Nu e bine, domnule presedinte

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Joi, 14 noiembrie 2013, 13:44 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Avertismentul dat in octombrie de presedintele Traian Basescu ministrului Finantelor, Daniel Chitoiu, pentru a nu-l schimba din functie pe seful CEC arata ca un mic trafic de influenta facut la cel mai inalt nivel. Radu Ghetea conduce exact banca de la care Ioana Basescu luase in urma cu o luna creditul pentru cumpararea de teren agricol in Calarasi. Ghetea este doar unul dintre sutele de conducatori de institutii publice schimbati sau pe cale de a fi schimbati din functii de guvernul USL.

Mai intii, faptele seci din scandalul terenului agricol cumparat de Ioana Basescu:

1. Ioana Basescu a cumparat in 9 septembrie 290 de hectare de teren agricol in Calarasi, facind un credit ipotecar de 1,028 milioane de euro (comunicat Ioana Basescu).
2. Creditul a fost facut la CEC, singura unitate bancara cu capital majoritar de stat care acorda credite persoanelor fizice. (declaratie Traian Basescu, 13 noiembrie)
3. Traian Basescu a declarat ca el a avut initiativa cumpararii de teren agricol, dar nu a putut lua credit. Asa a ajuns sa ia creditul Ioana Basescu. Mai mult, Traian Basescu a declarat ca isi doreste "mult ca în foarte scurt timp să reuşesc să-l trec pe numele meu". (declaratie Traian Basescu, 8 noiembrie)
4. Traian Basescu l-a sunat pe 17 octombrie pe ministrul Finantelor, Daniel Chitoiu, avertizindu-l sa nu-l schimbe din functie pe seful CEC. Basescu si-a motivat avertismentul că "schimbarea din funcție, nejustificată și tot pe criterii politice, a domnului Radu-Grațian Ghețea este de natură să creeze neîncredere în sistemul bancar românesc".

Succesiunea faptelor arata rau.

Primul semn de intrebare e legat de alegerea CEC
pentru obtinerea creditului ipotecar necesar cumpararii de teren agricol. De ce tocmai CEC, singura banca de stat care da credite persoanelor fizice, si nu una dintre zecile de banci comerciale cu capital privat? Putem admite ca oferta CEC a fost cea mai buna sau ca functionarii CEC s-au miscat mai repede decit functionarii altor banci.

Un semn de intrebare ramine insa, pentru ca un om politic cu experienta lui Traian Basescu ar trebui sa stie ca orice achizitie comerciala majora facuta de un inalt demnitar si familia sa in timpul mandatului reprezinta un subiect de legitim interes public. Mai ales in acest caz, cind presedintele a declarat explicit ca achizitionarea terenului agricol a fost ideea sa.

Al doilea semn de intrebare e si cel mai grav
. De ce l-a ales Traian Basescu tocmai pe seful CEC pentru a-l proteja de o eventuala demitere din functie, printr-o interventie telefonica direct la ministrul Finantelor?

Sa admitem ca schimbarea lui Ghetea inainte de terminarea mandatului ar fi fost ilegala. Orice ocupant al unei functii publice de conducere are insa pirghii legale prin care contesta in instanta o demitere ilegala. Sint sute de astfel de cazuri in ultimii ani. De ce era nevoie de un avertisment din partea sefului statului, si nici macar un avertisment public, ci unul prin telefon?

Sa admitem ca presedintele a crezut sincer ca schimbarea lui Ghetea de la sefia CEC ar fi creat neincredere in sistemul bancar romanesc. Dar consilierii sai economici ar fi putut sa-i explice ca CEC are o cota de piata de circa 5% la credite, asadar nu este o miza majora in sistemul bancar. Cit despre calitatea dlui Ghetea de sef al Asociatiei Romane a Bancilor, nu vad de ce Ghetea ar fi de neinlocuit in aceasta pozitie.

Asadar, motivele interventiei presedintelui la Chitoiu nu stau in picioare la o analiza atenta. E posibil ca Traian Basescu a fost bine intentionat. Dar perceptia actiunilor sale este alta: a intervenit public la ministrul Finantelor sa nu-l schimbe din functie pe seful bancii de la care fiica sa a luat un credit de un milion de euro.

Putem sa facem o paralela cu o actiune similara a premierului. Victor Ponta si-a ciobit imaginea publica atunci cind si-a schimbat radical pozitia fata de gazele de sist si Rosia Montana. E posibil ca Victor Ponta sa fie bine intentionat si sa inteleaga ca are nevoie de investitii. Dar perceptia actiunilor sale e alta.

In fine, sustinatorii lui Traian Basescu si presedintele insusi ar trebui sa-si raspunda onest la urmatoarea intrebare: ce ar fi spus daca, sa zicem, premierul Victor Ponta ar fi luat un credit de la Eximabak si ar fi sunat apoi ministrul finantelor sa-l roage ca nu cumva sa-l schimbe pe directorul bancii?

Revenind la telefonul dat lui Chitoiu. In acest moment, telefonul dat de Traian Basescu arata ca o interventie politica pentru un prieten aflat in pericol sa-si piarda postul. Un mic trafic de influenta.

Nu e bine, domnule presedinte. Nu e bine deloc.

P.S.:
Nu pot sa nu fac o remarca legata de oportunitatea politica a cumpararii terenului agricol. Mi se pare imposibil ca un politician cu flerul lui Traian Basescu sa nu inteleaga ca o achizitie de 1,3 milioane de euro facuta intr-un moment de criza economica arata pur si simplu a sfidare. El este mesagerul austeritatii, presedintele care si-a asumat gestul politic major al taierii salariilor si pensiilor (refuzata de Curtea Constitutionala si inlocuita ulterior cu cresterea TVA).

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

17279 vizualizari

  • -10 (76 voturi)    
    Felicitari ! (Joi, 14 noiembrie 2013, 14:01)

    Lexis [utilizator]

    Apreciez obiectivitatea comentariului dv.
    Si intr-adevar, ce-ar fi fost daca intr-o situatie similara se afla Ponta?
    Eu consider ca tocmai faptul ca abuzurile lui Basescu, de-a lungul timpului au fost aplanate, au avut ca efect exacerbarea lor de catre acesta.
    • +49 (87 voturi)    
      putine fapte si multe speculatii aci (Joi, 14 noiembrie 2013, 14:42)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

      Chiar daca articolul asta are logica printre multele speculatii si tot Basescu ramine raul cel mai mic.
      Nici nu am sperat ca Basescu sa fie perfect.

      Basescu ramine totusi de departe cel mai decent presedinte si politician de virf din ultimii 20+ de ani
      • +6 (10 voturi)    
        de acord..e usor sa denigrezi (Joi, 14 noiembrie 2013, 22:46)

        Catalin_N [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        Faza cu asa zisa rugaminte a lui Basescu sa fie pastrat Ghetea la CEC e o facatura ca sa fie blamat TB in loc de guvernul si parlamentarii astia nesimtiti la cate poveri pun pe romani.

