Strigatul neputintei

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 3 iulie 2012, 22:44 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
In scurta interventie de marti seara, 3 iulie, la capatul unor evenimente halucinante petrecute in Parlamentul Romaniei, presedintele Traian Basescu s-a adresat lui Victor Ponta, Crin Antonescu, Daniel Constantin, Gabriel Oprea si Kelemen Hunor cerandu-le, in mod repetat, sa "inceteze imediat actiunile impotriva institutiilor statului roman". Nominalizarea lor, fapt mai putin obisnuit in ultimele sale interventii, pare un avertisment.

Un avertisment ca acesti lideri au raspunderi individuale intr-o actiune ilegitima, despre care seful statului spune ca incalca grav valorile UE, cu efecte economice si in plan extern comparabile cu cele ale mineriadei din iunie 1990. Presedintele Basescu a sugerat, din ton si mod de exprimare, ca acesti cinci lideri risca raspunderi in justitie pentru niste fapte grave, dar totusi imprecise, neclare. Pentru ce anume vor da socoteala, in baza caror legi?

Pentru vot, nu pot raspunde. Individual n-ar putea raspunde decat penal. Acuzatia lansata de Traian Basescu, potrivit careia cei cinci actioneaza impotriva "institutiilor statului roman", trimite cu gandul la un capitol din Codul Penal intitulat "Infractiuni contra sigurantei statului". Singurul articol unde sa zicem ca s-ar incadra actiunile celor cinci este art. 166 indice 1, intitulat "Actiuni împotriva ordinii constitutionale".

Acesta articol spune asa: "Întreprinderea oricãrei actiuni pentru schimbarea prin actiuni ilegale si prin violenta a ordinii constitutionale sau a caracterului national, suveran, independent, unitar si indivizibil al statului român se pedepseste cu închisoare de la 5 la 15 ani si interzicerea unor drepturi."

Suntem in aceasta situatie? Este actiunea de tip blitzkrieg impotriva ultimelor bastioane ale puterii o "actiunii impotriva ordinii constitutionale"? Se incadreaza aici actiunea impotriva judecatorilor Curtii, nesocotirea unei decizii de catre premierul Victor Ponta, acuzat, in treacat fie spus, ca l-a impiedicat pe seful statului sa-si exercite atributiile constitutionale? Nici asta nu prea merge. Daca cititi cu atentie, articolul 166 contine o conditie cumulativa: "schimbarea prin actiuni ilegale si prin violenta a ordinii constitutionale". Actiuni ilegale sa zicem ca s-ar mai gasi. Dar unde e violenta. Articolul contine, repet, o conditie cumulativa. Llipsind violenta, nu avem infractiune.

Sa fie vreun abuz in serviciu in actiunile Guvernului din ultimele saptamani? In mod evident Guvernul Ponta a utilizat puterea in mod abuziv, sa apere interesele diversilor particulari (Ponta, cu plagiatul, Voiculescu, sa scape de dosarul de la Inalta Curte) dar abuzul de putere nu e infractiune. In schimb, abuzul in serviciu e clar definit si el trebuie sa produca un prejudiciu material. Avem prejudiciu? Nu prea. Iarasi: nu avem infractiune.

Atentie: incercati sa detasati judecata morala si emotionala de o eventuala incadrare juridica. Pana acolo e cale lunga. Singurul mod practic prin care aceste actiuni "impotriva institutiilor statului" ar putea fi oprite imediat sau inhibate ar fi declansarea unor proceduri legale care sa atraga raspunderea in justitie.

Insa tocmai acest lucru pare, in acest moment, greu de realizat, daca nu imposibil. Remarcati ca Traian Basescu s-a referit in discursul sau la "incalcarea grava a valorilor fundamentala ale UE". N-a pomenit nimic despre lege. A repetat, in schimb, de cateva ori, pe un ton imperativ, ca le cere sa inceteze "actiunile impotriva institutiilor statului roman".

Atacurile puterii -au ingrijorat si pe ambasadorul SUA la Bucuresti, Mark Gitenstein si pe comisarul european pentru justitie, Viviane Reding. Sunt primele semnale externe, binevenite, dintr-un previzibil sir. Ar fi o naivitate sa credem ca, dupa derapajele democratice grave din Ungaria, Bruxelles-ul si cancelariile europene isi vor permite sa mai astepte, puse fiind in fata unor gesturi de dinamitare a statului de drept fara precent in Romania, greu de digerat in cazul unui stat UE.

Insa Traian Basescu stie ca presiunile externe presupun mecansim care se urnesc greoi, ca birocratia diplomatica cere timp sa se puna in miscare, ca liderii europeani au nevoie de regula de infinit mai multe probe pentru a se convinge ca avem de-a face cu un atentat major la democratie chiar in inima Europei.

Or, timpul curge in defavoarea lui Traian Basescu. Suspendarea vine azi, maine, in cateva zile. Puterea a ales bine momentul pentru lovituri grele: vara, concedii, lume plictisita, capacitate de reactie interna si externa mai redusa. Oricat de repede s-ar mobiliza, Bruxelles-ul sau Washington-ul au sanse mici sa impiedice suspendarea lui Traian Basescu, numirea lui Crin Antonescu la Cotroceni in pozitia de interimar si preluarea puterii de catre Dan Voiculescu. Presiunea externa, chiar daca pare ineficienta pe termen scurt, este necesara si obligatorie, ar putea avea efecte pe termen lung.

Presedintele Traian Basescu a intuit toate astea, asa ca nu i-a mai ramas, marti seara, decat sa strige incruntat la cei cinci. Un strigat al neputintei. Si uite asa mai inauguram o premiera in Europa: intr-o democratie originala, pana si loviturile de stat devin perfect legale. De acum, depinde de fiecare cetatean sa-si apere cum se pricepe mai bine libertatile castigate dupa 89, valorile democratiei, justitia in mod prioritar si ce crede ca mai are de aparat. Sa le apere luptand pentru ele, nu sa boceasca resemnat in pumni ca vine adevarata dictatura. Asta care tocmai se incheie prin suspendarea odiosului Basescu a fost o gluma proasta.

​Unde sunt magistratii, judecatorii si procurorii razboinici, indignati cand li se taiau lefurile ca le este afectata independenta? Au renuntat deja la ea? S-au linistit cu totii la gandul ca se vor intoarce implacabil in lesa politicienilor instalati azi la putere printr-o naucitoare si scandaloasa mineriada politica impotriva statului de drept?


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

39067 vizualizari

  • +121 (141 voturi)    
    Exista speranta Dane - Romania nu e o cauza pierdu (Marţi, 3 iulie 2012, 22:52)

    Daniel G [utilizator]

    MAI EXISTA SPERANTA DANE - ROMANIA NU E O CAUZA PIERDUTA!!!

    Avem datoria morala de a lupta pentu libertate, adevar si o Romanie curata pentru copii nostri. Sa nu ne lasam intimidati si demoralizati de evenimentele "celui mai cinstit guvern al Romaniei dupa '89". ROMANIA NU ESTE O CAUZA PIERDUTA !!! Sa iesim in strada civic, respectuos, si sa ne manifestam dezacordul fata de ce se intampla in zilele asta in Romania.

    Scriu din SUA si impresia pe care o am de aici despre ce se intampla in Romania este de un drum direct si repede spre anarhie, ilegitimitate, impostura si nerespectare a legii. Toate atacurile din ultima perioada de intimidare si manipulare sau de-a dreptul desfiintare a institutiilor statului incalca principiile unui stat de drept si nu vor duce decat la degradarea societatii romanesti si a climatului de stabilitate din Romania.

    Nu uitati "Fenomenul Piata Universitatii 1990-2012

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=eagH7OvSQEc#!

    http://www.youtube.com/watch?v=iB7DnJtrncg
    • +132 (164 voturi)    
      Aparati-l pe presedinte (Marţi, 3 iulie 2012, 23:00)

      la revolutie [anonim] i-a raspuns lui Daniel G

      Basescu trebuie aparat cu orice pret. A ramas singura reduta in calea USL de subminare si subjugare a regulilor democratice in Romania.
      • -42 (64 voturi)    
        asta-i culmea, sa-l aparam pe Basescu ?!? (Miercuri, 4 iulie 2012, 2:32)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui la revolutie

        Pai tocmai atitudinea lui de vataf, care cearta pe toata lumea si pune incompetenti slugarnici pe functii de putere l-au adus aici. Ati uitat ce-au strigat cetatenii cand l-a demis pe Arafat si l-a umilit public?? Acum de ce ar sari sa-l apere!?! Cine seamana vant culege furtuna!
        • +13 (27 voturi)    
          Nu prea pari sa intelegi... (Miercuri, 4 iulie 2012, 4:41)

          hahalera [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          o fi semanat el vant, insa va culege cel mult o suspendare. Cariera lui de politician se va incheia fie azi/maine, fie peste 2 ani... si nu cred ca se cramponeaza el de acesti 2 ani. "Furtuna", in schimb, or s-o culeaga romanii, in special generatia tanara...
          • +23 (29 voturi)    
            Presedintele a declansat lupta impotriva coruptiei (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:40)

            Emil [anonim] i-a raspuns lui hahalera

            Presedintele a salvat tara de la faliment, de la dezastru, de la colaps economic, de la incetare de plati.
            Presedintele a scos tara din recesiune si a readus-o pe crestere economica.
            Presedintele a declansat si a sustinut lupta impotriva coruptiei.
            Presedintele nu i-a lasat pe hoti sa fure si a refuzat sa inchida dosarele penale ale marilor corupti si marilor infractori, care au devalizat tara.
            De aceea, s-au coalizat toti hotii, toti coruptii, toti infractorii, toti banditii si toate lichelele impotriva Presedintelui si au format monstruoasa uniune a Derbedeilor, Repetentilor, Prostanacilor, Analfabetilor, Coruptilor, Infractorilor, Informatorilor, Plagiatorilor, Proxenetilor, Santajistilor si Lichelelor, sau, pe scurt, usl.
            • -12 (26 voturi)    
              vezi sa nu ! (Miercuri, 4 iulie 2012, 10:11)

              adrian [anonim] i-a raspuns lui Emil

              el a dus tara la faliment , la dezastru .

              el a fost seful hotilor oranj .
              • +10 (16 voturi)    
                Replica pentru Adrian (Miercuri, 4 iulie 2012, 10:37)

                Stef [anonim] i-a raspuns lui adrian

                Nu ai dreptate privind Presedintele ! Nu poti sa il acuzi de necinste, in schimb, trebuie sa recunosti ca Ponta a comis furt intelectual! Si, foarte posibil si o crima (vezi cazul Panait!)
                Povestea cu flota este o inventie ordinara, care a prins la romanii creduli, obisnuiti cu furturile lui Nastase, Patriciu, Voiculescu, etc. Daca ne pedepseste Dumnezeu cu presedintia lui Crin Antonescu, atunci sa vezi istericale, abuzuri, lipsa de ratiune, nerespectarea legilor, poate si cenzura Internetului, ca in China.
                • -9 (17 voturi)    
                  Ba da! Ilpoti acuza! (Miercuri, 4 iulie 2012, 11:12)

                  fdan [utilizator] i-a raspuns lui Stef

                  Casa din Mihaileanu, flota, ce sunt?
                  Averile ficelor cum s-au format? Din neant, munca cinstita? Nu prea cred!
                  Toate procesele s-au oprit ca doar are imunitate prin lege sau si-o face singur
                • +2 (6 voturi)    
                  !!!!!! (Miercuri, 4 iulie 2012, 14:22)

                  ionut [anonim] i-a raspuns lui Stef

                  Presedintele e cinstit ???? Povestea cu flota e inventie? Adica Romania chiar mai are flota si noi nu stim? Cutreiera marile si oceanele? Dar cu casa din Mihaileanu cum e? A si recunoscut in prima faza, cum a recunoscut si lovirea copilului, cum a recunoscut si manevrele facute la incendierea portului francez, inainte de revolutie. Toate sunt inventii?? Doar le-a recunoscut, cu subiect si predicat, el cu gura lui.
                  • +2 (4 voturi)    
                    Sunteti orbiti de ura ... (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:16)

                    Iskander14 [utilizator] i-a raspuns lui ionut

                    Nu e vorba de Basescu , e vorba de incalcarea Constitutiei mai grav ca niciodata pentru a face scapate niste canalii gen Nastase, Voiculescu, etc.

                    Imi doresc sa se intample la fel si cu Udrea si Basescu si oricine a comis-o daca a comis-o dar nu despre asta e vorba acum ci pur si simplu de metode Staliniste. Wake-up!!!!!!!
                  • +1 (3 voturi)    
                    Iar flota!?! (Joi, 5 iulie 2012, 13:30)

                    barbilian [anonim] i-a raspuns lui ionut

                    Cand nu se mai gasesc argumente impotriva lui Basescu se ataca cu flota. Ignoranta, creier spalat sau rea-credinta. Un ministru al transporturilor nu putea vinde flota Romaniei. Un asemenea act se putea semna doar de Vacaroiu si aproba de primul ministru din acea perioada.
                    Basescu, ca ministru pute doar sa transfere pavilioanele. Nu umblati cu dezinformarea. De ce credeti ca in decursul timpului nimeni nu a vrut sa deschida acest dosar?
              • +12 (12 voturi)    
                Basescu si Justitia (Miercuri, 4 iulie 2012, 11:08)

                Cetatean [anonim] i-a raspuns lui adrian

                Romania avea nevoie de Basescu, de un "presedinte jucator", cu toate efectele secundare neplacute. Fara Basescu aveam si astazi "linistea" pe care o tot invoca Iliescu, la adapostul careia marii infractori furau "linistiti", nu ii deranja nimeni. Fara o justitie activa si impartiala, nici economia Romaniei nu are sanse sa se dezvolte si astfel nu poate creste nici nivelul de trai al cetatenilor. Basescu a fost pe post de "firewall" intre politicieni si justitie si astfel "virusul" politic a inceput sa aiba tot mai putina influenta asupra justitiei, aceasta insanatosindu-se treptat. Sa speram ca "imunitatea" castigata de justitie este de durata, pentru ca se arata noi "virusi" periculosi la orizont.
          • -11 (13 voturi)    
            atunci , mai bine (Miercuri, 4 iulie 2012, 10:10)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui hahalera

            nu il sustina nimeni ,ca sa plece repede si sa se termine conflictul .
        • +5 (5 voturi)    
          teste cu acid (Miercuri, 4 iulie 2012, 7:13)

          foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          A. cursul leu-euro B. dobanzile C. presa internationala D.reactii de la Bruxelles. E. banii de la FMI F. deficitul bugetar Daca toate merg bine, destupa sampania, daca nu, ramai cu urletele si zbieretele
        • +2 (2 voturi)    
          si ce e de facut? (Miercuri, 4 iulie 2012, 7:48)

          Abramburel [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          OK, Bogdan, presupunand ca ai dreptate, ce-ar fi de facut, dupa parerea ta? Ramanem cu furtuna si ne bucuram de ea?
          • +2 (2 voturi)    
            e simplu ... (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:12)

            Iskander14 [utilizator] i-a raspuns lui Abramburel

            de 2 zile se manifesta in Piata Victoriei ... acum 2 zile au fost cativa, ieri am fost ~ 200 azi sper ca vom fi mult mai multi. E un exercitiu democratic normal.

            Francezii ies cu miile in strada pentru chestii infinit mai mici ... in cazul asta inactiunea chiar cloceste "oo" (de nastase) si puii vor iesi curand ;)
        • +17 (17 voturi)    
          asa e nene... (Miercuri, 4 iulie 2012, 8:52)

          toma [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          nu-l apara...
          pupa-i pe iliescu, nastase, voicu, micky, voiculescu, pota, crin, hrebenciuc, pop, marga, abramburica si toti ceilalti...
          lasa-i sa-si faca mendrele si dupa aia SA TE CALCE IN PICIOARE !
          • -11 (11 voturi)    
            pai nene ... (Miercuri, 4 iulie 2012, 10:13)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui toma

            pe tine sa te calce in picioare udrea, anastase , basescu , boc .. e bine ?
            e telul tau in viata ?
          • 0 (0 voturi)    
            ok (Miercuri, 4 iulie 2012, 14:24)

            IONUT [anonim] i-a raspuns lui toma

            Daca esti corect gasesti tot atatia, de acelesi calibru si in partea cealalta, portocalie. Nu e un argument...
        • 0 (0 voturi)    
          "pune incompetenti slugarnici pe functii"? (Miercuri, 4 iulie 2012, 12:51)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          Ai scris multe lucruri gresite in cele citeva rinduri pe care le-ai scris. Te rog sa te informezi mai bine.
      • +10 (10 voturi)    
        Nu-i nevoie (Miercuri, 4 iulie 2012, 3:22)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui la revolutie

        Nu-i nevoie. ATENTIE !!!

