Cand nebunia se intalneste cu borfasii

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 20 august 2012, 19:03 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Totul arata halucinant, absurd, suprarealist. Premierul Victor Ponta forteaza nota intr-un joc pur mediatic agitand cifre fara nici o baza legala. Guvernul trimite la Curte asa numite "evaluari complexe", scoate din calcul in mod abuziv cetatenii romani cu domiciliul in strainatate si alte categorii de cetateni, cum ar fi cei cu bulentinul expirat. Daca si-ar respecta propria decizie, potrivit careia romanii in strainatate trebuie inclusi in cvorum, Curtea Constitutionala ar trebui sa arunce maine direct la cos aceste "evaluari". Judecatorii au cerut ceva dar au primit cu totul altceva.

In timpul discutiei de luni cu reporterul de la France Presse, premierul Victor Ponta a repetat impasibil enormitatile spuse in timpul interviului luat la Guvern impreuna cu Nelu Barbu. Am inteles in sfarsit ca premierul Victor Ponta poseda o tehnica nemaintalnita la oameni cu toate mintile acasa. Propune irationalul ca baza de discutie, dementa.

A accepta senin ca unu si cu unu fac cateodata unu si uneori doi sau ca pamantul poate fi cand rotund cand patrat, ca romanii din strainatate intra in cvorum in timp ce tocmai sugerezi ca trebuie scosi (altfel de ce sa trimiti cifrele astea la Curte alaturi de cei care trebuie radiati) inseamna sa instalezi oficial haosul, anarhia si arbitrariul ca forma de a conduce lumea. Mai inseamna ca singura lege valabila este ca legea poate fi oricand incalcata.

Relativizand pana la absurd legea, ratiunea, logica elementara si bunul simt, in lumea lui Ponta si Antonescu totul devine posibil. Inclusiv sa ajungi sa crezi, de pilda, in dementa ta, ca in cursa prezidentiala intri in competitie cu Departamentul de Stat. Genul asta de comportament reclama in orice tara civilizata internare rapida si tratament cu sedative. Cand patologia se manifesta la nivelul puterii lucrurile arata prost deoarece bulverseaza opinia publica rationala.

Cum te poti lupta cu  versatilitatea ametitoare a nebuniei? Tu ii spui una, el raspunde cu alta. Reporterul ii explica simplu ca legea si Curtea Constitutionala statueaza ca in listele permanente intra si cetatenii romani din strainatate, el se declara perfect de acord dar adauga in secunda doi ca trebuie eliminati din cvorum.

Nu-ti ramane decat sa abandonezi, sa fugi mancand pamantul sau sa faci in asa fel incat sa trasezi gardul in mod corect. Romania arata acum exact ca un mare spital de nebuni in care bolnavii ii conduc pe cei sanatosi iar puscariasii cer sa iasa pentru a face pe gardienii.

Ordinea fireasca a lucrurilor trebuie sa arate, sper sa fiti de acord, cu totul altfel. Ei inlauntru si tu afara, nu invers. Nastase in cantonament, nu procurorii care ancheteaza fraudele de la referendum.

Scopul liderilor USL este insa presarea Curtii din toate directiile, livrandu-i cifre inutile, inclusiv prin scoaterea rezervistilor lui Dogaru in strada, precum si confuzarea opiniei publice, nu limpezirea apelor. Victor Ponta si Crin Antonescu vor acum sa le ofere judecatorilor pretexte pentru a amana la caldendele grecesti o decizie de validare sau invalidare, daca nu cumva chiar o parte din judecatori le-au sugerat cum sa procedeze.

Tinta lor este sa tina mai departe tara intr-o criza politica prelungita pana spre toamna, cantonata intr-o discutie tot mai incalcita despre legi si reguli pe care Guvernul le incalca cu gratia elefantului turbat. In acest fel, nimeni nu mai discuta in campania pentru parlamentare despre esecul Guvernarii Ponta in plan economic, despre prabusirea leului, despre absenta masurilor anti-seceta, despre buna administrare a tarii in general. Vom alerga unii dupa cai verzi pe pereti iar ceilalti dupa Traian Basescu.
Apoi: ce s-ar face Antonescu si Ponta daca Traian Basescu ar fi eliminat complet de pe radarul politicii? Cine ar mai fi adversarul lor? Pe cine ar mai demoniza ei si scoate vinovat de tot raul abatut asupra tarisoarei? Washington-ul, Bruxelles-ul si eventual FMI-ul desigur, numai ca il prefera inca pe Traian Basescu.

Pastrand impresia ca presedintele suspendat este vinovat de haosul politic din tara, de "anchetele abuzive impotriva cetatenilor care au votat", USL isi construieste o pseudo argumentatie pentru schimbarea in forta a Procurorului General Laura Codruta Kovesi urmata de eliminarea lui Daniel Morar de la DNA. Acesta este una din tintele borfasilor din spatele loviturii de stat: preluarea controlului asupra justitiei, oprirea anchetelor, franarea proceselor care le ameninta lor, borfasilor, libertatea.

In aceasta cheie trebuie citita demisia Monei Pivniceru din magistratura si presiuinile exercitate public de premierul Victor Ponta asupra CSM somat sa ia act cat mai repede de demisia ei pentru a o putea instala la Ministerul Justitiei. Azi, maine, poimaine se consuma ultimele atacuri impotriva justitiei si Curtii Constitutionale, poate cele mai sinistre episoade din revolutia borfasilor. ​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18517 vizualizari

  • -35 (43 voturi)    
    Principiu de drept (Luni, 20 august 2012, 19:10)

    Coding [utilizator]

    Principiu de drept: Acela care impiedică realizarea unui demers legal nu poate invoca în sprijinul său nerealizarea acestuia. Pe cale de consecinţă, boicotând referendumul care-l privea, dl. Băsescu nu poate invoca în sprijinul său lipsa cvorumului.
    • +27 (29 voturi)    
      A la Ponta (Luni, 20 august 2012, 22:54)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Coding

      Cu ce a impiedicat Basescu referendul? Prin intermediul carei functii? A avut puterea sa ia urnele de vot? A dat cu flacara violeta pe la USL-isti? Eu am boicotat referendumul citind o carte.
      • +4 (4 voturi)    
        si eu am boicotat referendumul.. (Marţi, 21 august 2012, 12:30)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        ..mergand la piscina.

        Nu am mers la acel referendum pentruca nu am considerat niciunul din motivele expuse de "guvernul Ponta" si "parlamentul Zgonea & Antonescu" suficient de grav incat sa necesite suspendarea unui presedinte, chiar daca acela este Basescu ("marele tiran roman al secolului 21")..

        Frate, cand ii aud pe USListi ca Basescu e tiran, stau si ma intreb in ce masura cred astia ca le mai merge: ideea e ca in mare se cam respecta scenariul din '89 - "Tiranul" este demonizat, "luxul" in care se balaceste cu toata familia este "demascat" de fortele revolutionare, "metodele" pacifiste de preluare a puterii de catre forta politica "eliberatoare" nu pot fi aplicate pentruca "tiranul" controleaza justitia, presa, lumea intreaga, si mai ales dezinformeaza... bah, comunistii(!!), m-am saturat de minciunile voastre...!!! luati-vi-le si puneti-vi-le in locuri mai ascunse si mai intunecate decat mintile voastre si lasati-ne in pace..!!! plecati de-aici in frunte cu Ponta, Antonescu, Iliescu si Voiculescu!!!

        Atata neobrazare ca la Ponta nu am pomenit nicaieri in lumea asta: i-a pus pe rezervisti si pe pensionari sa protesteze la sediul CCR(?!?!?) si apoi sustine ca nu exista presiuni asupra CCR, nu exista presiuni asupra Justitiei, ca nu se doreste controlarea Justitiei si alte bazaconii si minciuni(cum a fost aia, cea mai mare dovada a incompetentei "guvernului Ponta": "Am organizat cel mai corect Referendum", dar de fapt nu erau actualizate deloc listele electorale permanente)... Ce sa va mai spun despre cum sunt comunistii de mincinosi: uitati-va la Ponta, Antonescu, Iliescu, Voiculescu si luati-va notite - asa se face treaba in comunism!!!
    • +22 (24 voturi)    
      Mama, ce destept esti! (Luni, 20 august 2012, 23:27)

      Dani.El [utilizator] i-a raspuns lui Coding

      Dar ... care-i demersul legal pe care Basescu il impiedica?

      Si inca ceva ... Nu sunt jurist, dar ca om de bun simt, intreb: nu este un principiu de drept sa respecti legea?

