VIDEO Iliescu spune altceva decat Ponta despre condamnarea lui Nastase: Nu este o conexiune directa intre factorii politici si justitie

de Redactia stiri     HotNews.ro
Miercuri, 8 ianuarie 2014, 12:03 Actualitate | Opinii

Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu afirma, intr-un interviu la RFI ca nu crede ca exista o "conexiune directa" intre politica si justitie in cazul condamnarii lui Adrian Nastase. Victor Ponta afirmase despre condamnarea fostului premier ca este "politica si nedreapta", a spus despre Nastase ca este o victima a regimului Basescu si l-a comparat cu Iulia Timoshenko. Iliescu a repetat, intr-un interviu pentru ziare.com, ideea, afirmand sec ca nu crede Adrian Nastase a fost condamnat politic. Pe de alta parte, Ion Iliescu a spus ca Nastase a devenit pe nedrept si exagerat simbolul coruptiei in Romania si ca noua sa condamnare este "un cosmar agasant".

Intrebat la RFI daca personal crede ca Adrian Nastase este condamnat politic, Ion Iliescu a raspuns: "Nu este, cred, o legatura, o conexiune directa intre factorii politici si justitie, dar este schimbarea de judecata din partea oamenilor. Nu vreau sa dau nici un fel de aprecieri de valoare din acest punct de vedere".

Potrivit site-ului RFI, Ion Iliescu il descrie pe Adrian Nastase drept cel mai bun prim-ministru din ultima perioada: "Eu cred ca a fost cel mai bun prim-ministru din toata aceasta perioada, cel mai eficient, cu o capacitate apreciata de organizare, de coordonare, de eficienta a structurilor guvernamentale. Altminteri, sigur, fiecare are limitele lui. Va amintiti ca si eu am avut iesiri critice la adresa Guvernului si a functionarii echipei guvernamentale, dar totusi, a fost cea mai buna echipa guvernamentala si el, cel mai eficient prim-ministru (...). De aceea, toate lucrurile trebuie judecate cu echilibru si cu masura".

Rugat sa comenteze declaratiile premierului Victor Ponta, care vorbea de un dosar politic, Ion Iliescu a raspuns: "Este aprecierea domnului Ponta si are probabil argumentele lui. Altminteri, sigur, apare pentru orice privitor din afara agasanta aceasta chestiune, modul in care a fost tratat si executat ca sa spunem asa domnul Nastase".

Pe de alta parte, fostul sef al statului afirma ca Adrian Nastase a devenit pe nedrept si in mod exagerat simbolul coruptiei in Romania. Noua sa condamnare la inchisoare in dosarul Zambaccian este un cosmar agasant. Declaratiile au fost facute la RFI de presedintele de onoare al PSD, fostul sef al statului, Ion Iliescu.

Fostul presedinte spune ca ce i se intampla lui Adrian Nastase este un cosmar: "Sper sa se incheie acest cosmar, care este si nedrept pe de o parte. Altminteri, sigur, fiecare raspunde de faptele lui, dar e o chestiune care intr-adevar a devenit agasanta si pentru omul in cauza si pentru climatul general si pentru increderea in institutii".

"E nedrept pentru Adrian Nastase, in sensul incercarilor la care este supus, nu intotdeauna meritat. Vorba aia, a fost o data o incercare, eliberat, din nou reincarcerat. A devenit simbolul coruptiei in Romania? Mi se pare ca e cam exagerata treaba asta! (...) Mi se pare ca a cazut la mijloc un om care are si meritele lui in toata dezvoltarea societatii romanesti. Repetarea acestei chestiuni dupa cateva luni de incarcerare devine suparatoare", considera Ion Iliescu.

Adrian Nastase a fost condamnat, luni, 6 ianuarie, la 4 ani de inchisoare cu executare si cinci ani interzicerea unor drepturi, pentru luare de mita in forma continuata in dosarul Zambaccian. Acesta a mai primit 3 ani de inchisoare cu suspendare pentru santaj.

Sotia sa, Dana Nastase, a fost condamnata la 3 ani de inchisoare, cu suspendare, pentru complicitate de luare de mita, si patru ani de interzicere a unor drepturi. Aceasta are o perioada de incercare de 8 ani.