        Evident hotaririle de demitere a presedintilor celor doua camere sint ilegale, neconstitutionale. CCR va constata repede nerespectarea regulamentelor camerelor.

        Asa ca parlamentul Romaniei este acolo unde se gasesc presedintii celor doua camere. Daca parlamentarii USL se reunesc aiurea, in niste sali in care nu se gasesc presedintii, reuniunea lor NU ARE VALOARE JURIDICA, nu indeplineste conditiile legale de functionare a parlamentului.

        Asa ca vom avea doua parlamente, iar CCR-ul si Presedentia recunosc doar unul din cele "2" parlamente. Evident, cel legal este parlamentul PDL-ului.

        Parlamentul legal va decide imediat intoarcerea Monitorului Oficial sub tutela parlamentului. Orice ar tipari guvernul, acesta nu va mai fi considerat legal drept Monitorul Oficial. Iar declaratiile celor "2" parlamente vor fi contradictorii. Ceata va fi totala.

        Obositi de contre si discutii, toti parlamentarii vor pleca in concedii saptamina viitoare.
        • -7 (7 voturi)    
          Evident! (Miercuri, 4 iulie 2012, 11:15)

          fdan [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          CCR constata ce vrea Basescu si PDL. Cum numara Anastase nu poate constata, e perfect legal!
      • -5 (11 voturi)    
        why? (Miercuri, 4 iulie 2012, 7:13)

        crizatul [anonim] i-a raspuns lui la revolutie

        astept o tranzitie completa din care sa rezulte inlaturarea urmelor dictatorului. Personaje ca Videanu, Udrea, Oltean, Ritzi merita la fel de mult ca Nastase si alti USL-isti sa ajunga rapid la racoare. Buruiana trebuie inlaturata din radacini. Apoi ne vom indrepta catre erorile USL si le vom servi si lor reactia populara dar e sanatos sa le luam pe rand. E posibil sa existe si in PDL persoane pe care sa se poata reconstrrui ceva in PDL sau in alta varianta.
      • -6 (12 voturi)    
        sigur (Miercuri, 4 iulie 2012, 8:31)

        numaratorul de voturi [utilizator] i-a raspuns lui la revolutie

        sigur ca da. il dam jos si poti sa-l iei acasa, sa-l protejezi cat vrei. o. k.?
      • -5 (13 voturi)    
        Basescu dupa Nastase! (Miercuri, 4 iulie 2012, 8:33)

        George [anonim] i-a raspuns lui la revolutie

        Bai roamniilor nu va mai dati cu parerea, ca oricum nu aveti pic de minte!!!De ce nu sunteti realisti si vedeti ca suntem de 8 ani intr-o dictatura a incompetentei, prostie si hotiei. Vreau si-mi doresc ca toata gasca securistului de base sa mearga acolo unde le este locul.,
        Dar sincer ne meritam soarta. Vreau ca udrea, Base, Blaga, Videanu, Boc, Morar, Codruta sa meraga acolo unde le este locul. Acest Base nu ma reprezinta si nu cred ca reprezinta tara. Dar cum in acesat tara sunt 99% ........................, va meritati soarta romaniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
        • +3 (3 voturi)    
          De ce Daniel Morar (Miercuri, 4 iulie 2012, 10:26)

          spysoby [anonim] i-a raspuns lui George

          Asta si-a facut treaba.Seful DNA a fost foarte bun :avem minstri condamnati,prinari in arest deputati si senapori trimisi in judecata.
          • +3 (3 voturi)    
            )) (Miercuri, 4 iulie 2012, 10:51)

            ion [anonim] i-a raspuns lui spysoby

            pai tocmai asta deranjeaza
          • +1 (1 vot)    
            Sunt prea putini (Miercuri, 4 iulie 2012, 11:20)

            ada [anonim] i-a raspuns lui spysoby

            Trebuie sa fie mai multi trimisi acolo unde le este locul.
    • +72 (90 voturi)    
      Romania este o cauza pierduta!!!!! (Marţi, 3 iulie 2012, 23:06)

      dana [anonim] i-a raspuns lui Daniel G

      De aici din Romania tot ce se intampla se vede bine cam de majoritatea intelectualilor. Stii ca exista aici la noi absolventi de scoli mari care au spus ca Ponta nu a plagiat? Persoane cu doctorat!!!! Incredibil, nu? Stii ca cei care trebuie sa duca tara asta intr-un loc mai bun(medici, avocati, profesori, etc) nu mai vorbesc de tineri, sunt de acord cu toate acestea? Ma refer la o majoritate a lor. Cei care credem alceva suntem in minoritate. Si atunci te intreb daca majoritatea vede si e de acord cu toate unde este speranta de mai bine? Ma deranjeaza ca majoritatea romanilor sunt neinformati si ....prosti. Si ma mai deranjeaza faptul ca acesta majoritate ma obliga sa traiesc cu legile facute de ei!!!! Jalnic. Nu cred ca mai exista speranta pentru romani, cel putin pentru urmatorii 100 de ani. Poate dupa ce Iliescu dispare definitv din viata politica!
      • +17 (19 voturi)    
        Exista speranta Dana!!! (Marţi, 3 iulie 2012, 23:18)

        Daniel G [utilizator] i-a raspuns lui dana

        Nu uita ca traim in 2012 nu in anii '40 - '50 cand comunistii puneau mana pe putere destabilizand toate institutiile democratice sau in anul '89 sau '90. Sa avem curajul sa afirmam si sa iesim din defetism si "altfel nu se poate". Se poate. Individual fiecare persoana trebuie sa aiba vointa de a dialoga cu familia, colegii, vecinii si a-i ajuta sa-si recapte simtul istoriei.

        Te rog sa privesti aceste imagini din anii '90 si spirtul de entuziasm si sete dupa libertate, democratie si stat de drept care rasbatea in multe inimi.

        http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=eagH7OvSQEc#!

        http://www.youtube.com/watch?v=iB7DnJtrncg
        • +5 (9 voturi)    
          partea proasta...... (Miercuri, 4 iulie 2012, 6:57)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G

          ......este ca acum nu comunistii ci mafia acapareaza puterea iar in '89 am iest in strada pentru libertate.
          Acum marea batalie este, dupa cum a spus si presedintele, pentru imunizarea marilor hoti in fata justitiei.
          Cei cuibariti la putere in ultimii 22 de ani, au profitat din plin de slabiciunile sistemului politic parlamentar si s-au organizat in cea mai mare retea mafiota posibila, distrugand economia si vanzand toate resursele naturale ale tarii spre propriul beneficiu.
          Daca nu s-ar fi apucat Base sa dea cu batul in ei, nu s-ar fi intamplat nimic din toate acestea.
          Oricum, pecinginea aceasta s-a intans si in Europa. S-a observat destul de clar prin pozitia adoptata se socialistii si liberalii din Parlamentul European, care legitimeaza marseviile socialistilor si liberalilor autohtoni.
          Acesta este rezultatul previzibil al sistemului politic parlamentar corupt, corupator, nedemocratic si anacronic, care trebuie desfintat cat mai curand.
      • +36 (42 voturi)    
        Romania ESTE si va FI o cauza PIERDUTA ! (Marţi, 3 iulie 2012, 23:32)

        elena-bc [utilizator] i-a raspuns lui dana

        Pentru ca a avut Prosti E#DUCATORI ,PROSTI POLITICIENI si PROSTI CETATENI : lenesi hoti smecheri , mahalagii...Am 66de ani ,sunt din Bacau , am fost in Buc. in P-ta UNIV. am sperat ....am pirdut -o ! Popor roman chiar daca veti muri de foame -ca de rusine ,nu cred -- de la mine nici un pic de compasiune !!! DEZAMAGIRE ... ” PROSti dar multi , Vornice MOTOC !” ..Prosti ,cersetori ,manipulabili ,violenti ! MI-a ramas doar scarba!! PS . SI fiind eu din Bacau , l-am vazut hlizindu-se la TV pe bacauanul ” meu ” HREBENCIUC . A castigat ! Nu vor mai fi judecati si incarcerati !!!
        • -3 (5 voturi)    
          Intrebare? (Miercuri, 4 iulie 2012, 11:19)

          fdan [utilizator] i-a raspuns lui elena-bc

          Erau si Basescu, Blaga, Videanu, Monica Macovei in piata Universitatii? Atunci in 1990?
      • +8 (8 voturi)    
        da (Miercuri, 4 iulie 2012, 8:12)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui dana

        Te inseli amice! Disparitia lui Iliescu va trece ca un fapt divers.Cei pe care el i-a pregatit,sunt mult mai diabolici decat acesta si tare ma tem ca aceasta"boala"s-a cronicizat!Majoritatea romanilor nu e proasta ci numai prost informata,adevarat insa,si usor manipulabila. Da-i un litru de ulei sau o bere rece,aseaza-l la umbra si iti va spune"saru mana nasule"in fiecare zi! Poti spune ca Branisteanu este prost?Nu cred! Este numai un om multumit ca poate fura milioane de euro si simte nevoia sa-si apere "binefacatorii"! Si atunci,oamenii simplii cum sa nu se bucure si ei de un litru de ulei? Sunt o seama de nemernici,aici pe site,care sustin ca Basescu este un dictator.Bun.Acum insa la putere este o sleahta majoritara care, fara discutie, nu se mai poate impiedica de marinar! Cine ii mai impiedica sa "fericeasca"acest popor napastuit?Ce vor ei de fapt?Un singur lucru:dupa ce au ramas fara opozitie(aici nu au nici un merit)vor daramarea justitiei,de care se tem mai mult decat de marinar! Acesta este meritul lui si pentru aceasta il urasc chiar daca acum este un spectator neputincios! Ura aceasta viscerala impotriva marinelului seamana cu ura hotului fata de politistul care l-a prins cu gaina in brate! "Emblema"hotilor din Romania este acum in puscarie si,macar pentru aceasta ,Basescu va ramane in istorie!
        • -1 (1 vot)    
          ???? (Miercuri, 4 iulie 2012, 14:52)

          ionut [anonim] i-a raspuns lui hot news

          Profesorul BRADISTEANU ( nu Branisteanu) in pauzele pe care le ia de la furat milioane repara INIMI !!!! Da, inimi reale, da unor oameni, si nu putini, sansa sa mai traiasca !!!!! Ce fac Basescu, Udrea, Videanu, Blaga, Toader,Berceanu in pauzele lor ? Sau ei nu iau pauza, fura continuu ? Cat priveste asa zisa lipsa a opozitiei: 1. ce a putut sa faca opozitia in ultimii 4 ani? nimic. si 2. uitati ca in USL sunt 3 partide? plus UDMR si ce o mai veni. Pai cum se vor vedea aranjati se vor incaiera intre ei. Dau scris si sunt gata sa-mi pun casa gaj ca asa va fi.
          • 0 (0 voturi)    
            da (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:02)

            hot news [utilizator] i-a raspuns lui ionut

            De acord cu tine amice,dar numai pana la un punct. Pentru aceasta ia dat Dumnezeu acest har,de pe urma caruia traieste, si chiar bine!Te-ai interesat cat costa(vorbesc de banii lui Bradisteanu) aceasta operatie pe un amarat care lasa 5,5%din putina lui leafa la sanatate?Si pentru ca d-lui Bradisteanu nu i-a fost indeajuns a mai bagat in buzunar si ceva milioane euro comision la cumpararea unor aparaturi si acelea vechi,depasite!Si ca sa-si plateasca datoria catre binefacatorul sau a mintit ca un borfas! Cu aceasta sper sa-ti fie mai clar! Cat despre opozitie iarasi esti in eroare:vorbeam despre actuala opozitie,ca nu mai exista! Ca nenorocitii acestia de la putere se vor incaiera intre ei este perfect posibil,sau poate nu:ciolanul este mare! Personal,nu am nici in clin nici in maneca cu vreun partid:ma supara nedreptatea,minciuna dar mai ales prostia. Am tot ceea ce ii trebuie unui om normal pentru a trai decent,nu cer nimic pentru mine,cer numai corectitudine,respect pentru aceasta oropsita natie,mereu calcata in picioare de straini si de ea insasi! Dumnezeu sa ne ajute!
    • +49 (63 voturi)    
      te inseli (Marţi, 3 iulie 2012, 23:07)

      calin [anonim] i-a raspuns lui Daniel G

      Din pacate te inseli amarnic. Nu exista nici o speranta pt Romania pe termen scurt (genul urmatorii 10-20 ani). Politicienii pe care ii avem reprezinta poporul nostru si cam asta e adevarul.
      • +16 (16 voturi)    
        jos parlamentul! (Marţi, 3 iulie 2012, 23:15)

        la voix du nord [anonim] i-a raspuns lui calin

        Acum nu mai e vorba de clasa politica ci e vorba de unii care nu mai respecta democratia.
    • +7 (9 voturi)    
      Fenomenul Piata Universitatii e mort (Marţi, 3 iulie 2012, 23:28)

      Eugenn [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G

      Cati s-au adunat azi in Piata Universitatii? 200!!?? E o gluma, nu?
    • -32 (42 voturi)    
      a sosit ziua (Marţi, 3 iulie 2012, 23:31)

      sumanele negre [anonim] i-a raspuns lui Daniel G

      prietene...a sosit ziua ca ,,sobolanii portocalii" sa plateasca pentru distrugerea tarii!...jos comunistul basescu!
      • +5 (5 voturi)    
        USL mizeria tarii (Miercuri, 4 iulie 2012, 11:07)

        DavidM [utilizator] i-a raspuns lui sumanele negre

        Fonduri de la UE, nu mai primim. Statul Roman nu mai este creditat de nimeni din cauza Hidroelectrica... Euro a crescut la 4,7. Si Ponta cu Crin il dau jos pe Base ca sa-l elibereze pe Nastase.... si pe alti infractori.... Romania este rusinea Europei!
    • -27 (43 voturi)    
      Tot din SUA scriu si eu :) (Marţi, 3 iulie 2012, 23:34)

      Daniel C [anonim] i-a raspuns lui Daniel G

      Si tot Daniel ma cheama si pe mine. Tu cand ai fost ultima oara in Romania? Eu am fost anul trecut in vacanta si am stat 6 luni, timp destul sa vizitez aproape toata Romania si jumatate din Europa. Tu vorbesti de anarhie dar eu peste tot pe unde am umblat numai de "mafia portocalie" si de "baieti destepti" am auzit.Oamenii sunt satui de PDL. BTW in 2009 Base a castigat cu voturile celor ca tine de aici ca romanii din Romania l-au votat pe Geoana, si asta se stie bine. Tu crezi ca oamenii de la sate sunt curiosi daca a fost sau nu plagiat la Ponta? Portocalii tai si-au batut joc de Romania de cativa ani si acum se trezesc ei sa strige: "hotii".
      • +30 (36 voturi)    
        Daca tu esti in SUA, eu sunt in Pakistan (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:47)

        Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui Daniel C

        Cineva care locuieste in SUA nu ar fi folosit niciodata termenul "portocalii". Cunosc oameni in SUA si tu nu semeni deloc cu unul plecat din tara.
      • 0 (4 voturi)    
        las-o moarta (Miercuri, 4 iulie 2012, 14:13)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui Daniel C

        Eu sunt din Romania si l-am votat pe Basescu. Pentru ca apartin celor cu iq peste 80 si care mai si muncesc. Numai pensionarii, bugetarii si prostii l-au votat pe nea "mihaela dragostea mea". Din pacate aceste categorii reprezinta majoritatea.
    • +29 (37 voturi)    
      tot din SUA (Marţi, 3 iulie 2012, 23:44)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G

      sunt extrem de ingrijorata de ceea ce se intampla in tara! Stirile sunt de-a dreptul aiuritoare. Am stat si m-am gandit toata ziua la datoria mea fata de tara in care m-am nascut, risc sa devin un exilat si nu un cetatean liber! Va rog, toti cei ramasi in tara, faceti ceva si nu lasati sa se naruie toate libertatile castigate atat de greu.
      • -17 (25 voturi)    
        Libertatile se recastiga in Romania (Miercuri, 4 iulie 2012, 2:40)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui amanda13

