Cateva observatii despre o decizie cruciala amanata

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 2 august 2012, 20:39 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Decizia Curtii Constitutionale de a amana un verdict in cazul validarii sau invalidarii referendumului pana la data de 12 septembrie este aberanta, de rea credinta si ilogica, nici pe departe fireasca si normala intr-o democratie asa cum o  prezinta unii politicieni si analisti. De ce? Deoarece se bazeaza pe o simpla persupunere ca listele n-ar fi in regula. E ca si cum as interveni intr-un proces, acuzand pe cineva de crima cu simpla afirmatie ca a ingropat o mie de morti, sa zicem, pe dealurile Moldovei. Instanta nu-mi cere probe, dovezi, ceva indicii, ci dispune amanarea procesului cu 40 de zile pentru a fi rascolite dealurile in cautarea cadavrelor.

Or, justitia nu lucreaza cu prezumtii, ci cu fapte si probe. In cazul de fata, lucrurile arata si mai prost. Ministerul de interne si-a asumat in doua randuri o cifra in listele electorale: 18.292.514 de persoane, dupa care a pretins, fara sa indice vreo proba, ca nu-si poate asuma cifra. Nu stim de ce nu-si mai asuma azi domnul Ioan Rus cifra pe care a livrat-o in doua randuri ca fiind certa.

Daca ar fi existat indicii credibile, rezonabile, ca avem atat de multe persoane in plus pe listele electorale incat sa schimbe rezulatul referendumului, amanarea dispusa de Curtea Constitutionala ar fi fost ok. Dar, sa mergi pe niste prezumtii in pofida textului de lege e o rusine pentru orice judecator care se respecta.

Ce indicii avem noi in afara de presupunerea lui Crin Antonescu ca listele electorale sunt pline cu cimitire? Pe ce se bazeaza judecatorii cand il cred si dispun o cercetare? De ce nu-si asuma Directia de Evidenta a persoanelor cifra anuntata de doua ori chiar de MAI? Sigur ca Ioan Rus trebuie sa demisioneze pentru balbaiala asta, dar incoerenta sa n-ar fi trebuit sa duca la o amanare a verdictului de validare sau invalidare a referendumului. 

Daca mergem atat de usor pe mana unor simple presupuneri, nu vom mai putem tine alegeri niciodata. Va trebui sa tot actualizam liste de la o zi la alta ca nu cumva sa ne trezim cu un val de morti peste noapte. Adica, daca veneau cei de la USL cu vreo 10-15 exemple de liste cu 10% morti sau cu domiciliul (in acte, nu ca plecati) in strainatate, decizia CC se mai justifica. Dar ce facem noi? Blocam tara timp de o luna jumate (timp in care ne ducem cu totii de rapa) inghitind pe nemestecate niste presupuneri aiuritoare.

Ca sa nu mai spunem ca legea referendumului prevede o procedura expresa, cu termene procedurale de rectificare a listelor electorale, cu contestatie la primari apoi actiune la judecatorie. Asta e procedura de "reevaluare" a listelor, o procedura de urgenta, si se face inainte de votare adica, inainte de inceperea jocului, iar nu dupa. Nu s-a facut. Inseamna ca au mizat pe golurile lasate de eventualii morti morti ca sa suplineasca, in mod fraudulos, lipsa.

Si apoi, de ce a fost nevoie de 13 ore pentru a fugi de o decizie? Amanarea s-a decis cu 6 la 3. Si daca au incercat sa se pronunte si asupra validarii si invalidarii si nu s-a putut din cauza ca nu s-a atins cvorumul de doua treimi, adica 6 din 9? Daca prelungirea dezbaterilor se explica prin imposibilitatea adoptarii unei decizii pe validare sau invalidare deoarece cinci judecatori au zis intr-un fel si patru in altul? Cum e posibil sa dai un termen de 40 de zile, aruncand tara in instabilitate si haos, invocand bilete la mare si concediul?

Cat de nesimtit trebuie sa fie un politician care, acum o luna dadea ultimatum judecatorilor curtii sa se pronunte in 24 de ore cu argumentul ca tara arde iar acum, ajuns presedinte interimar, nu-i mai pasa de soarta tarii aflata in buza prapastiei, cu investitori care-si iau lumea in cap si fug cat vad cu ochii?
Si daca pe 12 septembrie, cand vin listele electorale cu noile cifre care nu vor diferi in mod evident prea mult de cele vechi, judecatorii nu vor strange 6 voturi pentru a lua o decizie? Legea nu prevede o iesire din asta? Ce se va intampla? Se va prelungi interimatul? Va fi un al doilea referendum? La cum ii stim, judecatorii Curtii vor fi fericiti sa paseze aceasta decizie Parlamentului, cu argumentul ca ei nu reusesc sa stranga cvorumul.

Iar toate acestea s-au intamplat, asa cum tot spun, din cauza presiunilor uriase la care sunt supusi judecatori Curtii Constitutionale, oricum numiti politic si cu dependente mari fata de binefacatorii care i-au trimis acolo.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23944 vizualizari

  • +8 (58 voturi)    
    Nu va mai agitati degeaba, stimate domn (Joi, 2 august 2012, 20:43)

    AliB [utilizator]

    Mai bine pastrati-va puterile pentru ce ne asteapta dupa ce CCR valideaza referendumul.
    • -57 (75 voturi)    
      'giaba (Joi, 2 august 2012, 21:20)

      floreabi [utilizator] i-a raspuns lui AliB

      Base'i expirat,"Dante" a lui mormant...
      • 0 (2 voturi)    
        Conflicte locative (Vineri, 3 august 2012, 8:28)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui floreabi

        Si eu cred ca sepepistii aia trebuiau sa-i dea cheia lui Ponta! Ce daca se muta gard in gard cu Base? Oare se temea ca sare gardu' si-i ia si ceva din casa?
        • -2 (2 voturi)    
          teama (Vineri, 3 august 2012, 8:56)

          rezis [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

          cum sa iei vila si base sa vina din cind in cind la piscina? mai bine lua vila si bloca gardul! apoi striga de 3 ori pe geamul de la baie: "15 mii de euro"! la final tragea concluzia: "adjudecat"! deci cumpara respectiva vila dupa strigare publica! probabil pretul ar fi crescut dar daca nu a mai venit nimeni....
    • -10 (20 voturi)    
      si investiti in umbrele! (Joi, 2 august 2012, 22:24)

      amycus [utilizator] i-a raspuns lui AliB

      sa va apere de ploaia de scuipati care se va abate asupra voastra.
    • +15 (17 voturi)    
      intradevar.... (Joi, 2 august 2012, 22:41)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui AliB

      ....rautatea va iesi la iveala abia dupa decizia CCR.
      Singura iesire din nebunia asta este schimbarea totala a clasei politice actuale iar aceasta se poate face la alegerile generale, votand doar independentii care nu fac si nu au facut parte din partide si nici nu au mai fost alesi vreodata.

      Indemn toti cititorii acestei postari sa isi faca curaj si sa candideze la alegerile din toamna iar daca nu reusesc sa stranga semnaturile necesare, macar sa voteze un alt independent.
      Doar asa vom putea starpi cancerul actual si spera la o viata normala.
      • +1 (1 vot)    
        dar nu Neamtu si MRU (Vineri, 3 august 2012, 12:21)

        deceneus [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        corect dar nu "independentii" care i-au tinut trena lui base: Neamtu sau MRU.
    • +14 (18 voturi)    
      orice comentariu e inutil (Joi, 2 august 2012, 22:59)

      Parzival [utilizator] i-a raspuns lui AliB

      Suntem la rubrica no comment. Ceea ce s-a intamplat e absurd, hilar, dar, mai ales NECONSTITUTIONAL. E clar ce se va intampla .. cu toata administratia locala uslamista nu exista decat un singur deznodamant. Daca mai aveam 20 de ani maine plecam din tara. Cei care mai spera sunt .... hai sa nu zic altceva.... naivi. Plecati, fugiti, oricoum suntem morti cu totii, asa stie presedintele si CCR i-a dat dreptate!
      • 0 (0 voturi)    
        Comment sters de user (Vineri, 3 august 2012, 14:10)

        Mowgli [anonim] i-a raspuns lui Parzival

        • 0 (0 voturi)    
          gresit (Vineri, 3 august 2012, 15:18)

          Parzival [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

          Imi pare rau pentru tine, CCR nu actioneaza corect - daca USL n-a fost in stare sa comunice corect cifra alegatorilor asta este problema lor. BEC a comunicat nr. de alegatori transmis de MAI - condus de USL. Apoi dupa referendum GUVERNUL a confirmat acel numar. Dupa aia, in prelungirile discutiilor CCR care, repet, nu avea la ce sa se gandeasca intrucat cifrele erau confirmate si legea-i lege, ce face MAI ? Spune ca nu-si asuma raspunderea si trimite o scrisoare cretina care in mod normal nu trebuia luata in considerare itrucat exista deja confirmarea oficiala a MAI. CCR, cu regret trebuie sa constat, nu este independenta, si deci s-a dovedit clar ca justitia in Romania NU FUNCTIONEAZA NORMAL.
    • +4 (4 voturi)    
      Este clar , il vor demite dar de ce 40 de zile ? (Vineri, 3 august 2012, 11:12)

      MariusNi [anonim] i-a raspuns lui AliB

      Nu stiu cati s-au prins dar s-a intrebat cineva de ce au cerut 40 de zile pentru verificare unor liste care oricum nu vor aduce modificari semnifictive ? De ce nu 10, 20 ? E simplu. In cazul in care referendumul e validat, presedintele e demis iar alegerile trebuie organizate in termen de 3 luni. Ori daca era demis la 1 August, ar fi insemnat ca la 1 Noiembrie sa fie alegeri prezidentiale. Dar la sfarsitul lui Noiembrie sunt alegeri parlamentare. Atunci e clar ca nu se justifica sa le mai separi, si au inventat motivatia asta cu listele pentru ca alegerile sa poata fi suprapuse. In realitate motivul va fi ca Base a incalcat constitutia prin boicotul referendumului . Ce spuneti , e o ipoteza convingatoare ? ;)
  • +13 (17 voturi)    
    ministerul de interne si'a asumat (Joi, 2 august 2012, 20:49)

    nash pandelica [utilizator]

    when you assume, you make an ass of u an' me !

    deci, cam asta a facut onor menistru' rus.
    care nu e rus, dar ar trebui sa fie dus.
    a assumat, in sensul de mai sus.

    deci, mai draga, este o a devarata cruciada pentru amanarea unei decizii cruciale.

    s'asteptam parastasul de 40 de zile al referendumului, cum a zis base, fara ingrijorari. :)

    lovitura de stat continua.
    ne vom satura de grebla, sova, chitzoiu, fistichiu, nicolaescu, etc.
    sper sa nu'l mai scoata iar pe socaci !

    circul merge inainte !
    • +5 (7 voturi)    
      Multam (Vineri, 3 august 2012, 1:52)

      Gheorghe1 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      .. Fain!
    • +2 (4 voturi)    
      ATENTIE ! (Vineri, 3 august 2012, 9:21)

      Cindrel [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Nu trebuie neglijat ca solutia, dar si directia a fost data de Iliescu, cu cateva zile inainte. Cotoroanta KGB-ista isi coordoneaza supusi de la CCR si constatam ca acestia reactioneaza conform. Tot asa cum reactioneaza si Judecatorul-Marioneta a lui Frunda.
      Asa ca, Crin-Porumbacu va putea dormi linistit la Cotroceni pana la adanci batranete, ca interimar.
  • +2 (6 voturi)    
    calcul (Joi, 2 august 2012, 20:50)

    trient [utilizator]

    deci practic e posibil sa existe voturi fictive (persoane decedate insa inca pe liste) bun primite ("s-au prezentat, au votat") - deci au contribuit + la % de prezenta; insa dupa renumararea listelor si corectie, ei sint eliminati, contribuind acum - la baza de calcul. Cum de se permite asa ceva?
  • +5 (11 voturi)    
    Corect. (Joi, 2 august 2012, 20:51)

    Alius [utilizator]

    Dar ce conteaza ce spuneti dumneavoastra? Cei de la USL fac ce vor in tara asta. Este aberant ce s-a intamplat si va avea urmari grave.