      S-a inceput prin inselarea electoratului care daduse votul unor deputati dintr-un partid si care au trecut la alt partid, ne-demisionand in prealabil din parlament. S-a votat suspendarea presedintelui pentru ca "asa au vrut muschii lor" si fara nici un motiv legal ... S-au apucat sa schimbe legile organice prin ordonante de urgenta ... S-a furat Monitorul Oficial, pozitiile de presedinte al senatului, de presedinte al camerei deputatilor, s-a numit drept avocat al poporului o sluga credincioasa si inutila noua ... Asta conform carui principiu de drept? Probabil al dreptului bolsevic de a impune vointa unei minoritati.
    • +16 (16 voturi)    
      Judecata aberanta (Marţi, 21 august 2012, 3:21)

      yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui Coding

      Aveti o judecata aberanta: in primul rind dl Basescu nu a boicotat referendumul; chiar daca ar fi vrut n-ar fi putut sa o faca din situatia in care se afla; insultati pe cei care nu s-au prezentat la vot care au decis prin propria lor vointa sa trimita astfel un semnal clar de dezaprobare; chiar credeti ca oamenii sunt incapabili sa gindeasca? ca nu vad ce jocuri oribile fac Ponta si Antonescu comandati din spate de Ion Ilici Iliescu si sprinjiniti de la Moscova? In toate tarile in care se respecta statul de drept si separarea puterilor in stat - din pacate Ponta & Antonescu au scos Romania din aceasta categorie - la orice referendum sau alegeri parlamentare, prezidentiale, locale, sau de altfel cei care absenteaza de la vot sunt asimilati cu votul negativ, nu cu boicotul
      Stimate "Coding", in definitiv, de ce mai cheltuiesc Ponta si Antonescu atitia bani publici? validarea dupa care umbla este foarte costisitoare si de la o posta se vede ca este cirpita cu ata alba; sunt dispusi sa organizeze referenumuri pina vor iesi ei, sa schimbe legile ca sa-i favorizeve pe ei, ce principiu de drept?! ei s-au instituit ca principiu de drept! sunt o catastrofa de guvernare, de fapt nici nu stiu ce este aceea guvernare - au indus haosul in tara ca forma de tranzitie la realinierea Romaniei la sfera de influenta a Moscovei - de abia asteapta sa declaseze tara atit de mult la toate capitolele incit sa fie scoasa din UE, iar ei triumfatori sa o alipeasca zonei rusesti pt ca acolo gasesc ei practici care rezoneaza cu ei - stil mafiot in care un grup de indivizi se insituie ca principiu de drept
    • +10 (10 voturi)    
      intrebare (Marţi, 21 august 2012, 7:53)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui Coding

      Poti sa imi spui si mie, te rog frumos, ce articol din Constitutia Romania a incalcat Basescu ca sa fie suspendat?

      Multumesc!

      PS: Ce a facut USL-ul se numeste lovitura de stat !
      • -6 (6 voturi)    
        UNDE NE-A ADUS BASESCU (Marţi, 21 august 2012, 11:07)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

        ARTICOLUL 47
        (1) Statul este obligat să ia măsuri de dezvoltare economică şi de protecţie socială, de natură să asigure cetăţenilor un nivel de trai decent.
        • +3 (3 voturi)    
          da, si (Marţi, 21 august 2012, 12:13)

          boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          vrei sa spui ca usl-ul cu asta s-a ocupat d e3 luni incoace? ca eu n-am vazut nimic...
    • +4 (4 voturi)    
      iar o Grebla? (Marţi, 21 august 2012, 10:32)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Coding

      iar citezi din Grebla? CCR trebuie sa ia o decizie bazata pe NUMERE. A invocat cineva ceva? Inafara de Ipo-Crin care invoca dorinta sa de a fi presedinte.
  • +19 (19 voturi)    
    Fiecare cu dementa lui (Luni, 20 august 2012, 19:15)

    nano2k [utilizator]

    Si eu am dementa de a intreba in mod repetat unde pot vedea listele pentru a fi sigur ca listele reflecta prezenta mea la vot.

    Daca tot au fost purecate si raspurecate, sunt convins ca mi se poate raspunde la aceasta intrebare.

    Sigur se poate pune la dispozitia oamenilor un serviciu online similar celui de la casa de asigurari de sanatate:
    http://www.cnas.ro/despre-noi/interfata-siui-online
    aici bagi CNP-ul si stii daca esti sau nu asigurat... similar, ar trebui sa pot sti daca am votat sau nu si daca da, la ce sectie / sectii [sic]!
    • +17 (21 voturi)    
      pai tocmai de claritate fuge USL (Luni, 20 august 2012, 23:39)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Au evitat prin toate mijloacele sa dea o singura cifra : cati cetateni cu drept de vot are Romania.
      Cum credeti ca vor da acces la informatia ce s-a intamplat cu dreptul de vot al fiecarui roman ?! Ar insemna ca USL sa nu mai fie USL.

      Excelent articol, domnule Tapalaga !
    • +14 (14 voturi)    
      Excelenta idee (Marţi, 21 august 2012, 4:00)

      yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Listele ar trebui publicate online - si eu vreau sa vad cu ce statut sunt trecut pe aceasta lista ...
  • +20 (24 voturi)    
    Aceasta-i intrebarea oameni buni: (Luni, 20 august 2012, 19:17)

    Ion B [utilizator]

    Cum te poti lupta cu versatilitatea ametitoare a nebuniei?
    Ati pus punctul pe "i" domnule Dan.

    Respectele mele sincere pentru articolele dumneavoastra.

    Ion
    • +20 (20 voturi)    
      Subscriu.... (Marţi, 21 august 2012, 0:19)

      nova [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

      In sfarsit ati definit destul de exact contextul. Iesirile lui Ponta de cand este la guvern aproape toate sunt aiuritoare. Nu stiu de ce lumea nu a realizat mai demult! Orice l-ai intreba nu-ti raspunde la intrebare - divagheaza si iese la atac la oricine. Acum calareste magistratii cu o impertinenta halucinanta. Cred ca nu i-a pus nimeni intrebarea clara in fata : "Domnule prim ministru, esti zdravan la cap". I-ati disecat discursurile (prostiile) insiruite de 10 ori pe zi. Analizati ore intregi despre coabitari, planuri de viitor cu el la conducere dar nu v-ati intrebat niciodata pana acum CE CAUTA ACEST NEBUN (cu antonescu) cu tot in fruntea tarii. Daca vreti sa realizati cu adevarat ceva mai mult decat folositor
      analizati-i temeinic fiecare iesire publica din aceeasi perspectiva in care este scris articolul. TRAGIC DAR ADEVARAT - NE CONDUC 2 NEBUNI si ar trebui sa le cerem controlul psihiatric (fara nici o gluma).
  • -26 (32 voturi)    
    Cat tupeu ai (Luni, 20 august 2012, 19:19)

    Colonel [utilizator]

    Sa ne faci borfasi! Trebuia sa veniti la vot pucistilor. Intr-o democratie nu se tine un om cu forta, impotriva vointei poporului.
    • +22 (30 voturi)    
      nimeni (Luni, 20 august 2012, 22:46)

      efz [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      nu a fost tinut cu forta, dar nu cred ca tu ai auzit de abtinerea de la vot, a treia varianta la orice alegeri. dar sa traiasca comunistii cind erai obligat sa votezi. pt. mine a fost mai simplu sa stau acasa si sa sustin presedintele. dar comunistii hoti si idioti/vezi ctrl-v ponta/ nu au auzit de asa ceva. q.e.d.
      • +15 (15 voturi)    
        Aveti dreptate (Marţi, 21 august 2012, 4:22)

        yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui efz

        Se pare ca nu au auzit de exprimarea votului prin neprezentare
    • +20 (22 voturi)    
      Care popor dl Colonel? (Luni, 20 august 2012, 23:06)

      bcorina [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      Cunoasteti care este numarul de cetateni romani cu drept de vot ? Cca 18 milioane deci 7 milioane nu reprezinta majoritatea, iar daca din acestea mai scazi vreo 2 milioane = frauda = furturi=prezenta in unele sate de 200% raman in realitate vrei 5 milioane de USL-isti. Credeti ca sunteti majoritari?De ce sa vin la vot sa aprob fraudele savarsite la suspendare?
      Prin absenta am contestat actele incheiate fraudulos ce au stat la baza referendumului.
    • +1 (13 voturi)    
      cuvantul "borfas" (Luni, 20 august 2012, 23:40)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      e doar o dulce alintarea.
    • +15 (15 voturi)    
      Tupeu (Marţi, 21 august 2012, 3:53)

      yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      Tupeu, impertinenta au cei care vorbesc ca tine ...Rasturnati lucrurile cu capul in jos, rastalmaciti realitatea; vointa poporului a fost exprimata la alegerile prezidentiale si ca rezultat dl. Basescu a fost ales presedintele Romaniei; vointa poporului a fost exprimata la referendumul din 2007 si ca urmare dl. Basescu a ramas si este presedintele Romaniei; vointa poporului a fost exprimata si la referendumul de acum, marea majoritate respectiv 11% din cei care au votat plus 53% care de voie buna si nesiliti de nimeni au hotarit sa nu se prezinte si sa trimita un semnal clar prin neprezentare ca nu sunt de acord cu lovitura de stat regizata in chip de referendum - in total 64% din cei cu drept de vot nu au fost de acord cu demiterea presedintelui si ca urmare dl Basescu este presedintele ales - si nu este tinut cu forta de o minoritate cum sustineti fraudulos - curtea Constitutionala - daca este un organism autentic al statului de drept - trebuie sa consfiinteasca acest lucru prin invalidarea referendumului de paie al lui Ponta si Antonescu ...
  • +22 (26 voturi)    
    citat (Luni, 20 august 2012, 19:21)

    prepeleac [utilizator]

    O sa-mi permit sa citez un comentariu facut la articolul cu Mona Pivniceru....cu ghilimelele de rigoare


