Cu astia 500 ce faceti?

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 22 ianuarie 2014, 22:51 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
O raritate in presa ultimelor doua decenii: 500 de jurnalisti si publicisti s-au solidarizat in jurul unor principii. Nu vin in sustinerea cuiva sau impotriva altcuiva, ci admit ca limbajul jurnalistic s-a degradat atat de mult incat simt nevoia sa adere la un protest cat se poate de decent formulat. A strange semnaturi de la 500 de jurnalisti intr-o tara cu o presa slaba sau controlata politic tot e ceva. Pe lista veti gasi reporteri, realizatori de emisiuni radio sau tv, editorialisti, publicisti din toata Romania. Cu totii au spus stop celor care au ca ocupatie zilnica minciuna, calomnia, manipularea, linsajul mediatic, terfelirea demnitatii umane, instigarea la ura si violenta etc.

Cativa destepti s-au grabit sa-i amestece, reducand totul la un razboi politic. Adica, nici unii, nici altii n-ar fi mai breji. Esti un mare ticalos daca gandesti asa. Ticalos pentru ca amesteci voit lucrurile si manipulezi ordinar. Protestul nu pune in discutie ideologizarea presei, nu denunta impartirea pe tabere, nici nu condamna jurnalistii de stanga sau de dreapta, pe basisti sau pe anti-basisti. E despre cu totul altceva.

S-o luam altfel. Va face placere terorismul mediatic? Simtiti o stare de bine vazand oameni umiliti la televizor? Acceptati ca toti marii borfasi ai Romaniei sunt victime politice inocente? Asteptati seara de seara cu sufletul la gura un nou episod din sinteza urii impotriva unei dictaturi imaginare? V-ati darama vreodata tara doar pentru a salva pielea unor oameni? V-a manat vreodata in lupta nevoia de a minti, de a injura, de a manipula sau de a denigra? Atunci nu semnati, va rog, protestul alaturi de cei 500. Nu aveti ce cauta langa ei, uitati-i.

Protestul se indreapta impotriva unora care, dincolo de optiunile lor politice, incalca brutal orice legi, reguli, norme de conduita si bun simt elementare.

Adeptii terorismului social sunt unii si aceiasi: ingrozesc lumea occidetala, apar in rapoarte internationale, sunt ocoliti de ambasade, iata-i pomeniti inclusiv in ultimul raport MCV  cu atacurile lor la adresa judecatorilor, procurorilor sau justitiei.

In schimb, nu i-ati vazut pe cei 500 aparand in haita penali. Nu i-ati vazut sarind in grup organizat cu picioarele pe justitie pentru a o intimida. Nu i-ati vazut calcand in picioare demnitatea unor oameni, batjocorindu-i in toate felurile doar pentru a-i scoate din circuitul public, pentru a le inchide cumva gura. Pe ceilalti, da, i-ati tot vazut in actiune. Ei, bine, ne-a cam ajuns. Ne-am saturat de mizeriile lor. S-a mers mult prea departe.

Nu optiunea politica li se reproseaza lor, micului grup de teroristi ai spatiului public, ci atacul declansat cu rea credinta impotriva unor institutii cheie ale statului, incercarile disperate de a distruge tot ce le sta in cale.

Sa admitem ca nu esti ticalos cand te prefaci a nu pricepe. Atunci, ce? Se cheama cumva ca esti prost? Unii da, sunt doar prosti. Chiar nu inteleg ce se intampla in jurul lor. Greu de crezut insa ca avem de-a face cu prostie in masa. Sa fie atunci lasi? Desigur. Am vazut zilele acestea destui lasi. Acestia isi ascund lasitatea in spatele teoriei ziaristului impartial si echidistant. Toti au luat-o razna numai el, lasul, ramane pe vecie imaculat neavand nimic de spus. Cum nu are curajul unei opinii, lasul se ascunde prudent in spatele ideii de puritate ideologica.

A fi ziarist inseamna pentru lasi curajul teribil de a pune semnul egal intre toti politicienii, puterea de a demonstra ca toti sunt la fel, dar exact la fel de hoti si de nemernici, toti o apa si un pamant. Numai asa esti Ziarist. Orice deviere de  la regula te transforma in propagandist.

