Cateva concluzii dupa martea neagra a Parlamentului Romaniei

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 11 decembrie 2013, 1:02 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
USL a reusit marti sa acorde o super-imunitate parlamentarilor si alesilor locali. Parlamentarii Puterii au votat prevederi care ciuntesc Codul Penal, si pina la promulgare au mai ramas doua filtre: presedintele si Curtea Constitutionala. USL a incercat sa impuna si o lege a lobby-ului si una a amnistiei si gratierii unor categorii largi de infractori, dar au renuntat in fata unei puternice opozitii atit publice, cit si pe canale subterane. Toate proiectele au fost promovate intr-o opacitate deplina, care a prilejuit scene comice in Parlament, cu 20 de parlamentari ascunzindu-se la propriu de un jurnalist. Martea neagra a Parlamentului va ramine in memoria recenta ca o lovitura puternica la adresa institutiilor statului de drept. Iata citeva concluzii ale zilei:

- lupta anticoruptie a atins o masa critica de opozanti
, pentru ca ajuns in toate straturile puterii, pe verticala. Anchetele se intind de la ministri, parlamentari, sefi de Consilii Judetene, primari de municipii, primari de orase mici si de comune, consilieri din primarii, directori si functionari din ministere si agentii guvernamentale, directori de companii de stat, politisti, procurori si judecatori. Pe scurt, toate arterele, venele si capilarele unui organism profund cangrenat. Acum, acest organism pune presiune pe politicienii care-l reprezinta sa rezolve problema. Tensiunile dintre corupti si sistemul de justitie vor creste anul viitor, pe masura ce alte dosare vor primi sentinta definitiva

- indepartarea ireversibila a USL de standardele democratiei
. Lipsa de jena a parlamentarilor USL a fost atit de evidenta luni si marti, incit aceasta constructie si-a pierdut orice legitimitate reformista

- incapacitatea lui Victor Ponta de a controla PSD
si de a tine piept presiunilor colegilor din partid si din coalitie care au probleme cu legea sau sint portavocea unor penali. Este inca un test picat de Victor Ponta in fata partenerilor sai occidentali, ceea ce ii ingusteaza si mai mult capacitatea de colectare de sprijin extern in vederea campaniei din 2014.

- inexistenta Opozitiei, care fie nu are capacitate de analiza/reactie, fie a facut blat cu Puterea
. Este inacceptabil faptul ca nici un parlamentar PDL sau PPDD nu a avertizat public asupra intentiilor Puterii. Orice scuza post-factum este lamentabila si arata ca partidele de opozitie sint conduse de lideri inconsistenti, facuti la apelul de seara.

- Traian Basescu ramine singura opozitie politica reala
. E de asteptat ca tensiunile dintre el si USL sa creasca tot mai mult in 2014, pe masura ce se aglomereaza temele de conflict deschis. Izolarea lui Basescu e insa un semnal negativ; oricit ar fi de puternic presedintele, el nu poate tine singur toate fronturile intr-un an dublu electoral

  • Corolar: clasa politica se dovedeste complet nereformata, ceea ce ridica mari intrebari legate de parcursul viitor al Romaniei si optiunile ei majore.

- lumina noua in care se vad declaratiile recente ale liderilor USL: renuntarea la lupta pentru Schengen, "regindirea" relatiei cu Rusia, prietenia la toarta cu China
. Daca la aceste declaratii adaugam faptele palpabile de marti, plus alte citeva intimplari cu mare incarcatura simbolica (parteneriatul MAE la lansarea cartii lui Adrian Nastase, cenzurarea unui ziarist incomod la adresa Chinei), lucrurile incep sa arate cu adevarat rau

- calitatea extrem de scazuta a Parlamentului
, cu personaje incredibile precum Valentin Zgonea, Bogdan Ciuca, Nicolae Paun (fostul Niky Scorpion), Madalin Voicu. E un truism sa vorbim despre nivelul parlamentarilor, dar relatarea intimplarilor de marti nu ii poate ignora pe acesti alesi de o factura indoielnica

- reactia publica ferma a unor unor institutii
precum DNA, CSM, ANI, unde reformele au facut masa critica

