Intoarcerea nationalismului

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 27 martie 2012, 14:44 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Eficienta precara a guvernelor in fata crizei, exasperarea publicului si problema imigratiei (prezenta mai ales in Occident) sau pur si simplu epuizarea modului clasic de a face politica au pus la treaba mitul nationalismului salvator. Cand totul pare pierdut, apelurile la popor, la radacini, la virtutile neamului, la demnitate nationala pot face minuni. Europa este strabatuta astazi, de la nord la sud si de la est la vest, de valuri de nationalism si extremism, intr-o bizara contradictie cu insasi ideea de Uniune Europeana. Pe cine sa mai unesti cand mai toti si-au descoperit vocatia separarii?

Discursul identitar este amplificat in tari unde anul acesta vor avea loc alegeri (Franta, Germania, Romania), in tarile nordice, unde extremismul face ravagii (Olanda, Norvegia), dar il puteti lesne identifica si peste ocean, ascultandu-l pe Obama. Ungaria e caz clinic, bolnavul Europei. Nationalismul de tip turcesc promovat de Viktor Orban pare o combinatie rara de teoria conspiratiei si excese de autoritarism. Putea sa ramana tocmai Romania in afara fluxului de idei circumscrise nationalismului? Nu putea, desigur, asa ca s-a bransat discret.

De pilda, ultimele pozitionari in plan diplomatic indica o Romanie intens preocupata de minoritatile sale de peste granita, dupa ani de indiferenta crasa. A fost gestul neasteptat al ridicarii problemei minoritatii romanesti din Serbia, urmeaza Bulgaria. In cazul vecinilor din sudul Dunarii, dramatizarea situatiei in care se afla populatia romaneasca va fi, mai degraba, o carte de negociere intr-o disputa pur economica pentru resursele din Marea Neagra. Avantata pe acest drum, n-ar mira pe nimeni daca urmatoarea tinta a diplomatiei romanesti ar fi Tezaurul, o problema sensibila in relatia cu Rusia. Resuscitarea temei ar putea trece drept un gest pur electoral, insa ar completa firesc "noua linie nationala" pe care s-a angajat Ministerul de Externe.

In plan intern, infiintarea unei linii maghiare la UMF Targu Mures a relevat abordari nationaliste similare cu cele din anii '90, explicabile doar prin apropierea alegerilor, cu diferenta ca rolul lui Vadim Tudor l-a preluat, cand vine vorba de unguri, liderul PNL, Crin Antonescu. Guvernul Ungureanu a cedat, in cele din urma, presiunilor UDMR. USL acuza "un compromis fara precedent, periculos", si ameninta cu motiune de cenzura impotriva Guvernului cu toate ca avem de-a face cu respectarea legii, de acordarea unui drept constitutional etnicilor maghiari. Cu tot profilul cosmopolit al premierului, guvernul n-a avut curajul sa-si asume pana la capat decizia, fireasca altminteri, ci a incercat sa o camufleze intr-un act multicultural.

In plan politic, lucrurile arata bizar. Am auzit in ultimele luni tot mai multi lideri PDL patrunsi de un "romanism" straniu, marturisindu-si subit mandria de a fi roman. Asta n-ar fi ceva rau. Ce anume-i determina sa se umfle in penajul tricolor? Ei, bine, asta e neclar. Au aparut noi organizatii politice sau civice care promoveaza "tema nationala". Ultimul intrat in joc este Mircea Geoana cu "miscarea" sa, intitulata sugestiv, Casa "Romania Noastra". Alt exemplu de organizatie preocupata de recuperarea "valorilor nationale" este Liga Studentilor Romani din Strainatate, girata de cele mai importante figuri din stat, de la guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, la presedintele Traian Basescu. LSRS vehiculeaza un patriotism prafuit, de extractie pasoptista, ortodoxist, in contradictie cu profilul membrilor sai: studenti romani care studiaza in afara tarii. In extrema se misca partidul lui Dan Diaconescu, predicatorul unui etnocentrism exaltat, agitand flamura patriotismului primitiv. Razboiul sau cu "bancile straine" inlocuieste "lupta cu maghiarii", in rest vadimismul s-a reincarnat perfect in realizatorul nocturn de la OTV.

Dragos Paul Aligica scria "fara inhibitie", intr-un text publicat la sfarsitul anului trecut, despre "problema nationala, intelectuali si dreapta romaneasca". Un pasaj mi-a atras atentia, insa nu l-am inteles corect la vremea respectiva: "Urmeaza insa o batalie si mai grea, intr-un context si mai dur. Dreapta romaneasca, ii place sau nu, trebuie sa se confrunte direct (probabil mai devreme decat si-ar fi dorit-o) cu cea mai mare si profunda problema a sa: problema nationala. Este a ei. E in fisa postului. Nu poate sa se eschiveze pe termen nedeterminat". Intre timp, apele s-au mai limpezit, Aligica a vazut mai devreme decat altii noile tendinte si le-a prescris.

Si totusi, nationalismul romanesc de azi nu seamana cu cel din anii '90. Atunci, scopul nationalismului era altul. Promotorii mesajelor xenofobe, antioccidentale, de tipul "nu ne vindem tara", urmareau sa tina cat mai mult Romania inchisa capitalului strain, pentru a intarzia sincronizarea cu lumea occidentala si setul ei de valori. Astazi, politicienii se agata disperati de discursul nationalist deoarece simt ca le scapa puterea din maini. Guvernele pierd tot mai multa putere, transferata catre Bruxelles (vezi semnarea Tratatului fiscal) sau catre finantatori externi. Niciun politician nu accepta usor ca bugetul tarii sale sa fie supervizat de supraguverne, nu cedeaza usor la moneda nationala (daca o mai are) sau la alte instrumente de putere.

