2014 va fi al 22-lea an consecutiv de declin populational. Scadem cu 1 roman la fiecare 2 minute si 15 secunde

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 3 ianuarie 2014, 3:15 Actualitate | Opinii

Populatia Romaniei la 1 iulie 2014 va fi in jur de 19.450.000 locuitori, cand vom fi cu circa  un sfert de milion mai putini fata de 1 iulie 2013 si cu peste 670.000 mai putini fata de 20 octombrie 2011, data ultimului recensamant. Practic, Romania anului 2014 va avea aceeasi populatie ca acum 45 ani (in 1968 eram 19,7 milioane!). Cu alte cuvinte, anul acesta ne vom imputina intr-un ritm sec de: 1 roman la fiecare 2 minute si 15 secunde, citim pe blogul demograffiti unde autorul materialului abordeaza cauzele care vor duce la un declin al populatiei in Romania.

Daca acest ritm se va metine pe termen lung, atunci populatia Romaniei va fi aceeasi ca dupa razboi in nici 15 ani (in 1946 eram 15,8 milioane)

Maternitati mai pustii, cumetrii mai putine

Oficial, 2013 este anul cu cele mai putine nasteri de cand exista Romania ca stat modern! Estimarile noastre indica ca acest record nefericit va fi doborat in 2014! Numarul nasterilor va cobori pentru al patrulea an consecutiv sub pragul de 200.000!

Din 3 gravide care vor trece pragul maternitatii, 2 vor naste si 1 va avorta:

-1 nastere la fiecare 2 minute 40 secunde
-1 avort la fiecare 5 minute 15 secunde

Doua inmormantari si-o nunta

Daca e un lucru pe lumea asta pe care romanii se pricep a-l face bine si cu temei, acela e sa moara mai repede decat se nasc. Sa moara si sa-si numere mortii. Anul asta vor fi in jur de un sfert de milion de inmormantari si de 2 ori mai putine nunti. Iata cum se va rade si plange, bucura si ofta, juca si jeli in Romania anului 2014:

-1 inmormantare la fiecare 2 minute   
-1 divort la fiecare 15 minute 45 secunde

citeste materialul integral si comenteaza pe blogul demograffiti























6285 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    serios (Vineri, 3 ianuarie 2014, 3:25)

    Soljenitin [utilizator]

    Dincolo de glumele mai mult sau mai putin bune ce s-or face, problema trebuie privita cu toata seriozitatea. De ce s-a ajuns aici, de ce lumea prefera sa nu aiba copii, care sunt masurile de luat? Chestiunea este ca toate cauzele acestui fenomen au un numitor comun iar raul trebuie lovit puternic si la radacina. Avem, insa, taria de a face asta?
    • +3 (7 voturi)    
      Cifrele publicate se bat cap in cap. Sunt gresite! (Vineri, 3 ianuarie 2014, 7:54)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Citez:
      "(1)Scadem cu 1 roman la fiecare 2 minute si 15 secunde ...
      (2)- 1 nastere la fiecare 2 minute 40 secunde ...
      (3)- 1 inmormantare la fiecare 2 minute"

      Daca scadem cu un roman la fiecare 2 min. si 15 secunde inseamna ca intr-un an numarul de locuitori ai tarii descreste cu:

      1an*365zile/an*24ore/zi*3600sec/ora / (2*60+15 sec/oameni) = 233 600 oameni.

      Deci scadem cu 233 600 cetateni/an.

      Pe de alta parte, din (2) si (3) rezulta ca numarul deceselor minus cel al nasterilor pe an este 65 700. In concluzie, scadem cu 65 700 persoane/an, nu cu 233 600!

      (Calcul: 1*365*24*3600*(1/(2*60)-1/(2*60+40)) = 65 700 oameni/an )

      Deci hotariti-va. Cu cit scade numarul de cetateni romani pe an, cu 65 700 sau 233 600?!
    • -1 (5 voturi)    
      Blogul demograffiti scoate cifre din burta (Vineri, 3 ianuarie 2014, 8:33)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Citez de pe blogul demograffiti:
      “Da, domnule Ponta, in anul 2014:
      1 roman va parasi definitiv Romania la fiecare 3 minute” (informatie care nu se regaseste pe Hotnews)

      Care este baza acestei afirmatii? Poti spune ca un roman paraseste definitiv tara la fiecare 3 minute daca se inregistreaza o aprobare de cerere pentru renuntarea la cetatenia romana tot la cite 3 minute, altfel nu. Numarul de nasteri si decese este cunoscut cu precizie mare datorita codurilor numerice personale insa citi vor pleca definitiv din Romania asta nu ai de unde sti iar in ceea ce priveste ultimul recensamint el nu poate fi luat in serios.

