Slugile dictatorului servesc patria

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 18 iulie 2013, 18:16 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Cand erau in opozitie, Victor Ponta, Crin Antonescu, televiziunile lui Ghita si Voiculescu vedeau peste tot stat politienesc. Mareste guvernul Boc bugetul serviciilor? A facut-o la comanda dictatorului, care conduce tara cu ajutorul SRI, ca un securist ce-a fost. Vor serviciile mai multa putere? Romania se transforma in stat politienesc, Basescu ne asculta pe toti, e mai rau ca pe vremea lui Ceausescu. Va amintiti cum se plangeau cei de la PSD si PNL ca nu mai pot vorbi la telefon, ca sunt ascultati zi si noapte de noua Securitate? Dar pe jurnalistii care se simteau si inca se mai cred urmariti pas cu pas? "Securismul lui Traian Basescu" a fost, pe scurt, o tema intens exploatata de liderii USL pentru a descrie un regim de groaza si teroare care exista doar in capul lor sau in mintea marilor cercetati penal.

Imaginati-va ce s-ar fi scris, cate zile ar fi urlat televiziunile daca, de exemplu, Traian Basescu o numea pe Mona Musca la ICR in locul lui Horia Roman Patapievici? Amintiti-va cum televiziunile mogulilor si aliatii lor din politica i-au scos lui Emil Boc utecismul pe nas, lui Vladimir Tismaneanu comunismul parintilor, lui Traian Basescu episodul Anvers. Totul putea a securism, comunism si dictatura. Mai spre final, Romania duhnea a hitlerism, fascism, regim de teroare tinut in viata, ca orice regim dictatorial, de serviciile secrete, slugile satrapului.

Frunzaverde a plecat din PDL la PNL, antrenand plecari in lant sau tradari care au dus la caderea guvernului Ungureanu, racnind impotriva statului politienesc: "Ne e frica sa vorbim la telefon. Nu cred ca tot ceea ce v-am spus mai poate fi rezolvat din interiorul PDL. (...) Nici la telefon nu mai putem vorbi. In permanenta ne punem problema daca nu suntem ascultati si ambiental".

Odata ajuns la putere, USL a schimbat placa. La construirea bugetului, Guvernul Ponta a marit bugetul SRI cu vreo 9 milioane de lei, intr-un peisaj dominat inca de austeritate. Una e sa arunci iresponsabil cu vorbe in opozitie, sa declari senin ca dictatorul isi rasplateste fortele de represiune marindu-le bugetele, alta e cand ajungi la putere, te confrunti cu viata reala si ai nevoie de institutii functionale intr-o lume plina de amenintari.

A fi doar ticalos, stiind bine ca toate tampeniile debitate in opozitie reprezinta exagerari sinistre, n-ar fi o problema. E plina lumea de politicieni ticalosi. Cativa in plus nu mai conteaza. Totusi, trebuie subliniat cu rosu cand politicienii, in cazul de fata liderii USL cad in ridicol. Trebuie aratat simplu ca, odata ajunsi la putere, aplica tot ce-i reprosau marelui lor adversar, Dictatorului.

Nu e tocmai rau ca aplica solutii si metode demonizate in trecut, rau este ca au zapacit populatia si au sadit neincrederea in institutii. Astazi, populatia va tipa si mai tare, la fiecare proiect care sporeste puterea serviciilor: Big Brother! Adio viata privata! Noua ordine mondiala! Etc, etc.

Deputatul PSD, Sebastian Ghita, seful comisiei de control SRI, propune azi un proiect de lege identic cu altele initiate de fosti sau actuali parlamentari PDL. Proiectul de lege vizeaza identificarea persoanelor care cumpara cartele pre-platite.

Premierul Victor Ponta pare sa inteleaga azi ca amenintarea terorismului nu-i nici o gluma proasta facuta de vreun nebun, nici teoria conspiratiei raspandita de oameni care se simt urmariti si aud voci. Premierul Ponta afla acum, probabil, ca teroristii din Bulgaria care au aruncat in aer autobuzul cu israelieni au fugit prin Romania, ca au putut comunica, eventual, fara teama de a fi identificati prea repede cumparand de la primul chiosc cartele pre pay perfect anonimizate.

A incercat si Vantu, daca va amintiti, sa faca pe desteptul utilizand cartele pre-pay, dar a sfarsit prin a fi doar prost. Vantu folosea, potrivit explicatiilor date de procurori in dosarul Popa, cartele pre-pay pe care le introducea in acelasi aparat. Se pare ca pe SOV l-a dat de gol in dosarul FNI codul IMEI al aparatului.

Inchidem insa paranteza Vantu. Poate ca nu toti penalii sunt afoni tehnologic ca vestitul mogul. Unii vor avea, poate, stalucita idee de a schimba nu doar numarul de telefon cumparand cartele pre-pay, ci si un aparat telefonic nou. Cum ii mai prinzi atunci? Cum afli cine a conspirat/complotat/planuit infractiuni de numar de telefon perfect anonim?

Exact asa cum propune azi deputatul PSD Sebastian Ghita: colectandu-le datele personale la achizitionarea cartelelor. Mogulul de la Romania TV poate nu este cel mai potrivit sa controlezel SRI, in sensul ca nu e clar cine pe cine controleaza, dar intelege perfect nevoile sistemului. Ghita nu-si propune sa verifice serviciile, ci propune ca serviciile sa dispuna de un instrument de verificare in plus. Nu e tocmai bine pentru un deputat PSD, membru in  comisia de control SRI, dar e bine ca USL nu mai vede peste tot stat politienesc.

Proiectul de lege anuntat in aceste zile de Ghita este al patrulea pe aceeasi tema. Doua similare au fost respinse deja in Parlament, unul se afla inca in proceduri parlamentare, dupa cum reiese dintr-o monitorizare realizata de Asociatia pentru Tehnologie si Internet. Unul din proiecte fusese respins in 2011 de guvernul Boc, doua avizate negativ de guvernul Ponta.

In argumentatia respingerii unui proiect de lege pe tema colectarii datelor private la cartelele pre-pay, guvernul Ponta explica, in mai 2013, deci in urma cu numai doua luni: "solutiile legislative preconizate in propunerea legislativa sunt de natura sa aduca grave atingeri vietii private a persoanelor fizice, venind in contradictie cu..." si sunt enumerate cateva conventii si directive UE. Prin urmare, Guvernul sustine azi o idee pe care o demola in urma cu doua luni, o tema care genera isterii in masa acum doi-trei ani. Iarasi, cam ridicol.

