ani nu sunt suficienti, vorba lui Brucan, trebuie vreo 20 si cateva puscarii pline. /// Atat.
  • +29 (31 voturi)    
    Partea plina a paharului (Duminică, 2 februarie 2014, 18:21)

    grunespferd [utilizator]

    este ca lista de mai sus exista. Mai rau ar fi fost, ca respectivii sa fie in continuare in guvern sau parlament si nu in puscarie.
    Sa ne gandim si la politistii, procurorii si judecatorii care i-au trimis acolo.

    Exista romani care lupta impotriva listei asteia, care nu se va termina niciodata, cat vor exista romani. Asa sunt oamenii, la noi e deocamdata un pic mai greu. Dar tara asta nu va fi niciodata tara hotilor. Pentru ca exista articole ca al dumneavoastra si cititorii lui.
  • +25 (27 voturi)    
    adrian nastase%firmele din trofeul calitatii (Duminică, 2 februarie 2014, 18:27)

    pinguin [anonim]

    Breasla hotilor, eccelent spus. Referitor la Adrian Nastase si la prima sa condamnare, firmele lui Bogdan Popovici, inculpate in Trofeul Calitatii, nu au platiti nici un ban statului. Toate au fost declarate falimentare, Contur Media si Forum Invest, mai putin Media ON, careia i se vor prescrie datoriile (circa un milion de euro la bugetul de stat) in martie. Fostul administrator, care a furat bani impreuna cu Popovici, este acum o prospera femeie de afaceri corecte (asa este la noi, faci afaceri corecte dupa ce tepuiesti statul si nu platesti salariile oamenilor).
    http://lege5.ro/Dosar/he2tinrwgvpte/27958-3-2008-a1-curtea-de-apel-bucuresti
  • +30 (32 voturi)    
    Ar fi necesare câteva corecții (Duminică, 2 februarie 2014, 18:30)

    corvus coraX [utilizator]

    1. Breasla nu mai conduce din umbră ci la lumina zilei.
    2. Are mai mulți membri (și potențiali membri) decât ne-ar place să recunoaștem. Hoția este, pe lânfă "fotblat" cel mai îndrăgit sport național, ca să o spun pe aia dreaptă...
  • +25 (27 voturi)    
    Bun articol dar (Duminică, 2 februarie 2014, 18:36)

    UnOarecare [utilizator]

    puneti-i si pe aia cu suspendare va rog ca sunt vinovati nu achitati.
    Si pe judecatorii care au dat cu suspedare sentinta cand inculpatii tocmai prin pozitia lor erau un pericol deosebit si aveau circumstante agravante in opinia mea.
    Si pe judecatorii care nu au cerut recuperarea pejudiciului.
    Si pe judecatorii & procurorii care nu s-au sesizat din oficiu in toate aceste cazuri sa ceara controlul averii inculpatilor/condamnatilor astia pusi pe capatuiala desi e evident ca presupuneau o banuiala intemeita de avere ilicita
  • +14 (16 voturi)    
    Respect! (Duminică, 2 februarie 2014, 18:50)

    Nationalistul [utilizator]

    Domnule Vlad Mixich sunteti unul dintre ziaristii mei preferati.
  • +19 (21 voturi)    
    De acord, dar cu rectificare. (Duminică, 2 februarie 2014, 18:58)

    ion [anonim]

    Termenul breasla vine din Evul Mediu si e cat se poate de onorabil. El ar trebui inlocuit cu cel de banda,sleahta, grup infractional organizat, retea de delicventi, cooperativa de suti, fratie a rangii si a speraclului.
    • +5 (11 voturi)    
      hm (Duminică, 2 februarie 2014, 19:51)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui ion

      "Breasla" este cea mai buna traducere in romana a cuvantului din engleza "craft".

      "Craft" inseamna in principiu (in sensul acesta) o profesie care necesita un anumit set de indemanari specifice dar si grupul celor care au acea profesie (in romana nu exista cuvant care sa exprime exact acest lucru, poate "mestesug" dar acela se refera doar la profesie nu si la grupul meseriasilor).

      De asemenea "craft" are si un oarecare sens de "smecherie" (crafty) ceea ce il face cuvantul care vine ca o manusa articolului.

      Daca Dvs. aveti o traducere mai buna in romana a cuvantului respectiv, atunci aceea este cea potrivita. Banda, sleahta, cooperativa samd- nu sunt termenii potriviti, pentru ca "craft"/"crafty" se refera la "hotii onesti" care incearca sa pastreze aparentele si nu la infractorii violenti si grobieni...
      • +2 (4 voturi)    
        Hm (Duminică, 2 februarie 2014, 20:22)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        si "guild" ce inseamna?
      • 0 (0 voturi)    
        Care va sa zica... (Marţi, 4 februarie 2014, 20:57)

        Gabu [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        Articolul e tradus din engleza?!?
  • +3 (5 voturi)    
    LISTA (Duminică, 2 februarie 2014, 18:59)

    Dan Nietzsche [anonim]