        Traian Basescu v-a spus in direct dupa conferinta de presa ca creditul luat de fiica lui are ca garantie o Ipoteca pe acelasi pamant si care e evaluata mai jos decat valoarea reala a Pamantului.
        Daca nu va mai putea achita ratele banca creditoare ii va lua pamantul.

        Luati-o ca pe un semnal ca daca vreti sa o duceti mai bine investiti in pamant mai ales ca va fi liberalizata achizitionarea de pamant in Romania si pt straini.

        Insa se pare ca toti vor la orase. Le "pute" sa munceasca pamantul.

        P.S Articolul e scris in pripa ..nu ma asteptam de la cineva cu intentii serioase de jurnalist.
    • +24 (56 voturi)    
      E usor din tribuna! (Joi, 14 noiembrie 2013, 14:50)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

      Stai la soare, privesti de departe terenul inverzit dar nu vezi sangele de pe crampoanele jucatorilor. Strigi cand dau gol ai tai, ii injuri cand n-o fac. Bei o bere si pleci multumit acasa.
      Asa si cu Pantazi, asa si cu Tapalaga. Sunt apolitici dar habar n-au cum se face politica in tara asta in care sistemul mafiot instaurat de Iliescu a acaparat toate institutiile si ca sa faci curatenie trebuie sa-ti pui viata in pericol si familia la bunul plac al unor mafioti ca Ponta, Nastase, Voiculescu, Dragnea sau Mazare. E mai bine in tribuna!...
      • -6 (32 voturi)    
        Curatenia nu se face cu trafic de influenta (Joi, 14 noiembrie 2013, 15:48)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Iar viata lui Basescu nu a fost niciodata in pericol.
        Tu la ce film te uiti?
      • +5 (13 voturi)    
        de acord (Joi, 14 noiembrie 2013, 18:26)

        nova [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        in plus nu imi place cum se trage dl. Pantazi de sireturi cu DOMNUL Ghetea. Iar s-a bagat de pe margine intr-un domeniu care ii este absolut strain. Deci d-le Pantazi ce stiti despre dl. Ghetea, despre CEC ca singura banca romaneasca? Cu cine v-ati consultat cand ati scris articolul? Pai daca si aceasta singura banca intra pe interese de partid s-ar putea sa incepem toti sa ne pierdem banii. Nu ati inteles inca cum se repatriaza profiturile bancilor cu capital strain? Mai bine il intrebati pe Isarescu inainte sa scrieti acest articol cred ca este negru de suparare. Pai ce credeati ca Basescu il suna pe Chitoiu cu rugaminti? Avea vreo speranta ca vreun USL-as percuteaza la vreo dorinta de-a lui? I-ar da cu ceva in cap cu orice ocazie si daca ar fi pe patul de moarte!. Asa ca retine d-le Pantazi ca Basescu a spus ca l-a "AVERTIZAT" pe Chitoiu. De ce? Ce ar fi sa afli dumneata si pe urma sa mai scrii un articol. Asa ca analiza pe "perceptii" asa cu ii este drag si d-lui Tapalaga, pe interventii si amestec lasati-o in seama noastra a "cetatenilor" ca doar nu ne subestimati, nu ne considerati cu mai putina intelegere ca voi jurnalistii.
      • -5 (11 voturi)    
        Decernare premiu! (Joi, 14 noiembrie 2013, 18:47)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Primesti premiul pentru cel mai aberant comentariu la rubrica "Acest Iliescu care din '90 incoace nu ne lasa in pace ...".
    • +13 (27 voturi)    
      PM (Joi, 14 noiembrie 2013, 15:39)

      mgu [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

      Iaca este Ponta intr-o situatie similara,trafic de influenta pe fata,la legerile LPF.Pe cind Basescu a motivat interventia-daca cumva ati citit raspunsul presedentiei.Aici,ar fii ceva relevant,de ce dl Chitoiu-marele finantist daca a stiut de intreventie nu a devoalat-o la momentul la care sa produs,nu dupa cca o luna.Si mai mult,de ce ,daca i sa raportat,onor prim plagiatorul mincinos nu a dezvaluit incidentul tot atunci.Nu observati din declaratii ca ceva pute.Amindoi sunt mincinosi.Primul,deoarece presedintele nu l-a rugat asa cum reise din comunicat iar plagiatorul mincinos a asteptat sa completeze cu intreventia la Min Justitiei si cu telefonul cu scuze la adresa dl Papici.Deci?
  • -8 (60 voturi)    
    F pertinent (Joi, 14 noiembrie 2013, 14:03)

    GabiGabriel1322056024624 [anonim]

    Bravo dle Pantazi pt insumarea faptelor. Nu e bine deloc. Probabil Presedintele si-a dat seama abia de curand ca totusi trebuie sa faca ceva dupa ce iese din functie. Uneori puterea iti ia din capacitatea de a vedea in viitorul personal si acum pe ultima suta de metri incearca sa vada ce va face. De asta si neglijenta si graba.
  • -27 (75 voturi)    
    Sa fii Presedinte si fiica ta sa ia credit 1.7 mil (Joi, 14 noiembrie 2013, 14:04)

    alex1234 [utilizator]

    Sa fii Presedinte

    unul care ai dus la pauperizarea acestei tari in ultimii 10 ani si si inainte ca primar si ministru alti 15 ani

    si sa mai fii si bugetar o viata tinut deci pe banii

    sarmanilor acestei tari

    iar fiica ta ajunsa notar doar de cativa ani

    sa ia credit 1.7 mil euro

    platind un avans de 300.000 si o rata lunara de 6800EU

    e un scuipat la adresa populatiei sarace acestei tari

    Rusine Basescule!
    • +40 (56 voturi)    
      Mai postacila (Joi, 14 noiembrie 2013, 14:40)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Tu parca esti la povesti pescaresti. Creditul e de 1 mil, nu de 1.7 mil. In ritmul asta, pin la prezindetiale se face miliardul...
      • +8 (12 voturi)    
        bai pe bune de unde scoateti cifre din burta!!! (Joi, 14 noiembrie 2013, 18:29)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Creditul este de un milion de LEI!!! ROMANESTII!!!

        Articolul asta e varza, sorry Cristian Pantazi, dar o dai in bara. Vorbesti de un milion de euro, mai apoi de 1,3 milioane de euro... ABSURD!

        Eu am avut credit de 100 de mii de euro, mi-a fost foarte greu sa il duc, dar sunt un salariat platit FOARTE PROST! Comparativ cu orice notar sunt un sarantoc, asa ca sa-mi fie cu iertare dar daca eu m-am incadrat (cu greu, coplatitori multi, cea mai proasta afacere din viata mea, din care am iesit cu greu dar m-am incadrat!) la 100k EUR, chiar asa de greu sa-i fie unui notar de succes sa se incadreze la.... stati sa fac calculul... 231000 de EUR?? E O SUMA FOARTE MICA pentru o tranzactie imobiliara.