Raul facut de liderii USL si de cativa pseudo-jurnalisti prin discreditarea serviciilor secrete fara a oferi minime argumente sau dovezi de abuzuri este imens, prin alimentarea unui pagubos sentiment de neincredere in autoritati si institutii. Ajusi la putere, liderii USL se vad nevoiti sa schimbe foaia: serviciile secrete or fi fost slugile dictatorului, dar au trecut de partea poporului, astazi apara patria.

In loc sa latre aiurea, USL putea face si gesturi utile. Apara mai bine drepturile si libertatile civile daca, in loc sa urle populist, trimiea la comisiile parlamentare de control  oameni ceva mai liberi, capabil sa-l exercite. Sebastian Ghita,  membru in comisia de controll SRI se comporta, dupa cum vedem mai sus, ca angajatul serviciilor, nu ca jandarmul activitatii lor.

Sigur ca SRI si SIE continua sa fie in ochii unora ca Dan Voiculescu, Gigi Becali, Adrian Nastase si o armata de anti-basisti de profesie din PNL si Antena 3 slugile dictatorului, instrumentele terorii, ochiul si timpanul Raului suprem.

Voiculescu a ramas cu impresii  neplacute de pe vremea cand isi turna rudele la securitate si era platit bine pentru mizeria asta. Altii au traume din penitenciar sau traiesc cu spaima ca vor ajunge intr-o buna zi acolo. Din fericire, SRI si SIE s-au reformat notabil dupa intrarea in NATO si UE, si-au schimbat oamenii si metodele, sunt parte a unor comunitati de informatii din lumea democratica, se bucura de aprecierea lor, drept dovada superlativele primite recent din partea sefului CIA, aflat intr-o vizita la Bucuresti.

Tot ce le lipseste azi sunt mecanisme parlamentare de control eficiente, credibile.

Profetii dictaturii globale, apostolii securismului basist refuza sa vada azi cum Victor Ponta calareste procurori, le comanda cum si pe cine sa ancheteze. Nu se mai ataca nimeni ca la ICR ajunge sef, dupa rusinea Marga, un fost utecist, care se autodenunta ca mic turnator, se mandreste public a rezistat eroic tentatiei de a semna un angajament cu Securitate, dar recunoaste cinstit ca, desi nu-l presa nimeni s-o faca, a turnat niste profesori straini, ca asa erau vremurile.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17087 vizualizari

  • +15 (29 voturi)    
    eheeee (Joi, 18 iulie 2013, 18:35)

    corvus coraX [utilizator]

    Ceea ce nu ştiu politicienii noştri cu inteligenţa lor de brotaci, ştiu serviciile. Totdeauna serviciile vor şti mult mai multe decât politicienii. Oricât s-ar screme un Voiculescu sau un SRS (culmea, doi indivizi care au lucrat intens cu serviciile), este în zadar. Foarte probabil că eşecul politicienilor în a călca democraţia în picioare se datorează organizaţiei "Ochiul şi Timpanul". Cât despre cartela pre-pay, care e problema. Cine nu are nimic de ascuns, nu are a se teme..
    • +3 (29 voturi)    
      corect.......... (Joi, 18 iulie 2013, 19:04)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      cine nu fura, nu are a se teme de prel. datelor personale.........fiecare catatean are obligatia morala sa sustina serv. secrete.
      • -4 (30 voturi)    
        URMEAZA... (Joi, 18 iulie 2013, 20:23)

        father nicky [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        ...aplauze furtunoase si urale prelungite! Oamenii muncii de pe tarlalele reunite, din fabrici si uzine, din orase si sate isi exprima multumirea si recunostinta pentru modul democratic in care sunt "ascultati" de partid&stat, de cei mai buni fii ai poporului! Traiasca lupta pentru pace!
        • +3 (13 voturi)    
          Debitazi prostii. (Joi, 18 iulie 2013, 21:03)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

          Chiar ca esti penibil in ceea ce ai scris.
          Lozinca de unde ai scos-o ?
        • +18 (24 voturi)    
          D-le Tapalaga (Joi, 18 iulie 2013, 23:42)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

          Tags: Hayssam, GSM Spoofing, coruptie, ipocrizie, servicii

          Romania are numarul cel mai mare de cadre de securitate raportat la mia de cetateni din Europa. Desi tara se zbate intr-o, deja cronica, criza economica, bugetele agentiilor de securitate se maresc de la an la an.

          Ghita este urmasul lui Voiculescu. Cu legaturi in Securitate, parlamentar, mogul media si detinatorul din umbra a uneia dintre cea mai puternica companie de software din Romania abonata la bani publici, se afla intr-un imens conflict de interese pe care nimeni (culmea?!) nu-l sesizeaza.

          Cat despre nevoia de a inregistra proprietarul cartelelor preplatite, acestea sunt doar scuze pentru bugete si mai mari. Nu ne va scapa de “terorism”. Ghilimelele sunt mari de tot.

          1. Securistii au echipamente de interceprate a convorbirilor telefonice prin clonarea base stationului GSM. Lui Vantu, i-au pus un Base Station fals langa casa care capta toate comunicatiile GSM si le pasa in reteaua reala. Toate telefoanele din zona erau interceptate in prima faza si apoi filtrate doar cele de interes.

          http://www.ewa-gsi.com/Fact%20Sheets/Arrow%20GSM-ED%20Fact%20Sheet.pdf

          Procedeul se numeste Netowrk Spoofing :: ARROW GSM-ED clones and spoofs the commercial network, thus allowing for the handsets to receive, activate and experience – interactions within the external GSM network on behalf of the registered user within the internal network.

          2. Cine chiar vrea sa faca rau, isi cumpara o cartela cu un buletin fals. La fel faceau pustii aia care ciordeau pe ebay din Rm. Valcea. Faceau abonamente la Zapp cu buletine false, furate si foloseau conexiunea la Internet prin telefonul cu un proprietar fantoma.

          3. Cu toata acestea, pe Omar Haissam l-au “facut scapat”, dar noi vrem sa inregistram cartelele pre-pay. Pai pentru cine lucreaza Securitatea asta? Va credeam mai articulat in gandire domnule Tapalaga.
          • +1 (13 voturi)    
            De acord, libertatea trebuie respectată (Vineri, 19 iulie 2013, 1:06)

            Alex Danila [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

            10 plusuri.

            1. Susțin cu tărie că e necesar ca statul să aibă resursele să impună legea, dar nimic mai mult. Măsurile de scădere a libertăților personale pentru combaterea terorismului mi se par în general abuzuri la adresa libertății mele. Să ne amintim de 1985 sau Noi (http://en.wikipedia.org/wiki/We_(novel)).

