Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Scrisoarea deschisa a unui parinte catre ministrul Educatiei

de Marian Dinu     HotNews.ro
Joi, 1 martie 2012, 13:43 Actualitate | Opinii


Cand copilul meu a implinit 1 an si a inceput sa ia jucariile altor copii din parc, i-am explicat (de multe ori) ca nu este frumos sa faca asa ceva, ca acele jucarii nu-i apartin, ca trebuie sa ceara voie copilului respectiv daca vrea sa se joace cu ele si doar daca ii da voie poate sa le ia. I-am spus ca nici lui nu-i place cand alti copii ii smulg jucariile din mana si asa cum vrea ca altii sa-i respecte dreptul de proprietate asupra lor si el trebuie sa faca la fel. As fi putut sa-i spun in schimb ca Dumnezeu il priveste ce face si ca il va pedepsi daca mai ia jucariile copiilor, dar nu am facut-o. Totusi, a inteles ca nu e bine si azi cere voie.
 
Cand alti copii au vrut sa se joace cu jucariile lui si el a refuzat i-am spus (de multe ori) ca e dreptul lui sa nu-i lase pe alti copii sa se joace cu jucariile lui, daca asa simte, dar daca le va da totusi voie se vor putea juca impreuna, vor deveni poate prieteni si va fi mai frumos pentru el sa se joace cu alti copii decat singur sau cu noi, adultii. As fi putut sa-i spun in schimb ca Dumnezeu ne cere sa impartim lucrurile cu altii, dar nu am facut-o. Totusi, azi, (aproape) a invatat ca e mai distractiv sa dea jucariile decat sa le tina doar pentru el.
 
Cand a tipat "Taci din gura" catre bunici, i-am spus ca nu este frumos sa se comporte asa cu adultii si batranii, ca nici lui nu-i place sa-i spunem sa taca din gura si ca poate sa spuna in schimb "Te rog frumos, vorbeste mai incet" sau "Vreau sa ne jucam". I-am spus ca daca vorbeste frumos cu adultii atunci si adultii or sa vorbeasca frumos cu el si or sa fie mai dispusi sa se joace cu el. As fi putut sa-i spun ca Dumnezeu ne cere sa-i ascultam pe batrani si ca daca nu o face il va pedepsi, dar nu am facut asta. Si totusi... ok, inca nu am reusit in totalitate sa il determinam sa-si manifeste dorintele intr-un mod calm si mai putin imperativ, dar suntem pe drumul cel bun.
 
Cand m-a intrebat de unde sunt copacii i-am povestit ca o samanta mica a cazut dintr-un alt copac pe pamant si daca a nimerit pe sol fertil si umed din acea samanta mica a crescut un copac mare. Apoi am cumparat seminte de flori de la magazin, le-am pus impreuna intr-un borcan cu pamant si ne uitam in fiecare zi la ele cum cresc din ce in ce mai mari. Apoi m-a intrebat de ce nu avem blana ca ursul sau cioc precum rata si i-am explicat (atat cat m-am priceput si cat mai pe intelesul lui) ca animalele au evoluat in functie de nevoile adaptative la mediul in care traiau si de-a lungul a multe generatii s-au adunat mici diferente care la urs au dus la aparitia blanii, iar la rata la aparitia ciocului. Ok, pe asta poate ca nu a inteles-o inca. As fi putut sa-i spun in schimb ca asa le-a facut Dumnezeu pe toate si ca El le-a dat tuturor animalelor ce le trebuie si asta ar fi fost o explicatie usor de inteles pentru el. Nu am ales aceasta explicatie usoara desi stiu ca va trebui sa-i mai explic de sute de ori evolutia pina o va intelege si ca va trebui sa apelez de multe ori la Wikipedia ca sa ies din intrebarile lui incrucisate care imi vor dovedi limita cunoasterii, dar nu cred ca intotdeauna trebuie sa alegem calea mai usoara.
 
Cand va auzi despre Isus sau va vedea oameni care merg la biserica si ma va intreba despre ele ii voi spune ca unii oameni cred ca Pamantul, plantele, animalele, oamenii, Luna si stelele au fost facute intr-o zi de o fiinta numita Dumnezeu. ii voi spune ca oameni din alte tari cred ca a fost facut de Allah, ca au existat chiar si oameni care credeau ca de fapt Pamantul sta pe spatele unei broaste testoase, si ca de-a lungul anilor oamenii au avut tot felul de credinte in zei pe care le-au schimbat in functie de circumstantele istorice. Ii voi spune ca eu consider aceste credinte eronate si ca atunci cand va fi mai mare va putea sa hotarasca singur daca exista o fiinta care a creat universul sau va alege sa creada in ceea ce o invata fizica, astronomia, chimia si biologia.
 
Cand va vedea pe strada doi barbati tinandu-se de mana sau cand va vedea doua femei sarutandu-se ii voi spune ca unii oameni aleg sa iubeasca persoane de acelasi sex cu ei si chiar daca noua ni se pare ciudat sau chiar neplacut, trebuie sa nu uitam ca iubirea adulta consimtita este un sentiment frumos si pozitiv si chiar daca nu-l intelegem uneori, trebuie sa-l repsectam.
 
Cand va auzi la stiri despre un "om de afaceri" care a pacalit mii de oameni furandu-le banii prin vreo "inginerie financiara" as putea sa-i spun ca nu e bine sa faca asta pentru ca Dumnezeu il va trimite in iad si il va baga intr-un cazan cu smoala fierbinte, desi probabil ca ar fi mai simplu sa il conving ca acest comportament este gresit. Ii voi vorbi in schimb despre politie, despre tribunale, despre legi si judecatori, ii voi explica in ce constau privatiunile unei condamnari la inchisoare si ii voi vorbi si de suferinta pe care o simte omul care a fost furat sau inselat. Sper sa fie suficient pentru a il tine pe calea dreapta.
 
Va veni (oricat de mult mi-as dori ca acest lucru sa nu se intample) si ziua foarte trista in care cineva drag lui va muri. As putea sa-i spun ca moartea nu exista. Ca exista o viata de apoi in care respectiva persoana va continua sa traiasca. Asta ar fi calea usoara. Inca nu stiu ce-i voi spune in acea zi, domnule ministru. Ii voi vorbi poate de medici care incearca sa trateze bolile, ii voi vorbi poate despre cercetatorii care incerca sa prelungeasca viata. Voi avea insa grija ca in acea trista zi sa-i spun adevarul si chiar daca adevarul ii va aduce durere in suflet voi fi alaturi de copilul meu in fiecare faza a acestei dureri pina cand se va impaca cu ea si va gasi loc in mintea sa adevarului ca noi, oamenii, suntem fiinte muritoare.
 