      Daca luam in calcul acest "un roman la fiecare 3 minute care paraseste definitiv tara" atunci (vezi calculul) intr-adevar ar rezulta ca pierdem un sfert de milion de locuitori pe an dar 175 200, cei care pleaca, sunt scosi din burta de autor.

      ( Calculul: 1*365*24*3600*(1/(2*60)+1/(3*60)-1/(2*60+40)) = 240 900 cetateni pierduti de Romania pe an )
      • +1 (5 voturi)    
        :) (Vineri, 3 ianuarie 2014, 10:02)

        alex1978 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        poate e vorba de acelasi roman... :)
      • 0 (2 voturi)    
        Alte calcule (Sâmbătă, 4 ianuarie 2014, 3:37)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Un roman plecat din tara definitiv la fiecare 3 minute inseamna o pierdere directa de 175 200 persoane/an (87 600 familii) pentru Romania si una indirecta de 87 600 nasteri pe an care nu mai au loc in tara. Deci pierderea este de 262 800 persoane pe an la care se adauga acel 65 700 calculat mai sus si in final se ajunge la un aberant 328 500 numar de cetateni/an cu care descreste populatia tarii, adica peste acel sfert de milion prezis. Articolul de pe blogul demograffiti nu trebuie luat in seama deoarece se joaca cu cifrele fara sa faca proba.
        • +1 (1 vot)    
          da domle (Duminică, 5 ianuarie 2014, 11:18)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          ne-ai aratat ca esti un mare aritmetist, adica la nivelul matematicii de clasa a treia nu te ia nimeni, esti bun de Prim Ministru acum, tu macar ai dovedit ca esti bun macar la aritmetica.
    • +6 (6 voturi)    
      serios (Vineri, 3 ianuarie 2014, 9:29)

      0m [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      te cramponezi prea mult de cifra populației. Mai bine mai puțin și de calitate decât mult și prostia.
      Adevărata problemă e că odată cu moartea celor în vârstă se duce o generație cu valori solide și cu o educație bună.
    • +2 (2 voturi)    
      mai concret stimabile! (Vineri, 3 ianuarie 2014, 14:01)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      Nu fi atat de misterios si eliptic si spune-ne si noua, neinitiatilor, care este "numitorul comun" ce "trebuie lovit puternic la radacina"?! Haide, nu fi timid, o Romanie intreaga vrea sa afle care&unde este radacina raului!
    • +1 (1 vot)    
      dar nu este de loc de gluma! (Vineri, 3 ianuarie 2014, 17:44)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Pe de o parte, scaderea polulatiei insemna reducerea puterii si a importantei tarii in UE.
      Inseamna si ca peste 30 de ani, nu va mai avea cine sa ne plateasca pensia!
      Dar mai insemna si ca in PREZENT situatia in tara este asa de proasta incat multi pleaca, iar majoritatea decid sa Nu aiba copii!
  • +6 (6 voturi)    
    ww3 (Vineri, 3 ianuarie 2014, 3:41)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Efectul asupra Romaniei este, deocamdata, de 2 ori mai intens decat al II-lea razboi mondial. Chiar daca renuntam la raportarea la populatie si ne uitam la resurse (petrol, gaze, aur) efectul persista.
    • +3 (3 voturi)    
      chiar ai impresia ca a crescut calitatea? (Vineri, 3 ianuarie 2014, 17:46)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      pe vremea lui Pingelica eram peste 23 de milioane, acum am ramas doar 19.
      crezi ca in schimb CALIATEA a crescut substantial?
      Totdeauna trebuie sa existe o piramida, nu poti avea o elita puternica intr-o tara cu populatie redusa, si mai ales in declin!
  • +4 (4 voturi)    
    Acesta nu este un declin (Vineri, 3 ianuarie 2014, 3:45)