Cine nu e pur, cine nu sta la fileu, mereu atent sa imparta perfect egal critica de dragul criticii, nu merita sa se numeasca Ziarist. A injura la gramada te scuteste orice de dureri de cap, marele public te va iubi.

Esti un simplu basist sau antibasist daca indraznesti sa emiti opinii ferme, daca strecori nuante, aperi principii sau valori care in mod fatal te plaseaza intr-o tabara politica sau alta. Dar lasul se preface a nu vedea esenta discutiei noastre. Nu uitati, va rog: discutam despre un protest indreptat impotriva terorismul mediatic practicat de un grup restrans de derbedei. L-au semnat 500 de ziaristi, majoritatea nume respectabile. Li s-au alaturat marii intelectuali ai acestei tari.

Dar, daca nu esti nici las? Atunci? Poate artist? O, ce onoare! Cele mai sofisticate demonstratii vin din partea unor artisti ai presei. Ei, artistii presei, castiga bani frumos din arta fofilarii prin lumea buna. A salva muntii patriei, solul si subsolul, delta dunarii, a fluiera toata clasa politica, a fi la mereu la pas cu marile tendinte te plaseaza intr-o lumina mereu favorabila. Ai fost ieri neohippie, azi se poarta eco, maine emo, poimaine hipster. E infinit mai profitabil sa fii mereu cool decat sa iti pese de stat de drept si alte mofturi democratice.

Sunt doar cativa artisti sefi. Desi foarte isteti, se fac si ei a nu pricepe. Ce-au astia de se paruiesc? Aaaa, basistii cu antibasistii. A ne slabi, toti sunt niste cianurati, da-i in ma-sa de bagabonti. Adevatul Ziarist e ecologist. Ceilalti put a capitalism, basism, fanatism, americanism etc. Acestea fiind spuse, artistii presei mai cumpara o casa in buricul targului, mai deschid un restaurant, mai impusca un contract din bani publici, mai pacalesc un mogul si-l tapeaza de cateva sute sau milioane de euro.

Ok, teroristi, ticalosii, prostii, lasii si artistii  prezinta“banda celor sapte”: niste propagandisti basisti, slugile dictatorului, simbriasii lui Basescu, deontologi de parada. Atacul lor a declansat un protest. Le multumesc, totusi, pentru ca ne-au solidarizat. Am aflat cu aceasta ocazie ca nu e chiar totul pierdut in presa romaneasca, unde mai zac resurse importante de onestitate. Ce vor face acum cu cei 500, ei cine mai sunt?


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

13030 vizualizari

  • +60 (64 voturi)    
    Ponta a girat A3 prin prezenta sa acolo (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 23:04)

    uluit [utilizator]

    “A government afraid of its citizens is a Democracy. Citizens afraid of government is tyranny!”
    - Thomas Jefferson

    In traducere directa:
    „Un Guvern cu frica fata de cetatenii sai, se numeste Democratie. Cand cetatenii se tem de Guvern este Tiranie!”

    Se poate explica si astfel printro variatie:
    Cand unui Guvern ii pasa de cetatenii sai, de votul lor (fara manipulari, hotii si nealterat), se cheama ca societatea este deschisa si prospera intr-o Democratie.
    Cand insa, oamenii ajung sa se teama sa-si mai exprime liber gandurile (aduceti-va aminte cum era in perioada dictaturii comuniste), chiar si prin proteste in strada, atunci inseamna ca, Guvernul conduce prin Tirania Fricii. Asta nu trebuie sa mai permitem sa se intample.

    Ponta a girat A3 prin prezenta sa acolo. Imi aduc aminte, cum sunau mesajele de amenintare... cand vor ajunge ei la putere. Se poate observa clar ca, incearca si acum sa guverneze prin Tirania Fricii.