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

8346 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    Din rau in mai rau.... (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 12:10)

    gica43 [utilizator]

    Nu as fi crezut ca vreun poilitician din aceasta tara poate face mai mult rau decat a facut iliescu.Ei bine,m-am inselat ! ponta este mult mai rau decat iliescu.
    • +1 (9 voturi)    
      Ponta nu are cum să facă rău (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 13:11)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      şi nici bine, e nepuntincios şi pentru asta l-am votat. Interesant este ca Iliescu recunoaşte indirect că s-a folosit cu succes de Năstase, iar sforile folosite au fost tocmai slăbiciunile pentru care Năstase a fost condamnat.
      • +5 (5 voturi)    
        Mafia Baroniana PSD mai tare ca Iliescu! (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 14:24)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Nimeni nu a observat ca Iliescu, s-a cait pentru esecul Romaniei sub regimul sau, de mai multe ori pana acum!

        Si nu a atacat Presedintia cu disperare, poate resemnadu-se ...
        Cred ca a fost descurajat de motivatia cu care Basescu lupta sa ramana Presedintele (tuturor romanilor) !

        Traian Basescu, 6 ianuarie 2014, B1tv .

        ''- Ion Iliescu a fost dominat de propiul lui partid! ''


        http://www.youtube.com/watch?v=KpIZjMpzpb0
    • +5 (5 voturi)    
      iliescu... (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 13:14)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      ... dincolo de faptul că a fost umilit, nu odată, de către năstase, bătrânul bolşevic se simte, azi, mai aproape de parastasul final (căci în Dumnezeu nu crede, după cum a recunoscut). pe când ponta se simte mai aproape de putin, după promisiunea făcută lui de către un orădean "de bine şi de haraşo"...
    • +4 (4 voturi)    
      va inselati... (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:29)

      AncaCazacu [anonim] i-a raspuns lui gica43

      nimeni si nimic nu poate fi mai rau decat Iliescu. Ponta este o "emanatie" a lui.
      • 0 (0 voturi)    
        aici te inseli... (Joi, 9 ianuarie 2014, 11:10)

        T34 [utilizator] i-a raspuns lui AncaCazacu

        Toti, dar ABSOLUT TOTI actualii granguri din TOATE partidele sunt "emanatiile" lui, indiferent ca-s din partidul la putere sau din cel aflat temporar in opozitie. "Lupta" lor e circ pentru prostime; norocul nostru e ca, din cand in cand, mai au oarece interese financiare contradictorii si si-o mai dau la gioale pe bune, stricand armonia partidului unic.
        Asa cum "noi de la Râm ne tragem", ei de la Iliescu se trag. Astia-s un fel de "Illuminati", toti sint unul si unul sunt toti, iar numele aceluia e Iliescu :). Macar de nu era "bronzat"... :D
    • +4 (4 voturi)    
      ilici nu si'a (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 19:03)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      permis sa vorbeasca despre coposu, diaconescu, ratiu sau campeanu cum vorbeste dottore de adversarii sai politici.
      dottore este un bagabont de peron, crescut langa gara de nord.

      ilici este un communist cu staif.
      in esenta, sunt amandoi la fel.
      numai ca ilici nu are....doctoratul :)
  • +16 (18 voturi)    
    ce bine le stătea când își strângeau mâinile la (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 12:20)

    visio [utilizator]

    prezidențiale...un criminal și un corupt; asta pe vremurile când românul făcea foamea și leul trăia din perfuzie în perfuzie...
  • +8 (12 voturi)    
    Great! (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 12:23)

    Daniels22026 [utilizator]

    Hopa! Simbolul coruptiei din Romania nu este Adrian Nastase!!! Extraordinar!!

    Replica asta e cea mai importanta victorie impotriva anti-coruptiei. Daca simbolul istoriei noastre post-revolutionare spune asta, inseamna ca va fi auzit. Vulpea vicleana din Ion Iliescu nu vorbeste degeaba. Pare batrin, dar Iliescu stie bine ce face.

    Iliescu merita toate aplauzele opozitiei anti-uslamiste. Sinceritatea lui Iliescu trebuie preluata si dezbatuta pe larg. Trebuie sa promovam replica fostului presedintelui, trebuie sa-i conferim maximul de vizibilitate nationala.
  • +16 (16 voturi)    
    De unde vine nedreptatea ? (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 12:26)

    castro [utilizator]

    Nastase a fost condamnat pentru faptele sale.
    Nedreapta poate fi , eventual , sentinta din dosarul "matusa Tamara".
  • +18 (18 voturi)    
    Da,Dl.Iliescu (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 12:29)

