Cateva observatii despre evolutiile suspecte in dosarul Trofeul Calitatii

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 23 mai 2012, 19:49 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Adresa prin care Inspectoratul de Stat in Constructii anunta intempestiv renuntarea la calitatea de parte civila in dosarul Trofeul Calitatii, pe motiv ca nu a constatat nici un prejudiciu, intra in contradictie flagranta cu o alta adresa pe care acelasi ISC o depune la dosar la sfarsitul lunii aprilie, dupa condamnarea lui Adrian Nastase.  Acum o luna, ISC scria in adresa ca se constituie parte civila dar socotea ca prejudiciul adus institutiei ar fi mai mare, undeva la 75 de miliarde, nu 64,8, cat a constatat instanta. In lumina acestor detalii noi, schimbarea precipitata a sefului ISC in primele zile ale guvernarii si retragerea intempestiva a institutiei din proces capata cu totul alte semnificatii.

Nimeni n-a inteles de ce prioritatea zero a guvernarii Ponta, a doua zi dupa depunerea juramantului, a fost trecerea Inspectoratului de Stat in Constructii de la Ministerul Dezvoltarii si Turismului in subordinea Guvernului. La fel cum nimeni n-a priceput de ce epurarile din administratie au inceput taman cu sefia ISC, unde a fost adus repede Constantin Adrian Balaban Grajdan, un personaj care a mai condus institutia in perioada martie – octombrie 2009, cand PSD a guvernat alaturi de PDL.

La vremea respectiva, dosarul Trofeul Calitatii se afla deja la Inalta Curte iar ISC se constituiese parte civila inca din 2008. De ce n-a dispus atunci dl Grajdan retragerea ISC din proces? Cum de a nu si-a dat seama acum doi ani ca prejudiciul nu exista? De ce n-a contestat cifrele procurorilor? Cum de nu l-a apasat constiinta in urma cu doi ani, cum de revelatia ca se afla in eroare i-a venit la ceas aniversar, cand "se implinesc 150 de ani de cand Alexandru Ioan Cuza a infiintat aceasta structura"? In paranteza fie spus, la fel de logic suna daca spunea ca a inceput sa-l mustre constiinta din cauza ca se implinesc zece ani de cand i-a murit catelul calcat de tramvai.

Asta ar fi primul mare semn de intrebare. Al doilea il reprezinta viteza cu care ISC a descoperit ca nu e prejudiciata, desi acum o luna – e adevarat, sub alt sef – considera ca paguba produsa de afacerea Trofelul Calitatii e chiar mai mare decat cea constatata de instanta. Cum de a avut Gradjan aceasta subita revelatie? Ce l-a determinat sa se retraga rapid din proces? Greu de explicat si graba noului sef de la ISC.

In mod normal, orice sef diligent de institutie lasa instanta sa stabileasca daca exista sau nu prejudiciu, nu forteaza el solutia, mai ales in faza in care se afla dosarul Trofeul Calitatii, adica spre final. Si mai suspecta arata, asadar, renuntarea la o suma frumusica: 1,5 milioane de euro.

Insa totul incepe sa capete un sens daca ne intrebam ce ar castiga fostul premier, condamnat in prima instanta la doi ani de inchisoare cu executare in acest dosar? Le ce i-ar folosi retragerea ISC din proces? In primul rand, Adrian Nastase scapa de plata prejudiciului la care a fost condamnat in prima instanta chiar daca sentinta de inchisoare cu executare va fi mentinuta si in recurs. Apoi, mentinerea unei sentinte de condamnare devine discutabila din moment ce nu avem prejudiciu.

Cel mai cinic in toata aceasta poveste pare sa fie premierul Victor Ponta. In ziua mutarii ISC si a Oficiului pentru cadastru de la Ministerul Dezvoltarii la Guvern, Ponta a declarat ca cele doua structuri au fost trecute anterior la minister “mai mult pe criterii personale”. Evolutiile suspecte iin dosarul Trofelul Calitatii ridica o intrebare legitima: ce criterii a avut in vedere premierul Ponta cand a inceput seria epurarilor politice fix cu ISC? Ce a avut in plan "cel mai cinstit Guvern"? Nu cumva "cel mai cinstit Guvern" lucreaza in favoarea celui despre care judecatorii de la Inalta Curte au scris in sentinta de condamnare ca este "personificarea coruptiei"?

Ce se intampla acum in dosarul Trofeul Calitatii, cu numirea nefericitului de la ISC care decide in primele sale zile de munca sa se retraga din proces, seamana izbitor cu cazul Melinescu, despre care procurorii sustin ca fusese pus de fostul premier Adrian Nastase sef la Oficiul pentru spalarea banilor pentru a sterge urmele in dosarul Matusa Tamara.

PS: Victor Ponta l-a demis, joi, in jurul pranzului, pe Adrian Balban Grajdan de la sefia ISC. Cred, la fel ca Otilia Nutu, ca acest gest nu este suficient si ca trebuie sa dispuna - daca tot si-a trecut institutia in subordine - ca Inspectoratul sa se constitutie din nou parte civila in dosarul Trofeul Calitatii. E un moment simbolic important pentru premierul Ponta, care-i va marca intreaga cariera, functie de decizia adoptata.








Citeste mai multe despre   






















15784 vizualizari

  • +108 (112 voturi)    
    Speranţa moare ultima (Miercuri, 23 mai 2012, 19:58)

    Iorest [utilizator]

    Uff... la fiecare ştire mă minunez... Mă întreb (şi sper în acelaşi timp): va avea oare presa suficientă forţă în acest caz, aşa cum a avut în cazurile Dumitrescu şi Mang - floare la ureche faţă de cazul Năstase, evident.
    • +77 (83 voturi)    
      sau in cazul tismaneanu? (Miercuri, 23 mai 2012, 20:41)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Iorest

      care tocmai ce a fost demis, se va ocupa de studiul crimelor comunismului probabil iliescu.

      sau in cazul postei unde restructurarile se fac pe baza de carnet de partid?

      urmeaza patapievici. achitarea lui stanculescu de genocid pe caz de boala si decorarea lui chitac post mortem.

      poate cei tineri si febrili in manelism nu cunosc cine sunt:

      La data de 17 decembrie 1989, a făcut parte din echipa de generali (Ion Coman, Victor Stănculescu, Ștefan Gușă, Constantin Nuță ș.a.) trimisă de Nicolae Ceaușescu la Timișoara ca să reprime revoluția.
      La data de 28 decembrie 1989, generalul-locotenent Mihai Chițac a fost numit în funcția de ministru de interne în Guvernul Petre Roman (1) prin Decret [1] al președintelui Consiliului Frontului Salvării Naționale, Ion Iliescu și înaintat la gradul de general-colonel (cu 3 stele)[2].
      La data de 14 iunie 1990, generalul-colonel Mihai Chițac a fost eliberat din funcția de ministru de interne [3].
      O comisie guvernamentală condusă de Viorel Oancea a propus în 1990 trimiterea în judecată a generalului Mihai Chițac, pe atunci ministru de interne, pentru participare la reprimarea revoluției. Acest lucru s-a realizat în 1997. În 1999 Mihai Chițac a fost condamnat la 15 ani închisoare și degradare militară de către Curtea Supremă, condamnare menținută în 2000 după recurs, dar anulată în 2004 în urma unui recurs în anulare [4]. În 2007, la rejudecare, generalul Chițac a fost iarăși condamnat dar sentința a fost atacată cu recurs.
      La data de 15 octombrie 2008, Înalta Curte de Casație și Justiție a respins recursul generalilor Victor Stănculescu și Mihai Chițac, menținând sentința de 15 ani de închisoare și degradare militară în procesul Revoluției din Timișoara.[5]
      • -43 (51 voturi)    
        se vede (Miercuri, 23 mai 2012, 21:26)

        lulu [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        ca esti mare preocupat de crimele comunismului.
        ISC cu Tismaneanu trebuia sa se ocuope de crimele de dinainte de revolutie adica ani 50, 60, 70, 80.
        Despre ce vorbesti tu sunt "crimele de la revolutie".
        Oricum Isc si Tismaneanu s-au luptat aprig pentru crimele si daunele celor care au suferit in anii 50 60 70 80. Intereseaza-te sa vezi MARILE NIMICURI.

        Bineinteles a nu se uita importantul Raport pentru condamnarea Comunismului, care ne spune COMUNISMUL A FOST NASPA.

        Da mersi, asta cred ca stiam, altceva deosebit de interesant mai e?
        • +34 (40 voturi)    
          pai sa-ti spun atunci ceea ce nu sti (Miercuri, 23 mai 2012, 22:38)

          ghita [anonim] i-a raspuns lui lulu

          si se pare ca te intereseaza.

          blonda lui bote e una beton care inainte era urata.
          comunismul a fost naspa. si sa moara oameni turnati de voiculescu, sau tineri la revolutie nu a fost trendy, a fost ceva flu flu.

          inteleg, isc lui tismaneanu trebuia sa se ocupe de perioada pana sa stea iliescu cu funduletu intors sa ia nuiele de la coana leana.
        • -5 (11 voturi)    
          ISC nu este IICC... (Joi, 24 mai 2012, 11:13)

          Dan Petre [anonim] i-a raspuns lui lulu

          Confundati Inspectoratul de stat in constructii (ISC) cu Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului.

          In ceea ce-l priveste pe Tismaneanu, acesta este un personaj de joasa speta, gata sa ''linga'' orice stapan, fie ca acesta se numeste Ceausescu, Iliescu sau Basescu...

          Ce putem astepta insa de la fiul unui bolsevic, venit din URSS in anii '40, al carui unchi a murit la Odessa in represaliile ordonate de Antonescu? Un raport ''simbolic'', fara efecte juridice impotriva criminalilor comunisti!
      • +2 (10 voturi)    
        PU - PU ! CHITAC E MORT ! (Joi, 24 mai 2012, 8:57)

        Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        Domnule, aveti dreptate !
        Chitac a fost implicat adanc si in
        macelul de la Timisoara si in represiunea
        din iunie 1990.
        *
        S-a facut dreptate prin condamnarea lui
        definitiva.
        In ceea ce priveste decesul lui ulterior am putea banui ca e pedeapsa divina , daca nu ar fi patit chestii similare Coposu , Ticu Dumitrescu sau
        Sfantul Stefan cel Mare.
        *
        Oricum mortul de la groapa nu se mai intoarce
        asa ca nu prea pricep care e rostul postarii
        dvs anti-hoit.
        *
        Vad ca nu spuneti nimic despre vinovatia
        lui Stanculescu.
        Adevarul e ca la Timisoara Stanculescu
        s-a cam dat bolnav - nu a stat alaturi de viteazul General Guse, de Chitac sau de tovarasul Coman intrat in istorie cu celebrele
        vorbe inregistrate audio; Da, Tovarase Secretar General, raportez ca se trage....se trageeee...da executam intocmai ordinele dumneavoastra.
        *
        Coman este viu si liber....la fel ca si multi liderii PCR....uneori mai dau si interviuri....Stefan Andrei are aproape rubrica lunara la Romania Libera.
        *
        Alt adevar e ca Stanculescu ne-a salvat de la un razboi civil anihilandu-l pe Ceausescu, potolind avantul razboinic al unora ca Guse
        etc...
        Stanculescu estye acum la inchisoare
        exclusiv pentru vina de a-i fi predat puterea
        lui Iliescu , iar nu Alinei Mungiu Pipidi, proaspatului somer Tismaneanu, tovarasului
        Basescu mare bascula in Portul Constanta sau vreunei procuroare de la Procuratura Sectorului 1 Bucuresti.
        • +5 (9 voturi)    
          scopul? (Joi, 24 mai 2012, 10:43)

          ghita [anonim] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

          omule cred ca ai probleme de logica sau de morala daca consideri ca e OK ca la 23 de ani de la o lovitura de stat la care s-au cautat copii victime pentru a justifica un regim, cei ce au pus la cale acel genocid merita inca sa dea sfaturi din libertate cu privire la modul in care romania trebuie sa mearga spre viitor.

          Cat timp acesti criminali dovediti hoitu chitac si leguma stanculescu au fost unsi de noul regim, mi se pare penibil acum sa vad monarhisti, taranisti, pnlisti pupandu-se cu Iliescu si Voiculescu.

          Stanculescu nu ne-a salvat de la niciun razboi civil, singurii care au tras au fost trupele armatei si politiei conduse de cei 2 contra populatiei. Si nu pentru asta este la inchisoare daca afirmi asa ceva revin la primul paragraf: probleme de logica si de morala. Caracterizante pentru uslasi.
    • +92 (98 voturi)    
      Manevra asta cu ISC (Miercuri, 23 mai 2012, 20:42)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Iorest

      e foarte proasta pentru Nastase. Daca pana acum aveam dubii cu privire la vinovatia lui in acest dosar acum dubiile s-au risipit... si poate, cu ale mele, s-au risipit si dubiile judecatorilor.
      • -6 (18 voturi)    
        constantine... (Joi, 24 mai 2012, 2:20)

        kitaiu' [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        pai daca aveai dubii,ti-i s-au risipit si tie ca si sefului ISC...
        tu arati foarte bine nivelul poporului.
        foarte bine, continua sa ai dubii, reprezentativule!
        • -8 (16 voturi)    
          Pe vremea lui CEAUSECU (Joi, 24 mai 2012, 9:21)

          Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui kitaiu'

          Daca un martor venea in fata judecatorului
          intr-un dosar penal si spunea ca RETRACTEAZA DECLARATIILE DATE
          ANTERIOR IN FATA PROCURORULUI intrucat le-a dat sub amenintare,...
          procurorul de sedinta ii cerea - acolo in sala de judecata - buletinul si ii nota datele anuntand ca omul va fi cercetat pentru marturie mincinoasa.
          Aceasta schema nerusinata avea ca scop nu numai intimidarea
          martorului rebel, ci si a oricarui alt martor aflat in sala pe care l-ar fi batut gandul
          sa spuna public cum l-au ”convins” militienii si procurorii.
          *
          A doua zi omul era adus la Procuratura si in 50% din cazuri era readus ”pe calea cea buna” ....la termenul urmator omul
          mentinand dclaratiile initiale militienesti.
          *
          Mi-am adus aminte de aceste naravuri ale
          procurorilor ceausiti si ale procuroarelor ceausite ieri cand auzind ce a indraznit seful de la ISC expertii gitensteinieni de la DNA
          au descins in forta la sediul respectivei
          institutii in bunul stil al anilor 1950 - 1989.
          *
          Normal ca nici Patapievici nici Mihaes
          nu mai pot ramane bugetari.
          De altfel cred ca si grupul Divertis
          se va consolida in curand
          prin revenirea in randurile lor a
          Consulului Romaniei de la Marsilinia.
          *
          Ambasadorii pot fi schimbati ?
          Pentru ca ar mai fi dl Avramescu din nu stiu care tara nordica , doamna PDL trimisa recent sa smenuiasca alegerile in Italia si
          precum si doamna jacuzzy din Mexic.
          *
          Mai repede, mai repede....sa aiba oamenii
          timp ca pana in toamna sa se pocaiasca
          si sa intoarca armele impotriva celui
          care a intinat nobilele idealuri ale DREPTEI.

