Votul mortilor vii

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 1 august 2012, 12:51 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
USL a atacat in instanta, anul trecut, HG-ul emis de Guvernul Boc in baza caruia s-a organizat desfasurarea recensamantului, dupa ce a boicotat masiv aceasta actiune din octombrie 2011. Urmatorul termen de judecata al procesului in curs este septembrie 2012. Perfect schizofreni si sfidand legea, Victor Ponta si Crin Antonescu invoca acum tocmai recensamantul contestat cu scopul de a cobori pragul electoral necesar validarii referendumului de demitere a presedintelui. Antonescu  se inchina la Romania reala si huleste Romania birocratica, imaginata ca plina de morti si fugari peste granita.

Curtea Constitutionala urmeaza sa ia o decizie: valideaza referendumul pe baza listelor electorale sau pe baza statisticii, asa cum pretinde mai nou USL schimband regulile la sfarsitul jocului. Antonescu si USL le-a trasat indicatii in numele poporului viu, un mod evident de presiune politica.

"Stim sigur ca 8,5 mil de alegatori sunt in viata, s-au pronuntat, sunt reali si au putut fi numarati. Nu exista dubii in legatura cu vointa lor, asa cum exista cu cei absenti, cei din boicot: acolo nu stim daca mai sunt in viata toti, daca mai au cetatenie romana toti". Cu aceasta fraza, Crin Antonescu deschide o discutie cat se poate de vie. Ce facem cu simpatizantii USL ca au urmat indemnul la boicot si i-au trantit recenzorului usa in nas in 2011? Victor Ponta insusi submina chiar si aceasta baza de date: "În prezent nimeni nu știe câte persoane au fost recenzate. Am aruncat 50 de milioane de euro".

Ce facem cu Dan Sova, cu Mircea Badea, cu Adrian Nastase, cu Victor Ponta? Sunt ei morti din punct de vedere statistic? Adica, domnul Sova, presupunand ca s-a oprit intre timp din numarat, a contabilizat zeci de voturi exprimate de insi decedati statistic, dar vii la referendum? Cum e posibil? El insusi se incadreaza (si) in categoria mortilor vii, adica a boicotat numaratoarea din 2011, disparand din statistica, dar a votat la referendum in 2012 si doreste ca el sa fie validat tocmai in baza statistii din care lipseste. 

Nastase, Badea, Sova & Co le-au cerut anul trecut cetatenilor sa nu-si declare CNP-ul si sa nu raspunda la cateva intrebari care le-ar pune in pericol averea sau le-ar viola intimitatea. Sova a explicat, citat de Adevarul, ca recensamantul incalca cel putin trei legi si ca nu-l intereseaza. In mintea USL, actiunea Guvernului Boc era inca tentativa de a frauda alegerile prin intocmirea unei baze de date sub acoperirea recensamantului. Motiv pentru care, repet, au atacat HG-ul in instanta, proces care se judeca si azi.

De dragul argumentatiei, am putea face inca un pas inainte si sa ne imaginam ca instanta le da dreptate si anuleaza recensamantul din 2011. Ei, in acest moment vom avea o lunga lista cadavre statistice, completand astfel lista mortilor vii deschisa de Sova, Nastase, Badea si Ponta. Statistica din 2011 dispare pur si simplu in neant.

Evident sa singura baza de raportare a referendumului este lista electorala, asa cum prevede legea. Restul sunt sofisme. Lista electorala se actualizeaza, se publica, poate fi contestata de cetateni, cuprinde toti cetatenii de peste 18 ani, pe cand recensamantul este, asa cum vedem ca s-a intamplat, o simpla statistica din care ma tem ca lipsesc tocmai cei care se inchina astazi la ea. Curtea Constitutionala s-ar face de rusine daca n-ar constata simplu invaliditatea referendumului, invocand pur si simplu legea, nu fanteziile politice ale mortilor vii.

Cand vorbeste despre eventualii morti sadea din listele electorale, Crin Antonescu sugereaza, desigur, ca romanii care au stat acasa ar fi mai putini decat mortii vii iesiti la referendum sa-l alunge pe dictator. Un mort din categoria indicata de Antonescu mi-a scris cateva ganduri pe Facebook despre viii prezenti la referendum. Redau intreg pasajul in loc de incheiere: 

"Domnule Dan Tapalaga, vreau sa va aduc la cunostiinta o remarca personala in legatura cu participarea la vot si o sa incep cu concluzia finala: "A fost multa lume la vot, dar oameni putini.", iar lista celor vii a lui Sova, Minciunescu si "Cacarau" are urmatoarele categorii: Viii care au votat din propria constiinta, viii care au fost santajati sa voteze, viii care au fost stimulati sa voteze, viii care au fost mituiti sa voteze, viii care au votati si pentru morti, iar ca bonus, furaciunile care au fost facute in mod cinstit, mobile si imobile, intre orele 17 si 23. Semneaza, mortul lui "Cacarau", Ioan Ghenof, care ar mai fi trait dupa referendum, ar fi implinit 60 de ani pe data de 3 august. Cu stima si respect, mortul"






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















25119 vizualizari

  • +56 (60 voturi)    
    dead man walking (Miercuri, 1 august 2012, 12:59)

    coproculturalul [utilizator]

    uitati-va pe listele publicate de BEC si explicati-mi un singur lucru: daca te uiti in dreptul localitatii Costinesti -Constanta o sa vezi o prezenta de 191% - normal poate avand in vedere turismul, dar in judetul Olt in comuna Colonesti cum au ajuns la 184%? sa va dau un pont: acolo e primar Mircea Stan ( ex fotbalist) fiul lui "Bula"- Nicolae Stan deputat PSD, cred k au intrat in prelungiri si apoi au dat la 11m!
    • -32 (50 voturi)    
      pai .. (Miercuri, 1 august 2012, 13:28)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui coproculturalul

      -se poate sa fi fost fraudare .
      -sau se poate sa fi adus oameni din alte parti ca sa dea bine la numar de votanti (pentru a pastra fuctii de partid) , dar asta nu inseamna neaparat frauda daca au votat o singura data .
      • +18 (24 voturi)    
        logica de usl-ist :) (Miercuri, 1 august 2012, 13:58)

        MamaOmida [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        "sau se poate sa fi adus oameni din alte parti ca sa dea bine la numar de votanti (pentru a pastra fuctii de partid) , dar asta nu inseamna neaparat frauda daca au votat o singura data"

        Doua curiozitati:

        1. de ce naiba ar pierde cineva o jumatate de zi pe drumuri DOAR ca sa voteze in alta localitate?! adica sa-si tradeze propriul primar, si sa se duca sa ingroase randurile votantilor din sate care oricum aveau 100% prezenta la vot?!
        2. cam din ce localitati crezi ca au fost adusi votantii aia?! nu de alta, dar daca-i plimba la munte sau la mare, intelegeam, se ingramadea lumea sa se inscrie pe liste suplimentare, dar in niste comune uitate de lume prin baragan?!
        • -14 (20 voturi)    
          ... (Miercuri, 1 august 2012, 14:29)

          devore [utilizator] i-a raspuns lui MamaOmida

          1. De unde stiti ca s-a pierdut fix o jumatate de zi? Atita ati parcurs dvs?

          2. De exemplu, din localitatile vecine.
          • +11 (11 voturi)    
            :)) (Miercuri, 1 august 2012, 18:00)

            MamaOmida [utilizator] i-a raspuns lui devore

            deci primarii usl-isti corecti si cinstiti pana-n maduva oaselor au adus votantii la fel de corecti si cinstiti din localitatile vecine la ei sa le ingroase lor %.
            Geniala explicatie :)))))
            • +3 (3 voturi)    
              si evident... (Joi, 2 august 2012, 9:14)

              vbeje [utilizator] i-a raspuns lui MamaOmida

              ... si evident ca in localitatile limitrofe erau primari pro-boicot care nu ii lasau sa voteze. Atunci intr-o transhumanta exhaustiva prin cenusa imperiului s-au dus sa voteze acolo unde primarul i-a primit cu bratele deschise exact ca in pilda biblica a fiului risipitor!

              Doamne ajuta!
      • +11 (11 voturi)    
        Autism PDL - vs LIMBAJ DUBLU PSD (Miercuri, 1 august 2012, 14:02)

        TP [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Dle. Tapalaga

        V-am urmarit la b1 si va admir pentru grija dvs. de a arata oamenilor jocul dublu al PSD.
        Trebuie sa va spun insa ca exista ceva in prestatia dvs. care ma socheaza pus si simplu: ma socheaza insusi socul dvs. fata de PSD !

        Sunteti atat de socat de ceea ce face PSD - sincer socat - incat nu stiu ce sa mai cred. sa inteleg ca dvs. nu cunoasteti mecanismul limbajului dublu, momentul de la care incepand o putere isi poate permite asta, si care sunt resorturile acestui mecanism ?