Apoi, s-au produs mutatii culturale importante: romanii, bulgarii sau maghiarii pot circula liber, pot munci unde doresc in UE si pot sa-si aleaga statul care lor li se pare mai convenabil sub raportul taxare-servicii oferite. Sentimentul apartenentei la tara natala se dizolva accelerat, nu mai conteaza atat de mult ca inainte, cand statul-natiune era mandru si suveran. Resuscitarea nationalismului ramane, deci, o metoda de a-i tine pe cetateni captivi, o metoda de a restabili legaturile cu "glia stramoseasca".

Dar poate cea mai importanta fateta a nationalismului in vremuri de criza este nationalismul economic.

Intr-un text publicat in 2009
, Cristian Vrinceanu indentifica patru tipuri de manifestare a nationalismului economic: "Concedierile selective alimentate de prudenta companiilor pe fondul accentuarii somajului, indemnul la consum local prin intermediul unui populism arhaic si inutil, nationalizarile produse din nevoia guvernelor de a-si proteja propriile economii si, nu in ultimul rand, actiuni ale actorilor economici generate de tot felul de parteneriate de business cu iz patriotic".

Adancirea crizei economice a evacuat un cuvant din discursul politicienilor europeni: globalizare. Fetisul anilor 2000 a intrat in coma. Cel mai bun exemplu de intoarcere la protectionism este Buy European Act, propunerea de campanie a lui Sarkozy, care stipuleaza acordarea contractelor publice intreprinderilor care produc pe teritoriul european, indiferent de nationalitate.

Europa se intoarce la nationalisme pentru a contracara extremismul, care face ravagii in vremuri de criza economica, sau ca o forma de rezistenta impotriva procesului implacabil de centralizare a puterii in marele imperiu?

Nota: Textul a aparut initial in Revista 22


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7960 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Campanie (Marţi, 27 martie 2012, 15:21)

    Rali [utilizator]

    Nationalismul nu a murit niciodata, nici nu a adormit, doar se reinventeaza din 4 in 4 ani cand incepe campania electorala oriunde ar fi ea.
    • +5 (7 voturi)    
      Cumparati produse romanesti (Marţi, 27 martie 2012, 22:13)

      roman [anonim] i-a raspuns lui Rali

      Noua ne-ar prinde bine sa fim mai nationalisti. Cel putin cum sunt francezii care cumpara produsele franceze in locul celor straine.

      Altfel, o sa ramanem mereu o tara sub-dezvoltata cu salaiile mici. Pentru ca banii o sa fie castigati de hypermarketurile si importatorii din strainatate.

      Si nu, nu e nationalism. doar o tristete ca milioane de romani au fost nevoiti sa emigreze pentru ca in Romania nu au gasit locuri de munca :(
      • +1 (1 vot)    
        ayurea! (Miercuri, 28 martie 2012, 11:23)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui roman

        Sa fii tu sanatos, cati francezi cumpara Coca Cola, vinuri din Chile, bere germana sau belgiana, confectii portugheze, branza daneza sau greceasca, masini germane samd.!
        De ce sa cumperi un produs prost / urat si scump, numai pentru ca e produs nu stiu pe unde?
        Sa invete romanii sa lucreze bine si sa faca lucruri de calitate si ieftine 9adica: sa aiba productivitate) si o sa cumpere oricine de la ei!
  • -3 (11 voturi)    
    falimentul (Marţi, 27 martie 2012, 15:27)

    translativus [utilizator]

    Nationalismul actual, prezent in lume, este rezultatul direct al falimentului sistemului parlamenar care, din cauza modului sau de functionare,nu mai poate oferi solutii problemelor societatii de astazi.

    Incapacitatea sa de a raspunde rapid provocarilor economice si sociale, din cauza stufoseniei regulamentelor dar si a intereselor marunte, individuale sau de grup, fac din el frana de care mai devreme sau mai tarziu va trebui sa scapam. Cu cat mai repede cu ata mai bine.

    Neavand solutii, ne invrajbesc unii impotriva altora, cu speranta ca asa se vor mentine la putere.
    Pana acum a mers dar drumul acesta duce la razboi civil, cea mai rea forma de razboi posibil.
    Un sistem, oricat de bun ar fi, daca nu are control, cu siguranta va devia de la scopul sau.
    Acest sistem este falit.

    N.M.
    • +7 (9 voturi)    
      Aha.... (Marţi, 27 martie 2012, 15:46)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui translativus

      Si cam ce ai pune tu in loc? Ca e clar ca nu vrei sa resuscitezi sistemul asta, asa ca trebuie ca ai ceva de pus in loc.

      Dar sa fie ceva ce nu si-a demonstrat falimentul ca sistem pana acum. Adica nu cu pseudo-solutii cu despoti luminati, dictaturi ale armatei, legionarism, etc.

      Daca democratia parlamentara si-a demonstrat falimentul, dupa cum zici tu, atunci este ultima dpdv cronologic din sirul de sisteme de guvernare incercate pana acum.

      Te rog frumos sa ne zici prin ce anume se caracterizeaza acel sistem nou-nout pe care il pui in locul democratiei parlamentare.