    Kepler [utilizator]

    ca in alte tari ci un adevarat dezastru populational cu consecinte dintre cele mai nefaste. Emigratia puternica si mortile timpurii, lipsa de grija fata de familie, vor duce in curind la o tara numita Romania dar pustie de romani!
    Asta se intimpla cind nepasarea si indiferenta este la ordinea zilei!
  • +4 (4 voturi)    
    iq (Vineri, 3 ianuarie 2014, 7:15)

    thebblack [utilizator]

    adica media iq planetara este in crestere abrupta...
  • +6 (6 voturi)    
    Au distrus TOT (Vineri, 3 ianuarie 2014, 8:43)

    burebista [utilizator]

    Aceasta clasa de hoti si tradatori de neam si tara au distrus ROMANIA mai rau ca al doilea razboi mondial mai rau ca 45ani de comunism .Au distrus industrie agricultura scoli sanatate si au depopulat tara .Frati romani trebuietrezirea ca aceste usl pdl si alte partide de pleaca noistri vin a nostri noi ramanem tot ca prosti
  • +3 (13 voturi)    
    prostii...haules baules...si frustrari (Vineri, 3 ianuarie 2014, 10:53)

    Je__ [utilizator]

    Si care e problema ca scade populatia?

    Vad pe aici unii care isi varsa naduful ca politicienii, ca nu stiu ce.

    Baieti e simplu, se intampla la noi ce in vest a inceput poate acum 50-100 ani.

    Nivelul de trai si educatia creste, medicina evolueaza. O data cu aceste 2 lucruri, lumea vrea sa fie mai comoda, si e suficient 1 sau 2 copii.

    Oricat v-ati bate cu fundul de pamant, indiferent de cate subventii si gratuitati vor da guvernul...mare lucru nu se schimba.

    Uitati-va in jur...cine face mai mult de 2 copii? Cei saraci si needucati...daca se vor da incentive asta e singura patura stimulata. Si nu ar face nimic altceva decat sa genereze si mai multa saracie.

    Solutia!?

    Obisnuiti-va sa traiti in comunitati cu negri, arabi, chinezi, pachistanezi, indieni, etc. Ce vi se pare ca populatia UK mai e alba? Franta pute de arabi din nordul africii, germania de turci, etc. Imigratia va scrie si pe noi de la un moment incolo!
    • +2 (4 voturi)    
      Săracii și needucații care au mai mult de 2 copii (Vineri, 3 ianuarie 2014, 23:43)

      Andrei Cosmovici [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Sunt sărac și needucat, fiindcă în aprilie soția va naște al treilea copil. Și ni-l dorim și pe al patrulea. Ne vei ierta fiindcă, prin aceasta, "vom genera și mai multă sărăcie."

      Doamne 'ajută(-ne), iartă(-ne).

      Semnat: Andrei Cosmovici, tată sărac și needucat. Și soția, evident. Și părinții mei, evident, fiindcă suntem patru copii.
      • 0 (0 voturi)    
        poate (Duminică, 5 ianuarie 2014, 0:50)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Cosmovici

        ca esti sarac, si atunci cineva iti pune la dispozitie un computer contra unui serviciu, needucat, nu stiu, nu ma pronunt, dar sigur esti un evreu antiisraelian, adica din cea mai joasa categorie posibil. Si, da, daca copiii tai sint intretinuti de banii contribuabililor chiar generezi mai multa saracie, daca esti educat precis stii acest lucru.. Daca nu e asa, bravo tie si atit.
  • +2 (2 voturi)    
    bine (Vineri, 3 ianuarie 2014, 22:33)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    asta se intimpla cu romanii, dar tiganii, tiganii ce rata de inmultire au?
  • 0 (2 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 4 ianuarie 2014, 14:02)

    un dac [utilizator]

    Cifrele sunt alandala, dar realitatea e crunta. Trebuie revenit la un procent decent din salariul de baza pentru cresterea copilului. O femeie divortata care castiga 5,000 de euro lunar va trebui sa-si creasca copilul cu mai putin de 1'ooo de euro. Daca nu plafonam impozitul pe salariu, de ce plafonam indemnizatia de mama? O sa-mi ziceti ca femei din aceasta categorie sunt putine, dar sunt exact genul de femei care ar putea sa-si educe copiii mult peste medie.