Ochiul de jurist al premierului si un baiat foarte destept

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 11 ianuarie 2013, 18:21 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
De curand, ochiul de jurist al premierului s-a uitat lung la dosarul penal al colegului de alianta, Dan Voiculescu. Pupila i s-a dilatat de indignare: judecatorul care a decis trimiterea dosarului de la Tribunal inapoi la Inalta Curte a comis o eroare, trebuie cercetat si sanctionat! Alt caz, alta speta: fostul sau coleg de facultate, Remus Borza, ajunge administrator judiciar la Hidroelectrica. In aceasta calitate, isi angajeaza propria firma de avocatura pentru a reprezenta compania in vreo cateva zeci de procese. Ochiul de jurist al premierului nu se mai dilata, cel putin nu in public, ci priveste bland cum Borza administreaza cu o mana bunurile statului si cu alta incaseaza.

Pare flagrant si suna penal: seful unei firme de insolventa angajata cu 50.000 de euro lunar sa administreze Hidroelectrica angajeaza, la randul ei, propria casa de avocatura pentru a reprezenta compania de stat in unele procese. Cazul a fost dezvaluit de HotNews.ro la inceputul acestui an. La o privire mai atenta, reiese ca avem de-a face cu o mare lacuna in lege. In noianul de interdictii, sanctiuni, incompatibilitati si conflicte de interese, n-a mai fost prevazuta si situatia in care un administrator judiciar dispune discretionar de banii statului, procurandu-si din aceasta pozitie in mod abuziv avantaje financiare.

Nici macar Codul Penal nu acopera aceasta situatie. Pentru a fi socotit abuz de functie, Borza trebuie sa detina si calitatea de functionar. Or, pozitia de administrator judiciar - desi pe durata exercitarii ei indeplineste practic functia de conducere a companiei de stat - nu echivaleaza cu cea de functionar al statului. In cazul Hidroelectrica, Borza este, potrivit legii, un simplu particular pus sa administreze bunurile statului. Pare flagrant si suna penal, dar in realitate Borza poate sa-i rada in fata oricui doreste sa-l ia putin la intrebari.

Un administrator care dispune de banii publici in mod discretionar, dirijandu-i pe fata catre propria firma de avocatura, nu poata fi sanctionat. Nici o lege nu-i interzice sa procedeze asa.  Procurandu-si avantaje din pozitia de vataf peste bunurile statului, Remus Borza a incalcat, culmea, cel mult o norma morala, de bun simt in sensul ca asa ceva nu se face, in mod evident.

Remus Borza, mason declarat, originar din Baia Mare, ne lamureste cu maxim cinism, raspunzand unor intrebari HotNews.ro, de ce a procedat asa. Mai intai remarca istet ca legea nu-i interzice. Apoi se lauda cu performantele de administrator, cu milioanele de euro recuperate sau salvate de lacomia baietilor destepti din energie. In caz ca va intrebati totusi cum se face ca din toate casele de avocatura din Romania a gasit-o tocmai pe a lui, iata explicatia: nu are incredere in nici o casa de avocatura pe motiv ca toate, doar absolut toate ar fi cumparate intr-un fel sau altul de smecherii cu afaceri in domeniu. N-a scapat una.

In fata acestei situatii, Remus Borza n-a avut de ales si a decis ca singura solutie este sa-si angajeze propria casa de avocatura. Astfel, administratorul Borza are deplina incredere n-o sa fie tradat de avocatul Borza, vanzandu-se "baietilor destepti".

Ca argument suplimentar, Borza ne-a mai comunicat ca presteaza avocatii casei sale de avocatura presteaza pe nimica toata in calitate: 3000 de euro pe dosar, contractul total fiind in valoarea de vreo o suta de mii de euro. Si ca inchida gura celor care poarta grija banilor statului, Borza mai zice una: Hidoelectrica isi va recupera cheltuielile de judecata, deci care e problema?