- lipsa protestelor de strada
(glumesc, bineinteles, ca doar nu s-a intimplat nici o poluare in Parlament si nici nu se pregateste vreo extractie sub Casa Poporului). Serios vorbind insa, exista o prapastie evidenta intre valorile impartasite de o elita restrinsa si standardele marii mase a electoratului. Aceasta prapastie genereaza probleme mari, pentru ca impunerea de reforme in raspar cu asteptarile scazute ale electoratului devine, de la un anumit punct, contraproductiva. Solutia nu e insa scaderea standardelor, ci educarea si informarea electoratului

- puterea unei prese libere. Linistea ca de sarbatori a parlamentului a fost tulburata doar de o mina de ziaristi care au inteles mizele zilei de ieri. Nu au fost multi, din pacate. Mai multi sint cei care, la posturile TV si ziarele obediente puterii, au incercat sa gaseasca subiecte derizorii, evazioniste, prin care sa acopere agenda reala a zilei. Dar acei ziaristi adevarati care au urmarit cu incapatinare de pitbull subiectele mari ale zilei merita respectul tuturor.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

21419 vizualizari

  • +49 (51 voturi)    
    vai mama ei de tara (Miercuri, 11 decembrie 2013, 1:19)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    De ce sa se intoarca romanii? Pe 1 decembrie era mare mindrie peste tot ca suntem romani. Mindri de ce? Cu asa reprezentanti nu avem de ce sa fim mindri. Este mai rau decit in tari precum Indonezia sau Tanzania dar ne dam patrati ca suntem europeni. Ei bine dragi romani, noi nu suntem europeni, noi suntem o corcitura proasta intre latini, turci si slavi, fara coloana vertebrala, fara respect de sine sau perspectiva pentru viitor - nu al nostru, ci al copiilor nostri. Pina cind si unele dobitoace gindesc mai mult de atit.
    • +5 (5 voturi)    
      Adevarul! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 12:55)

      GAVRILACHE [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      Acesta este adevarul si, cred, l-ati scris cu mare amaraciune in suflet! Si sufletul meu e trist si scarbit : privesc in jurul meu, la oamenii pe care-i pretuiesc, la cei tineri si optimisti, la fetele intunecate care plutesc pe strazi - suntem un popor ingenuncheat! Sa nu ne mai dam mari, sa lasam mandria de fatada si patriotismul la un mic si-o bere : rusinea sa ne cuprinda cand privim in ochii copiilor nostri!
      • 0 (4 voturi)    
        hai, plangeti...! :P (Miercuri, 11 decembrie 2013, 14:09)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui GAVRILACHE

        E ASA comod sa zici "suntem o natie de..." - adica APARTII "natiei", nu? deci te incluzi in cei pe care ii descrii... >:

        CE te-a impiedicat sa iesi in strada? Stai la calculaor si plangi si suspini, ca sa te afli in treaba!! Eu stiu persoane care si-au PIERDUT LOCUL DE MUNCA, ca sa protesteze impotriva exploatarii de la Rosia Montana sau / si a fracturarii pentru gazele de sist!!
    • +1 (3 voturi)    
      ţară de.... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 14:25)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      ... numai când nenea boborul va ajunge cu maţele goale, nemaiavând de unde ciupi şi el câte ceva, se va gândi să pună mămăliga la foc, pentru o explozie socială. ceea ce - la cum decurg lucrurile - nici nu este atât de departe.
      • +5 (5 voturi)    
        nici vorbă... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 15:18)

        333 [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

        ...în '89 de pildă, era foame mult mai mare ca acum, şi condiţiile de trai erau mult mai proaste, şi după ce au ieşit flămânzii în stradă tot ei i-au votat pe comuniştii care îi infometaseră cu 80%+ doar câteva luni mai târziu. Tot ei s-au bucurat cânt minerii le dădeau în cap celor care doreau o schimbare....

        23 de ani mai târziu, comuniştii dau o lovitură de stat să poată fura în continuare şi sunt aleşi cu 70% după câteva luni. Câţi au ieşit în stradă vara anului trecut? Vreo 2 mii. Cleptocraţii au fost recompensaţi cu câştigarea alegerilor.

        Câţi au ieşit IERI în stradă la ultima lovitură a cleptocraţiilor??

        Poporul ăsta e aşa de SUTE de ani, nu de 70-80. Nu se va schimba niciodată.