        Pai limbaj dublu poti practica atunci cand esti sigur ca nu mai are cine sa te contrazica.

        Regimurile autoritate - toate regimurile comuniste - dar si regimurile populiste in care presa cu audienta este toata in mana unui singur partid, ca in Romania - sunt regimuri care pot sa-si permita limbajul dublu si dublul standard in orice

        PSD are de acum siguranta ca poate practica acest mecanism de comunicare pt. ca cei care l-ar putea contrazice sunt ori prea slabi - ca PDL - ori nu au credibilitate orice ar spune - ori pentru ca mijloacele de comunicare cu cea mai mare audienta - Antenele - sustin toate PSD, indiferent ca PSD e la putere sau in opozitie, ca in America de sud

        Socul dvs. sincer ca se repeta, iata, lucruri demne de comunism sau de regimul nastase in forma agravata :))) legitimeaza cumva indirect puterea de care dispune azi PSD: ganditi-va: daca avem acum o putere care are o atat de mare putere de comunicare e doar pt. ca am avut o putere care nu a comunicat DE-LOC ! Absolut deloc. Si culmea, nu pentru ca nu a vrut, sau pt. ca nu avea ce (doar e singura putere dijn istorie care a platit pt. c-a vrut sa construiasca un stat de drept).
        PDL nu a comunicat pt. ca NU A PUTUT !
        Nu a inteles si nu intelege nici acum ce inseamna sa comunici, in secolul 21. PSD n-a facut decat sa implineasca aceste asteptari mari din partea populatiei: sa comunici nu costa bani, PSD a facut acest lucru simplu si direct, pe care PDL NU POATE SA-L FACA.
        • -3 (5 voturi)    
          cred ca nu neapărat se bazează... (Miercuri, 1 august 2012, 15:29)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui TP

          pe faptul că adversarii sunt slabi, cât mai ales pe acela că susținătorii sunt mulți
          • +10 (10 voturi)    
            Nu cred ca sunt multi (Miercuri, 1 august 2012, 17:40)

            TP [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

            PSD nu are mai mult de maxim 30% azi, si in mod traditional in Romania - vezi istoricul alegerilor la barbu mateescu pe blog
            Impresia ca are sustinatori multi e creata artificial de faptul ca are multe televiziuni care acopera oricare alt mesaj.
            Ceea ce e un lucru extrem de inteligent: exista tehnologie de manipulare - doar sa fii prost ca PDL si sa n-o folosesti.
            Problema e ca s-a ajuns la manipulari grosolane ca Vila dante sau sinuciderea lui nastase. ASTA e de mirare la toti analistii si politicienii asa-zisi de dreapta: niciunul nu accepta si nu recunoaste acest adevar - iar efectul e ca PSD are pur si simplu cale libera sa escaladeze manipularea, pana la niveluri fara precedent chiar si pt. PSD
            • +2 (2 voturi)    
              Sunt de acord (Joi, 2 august 2012, 0:55)

              Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui TP

              Am folosit "mulți" ca pe un eufemism. Susținătorii USL s-au împuținat, s-au înmulțit cei fără ideal, gata să se agațe de orice partid "piramidal" încărcat cu promisiuni gen FNI.
              Într-adevăr, adversarii USL - care au mai rămas - nu par să debordeze de pricepere și inteligență. Asta într-un fel e bine, pentru că și de-ar fi făcut-o, sacrificați pe timp de criză tot ar fi fost. Aș spune că e bine și că referendumul s-a terminat în acest fel, avem ocazia să ne convingem de caracterul ambelor părți. Lucrurile puteau sta și mai rău. Iar ceea ce se întâmplă pare să fie o reacție de auto-apărare a societății la sistemul cancerigen care a acaparat-o. Această reacție va da naștere ori anticorpilor care vor curăța tumoarea, ori otrăvii care ne va curăța definitiv. Rezultatele au început să apară.
        • +6 (6 voturi)    
          comunicare? (Miercuri, 1 august 2012, 15:56)

          Kor [utilizator] i-a raspuns lui TP

          Pai daca a guverna bine s-ar rezuma la a comunica bine, astazi la guvernare am avea ministri din Vodafone, Orange si Cosmote.

          Da-o draq de comunicare, ca nu-mi tine de foame.

          Hai sa fim seriosi si sa lasam prostiile astea cu comunicatul. Guvernul trebuie sa fie populat cu ministri adevarati, nu cu "Piaristi".
      • +7 (7 voturi)    
        Poate ca nu e frauda electorala... (Miercuri, 1 august 2012, 15:27)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        ...dar e o prostie, un consum de resurse inutil, e furt fata de ceilalti primari care vor avea statistici de favorabile. In plus, poate fi verificat daca prin imprejurimi prezenta a fost redusa, dar cercetarea identitatii este ingreunata de absenta listelor speciale, iar pentru asta organizatorii pot fi blamanti
      • +1 (1 vot)    
        Fenomen turistic (Joi, 2 august 2012, 11:54)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Si de unde zici ca au venit votantii? Adica au trecut ungurii muntii din Harghita si Covasna ca sa voteze in Olt si Teleorman? Atunci de ce-i mai injura Ponta?
    • +11 (13 voturi)    
      sau thriller (Miercuri, 1 august 2012, 13:29)

      Marius_Buliga [utilizator] i-a raspuns lui coproculturalul

      Iata explicatia: o filmare la o sectie de votare in jurul orei 22:00.

      http://www.youtube.com/watch?v=WAVX-MlBfew

      De abia acum inteleg ce categorie de votanti au tintit atunci cind au prelungit programul de vot.

      (copy-paste la un comentariu de-al meu mai vechi)
    • +7 (7 voturi)    
      Scrisoare (Miercuri, 1 august 2012, 20:18)

      IDT [utilizator] i-a raspuns lui coproculturalul

      Scrisoare către românii “vii”

      ●Vreau si eu PRESEDINTELE MEU! Daca ei, cei ‘vii’ au, eu de ce sa nu am? Presedintele neales al celor «vii» i-a felicitat numai pe ei. Noua, celor care nu ne-am dus la vot (fie că am boicotat, fie ca ne-a fost sila sa mai votăm), ne-au spus: voi sunteti ca şi morţi!
      ●Vreau si eu O TARĂ CA AFARĂ. Numai ca eu o vreau ca cele din vest, nu ca ei, sau ca presedintele lor neales, ca cele din est... Si o vreau pentru totdeauna, nu ca ei, numai in campanie electorală. O campanie electorală impusă, dictată si apoi trâmbiţată de ciuvici, ciutaci, ciumeci... Păcat că România lor a muşcat şi muşcă in continuare din toate diversiunile şi manevrele murdare, de culise, ale antenelor şi anteniştilor veroşi! Cei din România mea, care nu au votat nici pe Antonescu, nici persoana Băsescu, nu acceptă lovituri murdare pe la spate sau chiar făţişe, legi călcate in picioare, sau sfidarea a 256 şi “pretinii”. Ce facem cu cei care nu votează? Ii omorâm şi la propriu, la vedere, pe stadion, sau folosim picătura chinezească? Cele 8 milioane de ştampile (că doar n’or fi fost -cred- mai mult de 5, hai 5 jumătate “vii” pe bune!) declară razboi celor 10 milioane de “morţi”? Pentru că aşa “vrea muşchii” preşedintelui inventat?
      ●Vreau să vă vină mintea la cap, inconştienţilor! Atâta vreau. E prea mult? Nu ne mai invrăjbiţi! Sau vreti să ajungem să ne improscam cu noroi, să ne ocolim prietenii, să nu mai raspundem la telefoane, să nu ne mai vizităm, sau să ne intâlnim?? Ce se vor face cei care, intro familie, s-au impărtit în votaci si boicotaci? Jumatate sunt vii, iar cealaltă jumătate sunt ca şi morţi? Mai este un pas până la ură! Asta vreţi?
      Ne-am suportat, peste 22 de ani şi edilii şi politicienii şi sefii de guvern şi de stat. Nu pentru că au meritat, musai! Si acum incepem sa ne urâm între noi? Nu merită nimeni un sacrificiu atat de mare, zău! Haideţi să convieţuim împreună! Nu de alta, dar nu avem de ales. Doar dacă...