        Hotews, serios, ce se intampla cu voi?? Cristian Pantazi, ce se intampla cu tine??
        • +1 (1 vot)    
          Hmmm (Vineri, 15 noiembrie 2013, 8:33)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

          =CEC Bank, instituţia de creditare, dă credite ipotecare în valoare de cel mult 2.800.000 de lei, în timp ce Ioana Băsescu a primit un credit de aproximativ 4.600.000 de lei.

          Informaţiile sunt afişate chiar pe site-ul băncii, iar Ioana Băsescu a declarat că valoarea creditului primit este de puţin peste 1 milion de euro.=
          Mai postacila ai ajuns sa faci din alb negru si din negru alb?
          • -1 (1 vot)    
            nu stiu cui ai raspuns (Vineri, 15 noiembrie 2013, 12:36)

            georgeb [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

            dar contradictia evidenta din calculul tau dispare daca tii cont ca, asa cum am scirs, suma creditata NU este de un milion de euro cum scrie articolul asta (si mai nou al lui Tapalaga) ci este de un milion (si-un pic) de LEI (noi, adica RON), echivalent euro de aproximativ 230k.

            Din declaratiile lui Traian Basescu, tranzactia totala a fost de 300k EUR, deci presupun ca 70k EUR au fost acoperiti de cumparator in afara creditului.
          • +1 (1 vot)    
            fals (Vineri, 15 noiembrie 2013, 12:38)

            georgeb [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

            "Ioana Băsescu a declarat că valoarea creditului primit este de puţin peste 1 milion de euro."

            Nu este deloc adevarat. Ioana Basescu a declarat ca valoarea creditului este de 1027000 RON. Echivalent EUR: 231k, give or take.
    • +11 (27 voturi)    
      Credit!!! (Joi, 14 noiembrie 2013, 15:30)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Am impresia ca mai sint oameni care nu stiu ce inseamna credit.

      Domnu' Alex1234, acel milion este un credit de la banca, asta inseamna ca doamna/domnisoara Ioana NU are bani.
      • -9 (29 voturi)    
        pe bune ? (Joi, 14 noiembrie 2013, 16:39)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui DT34

        inseamna ca are bani !

        are bani de avans !
        are bani multi (venit lunar constant f mare) .

        sau a obtinut acel credit intr-un mod 'fortat' .
        • +15 (25 voturi)    
          Fleosc (Joi, 14 noiembrie 2013, 17:03)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          Merita afacerea si nu sfideaza pe nimeni pt faptul ca nu e o masina de fitze sau vre-un apartament , odata in productie trebuie sa scoata vre-o hai sa zicem 1000E/ ha la inceput pana o sa ajunga unde trebuie
          http://www.gazetadeagricultura.info/plante/cereale/433-porumb/13381-profit-de-3500-euro-la-hectarul-de-porumb-in-an-secetos.html
          Fam Basescu e desteapta ...dar mai putin ca voiculestii care au luat 2700 Ha ...gratis (in arenda de la stat pe 250 ron / ha /an)
    • +11 (13 voturi)    
      Ma bucur ca ai inteles (Joi, 14 noiembrie 2013, 15:32)

      Nationalistul [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      in sfarsit cum se scrie "sa fii".
      Apreciez acest lucru.
    • -5 (23 voturi)    
      de fapt, rata e MULT mai mare!! (Joi, 14 noiembrie 2013, 16:08)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      1 milion euro in 30 ani inseamna BINISOR peste 3000 euro pe luna!!
      La asta, trebuiesc adaugate dobanzile si comisioanele de administrare - si iaca! se ajunge la vreo peste 5000 euroi lunar >:)

      Foarte mare dever are notaritza aia, nuuu...? Tinand cont ca mai trebuie sa se si imbrace... sa manance... sa-si cumpere un ruj, o pasta de dinti... un covrig dimineata, cand merge la lucru... :D
      • +7 (13 voturi)    
        maxim 50% ..parca.. (Joi, 14 noiembrie 2013, 16:40)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        e gradul maxim de indatorare pt credit ...
        deci ia vezi minim cat poate sa aiba ?
        • +6 (14 voturi)    
          am calculat! (Joi, 14 noiembrie 2013, 17:18)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          La un 4% dobanda modica pe an, NUMAI rata + dobanda insemna PESTE 6100 euro / luna!!
          Asta, in caz ca nu se calculeaza "dobanda la dobanda", cum fac astia cu noi, "pulimea" >:)
      • +9 (23 voturi)    
        Hmm (Joi, 14 noiembrie 2013, 17:06)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Da prin capsor ti-a trecut ca pamanturile alea pot produce niste bani ? De fapt sef-tu a facut exact acest lucru dar pe gratis , deh a avut pile mai bune (2700 ha pe de-a moaca suna bine , nu ? )
    • +9 (21 voturi)    
      confunzi? (Joi, 14 noiembrie 2013, 16:37)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Chiar ti se pare ca Basescu a fost toata viata bugetar? Sau te-ai gandit la Antonescu si Ponta?
      • -1 (5 voturi)    
        ...? (Joi, 14 noiembrie 2013, 22:57)

        laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        da ce a mai fost?
      • +1 (1 vot)    
        Hmmm (Vineri, 15 noiembrie 2013, 8:37)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Securistii nu erau bugetari?
        Daca erau, atunci basescu a fost toata viata bugetar.
  • +1 (51 voturi)    
    domnule Pantazi (Joi, 14 noiembrie 2013, 14:06)

    nellino [utilizator]

    puneti niste intrebari pertinente, dar care pe forumul Hotnews pot fi considerate similare cu fluieratul in biserica sau facut șușu impotriva vantului.

    iar concluzia finala, desi de bun simt, este periculos de aproape de asa zisul stil antenist infierat cu manie prolet.... capitalista pe acelasi forum.

    unii se vor da de ceasul mortii ca nu pot sa va dea minus!