    O situatie exacta a numarului de votanti este imposibil de facut: in ficare secunda mai mor sau mai implinesc majoratul niste oameni. Asta e viata.
  • +4 (10 voturi)    
    Udmeristul tradator (Joi, 2 august 2012, 20:51)

    Berliner [utilizator]

    Udemeristul de la CCR a tradat Romania astazi.
    Se pare ca asta urmareste udmr, sa destructureze Romania. Presimt ca vor suiera niste gloante.
    • +2 (2 voturi)    
      cand trada pt voi va placea? (Vineri, 3 august 2012, 12:24)

      deceneus [utilizator] i-a raspuns lui Berliner

      pai ungurii nu au tradat Romania la ordinul lui Orban?


      ce va mai placea de UDMR cand se prostitua pt PDL! acuma e cah!
  • +2 (8 voturi)    
    Curtea are dreptul de a avea date precise (Joi, 2 august 2012, 20:56)

    Gheorghe1 [utilizator]

    Nu curtea de e vina. Legea e lege, nu poti lua decizii fara date. Au cerut datele, ministerul de interne le-a furnizat, apoi a retractat.

    Ministerul de interne e cel in cauza, care a retractat informatiile pe care le-a transmis despre listele electorale. Simplu.

    Cel mai grav lucru acum sunt presiunile asupra curtii si "uitarea" faptului ca MAI e cel care a incurcat lucrurile prin cele doua comunicate oficiale. Ministrul Rus e de fapt cel care a prelungit agonia. Asta e.
    • +3 (5 voturi)    
      Mai cititi legea (Vineri, 3 august 2012, 8:39)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe1

      Actualizarea listelor electorale trebuia sa aiba loc inainte de alegerile locale. Legea specifica foarte clar cu cat timp inainte de alegeri sau referendum se actualizeaza listele electorale.

      Ce se intampla acum ne dovedeste doar ca Romania duce lipsa acuta de persoane cu coloana vertebrala in marea majoritate a aparatului de stat.
      Nu credeam ca CCR cu toata sustinerea pe care au primit-o din Europa vor ingora cu buna stiinta legea .

      Poate ca ar trebui ca domeniul privat sa faca o greva pe durata nelimitata ca sa vada cum se descurca USL cu cei obisnuiti sa stea cu mana intinsa la pomenile de la stat si mai ales sa constientizeze importanta firmelor private din Romania si a celor care sunt angajati in aceste firme.

      Ar fi bomboana pe coliva daca macar jumatate din firme ar inchide portile pana dupa alegerile parlamentare si ar umple tara de someri, dar zau ca nu mi-ar parea rau sa vad pe unde ar scoate camasa inconstientii nostrii politicieni intr-o astfel de situatie.
      • 0 (0 voturi)    
        legea spune clar... (Vineri, 3 august 2012, 12:28)

        costache2 [utilizator] i-a raspuns lui eugenrc

        Legea spune clar cand trebuie sa ajunga proiectul de buget la Parlament. Legea spune clar ca salariile proferilor se maresc cu 50%. Legea spune clar ca, la bugetari, diferenta dintre cel mai mic si cel mai mare salariu e 1/15.
        Ce dracu', nu mai stiti pe ce lume traiti???
      • -1 (3 voturi)    
        basescu DEMISIA! (Vineri, 3 august 2012, 12:29)

        deceneus [utilizator] i-a raspuns lui eugenrc

        cateva puncte:

        1. Legea care pretinde cvorum e stramba. In toata Europa numai in Rusia si Lituania se cere prezenta de 50% la referendum.
        Iar comisia de la venetia sublinieaza explicit ca nu trebuie pusa o conditie de cvorum la referendum.

        2. iata cum ataca Basescu in 2007 aceeasi conditie de cvorum:

        http://www.youtube.com/watch?v=H1qlzY0haDM&feature=player_embedded

        Cativa ani mai tarziu se foloseste de aceasta conditie cu lasitate.

        3. CCR cat o fi ea de corupta dar tot ii e teama sa calce peste voturile a 7,5 milioane de romani
        • +1 (1 vot)    
          referendum inutil (Vineri, 3 august 2012, 14:25)

          alien_ [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

          7 milioane au votat sa il demita, dar restul de 11 milioane care au considerat ca Basescu nu trebuie demis, ca nu sunt deranjati de el suficient de mult ca sa mearga la vot sau ca referendumul a fost facut ilegal calcand in picioare principiile statului de drept sunt adevarata majoritate de care ar trebui sa tina cont CCR si sa il invalideze urgent

          CCR ar trebui sa faca asta cat mai repede, nu in 40 de zile, ca sa se termine o data cu balamucul asta...

          Pensionarii si bugetarii se plang acum ca le-a taiat Basescu pensia si salarul.. stai sa vezi cat o sa le mai valoreze banii peste 6 saptamani, la ce devalorizare o sa aibe Leul si cum o sa creasca toate preturile calculate in Euro... taierea facuta la cererea FMI de guvern pe vremea lui Basescu o sa fie mica pe langa cat o sa aibe de pierdut inutil toata lumea doar din diferenta de curs valutar cauzata de circul asta.
  • -1 (9 voturi)    
    pliiiz (Joi, 2 august 2012, 20:56)

    Mazeta [utilizator]

    Nu-l lăsați pe Băsescu să-și dea demisia, că nu o să-mi mai dea bani Voiculescu. Flacăra democrației trebuie să ardă chiar și în canal!
  • +5 (11 voturi)    
    Ce facem daca nu se inteleg la CCR (Joi, 2 august 2012, 20:57)

    FLORIO [utilizator]

    Ca observ ca si acolo au probleme de intelegere. Eu cred ca doar Europa ne mai poate ajuta acum. De ce nu conteste PDL alegerile de la locale? Avem oare un guvern neligitim? Cand protestam si noi impotriva comunistilor?
    • +3 (3 voturi)    
      Protest Piata victoriei (Vineri, 3 august 2012, 12:28)

      gabisa [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

      Noi protestam de 5 saptamani in Piata Victoriei in fiecare seara dupa 0ra 19 suntem oameni care nu avem legatua cu nici un partid vrem sa scapam de CIUMA ROSIE de toti iliciiii pontoviii antonoviii rusistiii greblistiii samd. Toti cei care doresc cu adevarat o TARA CA AFARA sunt asteptati in Piata Victoriei seara caci noi ZIUA LUCRAM si SEARA PROTESTAM noi ROMANII SMECHERI MAGHIARII IPOCRITI noi cei care nu am votat si am fost declarati morti . Veniti si demonstrati ca suntem VIIIII
  • +6 (8 voturi)    
    ganduri (Joi, 2 august 2012, 20:58)

    traiang [utilizator]

    Nu are rost sa mai discutam de toata tarasenia de la inceputuri si continuata vad la nesfarsit Cu cat trece timpul incerci sa cauti o logica cat decat pentru ca Basescu putea fi izolat la Cotroceni fara probleme si sa mai iasa 1-2 ori la Bruxelles plus puteau sa-l rascheteze de niste atributii imbracate bine avocateste Nu cumva sunt niste jocuri deasupra noastra si noi asistam ca papagalii si ne tot dam cu presupusu La cat de cinica a fost istoria cu noi nici nu ar fi de mirare !!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Miza e pe justitie! (Vineri, 3 august 2012, 8:31)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      Da, dar in septembrie se termina mandatul lui Kovesi, iar Morar ca interimar poate fi oricand inlocuit. Cum sa risti sa-l lasi pe Base la Cotroceni?
      • -2 (4 voturi)    
        miza nu e pe justitie (Vineri, 3 august 2012, 11:24)

        sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        miza nu a fost niciodata pe justitie.
        Miza e si a fost intotdeauna sfera de influenta. Se pare ca Obana ne-a dat lui Putin (chiar daca nu de tot , intr-un procent mare). Prostii din romania(in numar foarte mare) sint convinsi de televiziuni ca "ei fac schimbarea".
        Sa vedem daca in 2 ani mai facem parte din UE(nu formal, ci daca mai avem drept de vot, si primim fonduri, ca de muncitori ieftini va fi intotdeauna nevoie in vest).Vom vedea daca se mai face scutul, etc.
        Daca UE si SUA ar fi dorit, circul s-ar fi terminat la vizita FMI.Dar nu s-a terminat ci s-a accentuat, deci schimbarea de directie se face cu acceptul unanim extern.
        Asta nu scuza faptele cretinilor di tarisoara noastra.
  • +6 (10 voturi)    
    CCR .. este ca toate instantele din tara ... (Joi, 2 august 2012, 20:58)

    CD [utilizator]

    ....stie un singur lucru ! Nu leagea ,pentru ca putin ii pasa de ea , ci cum sa negocieze in baza legii si ce folaose personale sa traga din lege ! Asta este problema Romaniei si DNA ii prinde pe prea putini din magistrati si procurori,care fac negot cu legea !!!
    • +2 (4 voturi)    
      Foarte bine spus (Vineri, 3 august 2012, 8:42)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui CD

      Traim intr-o tara in care se face comert cu legea.
  • +7 (11 voturi)    
    CCR = KKrau? (Joi, 2 august 2012, 20:59)

    ovidiu35 [utilizator]

    E jale.CCR a decis ca nu decide .CCR amana.Mai bine il valida,se limpezeau apele.
    Mai bine era o decizie proasta decat lipsa de decizie.
    CCR a facut ca gaina fugarita de cosos, s-a impiedicat.
    Alea jacta est. Dl Tapalaga a avut din nou dreptate.Romania a cazut in prapastia dintre est si vest.Ticalosii aveau nevoie de luna august: sa il schimbe pe Morar de la DNA, sa isi aranjeze procesele, sa duca euro la 7 lei.Nu vor mai fi multe semnale de la UE. Toata Europa e in vacanta , in timp ce in ROmania circul continua.
    Ma tem ca nu mai este nimic de facut.Dvs ce credeti?
    Ca sa incerc o poanta, semn ca inca nu mi-am pierdut simtul umorului: Ce va hotara CCR pe 12 Septembrie 2012? Raspuns: Ca referendumul nu este un recensamant!
  • -2 (10 voturi)    
    Decizie de rea credinta si ilogica? (Joi, 2 august 2012, 21:00)

    ovidiu. [utilizator]

    Eu o vad tare logica. Ca asta inseamna o noua umilinta pentru mocofan?...cu atat mai bine.
    • +2 (2 voturi)    
      Doamne cata prostie (Vineri, 3 august 2012, 8:58)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu.

      Cum naiba poate cineva sa dea un mocofan pe o tara intreaga.

      Chiar suntem tampiti, in frunte cu Ponta , Crin si CCR.

      Nenorocim o tara intreaga doar ca sa ne razbunam pe Basescu.

      Asta e ca in bancul cu broscuta si taranu .
      Un taran mergea cu carul pe un drum si la un momentdat vede o broscuta care trecea drumul si face ce face ca sa o fereasca si sa nu o omoare cu carul.
      Broscuta cand vede asta se opreste si ii zice :
      - Tarane , pentru ca m-ai ferit iti indeplinesc trei dorinte.
      La care taranul coboara din car se duce la broscuta si zice:
      - Pe cine faci tu taran mai broscuta ...
      si o calca in picioare pana o omoara.

      Avem politicieni si CCR la acelasi grad de inteligenta ca cel al taranului nostru .