        Tara asta luase infatisarea si comportamentul presedintelui. Numai scandaluri, mitocanii, slugi incompetente puse in posturi-cheie de unde raspundeau doar la comanda preseditelui. Toate legile erau dictate de la Cotroceni si ministrii aflau si ei odata cu presa de masurile de austeritate luate de la cel mai destept si detinatorul adevarului absolut din Romania - Traian Basescu. Cand au iesit romanii in strada sa-i ceara demisia nu te-ai ingrijorat?!? Ca n-a cerut nimeni salarii sau pensii mai mari ci bun-simt, ceva ce presedintele n-a invatat!
        Nu stiu daca tara va intra neaparat pe maini mai bune dar stiu ca cei care vin acum au cateva luni sa arate ca o pot conduce, altfel vor fi sanctionati la vot. Asta e democratia, sper ca ai invatat asta in SUA. Speram cu totii la lucruri mai bune!
        • +8 (8 voturi)    
          3 lucruri (Miercuri, 4 iulie 2012, 6:24)

          amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          probabil ca nu ar trebui sa-ti raspund, insa vreau sa spun doar trei lucruri: in SUA am invatat ca majoritatea se obtine prin vot, nu prin plata unor parlamentari traseisti.
          In al doilea rand chiar mi-as dori ca toti romanii sa ia infatisarea presedintelui care, de atatia ani, rezista in ciuda tuturor atacurilor si arata ca are coloana vertebrala. Eu am forst printre cei care l-au votat si nu mi-a inselat asteptarile niciodata.
          In al treilea rand, nu ti-as dori sa ajungi pe drumuri asa cum atatia altii din vest au ajuns din cauza crizei economice. Peste tot s-au taiat salarii si peste tot oameni si-au pierdut slujbele si locuintele, insa nimeni nu sta cu mana intinsa la guvern / presedinte.
        • +10 (10 voturi)    
          democratie inseamna altceva! (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:32)

          mario [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Democratie nu inseamna sa subordonezi tot atunci cand ajungi la conducere! Basescu n-a fost nici pe departe cel mai bun si mai corect roman, dar in timpul cat a fost (si cred ca va ramane) el presedinte a fost cu adevarat LIBERTATE. Presa a fost libera, JUSTITIA a fost LIBERA! Au fost taiate salariile pentru ca atat se mai putea plati din acele fonduri... Cine abereaza cum ca s-au furat bani de catre mafioti din investitii sau alte surse si ca banii aceaia puteau fi folositi pentru salarii habar nu are bazele economiei si sa taca naibii. Prostii au vorbit suficient in tara asta... de asta am ajuns aici. Daca un alt guvern este mai bun sa o demonstreze la guvernare, nu subjugand tot ce exista liber in tara asta! Ponta si Antonescu sa puna mana sa munceasca nu sa organizeze lovituri de stat! Pana acum NU a oprit Basescu nici un proiect de lege sau vreo ordonanta propusa de USL, care sa faca bine poporului roman, deci nu au nici un motiv plauzibil sa schimbe cu orice pret: presedintele, CCR, avocatul poporului, etc. Ar putea avea totusi mai multe motive, dar care nefiind in conformitate cu legea, justifica lovitura de stat generata acum prin multitudinea de schimbari si graba cu care se fac!
    • +12 (34 voturi)    
      şi totuşi (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:25)

      domu [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G

      ţin bine minte că acu ceva vreme Băsescu îl acuza pe regele Mihai că a cedat prea uşor în faţa comuniştilor.
      Nu acelaşi lucru îl face acum, chiar el?
      Eu, personal, nu voi face aceeaşi greşeală ca şi părinţii/bunicii mei. Mă voi împotrivi până la capăt, cu orice preţ împotriva pericolului neo-comunist
      • +4 (14 voturi)    
        Simpatica analogie (Miercuri, 4 iulie 2012, 2:21)

        PeterPanzer [utilizator] i-a raspuns lui domu

        Dar Basescu nu cred ca se bucura acuma de sustinerea de care se bucura regele Mihai sau casa regala.
        • +2 (4 voturi)    
          ce sustinere a avut Regele? (Miercuri, 4 iulie 2012, 10:39)

          . [anonim] i-a raspuns lui PeterPanzer

          Prietene, uiti ca atunci cand a abdicat Regele comunistii (exact cum fac astia acum) au pacalit o tara intreaga (adica oamenii fara studii superioare, taranii, samd) promitand locuri de munca si biruri mai mici. Si cu ce ne-am ales? taranilor li s-au luat pamanturile si au fost pusi sa munceasca pentru stat, oamenii fara studii tot cu leafa mica au ramas, iar elita romaneasca a fost distrusa.

          Asta inseamna statul socialist! ii face pe oameni dependenti de stat a.i. sa-si asigure controlul maselor.

          De ce educatia e la pamant? pentru a indobitocii poporul sa nu aiba nici o sansa intr-o economie libera, sa fie toti dependenti de stat!

          De ce companiile de stat sunt conduse de partidele de la putere? pentru a jongla cu preturile a.i. sa poata promite preturi mai mici (la energie, la caldura, samd)

          Am ajuns o natie fara pic de deminitate tocmai datorita lor, celor care ne-au inrobit din 47 pana acum! Nu suntem un popor liber, suntem un popor dependent de stat, un popor care nu se mai poate descurca prin propriile forte si care asteapta un banut aruncat de prea maritii!

          Un stat de 19 mil de locuitori cu 5 mil de angajati... cat inseamna 5 mil? 26% exact cat a obtinut dreapta de la revolutie pana acum de fiecare data cand s-a votat... (iar asta e un calcul in mare facut) nu am scos persoanele fara drept de vot si nu am adaugat la cei ce voteaza pentru stanga persoanele angajate la stat sau in companii de stat...
    • -2 (8 voturi)    
      de ce? (Miercuri, 4 iulie 2012, 7:20)

      logatul [anonim] i-a raspuns lui Daniel G

      De ce hotnews nu permite comentarii la articolele referitoare la mesajele lui Base sau Macovei?
      De ce cand presedintele se substituia guvernului si parlamentului nu se ofusca intreaga presa si opinie publica de dictatura in actiune ? cand Base iesea pe sticla sa ne spuna ce a negociat cu FMI, ce se taie , etc era o dovada clara de atac la celeelate puteri. Acum culege roadele precedentelor create chiar de el.
      Daca PDL: a perfectionat hotia PSD acum USL va returna cu varf si indesat metode de coercitie.
      Ca la orioce bataie intre ganguri e bine sa-i lasam sa-si scoata ochii , sa-i ducem apoi la sectie pe cei cazuti si sa reluam actiunile civice dupa ce ambele tabere sunt slabite de lupta. Nu imi fac iluzia ca exista politicieni integri sau persoane ajunse in pozitii d edecizie care mai isi permiot sa lucreze in beneficiul cetatenilor pentru ca fiecare forta politica este sustinuta de grupuri de interese prin insasi natura jocului si structurii policite actuale.
    • +4 (4 voturi)    
      Oare? (Miercuri, 4 iulie 2012, 8:23)

      un cetatean [anonim] i-a raspuns lui Daniel G

      Oare exista speranta ca in romania va fi ca intr-o tara normala? nu cred. romanii au demonstrat si istoria demonstreaza ca nu pot mai mult. asta e maximul lor. ca exista cate unul ici colo izolat, da, dar marea masa e spalata pe creier si nu are intelepciunea necesara sa priceapa ce se intampla din 1989 pana acum.
      daca dvs sunteti in sua, ramaneti acolo si preocupativa de ce se intampla acolo. veiti aici sa luptati ca nu va tine nimeni legat acolo (sper)
      nu mai vorbiti de datorii morale si alte bazaconii. nimeni nu are nici o datorie morala fata de nimeni. fiecare e liber sa faca asa cum crede si sa plece acolo unde e mai bine.
      datorie morala ar fi trebuit sa aibe cei care conduc tara. dar ei nu au nici o jena. atunci de ce eu simplu cetatean as avea? nu nu, nu merita. vrei o tara normala si o viata normala, pur si simplu pleci. atat.
    • +4 (4 voturi)    
      Intrevad o sansa (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:30)

      mariage [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G

      Romanii din tarile importante din lume cred ca ar da o sansa revenirii la democratie in Romania daca se prezinta la autoritatile statului gazda si cer in masa azil politic motivat de instaurarea dictaturii in tara.
    • 0 (2 voturi)    
      In strada (Miercuri, 4 iulie 2012, 12:55)

      cojokarudd [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G

      Trebuie sa iesim in strada sa ne aparam drepturile si libertatea ce am castigat-o pana acum...
      Eu am fost aseara la Victoriei si voi iesi in fiecare seara...

      haideti in strada pentru binele nostru!!!
    • 0 (0 voturi)    
      WE THE PEOPLE! (Miercuri, 4 iulie 2012, 15:45)

      "Father Nicky" [anonim] i-a raspuns lui Daniel G

      "Scriu din SUA si impresia pe care o am de aici despre ce se intampla in Romania este de un drum direct si repede spre anarhie, ilegitimitate, impostura si nerespectare a legii"
      Domnule Daniel G., se pare ca distata prea mare in kilometii sau mile terestre si pierderea contactului nemijlocit cu plaiurile mioritice sunt causele unei viziuni distorsionate asupra a ceea ce se intampla in RO! Sa va explic pe scurt: Guvernul MRU a fost demis in urma unei motiuni de cenzura depusa in Parlament de catre Coalitea partidelor din opozitia parlamentara! Dupa alegerile locale, castigate de opazite cu peste 70% din voturile populare, partidele parlamentare foste aliate ale partidului prezidential au "defectat" si s-au alaturat tacit opozitiei, care in acest moment detine o majoritate parlamentara de aproximativ 80%! In aceasta situatie, prin proceduri regulamentare, legale si constitutionale, opozitia a demis pe prsedintii celor doua camere(PDL) si a ales prin vot majoritar absolut noii presedinti! Unde este ANARHIA, unde este ilegimitatea, unde impostura! Vorba Constitutiei SUA: "We The People...."!
      • 0 (0 voturi)    
        frate Nick (Marţi, 31 iulie 2012, 8:47)

        ovigeo [utilizator] i-a raspuns lui "Father Nicky"

        nu prea stii cum functioneaza democratia mai recicleaza-te
    • 0 (0 voturi)    
      Nu uitam, dar... (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:21)

      T34 [anonim] i-a raspuns lui Daniel G

      ... ce naiba poti sa faci? Eu vin maine in Romania si ies in strada dar cu cine?!! Nu vezi ca poporul e ametit cu un carnat si o sticla de bere oferite prin darnicia ruseasca si se complace in a urla impotriva... lui insusi? Nu vezi ca fosta clientela a PSD, care a obtinut profituri imense in anii dinaintea preluarii puterii de catre PDL pune totul la bataie in speranta ca vor reusi sa jecmaneasca iar tara? Nu vezi ca UE tace, asa cum a tacut si inainte de razboaiele mondiale si ca Parlamentul European se bate cu consiliul Europei? Nu vezi ca toata Europa se umple de bolsevism, ca nimanui nu-i mai place munca, ci doar sa caste gura la TV si sa-i asculte pe aia care promit ajutoare sociale? Ce mama dracului imi ramane mie de facut, nu numai in Romania, ci intr-o Europa ajunsa proprietatea Rusiei si Chinei? Probabil sa plec in Mexic iar de acolo sa trec ilegal granita in SUA...
      Bafta!
  • +60 (86 voturi)    
    Stare de urgenta (Marţi, 3 iulie 2012, 22:54)

    KostasP [utilizator]

    Presedintele tarii ar trebui sa declare stare de urgenta si sa dizolve parlamentul...ACUM. Granitele inchise si armata in alerta de gradul 2. Se incearca o lovitura de stat.
    • -19 (23 voturi)    
      Cu alte cuvinte (Marţi, 3 iulie 2012, 23:21)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Pierdem ciolanul, chemati armata sa ni-l protejeze.
    • +5 (11 voturi)    
      ... (Marţi, 3 iulie 2012, 23:21)

      Evanzo [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      se poate face asta ? are presedintele puterea asta ? nu are dreptul, ar fi tot o lovitura de stat. nu poti sa opresti o lovitura de stat prin alta lovitura de stat !
    • +35 (39 voturi)    
      Lasati starea de urgenta si (Marţi, 3 iulie 2012, 23:33)

      Alex55 [anonim] i-a raspuns lui KostasP

      IESITI TOTI IN STRADA CAT TIMP MAI PUTETI SA O FACETI !!!
      • -18 (20 voturi)    
        Am iesit si i-am cerut demisia lui Basescu! (Miercuri, 4 iulie 2012, 2:42)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Alex55

        Tu unde erai atunci??
      • -2 (4 voturi)    
        Ar fi necesar! (Miercuri, 4 iulie 2012, 11:24)

        fdan [utilizator] i-a raspuns lui Alex55

        Sa vedem si noi cati acoliti i-au mai ramas lui Basescu!
    • -24 (32 voturi)    
      In Uganda ??? Aici esti in Romania (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:25)

      Veritas [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Un stat de drept, orice ar spune unii ( "guitza" e mai potrivit), cu toate sontâcaielile sale, dar...un stat de drept.

      In care, stimabile, oricat te-ai zvarcoli, presedintele nici prin absurd nu poate sa face ceea ce ceri dumneata....dizolvarea parlamentului....Doamen fereste....mai bine trei supendari de presedinte decat o dizolvare de parlament .
      Asta va supara pe multi, dar dl. Stanomir daca citeste comentariile mi-ar da, nuantat, dreptate.
    • +3 (3 voturi)    
      Jocul USL (Miercuri, 4 iulie 2012, 7:18)

      albescu [anonim] i-a raspuns lui KostasP

      Tocmai asta se vrea! Alegerile anticipate sunt de mult un tel al USL!
    • -6 (8 voturi)    
      Plebiscit (Miercuri, 4 iulie 2012, 8:06)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui KostasP

      Aşadar, USL, ne place sau nu, respectă procedurile legii, sau imperfecţiunile ei, pentru suspendare, pe când domnul preşedinte trebuie să cheme armata, ca să rămână în funcţie.

      Nu crezi că eşti cam violent? De ce nu propui un referendum pentru susţinerea domnului Băsesecu?
  • +69 (81 voturi)    
    Zile critice (Marţi, 3 iulie 2012, 22:55)

    Jack [anonim]

    Romani, daca in urmatoarele cateva zile comunistii USL nu vor fi opriti in aceasta lovitura de stat, vor prelua control TOTAL asupra tarii si apoi nu mai conteaza cat de indignati sunt europenii sau americanii. Daca USL preia controlul asupra CCR, Presedentiei etc nimeni nu ii mai da jos cel putin 20 de ani. O sa aiba grija ca toate alegerile de acum incolo sa ii faca castigatori iar Romania va fi doar o extensie a Rusiei/Ucrainei.
    Romani, daca acum nu actionati, daca acum nu protestati, nu veti mai avea sansa sa schimbati tara asta in timpul vietii noastre. Caz in care ori acceptati sa traiti intr-o dictatura socialista corupta, ori va pregatiti pasapoartele si plecati. Alegerea voastra.
    • +10 (10 voturi)    
      Dragon fire (Marţi, 3 iulie 2012, 23:18)

      thor hammer [anonim] i-a raspuns lui Jack

      Te inseli, va deveni o Sirie sau un Iran.
      • -5 (9 voturi)    
        sau va ramane... Romania (Miercuri, 4 iulie 2012, 8:56)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui thor hammer

        Sau va ramane Romania cu care ne-a obisnuit regimul din ultimele 2 mandate. Corupta, subreda, exploatata. Este o schimbare de nume, nu de culoare, nici macar de nuanta.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu fi absurd (Miercuri, 4 iulie 2012, 15:09)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui Jack

      In 2000 - 2004 PSD avea controlul total al Tarii, si au cazut
      In 2009-2012 Basescu si PDL au avut controlul total al Tarii, si vor cadea.
      Sa ma sperii acum ca ia puterea o coalitie de trei partide???? Se vor incaiera intre ei mai repede decat credeti. Nu e nici un pericol.
  • +56 (66 voturi)    
    Atentie ca e mai grav. (Marţi, 3 iulie 2012, 22:55)

    Agnostic [anonim]

    Imi vine sa plang de ciuda. Am plecat din tara acum o luna si glumeam cu prietenii:"Am sa plec inainte de a nu mai fi Basescu presedinte pentru ca nu raman intr-o romanie condusa de Comunisti" Deja ar trebui sa ne punem intrebarea daca economia fa putea sustine acest fiasco. Ce se poate intampla? Se retrag sume masive de bani din tara, se blocheaza tot ce inseamna investitie strainta, si economica colapseaza...si RON-ul se devalorizeaza ajungand sa nu-ti permiti o paine pe masa. Perioada de foamete din '92-20 nu o mai tine nimeni minte....
    • -4 (10 voturi)    
      Regele şi patria (Miercuri, 4 iulie 2012, 8:13)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui Agnostic

      Am o veste proastă pentru tine: Băsescu şi cam 80% din PDL sunt foşti comunişti, un soi de ciori vopsite, care îşi reneagă familia.

