De ce nu a ramas Raed Arafat ministrul Sanatatii in guvernul Ponta 2

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Miercuri, 19 decembrie 2012, 13:09 Actualitate | Opinii


Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
​Oferta a primit-o si nu doar o singura data. A existat chiar si loc de discutii. Asta desi, de-a lungul intregului an 2012, Raed Arafat a afirmat de nenumarate ori ca nu doreste si nu va accepta aceasta pozitie.

Insa pe holul Ministerului, acolo unde sunt inramate portretele tuturor celor 21 de ministri ai Sanatatii din ultimii 22 de ani, va mai aparea inca unul: Raed Arafat, ministru al Sanatatii timp de 11 saptamani. Si in povestea acestui scurt mandat sta concentrata toata esenta metodei prin care este guvernata Romania moderna.


Dupa ce in prima zi a lui octombrie 2012 Vasile Cepoi a renuntat la functia de ministru al Sanatatii ca urmare a conflictului sau de interese descoperit de catre ANI, un scandal cu potential periculos in prag de campanie electorala, Raed Arafat a devenit ministrul de facto al Sanatatii. Dupa expirarea termenului legal al mandatului interimar, asumat de ochii lumii de Victor Ponta, ministeriatul lui Arafat a devenit oficial si in acte.

De indata, vocile care spuneau ca Raed Arafat este un apropiat al USL-ului au prins greutate. Concluzie facila in conditiile in care rolul simbolic jucat de el in caderea guvernului Boc a fost mare, iar prezenta unei personalitati atat de populare la conducerea unui minister atat de problematic a fost o centura de siguranta electorala pentru Victor Ponta. Acesta a inaugurat de altfel cateva clinici noi in noiembrie 2012, avandu-l alaturi pe Raed Arafat.

Dar Raed Arafat a mai inaugurat clinici si alaturi de oficiali ai guvernului Boc. Mai mult, a explicat public una dintre cele mai nepopulare masuri ale aceluiasi guvern PDL: inchiderea spitalelor mici. “El a fost pus in fata sa le sustina pentru ca lumea ar putea sa fie mai putin nemultumita daca le sustine el”, declara atunci liberalul Eugen Nicolaescu. „Cand ministrul te cheama si te roaga frumos sa sustii aceste proiecte, ca sunt esentiale pentru politica guvernului... Ce faci? Le sustii sau pleci”, mai explica Nicolaescu, care este proaspat numitul ministru al Sanatatii in cabinetul Ponta 2.

Raed Arafat nu doreste sa plece din pozitia de sub-secretar de stat al Ministerului Sanatatii. A petrecut deja 6 ani in acest post si cunoaste sistemul medical foarte bine. De aici poate controla nemijlocit si autoritar medicina de urgenta, obsesia sa profesionala de o viata. Competenta nu i-o contesta nimeni. Nici chiar acei critici incinsi bine de ideea ca declinul popularitatii lui Traian Basescu a fost grabit de medicul nascut in Cisiordania, desi Presedintele Romaniei a admis public ca atacul sau din ianuarie 2012 la Raed Arafat a fost o greseala. Si Traian Basescu nu-si cere prea des scuze.

„Eu nu vad intrarea in politica ca o solutie”, spunea Arafat in vara lui 2011 „ci ar putea sa devina un impediment serios la ce fac pentru ca va insemna ca ma aliez cu o singura parte”. Cum de a acceptat atunci, peste doar un an si jumatate, sa devina ministru in „cel mai cinstit guvern din istoria Romaniei”? Pentru a asigura „continuitatea” administrativa a explicat el public. Asumarea raspunderii unui minister foarte dificil intr-o perioada electorala a reprezentat insa un imens serviciu adus lui Victor Ponta.

In schimb, Raed Arafat a castigat „urechile” si increderea premierului la inceputul unei perioade esentiale: noua lege a Sanatatii (in varianta Cepoi sau intr-o alta varianta) va trece cu siguranta in 2013 printr-un Parlament fara probleme de majoritate. Si Arafat vrea sa demineze cu orice pret aceasta noua lege de posibilele bombe care ar putea arunca in aer sistemul de urgenta, asa cum il vede el.