      Dup'aia mai studiem noi daca exista vreun motiv de optimism in ceea ce priveste rezultatele lui....
      • +6 (10 voturi)    
        Comment sters de user (Marţi, 27 martie 2012, 16:16)

        florinelul [anonim] i-a raspuns lui MLZ

        • +5 (7 voturi)    
          Propun coexistenta tuturor pe acelasi teritoriu (Marţi, 27 martie 2012, 18:47)

          florineaua [anonim] i-a raspuns lui florinelul

          fara sa ne stanjenim unii pe altii; fara sa trecem unii inaintea altora; fara mistouri unii la adresa altora; fara ierarhii de genul noi suntem sau voi nu sunteti, ... etc.
          Credeti ca se poate dl. Florin?
      • +3 (5 voturi)    
        contractul (Marţi, 27 martie 2012, 16:58)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui MLZ

        O varianta ar fi administrarea statului prin contract.
        Puteti participa la dezvoltarea ideii si dvs, pe forum la "dezbateri pe termen lung" N.M.
        • +5 (5 voturi)    
          Re: contractul (Marţi, 27 martie 2012, 21:13)

          MLZ [anonim] i-a raspuns lui translativus

          Imi pare rau, ideea nu este viabila.

          Lasam la o parte faptul ca devine neatractiva o astfel de situatie chiar si pentru cineva bine intentionat.

          Un contract trebuie sa prevada clauze clare care sa acopere toate situatiile care pot aparea. Pentru conducerea unui stat, asa ceva nu este fizic realizabil. Nu poti sa prevezi o declaratie de razboi sau o criza sau o descoperire tehnica sau de resurse cu impact imens, etc). Ca atare, situatiile respective nu pot fi clauze din contract.

          Acum, sa presupunem ca se iveste una din (MULTELE!) situatii despre care contractul nu spune nimic. Ce facem?

          Noi angajari? Noi negocieri? Pai asta inseamna ca o luam de la inceput ca si cand n-am fi avut contract.

          Lasam persoana respectiva sa ia decizii dupa cum ii dicteaza constiinta si simtul comun (sau intuitia, etc)? Pai asa facem in prezent!!!

          Deci oricum o dai, tot nu merge .....

          Sa incercati altfel, zic. Multumesc.
          • 0 (2 voturi)    
            e un inceput (Miercuri, 28 martie 2012, 7:14)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui MLZ

            Ma bucura faptul ca deja dezbateti problema. Acesta este si scopul propunerii mele. Nu am pretentia ca ideea este infailibila si de aceea am si lansat dezbaterea.
            Referitor la observatiile dvs, putem continua discutiile pe forum.
            Va multumesc.
            N.M.
            • +2 (2 voturi)    
              m-am lamurit! (Miercuri, 28 martie 2012, 11:32)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui translativus

              Deci Mihai Neamtu era cel de care nu-mi aminteam, in postarea mea anterioara!
              Regula: vrei sa faci oamenii sa nu mai fie atenti si sa-si consume energia degeaba? baga o falsa tema de "dezbatere"! >:
            • 0 (0 voturi)    
              Pai da .... (Joi, 29 martie 2012, 0:59)

              MLZ [anonim] i-a raspuns lui translativus

              .... da' ce ne facem daca eu sunt adeptul parlamentarismului?! :)

              Sau si mai rau, daca sunt libertarian?! :o)
        • +2 (2 voturi)    
          Contractul Social (Miercuri, 28 martie 2012, 7:54)

          Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          Asta a fost la început, adică atunci când s-a făcut marele transfer de putere dintre Aristocrația încremenită în proiectul sângelui albastru și Burghezia care avea nevoie de mobilizarea și mobilitatea forței de muncă și a capitalului financiar.
          Ceea ce se uită mereu și mereu este faptul că mecanismele noului stat - statul burghez - sunt angrenate și animate de revoluția științifică și tehnologică. Această revoluție are martirii ei: Inventatorii așa după cum are și Profitorii ei: aristocrația corporatistă pe umerii căreia s-a cățărat aristocrația finanțistă.
          Despre plebeii care au fost manipulați în masă pentru a alimenta mecanismul cu forță de muncă nu-și mai aduce nimeni aminte decât atunci când vreun amărât nu mai poate să-și achite rata la bancă.
          Rezumat: statul capitalist s-a născut și trăiește datorită tehnologiei (care are țn spate științele) și funcționează datorită plebeilor care au plecat de la coarnele plugului doar pentru a intra adânc în minele de cărbuni sau a da la lopată în fața cazanelor de abur ale manufacturilor. Știința și Tehnologia au evoluat permanent, plebeii au ținut pasul, au șters de la nasul progeniturilor lor mucii îmbibați cu praf de cărbune și i-au dat la școală transformându-i în clasa de mijloc.
          Numai finanțiștii și corporatiștii nu au evoluat, rămânând captivi schemei sângelui albastru, uitând cui datorează poziția pe scara societății.
          Uitat este astăzi Le Contrat Social !
          Cine a declanșat Criza Financiară ?
          Nu Statul, inventatorii nici atât, clasa de mijloc nu avea nici un interes iar corporațiile erau prea ocupate cu jongleriile lor de marketing pentru maximizarea profitului în condițiile unei rate constante a ”creșterii economice”.
          Doar finanțiștii au mai rămas. Ei sunt noua aristocrație a lumii care jonglează acum nu cu grămezi de sipete cu bani ci cu state întregi. Ei sunt cei care au uitat să privească în jos, la bază. Această bază a început să se clatine. Resursele, Energia, Apa, Pământul, Pădurile. Oamenii, în final.
          • +1 (3 voturi)    
            deci (Miercuri, 28 martie 2012, 9:49)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