      Clasa politică actuală e, de fapt, eşalonul 2 sau chiar 3 al PCR.

      Singurul care nu este comunist e Majestatea Sa, Regele Mihai. Să fie oare o coincidenţă stranie faptul că a fost atacat atât de Iliescu cât şi de anticomunistul Băsescu? Ia gândeşte puţin...
      • 0 (4 voturi)    
        Nu stiu ce treaba are Regele in ceea ce (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:38)

        StefanV [anonim] i-a raspuns lui Mitică

        Nu stiu ce treaba are Regele in ceea ce se inampla zilele astea in Romania. Avem o lege care nu e respectata. Atat! Si cine sunt vinovatii?

        Eu cred ca daca maine ar fi alegeri si, prin absurd, ar pierde USL-ul, acestia nu le-ar recunoaste. Priveste un pic ce s-a intamplat la Mangalia luna trecuta. Si daca iei in calcul imlpicarea personala a lui Ioan Rus si Victor Ponta in repetarea acelor alegeri, o sa intelegi ce urmeaza in Romania.
  • +40 (48 voturi)    
    dizolvarea Parlamentului (Marţi, 3 iulie 2012, 22:55)

    ovidiu35 [utilizator]

    dar de ce nu dizolva Parlamentul, oare ponta va evita sa publice decretul de dizolvare in Monitorul Oficial?
    • +11 (11 voturi)    
      Pentru ca nu poate (Marţi, 3 iulie 2012, 23:18)

      Petru Moldovan [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu35

      Presedintele poate dizolva parlamentul doar daca nu sunt aprobati la rand in parlament 3 primi-ministri propusi. In rest ar insemna ca incearca el sa dea lovitura de stat...
  • -46 (72 voturi)    
    Ce actiune ilegitima, domne? (Marţi, 3 iulie 2012, 22:59)

    Corinteni [utilizator]

    Parlamentul, cf. constitutiei, e organul suprem in stat. Ce lovitura de stat tot visati? Data de majoritatea parlamentara?! Fiti, domne, seriosi. S-au schimbat niste oameni, atata tot.
    • +10 (12 voturi)    
      You shall not pass! (Marţi, 3 iulie 2012, 23:20)

      swed exeptional [anonim] i-a raspuns lui Corinteni

      Nu va lasati inselati de minimizarile astea. Deja le este frica de ce va urma.
    • +14 (22 voturi)    
      You shall not pass! (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:12)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      Am vazut ce inseamna sa schimbi niste oameni! Deja. Not further!
    • +31 (33 voturi)    
      S-au schimbat, da, dar CUM ? (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:14)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      Exista niste reguli, care au fost incalcate flagrant, despre asta e vorba...
      • -2 (4 voturi)    
        Dar! (Miercuri, 4 iulie 2012, 11:26)

        fdan [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Campionul regulilor incalcate este Traian Basescu!
        • 0 (2 voturi)    
          da exemple (Miercuri, 4 iulie 2012, 14:17)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui fdan

          nu emite judecati fara valoare
      • 0 (0 voturi)    
        da (Miercuri, 4 iulie 2012, 14:40)

        ionut [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Niste reguli facute de ei pentru ei, interne, reguli modificate, fortate, incalcate usor, incalcate flagrant de n ori in toti cei 22 de ani. Sa fim seriosi cand vreodata s-a dat importanta regulamentelor in Parlament. Hai sa ne gandim putin, prin majoritatea avuta toate regulamentele s-ar fi putut schimba fara nici o problema, nimeni nu ar fi putut contesta nicaieri. Deci ce e de acuzat, ca au luat-o mai de-a dreptul, ca nu au mai tinut cont de aparente.Daca schimbau intai regulamentul si abia apoi pe cei doi presedinti de camere nu mai era lovitura de stat.Pe cei doi ce-i deranja, ca nu au mai stat in functie inca o zi sau doua, pana se modificau regulamentele? Bunul simt nu-i obliga cumva sa demisioneze imediat ce au vazut ca sunt singuri impotriva tuturor? PDL, chiar nu mai are nici un aliat real, cum sa mai vrea sa mai conduca cele doua camere? E absurd si ilogic.
    • +4 (4 voturi)    
      Regulamentul Camerei Deputatilor (Miercuri, 4 iulie 2012, 3:34)

      Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      S-au schimbat oameni? Ia citeste aici.

      (1)*) Revocarea din funcţie a preşedintelui Camerei Deputaţilor poate fi propusă, când se schimbă majoritatea politică din Camera Deputaţilor, de către majoritatea deputaţilor.

      (2)*) Revocarea din funcţie a preşedintelui Camerei Deputaţilor poate fi propusă şi la cererea a minimum o treime din numărul total al deputaţilor, în una dintre următoarele situaţii:

      a) încalcă prevederile Constituţiei României;
      b) încalcă grav sau în mod repetat prevederile Regulamentului Camerei Deputaţilor sau ale Regulamentului şedinţelor comune ale Camerei Deputaţilor şi Senatului.
      (3) Revocarea preşedintelui Camerei Deputaţilor poate fi cerută de grupul parlamentar care l-a propus.

      (4)*) Propunerea de revocare se depune la Biroul permanent, care verifică, din punct de vedere formal, îndeplinirea condiţiilor prevăzute la alin. (1), (2), (3) şi (7), după caz, urmând ca acesta să introducă în proiectul ordinii de zi a următoarei şedinţe de plen propunerea de revocare. Dezbaterea asupra propunerii de revocare se va realiza cu respectarea prevederilor art. 227. Dezbaterea se realizează pe baza unui aviz consultativ al Comisiei juridice, de disciplină şi imunităţi, în legătură cu situaţiile prevăzute la alin. (2) lit. a) şi b).

      (5) Preşedintele Camerei Deputaţilor căruia i s-a cerut revocarea nu poate conduce şedinţa Biroului permanent sau cea a plenului în care se discută revocarea sa. El va fi înlocuit prin votul Biroului permanent de unul dintre vicepreşedinţi.

      (6) Dacă propunerea de revocare este aprobată de plenul Camerei, se organizează alegerea unui nou preşedinte, în conformitate cu prevederile art. * Declarat neconstituţional prin Decizia Curţii Constituţionale nr. 602 din 14 noiembrie 2005, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.027 din 18 noiembrie 2005; şi-a încetat efectele juridice în data de 2 ianuarie 2006, conform art. 147 alin. (1) din Constituţia României, republicată.
    • +3 (3 voturi)    
      Continuare (Miercuri, 4 iulie 2012, 3:37)

      Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      Articolele cu * au fost abrogate fost declarate neconstitutionale in 2005, cind PSD a contestat regulamentul pentru a-i salva scaunul lui Nastase. Deci ei s-au folosit de niste articole declarate neconstitutionale la cererea lor.

      S-au schimbat oameni, zici?
  • +38 (40 voturi)    
    Apropo de luptatorii anti-dictatura (Marţi, 3 iulie 2012, 22:59)

    Iulian72 [utilizator]

    Ravisanta tov.Pivniceru mai "iegzista"?
  • +47 (53 voturi)    
    reantoarcerea la comunism ! (Marţi, 3 iulie 2012, 22:59)

    kappy [anonim]

    pentru cei nostalgici care tanjeau dupa ceausescu au acum sansa sa traiasca vremurile apuse !oricum am percepe ideea intoarcerea in timp e un regres din toate punctele de vedere. si tu,,,ziaristule liber vei avea de suferit sub diferite forme in activitatea profesionala de acum inainte.
  • +53 (61 voturi)    
    Iti imaginai acum 2 ani ca Nastase si Vintu (Marţi, 3 iulie 2012, 22:59)

    karagiale [anonim]

    Iti imaginai acum 2 ani ca Nastase si Vintu vor fi condamnati? Nu, nu imi imaginam. Iti imaginai acum 10 zile ca numarul de parlamentari bate legea? Ca parlamentarii vor calca legile in picioare si ca statul nu are mecanisme de autocontrol care sa-i impiedice? Au zis-o clar: suntem mai multi, ciocu mic, votam democratic, votul? Ce urmeaza dupa suspendarea lui Basescu? Hmmmm... oare presa asta nu e prea guraliva? Ca e democratie si putem vota democratic ca aia care nu spun ce vrem noi, sa fie ...sa fie si ei ceva acolo. Nastase si-a permis candva sa aresteze ziaristi, nu? Parca cu el la puscarie am inceput...dar daca parlamentul va vota democratic (ca votul majoritar e esenta democratiei) ca Nastase sa fie vice la Camera Deputatiulor? Ca doar a fost cel mai bun primministru....
    • 0 (0 voturi)    
      da (Miercuri, 4 iulie 2012, 15:28)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui karagiale

      Da! Acum 2 ani , in plina glorie a epocii Basescu, da. Chiar m-am mirat ca a durat asa mult. Altceva vreau sa te intreb, ai convingerea, dar sincer, ca singurul partid care a folosit fonduri stranse ilegal este PSD, si doar in perioda Nastase ? Si asta sa fie cea mai mare vina a lui Nastase ????
  • +31 (47 voturi)    
    Disperare si speranta (Marţi, 3 iulie 2012, 23:00)

    Ioana Munteanu [utilizator]

    Domnule Tăpălagă, sînt de acord, în linii mari cu substanţa mai tuturor articolelor dumneavoastră. Ceea ce mă deranjează de o bună bucată de vreme este un anume ton apocaliptic, care induce, evident, disperare. Nu ştiu ce să vă recomand, dar încercaţi să inspiraţi optimism şi să vedeţi - inventaţi chiar lucruri bune. Fără un strop de speranţă, foarte puţini sînt cei care pot lupta. Să învăţăm de la fraţii noştri americani un stil de luptă care e mult mai eficace decît al nostru.
    • +7 (9 voturi)    
      ce speranta? (Marţi, 3 iulie 2012, 23:15)

      karagiale [anonim] i-a raspuns lui Ioana Munteanu

      ca noii nostri stapini pe care i-am votat democratic nu ne vor mulge si nu ne vor tunde pina la os? Ca "data viitoare" o sa alegem raul mai mic in mai buna cunostinta de cauza? Ca o sa alegem dictatorul mai mic? Foamea mai mica? \minciuna mai putin mincinoasa? Speranta, doamna MUnteanu, ar fi daca mi s-ar oferi ca alternativa BINELE, cel de care se pare ca toata lumea a uitat.
      • +4 (4 voturi)    
        N-a uitat nimeni (Miercuri, 4 iulie 2012, 8:23)

        Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui karagiale

        ...de bine, domnule karagiale! De aceea sîntem o naţie de bezmetici, lunateci, bolnavi de lipsa binelui, care ne bîntuie ca o fantasmă. Dar văd că şi dumneavoastră aşteptaţi, ca mai toţi, să "vi se ofere" binele. Păi nu aşteptaţi! Creaţi-l!
  • +41 (49 voturi)    
    Parlamentul trebuie dizolvat (Marţi, 3 iulie 2012, 23:02)

    La Voix du Nord [anonim]

    Monitorul oficial trebuie sa revina Camerei Deputatilor.
    Romania nu e Siria si nici Iran sau vreo tara din America Latina.
  • -25 (43 voturi)    
    toti sunt copiii lui ceausescu (Marţi, 3 iulie 2012, 23:03)

    bors cu miere [utilizator]

    iliescu, basescu, nastase, antonescu, voiculescu...de ce am plange dupa ei ? duca-se ! nu vad nicio lovitura de stat...blaga si anastase nu sunt statul roman...duca-se...
    • +14 (16 voturi)    
      nu se duc, se intorc! (Marţi, 3 iulie 2012, 23:34)

      Eugenn [utilizator] i-a raspuns lui bors cu miere

      Nastase va fi in curand gratiat... Voiculescu e cel care castiga din asta. Iliescu la fel. Asta-i problema, ca nu se mai duc...
      • +10 (10 voturi)    
        catalin voicu (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:46)

        roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Eugenn

        radia de bucurie la vot...L-ati vazut? Mafia ne va strivi daca nu ne trezim!
    • +19 (21 voturi)    
      De acord! (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:13)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui bors cu miere

      Duca-se,DAR,cu respectarea legilor in vigoare,cu respectarea Constitutiei.Oare chiar nu ti se pare ciudat ca incep sa se autosesizeze oameni politici din lume in legatura cu situatia din Romania?Toata lumea este nebuna numai ponta si cretinut nu?
      • 0 (0 voturi)    
        fi corect (Miercuri, 4 iulie 2012, 15:32)

        ionut [anonim] i-a raspuns lui dami365

        ,,Oamenii poiltici,, care se sesizeza (pe Twiter)sunt aliati de-ai PDL-ului. Sa fim seriosi. A, si ambasadorul SUA, mare om, mare caracter...
  • +55 (61 voturi)    
    de undeva din Irlanda (Marţi, 3 iulie 2012, 23:05)

    corvus_coraX [utilizator]

    Dane, regret că trebuie să o spun de aici de departe. Într-o postare anterioară (sub alt nik, corvus coraX). Am avut dreptate. Românii vor avea mereu ceea ce merită. Și ceea ce se întâmplă acum, o merită din plin. Și vor merita tot ce se va întâmpla în viitor. Cu vârf și îndesat!)

    Poate că ar trebui să fiu indiferent, mi-am luat lumea în cap la o vârstă la care alții se gândesc la pensie, (după ce am rămas, sperând și sperând mereu. În van am sperat). Constat acum că nu am greșit plecând. Dar mă doare... Este una dintre cele mai triste zile din viața mea.
    • +8 (8 voturi)    
      Sunati atacul (Marţi, 3 iulie 2012, 23:23)

      MOBILIZARE GENERALA [anonim] i-a raspuns lui corvus_coraX

      Dupa tristete trebuie actionat. Acum, chiar daca nu esti in tara trebuie luptat pe facebook si twitter. mai avem o speranta.
  • +52 (58 voturi)    
    Domnilor (Marţi, 3 iulie 2012, 23:05)

    Skiby [utilizator]

    "ROMANIA NU ESTE O CAUZA PIERDUTA !!! Sa iesim in strada civic, respectuos, si sa ne manifestam dezacordul fata de ce se intampla in zilele asta in Romania!"
    • -3 (5 voturi)    
      IESITI - DAR AVIONUL COSTA ! (Miercuri, 4 iulie 2012, 8:18)

      Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui Skiby

      Intrucat forumul abunda astazi de
      postari ale unora care,
      cand nu se fasolesc ca ar fi in SUA,
      ne informeaza ca sunt
      in Irlanda - iesitul lor in strada cu diverse
      plancarde ar fi oarecum inutil.