      PS. De la USL-isti ma astept deja la raspunsuri in care mi-se va spune ca de fapt taranul era inteligent fiindca stia ca nu exista broscute care indeplinesc dorinte.
      Va rog eu sa nu va osteniti , pastrati-va energia pentru ai sustine pe iubitii vostri conducatori Ponta si Crin.
      Oricum ura v-a orbit ratiunea daca chiar nu vedeti ce se intimpla in plan economic si nici nu intuiti ce va urma in momentul in care intreg aparatul de stat va fi in mana lor.
  • +3 (7 voturi)    
    Doamna de la BEC (Joi, 2 august 2012, 21:02)

    Marian C. [utilizator]

    Ministrul de interne: 18.292.514
    D-na de la BEC: 18.292.514, toata ziua de duminica, si era zambareata.
    Miercuri rezultatul final: d-na de la BEC comunica numarul alegatorilor inscrisi pe liste: 18.292.464, si era foarte suparata. Totusi: au disparut 50 ???
  • +8 (12 voturi)    
    "Cifre" (Joi, 2 august 2012, 21:03)

    Patton [utilizator]

    Domnule Tapalaga, o precizare:

    Listele "re-actualizate" nu vor fi cu mult diferite de cele utilizate la acest referendum. Motivele invocate de USL (via Antena3) sunt puerile.

    Ei marseaza pe ideea ca este imposibil ca, in conditiile in care populatia stabila este de 19 000 000, numarul cetatenilor cu drept de vot sa fie 18 000 000. Nimic mai fals. Iata justificarea:

    1) Populatia Stabila = totalitatea locuitorilor care au domiciliul STABIL in Romania (aici intra si cetatenii straini care eventual locuiesc pe termen lung in Romania; nu intra, desigur, cetatenii romani plecati in strainatate)

    2) Cetatenii cu Drept de Vot = totalitatea cetatenilor romani (din tara si DIN STRAINATATE) care au varsta de cel putin 18 ani impliniti

    ---

    Sa facem o scurta analiza:

    * Populatia Stabila (~19 mil) + Diaspora (~3 mil) = ~ 22 milioane

    ** Este rational sa consideram (conform datelor referitoare la grupele de varsta) ca ~20% din cetatenii romani sunt minori.

    Din * si ** rezulta ca Numarul Cetatenilor cu Drept de Vot ar trebui sa fie in jurul valorii de:

    22 mil - (20% din 22 mil) = 18 milioane

    O sa fim surprinsi sa vedem ca......MAI de fapt si-a facut treaba, numai ca presiunile de azi noapte asupra lui Rus i-au facut sa trimita la CCR o dezmintire a responsabilitatii......
  • +6 (10 voturi)    
    ce ati uitat sa spuneti (Joi, 2 august 2012, 21:03)

    Ruhe [utilizator]

    este ca de-acum fiecare organizator de alegeri care simte ca pierde se autosaboteaza si apoi contesta nenumarat la CCR neregulile pe care le-a facut
    • +1 (1 vot)    
      sau va boicota cu lasitate (Vineri, 3 august 2012, 12:33)

      deceneus [utilizator] i-a raspuns lui Ruhe

      Sau va indemna alegatorii sa nu se prezinte la vot si apoi va pretinde ca absentii sunt ai lui!
  • +41 (57 voturi)    
    Judecata (Joi, 2 august 2012, 21:06)

    coco04 [utilizator]

    Ion ii promite Mariei ca o ia de nevasta daca e virgina.
    Maria ii zice ca e virgina si cei doi se casatoresc.
    Cei doi fac un copil.Dupa un timp Maria se destainuie ca nu era virgina la momentul casatoriei.
    Cei 2 merg la judecator iar judecatorul le spune care e solutia: Sa anuleze copilul.
    • +14 (24 voturi)    
      hm (Joi, 2 august 2012, 21:59)

      grigoras gherase [anonim] i-a raspuns lui coco04

      coco esti mare!Vazand ca 4 sfertodocti ti-au dat 4 negative, m-am hotarat sa nu mai comentez nimic!Atat de idioti, ca nu au reusit sa inteleaga o gluma exceptionala si foarte simpla!Ce sa mai comentezi cu asemenea capete tuguiate?Doar sa le dai ocazia sa te injure!Numai cand citesti postarea lui floreabi si te-ai lamurit!Mare-i gradina Domnului si plina de idioti!
    • 0 (0 voturi)    
      Ce se naste din minciuna (Vineri, 3 august 2012, 11:12)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui coco04

      are acelasi drept la existenta ca ce se naste din adevar. Omul face alegerea ce foloseste pentru a-si atinge scopul.
  • +25 (33 voturi)    
    intrebare (Joi, 2 august 2012, 21:07)

    Dani80 [utilizator]

    De ce nu se mai aude nimic de la verificarile listelor suplimentare?
    acum MAI-ul politizat va scoate din listele electorale cateva milioane de oameni - care peste ani ii vor reintroduce fara repercusiuni pestru USL.
    acum e momentul ca PDL sa verifice la sange listele si sa iasa sa trimita rezultatele la procuratura
    • +15 (19 voturi)    
      Sa invatam (Joi, 2 august 2012, 22:12)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Dani80

      Acum e momentul tacticii "Ion Iliescu": asteapta pe malul riului cadavrul plutind al adversarului. E bine sa invatam de la adversarii nostri.
  • +36 (44 voturi)    
    Dusmanii tarii (Joi, 2 august 2012, 21:08)

    Cel [anonim]

    Toate aceste actiuni si decizii ce au la baza actiuni ala USL duca la o probusire a economiei nationale, plecare investitorilor, cei ce doreau sa vina sunt speriati si au renuntat, scaderea puterea de cumparare a populatiei, cresterea costului cu dobanzi, scaderea veniturilor statului.

    Eu pot sa trag o singura concluzie USL este cel mai mare dusman al Romaniei, si ar trebui tratat ca atare.

    Sunt ingrozit de ce ne astepta, probabil cresteri de impozite, taxe pentru a se acoperi gaurile facute de actuala majoritate.

    Si care este motivul? Doar sa il scape pe cel mai faimos securist al tarii de PUSCARIE

    Noi toti platim taxe si rate uriase pentru ca sa ii fie bine lui Felix

    Nu este un avocat priceput pe aici pe forum sa facem un proces prin care sa cerem daune celor ce au declansat procedura de suspenadare deoarece neau generat pierderi uriase, atat noua personal cat si statului Roman.?

    Ce este de facut in acest caz.

    Acesti judecatori sunt niste lasi, unii din ei sunt chiar dusmani ai natiunii
  • -29 (43 voturi)    
    Cifre realiste (Joi, 2 august 2012, 21:09)

    valeo [utilizator]

    Populatia reala Romaniei, cu cei plecati in strainatate avand cetatenie pastrata, este de cca. 19,3 milioane.Din acestia, cam 15,5 milioane au drept de vot, deci 50% sunt cca. 7,75 milioane. Vom vedea!
    • +16 (20 voturi)    
      De unde ştii? (Joi, 2 august 2012, 22:09)

      Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui valeo

      Aşa putem presupune orice ne trece prin minte.Până la urmă situaţia cea mai apropiată de realitate, tot de la evidenţa populaţiei poate să vină pentru că este realizată în timp real şi se modifică de la zi la zi.
    • +7 (11 voturi)    
      Se joaca (Joi, 2 august 2012, 22:20)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui valeo

      18 milioane au fost la alegerile locale. La referendum se adauga si cetatenii romani din Basarabia. Dupa corectare, numarul total de alegatori va creste cu siguranta.

      USL-ul tocmai s-a bagat in cel mai mare rahat, neprovocat. Nu vor mai putea da nici inainte, nici inapoi. Tot ceea ce trebuie sa faca PDL-ul si Traian Basescu e sa taca, sa nu actioneze. Adica exact ceea ce n-a facut USL-ul dupa ce a cistigat alegerile locale. Daca se abtineau de la lovitura de stat, cistigau zdrobitor si alegerile parlamentare. Acum nu se mai stie. Se joaca. Iar Traian Basescu creste lent in sondaje pe masura ce economia mondiala scade.
    • +7 (11 voturi)    
      de fiecare data (Joi, 2 august 2012, 23:54)

      math [utilizator] i-a raspuns lui valeo

      ...cand se discuta ceva concret voi anuntati lucruri false. Nu stiu daca o faceti intentionat sau nu. Adica poti spune ca 2x2=7 pentru ca nu stii aritmetica sau pentru ca vrei sa inseli pe cineva.

      Populatia Romaniei e una. Romanii cu drept de vot reprezinta altceva. Daca eu sunt plecat si stabilit de 10 ani in Canada nu fac parte din populatia Romaniei. Dar sunt inca cetatean roman si am drept de vot.

      ce face acum USL nu stiu daca e lovitura de stat, dar este o mare ticalosie de la cap la coada. Acum vezi Doamne, mingea e la Basescu, numai el poate opri scandalul prin demisie. Adica isi da demisia si ne linistim toti, Euro se face 3.6 pensiile se dubleaza, investitorii vin cu miile, reincepe Cenaclul Flacara, economia duduie...

      Cate mii de ore de Gadea trebuie sa ai in creier ca sa crezi asta?
      • +2 (4 voturi)    
        Si crezi ca nu-ti anuleaza.. (Vineri, 3 august 2012, 8:35)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui math

        .. dreptul de vot daca vor muschii lor? Nu l-ai auzit pe liderul USL de la Sibiu? Nemtii care n-au votat la doua scrutine vii sau morti sunt scosi din liste! I-a cazut si lui Johannis falca, caci de abia acum cred ca a inteles cu cine are de-a face!
    • +2 (6 voturi)    
      parastasul referendumului (Vineri, 3 august 2012, 0:44)

      caroq [utilizator] i-a raspuns lui valeo

      la toata tarisenia asta politica, imi pare rau ca nu ma aflu in caraibe, savurind o tequilla, un trabuc, pe post de bancuri cu BULA sa lecturez deciziile CCR si sa vrajesc un apus de soare etc., insa e taman aiurea, dreg busuiocul mioritc ca leul sa nu iasa din cuvantul dresorului :P,

      hai pa cu numaratoarea ta :))
  • +25 (37 voturi)    
    A avut si Cacarau impostorul (Joi, 2 august 2012, 21:09)

    Mita Beciuklista [utilizator]

    o data dreptate: CCR e o rusine si s-a facut de cacarau.
  • +41 (45 voturi)    
    Cine garantează verificarea listelor electorale? (Joi, 2 august 2012, 21:11)

    ro. [utilizator]

    MAI-ul lui Rus?
    Păi, el tocmai şi-a declarat incapacitatea de a garanta veridicitatea listelor!
  • +25 (39 voturi)    
    Domiciliul cu acte in strainatate?! (Joi, 2 august 2012, 21:12)

    Ana Conda [utilizator]

    Dle Tapalaga, nu-mi vine sa cred! Faceti aceeasi eroare ca si Directia de Evidenta Populatiei! Pai dreptul de vot si calitatea de elector nu sunt conditionate de rezidenta pe teritoriul Romaniei! Sunt conditionate de cetatenia romana, varsta legale, si deplinatatea drepturilor electorale. Daca ai acest trei, poti sa locuiesti si pe Luna! Altfel cum ramane cu cei peste un milion de cetateni romani cu drept de vot din Rep Moldova, care nu au mai locuit cu acte pe teritoriul Romaniei din 1940? Ei nu sunt votanti? Va rog din suflet sa rectificati, atata timp cat SI NOI vom perpetua aceasta confuzie, nu facem decat sa ajutam la fraudarea listelor.
    • +1 (3 voturi)    
      Sa-i spui si lui Crin! (Vineri, 3 august 2012, 8:38)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Ana Conda

      Pentru el daca nu ai votat cum ai cerut esti mort! cred ca nu l-ai ascultat in ultima vreme: emite in fiecare seara de la pupitrul instalat permanent la Cotroceni. Daca ati crezut ca Ceausescu vorbea mult si plictisitor, asteptati sa-l vedeti-auziti pe Crin.
      • +1 (1 vot)    
        crin si pupitru (Vineri, 3 august 2012, 12:37)

        gabisa [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        daca in final acest crin urat mirositor pleaca de la cotroceni v a pleca cu tot cu pupitru caci s a lipit de el asa de tare
  • +28 (38 voturi)    
    E de rău, a rămas Căcărău! (Joi, 2 august 2012, 21:14)

    sofox [utilizator]

    Fiindcă tot suntem o ţară mioritică, se vede treaba că
    va începe răvăşitul românilor: pe câţi i-a mâncat lupul, câţi s-au pierdut de turmă, câţi au fost fripţi de ciobaniii uselişti etc. Stăpâne, stăpâne, mai cheamă şi-un câne!
  • +35 (43 voturi)    
    Câteva întrebări: (Joi, 2 august 2012, 21:15)

    333 [utilizator]

    Dacă la referendum ar fi participat 56% şi nu 46%, s-ar mai fi plâns cineva de liste? Nu. Ar fi cerut CCR să valideze în 24 de ore Referendumul şi să-l demită pe Băsescu.