            2. Cred că terorismul e o chestie amplificată recent de lipsa de tact și incompetența statelor bogate, în principal SUA. Miliardele cheltuite în războaie stîrnite prea ușor s-ar fi putut folosi pentru a face investiții în statele care dau teroriști.
            Dacă îi ajuți îți sunt recunoscători, dacă mergi cu tancul peste ei te urăsc; dacă sunt angajați în ceva util și au bani de un trai decent și 2 cărți, vor afla cîte ceva despre vest și democrație; dacă intri în țara lor cu forța, îi radicalizează te miri ce dezaxat.

            3. Nu știu dacă este intenționat sau nu, dar SUA au acționat viguros pentru întărirea statului. Mai întîi amplifică problema terorismului, și apoi spun: vrem mai multe resurse și mai multă putere ca să luptăm împotriva terorismului. Asta e un fel de birocrație inteligentă, care-și dă singură motive să existe și să fie mai puternică.
            Bănuiesc că e mai ușor să ieși în fața mulțimii, cu sloganuri despre teroriști și măreția poporului, decît să ai un plan concret pentru dezvoltarea a cîteva zeci de state.

            Echilibrul în privința asta e o chestie sensibilă: cartele alea le poate folosi Vîntu pentru potlogării, sau le pot folosi eu să vorbesc cu Monica Macovei pentru a pune la punct un plan de a debarca plagiatorul ajuns despot în 2018.

            În încheiere am să clarific și „tabăra” în care sunt:
            1)vara trecută mi-am sunat prietenii și familia să-i conving să nu meargă la referendumul declanșat ilegal;
            2) cred că Năstase, Voiculescu, Fenechiu și toată șleahta cu condamnări date de instanță, trebuie să plătească stînd la pușcărie.
          • 0 (2 voturi)    
            aiurea... (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 15:06)

            Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

            traiesc in Elvetia, si aici nimeni nu are o problema ca nu poti cumpara o cartela fara a fi inregistrat! Aici e ceva normal! Aveti alte probleme... mari...
            • 0 (0 voturi)    
              bine mai Delia (Sâmbătă, 27 iulie 2013, 3:07)

              Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Delia13

              Ca traiesti tu in Elvetia. Nu inteleg Romanii astia de o ard prin strainatate si zic ca "voi aveti alte probleme". Adica nu sunt si problemele tale? Daca nu sunt, care e motivul pentru care mai citesti presa din Romania?
      • -3 (11 voturi)    
        pentru xxxxxxx (Joi, 18 iulie 2013, 21:00)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        Corect ! Daca exista in vecini un apartament de inchiriat si observ ca in acel apartament se perinda numeroase persoane dubioase , cu fel de fel de pachete si au storurile la fereastra trase zi si nopate eu anunt S.R.I-ul ca acolo , probabil ,are loc o activitate periculoasa. Daca gresesc , nu am facut nimic rau. Daca nu gresesc am facut un mare bine.
        • -2 (8 voturi)    
          ??? (Vineri, 19 iulie 2013, 12:13)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Da' ce tereaba ai sa casti toata ziua gura la apartamentul vecinilor?
          • +1 (5 voturi)    
            pentru Codrtuta (Vineri, 19 iulie 2013, 18:31)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

            Am spus ca OBSERV . Tu casti gura ,fara sa observi nimic. Ai observat in ce ai calcat azi ?
            • -1 (3 voturi)    
              pai da. "observi" >: (Vineri, 19 iulie 2013, 23:27)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

              Si "observi" pentru ca casti gura, ca orice turnator care se respecta - ca, daca ai face ceva util, n-ai avea timp sa "observi" si nici nu te-ar interesa usa lor... :P

              Eu n-am "calcat" in nimic, pt. ca am stat cuminte acasa toata ziua si m-am distrat cu niste chestii (NU cu cascatul gurii pe la vecini >:). Dar tu in ce "calci" de obicei de ai asa grija de mine? :P
              • 0 (0 voturi)    
                Lasa-l, domnule.. (Miercuri, 9 aprilie 2014, 21:12)

                RazTaz [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

                Ca e distractia suprema la pensionari: sa "observe" si sa "raporteze la organe" cu ce gagica mai vii acasa, daca nu cumva a stat cineva 3 zile la tine si nu l-ai pus la intretinere.. etc.

                In schimb, "vigilentii" astia nu ar zice nici pas daca ar vedea ca un hot fura cuiva un portofel in autobuz.

                Citizeni de varsta a 3-a.
        • 0 (0 voturi)    
          Sarcasm (Vineri, 19 iulie 2013, 13:26)

          Coddy [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Sarcasm
      • -3 (9 voturi)    
        "Obligatie morala"? (Vineri, 19 iulie 2013, 9:14)

        Garett [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        Asa-i ca te simteai in largul tau in comunism? Spionandu-ti vecinii pe vizor si dand rapoarte catre "organili statului"?
      • 0 (6 voturi)    
        ca pe vremuri... (Vineri, 19 iulie 2013, 12:09)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        ... si acu' 25 - 30 ani, tot asa era "fiecare cetatean avea obligatia sa sustina serviciili" :P
        • +3 (5 voturi)    
          Pentru Codruta (Vineri, 19 iulie 2013, 18:42)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Acum 25-30 ani tot asa era ??
          Habar nu ai cum era. Existau cetateni onesti ( majoritatea) si informatori ( o minoritate ticaloasa ). Voiculescu, Rosca Stanescu fac parte din acea minoritate.
          Acum e invers. Cei care sunt lucizi si isi iubesc tara suna la S.R.I daca observa activitati ce ar putea pune in pericol siguranta nationala.Acestia sunt majoritatea.
          Si mai sunt ticalosi , care protejeaza infractorii , prin ignorarea activitatilor periculoase.
          Acestia sunt minoritatea.
          TEMA PENTRU ACASA:
          Imparte o foie de hartie in doua parti egale printr-o linie longitudinala. Deasupra scrie : Activitati periculoase pentru siguranta nationala.
          In coloana din stanga scrie : inainte de 1989. In coloana din dreapta scrie :dupa 1989.

          Si acum, din capul tau ,trece in fiecare coloana ce stii tu.
          La sfarsit incearca sa vezi digferentele.
          Concluzia o poti impartasii aici.
          • -1 (3 voturi)    
            defineste!! (Vineri, 19 iulie 2013, 23:23)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            Atata timp cat sintagma "siguranta nationala" nu e definita foarte CLAR, pot sa iau si o tona de hartii si sa le impart si in 70, ca tot degeaba!!
            Atat pe vremea lui Ceashka cat si acum, "serviciili" pot sa te puna sa torni ce vor ele, in numele unei asa-zise "sigurante nationale" care INTENTIONAT e prost definita (si, apropo: nu ai TU de unde sa stii ce stiu EU despre Securitate)!!
            JIGODIILE din "servicii" ii urmaresc mai degraba pe cei care incearca sa asigure tzarii asteia un viitor, in loc sa-i urmareasca pe NEMERNICII care fac presiuni pentru distrugerea Rosiei Montane, gaze de sist sau pe cei din Mafia lemnului!! Am zis si mai jos clar: sa vad macar UNUL din Mafia asta inchis (si taierile ilegale reduse macar cu 25%, ca as spera prea mult sa fie cu 50%) - dar... CANCI!!! zburda liberi cu totii!! In timp ce noi TOTI dam bani pentru a atenua dezastrele produse de inundatii!!!