          PS. Privatizarea Editurii Humanitas e ca BAC ul lui Funberiu - cam cetosa. Din pacate cred ca infractiunile s-au prescris , iar noi am pierdut sansa de a citi cartea ”Despre limitele celulei - Jurnal de Rahova”.
          • +6 (10 voturi)    
            descinderea la ISC (Joi, 24 mai 2012, 10:49)

            Ghita [anonim] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

            s-a facut pentru a nu disparea probe probabil. Daca citesti articolul dlui DT, vei vedea ca trecerea ISC sub alt control s-a facut imediat, si curios in 2 sapt. s-a facut si audit ca sa rezulta ca nu exista prejudiciu.

            Bac-ul lui Funeriu cam cetosa? Asta este spiritul bolsevic de palavrageala, arunci o vorba fara niciun argument lasand sa se inteleaga ca ceva nu e in regula. Mai degraba faci ca mentorul tau, fa un document photoshopat si prezinta-l pe post sa te creada cei cu intelect asemanator.
            • -3 (9 voturi)    
              Ba AU BATUT SAUA... (Joi, 24 mai 2012, 13:18)

              Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui Ghita

              Daca in dosarul lui Nastase
              nu erau DEJA TOATE
              documentele ISC relevante
              in cauza , iar procurorii DNA
              s-au dus abia ieri sa mai
              culeaga cateva - acum la 5 - 6 ani de la inceperea anchetei - cand procesul
              este pe terminatelea ....cat
              de profesionisti sunt ?
              *
              Eu nu cred asta - eu cred ca a fost un gest imprudent si disperat prin care au
              dorit sa impresioneze ....pe cine ii mai crede....o parada ca sa priceapa
              mai cu seama instanta ce muschi au ei.
              *
              Cred ca in acest mod
              au vulnerabilizat si mai
              mult ACUZAREA in dosarul cu Trofeul ....si probabil ca unii dintre judevatorii nehotarati se intreaba acum
              de ce si-ar pune in balanta cariera
              pentru a salva prestigiul indoielnic al
              DNA ului.
              *
              Daca cineva m-ar acuza PE MINE ca
              e ceva in neregula cu BAC-ul meu
              i-as arata diploma.
              Sau poate o copie in care as
              modifica Photoshop CINCIUL de la matematica - proba scrisa :):):)
              *
              De mai multe luni se vorbeste despre ceva care nu ar fi in regula cu BAC ul
              lui Funeriu....iar el nu arata nimic.
              Eu banuiesc ca omul si-a luat BACul dar are si el vreun CINCI pe undeva.
              Cert este ca pana nu arata diploma
              chestia ramane cetoasa si suspecta.
      • +14 (18 voturi)    
        tu pe ce lume esti? (Joi, 24 mai 2012, 7:18)

        Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Nastase Saptecase nu a fost acuzat niciodata de PROSTIE! El nu incearca sa convinga pe nimeni ca este nevinovat (ar fi si greu!), ci doar sa scape.
        Asa cum eu nu aveam dubii referitor la Bombo, este probabil ca nici judecatorii nu au, dar au vazut clar comanda politica "domnul Nastase trebuie scos curat!" si nu pot decat sa se conformeze. In fond, ce sens mai are procesul din moment ce "nu exista prejudiciu"?!
        Deci miscarea este una excelenta pentru Nastase, el nu spera sa convinga pe nimeni, ci doar, cu aroganta caracteristica, ne invita si acum sa ii numaram ouale, nu gainile de la Cornu ...
      • +5 (11 voturi)    
        mai vrei de astea? (Joi, 24 mai 2012, 11:05)

        cinic [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        voteaza Uniunea pt. Slabirea Leului (USL) si o sa ai ce sa citesti!
    • -49 (55 voturi)    
      superb nu mai inteleg nimik (Miercuri, 23 mai 2012, 20:58)

      likea [anonim] i-a raspuns lui Iorest

      Imi place in mod special remarca autorului "renunta la o suma frumusica de 1,5 milioane euro"-hahaa.
      Pai daca expertiza spune ca nu a prejudiciat cu nimic si astia spun ca nu se simt prejudiciati deloc, adica n-au gasit gauri, de ce sa nu iei 1,5 milioane moka.
      Era un film cu Martin Lawrence cand e scapat de o albina de un politist alb, dar pe imagini video apare ca ar fi fost batut de politist, si martin lawrence se da victima ca deh ii e mai folositor asa.
      Morala si sfatul articolului: mah daca organele ancheteaza pe unul ca ti-ar fi furat ceva dar tu n-ai nimic lipsa, da-te lovit ca poate pica, de ce sa renunti ca prostu chiar daca aia gresesc.

      Imi mai place ca peste experti au vazut totusi procurorii si judecatorii ceva ceva prejudiciu, ca expertii erau slabuti, dar si mai tare dupa ce s-a terminat primul proces asta saracul care suferea cere si mai mult trimirte o adresa ca de fapt durerea e si mai mare, prejudiciul e si mai mare e pe moarte aoleu.
      Deci nici macar procurorii si judecatorii n-au sesizat aceste suferinte in toata amploarea lor.

      Mi-ar fi placut totusi ca dupa adresa aia de marire procurorii sa faca ancheta si sa zica hai leu cu leu, prejudiciul de unde sustii ca e.
      Apropo de ce nu scrie articolul domle uite un leu s-a pierdut acolo altul acolo si 1 plus 1 fac doi deci iata suferinta.
      Stimati romani daca nu va simtiti prejudiciati si cumva totusi cineva ancheteaza si insista ca ati fost furati spuneti-ii ca nu va lipseste nimic. Fiti demni si nu urmati sfatul articolului sa va dati suferinzi ca poate pica ceva
      • +31 (37 voturi)    
        E posibil ca prejudiciul sa fie fictiv, (Miercuri, 23 mai 2012, 21:43)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui likea

        inventat de procurori. In acest caz i-ar fi fost de folos lui Nastase sa demonstreze asta in fata judecatorilor si nu se foloseasca de mizeria din Grajd pentru a-si acoperi propria mizerie.
        • -13 (23 voturi)    
          cum demonstrezi? (Miercuri, 23 mai 2012, 22:07)

          likea [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          ca nu ai luat spaga daca de exemplu tu vinzi un apartament cu 100.000 euro, si procurorii investgheaza si in cartierul tau gasesc o babuta care cam tot atunci a vandut cu 5000 euro si intretinere pana la moarte si sustin ca tu ai luat de fapt o spaga de 95000 euro??
          Cum demonstrezi? faci expertiza, reiese ca nu-i spaga, dar nu conteaza....
          Suplimentar cum ar mai fi sa vina ala care ti-a cumparat sa zica si el ca a fost prejudiciat cu 95.000 de Euro si suferintele deosebite suplimentare.
          • +29 (33 voturi)    
            inteleg ca trebuie sa demonstrezi (Miercuri, 23 mai 2012, 22:54)

            Ghita [anonim] i-a raspuns lui likea

            dar unele actiuni, fapte, averi, ce depasesc cu mult normalul nu cred ca ar mai fi trebuit sa fie supuse sintagmei de nevinovat in genere neconditionat.

            adica guvenrul asta a venit de cat timp? de 2 saptamani. imediat inteleg ca s-a schimbat seful. si subit face un audit in 2 sapt. sa stabileasca ca nu a fost prejudiciu acu 8 ani??!

            pai super tare omu, l-as angaja la posta, daca atat de repede gaseste el documente si trage concluzii. Inteleg ca a venit montat pe dosar, ca doar de asta tre sa se ocupe USLul sa se curete prin abuzuri, dar chiar asa repede a facut declaratia aia? Du-te la stat si cere sa iti dea dovada ca le-ai achitat o amenda, te executa silit pana nu faci tu dovada, pentru ca ei nu au evidente, nu stie ghiseul 2 ca ai achitat la ghiseul 1 desi au computer, pauza de masa, program scurt cu publicul ca sa se ocupe de documente and stuff.

            povestile lui nastase sunt cusute cu sarma alba. din punctul meu de vedere daca nastase nu ajunge la puscarie basescu este vinovat, daca un singur om nu poate schimba in 8-10 ani o justitie canceroasa, nu ma pot astepta de la un parlament corupt, bicefal, care isi schimba opiniile in functie de interese.

            pentru asta ar merita sa iesi in strada, nu pentru a striga contra lui mitica de la liga.
    • -21 (27 voturi)    
      prejudiciu (Miercuri, 23 mai 2012, 21:09)

      Reticentul [anonim] i-a raspuns lui Iorest

      Si eu ma minunez. Iar presa cred ca va aceeasi forta ca si in cazul Flota, si ala reevaluat tot asa, cu prejudiciu zero. Observ ca niciodata nu e prea tarziu pentru intoarcerea unui gest de maxima eleganta.
    • +9 (13 voturi)    
      S-a terminat (Joi, 24 mai 2012, 9:38)

      Mihai321 [utilizator] i-a raspuns lui Iorest

      L-au scapat pe domnu. Viitorul e trist rau in urmatori 10 ani. Nu m-as mira daca il avem in fata pe VIITORUL PRESEDINTE al Romaniei. Sunt curiosi cati tineri au sa mai plece in perioada asta. O sa ramana numa pensionari si bugetarii in RO. Toate eforturile Presedintelui Basescu si a Monicai Macovei par ca au fost in zadar
    • +1 (5 voturi)    
      strict la leje.... (Joi, 24 mai 2012, 12:00)

      capatu` satului [anonim] i-a raspuns lui Iorest

      retragerea constituirii de parte civila are efecte juridice, in materie penala, egale cu 0,

      nu faceti confuzie intre procesu ` civil si cel penal;

      pt. necunoscatori, am sa subliniez ca procesu` civil este guvernat de princiul disponibilitatii (judecatoru` se pronunta in limitele investirii sale cu cereri, exceptii, aparari formulate de catre parti), pe de alta parte, in cadrul procesului penal instanta are rol inchizitorial;

      strict la constituirea de parte civila a isc, iisc sau cum s`o fi numind autoritatea condusa de tovarashu` grajdar balang, am sa subliniez faptu` elementar pt. cunoscatorii dreptului penal ca spre deosebire de persoanele fizice sau juridice ce au libertatea de a decide daca se constituie sau nu parti civile: AUTORITATILE PUBLICE AU OBLIGATIA DE A SE CONSTITUI PARTI CIVILE: IN ACEST SENS SUNT DISPOZITIILE ART. 221 ALIN. 4 COD PROCEDURA PENALA COROBORAT CU ART. 145 COD PENAL, - RESPECTIV DISPOZITIILE DIN CODU` DE PROCEDURA PENALA AU CARACTER DEROGATORIU DE LA PRINCIPIUL DISPONIBILITATII PARTILOR ,obligand sefu` grajdar sa se constituie parte civila, renuntarea sa de la constituirea de parte civila AVAND CARACTER PENAL,

      io speramca dnau` sa`l umfle deja pe grajdar, da se pare ca spiritu` combativ incepe sa apuna la aceasta structura,

      din moment ce dosaru` nu este judecat de madam pivniceru` sau madam costiniu exista sanse pt. pronuntarea unei hotarari corecte si legale,


      suntem saraci, da` nu suntem prosti.
    • -1 (5 voturi)    
      Matrapazlacuri marca PSD (Joi, 24 mai 2012, 12:03)

      Saint Peter [utilizator] i-a raspuns lui Iorest

      Incep matrapazlacurile marca PSD. Acuma dati-va voi seama daca in astea 6 luni in care toata lumea e cu ochii pe ei si cel putin teoretic PSD poate pierde procente, mister "guvern cinstit" Ponta se deda la josnicii de-astea, ce o sa faca dupa ce in toamna primeste mandatul de 4 ani ? De vis.
    • 0 (2 voturi)    
      Cazul seamana si subordonarea Of.pt spalarea banil (Vineri, 25 mai 2012, 11:34)

      nicanor [anonim] i-a raspuns lui Iorest

      la CSAT pt a ascunde hotiile d-l Base
  • +79 (83 voturi)    
    ... (Miercuri, 23 mai 2012, 20:09)

    Veetor [utilizator]

    Chiar asteptam cu mare interes reactia dumneavoastra, domnule Tapalaga.

    Sper ca presa sa insiste mai mult pe astfel de manevre. Poate, poate s-or trezi romanii pana la alegeri.
  • +80 (84 voturi)    
    ATENTIE, ar putea urma acelasi scenariu (Miercuri, 23 mai 2012, 20:11)

    bizonul [anonim]

    atentie marita, ar putea urma acelasi scenariu si la ministerul Agriculturii care are un prejudiciu de vreo 60 milioane euroi din partea sefului lui Daniel Constantin aka Felix Voiculescu.

    Te pomenesti ca intr-o buna dimineata, daniel constantin va intocmi o scrisoare catre ICCJ cu acelasi text ca cel facut de grajdan-balalban.

    Nu avem prejudicii!
    dormi linistit, felix,
    daniel constantin vegheaza,
    ca doar trebuie sa-l scuteasca felix de datoriile lui ala micu de " numai" 300.000 euro.

    Deci urmariti si acest Minister.
    Procesul este in curs. Parca in luna mai este un nou termen.
  • +85 (89 voturi)    
    Obisnuiti-va a venit USL (Miercuri, 23 mai 2012, 20:11)

    danL [anonim]

    Ponta declara ca s-a terminat cu numirile politice, dar a mintit cu aceeasi nerusinare care a devenit deja caracteristica.