    Un articol Excelent!
    • +8 (28 voturi)    
      Da,ai dreptate , (Joi, 23 ianuarie 2014, 0:11)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      lui Ponta si guvernului ii este frica de Antena 3,iar despre intrebarea din articol cum adica ce facem,radem de ei!!
      • +10 (10 voturi)    
        Vai vai (Joi, 23 ianuarie 2014, 10:01)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Iar confundam A3 cu poporul. Mai ce mari sunteti voi la A3-ul asta. Restul, care nu ne identificam cu A3-ul ce suntem? Facem sau nu parte din "boborul" de care ii e frica lui Ponta?

        Hai sa iti clarific: lui Ponta ii e frica nu de popor, ci de papusarul Felix care prin A3 ii da comenzi televizare. Pricepi?

        De avea frica de popor, cel putin un lucru nu-l facea: renunta naibii la acciza aia de 7 centi, de exemplu. Sau s-ar opri din mintit, un alt exemplu.

        Deci melodia asta cu "A3 = poporul" rog a fi cantata la alta masa.
    • -7 (11 voturi)    
      Deci democraţia este (Joi, 23 ianuarie 2014, 8:49)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      atunci cand preşedintele se teme de parlamentari.
      Iar când parlamentarii se tem de preşedinte este tiranie.
      • +5 (5 voturi)    
        NU (Joi, 23 ianuarie 2014, 11:50)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Nu Presedintele este numit de Parlament, da?
        Regula e simpla insa va place sa o denaturati ca la Antena3: cei care au fost alesi (prin vot) sa se teama de cei care i-au ales (votat), da?

        E clar? Institutiile statului de drept de-aia se doresc a fi INDEPENDENTE, pentru ca sa se autoregleze, nu pentru a se subordona.

        Parlamentul e ales, Presedintele e ales. Sunt egali si toti trebuie sa se teama de cei care i-au pus acolo. Clar?

        Clar?
      • +3 (3 voturi)    
        Deci (Joi, 23 ianuarie 2014, 12:03)

        Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Deci, ba nu. Deci gresit.
      • +4 (4 voturi)    
        Nea costica, (Joi, 23 ianuarie 2014, 16:03)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        de cand parlamentul este... tot poporul?!
        Ghertoii aia de acolo, nici macar reprezentanti nu sunt!
        "Eu...a... sunt de meserie.... auto!"
        Asta este reprezentant?!
        Nea costica, fa lampa mai mica si culca/te!
        Esti beat!
    • +15 (15 voturi)    
      Pentru suporterii A3 (Joi, 23 ianuarie 2014, 9:02)

      moby dick [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      Ar fi bine sa precizezi si cine a fost Thomas Jefferson, nu de alta da' sa nu-si inchipuie unii ca e vreun basist de la comisia europeana,,,
  • -11 (31 voturi)    
    question (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 23:05)

    Pink Z [anonim]

    io unul am o intrebare: daca petitia era impotriva antenei 3, de ce nu s-a numit asa... petitie impotriva antenei 3.

    daca spui asa, cu "practicile degradante din presa" vine badea si zice ca de fapt era vorba de aia de la bbc, nu de ei..
    • +19 (25 voturi)    
      citeste (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 23:51)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

      petitia.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu stie sa citeste! (Joi, 23 ianuarie 2014, 20:05)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

        Answer!
  • +29 (35 voturi)    
    tot jurnalisti (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 23:05)

    nellino [utilizator]

    Sunt si aia care au chemat de 4 ori in interval de 3-4 ore pe doctorul Zamfir care inca nu isi revenise complet din soc doar ca sa-l intrebe cu ochi umezi de vitei: "si ce ati simtit cand Adrian Iovan isi striga baietelul? si ce ati simtit cand nu l-ati mai auzit strigand? si acuma ce simtiti?"
    tabloidizarea din presa este exact echivalentul populismului din politica!
  • -36 (40 voturi)    
    basisti, hipsteri etc. (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 23:05)

    Xorxe [utilizator]

    Nu vor face nimic. Mock my words.
    • +32 (34 voturi)    
      E un inceput si asta! (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 23:30)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Xorxe

      Este foarte bine ca s-a luat atitudine! Societatea Civila incepe sa-si faca auzita vocea chiar daca la inceput prin intermediul intelectualior din presa.
    • +23 (29 voturi)    
      te ai murdarit de engleza la gura (Joi, 23 ianuarie 2014, 2:30)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui Xorxe