      Un mort sătul de scandal.
  • +21 (31 voturi)    
    sunt un mort Viu (Miercuri, 1 august 2012, 12:59)

    un domn [utilizator]

    pentru ca usele mi a anulat optiunea de a ma abtine la referendum, daca tot sunt atat de etici si de morali de ce nu au pus si optiunea MA ABTIN ?atunci mergeam la votare, dar ei mi au incalcat dreptul constitutional de A AVEA DE UNDE ALEGE, PENTRU A ALEGE, in acest sens cred ca o petitie la CEDO prin care organizatorul referendumului sa fie tinut culpabil e necesara, cu plata de despagunri la nivel de persona nu la nivel de Tara !!!
    • -25 (35 voturi)    
      Pentru un domn (Miercuri, 1 august 2012, 13:25)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Esti un domn prost,puteai sa te abtii stampiland ambele optiuni si da si nu.
      • +5 (5 voturi)    
        ;0 (Miercuri, 1 august 2012, 13:46)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        bine ca esti tu destept!
        • +10 (10 voturi)    
          Nu e! (Miercuri, 1 august 2012, 14:47)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

          Nu are cum!
          Astia nici stampilele nu se sfiesc sa le plagieze!
      • +3 (3 voturi)    
        aceea era anulare (Miercuri, 1 august 2012, 15:32)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Cine ar fi stiut motivul? Chiar dacă l-ar fi ghicit, în ce categorie intră acest vot? Nu am auzit să se fi prezentat numărul de persoane care s-au abținut de la vot, votând.
    • -19 (29 voturi)    
      aveai acea obtiune (Miercuri, 1 august 2012, 13:29)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      se chema anualre vot .(de ex .pui 2 stampile )
      • +9 (11 voturi)    
        gramatica, bat-o vina!! (Miercuri, 1 august 2012, 14:01)

        MamaOmida [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        "obtiune anualre vot" e una, abtinerea cu o motivatie clara in spate e alta.
        Da cum gramatica limbii romane e o necunoscuta pentru multi usl-isti, nu ma astept ca logica sa aibe mai mult succes in randurile voastre!
        • -3 (3 voturi)    
          nu e gramatica ... (Miercuri, 1 august 2012, 17:06)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui MamaOmida

          e greseala de ortografie .... si sti foarte bine ca se intampla ...

          si , nu , abtinerea e =0 niciodata in lumea asta nu au contat cei ce nu se exprima .

          abtinerea e doar o mare lasitate , sa mizat pentru alipirea la cei ce nu voteaza niciodata .. se pare ca asta il va pune pe basecu la loc , dar la alegerile viitoare , basescu singur acolo nu o sa poata sa readuca pdl-ul , pdl-ul e ca si sinucis politic , si acum o sa ii "sinucida" si pe ungureni ...
          • +4 (6 voturi)    
            Greseala de ortografie (Miercuri, 1 august 2012, 18:03)

            MamaOmida [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            poate fi atunci cand ai inversat literele la anulare, dar intre oPtiune si oBtiune, adica mai concret intre P si B e cale lunga pe tastatura ca sa fie o simpla greseala de scriere.

            iar pdl-ul a fost intr-adevar sinucis politic, dar, vorba lui DD, cat s-a chinuit el si antena3 sa-l duca sub pragul de 5% sa nu intre in parlament ... si aproape reusisera, era pe la 7%, noroc cu gafele usl ca a trecut din nou de 20%!
      • +15 (15 voturi)    
        Desteptule.. (Miercuri, 1 august 2012, 14:07)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        ...care le stii pe toate: faptul, ca este un vot anulat, nu schimba cu nimic situatia si intra la numarul celor care au votat. Daca ar fi venit la vot 15 milioane de votanti, dar dintre acestia numai 5 milioane ar fi votat corect, numarul votantilor ar fi fost tot 15 milioane, indiferent de cate voturi anulate ar fi fost.

        Oricum, altceva nu aveti ce spune la magariile si lipsa oricaror principii din partea celor de la USL.
      • +11 (11 voturi)    
        se spune "optiune".. (Miercuri, 1 august 2012, 14:41)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        ..si daca am fi mers sa invalidam voturile s-ar fi indeplinit cvorumul..
        dle adrian8, unii romani inca mai gandesc; de exemplu, pe baza ipotezei tale, unii oameni au gandit asa:
        - ma duc sa anulez "votul" ca nu sunt de acord nici cu aia, nici cu ailaltii;
        -->problema acestor oameni era urmatoarea: la referendum nu votezi, participarea la referendum e voluntara, nu obligatorie.. La acest referendum nu opinia ta era importanta pentru politicieni, ci prezenta ta(sa se atinga pragul de validare si atat), deoarece frauda era deja pregatita si pusa la punct pana la cele mai mici detalii(intre20:00 si 23:00 a crescut participarea la vot doar in judetele in care CL-e erau ale USLului.. Prin urmare orice om care a vrut sa participe pentru a anula un "vot" (ca nu e vot -nu sunt alegeri- ,ci reprezinta exprimarea unei optiuni-- poti sa spui "sa anuleze un buletin de vot") si-a dat seama de capcana in care ar fi picat..
        Astfel, multi oameni au ales sa ignore o maimutareala de 20 de milioane de euro si sa isi petreaca timpul in mod placut: cu familia, dormind, uitandu-se la Olimpiada..etc.
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt si" vii" morti.. (Joi, 2 august 2012, 12:24)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Acum ca tot se verifica listele alea mai ales din judetele stahanoviste sa vedeti ce de morti veritabili si cu cruce se vor gasi pe ele! Cred ca USL a deschis cutia Pandorei si multe lucruri vor iesi de acolo...
  • +35 (39 voturi)    
    Recensamant 2011 (Miercuri, 1 august 2012, 12:59)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Domnule Tapalaga, eu nu am fost recenzat anul trecut. Si nu ca as fi boicotat recensamantul. Pur si simplu pe strada pe care locuiesc nu s'a prezentat niciun recenzor sa ne ia in evidenta. Nu am votat duminica, am preferat sa petrec o zi placuta cu familia.
    Cum pot fi sigur totusi ca nu am votat?
    • +23 (25 voturi)    
      Același lucru îl doresc și eu (Miercuri, 1 august 2012, 13:16)

      DenisaC [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      Aș dori și eu să verific dacă am votat sau nu. Nu știu de ce acel soft minune de verificare a CNP-urilor nu are o secțiune în care, tu cetățean de rând, să poți verifica pe o pagină de internet dacă apari ca participant la vot au nu.
      • +10 (12 voturi)    
        Pai... (Miercuri, 1 august 2012, 13:41)

        Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

        ... de ce nu v-ati dus fratilor chiar in seara votului? Eu am fost, am aratata carnetul auto sa ma legitimez (sa nu vada cnp, serie numar) si mi-am verificat lista. Surpiza! NU votasem! In schimb au mei, da, toti... Ce familie idioata am!
        • +7 (9 voturi)    
          Nu am putut (Miercuri, 1 august 2012, 14:33)

          DenisaC [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza Iftode

          Deoarece eram plecată din localitate, nu am putut să verific dacă am votat. Vă asigur că m-aș fi dus la ora 22:30 să vă dacă e semnat în dreptul meu sau nu.
        • +7 (7 voturi)    
          Ați verificat probabil... (Miercuri, 1 august 2012, 15:35)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza Iftode

          ...că nu ați votat în acea secție. Bănuiesc că nu ați putut verifica și secțiile din împrejurimi - a propos de ce spunea un adrian8 mai sus. Softul ar fi ajutat
      • +3 (5 voturi)    
        Verificare (Miercuri, 1 august 2012, 14:19)

        CalatorieSprancenata [anonim] i-a raspuns lui DenisaC

        nu cred ca poti face o asemenea verificare deodata ce oricine care a mers la vot poate spune ca nu a mers si sa tipe frauda. cum zicea cineva de mai sus, cea mai buna varianta e verificarea semnaturii, ca altfel.. la cum zboara cnp-urile in tara asta si la cum sunt unii atat de plini de ura incat sa minta orice oricat, ma astept la orice.

        Inclusiv sa tipe o masa de oameni: uite, apar ca votat si eu n-am fost, cand stie bine ca a fost. Asta e asa, un fel de.. avocatul diavolului
        • +2 (2 voturi)    
          Aveți dreptate, dar ... (Miercuri, 1 august 2012, 14:36)

          DenisaC [utilizator] i-a raspuns lui CalatorieSprancenata

          Aveți dreptate, dar, se pot face acele „habar-nu-am-cum-se-numesc” cu un lipici mai puternic, astfel încât să nu le poți dezlipi.
    • -3 (9 voturi)    
      daca nu ai fost recenzat , te duceai tu frumos (Miercuri, 1 august 2012, 13:30)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      si te prezentai sa fi recenzat , daca doareai acest lucru .
      • +5 (5 voturi)    
        Pt ce?!? (Miercuri, 1 august 2012, 15:23)

        _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Nu ma deranjeaza ca nu am fost recenzat, pur si simplu era o constatare ca nici cifrele INSului nu sunt corecte.
    • +7 (9 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 1 august 2012, 13:32)

      NL [anonim] i-a raspuns lui _Un stelist_

      • +2 (2 voturi)    
        Software-ul nu e foarte complicat... (Miercuri, 1 august 2012, 15:42)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui NL

        ...dar trebuie totuși verificat și autorizat, din rațiuni de securitate. Se umblă, totuși, cu CNP-uri, care nu pot fi lăsate la îndemâna oricui. Certificarea și autorizarea sunt cele care îl fac scumpe. Mai e și faptul că, pentru a fi performant și a permite accesul unui număr mare de persoane fără a se bloca, scriptul trebuie conceput de persoane cu experiență, eventual care au deja rutine validate.
    • +6 (6 voturi)    
      USL a boicotat referendumul (Miercuri, 1 august 2012, 13:53)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      tin minte ca la toata televiziunile de propaganda ale USL problema era ca nu cumva romanii sa-si dea datele de identificae din buletin.

      dar cand aceiasi romani isi fac rate pt un televizor imediat isi dau copii de pe buletin si de pe certificatul de nastere
    • +1 (1 vot)    
      putem verifica daca am votat! (Miercuri, 1 august 2012, 18:11)

      viuviu [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      S-a deschis o petitie prin care se cere PDL sa publice online listele electorale, astfel incat noi toti cei care nu am votat sa putem verifica daca nu exista o semnatura in fals in dreptul numelui nostru de pe lista respectiva!