    Şi de ce nu se vorbeşte despre verificarea listelor de votare? Cu frauda, cum e? Aia nu contează? De ce nu a ceut CCR-ul măcar să se verifice că nu au votat şi morţii/plecaţii în străinătate în Mehedinţi/ Teleorman/ Vrancea, dacă tot e vorba să fim mai catolici decât Papa?

    Cum se poate că guvernul nu îşi dă demisia?

    Ah, am uitat, trăim în Absurdistan, unde nebunii au pus mâna pe ospiciu...
  • -24 (42 voturi)    
    neinspirata comparatie; fara cvorum in afara tarii (Joi, 2 august 2012, 21:16)

    lucian11 [utilizator]

    amanarea s-a facut pentru ca mai multe institutii ale statului au trimis curtii date contradictorii referitor la numarul de romani cu drept de vot.
    informatii infinit mai relevante decat ce ar spune un tapalaga neintrebat in timpul unui proces cu criminali in serie.

    pana la 12 septembrie (nu august cum scrieti in articol) ar trebui ca toate institutiile sa se puna de acord in privinta unui singur numar de votanti.

    eu as scoate romanii din afara granitelor tarii din cvorum, nu de pe liste.
    este absurd sa pretinzi cvorum de 50% si de la milioanele de romani aflati in afara tarii, romani care ar fi trebuit sa ajunga din cine stie ce colturi ale lumii la una din cele 300 de sectii de votare aflate in ambasade.

    un cvorum pentru cei care trebuie doar sa mearga pana la colt sa voteze este ok pana la urma, dar acelasi cvorum pentru romanii care trebuie sa parcurga sute de km ca sa voteze este absurd.
    • +25 (35 voturi)    
      Auzi tu (Joi, 2 august 2012, 22:05)

      spysoby [utilizator] i-a raspuns lui lucian11

      Mars de aici, auzi tu sa ma stergi dupa lista de iubiti ai mamei tale.Am aceleasi drepturi ca si tine.Sunt sacrosante (daca intelegi termenul).Calitatea mea de cetatea roman nu-mi o poate lua nimeni.Doar eu pot renunta la ea de buna voie.Asa ca exista peste orice vointa a unui ministru de interne;presedinte nauc;partid si parlament;CCR sau antene.Si chiar peste vointa unor concetateni cu creirele spalate fie ei si 8 milioane.
      • +1 (9 voturi)    
        n-ai inteles nimic. stai jos. mai explic o data (Joi, 2 august 2012, 22:29)

        lucian11 [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

        calmeaza-te.

        mai incerc o explicatie cu toate ca s-ar putea sa fie din nou in zadar.

        voturile da/nu sa fie contorizate si in tara si in afara tarii.
        prezenta/cvorumul sa se faca doar in tara unde oricine are sectia de votare in apropiere.

        ti se pare normal sa pretinzi prezenta de 50% romanilor din afara, cand unii dintre ei ar trebui sa parcurga sute de km pana la cea mai apropiata sectie?
        • +1 (5 voturi)    
          Dati-mi voie.. (Vineri, 3 august 2012, 2:32)

          Gheorghe1 [utilizator] i-a raspuns lui lucian11

          Lucian, dar daca sunt si in strainatate romani care stau aproape de urne? Acelora ce le faci? Si daca sunt multi?

          Sau decretezi ca daca stai pana la 5 km de urne intri in cvorum, altfel nu? Hm?
        • +1 (3 voturi)    
          De ce a mai pus Marga (Vineri, 3 august 2012, 8:42)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui lucian11

          ... nu stiu cate de mii de sectii in strainatate daca nu-i astepta pe romani sa voteze? De ce s-a opus USL la votul prin corespondenta, care putea elimina dificultatea de deplasare?
          Adica ii iubim cand trimit bani in tara sa salveze bugetul, dar n-avem nevoie de ei la vot; logica socialista...
    • +10 (20 voturi)    
      Logica ta... (Joi, 2 august 2012, 22:29)

      FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui lucian11

      e buna de targuiala la piata, dar nu intr-un stat civilizat, unde fiecare cetatean cu drept de vot conteaza.

      Din pacate, acum stam si debitam pareri referitor la efectele unei actiuni, actiune care in sine a fost gresita.
      Tot acest referendum nu trebuia sa existe.

      Romania trebuia sa mearga linistit inainte pana la urmatoarele alegeri parlamentare, prezidentiale si asa mai departe. Insa dorinta de putere nu-i mai stavileste pe unii.
      • +2 (6 voturi)    
        Nu cred ca dorinta de putere.. (Joi, 2 august 2012, 23:08)

        Gheorghe1 [utilizator] i-a raspuns lui FaraCoruptie

        Cred ca puscaria. Odata ce au ajuns acolo, nu pot astepta. Nu au timp. Timpul lucreaza contra lor.

        De aici a pornit totul. De la puscariasi / puscariabili. Odata ce au ajuns acolo, a fost scris pe zid ca va urma un prapad.
    • +3 (5 voturi)    
      Pai.. (Joi, 2 august 2012, 22:40)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui lucian11

      ...sa legalizeze si sa puna in practica votul prin corespondenta, ca tot s-au opus atat in ceea ce priveste acest vot.
    • 0 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 august 2012, 23:37)

      [anonim] i-a raspuns lui lucian11

    • 0 (4 voturi)    
      trezeste-te si treci la inviorare (Vineri, 3 august 2012, 0:16)

      math [utilizator] i-a raspuns lui lucian11

      dupa vreo 40 de gioane citeste asta:

      cum pot "niste date contradictorii" sa arate "informatii infinit mai relevante"? Eu inteleg ca primiti bani, dar mai nou cred ca va dau si ceva ierburi.
  • +34 (44 voturi)    
    in sfarsit au rupt cuiul (Joi, 2 august 2012, 21:19)

    mihai_vart [utilizator]

    Cred ca e atat de evident si de enervant pentru partenerii nostri europeni incat ar trebui sa dea un exemplu cu noi oricui i-ar mai trece prin cap sa faca asemenea debandada in ograda europeana.
    Orice echipa elimina in cele din urma coechipierul mincinos si hot.

    Urmatorul pas: Rescrierea istorie... Guvernul Ponta cel mai cinstit guvern, Crin Antonescu cel mai iubit presedinte.

    Cred ca avem ocazia sa asistam in direct la un eveniment care se va dizolva in istorie lasandu-i pe stranepotii nostri cu intrebarea: "Cu ce am gresit asa de grav incat suntem priviti cu atata dispret de lumea civilizata?"
  • +11 (15 voturi)    
    Corectare (Joi, 2 august 2012, 21:20)

    comedie_dramatica [utilizator]

    in introducere:
    [..] referendumului pana la data de 12 august este aberanta, [..]
    Vroiai sa zici septembrie.
  • +23 (31 voturi)    
    poker politic (Joi, 2 august 2012, 21:21)

    crispolux [utilizator]

    scenariul este simplu :
    1. s-a gindit economic, daca referendumul este admis, atunci au cuplat alegerile, trei luni din 12 septembrie, se pupa cu parlamentarele
    2. ajuta economia sa supravietuiasca,si exportatorii,ca de, pina atunci euro zburda in voie
    3. nu au ce demonstra, orce greseala in liste este ilegal si atunci cineva raspunde penal, ma tem ca sunt cam multi
    4. citez Toni grebla : "CCR a dat un semnal politic", este la fel de echidistanta ca presedintele interimar.
  • +33 (39 voturi)    
    40 de zile... (Joi, 2 august 2012, 21:22)

    333 [utilizator]

    Dacă ar fi votat 56% şi nu 46% la referendum, ar fi acceptat PSD-PNL-Voiculescu să aştepte PATRUZECI de ZILE până să se pronunţe Curtea Constituţională asupra validităţii referendumului?

    Că ei oricum erau cu 24 de ore...?
  • -24 (42 voturi)    
    Decizia CCR - democratic corecta. (Joi, 2 august 2012, 21:26)

    The Knight [utilizator]

    Nu inteleg de ce atata zarva? CCR a decis ca trebuie verificate listele cu votanti, pentru a lua decizia corecta inspre binele acestui popor. Care-i problema, domnule Tapalaga? Acum boicotam si CCR? P.S. La B1 ati facut o mare greseala gramaticala, spunand BOLNAVI PSIHICI si chiar repetand aceasta eroare. Corect se spune BOLNAVI PSIHIC. Inainte sa criticam, trebuie sa fim noi perfecti. Hai sa fim rationali, ori ne mentinem doar la stadiul de marionete politice. Cu respect.
    • +28 (38 voturi)    
      tot democratic (Joi, 2 august 2012, 21:36)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui The Knight

      daca printre listele de morti gasim ca au votat la referendum o sa ceri demisia celor doi pacalici ai natiunii?
      daca se repeta referendumul. se repeta si alegerile locale pt ca au folosit aceleasi liste?
      daca eu te angajez si dupa iti spun ca de fapt trebuie sa lucrezi 13 ore pe zi este ok?
      crezi ca poti raspunde la intrebarile astea inainte sa declari ca este democratica o aberatie?
    • +20 (30 voturi)    
      Trista figura, trist cavalerul (Joi, 2 august 2012, 21:38)

      PredeAn [utilizator] i-a raspuns lui The Knight

      Pentru ca ai corectat o greseala, adica ai criticat, inseamna ca esti perfect, cavelere al tristei figuri? Decizia este aberanta, in opina domnului Tapalaga, iar argumentele sale sunt destul de usor de inteles si pentru cei simpli, d”apoi pentru perfecti ca tine! Este simplu pentru ca, si daca listele sunt proaste, fapta (desfasurarea referendumul) este consumata. Listele puteau fi comparate, corectate, actualizate, periate INAINTE. Acum, comunistii si infractorii castiga timp pentru a-si consolida sistemul de furt si pentru a-si pune la adapost niscai dosare si niste averi. Voi astepta in zadar condamnari penale rapide pentru cei care au votat in satele cu 200% prezenta frauduloasa. Inca ceva: scandalul Hidroelectrica va costa Romania mai mult decat pare ca am fi castigat prin rezilierea contractelor. Ghici unde ajung acele castiguri de pe urma rezilierilor? Tot acolo! Cu predescu si cu zegrean rad de noi tarile democratice, in frunte cu Bulgaria. Trist cavaler mai esti, sa ocolesti esenta pentru a te impiedica de niste BOLNAVI PSIHIC!
      • +1 (1 vot)    
        Trista-i doar viata ta si cultura-ti saraca. (Sâmbătă, 4 august 2012, 13:59)

        The Knight [utilizator] i-a raspuns lui PredeAn

        Bună. Ma bucur ca esti de acord cu mine in legatura cu eroarea facuta de Tapalaga, la B1 Tv. Iar evident, este necesar sa critic pe cei care critica si fac greseli. Astfel, se prind si unii de cum e corect. Ori daca il cheamă Tapalagă și postează pe hotnews, tu îl consideri zeu? Scuza-ma, dar esti absurd. Eu insă am o educație prea rafinată ca să îmi mai bat capul cu un simplist ca tine. Salut.
    • +22 (30 voturi)    
      Nu, nu e corecta!! (Joi, 2 august 2012, 21:39)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui The Knight

      Daca erau dubii cu privire la liste, de ce au organizat referendum-ul pe baza lor? Trebuiau somati sa dea liste corecte, pedepsiti cei vinovati, si apoi organizat referendum-ul. Nu schimbi datele problemei dupa consumarea faptului. Atat timp cat s-a mers la referendum pe acele liste, inseamna ca implicit au fost acceptate.
      • +2 (4 voturi)    
        Curtea analizeaza datele. (Joi, 2 august 2012, 22:51)

        Gheorghe1 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Curtea constitutionala a procedat corect. Curtea analizeaza datele.