    "Usor de anticipat
    pasul 1. Maine, CCR va prelungi interimatul lui Cacarau (prin validarea referendumului sau printr-un vot de 5 la 4)
    pasul 2. Cacarau ramane la Cotroceni.
    pasul 3. Doamna moldoveanca ii schimba pe Morar si Kovesi.
    pasul 3. Cacarau promulga cele doua schimbari.
    pasul 4. La DNA si si procuratura vor fi pusi oamnii sistemului.
    pasul 5. Noii sefi de la DNA si procuratura ii vor schimba pe toti procurorii care au avut curajul sa-si bage nasul in ciorba USLista.
    Epilog. Justitia in romanica va fi posedata, violata si batjocorita ca ultima curva a proxenetilor romani din Italia, Spania....sau pe unde se mai prectica sporturi de acestea. Marele violator, securistul Felix, isi va chema prietenii sa participe si ei la orgii cu justitia romana. Si uite asa, justitia romana, care incepuse in ultimul timp sa aiba o tinuta de razboinica, va ramane din nou in curul gol, siluita de politicienii si mafiotii de pe plaiurile mioritice. "
    • +20 (22 voturi)    
      as vrea sa nu fim atat de pesimisti. (Luni, 20 august 2012, 23:44)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui prepeleac

      Sinistrul scenariu are si el sanse sa se puna-n practica, dar ...
      Mai sunt oameni cinstiti si-n justitie si-n alte institutii ale statului.
      Mai suntem si noi.
      Mai este si UE.
      Mai sunt si alegerile din toamna.

      mai este si bunul Dumnezeu !
      • +16 (16 voturi)    
        defapt e mai rau... (Marţi, 21 august 2012, 0:32)

        Palax [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

        UE si ceilalti oameni cinstiti nu pot face nimic fara noi. Eu nu vad decat miscari sociale in strada ca solutie la aceasta problema USL-ista.
        Dumnezeu este o entitate enorm de improbabila. Trebuie sa ne bazam pe propriile forte.
        • +8 (8 voturi)    
          afara cu ei (Marţi, 21 august 2012, 8:47)

          Hrestic [utilizator] i-a raspuns lui Palax

          Cred ca singura solutie este iesirea in strada.Este tot ce ne mai poate salva.
          • +1 (1 vot)    
            Trebuie să fie ultima.. (Marţi, 21 august 2012, 18:11)

            gabbi [utilizator] i-a raspuns lui Hrestic

            G
    • -9 (9 voturi)    
      Excelent (Marţi, 21 august 2012, 9:18)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui prepeleac

      Excelent scenariu,exact asa o sa se intample,apoi sa vedem jale pe pedelaci,plangeri la haga,Berlin,dracu-lacu...
    • +1 (1 vot)    
      ai uitat sa spui... (Marţi, 21 august 2012, 12:39)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui prepeleac

      ..si batuta!!
      Justitia va fi violata, posedata, batjocorita si batuta ca ultima curva a proxenetilor din Spania, Italia..etc.
  • +20 (24 voturi)    
    Da... domnule Dan tactica usl pare clară... (Luni, 20 august 2012, 19:24)

    gabbi [utilizator]

    Bulversarea, obosirea și manipularea cetățenilor cu gândire logică...
    În plus la mine se instalează și LEHAMITEA, DEZNĂDEJDEA ȘI SATURAȚIA.
    Sunt conștientă însă și de faptul că acesta ar fi scopul lor și încerc să mă stăpânesc și să rămân activ, optimist și informat dar...
    Dacă ne mai țin mult așa, până spre toamnă, ar trebui organizată o rezistență mult mai sofisticată, pe mai multe fronturi (când se întoarce domnul Turcescu că bănuiesc că vă trebuie și dvs o perioadă de relaxare) .
    Opoziția politică oare este conștientă de pericolul acesta?
  • +18 (22 voturi)    
    Unde dai si unde crapa! (Luni, 20 august 2012, 19:31)

    Sorin111957 [utilizator]

    Ar fi interesant sa ne spuna Guvernul sau BEC-ul cati morti au votat la referendum, cati cetateni cu buletinul expirat s-au prezentat la vot si cati cetateni romani din strainatate au votat in Romania.
    Si cred ca vom avea mari surprize!
    Mai bine ne raspunde la aceste intrebari Ministerul Public.
    • +1 (1 vot)    
      eu as vrea sa stiu... (Marţi, 21 august 2012, 12:46)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Sorin111957

      .. cati din cei care nu au drept de vot (in opinia lui Ponta) i-au votata pe astia de la USL.

      Daca astia cu buletinele expirate de ani de zile, au furat pentru USL? sau mortii, sau cei 3 milioane(?!?!? de unde atatia) de romani din afara tarii (sau ce sunt ca m-a ametit Ponta), care trebuia sa-si exprime parerea/votul pe 5 sute de mii de buletine de vot...!! Cred ca de fapt Ponta ne-a dat cifrele fraudarii referendumului: 3milioane si ceva voturi furate de la romanii dinafara, 5 sute de mii si ceva voturi furate de la cei cu buletine expirate si inca cateva zeci de mii morti, fara drept de vot etc.. scazut din 7,4 milioane.. ajungem pe la 3 milioane si ceva de voturi pentru suspendarea lui Basescu :D!!!
  • +18 (20 voturi)    
    THE BEST! (Luni, 20 august 2012, 19:33)

    GUAWAR [anonim]

    Foarte simplu:Cei din DIASPORA sa ceara azil politic in MASA-si asta repede-sa vedem ce mai fac MISEII astia din USL!
    • +13 (13 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 21 august 2012, 0:39)

      [anonim] i-a raspuns lui GUAWAR

  • +13 (21 voturi)    
    Sinteti de acord cu mine .... (Luni, 20 august 2012, 19:38)

    it_s__not_news [utilizator]

    ... ca trebuie o noua revolutie la care sa curga ceva singe ?
    Apoi:
    Lustratie generala: sa se impuna ca cei care au facut politica in ult 20 de ani - de la un anumit nivel in sus (primarii de ex) sa nu mai aiba dreptul de a o face.
    Max 2 mandate per persoana de orice (primarie/deputatie/senat)
    Etc.
    • -12 (18 voturi)    
      Ai grija ce iti doresti (Luni, 20 august 2012, 22:56)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui it_s__not_news

      Ca la revolutii mare parte din sangele care curge e al poporului.

      Daca esti asa mare dornic de lupte in loc sa indemni pe altii sa verse sange pentru tine poate te bagi tu in fata.

      O iei de mana pe doamna Macovei si mergeti impreuna si va luptati!
    • 0 (0 voturi)    
      Bine-nteles, tovarase Secretar P C R !!!!! (Luni, 3 septembrie 2012, 6:29)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui it_s__not_news

      Revolutie ???? Nici-o problema !!!!!!

      Sa curga singe !! ( bine-nteles NU al tau )

      De preferinta, al altora.........
  • -8 (14 voturi)    
    interpretare.. (Luni, 20 august 2012, 19:38)

    M-power [utilizator]

    totul putea fi evitat daca la referendum se punea intrebarea potrivita. aceea este: vreti ca Traian Basescu sa ramana presedinte?

    in acest fel toti partizanii lui Basescu veneau la vot, toti nostalgicii comunismului si sustinatorii neo-comunismului de asemenea..

    acum insa, toata batalia asta se da pentru a diminua pana sub pragul de 50% participarea.. nu pot crede ca legea este intr-atat de interpretabila incat sa se scoata mase largi de romani cu drept de vot.. tot ce isi doresc acesti nemernici este sa dea suficiente date referitoare la "potentiali paria" dpdv drept de vot, curtii constitutionale, incat acestia sa poata..interpreta. in favoarea cui? vom vedea, insa toate institutiile (inclusiv CCR ) sunt atat de mult politizate incat fundamentele unei judecati corecte si de bun simt palesc in fata unor interese meschine de partid..
    • +2 (6 voturi)    
      Nebunia borfasilor (Luni, 20 august 2012, 23:09)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui M-power

      Nimic mai simplu. Asta ar fi fost rezultatul: Nu 80%, Da 20%, cvorum 47%.
    • +9 (9 voturi)    
      Vroiau sa impuste 2 iepuri cu intrebarea (Marţi, 21 august 2012, 0:50)

      nemanipulabila [utilizator] i-a raspuns lui M-power

      pe care au ales-o pt referendum ("sunteti de acord cu demiterea Presedintelui...?)
      Intr-un fel parca te intreaba daca esti de acord si cu modul de demitere a presedintelui, iar raspunsul "DA" le-ar putea da un fel de legitimitate pe care altfel (macar moral) nu o au, si ca le-ar putea acoperi manariile ilegale pe care le-au facut ca sa poata declansa "demiterea" - pentru ca, nu-i asa - cine a putut explica ce "incalcari grave al constitutiei" a facut presedintele, defapt nici celelalte motivatii din lista nu le-au putut demonstra legal prea clar. Si daca le va cere vreodata cineva asta, nu trebuiau sa fie acoperiti? Asa pot raspunde senin - uite dom'le poporul a fost de acord cu aceasta demitere...
      Deci nu uitati, ceea ce doresc ei cel mai mult este legitimitate - deci cred ca la alegerile din toamna vor fi si mai disperati ca prin absolut orice mijloace, sa aiba majoritatea!

