Vor face medicii greva generala sau nu?

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Vineri, 22 noiembrie 2013, 8:15 Actualitate | Opinii

Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
Medicii romani nu-si dau inca seama ce forta ar avea daca ar actiona impreuna. O greva generala in sistemul medical, declansata de cadrele medii si sustinuta de medici, echivaleaza pentru orice guvern cu un cutremur de mare amplitudine.

Este posibil ca actualul premier, Victor Ponta, sa se bazeze pe bastonul popularitatii sale in incercarea de a rezista acestui cutremur. Dar ar fi un joc riscant caci odata ce bulgarele va incepe sa se rostogoleasca e greu de prevazut al cui scaun va fi zdrobit. Apoi, acel baston al popularitatii a inceput sa prinda mucegai pe la capete.

 
In acest context pozitia de negociere a sindicalistilor Sanitas, ca si a reprezentantilor medicilor, este solida. Deocamdata se poarta inca discutii cu autoritatile.

Va fi sau nu va fi greva generala peste o saptamana? Prognoza meteo este un sport mult mai precis decat incercarea de a raspunde in acest moment la aceasta intrebare. Situatia este fluida: semnaturile necesare sunt stranse, dar protestatarii nu vorbesc cu o voce comuna.
 
Liderii cadrelor medii negociaza cu furie: Guvernul nu pare dornic sa mareasca prea mult veniturile asistentilor medicali. Rezidentii, desi au obtinut ceva, se simt pacaliti: le-a fost oferita o bursa de 150 de Euro care creste veniturile doar cu 50-70% doar pentru cei din primii doi ani de rezidentiat. Pentru ceilalti cresterea va fi procentual si mai mica. Conditia anterior ne-negociabila de dublare a salariilor rezidentilor pare sa fi fost uitata.
 
Cat despre reprezentantii medicilor, aici lucrurile sunt si mai complicate. Zarurile politice se invart ametitor pe tabla. Nu toti negociaza cu gandul la zecile de mii de medici romani, care oricum stiu sa-si poarte singuri de grija. Cum Ministerul Sanatatii s-a lansat intr-o reorganizare institutionala care, daca va reusi, va distruge o parte din centrii de putere ai sistemului medical si ii va intari considerabil pe altii, spectrul unei greve generale ofera o importanta parghie de negociere care ar putea apasa eficient pixul ministrului Sanatatii intr-o directie sau alta. 
 
Cererile Coalitiei Profesionistilor din Sistemul de Sanatate au fost croite astfel incat declansarea unei greve generale sa poata fi oricand justificata. Se cere cresterea salariilor, dar procentul satisfacator nu este limpede definit. Sindicalistii Sanitas vor primi probabil o suplimentare de 10% a veniturilor in 2014.

Dar mai multi medici, inclusiv lideri importanti ai Colegiului Medicilor, mi-au spus ca un salariu satisfacator, astazi, pentru medicii romani ar fi cu siguranta peste 1000 de Euro impozabili, cel mai probabil undeva spre 1500 de Euro. Doar la acest nivel platile informale nu si-ar mai justifica existenta in niciun fel.

Guvernul nu va accepta sub nicio forma o astfel de marire pentru ca efectul ar echivala cu deschiderea unei cutii a Pandorei si mai multe bresle ar putea incepe sa ceara mariri. Finantele Romaniei nu-si permit astazi asa ceva, spun politicienii. 
 
Nici in privinta celor 6% din PIB protestatarii nu vor primi satisfactie. Cel putin asta se intelege din retorica premierului Victor Ponta care incearca sa ne convinga, cu orice pret, ca scaderea banilor alocati Sanatatii in 2014 este de fapt o crestere.

Din cele 9,7 miliarde lei alocate in 2013, premierul Ponta scade cele 3,5 miliarde lei – datoriile pe care statul a trebuit sa le achite catre companiile farma in contul medicamentelor neplatite. Este vorba asadar de bani pentru medicamente. Adica pentru Sanatate. Nu pentru altceva. Aceasta precizare poate parea inutila, dar aritmetica practicata de premierul Romaniei ne obliga la astfel de sublinieri.

Este greu de explicat protestatarilor cum de s-au gasit trei miliarde la buget in 2013 pentru companiile farma, dar pentru salariile medicilor tineri si asistentilor medicali nu se mai gasesc acum nici cateva sute de milioane.
 