Sa cresti corect un copil este greu, domnule ministru. Sa-l indrumi pe drumul drept fara amenintari ci doar prin explicatii rationale si prin stimularea empatiei este si mai greu, dar cred ca face parte din meseria de parinte.
 
Domnule ministru al  Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, Catalin Baba,
 
In contextul dezbaterii privind Curriculumul pentru Clasa Pregatitoare, a celor scrise de mine mai sus si in virtutea Articolului nr 29 din CONSTITUTIA ROMANIEI:
 
Aliniatul 1 - Libertatea gândirii şi a opiniilor, precum şi libertatea credinţelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credinţă religioasă, contrare convingerilor sale.
 
si
 
Aliniatul 6 - Părinţii sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educaţia copiilor minori a căror răspundere le revine.
 
va rog sa dispuneti eliminarea materiei Religie din Curriculumul pentru Clasa Pregatitoare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16487 vizualizari

  • -9 (63 voturi)    
    Domnule parinte... (Joi, 1 martie 2012, 13:48)

    Un parinte [anonim]

    Explicatia ta rationala e diferita de explicatia mea rationala. Ce e bun sau rau dupa ratiunea TA nu e bun sau rau si dupa a ALTORA. In lipsa unui reper exterior omenirii, fiecare face ce vrea dupa propriul set de valori. Cu ce ar fi mai bune "valorile" sau "ratiunea" ta decat a mea? Cine decide asta? In plus, suntem la concursul "Cine trimite mai multe scrisori ministrului, Scoate/baga Religia"?
    • +6 (22 voturi)    
      Reper exterior (Joi, 1 martie 2012, 14:04)

      zuperman [utilizator] i-a raspuns lui Un parinte

      Trebuie un reper exterior, sunt de aceeasi parere. Dar te-ai gandit ce se intampla cand copilul descopera ca reperul nu are niciun fundament solid? Cred ca e posibil sa fie mai rau pentru el sa nege tot ceea ce l-a invatat religia decat sa nu-i pomentesti niciodata de religie.
      • +17 (25 voturi)    
        Religia (Joi, 1 martie 2012, 14:44)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui zuperman

        Nu am nimic impotriva sa se studieze religia in scoala, ba chiar cred ca poate fi o materie fascinanta.

        Daca e predata cum trebuie.

        Cum trebuie?

        Cu siguranta modul in care iti faci cruce in biserica nu are nicio legatura cu ceea ce ar trebui sa insemne studiul religiei in scoala.

        Fascinant ar fi sa inveti despre toate religiile, in limita timpului disponibil, si despre cele actuale, si despre cele disparute. Ar fi o modalitate excelenta de a intelege natura umana, si ar trebui sa stea langa psihologie si sociologie.
        Dar...
        ...cum sa te inchini? Crezul? Ok, la Seminarul Teologic Ortodox.
        • -19 (25 voturi)    
          Voi cei anti-religie sunteti rupti de realitate (Joi, 1 martie 2012, 15:15)

          unu [anonim] i-a raspuns lui if0014

          Serios vorbesc.

          Cei care sunt anti-religie sunt total rupti de real.

          Traiti in lumi imaginare fratilor atei.

          De ce? Religia == anestethic contra chestiile nasoale. We *need* it.
          • +3 (5 voturi)    
            despre credinta in credinta (Vineri, 2 martie 2012, 8:19)

            citat [anonim] i-a raspuns lui unu

            1. Mecanismul care functioneaza si mentine ordinea si corectitudinea este Legea, impusa cu ajutorul Politiei, si nu Biblia, cu ajurotul amenintarilor de dupa moarte.

            Daca ar disparea Politia, in 10 minute s-ar omora oamenii in strada. Daca ar disparea Religia ar fi la fel.

            2. Tot oamenii sunt cei care aleg sa respecte Exod 20:13 “Sa nu ucizi” si nu Exod 21:2 “Daca vei cumpara un rob evreu, sa slujeasca sase ani ca rob”. Deci tot morala omului decide, tot morala omului a renuntat la sclavie, Biblia nu are morala.

            Nu mai spun despre celelalte religii, care trebuie omorati, cu copii si animale:
            Deuteronom 13:12 “atunci sa treci prin ascutisul sabiei pe locuitorii din cetatea aceea, s-o nimicesti cu desavarsire impreuna cu tot ce va fi in ea si sa-i treci chiar si vitele prin ascutisul sabiei”
        • +5 (11 voturi)    
          corect (Joi, 1 martie 2012, 15:29)

          Alelanco [anonim] i-a raspuns lui if0014

          Corect comentariu: "sa inveti despre toate religiile, in limita timpului disponibil, si despre cele actuale, si despre cele disparute." Am citit un pic programa de la religie si am ramas dezamagit. Cel putin asta mi-a "placut": " Preotul in viata mea". Sincer, eu unul incerc sa disting intre credita/biserica si cei care (se fac ca) o slujesc. Am intalnit si preoti care isi fac datoria cum trebuie, din pacate sunt prea putini si, oricum, nu cred ca un copil de 5-6 ani ar trebui sa invete astfel de lucruri. Dar de, noi facem Catedrala Mantuirii Neamului cand atatea biserici vechi ar avea mai multa nevoie de fonduri. Ca sa nu mai spun de masinile in care au aparut "inaltele fete" la procesiunea de Sf. Dumitru...
        • +7 (7 voturi)    
          confuzie (Joi, 1 martie 2012, 23:11)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui if0014

          in scoala se poate preda istoria religiilor, nu religia. cine vrea sa-si creasca plodul crestin ortodox n-are decat sa-l duca la biserica. oricum preotii sunt platiti din bugetul statului, la fel ca profesorii.
        • 0 (0 voturi)    
          Abordarea fenomenului religios in invatamant (Vineri, 2 martie 2012, 20:57)

          Bogdan Stanoiu [anonim] i-a raspuns lui if0014

          Nu despre predarea religiei in invatamant trebui vorbit ci despre abordarea fenomenului religios in invatamant. Este o diferenta esentiala!!!!
          http://www.youtube.com/watch?v=TRv_ZjAuSyI
      • 0 (0 voturi)    
        exagerare (Vineri, 2 martie 2012, 9:46)

        gabri [anonim] i-a raspuns lui zuperman

        un parinte credincios nu foloseste argumente de genul celor scrise mai sus , ci ii da un exemplu la copil iar copilul va fi liber sa se comporte ca parintele sau ,sau nu ....
        in legatura cu credintele spui copilului ca sint eronate si ca credinciosii sint niste inculti care nu accepta stiinta , desi copilul nu pricepe ce e aia stiinta ,deci e o indoctrinare ....:) desi credinciosii accepta tot mai putin teoria evolutiei si nu toti sint niste inculti ....