            Intre timp, tovarasheii din "servicii" s-au transformat in slugi ai unora-altora de pe la "putere" si n-au alta treaba decat sa sifoneze dosare si sa se ocupe de chestii slabe (CE treaba are SRI cu copiutzele de la Bac, de exemplu?)!!

            Cat despre Ghitza... o javra scarboasa, care mai daunazi se pupa in bot cu Udrea (pt. ca asta sa il ajute sa asfalteze Platoul Bucegilor, unde avea el interese) iar acu' se pupa-n bot cu Ponta, schimband macazul ca orice javra care se respecta...!!

            Asta in timp ce unii ca tine sustin ca trebuie ca oamenilor sa li se fure dreptul la intimitate!!

            cîhhh... !!
            • +3 (3 voturi)    
              Pentru Codruta. (Sâmbătă, 20 iulie 2013, 0:19)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

              Nu ti-ai facut lectia. Am sa fiu indulgent si te voi ajuta.
              In tabelul din stanga treci:
              -daca cineva vorbeste de rau pe Ceausescu.
              -daca cineva vorbeste cu un cetatean din Occident
              -daca cineva are un dolar in buzunar.
              -daca cineva vrea sa plece din tara.
              -etc., etc
              Poati completa si tu.
              Apoi cauta o carte si informeaza-te asupra sensului notiunii de "siguranta nationala " pentru Romania ( vezi nu cauta la R.S.R.!)
              Continua tema data.
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariul tau (Miercuri, 9 aprilie 2014, 21:03)

        RazTaz [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        Imi aduce aminte de celebra a "militienilor", de pe vremea lu' Ceausescu, care mai duceau cate un student pletos la sectie si ii dadeau dupa ceafa, il lasau vreo doua ore pe un scaun sa moara de spaima, apoi intra un alt to'as militian, care il intreba pe amarat:
        - Ia zi, ma, de ce esti aici?
        - Nu stiu, va jur, chiar nu stiu de ce m-au adus ca nu faceam nimic, doar treceam pe strada...
        - Pa ce ma (jap!), crezi ca erai aici daca nu faceai nimic?
    • +5 (29 voturi)    
      Serviciile Patriotice (Joi, 18 iulie 2013, 19:43)

      CorvusCorax [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Nene, m-am cam saturat de refrenul asta cu "cine nu are nimic de ascuns" etc. Alte argumente mai aveti? Daca viata voastra privata este asa de transparenta si dreptul vostru la intimitate nu valoreaza cine stie ce, inscrieti-va in "Femen" si duceti-va asa la job, la mall etc. Dupa mintea astora ca voi, ar fi bine ca "serviciile patriotice" sa monteze "din fabrica" niscai camere de luat vederi in fiecare apartament (cate 10-15 bucati), urmand sa le puna in functiune doar cand au mandat. Sau cand au o banuiala, ceva. Sau cand se imbata niste angajati si vor sa rada si ei de ceva. Sau cand vor sa faca rost d-un ban sau d-un serviciu de la tine ca stiu ei ca ai tu o amanta. Etc, samd, scl. Nu ar fi bine? Eu nu stiu ce va mana pe voi in lupta sau ce varste aveti, dar, la, hai sa-i zicem Revolutie, nu toti au iesit in strada numai pentru salam cu paine. Unii au ajuns acolo pentru ca, desi nu aveau nimic de ascuns, erau filati, ascultati, inregistrati etc. Nu poti, la douaj'de ani de la momentul la care niste oameni au murit SI pentru asa ceva, sa vii si sa legalizezi tu ceea ce nici comunistii nu au avut tupeu sa legalizeze.
      In ceea ce priveste terorismul, a se slab, monseri! Munca "serviciilor patriotice" trebuie sa fie de prevenire si fara incalcarea drepturilor civile. Asta daca pot. Daca nu, sa-si deschida agentii de detectivi particulari.
      • +7 (25 voturi)    
        pentru Corvux Corax (Joi, 18 iulie 2013, 21:13)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui CorvusCorax

        Credeam ca esti o fiinta rezonabila , dar se pare ca m-am inselat. Ai probleme la asociatiile logice.
        1. Cunosti macar un caz in care un om oarecare a fost ascutat si filat de catre S.R.I. doar pentruca avea o amanta ? Si apoi santajat din acest motiv ?
        2.La Revolutie am iesit pentruca eram PEDEPSITI daca vorbeam ceva impotriva lui Ceausescu. Cunosti macar un caz in care cineva a vorbit ceva de rau ( in intimitate ) despre Basescu, Boc, Antonescu, Ponta etc. si a fost ridicat de S.R.I. si pedepsit ?
        3. In ceea ce priveste dedectivii particulari, aici chiar ca ar trebui sa te temi. Daca ii trece prin cap sotiei tale sa angajeze un dedectiv particular , te-ai ars ! Iti va aduce probe audio si video cu tine si amanta ca nu vei stii pe unde sa scoti camasa.
        Concluzie :
        Ar trebui sa militezi impotriva dedectivilor particulari !
        • 0 (10 voturi)    
          Argumentele 1 si 3... (Joi, 18 iulie 2013, 23:50)

          AlinL [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          ...ma duc cu gandul ca tu dragul meu nu stii cum sa faci sa nu te prinda nevasta. :)
          Cum ti se pare logica mea?
          • +1 (15 voturi)    
            pentru AlinL (Vineri, 19 iulie 2013, 0:18)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

            Deficitara.
        • +6 (12 voturi)    
          Sorry! (Vineri, 19 iulie 2013, 1:06)

          CorvusCorax [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Imi pare rau ca nu sunt asa cum ma credeai. Cred ca nu sunt nici cine sau ce ma credeai.
          Despre logica mea ce sa zic? Atata m-a dus capul pe mine, ca si pe d-ta, ca si pe ceilalti etc. N-o sa ma apuc sa raspund acum la intrebarile d-tale; poate ma si depasesc... Atata vreau sa mai zic: fiecare a avut (sau nu) motivul lui de iesit (sau nu) la Revolutie. Imi dai voie sa fi avut un alt motiv decat cele din lista d-tale? Multumesc pentru intelegere.
          • +4 (6 voturi)    
            Pentru Corvus Corax (Vineri, 19 iulie 2013, 10:18)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui CorvusCorax