        Daca listele electorale provenite de la ministerul de interne au fost apoi negate de acelasi minister, curtea nu are pe ce baza sa invalideze sau nu referendumul. Simplu.

        Ministerul de interne, prin ministrul Rus sunt cei care au creat aceasta intarziere. Au dat un comunicat oficial, un numar, apoi au revenit asupra comunicatului.

        Pericolul e sa apara presuni asupra CCR si sa fie uitat si lasat MAI sa isi faca jocul si sa impiedice functionarea CCR. Toata atentia ar trebui canalizata asupra MAI si actiunilor sale si NU asupra CCR, care doar constata si aplica LEGEA.
  • +21 (25 voturi)    
    Referendumul pentru confirmarea unui ales (Joi, 2 august 2012, 21:39)

    Sorinescu [utilizator]

    Oarecum off-topic, intreb si eu daca e normal sa avem referendum pentru demiterea/confirmarea unei persoane alese pentru un mandat de X ani. Am tot citit recomandarile Comisiei de la Venetia, alte constitutii, pe-a noastra, si cred ca demiterea e un fapt exceptional, care survine in urma unei incalcari grave a legii/Constitutiei si care, zic eu, nu poate fi constatata (incalcarea adica) decat de o instanta suprema. Daca citim art. 95 din Constitutie, Presedintele poate fi demis pentru incalcarea grava a Constitutiei dupa refrendum (suspendarea fiind initiata de 50+1 din deputati si senatori). Daca citim art. 96, Presedintele poate fi demis pentru inalta tradare, cu 2/3 din voturile senatorilor si deputatilor, daca ICCJ decide ca este vinovat. Deci eu, instalator, pot decide ca presedintele a incalcat grav constitutia si sa-l demit la refrerendum, dar daca e inalta tradare, doar Inalta Curte poate decide.

    Am scris mult prea mult pentru o idee simpla: nu e normal ca orice demnitar ales sa fie demis prin referendum. Daca nu ne mai convin politicile lui, nu-l mai votam la urmatoarele alegeri. Nu-l demitem prin vot popular in timpul mandatului, demiterea e o chestiune exceptionala, care trebuie judecata de unii care se pricep (ICCJ), nu de electorat.

    Poate incercam o campanie de semnaturi pentru revizuirea Constitutiei in acest sens.
    • +4 (6 voturi)    
      Foarte corect! (Joi, 2 august 2012, 22:54)

      Gheorghe1 [utilizator] i-a raspuns lui Sorinescu

      Un aspect care ar trebui ANULA referendumul, si nu INVALIDA.

      ANULA. Pentru ca a fost facut fara motiv constitutional. CCR ar trebui simplu sa anuleze.

      Din pacate, s-a ajuns prea departe. E un fait accompli acum.

      Inca o data, CCR nu e subiectul acum. MAI este. Prin cele doua comunicate. Ministerul e cel care a provocat intarzierea de 40 de zile.
    • -3 (7 voturi)    
      eroare (Vineri, 3 august 2012, 0:46)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Sorinescu

      daca politicile aluia nu ne convin, il demitem inainte de a comite un rau ireparabil; ce va tot mananca-n dos? schimbam demnitarii si lunar, daca avem chef, cine ne poate sta impotriva? poata asa invata cretinii astia sa ne serveasca umil si eficient, nu sa ne sfideze in timp ce fura!
  • +19 (27 voturi)    
    O decizie amanata... (Joi, 2 august 2012, 21:39)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Domnilor cine ne garanteaza ca pana pe 12 septembrie Guvernul USL nu declara stare de urgenta/necesitate(motive "se gasesc": seceta/conflict extern/act terorist/criza economica...) sau naste alte hotarari parlamentare care sa-i legitimeze "decizii politice" privind demiterea Presedintelui Basescu.
    Suntem pe "nisipuri miscatoare" intr-o Romanie membra UE/NATO cu scut si parteneriat strategic cu SUA si Marea Britanie. Intreb: cine se afla in spatele USL pt. ca acesta sa aiba curajul sa faca pasi permanenti sfidand poporul roman si lumea civilizata occidentala ? Lovitura de stat merge pana la capat... Romanii au curajul sa o curme ?
  • -17 (29 voturi)    
    :)) (Joi, 2 august 2012, 21:43)

    sentenced [utilizator]

    Citind articolul, mi-a aparut in minte o imagine cu domnul Tapalaga, in uniforma militara, plin de sange si noroi, alergand prin transea sapata de Armata Propagandei Basiste. :D
  • -18 (34 voturi)    
    Dle Tapalaga, (Joi, 2 august 2012, 21:43)

    danbaloiu [utilizator]

    De ce nu procedezi doar ca un ziarist, care aduce la cunostinta cititorilor fapte si nu propriile lui "observatii".
    Suntem noi mai putin inteligenti, si crezi ca avem nevoie de ajutor din partea unor inregimentati?
    In mod sigur NU! Chiar nu poti lua in consideratie ca 87% din oamenii carora le pasa de tara lor au o alta parere?
    Pentru a termina cu circul asta ieftin, eu cred ca ar trebui sa renuntati la partizanatul atat de evident cu cei care au adus Romania intr-o situatie nemeritata.
    • +6 (10 voturi)    
      87% din 46% din TOTAL (Joi, 2 august 2012, 21:53)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui danbaloiu

      RESTUL DE 54% pentru voi se pare ca nu conteaza , nu?
      • 0 (2 voturi)    
        daca erati asa multi de ce nu ati venit la vot? (Vineri, 3 august 2012, 12:41)

        deceneus [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

        lasilor daca erati asa de multi care il iubeati pe basescu de ce nu ati venit la vot? si v-ati ascuns ca lasii? voi si cu ungurii sunteti tradatorii acestei tari!
    • +12 (16 voturi)    
      87% (Joi, 2 august 2012, 22:04)

      Draky [utilizator] i-a raspuns lui danbaloiu

      Ati fost pacalit cu cifra de 87%, e rezultatul unui furt masiv, pe fata - chestiunea asta nu va da de gandit? Acceptati, doar ca se potriveste cu parerea dumneavoastra (indusa, influentata)?
      Dl Tapalaga isi prezinta parerea personala, care e problema?
    • +18 (22 voturi)    
      'Oameni carora le pasa".... (Joi, 2 august 2012, 22:11)

      Kafka [utilizator] i-a raspuns lui danbaloiu

      Sa va povestesc cum s-a votat la mine in sat:

      !) primarul si viceprimarul au carat toata ziua "votanti" cu masina(au mers din casa in casa)
      2)au amenintat angajatii de la spital cu pierderea locului de munca
      3)au mers cu urna mobila dupa ora 19

      Acestia sunt cei 87% carora le pasa de tara?

      Admit ca Basescu este erodat...dar USL-ul,pe drepte nu mobiliza mai mult de 36% la referendum...

      Minciuna,nerespectarea legilor,vot cu japca au devenit regula in Romania..

      Si toate astea pentru ce?
      Pentru ca Antonescu sa aiba un pupitru de la care sa se adreseze zilnic noua tuturor?

      Am putea sa ii facem unul cadou si pentru dormitorul personal...asa incat zi si noapte,cand nu doarme sa se agate de el...

      De fapt cine sunt "oamenii carora le pasa"?
  • +21 (29 voturi)    
    Ar trebui invalidate (Joi, 2 august 2012, 21:44)

    glabela2006 [utilizator]

    si alegerile locale , deoarece s-au desfasurat avand aceleeasi liste electorale. RUSINE guvernului pentru modul in care a organizat acest referendum.
    Sa vii acum si sa contesti listele pe care tu le-ai redactat este culmea culmilor.
  • -13 (25 voturi)    
    cap la tine, cap la ..... (Joi, 2 august 2012, 21:44)

    bumbarelu [utilizator]

    Gandire aidoma lui Bumbărelu' (RIP), consăteanul tău măi Tăpălaga!
  • +2 (4 voturi)    
    domnule Tapalaga (Joi, 2 august 2012, 21:48)

    tulipa [utilizator]

    toata admiratia pentru gandirea dumneavoastra, pentru analizele vietii politice. eu, personal, m-am saturat de analize. vreau solutii. si fapte. se poate, va rog? la analize suntem, aproape toti, foarte buni. SOLUTII pentru ceea ce se intampla ACUM, AVETI???
  • +11 (13 voturi)    
    40 de zile pomana democratiei (Joi, 2 august 2012, 21:56)

    Ion Zapada [utilizator]

    domnule am si eu o nedumerire...de ce 40 de zile ii sunt necesar CCR-ului sa se hotarasca???
    Cam sinistru acest 40
  • +12 (16 voturi)    
    pentru ca... (Joi, 2 august 2012, 21:58)

    tulipa [utilizator]

    ne vom trezi ca ne vor taia netul, ne vor urmari (ne urmaresc deja, stiu asta, nici o problema), cine stie ce se va mai intampla? am gandit pozitiv pana acum, dar ma indoiesc ca nu vor continua sa agonizeze tara asta si pe noi. sunt in stare de orice. iar noi, astia, palmasii, ce facem? ne sacrificam, din nou? ca in 89 dar fara gloante? doar pentru ca ne dorim sa muncim cinstit si pentru ca dorim ca legile ei sa fie respectate? ATAT DOAR! dar legile nu mai sunt, mai sunt doar zambareti si somnambuli cu personalitate multipla care fac ce vor aici. este o plantatie de sclavi albi, care au devenit negri din cauza taxelor marite, a traiului devenit ucigator si a nemernicilor inveliti in drapele rosii.
  • +10 (12 voturi)    
    Sunt mai multi de fapt (Joi, 2 august 2012, 21:59)

    Draky [utilizator]

    De fapt, cum bine puncta Robert Turcescu, listele de la referendum sunt mai mari ca la locale (plus persoanele care voteaza in afara tarii). Deci se poate ca surpriza sa fie ca vor iesi la numaratoare nu 18,2 mil. sau 16mil cat vor usl ci peste 19 mil. cati sunt normal pe liste de referendum.
    Problema e ca trebuie numarate furaciunile, listele suplimentare...
  • +14 (16 voturi)    
    Ce se va intampla pe 12 septembrie ? (Joi, 2 august 2012, 21:59)

    Gelu. [utilizator]

    Citat de Iosif Vissarionovici Stalin despre politica: "Nu conteaza cine voteaza, conteaza cine numara voturile."
  • +13 (15 voturi)    
    ,Domnule Tapalaga, (Joi, 2 august 2012, 22:04)

    mihai_42 [utilizator]

    mai pe romaneste spus, ne-a luat dracu'
  • +13 (15 voturi)    
    rugaminte (Joi, 2 august 2012, 22:04)

    tulipa [utilizator]

    romani, veniti cu solutii! toti suntem buni in a scrie comentarii de bun simt. asa credem noi. sa incercam sa gasim SOLUTII!!! pentru noi, astia, palmasii sinceri si corecti. ASTA TREBUIE SA GASIM ACUM! SOLUTII!!!
    • +2 (4 voturi)    
      Solutia (Joi, 2 august 2012, 23:03)

      Gheorghe1 [utilizator] i-a raspuns lui tulipa

      Solutia este respectarea Legii.

      CCR va primi informatiile si va constata corect relativ la referendum.

      Solutia este sustinerea CCR si nu presiuni pe CCR.

      Solutia este supravegherea a ceea ce face MAI. Nu exista trisare nici dintr-o parte nici din alta. Trisarea nu va duce decat la alte trisari mai mari.