    PS: mie mi-a placut articolul.
    • +3 (27 voturi)    
      Eu sunt de acord. (Joi, 14 noiembrie 2013, 15:19)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Cel putin pana acum pare o greseala mare facuta de Basescu, indiferent cat de legala este aceasta tranzactie si oricat de legala (acoperita de lege) este interventia telefonica pe langa Ministrul de Finante.
      • -2 (18 voturi)    
        se cheama atac la statul de drept ! (Joi, 14 noiembrie 2013, 16:42)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        incalacarea separatie puterilor in stat .

        la fel ca si telefonul (asumat) dat procurorului .. nu conteaza ce zice el ca a vb , nu prea poate dovedii exact ce a vorbit !
        • +2 (4 voturi)    
          care atac si care stat de drept? (Vineri, 15 noiembrie 2013, 0:08)

          buji [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          Romania pare a fi o jungla dar nu este.Nu este pt ca o locuiesc oamenii iar oamenii TREBUIE sa comunice!Totul este ca cei din virf sa anunte acest lucru;unii nu o fac si atunci se nasc suspiciuni.Mai analizeaza!
    • -6 (10 voturi)    
      cred ca a fost cumparat de varan :) (Joi, 14 noiembrie 2013, 16:43)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      nu zic bine ?

      poate acum dati si voi + ... :P
  • -5 (45 voturi)    
    mda.... (Joi, 14 noiembrie 2013, 14:14)

    barbu007 [utilizator]

    cam are dreptate semnatarul articolului.
  • +29 (75 voturi)    
    Nu orice interventie este trafic de influenta (Joi, 14 noiembrie 2013, 14:14)

    MVM [utilizator]

    Trebuie apreciat ca Traian Basescu nu a ascuns ca a sunat pentru Ghetea - putea sa o faca fiindca in definitiv ar fi fost cuvantul lui contra cuvantului lui Daniel Chițoiu (care nu valorează prea mult, la câte dezinformări a făcut).
    Atitudinea lui Băsescu nu a fost, poate, cea mai prudentă, dar de aici până la trafic de influență este cale lungă. Foarte lungă. Traficul de influență presupune, în primul rând, să ai o influență asupra persoanei sunate. Or, Traian Băsescu nu are nicio influență asupra lui Chițoiu. Mai mult, intervenția sa probabil că i-a făcut mai mult rău lui Ghețea - ”dacă îl sprijină Băsescu, clar trebuie schimbat”.
    Al doilea element esențial este ca cel care ar face trafic de influență să obțină un beneficiu material, pentru el sau pentru altă persoană.
    Din câte înțeleg creditul fusese deja acordat - și, da CEC are condiții de creditare mai bune ca cele ale băncilor private, neavând aceleași ținte de profit. Dacă intervenția ar fi fost înainte, puteam să mă gândesc la un beneficiu. Dar așa?
    Nu există până în acest moment vreun indiciu că ar fi vorba de un credit acordat în condiții preferențiale - iar dacă avea această informație, Ponta sigur venea cu ea.
    Întâmplător - sau nu - Radu Ghețea este un profesionist al sistemului bancar, care a pus pe picioare CEC, o bancă flată acum câțiva ani în pragul prăbușirii.
    Eu cred că Traian Băsescu a apreciat în primul rând calitatea profesională a lui Ghețea. Poate că a vrut și să îi mulțumească dar asta nu e ceva rău și oricum nu e trafic de influență. Demiterea intempestivă a oricărui președinte de bancă are efecte în întregul sistem bancar, care este foarte interconectat și foarte sensibil la semnale negative, indiferent de calitatea dlui Ghețea de președinte al Asociației Băncilor.
    Un ultim detaliu: Băsescu a sunat și la ministrul Cazanciuc pentru procurorii Papici și Alexandru. A făcut trafic de influență?
    • -2 (32 voturi)    
      Gresiti (Joi, 14 noiembrie 2013, 14:25)

      TB [utilizator] i-a raspuns lui MVM

      Tot ce spune autorul e ca succesiunea faptelor e de natura sa creeze suspiciuni. Nu spune neaparat ca traficul de influenta a existat, ci ca presedintele trebuia sa fie mult mai atent si e greu sa-l suspectam de naivitate. Dpdv politic este cu siguranta o greseala ceea ce a facut.

      Ref la ultima intrebare: daca sa zicem fiica dlui presedinte fusese cercetata de DNA, procurorul Papici daduse NUP cu o luna inaintea telefonului, atunci si in acest caz am fi putut suspecat un trafic de influenta.
    • +22 (44 voturi)    
      Sfidarea este la adresa crizei (Joi, 14 noiembrie 2013, 14:28)

      MVM [utilizator] i-a raspuns lui MVM

      Concluzia este socant de eronată și am uitat să o punctez. O investiție făcută în moment de criză denotă încredere în economie - oricum o lege de fier a investițiilor spune să cumperi când un produs este ieftin și să îl vinzi când acesta se scumpește.
      Băsescu riscă bani într-o agricultură românească de care își bat toți joc și care trage totuși în sus PIB-ul doar prin intervenția lui Dumnezeu, ca în acest an, cu multe ploi.
      Investiția lui Băsescu este într-adevăr o sfidare - sfidarea crizei. Austeritatea nu înseamnă să stăm toți ca în povestea drobului de sare, paralizați de frica de a nu ne cădea în cap!
      • +8 (16 voturi)    
        Mda... (Joi, 14 noiembrie 2013, 17:34)

        solar [utilizator] i-a raspuns lui MVM

        L-am apreciat pe nenea Pantazi pentru... briciul demonstratilor sale implacabil argumentate. ATUNCI CAND A FOST CAZUL. IATA ca ACUM nu mai e ...cazul. Si-a suprasolicitat ...briciul , argumentele si stilul executiei. Au devenit "maniera" si reteta de demolare. Pacat. Asa se intampla cand se sare peste cal. iti poti rupe si ...capul.
        Nu aduc si nu enumar argumente. Sunt aduse, sunt pertinent enumerate si sunt valabile.Interpretarea d-lui Pantazi este ...un mic parsivism banal. Inca odata : PACAT.
        • +3 (9 voturi)    
          +++ (Joi, 14 noiembrie 2013, 21:27)

          solar [utilizator] i-a raspuns lui solar

          Am citit pe FACEBOOK explicatiile date de Presedintele Basescu. Ceea ce se adauga acolo exact si logic subiectului aflat in foarte aprinsa discutie(i discutie de altfel IDIOATA care ne da masura noastra!) incrimineaza mai mult gresala lui PANTAZI. Iata un caz tipic cum nu trebuie sa te arunci cu capul inainte. Doar daca vrei sa dai din coate cu orice pret ca sa culegi aplauze la spectacolul circarilor din mahala. Parsivismul PONTOIULUI este deja de tot ridicolul si pericolul posibil.Maidanez care face victime letale pe de laturi intre neofiti. TERibil de educativ pentru poporul roman e acest ultim spectacol USL-amist ,desantat si vulgar.
      • -3 (11 voturi)    
        acord (Joi, 14 noiembrie 2013, 17:52)

        TenziCarbone [anonim] i-a raspuns lui MVM

        sunt total de acord,Basescu a dat un semnal romanilor cu bani ,sa investeasca in pamant.
        pretul Mare pe care l-a platit ,poate fi si o intelegere,este pentru a sublinia pretul normal
        pentru pamant agricol bun in U.E.
    • -4 (30 voturi)    
      cum suna asta ca trafic de influenta? (Joi, 14 noiembrie 2013, 14:30)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui MVM

      sefu, vezi ca am fost baiat gigea si ti-am dat credit, suni tu pe cine trebe sa ma lase sa mai stau?