            Iti multumesc pentru raspuns. Dialogul este intodeauna benefic. M-as fi bucurat
            daca incercai sa raspunzi la cele 3 intrebari. Raspunsul la ele era de fapt baza de la care se poate porni pentru a face rationamentele pe care le -ai facut.
            Incearca totusi sa-ti raspunzi tie la acele intrebari. Vei vedea ca ai tras niste concluzii pornind de la ....nimic.
            Numai bine in continuare si-ti promit ca iti voi urmarii postarile.Pentruca ,asa cum am spus, esti o fiinta rezonabila , Dar acum , la acest subiect, ceva te-a dislocat de pe linia dreapta. Nu stiu ce si nici nu are importanta pentru mine.
            Sanatate !
      • +1 (19 voturi)    
        CorvusCorax vs Corvus Corax (Joi, 18 iulie 2013, 22:42)

        mvr [utilizator] i-a raspuns lui CorvusCorax

        Tu ai cumva doua conturi pe Hotnews ?
        Vad ca iti place sa-ti raspunzi singur.

        In alta ordine de idei, trebuie sa fi tampit sa ai impresia ca cineva sta si asculta totul -- toate discutiile triviale si irelevante a milioane de oameni mediocri si banali.

        PS: lasa abureala cu Revolutia, tu oricum n-ai avut nimic de-a face cu ea.
        • 0 (14 voturi)    
          La politichie inainte (Joi, 18 iulie 2013, 22:59)

          Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui mvr

          Ce daca nu stim noi limba romana, dam cu politica, ca stim noi mai bine.

          "sa fi tampit" (forma verbului a fi in conjunctiv prezent)

          "mediocrii" (tot cu doi "i" e si asta)

          Da ce conteaza ca suntem semi alfabetizati, noi stie politichie.
          • +7 (9 voturi)    
            cine vorbeste (Vineri, 19 iulie 2013, 8:57)

            sfinxsoft [utilizator] i-a raspuns lui Unu din multime

            Forma "mediocri" folosita de colegul mai sus e corecta. Mai bine taceai.
          • +5 (5 voturi)    
            numai mediocrii stiu (Vineri, 19 iulie 2013, 13:08)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Unu din multime

            un mediocru, doi mediocri.
        • +3 (9 voturi)    
          ?!!! (Joi, 18 iulie 2013, 23:29)

          corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui mvr

          Poate că Hotnews ar trebui să reglementeze cât de cât folosirea pseudonimelor. Pe mine nu mă deranjează genul ăsta de diversiuni, nici nu sunt proprietarul acestei denumiri taxonomice. Personal nu-l folosesc pentru a-mi ascunde identitatea, mi-am și dezvăluit-o de câteva ori, atunci când a fost cu adevărat nevoie, asta pentru simplul fapt că nu am de ce a mă ascunde, și nici nu mi-e rușine cu adevăratul meu nume...

          alexandru goța
          • +5 (7 voturi)    
            Reglementarea pseudonimelor... (Vineri, 19 iulie 2013, 3:08)

            CorvusCorax [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

            "Poate că Hotnews ar trebui să reglementeze cât de cât folosirea pseudonimelor".
            Tot asa mi-am zis si eu anul trecut, cand ti-ai denumit, asa cum ti-ai denumit, contul, d-ta nestiind, pesemne, ca HotNews si Contributors sunt saituri surori. Si n-am zis niciodata ca ar fi vreo "diversiune" la mijloc, pentru ca eu nu am asemenea inchipuiri. Pur si simplu, atunci cand inregistrarea a devenit obligatorie la HotNews, am constatat ca d-ta ocupasesi locul :) , inspirat, probabil (dar nu sigur), de pe Contributors, unde eu folosesc acest pseudonim de multa vreme (fara a avea nici eu patent pe el, fireste). Am ales, asadar, cea mai apropiata forma posibila a acestui pseudonim (caci eu mai comentasem si pe HotNews sub acest nume, dar fara sa am contul ca atare) si gata, asta a fost toata "diversiunea". Ceva-ceva ti se pare d-tale bine, insa: nu te-am deranjat prea des, pentru ca pe HotNews comentez mai rar (dar o fac, totusi).
            O sa supravietuim, stai linistit.
            Esti combativ; sa fii si sanatos!
            Multumesc pentru atentie.
        • +4 (8 voturi)    
          Sentinte si concluzii din neant (Vineri, 19 iulie 2013, 0:31)

          CorvusCorax [utilizator] i-a raspuns lui mvr

          Nu am doua conturi, dar, vara trecuta, cam pe cand era vorba despre plagiatul lui Ponta, m-a "clonat" corvus coraX. Culmea e ca tipul era/este anti-plagiat :) . Eu i-am scris sa-si schimbe numele contului, fiindca eu il folosesc pe al meu si pe Contributors etc. As! Pana la urma a ramas asa. Asta e... Asadar: concluzia d-tale, cum ca mi-ar placea sa-mi auto-raspund (sau sa ma auto-intreb?) nu e buna (las' ca are premise gresite, ca atata ai putut), desi incepusesi bine, aveai dubii, intrebari etc.
          A propos de "tampiti", cum ii numesti d-ta: mai da un Goagal cu PRISM, cu TEMPORA etc, ia vezi, tot tampiti sunt si oamenii ingrijorati de programele alea? "Tampitii" aia au ajuns la concluzia ca se asculta la morman, si abia apoi se triaza totul, pe baza de tag-uri, de diversi algoritmi samd. E simplu sa ai o parere pe care sa nu o mai re-improspatezi prin cercetare sau prin informare si apoi sa pui aceleasi si aceleasi diagnostice, bazate pe pe ceea ce, intre timp, a devenit un toptan de prejudecati ruginite.
          La PS nu raspund: e categoric, desi insolent si prezumtios, cu o zicere "de baiat", bazata pe nimic; este, deci, o multime vida cu pretentii de zero. Sau ai folosit aceeasi logica din prima parte a mesajului? Pentru ca atunci se schimba treaba.
          PS: Corect este "trebuie sa fii tampit", iar nu cum ai scris d-ta.
          • +4 (4 voturi)    
            hugs (Vineri, 19 iulie 2013, 11:33)

            mavi [utilizator] i-a raspuns lui CorvusCorax

            daca nu va pupati n-ati facut nimic :P
            androneasco ai inchis cantina in regie acu 7 ani , ai zis ca o inchizi un an ptr renovare . si acum e inchisa. asta ca sa vanda aia shaorme si pitze. androneascooooooo
    • +5 (5 voturi)    
      astia doi n'au fost (Vineri, 19 iulie 2013, 0:48)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      niciodata mai mult decat niste agenti folositi de servicii.
      n'au fost asa de destepti sa ajunga la creierul serviciilor, acolo unde se aduna si analizeaza informatiile.
      varanu a fost folosit in manipularea unor bani in afaceri in afara legilor din tzara, iar srs a fost un turnatori de rand.
      au fost folositi numai pentru anumite operatiiuni.
      ei strangea informatii, cunosteau numai ce le trecea lor prin mana. la fel si cel mai bogat roman, securelul nicolaie. tot un agent.