      Parca si vad o adunatura de tipi roscovani
      stansi in mijlocul Dublinului intreband cu curioazitate pe protestatarul fiachra23, inconjurat de plancarte:
      - Tell me please, sir, what does it
      mean in Romanian ”eivokatal papariuloi”
      and ”tizminyano” ?
  • +34 (38 voturi)    
    Trebuie dati afara (Marţi, 3 iulie 2012, 23:06)

    afara de la guvernare [anonim]

    Ce este interesant e ca Ponta a fost trimis la inaintare de catre Crin si s-a avantat cu capul inainte .Pontacul acum e aproape responsabil dpdv al justitiei iar crinutul nu a facut nimic decat l-a instigat pe copy lot.
  • -34 (54 voturi)    
    ranjetul imposturii (Marţi, 3 iulie 2012, 23:08)

    k [anonim]

    nu, domnule tapalaga, nu suntem toti in concedii si nu ne plictisim deloc...ne-am cam saturat,...de impostura, de cinism, de aroganta, de slugarnicie, de mimetism, de inconsistenta, de hahaialaa!! da, domnule, nu mai suort hahaiaala!! nu si-a avut niccand locul in scena publica, dar mai ales de vreo 2 ani incoace....prima data amzis ca-i abuz, acum' as vota cu 4 maini,...si nu-i "lovitura de stat", sau oricum nu-i aia pe care o insinuati dvs., poate fi catalogata cel mult ca o rabufnire parlamentara fata de un om, care a confundat o institutie cu masa de blackjack...sa fim seriosi, sarada prezidentiala, oricat de minutios orchestrata si sustinuta de plutocratia euro-atlantica va esua, nu mai aveti timp sa recuperati terenul....cedat temporar chipurile....pentru ca in tara asta mai exista persoane care judeca...multe din fericire...si, culmea, nu alea de pe antene. va urez proasta inspiratie in aceste zile, sa nu va iasa editorialul decat recitind scenariul scurt, ce va fost pus la dispozitie!! baffta
    • +24 (26 voturi)    
      De la 3000km (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:18)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui k

      iti doresc sa-ti iasa pe nas pontacu si cu sluga lui (sau invers) si sa beneficiezi din plin de democratia pe care ti-o pregatesc.Sa nu astepti ca peste un an sa-ti trimit DVD-uri cu filme noi sau pachete cu ciocolata pentru ca nu am sa o fac!Ti-ai dorit,ti s-a indeplinit,spala-te pe cap cu ei!
      • -3 (5 voturi)    
        vai, tinere, lasa propaganda asta ca nu mai tine! (Miercuri, 4 iulie 2012, 2:50)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui dami365

        S-a schimbat puterea pentru cateva luni si toata lumea vrea sa se razbune pe Basescu pentru jignirile si mitocaniile si certurile in care ne-a tinut de cand e presedinte. Suntem un stat in Uniunea Europeana si cu PDL, cu Basescu sau fara ei vom continua pe acelasi drum, fii linistit! Propaganda cu comunistii nu mai tine! Opozitia vrea sa dea jos regimul Basescu pentru ca asta isi doresc cetatenii, iar daca nu au vrut asta au votul la indemana peste cateva luni. Daca va iesi USL o sa fie tot lovitura de stat?!? Esti ridicol de-a dreptul!
    • +3 (3 voturi)    
      Aloo.. (Miercuri, 4 iulie 2012, 2:35)

      Andrei966 [utilizator] i-a raspuns lui k

      art. 66 alin. 3 din Constitutia pt. bombo.. restul.. cancan
  • +42 (46 voturi)    
    din nou cu mana intinsa... (Marţi, 3 iulie 2012, 23:08)

    nostradamus12 [utilizator]

    la occidentul salvator? Economic le asteptam banii, politic le asteptam reactiile...Dar noi, noi romanii de ce suntem in stare? sa spargem seminte in fata televizoarelor si sa asteptam sticla de bere gratis de la vreun politician (u)slinos. Se pare ca da. Rusine Romania! Rusine romani!
    • -2 (4 voturi)    
      // (Miercuri, 4 iulie 2012, 2:54)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui nostradamus12

      // Romania si romanii decid singuri. Iar acum s-au saturat de acest regim! Daca nu-t-i convine voteaza PDL la alegeri in iarna, e optiunea ta, dar nu ne face pe toti care am urlat in strada jos Basescu si am votat la alegerile locale impotriva lu, ca ne-am saturat de hahaielile lui! Asta a fost optiunea noastra democratica, ai inteles?(editat de HotNews.ro)
  • +41 (45 voturi)    
    E miros de sange prin Parlament! (Marţi, 3 iulie 2012, 23:08)

    Andy [anonim]

    Haita a simtit miros de sange si au sarit toti. Ce reguli, ce lege...

    Ce se intampla zilele astea in Parlament e dovada clara ca Romania are nevoie de o singura camera in Parlament cu maxim 2-300 de "caini" impartiti in haite.
    Restul sunt platiti exact degeaba, pentru ca vor vota toti la fel.
    E pacat de resursele si asa putine ale Romaniei.
  • +31 (37 voturi)    
    Europa Libera 1985 (Marţi, 3 iulie 2012, 23:09)

    big brother [anonim]

    Base i-a invitat inauntru unde tocmai facuse curatenie, le-a dat sa manance, un pat moale, iar porcii acum vor sa se faca stapani pe casa.
  • +27 (31 voturi)    
    .... (Marţi, 3 iulie 2012, 23:09)

    decebal [anonim]

    Zilele trecute am refuzat o oferta de la o multinationala in Romania, pe urmatoarea din afara o voi accepta, pentru ca aici simt ca nu conteaza parerea mea, nu exista un pol care sa-i catalizeze pe cei care simt asemea mie.
    Daca despre scarba se poate spune ca devine o stare de spirit, in acest moment ma reprezinta cand ma gandesc numai la ce s-a intamplat astazi.
    Seara buna!
  • +30 (38 voturi)    
    voi lupta (Marţi, 3 iulie 2012, 23:09)

    Sorrows [utilizator]

    eu personal si familia mea, vom lupta. in strada, pe bloguri, pe unde-o fi. sper ca lucrurile sa nu ramana asa si sper sa fie foarte multi care sa nu se lase calcati in picioare de sleahta de borfasi si infractori din usl. Si inca ceva, in atentia celor care vor iesi la lupta: luati-va bocancii cei mai grei, sa le crape capetele ca pepenii cand vom calca pe ele.
  • +25 (27 voturi)    
    pontaescu-teste-ne! (Marţi, 3 iulie 2012, 23:10)

    34 ani [anonim]

    sincer o logica clara in acest articol, subliniaza insa fondul problemei: vanitatea si orgoliul omului politic care lupta ptr impunere, ptr a demonstra “dreptatea” lui si a celor ca el fara a judeca binele comun caci ar fi semn de slabiciune….ei toti fiind de cariera si de salariu dependenti de banii statului si de recunoasterea “oficiala” in functii. Mi-e rau cand vad asemenea mizerie de caractere umane ca cei din USL. O gloata de golani politicmici, de borfasi fara scrupule, lupi din haita alergand dupa prada si calcand pe capete semeniilor ce muncesc sa-i intretina la buget. Aruncand ei in fatza noastra doar oratori impertinenti capabili sa creada ca acest popor nu simte limbajul de lemn si mieros al nerusinarii lor. O lupta a cuvintelor si nimic de fond, oameni usori si lipsiti de morala. Activul de partid PSD si-a pus in valoare toata maiestria rafinata in zilele acestea. Iar PNL ca menajera saraca ii pupa poala fara rusine si demnitate umana. Cine ne rascumpara noua romanilor rusinea pe care o induram public in Europa si in lume….nu mai contam in nimic..nici macar nu suntem demni de incredere ca oameni apoi ca tara.
    Oamenii din masa populara trebuie invatati sa gandeasca simplu dar vertical si astfel de articole sunt binevenite. Faptul ca un partid politic anterior nu a fost la inaltimea asteptarilor nu este o scuza ca sa ne fie rusine ca tzara si sa ne injosim la nivel de institutii de stat acum. Multumim d-le Tapalaga ptr articol si multa sanatate si forta in a scrie mai mult!!!
    • +4 (4 voturi)    
      un comentariu (Miercuri, 4 iulie 2012, 3:24)

      .Ana. [utilizator] i-a raspuns lui 34 ani

      Nu aș spune că PNL e o menajeră săracă.
      Hai să nu le minimalizăm rolul abject.
      Și nu cumva să-i atribuim poziția PNL doar bățosului Crin Antonescu. Mărețul prim-ministru Tăriceanu, căruia și astăzi îi pupă fotografia cei care au făcut credite grase în perioada măreței sale guvernări prospere, s-a pronunțat foarte deschis zilele acestea, susținând legitimitatea potlogăriilor făcute de colegii săi PSD și PNL.

      Și iarăși, să nu uităm că Antonescu Crin este cel care, împreună cu turnătorul dovedit Voiculescu sunt cei care au anunțat public intenția lor de a-l suspenda pe Președintele țării.
      Mai au doar de ”rezolvat” câteva detalii în privința Curții Constituționale. (parafrazez vorbele domnului Crin Antonescu, rostite la Antena 3)
  • +32 (38 voturi)    
    Bun titlu: Strigatul neputintei (Marţi, 3 iulie 2012, 23:10)

    o voce [anonim]

    E o cauza pierduta, din pacate. Sa citam din Petre Tutea: "Am facut 12 ani de puscarie in inchisorile comuniste pentru un popor de idioti.'' Asta e tot. E amar, e umilitor, e nedrept, e injust, dar e usor de explicat.
  • +30 (32 voturi)    
    Deja vu (Marţi, 3 iulie 2012, 23:10)

    area [anonim]

    Domnule Tapalaga,
    Daca ai timp 5 minute din existenta dumitale sa citesti Monitorul Oficial nr. 300 bis din 30 decembrie 1947 poti constata ceva ce s-a mai petrecut in parlamentul acestei natii. O sa descoperi o lege prin care s-a abrogat o Constitutie si s-a instituit o noua ordine sociala.
    Apoi, pana la intrarea in vigoare a Constitutiei din 13 aprilie 1948, TOATE legile au avut ca fundament acea lege, iar nu o constitutie.

    Iar despre asta a vorbit Marx in Manifestul Partidului Comunist.

    Daca nu ma crezi pe cuvant, fa-ti rost de 5 minute in existenta dumitale si citeste chestiile despre care ti-am vorbit.
    Daca nu le ai ti le dau eu. Ai adresa de e-mail.
  • +26 (28 voturi)    
    pare greu de prevazut ce va fi luni in tara... (Marţi, 3 iulie 2012, 23:11)

    Gabriel [anonim]

    Ce este ciudat insa, este senzatia de blat a PDL. Toti ceilalti sunt oricum oficia cu valul "schimbarii", dar PDL nu pare chiar impotriva, sau cel putin nu in totalitate. Mai degraba unii striga si ei ca nu vor, pe sistemul "sa dam bine".
    Este doar o parere. Daca este asa, va fi chiar mai rau decat pare.
    Pana la urma cred ca vom trece peste, e adevarat cu costuri uriase, Poate asa cei care vad in USL "salvatorii" vor invata in viitor sa fie mult mai atenti. Ca oricum ei vor plati cea mai mare factura dintre toti. Incepand cu iarna care vine. SI taxele si impozitele din 2013.
    Va fi un dus foarte rece, dar sigur va trece ca atare, pentru ca nu se mai poate ca statul sa revina nici macar la perioada 2000-2004.
    Gabriel
    • +8 (8 voturi)    
      Blat PDL (Miercuri, 4 iulie 2012, 1:02)

      marcus63 [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

      Nu sunteti singurul care are aceasta impresie!
      Din perioada grevei USL (nesanctionata deloc dur, si aproape la protestul societatii civile, cu mare intarziere), la campania pentru alegerile locale de tip non-combat (responsabil Dl. Blaga), la actiuni ineficace in Parlament ori de-a dreptul absenta, la reclamatii intocmite extrem de prost (vezi Legea Uninominalului vs CCR), se intrezareste un blat al PDL in acest match. Poate fi o conspiratie. Oricum, PDL a pierdut enorm din credibilitate. Ne-alegand apoi sa se reformeze (chiar aavut recent aceasta sansa), a trecut pe pozitia invinsului. Nu ma intereseaza ca Dl.. Blaga a pierdut sefia Senatului cat nerespectarea unor principii de drept, principii de la care si PDL a abdicat, nu numai USL, UNPR, UDMR, ETC.
      In fapt, vinovati suntem cu totii, din moment ce nu am sanctionat prompt si dur derapajele clasei politice. Nu am facut diferenta, iar factura este enorma si aproape imposibil de achitat!!!!!
  • +32 (40 voturi)    
    Live Together, Die Alone ! (Marţi, 3 iulie 2012, 23:12)

    Reader [anonim]

    Cu ceva timp in urma cand le-am vazut atitudinea am zis ca pentru Romania este "breaking point" si ca "revolutia bunului simt" ne va infrange.
    Astazi confirmarea a venit !
    De acum depinde de fiecare om cu drept de vot daca accepta o bucla prin viata si mai are timp de inca o pe perioada similara regimului Iliescu/Nastase.
    Dupa ce Crin Antonescu ajunge presedinte interimar nu e nevoie sa-l gratieze pe Nastase, doar il va duce la "puscaria" de pe strada Zambaccian si il roaga sa nu iasa prin parc cateva luni.

    PS: Poate cineva sa numeasca o singura masura economica luata de guv. Ponta de la instalare ?

    Salutari !
    • +14 (20 voturi)    
      amnistie (Marţi, 3 iulie 2012, 23:57)

      cotora [utilizator] i-a raspuns lui Reader

      adrian nastase poate primi amnistie, deci poate si candida ?
    • +1 (1 vot)    
      ??? (Miercuri, 4 iulie 2012, 15:41)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui Reader

      dar una luata de Boc in 3 ani ??????
  • +26 (36 voturi)    
    Nastase e miza. (Marţi, 3 iulie 2012, 23:13)

    ginel [anonim]

    Miza e Nastase. Il vor afara.
    • +7 (7 voturi)    
      Nastase (Marţi, 3 iulie 2012, 23:16)

      slice_of_life [utilizator] i-a raspuns lui ginel

      Dar nu numai. Voiculescu si toti cei de la rubrica anticoruptie de pe HotNews. Au vazut ca justitia nu ii ocoleste exemplul nastase da roade....neasteptate.
    • +4 (8 voturi)    
      Democratia in pericol (Marţi, 3 iulie 2012, 23:27)

      constitutia schimbata [anonim] i-a raspuns lui ginel

      Miza e insasi statul democratic.
    • +4 (14 voturi)    
      Gratierea (Marţi, 3 iulie 2012, 23:33)

      adi.i [utilizator] i-a raspuns lui ginel

      Urmeaza gratierea, prima decizie a lui Antonescu!
  • +13 (17 voturi)    
    cat va mai dura (Marţi, 3 iulie 2012, 23:14)

    daniel-c [utilizator]

    Pana cand romanii vor iesi in strada, pentru a bloca aceasta, ofensiva dictatoriala a USL-ului????????????????
  • +7 (7 voturi)    
    alooo (Marţi, 3 iulie 2012, 23:16)

    etre [anonim]

    In loc sa scrii articole inutile si sa citesti legile printre randuri mai bine te-ai ralia pentru protejarea democratiei.

    Nu am citit constitutia, dar refuz sa cred ca oricine isi poate baga picioarele in ea atat timp cat nu da si concomitent cu bata'n cap.

    Si inca ceva, ce e toata graba asta, nu cumva suspendarea presedintelui presupune un referendum ? Inca nu a cazut ultima reduta.
  • +2 (4 voturi)    
    Gresit, absolut gresit (Marţi, 3 iulie 2012, 23:16)

    solar [utilizator]

    Un articol ratat vine de sub peana domnului Tapalaga. Nu e primul, fireste, dar cel de fata e chiar o mare gresala de interpretate, si a legilor si a situatiei in sine. Ce sa-i faci... Fiecare pasare pre limba ei piere
  • +4 (4 voturi)    
    soarta democratiei (Marţi, 3 iulie 2012, 23:17)

    mariale [anonim]

    Se poate vedea ca judecata omeneasca poate sa fie atat de diabolica,incat nimic nu-i poate rezista. Ei chiar cred ca au castigat. Pe termen scurt, asa este. Dar soarta tarii se va stabili de forte mult superioare .
    Doamne ajuta!
  • +5 (7 voturi)    
    Vai si-amar... (Marţi, 3 iulie 2012, 23:20)

    TK9 [utilizator]

    "derapajele democratice grave din Ungaria"???

    Extraordinar cit efect poate sa aiba propaganda socialista a UE si presei de aceeasi culoare! Pina si un ziarist care, in general, pare a avea capul pe umeri poate fi prostit.

    Auzi, sa il compari pe Orban cu Ponta! Un om de dreapta si un patriot care incearca sa isi scape tara de socialisti si comunisti cu un comunist infect...
  • +5 (5 voturi)    
    tradare? (Marţi, 3 iulie 2012, 23:26)

    cetatean [anonim]

    Capitolul IV
    REABILITAREA

    Art. 155

    Trădarea

    Fapta cetăţeanului român sau a persoanei fără cetăţenie, domiciliată pe teritoriul statului român, de a intra în legătură cu o putere sau cu o organizaţie străină ori cu agenţi ai acestora, în scopul de a suprima sau ştirbi unitatea şi indivizibilitatea, suveranitatea sau independenţa statului, prin acţiuni de provocare de război contra ţării sau de înlesnire a ocupaţiei militare străine, ori de subminare economică sau politică a statului, ori de aservire faţă de o putere străină, sau de ajutare a unei puteri străine pentru desfăşurarea unei activităţi duşmănoase împotriva siguranţei statului, se pedepseşte cu detenţiune pe viaţă sau cu închisoare de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.