      PS: ce-i aia o banca "flata"?
    • +14 (30 voturi)    
      Nota 10 (Joi, 14 noiembrie 2013, 14:31)

      Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui MVM

      Raspunsul tau mi se pare foarte corect, logic si argumentat, subscriu 100%. E genul de raspuns menit sa desumfle o bula de presupuneri in formare.
    • +1 (1 vot)    
      Credit acordat de CEC Bank (Vineri, 15 noiembrie 2013, 16:31)

      Bancheru [utilizator] i-a raspuns lui MVM

      Domnule MVM, ori esti foarte tanar ori esti smecher. Orice interventie la cineva pentru altcineva se numeste trafic de influenta. Ca nu vrei sa recunosti e treaba ta. Problema acordarii creditului respectiv este foarte complexa. In primul rand se analizeaza eligibilitatea solicitantului pentru a se constata ca indeplineste conditiile pentru obtinerea creditului respectiv (persoana fizica, persoana fizica autorizata). Apoi se analizeaza dovada existentei unor venituri certe pentru rambursarea creditului, precum si garantiile prezentate pentru rambursare. Un notar, PFA nu are voie sa desfasoare si alte activitati economice, ca de ex. productie agricola.
      Sunt multe alte conditii pe care banca le pune atunci cand cineva solicita un credit si in mod deosebit cand e vorba de o suma mare.
      Pentru a dovedi corectitudinea, CEC Bank ar trebui sa publice Raportul de analiza in vederea creditarii intocmit de directia implicata..
  • +20 (36 voturi)    
    asa e (Joi, 14 noiembrie 2013, 14:15)

    jbstg01 [utilizator]

    nu arata bine deloc.Insa cred ca e imposibil ca Basescu sa faca o asemena greseala (telefonul) si sa nu-si dea seama ca le da apa la moara lui ponta si ai lui.Posibil ca altele sa fie dedesupturile telefonului.Vom afla in timp, sunt sigur, ori de la viorel daca presedintele a calcat stramb, ori de la base daca viorel mai insista mult.Sa nu fie tot o capcana, cum a fost si cea cu srs.Si iar sa le-o traga dom prezident.
  • +7 (35 voturi)    
    corect (Joi, 14 noiembrie 2013, 14:16)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    Asa m-am gindit si eu aseara, ce coincidenta bizara telefonul la Chitoiu. Basescu a gresit aici cum a gresit si in cazul casei din Mihaileanu.
  • +16 (42 voturi)    
    Praf in ochi (Joi, 14 noiembrie 2013, 14:44)

    skanda7 [utilizator]

    Seful statului are niste indatoriri. Punct. Care e problema ca Basescu l-a sunat pe omul ala? Era treaba lui sa o faca! De ce faceti sa sune asta ca si cum el ar fi intervenit in favoarea nu stiu cui? Stiti si voi ca Base nu face de astea si daca ar face-o n-ati afla-o niciodata.
  • +11 (21 voturi)    
    ei (Joi, 14 noiembrie 2013, 14:59)

    pi5 [utilizator]

    Altceva nu este bine. Nu este bine ca am ajuns sa discutam cu atata importanta despre lucuri, in esenta lor, neimportante. Dl Ghetea este un profesionist, nu cred ca cineva poate pune la indoiala acest lucuru, iar faptul ca presedintele a vb cu dl Chitoiu pentru a'i face o sugestie cat se poate de pertinenta/buna ar fi putut fi vazuta si cu alti ochii. Din ochii USL-ului se vrea vazuta o chestie negativa ( presedintele face presiuni, pune pile, etc) din partea mea ca cetatean mi se pare ok ca oamenii din functile administratiei sa poarte acest dialog sanatos interinstituional astfel incat sa se ia deciziile cele mai bune pentru societate in general.
    In cazul de fata, Ghetea are un mandat bine stabilit, are rezultate nu vad nici un motiv pentru care ar fi putut fi pusa in discutie schimvarea dansului.

    ***
    Mi se pare hilara partea cu sfidarea pe timp de criza. Mr Pantazi, sper ca realizati cat de penibila este remarca, nu ?
    • -2 (12 voturi)    
      @pi5 & MVM (Joi, 14 noiembrie 2013, 17:27)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui pi5

      Dl Ghetea este acelasi profesionist care apara bancile justificind clauzele abuzive ale acestora? Aceleasi clauze se gasesc si in contractul de credit al doamnei Ioana B.?

      @ Pragmatism - cum o fi aia cu obligativitatea ca TOATE contractele de credit acordate de o anumita banca sa fie acordate DOAR prin biroul notarial al aceleiasi doamne?

      http://ro.stiri.yahoo.com/ioana-b%C4%83sescu-notarul-de%C5%9Ftept-face-afaceri-cu-remus-185239896.html

      http://www.ziare-pe-net.ro/stiri/ioana-basescu-a-castigat-in-2010-2011-in-plina-criza-aproape-250-000-de-euro-din-afacerea-ei-notariala-2126991.html

      si mai baga tu un google....
      • +3 (5 voturi)    
        . (Joi, 14 noiembrie 2013, 18:47)

        pi5 [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

        Dl Ghetea poate sa aiba o parere pe care eu i'o respect pot fi sau nu de acord cu ea. Parerile lui nu il fac mai putin profesionist sau ii diminueaza rezultatele. Ok?
        Cat despre informatiile din link'uri, de ce crezi ca imi pasa sau ii pasa cuiva cat castiga un om care isi desfasoara activitatea in privat?
        E capitalism, e mediul privat iar conventiile intre societati/banci si cabinete notariale exista de cand lumea si pamantul.
        • -2 (4 voturi)    
          @pi5 (Joi, 14 noiembrie 2013, 20:20)

          adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui pi5

          Stiu ca atunci cind cuiva nu ii place o anumita chestie o arunca pe aia cu "nu imi pasa". Prietene, sunt 600 (!!!!!) de cabinete notariale in Bucuresti, ca sa vezi coincidenta, a fost ales cel al doamnei IB. La fel cum o alta domnisoara (la momentul respectiv - ca nu era maritata) era angajata Luxten cind tatal dinsei era primar in Bucuresti............ Luxten care asigura iluminatul public al orasului cu tatal primar... Desigur in ambele cazuri este vorba doar despre competenta celor doua persoane si nu faptul ca tatal dinselor avea / are o importanta functie in aceasta tara .

          Seara placuta!
          • +2 (2 voturi)    
            . (Joi, 14 noiembrie 2013, 23:09)

            pi5 [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

            daca vrei sa aduc un plus de valoare discutei, ramai la subiect nu mai devia spre un alt subiect, subiect pt care se poate face o discutie separata.