      si azi, altii sunt cei ce detin toate datele, vad situatia in ansamblul ei.
      iar varanu, srs, ghitza, sunt folositi si azi sa execute anumite operatiuni. sunt executanti.
      ghitza face ce a primit sarcina/ordin.
      si azi, varanu, nicolaie, doar gestioneaza afacerile caracatitei.
    • +1 (9 voturi)    
      cum? (Vineri, 19 iulie 2013, 5:34)

      T34 [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Daca tu nu ai nimic de ascuns, publica-ti, te rog, numele complet, adresa si numerele de telefon aici. Multumesc.

      Am uitat: m-ar interesa si CNP-ul tau, daca se poate, precum si valoarea creditelor bancare pe care le ai, proprietatile pe care le detii, locul de munca, relatia cu sefii, despre ce discuti, de regula, seara cu nevasta in pat, iar daca ai amanta da-mi te rog si datele ei de identificare si pozitiile preferate.
      Nu vrei sa spui astea? Nicio problema, se pot afla prin ascultarea convorbirilor tale telefonice sau interceptarea traficului tau internet, cu voia ta bine-nteles, ca doar tu nu ai nimic de ascuns, nu-i asa?! :D

      Cat despre calitatea informatiilor serviciilor secrete romanesti care lucreaza la norma, aminteste-ti ce a admis Radu Timofte, fostul diretor al SRI: ca el era cel mai dezinformat om din Romania! Asa ca: halal subalterni avea (de fapt aceiasi pe care ii are si actulul director)...
    • +1 (1 vot)    
      dilema contribuabilului de rand (Vineri, 19 iulie 2013, 14:13)

      leanthinker [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      problema nu este ca avem ceva de ascuns si de aceea suntem reticenti la ideea de a fi ascultati, problema adevarata este valoarea adaugata a banilor cheltuiti...adica mai pe scurt daca investim inca nu stiu cate milioane pentru implementarea acestei initiative care este valoarea adaugata pentru contribuabilii (si ma refer aici in special la cei care chiar platesc taxe - adica sectorul privat). daca raspunsul la intrebarea asta este ceva de genul "nu apreciem ceea ce nu vedem sau ceea ce nu ni se intampla", am un raspuns in avans pentru aceasta replica - poate daca nu il vedem si nu se intampla, poate ca pericolul nu exista la nivelul la care ni se inoculeaza.... americanii au ratat sa previna 911, atentatul de la boston si altele... asta dupa ce Patriot Actul. daca autoritatile din Romania doresc sa investeasca in sporirea sigurantei populatiei le dau eu cateva sugestii: violenta domestica, retelele de trafic de carne vie si alte astfel de subiecte foarte tangibile.
  • -2 (24 voturi)    
    Da (Joi, 18 iulie 2013, 19:21)

    xrogo [utilizator]

    eu propun sa ma asculte de cate ori ma screm pe buda,poate o sa scot un sunet care aduce a chemare la Jihad.
    • +2 (14 voturi)    
      aia faci tu la telefon? (Joi, 18 iulie 2013, 19:28)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      sa nu-mi raspunzi daca am ideea tampita sa te sun vreodata...
  • -6 (26 voturi)    
    egzact (Joi, 18 iulie 2013, 19:56)

    Mazeta [utilizator]

    Aceeași teorie o are col. Turcescu cu Roșia Montană: "eu nu discut dacă proiectul este bun sau rău (pentru că de-acolo vin banii din publicitate), ci vreau să discutăm doar de ce s-a sucit Ponta cu RM". Deci, lăsându-i deoparte pe Ponta & Basescu, este bine sau rău că SRI, SIE, STS vor tot mai mulți bani și tot mai multă putere în dauna tuturor celorlalți, dle Tapalagă?
    • +4 (12 voturi)    
      Cred ca stii foarte bine (Joi, 18 iulie 2013, 22:49)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dar te-ai invatat cu minciuna. Turcescu nu putea fi col. pentru ca nu a facut armata. A fost o "gresala" a ministerului. O "gresala" orchestrata de uslasi.?
      • +3 (7 voturi)    
        si care tine (Joi, 18 iulie 2013, 23:08)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui ty

        la prosti, dupa cum vezi mai sus...
  • +17 (21 voturi)    
    Va bateti gura de pomana (Joi, 18 iulie 2013, 20:04)

    KostasP [utilizator]

    Poporul de ghiolbanei este pe litoral la plaja acum. Scrieti mai la toamna incolo. Si oricum cititul nu e bun ca zapaceste mintea. Deci nu va puneti mari sperante nici atunci.
  • +19 (27 voturi)    
    Articol deprimant. (Joi, 18 iulie 2013, 20:04)

    war4peace [utilizator]

    E un articol care mă deprimă. Mă deprimă fiindcă spune nişte adevăruri de care populaţia generală nu va fi niciodată conştientă. Prin urmare, îi va vota în continuare pe aceşti incompetenţi, aceşti duplicitari, aceşti făţarnici şi trădători. Asta mă deprimă...
  • -8 (26 voturi)    
    Ghiță, prietenul lui Băsescu de securilă... (Joi, 18 iulie 2013, 20:17)

    Krokodilul Chichiricios [utilizator]

    Securila e un joc. Și dl. Ghiță e un jucător. Prost- dar securist. Ce puii noștri de drepturi- hoarde de teroriști amenință Flămânzii de Sus și alte hoarde Flămânzii de Jos. Acuma că dl.Băsescu e cretin și are niște idei ceaușiste- preferând securiștii (că nu poți să le spui spioni ălora de-ți ascultă telefonul) profesorilor- e alegerea domniei sale. Dar Ghiță , Ghiță, securistul Ghiță- de ce n-ar fi la fel ? Că vorba aia- securitatea n-a fost doar a lui Băsescu- au mai existat și alții...
    • +7 (11 voturi)    
      asa, off topic (Joi, 18 iulie 2013, 22:14)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

      daca domnul Traian Basescu ar fi fost securist, iar cum Voiculescu e un cunoscut informator al Securitatii, ar rezulta ca Voiculescu e un slugoi pro bono al domnului Basescu, iar antena3 e-un presh murdar. Asta vroiai sa sugerezi, korkodila?