    Domnul Vlad, publica lista aici !
  • +19 (21 voturi)    
    erate si adaugiri la lista (Duminică, 2 februarie 2014, 19:01)

    zambara [utilizator]

    erata:
    Remes: a fost ministru al finantelor nu al agricvulturii

    lista continua cu :
    - Sorin Apostu (primar Cluj) a fost condamnat la 3 ani și jumatate de închisoare pentru luare de mită. Sentinta definitiva
    - Codruţ Şereş (ministru): 6 ani cu executare. Sentinta nu e definitiva
    - Zsolt Nagy (ministru): 5 ani cu executare. Sentinta nu e definitiva
    - Nati Meir (fost deputat): 4 ani cu execurtare
    - Mircia Gutău (primar RM. valcea): 3 ani jumatate cu executare. Nedefinitiv
    + Ridzi, multi alti primari, deputati, s.a.m.d.
    As propune o lista a rusinii, cu nume, poza, functie, sentinta.
    Daca fiecare contribuie cu nume de primari, prefecti, consilieri, presedinti de consilii judetene , etc. care au primit condamnari de-a lungul celor 25 de ani de la 89 incoace...putem sa-i chemam si pe cei de la Guiness Book sa ne inregistreze ca tara cu cei mai multi "alesi" pe cap de locuitor ce se afla (sau s-au aflat) in puscarii.
  • +12 (16 voturi)    
    Rolul fiecaruia in societate (Duminică, 2 februarie 2014, 19:02)

    Maria_G [utilizator]

    Bun articol si un bun exemplu de roman cu constiinta civica ce isi face datoria. Atita timp cat romanii nu reactioneaza la fecare actiune anti-romaneasca a acesei bresle, ea (i.e. breasla) va continua. Cine ii organizeaza pe romani sa iasa in strada pentru a atrage atentia asupra devierilor de la norme? Doamna Nuland a dat un semnal cat se poate de clar in aceasta directie. Organizati-va pe Faceboobk; adunati-va 100 si fiecare sa aduca 2, si tot asa... Din pacate dreapta se ocupa cu rafuielile ei interne si lasa timp pretios sa treaca. Romanii trebuie sa se trezeasca, sa ia exemplu de la ziaristi care incep sa faca front comun, si sa se organizeze spontan.
  • +13 (15 voturi)    
    DA, DA, DA .. (Duminică, 2 februarie 2014, 19:11)

    solar [utilizator]

    d-le Mixich,
    ai nimerit-o din plin!! Asa se face ziaristica !! Aceste sunt adevaratele articole de presa de care lumea are nevoie !! CLAR, PRECIS,ARGUMENTAT ,SIMPLU SI ,TOTUL INTR-O ALCATUIRE DE MARE FORTA DE CONVINGERE.Am citit si am apreciat si cele ce ai scris din Ukraina ,SI ALTE CATEVA ARTICOLE. Filonul luptei adevarate , a oamenilor adevarati in lupta cu nedreptatile altor oameni, ne duce inainte pe toti. E prilej de bucurie sa constat ca ti-ai maturizat scrisul si discernamantul jurnalistic de care au nevoie foarte multi oameni. Cred ca cei mai multi. Echipa HOTNEWS a mai castigat o voce de prestigiu. FELICITARI!!
  • +10 (12 voturi)    
    Sa se publice CV-urile celor care sunt pe liste (Duminică, 2 februarie 2014, 19:25)

    cetateanul roman [utilizator]

    Sa incercam sa votam responsabil. Poate vom diminua breasla hotilor. Sa solicitam, cu ajutorul presei, CV-urile celor aflati pe liste. Cat de mult stiu sa faca ceea ce vor face dupa ce vor fi alesi. Si ce au facut pana acum. Decat sa nu ma mai prezint la vot. vreau sa stiu ce persoana votez. Si nu mai vreau sa votez un partid. Pentru mine partidele au ajuns organizatii mafiote, cu indivizi de slaba calitate, care nu ar face fata unei organizatii mafiote reale. Sa fie obligatorie publicarea CV-urilor profesionale tuturor celor de pe buletinele de vot. Iar media sa cerceteze aceste CV-uri. Sa fim atenti si responsabili pe cine votam. Nu stiu daca se va diminua hotia. Dar macar sa nu mai pot pe toti hotii pe lista.
    • +6 (8 voturi)    
      Mai bine sa puna (Duminică, 2 februarie 2014, 20:27)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui cetateanul roman

      pe liste in dreptul numelui averea lor si a rudelor
  • -7 (15 voturi)    
    Coduri (Duminică, 2 februarie 2014, 19:57)

    Florea [anonim]

    Daca am inteles bine, legea privind intrarea in vigoare a codurilor a fost promulgata de catre dl. Presedinte Traian Basescu. Corect??
    • +5 (7 voturi)    
      N-ai inteles nimic (Duminică, 2 februarie 2014, 20:25)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Florea

      sau doar bagi pe aici fitile
  • +10 (12 voturi)    
    hoti sunt peste tot, insa (Duminică, 2 februarie 2014, 20:03)

    hashdoio [anonim]

    ceea ce ingrijoreaza in plus este ca nicaieri in lumea civilizata nu se duce o campanie sustinuta de 'spalare' a infractorilor dovediti si de intimidare a justitiei, campanie in care un rol activ il au la noi primul ministru si alti inalti demnitari. Cred, domnule Mixich, ca ii puteti adauga pe lista fara a gresi si pe banditii nedovediti care, asa cum remarca domnul Cartarescu, arunca tara in aer pentru a-i salva pe hoti.
  • +4 (10 voturi)    
    Lista este mult mai lunga (Duminică, 2 februarie 2014, 20:14)