        cit despre homosexualism ii dai si exemplu personal cind zici ca nu il intelegi dar il respecti ,deci cam asa zic si credinciosii ,ca nu inteleg dorintele lor dar ii respecta ,chiar daca zic " iubeste pacatosul si uraste pacatul ca sa nu il faci "
    • +12 (20 voturi)    
      Propriul set de valori (Joi, 1 martie 2012, 14:05)

      HP [anonim] i-a raspuns lui Un parinte

      Cheia sta in "propriul set de valori" pe care copilul nu il are din nastere. El apare si se dezvolta o data cu trecerea timpului. Parintele respectiv nu a cerut ca cei cu convingeri religioase sa renunte la ele, ci ca educatia privind lumea sa vina de la parinte si sa nu fie fortata prin scoala.
    • +14 (22 voturi)    
      Draga parinte.... (Joi, 1 martie 2012, 14:16)

      Dorel [anonim] i-a raspuns lui Un parinte

      Asa cum bine e punctat in scrisoare, Constitutia Romaniei asigura dreptul alegerii religiei.
      Pentru ca religia este un lucru subiectiv, in sensul ca nu este decisa de stat, nu vad de ce la ora de religie s-ar vorbi despre Dumnezeu. Un musulman roman (copil) ar avea reale dificultati in a-si mentine crezul (insuflat de regula de parinti).
      Asa ca aici nu e o problema de cine are dreptate, ci e vorba despre faptul ca "materia" "Religie", asa cum e prezentata in curriculum, nu respecta cele doua puncte ale Constitutiei. Fara nicio urma de indoiala. Sunt crestin-ortodox, dar nu sunt habotnic.
    • +18 (22 voturi)    
      Dreptul de a alege vs 1 singura optiune (Joi, 1 martie 2012, 14:28)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Un parinte

      Corect, fiecare face ce vrea dupa propriul set de valori atata vreme cat nu atenteaza la libertatea/drepturile celorlalti. Fiecare poate sa creada in orice isi doreste, atata vreme cat nu creaza probleme celor din jurul sau.

      Religia, in forma in care este acum predata in scolile din Romania, incalca dreptul la alegere. Trebuie sa existe ori ca optiune, ramanand la alegerea fiecaruia, fie ca o prezentare a tuturor religiilor.

      Nu e nevoie nici de rugaciuni la intrarea in clasa, nici de "pedepsirea" necredinciosilor. E nevoie de dreptul de a alege.
      • -7 (21 voturi)    
        dar cu evolutionismul ce facem? (Joi, 1 martie 2012, 15:45)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui alex

        De acord ca aveti dreptul sa alegeti pentru copiii vostri ce teorie vreti. Dar vreau si eu dreptul asta. Vreau si eu ca toate teoriile despre evolutionism (mai ales cele prezentate la biologie) sa fie tratate cu aceeasi moneda. Pentru ca intra in conflict cu creationismul pe care il sustin si despre care afla copiii mei.

        Acum in sistemul educational din Romania evolutionismul are aura de adevar absolut. Copiilor li se prezinta ca adevaruri absolutie teoriile evolutioniste.

        Eu personal sustin nevoia unui echilibru si orele de religie ajuta pentru obtinerea lui. Nu e cea mai buna solutie, (sunt creationist dar nu religios) dar fara ele toti copii/elevii sunt educati sa fie evolutionisti.

        Libertatea de alegere este a copilului, nu a parintelui sau a societatii. Iar ca sa poata sa aleaga atunci trebuie sa fie expus celor doua axiome: Lumea a fost creeata de Dumnezeu (si apoi totul se poate explica) sau Lumea a inceput de la Big Bang (si teoriile evolutioniste explica realitatea).
        • +8 (12 voturi)    
          Teorie ştiinţifică versus teorie religioasă (Joi, 1 martie 2012, 17:39)

          Donni3oo7 [anonim] i-a raspuns lui vlad

          Aici încercaţi aici să promovaţi o manipulare grosolană. Teoria EVOLUTIONISTĂ este o teorie ŞTIINŢIFICĂ a cărei veridicitate a fost stabilită prin observaţii şi experimente bazate pe metode ştiinţifice pe cand teoria creeaţionistă e doar o teorie din multudinea de teorii religioase, lipsita de orice fundament ştiinţific. Cred ca în curând o sa pretindeţi că patriarhia română l-a dovedit ştiinţific pe dumnezeu. Ne insultaţi inteligenţa!
          • -1 (7 voturi)    
            n-am fost inteles (Joi, 1 martie 2012, 18:06)

            vlad [anonim] i-a raspuns lui Donni3oo7

            sa repet putin
            1. sunt creationist, nu religios. As putea probabil arumenta mai mult ca dv de ce greseste BOR sau patriarhia romana. doar din motivul ca sunt probabil mai interesat de subiect.

            2. Evolutionismul este o teorie. Bazata intradevar pe stiinta, dar daca va uitati putin in urma teoriile sustinute stiintific acum catava vreme au fost demontate tot stiintific. Tot stiinta le permite savantilor actuali sa aiba teorii diferite despre multe dintre evenimentele petrecute in trecut. Si daca va ganditi mai mult evolutionismul e de fapt o forma de credinta. Total diferita de creationism, cu alta logica, dar ...
            • 0 (0 voturi)    
              Credinta (Joi, 1 martie 2012, 23:00)

              Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui vlad

              Evolutionismul si creationismul nu se exclud. Ele n-au fost gindite ca notiuni opuse si nici nu sint. Chiar daca noua ne place sa credem altfel.