      on topic, indiferent de cine propune initiative legislative pe aceasta tema, ramane de actualitate usurinta cu care pot fi folositi intermediari sau date false pentru achizitionarea cartelelor pre-pay de catre cei interesati. Prinde orbul, scoate-i ochii.
    • +4 (14 voturi)    
      DNA (Joi, 18 iulie 2013, 22:14)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

      Voi astia ai lu' Varanu' sunteti recrutati dupa ADN?
    • +6 (12 voturi)    
      Poate nu stii . . . (Joi, 18 iulie 2013, 22:55)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

      Preşedintele Grupului de Investigaţii Politice, Mugur Ciuvică, va trebui să-i plătescă preşedintelui Traian Băsescu suma de 500.000.000 de lei vechi echivalentul a 13.600 de euro. Ciuvică a pierdut în Romania procesul de calomnie pe care i l-a intentat Băsescu, după ce l-a acuzat că a fost colaborator al Securităţii. Ciuvică s-a adresat ulterior CEDO, însă aceasta a respins ca inadmisibilă plîngerea lui, prin care acesta a invocat "încălcarea libertăţii de exprimare, consacrată de art. 10 din Convenţia Europeană a Drepturilor Omului"
      Din http://www.cotidianul.ro/cedo-considera-inadmisibila-plangerea-lui-ciuvica-in-procesul-basescu-securist-206355/
  • -1 (9 voturi)    
    Fascinant spagat logic! (Joi, 18 iulie 2013, 20:50)

    Garett [utilizator]

    Deci un jurnalist care se presupune ca ar fi impartial si eventual chiar "de partea poporului" face subit apologia serviciilor secrete, dupe ce ani de-a randul a deplans influenta "vechii" Securitati acum ridica ode "noii" Securitati, in fapt aceeasi organizatie, cu aceiasi oameni, doar de vreo trei ori mai multi si acelasi metehne: Ochiul si Timpanul! Cam cate atentate am avut stimate domn incat sa justificam renuntarea la drepturile personale in numele sacrosanctei "lupte antiteroriste"? Si nu, un dezaxat care se duce la facultate cu obuzul in rucsac nu e terorist ci doar un dement! In Germania nazista era o dovada de patriotism sa torni la Gestapo, asta va doriti?
    • +2 (8 voturi)    
      tine numele loc de..? (Vineri, 19 iulie 2013, 10:45)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Garett

      pseudonimul inseamna onoare si loialitate precum in Wild West?
      1. 80% din apelurile la 112 sunt false
      2. 75% dintre apelurile false sunt facute de pe cartele pre-pay

      Daca cele 2 argumente de mai sus nu ajung (si cele 8-9 mil. euro risipite anual pe asta) atunci:
      . din 28 tari UE in 17 trebuie sa declari identitatea la cumparare
      . sunt alte 10 tari non-UE care fac acelasi lucru in EUropa
      . USA, Canada etc sunt state politienesti?

      PS. esti bagat in ceva murdar? daca nu, cu ce te convinge SRStanescu?
      • +1 (7 voturi)    
        De IMEI ai auzit? (Vineri, 19 iulie 2013, 11:08)

        Garett [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        Apelurile false la 112 pot fi blocate in 5 min. e o falsa problema.
        Cat despre restul, chiar nu meriti un raspuns serios cata vreme intrebarile sunt neserioase!
        • 0 (4 voturi)    
          IMEI? (Vineri, 19 iulie 2013, 14:09)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui Garett

          il ai DEJA in baza de date? de unde? mai ales la telefoanele SH sau furate de Parpanghel din Germania?
          • +2 (2 voturi)    
            Oh man! (Vineri, 19 iulie 2013, 16:12)

            Garett [utilizator] i-a raspuns lui cinic

            La orice apel telefonic IMEI-ul este cel care identifica telefonul! Nu e nevoie sa ai o baza de date, pur si simplu blochezi telefonul de la care s-au facut x apeluri false la 112!
  • +1 (11 voturi)    
    Praf in ochi (Joi, 18 iulie 2013, 21:06)

    Dolan [utilizator]

    Dupa parerea mea, nu cred ca am mai vazut o asa patimasa aparare a SRI-ului in presa pana acum... De obicei nu ii macina pe ziaristi grija increderii populatiei in SRI... Nu stiu daca intelegeti unde bat, dar cred ca aveti ceva in comun cu Hurezeanu, la capitolul asta... Poate sunteti colegi.

    Parte a doua:
    Nu e nevoie de legea asta pentru a putea asculta orice fel de telefoane, asta e o aiureala. Dovada e ca Vantu tot a fost ascultat chiar si cu o cartela prepay. Doar ca ascultarea nu s-ar face din centrala, s-ar face altfel.

    Asa ca, zau, care ar fi rostul unei astfel de legi? Sa ne asiguram ca nu mai trece niciun terorist prin tara in drum spre Bulgaria unde vrea sa atenteze la niste israelieni? De asta ne ardea noua acum, de ce se intampla prin Bulgaria cu niste israelieni?

    Aiurea, asta e praf in ochi, menit sa deschida noi si noi portite legislative pentru ca sa se dea liber la ascultari din centrala fara numar, fara numar... in plan intern, adica asupra a tot ce misca in politica, afaceri, presa, samd.
    • -2 (2 voturi)    
      ASESOFT (Vineri, 19 iulie 2013, 12:27)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Dolan

      O fi avand Ghita un soft special (si unic! :D ) de vanzare, pentru urmarirea convorbirilor, cu "dedicatie" pentru cartelele PrePay :P

      Follow the money - ce l-a apucat asa, dintr-o data, grija pe el? :D

      Da' (intrevare suplimentara) ce l-o fi apucat asa, dintr-o data, pe dom' colonel Tapalaga grija de Securitate? :D
  • +1 (13 voturi)    
    Bravo (Joi, 18 iulie 2013, 21:41)

    twi [utilizator]

    Ferim Romania de "spectrul amenintarilor teroriste", incalcand cele mai elementare drepturi ale cetatenilor ei, printre care se afla si dreptul la intimitate, la viata privata si inviolabilitatea corespondentei si a comunicatiilor personale.

    Ca eventualii teroristi fix la telefon vor planui viitoarele atentate impotriva lui Ponta, Basescu si Ghita!