    Nu numai ca au facut nimiri politice, dar viteza cu care cei numiti de ei incep sa blocheze procesele penale, sa-i scape pe cercetatii si condamnatii penali arata ca Romania in lipsa implicarii societatii si discutiilor noastre cu cei din jur o sa ajunga campioana coruptiei si prostiei in Europa.
  • +60 (68 voturi)    
    da...si? (Miercuri, 23 mai 2012, 20:12)

    savonarola [anonim]

    Ce articol feciorelnic,ce supozitii tematoare,of-of,mai-mai,oare n-o fi cumva manarie,e cam suspecta,bla,bla...e pe fata treaba si lui Nastase i se rupe...asa ca hai sa ne vedem de treburi,statul de drept se mai amana cativa ani,hai,ca n-om muri din asta...Forza USL! In sfarsit,e liber la furat,cum i-e drag romanului!
    • -10 (18 voturi)    
      liber la furat (Miercuri, 23 mai 2012, 23:58)

      RETICENTUL [anonim] i-a raspuns lui savonarola

      Cum adica liber la furat, aveti impresia ca in ultimii ani ar fi fost ceva restrictii si se ridica acum? Mie mi se pare vitzavercea.
      • +5 (7 voturi)    
        Era... (Joi, 24 mai 2012, 13:22)

        _Rem [utilizator] i-a raspuns lui RETICENTUL

        liber la furat dar si liber la judecat. Acum e doar liber la furat.
  • +82 (86 voturi)    
    Incredibil ! (Miercuri, 23 mai 2012, 20:13)

    Tase Rotta [utilizator]

    Nu-mi vine sa cred ca ne intoarcem la anii 2000-2004.
    Incepe sa-mi fie dor de Boc!
  • +65 (69 voturi)    
    opinie (Miercuri, 23 mai 2012, 20:14)

    cetateanul [anonim]

    Fratilor este clar ca vor sa-l faca scapat pe Nastase.
    Chiar daca era de asteptat, situatia s-ar putea sa - i dauneze beneficiarului devenind un cutit cu doua taisuri.
  • +70 (74 voturi)    
    Este clar ! (Miercuri, 23 mai 2012, 20:16)

    Kypros Salamandros [anonim]

    Prioritatea ZERO a lui Ponta este scoaterea basma curata a coruptului Adrian Nastase. Este strigator la cer ceea ce se intampla in asa zisa "Justitie"... Aceasta actiune de salvare a camarazilor cu maini murdare din PSD a fost pregatita minutios de Ponta inca din prima zi de la instalarea noului guvern. Solutia este una singura - iesirea masiva la vot a romanilor la alegerile din toamna pentru A VOTA IMPOTRIVA MAFIEI PSD !
    Sa speram ca romanii se vor lumina pana in toamna !
    Iar voi, HOTNEWS.RO, aveti un rol foarte important !
    • +14 (18 voturi)    
      Votul este forța noastră ! (Joi, 24 mai 2012, 7:02)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui Kypros Salamandros

      Trebuie mers la vot ! Acum trebuie să mergem toți la vot !
      Trebuie să confirmăm încă odată că ne interesează Democrația, că dorim stabilizarea unei clase politice responsabile, care respectă populația și interesele țării.
      Pentru asta în primul rând trebuie să ne respectăm noi dreptul de a utiliza absolut toate voturile pe care le avem: Cameră, Senat, Președinte, Primar, Președinte de Consiliu Județean, Consiliul local, Consiliul Județean.
      ASTA ESTE FORȚA NOASTRĂ !
      Este o forță foarte importantă și nu avem dreptul să o lăsăm altuia.

      Spun unii că este inutil să mai mergem la vot pentru că vin alții și prin trădări și traseism schimbă voința noastră.
      ESTE O EROARE !
      Trebuie să punem toți, de câte ori sunt alegeri, ștampila acolo unde crede fiecare pe Buletinul de Vot !
      Vom arăta astfel că forța votului există și că abuzuri de genul celor care se produc astăzi în Parlamentul României vor fi sancționate cu prima ocazie !

      Este atât de simplu ! Trebuie să ne prezentăm la secția de votare, să votăm corect (atenție, așa-zisele voturi albe pot fi transformate în voturi valabile). să avem grijă să fie bifată poziția corespunzătoare din listă.

      Rămâne în sarcina Societății Civile să stea de pază lângă urnă, să nu fie schimbată, numărătoarea să fie făcută corect, etc. Sunt atâtea metode de fraudare...

      Bine ar fi să știm ce gândesc românii plecați prin alte țări. Oricum și ei au o problemă acum: nu se mai vorbește nimic despre cum are de gând guvernul să-i ajute să-și exercite votul.
      Probabil că guvernul actual ”va face totul” pentru a limita accesul la secția de votare, așa cum au mai făcut-o.
      Despre votul prin corespondență văd că nu se mai spune nimic.
    • -6 (12 voturi)    
      Si pe cine sa voteze in loc ? (Joi, 24 mai 2012, 7:53)

      z11design [anonim] i-a raspuns lui Kypros Salamandros

      Pe PDL ? Ca si astia au furat de au stins.
      Asta e si motivul pentru care au picat de la guvernare ca au devenit prea nerusinati cum sunt acum nerusinati si USL-istii.

      NU mai luati apararea PDL-ului ca sunt la fel cu astia.

      Din pacate legea electorala nu cunoaste votul impotriva. Exista doar votul pentru X sau pentru Y sau poti sa nu votezi.

      Poate ar trebui adaugat in legea electorala "votul impotriva" ca sa ii marcheze pe cei nedoriti permanent si sa-i impiedice de la a mai candida vreodata lasand loc altora in alt tur sau sesiune de alegeri.

      Deci concetateni ce parere aveti de Institutia Votului Impotriva? Ar fi o idee buna de implementat?
      • +2 (6 voturi)    
        Nu e o idee proasta ... (Joi, 24 mai 2012, 10:26)

        z11design [anonim] i-a raspuns lui z11design

        votul impotriva doar analizati un pic mai in detaliu.
        Ganditi-va la urmatorul scenariu.
        Un politician e ales.
        4 ani isi face de cap: fura, isi face relatii, isi intinde plasa de influenta.
        Dupa 4 ani primeste vot impotriva.
        Deci nu mai poate face politica decat offline. Nici macar intr-un partid nu se poate inscrie.
        Dar ii poate influenta pe cei noi.
        Cei noi au de ales: sa riste votul impotriva desfasurand acelasi tip de activitate ca "stapanul" lui, ori sa sa faca treba buna si sa fie reales inca multe mandate, iar cariera sa politica sa ii continuie mult timp dupa aceea, avand sansa sa raman in istorie ca un personaj pozitiv pentru alegatorii sai.

        Evident ca mai ramane problema inscenarilor cu impact mediatic care nu se pot retrage integral. Se lasa astfel impresia pt. cetateanul de rand (chiar daca se dovedeste ca a fost inscenare ), ca foc fara fum nu exista si deci o anumita cantitate de vinovatie exista.

        Nici situatia aceasta nu e argument contra votului impotriva, deoarece ofera optiunea unei evolutii de la politicieni curati catre politicieni curati si profesionisti (adica inteligenti politic si deci diplomati adevarati).
      • +5 (9 voturi)    
        voteaza pe oricine! (Joi, 24 mai 2012, 11:07)

        prudent [anonim] i-a raspuns lui z11design

        daca USL ajunge la 66% pot modifica ORICE lege (inclusiv cele organice) si pot modifica Constitutia. Ba chiar se pot retrage din NATO si din UE si sa adere la CSI.
    • +9 (13 voturi)    
      indrumator (Joi, 24 mai 2012, 8:04)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui Kypros Salamandros

      nu stiai ca nastase i-a fost indrumator lui ponta la doctorat ?, dar doctorul in drept penal, nu are un program anticoruptie ?, nu a prins pe nimeni din lumea interlopa cand a fost procuror, sau cand a fost seful corpului de control al guvernului nastase, nu a prins nici un politician corupt, vai de curul nostru si al justitiei
      • +6 (10 voturi)    
        Ponta, (Joi, 24 mai 2012, 9:52)

        Jar [anonim] i-a raspuns lui dorel

        ca sef al corpului de control al lui Nastase,l-a verificat pe Basescu in dosarul "Flota".
        Cu ce rezultate?
        • -1 (5 voturi)    
          flota (Joi, 24 mai 2012, 12:26)

          dorel [anonim] i-a raspuns lui Jar

          dosarul flota s-a construit la o sedinta psd, cred ca tii minte celebrele stenograme de la sedintele psd
          • +1 (1 vot)    
            vezi declaratiile recente ale unui liberal . (Sâmbătă, 26 mai 2012, 9:10)

            LIVIUS [anonim] i-a raspuns lui dorel

            http://www.tvrinfo.ro/raymond-luca-info-plus-unu-dosarul-flota-dinu-patriciu-ma-rugat-sa-am-grija-de-basescu_15909.html
  • +69 (75 voturi)    
    Resturatie, epurare, salvarea penalilor USL (Miercuri, 23 mai 2012, 20:17)

    George [anonim]

    Credeti cumva ca este o coincidenta? Nici vorba! Adrian Nas7case e salvat de copilotul marioneta Ponta. Avem de-a face cu operatiunea "salvarea lui Adrian", operatiune care a demarat din prima clipa a instalarii tovarasului copilot marioneta Ponta la Palatul Victoriei. Restauratie, epurare si salvarea penalilor USL = asta este misiunea "cabinetului" Felix, pardon!, Ponta. Restul sunt povesti.
    DNA sa-si faca treaba pana la capat1 Iar judecatorii sa nu se lase influentati de presiunile care se fac asupra lor.

    P.S. Cei de la USL sa aiba mare grija si sa nu inceapa sa-si faca de cap in Romania, asa cum si-au propus. Doar pentru ca au unda verde din partea Kremlinului. Pentru ca vom iesi in strada! Iar Piata Universitatii din iunie 1990 va reprezenta doar o palida amintire.
    • -1 (7 voturi)    
      EU ZIC SA IESITI ACUM (Joi, 24 mai 2012, 13:29)

      Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui George

      De ce nu iesiti, bre ?!
      Uite va convoc eu duminica , la ora 12.00
      ca sa mai treaca ploaia.
      Pe pariu ca nu s-ar strange nici macat 65
      de cetateni - cati au votat - in unanimitate ,
      ca la Congresul PCR cu PLUS

      Si daca tot vorbim de ploaie - poate
      iarana asta cu zapada multa si ploile
      ulterioare or fi de vina pentru inmuierea
      atat de rapida si ireversibila a zidurilor ”de granit”
      in care stateati asa de confortabil prin decembrie 2011....mana lui Dumnezeu s-a luat
      de pe voi....e vreme de post si rugaciune nu de
      tras cu tiribombe fasaite in piata publica.
  • +86 (90 voturi)    
    Multa lume l-a injurat pe presedinte! (Miercuri, 23 mai 2012, 20:25)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Multi pensionari imbecilizati de Antene, bugetari corupti si neputinciosi, asistati, comunisti, securisti sau tineri ametiti de Mircea Badea inainte de culcare, il injurau pe presedinte cand acesta spunea ca mafia sta la masa cu guvernul.
    Iata ca Inspectoratul de Stat in Constructii a fost luat de la Ministerul Dezvoltarii si trecut sub conducerea directa a guvernului, adica a lui Ponta, care si-a pus omul care sa-l scape pe mentorul lui, Adrian Nastase, de puscarie!
    Baieti, pregatiti-va sa iesim in strada si sa dam de pamant cu acest guvern comunist si cu cei care il sustin, electoratul imbecilizat al USL!!!
    • +63 (69 voturi)    
      Facem pariu? (Miercuri, 23 mai 2012, 20:32)

      mariage [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Ca in cazul unor miscari ample de protest, USL va mobiliza minerii la plantat de trandafiri?
      • +1 (7 voturi)    
        Mineri nu mai sunt.. (Joi, 24 mai 2012, 11:02)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui mariage

        .. dar mai sunt cei care i-au condus la Bucuresti, acum cu pensii babane si gata de actiune cum la da Voiculescu semnalul.
    • +32 (44 voturi)    
      no vote (Miercuri, 23 mai 2012, 20:36)

      meser [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      pentru ce sa iesi in strada? nu.i votezi in iunie si noiembrie si e gata
      • +42 (48 voturi)    
        Se cere o mobilizare (Miercuri, 23 mai 2012, 21:06)

        secu [anonim] i-a raspuns lui meser

        Pentru ca nu am garantia si certitudinea ca votul meu nu v-a fi anulat. Cine imi garanteaza corectitudinea?
        Nici nu se uscase cerneala pe numirea copilotului si uite ce a facut. Un milion cinci sute euro!!!Chiar m-a mirat mutarea rapida a ISC. Peste cateva luni va fi prea tarziu pentru se actioneaza in forta.
        • -4 (10 voturi)    
          Va, va, va (Joi, 24 mai 2012, 8:13)

          Adi [anonim] i-a raspuns lui secu

          Va fi anulat....plang pentru tine, limba romana!
      • -8 (24 voturi)    
        pagubă-n ciuperci (Miercuri, 23 mai 2012, 21:06)

        dietătietoru [anonim] i-a raspuns lui meser

        nu-i nimic, că îi votează ăia multi care votează mereu !
        • +4 (8 voturi)    
          Deci tu nu ești din ”ăia” ! (Joi, 24 mai 2012, 7:06)

          Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui dietătietoru

          Adică ești de-al nostru, ești unul dintre cele cinci milioane, care am votat mereu ?
          Păi ție ți se pare că cinci milioane e puțin ?
      • +26 (30 voturi)    
        Nu (Miercuri, 23 mai 2012, 21:13)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui meser

        Nu ii votezi tu, eu, dar pui pariu ca inca mai au mai mult de 50 % din voturi? Multumita si lui Crin - chiar atat de oportunisti sa fie liberalii? Daca ii poti numi liberali...chiar eram curios ce avea sa Se intample cu nastase, speram pe undeva ca nu o sa poata face prea multe...speram sperante desarte...
      • +5 (9 voturi)    
        Ei și-au pregătit deja urnele cu 70% (Joi, 24 mai 2012, 7:04)

        Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui meser

        Toată chestia este să nu fie prinși în momentul în care le schimbă.
        Plus că mai exista și alte posibilități.
  • +52 (56 voturi)    
    spre comunism inainte (Miercuri, 23 mai 2012, 20:27)

    eu [anonim]

    cand au dat lovitura de stat bolsevicii lui Lenin au avut nevoie de foarte putin timp sa se instaleze total. Cred ca si la noi, in maxim un an vor incepe sa apara vizele cu multe state UE, schengen-ul nu mai intra in nici o discutie. In toamna vor scapa si de Basescu dictatorul, si pentru cateva decenii soarta va fi previzibila, asa cum , de altfel o cere si poporul in majoritatea lui.
    • +49 (57 voturi)    
      Fii serios! Nu tot poporul e imbecil! (Miercuri, 23 mai 2012, 20:30)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Adu-ti aminte de Bombonel cand stapanea Romania ca un dicator. Va fi si mai rau pentru USL, va pierde alegerile 100%!!!
      • +49 (57 voturi)    
        ... (Miercuri, 23 mai 2012, 20:35)

