Romania TV, oda Conducatorului iubit! Cadoul lui Ghita pentru Ponta de Craciun

de Adrian Halpert    
Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 16:53 Actualitate | Opinii

In a treia seara de Craciun, Romania TV, postul controlat de deputatul PSD Sebastian Ghita, amicul premierului Ponta, a difuzat un reportaj intitulat "Ce a schimbat Guvernul in 2013". Materialul aminteste izbitor de reportajele Telejurnalului dinainte de 1989, doar ca Nicolae Ceausescu a fost inlocuit cu Victor Ponta: Ponta taind panglici, Ponta in halat dand mana cu medicii, Ponta in capul mesei Guvernului rezolvand problemele tarii, tractoare pe camp, vizite de lucru..., scrie Adrian Halpert pe blogul sau.

Doua minute si jumatate de material video, o singura concluzie - peste Romania anului 2013 s-au revarsat laptele si mierea gratie guvernarii intelepte a amicului patronului Romania TV:

Cum a aratat anul 2013 in viziunea optimista a postului de stiri Romania TV?

- "un an bun pentru Romania"

- "cresterea economica ne-a depasit asteptarile"

- "sanatatea s-a pus pe picioare" (!)

- "educatia a primit atentia cuvenita"

- "salariile au crescut, iar pensiile au fost majorate"

- "au fost inaugurati 300 de kilometri de autostrada" (!)


Comenteaza pe blogul lui Adrian Halpert.

























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

11084 vizualizari

  • +61 (63 voturi)    
    ponta,ceausescu,Romania !! (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 17:10)

    gica43 [utilizator]

    Si cand te gandesti ca aceasta nulitate numita ponta il acuza pe Basescu ca ar fi comunist ! Ma intreb cat de idiot trebuie sa fii incat sa votezi un asfel de individ precum aceasta caricatura de PM.
    • +22 (30 voturi)    
      stai un pic! (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 20:09)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      Gica, tu vrei sa spui ca Ponta are cultul personalitatii la fel ca Tovarasul, numai ca este o comparatie gresita!
      Pe vremea aia se mai si FACEA cite ceva, "mandrele realizari" nu este doar o vorba in vant!
      Asadar Ponta este mai tare ca Pingelica, are un PR mai bun, se lauda mai tare, desi nu face nimic!
    • +3 (3 voturi)    
      ghita ... (Duminică, 29 decembrie 2013, 13:05)

      jorea [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      imi face greata.
    • +4 (4 voturi)    
      ! (Duminică, 29 decembrie 2013, 13:25)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      Ha,ha, ha! Ponta il plagiaza pana si pe Ceausescu; asta-i deja patologic.
  • +51 (53 voturi)    
    tare penibil (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 17:14)

    simplu_cetatean [utilizator]

    Manipularea nu va disparea niciodata, atat timp cat oamenii sun tinuti la limita supravietuirii. Prea preocupati de grijile cotidiene, nu au timp sa "observe" adevarata fata a politicienilor.
    Victor Ponta este o mare hahalera, spalata si curatata de televiziunile sacalilor care au ceva de "ros".
    • +45 (45 voturi)    
      pai... (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 18:24)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui simplu_cetatean

      " Nicio societate nu a prosperat vreodata avand o clasa sociala de paraziti numeroasa si in crestere, care traieste pe spatele celor care produc". Thomas Sowell.
    • +5 (5 voturi)    
      Ei si/au ales sa traiasca la acea limita (Duminică, 29 decembrie 2013, 9:49)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui simplu_cetatean

      a supavietuirii!
      Daca nu sunt constienti ca votul este pentru 4 ani, ca este pentru ei, ca ei sunt cei care decid, ca nu trebuie sa ii voteze pe cei care le dau un kil de tzuica de electrozi si niste malai stricat.... este vina lor ca sunt la limita.
      Daca se vor uita la tembelizor, in loc sa iasa afara din casa, ei sunt de vina pentru limita aia.
      Asa ca, din punctul meu de vedere pot sa moara (eufemistic vorbind) cu varf si indesat! DAca vrei sa votezi comunisti cand vezi ca te saracesc zi de zi, este problema lor ca traiesc asa!
      Cat despre tonta, numai de.... bine!
      Poate ajunge vreodata pe la Targoviste!
  • +43 (43 voturi)    
    HAHAHA (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 17:35)

    kid_rahova [utilizator]