        ...e prea laş să moară de foame... şi prea prost să se deştepte vreodată din somnul cel de moarte...
    • 0 (0 voturi)    
      realitate sumbra... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:19)

      bolik [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      ai uitat de tigani... ca in condtiile astea nu putem vorbi despre Romania ca despre un stat democratic, ci despre o tara cu o apropiere din ce in ce mai mare de "turma umana", acea oranduire primitiva in care toti sunt condusi ca niste dobitoace, dupa bunul plac al unor conducatori autointitulati, iar noi asta suntem, un popor de... nu avem viitor, vom disparea ca natiune !!!
  • +14 (18 voturi)    
    Cadou de Mos Craciun (Miercuri, 11 decembrie 2013, 1:20)

    sebagain [utilizator]

    Degeaba daca nu se organizeaza un protest pe facebook , ceva acolo...
    • +5 (7 voturi)    
      HN isi taie craca de sub picior (Miercuri, 11 decembrie 2013, 13:30)

      alter_ego2013 [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

      Ieri toata ziua, HN nu a spus nimic despre oamenii care au iesit totusi in strada, impotriva legii minelor, pentru ca de celelalte legi nici macar nu s-a stiut, data fiind secretomania alesilor.

      Da, au fost putini, dar au actionat mult mai hotarat. E pentru prima oara cand au ocupat institutii - sediile partidelor in Cluj si Avocatul Poporului in Bucuresti, iar Hotnews i-a ignorat cu buna stiinta. Faptul ca parlamentarii au dat totusi inapoi pe 3 sferturi din proiectele de lege de ieri este in mare parte rezultatul presiunii facute de acesti protestatari pe care-i ironizati, organizati pe facebook tocmai pentru ca presa ii ignora si filtreaza stirile.

      Sa-i ignori este cel putin suspect, Hotnews! Sa-i ridiculizezi si sa-i etichetezi rapid "ecologisti" este deja rea-vointa, domnule Pantazi!
  • +15 (17 voturi)    
    Ce-i de facut? (Miercuri, 11 decembrie 2013, 1:26)

    ionanc [utilizator]

    Ripostati !
    • +10 (12 voturi)    
      e simplu CE trebuie facut... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 3:50)

      Un Anarhist Moderat [anonim] i-a raspuns lui ionanc

      mai complicat este cine sa faca...

      pentru conformitate iata lista scurta care ar schimba radical lucrurile (si) in Romania:

      1. modificarea constitutiei
      ARTICOLUL 69: pct.2 "Orice mandat imperativ este nul." devine "Orice mandat ESTE imperativ"
      (pe scurt orice ales al neamului ESTE OBLIGAT sa actioneze strict conform celor promise in campanie)
      si ARTICOLUL 63 "Durata mandatului este de 1 an" (pe scurt alegeri la 1 an pentru a elimina situatiile in care alesii isi fac de cap fara griji 3 sau 4 ani si devin apoi brusc foarte preocupati de interesul cetateanului atunci cand se apropie alegerile si vor un nou mandat)
      2. reformarea si recredibilizarea justitiei prin alegerea directa a judecatorilor si procurorilor
      3. modificarea legii partidelor politice
      (pentru a desfiinta monopolul instituit de actuala oligarhie asupra apartenentei la clasa politica)
      3. modificarea legii electorale
      (in sensul inlesnirii candidaturilor independente aproape imposibile in momentul de fata)
      5. limitarea DRASTICA a impozitarii - impozit pe profit max. 10%, TVA max. 10%, CAS+CASS max. 10% ... fara nici o alta taxa conjuncturala... (rezultand limitarea drastica a birocratiei, coruptiei, rolului si mijloacelor "statului" in afara zonelor cu adevarat esentiale)
      • +4 (6 voturi)    
        Un zambet trist.. (Miercuri, 11 decembrie 2013, 10:38)

        czr [utilizator] i-a raspuns lui Un Anarhist Moderat

        Si cine vrei sa modifice constitutia? Ei?

        Pai din moment ce singurul referendum care a 'trecut' a stabilit clar nr maxim de parlamentari la 300 si ei sunt 600, mai ai ceva de spus?

        La astia ai tu pretentii sa modifice constitutia?