      O gasiti aici:
      http://www.petitieonline.com/publicarea_listelor_electorale_dup_votare#form

      Trimiteti mai departe spre semnare la cat mai multe persoane despre care stiti ca nu au votat!
  • +20 (24 voturi)    
    Sa fim seriosi (Miercuri, 1 august 2012, 12:59)

    Angoasat [utilizator]

    Romania reala n-a votat pt demitere..daca facem un simplu calcul : daca din 18 000 sectii de votare s-au cumparat sau s-a bagat in urna cel putin 250 de buletine atunci frauda urca la 4.5 mil de voturi..
    • -3 (7 voturi)    
      hai ca in curand (Miercuri, 1 august 2012, 13:30)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

      calculati voi 9 mil frauda la votare ...
  • +26 (26 voturi)    
    Antenescu numara perne in somn (Miercuri, 1 august 2012, 13:00)

    Palax [utilizator]

    Crin Antonescu e asa antipatic incat si pernele lui incearca sa-i prelungeasca somnul la indefinit.
  • +33 (33 voturi)    
    mda (Miercuri, 1 august 2012, 13:01)

    Xorciser [utilizator]

    Domnilor, ar trebui sa terminam odata cu tampenia asta cu "fugari peste granite".

    Constitutia spune clar- drept de vot au CETATENII. Nu se spune sa fie in tara, nu se spune sa fie platitori de taxe. Singurele restrictii sunt de varsta (18 ani) si de inexistenta restrictiilor drepturilor civile (condamnati etc).

    Cata vreme sunt cetateni romani, emigrantii au drept de vot in Romania (mai putin la alegerile locale) si nimeni nu poate restrange acest drept.

    Daca vrea cineva sa faca sistemul sa mearga, sa introduca registrul electoral. Atunci emigrantii carora nu le mai pasa de Romania nu se vor inscrie in registrul electoral si ei singuri isi exprima dezinteresul in a vota in Romania.

    De ani de zile nu se intampla nimic in privinta asta...
    • +4 (4 voturi)    
      Mai mult decât atât (Miercuri, 1 august 2012, 15:47)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Urmând exemplul altor țări, dar și observând câte valori au plecat peste graniță, avem tot interesul să păstrăm legătura cu aceste valori, menținându-le implicate în procesul de luare a deciziilor. Astfel au ocazia de a-și pune experiența în folosul țării de care sunt încă legați.
      Trebuie să recunoaștem că cei care au văzut și lumea din afara granițelor pot avea o imagine mai puțin deformată asupra ei decât dacă ar fi stat numai înăuntrul lor.
      Aceasta poate valora uneori mai mult decât plata unui impozit.
  • +22 (22 voturi)    
    lamurire (Miercuri, 1 august 2012, 13:03)

    andreiu [utilizator]

    Badea si cu astia nu sunt luati in evidenta de statistica sau sunt luati dar fara CNP ?
    Nu sunt lamurit cu asta si sunt chestii diferite.
    • +20 (20 voturi)    
      si el si okelaristu de ciuatcu (Miercuri, 1 august 2012, 13:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui andreiu

      au buletinele, pardon cartile de identitate barate cu roshu...am inteles ca ei au participat la vot spunand NU, nu stiu cui NU, dar..Nu le a iesit
  • -8 (20 voturi)    
    nu se vede un mic deatliu : (Miercuri, 1 august 2012, 13:05)

    adrian8 [utilizator]

    chiar daca nu ai declarat cnp-ul la recensamant , tot esti in statistica .

    cei insiruiti au indemnat sa nu se dea cnp-ul , nu sa se ascunda sau sa nu raspunda la usa .

    numai zicem de faptul ca cenzorii sau intors in multe cazuri sa ia si cnp-ul motivand ca e ilegal sa nu il declari .
    • +8 (14 voturi)    
      inseamna (Miercuri, 1 august 2012, 13:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      ca cei care au jignit o pe Campioana Noastra Alina..au fost recenzati de personal specializat de la Socola ?
  • +16 (18 voturi)    
    Statistica?? (Miercuri, 1 august 2012, 13:07)

    Alex55 [utilizator]

    oare de ce-ar mai trebui sa asteptam atat sa se pronunte CCR. Normal e sa constate ca acest referendum s-a desfasurat legal, si, ca datorita celor care au boicotat tot legal, nu s-a indeplinit cvorumul de 50%+1 si Traian Basescu trebuie sa se intoarca la Cotroceni. Din pacate ei nu pot hotara ca cei care ne-au impins la referendum si ne-au scos bani din buzunar nutrebuie sa pateasca nimik. Pe aceia(Voiculescu-posibil puscariabil, Antonescu-repetent si chiulangiu din senat unde a fost admis de pe locul 2 cu 9000 voturi si mai ales pe Ponta plagiatorul) va trebui sa-i sanctionam noi prin orice mijloace (politic, penal,moral). In primul rand ei ar trebui sa dispara din politica
    • +8 (8 voturi)    
      pentru ca (Miercuri, 1 august 2012, 13:21)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui Alex55

      numai o institutie prevazuta in constitutie si independenta poate face ca aceste rezultate sa fie opozabile parlamentului.


      rolul in acest caz este formal. ei nu fac cercetari. constata si semneaza.
  • -39 (45 voturi)    
    7,5 milioane de oameni au spus DA (Miercuri, 1 august 2012, 13:07)

    nai [utilizator]

    Ca președintele să fie demis erau nevoie de 51% din 51% din cei înscriși pe listele BEC, adică aproximativ 26% din 18 milioane de oameni. Asta înseamnă că era nevoie ca 4,75 milioane de oameni să spună DA la referendum ca președintele să fie demis.

    La referendum au spus DA 7,5 milioane de oameni, chiar mai mulți decât l-au ales în 2009.
    • +19 (23 voturi)    
      greseli peste greseli (Miercuri, 1 august 2012, 13:16)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui nai

      - 51% nu este egal cu 50% + 1, cat e legal pentru cvorum,
      - nu conteaza cati spun da daca nu se prezinta 50% +1,
      - alegerile sunt alegeri si referendumul este referendum. Ai votat tu intre doi candidati pe 29 iulie 2012? Nu.
      - in 2009 Basescu a avut 5 270 000 voturi
      etc
    • +21 (23 voturi)    
      si cu frauda cum ramane? (Miercuri, 1 august 2012, 13:19)

      DavidM [utilizator] i-a raspuns lui nai

      Uneori nu esti capabil sa pierzi, dar democratia incet si cu rabdare te invata. Incepe prin a gandi, vezi ca antenele dauneaza grav procesului cognitiv.
    • +18 (22 voturi)    
      eee, nu chiar atatia (Miercuri, 1 august 2012, 13:23)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nai

      multi au spus'o chiar de cateva ori.
      prin olt, teleorman.
      au vrut sa fie siguri :))
    • +18 (22 voturi)    
      au spus DA (Miercuri, 1 august 2012, 13:26)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui nai

      In cadrul unui referendum invalid. PUNCT
    • +4 (6 voturi)    
      Ce spui e corect cu un mic amendament (Miercuri, 1 august 2012, 13:30)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui nai

      Trebuia ca prezenta sa fie de cel putin 50%+1, ori prezenta a fost de 46,24% ... Stiu ca e greu, dar fa un efort sa intelegi ce am scris.
      Au spus DA 7,4 milioane, dar nu au participat decat 8,5 milioane in loc de minim 9,1 milioane + 1.
      Ghinion, fara 600 mii de voturi, stiu ca nu conteaza pentru USL, dar e o cifra mare.
    • +2 (4 voturi)    
      da bune urechi ai (Miercuri, 1 august 2012, 13:31)

      d_b [utilizator] i-a raspuns lui nai

      i-ai auzit tu?
    • +6 (10 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 1 august 2012, 13:31)