            Aduci niste argumete pe fond. Uite pt mine, nu exista nici un motiv pentru care m-as arata interesat de cat castiga un notar, fie el Ioana Basescu. Nu ma deranjeaza nimic, doar ca nu are nici un pic de logica sa imi duc exercitiul gandirii in directia asta.

            Dar ca sa iti dau totusi un raspuns la argumetele tale lipsite de relevanta, in domeniul bancar sunt preferati anumiti notari cu care se incheie conventii, (atat pentru partea ce tine de ipoteci cat si pentru AEGRM etc ) notari care castiga destul de mult. Deasemenea si complexurile rezidentiale colaboreaza cu notari sau mai light spus ii prefera pe unii iar tie ca si client t'i sugereaza. Iti repet, iti scapa elementul de baza: e vorba de mediul privat, capitalism.


            Ce linkuri ai pus tu acolo nu imi dau seama ce se vor a fi. Cum mama naibii sa faci un articol de presa in care sa scrii ca un privat recomada un alt privat unei persoane fizice.
            • -1 (1 vot)    
              @pi5 (Vineri, 15 noiembrie 2013, 10:38)

              adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui pi5

              Te faci ca nu intelegi. Hai sa vorbim clar. EU daca vreau un avantaj (sau cred ca voi obtine) de la TB le dau de lucru la rudele lui. Nu conteaza ca banii respectivi vin de la clienti care pot plati mai putin folosind alti notari......... Sau:
              "Sefu' , sefu' stiu io un teren bun undeva, te bagi ??" / " Sefu, e o casa fara mostenitori, o poti lua la pret mic, vrei ?" / " Doamna I..., stii creditu' ala care vi l-am dat cu toate ca nu prea indeplineati conditiile... astia vor sa ma dea jos din functie, poate vb dvs..." Acuma ai inteles faza cu un agent comercial privat recomanda un alt privat unei persoane fizice ???

              Dar totul de mai sus e doar scenariu SF. In Romania ABSOLUT TOTi cei vodati sunt curati si cinstiti si nu se coboara la asa ceva... NU conteaza ca sunt la putere sau in opozitie.

              Poate apare si Crin A. sa spuna ca a avut 300k euro din vinzari anterioare... precedentul exista. Sau i-a primit donatie de la o matusa...

              Weekend placut!
  • -4 (18 voturi)    
    Presupunere... (Joi, 14 noiembrie 2013, 15:00)

    marki [utilizator]

    „Mi se pare imposibil ca un politician cu flerul lui Traian Basescu sa nu inteleaga ca o achizitie de 1,3 milioane de euro facuta intr-un moment de criza economica arata pur si simplu a sfidare.”
    Sau... A SPĂLARE?

    Excelent articol!
  • +11 (21 voturi)    
    dincolo de fum (Joi, 14 noiembrie 2013, 15:05)

    chihlimbar [utilizator]

    Eu cred ca articolul rateaza constatarea ca un cetatean roman a contractat un credit printr-o institutie bancara romaneasca pentru a cumpara pamant romanesc cu sopul probabil de a-l utiliza pentru agricultura. Poate exista o simbolistica aici sau un mesaj mai general.
    • -5 (13 voturi)    
      simbolistica este aceasta (Joi, 14 noiembrie 2013, 16:36)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui chihlimbar

      1 milion de dolari luat pe credit este o suma simbolica
      • +3 (5 voturi)    
        Pertinent (Joi, 14 noiembrie 2013, 20:35)

        chihlimbar [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Simbolic vorbind your life is a waste of my time. Ingrosi randurile celor inzestrati cu luciditatea necesara pentru a te lua in discutii cu ei.Genul de persoana care la finalul unui articol cu titlul:
        "Document Guvern: GERURI ANORMALE in perioada urmatoare, provocate de mase de aer arctic"
        produc urmatorul comentariu:
        "in tara asta ce este normal? Nu te mai mira nimic. Suntem condusi de niste golani ...Tocmai acestia ne fura tara...Rusine...."
  • +15 (27 voturi)    
    malitiozitate (Joi, 14 noiembrie 2013, 15:08)

    pragmatism [utilizator]

    Daca vrem sa fim neaparat malitiosi ... am putea sa ne intrebam si de unde a avut Antonescu 300 000 de euro cash pt a-si cumpara un town-house, in conditiile in care este un bugetar de-o viata intreaga??? Sa fim pragmatici ... cam cat castiga un notar in Bucuresti unde tarifele si tranzactiile sunt mult mai mari decat in restul tarii?? Ioana Basescu n-a fost niciodata platita de la bugetul statului, iar imprumutul luat este cu siguranta legal. Faptul ca presedintele l-a sunat pe Chitoiu pt a-i solicita respectarea legalitatii la varful unei institutii bancare de stat NU poate fi considerat decat in cheia constitutionala care spune ca presedintele vegheaza la respectarea legii in institutiile statului. So ... what's the point??? Dupa ce ca 90% din presa romaneasca este aservita USL-ului ... mai vine si Hotnews-ul sa "analizeze" , din punctul meu de vedere intr-un mod stramb, singura voce puternica care se opune ciumei rosii. Nu pot sa cred!!!
  • +13 (23 voturi)    
    aiureli (Joi, 14 noiembrie 2013, 15:11)

    gigel12 [utilizator]

    domle, cat de inept trebuie sa fie cineva sa-si inchipuie ca daca Basescu voia sa faca vreun matrapazlac cu Ghetea il suna fix pe Chitoiu :-)) ?

    Pai era la mintea cocosului ca asta o sa iasa imediat in public. Daca voia sa face te miri ce chestii subterane nu lucra cu ministrul liberal. Of of, mai mai.
  • +11 (25 voturi)    
    am sa incep cu PS (Joi, 14 noiembrie 2013, 15:12)

    Copy-Paste [utilizator]

    D-le Pantaizi,
    Dl ponta face niste lucruri cu mult mai grave decat un posibil telefon la Eximbank; chiar schimba oameni cu ajutorul telefonului, protejeaza cu seninatate infractori deja condamnati sau in curs de condamnare, scorneste vini imaginare unor oameni, minte 24h/7 si nu mai are rost sa enumar. ca lucrurile sunt arhicunoscute
    Iar bizonul romanesc, care se opareste la fiecare grimasa a lui TB, il pretuieste nespus pe PM si gasca lor de infractori.
    Deci despre ce vorbim ?
    Mi se pare ca problema terenului lui basescu este exact o mostra de dezbaterere pentru oamenii slabi de minte carora li se arunca din cand in cand cate o tampenie in fata cu titlul: uite d-aia o duceti voi rau ....
    N-a mers aia cu banii din Cipru, hai sa incercam pe asta cu Papici si terenu; n-a mers nici asta, hai sa facem un cap de tara ca a primit Chitoiu un telefo ( despre care nu stim mare lucru).
    Daca nu tine nici asta mai scoatem una din palarie sa tinem tampitii in priza poate nu vad ca nu putem face niimic la guvernare... Zgomot sa fie, ca dupa aia se gasesc gurnalisti sa-l amplifice.
  • +10 (20 voturi)    
    din pacate (Joi, 14 noiembrie 2013, 15:12)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    sustinerea lui Basescu devine din ce in ce mai grea, dar trebuie avut in vedere ca altcineva nu mai exista in Romania care sa faca opozitie la PSD ( pe care eu il vad ca raul absolut, un cancer care trebuie cumva eliminat ) .
    • +2 (6 voturi)    
      E prea tarziu (Joi, 14 noiembrie 2013, 15:55)