            Corecta expunerea dvs dar fara solutie.
            Nu este de ajuns doar constatarea unor fapte nemultumitoare, mai trebuiesc luate si masurile de contracarare a acestora.
            Finantistii de care vorbiti, nu ar fi ajuns in pozitia de a jongla cu state intregi daca sistemul politic nu le-ar fi permis prin legi.
            Sistemul parlamentar, la gramada, scuteste de responsabilitati si permite accesul celor manati doar de interesele proprii.
            Asa s-a ajuns, prin lege, la situatia de astazi iar cei doi vinovati, finantistii si politicienii sunt uniti in interese, aparandu-se reciproc pe sistemul "o mana spala pe alta"
            Pentru a frana dictatura finantistilor, trebuie mai intai schimbat sistemul parlamentar.
            • +1 (1 vot)    
              Nu arunca și copilul ! (Miercuri, 28 martie 2012, 15:16)

              Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui translativus

              Înainte de arunca apa din balie e bine să verificăm dacă am extras copilul de acolo !
              Trebuie să ne schimbăm noi, să fim vigilenți, să fim hotărâți !
              Civilizația umană a reușit să creeze și să folosească Sistemul Parlamentar ca un al treilea pilon de sprijin al acestei suprastructuri sociale numită Stat de Drept.
              Ceilalți doi piloni (Justiția și Executivul) și-au cam făcut de cap cât timp au fost lăsați de capul lor. Atunci când nu și-au dat mâna pentru a controla plebea s-au ciondănit unul cu altul pentru o bucată cât mai mare de ciolan.
              Acum avem acest sistem Democratic care oferă plebeilor libertatea de a înțelege care le sunt necesitățile precum și puterea de a le satisface.
              Așadar, dacă finanțiștii ne-au uitat atunci să-i uităm și noi pe ei.
              Hrana și Apa pe care o găsesc ei pe masă sunt muncite de Noi.
              Pământul și Semințele, Petrolul și Sudoarea, Brațele și Uneltele sunt proprietatea noastră, sunt inventate, produse și folosite de Noi.
              Banii lor nu folosesc decât pentru colectarea mercenarilor cu care ne sperie periodic.
              Statul de Drept este răspunsul nostru la această amenințare.
              Ceea ce trebuie făcut este să împiedicăm confiscarea Statului de către Corporații.
        • 0 (2 voturi)    
          ? (Miercuri, 28 martie 2012, 11:30)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          Pai Parlamentul si Guvernul nu sunt o forma de "contract"? Sau ce sunt?

          Aici tre' sa recunosc ca ma dau batuta! Nu-mi mai amintesc cine a zis primul prostia asta cu "contractul": Lazaroiu? Neamtzu? Preda? alt loser care voia sa se mentina pe tapet?
          • -1 (1 vot)    
            Jean-Jaques Rousseau (Miercuri, 28 martie 2012, 15:18)

            Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

            1712-1778, filozof francez de origine geneveză.
    • -1 (3 voturi)    
      da,da,da! (Miercuri, 28 martie 2012, 11:24)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Vrem dictatura! Jos Parlamentul!
      Tu erai, Base? :D
      • +1 (3 voturi)    
        controlul puterii, nu dictatura. (Miercuri, 28 martie 2012, 11:38)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Doamna, daca ati facut asemenea afirmatii inseamna ca nu ati citit idea in dezbatere de pe forum.
        Acolo se propune tocmai modul de a preveni dictatura dar si de a obliga alesii sa isi tina promisiunile facute in campania electorala.
        Nu sunt Base.

        N.M.
        • 0 (2 voturi)    
          ??? (Miercuri, 28 martie 2012, 12:18)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          Si acum, CE anume ne impiedica sa o "controlam"?

          Repet: Parlamentul si Guvernul SUNT o "conducere prin contract"! Ei promit, noi (pe baza promisiunilor) ii alegem si, pentru ca sa isi indeplineasca partea din 'contract" (adica promisiunile facute), ii platim! Prin CE fel de alt "contract" s-ar conduce o tzara? si cum anume s-ar putea "controla puterea"?
          • +2 (2 voturi)    
            cum? (Miercuri, 28 martie 2012, 14:26)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

            Bine ati spus "Ei promit, noi ii alegem si ii platim pentru indeplinirea partii lor din contract"
            Daca dvs sunteti multumita de cum si-au indeplinit partea de contract in ultimii 22 de ani, inseamna ca sunteti o doamna fericita.
            Eu fac parte dintre dezamagitii sau poate prea pretentiosii cetateni care vedem altfel lucrurile.
            Va doresc trai fericit incontinuare.

            N.M.
  • +1 (7 voturi)    
    Pai dl Tapalaga... (Marţi, 27 martie 2012, 15:38)

    Si concluzia? [anonim]

    ... n-ati spus mai nimic: pana la urma cum e cu nationalismul: e bun sau e rau?

    Pe de-o parte ni se spune ca nu trebuie sa fim nationalisti, ca trebuie sa cedam incet-incet suveranitate, resurse etc, pe de alta parte ni se spune ca trebuie sa fim atasati de tara noastra, sa vedem ce putem face noi pentru tara in loc sa asteptam ca tara sa faca pentru noi, sa ne platim disciplinat taxele si impozitele, sa primim cu seninatate preturi "globalizate", sa punem umarul la propasirea cui - pana la urma?

    De ce Ungaria este bolnavul Europei? Ce fel de ravagii face extremismul in Olanda?