    burebista [utilizator]

    hotul si escrocul de primar al Clujului marele Apostu a fost uitat ,Iar lista mai poate fi complectata .ei frati mei romani aceasta caracatita numita PSD este uniunea in cuget si simtire a HOTILOR adunati sub acest stindar..Acest govern cinstit sau cel mai cinstit este o cloaca de hoti ,mincinosi si derbedei ,in frunte cu acest Pontulache.
  • +4 (10 voturi)    
    vezi la europa (Duminică, 2 februarie 2014, 20:25)

    asdff [utilizator]

    pai nu sinteti voi proeuropeni? Pedepsele mai blande sint de inspiratie europeana si iti reamintesc ca au fost facute de guvernul Boc, probabil tot ca un angajament european.
  • +7 (9 voturi)    
    lista hotilor (Duminică, 2 februarie 2014, 20:33)

    constaanta [anonim]

    Multumesc!de mult mi-am dorit o asemenea prezentare a tuturor hotilor din tara noastra;m-am gandit de multe ori ca televiziunile sa aibe expusa in permanenta o lista ca aceasta.Felicitari!
  • +1 (11 voturi)    
    O mica clarificare (Duminică, 2 februarie 2014, 20:34)

    Loda [utilizator]

    Cu tot respectul pe care vi-l port domnule Mixich imi permit o mica precizare :
    Ucigasul Larisei ,condamnat la 20 de ani de inchisoare a fost,e drept, eliberat din inchisoare, dar asta nu inseamna ca este in libertate, cum s-ar putea intelege, fiindca nu ati mai continuat sa explicati ce se intampla cu el ;conform Gandul :
    ,,Pedeapsa ucigaşului fetiţiei Larisa Chelaru, de 20 de ani de închisoare, a fost înlocuită de Tribunalul Iaşi, sâmbătă, la intrarea în vigoare a noului Cod penal, cu 15 ani de internare într-un centru de detenţie.''
    • +10 (12 voturi)    
      NB (Duminică, 2 februarie 2014, 21:10)

      Vlad Mixich [utilizator] i-a raspuns lui Loda

      Multumesc, dar stiam ca individul e eliberat din puscarie si ca urmeaza sa fie internat intr-un centru de reeducare. Acolo ajung de pilda imigrantii clandestini. Nu e o inchisoare. Oricum, pentru rigoare am adaugat si precizarea aceasta.
  • +6 (8 voturi)    
    ce facem? (Duminică, 2 februarie 2014, 20:52)

    xo [anonim]

    am vazut lista...si acum ce facem?iesim in strada sa protestam?cum actionam?
  • +9 (11 voturi)    
    Lehamite! (Duminică, 2 februarie 2014, 20:56)

    Pax Vobiscum [anonim]

    Tara condusa de "breasla hotilor" cu un mascarici de plagiator in frunte (ca sa se inteleaga exact cum sta treaba)... Plagiatul tot furt este.
    • +2 (4 voturi)    
      asta e una din caile spre care spera sa apucam: (Duminică, 2 februarie 2014, 21:41)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Pax Vobiscum

      lehamite !
  • -1 (5 voturi)    
    O explicatie pentru HM (Duminică, 2 februarie 2014, 21:32)

    Ion [anonim]

    Explicatia etimologica pe care o dati termenului breasla este complicata in mod inutil. Termenul medieval (in Franta) era guilde. Semnificatia este: asociatie profesionala legala.Existau ghilde ale macelarilor, postavarilor, etc. Nu existau ghilde ale hotilor et pour cause. Deci termenul - breasla hotilor din Romania- chiar daca o luam in sens ironic, ramane ambigua, cata vreme nu e vorba de o casta a gentlemanilor briganzi si a sutilor ordinari, chiar daca spoiti cu ranguri guvernamentale.
  • -10 (20 voturi)    
    Da, da! (Duminică, 2 februarie 2014, 21:45)

    Eduard [anonim]

    Pai, ca sa scapam de acesti masoni, domnule Mixich, eu propun sa-l dam jos pe Ponta ca prim ministru si sa-l punem pe Basescu. Ca doar si-a demonstrate capacitatile timp de 10 ani ca presedinte nu? Nu a taiat pensii, nu a taiat salarii, nu a inchis spitale, a permis justitiei sa fie indpendenta, nu a mintit niciodata, a fost o influenta benefica in societate, nu a semanat ura si dezbinare, nu a denigrat prin vocea "simpatizantilor" lui imaginea Romaniei in Parlamentul European, etc, etc, etc... Pe scurt, tara asta a inflorit ca un trandafir de cand e el presedinte nu? Si cand te gandesti ca mai are cateva luni si I se termina mandatul, mai mai ca iti vine sa plangi cand te gandesti ce se va alege de tara asta fara un asemenea om la carma ei.
    • +5 (5 voturi)    
      N-ai inteles nimic (Luni, 3 februarie 2014, 8:38)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Eduard

      sau doar bagi fitile pe aici
    • +4 (4 voturi)    
      Atata timp (Luni, 3 februarie 2014, 9:20)