Problema exista si se vede de pe luna, numai ca legea e proasta si trebuie rapid schimbata. Niste precizari prin legea insolventei, niste adaugiri prin Codul Penal ar lamuri putin lucrurile atunci cand niste administratori judiciari abuzeaza de pozitia lor pentru a-si maximiza profitul. Ah, dar codul insolventei parca il scrie Arin Stanescu, adica alt jucator din dubioasa piata a insolventei din Romania! Dar asta-i alt subiect.

Sa nu uitam ca, pana una alta, compania de insolventa a lui Remus Borza este platita cu un onorariu de 50.000 de euro lunar tocmai pentru a rezolva problemele companiei, adica inclusiv procese. Adica tocmai pentru asta a angajat statul roman o companie de insolventa cu un sac de bani: sa descalceasca toate itele unui gigant energetic capusat ani de zile de baietii destepti.

Casele de insolventa reprezinta, intre alte atributii, interesele unei societati in instanta. De ce n-o face si firma de insolventa a lui Borza? Ce-o impiedica sa mearga cele cateva zeci de procese? Nu a fost, pana la urma, angajata si pentru asta? In schimb, isi angajeaza pe alti bani (100.000 de euro in total) propria casa de avocatura. Vorba unui cititor Hotnews.ro: Borza munceste o data si cere bani de doua ori. In paranteza fie spus, nu e clar pentru ce mai sunt platiti juristii de la Hidroelectrica, de ce mai cheltuieste statul bani cu salariile lor (or fi si ei cateva zeci, acolo).

Remarcabila a fost reactia primului ministru, Victor Ponta.
Ochiul sau de jurist n-a mai sesizat nimic in neregula, pupila s-a facut mica de tot cat sa nu observe sfidarea fostului sau coleg de facultate: "Am citit povestea cu contractele de asistenta juridica, am verificat, comitetul creditorilor format peste 80% din banci a fost de acord cu acest lucru pentru ca rezultatele sunt cele bune". Excelent, toata lumea e fericita: premierul, creditorii, Borza-administratorul si Borza-avocatul. Si cetatenii, desigur, care rasufla usurati ca, pe legea in vigoare, totul pare OK.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11520 vizualizari

  • +51 (61 voturi)    
    domnu Ponta... (Vineri, 11 ianuarie 2013, 18:30)

    corvus coraX [utilizator]

    ...este un cadou făcut României. E drept, o surpiză cam urâtă, dar fiecare primeşte cadoul în funcţie de cât a fost de cuminte. A fost poporul român cuminte? Nu cred, şi nici nu cred că va fi în curând, deci, cadourile cu surpize vor veni şi vor veni până vor sta poporului român în gât. Poate că atunci se trezeşte. Cert este că poporul român doarme mai mult decât Antonescu, 1-0 pentru el...
    • +37 (43 voturi)    
      ... (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:33)

      rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Totusi sa nu confundam prostia cu somnolenta, ultima se trateaza
      • +6 (12 voturi)    
        corect (Vineri, 11 ianuarie 2013, 20:33)

        corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

        !!
      • +28 (34 voturi)    
        unde sunt postaciiiiii????? (Vineri, 11 ianuarie 2013, 20:46)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

        nu mai zice niciunul nimic...

        gata au incheiat contractele de colaborare?

        vai ce trist ...

        ce credeati ca o sa aveti parte de la psd ?
        • +22 (28 voturi)    
          Sunt in somaj (Vineri, 11 ianuarie 2013, 20:55)

          rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          sau au primit alte sarcini, facut bocancii, pupat funduri.
      • +4 (4 voturi)    
        Din pacate (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 17:48)