      TB [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

      Tara e plina de metastaze, cancerul va invinge.
      • +8 (8 voturi)    
        Nu (Joi, 14 noiembrie 2013, 16:35)

        URSUL ALB [utilizator] i-a raspuns lui TB

        Nu va invinge.
  • +8 (22 voturi)    
    uau (Joi, 14 noiembrie 2013, 15:52)

    Consonant [utilizator]

    Brusc, lumea sare in sus ca onor prezidentul nu este un om perfect si ca poate face greseli. Insa ia sa vezi de ce credeti ca nu poate HN sa aibe zile linistite. Domnule, cum este posibil sa faca asa ceva: auzi dumneata, sa ia bani cu imprumut de la o banca suta la suta romaneasca (daca lua de la una cu capital strain mai intelegeam), sa cumpere pamant in Romania (hai, daca cumpara in Brazilia il mai intelegeam) si, lucru nemaipomenit, sa anunte ca vrea sa faca agricultura (daca se apuca sa faca import de haine chinezesti hai, mai treaca mearga). Inadmisibil domnule, inadmisibil! Iar justitiarul CP isi face datoria din plin. Eu zic ca ati fost prea bland, domnule CP, prea bland: la puscarie cu marinerul fiindca a depasit orice limita. Adevarata dictatura.
  • -5 (17 voturi)    
    Felicitări Domnule Pantazi!!! (Joi, 14 noiembrie 2013, 15:54)

    corvus coraX [utilizator]

    Îmi place cum ați mușcat. Momeala. Sigur, titlul postării este și el o momeală...
  • 0 (18 voturi)    
    oaleleeeiii.... (Joi, 14 noiembrie 2013, 16:16)

    Codruta N [utilizator]

    Tot Ghetea e la CEC, frateeee...? Pe asta cred ca il impaiaza in scaun... >:)
  • -4 (8 voturi)    
    face sens (Joi, 14 noiembrie 2013, 16:28)

    wald [utilizator]

    Urasc expresia "(ceva) face sens", un calc imbecil al englezismului "it makes sense", dar cred ca se potriveste in acest caz. Adica dl Pantazi are dreptate sa se si sa ne intrebe daca, fiind in cealalta barca, nu ne-ar fi oripilat telefoanele date de singuraticul Basescu. Face sens pentru varani, e o chestie de "serviciu contra serviciu". Dar ce serviciu ii poate face Basescu lui Ghetea? Sa-l ajute ca sa ce? Bataia cred ca e mai lunga, in sensul ca USL moare ca nu poate lua cu japca credite pentru clienti, baroni, etc, asa cum facea PSD pe vremuri. Base o fi mirosit ceva. Problema e alta: CEC nu da credite mai mari de RON 2.8m unei persoane fizice. Cum o fi reusit Ioana Base? As vrea sa vad si alte situatii, eventual similare, in care persoane fizice, altele decat baroni sau moguli, au vrut credite pentru terenuri agricole asa mari si au pupat lacatul. Cred ca se impune o explicatie a bancii...
    • -2 (12 voturi)    
      citeste comentariile de mai sus (Joi, 14 noiembrie 2013, 16:43)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui wald

      nu ai voie sa vezi nimic! explicatia este aceasta: Ioana a luat creditul pentru ca papa sa se poata opune ciumei rosii.
      Mi-a placut mai mult explicatia lui Base de ieri: am cumparat terenul ca sa nu il cumpere strainii. Patrihot, frate!
  • -2 (20 voturi)    
    "oferta mai buna", la CEC >: (Joi, 14 noiembrie 2013, 16:30)

    Codruta N [utilizator]

    Eu ii invit pe TOTI postacii basisti sa isi IA EI credit de 1 milion euro, la CEC - si, mai ales, garantand cu pamantul!!

    Am incercat acu' mai multi ani sa iau un credit de la CEC, pentru un barlog, garantand cu acesta si avand un venit constant! ATATA m-au frecat, pana am abandonat ideea! De fapt, pur si simplu, la un moment dat mi-au zis ca nu pot sa-mi dea (norocul meu, de altfel ;) !

    Cat despre "credit garantat cu pamantul" - pai vreau si eu sa vad ACEA banca din Romania care accepta sa iti dea credit (si inca o suma ca asta!!) cand garantezi cu pamantul!
    Canci! nincs! nada!!

    TREC peste suma care trebuie platita lunar - si care depaseste binisor 5000 euroi, rata + comisioane + dobanzi!
    Apropo: nu face Dl. Presedinte public contractul de imprumut? sa vedem si noi daca e in aceiasi termeni ca un contract de imprumut pentru noi, muritorii de rand? :P

    Despre faptul ca "terenul" nevinovat este in IMEDIATA apropiere a Statiunii de Cercetari Agricole Fundulea, al carei trup se tot chinuie diversi rechini sa il faca bucati-bucatele, nici nu mai vreau sa pomenesc! ca deja ma enervez si asta strica la frumusete :P

    Aici nu doar miroase a "trafic de influenta" - ci PUTE de-a dreptul! Si a ceva MULT mai urat!!
    • -2 (16 voturi)    
      spalare de bani (Joi, 14 noiembrie 2013, 16:54)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      probabil ca se va rambursa anticipat , usor usor , chipurile din profitul foarte mare pe care il va face ... si asa se spala banii la greu .
      • -3 (11 voturi)    
        hehe (Joi, 14 noiembrie 2013, 18:38)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Uite unul care s-a prins. Și când mă gândesc că mai sunt oameni care își închipuie că Ioana Băsescu a fost la ghișeul CEC cu dosarul în mână și că urmează să plătească rate 30 de ani... Ba îi mai și calculează ratele. Oare ce venit are? va avea de unde să le pătească?... Hehe, sancta simplicitas!
    • +3 (7 voturi)    
      eu te invit pe tine sa imi spui de unde ai scos-o (Joi, 14 noiembrie 2013, 18:44)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Codruta, te invit eu pe tine sa imi spui de unde ai scos-o cu creditul de un milion de euro. Bine, il invit si pe Cristian Pantazi care nu si-a facut temele...