        Veetor [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Ce mi-ar place sa ai gura de aur... Exact la asta sper si eu.
        • +32 (38 voturi)    
          Şi eu! (Miercuri, 23 mai 2012, 21:53)

          Iorest [utilizator] i-a raspuns lui Veetor

          Sperăm împreună :)
      • +21 (25 voturi)    
        really? (Miercuri, 23 mai 2012, 21:43)

        mike [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        ai dreptate, nu chiar tot. numai vreo 90%. iesi pe strada si uita-te in jur.
      • -13 (27 voturi)    
        USL (Miercuri, 23 mai 2012, 22:51)

        Jar [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        va castiga alegerile,voi toti,impreuna cu Tapalaga si CTP veti plange dupa Basescu,Boc,Udrea ...(Cristoiu deja plange),iar eu voi rade.Voi rade pentru ca am plans atunci cand,vorba romanului,voi dadeati in boul care trage.
        Si cand dai boul care trage,meriti sa te duci dracu".
        Amin!
        • +5 (11 voturi)    
          Nu te-au inteles (Joi, 24 mai 2012, 4:21)

          Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui Jar

          Ce sa-ti fac daca ai inceput cu textul "USL va castiga alegerile" ?
          Ai fost prea subtil cu postrea asta !
      • +4 (10 voturi)    
        pe ce se bazeaza afimatia ta? (Joi, 24 mai 2012, 7:26)

        Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Crezi ca nu au si ei analisti?
        De ce au facut miscare asta cu Nascase, nu s-au gandit ca risca sa PIARDA?
        Crezi ca persoana lui Bombo este asa de importanta, merita riscul de a pierde alegerile?!
        Exista un singur raspuns posibil: analizele si estimarile au arata ca poprului ii place asa, ca vrea un prim ministru sau Presedinte jmecher, care fura si nu este prins, care te prosteste in fatza, care raspunde "mai bine sa imi numere ouale"!
        Daca poporul ar fi vrut politicieni corecti, era simplu, Nastase ar fi fost sacrificat pentru a demonstra ca USL, spre deosebire de vechoiul pedesere, este bun, corect, cinstit. Dar nu este cazul! Traim in economia de piata - ce cere publicul, aia i se ofera!
    • +5 (9 voturi)    
      Restaurația (1) (Joi, 24 mai 2012, 7:09)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Manevra prin care comuniștii au reușit să câștige alegerile din Noiembrie 1946 este din nou pusă în aplicare.
      Atunci Conducător al Statului cu puteri dictatoriale era Antonescu acum este Băsescu, atunci dușmanul poporului era Partidul Național Liberal acum este Partidul Democrat Liberal, atunci coaliția uzurpatorilor Monarhiei Constituționale se numea Blocul Democrat Popular (BPD) acum se numește Uniunea Social Liberală (USL).
      Metoda prin care comuniștii de atunci au însăilat BPD este aceeași cu cea de acum pentru încropirea USL: șantajul și trădarea.
      Prin șantaj au scindat Partidul Național Liberal și au confiscat aripa Tătărescu, apoi au scindat Partidul Social Democrat Român (al lui C.D.Gherea) și au confiscat aripa Ștefan Voitec.
      Este de remarcat aici faptul că aripa desprinsă din PSDR care a refuzat să accepte colaborarea cu comuniștii pentru că aceștia aveau în program anexarea Bucovinei de Nord și a Basarabiei la URSS s-a denumit în partidul Social Democrat Independent sub conducerea lui Constantin Titel Petrescu.
      Liderii care nu au trădat partidele lor au fost aruncați în închisorile staliniste și uciși acolo sau la Canal.
      Aripa care a colaborat din PSDR a fost folosită de comuniști drept altoi pentru viitorul PMR devenit ulterior PCR.
      Pentru a simula democrația în fața populației comuniștii au construit prima lor Alianță Electorală: Blocul Partidelor Democrate (BPD) formată din Partidul Comunist Român, Partidul Social-Democrat (vezi facțiunea mai sus), Frontul Plugarilor (formațiunea politică a prim-ministrului Petru Groza), Partidul Național Liberal-Tătărescu, facțiunea țărănistă a lui Anton Alexandrescu, Uniunea Populară Maghiară şi Comitetul Democrat Evreiesc.
      După ce acest Bloc a câștigat alegerile cei care au condus au fost comuniștii. Ceilalți au dispărut, ca partide. Oamenii au fost dispersați fiecare după conștiința lui: unii au murit în închisoare ceilalți au prosperat pe aripile dictaturii proletariatului.
      • +1 (7 voturi)    
        Istoria fantezista... (Joi, 24 mai 2012, 11:10)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

        Antonescu a fost dat jos de la putere in 45, cand fortele rusesti au intrat in tara, n-are nicio legatura cu instaurarea regimului comunist.Seful statului in 46 era regele Mihai. Nu vad legatura cu Basescu, presedinte ales democratic, decat daca ne-ar veni iar in ajutor prietenii de la rasarit. Ceea ce unii se pare ca vor.
        Dar presupun ca asa ar vrea sa rescrie istoria Crin&Comp. daca ajunge la Cotroceni
        • +1 (5 voturi)    
          23 August 1944 (Joi, 24 mai 2012, 13:42)

          Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

          A fost data arestării lui Antonescu și a persoanelor de încredere ale dictatorului din ordinul MS Regele Mihai. Paza arestaților a fost asigurată de miliția comuniștilor condusă de Emil Bodnăraș.
          Din acel moment România nu a mai fost condusă de români ci de comuniști și de invadatorii de la răsărit.
    • +3 (11 voturi)    
      Restaurația (2) (Joi, 24 mai 2012, 7:10)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui eu

      După 1989 comuniștii deghizați în FSN-ști au continuat operațiunea de distrugere. Partidul Național Țărănesc a dispărut prin implozie fiind compromis de coabitarea dezastruoasă în Convenția Democrată cu PNL iar Partidul Național Liberal a fost confiscat.
      Situația este tragi-comică: singurul partid care are Certificat de Naștere veritabil - PNL - lucrează în beneficiul unui partid care nu a avut niciodată legitimitate, care nu a fost înființat de la bază, prin munca migăloasă de colectare de adeziuni, prin prezentarea unui nucleu de personalități credibile din punct de vedere moral și profesional, prin formarea nucleelor locale.
      După revolta populară din Decembrie 1989 comuniștii l-au împușcat pe dictatorul Ceaușescu și au confiscat logistica PCR pentru a fonda FSN devenit, după multe șmecherii, PSD.
      De atunci și până astăzi populația a înțeles în general ce este Democrația, influența occidentală a depășit cu mult procentul de 10% de dinainte de 1989, beneficiile libertății de exprimare au condus la transformări pregnante în mentalul social. Lucrurile se îndreptau spre transformarea României în Stat de Drept.
      Era timpul să revină în scenă comuniștii pentru a forma un nou Bloc al Forțelor Democratice care să salveze țara de la Dictatură.
      Iar viitoarele alegeri din Noiembrie prefigurează o nouă victorie a comuniștilor al căror conducător este un procuror care a avertizat că judecătorii care au colaborat cu dictatorul Băsescu vor plăti.
      Dacă Istoria se repetă într-adevăr atunci urmează o nouă dictatură. Nu va fi ”a Proletariatului”. Va fi cea mai rea dictatură din istoria românilor.
      Iar vinovați nu vor fi indivizii care formează USL, ei nu au făcut nimic ilegal. Așa e politica, te aliezi cu cine trebuie până îți vezi sacii în car, după care te dispensezi de trădători sau îi recompensezi.
      • 0 (4 voturi)    
        Da' PD-ul , unde-l pui in povestea ta? (Joi, 24 mai 2012, 13:52)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

        Din ce s-a nascut? Cum? Cand? si mai ales, cum s-a transformat?
        Hai, istoricule, mai pescuieste un pic in ape tulburi...
        • +1 (5 voturi)    
          Fiul rătăcitor... (Joi, 24 mai 2012, 18:08)

          Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          PCR=FSN=PSD=PDL= aceeași mizerie !
          Asta e lozinca pe care insinuezi că o țin sub pernă, insinuare care mă lasă rece.
          Dar dacă o faci doar de dragul limpezirii unor ape atunci răspunsul poate fi simplu: nu toți cei care au avut carnet roșu de partid erau spălați pe creier.
          De fapt PCR și Securitatea nu ar fi rezistat atât de mult dacă nu ar fi existat și oameni lucizi, echilbrați, competenți și patrioți care au coagulat în jurul lor alte competențe multiple și s-au dedicat construcției unei societăți care avea nevoie de ei. Astfel de oameni erau conștienți că propaganda de partid nu ține de foame. Ei s-au strecurat cu inteligență și îndemânare printre capcanele oportuniștilor, au digerat cu greu dogmatismul stupid și au continuat să țină sus ștacheta omeniei.
          Insinuezi că PDL s-a desprins din PSD. Nu te contrazice nimeni. În orice partid vei găsi foști comuniști. În fruntea statului este un fost comunist.
          Ce facem, aruncăm și copilul odată cu apa din balie ?
          Importăm o clasă politică nou-nouță ?
          Sau căutăm să-i găsim pe acești oameni, să-i sprijinim pentru a-și continua menirea în noile condiții ?
    • +6 (12 voturi)    
      Restaurația (3) (Joi, 24 mai 2012, 7:12)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Dacă revine PSD la putere să nu ne plângem că avem dictatura Năstase din nou !
      • +1 (5 voturi)    
        Daca vine RESTAURATIA (Joi, 24 mai 2012, 13:36)

        Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui Fisherman

        va fi rau de tot.
        Va trebui sa iti gasesti omunca cinstita,
        iar exegezele si analizele kilometrice
        sa le faci in timpul liber - daca o sa mai ai chef.
        • -1 (3 voturi)    
          Noi muncim, nu gândim ! (Joi, 24 mai 2012, 18:25)

          Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

          Iar în timpul liber halim mititei la grătar, bem bere la pet și inventăm bancuri cu Ceaușescu (pardon, cu Băsescu; se pregătește Antonescu; sau, mai știi, Ponta).
          Poate că ai dreptate: o exegeză kilometrică poate suna în anumite urechi ca o înjurătură.
  • -30 (40 voturi)    
    O fi Bombonel hotul hotilor (Miercuri, 23 mai 2012, 20:27)

    gustav [anonim]

    Nu, domnule Tapalaga, nici institutia si nici instanta nu stabilesc prejudiciul ci expertiza ceruta de catre insanta. Care a constatat pur si simplu ca ISC nu a fost prejudiciat. Faptul ca in aprilie 2012 (!) ISC se trezeste ca a fost prejudiciat nu are nicio valoare juridica din moment ce expertiza zice exact contrariul. O fi Bombonel hotul hotilor, dar de la DNA ma asteptam la o actiune mai inteligenta, nu la o facatura de doi bani.
    • +52 (56 voturi)    
      Esti penibil aparand pe cel mai mare hot roman! (Miercuri, 23 mai 2012, 20:32)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui gustav

      Prejudiciul este de 75 de miliarde, nu ti-e clar? Pesemne ca esti obisnuit ca la Antene, sa ti se coloreze realitatea asa cum vrea Felix!
      Mi-e sila!
    • +47 (51 voturi)    
      asa o fi? (Miercuri, 23 mai 2012, 20:44)

      indu [anonim] i-a raspuns lui gustav

      Doar tine minte ca prima instanta l-a condamnat pe nastase (am folosit intentionat litera mica) la plata unor despagubiri substantiale.
      Prejudiciul nu se stabileste obligatoriu prin expertiza. Partea civila isi evalueaza prejudiciul si il dovedeste cu orice mijloc de proba permis de lege. Daca prima instanta a dat un prejudiciu de n lei inseamna ca acel prejudiciu a fost dovedit.

      Pana la urma ajung la concluzia ca tot acest circ politic cu preluarea puterii inainte de alegeri, pe langa miza organizarii alegerilor a avut cel putin inca o miza importanta: imacularea lui nastase. Procentajul USL in intentiile de vot era destul de mare pentru a-si permite cateva pierderi pe ici pe colo, pe deplin justificate daca nastase iese curat. Desigur vor folosi o eventuala achitare pentru a sari la gatul Presedintelui dar, in realitate, cel mai mult va avea de pierdut justitia si apoi noi, cetatenii acestei tari.

      In fine, chiar v-ati inchipuit careva ca ajuns la putere PSD si Ponta isi vor schimba naravurile?????
      • +8 (12 voturi)    
        De ce? (Joi, 24 mai 2012, 7:49)

        B.F. [anonim] i-a raspuns lui indu

        Nu ştiu de ce lui Ponta îi tot creşte nasul ca şi la Pinochio.
        A promis un guvern competent. Avem un guvern competent.
        A promis ca va depolitiza instituţiile. A doua zi a început să le depolitizeze masiv cu oamenii USL
        A promis că va coabita cu Băsescu. Azi se plimbă amândoi numai ţinându-se de mână.
        A promis că va reîntregii salariile bugetarilor. Nu numai că le-a întregit dar a mai dat ceva în plus.
        A promis că în România cinstea va fi pe primul loc. A început să facă din marii penali oameni cinstiţi.
    • +5 (9 voturi)    
      Am o mare nedumerire (Miercuri, 23 mai 2012, 23:14)

      gore [anonim] i-a raspuns lui gustav

      Daca expertiza era facuta la solicitatea Instantei aceasta se depunea la Instanta si nu la ISC. In acest caz ISC nu trebuia sa ceara nimic pentru ca Instanta hotara. Mi se pare ceva dubios...
    • +11 (13 voturi)    
      daca e cum spui tu.. (Joi, 24 mai 2012, 0:23)

      larut [anonim] i-a raspuns lui gustav

      atunci de ce toata munca asta cu mutatul ISC la Ponta, cu inlocuitul persoanelor, retragerea hartiilor de catre ISC?
    • +4 (8 voturi)    
      Cum nu este prejudiciu? (Joi, 24 mai 2012, 8:24)

      z11design [anonim] i-a raspuns lui gustav

      Dar ce spuneti de sumele cheltuite pentru organizarea Trofeului Calitatii.
      Cum e faza cu ele?
      Sunt prea mici pentru a fi pomenite in expertize ?
      Sau au fost "recuperate scriptic" prin alte castiguri fapt ce e ilegal fiindca recuperarea cheltuielilor se face prin beneficiile actiunii pentru care au fost cheltuite, nu cu ajutorul altor activitati. Sau de fapt ISC nu trebuie sa faca profit ci doar numai sa cheltuiasca.
  • +48 (52 voturi)    
    Astora nu le pasa de opinia publica. (Miercuri, 23 mai 2012, 20:29)

    mircea [anonim]

    Gestul celor de la ISC mai mult l-au infundat pe A.Nastase in ochii opiniei publice.A fost facut si in graba,fortat si necredibil.Cred ca si in procesul Ministerul Agriculturii-Voiculescu se va proceda la fel.Si-au pus oameni de incredere peste tot,oameni care sunt dispusi sa incalce grosolan legea ca sa-si salveze stapanii.Si o fac brutal,sfidator,incepand cu Ponta,pana la ultimul slujbas.
  • +49 (53 voturi)    
    breaking point.... (Miercuri, 23 mai 2012, 20:32)

    Reader [anonim]

    Pana la urma "revolutia bunului simt" transmisa in direct in fiecare seara de la Antena 3 ne infrange...
    Pe zi ce trece au idei care tradeaza intentii revansarde si diminueaza democratia (fragila) castigata cu greu.
    Urmeaza ca ministerul de care tine acel Institut de Cercetari Alimentare sa anunte ca in dosarul cu Felix Motanu' nu exista nici un prejudiciu material.