      Mowgli [anonim] i-a raspuns lui nai

    • -4 (12 voturi)    
      a fost ales cu 5.2 parca ... (Miercuri, 1 august 2012, 13:33)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui nai

      si a declarat ca daca 5 mil de romani nu il mai vor el pleaca imediat ... probabil ca tot in 5 minute .
      • +2 (2 voturi)    
        alegerile sunt alegeri (Joi, 2 august 2012, 8:57)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        sa presupunem ca acum ar fi fost la competitie repetentu' porumbac cu popeye the sailor man. cam care crezi ca ar fi fost rezultatul ?
        la niste alegeri cinstite, s'ar fi prezentat fo unspe milioane, la urne, si castiga base tot cu 51%.

        una este competitia intre doi su mai multi catindati si alta este sa fii singur, la judecata poporului.

        da, poporul este nemultumit de ce s'a intamplat, si a vrut sa'l traga de urechi pe base.
        daca vroiau sa'l termine, ieseau mai multi.
        politrucii uselisti vorbeau ca tot popo'ul nu'l mai doreste !

        iaca, multi au gandit ca mine: lasa boboru' sa'l traga de urechi, dar io stau acasa, sa nu'i las sa'l dea jos. caci, mai draga, io sunt pentru respectarea legii si constitutiei.
        l'am votat pentru cinci ani. nu ne jucam de'a dat jos presedintii, avem alte probleme, mai grave. palavramentul ar trebui sa se ocupe de reforme, de legiferat masuri economice pentru iesirea din criza.

        asa sifonat cum este base, are mai multa stima, in romani, decat fanfaronul repetent.
        mai ales in rural, antenescu este zeflemit de oameni. papitzoi, este alintul lor pentru marele orator.
        in rural, mai multa trecere are dottore.
        ca tzaranii nu prea se deranjeaza cu diplome de la catania.

        antenescu, vorba lui nenea iancu, are trecere in dascalime, functionarime, bugetari, caracuda. :)

        jos iliescu si clica lui !
        nu, lovirurii de stat !
        nu, plagiatorilor !

        base'i cel mai tare, cade mereu in picioare !
        hahahaha !
    • +4 (8 voturi)    
      FALS. Nu aduna mere cu pere ca nu vei obtine (Miercuri, 1 august 2012, 13:47)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui nai

      cirese .

      Eu unul personal nu cred ca au fost la vot 46,XX% din cetateni . Cea ce stiu ca e adevarat e faptul ca BEC a numarat buletinele de vot , din care doar USL-ul stie cite au fost stampilate si introduse ilegal

      . Dupa introducerea softului de identificare a CNP , USL va avea o surpriza IMENSA . Sa-i vad atunci unde sint cca 8 mil care au spus da .

      In alta ordine de idei programul de vot nu a fost acelasi , deci cifrele nu sint elocvente . Mai aproape de adevar sint cele de la ora 20.
      • +2 (2 voturi)    
        erata (Miercuri, 1 august 2012, 15:49)

        math [utilizator] i-a raspuns lui linarel

        nu trebuiau stampilate ci numai introduse in urna de niste tovarasi. Daca aveau stampila pe NU chiar mai bine, daca ii prindea cineva... concluzia cu tiranul, serviciile secrete, mafia portocalie, bordurile, Rosia Montana, tocurile de 15cm.
    • +4 (10 voturi)    
      Dar restul de... (Miercuri, 1 august 2012, 13:47)

      Arcasu [utilizator] i-a raspuns lui nai

      11,5 milioane au spus NU sau DA' DE UNDE! Da' astia nu conteaza pt. Somnorila, ca nu sunt asa de vii si iubitori de turism ca voi.
    • +4 (6 voturi)    
      7,5 milioane de oameni au spus DA (Miercuri, 1 august 2012, 13:55)

      sambadi [utilizator] i-a raspuns lui nai

      Nu este relevanta afirmatia. Da, intradevar 7.4 mil au spus DA., si ar fi fost suficiente cca 4.8 mil ca presedintele sa fie demis in eventualitatea in care ar fi fost cvorum. Cu toate acestea, faptul ca au votat DA mai mult decat necesar pentru a fi demis este numai o cifra statistica nicidecum un vot. Pe cale de consecinta (adica tot statistica referendumului), peste 11 mil de cetateni au votat cu Basescu, ceea ce este fals. De fapt, din toate 3 "taberele" (DA, NU, BOICOT) se pot distinge 3 categorii: ultrasii USL (care au interes direct: ajutoare, colaborari, rudenii si rubedenii plus cei idealisti), basescienii si cei care NU AU CU CINE VOTA si au preferat raul cel mai mic (in forma proprie: vot DA/NU sau BOICOT).

      In acelasi rand, de nenumarate ori s-a intamplat ca diversi presedinti din lumea larga sa aiba la un anumit moment un procentaj incredibil de scazut, comparativ cu momentul alegerilor. Incercarea de a demite un presedinte numai pentru simplul fapt ca in data de 29.07.2012 orele 07-23:00 au fost ceva mai multi cetateni impotriva, nu cred ca tine de bunul simt al unei natiuni cu pretentii de "civilizata". Noi insa avem experiente de a ne impusca conducatorii, de a-i haitui prin corturi sau preda strainilor cotropitori, de a ne folosi de spoieli legale pentru a ne justifica legitimitatea desfiintarii chiar fizice a "celorlalti".

      Dar draga "1u3", sa intelegi cat respect au USL pentru participarea ta la vot (nici macar nu este important cum ai votat), te rog sa te uiti ce se intampla la Brasov. O sa vezi cat de mult conteaza "votul popular majoritar" in ochii USL. Daca imi vei spune ca noi mai avem de a face cu un PNL si nu cu un reinventat FSN=USL, eu chiar ma tin de cuvant cand iti promit ca imi voi pune cenusa in cap si pene pe corp, urmand sa defilez prin centrul orasului desemnat de tine cu o pancarda cu textul indicat de tine. Bineinteles, trebuie sa avem o discutie lamuritoare inainte iar decizia se va lua prin consens.
    • +3 (5 voturi)    
      Esti beton! (Miercuri, 1 august 2012, 14:09)

      MrMeisenshi [utilizator] i-a raspuns lui nai

      Ai impartasit teoria ta cu astia de la USL? E ceva nou, ar putea sa incerce si cu ea la CC, dar trebuie sa te grabesti!
    • +2 (10 voturi)    
      dle..draga, du-te inapoi la scoala primara... (Miercuri, 1 august 2012, 14:17)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui nai

      ..ai spus atat de multe prostii, incat si un copil de clasa a 4-a ti-ar pune la indoiala ratiunea, cunostintele si spusele..
      -1: ti-a mia spus cineva..51% nu e totuna cu 50% +1; trebuiau sa vina 50% din oamenii inscrisi pe listele electorale si inca 1 om...adica jumatate din18,272 milioane si inca un om...
      -2: cum ai putut sa dai enter la un astfel de comentariu, de analfabet? cum sa spui ca 51% din 18 milioane reprezinta de fapt 26% in 18 milioane? E un nonsens!!! Cum vine asta 51% din cei inscrisi pe lista(adica 18,272 milioane) reprezinta 26% din 18 milioane..tu ori esti anetit de ceva(alcool, medicamente, foame, sete.etc.), ori nu stii aritmetica..adica ia cel ult 4 clase
      -3: la referendum au spus da vreo 5 -6 milioane si aproximativ 1 milion (spre 1,5 milioane) de voturi furate(fie prin introducerea voturilor in urne, fie prin turism electoral..metode sunt mai multe, si ep tema asta sunt destule articole in presa)..
      -4: sa nu crezi ca m-au impresionat filtrele politiei ca sa se previna turismul electoral.. nimeni nu a pus filtre pe drumurile judetene.., asa ca s-a putut face turism electoral in voie..
      -5: vezi, ai grija, vine acum rezultatul de la softul de prevenire a fraudei electorale..si daca iti gasesc astia CNPul de mai multe ori.. o sa ai foarte mult timp sa scrii prostii si nonsensuri pe net.. cine stie, poate o sa inveti sa faci si niste rationamente logice, niste calcule matematice..etc.. Eu iti doresc sa ajungi sa calculezi bine macar..
    • +2 (2 voturi)    
      Alegerile și referendumul... (Miercuri, 1 august 2012, 15:53)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui nai

      ...sunt lucruri distincte. Buletinele de vot au prezentat opțiuni diferite.
      Vom putea face comparații între alegerile trecute și cele viitoare.
      Iar legea e cam mult discutată și se încearcă a fi mai puțin aplicată.
      Așa se întâmplă când juriști de duzină ajung la putere.
  • +19 (23 voturi)    
    la tvr info (Miercuri, 1 august 2012, 13:20)

    nash pandelica [utilizator]

    erau trei capete luminate care dezbateau.