        Aceasta clasa politica ne reprezinta!
        ASTA au votat, cei care au votat..

        Eu cred ca ar trebui educata si responsabilizata populatia..
        Poate ar fi bun si votul obligatoriu, dar cu conditia sa existe pe buletinul de vot si varianta 'Nici unul'.
        Si, ce-i mai important, daca un candidat nu intruneste un numar minim (stabilit decent) de voturi sa nu mai aibe voie sa candize (macar 1-2 legislaturi..).
        Deasemnea, candidatii care isi doresc un nou mandat, ar trebui sa aibe afisate in circumscriptiile electorale unde candideaza istoricul (prezenta in parlament, nr de propuneri legislative, nr de interpelari, amndamente, etc.. si mai ales CUM AU VOTAT - macar la legile importante..)
      • 0 (0 voturi)    
        haha :))) (Miercuri, 11 decembrie 2013, 14:12)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Un Anarhist Moderat

        Asta am sustinut si eu zilele trecute, intr-un "public" anume: sa facem alegeri o data pe an... hai, fie! la doi ani - ca astia mai fac cate o chestie cat de cat normala numai in campaniile electorale >:))))))))))
    • +3 (7 voturi)    
      Scimbarea acestui sistem..... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 8:40)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui ionanc

      .....politic dusmanos, marea escrocherie mondiala numita "democratie parlamentara" cu "Administrarea Statului prin Contract".

      Asta trebuie sa facem !

      Doar asa vom putea restabili echilibrul sanatos al societatii si astfel se va ajunge automat la Meritocratie.

      In perfida "democratie parlamentara", schimbarea sefilor este bucuria prostilor pentru ca insasi baza sistemului este minciuna electorala iar noii veniti, chiar daca ar vrea, ar fi imposibil sa isi tina promisiunile electorale, din simplul motiv ca acestea sunt prea multe si prea divergente, neputand fi stranse intr-un plan coerent de dezvoltare.
    • +2 (4 voturi)    
      Ce-i de facut (Miercuri, 11 decembrie 2013, 11:55)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui ionanc

      Lupte de strada. Asta e de facut. Ce face un grup de cetateni cind este agresat si nu exista institutii care sa-l apere? Se inarmeaza si merge la lupta. Ori ei, ori noi. Altfel Grupul Infractional Organizat ne va transforma pe toti sclavi. Din nou.
      Live free or die!
    • +1 (1 vot)    
      sa traiti, to'ar'shu colonel! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 14:10)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ionanc

      E misto de dat comanda la altii, ce sa faca!
      Da' tu DE CE nu "ripostezi"?? :P
  • +25 (27 voturi)    
    Cand Ponta pleaca afara, e ca sa-si faca alibi (Miercuri, 11 decembrie 2013, 1:44)

    fLoreign [utilizator]

    Nu cred ca nu-si poate controla partidul, ci evenimentele se precipita in lipsa lui, tocmai pentru ca el sa poata invoca faptul ca nu a fost acolo.

    La ce duhoare lasa dupa el, nu peste mult ni se va spune "tineti-l acasa!"
  • +19 (21 voturi)    
    Place sau nu,... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 1:46)

    Sthelian [utilizator]

    ...acesta este efectul neimplicarii si al comentarii de pe margine.
    PCR n-a murit si a renascut mai viguros.
  • +20 (24 voturi)    
    ce poate sa faca Opozitia ? (Miercuri, 11 decembrie 2013, 1:49)

    math [utilizator]

    Scuze dar trebuie sa le iau apararea. Ce pot sa faca ?

    Predoiu a avut o conferinta de presa dimineata, a spus lucrurilor pe nume dar numai cativa au transmis iar la intrebarile "jurnalistilor" si acestia au intrerupt transmisia !!??