    Fapta cetateanului [...], ori de subminare economică sau politică a statului [...]
    • +1 (1 vot)    
      Elementul ”PUTERE STRAINA” (Miercuri, 4 iulie 2012, 8:27)

      Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui cetatean

      Domnul judecator in textul de lege citat
      de Dvs intrarea în legatura cu o putere staina sau cu organizatie straina este elementul esential.
      care mi se pare ca v-a scapat ...
      sau poate nu....daca ii considerati tradatori pe cei
      care se plang pe la ambasadele straine (puteri) sau pe la UE (organizatie)
  • -8 (22 voturi)    
    Dan Tapalaga (Marţi, 3 iulie 2012, 23:30)

    zorro [anonim]

    Bai baiatule,de ce nu esti un ziarist impartial?....de ce tot il perii pe BASE,care a facut numai rau poporului asta?....eu unul sant satul de ziaristi din astia cumparati de BASE,care cauta sa prosteasca poporul!..na,ca acum poporul nu a mai dorit sa fie prostit si a ales cum a dorit,nu va puteti opune!.....parlamentul bun,rau e suveran ,poate schimba pe oricine,clar!....asa ca nu-i mai plangeti pe Blaga,Roberta ,Iancu sau cine mai este.....viata merge inainte si fara ei!....cand BASE a iesit si a anuntat ca taie salarii si pensii ,de ce nu ai luat atitudine,sa fii de partea poporului?....te bucurai in dos si-ti primeai cascavalul de la putere,acum nu-ti convine!....un pensionar satul de presa aservita lui BASE!......
    • +6 (8 voturi)    
      poporule (Miercuri, 4 iulie 2012, 2:20)

      tim [anonim] i-a raspuns lui zorro

      ai sa ai ce meriti cu varf si indesat chiar daca esti vreun pensionar cu stele pe umeri sa vedem de unde o sa-ti dea ponta pensia...Vei vedea in scurt, in foarte scurt timp, cum stau lucrurile...
    • +1 (5 voturi)    
      De partea carui popor? (Miercuri, 4 iulie 2012, 4:04)

      sue_ellen [utilizator] i-a raspuns lui zorro

      Asta e metoda de manipulare tipic antena 3. Nu POPORULUI i s-au taiat pensiile si salariile, ci BUGETARILOR. Voi bugetarii ati uitat ca salariile si pensiile voastre sunt platite de oamenii care lucreaza pe bune si pe rupte in domeniul PRIVAT si in consecinta aveti senzatia ca ii puteti calca in picioare si jupui la nesfarsit ca ei stau ca prostii si incaseaza in loc sa le pupati picioarele ca inca isi mai dau darile la stat din care mancati voi si va imbuibati. Ce tare ar fi sa isi ia tot domeniul privat concediu fara plata in bloc in semn de protest, si o zi macar, sa vedeti voi cum e. Mai era unu pe la o emisiune radio care a intrat in direct si era convins ca o sa i se taie salariul si intrebat fiind unde lucreaza a raspuns "la METRO", adica magazinul ala cash and carry, deci la privat. Asta e rezultatul manipularii cu vai vai poporul. Nu poporul, ci bugetarii, pensionarii, asistatii s.a.m.d. Bunica mea a inteles de ce i s-a taiat pensia si nu a protestat pe caldura a mare ca alti pensionari energici.
  • +12 (22 voturi)    
    Ziua meritata a scadentei (Marţi, 3 iulie 2012, 23:32)

    Skeptical [utilizator]

    De la cei care urasc adevarul nu astept nimic. Naluci, unii napirci, nu fiinte umane dotate cu ratiune, suflet si discernamint.

    Cei insa care l-am calcat in picioare si scuipat si ars in efigie pe presedintele ales a; Romaniei, cu motivatii "bune" de la inaltimea propriei noastre perfectiuni - ca nu e perfect, ca hahaie, ca mai deraiaza in vulgaritate, ca in pofida faptului ca a "dat liber" la justitie nu e in stare sa mentina PDLul totalmente necorupt - fara sa vedem ca Traian Basescu a fost, in linia mare, un patriot, un om mai competent decit altii, care a incercat sa faca bine tarii, o sansa pentru un popor care nu l-am meritat... ce sa zic, sa vedem ce ne mai asteapta. Ce ne asteapta meritam cu prisosinta. Astazi e ziua scadentei.
  • +10 (16 voturi)    
    canada (Marţi, 3 iulie 2012, 23:34)

    Uzu_buzu [utilizator]

    decizia mea de a pleca din tara am luat-o imediat dupa mineriada. foarte buna decizie ca uite istoria se repeta.
    atata doar ca eu sunt acum departe.
    da, daca votam suspendarea lui basescu o sa merg la vot. sper sa mergeti toti. sper sa inteleaga cat mai multi ce s-a intamplat in ultimele doua luni. doar votul mai poate opri anarhia.
    • -5 (9 voturi)    
      al cui vot (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:58)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui Uzu_buzu

      din pacate n-o sa mai poti, votul diasporei va fi interzis
      • +4 (4 voturi)    
        ...zise guzganul rozaliu de Dâmbovița (Miercuri, 4 iulie 2012, 3:52)

        .Ana. [utilizator] i-a raspuns lui quetzal

        Dar vă place să mâncați din banii aduși la bugetul țării din străini.

        Poftă bună.
  • +12 (20 voturi)    
    Popeye (Marţi, 3 iulie 2012, 23:35)

    nola [utilizator]

    Nu e un strigat de neputinta. Un capitan de vas nu striga de neputinta nici chiar in momentul scufundarii. Este chiar o amenintare. Iar Basescu nu va sta pe ganduri daca nu va fi ascultat. Asteptati pana maine...
  • +10 (14 voturi)    
    caile legale de atac (Marţi, 3 iulie 2012, 23:40)

    bianca [anonim]

    Mai exista cai legale de atac ale presedintelui. Cu ajutorul informatiilor pe care le are, dat de inteles clar in discursul lui, ii poate acuza de complot impotriva statului.
  • +14 (18 voturi)    
    Care-i problema ? (Marţi, 3 iulie 2012, 23:41)

    durul [utilizator]

    O sa inlocuim axa Bucuresti-Londra-Wasington cu Bucuresti-Moscova-Beinjing , si vom avea presedinte pe POGONICI .
  • +8 (16 voturi)    
    Interes (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:02)

    Marius Ogrean [anonim]

    Draga domnule Tapalaga,

    Va respect mult, dar va intreb: la ce ajuta ce scrieti?

    Va zic eu, la nimic. Acum trebuie incurajari, nu disperare.
  • +12 (16 voturi)    
    moment astral (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:07)

    im [anonim]

    Daca, prin nu stiu ce minune, cistigam acesata batalie Romnia este salvata. Ne despartim de trecut.
  • +16 (20 voturi)    
    Sa incercam! (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:09)

    Teris [utilizator]

    Tocmai il aud pe Antonescu vorbind despre democratia pe care au salvat-o.
    Cat de mult ne dispretuiesc!...Ce prosti ne considera!
    Poate ca unica solutie e miscarea de dreapta proiectata de MRU & comp.
    Inca o data de la inceput!
  • +13 (17 voturi)    
    La revedere PDL (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:10)

    iuliu [anonim]

    Daca prim vicepresedintele PDL-ului e d-nul Stanisoara, atunci eu bag de seama ca partidul asta n-a invatat nimic nimic. Daca in emisiunea ultima ora, de asta seara, nu era si d-soara Lupea, distinsul Stanisoara se apuca sa spuna cantece folclorice. Un comportamnet penibil. Sa nu fii in stare sa aduci un argument, sa rada tot platoul de tine cand vrei sa vorbesti.....pentru ca nu putea pur si simplu sa vorbeasca, avea limba intepenita. N-a reusit sa contraargumenteze cu nimic plauzibil, parca nu stia limba romana.
    Oamenii astia nu inteleg ca trebuie sa scoata in fata oameni care trec de sticla televizorului, care reusesc prin argumente sa aduca semne de intrebare in dezbaterile televizate E o diferenta enorma intre prestatia d-nlui Neamtu de ieri seara si cea a distinsului sus numit.
  • +22 (30 voturi)    
    Incredibil!!! (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:11)

    Mugurel [anonim]

    Incredibil ce se intampla . Din pacate, indiferent de parerile voastre, trebuie sa recunoastem ca suntem un popor de idioti. Cum este posibil ca in iarna o mana de indivizi strigau in Piata Universittatii diverse lucruri, iar astazi, cand institutiile statului sunt atacate intr-un mod incalificabil, nimeni nu iese sa strige nimic. Am participat la "Revolutia din 1989", nu am nici un fel de certificat de revolutionar, insa si atunci mi s-a parut ca totul este doar o facatura. TOTUL este o facatura, stam cu ochii beliti in televizoare si dam dreptate unuia sau altuia, insa niciunul dintre noi nu este in stare sa evalueze in mod obiectiv ceea ce se intampla, suntem atat de indobitociti incat nu suntem in stare sa avem propriile concluzii. Intotdeauna am zis ca dracul nu este atat de negru, FRATILOR CHIAR ESTE NEGRU. Sunt de acord cu rezolvarea problemelor pe cale democratica, prin alegeri, dar uitati-va ce se intampla in jurul vostru si o sa vedeti o lume plina de SICTIR (imi cer scuze pentru expresie dar nu am gasit alta) o lume care nu o mai intereseaza viitorul, viitorul nostru si al copiilor nostri, o lume (poporul nostru) care a ales sa traiasca intr-o minciuna permanenta. Uitati-va la familiile voastre, la prietenii vostri, la cei ce va inconjoara, si o sa vedeti ca nimeni nu accepta ADEVARUL. Si atunci va intreb pe toti cei care postati pe aici, indiferent de afinitatile politice, DE CE MAI POSTATI? DE CE NU FACETI NIMIC SA SCHIMBATI TOATA ACEASTA MIZERIE CE SE INTAMPLA ZI DE ZI? Credeti ca doar scriind pe forumuri schimbati ceva? Va inselati amarnic.
    HOTNEWS - va citesc de multa vreme si apreziez ceea ce faceti, imi doresc din suflet ca tot ceea ce dezvaluiti in toate materialele sa ajunga la toata lumea care este in stare sa inteleaga ca DEMOCRATIE nu inseamna ca am voie sa fac ce vreau, ca asa vreau eu. Totusi inchei intr-un mod OPTIMIST si tind sa cred ca nu suntem atat de IDIOTI.
    • +9 (13 voturi)    
      Piata Victoriei (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:53)

      wolfspark [anonim] i-a raspuns lui Mugurel

      Luni au iesit in jur de 100-150 de persoane in Piata Victoriei. Marti in jur de 300. Oamenii nu sunt asa de adormiti cum crezi :). Daca vrei, esti binevenit sa ni te alaturi si tu. In fiecare seara, in Piata Victoriei, pana cand Ponta demisioneaza.

      Gasesti detalii despre eveniment pe facebook la adresa:

      https://www.facebook.com/events/382477081812081/
  • +24 (30 voturi)    
    Poate ca n-ar fi rau scenariul: (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:15)

    CosmiN_ [utilizator]

    1-suspendare; 2-Antonescu presedinte cateva zile: 3-Nastase gratiat; 4-Referendum; 5-Basescu reales presedinte (si asta pentru ca liderii USL nu reprezinta o alternativa, decat pentru prosti!); 6-USL scade in sondaje mult, mult, mult. ROMANIA, TREZESTE-TE!!! Pentru plagiat (si pregatirea gratierii lu' Nastase!!) in vrem pe PONTA la RAHOVA!!! N-au decat sa voteze prostii cu USL-ul!!!
    • +10 (12 voturi)    
      Suna parca prea optimist (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:59)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui CosmiN_

      Plus, riscurile sunt mari mai ales cand vorbim de vot... La butoane e "maestru" Ioan Rus.

      "Nu conteaza cine voteaza, conteaza cine numara voturile." Intelepciune de la tatuca lor.
    • +1 (5 voturi)    
      Am fost in p. Victoriei.. (Miercuri, 4 iulie 2012, 3:01)

      Andrei966 [utilizator] i-a raspuns lui CosmiN_

      Ponta, nu uita... te asteapta Rahova! Bun de prim vers la un imn..
  • -10 (22 voturi)    
    logica... (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:25)

    Montesquieu [utilizator]

    deci cand pdlu' isi plasa slugile prin toate institutiile se chema reforma,

    cand uslu' face la fel se cheama lovitura de stat

    iar logica de mai sus se cheama deontologie si impartialitate? :)))
    • +5 (11 voturi)    
      lipsa de logica ... (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:43)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

      Nu ai inteles nimic! Toti si-au plasat oamenii in institutii, toti au facut la fel, dar pana acum in limita legii. Si pana la urma este normal, daca vrei sa implementezi niste schimbari ar fi absurd sa incerci sa faci asta cu oamenii adversarilor. Problema acum este ca se incalca legile tarii si constitutia, asta nu intelegi, sau te prefaci ca nu intelegi!
      • +1 (1 vot)    
        ????? (Miercuri, 4 iulie 2012, 15:52)

        Ionut [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Care sunt , concret, ,,Legile tarii,, care se incalca cum ???
    • +3 (11 voturi)    
      Adio! (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:51)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      USL-ul nu mai respecta nici o regula!
    • +1 (5 voturi)    
      Deontologie si impartialitate in reforma? (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:52)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Asta cand? Cand era numit Grajdanu la ISC pentru scaparea lui Nastase? Cand e numit ministrul educatiei un executant de ilegalitati ca Liviu Pop (vezi desfiintarea CNATDCU) pentru a nu-i fi judecat palgiatul evident al lui Ponta?
      Cand se incearca politizarea Curtii Constitutionale?
      Asta nu este reforma. Este o anti-reforma. Este o restauratie.
  • +3 (7 voturi)    
    logica (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:28)

    victors [anonim]

    Va citez
    Daca cititi cu atentie, articolul 166 contine o conditie cumulativa: "schimbarea prin actiuni ilegale si prin violenta a ordinii constitutionale". Actiuni ilegale sa zicem ca s-ar mai gasi. Dar unde e violenta. Fiind o conditie cumulativa, lipsind violenta nu avem infractiune.