Simbolic este faptul ca aceste negocieri se poarta intr-un loc gresit: la Ministerul Sanatatii. La negocierile dintre autoritati si protestatari prima vioara a fost Liviu Voinea, ministrul delegat pentru Buget. Relatia lui Victor Ponta cu Liviu Voinea este mult mai apropiata decat cea cu Eugen Nicolaescu, iar painea si cutitul nu se afla de aceasta data pe masa ministrului Nicolaescu.
 
Asistam in aceste zile la un adevarat cadril al amenintarilor. Negocierile de miercuri au fost mai tensionate ca de obicei, mizele devenind personale pentru unii dintre participanti: liderii Sanitas trebuie sa aduca membrilor rezultate concrete, in timp ce ministrul Sanatatii va rezista cu greu in functie in cazul declansarii unei greve generale.
 
Eugen Nicolaescu si-a tradat de altfel nervozitatea atunci cand a invocat ilegalitatea unei greve generale, stiut fiind ca exista solutii alternative pentru ca aceasta forma extrema de protest sa aiba loc daca participantii o doresc neaparat. Pe de alta parte Eugen Nicolaescu are dreptate atunci cand afirma ca „greva generala este, mai degraba, o sperietoare”. Deocamdata.
 
Vom vedea sau nu vom vedea o greva generala a sistemului medical romanesc? Toti politicienii, indiferent de partid, ar merita un asemenea soc. Insa doar satisfacerea solicitarilor maximale ale Coalitiei Profesionistilor din Sistemul de Sanatate ar putea produce schimbari rapide si benefice atat pentru medici, cat si pentru pacienti.

Victor Ponta nu da insa semne ca ar dori sa se lege la cap cu asa ceva. Incepand de la Margaret Thatcher si sfarsind cu Barack Obama, principalul motor al reformelor sanitare a fost politicianul cu cea mai puternica forta executiva din stat. Ori pana acum, interventiile lui Victor Ponta pe aceasta tema au fost, ca sa fim politicosi, cel mult amatoristice.   
 
Peticirea care este cel mai probabil sa rezulte in urma negocierilor va insemna in fapt o noua amanare a prinderii taurului de coarne. Iar acest deznodamant va fi favorabil doar guvernantilor. Celorlalti le vor ramane, ca de obicei, niste resturi.

* (acest text a aparut si in editia din 22 noiembrie a saptamanalului Viata Medicala)
.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

4693 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    Stetoscop sau spago-metru? (Vineri, 22 noiembrie 2013, 9:12)

    cenzuratul [utilizator]

    Nu, medicii nu vor face greva, costul de ocazie (de oportunitate cum e gresit tradus din engleza) ar fi prea mare (intelegem cu totii ca vorbesc despre spaga). Cainele nu pleaca singur de la macelarie.

    Apropo de spaga... sunt 2 aspecte ce caracterizeaza orice medic: 1) poarta stetoscop la gat (ca-i legist, ca-i psihiatru, ca-i urolog) si 2) cere (pe fata sau pe ocolite) spaga (pentru o interventie chirurgicala, pentru eliberarea unui certificat de deces, pentru o transfuzie de sange care altfel nu exista). Stau si ma intreb: e doar o simpla coincidenta sau exista o legatura intre cele doua? Eu nu ma prea pricep, dar poate avem vreun medic 'tradator' care sa dea din casa: ustensila aia de la gat e o unealta prin care medic poate afla repede, fara sa il atinga sau sa il desfaca, daca spaga din plic e conforma cu mercurialul? Sau ca spaga nu e marcata cu cerneala fosforescenta? Sau e un dispozitiv de bruiaj care face inutila eventuala aparatura cu care pacientul ar putea fi echipat de catre procurori?
    • +7 (13 voturi)    
      sper sa ai bani sa (Vineri, 22 noiembrie 2013, 9:28)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      "te vindeci" la Viena ; a include TOTI medicii in cloaca descrisa de tine este ca si cum ii injuri de Mama pe Toti, Medicul care te a adus pe lume..a gresit ? sau a facut un lucru bun ? intreb pentru ca nu cred ca te ai nascut singur, acasa in patul Parintilor
      • +3 (3 voturi)    
        ma-ncearca un sictir... (Sâmbătă, 23 noiembrie 2013, 8:32)

        cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Intrebarea mea cred ca era destul de clara. Stetoscopul e spago-metru sau nu? Nu stiu de ce mi-ai dat un raspuns fara nicio legatura.