      Solutia e atentie canalizata spre fapte nu spre vorbe. Concret, urmarirea actiunilor MAI si iesirea in strada cand se va observa, daca se va observa, ca se deraiaza de la adevar.

      Pana atunci, doar focus pe MAI si pastrarea luciditatii si starii de alarma. Atat.
      • -1 (3 voturi)    
        ??? (Vineri, 3 august 2012, 6:29)

        Alex55 [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe1

        spuneai ceva de iesit in strada??? cand? unde?? se dau si mici si bere???? sau doar drepturi nemeritate ca sindicatului ofiterilor in rezerva a lui Dogaru???? Dar apropo de protocolul lui cu USL-ul ce mai stiti???? Parca voiau sa desfiinteze tot ce nu le conveneau(DNA,ANI, audiovizual,etc(
    • +4 (6 voturi)    
      Solutii... (Joi, 2 august 2012, 23:22)

      Kafka [utilizator] i-a raspuns lui tulipa

      Prima solutie ar fi o miscare de rezistenta....Le tot spun prietenilor mei ca nu am de gand sa disper....

      La alegerile din toamna voi vota cu dreapta reunita...

      Nu voi pierde nici o ocazie sa le demonstrez celor 36%(nu 46% cat spun ei) ca nu sunt asa cum cred ei,ca s-au inselat....ca toleranta este cheia.
      Din nefericire stiu cat de manipulati si manevrati sunt.....

      Si totusi de ce nu avem o minima cultura politica?
      • +1 (1 vot)    
        cultura politica (Vineri, 3 august 2012, 9:22)

        Kevi [utilizator] i-a raspuns lui Kafka

        Dupa aproape 70 de ani de comunism, de unde cultura politica?
    • +1 (3 voturi)    
      ma tem ca va urma un macel ... (Joi, 2 august 2012, 23:46)

      adrian_s [utilizator] i-a raspuns lui tulipa

      trebuie pus mana pe furci si topoare si casapiti ...

      noi astia mortii-vii / ireali ...
    • -1 (3 voturi)    
      solutia (Vineri, 3 august 2012, 0:47)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui tulipa

      demisia, simultana, a lui basescu, ponta si antonescu, altfel nu se mai termina never circul.
      • +3 (5 voturi)    
        Basescu... (Vineri, 3 august 2012, 5:42)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        si-a oferit demisia. Nu trebuie decat ca Poanta si Antenescu sa o accepte impreuna cu aplicarea rezultatului de la referendumul din 2009. E simplu.
        • 0 (2 voturi)    
          desssigur (Vineri, 3 august 2012, 9:31)

          amycus [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          demisioneaza in 5 minute...
          • +1 (1 vot)    
            Pai bai.. (Vineri, 3 august 2012, 15:26)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui amycus

            Voi sunteti cei care cereti demisia, dupa care spuneti ca "demisioneaza in 5 minute" si o tot tineti cu asta.. De parca ceilalti politicieni sunt mai cu motz.

            Citez pe Antenescu: "o sa fiu un presedinte discret".. desssigur.. participand in fiecare zi la TV-uri si la mitinguri.. Cei mai mincinosi oameni sunt Poanta si Antenescu.
    • +3 (3 voturi)    
      SOLUTIA (Vineri, 3 august 2012, 1:23)

      Gheorghe1 [utilizator] i-a raspuns lui tulipa

      Revin. Solutia este de fapt sa nu facem NIMIC. Realmente NIMIC.

      Sa observam cum se comporta fortele politice, apoi la alegerile imediat urmatoare, in toamna, sa votam corespunzator!

      Simplu si eficient.
  • +7 (7 voturi)    
    Posibil Scenariu (Joi, 2 august 2012, 22:07)

    feisbuk [utilizator]

    Daca va aduceti aminte cam ce s-a vorbit, cred ca cei de la CCR si-au asumat jumatate de decizie (proasta, dincolo de limita legalitatii, dar nimeni nu ii poate sanctiona) privind linistirea apelor.

    Nicoleascu spune ca mai organizeaza un recensamant. Dogaru ameninta cu nesupunerea civica.

    Parerea meste este ca l-au mai lasat o luna pe Dormeo pentru a se linisti apele si pentru a gasi un motiv in plus si mai puternic privind invalidarea, pentru ca cei de la USL, pentru a schimba soarta referendumului, au nevoie de vreo 1 milion oameni in minus. Si atentie, listele au fost actualizate in 2011! Daca produs milionul de oameni in minus, multe se vor intampla, incepand cu reducerea numarului de mandate.

    Acum vestile mai rele.
    Nu stiu cat de mult se pot schimba numarul electorilor (probabil sub 1%), iar o anulare a referendumului de catre CCR - ceea ce spunea Aspazia Cojocaru - este chiar o decizie ciudata.
    • 0 (0 voturi)    
      dar?? (Vineri, 3 august 2012, 6:32)

      Alex55 [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

      dar nu ti se pare ca deja aspazia cojocaru s-a antrepronuntat???
  • +17 (21 voturi)    
    afara cu cei ce lucraza la BEC,POLITIE,STATISTICA (Joi, 2 august 2012, 22:12)

    BME [utilizator]

    tara faradelege asta suntem. Tara are 5 mil de nesimtiti (cei ce au votat usl) si 13 mil de prosti.CCR sa ne spuna de unde face parte.Eventual sa le facem cadou niste Pampers ca fac pe ei de frica USL. Pai nene, daca nici ei care se pretind judecatorii supremi nu respecta constitutia,legile,si majoritatea optiunilor ce sa mai zic de aia care nu au neuroni.Daca procentul era 50,00001 pt usl cred ca se pronuntau pe loc. Rezulta ca la BEC ,POLITIE, STATISTCA lucreaza toti incompetentii,prostii,analfabetii asa ca AFARA Cu ei. Angajati oameni competenti
    • +2 (4 voturi)    
      Un sfat (Joi, 2 august 2012, 22:42)

      mihai_42 [utilizator] i-a raspuns lui BME

      pentru cei care vor sa plece pe dincolo: plecati acum ca pana la sfarsitul anului, cu guvernul asta de banditi, mare mirare ar fi sa nu ne zboare astia din UE
    • 0 (2 voturi)    
      de ce oare?? (Vineri, 3 august 2012, 6:36)

      Alex55 [utilizator] i-a raspuns lui BME

      de ce bagi si statistica aici??? ea lucreaza cu date statistice. si chiar asa a fost boicotata la recensamant de actualii guvernanti (USL-ul). in plus opereaza doar cu datele celor cu domiciliul in interiorul granitei. ptr rest doar simple estimari pentru care nu au si nu trebuie sa aiba vreoresponsabilitate,
      • +2 (4 voturi)    
        liste electorale PERMANENTE (Vineri, 3 august 2012, 6:54)

        Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui Alex55

        De aceea ideea unui prag este aberanta. Pentru ca nu stii din ce sa calculezi 50%.

        Sa vedeti ce balamuc o sa fie daca rezultatul va depinde de cateva sute de voturi.

        Este imposibil sa spui cati romani erau in viata in ziua 29 iulie la ora 7. Sau la ora 23? Daca unul cu drept de vot moare in Italia, Spania sau Australia la ora 6 ora Romaniei? Este scos din lista electorala PERMANENTA?

        Problema este ca lista nu poate fi PERMANENTA. Pentru ca nu ii poti aduna pe toti romanii intr-o sala si sa ii numeri.

        Practic, poti sa ii numeri pe cei care vin la vot. De ceilalti practic, nu poti spune nimic cu exactitate cati sunt.

        PS: Cred ca dupa experienta asta ne-am lecuit toti de ideea unui prag.
  • +4 (6 voturi)    
    ticalosi (Joi, 2 august 2012, 22:20)

    zot [utilizator]

    nu mai este de gluma cu ce se intampla sus.
    cand un repetent , alaturi de un hot, sprijiniti de cei mai mari banditi securisti interesati in salvarea propriilor piei si a furturilor efectuate schimba toate institutiile in mai putin de o luna si le forteaza sa functioneze dupa cum vor ei, e de jale.
    vad o singura solutie: strada
    • +4 (4 voturi)    
      Dar solutia.. (Vineri, 3 august 2012, 2:39)

      Gheorghe1 [utilizator] i-a raspuns lui zot

      Solutia votului corespunzator in toamna ce are? Oricum e aproape toamna.

      Nu pot ei fura cat putem noi vota!
      • -1 (1 vot)    
        oare (Vineri, 3 august 2012, 6:38)

        Alex55 [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe1

        e mult prea pasnic iar ei sunt mult prea hoti(parsivi). cu siguranta ei vor fura si manipula m\i mult decat oamenii de buna credinta ar vota
  • +2 (2 voturi)    
    Concluziile lui Bula (Joi, 2 august 2012, 22:29)

    gmarian [utilizator]

    Nu am inteles de ce toata lumea isi face probleme cu scaderea populatiei! Are si avantaje ca de exemplu:
    - Creste PIB/locuitor
    - Creste venitul populatiei raportat (probabil badea Ion din Mehedinti va fi fericit sa afle din statistici ce mult castiga)
    - Creste consumul/persoana (retelele de magazine se vor inghesui in Romania)
    NU VA FACETI GRIJI! Dupa decizia CCR populatia va creste ca si Fat Frumos din 2 motive foarte importante:
    - Numarul de parlamentari este proportional cu numarul de alegatori
    - De la „morti” nu se pot lua impozite (in afara de popa si gropari).
    Intrebarea mea este: „CCR va modifica hotararea inainte de alegeri?”
  • +2 (2 voturi)    
    o intrebare (Joi, 2 august 2012, 22:49)

    Paul_ [utilizator]

    Pro democratia a prezentat un document din care rezulta ca la alegerile din 1992 pe listele electorale erau 16,5 milioane de alegatori.

    Poate sa confirme sau sa infirme cineva cifra asta?
  • +3 (5 voturi)    
    RO e tara NOASTRA (Joi, 2 august 2012, 22:52)

    botea [utilizator]

    ...si NU A LOR!
    Nu mai merge mult propaganda USL, prea s-au demascat in doua luni de guvernare.
    Chiar si cel mai nefericit roman va intelege ca ne ducem de tot la fund cu puii astia de securisti si comunisti in frunte.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Vineri, 3 august 2012, 14:15)

      gabisa [utilizator] i-a raspuns lui botea

      Crezi ........ eu ies in fiecare seara in piata victoriei la protest liber si aseara dupa ce curtea a amanat decizia o multime de oameni care pana atunci nu ziceau nimic se uitau la afisele noasre strambau putin de nas , aseara au inceput sa ne injure . Deci nu cred ca vor intelege ceva curand acesti romani de bine care frecventeaza
      antele securiste sunt spalati pe creir.
  • +1 (3 voturi)    
    domnule Preda, (Joi, 2 august 2012, 22:57)

    tulipa [utilizator]

    visati frumos! imi pare rau ca va spun asta. concluzia Dvs. a fost de toata comedia. domle, de cuvantul SOLUTII ati auzit?? sa va bag un spelling? sa va traduc? in cate limba? a, stiu, in limba uslashilor. pai, asta inseamna altceva: furt, minciuna, fals in acte etc. cum raspunde PDL-ul la toate astea? cu grija si cu buna cuviinta? foarte bine. asta inseamna ca maine mergem si ne "bagam" actele pentru emigrare. in Congo, oriunde, dar far, far away. pentru ca nu ne meritati.
  • +3 (3 voturi)    
    am gasit asta pentru alegerile din 1992. (Joi, 2 august 2012, 23:03)

    Paul_ [utilizator]

    Poate cineva sa confirme cifrele din 1992?

    Scrutin 27 septembrie 1992

    Din 16.380.663 de alegători înregistrați s-au exprimat 12.496.430 (76,29%), dintre care numai 11.908.015 au fost validate.