    Salutari !
    • 0 (4 voturi)    
      Sigur ca urmeaza REVANSA (Joi, 24 mai 2012, 13:46)

      Felix 2 [anonim] i-a raspuns lui Reader

      Ar fi culmea ca dupa atatia ani de
      batjocura sa intoarca cineva si celalat
      obraz.
      *
      Iti recomnad pe you tube

      - maneaua Hai Basescu la putere și

      - secventa Sa-ti fie rusine Dinu Patriciu...omul se intoarce inlacrimat si se retrage megand garbovit
      de atata nedreptate (....trucajul ordinar...) , iar
      din stanga lui se apropie Traian Ungureanu
      si cu un bratz pe dupa umerii Sefului ”ranit”
      in incurajeaza barbateste...

      Ca supliment a se vedea si maneaua
      cu Varul Sandel aruncand un cauciuc de masina si pastrand altul cu concluzia:
      Mai bine o Camera decat Doua Camere....

      Eu ma uit la astfel de amintiri filmate
      cand simt ca as fi inclinat sa uit sau sa iert
      ceva din prestatia portocalie...

      Nici o mila !
  • -24 (32 voturi)    
    mno vezi D.le Tapalaga (Miercuri, 23 mai 2012, 20:32)

    a lu' Costea [anonim]

    unde duce un 'biletel' ... daca s-apuca o 'udrea' sa 'zica' ea ...prin 2005 ... suntem 'o gramada' de acord cu ce spui ... da' PROBLEMA MARE cu presedintele asta e ca nu-l mai crede nimeni ... 'geaba faci reforma ca pe vapor ... nu se aplica ASTA-I PROSTIE + MARIRE 'amestecate' ... iaca daca nu-s 'oabli' Oamenii ... ce se-ntampla .. si-am mai 'pierdut' cam 7 ani ...
    • +31 (35 voturi)    
      wtf (Miercuri, 23 mai 2012, 20:46)

      slice_of_life [utilizator] i-a raspuns lui a lu' Costea

      Omule, inceaca sa te exprimi prin cuvinte nu prin puncte. Faceti ce faceti si tot la Udrea si la Basescu ajungeti. Iar argumentele sunt niste puncte.........
      • +27 (33 voturi)    
        Proşti, dar mulţi (Miercuri, 23 mai 2012, 21:40)

        Iorest [utilizator] i-a raspuns lui slice_of_life

        Nu pot... Ce mă amuză pe mine e că majoritatea fanilor USL sunt agramaţi şi ambigui în comentarii :)) Râd eu, râd, dar mă îngrijorează că, fiind mulţi, vor da voturi proaste. De aceea ar trebui introdus alt sistem de vot: absolvent de facultate la stat: vot puternic; absolvent de facultate la privat: vot slab: fără studii superioare: vot slab; fără bacalaureat: vot nul :))
        • -1 (3 voturi)    
          Ești sigur ? (Joi, 24 mai 2012, 7:16)

          Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui Iorest

          Fii atent ce-ți dorești. Avem profesori și aici, în România. Și mai producem, pe bandă rulantă, dacă trebuie...
        • -1 (5 voturi)    
          DIN CAUZA LA GRAMATICĂ :):) (Joi, 24 mai 2012, 13:57)

          Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui Iorest

          nici nu avem vreo șansă
          să conducem aceasta tzara.
          E clar ca poporul va sesiza cat de curand
          ca mantuirea poate veni doar dinspre
          caturari : PLEȘU , IGASH , LIICEANU , EBA...
    • +18 (22 voturi)    
      Rugam traducere (Miercuri, 23 mai 2012, 21:12)

      obosita [utilizator] i-a raspuns lui a lu' Costea

      Stimate domn/doamna, poate din cauza oboselii sau poate din alta cauza ce ati scris aici este cel putin incoerent. Puteti reveni cu o traducere sa intelegem si noi astia mai slabi de minte ce dracu ati scris acolo?
  • +21 (25 voturi)    
    capitolul 1 (Miercuri, 23 mai 2012, 20:35)

    meser [utilizator]

    Ponta trebuie sa demonstreze ca are ce cauta acolo, in fruntea guvernului, numai ca NU pentru romani e aceasta demonstratie, din nefericire.....si acesta e unul din capitolele demonstratiei, cu siguranta vor mai urma si altele
  • +21 (25 voturi)    
    Daca...... (Miercuri, 23 mai 2012, 20:45)

    ina [anonim]

    Vai si vai si aoleu, uite asa ne tot vaicarim pe toate forumurile cu ocazia tuturor acestor stiri pe zi ce trece tot mai grave .Dar oare putem face ceva impotriva acetor politicieni flamanzi si mincinosi care conduc destinele noastre ca pe mosia proprie ?Ca deja e prea mult ce face ponta asta si acolitii lui sau mai bine zis sefii lui. Se vede de la o posta ca sunt doar ei intre ei si noi, prostii de votanti nici nu mai contam.Eu cred ca se pune la cale si un mare aranjament la alegerile parlamentare cand va fi ca-n tara lui Putin si asa vom ajunge si noi. Sau gresesc ???
  • +36 (40 voturi)    
    Desteptarea domnilor din mass-media (Miercuri, 23 mai 2012, 20:46)

    Trident [utilizator]

    D-le Tapalaga libertatea d-stra de exprimare ca si a celorlalti colegi ai d-stra este intr-un mare pericol. Libertatea noastra -atat cat a mai ramas- depinde acum si in perioada care va urma de modul in care vom sti sa ne dam mana si sa oprim aceasta ciuma rosie care a revenit cu o furie vizibila.
    Momentul greu prin care trece Europa va fi cu siguranta speculat de prorusii. din USL
    Fostele structuri securisto-comuniste revin in forta si de data asta nu vor mai conduce Romania din culise ci pe fata.
    Este grav ce se intampla. Niciodata din 90 incoace nu a fost mai grav ca acum.
    Daca USL castiga alegerile de anul acesta in Romania va fi DEZASTRU.
    In ce va mai ramane din ea, intrucat sunt absolut sigur de faptul ca in cazul in care comunistii vin la putere se va emigra in masa.
    Ce este de facut?
    Trebuie sa discutam cu pensionarii si sa -i facem sa inteleaga ca prin ceea ce vor face in toamna vor asigura sau nu un viitor copiilor si nepotilor lor.
    Va trebui sa le spunem sa nu-si vanda copii si nepotii pentru un niste procente in plus la pensie. Pentru ca vor ramane singuri, intr-o Romanie imbatranita si trista.
    • +14 (18 voturi)    
      si tinerii... (Miercuri, 23 mai 2012, 21:55)

      IoanB [utilizator] i-a raspuns lui Trident

      ... ar trebui sa fie informati si mobilizati sa mearga la vot pentru a corecta directia in care se indreapta Romania.
    • +3 (7 voturi)    
      Ne îndreptăm spre o Restaurație. (Joi, 24 mai 2012, 7:45)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui Trident

      În perioada 2007-2012 (adică perioada care începe din ziua suspendării lui Băsescu) Sistemul Securisto-Comunist a acumulat suficiente informații despre cine este pentru orientarea către Occidentul capitalist. Cei care au stat la masă cu ei în trecutul nu prea îndepărtat au fost rechemați la arme de pe unde se risipiseră pentru a culege aceste informații.
      Acea parte din populație care este needucată și a fost sărăcită în acești douăzeci de ani a fost bine spălată pe creier. Criza financiară a Occidentului capitalist le-a dat suficientă apă la moara trădării de țară.
      Au dat lovitura de palat pentru înlăturarea unui guvern care promitea să accentueze reforma.
      Condițiile sunt pregătite pentru suspendarea președintelui care a condamnat Comunismul ca fiind un regim criminal.
      Apoi vor fi înlăturați președinții de la Camera Deputaților și de la Senat.
      Președinte interimar, pentru trei luni, va deveni Voiculescu Dan.
      Astfel, victoria Sistemului Securisto-Comunist va fi totală. Alegerile ulterioare nu vor mai conta pentru că ei au deja experiență în alegeri cu 99,99%.

      Alegerile care urmează sunt cele mai importante din Istoria românilor !
      Cei care cred în libertatea de exprimare, în dreptul proprietății private, în libertatea de a lupta pentru construirea destinului propriu (inclusiv cei care muncesc peste hotare) trebuie mobilizați să voteze.
  • +17 (21 voturi)    
    Desteptarea domnilor din mass-media (Miercuri, 23 mai 2012, 20:46)

    Trident [utilizator]

    D-le Tapalaga libertatea d-stra de exprimare ca si a celorlalti colegi ai d-stra este intr-un mare pericol. Libertatea noastra -atat cat a mai ramas- depinde acum si in perioada care va urma de modul in care vom sti sa ne dam mana si sa oprim aceasta ciuma rosie care a revenit cu o furie vizibila.
    Momentul greu prin care trece Europa va fi cu siguranta speculat de prorusii. din USL
    Fostele structuri securisto-comuniste revin in forta si de data asta nu vor mai conduce Romania din culise ci pe fata.
    Este grav ce se intampla. Niciodata din 90 incoace nu a fost mai grav ca acum.
    Daca USL castiga alegerile de anul acesta in Romania va fi DEZASTRU.
    In ce va mai ramane din ea, intrucat sunt absolut sigur de faptul ca in cazul in care comunistii vin la putere se va emigra in masa.
    Ce este de facut?
    Trebuie sa discutam cu pensionarii si sa -i facem sa inteleaga ca prin ceea ce vor face in toamna vor asigura sau nu un viitor copiilor si nepotilor lor.
    Va trebui sa le spunem sa nu-si vanda copii si nepotii pentru un niste procente in plus la pensie. Pentru ca vor ramane singuri, intr-o Romanie imbatranita si trista.
  • -19 (25 voturi)    
    opinie (Miercuri, 23 mai 2012, 20:50)

    dorin [anonim]

    Realitatea este ca ISC nu a avut niciun prejudiciu!Toti banii (taxe de participare)s-au varsat in conturile unor firme care au organizat simpozionul.Au fost de fapt doua etape, una la nivel teritorial si etapa finala,la BucurestiCa unul care am fost prezent la ambele etape, va asigur ca lucrarea premiata e demna de un film Discovery,si vorbesc foarte serios.Pacat pentru inginerii romani ca nu s-a popularizat deloc lucrarea premiata cu Trofeul Calitatii.In alta ordine de idei,una e ca banii colectati au fost folositi pentru campania electorala din 2004 si alta ca ar exista un prejudiciu al ISC.Intrbarea nu e de ce s-a emis acum confirmarea ISC ca nu a inregistrat vre-un prejudiciu, ci cum se justifica ,de catre fostii conducatori ai ISC, existenta acestui prejudiciu, in realitate inexistent.
    • +11 (15 voturi)    
      care a fost scopul oficial al taxelor? (Miercuri, 23 mai 2012, 22:08)

      IoanB [utilizator] i-a raspuns lui dorin

      ...si chiar nu are importanta ca banii s-au folosit in alt scop? Ce fel de a "vorbi serios" este acesta?
      Intrebari sunt mai multe Dorinele (anonim) dar nu cele pe care mi le insirui mata intr-un mod aiuritor!
  • +16 (20 voturi)    
    ciuma (Miercuri, 23 mai 2012, 21:09)

    PETRE [anonim]

    domnilor care comentati. cu tot respectul va dau dreptate in totalitate, dar daca Noi nu ne spunem punctul de vedere cel putin asa cum au procedatr si ei, vor face tot ce vor. I-si vor bate joc de noi si de viitorul copiilor nostri
  • +18 (24 voturi)    
    liberali, va place? (Miercuri, 23 mai 2012, 21:10)

    IoanaDC [utilizator]

    Ma adresez sustinatorilor USL cu mai mult de 8 clase, care pot sa inteleaga implicatiile acestui act. In special, ma adresez liberalilor, tarati intr-o alianta cu PSD de catre Crin Antonescu, nevoiti sa inghita in sec privind cum partidul lor de dreapta este copartas la reinstaurarea socialismului, la achitarea lui Adrian Nastase, totul in schimbul promisiunii unui vis frumos, cum ca Antonescu va fi viitorul presedinte.

    Am doar acteva intrebari pentru acestia- va place ce se intampla? sunteti de acord cu aceasta evolutie pe scena politica? Credeti ca Bratienii ar consimti la toate aceste masuri luate sau acceptate de Crin Antonescu pentru a-si vedea visul cu ochii (vis care oricum nu se va indeplini, ca PSD-isti nu sunt prosti)?