    Lamuriti-ne Dvs, ca nu prea se intelege ce doriti sa ziceti. Ar fi bine sa reveniti cu o completare, cu concluzii mai in adancime, mai pe inteles si cu mai putine ghilimele.
    • +1 (5 voturi)    
      nationalism ponderat (Marţi, 27 martie 2012, 15:47)

      mara [anonim] i-a raspuns lui Si concluzia?

      Tocmai doream si eu sa stiu pozitia domnului Tapalaga.
    • +1 (1 vot)    
      cred ca (Miercuri, 28 martie 2012, 11:52)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Si concluzia?

      se gandea la Belgia, nu la Olanda - ca in Bruxelles, daca ai ghinionul sa nu fii in cartierul "potrivit" si sa vb., d.ex., franceza in zona flamanda, risti sa te trezesti cu un toc de bataie ;)
  • +2 (6 voturi)    
    de ce sa-i stiti pozitia (Marţi, 27 martie 2012, 16:26)

    alina [anonim]

    De ce sa-i stiti pozitia, un articol este cu atat mai bun cu cat da nastere la mai multe intrebari.

    Asa ca fiecare sa gaseasca pozitia proprie si sa incearca sa-si foloseasca cunostintele despre lume ca sa judece cu capul lui ce se intampla si sa nu se lase influentat :-) .
    Oriunde s-ar afla .

    Mie imi place articolul, da.
    Scurt (atat cat trebuie) si la obiect.
    Concluziile le trage fiecare singur , important este semnalul de alarma care se trage in capul fiecarui cititor.
    • -1 (3 voturi)    
      vecina mea zice la fel (Marţi, 27 martie 2012, 23:12)

      pandele [anonim] i-a raspuns lui alina

      m-am intalnit cu o vecina cand aruncam gunoiul si mi-a spus ca si ea judeca cu capul ce a spus Domnul Tapalaga, pentru ca e convinsa ca are dreptate, tinand cont de numarul mare intrebari la care a dat nastere articolul. Va recomand tuturor sa cititi din nou articolul, cu si mai multa atentie.
  • +6 (8 voturi)    
    Bulgaria (Marţi, 27 martie 2012, 16:58)

    bobo21 [utilizator]

    Problema recenta cu Bulgaria nu are absolut nicio legatura cu nationalismul, ci este o metoda a diplomatiei romanesti de a pune bete-n roate proiectului South Stream.

    Daca acea portiune de platou al Marii Negre va fi impartita conform normelor internationale, atunci portiunea romaneasca se va intalni cu portiunea turceasca, deci rusii nu vor mai putea trage conducta direct in Bulgaria, ci vor trebui sa negocieze fie cu noi, fie cu turcii.
    • 0 (0 voturi)    
      exact! (Miercuri, 28 martie 2012, 11:54)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui bobo21

      Pai chestii din asteaaaa... sunt toate povestile cu "nationalismele" - bineinteles, "mobilil" difera de la caz la caz ;)
  • +1 (7 voturi)    
    nationalism !? (Marţi, 27 martie 2012, 17:13)

    dorin valeriu [anonim]

    Dece-o fi rau ca guvernul se preocupa de romanii din afara granitelor ? Faptul ca pana acum s-a ocupat mai putin ar fi un argument sa persiste intr-un comportament inadecvat ?
    Dece Ungaria se poate ocupa de ungurii "de afara", galagios si provocator uneori iar romanii trebuie sa faca "ciocu mic"?
    Atunci cand cand" media" e invadata de lamentari si vaicareli, doar partial justificate si ignorand si ce e bine aici, indemnand oamenii sa-si ia lumea-n cap, dece-o fi rau cand unii - guvern sau orgenizatii - isi propun sa redea romanilor sentimentul de demnitate nationala si chiar , culmea, mandria de a fi romani ?
    Familia, comunitatea locala, natiunea apoi sunt treptele pe care se construieste comunitatea europeana. Fara astea nu se poate nimic, ar fi o constructie neviabila, "pe nisip".
    Nu cred ca nationalismul e o amenintare pentru Romania de azi. Exemplele pe care le dau unii (Vadim, DD ) sunt jalnici politicieni cu interese precise si care nu-i pot pacali decat pe cei mai prost (nu atat de multi pe cat se crede, veti vedea!). Solidaritate nationala, demnitate, incercarea de a face cat putem fiecare dintre noi ca sa ne fie mai bine tuturor, aici si acum, astea sunt sentimente utile, pozitive, pe care e de dorit sa le avem fiecare dintre noi si sa le" iradiem" in preajma noastra.
    Si cine-ar putea-o face mai bine, mai eficient, decat ziaristii responsabili, cu dragoste de tara, urmarind binele public ?
  • +5 (5 voturi)    
    alegeri (Marţi, 27 martie 2012, 17:23)

    arminius1 [anonim]

    In Germania alegerile pentru Bundestag(si cancelar) sunt anul ce vine.In rest alegeri regionale in fiecare an.Acum eu sunt curios care sunt semnalele alea nationaliste aparute in preajma alegerilor,care sunt de fapt anul ce vine in toamna.?
  • -1 (3 voturi)    
    Ati uitat CSI (Rusia) ! (Marţi, 27 martie 2012, 18:44)

    georgel [anonim]

    Aveti oaresce retineri dle. Tapalaga?
    Nu este chiar pionul de la marginea tablei de sah
  • +3 (5 voturi)    
    Universitatea de Medicină (Marţi, 27 martie 2012, 19:30)

    Andrei Ardeleanu [anonim]

    Nu scrie nicăieri în constituție că cetățenii români trebuie tratați diferit între ei. Nu scrie nicăieri că unii trebuie să aibă drepturi mai multe, în detrimentul celorlați . Nu scrie nicăieri că dacă ești român de etnie maghiară ai drepturi mai multe decât românul de etnie germană, sau turcă, sau greacă, sau chiar română.