      Dl Dan Tapalaga chiar as vrea sa va retin atentia, poate mai cercetati dvs... Eu am impresia ca se intampla ceva mult mai grav pe ascuns. Nu ma bazez decat pe intuitie dar pt. cine doreste - sa perie foarte atent toate declaratiile USL din ultimele luni (inclusiv Socaciu!) si o sa vedeti ca le scapa din greseala in frenezia speech-ului cate-o formulare foarte ciudata de gen "presedinte investit de parlament" sau altele asemanatoare, sau transpare cum se agata ei de "parlament" si atotputernicia acestuia, cum toate institutiile importante USL le vrea in subordinea parlam. si etc, pentru cine stie sa asculte va intelege.
      Repet, e doar o impresie, nu pot sa pun fix degetul pe ceva clar dar cred ca "fonfii si flecarii, gagautii si gusatii" care se cred deja stapanii acestei natii se pregatesc in secret de o republica parlamentara !! - parlament care sa aiba toata puterea si care sa voteze un presedinte/rege marioneta asa, mai mult de ochii lumii. Poate va vine sa rideti, si mie imi vine, dar eu ii vad in stare sa-si dea si legi care sa-i faca parlamentari pe viata sau asa ceva.
    • -8 (8 voturi)    
      bun simt (Marţi, 21 august 2012, 1:06)

      omcucreier [utilizator] i-a raspuns lui M-power

      Bunul simt il impingea pe base sa plece dupa referendum nu sa spuna am castigat...dar din moment ce nu avem asta...nu avem la ce sa ne mami raoprtam...o sa ne taram prin noroi multa vreme...
  • +8 (10 voturi)    
    In litera si spiritul legii (Luni, 20 august 2012, 19:41)

    dana_s [utilizator]

    In 3 august, CCR a constatat, in litera legii, ca s-au prezentat la vot 46,24 % dintre votanti.
    Mai putin de 50% + 1.
    Au fost bombardati totusi cu contestatii privind numarul total de votanti eligibili in acest caz, numar esential pentru determinarea procentului.
    Atunci, judecatorii CCR, in spiritul legii, au amanat decizia, au cerut date suplimentare, fundamentate, certe.

    Acum, in litera legii, Guvernul trimite noi cifre, evaluari, analize.
    In spiritul legii, CCR trebuie sa permita tuturor romanilaor de peste 18 ani sa-si poata exprima votul la un referendum pentru Presedinte, indiferent ca traiesc in tara sau in strainatate, sau au, sau nu, actele neexpirate. Adica, sa fie cuprinsi in listele de vot.

    Spiritul legii trebuie sa garanteze sentimentul de dreptate.
    • +1 (5 voturi)    
      LEGEA LUI 7,5 milioane (Marţi, 21 august 2012, 0:07)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui dana_s

      Inainte de 1989 erau legi, dar in decembrie, mai putin de 7,5 milioane de romani, au decis sà nu le mai respecte.
    • -6 (6 voturi)    
      draga dana... (Marţi, 21 august 2012, 1:08)

      omcucreier [utilizator] i-a raspuns lui dana_s

      dar inspiritul legii si al bunului simt nu trebuia ca base sa isi dea demisia? sa isi cheme sustinatorii la vot si nu sa le spuna sa stea acasa (sa faulteze institutia referendumului?). Cum poti sa spui ca ai castigat cand tu le spui oamenilor sa stea acasa? unde e lega si mai presus de lege...bunul simt?
      • +4 (4 voturi)    
        Draga omcucreier, (Marţi, 21 august 2012, 7:48)

        dana_s [utilizator] i-a raspuns lui omcucreier

        dar in spiritul legii (si al literei ei!) nu trebuia sa stim exact ce articol din Constitutie a incalcat base, in mod grav ?
        Oricine are dreptul sa nu participe la o actiune pe care nu o recunoaste ca fiind legitima. Acest referendum a fost fortat, prin agresarea institutiilor statului de drept. Interesul nostru, al tuturor, este sa avem un stat onest, predictibil, pe care sa putem construi in continuare. Si sa si reevaluam anterior, sa corectam etc. Cu calm si cap, fara ura, care, de obicei, orbeste. Sper.
        • -5 (5 voturi)    
          DIN CONSTITUTIE (Marţi, 21 august 2012, 11:17)

          dincannes [utilizator] i-a raspuns lui dana_s

          ARTICOLUL 47
          (1) Statul este obligat să ia măsuri de dezvoltare economică şi de protecţie socială, de natură să asigure cetăţenilor un nivel de trai decent.
      • +4 (4 voturi)    
        de ce? (Marţi, 21 august 2012, 8:53)

        Hrestic [utilizator] i-a raspuns lui omcucreier

        De ce sa-si dea presedintele ales demisia?Sunteti sigur ca au votat 7,4 milioane de romani?Eu nu!De ce nu am dreptul sa amendez comportamentul iresponsabil al unor parlamentari prin neprezentare?De ce sa certific existenta unor penali in parlament care iau decizii in numele meu?Nimeni,dar absolut nimeni nu te poate forta sa participi sau nu la niste decizii iresponsabile.Fiecare ar trebui sa judece dupa propria gandire ce este bine si ce este rau
  • -1 (5 voturi)    
    2+2=4 (Luni, 20 august 2012, 19:42)

    decocalator [utilizator]

    Da Domnule Tapalaga, exact asa este.
    Doi si cu doi fac patru pentru valori foarte mari ale lui doi!
  • +9 (11 voturi)    
    urmatoarea tinta va fi presa ostila! (Luni, 20 august 2012, 19:43)

    iulianbarlad [utilizator]

    dupa ce l-ar inlatura pe basescu,vinovatii de serviciu vor fi ziaristii care 'denatureaza adevarul',iar dl sova stie ce-a facut cu valica de la rra...sper ca maine ccr-ul sa-l mentina pe basescu,asa presa va trece pe locul doi ca inamic al usl-ui.
  • +15 (17 voturi)    
    Pana cand??? (Luni, 20 august 2012, 19:46)

    Gigi-Contra [utilizator]

    Nu credeam ca mai pot fi surprins cu ceva in actiunile USL...insa m-am inselat amarnic. Tot ce se intampla nu este grav...este demonic de-a dreptul. Dracii astia aduc haosul si dezordinea in aceasta tara.
    As vrea sa vad ca romanii nu mai accepta teatrul acesta ieftin si penibil...Ponta este de departe cel mai slab premier care l-a avut Romania din istoria ei. Victor Ciorbea poate sa fie mandru...tocmai a fost detronat :)
    A lu' Cacarau este sub sevraj...striga intr-una: "Basescu, Basescu, Basescu..." ca un disc de pick-up zgariat.
    Pana cand vom mai accepta ce se intampla la Palatul Victoria, la Palatul Cotroceni si la Palatul Antenelor???????
  • +11 (13 voturi)    
    Din pacate (Luni, 20 august 2012, 19:47)

    tigan2012 [utilizator]

    Din pacate, POPORUL ROMAN NU STIE sa dea de pamant cu toti hotii si borfasii care au condus si conduc Romania!
    Daca ar sti si mai ales daca AR FI UNITI, Romanii ar TRAI DEMN si BINE in tara LOR!
    Jos CIUMA ROSIE!
  • +11 (17 voturi)    
    Gresiti domnule Tapalaga, (Luni, 20 august 2012, 19:53)

    Copy-Paste [utilizator]

    Basescu va mai fi facut mult timp vinovat pentru tot ce se intampla rau in tara. Deci, faptul ca exista sau dispare, n-are nicio relevanta.
    L-au transformat in Emmanuel Goldstein, raul suprem, inamicul numarul 1.

    Problema nu este ca cei de la conducere sunt bolnavi mintali, ( schizofrenicul nu poate fi facut vinovat pentru boala lui), ci faptul ca sunt oameni, si nu putini, aparent normali care-i sustin si urmeaza.
  • +15 (17 voturi)    
    Ai dreptate d-le Tapalaga , asta-i NEBUN (Luni, 20 august 2012, 20:00)

    linarel [utilizator]

    cu acte . Are o limba de lemn incit enerveaza si pe cel mai calm individ .
    Am impresia ca exista ceva intelegeri de partid intre citiva judecatori ai CCR si cei din USL , de aceea pontache a defalcat cifrele in asa fel incit CCR sa aiba o portita de a-si justifica decizia de maine .

    Una spune si in sec 2 face exact pe invers .
    Apropo ministrii nu trebuie sa faca analize medicale neuro ???
  • +7 (9 voturi)    
    Ciosvarta (Luni, 20 august 2012, 20:06)

    marvio [utilizator]

    Halucinantul Ponta nu o poate duce mult in fruntea guvernului si partidului, pentru ca acest comportament de tip alba-neagra va crea mari dificultati, inclusiv partenerilor sai.

    Oricum, baronii PSD il mai tin pe pozitii pana trec puntea, dupa care il vor arunca cat colo fara nicio jena, urmat indeaproape de ciosvarta promisa.
  • +11 (11 voturi)    
    Comentariu la subiect. (Luni, 20 august 2012, 20:10)

    AnaManolea [utilizator]

    Prima mea grija: CCR are totusi "numărul persoanelor înscrise în listele electorale permanente" (citat din ultimul comunicat de presa al CCR, acea mura indesata in gura Guvernului) de la altcineva? De la Parchet, de exemplu? Intreb pentru ca daca nu le are, maine nu are cum sa ia o decizie pe baza balivernelor trimise azi de Guvern.
    Si motiv de bucurie: azi jurnalistii au reusit sa-l incurce, deci se poate. De-abia astept urmatorul interviu, in care sa-l plesniti cu bunul-simt la fundul gol. Desi cred ca nu vrea sa va mai vada vreodata.
    M-am saturat de punerile astea zilnice in scena a pieselor nescrise de Eugen Ionescu. Toate au o masura, sper ca asta se aplica si pentru reaua-vointa..
    In alta ordine de idei: Victor Ponta, demisia!
  • -16 (18 voturi)    
    ... (Luni, 20 august 2012, 20:12)

    vitan.sandu [utilizator]

    Pentru a nu stiu cata ora faci, cu nerusinare, borfasi pe cei care s-au saturat de Basescu. Sunt totusi 7,5 milioane de borfasi. Chiar atat de jos a ajuns constinta unui ziarist? Unde erai cand baconschi asigura 4 mii de voturi la paris votand un om in cinci secunde la o secrtie de votare? Atunci procurorii, pe care ii lauzi acum, aveau alta treaba? Plangeri penale au fost si stunci.
    • +17 (19 voturi)    
      tare frate (Luni, 20 august 2012, 22:34)

      unucareafost [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      pai unde vezi matale ca face borfasi 7.5 mil de oameni? de fapt nu sunt 7.5 ci mai putini de 7 milioane (mai informeaza-te despre fraude) .. iar despre acesti 7 milioane nu am nimic de bine de zis cita vreme ei acorda sprijin borfasilor si se lasa manipulati de catre acestia ..

      dar matale mirosi a postac, asa ca mai bine du-te de ne lasa ca nu avem nevoie de nemernici de astia fara scrupule ...
    • -10 (12 voturi)    
      Borfasii sunt buni (Luni, 20 august 2012, 23:01)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      atunci cand voteaza cu tine.