    Treziti-va pana nu e prea tarziu. Altfel, dupa alegeri PSD va mananca cu fulgi cu tot, si USL va deveni PSD.
    • -1 (5 voturi)    
      Le place, (Joi, 24 mai 2012, 11:15)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui IoanaDC

      ..stau linistiti la locurile lor!
  • +21 (25 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 23 mai 2012, 21:10)

    Mr John [anonim]

    cand totul capata un sens,cine se auto sesizeaza in cazul d-lui Ponta care ar putea fi acuzat de complicitate prin favorizarea infractorului??
  • +15 (19 voturi)    
    penal (Miercuri, 23 mai 2012, 21:17)

    incredibil!!!! [anonim]

    Doamne ce socant!!!in ce tara traim?antena3 doarme???cat de penal sa fii sa faci asa ceva in anul 2012?
  • -18 (24 voturi)    
    Flota noastra unde e? (Miercuri, 23 mai 2012, 21:19)

    fvhdhfdhshh [anonim]

    Si gazul, aurul , cuprul unde or sa se duca?
    Si banii de la FMI unde s-au topit ?
    Astea sunt intrebari, cei cativa lei din trofeul calitatii chiar de or fi sau cateva termopane sunt chichite pe langa miliardele pedelizate !
    Sa se publice , ca pe mine ma doare in cot de ce a fost acum 15 ani (care au furat sa plateasca) , dar in ultimii ani tunurile au ajuns o regula!
    • +20 (24 voturi)    
      flota ta (Miercuri, 23 mai 2012, 22:26)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui fvhdhfdhshh

      e la nen-tu vacaroiu, gazul si petrolul le-a vindut tusica-ta bombonel, banii de la fmi s-au dus pe salariile sutelor de mii de functionari creati de bombo si tzaraceanu, basca pensiile milioanelor de pensionari ceausisti imbecili privitori de latrina 1234.
      Altceva ce mai vrei sa stii?
      • -5 (11 voturi)    
        MAI VREAU SA STIU : (Miercuri, 23 mai 2012, 23:30)

        fvhdhfdhshh [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        1. Daca o sa gandesti vreodata ?
        2. Ce vei face cand nu vei mai suge de la robinetele cu bani pedeliste.
        Punctual :
        Flota - dosar nejudecat, dar ministrul transporturilor era basescu
        Gazul si petrolul -din cate i-mi aduc aminte desi tu nu vrei , negociator sef cu Banca Mondiala si semnatar al acordului PSAL 1999 era basescu
        Din ce stiu eu banii de la FMI s-au dus in sistemul bancar pentru "consolidari", tu poate stii pe unde s-or fi dus. Prea putin din ei au mers la pensii si salarii.
        Functionarii au fost dintotdeauna si in toate tarile exista , asa ceva iar fara ei nu se poate , dar niciunde nu sunt asa politizati ca in acesti ultimi 3 ani in Romania.
        Pensionarii ceusisti te-au "tinut" pe tine in scoala si ti-au construit scolile, facultatile (daca ai vreuna- ca eu cred ca ai diploma de la privati )dar se pare ca degeaba.
        Eu nu am prea vazut "pensionari ceausisti imbecili privitori la latrina 1234" pentru ca traiau bine si nu aveau de ce sa fie nemultumiti .
        Cred ca ai ramas dator cu lamuririle despre aur, gaz de sist si cupru , ca printre vorbele veninoase nu am aflat opinia ta.
        Sper ca se publica pentru ca este o replica.
        • +11 (15 voturi)    
          Poate ai uitat (Joi, 24 mai 2012, 2:04)

          kebab [utilizator] i-a raspuns lui fvhdhfdhshh

          Bec ti-a raspuns la intrebare foarte punctual. Tu ai replicat la fel de punctual dar pe parcurs te-ai pierdut in puncte. a.)Flota a mancato FSN-ul(PDSR+PD) deasta nu se judeca. b.) Una e sa fi negociator si una e sa decizi c.) Functionarii trebuie sa fie in echilibru cu populatia care ii tine in spate ..nu poti avea mai multi doctori decat pacienti d.) Pensionarii despre care se aduce aminte sunt cei de LUX nu amarati care au muncit si au o pensie mizera. Vezi Generalii de armata aparuti dupa revolutie si toti cei care au luat grade inalte cu 1 luna inainte de pensionare. PS: Nu uita ca Iliescu a furat revolutia si le-a inchis gura cu banii la toti cei care au stiut asta, de la revolutionari pana la servicii secrete,intelectuali si chiar actori. Vezi ex lui Sergiu Nicolaescu care sta si rade in parlament umar la umar cu senatorul Voicu un om murdar dovedit.
  • +19 (23 voturi)    
    romani (Miercuri, 23 mai 2012, 21:24)

    makos [anonim]

    bine ati revenit in anul 2003 !
  • +19 (23 voturi)    
    Mai pe scurt (Miercuri, 23 mai 2012, 21:29)

    Clop [utilizator]

    Adrian Nastase merita un nou premiu: Trofeul Zambila ca si camasa lui Hrebe. (Adica cel al cererilor de amanare, tergiversare si plimbat ursul cu emfaza prin tribunalele betege de pe Dambovita).
  • +19 (23 voturi)    
    hotii! (Miercuri, 23 mai 2012, 21:33)

    giotto [utilizator]

    Nici nu au venit bine la putere si au inceput iarasi cu vechile metehne. Am sperat(cred ca prosteste) ca trecand 8 ani de la guvernarea PDSR-ista vom vedea altceva decat hotie, smecherie si coruptie in guvernarea asta. Dupa cum se vede nu este asa.Pe de alta parte daca vor continua asa cu siguranta nu vor castiga parlamentarele. Deabia acum vom vedea toti ce au insemnat guvernele Boc si MRU.
  • -13 (19 voturi)    
    Ponta a facut ca Basescu (Miercuri, 23 mai 2012, 21:40)

    Mihai [anonim]

    Si Basescu a facut aceeiasi miscare cand DNA-ul a venit cu o expertiza care stabilea lipsa prejudiciului in dosarul flota. Mica diferenta este ca in dosarul flota prejudiciul initial era de 300 milioane de Euro. Eu cred ca daca lui Basescu i-am permis sa stearga cu buretele 300 de milioane de Euro, oricat de basist as fi il pot lasa si pe Nastase sa scape cu 1.5 milioane de Euro, ca doar oameni suntem.
    • +14 (18 voturi)    
      poate tu (Miercuri, 23 mai 2012, 22:31)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      te crezi om, dar nu esti, esti doar un troll al varanului si atit. Flota a vindut-o vacaroiu, nastase a ordonat ancheta si n-a gasit nimic, base a renuntat la imunitate, cam singurul pina acum, si cu tot parchetul lui amariei n-a putut face nimic. Clar sau sa-ti desenez, desi cred ca orice desen iti depaseste capacitatile neuronale.
      Asa ca fii om la gidea in studio si lasa forumul in pace.
    • +13 (17 voturi)    
      Diferenta e (Miercuri, 23 mai 2012, 22:56)

      Geo [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Ca semnase vatcaroiu!
      Mai terminatii cu manipularile astea penibile.
  • -10 (16 voturi)    
    Evolutii suspecte?! (Miercuri, 23 mai 2012, 21:51)

    casandra [anonim]

    Adevaratele evolutii suspecte sunt cele ale dlui Tapalaga.
    Dumnealui este jurnalist si ar fi avut obligatia profesionala si morala sa-si informeze publicul ca:

    1. Raportul Curtii de Conturi pe anul 2004 (efectuat dupa anul 2004!) evidentiaza ca la Inspectoratul de Stat in Constructii nu s-a inregistrat niciun prejudiciu. De ce nu a informat dl. Tapalaga si toata legiunea de jurnalisti independenti si deontologi despre acest aspect?

    2. In 18 februarie 2011, doi experti contabili independenti au fost numiti de instata sa faca o expertiza in dosar. Expertii NUMITI DE INSTANTA au ajuns la concluzia ca nu exista niciun prejudiciu la ISC si au comunicat instantei concluziile in ianuarie 2012. De ce dl. Tapalaga nu a comunicat acest fapt publicului sau?

    3. De ce nu a scris dl. Tapalaga ca, in sentinta pronuntata in prima instanta in cazul acesta, chiar judecatorii care au votat pentru condamnare au scris ca “…în acest caz nu există nici o probă directă care să incrimineze acuzatul …” (pagina 117 a sentintei)? Nu i s-a parut important si suspect ca se condamna un om fara nicio farama de proba directa?

    4. Dar cu adevarat suspect este ca dl. Tapalaga si Hotnews stiau in 30 ianuarie la ora 11.02 care va fi sentinta in dosar, chiar daca instanta s-a pronuntat abia dupa ora 15.00
    http://www.dcnews.ro/2012/02/trofeul-calita%C8%9Bii-pentru-hotnews-tapalaga-a-aflat-inaintea-judecatorilor-sentin%C8%9Ba-in-cazul-nastase/
    De unde stiau? Flacara violet? Pixelul albastru?

    Domnule Tapalaga, dumneavoastra aveti de dat niste explicatii publicului!!
    Genul de "jurnalism" pe care-l faceti este suspect, cu adevarat!

    Probabil ca Hotnews va decide sa nu publice acest comentariu. Dar vreau sa-l cititi dumneavoastra. Si poate, daca nu sunteti complet inregimentat si mancurtizat, va veti gandi la aceste chestiuni...
    • +5 (11 voturi)    
      omule, stai linistit.. (Joi, 24 mai 2012, 0:30)

      anton [anonim] i-a raspuns lui casandra

      te credem, vrei sa ne demonstrezi evidenta: guvernul lui Nastase a fost cel mai cinstit din lume (pardon, al doilea dupa guvernul lui Ponta).
      Nu stiu cum n-au vazut asta si aia de la Bruxelles si de cand ne-au primit un UE ne tot trimit scrisori ca nu-s ce-i in neregula cu justitia noastra.
  • +27 (31 voturi)    
    Trofee si matusi (Miercuri, 23 mai 2012, 21:54)

    ciprian [anonim]

    Oricum se va incheia acest proces, Nastase nu va putea sterge niciodata din mintea majoritatii oamenilor imaginea de spagar nenorocit si politician corupt! Nici el nu mai crede ca cineva il mai crede nevinovat!... E cel mai penibil mimetism din ultimii 23 de ani la un om politic. Si Voicu parca avea mai multa demnitate cand l-au ridicat...
    Vai de neamul tau, Nastase!
    • +5 (7 voturi)    
      pai ti-ai raspuns singur! (Joi, 24 mai 2012, 7:31)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui ciprian

      In mod evident, Bombo nu spera ca cineva sa creada ca el ar fi nevinovat! Nici nu il intereseaza asta, dimpotriva: aroganta sa il indemna sa ne rida in fatza, sa isi bata joc de noi ca ne-a prostit. Postura de negustor cinstit nu il satisface, vrea sa arate ca este hotz prins, dar care scapa!
  • +21 (25 voturi)    
    greu de acceptat (Miercuri, 23 mai 2012, 22:37)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    E greu ca acum cand justitia capata contur si forta in lupta cu toti neispravitii astia ascunsi la umbra politicului.
    A accepta acum ca toate minimele progrese facute de statul roman in perioada 2004-2012 vor fi anulate de incompetenta, inconstienta si imbecilitatea unor indivizi care manevreaza guvernul de impostori aflat acum la conducerea tarii.

    Am un nod in gat cand scriu toate astea si sper ca romanii sa inteleaga ca este foarte important sa mearga la vot si sa sanctioneze usl pentru aceasta tentativa de aservire a institutiilor statului.

    Sper ca romanii vor intelege ca este important sa mearga la vot pentru a nu permite maselor de manevra mobilizate de usl sa hotarasca pentru ei.
  • +18 (20 voturi)    
    spinning (Miercuri, 23 mai 2012, 22:41)

    Razvan_M [utilizator]

    Ceea ce se incearca a se face acum este sa se transmita ideea ca s-a corectat o situatie.

    Problema lui Ponta este de credibilitate: de ce a dat afara pe fostul sef si a angajat un PSD-ist care emite imediat un act prin care declara ca nu exista prejudiciu? Este ca si cum l-ar fi angajat pe Nastase insusi la acea institutie, iar Nastase ar fi spus "nu exista prejudiciu, este proces politic".

    Am spus mai sus ca problema lui Ponta este de credibilitate, in sensul ca actiunile lui nu sunt conforme imaginii de om corect si echilibrat pe care incearca sa si-o creeze de cateva luni incoace. Personal nu aveam vreo iluzie - si mi-ar fi placut foarte tare sa ma fi inselat eu.
  • +20 (24 voturi)    
    ESte incredibil cu tot ce se intampla.... (Miercuri, 23 mai 2012, 22:55)

    nina [anonim]

    Daca nu ne trezim decat peste 4 ani, deja este foarte tarziu...oare oamenii nu vad ce se intampla? Este pe fata, se sfideaza totul...ASTA DA DICTATURA! oare suntem blestemati la nesfarsit sa facem un pas inainte si 2 inapoi?.....
  • +7 (11 voturi)    
    in strada (Miercuri, 23 mai 2012, 23:12)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    Piata Universitatii - 26.05.2012 - 15:00.

    De acolo le putem transmite opinia noastra.
  • -2 (10 voturi)    
    concret, la cestiune (Miercuri, 23 mai 2012, 23:15)

    elenick [anonim]

    L-am auzit pe ala de la ISC cu urechile mele : auditul intern si raportul aferent au fost facute din 2008 si constatau acelasi lucru: 0 prejudiciu. Doar ca hartia a disparut pe drumul DNA-ului. Apoi i-au obligat sa se constituie parte pentru recuperarea prejudiciului, ca sa fie siguri ca-l infunda pe Nastase (desi cei care au semnat de la ISC erau chiar cei care constatasera prejudiciul 0!)

    Acum omul a mai depus odata raportul de audit si a cerut scoaterea din proces ca parte, pentru ca nu aveau ce sa ceara (daca se pierdea procesul, mai trebuiau sa plateasca si cheltuieli de judecata). Decizie corecta ca sef de institutie.

    Nu-l simpatizez de loc pe Nastase, ba din contra, dar asta parca miroase a “manarie” judiciara, chestie care nu se poarta intr-un stat de drept, in Europa anului 2012!
  • +8 (12 voturi)    
    matrapazlacuri limpezi (Miercuri, 23 mai 2012, 23:22)

    serban [anonim]

    si penale toata ziua. pana si Ponta ar trebui luat la intrebari de catre procurorii DNA, pentru graba cu care a operat schimbarile. intra la complicitate.

    cum si-a trantit fundul pe scaunul de premier, cum i-a pasat lui Bombonel: hotarare de Guvern, publicare in regim de urgenta in Monitorul Oficial, noul numit semneaza hartiile peste noapte si procesul e ca si rezolvat, Congo nu mai face puscarie.

    cancelariile occidentale trebuie sa fie cu ochii in patru. cazul Nastase este emblematic, un scuipat pe obrazul Romaniei.

    justitia va fi violata extrem de brutal dupa alegerile din toamna. pentru ca doar alegerile impiedica cefele late din PSD sa actioneze asa cum stiu ele cel mai bine. golaneste.

    electoratul PSD e format, intr-o mare masura, din mafioti nostalgici, hoti marunti, prosti, prostanaci, minoritari manelisti si de-alde gura casca dezamagiti de sistem, insa insi care habar n-au pe ce lume traiesc.