    Cererile și cedările în fața udmr sunt rezultat al naționalismului unui stat vecin, numit de dumneata "bolnavul clinic". Naționalism încurajat cu poftă de politicieni disperați că își pierd influența, însetați de voturi generate de conflicte interetnice.

    Așadar, crearea unui sistem medical paralel nu este un act firesc. Pentru că crearea unei universități sau facultăți de stat în limba maghiară va avea ca rezultat formarea de specialiști vorbitori exclusiv ai limbii respective, care nu vor putea funcționa decât în limba respectivă. Și care vor cere locuri de muncă în care să se folosească exclusiv limba respectivă.

    Dacă era o nevoie imperioasă de medici maghiari, am fi observat o imigrație a medicilor din Ungaria către spitalele românești. Până acum nu a existat decât fenomenul invers.

    Să urăm susținătorilor proiectului să aibă nevoie de îngrijire medicală?

    Andrei
    • +1 (1 vot)    
      ca erau si prosti! (Miercuri, 28 martie 2012, 11:58)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Ardeleanu

      medicii din Ungaria sa vina de la salarii rezonabile si spitale bune (nu mai vorbesc de o tzara destul de curatzica si civilizata, fie si numai daca ma gandesc la caile de transport, grija de patrimoniu samd.), la mizeriile si jalea din sistemul sanitar romanesc!
  • +2 (2 voturi)    
    uite (Marţi, 27 martie 2012, 21:04)

    alina [anonim]

    Uite cum un GENIU , se pare tot evreu :-), ne spunea asa mura in gura ! acum ...hmm cat timp? si noi tot nu vrem sa intelegem, tot nu avem ochi sa vedem tot nu avem urechi sa auzim :

    http://www.youtube.com/watch?v=QcvjoWOwnn4
  • +3 (3 voturi)    
    inscriere la scoli germane (Marţi, 27 martie 2012, 22:41)

    Mihai Calin [anonim]

    Imi cer scuze , nu sunt Anonim , doar ca nu sunt inregistrat. Ceea ce va spun nu are legatura cu subiectul . Domnule Tapalaga, ma numesc Mihai Calin si va rog , daca aveti putin timp sa va interesati de neregulile ( ilegalitatile) petrecute zilele trecute la scolile din tara cu predare in lb. germana ( inscrierea pt clasa pregatitoare si clasa I ) si mai cu seama la Colegiul German " Goethe" din Bucuresti. Numarul etnicilor germani a crescut de 10 ori datorita declaratiilor notariale pe propria raspundere , date de parinti, cum ca sunt etnici germani ( acestia avand prioritate). Sute de falsuri acceptate de scoli si de Min. Educatiei
  • -2 (2 voturi)    
    sper... (Marţi, 27 martie 2012, 23:19)

    573V3N50N [anonim]

    Sa vedem si in Romania niste nationalisti autentici care sa conduca tara.
    Asta e singura scapare pentru Romania, care in momentul de fata este pe drumul spre pierzanie (si in niciun caz nu ma refer la aspectul economic).
  • +2 (4 voturi)    
    dimpotriva (Miercuri, 28 martie 2012, 5:10)

    gicu [anonim]

    Prezumtia de la care articolul este in totalitate falsa. Europa nu este strabatuta de "nationalism" ci de adevarat europenism de vreme ce UE a fost dominata in realitate de globalism si socialism. Daca politicienii europeni au inteles sau nu vor simiti pe piele lor asta. In ce ma priveste nu pot decat sa salut "nationalismul" european. Mi-e sila pur si simplu de acest concubinaj sinistru cu subculturii din Africa, taxe imense si alte utopisme vandute europenilor.
  • +2 (4 voturi)    
    LSRS si ce mai inseamna patriotismul... (Miercuri, 28 martie 2012, 5:40)

    Marius [anonim]

    Ma deranjeaza includerea unei organizatii excelente - Liga Studentilor Romani din Strainatate, LSRS - pe aceasta lista "neagra", langa non-valori gen Becali sau Diaconescu. Nu va este rusine? Pe ce baze? Ati avut macar curiozitatea sa cititi 1 rand despre proiectele Ligii? Despre cati zeci de mii de tineri a ajutat? Eu sunt UNUL DINTRE EI. Patriotism prăfuit, de extracţie paşoptistă, ortodoxist, în contradicţie cu profilul membrilor săi?!?! De unde pana unde?! LSRS promoveaza un patriotism modern din tot ce vad eu! Ati umblat prin SUA, Israel sa vedeti "patriotisme prafuite"?! Sau numai cand e la noi la romani e cu problema? Ca tinerii romani educati in strainatate o sa ne intoarcem acasa, pe cine deranjeaza asta Mr. Tapalaga? De cand sunt pasoptistii prafuiti? Cine si-ar imagina americanii numindu-si "founding fathers" - prafuiti?! Si de unde pana unde este "ortodoxist"?! Ca si-a permis Liga sa serbeze 140 de ani de la primul congres al studentilor romani taman la Putna, adica acolo unde a avut loc acel congres, sub conducerea lui Eminescu si Slavici?! Vai, ce rusine, ce urat, ce cumplit! Cum de si-au permis asa ceva?! Vai de Romania si de poporul roman cu asa jurnalism si cu asemenea idei marxist-leniniste, sau pur si simplu ridicole, caci cum altfel se pot clasifica? Romanii isi iubesc tara si ce e rau in asta? CE e rau in a fi mandru ca esti roman? Laud pe domnii Isarescu si Basescu daca au sustinut cu adevarat ideea intoarcerii acasa a elitelor educate in strainatate!
  • +3 (3 voturi)    
    Domnule Tapalaga, tratati o falsa problema, (Miercuri, 28 martie 2012, 7:44)