Dar cum si-a folosit influenta in cele 11 saptamani petrecute in fruntea Ministerului? Arafat a fost ministru intr-o perioada de exceptionala gratie: orice cuvant al sau rostit in public impotriva unui partid anume in plina campanie ar fi echivalat cu un mic dezastru electoral. De aceea, timp de 11 saptamani, Arafat a fost singurul tehnocrat roman ajuns vreodata in functia de ministru care a putut beneficia de o maxima independenta politica. Scrisoarea pe care i-am adresat-o atunci, potentata de semnaturile catorva mii de oameni, ii cerea rezolvarea unor probleme punctuale. Iata ce a reusit sa faca intr-o luna:
  • Criza citostaticelor este pe cale de rezolvare. Ministerul Sanatatii a anuntat oficial ca va pune la dispozitia Unifarm un fond de 800.000 de euro care va permite achizitionarea direct de catre stat a medicamentelor oncologice care nu se gasesc in prezent. Propunerea mai trebuie aprobata de Ministerul de Finante si are nevoie de norme de aplicare, dar este primul pas concret facut de autoritati in ultimul an spre rezolvarea acestei probleme.
  • Introducerea vaccinului anti-pneumococic in Romania, tara europeana cu cea mai ridicata mortalitate infantila. Ministerul Sanatatii a cerut oficial o analiza din partea Organizatiei Mondiale a Sanatatii in privinta acestei masuri. Surse din zona medicala sustin ca acest vaccin va fi introdus in Romania pentru grupele populationale cu risc crescut de imbolnavire.
  • Plata coordonatorilor de transplant din Romania, tara in care se realizeaza cele mai putine transplanturi din Uniunea Europeana. A fost emis un ordin de ministru care asigura cadrul legal pentru plata acestor coordonatori. Deocamdata sunt numiti 5, asteptam numirea celorlalti 35 de coordonatori (cate unul pentru fiecare judet), care depinde de Agentia Nationala a Transplantului.
  • Introducerea obligatorie a cursurilor de etica si comunicare cu pacientii in facultatile de medicina din Romania. Ministerul nu a avut nicio initiativa in aceasta directie.
Dar odata alegerile incheiate, si castigate covarsitor de USL, perioada de gratie pentru Raed Arafat s-a incheiat. Cu mandatul asigurat si un an fara campanie electorala in fata, politicienii devin nepasatori la imaginea lor publica. Iar daca Arafat este un foarte bun cunoscator al sistemului medical, nu acelasi lucru se poate spune despre abilitatea lui in jocul politicii de partid.
 
Celebru pentru inflexibilitatea sa, ministrul Arafat nu ar mai avea aceeasi eficienta intr-un guvern hamesit, cam sarac dar sigur pe el. In ciuda promisiunilor bombastice, guvernul Ponta nu va mari bugetul alocat Sanatatii, care ramane unul mizerabil (cel mai mic din Europa).

Responsabilitatea pentru aceasta perseverenta criminala trebuie asumata de politicienii care iau astfel de decizii, nu de un tehnocrat-bibelou. Ramanerea in fruntea Ministerului Sanatatii ar fi avut sens pentru Arafat doar daca la Finante ar fi fost plasat unul dintre politicienii cu care are vechi legaturi.
 
Dar Eugen Nicolaescu, liberalul care l-a numit pe Arafat subsecretar de stat, revine in fruntea Ministerului Sanatatii. Acolo unde, se pare ca Raed Arafat va primi atributii extinse direct din partea primului-ministru. Ramane sa vedem exact in ce domenii.
 