        Gg65 [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

        ponta nu-i prost deloc.Ce face el nu face din prostie, totul este perfect calcula sa ajunga la rezultatele dorite.
        Sa vecem cum evolueaza treaba cu candidatura la presedentie: in 2013 ar vrea sa candideze peste doua tururi.Pariem ca peste vreo doi ani vrea sa candideze la urmatoarele?Si sa vezi atunci trezire amara a unuia!
        • -2 (4 voturi)    
          asa... (Duminică, 13 ianuarie 2013, 0:11)

          laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Gg65

          si de ce ar candida ponta la presedintie ? de ce ar pleca din pozitia de prim minitru unde are banii ,la cotroceni? ca sa se plimbe cu atv-ul,snowmobilu si elicopteru?
          creiere portocalii...cenusii deloc.
    • 0 (0 voturi)    
      mai mult (Duminică, 13 ianuarie 2013, 6:03)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      sint kinder cu surprize :), pt poporul roman
  • +32 (40 voturi)    
    Ponta, Doctor in Furt (Vineri, 11 ianuarie 2013, 18:31)

    ovidiu35 [utilizator]

    Dr Ponta este doctor in protejarea hotilor .
    Nu a invatat nimic de la mentorul sau . acum in puscarie. La toti le vine randul.
    Poti fura o tara un timp, de la un om pentru totdeauna, dar nu poti fura o tara pentru vecie...
    • +30 (36 voturi)    
      baiu' i (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:02)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu35

      ca nu prea avem timp , ca viata e scurta ! am avut si io 18 ani la revolutie , dar anii din urma m-au imbatranit de tot ! pana se trezeste poporul , cred ca-mi canta prohodu' ! ne-au furat TOTI acesti HOTI viata si nu patesc nimic ! si baiu'i ca ei o traiesc pe-a lor bine merci ! am impresia ca vor mai trece vreo 50 de ani pana se mai trezeste poporul inc-o data !
      • +24 (30 voturi)    
        ... (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:39)

        rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui coor

        ma scuzi dumneatale, dar cand ti s-a parut ca s-a mai desteptat poporul asta?
    • +26 (30 voturi)    
      ... (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:36)

      rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu35

      Este adevarat ca 23 de ani nu inseamna o vecie, dar dupa cum se vede nu au deranjat pe nimeni, o tara de asistati a votat viitorul tarii
    • -2 (12 voturi)    
      Poti fura la infinit! (Vineri, 11 ianuarie 2013, 21:59)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu35

      Si dupa ce-ai terminat de furat tot universul tot iti mai ramane Creatorul.
      • +3 (7 voturi)    
        E noul crez USL? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 11:03)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        .. pare destul de fezabil...
    • -8 (16 voturi)    
      pe cine alimentau baietii destepti ? (Vineri, 11 ianuarie 2013, 22:54)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu35

      Cine i-a tolerat ani de zile? Cine-i stringe cu usa acum?
      Statul, noi, cistigàm din actiunea guvernului actual, sau pierdem?
      (Sunt multi care citesc numai comentariile negative; usuratile cititul và rog!)
    • +8 (8 voturi)    
      pe consilierul Oprea.. (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 11:02)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu35

      .. al lui Vosganian l-o fi zarit ochiul de jurist al premierului? Numit si "taticul baietilor destepti" fostul manager de la Hidroelectrica e responsabil de multe din contractele de care compania incearca acum sa scape. Pe undeva e normal ca a fost adus in minister: daca le-a facut poate stie si cum se desfac ... sau face altele noi...
  • +27 (37 voturi)    
    Termen de comparatie (Vineri, 11 ianuarie 2013, 18:47)

    Trojan.H [utilizator]

    Daca ma uit in urma, Boc e Zeus din Olimp.
    • -21 (31 voturi)    
      Asa te uiti in urma? (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:06)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Dac-ai privi mai bine, doar regii asfaltului ar "matura" tot in cale, privitor la marimea protectiei politice si amploarea banilor deturnati de la stat.
      • +16 (26 voturi)    
        hohohoho (Vineri, 11 ianuarie 2013, 20:46)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        postacii au fost inlocuiti de naive
    • +1 (1 vot)    
      LUI TERMEN DE COMPARATIE. (Duminică, 13 ianuarie 2013, 7:52)

      dippr34 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Nu-l mai barfi pe Ponta.Uite,eu sunt pensionar si de la 1 ian.2013,mi-a dublat pensia si asta-i doar inceputul.
  • +23 (29 voturi)    
    rocada (Vineri, 11 ianuarie 2013, 18:50)

    elwis [utilizator]

    banii trec tot in buzunarele unor ' baieti destepti' : numai ca se face rocada ! intreb si eu ca Stan Patitu : oare lui ponta numai pupila i s-a marit ?
    • -1 (3 voturi)    
      bravos... punctul pe i!! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 23:20)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui elwis

