Mircea Kivu, la RFI: Rolul Bisericii ar trebui regandit, e o ceata teribila in privinta separarii de stat!

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 15 august 2013, 17:01 Actualitate | Opinii

Potrivit unui sondaj IRES, 96% dintre romani cred in Dumnezeu. "E o cifra foarte mare", spune, la RFI, sociologul Mircea Kivu. El afirma ca intr-o tara cu un popor care se declara foarte religios, "liderii nu pot decat sa se manifeste ca niste oameni religiosi". Kivu precizeaza ca raportul dintre Biserica si stat "nu este deloc clarificat".

Cata influenta mai are Biserica in societatea romaneasca? "Potrivit sondajelor, influenta Bisericii este intr-o oarecare scadere, dar in continuare este institutia care se bucura de increderea cea mai mare in randul populatiei (...). Avem un popor care se declara foarte religios si liderii nu pot decat sa se manifeste ca niste oameni religiosi", crede Mircea Kivu.

Conform unui sondaj IRES, 96% dintre romani cred in Dumnezeu. Sociologul Mircea Kivu considera ca e o cifra "foarte mare, mai ales ca de fapt la recensamant este confirmata, ultimul recensamant ne arata ca intr-adevar un procent chiar mai mare, de vreo 98% isi declara aparteneta la una din religii".

Intrebat daca ateii se tem sa se declare ca atare, Mircea Kivu a raspuns: "Probabil ca sunt ceva mai multi (atei). Daca ne uitam la datele recensamantului, pe langa faptul ca anul acesta gasim la intrebarea privind apartenenta religioasa un numar foarte mare de cazuri in care nu exista aceasta informatie, un milion si ceva de persoane, dar asta trebuie s-o punem mai degraba pe seama imperfectiunilor din realizarea recensamantului. Dar oricum, trebuie sa remarcam ca desi in continuare foarte mic, numarul ateilor este mult mai mare decat la precedentul recensamant. Deci as spune ca exista o presiune sociala, o norma sociala destul de prezenta, care in general impiedica pe multi oameni sa-si declare neaderenta la valorile religioase, dar ca aceasta este in scadere oarecum".

Continuarea pe www.rfi.ro.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1937 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Istoria BOR trebuie facuta publica (Joi, 15 august 2013, 17:08)

    Alui [utilizator]

    Dupa aia sa vedem cine mai vrea sa aiba de-a face cu ea!
    • +4 (8 voturi)    
      De acord cu tine (Joi, 15 august 2013, 18:53)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      ...dar totusi nu am inteles exact ce ai vrut sa spui cu afirmatia ,,Dupa aia sa vedem cine mai vrea sa aiba de-a face cu ea!" te referi la religie sau la BOR Nu confunda religia cu BOR-ul . Dumnezeu DA ! BOR NU!
      • +2 (2 voturi)    
        La BOR, logic! (Joi, 15 august 2013, 20:18)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Alor

        Mai intrebi?
  • +13 (13 voturi)    
    ce bine ca am plecat in 90... (Joi, 15 august 2013, 17:14)

    exilatul [utilizator]

    banuiam ca o sa fiu ``incadrat``in...minoritate si ....``persecutat``...e curios totusi procentul foarte mare de ``credinciosi`` avind in vedere NUMARUL MARE DE HOTI si ESCROCI din rom...oare nu sunt gresite sondajele...
    • +16 (16 voturi)    
      din pacate (Joi, 15 august 2013, 17:28)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      persista mentalitatea ca daca furi dar donezi o parte bisericii esti mare credincios. Exemplele sunt numeroase in complicitate cu clericii BOR. Aceasta institutie nu a fost deloc curatata dupa 1989, a ramas cu Securitatea in ea.
  • +8 (12 voturi)    
    Cred in Dumnezeu (Joi, 15 august 2013, 17:27)

    rov [utilizator]

    Dar NU in biserica
    • +11 (13 voturi)    
      subscriu ! (Joi, 15 august 2013, 18:04)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Cine citeste Biblia si vrea sa inteleaga ce scrie acolo, va observa prapastia dintre Dumnezeu si biserica dar si care este scopul ratacirilor propagate de aceasta.
    • +11 (13 voturi)    
      Dumnezeu DA, BOR NU! (Joi, 15 august 2013, 18:23)

      felis_tigris [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Cu excepţii, desigur, BOR a devenit o "afacere", o "afacere" profitabilă, a naibii (Doamne, iartă-mă!) de profitabilă. Iar când faci "afaceri" te gândeşti numai la câştig, al tău, desigur, nu al aproapelui tău care este în nevoie.
      Câte spitale, câte centre medicale, câte centre de plasament, câte grădiniţe, câte şcoli sunt ajutate financiar permanent şi substanţial de BOR?
      BOR, prin cei mai mulţi reprezentanţi ai săi, ştie numai să ceară taxe, mereu taxe, de multe ori ilegale.
      A crede în Dumnezeu este una, a crede în BOR este altceva.
  • +5 (7 voturi)    
    Ce treaba are D-zeu cu biserica? (Joi, 15 august 2013, 18:41)

    bigbrother [utilizator]

    Nu inteleg de ce este inclusa biserica (apropos, se scrie cu b mic, nu cu majuscule) in aceasta ecuatie. Pot fi credincios si fara sa ma duc la biserica, nu vad de ce ar trebui sa ma inchin la o icoana si sa pup mana popii. Nu vad BOR ca reprezentant al lui D-zeu, nu am niciun motiv sa fac asta, nu il vad pe D-zeu inchis in Catedrala Smintirii Neamului, asteptandu-l pe "Preafericit" sa vina la slujba.

    Problema romanilor este legata de modul in care BOR chiverniseste patrimoniul spiritual al Romaniei. Dar in locul BOR putea fi orice alta religie facuta de om pentru om. Deci haideti sa nu confundam religia cu credinta. Credinta va exista cu mult dupa ce nu va mai exista nicio religie.

    Suntem un popor CREDINCIOS, NU RELIGIOS.