    URAAA URAAA URAAA copy paste si lu' ceasca....
  • +33 (33 voturi)    
    si in timpul expunerii (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 18:01)

    nash pandelica [utilizator]

    sus, pe banda galbena, stiri la rupere: ramaneti cu noi, imediat stiri importante, gigi becali va face anul nou cu familia ! :))
  • +29 (29 voturi)    
    dupa ce poza (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 18:04)

    nash pandelica [utilizator]

    cu presupusa masa cu regale, la savarsin, fusese data'n gat de alte posturi teve, si site'uri pe net, ei continuau netulburati cu stirea cinei cea de taina, de la savarsin.
    cred ca ii vom vedea, curand, acolo, pe marii jurnalisti tudor si condurateanu. :))
  • -35 (41 voturi)    
    Sfat pentru Ponta (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 18:17)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ca sa fie si basistii fericiti trebuie scazute salariile, scazute (sau macar incercat inca o data) pensile si crescuta cota unica + o scadere economica de minimum 10%. :))
    • +18 (20 voturi)    
      pai, (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 18:56)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ura!
      m-am prins de unde vin minusurile! Aveti doua PC-uri?
    • +29 (29 voturi)    
      Unii seamana (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 19:04)

      castro [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      si altii culeg. Acestea sunt roadele sacrificiilor impuse in 2009-2011. Din nefericire , daca se va continua cu pomenile , nu vor dura mult.
    • +16 (26 voturi)    
      basistii sunt fericiti (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 19:10)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      CtrlV Pontanocchio e atat de prost incat n-au drumurile Romaniei suficiente gropi pentru el.

      Am auzit zilele trecute un zvon: cica Base incearca sa organizeze un concurs intre Pontanocchio si batiscaful lui Richard Branson (Virgin) - care da mai repede-n fundul Groapei Marianelor! Io am pus banu gros pe Pontanocchio, cred ca obrazul lui gros si numeroasele tinichele ce-i atarna de coada ii confera un avantaj insurmontabil in a atinge cel mai jos(nic) punct posibil din cariera-i de fripturist.
    • +18 (18 voturi)    
      nu trebuie sa scada salariile (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 21:05)

      mendax [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      au crescut preturile suficient de mult ca sa nu se simta ca s-a mai pus ceva acolo la salarii si pensii. Nu vorbesc de reintregire ca de asta oricum nu poate fi vorba. Sau ma insel?
  • +32 (34 voturi)    
    Performantele lui ponta depasesc granitele tarii (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 18:31)

    ty [utilizator]

    El Pais: "România, noua oaie neagră a Europei"
  • +21 (21 voturi)    
    URAAAA, URAAAAA (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 18:31)

    Porcurorul General [utilizator]

    Domnilor, nu ma mai stresati cu nimicuri. Am si eu modul meu de a-mi exprima ura.
    • +18 (18 voturi)    
      eu nu strig ura.... (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 22:11)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      o pastrez in suflet..... vorba bancului....
  • +16 (18 voturi)    
    adn-ul se transmite sau se ia ? (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 18:33)

    elwis [utilizator]

    asta e doar ' felicitarea ' de craciun ! cadoul cred ca are multe zerouri ! ponta, asta, o fi copilul secret al coanei leana , ca prea-i seamana ?!
  • +21 (21 voturi)    
    Asa se intampla cand ai numai chinezi in minte (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 18:36)

    intel.bodhi [utilizator]

    Cred ca Ponta / Ghita s-au molipsit de la Chinezi si eventual de la din Corea de Nord.
    Numai pe la ei lumea moare de foame si partidul il prezinta pe tatuca ce mandre realizari a avut in anul in curs.
    Sa nu pateasca ceva Ponta ca il sterg astia din video si din istorie cum fac coreenii de nord.
  • -31 (37 voturi)    
    Unde-i echidistanta? (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 18:42)

    Lexis [utilizator]

    Nu v-am vazujt, d-le Halpert, la fel de critic si cu postul B1 care spune numai de bine despre Basescu, Udrea... Unde erati cand apareau ostentativ Udrea si cu Boc taind panglici la telegondole si drumuri de cativa kilometri, fara inceput si sfarsit si care aveau la cateva zile surpari ?
    Apoi, fiecare televiziune privata poate sa faca emisiuni cum crede de cuviinta.Faptul ca dv. criticati doar acele posturi care mai redau si lucruri bune care se intampla in tara noastra, denota subiectivismul si ura fata de actuala putere.E drept ca rolul jurnalistului e sa critice puterea, s-o critice nu sa o atace cu orice pret, dar atunci cand la putere era PDL nu v-am vazut vreodata sa reactionati la fel fata de erorile sale.Pentru ca voi, presa fiind atat de permisivi cu fosta putere, acceptandu-le tacit abuzurile, a avut ca efect exact opusul celui scontat de voi, stimati jurnalisti nepartinitori, adica a rezultat exinderea la maxim de catre PDL a arogantei, sfidarii ...Voi, presa, i-ati incurajat sa se poarte astfel, dar asta nu a placut deloc celor multi pe care si voi ii urati, e atat de evident....
    • +20 (24 voturi)    
      Lasa-nee, lasa-nee ! (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 20:27)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