    Ion Iliescu (FDSN) 5.633.456 (47,34%)
    Emil Constantinescu (CDR) 3.717.006 (31,24%)
    Gheorghe Funar (PUNR) 1.294.388 (10,88%)
    Caius Traian Dragomir (FSN) 564.655 (4,74%)
    Ioan Mânzatu (PR) 362.485 (3,05%)
    Mircea Druc (Independent) 326.866 (2,75%)

    Scrutin 11 octombrie 1992

    Din 16.597.508 de alegători înregistrați s-au exprimat 12.150.728 (73,23%), dintre care numai 12.034.636 au fost validate.

    Ion Iliescu (FDSN) 7.393.429 (61,43%)
    Emil Constantinescu (CDR) 4.641.207 (38,57%)

    http://ro.wikipedia.org/wiki/Alegeri_preziden%C8%9Biale_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia,_1992
  • 0 (2 voturi)    
    Amanocratia (Joi, 2 august 2012, 23:21)

    OutsideThisBox [utilizator]

    Probabil ca o amanare a fost cel mai bun lucru pe care il puteau obtine. Au castigat un ragaz ca sa gaseasca alte idei si noduri in papura in asa fel incat sa le iasa pasienta.

    In timpul asta mai pot muri alegatori :) , se mai pot schimba oameni in diverse functii, se pot (re)numara voturi, persoane, presedintele interimar se mai bucura de functie etc. etc etc.
  • +1 (3 voturi)    
    Din punctul meu de vedere.. (Joi, 2 august 2012, 23:25)

    akillies [utilizator]

    ..si in ipoteza ca nu sunt actualizate listele electorale, referendumul ESTE INVALID...
    Nu poti sa reactualizezi listele dupa ce faci referendumul si doar pentruca nu ti-a iesit din prima frauda!!!
    Prin urmare USL vor doar sa faciliteze cuiva acces la secrete de stat..acel cineva e CACARAU care nu are ce cauta la CSAT(impreuna cu Marga, Corlatean si Ponta).
    Intrebarea e ce va face CACARAU cu aceste secre de stat?
    E prea ciudata atitudinea USL, prea ca in anii1946-1947, prea sunt fortate lucrurile, prea sare Rusia in ajutorul tovarasilor din Romania...
    Eu le zic alora 7,5mil care au votat USL sa caste bine ochii, ca alfel raman fara ei!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Oare cati (Joi, 2 august 2012, 23:27)

    Corneld [utilizator]

    Va salut,
    Ne spune cineva cati morti erau pe lista celor 9400 de votanti a lui? Probabil n-ar trebui sa fie in parlament pentru ca l-au votat doi morti in 2008. Pai hai sa numaram morii la toate alegerile incepand din duminica orbului si sa rescriem istoria. Si daca tot se refac listele, cum pot fi verificate cele care se trimit noi noute la cei mai destepti, mai neutri, mai fara interese personale de pe acest glob?
  • +3 (3 voturi)    
    Democratura mioritica (Joi, 2 august 2012, 23:40)

    andrei florescu [utilizator]

    organizarea oricarui proces electoral normal, esenta functionarii unei societati democratice, pare un fapt imposibil pentru Romania de azi. Incompetenta ? manipulare ? banditism politic ? Ce poti intelege din faptul ca cei ce au organizat referendumul raporteaza rezultate superioare a 100%, in cateva feude controlate de cativa baroni locali si apoi, tot ei, ne spun ca, de fapt, ar fi cu cca 10% mai putini votanti pe liste. E un act de autodenunt, de flagrant de hotie si de prostie. Cateva zile dupa anuntarea rezultatelor, cu precizie, se cifreaza la 33000 numarul de morti votanti si, probabil, ca au si votat prin zelul executantilor de partid. Ce credibilitate mai are cifra de peste 7 milioane de votanti care ar fi stampiltat "DA" pe biletul de vot. Cu siguranta sunt mult mai multe voturi decat votanti. Avem un referendum care a costat milioane si, poate, indirect miliarde de euro, si nu stim ce sa facem cu el. A dezbinat si mai tare, si n-a satisfacut decat in parte orgoliul fara masura a unor cacialmisti de profesie.Lupta de putere ia forme absurde compromitand complet firava democratie mioritica.
  • -1 (7 voturi)    
    simpla presupunere? (Vineri, 3 august 2012, 0:35)

    srpc [utilizator]

    daca facem o comparatie intre populatia totala stabilita la recensamant (19,5 milioane) si populatia cu drept de vot de pe listele electorale (18,5 milioane) rezulta ca tara asta are doar un milion de detateni sub 18 ani! asta vi se pare OK, de ziceti ca se lucreaza doar cu presupuneri? d-la tapalaga, va dovediti inca o data reaua credinta si mercenariatul de cea mai joasa speta.
    • +3 (3 voturi)    
      O simpla presupunere.. (Vineri, 3 august 2012, 5:21)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      De cea mai joasa speta. Cati romani din afara tarii au fost recenzati? Cati romani din Romania nu au fost recenzati?

      Inca o data iti dovedesti reaua credinta si mercenariatul de cea mai joasa speta. Dar asta o stiam de la inceput, nu trebuia sa apari mereu sa dovedesti acelasi lucru.
  • +1 (1 vot)    
    iata si solutia, postaci nefericiti ! (Vineri, 3 august 2012, 0:44)

    srpc [utilizator]

    sa-si dea demisia, toti trei deodata, chiorul, pontanacul si somnorosul, altfel ne prabusim naibii cu totii! repet: TOTI TREI DEODATA.
    • 0 (2 voturi)    
      ! (Vineri, 3 august 2012, 6:52)

      Alex55 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      presedintele a propus (conditionat),ai nu au mai acceptat. Acum nu mai are rost. El a zis ca se autosuspenda daca modifica constitutia inclusiv cu parlament unicameral cu doar 300 parlamentari.
  • 0 (0 voturi)    
    Tara (Vineri, 3 august 2012, 0:46)

    Gipsi [utilizator]

    Tara lui Papura Voda. :(
  • +4 (4 voturi)    
    Tara lui Papura Voda (Vineri, 3 august 2012, 0:48)

    Gipsi [utilizator]

    Sau: cand pisica nu-i acasa, soarecii joaca pe masa. Pisica fiind Basescu.
    • +2 (2 voturi)    
      sau... (Vineri, 3 august 2012, 9:35)

      amycus [utilizator] i-a raspuns lui Gipsi

      cand pisica e rupta.
  • +3 (5 voturi)    
    ccr desfintata (Vineri, 3 august 2012, 1:04)

    pb80tm [utilizator]

    cred ca astia de la ccr sunt un fel de marionete. au percutat in 24 ore la usl, au setat cvorum pe 50%+1 (un risc acceptabil) si acum arunca tara in incertitudine contra cronometrul euro. cei 5 au primit comanda politica sa tina nevalidarea in sah pana se fac cartile. nu au nevoie de vreun numar ei trebuie sa lucreze cu datele de intrare din procesul referendum, nu sa schimbe operanzii.
    pe de alta parte sunt niste mascarici care s-au uitat la toate ipotezele inventate de media si au descoperit ipoteza caruia nu i-a trecut nimanui prin minte si pe aia au adoptat-o. din nou pe banii prostilor.
    daca institutia ccr era independenta si avea coloana vertebrala lua atitudine imoptriva clasei politice de la inceput, ca stiau ca parlamentul prezinta cea mai mica incredere. de la prima decizie in offside a usl ieseau cu un punct de vedere vertical si independent impotriva politicienilor. asta inseamna separarea puterilor in stat, nu negocierile astea voalate ale instantelor care isi asigura viitorul indiferent de cine e la putere.
    todeauna ccr s-a asemanat cu politaiul comunitar care te amendeaza daca scuipi pe jos dar te obliga s-o dai la pace cu violatorul pt ca sa nu scrie prea multe procese verbale
  • +1 (3 voturi)    
    aveti dreptate d-le Tapalaga (Vineri, 3 august 2012, 1:08)

    pb80tm [utilizator]

    valul 3, 42 ani, viza NZ, by ro
  • +2 (6 voturi)    
    Legalizați cu alte cuvinte o lovitură de stat, (Vineri, 3 august 2012, 2:06)

    Mai mult de un neuron [utilizator]

    Listele sunt aiurea. O știu dintr-un exemplu personal- vâzând o rudă care nu mai locuiește de 20 de ani aici- și e și cetățean britanic între timp - apărând bine mesi pe liste în Colentina. CCR a făcut un lucru lăudabil impunând biorcrației lăsate de Băsescu să-și facă treaba. Au lăsat chiar prea mult timp- 20 de zile ar fi fost suficiente să vedem cine mai există și cine nu. Referitor la persoanele plecate în străinătate- normal ar fi fost să fie considerați votanți toți cei care-și plătesc regulat contribuțiile la CNAS. Altfel, pentru un român în Calabria- care dorea să vină la vot dar trebuia să parcurgă cel puțin 200 de km până la cea mai apropiată secție de votare- nu s-a pus problema boicotării votului -pentru că spre deosebire de javrele băsiste cei care au trăit în străinătate suficient de mult sunt oameni democrați și demni- dar omul pur și simplu n-a avut cu ce să se deplaseze la vot. Ca să nu mai vorbim de toată țigănimea din UE care nu era ea chiar proastă să intre în gura lupului- arătând că e ilegală pe teritoriul unui stat- și care este contabilizată și ea printre votanți- deși pentru infracțiunea care a condus la cel puțin 1 deportare dintr-un stat European ar fi fost normală interzicerea drepturilor cetățenești pe viață.
  • +2 (4 voturi)    
    Detest sa spun . . . (Vineri, 3 august 2012, 8:01)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . vezi. am avut dreptate! Pai Domnule Tapalaga eu care mai semnam si cu numele de Gheorghe v-am criticat mult pentru articolele in care puneati tunurile pe Boc si guvernul sau si pe Basescu. Intr-un fel ati participat la lovitura pucistilor lui Cristoiu erodand incet si sistematic alaturi de alti confrati bruma de credibilitate a acestora. Cand ati vazut insa pe cine ati incalzit la san v-ati speriat si ati intors armele, A fost insa prea tirziu. Raul fusese facut. Am avut dreptate banuind ca in randul pucistilor Cristoieni ar intra si aceasta CCR. De ce am crezut acest lucru? Pentru ca singura concesie facuta ce aceasta CCR a fost cea cu pragul de 50% plus 1.( si ce mai aplauze si aclamatii au primit pentru asta) Restul toate documentele halucinante ale parlamentului si guvernului din acele zile de 3-6 iulie au fost validate. Inclusiv celebra OUG care le lua din drepturi a fost invalidata abia dupa ce aceasta isi facuse efectele ( au fost schimbati cei doi presedinti de camere, a fost schimbat avocatul poporului). Au fost de acord cu pragul pentru ca erau siguri in baza sondajelor ca acesta va fi depasit. Cand s-a dovedit ca nu a fost depasit au intrat in panica si pana la urma au hotarat stupizenia de ieri.(oare sindicatul lui Dogaru sa aiba asa putere incat sa ii fi speriat cu acea scrisoare care le cerea exact se au hotarat) Eu cred ca Domnul Basescu ar trebui sa isi dea demisia pentru ca nu merita sa lupte pentru un popor de oameni care nu pricep o iota din ce se intampla in jurul lor, Stai si te intrebi: Oare acesti peste sapte milioane de oameni( cei ce au spus fericiti DA la referendum) nu pricep ca in cateva zile au pierdut o pensie (sau un salariu) din cele 12 anuale si o parte insemnata din economiile lor din banci? Pentru ca asta inseamna o devalorizare de 8% a leului in fata Euro! Si daca cineva crede ca exista vreun pret in Romania care sa nu fie legat de euro, inseamna ca cel putin naiv.Detest sa spun: Ti-am spus eu! Doamne ajuta!
  • 0 (0 voturi)    
    alegerea consilierilor locali si judeteni (Vineri, 3 august 2012, 9:05)

    liviusmaximus [utilizator]

    1. numarul de consilieri locali si judeteni se stabileste prin ordin al prefectului, in functie de numarul populatiei ! am avut alegeri locale de curand, avem alesi, deci stim cati suntem.
    2. explicatia reala a amanarii este in Constitutie (a se corela logic, cu declaratia dlui crin de ieri):
    Articolul 97: (2) În termen de 3 luni de la data la care a intervenit vacanţa funcţiei de Preşedinte al României, Guvernul va organiza alegeri pentru un nou Preşedinte.
  • 0 (0 voturi)    
    Everything stinks, corruption (Vineri, 3 august 2012, 9:15)

    Pacifistul [utilizator]

    "Mi-e o sila de ma doare!"
  • -1 (1 vot)    
    pre-nazism (Vineri, 3 august 2012, 9:28)

    nedumeritul [utilizator]

    cea ce se intampla acum este caracteristic societatilor aflate in stadiu de dictatura spre pre-nazism.Legile si mai ales procedurile sunt incalcate intr-o veselie,rastalmacite in fel si chip.Faptul ca legile nu sunt intelese de juristi si nici macar de cei care le-au conceput textul, muta raspunderea catre serviciile secrete si catre toate comisiile juridice ale parlamentului din ultimii 20 de ani.
  • -1 (1 vot)    
    Regula fara nici o regula (Vineri, 3 august 2012, 9:52)

    FiloteGheorghe1 [anonim]

    Chintesenta acestei analize ( ca intotdeauna cu profesionalism si argumente concrete din partea autorului ) este urmatoarea :
    “ Ce indicii avem noi in afara de presupunerea lui Crin Antonescu ca listele electorale sunt pline cu cimitire? Pe ce se bazeaza judecatorii cand il cred si dispun o cercetare?”