      Expresia e "mark my word " .
      "Mock " inseamna a lua la misto. Vrei sa te ia lumea la misto ?
      • +7 (7 voturi)    
        E uselist (Joi, 23 ianuarie 2014, 10:03)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

        Ce te astepti de la el?
        PS: si el a folosit termenul "basist" asa ca imi permit si eu sa folosesc "uselist".
    • +1 (1 vot)    
      Vorberste romaneste... (Joi, 23 ianuarie 2014, 20:09)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Xorxe

      rusule!
      Nu esti pe feisbuc, esti pe un forum serios!
  • +29 (33 voturi)    
    păăăi da! (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 23:14)

    corvus coraX [utilizator]

    Asta trebuia să se întâmple mult mai demult. Din păcate și jurnalismul din România a urmat aceeași linie degradantă pe care a urmat-o societatea, desigur cu mici excepții. Precum poporul așa și jurnaliștii. S-au complăcut. În compromisuri mari sau mici, asta pentru că presă cu adevărat independentă nu mai avem de multă vreme. Presa românească din câine de pază a democrației a devenit preș. Televiziunile, tembeliziuni, presa locală în cvasi-totalitatea ei a devenit proprietatea unor baroni mai mult sau mai puțin locali. Mulți jurnaliști, cozi de topor. Prea mulți!

    E bine, mulțumită Antenei 3 asistăm la prima coalizare consistentă a oamenilor de presă din România de la epoca Năstase încoace!
  • -30 (40 voturi)    
    may the best team win (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 23:20)

    Mazeta [utilizator]

    500 de ziariști adevărați împotriva lui Gâdea, Badea, Ciuvică și alți câțiva „teroriști sociali”. Eu zic că echipele sunt destul de echilibrate și nu e nevoie de cenzură pentru a câștiga meciul. Sau este?
    • +24 (30 voturi)    
      atatea resurse intelectuale irosite (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 23:59)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Se vor autocenzuura ei singuri foarte curand, nici o grija. Idolii tai , mascarici de doi lei vor da inapoi ei singuri. O sa vezi si cum si cand.
    • +4 (4 voturi)    
      =)) (Joi, 23 ianuarie 2014, 9:08)

      racagea [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Bineinteles ca esti pe langa subiect, ca aproape intotdeauna. Si chiar daca iti explic de ce logica ta iti subliniaza superficialitatea intelegerii lucrurilor si faptelor, sigur n-o sa fii in stare sa accepti ca poti gresi. Vizionare placuta la A3, rabdare sa vina USL la conducerea tarii si putere la pus stampile cu "votat"!
    • +6 (6 voturi)    
      Mazeta, batalie se duce altfel (Joi, 23 ianuarie 2014, 9:55)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu, nu se va aplica cenzura. Nici CNA nu vrea si cred ca ar fi contra-productiv. Ai scoate martiri din Gadea, Badea si compania. Si zau ca nu merita.

      Batalia o sa fie pe termen lung. Odata izolati pseudo-jurnalistii de la Antena 3, ei vor pierde ceva mai important, singurul lucru de valoare pe care il au: CREDIBILITATEA.

      Lumea nu o sa ii mai creada. Or sa ajunga incet-incet un canal de nisa, in care se mai varsa din cand in cand cate un camion cu gunoi, spre deliciul publicul, public din ce in ce mai redus. Gen Vadim sau DD.

      Este inevitabil.
    • +6 (6 voturi)    
      daca te referi la mushkii lui (Joi, 23 ianuarie 2014, 10:34)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Shpagat Cel Epic (corp umblator fara minte) atunci DA, vom, avea o problema ; cei 500 nu doresc sa se ia de mushkii lui Shpagat Cel Epic aka Mircea Badea, nici sa ii schimbe orientarea, el fiind "mancurt" Ci sa ii spuna ca in curand va fi Tata si pe Modelul Lui existential nu poti creste un copil..In Ura fata ded alti Oameni !
    • 0 (0 voturi)    
      Banda celor 7 (Vineri, 24 ianuarie 2014, 15:55)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      a ajuns la 500. Efect A3.
      In filmele in care 7 profesionisti s-au aliat impotriva unor neleguiti acestia au luat-o rau pe spinare.
      Sa inceapa spectacolul.
  • -24 (34 voturi)    
    da.... (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 23:28)

    helene [utilizator]