    1.Legea obliga la a face sau anu face ceva(ceva= o multime de actiuni),
    2.Aceasta multime poate fi exprimata de lege prin 2 moduri:exemplificativ sau limitativ. Suntem in cazul limitativ(1,2,3,.....si n.:exemplificativ ar fi trebuit sa fie 1,2,3...n,etc)
    3.In cazul in care ne aflam. limitativ, multimea (actiuni ilegale,violenta) nu putea fi descrisa logic(logica Booleana,logica de drept.....etc) decat prin conjunctia si,altfel, prin utilizarea conjuctiei sau am ajunge la absurd.
    Cu tot respectul, domnule Tapalaga, nu este o enumerare cumulativa ci limitativa, cred ca este incrimata oricare dintre cele 2 actiuni care s-ar intampla.
    • +3 (7 voturi)    
      N-am inteles... (Miercuri, 4 iulie 2012, 1:38)

      Eugenn [utilizator] i-a raspuns lui victors

      Daca e cum spuneti dvs, atunci ar fi scris: "schimbarea prin actiuni ilegale SAU prin violenta a ordinii constitutionale"
  • -3 (13 voturi)    
    Astept cu nerabdare referendumul (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:41)

    Soim roman [anonim]

    Abia astept sa-i dau cu votul meu peste bot.
    Sa traiti bine !
    Ptiu !
    Macar cu votul sa-i arunc in obraz, daca un scuipat nu am cum.
    Sa-l vad daca-i mai arde de hahaiala, inconjurat de clica lui de portocalii: Udrea, Videanu, Berceanu, Anastase, si restul de jarve ordinare.
    Sper sa nu-i mai vad vreodata in politica romaneasca.
    Sa dispara !
  • +13 (19 voturi)    
    in concluzie.. (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:47)

    oarecare [anonim]

    ...nu mai e nimic de facut decat sa-l asteptam pe crizel adormescu sa se instaleze la cotroceni. Singura mea intrebare ar fi urmatoarea : Daca crizel ajunge presedinte (si in acest caz are acces la secretele de stat inclusiv ale NATO) el este omul de paie al lui Felix , care la randul lui este omul rusilor , nu este o mare problema aici?
  • -10 (20 voturi)    
    si toti plang de dor (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:50)

    doggy [anonim]

    in speranta ca spusele mele vor fi publicate, incerc un exercitiu de imaginatie:
    - varianta 1: romanii au memoria scurta si au uitat umilintele, taierile de salarii, furtul si hotia fostei puteri;
    - varianta 2: PDL a cumparat toti postacii din lume si baietii grohaie pe toate site-urile publicatiilor din RO;
    varianta 3: cea mai mare parte dintre romani, si ma refer in speta la cei care posteaza pe toate site-urile de stiri, au trait foarte bine in ultimii 3-4 ani si acuma ii plang pe Roberta, Vasile, Elena, Traian, Adriean, Sulfina, Ioan..........si lista poate continua
  • -6 (12 voturi)    
    Adrian (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:56)

    grindu [anonim]

    trebuie scos urgent de la parnaie
    • 0 (0 voturi)    
      CREDEAM CA ZICI: ADRIEAN (Miercuri, 4 iulie 2012, 21:12)

      db [anonim] i-a raspuns lui grindu

      trebuie bagat urgent la parnaie! De Adriean Videanu vorbesc, evident!
  • -6 (16 voturi)    
    antipatia poporului e buba lui basescu (Miercuri, 4 iulie 2012, 1:35)

    busola [utilizator]

    Toata aceasta retorica ieftina a incalcarii legilor si in primul rand a Constituiei nu reuseste sa ascunda profunda si adevarata dezamagire a basestilor ca le scapa din maini puterea. Guvernele marioneta PD-L manuite de Basescu au adus populatia la sapa de lemn in timp ce clientela isi maximiza profitul prin furturi de miliarde de euro din lucrarile publice! Institutiile statului au fost politizate portocaliu iar spaga generalizata a ajuns sa fie inlcusa in orice plan de afaceri, proiect national sau local, cu actionariat de stat, privat, autohtion sau strain...Strigatul neputintei nu este din pieptul vreunui nevinovat ci din al celui aflat in post de lider de grup aflat in epicentrul coruptiei! Odata ce a pierdut simpatia populara Basescu nu mai are decat o optiune, cea care nu i-a reusit prea bine lui Nastase, pentru ca asta vrea de fapt poporul, sa-i vada colegi de institutie...
    • +2 (8 voturi)    
      mai sunteti multi (Miercuri, 4 iulie 2012, 2:52)

      wolf [anonim] i-a raspuns lui busola

      astia care vorbiti in numele ,,poporului''? Vezi ca ponta o sa te duca la sapa de lemn pentru ca singurul program economic si politic este suspendarea sau demisia lui basescu...Asta nu va tine de foame nu va aduce salarii mai mari si nici investitii....Vremea platii pentru toate mizeriile de astazi vine curand...Sa va vad atunci pe voi cei care acum va bucurati prosteste ca un parlament mafiot cu o majoritate obtinuta prin furt si nu prin vot face praf o tara. Ai memoria scurta sau uiti ce averi fabuloase au fost facute pe vremea guvernarii psd prin jaful generalizat al tarii? Totul a fost facut praf de la industrie usoara pana la agricultura. Nu toti am uitat .....
  • +1 (5 voturi)    
    revolta on-line (Miercuri, 4 iulie 2012, 2:50)

    ie [anonim]

    Daca in Orient s-a putut de ce nu se poate si in Romania.
  • 0 (4 voturi)    
    prapastie (Miercuri, 4 iulie 2012, 4:32)

    coliva [utilizator]

    e asa de evident, brucan a fost un dragut cand a spus de cei 20 de ani sa treci dobitoacele prin pustiu... fapt este ca influenta catastrofala a deceniilor de regim tembel, a sters orice vaga urma de demnitate si normalitate din viata oamenilor; majoritatea sunt compromisi civic, moral,intelectual, au devenit masa pavloviana de manevra gaunoasa: un mic, un meci, o artista mai goala cu manele si gata,ai majoritatea in parlament...
    e teribil sa constat ca votul unui ce stie carte (general vorbind) valoreaza tot cat votul unuia de te scuipa daca nu-i dai bani tai... egalitatea cea mai inechitabila, deoarece unul gandeste votul, astul doar il tranzactioneaza pe o vodca... dar asta e democratia originala! suntem popor de idioti (prin "educatie")majoritari.
  • 0 (6 voturi)    
    Este o furtuna perfecta! (Miercuri, 4 iulie 2012, 4:36)

    mucenic [utilizator]

    Domnule Presedinte se prevede o furtuna perfecta. Ati promis ca intotdeauna ati reusit sa duceti corabia la destinatie. Va rugam sa va indepliniti misiunea si va asiguram de ajutorul nostru neconditionat. Asa sa va ajute Dumnezeu!
  • +1 (5 voturi)    
    hai bre! (Miercuri, 4 iulie 2012, 6:27)

    laurentiucat [utilizator]

    basescu la brutarie!
    p.s.
    nu singur, sa nu se plictiseasca. poate sa-i ia cu el pe:berceanu,videanu,udrea,ridzi,eba,scripcaru,falca,pinalti,flutur,anastase si or mai vedea ei ...procurorii. ca acum trebuie repede sa sara din barca pd-l ca sa nu se scufunde odata cu acestia.
    p.s.s.
    pe boc nu, ca asta are treaba la cluj, cu pepenii....
  • 0 (4 voturi)    
    IMPOZITATUS SCLAVUS EST (Miercuri, 4 iulie 2012, 6:38)

    livius [anonim]

    M-am saturat !!!
    Nu voi mai plati 1 leu impozite pt a sustine salariile acestor circari comunisti si neo-comunisti !
    Indiferent carui partid apartin, au apartinut sau vor apartine.
    Vreti cu adevarat respectul lor ? GREVA FISCALA GENERALIZATA ! De restul actiunilor ii doare in cot.
    Abia daca nu vor mai avea bani de AC, apa, sofer, benzina, salariu, diurna, sporuri, etc, o parte vor intelege cine si de ce i-a ales.
  • +3 (5 voturi)    
    mereu la portile imperiilor (Miercuri, 4 iulie 2012, 6:57)

    ginel oboreanu [anonim]

    soarta noastra, cea rupta'n tur.

    lovirutia din decembrie a fost posibila prin planificare si supraveghere externa.
    asa zisii nostrii conducatori, balconistii in pulovare, erau cei prepusi de serviciile straine, care lucrau in colaborare.

    aseara, lovirutia de palatul de trist renume, magaoaia ceausescu, a fost rezultatul unor operatii concertate ale stangii ioropene.
    ponta a fost cooptat si a inceput sa lucreze in..miscare, de mai mult timp. cred ca de la lovitura data la congresul pesede.
    a urmat usl, congrese, manifestatii, etc.
    noi, dumboviteni molcomi, mamaligari din tata'n fiu, nu prea furam interesati in ce se intampla prin alte coclauri iorpene.
    incet, dar sigur, prin metode legale si chiar democratice, la guvernarea multor tzari ioropene au venit rosii. asa zise guverne de stanga.
    hollande a fost incununarea viktoriei stangii rosii.
    atentie, sarkozy este si el sub atac, dupa inlaturare. caci, stanga este setoasa de sange.
    nu mai este voie cu ghilotina, spre regretul lui hollande.

    sudul flamand ataca nordul bogat, pe cale legala, la consiliul ioropean.
    merkel este ultma reduta in zona euro.
    englezii au stiut ce au de facut, stand departe de moneda unica.

    se face propaganda masiva despre sua, cum ca ar dori destramarea uniunii si disparitia euro.
    sa fim seriosi.
    asta este marea dorinta a kremlinului.
    pentru kremlin si bashing lucreaz stanga rosie ioropeana.
    si destramarea visului lui adenauer, churchill si de gaule se duce sulii de suflet.

    s'auzim de bine.
    despre doktorate.
  • +1 (7 voturi)    
    Basescu vreau sa pleci (Miercuri, 4 iulie 2012, 7:04)

    Interzisu [anonim]

    Cit mai repede. Si preferabil intr o celula cu adrian nastase. Tu care esti o reduta anti comunista dar te folosesti de toate mijloacele securistilor, interceptari, aruncate prin ziare etc. Ce frumos a scris domnu ziarist - strigatul neputintei. Sper ca usl ul sa te zdrobeasca. In citeva zile. Hai jos cu Tiranul!
  • +2 (4 voturi)    
    putere sau opozitie? (Miercuri, 4 iulie 2012, 7:38)

    tzu [anonim]

    Domnule Tapalaga, prin exprimarea din articol " actiuni impotriva ultimelor bastioane ale PUTERII" ce ati vrut sa ziceti? USL ESTE LA PUTERE de doua luni! Nu astept raspuns. O remarca amara la final: Istoria ne invata ca nu intotdeauna cei drepti castiga. Intotdeauna castiga cei mai puternici. Ar fi ideal ca cei drepti sa fie si puternici, dar cred ca nu e cazul astazi in tara mea. Regret.
  • +2 (2 voturi)    
    cine seama vant, culege furtuna.... (Miercuri, 4 iulie 2012, 8:00)

    costica [anonim]

    Traian Basescu a beneficiat in 2004 de cel mai puternic capital politic de dupa '89, mi-amintesc bine ca a fost speranta a milioane de romani pentru schimbarea Romaniei, pentru a scapa Romania de "democratia originala" PSDista, creatia lui Ion Iliescu.
    Ce-a facut Traian Basescu cu acel capital politic imens?!
    In primul rand si-a pus clientela portocalie in cele mai inalte functii in PDL si mai grav in statul roman(ce-o recomanda pe Roberta sa ocupe functia de Presedinta la Camera Deputatilor decat sustinerea lui TB, la fel Boc, Madam Udrea si alte figuri PDL), apoi a jignit cu fiecare aparitie toate categoriile sociale si profesionale ale Romaniei(asa ceva NU iarta poporul roman si mai ales NU face un conducator de stat), a tolerat coruptia si incompetenta portocalie(el a fost mereu seful PDL, nu Emil Boc) si a reusit prin toate astea sa piarda tot capitalul electoral din 2004.
    Am spus mereu ca TB si PDL vor plati scump pentru asta. Si am mai spus ca modul in care PDL a guvenat se incadreaza la categoria "Asa NU se guverneaza".
    In opinia mea, la un eventual Referendum, romanii ar vota in majoritate covarsitoare suspendarea Presedintelui TB, numai pentru a-si recupera mandria calcata in picioare de sfiarea continua pe care PDL si TB le-au aratat-o.
    Sever Voinescu a recunoscut clientelismul politic pentru care PDL a pierdut, asta este de fapt de reprosat lui TB, el a fost seful de fapt al PDL, lui i se deconteaza azi toate astea.
    Cine seamna vant, culege furtuna...
    In 2004 am votat T Basescu convins ca este singura SPERANTA si SANSA a Romaniei de schimbare. A fost o mare dezamagire si TB si PDLul lui si desi vad ca USL este un dezastru, nu ma mira deloc debarcarea lui TB dupa ce PDL a fost maturat efectiv de USL si fostii aliati ai PDL, UDMR si UNPR(si ce mai coalitie "puternica" formau pana acum vreo cateva luni, spunea Boc)
    PDL este terminat ca partid, TB este terminat ca om politic.
    Romania in schimb este pe nicaieri cu asemenea politicieni, TOTI o apa si-un pamant
  • +1 (5 voturi)    
    Care institutii ? (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:20)

    alexu [anonim]

    Institutia Basescu trebuie sa dispara, asa cum a disparut institutia Roberta anastase si institutia Bleaga !
  • 0 (4 voturi)    
    nu inteleg (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:23)

    MirceaIo [utilizator]

    Imi era dor de: Viorel Hrebenciuc, Miron Mitrea, Titus Corlateanu, Ion Iliescu, Adrian Nastase... Cat de bine mergeu lucrurile atunci si cat de bine o duceam! Eu nu inteleg de ce s-a asteptat atat!? In 2 zile "Base" era pa! atat de simplu, incredibil!!!!!
    Eu cred ca parlamentul ar fi trebuit sa fi facut mai de mult ordine in tara. Chiar nu inteleg de ce avem nevoie de atatea institutii: curte constitutionala, avocatul poporului, monitorul oficial, presedintele Romaniei, DNA, comisii cu academicieni, procuratura, tribunale, politie, TVR, universitati, etc. Eu le-as desfiinta pe toate. Ar fi suficient sa fiu prietn cu Ponta si as avea tot. El doar da un telefon si se rezolva, te face si doctor //(editat de HotNews.ro)
  • +1 (5 voturi)    
    concluzie (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:25)

    vasilica [anonim]

    parca ar merge un "traianele nici nu stii cit de mic incepi sa fi"
  • +1 (5 voturi)    
    Dobro (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:27)

    StefanV [anonim]

    L-am auzit pe Dobrovolschi acum o ora la radio criticand acest articol. In critica lui, el tot incearca sa compare ce fac USListii cu ce a facut Basescu. Intr-o logica ce nu mai este logica din cauza alterarii induse de Realitatea TV (probabil si Antena 3), Dobro nu prea mai poate emite pareri pertinente.
  • +1 (7 voturi)    
    ha ha (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:31)

    Mark [anonim]

    ...hotiile PDL si ale lui Base vor inceta pentru tot deauna....asta nu e lovitura de stat este democratie...in sfarsit...nu uitati declaratiile lui Basescu la adresa CC cand nu-i conveneau hotararile ei....
  • +1 (3 voturi)    
    fjiei@gmail.com (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:33)

    D-lui Tapalaga [anonim]

    Basescu greseste, UDMR n-a votat nici pro, nici contra. Nu i se poate reprosa nici macar prezenta in parlament ptr. ca prezenta lor in Parlament intra in fisa postului, este o obligatie.
    Pe de alta parte UDMR este obligata sa joace dupa regurile (murdare) politice dimbovitene, reguli care, stiti bine, nu au fost stabilite de maghiari.
  • -3 (3 voturi)    
    strigat (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:36)

    Radu [anonim]

    Eu cred ca nu este un strigat de neputinta!Schimbarea prin actiuni ilegale si prin violenta a ordinii constitutionale !Chiar daca nu s-a folosit violenta(fizica) se incadreaza la infractiune - "prin actiuni ilegale";iar cam tot ce au facut pana acum au facut de fapt fara respectarea Constitutiei in vigoare,prin rastalmacirea legilor in vigoare!
  • +3 (5 voturi)    
    Democratia inseamna activitate parlamentara (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:37)

    cocalara [anonim]

    De cand democratia si activitatea Parlamentului este amenintare la ordinea de stat? care stat? ala mafiot, securist, santajist, basist= infractional?

    Cui ii e frica de vot?

    Incetati cu propaganda mizerabila de lovitura de stat. CHIAR NE CREDETI PROSTI?
    • 0 (2 voturi)    
      "Puterea" minciunii - te-a cam orbit. (Miercuri, 4 iulie 2012, 10:52)

      eduard [anonim] i-a raspuns lui cocalara

      HAi sa o luam asa:
      1. Ponta spunea ca nu a plagiat si ca a sesizat comisia de etica in legatura cu plagiatul. MINCIUNA
      2. Andrei Marga spune ca Ponta nu a spus ca isi da demisia in caz ca se dovedeste ca a fost plagiat. MINCIUNA
      3. Antonescu spune ca acuma se depolitizeaza Justitia. S-a pus ca si avocatul poporului unul de la PSD. MINCIUNA

      BA FRATILOR, VOI CHIAR NU VEDETI CA SUNTETI MINTITI DE USL SI DE ANTENE ?!?!?!