    yellowdog [utilizator]

    cel putin pt romani, sau poate aveti vocatia sinuciderii. Noi ca roamani suntem foarte ingaduitori cu minoritatile, drepturile pe care le au aici sunt vise pentru multe comunitati istorice de romani din tarile vecine. Faptul ca statul roman nu s-a ocupat niciodata de sustinerea acestora nu insemna o regula ci o deficienta. Ca o face acum o numim nationalism??? De ce o facem acum, e o intrebare care nu isi are rostul.
    In Europa, se intampla altceva, exceptand cazul Ungariei. Acea multiculturalism "politically correct" atitudine a sufocat omul de rand. Am avut ocazia sa discut mai in detaliu despre religie si credinta cu cativa musulmani. Finalul a fost cam acelasi, fiind crestin, sunt inferior uman unui musulman. Spuneti-mi va rog cum poti integra asemenea comunitati??? Ipocrizia merge atat de departe incat multi vin fac o galeata de copii si traiesc din ajutoarele sociale furnizate de inferiori ca mine. Pentru multi africani, visul este acelasi, casatorit o alba, turnat copii si trait din ajutoare. Eu am avut experienta de a trai in asemenea comunitati si nu imi explicam la inceput cum pot sa isi plateasca chiria sa aiba si atatia copii, in timp ce eu munceam si abia reuseam sa imi acopar cheltuielile. Eu ca "nationalist" am alte valori.
    Chestia cu bugetele pe care o enuntati este iarasi o falsa problema. Cand stiu ca in tara mea judecatorii sunt corupti, care reprizinta ultima speranta in fata unei posibile nedreptati de care poti sa ai parte, cand stiu ca politicienii sunt in mare parte niste lipitori preocupati doar de averea personala, prefer ca acestia sa nu aiba acces la buget, sau cat mai restrans si controlat.
  • +3 (5 voturi)    
    Nationalism si nationalism (Miercuri, 28 martie 2012, 8:45)

    sase sase [anonim]

    Cred ca infierarea fara discernamant a nationalismului este neproductiva.Nationalismul a existat si va exista cat vor exista natiunile si etniile pe suprafata pamantului.Exacerbarea netionalismului prin cultivarea urii si xenofobiei fata de alte etnii si natiuni este de criticat.Dar un nationalism ilumimat,corect si care tinde sa mentina identitatea nationala in actualul context al mondializarii(?) mi se pare benefic.Cat priveste situatia de la UMF Tg.Mures ar fi multe de spus.Totusi intreb daca cedarile in favoarea ungurilor nu incep sa fie exagerate iar cererile si mai ales plusarile acestora nu devin nesimtite.Creda ca ar trebui sa subliniem ca invatamantul de stat in orice tara se desfasoare preponderent in limba oficiala.N-am auzit ca in SUA,Franta ,Germania,Spania sau aiurea sa fie linii separate de invatamant de stat in limba unei minoritati.Dimpotriva nicaieri nu exista alte facilitati precum folosirea unei limbi a vreunei minoritati in administratie,justitie sau in denumiri toponimice.Aici mi se pare ca este o greseala de netolerat.Apoi existenta partidelor pe baze etnice iar este o anomalie.Oricat am condamna nationalismul acest lucru mi se pare a nu fi in regula.Consideram de ex. ca PUNR si Vatra Romanweasca au fost partide nationaliste si extremiste,in timp ce UDMR si alte partide unguresti recent infiintate,cu politica vadit antiromaneasca si iredentista pot spune chiar revansarda,ni se par in regula.Oare despre acestea ce poate sa spuna dl.Tapalaga?Sau nu este politic corect sa vorbim despre aceste aspecte?Oare interesele noastre nationale nu sunt corect politice?Oare cine ne spune ce este corect si incorect politic in privinta nationalismului?Si de ce unele aspecte ale nationalismului sunt tolerate ungurilor si balamte cand este vorba de romani?Oare mai vrem sa fim permanent santajati de aceste organizatii politice unguresti care dupa parerea mea nu ar trebui tolerate in spatiul politic?
    • +2 (2 voturi)    
      Poate ca e frustrant... (Miercuri, 28 martie 2012, 9:40)

      klaus [anonim] i-a raspuns lui sase sase

      pentru noi acum dar invatatul in limba maghiara e o arma cu 2 taisuri... Sa zicem ca un anumit cetatean minoritar termina scoala si facultatea si toate studiile in limba lui... Unde se va angaja cand termina tot procesul avand in vedere ca romana nu prea stie si locuri de munca nu prea sunt pe acolo pe unde sunt ei? Evident in Ungaria unde oricum e tratat ca un cetatean de mana a doua... Ungurii ii doresc pe fratii lor despre hotare doar daca vin si cu hotarele ca altfel nu ii intereseaza... In consecinta, nu au decat sa invete in limba maghiara totul, in Romania nu le foloseste la nimic, deci elitele, acei minoritari educati, vor pleca acolo unde se pot folosi de cunostintele acumulate in limba maghiara, adica in Ungaria ;) deja se intampla asta ;)
  • -1 (1 vot)    
    Buy European Act (Miercuri, 28 martie 2012, 9:33)