    Da, presa e impartiala, si dreapta mea e mai dreapta ca a ta. Cand nu stiu care - banciu parca ii zice, nu stiu, ca nu ma uit nici la b1 nici la a3- "derapeaza" jurnalistic, e totul liniste si pace. Cand exact (da, exact) aceeasi presa derapeaza in veselie (eventual cu ceva reclama rmgc de suport moral), fie ignorand, fie tratand cu superioritate subiectul RM, atunci jurnalismul e impartial cat china. Frate, mi-s de dreapta, si-am fost sa protestez in 2012, cand nu era nici hipsteresc, nici la moda sa protestezi. Dar de isteriile astea impartiale ale voastre mi s-a cam aplecat.
    • +5 (5 voturi)    
      iar le amesteci pe toate (Joi, 23 ianuarie 2014, 8:52)

      math [utilizator] i-a raspuns lui helene

      in aceeasi hazna, in clasicul stil uslas. Toti sunt la fel, toti sunt nemernici...... bla bla bla

      1. nu este vorba despre impartialitate. Sustine-l pe Vadim sau pe Voiculescu pana la ultima emisiune/articol daca vrei.

      2. Reclamele nu au legatura. Nu stiu cati patroni de presa vor refuza niste zeci sau sute de mii de Euro daca totul este legal. Tu ai refuza ? Pe motiv ca medicamentul ala nu e testat, mancarea aia e dubioasa, firma asta nu isi plateste impozitele la timp, iar cealalta este imorala dorind sa fure avutia poporului ?!
  • +22 (24 voturi)    
    Decit 500? (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 23:34)

    Trojan.H [utilizator]

    Subtire! Mircea Toma nu se da jos din pat nici pentru 5000.
    • -8 (16 voturi)    
      studentul lui Trasnea (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 23:47)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Las' ca il face Volodea sa se scoale gratis (pro bono pentru Volodea, sper)...
  • +17 (23 voturi)    
    Tapalaga si Gadea, prieteni buni pe ascuns! (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 23:35)

    un dac [utilizator]

    1. Ar trebui ca acesti 500 de jurnalisti sa creeze un organism independent, sa puna bazele unui cod etic, sa aleaga niste reprezentanti de soi si sa comunice des fapte, concluzii, ghiduri etc. Un foarte bun exemplu este cel cu accidentul mediatic. In maxim o ora, in era internetului, acest organism care inca nu exista ar fi trebuit sa dea un comunicat de presa si sa spuna: este lipsit de deontologie sa incercati sa folositi resursele salvamontistilor ca sa va carati sculele pentru audienta, este total lipsit de etica sa mergeti la doctorul Zamfir in rezerva si sa-i luati interviu, nu aveti voie sa aratati poza copilului lui Iovan etc. Tot acest organism ar trebui sa vina cu probe deontologice solide (ele exista) si sa demonteze toata mizeria de la Antena 3 si din alte parti. Si sa sesiseze constant CNA-ul. Si multe altele.
    2. Acesti 500 de jurnalisti ar trebui ca ei insisi sa incerce sa fie mai buni la locul de munca. Am constatat, tot cu ocazia accidentului, cum comentatorii sunt mai bine pusi la punct decat jurnalistii in ceea ce priveste adunarea si interpretarea datelor despre eveniment.
    3. Procese. Cat mai multe procese. Basescu a castigat cu Ciuvica inclusiv la CEDO, Turcescu a castigat in prima instanta impotriva lui Banciu.
    4. Cat mai putina tabloidizare. Uite, am folosit un titlu fals pe care l-am putea regasi in toate ziarele si la toate posturile TV. Ca sa atrag cititori:-)
    PS: Nu mi-a placut deloc partea cu hipsterii si ecologistii. Jurnalistii de la Casa Jurnalistului au fost de curand ecologisti, dar bravo lor. Au fost si buni jurnalisti, chiar daca activisti. Alti si-au bagat capul in pamant. Iar ecologia in sine nu e ceva rau, nu mai cadeti in retorica asta a econazismului.
    • +7 (11 voturi)    
      Concret (Joi, 23 ianuarie 2014, 1:17)