    Monica Macovei trebuie sa iasa in fata si sa fie mai barbata decat Traian Basescu si toata sleahta de fetiscane masculine din PDL. lui Basescu ii e frica de suspendare, ceilalti au amutit. femeia aceasta se va lupta din nou, aproape singura, cu caracatita mafiota.

    la noi, Corrado Cattani e o femeie... o femeie procuror impotriva unui procuror impostor, avocat al unui sistem mafiot - Macovei vs. Ponta & company
  • -5 (11 voturi)    
    Felicitari basescule! (Miercuri, 23 mai 2012, 23:23)

    costica [anonim]

    ai aruncat Romania in bezna rosie. Sper sa te arunce ponta de pe scaunul care-i prea inalt pt. tine. Oare nu se gaseste un conducator cu sange de roman in vine?
  • 0 (6 voturi)    
    nu apar toate postarile? (Miercuri, 23 mai 2012, 23:31)

    elenick [anonim]

    se cenzureaza putin? am trimis un mesaj de vreo 30 min. apare doar ce convine autorului?
  • +3 (7 voturi)    
    Ministerul si Guvernul (Miercuri, 23 mai 2012, 23:32)

    Brad [anonim]

    Nu ma pasioneaza subiectul, dar m-a zapacit inteles fraza cu trecerea din subordinea Ministerului in cea a Guvernului. S-a schimbat ceva in Constitutie si n-am aflat?
  • +4 (6 voturi)    
    ok, care e solutia? (Miercuri, 23 mai 2012, 23:33)

    anonim [anonim]

    Pai si acum ce pot sa faca procuroii?

    ISC-ul nu a adus niste probe atunci cand reclama un prejudiciu?
  • 0 (8 voturi)    
    lovitura parlamentara ? (Miercuri, 23 mai 2012, 23:35)

    dorel [anonim]

    poate lovitura parlamentara, a fost organizata de adrian nastase, ca sa ajunga premier victor ponta, iar acesta sa-l ajute sa scape de proces, prin inspectoratul de constructii ?, o ipoteza nu
    • +4 (8 voturi)    
      nu ipoteza-certitudine (Joi, 24 mai 2012, 8:20)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui dorel

      La sindromul de grandomanie al marelui escroc Nastase, e sigur ca acesta a fost scenariul. PSD nu i-a convertit pe niste nenorociti sa treaca in tabara lor, ci i-a cumparat pur si simplu. Istoria o va confirma.
  • +1 (7 voturi)    
    graba mare monser (Joi, 24 mai 2012, 0:12)

    Vasile D [anonim]

    seful ICJ nici macar nu a avut rabdare sa inregistreze cererea la registratura a trimis-o direct comitand un abuz...
  • +1 (7 voturi)    
    cum de sunt suspecte doar acum? (Joi, 24 mai 2012, 0:31)

    nu-i incredbil :( [anonim]

    pana acum o luna, nu erau evolutii suspecte - pentru ca nu era nicio evolutie. defel. omul trebuia tinut in stand by pana la prescriere. iar regimul pdl s-a conformat - doar n-or sa-si dea foc la caruta, nu?

    astfel ca Nastase a fost scos basma curata de regimul asa-zis advers. pastrat ani de zile "curat" prin procese in ritm de melc. pentru ca acum sa ne "indignam" ca ai lui il fac scapat. pai nu asta voiati, fratilor?

    nu-i asa ca SINGURA decizie impotriva borfasilor Vantu, Luca, Nastase a fost trambitata si publicata dupa protestele din ianuarie 2012? imediat ce lucrurile s-au linistit si la proteste au ramas doar masinutele din partide, s-a ales praful si de deciziile cu pricina. o stire in presa la momentul oportun. cat sa vada boborul ca puterea ii asculta doleantele :D

    am trait cei 22 de ani ai Romaniei post-revolutionare. am observat magariile facute si am deslusit mecanismele din spatele lor. si asta imi da experienta necesara si tot dreptul din lume pentru a spune: oamenii oricarui regim post '90 se sustin unii pe altii. daca cineva din sferele puterii ar fi vrut cu adevarat schimbare, acest lucru s-ar fi vazut. dar asemenea cazuri au fost foarte, foarte putine.

    singurul regim este CARDASIA dintre vechi si noi, dintre Nastase si cei care i-au protejat cu grija afacerile infloritoare...
    • +1 (5 voturi)    
      Drept ai vorbit frate ... (Joi, 24 mai 2012, 8:11)

      z11design [anonim] i-a raspuns lui nu-i incredbil :(

      Sper sa inteleaga asta toti fratii nostri romani.

      Altfel praful se alege de tara asta!

      Literalmente !
  • +2 (8 voturi)    
    Prieteni romani, (Joi, 24 mai 2012, 0:35)

    harapalb [utilizator]

    hai sa ne trezim in fata raului odata ca altfel se duce totul de rapa.

    De ce/cine ne e frica?

    Parca am mai spus asta intr-un vis... Nici nu mai sunt sigur daca m-am trezit din el.
  • -2 (6 voturi)    
    verdictul.. (Joi, 24 mai 2012, 0:44)

    anton [anonim]

    nici nu mai conteaza. In toata povestea asta eu vad o parte buna, una foarte buna: si anume ca justitia a scapat (cred eu) ireversibil de influenta politica. Inainte de Basescu, cazurile gen Nastase, daca presupunem prin absurd ca ar fi existat, erau inchise cu un simplu telefon. Acum Ponta deja trebuie sa faca o gramada de ischibitii, sa mute, sa schimbe, sa dea din maini si din cap expunandu-se chiar foarte mult in fata unei prese care nu mai este nici ea ca pe vremea lui Nastase. Chiar daca va castiga USL-ul alegerile, nu cred ca este posibil sa ne mai intoarcem in 2003: suntem deja membri UE (acum cat o mai dura si UE asta), avem scuturi americane in curte, oamenii se informeaza din ce in ce mai mult. Daca au gandit cei din PSD ca a venit iar vremea lor ma tem ca si-au facut planul gresit.
    • +2 (6 voturi)    
      multumesc mult! (Joi, 24 mai 2012, 8:07)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui anton

      Mi-ai redat increderea in viata!
      Ma uitam doar la REZULTAT: Nastase scapa, pentru a cata oara?! Insa da, partea buna semnalata de tine este reala: acum nici vorba de un simplu telefon, sau biletel, Ponta a fost nevoit sa recurga la acrobatii in mod evident ilegale, procesul nu a fost "stins"in mod discret, iar scandalul a iesit la lumina zilei.
      In final insa sunt nevoit sa temperez optimismul tau: AM FOST membrii UE, stii bine ca pedeseristii au cu totul alta orientare geopolitica, ei sunt cu marele urs din Rasarit. Scutul nu a apucat sa devina operational, maine vom avea la Deveselu baterii de SS-20 in locul interceptoarelor americane! Iar informarea oamenilor poate fi readusa in orice moment la statidul din 1990, ai vazut ce se intampla in celelate tari totalitare cu Internetul - ma refer la Iran si CHina, pentru ca in Coreea de Nord nici nu exista ... Dip pacate, pedesereul nu insemna doar Ponta sau Geoana, ci in primul rand Ilici, si mai ales tzarul Putin de la Kremlin ...
    • -1 (5 voturi)    
      Atitudine pasiva (Joi, 24 mai 2012, 9:12)

      dorin bretan [anonim] i-a raspuns lui anton

      Mecanismele UE sunt greoaie si coruptibile. Mai arunca PSD un os unei puteri europene sau unei companii mari si ii lasa sa-si faca numarul la ei in curte.
  • +2 (8 voturi)    
    Doresc ca guvernarea ponta sa primeasca... ... (Joi, 24 mai 2012, 0:47)

    mircea [anonim]

    Probabil ca guvernarea ponta[nu am la indemana caractere mai mici] cu aceste fapte a inceput numaratoarea inversa pina la pierderea alegeriilor.Fara sa fac parte din electoratul PDL sint obligat sa constat ca borfasii au reluat practicile in urma carora tara i-a scuipat in 2004.Prin comparatie bietul Boc a fost un ingeras.Sint convins ca pina la alegeri vor convinge pe toata lumea si vor obtine ce merita.Bugetari vor intelege ca au reprimit 8% combinata cu o inflatie de 10%,pensionari militari nu vor obtine probabil nimic[poate promisiuni],etc...
  • +5 (11 voturi)    
    Nastase e cel mai cinstit om din Romania. Credeti? (Joi, 24 mai 2012, 1:38)

    Elisei [anonim]

    Trebuie, sa-l credeti pe Nastase. El nu minte, el nu a furat, el nu-i lacom si se multumeste cu putin. E modest. Ia, acolo un bloc cu cinci nivele in Zambaccian si cu termopane si gresie din China. De ce sunteti invidiosi? Si ce daca matusa Tamara i-a dat lui banii de pensie. Va e ciuda ca voi nu aveti matuse cu dare de mana? Si la Cornu ce va bagati si nu lasati omu sa-si numere oale. Vreti sa i le numarati voi? Lume rea. Daca s-au adunat 1.6 milioane de euro, ce va pasa voua. Doar oamenii au dat banii de buna voie, conform tarifului. Nu le-a bagat nimeni mana in buzunar. Si in fond Nastase nici nu s-a folosit personal de acei bani. El a pus poze si postere cu chipul sau luminos, in toata tara, dand culoare si infrumusetand satele si orasele patriei. O fapta buna, pentru a face viata oamenilor mai frumoasa. Ei, de ar fi ajuns presedinte, s-ar fi speriat criza de el si i-am fi depasit noi pe americani, asa ne-au luato chinezii inainte. Lume rea, si judecatorii astia, ce oameni rai. Cum sa-l condamne la puscarie cu executare. Omul e nevinovat, Asta a spus-o si el si avocatii lui de atatea ori si totusi judecatorii nu l-au crezut. Doar se vede dupa fata lui cat de sincer este. Macar ar trebui sa-l credeti pe Bolcas pe care l-am vazut de atatea ori la Tv. Dar decand il apara pe Nastase, cred ca nu mai are timp sa vina la televiziune, ca sa ne spuna ca in Romania, oamenii ca Nastase sunt cinstiti si incoruptibili si i s-au facut doar dosare politice fiind acuzat pe nedrept, fiindca de fapt Monica Macovei e vinovata, nu Adrian Nastase. Cum uita lumea asta cat bine a facut tarii construind numai sali de sport. Doar nu era sa faca fabrici si uzine, ca sa aiba oamenii locuri de munca. El a vrut un mediu curat, fara poluare. Vedeti ca nu mai aveti ce zice.
    • -1 (1 vot)    
      da, s-a ingrasat (Joi, 24 mai 2012, 19:05)

      Baltaretu [utilizator] i-a raspuns lui Elisei

      mai sunt calitati pe care le-ai omis.Asa de corect si cinstit este Nastase incat s-a ingrasat cu multe afaceri si dosare.Normal pentru o afacere ai nevoie sa faci proiecte... deci pe DOSARE
  • -1 (7 voturi)    
    Hai postacii, hai postacii (Joi, 24 mai 2012, 2:49)

    Gigi [anonim]

    Hai postacii, hai postacii
    Ole-ole-olaaaaaa

    Nu mai e bani la casierie, veatza-i nashpa
    • -1 (3 voturi)    
      Probabil te crezi pe stadion... (Joi, 24 mai 2012, 8:06)

      z11design [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      privind la un meci de fotbal.

      Dar uita-te mai bine la minge ca sa vezi daca nu cumva seamana cu capul tau iar echipele cred ca ai ghicit... Deja stii cine sunt.

      Sper sa iti revii din viata asta jalnica de OLE-ist.

      Trist, foarte trist ...
  • -1 (3 voturi)    
    Pentru ce mai platim taxe in tara asta??? (Joi, 24 mai 2012, 7:29)

    yellowdog [utilizator]

    Pentru ce?
    • -1 (1 vot)    
      pentru: (Joi, 24 mai 2012, 19:12)

      Baltaretu [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

      - a ne enerva la TV, cind vedem niste corupti, hoti si toate javrele politice, care trebuiesc PLATITE
      - a plati politisti, procurori, judecatori care se ocupa de borfasi, hoti,infatuati, proxeneti, puliticieni
      - a plati slavarea si spitalele cu toti batausii, scandalagii , politicieni ce li se face rau la DN de regula cei care nu au platit suficient CAS
      - a plati toate aventurile politicienilor , prin diverse tari in asa zise delegatii , simpozioane etc
      - a plati pensii de boala , nereale
      - a plati pensii babane, celor care sunt la butoane, chipurile cei care au aparat tara de raufacatori
      LAS LOC SI PENTRU DVSTRA, PENTRU :
  • +2 (6 voturi)    
    ,,, (Joi, 24 mai 2012, 8:43)

    alip [utilizator]

    Vreau sa spun un singur lucru. Treaba asta nu trebuie sa ramana asa. Cu riscul de a ne face de ras tara, lucrurile astea trebuie sa se afle la Bruxelles, sub ce forma vreti, petitie online, trimis de mailuri/scrisori oficialitatilor de acolo si sper ca dumneavoastra jurnalistii sa luati initiativa. Nesimtitii astia ne prostesc pe fata. Abia asta e dictatura, ce au facut ei de cand sunt la guvernare si o sa redevenim tara bananiera ca in vremea inculpatului Nastase. Haideti sa nu-i lasam sa-si bata joc de noi. Sper ca dumneavoastra domnule Tapalaga sa aveti o initiativa in acest sens. Noi o sa sa sprijinim.
    • -1 (1 vot)    
      achiesez la comentariile si initiativa dv (Joi, 24 mai 2012, 19:14)

      Baltaretu [utilizator] i-a raspuns lui alip

      sprijin total
  • -1 (5 voturi)    
    anticomunisti (Joi, 24 mai 2012, 8:52)

    Dan [anonim]

    "Mânia proletară" din anii '50 este trăsăura de caracter caracteristică tuturor anticomuniştilor de azi.
    La vremuri noi tot noi !
  • 0 (6 voturi)    
    Votul impotriva ... (Joi, 24 mai 2012, 8:58)

    z11design [anonim]

    Dragi concetateni desi procedurile de vot direct din Parlamentul Romaniei ofera parlamentarilor 4 optiuni in sesiunile de vot:
    -vot pentru
    -vot impotriva
    -abtinere si
    -nevotare
    Poporului roman nu i se ofera decat 3 optiuni
    -vot
    -invalidare vot
    -nevotare

    Observati care optiune lipseste pentru cetatenii romani.