    klaus [anonim]

    este o idee foarte buna... Europa este dependenta de productia din China si cred ca deja noi, restul lumii, am facut destul de mult pentru China si ei nu fac nimic pentru restul... Ganditi-va cat la suta din produsele actuale sunt facute in Europa... Un act de acel gen ar aduce locuri de munca in Europa ar aduce investitii in tehnologii si ar rezolva foarte multe dintre problemele actuale ale Europei, probleme care vin exact de la nivelul de trai scazut si incertitudinea zilei de maine... Mai multe joburi inseamna certitudine si nivel de trai crescut, deci de ce sa tinem in brate China cand ne putem salva pe noi?
  • -1 (1 vot)    
    Buy European Act (Miercuri, 28 martie 2012, 9:49)

    gicu [anonim]

    Buy European Act! Exact de ce avem nevoie! Asta inseamna joburi pentru europeni, calitate, economie puternica. Nu vad nico obiectie. M-am saturat de mizerii din China, m-am saturat de moschei, m-am saturat de teoristi, m-am saturat! Vreau o Europa frumoasa, o Europa unde bunul simti, cultura bunastarea, exista. Sunt satul de Europa care seamna cu un bazar de lumea a treia!
    • +2 (2 voturi)    
      nu le cumperi! (Miercuri, 28 martie 2012, 12:08)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui gicu

      Daca nu-ti plac "mizeriile produse in China", nu le cumperi! si in felul asta, China n-o sa mai aiba de ce sa le exporte aici!
      NU intervii intr-o "economie globala" cu interdictii de produse pe piatza libera! Si ce o sa faca Europe, peste 20 ani, cu restrictii din astea? Se cufunda in autism?
      Contracararea "produselor din China" se face prin: calitate mai buna; preturi mai mici; etichetare corecta (d.ex. poate eu n-as cumpara produse ieftine, chiar de calitate superioara, daca ar scrie pe ele "produs cu ajutorul muncii copiilor" (sau chestii de genul asta)!
    • 0 (0 voturi)    
      Gicule, (Miercuri, 28 martie 2012, 14:49)

      klz [anonim] i-a raspuns lui gicu

      Exact asa gandesc nationalistii francezi, englezi, olandezi etc. M-am saturat de est europeni murdari, talhari, violatori, cersetori. Vreau o Europa frumoasa bla bla bla...
      Te consideri murdar, talhar, violator, cersetor? Nu? Afla ca nici musulmanii nu sunt teroristi iar chinezii nu produc numai mizerii.
      Gandire ingusta, Gicule, gandire ingusta.
      • 0 (0 voturi)    
        da imi place Europa fara chinezii, musulmani, etc. (Sâmbătă, 31 martie 2012, 0:28)

        gicu [anonim] i-a raspuns lui klz

        Chinezii produc doar mizerii. Cat despre musulmani, cu adevarat nu toti sunt terorsti, unii sunt doar la etapa de antrenament. Si da, consider superb "nationalismul" european. Restul sunt invitatii sa-si gasesca locul in alte parti.
  • 0 (0 voturi)    
    ERP (Joi, 29 martie 2012, 7:36)

    csacsi [anonim]

    Sunt de acord cu contract management la institutiile statului. Nu la cel mai inalt nivel, ci ma refer la administrarea banilor. Sa fie clar la toata lumea, cati bani au intrat si cati si pentru ce au iesit din bugetul statului si al orasului.

    Sa vad eu care de exemplu am o firma de iluminat, cat a cheltuit orasul anul trecut pentru iluminarea strazilor inainte de craciun, si sa pot face apel, daca anul viitor eu pot face substantial mai ieftin.

    Sa am un ERP, clar si vizibil pentru toti.

    Sa traiti bine heheh
  • 0 (0 voturi)    
    Natinalismul o problema falsa. (Joi, 29 martie 2012, 20:45)

    dezamagitul [utilizator]

    Nationalismul este depasit si primitiv intr-o perioada cand ai posibilitatea sa te duci unde vrei in lume . Tara ta este acolo unde traiesti bine.Pentru ca Romnia a avut in toate timpurile conducatori incompetenti si corupti , trebuie sa te sacrifici sa stai sa muncesti pentru o gasca de trantori de la putere , iar cand iti astepti drepurile salariale si de pensie , sau asigurarari de sanatate la tine cel care ai contribuit se termina toate.
    Pentru a cumpara produse romanesti faceti-le bune si ieftine producatorilor , iar romani nu vor mai cumpara "chinezisme sau turcisme".
    Face-ti tara asta ca o floare conducatorilor, nu dati cu gura toata ziua pe la televiziuni.
    Asta cu nationalismul ar suna cam asa ,ca eu brasoveanul cand ma duc la piata sa nu mai cumpar rosii si pepeni din alte judete findca sant patriot local , ar insemna ca nu mai pot manca aceste legume si fructe deoarece la Brasov nu prea se fac.
    Face-ti o tara frumoasa si cinstita cu produse naturale de calitate sa vina alti la noi, nu sa ajunga jumate din romania in afara granitelor pentru a traii oarecum decent.
    Afara cu incompetenti si coruptii de la putere .
    • 0 (0 voturi)    
      Afara si cu (Vineri, 6 aprilie 2012, 19:32)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui dezamagitul

      Cei care "stau" si muncesc :P