      Faza e ca astia de la PDL nu prea mai dadeau la "baieti", iar "baietii" au decis ca e vreme sa se schimbe orientarea politica a tarii.. bineinteles cu acordul tacit al fostei puteri(viitoarea Dreapta a Romaniei..).
  • +33 (39 voturi)    
    Cine o sa-l opreasca pe Ponta? (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:03)

    KostasP [utilizator]

    Vor fura atita timp cat mai au ce fura. Cine o sa-i opreasca, niste romani blazati care nu dau doi bani pe ei insesi? Sau niste frustrati suparati pe basescu ca le-a taiat salariile si pensiile? Sau niste romani tiganizati care viseaza sa se imbogateasca fara munca? Este de ajuns sa privesti cum gandeste majoritatea si ajungi repede la o concluzie indubitabila. Romania este sortita esecului pt ca cetatenii ei nu vor sa inceapa schimbarea cu ei insesi. Asta este concluzia la care am ajuns cu 12 ani in urma cand am ales calea imigrarii. Si aceasta concluzie este valabila si astazi mai mult decat oricand.
  • +12 (18 voturi)    
    Legea nu poate rezolva totul... (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:06)

    Danon [utilizator]

    ... si nu trebuie sa asteptam sa ne pice o lege noua para malaiata. Lamentarea privind inexistenta legii imi aminteste de proverbialul drob de sare.

    Intrebarile sunt, unu, de ce comitetul creditorilor a fost de acord si nici macar acum nu a denuntat contractul si doi, de ce firma respectiva se mai ocupa inca de insolventa, in ciuda unei dovezi clare de conflict de interese real, nu potential, si al incalcarii oricarei norme deontologice.

    Chiar daca n-ar fi fost vorba de bani publici lucrurile ar fi fost simple: lichidatorul care sifoneaza bani catre propria firma-capusa zboara. Asta, intr-o tara normala.
  • -16 (28 voturi)    
    Impartialitate (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:10)

    Ansy [utilizator]

    Dnu Tapalaga, dar nu remarca nimeni ca totusi USL-ul a reusit sa ii indeparteze pe "baietii destepti" de la Hidroelectrica?????
    Ca PDL-ul i-a tolerat 8 ani (neuitand sa dea tot vina pe PSD). Nepotisme vor fi mereu, dar barim au facut ceva.
    • +9 (19 voturi)    
      crezi? (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:27)

      sfinxsoft [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

      Ti se pare tie ca i-a indepartat?
      Calm, doar au luat o pauza sa se reaseze mai la umbra ca prea stia toata lumea ce se intampla acolo.
    • +14 (22 voturi)    
      compensari de ticalosii (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:40)

      IoanB [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

      Chestii de genul "si altii au fost ticalosi deci cei din actuala discutie sunt oarecum scuzabili" ma scot din sarite!
      Imi vine sa spun ca si personajul lui Caragiale din "Caldura mare": Amice esti un idiot!
    • +10 (18 voturi)    
      ... (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:42)

      rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

      Bun baiat esti... dar cazul asta nu ti se pare ca este de baieti destepti?
    • +15 (23 voturi)    
      zau? (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:47)

      Vicrintor Pontonescu [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

      eu n-am sesizat nicio diferenta in factura pentru electricitate. ponta n-a indepartat pe nimeni, doar a inlocuit cu baietii lui destepti, chiar si mai destepti - spre exemplu domnu' din articol, nu stiu daca l-ai citit...

      du-te si declara-ti afectiunea pentru comunistii tai in alta parte, USL-ul nu are si nici nu poate avea vreun merit fiindca nu a facut nimic de cand e la pupitru, absolut nimic - ah, doar a mintit de 10 ori mai evident si mai penibil decat a facut-o basescu in vremurile lui de glorie
    • +9 (17 voturi)    
      Ce spui Ansy? (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:47)