              Credinta (nu neaparat cea religioasa) sta la baza stiintei si la baza existentei omenesti, in general. Nimeni nu face nimic daca nu crede in nimic.
          • 0 (0 voturi)    
            gresit! (Vineri, 2 martie 2012, 19:41)

            sad [anonim] i-a raspuns lui Donni3oo7

            teoria evolutionista este stabilita pana pana la un anumit punct...daca cineva crede ca omul se trage din maimuta se inseala la fel de mult ca si cei ce cred teoria creeationista. nu s-a putut stabilii niciodata evolutia totala a omului nici macar nu se stie ce a fost inainte de homo sapiens
            • 0 (0 voturi)    
              Incoerent (Vineri, 2 martie 2012, 21:45)

              Baluba [anonim] i-a raspuns lui sad

              Ideea ca oamenii se trag din maimuta e aproape la fel de stupida ca aceea ca gainile se trag din pasari. Maimutele antropoide din ziua de azi (cimpazeu, gorila) si noi, oamenii, avem un stramos comun care nu seamana nici cu ele nici cu noi. Ancestria comuna e unul dintre faptele cele mai bine stabilite de 3 ramuri mari ale stiintei. Genetica, Biologie, Paleontologie. Nici unul dintre cele peste 250,000 articole stiintifice despre teoria evolutiei nu contrazic acest fapt de baza.
        • +10 (14 voturi)    
          asculta-te ce spui (Joi, 1 martie 2012, 18:22)

          om cu cap [anonim] i-a raspuns lui vlad

          Eu zic să îi învățăm pe copii și alchimismul ca variantă alternativă la chimie; să îi invățăm că astrologia este la fel de adevărată ca astronomia; să îi invățăm că Pământul este plat în paralel cu geografia...

          Unele lucruri sunt predate în școală pentru că sunt adevărate. Sunt predate informații care sunt mereu în continuă îmbunătățire.

          Copiii din anii '50 învățau despre o anumită variantă a tabelului lui Mendeleev , pe când cei din anii 2010 învață o variantă actualizată odată cu trecerea vremii cu noile descoperiri.

          Creaționismul nu are niciun fundament științific și nu poate fi supus cercetării prin metoda științifică.

          Oricum, bun troll...
          • +1 (3 voturi)    
            esti naiv (Joi, 1 martie 2012, 21:12)

            vlad [anonim] i-a raspuns lui om cu cap

            Nu exista echivalenta intre stinte precum chimia si evolutionism. Chimia prezinta niste realitati: combini hidrogen si oxigen si obti apa.

            Evolutionismul este o teorie. Evolutionistii isi imgineaza ca ceva s-a intamplat. Nu au acces la trecut, il presupun. Si este o credinta pentru ca tu si ei credeti ca viata a aparut din senin, dintr-un "trasnet intr-o supa primordiala". Si credeti ca a aparut un organism din senin care a putut sa traiasca in mediul in care a fost creeat, care a putut sa absoarba energie din mediul lui, care a putut sa se reproduca, sa transminta genele "urmasilor", sa elimine deseurile si multe alte functii vitale pentru un organism. Asta nu s-a demonstrat. Asta se presupune. Daca se presupune inseamna ca este o "credinta". Tu crezi ca asa a aparut viata, nu "sti".

            Asa cum poate crezi ca dinozaurii au avut pene sau poate crezi ca au avut solzi. Ca nu se stie, se presupune si sunt mai multe teorii care se contrazic.

            Deci pana sa ma acuzi de trolat te rog sa-ti scoti capul din norii de mandrie in care-l ai. Nu crezi intr-o stiinta care se numeste evolutionismului, "crezi" intr-o "credinta" ca si mine. Eu cred in Dumnezeu, tu crezi in random/intamplare. Te rog sa nu te mai simti asa de inteligent incat sa pui stiinta de partea ta. Stiinta (fizica, chimie, matemantica etc...) este diferita evolutionism.
    • +12 (18 voturi)    
      reper (Joi, 1 martie 2012, 14:31)

      zooloo [utilizator] i-a raspuns lui Un parinte

      Pana la intrebarea pusa la misto cu concursul parea un comentariu decent. Dar asa e cel mult jenant. Pt dvs.

      Care este domnule acel reper exterior omenirii dupa care ar trebui sa traim? Il identificam dupa ce face popa sau dupa ce zice popa? Sau poate dupa interesele de moment ale bor?

      Poate sunt musulman, evreu, budist sau ateu. De ce copilul meu ar trebui sa "invete" la scoala care e treaba cu religia ortodoxa, adica reperul de care vorbiti dvs.? Daca doriti sa dati o educatie religioasa copilului dvs. aveti posibilitatea de a face acest lucru in particular. La fel cum eu pot plati cursuri de limba finlandeza sau chineza pentru copilul meu daca mi se pare ca-l pot ajuta in viata.
  • +6 (18 voturi)    
    corect (Joi, 1 martie 2012, 13:51)

    mahta [utilizator]

    sper doar ca asistentii ministrului sa ajunga la ultimele randuri
  • +14 (26 voturi)    
    ! (Joi, 1 martie 2012, 13:52)

    L2 [anonim]

    un argument frumos, pe care il sustin in totalitate. dar care sunt sigur ca nu va sta in picioare in fata fortei [...] (adaugati una dfin variantele: oculta, mafiota, financiara...) a minunatei institutii numita BOR....
  • +8 (16 voturi)    
    Avocatul Poporului (Joi, 1 martie 2012, 13:55)

    Ion [anonim]

    Contactati Avocatul Poporului care poate trimite sesizare catre CCR
  • +9 (19 voturi)    
    religie (Joi, 1 martie 2012, 13:56)

    virgil [anonim]

    cred ca este pentru a doua oara cand citesc ceva atat de concis, corect si adevarat....jos palaria autorului
    • -6 (14 voturi)    
      Bla, bla, bla.... (Joi, 1 martie 2012, 15:09)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui virgil

      Bla, bla, bla, Bleah! Si pentru tine si altii ca tine!
      Religia NU trebuie predata in scoli sau gradinite, dar NU este obligatorie! Restul e bla, bla, bla...!
      Pe vremea lui impuscatu' nu mai venea parintele de mai sus cu citate din Constituie (care oricum este o porcarie!)! Inghitea in sec si mergea mai departe!
      Acum, toti care au stat ascunsi zeci de ani, au drepturi. Numai drepturi!
      • +4 (8 voturi)    
        esti pe-afara! (Joi, 1 martie 2012, 16:18)

        manon [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        Se vede ca nu ai copil la scoala si vorbesti sa te afli in treaba. Deci esti pe-afara! se preda optional-obligatoriu. Adica e optionala dar daca nu ai note nu treci clasa....capisci?
  • +3 (9 voturi)    
    Religia optionala (Joi, 1 martie 2012, 13:56)

    Marius [anonim]

    Exista un grup de sustinere a eliminarii religiei ca materie obligatorie in clasa pregatitoare?
    • +7 (9 voturi)    
      Nu e cazul (Joi, 1 martie 2012, 14:47)