    “Or, justitia nu lucreaza cu prezumtii, ci cu fapte si probe. In cazul de fata, lucrurile arata si mai prost. Ministerul de interne si-a asumat in doua randuri o cifra in listele electorale: 18.292.514 de persoane, dupa care a pretins, fara sa indice vreo proba, ca nu-si poate asuma cifra. Nu stim de ce nu-si mai asuma azi domnul Ioan Rus cifra pe care a livrat-o in doua randuri ca fiind certa.

    Daca ar fi existat indicii credibile, rezonabile, ca avem atat de multe persoane in plus pe listele electorale incat sa schimbe rezulatul referendumului, amanarea dispusa de Curtea Constitutionala ar fi fost ok. Dar, sa mergi pe niste prezumtii in pofida textului de lege e o rusine pentru orice judecator care se respecta.”
  • +1 (1 vot)    
    Nu ar fi timpul sa faca cineva ordine? (Vineri, 3 august 2012, 9:53)

    alnimanui [utilizator]

    In atata golanie nesimtire si nerusinare nu se gaseste nimeni dispus sa puna mana pe un laturoi din gard si sa faca ordine?
  • 0 (0 voturi)    
    Detergent pentru parlamentari (Vineri, 3 august 2012, 9:54)

    Teh-nik [utilizator]

    Acum ca am luat la cunostinta de modul cum functioneaza institutiile statului roman, nu pot decat sa ii felicit calduros pe toti parlamentarii prezenti pe toate posturile TV foarte senini si vocali despre cum sta treaba si cine cum trebuie sa faca si ne tot interpreteaza ceea ce au facut ei extraordinar. Nu e mult pana departe, oameni buni si acesti domni ne vor privi zambitori din niste afise lipite pe toate gardurile si vor dori sa-i revalidam pe cei mai multi dintre ei. Aceti distinsi domni au creat de peste douazeci de ani legi pt functionarea statului si a institutiilor, iar acum vedem rezultatul. Pana la urma nici nu era o mare drama daca dupa sirul intreg de abateri de la lege, il demiteau pe presedintele ales, tot printr-o faradelege, macar se incheia circul mediatic. Responsabilitate zero. Modele morale la fel. Discurs suburban fluviu.
    Asadar este clar ca la urmatoarele alegeri, nu voi mai vota nici un parlamentar din actuala legislatura indiferent de partid. Am sa fiu atent la arborele genealogic a fiecaruia din cei din circumscriptia mea, apartenenta securist-o comunista, implicarea sociala, cazier si foarte important o declaratie scrisa, semnata si inregistrata juridic privind demisia din functia de parlamentar daca opinia sa nu mai corespunde cu cea a grupului de sustinere si vrea excursionist . Ce poti astepta in fapt de la niste concetateni demnitari, ce au pana in maduva oaselor impregnat tot ce a promovat rau comunismul in hidosenia lui: lipsa cuvantului dat, minciuna, lasitatea,iresponabilitatea si multe altele. De aceea cand privesc un om i-au aminte la spusele ilustrului nostru inaintas Al. Vlahuta: "De departe unii oameni par CEVA, de aproape NIMIC",care se potriveste multora.Cred cu tarie ca in natiunea noastra sunt cu certitudine destui oameni care isi fac datoria cu constinta, acolo unde soarta a ales sa fie fiecare si de aceea tara mai merge inainte. Sigur se vor gasi si din acestia cativa sa ne reprezinte cu responsabiliate si onoare
  • 0 (2 voturi)    
    observatii la decizia CCR. (Vineri, 3 august 2012, 10:00)

    andreesanu [utilizator]

    ASA JUDECATORI ASA HOTARIRE !!!
    Nu va mai mirati ca prostii aia ce-si zic judecatori la inalta curte care iseala statul de bani si pe Dumnezeu de zile NU LE PASA au un salariu de 4-5000 euro pe luna ,timpul trece leafa merge.Ca e haos in tara asta-i regula dupa care se poate fura de 22 de ani.
    Sa-mi spui azi ca nu exista o baza reala de date ca nu exista o parola de aces la un sistem centralizat de evidenta ???,atunci bai hahalerelor care ati condus tara 22 de ani ,mars la scoala pune burta pe carte ,lasa golaneala da examene ca sa ajungi in administratie si fa-ti treaba .
    Promovarea derbedeilor cu gura mare ,a curvelor in administratie a facut posibil HAOSUL administrativ. Din HAOS poti cere bani la bugete,poti aranja alegeri,poti cere citi parlamentari vrei.Din Haos nu scoti impozite ,taxe,ordine,legislatie clara.
    In HAOS poti manipula fara sa fii tras la raspundere,poti arunca vina pe dezordinea existenta, poti face din vinovat o victima a sistemului.
    In HAOS pentru omor esti condamnat cu suspendare, pentru furt ,evaziune fiscala ,fals uz de fals,devalizarea bancilor ,pentru prejudicii de milioane ,zeci de milioane de euro se amina sine die procesele sau se da NUP,dar pentru 100 de lei sau o gaina se ia ani grei de puscarie.
    Asta-i logica HAUSULUI,ce va mirati ???,HAOSUL E PENTRU CITIVA ALESI,nu pentru tine sau pentru badia Vasile ori nea Grigore.
    Voi ati platit si veti plati: ticalosiile;prostiile;hotiile;incompetenta;nesimtirea si toate rezultatele HAOSULUI.
    Cum dracu nu ne-au mirosit europenii ca avem asa jigodii politice???,jigodia de regula PUTE.
    M-am saturat de 22 de ani sa platesc prostia,nesimtirea ,bataia de joc ,curvasaria politica,incompetenta,hotia,refuz sa mai fiu manipulat,nu mai vreau sa platesc din munca mea prostia altora.
    Sa plateasca ce care au aruncat Romania in HAOS,cei care au dus la devalorizarea leului.
    Daca nici cind platiti din buzunarul vostru devalorizarea leului nu va treziti ,-VA MERITATI SOARTA.
  • -1 (5 voturi)    
    iarasi dezinformare marca tapalaga .... (Vineri, 3 august 2012, 10:03)

    adrian8 [utilizator]

    " justitia nu lucreaza cu prezumtii, ci cu fapte si probe"

    pai domu' tapalaga ,
    1. CCR trebuie sa se baseaza pe probele primite .
    2. au cerut date de la INS si de la MAI pentru a verifica numarul de 100% .
    3. INS a spus ca nu isi asuma corectitudinea datelor , in mod oficial .
    4. MAI a spus ca nu isi asuma corectitudinea datelor , ca nu au aceasta capacitate juritica , OFICIAL .

    5. astea sunt datele ,faptele , probele pe care se bazeaza curtea , deci au cerut cifre exacte (sau macar asumate oficial) .

    deci unde e nelamurirea ?
    • -1 (1 vot)    
      Justitia (Vineri, 3 august 2012, 11:30)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Justitia nu lucreaza cu presupuneir ci cu date oficiale si proceduri.
      Datele oficiale au fost cele intocmite de MAI inaninte de alegerile locare si referendum.
      Nimeni nu a depus contestare in termen... deci justitia nu poate decit sa constate ca datele sint legal corecte.
      in rest e politica, santaj, etc.
      INS face statistica, dar tu nu stii care e diferenta dintre a numara si a calcula...
      Daca MAI nu isi asuma datele in baza carora au aorganizat alegeri si referendum, sa-si dea toti demisia.
      eu nu am vazut nici datem nici fapte, nici probe, doar povesti.

      Legal nu au ce face cu datele pe care le-au cerut. deci e evident joc politic si inca unul ilegal si murdar. Dar na, la olteni si moldoveni asa le place!
      Cumva se razbuna, au ajuns sa ne strige vesticii "Sarmaaaa!!!!!"
  • 0 (2 voturi)    
    Explicatie... (Vineri, 3 august 2012, 11:20)

    a.nonim [utilizator]

    Planul e pe cat de simplu, pe atat de diabolic. Ar fi imposibil ca CCR sa admita modificarea listelor electorale dupa finalizarea votului, ar incalca orice regula si ar atrage masuri fara precedent din partea UE.
    Dar.. CCR poate sa spuna ca listele electorale au fost prost intocmite (MAI va face tot posibilul in acest sens), apoi guvernul isi va face mea culpa, iar parlamentul va declara referendumul invalid si va decide reorganizarea sa (decizie conforma cu decizia CCR).
    Guvernul va spune ca nu sunt bani pentru organizare separata si va comasa alegerile parlamentare cu referendumul, lucru perfect legal si constitutional. Acum PDL mai boicoteaza daca-ti da mana. Sah si mat.
  • 0 (0 voturi)    
    e prea complicat (Vineri, 3 august 2012, 14:14)

    viprapid [utilizator]

    Pe 31 august listele electorale vor cuprinde numai 16.300.000 de persoane.CC va hotari ca referndumul e valid.Nu are cine sa verifice si nu pot fi contestate listele.Peste cateva luni sau ani se va constata ca cifra nu e corecta si se vor gasi ceva acari vinovati de stergerea din greseala a unor persoane dar e prea tarziu.
  • 0 (0 voturi)    
    scos din lista ? (Vineri, 3 august 2012, 15:43)

    nedumeritul [utilizator]

    Am trait toti in Romania.Stim ca evidenta populatiei este o institutie a statului puternic militarizata.Lucreaza precis si riguros.Da buletin numai daca aduci dovada locuintei,certificat de nastere.Am vazut la sedinta lui Ponta cu primarii si prefectii ca s-a propus ca asociatiile de locatari sa participe la verificarea listelor date de catre serviciul de stat de evidenta a populatiei.
    Serviciul de evidenta a populatiei are situatia reala la secunda dar refuza sa o dea. E stat de dictatura
  • 0 (0 voturi)    
    dle tapalaga!!! (Sâmbătă, 4 august 2012, 8:42)

    rezis [utilizator]

    totusi din comunicatul CCR nu rezulta ca listele trebuie actualizate...sa citim cu atentie...e vb listele de la data de 29....distanta de atitea zile pt verdict e data doar de plecarea in concediu si nu e vb de un mini referendum...

    sa citim
    Având în vedere datele contradictorii care au fost transmise Curţii Constituţionale în legătură cu numărul persoanelor aflate pe listele electorale permanente de către autorităţile publice implicate, Curtea Constituţională a solicitat Guvernului României ca, pâna la data de 31 august 2012, să transmită listele electorale permanente actualizate în baza cărora s-a desfăşurat referendumul din 29 iulie 2012.