    Ce se poate face ? USL controleaza 90% din "presa libera" si vor castiga alegerile chiar daca il pun candidat pe nepotul lui Kim-Ir-Sen sau pe fularul lui Adrian Nastase.
  • +17 (19 voturi)    
    Se impun (Miercuri, 11 decembrie 2013, 2:02)

    methalman [utilizator]

    Se impun si cu siguranta oamenii vor iesi in strada impotriva acestior decizii din ultimele zile doar ca toti au fost luati complet prin surprindere de tot ce au putut sa faca parlamentarii in data de 10 decembrie. Va intra in istorie, dar sa nu uitam istoria, pe 21 decembrie se fac 24 de ani de la caderea comunismului, de acesta data ce mai are curaj romanul patriot sa serbeze? Este clipa in care constiinta romanului se va trezi - sunt aceiasi oameni acolo si dupa 24 de ani de la moartea unor nevinovati!
  • +5 (7 voturi)    
    Excelent articol (Miercuri, 11 decembrie 2013, 6:26)

    Lucius [utilizator]

    O zi trista pentru istoria romaniei ... dar un articol foarte celebral.
  • +7 (11 voturi)    
    Prostime si-a facut-o cu mana ei! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 6:38)

    hotnewsfil [utilizator]

    Intr-un fel, e bine ca banditii din ctualul parlament isi fac de cap.
    Prostimea care i-a ales pe acesti 588 culege ce a semanat. Intelege oare ca si-a facut-o cu mana ei, ca a pus in fruntea tarii niste banditi, niste hrebenciuci sarlatani?
    Prostimea considera ca parlamentul precedent era rau. Acum constata ca, datorita ei, s-a ajuns 'din rau, in mai rau, in mult mai rau'.
    Momaia Blaga mimeaza opozitie. Unii explica balbaiala lui Blaga, prin faptul ca ar avea un bolovan legat de picioare (ginerele lui face afaceri cu statul).
    Pedelistii au ajuns sa se intrebe : 'nu cumva ne-am inselat cand l-am ales pe Blaga, si nu pe Elena Udrea?'
    • +1 (1 vot)    
      Nu aveti dreptate! (Joi, 12 decembrie 2013, 2:04)

      Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Votantul roman n-a avut intre ce alege.
      In fond si la urma urmei, dupa 2 mandate PDL (mai mult sau mai putin majoritare), au ales opozitia.
      Oare nu e normal?
      DUpa peste 20 de ani de democratie Romania n-a trecut inca testul alegerilor anticipate...
      Si PDL a pus niste ministri vai mama lor (Igas e unul ce mi-l amintesc acum).
      As vrea sa-mi spuneti un colegiu unde "prostimea" a avut de ales intre X-USL, opozitie, Y-PDL - putere, care dupa 8 ani mi se pare normal sa mai treaca si in opozitie si Z, alternativa la cele 2. O alternativa reala, corecta, onesta si cinstita.
      N-a avut. Si nici nu va avea daca in loc de vorbire pe la colturi si pe net nu se va alege calea implicarii in lupta politica.
      Si inca ceva. PDL a ales noncombatul la aceste alegeri. Exista un singur deputat ce ar trebui sa fie in Parlament de la ei - Tomac. Restul sunt datorita legii absurde ce a permis aproape 600 de parlamentari.
      Care lege, printr-o campanie unita, serioasa si bine tintita ar fi permis macar 20-30 independenti onesti.
  • +5 (7 voturi)    
    Toata mascarada se incheie la Curtea Constitutiona (Miercuri, 11 decembrie 2013, 7:25)

    dookuhaka [utilizator]

    Toata mascarada de ieri se va oprila Curtea Constitutionala! Nu se poate ca sa-si legifereze pozitionarea lor deasupra legii caci se incalca articolul 16. Dar exercitiul lor de ieri arata mizeria in care se scalda politicienii!
    • +6 (8 voturi)    
      Nu chiar (Miercuri, 11 decembrie 2013, 10:58)

      bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui dookuhaka

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-16181280-lucian-bolcas-fost-propus-judecator-ccr.htm
      • +3 (5 voturi)    
        mda (Miercuri, 11 decembrie 2013, 11:20)

        verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

        trist.
  • +10 (12 voturi)    
    in loc sa comentam (Miercuri, 11 decembrie 2013, 8:26)

    marr.io [utilizator]

    mai bine hai sa iesim in strada ca nu de comentatori are nevoie tara (vorba lunga saracia omului) ci de oameni care vor sa ia atitudine. de ce le este frica guvernantilor? de oameni in strada!!! cu cat mai multi, cu atat mai bine. treziti-va odata.
  • +7 (11 voturi)    
    din nefericire..... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 8:27)

    translativus [utilizator]

    ....."martea neagra" nu a fost a parlamentului ci a noastra.
    Am fost inca odata sfidati de catre "alesii neamului", care in dispretul total fata de un popor de behaitoare aiurea votante, isi voteaza privilegii si imunitati.