      DV [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Religia nu e obligatorie, la inceputul anului depuneti la secretariat o hartie prin care ii anuntati ca al dumneavoastra copil NU VA FACE RELIGIE. Nu e nici optionala, ca nu poti opta pentru ea, optezi sa nu participi.
      Cred ca e un mare interes ca oamenii sa fie facuti sa creada ca ar fi obligatorie, prin urmare sa se supuna. In fapt, desi non-ortodocsii sunt discriminati serios in sistemul de invatamant romanesc, nu pot fi obligati sa participe la astfel de ore.
      Prin urmare este simplu sa nu participati la ele, trebuie doar sa anuntati scoala la inceputul anului.
      • -3 (7 voturi)    
        pai in cazul asta (Joi, 1 martie 2012, 17:00)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui DV

        fanaticii bisericii ateiste isi cam pierd obiectul muncii, pai se poate asa ceva?
      • +6 (8 voturi)    
        opt-in (Joi, 1 martie 2012, 17:12)

        zooloo [utilizator] i-a raspuns lui DV

        -1
        Cred ca ar fi mai intelept sa depui o cerere daca vrei sa faci religie, nu ca acum cand trebuie sa depui cerere daca nu vrei sa faci. Sunt mai multe raspunsuri pertinente exact pe aceeasi tema la comentariul dlui Vlaston (putin mai jos).

        Struto-camila "religia e optionala, dar nu e chiar optionala pentru ca nu poti opta pentru ea, ea fiind de fapt obligatorie cu amendamentul ca poti opta sa nu participi la ore" nu arata decat ingustimea mintilor celor care au putut nascoci asa ceva pentru a-i multumi pe mai-marii bor.
      • +3 (5 voturi)    
        ore alternative (Joi, 1 martie 2012, 17:29)

        neagrigore [anonim] i-a raspuns lui DV

        Şi unde ar trebui să se ducă copilul dacă nu vrea să participe la ora de religie?
  • 0 (10 voturi)    
    cel mai potrivit cuvant: (Joi, 1 martie 2012, 13:56)

    me [anonim]

    lawyered!!!

    Ar trebui ca ora de religie (asa cum pe vremea mea era impartita in pentru ortodocsi si pentru catolici) sa fie simplu impartita in "pentru credinciosi" si "pentru cei care vor sa discute ce e bine sau rau in termeni realisti".
    • +1 (1 vot)    
      "Lawyered?" (Joi, 1 martie 2012, 16:42)

      xy [anonim] i-a raspuns lui me

      adica atunci cand nu mai stim sa ne exprimam ideile in romaneste, ne apucam sa distrugem si cuvintele din alte limbi?
  • +7 (13 voturi)    
    foarte corect (Joi, 1 martie 2012, 13:56)

    none [anonim]

    pacat ca scrisorile tuturor parintilor din romania nu valoreaza pt. dl. ministru cat cuvantul bisericii ortodoxe, care poate convinge oricand mii de enoriasi sa voteze cu cine trebuie... pe cand amaratii de parinti ce au de oferit?
  • 0 (20 voturi)    
    Nu e obligatorie (Joi, 1 martie 2012, 13:57)

    Vlaston Stefan [utilizator]

    La solicitarea scrisa a parintilor, copii pot sa nu participe la religie. Nu e obligatorie. Si nici nu poate fi scoasa din curriculum, poate altii o doresc. In ora de religie, copilul dv. poate fi indrumat la alta clasa paralela, sau supravegheat de profesorii de servici in sala de sport, sau la un computer, sau in alte locuri.
    • +13 (21 voturi)    
      intrebare (Joi, 1 martie 2012, 14:16)

      Monica [anonim] i-a raspuns lui Vlaston Stefan

      Domnule Vlaston, ar fi mai intelept ca cei ce vor religia sa faca cerere pentru asta si nu invers. In multe scoli, nu sunt aprobate cererile de retragere de la ora de religie, din motive precum lipsa de spatiu sau refuzul directorilor. Si atunci cum ramane cu libertatea de gandire si dreptul parintilor de a alege ce educatie sa le ofere copiilor?
      • -4 (8 voturi)    
        nu, nu ar fi corect.. (Joi, 1 martie 2012, 17:45)

        Dnn [utilizator] i-a raspuns lui Monica

        doar pentru ca gandesti tu asa..

        in tara asta 80-90% din populatie sunt oameni care au o religie. de ce drepturile noastre nu pot fi respectate? adica eu vreau ca copilul meu sa fie crescut invatand religie. de ce 90 % din populatie sa depuna cereri pentru ca ailalti 10 % scriu scrisori la guvern??

        noi aia 90% va respectam dreptul vostru si al copiilor vostri de a nu avea/invata religie. de ce nu puteti avea putin respect pentru noi??

        cerem prea mult?
        • +5 (7 voturi)    
          ar fi foarte corect (Joi, 1 martie 2012, 18:31)

          om cu cap [anonim] i-a raspuns lui Dnn

          Nu e pentru că cei fără religie "gândesc așa", ci pentru că cei 90% obligă minoritatea să accepte o măsură anti-constituțională extrem de bine împământenită.

          Nu aveți drepturi ca persoană religioasă. Aveți drepturi ca cetățean - aceleași drepturi ca și persoanele pe care vreți atât de mult să le asupriți.

          Cei 90% trebuie să depună cereri pentru că altfel, cursurile de religie sunt anti-constituționale. E simplu și e corect din punct de vedere legal.
    • +12 (20 voturi)    
      Practica ne omoara (Joi, 1 martie 2012, 14:24)

      DV [utilizator] i-a raspuns lui Vlaston Stefan

      Asta nu "Dar nu e obligatorie!" e raspunsul standard al celor care sustin religia in scoli. In practica, religia e pusa special in mijlocul zilei la clasele in care sunt copii de alta religie decat ortodoxa sau fara religie , iar copiii daca vor sa nu participe trebuie sa iasa si sa STEA PE HOL. In clasa fiicei mele sunt trei copii in situatia asta, e vorba despre pici de clasa I. De la anul vor sta pe hol o ora si copiii de doar 5 ani ai caror parinti nu doresc indoctrinare religioasa.
      Vreau sa imi explicati cum este asta lipsa de discriminare la adresa celor de alte religii decat ortodoxa sau fara religie!
      PS Nu imi spuneti ca sunt cazuri izolate de directori de scoli care nu fac ce trebuie, pentru ca asta e NORMA peste tot, nu exceptia.
      • -3 (21 voturi)    
        Mai bine (Joi, 1 martie 2012, 15:20)

        U [anonim] i-a raspuns lui DV

        il retrageti de la scoala, ca sa nu fie influentat chiar de nimic si de nimeni, excpetand parintii. Parca sunt cateva secte care interzic scoala cu totul. Inscrieti-va acolo mai bine.
      • -1 (13 voturi)    
        sesizare !!! (Joi, 1 martie 2012, 15:39)

        vlad tzepesh [utilizator] i-a raspuns lui DV

        Deci sunt 3 copii din cati ? Din 30 ?