      Nicolae.Balcescu [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      .Bravo celor 500 pentru ca au lasat deoparte diferentele de opinie si ca au simtit importanta identificarii marului stricat din cosul "Presa Presh".
      .Multumesc Dan Tapalaga pentru ca ai reusit inca o data sa ma faci sa gandesc.
      .Excelenta perspectiva Dacule, cele 4 puncte mi se par foarte potrivite.

      .Cu toate acestea sunt foarte pesimist si sa consider ca acest protest este doar un strigat de disperare inaintea mortii profesiei de jurnalist. Alte profesii mor in liniste, pentru ca medicii, programatorii, constructorii isi vad de viata lor si emigreaza.
      .Sunt de acord cu exasperarea lor, dar ma intreb daca pot fi solidari si in sustinerea unei idei constructive. Imi doresc sa fie toti la fel de curajosi si de determinati pe cat de frumos scrie Dan Tapalaga, si sa isi poata alege unul din partidele existente pentru care sa lupte. Acest razboi se poate castiga la urne, pentru ca din fericire noi inca nu am apucat sa luam bani de la rusi, cum au luat guvernantii din Ucraina.

      .Cred ca in Romania nu sunt suficienti oameni capabili de o organizare similara cu a americanilor, care au reusit sa-si aleaga primul presedinte de culoare din istorie. Suntem educati insuficient si cred ca vom pierde acest razboi cu mafia la fel cum le-am pierdut pe toate dinainte. Suntem incapabili sa schimbam istoria.
      .Cu doua exceptii Unirea de la 1848 si Revolutia din 1989.
      • +1 (1 vot)    
        la 1848 (Joi, 23 ianuarie 2014, 10:11)

        somesanu [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae.Balcescu

        n-a fost Unirea.
        Medicii care au fost in avionul prabusit nu si-au vazut de viata lor. Iar pentru fata care murit nu exista cuvinte sa exprime admiratia.
    • +5 (5 voturi)    
      ! (Joi, 23 ianuarie 2014, 12:47)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Eroare, Turcescu a castigat procesul impotriva lui Mircea Badea nu a lui Banciu.Voit sau nu, se produce confuzie,
      • +2 (2 voturi)    
        Imi cer scuze (Joi, 23 ianuarie 2014, 14:37)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui melcul_naravas

        Malcul naravas si Nationalistul, aveti dreptate!
        Turcescu a castigat procesul impotriva lui Badea, a fost o eroare, fara nicio intentie.
        Multumesc pentru sesizare.
    • +3 (3 voturi)    
      Cred (Joi, 23 ianuarie 2014, 13:01)

      Nationalistul [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      ca ati vrut sa scrieti ca Turcescu a castigat in prima instanta impotriva lui Badea si nu Banciu. Nu stiu ca Turcescu sa-l fi chemat in judecata pe Banciu.

      Daca ma insel, imi cer scuze.

      In rest, sunt intru totul de acord cu dumneavoastra.
  • -9 (9 voturi)    
    jurnalisti (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 23:40)

    infoInsider [utilizator]

    http://infoinsider.ro/2012/01/02/previziuni-jurnalistul-roman-ori-la-bal-ori-la-spital-sau-un-sut-in-fund-un-pas-inainte/
  • -16 (24 voturi)    
    felicitari (Joi, 23 ianuarie 2014, 2:02)

    pegassus [utilizator]