      IoanB [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

      Ca impartialitate inseamna ca doar partidele din componenta usl au dreptul la escrocherii si daca escrocii din pdl au supt si ei din robinetele deschise din vremea tariceanului este o buna justificare ca hotia sa fie vesnica?
      Tu mai ai si timp ca sa mai gandesti sau actionezi doar ca un automat de imprastiat fum si praf?
    • +2 (6 voturi)    
      Parol? (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 11:08)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

      .. s-au terminat procesele cu "baietii destepti" si nu stim noi? A iesit Hidroelectrica din insolventa si nu are alte contracte "si mai destepte"? Cum junele Ponta era seful Corpului de Control cand s-au incheiat marile contracte, e grau de crezut ca nu stie cine a profitat si le-a scris clauzele....
      • 0 (2 voturi)    
        ia cauta! (Duminică, 13 ianuarie 2013, 0:13)

        laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        vezi ce contracte a incheiat hidroelectrica si la ce preturi fate e cele dinainte...in ultimele 2 luni.
        aproape dublu pretul...
    • +1 (3 voturi)    
      Nu spune hop pina nu ai sarit santul (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 18:40)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

      Ai idee cum se va termina aceasta insolventa? Parerea mea e ca din aceasta insolventa tot baieti destepti vor cistiga. Ai putintica rabdare.
    • 0 (2 voturi)    
      frate..dar cata naivitate!! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 23:27)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

      ..aia au plecat de acolo ca asa au vrut ei si nu ca asa a vrut USL!! ca sa propulseze politic inca un "mare om al justitiei romanesti" si mai ales pentruca Hidroelectrica era secata si moarta in copac..nu mai aveau ce fura e-acolo! Urmareste tu acum ce o sa se intample cu exploatarea gazelor de sist..si ce "baieti" se vor baga "pe felie" si mai ales cu acordul cui..
      Ponta are nevoie de creditori pentru alegerile prezidentiale din 2016?..sau cand spunea? Si acum, ca a atras atentia tuturor asupra iepurelui mort, ghici unde se va da urmatoarea gaura in bugetul tarii..?!?! tot in sectorul energetic.. :)..
  • -10 (22 voturi)    
    ""Legea in vigoare""... (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:27)

    cristian_n [utilizator]

    Din 1990 ne-am obisnuit ca sa privim politicieni abjecti invocand legea...
    De la papa ilici la capitanul imaculat care clama N.U.P-ul a dosarului flotei la finala cu Geoana...
  • +7 (15 voturi)    
    Morala (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:32)

    bigone [utilizator]

    Orice este imoral este şi ilegal. Acolo unde este , nu la noi !
  • +3 (19 voturi)    
    Ochiul de jurist al premierului si un baiat foarte (Vineri, 11 ianuarie 2013, 20:14)

    voce [utilizator]

    Intr-o tara bolnava de spaga, inselaciune, lipsa de incredere, trafic de influenta, inclusiv politica parca are logica motivatia lui Borza, (casa de insolventa si casa de avocatura avand acelasi interes) cu conditia ca pretul serviciilor sa fie rezonabil (100.000 euro per total este o suma relativ mica in raport cu 50.000 de euro lunar pentru administrare. ) Pentru atingerea unui obiectiv care valoreaza multe sute de milioane de euro, pot accepta un mic compromis (vorbim totusi de afaceri ) cu atat mai mult cu cat el este , asa cum a spus si Dan Tapalaga, perfect legal.
    • +3 (3 voturi)    
      tocmai de aceea ... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 16:06)

      naelae [utilizator] i-a raspuns lui voce

      ... fiindca 100 de mii in total e putin in comparatie cu 50 de mii pe luna, ar fi trebui ca Borza sa plateasca acesti bani din buzunarul lui Euro INSOL, daca nu are incredere in juristii Hidroelectrica. Mai ales ca la Euro INSOL sunt angajati tot avocati, inclusiv el fiind unul ... stralucit chiar (dupa spusele modestiei sale ).
  • +3 (13 voturi)    
    jaf la vedere (Vineri, 11 ianuarie 2013, 21:55)