    Daca pentru fiecare candidat pus pe listele de vot se vor prevede 2 locuri de stampilare
    - loc de vot "pentru"
    - loc de vot "impotriva"

    S-ar putea stabili o regula esentiala in aceasta noua varianta de votare.

    Votul impotriva cu o majoritate ar putea sa fie implementat ca interzicere definitiva de participare in viata politica (inclusiv interzicerea dreptului de asociere cu scop politic - afilierea la partide) pentru acel candidat.
    Asta ar aduce urmatoarele avantaje:
    -cetatenii vor fi motivati sa vina la vot
    -daca cetatenii nu au nici o optiune de vot pentru, atunci vor avea optiune pentru vot impotriva care va duce la curatare politica si restartarea alegerilor.
    -se innoieste clasa politica ducand in timp la crearea unei clase politice corecte.

    In politica este sanatos sa nu fie implementata a doua sansa pentru persoanele politice. Exercitarea puterii trebuie sa fie o responsabilitate atribuita doar celor fara de pata, nesantajabili, buni si nu in ultima instanta inteligenti. Daca gresesti trebuie sa pleci. Sunt destui care pot veni in loc daca nu sunt impiedicati.

    In opinia mea restartarea alegerilor (de 2-3 ori) este un cost mai mic decat 4 ani de coruptie in care caracatita isi poate consolida tentaculele.
    • -1 (3 voturi)    
      Interzicerea dreptului de asociere... (Joi, 24 mai 2012, 9:58)

      z11design [anonim] i-a raspuns lui z11design

      cu scop politic nu incalca drepturile omului dupa cum hotararile unei instante de judecata nu incalca drepturile omului cand priveaza de libertate un om pe baza unor dovezi.
      Poporul este cel care judeca si cel care aplica sanctiunea, dupa cum si legile care decid vinovatia unui om in instanta sunt tot expresia vointei poporului prin cei alesi.

      Acesta poate fi mecanismul de sanctionare al celor alesi, mecanism care in momentul de fata nu functioneaza permitandu-le acestora sa recidiveze.

      Exercitarea puterii trebuie sa fie un privilegiu acordat doar celor care merita fiindca ei sunt definitiv si irevocabil in slujba noastra a cetatenilor acestei tari.
    • +1 (3 voturi)    
      Tu zici bine ce zici despre modalitatea de vot (Joi, 24 mai 2012, 10:33)

      irinel [anonim] i-a raspuns lui z11design

      Dar cred ca am fi unica tara din lume care ar vota asa, intr-adevar ar fi un lucru uti ca eu , ca simplu cetatean sa pot decide asuprea vietii politice a lui X sau Y dar atunci crede-ma ca am merge toti la vot, sa punem stampila pe locul de vot "impotriva", nimeni nu s-ar concentra sa voteze pe cinva, ceea ce nu ar fi rau:).
      Singura noastra sansa ar fi un urmas a lui Lee Harvey Oswald de Romania!
      • +2 (4 voturi)    
        Draga Irinel... (Joi, 24 mai 2012, 11:32)

        z11design [anonim] i-a raspuns lui irinel

        romanul e inventiv ;) mai ales cand da de necazuri.
        Dar din pacate cu o asemenea capacitate de toleranta la "rahat" sunt sanse mici ca sa se mai intample inca o revolutie asa ca ar trebui aduse inovatii sistemului care sa corespunda cu starea asta de fapt.
        Daca ar fi si contagioasa "boala" cu atat mai mult as fi bucuros sa apara si in alte tari mai ales in cele de care depindem mai mult.
        Hmm... calea extremismului niciodata nu a fost buna fiindca naste situatii fara control si de aici la un nou 911 sau un nou mussolini/hitler/stalin nu mai e cale lunga.

        Dar marturisesc ca indignarea pe care o am in momentul de fata m-a dus uneori cu gandul la un pluton de executie pentru toti astia care au secat tara asta ducand in disperare milioane de romani.
        Daca te gandesti numai la cate vieti ar fi putut/ar putea fi salvate de niste sisteme de invatamant si sanatate performante care ar fi putut fi realizate de la revolutie incoace, in loc sa ii umfle de bani pe acesti profitori, poate ca ajungem la dimensiunea unui genocid, care sa merite o asemenea sentinta.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu e o idee proasta ... (Joi, 24 mai 2012, 11:37)

      z11design [anonim] i-a raspuns lui z11design

      votul impotriva doar analizati un pic mai in detaliu.
      Ganditi-va la urmatorul scenariu.
      Un politician e ales.
      4 ani isi face de cap: fura, isi face relatii, isi intinde plasa de influenta.
      Dupa 4 ani primeste vot impotriva.
      Deci nu mai poate face politica decat offline. Nici macar intr-un partid nu se poate inscrie.
      Dar ii poate influenta pe cei noi.
      Cei noi au de ales: sa riste votul impotriva desfasurand acelasi tip de activitate ca "stapanul" lui, ori sa sa faca treba buna si sa fie reales inca multe mandate, iar cariera sa politica sa ii continuie mult timp dupa aceea, avand sansa sa raman in istorie ca un personaj pozitiv pentru alegatorii sai.

      Evident ca mai ramane problema inscenarilor cu impact mediatic care nu se pot retrage integral. Se lasa astfel impresia pt. cetateanul de rand (chiar daca se dovedeste ca a fost inscenare ), ca foc fara fum nu exista si deci o anumita cantitate de vinovatie exista.

      Nici situatia aceasta nu e argument contra votului impotriva, deoarece ofera optiunea unei evolutii de la politicieni curati catre politicieni curati si profesionisti (adica inteligenti politic si deci diplomati adevarati).
    • +1 (3 voturi)    
      da, dar... (Joi, 24 mai 2012, 12:33)

      V44 [utilizator] i-a raspuns lui z11design

      Ideea de vot e foarte buna!
      Dar din pacate tot politicienii decid cum sa votam. Si chiar atat de idioti nu sunt. Si-ar da singuri foc la valiza.
      Ia gandeste-te: nici macar optiunea "niciunul" nu au adaugat-o, desi se vehiculeaza de ceva anisori...
  • +3 (5 voturi)    
    Nimic suspect (Joi, 24 mai 2012, 9:08)

    dorin bretan [anonim]

    Pentru asta au venit la guvernare . Odata curat Nastase ia fata lui Antonescu si inca odata PSD conduce tot.
    • -1 (1 vot)    
      istoria se repeta (Vineri, 25 mai 2012, 16:54)

      coco [anonim] i-a raspuns lui dorin bretan

      Desi sunt impotriva lui Iliescu inca de la inceput(si a gastii sale) a fost un moment cind l-am votat in draci, numai sa nu vina Peremistul ala(scuze, nu-mi vine in minte numele lui acum).
      acum se poate intimpla acelasi lucru: ca nu cumva sa-l avem pe somnorici mare presedinte, e posibil sa-l votam in dragi pe nascase
  • +2 (4 voturi)    
    favorizarea infractorului (Joi, 24 mai 2012, 9:41)

    brod [anonim]

    ceea ce a făcut /(a încercat să facă) respectivul şef se numeşte FAVORIZAREA INFRACTORULUI. prin mijloace politice, desigur!!!
  • +4 (6 voturi)    
    daca mai vrem o speranta... (Joi, 24 mai 2012, 10:24)

    dani50 [utilizator]

    Nu pot citi pana la capat toate opiniile, ma gatuie indignarea...Daca se organizeaza un miting in Piata Universitatii, impotriva abuzurilor actualului guvern, in luna iunie am concediu, voi fi acolo!!!!!
    • 0 (4 voturi)    
      Rabdare... (Joi, 24 mai 2012, 10:53)

      z11design [anonim] i-a raspuns lui dani50

      ca abia a inceput coacerea placintei (USL).
      Pana la alegeri se va rumeni (a se interpreta ca ardere scrum) corespunzator.

      Probabil intunecimea scrumului va face ca PDL-ul sa aiba o culoare orbitoare, chiar daca e asemenea unei lumanari pusa in fata unei bufnite (poporul).

      Dezavantajul alegerii raului mai mic ramane tot un dezavantaj major fiindca acesta va creste si in procesul cresterii va manca pe masura asemenea sugarului - de x ori pe zi iar noi am pierdut vremea revenind de unde am plecat: din 2 rele ce sa alegem?
      Pe astia crescuti din fostul sugar sau pe noul sugar emanat din cenusa vechiului rau major ce a ramas in opozitie?
      Si tot asa... pana noi, poporul, ne vom transforma in "petrol". Ardere rapida, in cantitate mare, cu mult fum, si fara optiuni.
      Asta e destinul organismelor care mor in mocirla.
  • +1 (3 voturi)    
    Observatii la eveniment-Dan Tapalaga (Joi, 24 mai 2012, 10:36)

    ionita [anonim]

    Dane ,stiau ei olandezii si finlandezii de ce trebuie tinuta Romania pe tusa ;vezi justitia ;guvernul;vezi societatea civila;vezi pomanagii ce asteapta alegerile ca pe o salvare de la foamete.
    Suntem sortiti pieirii cu asa guvernanti.
  • +1 (3 voturi)    
    Varianta (Joi, 24 mai 2012, 11:49)

    redrick [anonim]

    Ponta poate impusca doi iepuri dintr-un foc: dupa ce l-a "spalat" pe Bombo, curtea il va condamna totusi vreo 6 luni (ca, nu-i asa, n-avem prejudiciu) CU SUSPENDARE. In felul asta pustiulica ar scapa de bombo pentru totdeauna. Intrebarea este: are OUA pentru asa ceva ?
    Ce naste din pisica soareci maninca, spuneau bunicii. Credeti ca s-a schimbat ceva ? O fi tonta mai prost de felul lui, dar credeti ca este mai putin singeros decit sleahta apartinatoare ? Eu nu !
  • -1 (3 voturi)    
    miliarde de EURO... (Joi, 24 mai 2012, 12:21)

    anti manelisti [anonim]

    daca va dati asa deontologi ar fi bine sa nu mai folositi bani vechi ci cei actuali adica 648.000 RON adica 145.000 EURO. Unde sunt marile furaciuni facute de AN? Astea sunt ? ha ha ...WOAW ...ridicol. Sa va dau alte exemple de miliarde : flota, baietii destepti din energie, vanzaile de armament, CNADR sifonaria nr 1 de bani publici unde soselele au si pietre swarowsky ( asa de scumpe pe km sunt), pierderile din CFR, TVR, TAROM, Navrom etc paravane pentru furtul altor baieti destepti ocrotiti cu blandetze de actuaulul presedinte. Cam toate sunt legate de min Transporturilor sau fratii basescu... OARE DE CE?
    Unde e DNA-ul ?
    • +1 (3 voturi)    
      anti ciorditor (Joi, 24 mai 2012, 13:00)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui anti manelisti

      Raspunsul de mai sus este exact raspunsul pe care l-am astepta de la un ciorditor:
      "de ce sa ma saltati pe mine, sunt alte cateva sute de mii care au ciordit - pe mine sa ma arestati dupa ce toti astia vor fi judecati"

      Intrebare retorica: dronele si clonele de pe forumuri au in spate persoane reale sau a fost dezvoltat software care sa genereze mesaje dintr-o lista predefinita?
  • +1 (3 voturi)    
    Romanii linistiti va. (Joi, 24 mai 2012, 16:04)

    BondJamesBond [anonim]

    Romanii linistiti va.

    Cum a schimbat PSD multe functii si cu ajutorul lor a ajuns acest dosar sa fie faimos asa face si USL (sau cum se numeste).

    Asta ii da viata vietei publice romane. Altfel ce ramane in aceasta tara? Nimic mai nimic. Pt ca nu aveti balls sa faceti cum fac greci, ramaneti in nivelul de bla bla bla :)
  • +1 (1 vot)    
    asa e (Joi, 24 mai 2012, 19:22)

    oprt [anonim]

    urmaresc cu mare atentie ce va face PONTA

    vin alegerile monser ...
  • +1 (1 vot)    
    "Cum de a nu si-a dat seama acum doi ani" (Vineri, 25 mai 2012, 7:33)

    catelu [utilizator]

    Atunci inca sperau sa-l "rezolve" in justitie pe Bombonel. Probabil cand au vazut ca se ingroasa gluma cu reteaua Voicu, si justitia nu mai e asa accesibila, au intrat in panica.
    La drept vorbind, un om care are 1 miliard+ de Eur in Elvetia ar alege mai degraba sa execute o pedeapsa in puscarie in Romania, sau sa se umple de ridicol si sa-si petreaca timpul asta intr-o insula din Caraibe?
    Si cam ce sume credeti ca ar fi dispus sa plateasca pentru asta?
  • +1 (3 voturi)    
    diversiune (Vineri, 25 mai 2012, 9:41)

    George [anonim]

    eu nu cred ca Ponta este atat de imbecil sa riste enorm pentru a incerca, nici macar ajuta, pe bombo.
    din cate am vazut, aceasta ultima adresa a ISC, probabil ca nu va avea efecte juridice in fata instantei pe partea penala. credeti ca ponta sau bombo nu stiu prea bine aceste lucruri, fiind de formare juridica?
    atunci, singura varianta la care ma pot gandi este ca pe undeva si-a bagat coada altcineva, din opozantii lui Ponta sau bombo, cu scopul de a-i pune intr-o situatie penibila. dar acest lucru il poate dovedi sau nu Ponta in urmatoarele zile printr-o pozitie ferma, clara. daca nu o va face, cred ca viitorul politic apropiat va fi sumbru pentru PSD si PNL.
  • +1 (1 vot)    
    premeditare (Duminică, 27 mai 2012, 9:11)

    sutasul [utilizator]

    Actiunile pe care le-a facut Ponta dupa preluarea dubioasa a ministeriatului,cat si declaratiile sale ,denota o premeditare ,un calcul indelung exersat catre o restauratie de tip bolsevic.Faptul ca a reactionat atat de lipsit de minima decenta la declaratile Monicai Macovei pe care a catalogato "isterica",il pune in adevarata lumina de servitor al restauratorilor de tip bolsevic,aducand asupra acestei tari o anatema nemeritata,vis-a-vis de tarile din UE in randul carora am dori sa facem parte.Aceste actiuni care duc la pierderi materiale(vezi cei 1,5 mil.E) sant minimalizate de noi ,dar intr-o societate democratica reala sant considerate drept ATENTAT la adresa tarii si economiei nationale.Pentru asa ceva Ponta ar ajunge acolo unde ii este locul ,alaturi de Nastase si altii ,-la puscarie-pentru devalizarea tarii si saracirea populatiei.ROMANI DESTEPATI-VA !