        Si atunci va pun urmatoarea intrebare: parintii celor 3 copii au trimis o scrisoare deschisa ministrului pentru a-i explica ce se intampla in scoala respectiva ?
        Sau credeti acum ca cei 3 copii trebuie sa rastoarne situatia in favoarea lor, adica sa scoata religia din programa numai ca sa nu mai stea ei pe HOL in conditiile in care parintii lor stiu si NU VOR sa faca nimic pentru a le rezolva situatia in timpul orei de religie...
    • +9 (15 voturi)    
      De facto (Joi, 1 martie 2012, 14:47)

      Margicu [anonim] i-a raspuns lui Vlaston Stefan

      ...lucrurile nu stau asa. Sistemul e facut pe principiu "scapa cine poate" nu "face cine vrea". Ar trebui ca in formularul de inscriere sa existe o casuta bifat daca se doreste ora de religie cu precizarea confesiunii. In practica parintele care nu doreste ore de religie trebuie sa faca cerere, rezistand in anumite cazuri la presiuni si expunandu-si copilul la hartuirea de catre directiune sau profesori. Asta e practica, pentru ca 1) majoritatea scolilor gasesc pur si simplu dificil sa supravegheze copiii care nu fac religie si 2) coledzii de religie trebuie sa isi faca norma.

      In fine, imi racesc gura de pomana. Ma bucur ca am parasit Jamahiria Pravoslavnica si imi pot creste copiii departe de spalarea pe creier.
    • +8 (16 voturi)    
      Daca unii doresc.... (Joi, 1 martie 2012, 15:25)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Vlaston Stefan

      ...biserica ar trebui sa organizeze cursuri de religie pe banii ei in afara orelor de scoala. Biserica catolica organizeaza astfel de cursuri. Nu inteleg de ce trebuie sa finantam noi indobitocirea copiilor nostri in sistemul public de invatamant.
      • -5 (7 voturi)    
        ai dreptate... (Joi, 1 martie 2012, 17:53)

        Dnn [utilizator] i-a raspuns lui vlad

        si eu simt la fel fata de orele de evolutionism.. ateii sa isi plateasca scoala/profesorii pentru ca sa isi spele copii pe creieier..

        dar..

        traim intr-o lume in care majoritatea oamenilor sunt religiosi. copii mei nu sunt obligati de profesorii de biologie sa creada teoria evolutiei ci doar sa o invete! copii tai au drepturi mult mai mari: sa nu participe deloc la ora de religie.. nu trebuie sa invete nimic.

        cine este cel defavorizat aici?
    • 0 (4 voturi)    
      unde? (Joi, 1 martie 2012, 16:20)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui Vlaston Stefan

      In care tara? In care scoala si care sistem de invatamant? Ca am trecut cei 12 ani de scoala cu religia de gat si nu am auzit variantele astea....
    • +7 (11 voturi)    
      ba e obligatorie (Joi, 1 martie 2012, 16:36)

      Geo [anonim] i-a raspuns lui Vlaston Stefan

      In primul rand, nu inteleg de ce ar fi necesara o cerere. Religia, daca este materie optionala, ar trebui sa fie in regim "opt-in" nu "opt-out". In al doilea rand, Romania este stat laic. Religia nu ar trebui sa fie DELOC prezenta in scoala. Toate satele au biserici. Duminica parintii isi pot duce odraslele acolo daca doresc asta. Acasa pot indoctrina plozii cat doresc.

      Religia nu are ce cauta in scolile publice ale nici unui stat laic.
  • +15 (21 voturi)    
    scrisoare deschisa (Joi, 1 martie 2012, 13:59)

    monib [anonim]

    Una si mai tare e ca la clasa1, religia e materia obligatorie si limba engleza este materie optionala!
    Asta e Romania anului 2012!
    Plus ca la religie,in loc sa le faca povestioare,ii indoctrineaza pur si simplu:cum si cand si unde sa te rogi, cum si cand sa iti faci cruce, si alte aberatii.....asta cu rugatul nu ar trebui sa fie un act de libera vointa...cand si cum si unde simte omul nevoia?
    • +5 (9 voturi)    
      De acord (Joi, 1 martie 2012, 14:24)

      mareanvan [anonim] i-a raspuns lui monib

      asta ar trebui combatut, programa care prevede aceasta indoctrinare (cum si cand si unde sa te rogi, cum si cand sa iti faci cruce, si alte aberatii), ar trebui abordata ca o istorie a religiilor. Nu vad de ce am obligatia sa invat teoria evolutionista a lui Darvin si nu pot fi obligat sa invat istoria religiilor. Obligativitatea de a le stii pe amandoua va face pe cineva sa decida in cunostinta de cauza.
      • +6 (10 voturi)    
        Deci (Joi, 1 martie 2012, 15:18)

        Margicu [anonim] i-a raspuns lui mareanvan

        Evolutia biologica este un fapt si o premiza indispensabila in intelegerea biologiei, simpla clasificare filogenetica nu poate fi invatata fara baze de evolutie. Sigur, tot asa cum la fizica li se explica elevilor ca modelul standard nu reuseste sa explice multumitor gravitatia, tot asa li explica si la biologie ca exista mecanisme in evolutie pe care nu le stapanim pe de-a intregul.

        Ce legatura cu o orele confesionale?
        • +7 (11 voturi)    
          teorie, fapt (Joi, 1 martie 2012, 16:53)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Margicu

          Salut,

          Evolutia este, asa cum bine punctezi, un fapt. Ceea ce nu este un fapt, ci o teorie -- una extrem de frumoasa, eleganta si cu o putere explicativa extraordinara, este teoria evolutiei prin selectie naturala.

          La fel gravitatia este un fapt, teoria atractiei universale este o teorie. La fel, eleganta si cu putere explicativa mare.