    DHondt [utilizator]

    In 7 luni de guvernare tagma jefuitorilor din USL a depasit cu multa aceiasi tagma din PDL care a guvernat 4 ani!!!!Deosebirea intre cele 2 tabere este ca pucistii domnului Ponta fura la vedere si se fac toate marsaviile pentru a ne indrepta spre o dictatura USL,mai periculoasa decat cea din comunism!!!
  • +7 (13 voturi)    
    inchiriere spatiu sediu Hidroelectrica (Vineri, 11 ianuarie 2013, 22:36)

    iurie [utilizator]

    acum cateva zile Dl Borza anunta cu tam tam ca Hidroelectrica a incheiat un contract de inchiriere pentru sediu (cca 3200 mp daca retin bine) pe o perioada de atentie....10 (ZECE) ANI.
    Intrebarea de bun simt pe care ar trebui sa si-o puna Dl Ponta este cum poate o firma de insolventa, care teoretic isi incheie activitatea la Hidroelectrica in cateva luni, max 1 an (conform declaratiilor Dlui Borza) sa lege societatea de un contract pe 10 ani (care asa cum sunt chiriile in centrul Bucurestiului se ridica la cel putin cateva zeci de mii de euro lunar???
    In momentul iesirii din insolventa poate organele statutare ale societatii ar fi dorit sa aiba alta locatie pentru desfasurarea activitatii.
    O alta intrebare ar fi :De ce D-l Borza nu a facut o licitatie pentru inchirierea unui spatiu???
    Se poate ca lichidatorul este deasupra legii aici in Romania si noi nu stim.
    Trist, foarte trist....
  • +3 (5 voturi)    
    e clar conflict de interese (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 9:32)

    nedumeritul [utilizator]

    Spiritul legii spune ca nu e voie ca prin pozitia functiei in societate sa dispui si sa transferi avut public in proprietate personala a ta prin nici un procedeu pevazut sau neprevazut in mod expres intr-un articol de lege.Faptul ca exista asfel de "portite" demonstreaza ticalosia celor care au intocmit, verificat avizat si votat acele legi.Adica PARLAMENTUL.Nu este incompetenta.Este ticalosie,de aceea practic a fi parlamentar inseamna sa te imbogatesti extrem in doi trei ani.Acest lucru se intampla cel mai frecvent pe vremea guvernului Nastase cand aflai de aceste atribuiri "legale" eventual facute democratic prin licitatie ,dupa ce acestea aveau loc.Poiana Brasov si multe alte "improprietariri".....Guvernul Nastase este cel mai corupt pe care l-a avut Romania in ultimii 60 de ani.Doar in perioada 1933 mai exista asa o coruptie in Romania.
  • 0 (6 voturi)    
    de aceea USL vrea judecatori de-ai lui (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 9:37)

    nedumeritul [utilizator]

    Atunci cand doar spiritul legii condamna astfel de fapte un judecator poate lua orice hotarare,,,,, si atunci e important ca USL sa puna mana pe justitie, toti justitiabilii vor scapa...de rigorile legii, cei care vor pagubi sunt oamenii de rand care vor saraci in continuare...
  • 0 (6 voturi)    
    in justitia americana... (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 9:55)

    nedumeritul [utilizator]

    justitia americana spune ca daca se dovedeste fara urma de indoiala fapta chiar neprevazuta in mod expres intr-un articol de lege atunci se declara vinovatia si se pedepseste faptasul.Adica ce se spunea la noi ca tot ce nu e interzis de lege este permis a fost folosit in mod ticalos de multe ori la vedere (de cate ori am auzit expresia cainii latra ursul merge),Aceasta rostita cu frica de catre romani...... de frica represaliilor.
    Strainii vad toate aceste lucruri ,vad ca sunt impotriva spiritului european si chiar daca fenomenul e intalnit si in alte tari nu doresc o astfel de tara in UE.
    Ati vazut vre-un francez, englez,german sa-si caute servici in Romania ? Nu din cauza salariului mic nu vin..... ci din cauza ca vad ce se intampla aici...
    Si toate astea la cativa ani buni de cand Basescu ne-a atentionat ca nu se mai poate minti chiar in asa hal....
  • -1 (9 voturi)    
    Nu sunteti prea onest! (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 11:30)

    kasandra [utilizator]