        Cat despre venitul pe lume, a fost intr-adevar un medic care a asistat la nastere (NU m-a "adus" el pe lume, sa nu mai rasfatam atat) si ghici ce: am intrebat-o pe mama, fireste ca si medicul ala a sugerat ca s-ar cuveni si prin urmare a primit. Unde si ce ai facut in dimineata zilei de duminica, 6 martie 1983, domnule? Aviz: conform art 320 Cod procedura penala, recunoasterea faptelor duce la reducerea limitelor pedepsei.
    • -2 (6 voturi)    
      Probabil vrei chitanta, nu ? (Vineri, 22 noiembrie 2013, 10:44)

      Troller [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      O sa-ti taiem si chitanta, dar atunci nu va fi cat vrei sau cat poti ci cat cere piata.
      • +3 (3 voturi)    
        din pacate, (Sâmbătă, 23 noiembrie 2013, 9:18)

        hashdoio [anonim] i-a raspuns lui Troller

        exista deja o "piata". in spitale oamenii se intereseaza si vorbesc despre cat se da unui doctor. asistentele sunt si ele de ajutor aici... exista multi doctori care iti spun sa te intorci cand ai o anumita suma. cunosc situatie cand doctorul s-a intors cu plicul si textul "iti bati joc de mine?"
        • -1 (1 vot)    
          totusi, sunt cazuri izolate! (Duminică, 24 noiembrie 2013, 13:53)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui hashdoio

          Nu, primirea "atentiei" nu este de loc rara, insa asemenea extreme sunt, din fericire, rare!
          Cind tata a fost operat pe inima la Fundeni, am dat cit am avut (era inainte de Euro), o doamna a dat mai mult, dar au fost operati si doi baieti ce nu puteau sa le ofere nimic chirurgilor!
          Am auzit si eu de faze in care asistentel aruncau pe jos bacnotele de 5 lei primite, considerindule sub demnitatea lor ...
  • -1 (3 voturi)    
    parere (Vineri, 22 noiembrie 2013, 9:36)

    Arl [utilizator]

    Si chiar de se va declansa o greva, nu va fi dusa la bun sfarsit, in purul si dulcele stil romanesc.
  • +3 (9 voturi)    
    Esti un trist (Vineri, 22 noiembrie 2013, 9:38)

    Matei H [anonim]

    Eu am plecat din tara acum 2 ani, sunt si aici in Germania medic primar i spec chirurgie viscerala si ma bucur ca am facut asta. Ii indemn si pe colegii mei din Ro care mai au ceva demnitate si ambitie in ei sa faca la fel si nu o sa le para rau. Astia zemflemitori ca tine merita sa fie tratati acolo in Ro de acei medici spagari adica, in traducere libera, domnii sefi de sectie, de clinica, etc, care nu mai au nici o rusine sau frica de ceva sau cineva. La mine in Tm asa a fost, fiind spital universitar astia (prof) faceau ce vroiau, fara pardon.
    Pe astia sa-i legati, fratilor, nu mai chinuiti pe toti medicii care muncesc cinstit!
  • +2 (4 voturi)    
    !!! (Vineri, 22 noiembrie 2013, 9:39)

    iesanul [anonim]

    E f simplu raspunsul (pt cenzuratul): dragul de tine cred ca stii proverbul (ca-l aplici si tu acolo unde negociezi salariul): cata fainutza, atata mamaligutza!
    • +2 (2 voturi)    
      Tariceanu, tu esti? (Sâmbătă, 23 noiembrie 2013, 8:11)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui iesanul

      Cand urmasii colonistilor romani v-au dat dreptul sa folositi limba romana acolo la Iasi v-au cerut sa o folositi neabuziv, asta incluzand si utilizarea corecta a acuzativului.
  • +4 (4 voturi)    
    nu cred.... (Vineri, 22 noiembrie 2013, 10:19)

    costica [anonim]

    Inca nu este pregatita Romania pentru asemenea "cutremur"...
    Pana si bulgarii protesteaza mai convingator decat romanii.... liderii sindicali in Romania o duc bine mersi si nu au nici un interes sa strice "randuiala" stramba romanesca....
    Aratati-mi un lider sindical sarac.... si-atunci, cine sa-i conduca ?! Cine sa se "bata" convingator cu guvernantii ?!
    Dar cred ca Guvernul Ponta si mai ales Premierul amator si pompier de serviciu adica Ponta ar merita asa ceva, ar fi o ocazie unica de a arata ipocrizia si indiferenta guvernantilor fata de sanatatea romanilor... din pacate, cred ca se va irosi si asta....
  • +1 (3 voturi)    
    Eu nu cred ca protestele sunt sincere (Vineri, 22 noiembrie 2013, 11:00)