      Mao2 [utilizator] i-a raspuns lui Eduard

      cat o parte din romani (din pacate cea mai mare) iau apararea infractorilor este necesar ca cineva sa-şi asume vina dezbinarii...imaginea Romaniei nu era una imaculata in PE ci dimpotriva, era cangrenoasa dar bine fardata...putem sa ne facem ca nu avem probleme (ca statele comuniste unde totul este roz si infloritor) pana acestea explodeaza ....
  • +4 (6 voturi)    
    De acord cu continutul... (Duminică, 2 februarie 2014, 21:53)

    Primula [utilizator]

    ... Mai putin cu termenul "breasla". Breslele, din ce imi amintesc eu, se refera strict la grupurile de meseriasi, producatori de bunuri. Ori cei care conduc Romania produc nu bunuri, ci pagube. " Casta" e iarasi prea mult, ca ei nu au "noblete"! Sunt mai curand o "haita" flamanda de bani, nesatula perpetuu, vicleana, ca sa nu zic parsiva. O haita conduce azi Romania!
  • +4 (6 voturi)    
    Respect Vlad! (Duminică, 2 februarie 2014, 23:01)

    gabrieel [utilizator]

    Respect Vlad!
  • -9 (9 voturi)    
    istorie (Luni, 3 februarie 2014, 0:07)

    craiovean [anonim]

    oare cand a fost votat acest cod in parlament????nu conteaza de cine... cine a scris acest cod??? nu cred ca niste parlamentari.... nici cel din 60 nu fost scris de ceausescu....superficial dragul meu atat....subtire.. si cam tarziu scris .. sau acum 4-5 ani nu erai nascut....tine-i si tu calimara CTP-ului... poate inveti sa scrii si actual nu inapoi in viitor....si apropo de CTP am mai citit si alte scrieri....
    • +5 (5 voturi)    
      Ultimile modificari sunt din 2013 (Luni, 3 februarie 2014, 8:41)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui craiovean

      Vreo 3 legi au dat la fiecare cod
      Asa ca las-o jos ca macane.
  • +4 (8 voturi)    
    nu disperati! (Luni, 3 februarie 2014, 0:11)

    talmaciul.blogspot.ro [utilizator]

    Exista speranta. De cateva zile, pregatesc un proiect. Acest proiect:
    talmaciul.blogspot.ro
    https://www.facebook.com/pages/Talmaciul/287762091374847

    Un concept unic. Fiti cu totii alaturi de mine, pentru ca informatia sa ajunga acolo unde trebuie.

    Cititi asta, ca sa va convingeti cine sunt:
    http://talmaciul.blogspot.ro/2014/02/cazul-tragediei-aviatice-din-muntii.html

    Pentru toti oamenii cu bun simt din aceasta tara. Pentru toti cei care mai cred in ceva.

    Pentru adevar. Pentru justitie. Pentru statul de drept.

    Pentru o Romanie europeana. Pentru profesionalism si integritate in viata publica.

    Pentru ca Romania avanseaza, in ciuda tuturor piedicilor.

    Pentru fenomenul "toamna romaneasca".

    Pentru eroii-martiri ucisi in decembrie 1989.

    Pentru cei care au patimit in inchisorile comuniste si se mai afla inca in viata: profesori, preoti, oameni de cultura, intelectuali straluciti.

    Pentru "lista celor 500" de jurnalisti. Pentru Dan Tapalaga, Sorina Matei, Catalin Tolontan, Vlad Mixich, Moise Guran, Indira Crasnea, Cristian Pantazi, Florin Negrutiu, Ioana Ene Dogioiu, Lelia Munteanu, Rodica Ciobanu, Marian Sultanoiu, Anca Simina, Vlad Petreanu si altii ca ei. Pentru Andi Manciu.

    Pentru apararea unor doamne magistrat, care, la randu-le, apara statul de drept: Livia Stanciu, Laura-Codruta Kovesi, Oana Schmidt-Haineala.
    Pentru ca barbatii apartinand clasei profesionale amintite nu fac front comun si nu le protejeaza in spatiul public, in prima linie de confruntare. Cu exceptia notabila a lui Daniel Morar, trecut pe "linie moarta" la Curtea Constitutionala.
    Pentru Codrut Olaru si Cristi Danilet. Pentru Monica Macovei.
    Pentru toti ofiterii tineri, competenti si integri din sistemul de siguranta nationala. Pentru Florian Coldea, un profesionist pur-sange.

    Pentru Curtea Constitutionala, Inalta Curte de Casatie si Justitie, Parchetul General, DNA, DIICOT si SRI - institutii vitale ale statului de drept.

    Pentru ca amintirea anilor '90 este intunecata. Pentru ca 2000-20
    • +4 (8 voturi)    
      continuarea (Luni, 3 februarie 2014, 0:38)

      talmaciul.blogspot.ro [utilizator] i-a raspuns lui talmaciul.blogspot.ro

      Pentru ca amintirea anilor '90 este intunecata. Pentru ca 2000-2004 este irepetabil.

      Pentru jurnalistii ce nu-si pot exercita profesia cu onestitate.

      Pentru ca Antena 3 este izolata si se indreapta spre soarta OTV.

      Pentru medicii si profesorii umiliti. Pentru toate categoriile socio-profesionale.

      Pentru ca Romania are viitor. Pentru ca Romania are inteligenta. Pentru ca Romania exporta inteligenta.
      Pentru ca tinerii nostri sunt ultramedaliati la olimpiadele internationale. Pentru ca ocupam primele locuri in lume la saloanele de inventica. Pentru ca IT-istii romani se bucura de recunoastere. Pentru ca in Romania se nasc de doua ori mai multi copii supradotati, fata de media mondiala.