      Eu mi-am luat un credit (cu foarte mare greutate) acum 5 ani pe o suma un pic sub jumatate din cat a luat Ioana Basescu, si sunt un sarantoc in comparatie cu ea. NOTA: am regretat ca am luat creditul ca m-a spetit rata, si cu greu am reusit sa scap de el, dar asta e cu totul alta poveste. Sunt ferm convins ca Ioana Basescu are venituri cu mult peste ale unui programator entry level din Romania. Chiar si un notar caruia nu-i merg afacerile este bogat pe langa mine.
  • +3 (13 voturi)    
    Manipulare (Joi, 14 noiembrie 2013, 16:35)

    mgbyte [utilizator]

    Credibilitatea Dlui Chitoiu ???? a emis o gaselnita care sa acopere incompetenta? Poate vreun ziarist chiar si semnatarul articolului de mai sus sa verifice informatia?!
  • -4 (14 voturi)    
    n-am inteles exact (Joi, 14 noiembrie 2013, 16:38)

    Gobelin [utilizator]

    evident ca Basescu, prin fiica-sa , a luat terenul cu intentia clara de a-l vinde dupa 1 ianuarie, cand intra liberalizarea, si sa faca niscaiva profit.
    si, ce e mai regretabil?
    faptul ca Basescu insista pentru respectarea unor reguli democratice (a mai facut-o si in alte randuri, fata de alte persoane), sau faptul ca Ponta, doar ca sa "lupte" cu Basescu, incropeste imediat o aberatie legala prin care interzice cuiva sa cumpere teren arabil daca nu are 5 ani de experienta in agricultura?
    cu alte cuvinte, ca sa i-o traga lu' Base, sa ramana pe veci cu terenul si cu creditul?
    ha? sa v-aud, dl Pantazzi.
  • -4 (12 voturi)    
    sa traiti bine! (Joi, 14 noiembrie 2013, 18:08)

    Rosu88 [utilizator]

    Dragi Rromani!
    De ce nu luati voi asa pamanturi:
    290 ha a 300€ subventie per an garantata de Dacian fac 87.000€ x 4,45 sunt 387.000 RON care pe luna sunt vreo 32.000 RON. Va platiti rata la banca, pardon CEC, si va mai raman si 2.000€?
    Ah! voi nu sunteti presedinti!
  • -4 (4 voturi)    
    E trasa de par! (Joi, 14 noiembrie 2013, 19:47)

    mucenic [utilizator]

    Nu cred daca Presedintele sau fiica a cumparat legal pamantul e o sfidare la adresa poporului. O asemenea afirmatie este si o prostie si rau intentionata. Presedintele a facut o investitie inteligenta!!!!! In situatia economica de azi cea mai buna investitie este in Real Estate.
    E ridicol cand tara este plina de escroci declarati si vizibili Dta sa-l compare pe Presedinte cu ei care a procedat 100% transparent. Faptul ca toti dusmanii lui suspecteaza traffic de influenta este praf in ochii lumi. Inainte de a-l acuza de asa ceva, trebuie sa demonstrezi, un inlocuitor a-l directorului CEC-ului I-ar fi refuzat CORECT creditul pentru fiica lui.
  • -1 (7 voturi)    
    Corect.. (Joi, 14 noiembrie 2013, 20:07)

    taticutu [utilizator]

    Presedintele nostru are mereu drepate,si cand i-a dat o palma baiatului ala ,nu a fost o palma ,ci doar impresia noastra virtuala ca a dat...
  • +5 (5 voturi)    
    Sa se termine balciul la care suntem buni. (Vineri, 15 noiembrie 2013, 4:38)

    hotnewsfil [utilizator]

    Traian Basescu nu a intervenit, la minisrtul Chitoi, 'ca sa il roage' (cum se spune in articol) sa nu il schimbe pe Ghetea, ci 'i-a cerut' sa nu il schimbe inainte de terminarea mandatului, tinand seama de efectul asupra cancelariilor straine.
    Aprecierile domnului Pantazi se potrivesc unui presedinte 'ne-jucator'.
    Basescu este 'jucator', asa ii este firea, asa ii sunt convingerile.
    Insistenta cu care este analizat Basescu, in articol, genereaza convingerea, in mintea celor grabiti, ca presedintele a comis un act ilegal, deci ca prevestirea lui Ponta ca 'jucatorul' va infunda puscaria, dupa 2014, potentata de domnul Pantazi, devine credibila.
    Este interesant la ce concluzie vor ajunge istoricii, privind eficienta genului de presedinte jucator, pe care l-a practicat Basescu. A facut mai mult rau tarii, decat bine?
    Balciul politic, in care este tarata si populatia, s-ar incheia, in privinta "amestecului" presedintelui in treburile interne, daca, in noua constitutie, se va stabili ca Romania va fi 'republica constitutionala', in care presedintele are prerogative foarte putine.
    La balci, suntem primii!
    • +1 (1 vot)    
      da, dar... (Vineri, 15 noiembrie 2013, 12:11)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Da, dar putea și el s-o facă mai discret, nu așa, să-i sară tot USL-ul în cap. Când ești într-o astfel de poziție, când știi că sunt toți cu ochii pe tine ca pe butelie, acționezi mai discret, nu așa, cu 1mil credit la CEC și telefoane către directorul băncii.

      Dacă femeia de serviciu și managerul general pe România dau câte un telefon de la birou, femeia de serviciu categoric nu sună în interes de serviciu dar nimeni nu are nicio problemă. Dacă CFO-ul folosește telefonul de pe birou, indiferent pe cine sună, tot vor fi voci care să-l acuze că o sună pe nevastă-sa.

      De-aia, ca ditai președintele, tre să fii mai discret.
  • +1 (1 vot)    
    esti culmea (Vineri, 15 noiembrie 2013, 7:43)

    dualities [utilizator]

    Este cumva vorba de un credit nerambursabi?

    Nu cred, atunci care este probema?
  • +2 (2 voturi)    
    Risc (Vineri, 15 noiembrie 2013, 10:08)

    xolv [utilizator]

    Pentru pseudo-intelectualii cu minim de cunostiinte bancare, nu presedintele unei banci aproba credite, ci seful riscului. Daca exista suspiciuni, in primul randul inspectia BNR trebuie sa-si spuna cuvantul, si mi-e greu sa cred ca n-au fost luate sub lupa in septembrie creditele consumer de ordinul milioanelor. Comisie parlamentara ? Statul n-are institutii specializatecare sa se ocupe de asa ceva ? Ne reintoarcem la practicile NKVD ?
  • -1 (1 vot)    
    tam , tam facut de media (Vineri, 15 noiembrie 2013, 11:13)

    ciuc [utilizator]

    D-lor comentatori negativi la Basescu, ganditi in linie dreapta si traiti in comunism! Intr-o societate libera omul are voie, DACA POATE, sa ia credit, sa fac investitii, SA MUNCEASCA. CLAR? Nu ar fi cazul sa va faceti o viata in loc sa-i judecati pe altii?