In tot acest balet executat de un tehnocrat printre falcile politicienilor vedem intreaga drama a Romaniei noastre: tara in care conteaza mai putin ce stii, caci mai importanta e haita din care faci parte.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















23087 vizualizari

  • +18 (24 voturi)    
    mult succes (Miercuri, 19 decembrie 2012, 13:22)

    razvanus [utilizator]

    Raed Arafat este un foarte bun profesionist al domeniului medical si merita sa participe la guvernare. Lucrurile sa mearga bine dar nu depinde doar de el ci si de medici, asistente restul personalul medical. Dar depinde foarte mult si de interesul romanilor fata de sanatatea proprie.
    • +13 (17 voturi)    
      nu e simplu! (Miercuri, 19 decembrie 2012, 15:19)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui razvanus

      A. extrem de putini mari jucatori au ajuns antrenori capabili. Putini medici buni au gestionat bine (spital, directie sanitara, departament etc). B. A conduce autoritar e simplu pana cand ajunge sa trebuiasca sa faci compromisuri. C. a inteles ARafat ca numai banii publici nu ajung (in nicio tara)? sau de asta nu accepta sa fie ministru? D. cand ajungi sa folosesti si bani privati stilul autoritar e contraindicat.
    • +5 (9 voturi)    
      !!! (Miercuri, 19 decembrie 2012, 16:53)

      cristiian [utilizator] i-a raspuns lui razvanus

      Omul tau si a lui Voiculescu!

      Cat respect aveti voi pentru oamenii lui Voiculescu...
  • +3 (17 voturi)    
    Fraza asta: (Miercuri, 19 decembrie 2012, 13:29)

    abisala [utilizator]

    "Criza citostaticelor este pe cale de rezolvare. " spune totul... Si spitalul Marie Curie era pe cale sa-si deschida sectia de cardiochirurgie, de 2 ori pe an, uneori de 3 ori pe an, si nu s-a intamplat nici pana acum. Copiii mor in continuare. Chiar daca populatia a fost extrem de generoasa si a platit foarte multi bani pt asta. Ati uitat de scandalul vaccinului TBC pentru sugari, ati uitat de controversata mutare a licitatiilor la centru (cu plusuri si minusuri), ati uitat de inaugurarile facute cu Ponta la Tg Jiu. Sa mai spun despre el ca e independent, l-as mania pe Dumnezeu... Sa mai spun ca e profi... ce sa zic, incepe sa devina o dilema... Cat despre citostatice, astept cu interes urmarea. N-as vrea sa fiu pesimista, dar sincer, cred ca sunt 80% sanse sa nu se rezolve anul viitor, Din diverse motive.
  • +22 (30 voturi)    
    omul competent, nu fuge dupa functii... (Miercuri, 19 decembrie 2012, 13:30)

    geocrin [utilizator]

    Doar incompetentii fug dupa functi, omul competent si onest cauta sa-si faca datoria acolo unde-si desfasoara activitatea cu demnitate in folosul societati.

    Felicitari, D-lui Arafat, m-as bucura sa fie cit mai multi oameni care sa va urmeze exemplul.
  • +19 (23 voturi)    
    Tara in care.... (Miercuri, 19 decembrie 2012, 14:34)

    lili [anonim]

    Profesionistii trebuie sa faca loc politrucilor.
    Din pacate.
    Tara lui Papura Voda.....
    • +1 (3 voturi)    
      Nu chiar... (Miercuri, 19 decembrie 2012, 23:10)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Poporul lui peste(vezi participarea la alegeri)
      Politicienii lui peste(Dragnea ,Mazare??)
      Mediile lui peste(Antenele...)

      deci: Tara de pescari !!
  • +12 (22 voturi)    
    ghici (Miercuri, 19 decembrie 2012, 15:46)

    MirceaIo [utilizator]

    R.A. nu a mai ramas la sanatate pentru ca nu a mai vrut sa fie condus de sobolanul Ponta. (sau miki cum il alinta Daciana, fiica lui I. Sarbu si el parlamentar, neam mare nu? toata familia inzestrata ).
    • -11 (25 voturi)    
      TREZESTETE OMULE! (Miercuri, 19 decembrie 2012, 16:40)

      Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      A trecut campania electorala, preferatii tai au pierdut si acuma fericiti se stradesc sa inghita porcul! Asa merg lucrurile in democratie: cand uni pierd altii castiga si viceversa!
      Doctorul Raed Arafat este si in acest guvern (Ponta2), subsecretar de stat la MS, coordonatorul serviciilor de urgenta(UPU) la nivel national!
      Esti foarte "informat" despre viata privata a primului ministru, dar habar nu ai despre ce se intampla in sistemul de sanatate! Nivel de informare si limbaj de "TzATzA FROSA"!
      • -4 (18 voturi)    
        !!! (Miercuri, 19 decembrie 2012, 16:54)

        cristiian [utilizator] i-a raspuns lui Rose1

        Traiasca omul lui Voiculescu, Raed Arafat!

        Dati 1 % din taxe catre Fundatia pentru SMURD!

        Cata vrajeala si cati porci ai inghitit in ultima vreme?
        • 0 (0 voturi)    
          DACA VOICULESCU... (Joi, 20 decembrie 2012, 15:05)

          Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui cristiian

          ...ar fi avut un oarecare interes si daca doctorul Raed Arafat este "omul sau", atunci ar fi trebuit sa ramana ministru! Logic, nu?!
          Talibanii portocalii, atunci cand nu au explicatii si argumente rationale si logice, il baga pe Voiculescu la inaintare! Daca domnul Dan Voiculescu ar fi acel "fac-totum", asa cum pretind adversarii sai politici, atunci poate ca ar trebui sa-i propunem sa candideze la presedentia republicii, ca sa beneficieze toti romanii de capacitatile sale manageriale extraordinare!!! Ce parere aveti, domnule Cristian?!
      • +6 (10 voturi)    
        Cine sa se trezeasca (Miercuri, 19 decembrie 2012, 18:35)

        Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Rose1

        Trezeste-te? Te referi la tine nu?
        Faptul ca multi naivi l-au votat pe Ponta nu inseamna ca a meritat sa fie votat. Cantitatea si calitatea nu sunt acelasi lucru!
        • -1 (9 voturi)    
          APROAPE NIMENI... (Miercuri, 19 decembrie 2012, 23:11)

          Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

          ...nu l-a votat pe Ponta, nici macar votantii din Gorj! Majoritatea au votat contra lui Basescu!
          Oameni curiosi! Doreau sa vada cum va inghiti Basecu porcul ala! Restu-i vanare de vant!
          • +2 (2 voturi)    
            gogule (Joi, 20 decembrie 2012, 12:35)

            mircearh [utilizator] i-a raspuns lui Rose1

            Tocmai ai recunoscut cat de iresponsabil si ranchiunos poate fi romanul, dispus sa-si dea singur cu sapa in picior doar ca sa aiba impresia ca i-a "aratat' el lui Basescu.
            • 0 (0 voturi)    
              COBOARA... (Joi, 20 decembrie 2012, 16:12)

              Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

              PE PAMANT, sumarinule zburator! A fost o gluma intentionata, o fortare a logicii, ca sa provoc reactia talibanilor portocalii!
              Si iata dovada! Nici dumneata nu ai inteles gluma! Ponta a castigat in colegiul sau cu vreo 70%, consecinta directa fiind ca DD, contracandidatul sau, nu a "prins" un loc de deputat nici macar la redistribuire! HaHaHaHa! E amuzant, nu?!
  • +12 (14 voturi)    
    Parca a mai facut doua lucruri ! (Miercuri, 19 decembrie 2012, 15:47)

    gazania [utilizator]

    A echivalat studiile celor din occident pt ca romanii sa se poata intoarce fara tot felul de examene si organizarea licitatiilor de catre minister nu de catre spitale (peste 6 luni). Am inteles bine esenta?
  • +16 (20 voturi)    
    Un arab intr-o tara de romani.... (Miercuri, 19 decembrie 2012, 16:02)

    gabi [anonim]