    Cate atentate teroriste au fost in Romania?
    • +3 (9 voturi)    
      penru ewi. (Vineri, 19 iulie 2013, 0:24)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui twi

      Cate atentate au f ost dejucate in Romania ?
      • +2 (6 voturi)    
        Let me guess! (Vineri, 19 iulie 2013, 9:12)

        Garett [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Ahm, zero? Wake up call: oricat ne-am crede "buricul pamantului" pur si simplu Romania nu e tara care sa merite "deranjul" unui atentat, nu-si bate nimeni capul sa ne darame tara, o distrugem singuri foarte bine!
        • -2 (4 voturi)    
          Dar Bulgaria ? (Vineri, 19 iulie 2013, 10:20)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Garett

          E tara care sa merite "deranjul " unui atentat?
          Astept un raspuns serios.
          • +3 (5 voturi)    
            Ghita este parlamentar bulgar? (Vineri, 19 iulie 2013, 11:10)

            Garett [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            E problema bulgarilor ce decizii iau, la fel cum nascocirile lui ghita sunt problema Romaniei.
            • 0 (4 voturi)    
              pentru Garett (Vineri, 19 iulie 2013, 12:24)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Garett

              Inteleg din raspunsul tau ( alaturi ) ca orice tara merita " deranjul " unui atentat. Inclusiv Bulgaria si Romania.
              Deci se impun masuri de prevenire si in Romania. Te-am inteles oare corect ?
              • +3 (5 voturi)    
                Parabole (Vineri, 19 iulie 2013, 13:58)

                Garett [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                Ca sa te lamuresc, stii povestea cu drobul de sare? Aceea in care se plangeau femeile ce se poate intampla daca pica drobul de sare de pe horn in capul copilului?
                Ceea ce propui tu de fapt este rezolvarea problemei cu drobul de sare prin ... omorarea copilului!
                Adica de frica sa nu fie vreun atentat (desi nu prea suntem tinta) sa calcam voiosi peste toate drepturile individuale, sa ne intoarcem la epoca dinainte de '89, pentru ca, vorba cuiva, a ne lasa spionati este un act patriotic!
                • 0 (2 voturi)    
                  Garett (Vineri, 19 iulie 2013, 18:12)

                  adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Garett

                  Nu te grabi si nu generaliza. Care sunt acele TOATE drepturi individuale pe care eu vreau sa le calcam in picioare.
                  Hai sa incercam un dialog rational , punctual si civilizat.
                  Sa o luam pe rand. Deci ,care sunt acele TOATE drepturi ?
        • 0 (2 voturi)    
          asa tzara, asa atentate (Vineri, 19 iulie 2013, 16:10)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Garett

          Un oltean cosea in fatza blocului, hîsss... hîsss... La un moment dat, apare un tip cu un deltaplan. O pala de vant ii schimba directia, tipul se izbeste de bloc si cade.

          Olteanu se uita, face o grimasa scarbita si...: "tzara de c*cat - atentate de c*cat"... :P
  • +7 (15 voturi)    
    ... (Joi, 18 iulie 2013, 22:05)

    mihai.mihaita [utilizator]

    Telefoanele NU sunt ascultate din placerea lui Basescu!!! Telefoanele sunt ascultate in toata lumea!!! In afara Romaniei chiar mai rau! Insa prostii care cred USL, or sa moara ascultati de USL, nu de Basescu! Uitati de scandalul ascultarilor pe timpul lui Iliescu! Dar mintea scurta...
  • +3 (11 voturi)    
    Dan ,cred ca acum nu ai dreptate (Joi, 18 iulie 2013, 22:14)

    ovidiu35 [utilizator]

    Peste tot in Europa se pot cumpara cartele prepaid fara sa arati nici un act. Noii operatori, Lyka, Lebara sau I2 ti le dau gratis in avion sau aeroport. Eu am cel putin 10 , din Anglia, Franta, Olanda, Suedia, Elvetia, Italia.. Austria. tocmai asta e farmecul prepaid, anonimitatea.In fond ce l ar impiedica pe teroristul anonim sa cumpere cartela prepaid in acele tari si sa vina in Romania in roaming ?De ce crea Romania mai catolixa decat oapa?diar Ca sa mai castige Ghita un contract de niste zeci de milioane?
    Iertare, dar ma asteptamadtazu ca hotnews sa scrie despre cindamnarea lui Alexei Natali, principalul opozant a lui Putin...
    Dupa Hodoekosky si Politskaia , tzarul isi intemnitzeaza totzi opozantui. Sau ii ingroapa... ( Lebedev recent) si adta nu e bine...
    • +2 (8 voturi)    
      Nu inteleg,.. (Vineri, 19 iulie 2013, 2:33)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu35

      ...nu ca as fi pro sau contra, dar de ce iti cumperi cartela ca sa fii anonim? Poti fi anonim si fara cartela si o poti face ascunzandu-ti numarul din telefon si nu mai ai treaba cu nici o cartela.

      Eu cumpar cartela, sa o folosesc din cand in cand pe alta retea, de exemplu, dar nu vreau sa am doua abonamente de platit. Sau sunt in vizita intr-o tara si cumpar o cartela, ca nu am de ce sa ia abonament. Sau, alt exemplu, iau cartela parintilor, doar pentru primit telefoane in general si care sa aiba si cateva apeluri incluse.

      Ideea e ca nu vad de ce motivul pentru cumpararea cartelei este acela al anonimitatii.
  • +1 (5 voturi)    
    "sentimentu' pagubos de neincredere" (Vineri, 19 iulie 2013, 12:36)

    Codruta N [utilizator]

    "Serviciile secrete" se "discrediteaza" SINGURE!!!
    In loc sa se ocupe de chestii seerioase, cheltuiesc o gramada de bani ca sa se ocupe de tzepe!!!

    Sunt ANI INTREGI de cand le-am atras atentia asupra mafiei despaduririlor si asupra faptului ca in domeniul asta deja e vorba de grupuri de crima organizata - au facut ceva? CANCI!!! se taie in continuare in draci!!
    Vreau sa stiu si eu macar UN SINGUR mafiot din domeniu in inchisoare!! N-ai sa vezi asa ceva!!!

    N-ai sa afli nici pe unde au umblat / umbla spagile de la Rosia Montana - si cum functioneaza "grupurili de interese" acolo!!

    Serviciile secrete, din partea mea, sa se spanzure!! Nu-s bune de nimic (decat cel mult sa se lege de 2 - 3 papagali, "la comanda", sau chiar de fraierii care incearca sa mai faca ceva sa mearga normal in tzara asta)!! Daca dispar, singurul efect e ca mai facem o economie! :P
  • +2 (4 voturi)    
    Stat politienesc (Vineri, 19 iulie 2013, 15:12)

    Etre [utilizator]

    Lasa ca si acum cand cu scandalul de la bac tot stat politienesc se urla ... evident cu trimitere indirecta la mostenirea lui Basescu. Noroc cu Ponta, ca a intervenit ca un om de buna credinta ....

    Se intampla multe altele acum, care se trec sub pres. Urat, urat. Sunt scarbit.