    Nu cunosc motivele pentru care Remus Borza afirma ca alte case de avocatura sutn deja angajate de interesele contrare, dar eu am un exemplu elocvent.
    Va mai amintiti de "scandalul EDF", acela care a fost judecat la Washington impotriva statului roman si statul roman a castigat? In acel proces, expertul legal impotriva statului roman a fost Valeriu Stoica.

    http://www.inpolitics.ro/de-ce-sa-pus-batista-pe-tambalul-mega-procesului-edf-art55495.aspx

    Da, Valeriu Stoica a ales sa joace impotriva statului roman, pe bani!
    Atunci, avocatii statului roman au fost cei de la "Tuca, Zbarcea si Asociatii".
    In cazul Hidroelectrica, din pacate, acesta firma a fost angajata de cealalta parte, Energy Holding. Deci, nu mai putea sa apere Hidroelectrica.

    http://www.infolegal.ro/tuca-zbarcea-asociatii-a-reusit-anularea-clauzei-de-forta-majora-invocata-de-hidroelectrica-in-disputa-cu-energy-holding/2011/11/16/

    Ma tem ca avem aici destule argumente in favoarea celor afirmate de Remus Borza. Mariel firme de avocatura din Romania au ales sa apere, pe bani buni, interesele concurente ale Romaniei. Au acest drept, dar si statul roman are dreptul sa se apere cat mai competent cu putinta. Increderea in avocatul ales si in competenta sa este esentiala.
    Oare dl. jurnalist nu cunoaste aceste imprejurari? Sau nu-i convin?
    • +5 (5 voturi)    
      poate tocma d'aia (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 16:13)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui kasandra

      a castigat statul roman :))

      "Va mai amintiti de "scandalul EDF", acela care a fost judecat la Washington impotriva statului roman si statul roman a castigat? In acel proces, expertul legal impotriva statului roman a fost Valeriu Stoica."

      unde'i conflictul de interese ?!

      caci, la borza este evident. chiar si pentru un dottore in drept, dela bucale, dar si de la catania.
      • 0 (2 voturi)    
        pi... (Duminică, 13 ianuarie 2013, 0:17)

        laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        ia cauta tu de curiozitate ce ctr a avut stooica cu statu in ultimii patru ani. poate ii spui si d-lui tapalaga care s-a inflamat acum ptr 200.000 de euro la unu care a scapat hidroelectirca de ctr de sute de milioane de euro si la alea cu stoica n-a zis nici pas...
        deontologie...la greu.
        • -1 (1 vot)    
          toate au limita... (Duminică, 13 ianuarie 2013, 10:30)

          nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

          daca eu lucrez antitero si salvez de la distrugere o cladire de valoare 1 miliard de euro nu inseamna ca pot sa-mi trag o recompensa de 100 de milioane de euro.Acesta este serviciul meu...pentru care sunt platit.Ca sa asigur acest serviciu nu cheltuiesc 100 de milioane de euro.....
        • -1 (1 vot)    
          gutza ! (Duminică, 13 ianuarie 2013, 11:13)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

          daca vorbesti da advocatu' stoica, apai, ca orice avocat, isi face meseria, lucreaza pentru angajator.

          stat, nestat...\
          pai, statul are si el dreptul sa nagajeze pe cine vrea.
          dar, statul, nu borza.
          mai ales ca statu' degeaba are si el advocatii lui, angajati, platiti.
          parca tot aia sau altii de la stat l'au platit pe acualul menistru al poleiului, la firma caruia lucra si vechiul plagiator si dottore.
          au facut si ei un ban usor, aaa ?!