    toti au ajuns la aceiasi concluzie, curtea este curte si judeca dupa legea in vioare.

    numai ca, in comentariile lor au fost cam pe langa.
    un domn, pavel, profesor, care cica ar fi locuit si ar fi predat in sua, propunea ca base, sa ofere demisia si anticipate prezidentiale, odata cu alegerile parlamentare.
    si mai zica ca base n'ar mai avea legitimitatea sa puna conditii, avand in vedere scorul.
    si mai spunea despre eventuale modificari ale legii, constitutiei, vor vedea ei ce fac, dupa alegeri.

    io am asa, o intrebare, dar acel referendum in care tot poporul a grait, dece nu s'ar lua in consideratie ca o conditie ? caci, aia nu este o conditie a lui basescu ci o dorinta a poporului, exprimat prin vot.
    si au votat mai mult de jumate plus unul din cei cu drept de vot...

    si au mai vorbit ei de multe.
    de parlament ca putere suprema(?) legislativa, ca ar trebui mai multe referendumuri, etc.

    pai, atunci ce rol mai are presedintele, dece mai alegem pesedinte ?
    si, dece nu, sa organizam la jumatatea fiecarui mandat prezidential cate un referendum !
    sau, mai bine sa'l alegem pe doi ani.

    intr'un meci intre puterile statului, ar trebui ca cel ce pierde, guvern, parlament, presedinte, sa'si dea demisia.
    in cazul de fata, guvernul si parlamentul sa'si dea demisia si sa se organizeze alte alegeri.
    asta ar insemna un joc echilibrat.
    caci ei au pornit meciul, ei au stabilit regulile si nu au putut castiga, chiar daca au schimbat regulile.

    cum spunea socaci, mai bine'l alege parlamentul, dintre ei, ca nu, ei stie ! de baieti cu cap !
    de fapt asta este tzinta finala, republica parlamentara, unde presedintele sa fie ales dintre ei si parlamentul sa aiba toata puterea in stat.
    si doua partide mari, stim care, in rotatie la purere, prin buna intelegere :)

    asta este scopul loviturii de stat. si nu s'a terminat.
    cum zicea o lozinca din tineretea revolutionara iliciului, lupta contiunua !

    jos ilici !
  • +26 (26 voturi)    
    alba-neagra (Miercuri, 1 august 2012, 13:22)

    Alex_Stef [utilizator]

    Am o nelamurire. Nu inteleg este cum putem micsora numarul cetatenilor romani pentru demiterea presedintelui dar in acelasi timp sa avem deputati si senatori pentru un numar mai mare de cetateni romani. Articolului 62 din Constitutia Romaniei prevede numarul de deputati si senatori. Unde este greseala si cine incalca legea in acest caz. O zi placuta
    • +11 (11 voturi)    
      Excelenta intrebare. (Miercuri, 1 august 2012, 13:49)

      Vreau_in_europa [utilizator] i-a raspuns lui Alex_Stef

      Exista un principiu, numit principiul reprezentativitatii. Acesta afirma ca un anumit numar de oameni au dreptul sa fie reprezentati in forurile legiuitoare de un reprezentatnt ales prin vot direct.
      Daca noi ne imputinam (din cauze demografice - natalitate scazuta etc) acest lucru ar trebui sa duca la reducerea numarului de reprezentanti.


      In principiu Romania nu este o democratie ci este o republica condusa dupa principii democratice. Adica cetatenii cu drept de vot nu se exprima prin vot pentru fiecare chestiune, ci isi aleg reprezentanti. Cu toate ca tehnologia a evoluat mult de pe vremea lui Platon si Aristotel, ea nu cred ca poate fi folosita pentru ca noi sa votam direct pentru fiecare lege, dar ne poate ajuta enorm sa ne alegem reprezentanti mai buni in parlament.
  • +16 (18 voturi)    
    Cum poti sfida orice lege ? (Miercuri, 1 august 2012, 13:23)

    voltaren [utilizator]

    Fraudarea votului este o fapta foarte grava , dar participarea la sedintele CSATE fara certificat ORNISS este un atentat la siguranta nationala . Vezi : Antonescu , Marga , Corlatean , Dobritoiu , Rus . Cum sa intelegem asta dupa ce ministrul de externe Marga si-a precizat inca de la audieri orientarea catre Rusia ? Putem ramane in NATO dupa asa o isprava ?
  • +15 (15 voturi)    
    Validare (Miercuri, 1 august 2012, 13:27)

    GabrielAlbert [anonim]

    Oare cati oameni sunt cu drept de vot in tara asta?
    Oare ati oameni sunt inscrisi pe listele electorale?
    Astea doua cifre ar trebuii sa fie egale.

    Din cifra asta (daca e una) 50% + 1 persoana trebuie sa participe.
    Am trecu de acest prag? Da sau nu?

    Asa se valideaza referendumul! ATAT. Nu exista nimic mai clar.
    • +6 (8 voturi)    
      Nu înțeleg ... (Miercuri, 1 august 2012, 13:44)

      DenisaC [utilizator] i-a raspuns lui GabrielAlbert

      Adică eu, dacă sunt detașată sau locuiesc în altă țară nu mai am drept de vot?
    • +7 (7 voturi)    
      Corect, cu o precizare (Miercuri, 1 august 2012, 14:18)

      MrMeisenshi [utilizator] i-a raspuns lui GabrielAlbert

      Listele electorale trebuiesc actualizate la zi de catre primarii INAINTE de referendum. Iar din acel moment ele precizeaza clar numarul si numele celor cu drept de vot.
  • +7 (9 voturi)    
    Alergia la lege si bun simt (Miercuri, 1 august 2012, 13:35)

    tr0uble [utilizator]

    A celor de la USL este infioratoare.

    A cata oara ne demonstreaza, celor care sunt in stare sa gandeasca, ca pentru ei legea si statul de drept sunt ca proprietatea pentru ilici, un moft?

    De ce sunt plecati atati romani din Romanica? Nu e din cauza ca au plecat in cautarea unui trai mai bun, trai pe care clasa lor politica nu il protejeaza si sustine?

    De ce ar trebui acei oameni sa nu fie luati in considerare?
    De ce nu ar trebui respectate legile pe care noi toti ceilalti suntem obligati moral sa le respectam?

    Poate un uslinos reuseste sa stranga buma de bun simt sa ne raspunda...
  • -5 (17 voturi)    
    Boicotul si pragul sunt ilegale. (Miercuri, 1 august 2012, 13:40)

    gv [utilizator]

    La referendumul din 2003 pt. modificarea constitutiei (acum 9 ani), numarul persoanelor cu drept de vot era 17.842.103.
    Acum, dupa un deceniu de scadere a populatiei (cu peste 2 milioane, 1 milion doar din sporul natural negativ), ne iau de prosti sa credem ca populatia cu drept de vot de fapt a crescut la 18.300.000.
    Chestia asta chiar e strigatoare la cer.
    Realitatea este ca sunt maxim 16,5 milioane de cetateni cu drept de vot, asa cum dovedesc si datele de la recensamantul din 2011, si cele de la CNAS si de la ministerul muncii.
    De fapt, chiar CCR isi motiveaza Decizia din 10 iulie 2012 privind modificarea Legii electorale, prin urmatorul argument: “numarul deputatilor si al senatorilor se stabileste prin Legea Electorala, in raport cu populatia tarii, care, conform ultimului recensamint, a scazut in numar considerabil”.
    Dar probabil ca "magistratii" CCR (5 din 9 sunt pusi de Basescu si PDL) vor ignora toate dovezile in acest sens, ca si faptul ca nu poti cere cvorum si imediat sa ceri boicotarea unui scrutin, negand astfel cvorumul cerut.
    • +3 (3 voturi)    
      Pentru a fi în legalitate... (Miercuri, 1 august 2012, 16:00)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui gv

      ..trebuia ca organizatorii să se pregătească.
      Cine e de vină că graba nu i-a lăsat să actualizeze listele și să ia măsuri de siguranță?
      "Pragul e ilegal" are aceeași validitate cu "legea e ilegală".
      "Boicotul e ilegal" ar putea avea ceva sens dacă s-ar preciza și ce paragraf din ce lege este încălcat
  • +4 (4 voturi)    
    una e una (Miercuri, 1 august 2012, 13:42)

    ilie22sute [utilizator]