      Cand voteaza cu tine ei sunt "poporul", iar vointa lor este incontestabila!

      Cand voteaza impotriva ta sunt "borfasi", "lichele", "asistati", oameni manipulati si cu intelectul redus, demn de dipsretul oricarui om "normal".

      Curat democratie. Curat deonotologie. Rusine domnule Tapalaga.
      • +8 (8 voturi)    
        Deontologie pe gustul tau? (Marţi, 21 august 2012, 1:12)

        barcy [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Vezi Badea, Ciutacu si alții de teapa lor de care colcaie antenele.
        Si pe noi scutite-ne.
    • +4 (4 voturi)    
      Matematica (Luni, 20 august 2012, 23:04)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      bate-o vina
  • +14 (16 voturi)    
    Ponta e mai mult decat doctor, e artist emerit ! (Luni, 20 august 2012, 20:15)

    MenInBlack [utilizator]

    A vorbit aproape o ora fara sa zica nimic...e mai tare ca Ilici, MRU si Basescu la un loc !
    Merita un loc fruntas in Casa de nebuni pe care o definiti ca fiind Romania, Dle Tapalaga :)))
    Aduce un suflu nou conceptului de Politiciani plenar :)))
    Nu pricep cum indrazniti sa nu va placa, chiar mai mult decat Suspendatul :)))
    Ponta trebuie protejat ca avutie nationala !
  • +18 (20 voturi)    
    Gloata (Luni, 20 august 2012, 20:18)

    Daniels22026 [utilizator]

    Se pot spune mai multe adevaruri domnule Dan Tapalaga. Daca n-ar fi 7 milioane de USL-isti in tara, n-am fi ajuns in halul asta.

    Milioanele astea nu au innebunit acum. Absenta principiilor, confuziile, mahalaua, i-a caracterizat mai de mult pe acesti oameni. Nu doar acum, cu ocazia loviturii de stat.

    Asta e realitatea crunta in care traim. Nu liderii USL-isti sint marea problema, ci milioanele din spatele lor, animati de ura. Daca nu ma credeti, incercati sa explicati ceva unui simpatizant USL-ist educat, un licentiat, un profesor universitar sau un academician (incredibil, dar sint si academicieni printre ei!). Este imposibil sa-l scoti pe un USL-ist din nebunia si ura tip Antena 3. Sint cu totii nebuni. Gata sa aprobe orice in numele urii fata de presedinte.

    Gloata conduce, chiar daca avem senzatia ca liderii lor o fac. Nebunia s-a intilnit cu borfasii demult. Acum se vede mai bine, dar ciudatenia nu-i noua, si nici aparuta din senin.
    • -7 (9 voturi)    
      NU DORITI DEMOCRATIA (Luni, 20 august 2012, 22:18)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Aveti curajul sà spuneti pe fatà, cà nu e bunà democratia?
      • +7 (7 voturi)    
        Care "democratie"? (Marţi, 21 august 2012, 0:29)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        Democratia fara dragoste si respect pentru Constitutie?! ... Libertate in afara legii?! ... Stabilirea regulilor dupa vot?!

        Sinteti sigur ca puterea USL-ista e democratica? Durata mandatelor celor alesi e la mila sondajele de opinie?! Demiterea presedintelui inseamna democratie?!!

        Vom demite viitoarele parlamente cind li se termina mandatul parlamentarilor, sau cind vrem noi, cei multi, pentru ca asa vrem noi?
    • +11 (13 voturi)    
      Nu va dura mult ura asta (Luni, 20 august 2012, 22:25)

      cristinelu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Gloata asta e disperata pentru ca nu ii ajung banii.
      USL la guvernare nu va face viata mai frumoasa. Pana la prezidentialele din 2014 nu va trece criza.
    • -9 (11 voturi)    
      Acei 7 milioane de USL-isti (Luni, 20 august 2012, 23:08)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      l-au votat pe luminatul si Maretul nostru Lider la alegerile prezidentiale.

      Atunci erau oare USL-isti? Aveau principii? Erau confuzi? Existau probleme cu milioanele de oameni?

      Desigur ca nu. Atunci ei erau poporul! Poporul la care se tot intorcea Luminatul nostru Presedinte.

      Suntem un popor mult prea mic pentru un om asa de mare ca domnul Traian Basescu.
      • +7 (7 voturi)    
        Suprematia grobiana (Marţi, 21 august 2012, 0:45)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Cind l-am votat pe Basescu, nu l-am demis pe celalalt presedintele si nu am incalcat Constitutia, niciunul dintre noi.

        Daca un presedinte USL-ist ar fi fost demis neconstitutional, as fi aparat principiile democratice, indiferent cit de simpatic sau antipatic mi-ar fi fost presedintele USL-ist.

        Evident, ce-i valabil pentru mine, nu-i obligatoriu pentru ceilalti. Dar puterea Constitutiei si a legii depinde de citi credem in acestea. Jignirile pe care le aduc USL-istilor nu se datoreaza antipatiei lor fata de Basescu. Ci ignorarii Constitutiei, legii si logicii.

        Ura simpatizantilor USL-isti a distrus respectul fata de norme, ceea ce este respingator pentru orice om civilizat. De aceea reactioneaza si vestul impotriva suprematiei grobiene a majoritatii electorale romanesti.
  • -6 (8 voturi)    
    De ce? (Luni, 20 august 2012, 20:21)

    _cutare [utilizator]

    Nu inteleg de ce se tot insista pe faptul ca sunt scosi romanii din strainatate din calculul cvorumului cand chiar CCR a decis ca acea erata nu trebuie luata in considerare la luarea unei decizii. Iar, cand dvs. faceti o apreciere de legalitate, va substituiti justitiei sau, poate, chiar o influentati ca si formator de opinie... doar ca nimeni nu zbiara...
    • +5 (5 voturi)    
      Multi (Marţi, 21 august 2012, 1:29)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui _cutare

      Daca USL-istii ar fi fost seriosi, acceptau mai intii ca au pierdut referendumul.

      Cred ca lista alegatorilor actualizata de MAI putea fi corectata prin logica si proceduri simple, fara nici un fel de tam-tam. Asemenea probleme tehnice simple nici nu s-ar fi bucurat de interesul maselor, daca n-ar fi fost amplificate in mijlocul unei lovituri de stat fara cap si coada.

      USL-ul nu este insa interesat de rezolvarea problemelor tehnice simple, cu buna credinta. Pariez ca urmatoarele alegeri vor gasi Romania blocata in aceleasi discutii sterile, aducatoare de anarhie si nenorocire. Asta e USL-ul! Astia sint USL-istii! Multi.
      • -3 (3 voturi)    
        De ce? (Marţi, 21 august 2012, 8:55)

        _cutare [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        USL-isti ar fi acceptat mai ca au pierdut daca ar fi fost niste fraieri... toata lumea stie ca cei 8.5 milioane care au iesit la vot sunt mai mult decat 50% dintre alegatorii care exista cu adevarat in tara. Doar ca observ tot mai mult o urma de timiditate la USL-isti. Sa fie oare intimidati de ceva sau cineva?
        • 0 (0 voturi)    
          Nu vrei (Marţi, 21 august 2012, 12:38)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui _cutare

          Nu vrei sa observi ca noi, minoritatea, chiar credem in principii. Asta ne da putere in fata voastra.

          De ce ati pierdut acum si ati cistigat previzibil, fara probleme la locale, cu aceeasi majoritate?

          De ce va atentioneaza permanent lumea civilizata? De ce nu i-a pasat lumii civilizate cind ati cistigat alegerile locale? Iti spun ca nu-i pasa nici daca pierdeati localele.

          Gindeste. Noi chiar credem in principii. Am demonstrat ca stim sa pierdem in alegeri. Dar nu putem gira lovitura de stat, batjocura Constitutiei si acapararea justitiei. Se vede din avion ceea ce voi USL-stii pretindeti cu ura ca n-ati incalcat. De ce aveti nevoie sa incalecati justitia? Gindeste cu mintea ta. Da-le incolo de antene!
  • +7 (9 voturi)    
    Validare referendum (Luni, 20 august 2012, 20:21)

    dancovali [utilizator]

    Validarea are nevoie de 6-3.
    Invalidarea orice raport sub acesta. Adica 5-4, 4-5, 3-6, etc.
    E simplu.QED
  • +15 (17 voturi)    
    Comentariu diagnostic (Luni, 20 august 2012, 20:34)

    Kayros [utilizator]

    Excelent comentariul, aproape didactic dacă nu ar străluci prin claritatea de laser a analizei (care îl propulsează imediat n teritoriul artei).