          hai, pune'o jos ca macane !
          • 0 (0 voturi)    
            pai nu bre... (Duminică, 13 ianuarie 2013, 16:00)

            laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            statu trebui sa aloce transparent niste contracte...ca asa zice legea. la borza nu zice legea ci doar bunul simt.
            deci valeriu stoica a capusat statul si a luat contracte de la guvern, de la companii nationale si de la diverse institutii.
            deci sa fie dreptate ptr toti si pana la capat.
            borza sa faca puscarie de 200.000 de euro si stoica de cateva milioane...spre zece. sau or fi mai multe...nu stiu ca e la secret.
  • +4 (4 voturi)    
    poate ca borza ala (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 16:05)

    nash pandelica [utilizator]

    n'are numai mana de luat.
    o fi si el un bun crestin, va imparti cu aproapele.

    in rest, dreptatea are ochii legati.
    astia numai vor sa stranga bine legatura.
  • 0 (0 voturi)    
    ochiul lingaului (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 19:28)

    sisipisi [utilizator]

    Mie nu-mi place nici culoarea ochiului de lingau. Sincer, e la fel de detestabila. Despre care lingau...ghici-ghicitoarea mea - sa citam din "clasici"...
  • 0 (0 voturi)    
    ncc (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 23:20)

    fortacivica [utilizator]

    codul civil 1653 1656 clar
  • 0 (2 voturi)    
    o parere.... (Duminică, 13 ianuarie 2013, 0:21)

    laurentiucat [utilizator]

    l-as fi creditat pe domnul tapalaga de bunacredinta daca ar fi fost asa de vocal si impotriva ctr marilor case de avocatura din timpul guvernarilor boc si unde statul a platit bani grei,multe milioane de euro pe proces, in conditia in care a pierdut o multime de procese.
    si asta in folosul firmelor de casa ale pdl, mai ales ale lui valeriu stoica.
    ia cautati domnu tapalaga si scrieti si de acelea sa vedem cat sunt de corect atribuite si cat de corect platite in functie de rezultate.
  • 0 (0 voturi)    
    http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-13984540-ochiul (Duminică, 13 ianuarie 2013, 8:50)

    sictir [utilizator]

    Domnul Tapalaga a verificat si stie ca legea insolventei prevede ca, pentru recuperarea creantelor administratorul judiciar poate angaja avocati. Aici e doar o problema de etica. Separat de asta este si o problema de eficienta. Onorariul administratorului judiciar se negociaza in primele 60 de zile, perioada in care acesta nu poate detecta toate problemele si in nici un caz nu poate anticipa cate probleme vor aparea in viitor. Sa presupunem ca societatea este asaltata de litigii si firma de insolventa nu are capacitatea de a le gestiona. Ce face? se adreseaza creditorilor care aproba sau nu angajarea de avocati. Daca creditorii aproba este legal. Daca rezultatul litigiilor este pozitiv - este perfect. Chiar daca nu imi place Ponta, este unul dintre putinele cazuri cand a dat raspunsul corect. Creditorii au aprobat.
  • 0 (0 voturi)    
    Puciul nr.2 (Duminică, 13 ianuarie 2013, 15:20)

    DHondt [utilizator]

    Dupa reusita primului puci ,taxat de Comisia de la Venetia,haitasii din USL s-au napustit asupra asupra justitiei si primul obstacol este CSM ,cel care filtreaza ascensiunea spre DNA ,ICCJ,Procurorul General al Romaniei folosind medoda Dogaru si condamnarea adevaratilor aparatori ai independentei justitiei!!!!IIn versiunea USL Cristi Danilet este cel mai corupt magistrat din Romania iar Vioculescu,Ponta,Antonescu,Pivniceru,Fenechiu,Patriciu,Voicu,Sova,Dragnea,Ridzi,Atanasiu,Stan,Borbely,Dobre,Mitrea,Ghita,Ghiveciu,Chiuariu,Attila,Gergely sunt ingeri!!!