    Urmeaza impartirea de facto a tarii in feude si dezmembrarea ei.

    A fost odata Romania !
  • -2 (6 voturi)    
    Democratia Directa (Miercuri, 11 decembrie 2013, 11:16)

    alex4321 [utilizator]

    1. Democratia Directa

    este singura varianta viabila..


    1.1 Pentru cei care nu stiu, astazi avem o Democratie Reprezentativa cf. careia Reprezentatul (odata ales) face si drege "cum vor muschii lui" si se muta la ce partid vrea el "tot dupa cum vor muschii lui"

    1.2 In aceasta Democratie Reprezentativa pana si Referendumul (=adica vointa majoritatii poporului) a ajuns sa aibe doar un rol consultativ. In plus, Referendumul se organizeaza daca si dupa cum vor muschii "Reprezentantilor", adica DELOC in problemele cheie (ca Rosia Montana , Gaze de Ssist, Coruptie, resursele subsolului, privatizari, etc...)

    //-----------------------
    Direct democracy (also known as pure democracy)[1] is a form of democracy in which people decide (e.g. vote on, form consensus on, etc.) policy initiatives directly, as opposed to a representative democracy in which people vote for representatives who then decide policy initiatives.[2]
    //-----------------------

    Instrumentele principale sunt
    ---------------------------------------
    Referendumul:
    --------------------
    Referendums can include the ability to hold a binding vote on whether a given law should be rejected. This effectively grants the populace which holds suffrage a veto on a law adopted by the elected legislature (one nation to use this system is Switzerland)
    Initiatives, usually put forward by members of the general public, compel the consideration of laws (usually in a subsequent referendum) without the consent of the elected representatives, or even against their expressed opposition.

    Rechemarea :
    ------------------
    Recalls give public the power to remove elected officials from office before the end of their term, although this is very rare in modern democracies.[3]

    Oameni Buni Militati pentru Democratia Directa
    singura care poate opri aceasta clasa politica corupta

    http://en.wikipedia.org/wiki/Direct_democracy cu Electronic DD
    The earliest known direct democracy is said to be the Athenian democracy in the 5th century BCE
    • +4 (6 voturi)    
      La nivelul de alfabetizare existent în România... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 12:19)

      Sting [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      ...este ca și cum ai pune un balamut la conducerea Academiei Române.

      Nu poți face democratie directa daca nu ai o populație care sa aibă educație macar la nivel mediu. Este echivalentul sinuciderii.

      Pe de alta parte, o populație educata nu ar mai alege asemenea târâturi și probabil ar promova mai mult valorile.

      In concluzie, eu m-aș centra pe educarea populației. Și să nu-i banuiți de prostie pe cei care nu vor sa facă asta, sunt „doar” rău intenționați.
      • 0 (4 voturi)    
        Tu negi votul universal? (Miercuri, 11 decembrie 2013, 15:48)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Sting

        Tu zici:
        "Nu poți face democratie directa daca nu ai o populație care sa aibă educație macar la nivel mediu.
        "

        1. Tu negi votul universal?

        Daca il negi , pe ideea "ca unii is mai prosti" ai terminat-o cu democratia

        2. In cazul in care totusi nu-l negi

        Cu ce e mai destept un parlamentar care a facut scoala la seral ca Zgonea care mai are si un tupeu nemarginit dupa cum se adreseaza in parlament
        ca un vechil pe mosie.

        cu un cioban roman care lucra zi si noapte la oi sau cu un taran din Pungesti?

        Si-atunci? Mai bine sa hotarasca DOAR Zgonea si alti cativa ca el ? asta ne spui tu?
        Decat sa hotarasca Toti taranii, ciobanii , studentii, si intelectualii si oamenii de afaceri ai acestei tari?

        Si-apoi prefer un taran cinstit decat pe oricare "inteligent" smecher si Hot.

        3. Apoi de unde tupeul asta, sa te pui pe tine automat "in tagma celoir destepti: care stiu ei cum e mai bine si ar avea dreptul sa voteze ?"