          Este adevarat ca in cadrul teoriei selectiei naturale (asa numitul darwinism, prost nume astazi pentru ca teoria in forma actuala este mult mai completa decat cea formulata de Darwin in original) exista mecanisme care nu sunt din punct de vedere biomolecular perfect intelese. Dar nivelul de detaliu in care trebuie sa intri in cadrul biologiei moleculare pentru ca sa poti intelege care sunt acele mecanisme este foarte mare.

          Nivelul la care se preda in scoli genetica in clasa a 12-a este mult sub nivelul la care sa ajung sa dai de aceste detalii. Genetica de clasa a 12-a este genetica mendeliana. Nu se pomeneste nimic despre transfer orizontal, transpozoni, DNA si RNA non-liniar, controlul ratei de mutatii, si multe alte concepte ce nu sunt usor accesibile unui elev care timp de 12 ani de scoala a auzit despre DNA si evolutie doar in treacat.
  • +13 (21 voturi)    
    un alt parinte (Joi, 1 martie 2012, 13:59)

    cristi [anonim]

    Nici eu nu sunt de acord cu religia ca materie obligatorie.
    Corect ar fi ca aceasta materie sa fie optionala. Si mai corect ar fi ca acest curs optional sa fie un curs de istorie a religiilor
    • +8 (14 voturi)    
      Religia (Joi, 1 martie 2012, 14:18)

      ghita [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Stimate "un alt parinte" ma bucur sa aud din partea dvs. o parere foarte corecta adica religia cum se preda acum sa fie un curs de istorie a religiilor. Am dezbatut aceasta problema cu sotia care e invatatoare de peste 30 de ani si am ajuns la aceeasi concluzie. Religia sa se faca in biserica si la scoala un curs de istoria religiilor.
      Deocamdata rezultatele predarii religiei in scoala de catre cadre fara chemare pedagocica sunt aproape nule. Ce sa mai zicem de religie la clasa pregatitoare ??
      • +1 (5 voturi)    
        religia nu ca materie (Joi, 1 martie 2012, 16:28)

        manon [utilizator] i-a raspuns lui ghita

        Nu ca materie cu invatat rugaciuni ca papagalul si note ar trebui sa existe religia ci ca o poveste spusa pe intelsul copiilor si ca educatei a preceptelor morale din religie, ce este bine si frumos si ce nu este bine si frumos sa faci. Adica sa fie ca ora de educatie morala si civica fara note insa. Discutii libere cu copii. Asta ar trebui sa fie materia de religie daca se doreste sa semene ceva bun in sufletele copiilor si nu toceala-toceala-toceala de rugaciuni si cantece religioase sao ocara si umilire fata de colegi ca nu tin post...
    • -1 (9 voturi)    
      De ce nu ar fi si invatarea teoriei lui (Joi, 1 martie 2012, 14:30)

      mareanvan [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Darvin optionala, tin minte ca am fost obligat sa invat ore intrgi cum evolueaza culorarea bobului de fasole in diferite scenari, dar nimeni nu mi-a spus de existenta celor mari cinci religi ale omenirii, ce hram poarta fiecare, ce aberatii propovaduiesc fiecare etc.
      • +2 (6 voturi)    
        pentru ca scopul scolii este sa educe (Joi, 1 martie 2012, 16:58)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui mareanvan

        nu sa indoctrineze. Evolutia e un fapt. Teoria lui Darwin nu este evolutia ci selectia naturala. Teorie fundamentala in biologie. Dupa capul tau, matematica in casele 1-4 ar trebui sa fie optionala?
      • +3 (5 voturi)    
        asa e, aveti dreptate! (Joi, 1 martie 2012, 19:10)

        Gramofonu' [anonim] i-a raspuns lui mareanvan

        Sunt convins ca v-ar fi fost mult mai usor sa-i explicati profesorului "asa a vrut Dumnezeu". De ce sa ne complicam atat cu genetica, fizica, chimia? Asa le-a facut Dumnezeu si gata.
        Si daca nu-i convine, vorbiti cu popa sa-l excomunice si sa-l afuriseasca.
    • +8 (10 voturi)    
      Daca ar fi curs de istorie a religiilor (Joi, 1 martie 2012, 16:55)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      1) n-ar trebui predat la clasa pregatitoare -- decent ar fi sa fie predat in ciclul gimanzial, cel mai devreme eventual clasa a 4-a.

      2) n-as avea nimic impotriva sa fie obligatoriu. Istoria religiilor tine de cultura generala. Chiar si elementele de cultura ortodoxa sau studiu bibliei ca text literar mi se par ok -- dar nu sa vina un popa sa bage in capul copilului meu toate prostiile pe care le-a invatat el la teologie. Sau nevasta popii.
  • +6 (10 voturi)    
    Doamne! (Joi, 1 martie 2012, 14:01)

    Eugen [anonim]

    Ej' nebun? Pai si absolventii aia de seminar care n-au "prins" vreo biserica, aia ce fac, vrei sa someze?

    Intreb, serios acum, poate stie cineva: daca declar (si in scris, ma rog, desi nu stiu daca e normal) ca sunt ateu si/sau nu doresc sa-i fie predata religie copilului meu INCA dinainte de a incepe scoala propriu-zisa, ce se intampla?
  • -9 (23 voturi)    
    Educatia (Joi, 1 martie 2012, 14:01)

    Radu [anonim]

    Daca dumneavoastra nu ati inteles nimic pana acuma din unele domenii, de ce va condamnati si copilul la nestiinta? Este indoctrinat cu blana ursului si cu ciocul ratei... o sa cresteti un taliban evolutionist.
  • +11 (15 voturi)    
    Bravo (Joi, 1 martie 2012, 14:03)

    Mihaela [anonim]

    Va felicit pentru aceasta scrisoare, subscriu in totalitate measjului. Eu nu am avut curaj sa fac acest lucru la timpul potrivit. Sper sa fiti sustinut de cat mai multi parinti.
  • +7 (13 voturi)    
    frumos (Joi, 1 martie 2012, 14:03)

    gaga [anonim]

    frumoasa scrisoare, laudabil efort. din experienta mea de parinte in clasa I, insa, ma tem ca eforturile noastre sunt inutile, fiindca recursul la pilde si explicatii religioase a devenit o ocupatie in toata regula in scolile noastre. cu sau fara religie in curicula se vor gasi destui sa remarce ca poarta un nume "pagan", ca risca pedeapsa divina sub forma cine stie carui accident ingrozitor sau, fara legatura cu religia, ca calculatoarele sunt rele si inutile fiindca ne descurcam foarte bine si fara calculatoare acum 20 de ani :)))
  • -2 (16 voturi)    
    Depinde (Joi, 1 martie 2012, 14:05)