    Troller [utilizator]

    Ca raspuns la recentele tentative ale guvernului de a efectua modificari in sistem, cei care isi vad pozitiile privilegiate amenintate au organizat aceste proteste invocand motivele finantarii, salariilor samd. Intr-adevar, aceste probleme exista dar momentul ales ridica suspiciuni. Guvernul ar trebui sa ramana ferm, sa reformeze sistemul pentru ca e invechit si de tip mafiot si sa reevalueze problemele finantarii peste 1 - 2 ani.
  • +3 (3 voturi)    
    si eu sint curios (Vineri, 22 noiembrie 2013, 11:55)

    victor L [utilizator]

    daca medicii vor face greva.
    Dar sa nu mai iasa cu sloganuri de genul "v-am votat si ne-ati tradat".
  • 0 (0 voturi)    
    mafia sistemului medical (Vineri, 22 noiembrie 2013, 13:03)

    geotel [utilizator]

    Mafia sistemului medical in Rumania = mafia sistemului corupt politic
    Se joaca cu oamenii, deveniti obiecte, ca la pocar.
    Evident miza este suntem noi, "pacientii" !
    Ce nevoie avem de medicina daca a devenit un biznes in mainile spurcaciunilor aferisti numiti medici ca si de politruci !?
    Profesional abia daca mai au vreun habar de medicina, deja falsa !
    • 0 (0 voturi)    
      exemple pt medici (Luni, 25 noiembrie 2013, 13:56)

      andrass [anonim] i-a raspuns lui geotel

      parerea mea medici sint devina mai ales unii administratori de spitale care fie nu stiu sa-si administreze bugetul sau sa reduca din cheltuieli si vor avea mai multi bani la buget de exemplu: factura la curent in loc sa investeasca in panouri solare care si-ar scoate investitia aproximativ in termen de 2-3 ani de zile, exemple sint destule sau investitii europene cu bani nerabursabili sa nu mai spun de medicamente traditionale care ar costa mai putin si ar ajuta omul de rind mai ales cei saraci sa fie gratuite anumite servicii si mai ales ca unii medici sa faca voluntariat in folosul comunitatii
  • +2 (2 voturi)    
    E TRIST , FOARTE TRIST (Vineri, 22 noiembrie 2013, 21:06)

    arheopterix [utilizator]

    Totul a inceput cind comunistii au distrus scoala medicala romaneasca, inlocuind-o cu oameni de incredere ( mineri , militieni , lumpen proletari deghizati in ilegalisti, multi dintre ei nu aveau nici liceul ). Va jur ca pe citiva i-am cunoscut personal la spitalul Brincovenesc. O sa-mi spuneti ca e istorie . Acesti indivizi au devenit sefi de catedra si-au dat doctorate desi aveau probleme grave cu ortografia , au intemeiat dinastii in clinici au pervertit totul pentru ca atit pricepeau .Sistemul mafioto-feudal medical actual este opera lor pentru ca atita pot ei si loazele lor si nu se poate face nimic pentru ca politicienilor actuali le convine de minune situatia.Va infierbantati degeaba.
  • 0 (0 voturi)    
    Decontare cheltuieli (Duminică, 24 noiembrie 2013, 21:16)

    radu [anonim]

    In data de 17.11.2011 amdepus intreaga documentatie pentru recuperarea celor cca 200,000 Forinti cheltuiti pentru interventia pe vezica la Clinica Urologica din Szeged.Astept in continuare sa-mi primesc banii de la acesti mincinosi.Busoi,la o interventie cu ceva timp in urma ,la Hotnews,raspunzandu-mi la aceeasi intrebare a spus ca nu are suficient personal pentr tratare acestor situatii dar spera ca in curand sde va rezolva.Cand se va rezolva ,cunscand ca persoane care au depus actele in urma mea au primit banii ? Asta-i dreptatea si cinstea noului guvern ? Asta-i guvernare SOCIAL-DEMOCRATA ? Rusine ! Sper Domnule Mixici ca im dati dreptate desi nu de acest lucru am nevoie .Am trecut de 73 de ani si am ajuns sa stau la miloaga !!!!!!!!!