      Asemenea prostii doar intr-un cap de USL-ist pot sa apara !
    • +4 (6 voturi)    
      amasteanco (lexis) vorbesti de aroganta si (Duminică, 29 decembrie 2013, 10:57)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

      sfidarea pdl inventata de voiculescu cred.Deasemenea despre hotia pdl .De acolo, exact din ce a furat pdl o sa-ti dea tie sa-ti fie mai bine asa cum ti-a promis.Adica din parti.Cat a fost la min dezv Udrea nu a inceput nici un proiect nou ci a continuat pe cele incepute de liberali cu psd din guvernarea anterioara (terenurile in panta si parcurile de la sate) pe criteriul celor mai avansate si pentru ca altfel banii trebuiau sa fie restituiti.Ce rau ti-a facut tie ca cetatean Udrea in afara ca a infruntat si umilit singura fruntasi ai psd si pnl ?Daca aveti vederi de dreapta da, jurnalistii si noi cei din "privat" trebuia sa fim mai activi in a sustine masurile,ideile de drepta si nu un partid , o guvernare sau o persoana.A existat vre-o data o persoana mai tarnosita de presa decat Basescu ,Boc, Udrea si Macovei? Despre ce vorbiti ?
  • +12 (14 voturi)    
    gretos... (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 22:01)

    danzigk [utilizator]

    si e si mai si cand in spatele lu' pinnochio vezi ce multi s-au "strans"
  • +12 (14 voturi)    
    Hai nelino, vino de-ti apara shaful (Sâmbătă, 28 decembrie 2013, 23:56)

    Wanheda [utilizator]

    Primul Dottor al Tarii, Cel Mai Mitoman PM din istorie, Plagiator dovedit, incompetent notoriu.
  • +13 (13 voturi)    
    lexis bolsevico (Duminică, 29 decembrie 2013, 2:12)

    timp tamp [utilizator]

    Diferenta intre basescu si plagiatorul minciunos e ca primul a zis in fata lasa jos 25% din salariile bugetarilor, al doilea ne fura portofelul ca sutzii si apoi iti arunca in fata 2 lei sa nu mori de foame , prostia uslamistilor e fara egal
  • +8 (8 voturi)    
    antene, tvr si rtv nu pot urmari nici platita (Duminică, 29 decembrie 2013, 11:25)

    fosta zoezoe [utilizator]

    probabil.Si filmele sunt idioate la tvr.Nu mai am nici curiozitati.Am nimerit insa zilele astea pe Realitatea la emisiuni ale acelui bogdan care trebuia sa fie seful tvr si m-am ingrozit ! Are oameni buni niste diatribe patriotarde la limita intre caragiale si "paunescu in mizerie"de nu-ti vine sa crezi.Ne da lectii de patriotism (de la inaltimea lui ametitoare de ardelean)-de 2 lei incredibil de gretoase pentru mine dar pentru fiul meu care nu ar rezista sa-l urmareasca nici 5 minute. Mai nene bogdane nu e de nasul matale, nu esti mobilat suficient si nici adecvat,e treaba grea asta in 2014 si daca nu e facuta inteligent te umplii de penibil tu si subiectul.Urmareste "Romania te iubesc"si campaniile Pro-TV si chiar pe Tabara si Guran de la tvr si poate mai intelegi ceva.Faptul ca te inconjori de academicieni si ca acuzi toti parlamentarii nu te face cu nimic mai destept si nici mai original ci doar patetic .....
  • +6 (6 voturi)    
    Comunism (Duminică, 29 decembrie 2013, 12:11)

    OmulNou [utilizator]

    Toata lumea ma contrazice cand spun ca traim in comunism, dar inafara de economia planificata si penuria de bunuri din magazine, altceva nu lipseste pentru a intregi traiul complet comunist. Coruptia este aceeasi si este peste tot, se fura in continuu, propaganda este aproape peste tot mai ales la TV, statul ia de la cei muncitori si da la cei puturosi. Tot cred ca sub egida PDSR si a slugilor lor de la PNL traim in comunism sadea.
  • +2 (4 voturi)    
    Mai rau ca pe vremea lui Ceausescu (Duminică, 29 decembrie 2013, 13:55)

    alex4321 [utilizator]

    Mai rau ca pe vremea lui Ceausescu

    Va dati seama pana unde pot merge Securistu' Ghita

    si Plagiatorul Mincinos cu "cultul marilor succese"?????



    " Un Taran din Pungesti tocmai iese din sediul
    politiei județene și epuizat, se sprijină de un pom.
    Un trecător se apropie de el, întrebând:
    - Nu vă supărăți, nu știți unde se bate la mașină?
    - Nu știu, pe mine m-au bătut manual.
    "
  • +3 (3 voturi)    
    PLANUL CINCINAL (Duminică, 29 decembrie 2013, 14:14)

    zapciu [utilizator]

    Pe lista de "realizari" trebuie trecute si zecile de contracte pe care Ghita " le-a realizat" cu statul in ultimul an.
  • +2 (4 voturi)    
    Ura! (Duminică, 29 decembrie 2013, 15:22)

    robert.b [utilizator]

    Se dovedeste inca o data ca asta este guvernare pentru prosti! Mi-ar fi jena sa 'tin' cu usl-ul, sa fiu in grupul tinta al acestui mesaj. E vorba de igiena morala minima...