        Dupa ce criterii te califici tu la asa ceva?
        Daca am invatat mai bine ca tine la scoala si iti spun ca nu ai avea drept de vot la ce performante ai avut ? Ti-ar place?

        Deci mai incet cu inteligenta pe scari, pe care chipurile "altii n-ar avea-o " ca o sa cazi rau.
        • +1 (1 vot)    
          Nici nu stiu de unde sa incep... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:31)

          Sting [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

          In ce am scris nu am afirmat ca as fi inteligent. Ce am afirmat la nivel implicit este ca sunt educat. Asta este demonstrabil si accesibil tuturor, chiar si celor mai putin inteligenti. Si da, unii sunt mai putini educati, nu „mai proști”. Cred asta raspunde tuturor punctelor insirate de tine.

          De unde ai dedus tu ca neg votul universal, asta chiar nu stiu. Eu doar am descris efectele lui, nu am negat dreptul nimanui de a vota. Ce mi-ar placea totusi ar fi sa o faca in adevarat cunostinta de cauza.

          Ce nu inteleg eu in alocutiunea ta este de ce preferi sa te adresezi la nivel de identitate si nu la nivel de continut? Vrei sa-ti expui o parere sau doar sa „sa te iei la tranta” cu mine? De asemenea, de ce ai vazut tu jignire acolo unde, de fapt, ea nu exista?
          • 0 (2 voturi)    
            La continut ma refer (Miercuri, 11 decembrie 2013, 16:57)

            alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Sting

            La continut ma refer

            1. Nu poti incepe sa vorbesti prin a-i desconsidera pe unii "ca voteaza prost pentru ca sunt prosti"

            Votul e universal intr-o democratie
            caci fie prost fie destept omul sufera la fel
            deciziile politice luate...

            2. Tot la continut:
            Nu vad cu ce sunt mai buni cei 600 din parlament cu afacerile invartelile lor
            decat Majoritatea a 18 Milioane de Cetateni Romani.

            Deci daca se ia o hotarare legat de gazele de sist de exemplu : respect decizia a 18 milioane de concetateni daca informarea din mass-media e nepartinitoare (nu ca la revolutie sau ca in mai 90 etc..)
            (asta desi cei cu care am votat de-a lungul vremii : Ratiu, Druc etc.. nu au ajuns niciodata la guvernare)

            Si o resping daca o majoritate de 300 de alesi
            au tupeul sa decida "cum e mai bine" pentru cei 18 milioane....in opozitie flagranta cu vointa acestora.

            Si Fac asta si nici macar nu vor sa-i intrebe pe cei multi sau chiar stiind ca pozitia celor multi e opusa deciziei parlamentarilor (uita-te la sondajul Hotnews legat de gazele de sist si vezi ce predica Basescu si Ponta: ei predica exact pe dos: de parca ar fi mosia lor nu tara celor care o locuiesc)

            Logica mea nu are cusur...si e de bun simt.

            Democratia Directa ar rezolva ca un numar mic de indivizi sa decida in numele majoritatii...

            astazi nu mai avem dictatura unui om
            ci dictatura a doi trei Basescu ponta Antonescu si poate alti cativa de care o gasca de politruci asculta doar pentru a-si conserva privilegiile si interesele....multe dintre el ilegale.
            • 0 (0 voturi)    
              Imi pare rau dar... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:15)

              Sting [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

              ...tu nu vorbesti despre continut. Mai degraba ai inventat un continut. Mi-ai pus in carca niste lucruri pe care eu nu le-am afirmat.

              Daca tu spui ca „logica ta nu are cusur” eu ma retrag. Nu pot sa ma pun cu perfectiunea, pot doar sa o admir.
  • +1 (3 voturi)    
    divide et impera de bunăvoie (Miercuri, 11 decembrie 2013, 12:51)

    uf [utilizator]