    Raed Arafat a aratat ca intr-o tara de romani,este nevoie de un arab pentru a face treaba,este SINGURUL care a incercat sa faca ceva din pasiune pentru meseria care ii place,sunt medic la SMURD si stiu ce spun..Asta este Romania,asta este blestemul nostru si cu acesta vom trai mereu.!Au trecut 23 ani de la Revolutie,vi se pare cumva ca s-a schimbat ceva cu adevarat in acesta tara.?Ganditi-va,23 ani...
    • +11 (11 voturi)    
      Etnia nerelevanta (Miercuri, 19 decembrie 2012, 18:36)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui gabi

      Faptul ca d-l Arafat este arab, nu este relevant, nu etnia il face nobil, ci caracterul sau.
    • 0 (2 voturi)    
      Optimism... Optimism (Joi, 20 decembrie 2012, 8:43)

      gecos [utilizator] i-a raspuns lui gabi

      Fii optimist ... cumva se va schimba... dar nu vom puterea de a schimba aceste lucruri decat in momentul in care fiecare dintre noi va dori sa se schimbe ceva in constiintele noastre.
  • +7 (9 voturi)    
    S-A SCHIMBAT (Miercuri, 19 decembrie 2012, 16:08)

    LELIA [anonim]

    Au aparut oameni care pot dar carora nu li se permite sa faca ceea ce trebuie. Este un pas inante. Sau, ca de obicei... unul inainte... 7 inapoi. Pacat! Nu trebuie sa fii roman ca sa faci ceva pentru o tara! Trebuie sa fii OM !
  • 0 (4 voturi)    
    Încă una. (Miercuri, 19 decembrie 2012, 16:21)

    AlinL [utilizator]

    Vlad, ce s-a întîmplat cu măsura prin care se recunosc specializările medicilor din afara spațiului european?

    Nu am urmărit subiectul de aproape. Sper că nu s-a renunțat la ea.
  • +1 (5 voturi)    
    simplu (Miercuri, 19 decembrie 2012, 16:26)

    mistydo [utilizator]

    ar fi un raspuns simplu: fiindcă are idei neocomuniste.... nu e nici o ruşine să acceptam şi soluţii comunitare cu monitorizare centralizată şi bazat pe efortul voluntar a unor cadre medicale fără pretenţii materiale.... care acceptă regimul semimilitar al pompierilor...
  • +8 (10 voturi)    
    NLCI MACAR RAED ARAFAT... (Miercuri, 19 decembrie 2012, 16:28)

    Rose1 [utilizator]

    ...nu a reusit sa rezolve o problema de viata si de moarte: lipsa citostaticelor, in general, si mai ales a citostaticelor pentru copii!
    Pentru ca GUVERNUL ROMANIE si CAS-ul nu au mai comandat&achizitionat nimic, producatorii&distribuitorii nu au mai adus citostatice in Romania si astfel sectiile de oncologie si clinicile specializate au ajuns infricosatoare ghettouri ale mortii!
    Si in timp ce GUVERNUL, MINISTERUL SANATATII SI CAS-ul "cauta solutii", tot felul de ONG-uri infloresc din importul, pentru "cauze umanitare" desigur, a acelor citostatice pe care "statul social" trebuie sa le cumpere si sa le distribuie GRATUIT celor aflati in suferinta!
    Oferta inexistenta si cererea in continua crestere a produs o crestere in progresie geometrica a preturilor citostaticelor "importate" de aceste ONG-uri "lucrative"! Un flacon dintr-un anumit tip de citostatic necesar pentru o(una!) singura sedinta de chimioterapie poate sa ajunga si 8.000 roni, adica 80 milioane lei vechi!
    PONTA, NICOLAESCU, ARAFAT, aveti de rezolvat, de urgenta, o problema de viata si de moarte!!!
  • +4 (10 voturi)    
    "vocea poporului" (Miercuri, 19 decembrie 2012, 18:29)

    nem [anonim]

    pai de ce nu mai iese "poporul" in strada, ca acum un an, cand Arafat si-a dat demisia? acum a fost dat afara si " vocea poporului" nimic? nici o revolutie?
    • +4 (6 voturi)    
      RAED ARAFAT... (Miercuri, 19 decembrie 2012, 23:32)

      Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui nem

      ...nu si-a dorit sa fie ministru, pentru ca functia este una politica, iar doctorul Arafat a refuzat in mod repetat si foarte clar sa devina "om politic"! A fost sub-secretar de stat pe sectorul medicinii de urgenta(seful pe taa al UPU), a fost, temporar, timp de 11 saptamani, ministrul sanatatii, iar acum a revenit la postul, functia si situatia anterioara! Nimeni nu l-a dat afara! Dimpotriva! Chiar si locatarul de la Cotroceni, omul cu ghicitoarea, si-a dat seama ce gafa a facut in ianuarie si si-a cerut scuze! Din pacate a fost prea tarziu, raul fusese facut si acum cateva zile a fost nevoit sa inghita porcul! Vorba zicalei: "Gura face, gura trage!"
  • -2 (6 voturi)    
    Cu cine tine RA (Miercuri, 19 decembrie 2012, 22:53)

    Mihai [anonim]

    E mult mai simplu si arată de fapt egocentrismul lui R.A., decât sa se zbate sa obțină bani pentru tot sistemul sanitar, cel care trebuie sa trateze pacienti aduși de Urgență de R.A., e mai ușor sa cera bani de la MS doar pentru el si firma Deltamed din Cluj si sa cumpere ambulante, avioane si elicoptere. Ca de fapt bolnavii aduși eventual mai repede mor in spitalele nedotate si fără medici nu- l mai interesează pe R.A., el apare in combiezon coborand din avion si gata, tot romanul, ajutat de presa (inclusiv de cea care e pe statul sau de plata la Fundatia SMURD la care el este președinte si Radu Tudor si Hurezeanu vicepreședinții). Ca ministru era mai greu, nu putea spune ca nu e treaba lui, el se ocupa doar de urgență. Cu Nicolaescu, care a reușit sa fie deja cel mai longeviv ministru al sanatatii, nu sunt speranțe, dar R.A. va asigura imaginea si Nicolaescu va capitaliza, indiferent ce va face, având grija sa cumpere tot ce va cere Arafat. Așadar e o manipulare, sau prostie, sa spui ca RA nu face politica, o face pe cea a propriei imagini.
    • 0 (0 voturi)    
      SI OAMENII MARI... (Joi, 20 decembrie 2012, 14:47)

      Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      ...spun lucruri trasnite! Suferiti grav de "scenarita" si aveti nevoie de o interventie chirurgicala "de urgenta", care sa va extraga "teoria conspiratiei" si sa va readuca pacienta&serenitatea existentiala!
      Sarbatori Fericite si La Multi Ani!
  • 0 (2 voturi)    
    Ara fatman (Joi, 20 decembrie 2012, 7:59)

    Puiu [anonim]

    Am doua obiectii:
    -vaccinul care nu va rezolva problema pneumoniei; plamanii se trateaza cu hrana de calitate si la timp...
    -facultatea de medicina are o programa incarcata; ea trebuie redusa si nu incarcata; cursurile de psihologie si comunicare cu pacientii trebuie facute ulterior, in programele de master sau alte cursuri obligatorii...
  • 0 (0 voturi)    
    privatizare (Joi, 20 decembrie 2012, 13:27)

    kozmo [anonim]

    toate problemele astea cauzate de politicieni, tehnocrati, etc.. s-ar rezolva de la sine daca sanatatea s-ar privatiza... dar asta e ultimul lucru pe care dl Arafat l-ar accepta.
    personal, toata tevatura asta mi se pare ridicola, cum ca el ar vrea, dar nu poate, altii sunt baietii rai (nu ca n-ar fi), insa marea problema este la el: a avut posibilitatea sa privatizeze tot sistemul, dar s-a opus.