    Una e statistica alta e evidenta ... Recensamantul se face din ...ani in ...ani E NORMAL CA POPULATIA SA -L RESPINGA IN SITUATIA ACTUALA ! " IE -TE BA , VENISI SA -MI NUMERI OUALE,GAINA , VACA ,PORCUL SI CU PLODUL... DUPA CE MA ADUSESI IN PAR ! PAR MA FACUSI PAR ITI DAU!!!" Daca recensamantul a fost FACUT REAL 75-80% e FFB.
    Evidenta zilnica e la MAI ei stiu cine s-a nascut si cine a murit (ca doar nu o tii pe bunica in formol pentru 300lei /luna )MAI ESTE INDEPENDENT NU SE BAGA IN NIMIC , NICI IN JUSTITIE , NICI IN ... ( ministrul de Interne Ioan Rus suna viitorul arestat , suna salvarea particulara ,dupa care raporteaza lui Victor Ponta ca Salvarea din depresia sinuciderii amanarii pedepsei a fost executata iar cazul Catalin Voicu e doar varful asbergului ce se vede prin ceata ) DESPRE EVIDENTA POPULATIEI ce sa vorbim ca la alegerile anterioare Dragnea flutura pe sticla LISTELE ALEGATORILOR PE SECTII CU CNP CU TOT ? Ca Geoana trimitea fostelor cadre MApN scrisori cu grad , nume , prenume si initiala tatalui prin care solicita sa fie votat ca e si el copil de militar . Despre ce sa vorbim ? Ca datele prezentate de cei doi sunt scrise pe toate gardurile si cresc in copaci ? Si culmea e ca dupa atatia ani nu s- a luat nici o MASURA JURIDICA Hoti cu legea in mana :"EU FAC LEGEA DUPA BUNUL PLAC . TE OPUI TE SPARG...Ponta pe 05/07 ( PREMEDITAT SAU NU ) inlocuieste vicepreşedinţii INS Cristian Stănică şi Gered Beatrix cu Elena Iagăr şi Florin Ciurariu pe motiv ca :"pe listele electorale noi figurăm ca în 2001 sau 2002, cu trei milioane de oameni în plus, oameni care nu mai sunt cu adevărat electori. O să încerc să rezolv această problemă pentru ca referendumul, dacă se va organiza, repet, nu doresc să anticipez în niciun fel vreo decizie a Parlamentului, dar dacă se va organiza să se organizeze cât mai repede, să se organizeze absolut corect, pentru ca votul românilor să pună punct acestei crize politice într-un fel sau altul,” Dupa cate se vede premeditat !
  • +10 (10 voturi)    
    mortii-vii (Miercuri, 1 august 2012, 13:55)

    andreesanu [utilizator]

    Dle Tapalaga,M-am saturat de circ,m-am saturat sa fiu luat de prost daca nu-l iau de git pe derbedeu ,pe hot ,pe lichea,pe parlamentarul curva,pe mafiotul,pe nesimtitul care de 22 de ani i-mi baga mina in buzunar pentru lefurile lor nesimtite,pentru huzurul lor,ca sa-si unfle ei averile.
    Nu vreau sa mai platesc parlamentari cu apucaturi de gainari ,nu vreau sa mai platesc hahalere,incompetenti,puslamale,hoti de drumul mare
    vreau o viata normala,vreau liniste,vreau lege pentru toti,vreau siguranta,vreau respect pentru valorile reale.
    Impostura,nesimtirea ,mahalagismul si toate relele prolifereaza azi in Romania in numele democratiei prost inteleasa.
  • -7 (21 voturi)    
    Multe "succesuri" (Miercuri, 1 august 2012, 14:00)

    Enoeth [utilizator]

    Te intrebi de multe ori daca efectul de turma sau calitatea celor inrolati intereselor PDL-ului determina lipsa de rationalitate. Este suficient sa nu fi ramas repetent la matematica pentru un calcul simplu :

    18mil. votanti + 5 mil. copii = 23 mil.

    Chiar fara scaderea demografica masiva din mandatele Basescu ( ca a avut grija din plin ), cifrele nu se potrivesc nici cum. Este mai mult decat evident pentru oricine este de buna credinta si nu este handicapat mintal ca cifra de 18 mil. de votanti reali este un fals.

    PS. : dle Tapalaga prin acest articol va auto desfiintati ca jurnalist. Un dram de obiectivitate este obligatoriu in ceea ce scrieti, ceea ce v-a lipsit aici. Altfel deveniti un scrib de casa.
    • +3 (7 voturi)    
      Scaderea demografica masiva (Miercuri, 1 august 2012, 14:37)

      it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui Enoeth

      e in mandatul lui Nastase, hai sa nu mai mincam kko.
  • -17 (23 voturi)    
    iesim din nou in strada si atunci sa va vedem (Miercuri, 1 august 2012, 14:18)

    deceneus [utilizator]

    lasa ma Tapalaga ca iesim din nou in strada si o sa vezi ca si daca invalideaza curtea referendumul, Base nu o sa se apropie de Cotroceni
    • +10 (12 voturi)    
      in strada poate iesi oricine (Miercuri, 1 august 2012, 14:46)

      Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      cu alte cuvinte, vezi sa nu iesim in strada si noi, ca se stie ce va iesi. io am stat in casa pana acum, dar sunt dispus oricand sa ies in strada ca sa-l conduc pe Base inapoi la Cotroceni. Putorilor.
    • +7 (9 voturi)    
      cine va opreste? (Miercuri, 1 august 2012, 14:55)

      Alex_Stef [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      Daca se dorea cu adevarat demisia presedintelui ar fi iesit lumea in strada din momentul in care s-a aflat ca referendumul este invalid. Daca iesiti acum o faceti doar manipulati de USL. In 1990 minerii ne-au pus pumnul in gura. Nu va lasati manipulati. Respectati-va mai mult. Daca doriti sa traiti intr-o tara democratica iesiti in strada pentru ca asta vreti si nu impinsi de televiziuni.
      • -4 (4 voturi)    
        abia azi se declara sau nu valid referendumul (Miercuri, 1 august 2012, 15:48)

        deceneus [utilizator] i-a raspuns lui Alex_Stef

        pai nu s-a dat inca decizia .
        Astazi se da.
    • +7 (9 voturi)    
      cetatene deceneus (Miercuri, 1 august 2012, 14:59)

      the [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      va rog sa iesiti in strada, si de acolo sa lansati aceleasi urlete suburbane cu care ne-ati obisnuit, celebrand in acest fel cultura si intelectul poporului roman ...
    • +5 (5 voturi)    
      iesiti, iesiti (Miercuri, 1 august 2012, 15:58)

      Kor [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      La cat de multi sunteti o sa va calce din greseala careva cu bicicleta.
    • +4 (4 voturi)    
      nu inteleg (Miercuri, 1 august 2012, 15:58)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      Legea se negociaza in strada?
    • +6 (6 voturi)    
      Eu am o alta propunere ptr voi.... (Miercuri, 1 august 2012, 17:54)

      ncy [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      mai bine ati merge la munca,...ca de astia care tot ies in strada incepem sa fim satui...
      Daca tot iesiti in strada ce echipament o sa purtati??? ...echipament de mineri,...ca tot reprezentati un partid al carui bolsevic de onoare este profesionist in organizarea de asemenea evenimente.
      Si daca tot o sa iesiti in strada impotriva a ce o sa protestati?????
      Sa se incalce legea, constitutia,..ptr ca asa vrea Ponta si Antonescu,
      Si ce o sa faceti daca oamenii care lucreaza ca voi sa aveti bani se supara si ei....si ies si ei in strada???
      Razboi civil???? asta vea uslamul vostru analfabet si plagiator.
      Voi faceti regulile jocului dupa cum vreti voi, voi furati cu nerusinare prin vot multiplu,...voi ati organizat toata tigania asta,.....
      SI TOT VOI SUNTETI NEMULTUMITI ????
      Presupun ca nu v-a durut niciodata spatele...,
      nu de altceva dar ptr ca sa te doara spatele ai nevoie de COLOANA VERTABRALA.....
  • +9 (11 voturi)    
    .. (Miercuri, 1 august 2012, 14:26)

    devore [utilizator]

    Daca luam in considerare furtisagul usl-ul,

    pun pariu ca dintre acesti 8.5 romani vii numarati de CrinA cel putin vreun milion sint dedublarile de personalitate ale turistilor electorali.
  • -13 (23 voturi)    
    in curand basescu la puscarie cu nastase (Miercuri, 1 august 2012, 14:29)

    deceneus [utilizator]

    Daca Basescu avea vreo onoare isi dadea singur demisia dupa acest vot zdrobitpr ... insa nu e decat un las aparat tot de niste lasi care nu s-au prezentat la vot.