    By all means, man, ignoră cu bună știință o jumătate din oamenii care ar sta de partea ta și te citesc. Ai grijă să nu specifici că în pachetul de orori care erau supuse la vot ieri se afla și legea minelor și că stupizii ăia de care faci tu mișto chiar au ieșit în stradă și au ocupat, așa puțini câți s-au adunat, sedii de partide în Cluj și sediul Avocatului Poporului în București, fiindcă rețeaua de mobilizare pentru Roșia s-a creat, iar cea privind lupta anticorupție lasă de dorit. Dă într-o doară în ăia pentru care șmenăriile politicului s-au cristalizat în ceva anume, zi că-s numai ecologiști și deci nedemni de ascultat și că ieri sigur nu le-a păsat în niciun fel de restul de legi care-i pun pe politicieni și mai departe de raza de acțiune a brațului legii - asta îți va asigura în mod cert masă critică pentru schimbarea stării de fapt.
  • -1 (1 vot)    
    oricum (Miercuri, 11 decembrie 2013, 12:52)

    andrei1245 [utilizator]

    legea era scrisa prost.

    nu trebuie sa fii functionar public pentru a putea fi acuzat de coruptie.

    orice persoana in public sau privat trebuie sa poata fi acuzata de coruptie. si un functionar bancar si seful de achizitii de la supermarket etc.
    • 0 (0 voturi)    
      ce aiureala! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 14:00)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      CUM sa fie "orice persoana acuzata de coruptie"?? Pai poate "orice persoana" sa ia decizii care au efect PUBLIC??

      Acela de la supermarket: e treaba managerului sa isi faca regulament ca lumea si sa si-o rezolve "intern"! Treaba noastra e ca, daca ii prindem cu chestii nashpa, sa NU mai cumparam de la ei!!

      De exemplu: CATI nu mai cumpara de la Kaufland si de la Billa pentru ca vand iaurturi Savia EXPIRATE?? Si CATI refuza sa mai cumpere de la Danone?
      • 0 (0 voturi)    
        Coruptia (Miercuri, 11 decembrie 2013, 15:24)

        cititor9 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        poate exista si la supermarket. Daca seful de la achizitii cumpara ceva la suprapret de la un furnizor si ia spaga pentru asta tot coruptie se numeste si e si pedepsita.
  • 0 (0 voturi)    
    Desteapta-te Romane!!! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 14:06)

    Mihai_Silas [utilizator]

    Nu pot sa cred asa ceva, BAI ROMANI, TREZITI-VA ODATA!!! voi nu vedeti ca astia fac ce vreau cu voi, se joaca de-a Dumnezeu.Cand era PDL-ul la putere ati sarit cu gura ca sunt hoti, acuma ce ziceti de ce-i de la USL, care fac ce vor ei cu Constitutia si Codul Penal, voteaza legi in secret pentru as-si achita membrii partidului de puscarie. Suntem un popor manipulat si traim intr-o sclavie moderna, ne meritam soarta daca nu facem ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce-i tot trageti cu martea,or vinerea neagra !!! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 17:20)

    andreesanu [utilizator]

    Toata guvernarea de dupa 90 a fos neagra .
    Pe vremea lui Ceausescu era albastra.
    Care mai de care s-a capatuit lasind in urma victime,iar numarul lor azi este imens este echivalentul unui genocid,a unei exterminari diabolice a natiei romane.
    Populatia reala a Romaniei este cu 4 milioane mai mica,milioanele astea sunt rataciti ,sunt refugiati de spaima zilei de miine,plecati de foame de acasa,plecati din Romania dupa ce i-ati lasat pe drumuri voi imbogatitii peste noapte, voi cei care ati furat pentru 10 generatii.
    Ce sa ascult ce sa accept ???,n-ai ce accepta unde te uiti in tara-i jale,cei care au muncit o viata n-au bani de piine si mor in frig sau de foame !!!
  • 0 (0 voturi)    
    LEGALIZAREA CORUPTIEI SI A FURTULUI (Miercuri, 11 decembrie 2013, 23:25)

    fosta zoezoe [utilizator]

    -visul initiat de nascase-la nivel inalt, scoaterea din anchete sau puscarie a peste 1000 de inalti functionari ai statului de stramb si nu de drept =CIANURA IN FIBRA MORALA A STATULUI ! Asta cianura kaka ! Multam tie ca de la psd nu aveam asteptari , credeam ca daca joci rolul de Bun in meciul cu Raul chiar te faci ca faci . Nici macar un obisnuit "n-am stiut", "n-am primit textul "sau "nu am avut timp sa citesc"nu, chiar a fost trimis la inaintare ca altfel la alegeri baronetii si primareii dau chics!