    Din păcate, conţinutul faptelor expuse degajă măsura neputinţei noastre de a interveni în degringolada actului de guvernare dementă. Până şi Hitler era coerent în discursul său dar Ponta pare şi mai determinat.

    În termeni diagnostici, dacă-mi este permisă o completare, asta se cheamă delir prost sistematizat şi este un simptom clar de definire a psihozelor.

    Ar trebui ca Asociaţia Română de Psihiatrie să se autosesizeze şi să ceară demiterea forţată pe motive medicale a premierului pentru că, în astfel de afecţiuni, discernământul poate scădea până la abolire. Dar când mă gândesc câţi PSDişti şi liberali sunt infiltraţi în această organizaţie, la cum s-au desfăşurat alegerile sale, îmi vine să cred că scena politică e regizată de unii dintre membrii săi.
  • -14 (16 voturi)    
    DIASPORA IL SUSTINE PE BASESCU (Luni, 20 august 2012, 20:36)

    dincannes [utilizator]

    Nevotind masiv, diaspora il ajutà pentru a treia oarà pe Bàsescu. Poate din cauza asta, a golit el tara de oamenii valizi, buni de muncà!
  • -17 (21 voturi)    
    Jurnalism... (Luni, 20 august 2012, 20:36)

    OvidiuDiaconescu [utilizator]

    ...de mahala se numeste ce scrii dna, stimabile Tapalaga. N-are nimic in comun cu presa. E instigare, e propaganda politica in stare pura. Sau mai precis, nu faci campanie PDL-ului, ci anticampanie USL-ului. Daca inca mai ai pretentia ca te numesti jurnalist, ai ajuns doar un pion insignifiant, cu limba ceva mai ascutita, ce-i drept, dar cu (Sau mai bine zis fara) aceeasi precara deontologie ca agitatorii de la antene, realitatea etc. Si-ti vei merita soarta, atunci cand cititorii se vor satura de propaganda, si vor dori sa citeasca o stire... adica expunerea exacta, precisa, OBIECTIVA SI NEUTRA a unei realitati curente. Imi pare rau ca PDL promoveaza oameni ca dta sub numele de jurnalisti; faceti rusine unei profesii onorabile.
    • +8 (8 voturi)    
      De ce? De ce? De ce? (Marţi, 21 august 2012, 1:48)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

      Cred ca va doare logica. Luati de aici o problema concreta desprinsa din articol: sint USL-istii disperati sa schimbe procurorul general si seful DNA? De ce? Sper ca stiti despre cazurile puscariabililor din parlament.

      Ar trebui sa oprim anchetarea politicienilor si magistratilor corupti? De ce?
  • +9 (13 voturi)    
    Si totusi CCR (Luni, 20 august 2012, 20:40)

    old man [utilizator]

    Si totusi Curtea ar putea transa maine problema. Am mai scris ca VALIDAREA are nevoie de 6 (sase) judecatori - de partea USL-ului.

    Daca n-au decat 5 (si se pare ca n-au nici 4), atunci VALIDAREA referendumului cade la vot si se numeste INVALIDARE.

    Nu invalidarea se supune la la vot (cum tot spune Ponta si nici un jurnalist sau PDL-ist nu-i da replica), ci VALIDAREA.

    Logica negativa a prins foarte bine si nu mai putem gandi corect.

    D-le Tapalaga, de sambata dimineata tot scriu acest lucru pe bloguri, forumuri si pe facebook (chiar si pe contul Dumneavoastra), a fost bine preluat de catre multi comentatori, dar nu de formatorii de opinie.

    Cu speranta ca cititi si ca am fost inteles, va multumesc.
    • +10 (10 voturi)    
      corect (Luni, 20 august 2012, 22:17)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui old man

      corect punctat, Basescu nu are nevoie de vreo validare ci actiunea USL-ului de suspendare trebe validata altfel ce au initiat Crin & Ponta nu se materializeaza si se revine la starea initiala.
  • +28 (32 voturi)    
    De prost ce e, merge mai departe. (Luni, 20 august 2012, 20:45)

    A9 [utilizator]

    Ponta e doar prost. Si fudul.

    Mai tineti minte cand Boc isi urcase copilul si nepotul in elicopter, ce nebunie era la tv? A platit si o factura, ca sa nu mai zica nimeni nimic, dar degeaba...nu le-au tacut gurile, o saptamana.
    Acuma ce vedem la Ponta? Isi ia piranda si puradeii si-i plimba la Olimpiada...Cand a coborat din avion, ala mic, avea sapca pe cap si era salutat de toata suita de intampinare..
    Frate, nu zice nimeni nimic, esti demnitart, iti iei familia dupa tine, dar fii discret, fii simtit!!! Si mai ales, nu faci ceva pentru care-i critici pe altii.

    E de-o nesimtire iesita din comun.

    p.s.-scuze pentru cuvintele dure, dar nu-l mai suport si din nefericire, de dimineata pana seara, e la televizor, la declaratii. La guvern, cand sta?
    • +10 (12 voturi)    
      I can't stand him either, nu esti singurul (Luni, 20 august 2012, 23:39)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui A9

      De cind am citit articolul in "Nature" l-am urmarit pe derbedeu. O lichea de un tupeu extraordinar care nu intelege nimic in politica minte de ingheata apele si ne face de ris in fiecare zi. Cum poate asta sa fie prim minstru?? De ce nu iesim in strada cu miile in fiecare zi sa ii cerem demisia? Boc era de mii de ori mai bun si nu mintea. Oameni buni care mai sinteti in tara cereti demisia acestui impostor.
  • +32 (36 voturi)    
    Spitalul 9 (Luni, 20 august 2012, 20:46)

    ovidiu35 [utilizator]

    Aveti dreptate, culpul Pontanescu are urgenta nevoie de tratament psihiatric. Antena 3 provoaca dementa si trebuie inchisa urgent.Sau sa fugim cat mai departe daca hotii si /sau nebunii pun stapanire pe tara.
  • -33 (43 voturi)    
    Ți-e frică, slugă ? (Luni, 20 august 2012, 20:54)

    Mai mult de un neuron [utilizator]

    Dacă cade Băsescu te întorci acolo unde ți-e locul- la dat cu mătura prin oraș, spălat WC-uri, etc.
    • +22 (26 voturi)    
      aici ne-ai cam lovit (Luni, 20 august 2012, 21:44)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Mai mult de un neuron

      este adevarat ca Basescu ne-a luat de la matura si ne-a facut imediat doctori, ingineri, profesori. N-am avut norocul sa studiem la Moscova sau sa facem doctorate conduse de marele geniu din Carpati, Adrian Nastase.

      Eu sunt impotriva USL dar cand aveti dreptate recunosc! Matura ne paste, daca pica Basescu.
    • +8 (8 voturi)    
      Ei da ? (Luni, 20 august 2012, 22:08)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Mai mult de un neuron

      Ce o sa-l impiedice sa faca pe "EUROPA LIBERA" pentru "basistii" ce nu vor apuca sa emigreze inainte de inchiderea granitelor ?
    • +8 (10 voturi)    
      bine.. (Luni, 20 august 2012, 22:28)

      keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui Mai mult de un neuron

      ...ca o sa faca ceva, tu ce o sa faci ???
      intrebarea e retorica, in traducere pentru tine : nu necesita raspuns !
    • +5 (5 voturi)    
      slugă (Marţi, 21 august 2012, 1:23)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Mai mult de un neuron

      gidea, badea, pivniceriov, si multi, multi, alti, incheind cu tine, utimul pe lista, cu voia dumneavoastra.
      Sa precizez, sluga varanului, un rrom adevarat, smecher si bogat.
  • +20 (26 voturi)    
    Logica electorala (Luni, 20 august 2012, 20:57)

    samcluj [utilizator]

    ipoteze : in Ro exista in total 100 de cetateni, toti pe listele electorale. in diaspora exista in total 10 cetateni, necuprinsi in listele de mai sus. la alegeri se prezinta 95 de cetateni din Ro si 8 din diaspora.

    intrebare: care este procentul de participare?

    conform teoriei USL:103%
    • +12 (14 voturi)    
      raspuns oficial de la USL (Luni, 20 august 2012, 21:54)

      math [utilizator] i-a raspuns lui samcluj

      Stimate Domn, calculele Dvs sunt rauvoitoare si batjocoritaore la adresa celor 7,5 milioane de cetateni de buna credinta, care au votat (n.r. de cateva ori) pentru demiterea presedintelui care a dezbinat poporul si a adus tara la sapa de lemn (desi cea din metal e mai proasta). Daca CCR in pofida sutelor de documente prezentate va decide cu minim 12 voturi sa NU valideze referendumul, noi poate ne vom supune. Dar inca nu stim sigur, mai avem niste portite de scapare. Antonescu este un mare conducator care va aduce 8 ani de prosperitate, buna intelegere si investitii incredibile in avicultura. Matematica poate fi inselatoare daca nu este prelucrata de oameni politici de stanga, care se gandesc zi si noapte la asistatii social, pensionari si bugetari, Traiasca USL !
      • +1 (9 voturi)    
        hahahaha (Luni, 20 august 2012, 22:30)

        keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui math

        ce-a fost asta, gluma zilei ??? traiasca usl ???
        da' de ce nu *traiasca pcr in frunte cu comandantul sau suprem* ca vad ca-ti iese de
        minune !
        serios, cam cat ridicol mai incape in RO ???
    • -6 (8 voturi)    
      FARA CVORUM (Luni, 20 august 2012, 22:04)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui samcluj