    Ce i se canta lui Base in ianuarie Piata Universitatii:

    "Si-o sa joci poker pe case
    In celula cu Nastase"

    Asteptam cu nerabdare aceasta clipa!
  • +5 (5 voturi)    
    prostimea plateste (Miercuri, 1 august 2012, 16:06)

    vodatepes [utilizator]

    Prin acest act de votare a iesit la lumina a nu stiu cat oara ca pentru politiceni romani poporul este o masa de vite bune de muls si de tras in jug. A fost o bataie de joc la adresa celor care au mers la vot si va spun de ce? Parlamentul Romaniei a propus poporului roman sa valideze demiterea presedintelui tari iar poporul s-a dus la vot, dar politiceni ce au facut? Si-au batut joc de legislatia care a stat la baza procesului de votare, listele de alegatori tot politiceni le-au intocmit recte MAI, primari alesi. Politiceni care au incercat sa demita pe presedintele tari au facut regulile jocului dar au fost prost intocmite si acum sunt de vina cei de la statistica, cei care nu au mers la vot, pana la urma vom fi toti romani de vina in afara de politiceni romani care au risipit 21 de milioane de euro pentru votare plus timpul celor care au mers la vot. Oare cati din primari USL alesi pe 10 iunie au verificat listele de alegatori? cati din ei au scos decedati de pe liste? Va spun eu nici unul. Ia durut la basca iar ministrul de interne sta cuminte dupa ce a trantit votul. Deci romani care au fost la vot au mers in zadar pentru ca niste politiceni romani care ocupa functi atat in administratia locala cat si centrala si-au batut joc de munca pe care trebuia sa o faca. Ar trebui acum ca toti primari care nu si-au actualizat liste sa plateasca cu banu din buzunar pentru a acoperi cei 20 milioane de euro aruncate in van. Deci lasand la o parte lupta politica, se confirma faptul ca poporul roman este bataia de joc a clasei politice.
  • +7 (7 voturi)    
    ponta , unde-i ponta? (Miercuri, 1 august 2012, 17:32)

    dorinuca [utilizator]

    Pai , ce faci domnule prim-plagiator? E ora 17 si azi nu te-am vazut la tv ! Nu mai ai nicio minciuna pentru azi? Asa m-am obisnuit cu ele , ca acum imi lipsesc! Oare o fi bolnav? Cum va explicati? Pana acum, n-a lipsit nicio zi de pe ecrane ! O fi vina FMI, BM, CE?
  • -11 (11 voturi)    
    Mortii tin cu Basescu (Miercuri, 1 august 2012, 17:33)

    compadre [utilizator]

    Cred ca realizam cu toti ca mortii au votat cu Basescu nu?
    Mortii si ungurii au 'votat' cu Base...prin neprezentare. Vi se mare democratic, contitutional?!
    Li s-au mai adaugat si cativa vii, prea saraci cu duhul ca sa realizeze ca sunt prostiti sa nu voteze. Ca cica votul popular este un atac la democratie....lovitura de stat
    :)))) Cat de naiv(ca sa nu folosesc cuvinte mai dure) sa fii ca sa crezi asa ceva?!?
    • +4 (4 voturi)    
      ce e aia democratic? (Miercuri, 1 august 2012, 18:23)

      dorinuca [utilizator] i-a raspuns lui compadre

      In viziunea ta , democratic este sa ma prezint la vot ori de cate ori vrea unul sau altul , asa , ca li se nazare lor? Democratic este daca vreau sa votez, daca nu, nu ! Si acuma n-am vrut! Ai ceva impotriva? Si inca nu-s moarta ! Dar pana atunci , niciodata -ma auzi?- niciodata n-o sa votez cu usl sau cu vreunul din partidele care-l alcatuiesc ! Uite-asa ! Prea au aratat de ce sunt in stare! Si mie una, nu-mi place ! Oi fi saraca cu duhul, cum zici, dar n-am vrut si n-am votat ! Lovitura de stat nu a fost lipsa la vot , ci ceea ce s-a petrecut inainte de asta ! Nu incerca sa muti discutia intr-o alta zona ! La astia saraci cu duhul, nu tine ,compadre !
    • +1 (1 vot)    
      Hop si tu (Miercuri, 1 august 2012, 20:01)

      morometu [utilizator] i-a raspuns lui compadre

      Nu vreti sa recunoasteti sub nici o forma ca 60-70% din cetateni nu au vrut sa legitimeze abuzurile voastre. Era dreptul nostru!
      Stii macar cu ce se ocupa Evidenta Populatiei?
  • +4 (4 voturi)    
    Moartea-n vacanta (Miercuri, 1 august 2012, 21:40)

    CopiPasta [utilizator]

    Sunt unul dintre mortii foarte vii, care a stat in noaptea de duminica spre luni cu sufletul la gura, asteptand procentele de prezenta la vot, pentru a vedea daca este necesar sau nu sa ma numar printre viii domnului care ocupa patul de la Cotroceni.

    De asemenea, suntem printre persoanele care n-au fost recenzate, deoarece eu n-am fost gasita la domiciliu, fiica mea fiind studenta in Bucuresti, iar sotul meu fiind plecat la munca in strainatate, pentru a plati impozitele domnului Antonescu in Romania. Trebuie sa marturisesc ca toti cei din familia mea impartasesc convingerea conform careia trebuie sa fie respectat statul de drept.

    In concluzie, mai adaugati la acea lista inca trei persoane! Fara sa mai dezvolt subiectul cu romanii care muncesc in afara, care se pare ca nu mai au foarte multe drepturi, decat acela de a trimite bani, pentru a acoperi gaurile produse de acesti iresponsabili in economia tarii.
  • +1 (1 vot)    
    sa plateasca (Joi, 2 august 2012, 7:32)

    suka_la [utilizator]

    costurile referendumului cei care au pierdut!!
    costurile sa fie direct proportionale cu voturile furate!
    se aude domniii primari care ati facut exces de zel!!
  • 0 (0 voturi)    
    O datorie cetățănească (Joi, 2 august 2012, 10:03)

    Omics [utilizator]

    Era bine să vă informați asupra raportului dintre numărul de cetățeni înscriși în listele electroale permanente, conform legii, și numărul cetățenilor cu drept de vot.
  • 0 (2 voturi)    
    intrebare (Joi, 2 august 2012, 10:32)

    georgescu81 [utilizator]

    Stimate dl. Tapalaga,

    Am fost la referendum, mi-am exprimat opinia, si indiferent de parerea dvs. despre cei ca mine sau a celor care il sustin cu ardoare pe T.B. va spun sincer ca nu sint nici USLAS, nici mare admirator al lui V.P. sau C.A.. Cu toate astea, am fost la vot dintr-un sentiment pragmatic: inca 2 ani de batalie politica nu vor folosi nimanui, cu atat mai putin Romaniei, atat de mult invocate in aceasta campanie dar atat de putin iubita si respectata cu adevarat de ambele parti. Cred ca "victoria celor absenti" pe care inevitabil CCR o va anunta in curand invalidand cel mai probabil referendumul este una amara si repercusiuni de lunga durata. Da, ati reusit sa amanati 2 ani de zile inevitabilul. Dar, tocmai pentru ca inevitabilul nu poate fi evitat, cei 2 ani de ragaz sint o falsa speranta. In cele din urma nu s-a reusit decat radicalizarea electoratului USL ca se va indarji sa voteze in 2012, si opinia mea modesta este ca "victoria lui TB" se va dovedi o infrangere cu costuri ridicate electoral pentru PDL. Daca acest scenariueste corect, asta va insemna o lovitura grea data democratiei veritabile, printr-o slabire a unei opozitii din toamna ce ar fi trebuit sa fie robusta si sanatoasa. S-ar putea, din pacate, din cauza incapatanarii de a intelege nevoia de schimbare la timp, ca sansele fortelor de dreapta sa fie compromise la alegerile parlamentare. Asta se va intampla daca, asa cum e previzibil, cei 9,5 milioane de "sustinatori din fotolii" pe care vad ca ii invocati nu se vor dovedi a fi 9,5 milioane de votanti reali, dispusi sa puna buletinul in urna. Si atunci, intervine intrebarea fireasca: cui a folosit aceasta amanare? Fortelor de dreapta care vor pierde alegerile la scor considerabil?Democratiei care va avea o opozitie firava exact ca in anii 2000 - 2004?Lui TB care oricum mai avea doar 2 ani de mandat?Daca aveti timp, reflectati va rog la aceste intrebari.
  • +1 (1 vot)    
    Opinii despre nesimtitul si arogantul Şova (Joi, 2 august 2012, 11:07)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Opinii despre nesimtitul si arogantul Şova
    Dan Şova, senatorul nesimţit
    http://www.indiscret.ro/297/actualitate/9413/dan-ova-senatorul-nesimtit.html
    Conferentiarul analfabet Dan Sova
    http://www.enational.ro/razvan-ioan-boanchis/conferentiarul-analfabet-dan-sova-177030.html/
    Cristian Tudor Popescu, despre victoria anuntata de Dan Sova: "Dansul a numarat si victimele Holocaustului".
    http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/ctp-despre-victoria-anuntata-de-dan-sova-dansul-a-numarat-si-victimele-holocaustului.html