      Pentru alte domenii unde suntem bine plasati la nivel mondial. Pentru ca rezultatele se datoreaza, indeosebi, noii generatii.

      Pentru ca vreau sa cultiv aceasta generatie.
      Pentru ca neajunsurile societatii romanesti pleaca de la clasa politica, intr-un exercitiu civic fara precedent, voi prezenta politicienii romani asa cum sunt, in lumina lor adevarata. Cu calitatile, defectele si interesele lor. Zilnic.

      Toate stirile importante ale zilei, in special cele din domeniul politic, vor fi insotite de traduceri.

      Obiectivul principal: formarea de caractere puternice in randul tinerei generatii. Dupa parcurgerea textelor mele, acestia vor deveni mai informati, mai realisti, mai puternici si mai determinati sa schimbe lucrurile in bine. Varsta tinta: 18-40 de ani.

      Voi scrie cu bun simt taranesc. Calm, echilibrat si concis. Singura mea politica va fi sustinerea statului de drept si a institutiilor sale fundamentale.

      Pentru demnitate si constiinta. Pentru trezirea neamului meu cel romanesc.
      Dumnezeu sa-mi ajute!
    • +3 (5 voturi)    
      NU mai exista nici o speranta curand... (Luni, 3 februarie 2014, 9:50)

      lili [anonim] i-a raspuns lui talmaciul.blogspot.ro

      Cel putin vreo 10-15 ani cat "bazinul electoral" al PSD exista inca..
      Poate dupa anii astia sa avem un alt electorat care va depasi aceasta saracie lucie ce-i determina pe amaratii batrani si saraci si nescoliti din sudul, sud-estul si nordul Romaniei sa voteze pentru o faina, un ulei, o suta de lei....
      Poate, dupa....
  • -3 (9 voturi)    
    Concret! (Luni, 3 februarie 2014, 1:51)

    Max [anonim]

    Orice partid , chiar nou infiintat , este supus acelorasi reguli , cu membri indoielnici si nevrednici , cu sponsori , cu obligatii dupa ce vor fi alesi.Nu avem nevoie de nici un partid ca sa conducem bine tara, nu e nici macar nevoie de vot.Un concurs bine structurat , incluzand si test IQ , conceput de profesori si specialisti din fiecare domeniu , pentru a forma echipa de guvernare ,fara ministere , fara partide, fara numiri , fara multimea de institutii , formate- una la nivel national si celelalte organizate pe judete sau regiuni de tip federal , care singuri sa-si administreze banii si resursele , O lege perfect structurata si echilibrata , pedepse serioase pentru proasta gestionare sau frauda din averea publica, 3 ani de mandat castigat prin examen pe criterii de competenta si perspicacitate , externalizarea catre societatile private a tuturor lucrarilor publice in urma unor licitatii internationale , rapoarte de activitate publice zilnice pe fiecare stat federal , dreptul fiecaruia de a solicita interventia Justitiei in orice incalcare a Legii de catre oricine. Avem nevoie de 3 ani de rigoare ca sa rupem blegeala si suficienta in care ne -am afundat,O sa gresim in acesti trei ani dar cu siguranta vom pregati un viitor solid urmasilor. Ce conteaza trei ani fata de cei 50 care i-am trait in promiscuitate , teama , oroare , saracie , prost renume , lipsa de directie si am permis nonvalorilor sa se cocoate peste toti , de unde sa ne umileasca intelectul si rabdarea , indreptandu-ne spre Nicaieri.
  • +6 (6 voturi)    
    liber la furat (Luni, 3 februarie 2014, 6:22)

    paolalaan [utilizator]

    da puteti multumi lui ponta /liber la furat ,liber la violat si ucis ,liber la pedofili ,liber la a ucide batrani ca sa le iei averea ,da liber la curve ,liber la hotii de buzunare ,liber la hotii de masini si de case etc liber la infractiuni de tot felul!multumiti-i lui ponta pt asta!iar voi cei normali l;a cap daca vreti sa nu mai tremurati de frica ca veti fi ucis in trafic sau ca vi se va fura masina mcasa etc n-aveti decat sa-l strangeti de gat pe impostoru ponta si sa-l aruncati la pubela sa-l sfasie cainii!
  • -2 (4 voturi)    
    naivitate (Luni, 3 februarie 2014, 6:37)

    Dan Coe [anonim]

    Cui nu-i plac hotii din Romania sa se duca in SUA. Singura deosebire e ca acolo te fura cu stil, nici nu-ti dai seama, dar si paguba e mai mare pentru ca e in dolari....
  • +2 (2 voturi)    
    si actionam din nou constatand (Luni, 3 februarie 2014, 9:27)

    asadsdasf [anonim]

    ...si mioritic
  • -1 (3 voturi)    
    articol inutil (Luni, 3 februarie 2014, 9:50)

    serban [anonim]