    Gabi M [utilizator]

    spunea ca Nastase a inventat "capitalismul de cumetrie".Cat despre Plagiatorul Ponta,a ramas la fel ca in 2010,asa cum l-a numit Dl Iliescu:un carlan fara minte(nemaifiind tanar)
  • +3 (11 voturi)    
    eeee... (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 12:30)

    ggna [utilizator]

    omul nu mai are ce pierde...se apropie?
  • +6 (6 voturi)    
    Sper sa te ajunga si pe tine... (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 13:35)

    Metec [utilizator]

    Cat mai traiesti, mai e o speranta. Da, Doamne, sa se faca dreptate, in sfarsit!
  • +3 (5 voturi)    
    plateste niste polite Iliescu (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 13:44)

    ploiesteanu [utilizator]

    Dar nu-i ajuta cu nimic
  • +3 (3 voturi)    
    ...ce diferente intre (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 14:17)

    valy_74 [utilizator]

    ce abera ieri Nastase apoi pisicu' si acu 'tata' lor . Oricum e cea mai echilibrata afirmatie politica. Dpdv oratorico-politic multi au de invatat de la el. Din pacate doar atat.
  • +6 (6 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 14:26)

    Sani [utilizator]

    Vad 2 scenarii privitor la cumatrul Iliescu:
    1. Vrea sa-si spele pacatele.
    2. Nu este sigur care tabara va iesi invingatoare si ramane conform obiceiului "intre 2 ape".

    Sincer, Scenariul_1 poate fi valabil doar pentru un om normal. Nu pentru Ion Iliescu.

    Scenariul_2 duce la concluzia - buna de altfel - ca "Marele Proiect USL" se clatina bine.
    Postacii de 2 bani si carnea de tun (aia 70% ) vor afla si ei curand.

    Sa inchei cu traditionalul: "Jos Iliescu"...si Ponta...si USL-ama...
    ....prietenii lui Iliescu, adica PNL y compris!
    • +2 (2 voturi)    
      sau (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:37)

      AncaCazacu [anonim] i-a raspuns lui Sani

      3. are de platit niste polite
  • +7 (7 voturi)    
    oameni buni... (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 14:31)

    Sfarsitoru [utilizator]

    interviurile date de astia sunt de fapt mesaje pe care si le dau intre ei... practic presa e un fel de chat al lor prin care-si exprima opinia cu privire la un subiect.
    Ca sa fie clar, nu e pentru noi ci pentru ei, intre ei...
    Noi nu contam pentru ei.
    • +1 (1 vot)    
      cam asa... (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 19:53)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui Sfarsitoru

      Ii spune ochelaristului: " carlane, mai usor cu democratia pe scari, ca nu mai ai mineri ca pe vremea mea :) Iar pe Nastase uita-l, da-l naibii de arogant..." Daca ne spune si noua de ce au murit oamenii aia in 89 si apoi in piata universitatii, poate mai salveaza ceva din minunata sa cariera mancatoare de vieti si destine...apropos, ce-o mai face gelu voican voiculescu ?
  • +3 (3 voturi)    
    are dreptate, dar (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:44)

    AncaCazacu [anonim]

    cosmarul vine din zecile de amanari care au prelungit procesul la peste 7 ani (...buni avocati! colegi de barou cu adelu!), astfel incat ca, putin daca mai putea fi intins, se prescria; da', cine stie, poate ca ilici are in vedere frisoanele pe care evenimentul le-a generat in randul politicienilor mioritici.
    si da, fara indoiala ca adelu' este simbolul coruptiei in Ro. Coruptie la varf, fara scrupule, fara perdea. Poate ar trebui sa rememoram perioada...
  • +1 (1 vot)    
    Buna seara , (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 20:26)

    rockerul [utilizator]

    nea Nelu i-a emanat pe toti nenorocitii din psd , asa ca sa se spele pe cap cu ei !!!! Cat despre tot ceea ce emana el pe gura , chiar daca uneori pare ca are dreptate , pt mine nici nu mai conteaza , la cat rau a facut acesta Romaniei si noua tuturor !!! Sampania o am la rece pt momentul lui , doliu nu voi tine niciodata pt un comunist ! Toate cele bune
  • 0 (0 voturi)    
    chiar (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 23:06)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si la virsta lui, e mai inteligent decit cocalarul plagiator, deja se gindeste la vremea cind gio va incaleca justitia si atunci va sustine sus si tare independenta acesteia. Are scoala kgbista mai buna ca a cocalarului, de fapt asta n-are nici un fel de scoala.