      USL-ul lupta cu MINCIUNA care la randul ei este explicata pe Antene ca si adevar ... SUNTETI ORBI. Antenele v-au scos ochii.
  • -1 (3 voturi)    
    parere (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:40)

    Arl [utilizator]

    Nu am mai citit articolul, nici comentariile . De ce ? Pentru ca e inutil, ieri a inceput sfarsitul. Mafiotii ( iar firele duc mult mai departe de Voiculescu, Iliescu etc, hat taman la Moscova).
    Cine se va opune? Jumatatea de electorat inculta, antenizata, pentru care pet-ul de bere, maneaua si punga de seminte e esenta vietii ( alaturi de ajutoarele sociale)? Sau cealalta jumatate care prefera sa se indigneze in fata tastaturii si atat? Si 1 % daca ieseau in strada, ar fi fost 50 000. Si cati au fost ? 500?
    Ne meritam soarta cu varf si indesat!
    • +1 (3 voturi)    
      am aceeasi parere (Miercuri, 4 iulie 2012, 11:55)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Arl

      ca toti ne revoltam si comentam in fata TV si pe tastatura,dar de iesit in strada sa ne aparam democratia castigata in cei 22 ani, nu o facem...si atunci sa nu ne mai plangem.Pacat de cei ce s-au sacrificat pentru libertate in urma cu 22 ani.
  • +4 (6 voturi)    
    promisiunile preşedintelui (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:44)

    barbu007 [anonim]

    domnule tapalagă, scriaţi în 2007, după victoria lui traian băsescu la referendum, că avea două variante de comportament. dv. aţi intuit-o pe cea urmată de personaj. că el plăteşte, printr-o înfrângere umilitoare - ai zice că o merită. dar ce vină au atâţia oameni (totuşi, categoriile real-superioare ale acestei ţări în curs de lichidare) că şi-au pus nădejdea în el, l-au crezut şi l-au susţinut.
    MÎINE E MITING ÎN PIAŢA UNIVERSITĂŢII. ACOLO UNDE TRAIAN BĂSESCU LE PROMISESE, ÎN 2007, SUSŢINĂTORILOR SĂI, CĂ SE VA ÎNTÂLNI CU EI ÎN FIECARE LUNĂ. eventual reamintiţi-i, vă rog, acest aspect.
    • 0 (0 voturi)    
      poate vine si Traian Basescu !! (Miercuri, 4 iulie 2012, 21:59)

      costica [anonim] i-a raspuns lui barbu007

      De ce crezi ca nu va veni, poate a fost invitat!!
      Traiasca "democratia" !!!
  • 0 (4 voturi)    
    neputinta (Miercuri, 4 iulie 2012, 9:46)

    boierash [anonim]

    cetatenii romani nu isi vor apara nimic. suntem o tara careia i se poate face bine doar cu forta, iar basescu tot incearca de cativa ani asta. uitati-va la mobilizarea politicienilor de ieri: de cate ori a fost vreo lege urgenta s-a mobilizat parlamentul in vacanta parlamentara? legea sanatatii n-ar fi urgenta, sau modificarea constitutiei? nu, urgent poate fi doar pericolul ca politicienii sa fie egalii nostri in fata legii.
    in acest moment romanii gusta din plin satisfactia ranchiunii; din sentimentul asta ei pot trai fericiti o lunga perioada, uitand de alte griji. ranchiuna le-a fost inoculata de posturi tv specializate in manipulare, prin emisiuni si realizatori care practica instigarea neobrazata, insinuarea perfida, denuntul calomnios.
    pdl si basescu au fost distrusi de televiziuni care au folosit drogul letal al ranchiunii. pastorul gadea e omul de mare vocatie care propavaduieste consumul drogului.
    e totusi f curios ca basescu care simte ca nimeni altul astfel de lucruri nu a incercat o contra-masura. e adevarat ca lasarea libera a televiziunilor nu mai e apreciata de nimeni, insa inchizitorii de la antena 3 puteau fi trimisi in derizoriu din timp. e inaccceptabil cum oameni ca badea, gadea ciutacu au devenit modele nationale. era suficienta o contra-pondere printr-o emisiune de 10-15 min pe seara dupa modelul chestiunea zilei lui calinescu la protv din urma cu 10 ani. modelele de la antena3 creeaza in fiecare minut subiecte pt o bataie de joc subtila; facuta inteligent si la timp munca asta, nu numai ca ar fi adus bani postului gazda, dar acum am fi avut in antena3 un post de bufoni consacrati, si nu postul national de la care romanul isi incarca bateriile cu fiere si venin.
  • -1 (5 voturi)    
    fefe (Miercuri, 4 iulie 2012, 10:12)

    fefe [anonim]

    Comparatia celor de la Deutche Welle este cea mai potrivita pentru ceea ce se intampla astazi in Romania: preluarea puterii de catre nazisti in 33-34 in Germania. O populatie incercata de criza, partial indobitocita de propaganda, partial apatica din cauza problemelor materiale curente. Un sistem politic niciodata stabilizat suferind de disfunctionalitati de la originile sale (politicieni compromisi din start in fata populatiei indiferent de culoarea politica, reguli democratice copiate din strainatate in litera lor, lipsind insa cu totul spiritul lor si de aici permanenta punere a lor sub semnul intrebarii in practica curenta). Un grup minoritar, dar bine organizat (organizatiile de tip mafiot sunt cele mai eficiente organizatii, nu va faceti iluzii ca ar fi altfel) gata sa preia puterea. Tracerea de la democratie la dictatura in aceste conditii se va face cu respectarea formelor democratice sau cea mai mare parte a lor. Nu uitati ca nazistii au ajuns la putere "legal".
  • -1 (3 voturi)    
    Dar legea a fost incalcata (Miercuri, 4 iulie 2012, 10:19)

    berger [utilizator]

    Exista legi dupa care functioneaza toate institutiile statului si toti cetatenii. As vrea sa ii intreb pe cei care se entuziasmeaza la modul in care au fost incalcate legile de catre alesi: de ce ii situati pe idolii vostri politici mai presus de aceste legi?
  • +1 (5 voturi)    
    HA HA HA, CICA LOVITURA DE STAT :) (Miercuri, 4 iulie 2012, 10:53)

    K Terinka [anonim]

    Portocaliilor, se pare ca nu intelegeti sau nu vreti sa intelegeti o regula a democratiei.
    Parlamentul este cel care reprezinta poporul si el dicteaza intr-o democratie.
    De ce va e frica?
    De intoarcerea la votul poporului ?
    Nu va convine ca, dupa ce v-ati batut joc de tara asta timp de cativa ani, nu mai aveti nici un pic de putere?
    Ca este amenintat cu demiterea si ultimul vostru sprijin, Non-Dottorele vostru?
    La vot cu voi, acolo e esenta democratiei.
    Nu aveti de ce va teme.
    Decat ca o sa iesiti pentru totdeauna din politica romaneasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Uite ce e... (Miercuri, 4 iulie 2012, 10:58)

    Bogo [anonim]

    .... cam ce zice baiatu asta e:)

    http://www.youtube.com/watch?v=Jjfxrc8l0Ds
  • -2 (2 voturi)    
    FII DUR CU BANDITII! (Miercuri, 4 iulie 2012, 13:02)

    Jos diktatura moscovita din Romania! [anonim]

    Peste tot, politia foloseste gloante pentru infractori nu flori si vorbe dulci. Basescu merita puscaria daca nu aresteaza imediat acesti infractori de drept comun deghizati in parlamentari. Sa puna tunurile pe ei cum a facut Regele Mihai cu legionarii. Armata romana tragea la vedere in camasile negre. Acum sunt camasile rosii, plosnitele care sug sangele tarii. De fapt sunt tuciurii...
  • 0 (4 voturi)    
    Intoarcerea la popor (Miercuri, 4 iulie 2012, 13:04)

    Laurentiu [anonim]

    Nu este lovitura de stat atata timp cat usl va organiza in cel mai scurt timp alegeri parlamentare si prezidentiale, unde vom avea cu totii ocazia sa ne alegem una dintre tabere. Disperarea pdl vine tocmai din constientizarea faptului ca va pierde alegerile.
    Daca usl nu va organiza alegeri atunci sunt de acord cu voi, inseamna ca a ''furat'' puterea.
    Poporu' decide tovarasu' Basescu, poporu'....
  • -1 (5 voturi)    
    Revenirea la normalitate! (Miercuri, 4 iulie 2012, 13:17)

    Nicolae [anonim]

    Daca ne amintim ca in 2008 psd + pnl aveau majoritatea din parlament, din alegeri libere, daca ne amintim ca acum 1 luna la alegerile locale USL a obtinut majoritatea voturilor cetatenilor romani, atunci faptul ca Anastase - cea care a furat voturile la legea pensiilor si care patroneaza mafia petrolului in Prahova prin securistul de tacsu - trebuie sa plece impreuna cu un alt corupt Blaga - cel care a luat mita de la importatorul BMW un apartament de 800.000 EURO cind era ministru de interne si a achizitionat motociclete BMW la o valoare de 4 ori mai mare decit cea de pe piata. Majoritatea decide si hotii pedelisti duc dorul cind faceau ei marile afaceri de miliarde de EURO. In anul 2004 ROmania avea datorie de 24 miliarde EURO iar in 2012, din cauza furtului pedelist, s-a ajuns la o datorie publica de 100 MILIARDE EURO. Banii sunt pe la Basescu, pe la Udrea, pe la Videanu/Berceanu/Blaga/Boc/Boagiu/Ritzi/Anastase si alti borfasi!!
    • +1 (1 vot)    
      Scuza scopul mijloacele? (Miercuri, 4 iulie 2012, 14:33)

      Gopanu [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

      Revenirea la Normalitate?
      Asta imi doresc si eu...
      Dar oare cei ce ne baga acum pumnul in gura sunt atat de puri si de nevinovati?
      Sunteti linistit si fericit cand vedeti zambetelor sinistre ale D-lui Hrebenciuc, impertinenta D-lui Ponta, somnambulismul gandirii D-lui Antonescu , frecatul mainilor si veselia celor din parlament?

      Normalitate?
      Eu nu mai inteleg nimic.
      Care-i Stanga si care-i Dreapta in tara noastra?

      O alianta intre Socialisti si Liberali, adica o formatiune de Centru Stanga Dreapta care se lupta "politic" cu o formatiune de Centru Dreapta provenita dintr-un partid de Stanga?

      Putem fi acuzati de orice dar nu de Originalitate...
  • 0 (2 voturi)    
    M-am saturat... (Miercuri, 4 iulie 2012, 14:07)

    mr hyde [anonim]

    ... de toti , de Basescu , dePponta , de Antonescu , Udrea sau Macovei...Si-au demonstrat neputinta si apartenenta la gasti de hoti din partide cu totii ara exceptie...CRED CA ESTE MOMENTUL IN CARE TREBUIE SA APARA O FORMATIUNE NOUA , PATRIOTICA SI ALCATUITA DIN ROMANI DESTEPTI SI PATRIOTI..Nu ma intereseaza MRU pentru ca vreau un om care sa nu aiba nici o legatura cu Mafia , Mafia care a condus Romania 23 de ani, Mafia transpartinica care isi imparte acum pumni si injuraturi...
  • +1 (1 vot)    
    + (Miercuri, 4 iulie 2012, 14:54)

    Protoss [utilizator]

    Exista speranta in Romania, numai daca ne gandim la noi astia care avem aici aceleasi idei, ca noi sigur mai sunt mii si mii, e pacat totusi ca binele va venii cand toti nu vom mai fi :)
  • +1 (3 voturi)    
    Nastase (Miercuri, 4 iulie 2012, 15:01)

    vali [anonim]

    Acum inteleg zambetul ironic de pe fata lui Nastase care ne spunea ce va sa vie.Cei de facut?Din pacate la romani totul trece prin stomac.
  • -2 (4 voturi)    
    "(AUTO)VICTIMIZAREA" si apologetii ei! (Miercuri, 4 iulie 2012, 15:25)

    "Father Nicky" [anonim]

    Domnule Dan Tapalaga,
    Nu vrea sa cred&accept ideia ca ati putea face parte din categoria "cronicarilor de curte"(vezi "Anonimus" si "Gesta Hungarorum"),platiti sa pramareasca si sa explice "plebei" faptele marete ale vremelnicilor conducatori! A fost&este presedintele Traian Basescu promotorul si aparatorul statului de drept?! Credeti ca "populimea"(citat din zicerile prezidentiale) este proasta si uituca?! Presedintele "culege" ce a "semanat"! A vrut sa fie in mod explicit un "presedinte jucator" si a fost! Cand joci, e in logica lucrurilor, poti sa si pierzi! Orice politician profesionist stie asta! Presedintele Traian Basescu a "jucat" prea de multe ori la cacialma, dar partenerii de joc i-au descifrat trucurile si au plusat pana l-au lasat "lefter" si l-au scos din joc! Cat despre "slugile lui Basescu"numai de bine! Toate regimurile au nevoie de "cronicari de curte" si nu va trece prea mult timp pana cand vor fi "reevaluati" si refolositi, pentru binele si propasirea patriei&poporului! Nu-i asa, domnule Dan Tapalaga?!
  • +1 (1 vot)    
    OK. (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:25)

    Nea Costica [anonim]

    Nea Dane o cam dai cotita. Incepi sa te adaptezi. Ce , gura ta nu trebuie sa manance ? Uita-te ce fac ungurii, le convine ca Romania sa fie o tara slabita. Chestiile cu democratia,bla, bla-uri avocatesti, praf in ochi. Peste astea toate mai vii si tu cu o formidabila incurajare. Mai discutam ( daca o sa se mai poata ) peste cateva luni. Vrei sa pari mereu mai destept decat Cristoiu, dar mai ai de baut mult lapte pana acolo. ( nu sunt fan Cristoiu ). Ce vrei sa faca Basescu, dupa tine, dar democratic corect, in aceste momente ? Sa tradeze ca altii la 23 August 44 sau ca regele la abdicare ? Ia nominalizat pur si simplu pe cei care sub masca democratiei sunt tradatori, niste limbrici, printre care se numara multi care chipurile au harul analizei politice. In situatia asta pe care o traim ( fara logica ) acum , bunul simt e cel care face analiza corecta. Sunt sigur ca cenzurati. Tot la bun simt ma gandesc. Cu stima,NC.
  • -2 (4 voturi)    
    suspendare (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:35)

    bornmisu [anonim]

    Romani cu mintea creata,nu mai plangeti atat dupa mariner ca nu este el exponentul democratiei in Romania. E un biet comunist convertit care se razbuna pe alti comunisti.Basescu reprezinta trecutul, este istorie,relicva,da-l in vaporul lui de naufragiat.Si el ca si altii aserviti lui v-au aruncat praf de democratie in ochii, umflandu-si conturile.La cati dintre voi vi s-au marit conturile din banca in ultimii 8 ani ??Despre ce vorbim ?Vin ai nostrii pleaca ai nostrii, noi ramanem tot ca prostii !!!
    • -2 (2 voturi)    
      ATENTIUNE, ATENTIUNE!!! (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:16)

      db [anonim] i-a raspuns lui bornmisu

      Adrian Videanu va invita maine la un meeting sa il sustineti pe Traian Basescu!
      Da, exact, Adrian Videanu, fostul ministru al economiei, si fostul primar al Bucurestiului, unul dintre "capitalistii" de baza ai lui Basescu, unul dintre "mogulii" buni care are voie sa faca ce vrea si tovaras cu "baietii destepti" cu care joaca table la Monte Carlo. Asta este "democratia" pe care suntem invitati s-o aparam, "democratia" lor! Eu nu merg.
  • -1 (1 vot)    
    concluzie (Miercuri, 4 iulie 2012, 17:52)

    vasilica [anonim]

    parca ar merge "traianele nici nu stii cit de mic incepi sa fi" nu ? sau "un fleac, i-am ciuruit".
  • +1 (1 vot)    
    Totul ... (Miercuri, 4 iulie 2012, 18:04)

    Andrei [anonim]

    Totul pe lumea asta este relativ. Daca vreti sa il evaluati pe Basescu, comparati-l cu dezastrul numit Emil Constantinescu. In discursul de Anul Nou de dupa alegerea respectivului ca presedinte, nu a avut de oferit romanilor altceva mai bun decat o fundatie pentru "Copiii Romaniei" !!?? Imediat dupa Anul Nou, am aflat ca fundatia va fi condusa de catre Constatinescu-fiul, care a dus-o rapid in scandal si faliment.
  • +1 (1 vot)    
    Democratia nu exista (Miercuri, 4 iulie 2012, 19:01)

    Dan Poroineanu [anonim]

    ea e doar praf in ochii vulgului. In Montreal de 130 de zile se demonstreaa in fiecare seara si nimic nu se rezolva. Politia bate si schingiueste studenti si ' antenele" montrealeze se fac ca nu vad. Si aici ca si acolo banul primeaza. Apropos- nici grecii nu aveau cine sti ce democratie- un 10% de elita care se bateau intre ei pentru ciolane. Vai de mama noastra astora plebei.
  • +1 (1 vot)    
    Secventa a interviului Voiculescu (Miercuri, 4 iulie 2012, 22:04)

    Alina [anonim]

    Va rog mult adaugati secventa daca in urma cu cateva min la voiculescu prezicea toata suspendare. Ar trebui pus link permanent.