    Pai daca pe cucoana Anastase au prins-o cu camera de luat vederi cu numaratoarea la vot si ea a luat un nou fotoliu de parlamentar cred ca ne uitam degeaba la cei care ne conduc. Cand aproape nu se concepe medic care sa nu ia spaga si avem scandalurile pe care le avem in fiecare an cu fondul clasei, scolii, bacalaureatului, iar la clasa a 4-a facem banchet, eu cred ca acolo sus sunt doar cei mai buni dintre noi!
    • +5 (5 voturi)    
      cei mai buni dintre hoții tăi (Luni, 3 februarie 2014, 10:17)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui serban

      acolo sus sunt cei mai buni hoți:
      plagiatorul ponta
      repetentul antonescu
      repetentul zgonea
      trișorul dragnea
      penalul chițoiu
      pușcariașul fenechiu
      pușcăriașul năstase
      pușcăriașul chiuariu
      pușcăriașul costiniu
      pușcăriașul voicu
      ..................
      acolo sus sunt două grupuri infracționale organizate, ambele creația bolsevicului Iliescu
  • +1 (1 vot)    
    parere (Luni, 3 februarie 2014, 10:01)

    Arl [utilizator]

    Nu o conduce din umbra , ci la vedere, votata cu veselie de acest popor „mândru,harnic, înțelept și cinstit”.
  • +8 (8 voturi)    
    un nume lipsă, vârful piramidei (Luni, 3 februarie 2014, 10:08)

    ion [anonim]

    ION ILIESCU
    el este tatucul hoților, Ali Baba de Moskova
    ION ILIESCU

    ION ILIESCU

    ION ILIESCU

    ION ILIESCU

    ION ILIESCU
  • -2 (2 voturi)    
    "masoni hoti" (Luni, 3 februarie 2014, 11:20)

    monarhistul [anonim]

    -sa nu uitam de faimosul primar al CLUJULUI
  • +1 (1 vot)    
    ccc (Luni, 3 februarie 2014, 11:50)

    ccc [anonim]

    Numai ei? Și cine ne scapă? alți hoți?
  • 0 (0 voturi)    
    Condamnatii politicieni. (Luni, 3 februarie 2014, 11:54)

    Gabi M [utilizator]

    Toti astia enumerati cat si ceilalti condamnati cu suspendare au alcatuit o adevarata retea mafiota condusa cu mult "succes" chiar de la Palatul Victoria.
  • 0 (0 voturi)    
    Pe Babiuc l-ai uitat! (Luni, 3 februarie 2014, 11:55)

    Simona [anonim]

    Si pe ulti altii....
  • 0 (0 voturi)    
    Idee (Luni, 3 februarie 2014, 11:58)

    Rares101 [utilizator]

    Chiar mai mult decat o lista a rusinii, as propune ca si la Parlament si la Palatul Victoria sa existe un loc, undeva pe un hol, care se bucura trafic mare, si in care fosti demnitari ai institutiilor respective sa fie afisati cu poza si sentinta. Un loc, in care si cromatica si ambientul sa fie usor diferit de mediul inconjurator, o cromatica macabra.
    Nu considerati ca acest lucru ar avea un impact semnificativ si repetitiv asupra subconstientului multor demnitari?
    La urma urmei, nu putem face multe lucruri care sa previna actele lor de coruptie, iar faptul ca au primit pedepse cu inchisoarea nu ne incalzeste prea mult. Si oricum, au primit doar aia care au fost prinsi. Tot ce putem face este sa le reamintim in mod constant si consistent ca risca sa faca puscarie, ca nu mai suntem in anii '90.
  • -1 (1 vot)    
    câtă naivitate! (Luni, 3 februarie 2014, 12:05)

    Calin L. [anonim]

    :)) Deși nu e corect să spunem „breaslă”, treacă de la mine. Vlad Mixich, trebuie să te obișnuiești cu asta. Sub umbrela UE, NATO și a modelului Friedman-ian așa va fi mereu, deci, obișnuiește-te.
  • +2 (2 voturi)    
    Conducere? (Luni, 3 februarie 2014, 12:38)

    Bresalşu' [anonim]

    1. Titlul şi conţinutul articolului conţin un sofism: din moment ce personajele sunt în puşcărie, nu poţi spune că ţara ESTE condusă de ei ci, cel mult, că s-a încercat conducerea ţării de către ei sau că a fost condusă de ei.
    2. Atât timp cât partidele îşi vor nominaliza candidaţii în funcţii pe baza aportului financiar acest flagel nu va dispare. Candidaţii sunt în mare parte patroni semianalfabeţi, care nu au nicio pregătire politică şi scopul lor unic este ajungerea în Parlament pentru a-şi putea extinde şi muşamaliza afacerile.
    3. Să nu uităm cel mai important aspect: hoţii nu au ajuns acolo singuri, de capul lor. Ei au fost VOTAŢI! Cine nu cască ochii la vot, cască punga după aia...
  • +2 (2 voturi)    
    aici nu e vorba de basescu sau usl (Luni, 3 februarie 2014, 13:02)

    jackalphonse [utilizator]

    intra toti in aceeasi oala: hoti. o sa ne revoltam cand o sa constientizam ca nu avem eroi care ne conduc, ci doar hoti!
  • +1 (1 vot)    
    DESTEAPTATE ROMANE (Luni, 3 februarie 2014, 13:06)

    ingrid [anonim]

    nu ascultati, dar cei ma GRAV nu simtiti VUIETUL din arterele celor care canta, sau ar trebui sa va transmita
    DESTEAPTATE ROMANE
  • +1 (1 vot)    
    Nimic nou (Luni, 3 februarie 2014, 14:33)

    popescu [anonim]