      Exact din cauza asta, cvorumul este ceva stupid.
      • +12 (14 voturi)    
        Nu neaparat (Luni, 20 august 2012, 22:22)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        O suspendare e un proces ANORMAL si trebuie sa fie sustinuta macar de o majoritate a populatiei . Parca inca nu e nimic de reprosat lui Basescu in afara de faptul ca e nepopular AZI . Dupa sistemul asta Obama ar fi fost suspendat acum 2 ani acum are prima sansa la realegere .
        In caz contrar mandatul se da nu pe x ani ci doar pana cand sustinerea scade sub 50% . Parlamentul ar trebui atunci schimbat la 2 luni .
        • -9 (11 voturi)    
          BASESCU ANORMAL (Luni, 20 august 2012, 22:37)

          dincannes [utilizator] i-a raspuns lui gamma

          Dumneavoastrà ati spus...
          Noi din cauza asta, cà e ANORMAL, vrem sà scàpàm tara de el.
  • +12 (12 voturi)    
    Inalta tradare (Luni, 20 august 2012, 21:14)

    Trojan.H [utilizator]

    Si subminarea economiei nationale.
  • +9 (13 voturi)    
    Baza legala (Luni, 20 august 2012, 21:16)

    LacramioaraGeorgescu [anonim]

    Cetatenii cu actul de identitate expirat NU trebuie eliminați de pe listele electorale permanente.

    În scrisoarea către CCR, Guvernul motivează PROPUNEREA ca acești cetățeni să fie eliminați:

    "Conform art.8 alin.(2) din Legea nr. 370/2004, la lntocmirea listei electorale permanente ests obligatorie mentionarea tipului, seriei si , numarutui actului de identitate."

    Acest art. 8 alin (2) se referă însă la COPIILE de pe listele electorale permanente:

    Art. 8 alin (2) "Copiile de pe listele electorale permanente cuprind numele si prenumele alegatorului, codul numeric personal, domiciliul, tipul, seria si numarul actului de identitate, numarul sectiei de votare, precum si o rubrica destinata semnaturii alegatorului."

    În speță se aplică însă Art. 7 alin (3): "Listele electorale permanente cuprind, in ordinea numarului imobilelor in care locuiesc alegatorii, numele si prenumele, codul numeric personal, domiciliul, tipul, seria si numarul actului de identitate."

    În aparență este același lucru. Referința la Art. 8 alin (2) pare inofensivă, dar înclin să cred că suntem (manipulativ) îndepărtați de MIEZUL problemei. Dacă citim mai departe și Art. 7 alin (4): "In cazul in care listele electorale permanente nu pot fi intocmite in conformitate cu prevederile alin. (1)—(3), alegatorii pot fi inscrisi in listele electorale permanente in ordine alfabetica, cu avizul biroului electoral judetean sau biroului electoral al sectorului municipiului Bucuresti, care se comunica Autoritatii Electorale Permanente.", observăm că Legea prevede și situația în care alin (3) nu poate fi respectat.

    Deci alin (3) este regula majoritară, care nu este însă absolut obligatorie, cf alin (4).

    Coroborat cu Art. 7 alin (1): "Listele electorale permanente se intocmesc pe comune, orase si municipii, dupa caz, si cuprind TOȚI alegatorii care DOMICILIAZĂ in comuna, orasul sau municipiul pentru care ele au fost intocmite" și mai ales cu DEFINIȚIA listelor electorale permanente dată în Art. 2 alin.(1)
    • -13 (15 voturi)    
      ROMANIA FARA BASESCU (Luni, 20 august 2012, 22:07)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui LacramioaraGeorgescu

      Nu se rezolvà o problemà politicà, juridic.
      Foloseste Romaniei Bàsescu sau nu?
      • +5 (5 voturi)    
        Unde te crezi? (Marţi, 21 august 2012, 2:24)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        Cum sa demiti presedintele incalcind legea? Te crezi in Siria sau in Federatia Rusa?

        De ce nu puteti demite presedintele cu 7 milioane de voturi? Sintem noi de vina ca nu va duce capul? Nici unei majoritati europene nu i se poate intimpla ce vi s-a intimplat voua. Sinteti mahalaua Europei. Nu meritati respect, asa cum nici voi nu respectati Constitutia, principiile democratice si minoritatea.

        Revezi alegerile locale, comparativ cu lovitura de stat. De ce ati invins atit de simplu atunci si aveti problemele astea acum? Ai inteles ceva?
  • -16 (18 voturi)    
    A te face ca nu stiii.... (Luni, 20 august 2012, 21:17)

    cristian_n [utilizator]

    Daca gandesti numai si numai portocaliu poate ai dreptate.
    Daca gandesti numai si numai cu Usl poate ai dreptate.Ddar marele bordel de acum a fost declansat de un accident istoric.
    Un colloneellooo capitanoooo....etc.
    Restul e can-can.
    • +4 (8 voturi)    
      din nefericire... (Luni, 20 august 2012, 22:35)

      keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      ...nebunia asta a fost iscata in 24 Decembrie 1989 !! acolo isi au radacinile vanzarea bunurilor tarii si inceputul saracirii romanilor ! nu este vinovat doar basescu ci...altul / altii !
      de fapt noi toti sintem vinovati pentru ca am lasat sa se intample asta !
      insa acum se pune problema : il lasam pe asta sa-si termine mandatul, in conditiile in care avem alte lucruri extrem de importante pe agenda sau ii lasam pe cei doi pacalici sa-si bata joc de toata tara, pe cheltuiala noastra, evident ?
  • 0 (8 voturi)    
    cvorum parlamentare (Luni, 20 august 2012, 21:18)

    omoni [utilizator]

    ce cvorum trebuie pentru ca alegerile parlamentare sa fie valide?
  • +9 (9 voturi)    
    erata la primul comentariu (Luni, 20 august 2012, 21:22)

    decocalator [utilizator]

    Da Domnule Tapalaga, exact asa este.
    Doi si cu doi fac cinci pentru valori foarte mari ale lui doi!
  • +15 (21 voturi)    
    nebunie (Luni, 20 august 2012, 21:36)

    cotora [utilizator]

    nebunie curata, ce face usl, ponta, antonescu,voiculescu, si tot grupul infractional organizat, duce tara in haos, anarhie
    cei mentionati mai sus ar trebui sa faca un consult pshiatric si eventual urmariti penal pentru dezastrul care l-a produs
    nu pot sa ii inteleg pe fanii si talibanii usl, sa accepte asa ceva
  • -13 (15 voturi)    
    SA TRAITI BINE !!! nu CU BUN SIMT !!! (Luni, 20 august 2012, 21:59)

    vasily [utilizator]

    TOTI NISTE HOTI !!!
    Dece sa ma bat eu cu jandarmul ....???????!!!!!
    Dece economia romaneasca e condusa FMI ? Am cerut noi cetatenii de rand suportul lor ? I-am chemat noi sa ne asigure bunastarea ? Oare nu altii i-au chemat ? Pt a-si asigura propia SA TRAITI BINE !? Acum sa suporte DREPTATEA TARII !!!
    • +8 (10 voturi)    
      care tara? (Luni, 20 august 2012, 22:49)

      efz [utilizator] i-a raspuns lui vasily

      cea a hotilor-grivco/antena1? PROSTILOR-PONTA CTRL-V? acomunistilor si copiilor lor? sau a cretinilor care ii voteaza in sir iundian de fiecare data? asta nu e tara,
  • +8 (8 voturi)    
    cacialmaua cifrelor (Luni, 20 august 2012, 22:28)

    andrei florescu [utilizator]

    Politica romaneasca se face acum pe maidan, cu un limbaj de mahala si fara nici un fel de interdictie sau regula. Gramada dezorganizata, fara arbitru.Dialog de surzi intre autisti. Cifrele aruncate pe piata sunt fara noima, neverificabile si inutilizabile rational. Batausii maidanului politicii continua spalarea creierului romanului, prin inca o farsa: diversiunea cifrelor. Marea miza, in afara mortilor, iresponsabililor psihici sau penali (multi dintre ei regasindu-se printre votanti), o reprezinta romanii din strainatate.O discutie interminabila si partizana se poate face pe marginea dreptului acestora de a fi, sau nu, pe listele electorale permanente. Cu argumente juridice sau etice. Ni se vinde cifra de peste 3 milioane, fara o prea mare nuantare( adulti, copii, etc ). Sa presupunem ca cifra corespunde, macar aproximativ realitatii.Prima intrebare: cum a fost obtinuta ? Cca 450000(adulti si copii) ar avea pasaport de cetateni romani cu domiciliu in strainatate. Acestia teoretic ar fi trebuit sa fie scosi de pe listele permanente din Romania, si discutia pentru ei este daca pot fi inscrisi pe liste permanente din strainatate. Din restul de 2 milioane jumatate, nu ni se spune prea mult. Figureaza ei pr listele electorale permanente din Romania ? Din cele peste 18 miloane ? Cunoscand eficacitatea administratiei romanesti, s-a verificat prezenta lor pe listele electorale din Romania unul cate unul, stiind ca, o parte, sunt copii, deci nefigurand pe listele electorale ? O parte din romanii din strainatate sunt plecati inainte de 89; figureaza ei pe listele electorale din Romania ? Daca nu, e ilogic sa-i scazi din liste pe cei care nu figureaza pe ele. Nu ni se spune in comunicatul lui Ponta, daca, in tara, in localitatile unde s-a votat cu peste 100%, de exemplu la Colonesti Olt, primarii, de exemplu cel poreclit Bula, cati au fost declarati morti, iresponsabili sau "straini"?Cifrele aruncate pe piata mediatica doar aparent foarte precise,sunt complet inutilizabile.
  • +9 (11 voturi)    
    suspendarea B1 TV si hotnews (Luni, 20 august 2012, 22:30)

    nedumeritul [utilizator]

    prevad ca in curand postul TV B1 si site-ul hotnews vor fi suspendate deoarece ameninta securitatea si integritatea statului si reprezinta un mare pericol prezentand si comentand fapte.La fel cum Basescu a avut fapte ce au incalcat grav constitutia.Sunt atat de multe incat nu mai are rost sa dam exemple....
  • -1 (9 voturi)    
    .... (Luni, 20 august 2012, 23:03)

    tirolez [utilizator]

    chiar atat de putin inseamna sa fii membru NATO/UE? :(
    de ce tac? pun pariu si daca maine ar valida CCR referendumul tot cel mult niste comunicate in limbaj diplomatic ar emite.
  • +1 (9 voturi)    
    Ei vs Noi (Luni, 20 august 2012, 23:12)