    Dan Tapalaga, poate nu ai citit cu atentie lista aia de semnaturi. Poate n-ai recunoscut pe lista niste penali. Poate n-ai vazut, pe lista, numele unora care au calcat pe altii in picioare.
    Se poate. Nu esti ticalos. Nu esti prost. Nu esti las. Esti doar absolut convins ca ai, intotdeauna, dreptate - si ca toti cei care au dubii, cei pentru care lumea nu e atit de simpla si se poate regla dintr-un singur surub, sint ticalosi, prosti sau lasi.
    N-o sa-mi fac ecuson cu 'ticalos' - ca nu esti presedinte sau prim-ministru ca un epitet lansat de tine sa poata deveni un titlu de onoare in piata publica. Doar iti atrag atentia ca, prin modul in care s-a gestionat asamblarea acestui protest, presa si spatiul public romanesc au fost teleportate intr-un mediu mult mai nociv si mai periculos decit cel din 1990.
    Dar nu stii tu cum erau presa si spatiul public in 1990. Caci esti la virsta la care crezi ca detii Adevarul absolut si ca e imposibil sa n-ai dreptate - doar esti Tu... Deci, la virsta la care te poti, deja, gindi sa intemeiezi o religie.
    • +1 (1 vot)    
      bine, sa zicem ca ai dreptate: (Joi, 23 ianuarie 2014, 10:55)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui pegassus

      demersul in sine este corect dar pe lista s-au strecurat cativa penali; restul ce trebuiau sa faca? sa renunte la demers? ce trebuia sa faca Tapalaga?

      ai prins presa anilor '90? - si eu; iti amintesti de imensul capital de incredere de care se bucura presa atunci? iti amintesti de epoca in care "sicrie in ziar" era un argument in sine?

      ticalosii, prostii, lasii din presa au adus-o unde se afla astazi: nu mai citeste nimeni un rand, nu se mai uita nimeni la o emisiune, fara sa se intrebe in ce directie vor sa ne manipuleze astia de fapt? unde ne mint? ce ne ascund? cine-i plateste? cititorii si nu jurnalistii au ajuns sa se documenteze din "minim 3 surse".

      dupa parerea mea, presa romaneasca a ajuns in al 12-lea ceas: ori se apuca de propaganda pe fata ca inainte de '89, ori de apuca de facut curat (e.g. da-ne tu "penalii" din lista)
  • +4 (4 voturi)    
    mirare (Joi, 23 ianuarie 2014, 9:50)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    nu inteleg de ce asa de tarziu !

    Bravo celor 7 ca au rezitat pana acum !
    Faceti o societate care sa fie vocea voastra pentru profesie.
  • -3 (3 voturi)    
    de ce mi-am retras semnatura de pe protest (Joi, 23 ianuarie 2014, 10:04)

    ElSteliante [utilizator]

    http://voxpublica.realitatea.net/politica-societate/de-ce-mi-am-retras-semnatura-de-pe-protestul-jurnalistilor-impotriva-practicilor-degradante-din-presa-semnatarul-295-a-prabusit-cauza-102181.html
  • +2 (2 voturi)    
    buuun (Joi, 23 ianuarie 2014, 11:14)

    clarice [utilizator]

    S-au strans 500 si credeti ca le pasa ,faceti pasul doi nu doar o lista si gata ,formati o asociatie un grup care sa ia atitudine mereu .
    Altfel protestul e vanare de vant,nu le vor pasa nici cat negru sub unghie sau mai rau va aparea protestul presei de la trustul intact impotriva presei "basiste".
    Vorbeati de societate civila,nu am vazut oameni sa protesteze impotriva derapajelor din presa si mai grav nici politicieni de dreapta,sunteti cam izolati din cate vad,tocmai de aceea treceti la pasul doi ,va organizati intr-un grup de presa dar sa aibe si caracter juridic.
    O petitie pentru unirea dreptei de ce nu initiati?
    • +1 (1 vot)    
      Pai (Joi, 23 ianuarie 2014, 13:31)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui clarice

      asa-zisii "ziaristi" de la A3 care au initiat petitia cu discriminatii de Basescu la ce or fi folosit-o? Dar au trambitat-o peste tot, chiar daca printre semnatari erau si nume aiurea (discriminatii Hitler si Dimitrie Cantemir :)) ).

      Protestul de acum semnat de ziaristi adevarati cred ca spala putin fata meseriei si arata ca nu chiar toti sunt "echidistanti" fata de jeguri si mizerii.