    Draga Vlad nu ne spui nimic nou, noi stim asta de peste 20 de ani. De peste 20 de ani ne conduc hotii si vor mai trece inca 50 de ani pt. ca sa se mai schimbe ceva in bine. Nu esti hot din tagma lor nu poti ajunge "la butoane" ramii un amarastean prost (pt. ca nu furi).
  • 0 (0 voturi)    
    Ma ofer voluntar ! (Luni, 3 februarie 2014, 16:06)

    X [anonim]

    Ma ofer voluntar sa fac cativa ani de puscarie in schimbul a cateva sute de milioane de euro.
    Astept propuneri.
    Multumesc.
  • +1 (1 vot)    
    Concluzie (Luni, 3 februarie 2014, 16:17)

    MirceaDude [utilizator]

    Bineinteles ca nu vin cu nici o noutate, oricine din tara asta care are ceva in cap este constient ca oamenii care gandesc in Romania sunt o minoritate. Adica tara este predominata de prosti, analfabeti si asistati sociali care sunt manipulabili. cu drept de vot. Din cauza lor, Romania nu o sa ajunga niciodata ce am vrea sa devina, pentru ca toti s-au obisnuit "sa le dea". Oamenii care au ceva in cap si chiar vor sa faca ceva in tara sunt prea putini. Sincer nu cred ca se va schimba niciodata ceva in bine si va fi tot mai rau.
    Le multumesc tovarasilor borfasi enumerati de Vlad Mixich pentru ca imi reamintesc de ce am plecat din tara si de asemenea le multumesc pentru ca datorita lor dorinta mea de a ma intoarce inapoi se diminueaza pe zi ce trece.
  • +1 (1 vot)    
    in tara mea (Luni, 3 februarie 2014, 18:21)

    manfredi [anonim]

    In tara mea sperante nu mai sant
    Si-n tara mea tacuti ca-ntr-un mormant
    Cei vii si-asteapta randul ca sa moara,
    Pe cata vreme mortii... Cine stie ?
    Asteapta-o zi ca-n alte tari sa-nvie...
    MINULESCU
  • 0 (0 voturi)    
    Conducerea ţării în ciuda... (Luni, 3 februarie 2014, 18:46)

    Sofronie Lucian-Mihai [anonim]

    Excepţional articolul, pe o realitate care îţi aduce ghiontul vomei în stomac. Se-ntâmplă zilnic, suntem pălmuiţi cu dispreţ - nu, nu cu instrumentul numit palmă, ci cu aroganţa obraznică şi mincinoasă, care-ţi jigneşte inteligenţa, îţi răneşte bunul-simţ şi te umileşte. Am citit comentariile. Da, cam asta simţim... mulţi dintre noi. La capitolul 'CE E DE FĂCUT?', de la lipirea listei la oglindă – autoflagelare asumată ca recunoaştere a neputinţei?! – , la atingerea unor obiective ’step by step’ (Daniel22026) nemulţumirea îşi caută – deocamdată în expresie – formele de manifestare potrivite pentru a produce schimbarea. Despre Coduri fiind vorba, e limpede că grija mare a breslei conducătoare e ca preţul hoţiilor săvârşite, plătit prin închisoare, să fie cât mai redus, pentru a nu-i ţine prea mult timp departe de bucuria de-a se înfrupta, împreună cu ai lor, din ceea ce a furat. Că un pedofil, criminal odios în acelaşi timp, va fi plasat pentru restul „pedepsei” într-un centru de reeducare, printre copii minori – lup între oi – pare mai degrabă o recompensă pentru cei opt ani de abstinenţă, dar nu contează, când, doar două exemple, scoaterea de sub urmărire a lui Vântu, în cazul FNI, sau a lui Oprişan, în dosarul „Căprioara” reprezintă adevăratele mize. Invocarea modernităţii şi sincronizării codurilor cu cele ale Lumii Civilizate (vezi Cristoiu de ex.) e menită să inducă în eroare, deoarece societatea românească post ’89, în proporţie de cel puţin 50% nu are nimic de a face nici cu modernitatea, nici cu civilizaţia. E adevărat că „politicienii vin şi pleacă”, cum la fel de adevărat e că prea puţini dintre ei onorează calitatea de om de cuvânt, activând în sensul promisiunilor făcute în campaniile electorale. În ce priveşte problema în disucuţie, opoziţia acerbă dintre Traian Băsescu şi Victor Viorel Ponta a dus la neacceptarea de către primul-ministru a amânării intrării în vigoare respectivelor coduri. Consecinţele n-au întârziat să se arate şi în mod cert sunt cu
  • 0 (0 voturi)    
    Nu vad legatura! (Luni, 3 februarie 2014, 19:13)

    lucas [anonim]

    nu prea am inteles asocierea cu masonii.
    chiar daca acei penali numiti mai sus ar fi masoni asocierea mi se pare aiurea.
    sa nu uitam ca acei penali sau infractori, cum doriti, sunt inainte de toate romani...dupa logica jurnalistului, toti suntem un popor de hoti!
  • 0 (0 voturi)    
    Hotii ,mafiotii,lichelele si tradatorii conduc de (Luni, 3 februarie 2014, 20:48)

    andreesanu [utilizator]