    KostasP [utilizator]

    Ei sint dispusi sa mearga pina la capat caci nu mai au nimic de pierdut. Intrebarea este pina unde sintem Noi dispusi sa mergem. Caci in cele din urma va castiga cel care vrea mai mult acest lucru.
  • +8 (12 voturi)    
    Apel la ratiune si vigilenta (Luni, 20 august 2012, 23:30)

    solar [utilizator]

    Oameni buni!
    Astazi a vut loc o manifestare de circa 20 de persoane in fata CCR. pentru maine (azi pe ste 1 ora), Sindicatul cadrelor miliare in rezerva au anutat manifestari care sa duca la "haos in tara noastra". iata un adevarat indemn la comunism intolerant , irational si criminal!!
    Cred cu convingere in capacitatea de gandire rationala a nostra , a celor mai multi dintre noi. De aceea formulez un apel deschis si insistent sa fie barata orice cale de intimidare prin violenta a institutiilor statului, a Curtii Constitutionale din Romania in luarea unei decizii capitale pentru tara. Sa fim PREGATITI sa dam o RIPOSTA FERMA RESTAURATIEI COMUNISTE IN DESFASURARE IN ROMANIA.
    Sa ne adunam spontan si cu miile de participanti inconjurand bandele borfasilor comunisti pentru a nu le permite acte de violenta si de intimdare la adresa Curtii Constitutionale a Romaniei oriunde incearca ei sa se manifeste- in Capitala sau in orice alt oras din tara noastra.
    Este ultima batalie pe care trebuie sa o castigam pentru ceea ce am inceput la Timisoara, in Capitala si in alte zeci de orase in 1989!!
    J O S C O M U N I S M U L!!
    Asa sa ne ajute Dumnezeu .
    • -4 (4 voturi)    
      JOS COMUNISTUL BASESCU (Marţi, 21 august 2012, 0:27)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui solar

      Bine spus, eu vreau sà scap de COMUNISTUL BASESCU
    • 0 (4 voturi)    
      erai tu la timisoara? (Marţi, 21 august 2012, 1:13)

      omcucreier [utilizator] i-a raspuns lui solar

      cred ca faceai pe tine daca erai acolo...nu mai vorbi de faptele altora...nu au legatura directa cu basescu...o sa mai ocazia sa votezi, pentru asta au luptat oamenii aia...bucura-te ca o sa poti pune un nou basescu tocmai pentru ca nu mai exista comunism in romania...
  • +2 (2 voturi)    
    Nu de Basescu (Marţi, 21 august 2012, 6:11)

    Kepler [utilizator]

    trebuie sa scape Romania ci de Ponta si Antonescu, doi dintre cei mai penibili asa zisi politicieni din pacate romani, o adevarata rusine pt o tara care face parte din Europa.
  • +1 (1 vot)    
    Ultimele zbateri (Marţi, 21 august 2012, 7:46)

    haraIoan [utilizator]

    Maine, 9 oameni sunt chemati sa inceapa gloriosul harakiri al Romaniei. Evident, marii eroi se nasc din frica...asa incat mai exista o sansa de amanare a circului.
    Versiunea 1. Marea invalidare. Putin probabila si eventual doar o amanare. Marsuri, demonstratii, parlament, amanari. Lupta pana la deces. Intoarcerea lui Basescu inseamna disparitia lui Crin si o coabitare scurta pentru Ponta. Nici un cretin nu viseaza ca Basescu va pune pe Ponta sau pe cineva din USL prim ministru. Revenirea lui Basescu va inmormanta USL-ul; este vorba de supravietuirea si nu de coabitare. Daca castiga Basecu ramenem in UE si NATO. Daca nu...asta a fost. Societatea civila si romanii au stat la TV si vor trebui sa deconteze.... Parlamentul va forta demisia indiferent de decizia CCR. USL-ul este decis sa ne scoate din UE si NATO (multi au furat in euro de la UE si nu vor sa plateasca, multi sunt inca fermecati de Rusia).
    Versiunea 2. Orice ar fi Basescu pleaca. Daca CCR da o decizie de validare atunci evolutia va fi mai lenta. In caz contrar totul se va precipita. UE vrea sange si va avea, Romania isi va fi executat diaspora si nu are ajutor afara. UE intrerupe vizele de lucru, de studii si dreptul de a calatori fara viza pentru Romania. Circa 1 milion de romani si zeci de mii de studenti revin in tara. Scutul de la Deveselu se contramandeaza si NATO ne lasa....Simultan cu presiunile economice si cu iarna tara va fi in pragul exploziei sociale. Romanii au doua sanse: sa accepte (mamaliga nu explodeaza) sau sa basculeaza violent. In ultimul caz, puscaria va fi inlocuita cu plutonul de executie si furtul cu tradarea nationala.
    Daca romanii accepta, tara iese din UE si NATO ...nu se va mai intoarce pentru mult timp in acest club.
    Reactie mult prea firava a societatii civile, neimplicarea activa a intelectualitatii, lipsa de educatie politica sunt cauzele acestui potential deces anuntat cu mult inainte. Dragi romani mai este putin pana la deznodamant. Fiti mandrii de el, deoarece il meritati
  • +1 (1 vot)    
    Ţară de nebuni (Marţi, 21 august 2012, 9:35)

    omliber [utilizator]

    M-am mai simţit străin în ţara mea. Pe vremea comunismului, pe vremea mineriadelor... Am mai avut acest sentiment. Acum sentimentul este mai acut! În mod normal transferul de putere se face normal, fără convulsii. Aşa părea şi la noi... Exceptând prima parte când s-a format actuala majoritate parlamentară. Când majoritatea parlamentară se face prin trocuri, prin trădări, prin şantaje şi nu în urma unui proces electoral nu miroase a bine! Prima parte a suspendării preşedintelui s-a desfăşurat halucinant: prin încălcări ale constituţiei, prin maltratarea istituţiilor statului, prin nerespectarea legilor, prin accelerarea excesivă a unor proceduri. Intervenţia Comisiei Europene a mai ponderat elanul spre ilegalitate al guvernului. S-a organizat referendumul. S-a anunţat numărul de electori. Listele electorale nu au fost contestate de nici o parte. Perioada de contestare a listelor electorale este de 24 de ore. Nimeni nu le-a contestat. După referendum, iniţial, ambele tabere au acceptat rezultatul. Ca apoi organizatorul, adică guvernul, întreg USL-ul şi preşedintele interimar au contestat rezultatul referendumul. Au contestat, de fapt, numărul de electori pentru că nu le-a ieşit cvorumul. Şi au mai contestat neparticiparea la vot. Dar participarea sau neparticiparea la vot este la fel de democratică. De aceea sunt de acord cu domnul Tăpălagă. Trăim într-o ţară de nebuni. Nebunii sunt şi în interior şi în exterior, şi între medici şi între paznici şi în spitale şi în afara lor. De aceea este haos! Haosul este intenţionat. Derutarea, manipularea oamenilor este intenţionată. Şi mai au şi trupe de presiune în stradă. În ultimul timp reprezentanţii USL ne prezintă pe sticlă următoarea nebunie: românii cu rezidenţă în străinătate au dreptul la vot dar nu au dreptul să participe la cvorum, adică pot vota sau pot să nu voteze, cum vor, dar votul lor nu contează pentru cvorum . Deci li se încalcă drepturile.
    Irinel Petrescu
  • 0 (0 voturi)    
    Simplu ca buna ziua (Marţi, 21 august 2012, 12:01)

    Michelangelo [utilizator]

    Pe liste apareau 18 milioane de romani. Dupa mizeria din ultima perioada nu se va schimba aproape nimic. Nu vor fi scosi de acolo nici cei fara acte valabile, nici cei din strainatata, asa ca, daca vor fi, modificarile vor fi minore. Procentul de participare la vot se va schimba nesemnificativ, daca se va schimba.
    In acest context decizia CCR va fi de invalidare a referendumului cu un scor de 9-0. Se va demonstra din nou ca atunci cand problema e clara nu conteaza simpatiile politice ale judecatorilor. Din pacate insa, asta nu va stopa comentariile aberante la adresa CCR.