    Articolul este tardiv !,hotii,tradatorii,mafiotii,lichelele se fac ca guverneaza Romania , doar in stilul: pe capatuite pe desbracate,///,pe prostite,pe manipulate.
    Sleahta de hoti din guvernele de dupa 89 este pui pe linga hotiile :politicienilor,parlamentarilor,administratiei de la primarii la prefecturi si cosilii judetene.
    Mai adaugati hotiile de la privatizarile dezastroase,hotiile de la AVAS,hotiile de la ANAF,hotiile din banci,hotiile din politie,hotiile din armata,mafia din justitie,hotiile avocatilor si notarilor,hotiile din padurile Romaniei,hotiile din delta,hotiile din vami.
    Pe hotii astia cui ii lasi Vlade ???,vezi ca trebuie sa-i scrii pe fatada blocului si tot nu incap !!!
    Cite sute de mii de hoti,mafioti,lichele ,haimanale si tradatori are Romania ,asta-i intrebarea ???.
  • 0 (0 voturi)    
    Patriotismul incontinent și inconsistent (Marţi, 4 februarie 2014, 7:51)

    BuzametGeorge [anonim]

    Țara nu poate fi ”a mea”, decât dacă fac parte dintre stăpânii, dintre tartorii ei. Realist ar fi să mă concep umil, modest,ca fiind TOLERAT în țara altora. Confuzia asta foarte păgubitoare persistă în mintea multora refugiați în lașitatea vituperării sterpe. Patriotismul e ”devitalizat” ca dintele care urmează să primească proteza, adicătelea, e mort, fals, ca proteza republicană de viplă pusă peste dintele fostului regat român din care a fost evacuată viața.
    • 0 (0 voturi)    
      breasla care conduce romania (Marţi, 4 februarie 2014, 11:23)

      eugen gafton [anonim] i-a raspuns lui BuzametGeorge

      0 clica de borfasi care au scufundat ROMANIA pentru 100 de ani intro hazna..............
  • +1 (1 vot)    
    revolutionar articolul dar negativ (Marţi, 4 februarie 2014, 11:33)

    pozitiv [anonim]

    Decat sa-ti afisezi o lista cu cei pe care ii urasti, si sa-ti aduci aminte de ei dimineata si seara, mai bine fa o lista cu cei care ii apreciezi, cu adevarate "modele" de persoane, cu obiective pozitive pe care le ai.
    Degeaba ne plangem de politicieni, daca nu suntem gata sa muncim pentru o alternativa
  • 0 (0 voturi)    
    breasla hotilot (Marţi, 4 februarie 2014, 11:53)

    Dorina Butu [anonim]

    Dar hotii adevarati si cei care au devalizat tara, si au tradat poporul nu sunt inca la puscarie!
    Asteptam cu interes!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Mai bine nu... (Marţi, 4 februarie 2014, 12:26)

    Vali [anonim]

    Incearca sa nu iti lipesti nimic asemanator cu ce ai scris mai sus in dreapta oglinzii. Dau vina pe tineretea ta si apriga penita. Inteleg metafora. Dar pastreaza-o asa. In dreapta oglinzii sa iti pui alte cuvinte, ca: loialitate, iubire de semeni, curaj, atitudine. Ei au puse in dreapta oglinzilor, de la celule, tot numele lor. Asa se obisnuiesc cu ele si cu locul in care sunt...
  • +1 (1 vot)    
    Lamentaţii tardive şi inutile (Joi, 6 februarie 2014, 10:12)

    Bb [anonim]

    Domnilor jurnalişti, cînd Guvernul Boc a trecut prin Parlament codurile fără dezbatere, cînd nu a existat de fapt dezbatere publică în legătură cu ele, aţi tăcut ca trandafirii în ploaie pe motiv de "modernizarea statului" şi "întărirea independenţei justiţie".
  • -1 (1 vot)    
    Discutabil... (Joi, 6 februarie 2014, 14:35)

    Gogu M. [anonim]

    Listei prezentate de Mixich (altfel, unul din jurnalistii buni ai Hotnews) il lipseste ceea ce ar putea s-o faca cu adevarat o lista - coerenta. Ea ii include, tunati si adunati, pe unii interlopi reali, al caror loc e by default in puscarie (Pasat), pungasi "descurcareti" ai tranzitiei si post-tranzitiei precum Voicu (ai carui frati intru pungasie, mai ales cei de actuala-fosta prezenta nuanta portocalie, sunt bine-merci in libertate (a se vedea cazurile Falca si Videanu), infractori politici stiuti condamnati a doua oara (pe cand alti infractori politici, la fel de bine stiuti, ocupa "functia suprema" in stat si tin prelegeri procurorilor si judecatorilor), ca si amarasteni cazuti datorita propriei prostii si naivitati, care isi platesc stupizenia dar nu hotia (Muresan si Remes, "devalizatorii" de tuica si carnati - sa fim seriosi, ce naiba!). Abia dupa ce nuantele astea ar fi introduse s-ar putea face o analiza reala si pornind de la premise obiective ale garniturii care conduce Romania. Si pariul meu n-ar fi nici pe hoti, nici pe fostii nomenclaturisti, ci pe garnitura a doua a aparatului legat de fosta securitate - capitol la care viitorul fost, Mr. B., sta iar, surprinzator, teribil de bine...
  • 0 (0 voturi)