    Relu [anonim]

    Daca este vorba despre bigotismul religios sau este vorba despre morala religioasa. Copii au nevoie de o morala care sa le ghideze existenta.Asa ceva nu se mai gaseste in societatea prezenta .Religia poate sa suplineasca acesta lipsa de morala . In modul in care copii sunt agresati zilnic de reclame imorale,de modele imorale de televiziuni imorale nu este de mirare ca ajung adolescenti fara morala.
    • +7 (11 voturi)    
      MOrala (Joi, 1 martie 2012, 14:34)

      atreju [utilizator] i-a raspuns lui Relu

      Morala trebuie data si formata de catre parinte, asta e datoria lui. La gradinita, cei de-acolo n-ar trebui decat sa aiba grija de copil cat timp sunt eu la serviciu. Ca il invata si sa scrie de tipar, sau sa numere si altele, sunt bonusuri binevenite. Dar, religie sau nu, nu vreau sa-mi invete nimeni copilul, asta e optiunea mea, educatia pe care i-o dau eu, samd.

      Cand eram mic am fost educat destul de religios, si am trecut prin multe faze ale vietii la care ma uit inapoi acum si imi zic "ce prost am fost". De multe ori n-am facut anumite lucruri pentru ca nu era bine din punct de vedere religios, iar cand faceam (in speta sex) ma simteam vinovat si-mi ceream iertare, am suferit chiar. Acum ma uit inapoi si rad! Rad pentru ca acum imi dau seama ca de fapt este ceva normal sa faci sex la orice varsta a pubertatii, ca de-aia o avem, nah. Dar asta e doar UN exemplu dintre multe altele care ma deranjeaza in acest moment.... religia trebuie sa fie OPTIONALA! clar asta.
      • -5 (13 voturi)    
        exact ! (Joi, 1 martie 2012, 15:51)

        vlad tzepesh [utilizator] i-a raspuns lui atreju

        Exact acest tip de gandire afecteaza societatea romaneasca de dupa 1989 si ne indreptam cu pasi repezi, chiar foarte repezi, spre o societate profund imorala.
        Pai si atunci (ca sa iti dau un alt exemplu), de ce te mai miri ca dai de niste b** in trafic, la volan ? Ce fel de educatie "morala" crezi ca au primit ei acasa, de la parintii lor care le-au refuzat invatarea preceptelor morale ?
        • +6 (8 voturi)    
          B** (Joi, 1 martie 2012, 17:12)

          Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui vlad tzepesh

          Din experienta mea, b*** aia sunt atat din categoria "7 icoane si cruciulite spanzurate de oglinda", "pestele pe portbagaj" cat si b** fara insemne distinctive. Asa ca am dubii serioase in ceea ce priveste capacitatea religiei de a influenta moralitatea in mod real. Sau cu alte cuvinte, tie trebuie sa-ti spuna popa ca sa furi, sa omori si sa injuri sunt lucruri rele? Daca n-ar fi biserica/religia ai fi un talhar periculos? Eu ma indoiesc.
  • 0 (8 voturi)    
    Felicitari pentru modul in care intelegi (Joi, 1 martie 2012, 14:09)

    mareanvan [anonim]

    sa acorzi atentie educatiei copilului.
    Doua remarci:
    1. Cand a venit vorba de evolutionism era bine sa-i fi spus "uni oameni cred in asta iar alti in asta'
    2. Cand incerci sa-i explici si cealalta optione, creationismul, abtinete sa-i spui cu tarie ca tu nu crezi in ea (fiind un tata bun il poti influenta), spune-i sa invete, sa citeasca si sa-si formeze parerea lui proprie in cunostinta de cauza. Nu te ingrijora prea tare de cateva lectii de religie, daca nu sunt prezentate ca o istorie a religiilor ci doar va incerca o indoctrinare religioasa, copii isi vor pierde interesul. Sunt prea destepti sa poata fi pacaliti in ziua de astazi.
    • +6 (16 voturi)    
      Da' cu vrajeala cum ramine? (Joi, 1 martie 2012, 14:22)

      Mama Omida [anonim] i-a raspuns lui mareanvan

      Cu ce ar fi mai presus crationismul si canoanele BOR in compartie cu practicile vrajitoarelor tuciurii de renume mondial? Ambele ofera servicii contra cost si rezultatele sint zero. Oricum nu platesc nici impozite.
      • -9 (13 voturi)    
        Cand vad oameni ca tine (Joi, 1 martie 2012, 15:42)

        mareanvan [anonim] i-a raspuns lui Mama Omida

        mai ca imi vine sa cred ca omul se trage din maimuta
        • +4 (6 voturi)    
          wow, deci avem influente pozitive :) (Joi, 1 martie 2012, 17:07)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui mareanvan

          Atunci o sa insist. Cine stie...
    • +5 (7 voturi)    
      Ai uitat cateva puncte importante: (Joi, 1 martie 2012, 17:06)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui mareanvan

      3. cand ii vorbesti despre teoria sexuala a reproducerii, nu uita sa ii spui ca asta e doar parerea ta si ca o parere la fel de valida, sustinuta stiintific, este ca toti copiii sunt adusi de barza

      4. chimia este doar una din posibilitati, nu uita sa ii spui ca exista oameni care considera alchimia (teoria celor 4 elemente) corecta stiintific

      5. astrologia, foarte important sa ii spui copilului tau ca oamenii de stiinta se folosesc de astrograme pentru a prezice evenimente viitoare si caracterul oamenilor. Locul si data nasterii, pozitia constelatiilor pe cer la momentul nasterii, au influente evidente asupra destinului.

      6. pamantul e rotund -- dupa unii oameni, plat -- dupa altii. Poate sa-si formeze propria parere dupa ce studiaza. Ah nu uita teoria pamantului concav. Foarte important.

      7. te rog sa nu uiti sa ii amintesti ca intreaga existenta este, dupa parerea unora, doar un vis. Nimeni nu exista, realitatea e o iluzie. Puterea mintii poate manipula materia. Universul este holografic. Secretul!!!! SECREETUUL!!!!!

      Have fun in stupid land.
    • -4 (4 voturi)    
      Cu cata incantare va citesc mesajele! (Joi, 1 martie 2012, 19:14)

      Gramofonu' [anonim] i-a raspuns lui mareanvan

      Cat de frumos le explicati pe toate, ca un om mare!
      Cu cata usurinta va permiteti sa dati sfaturi despre educatia copilului!

      Iar asta din postura unui agramat...
      "UNI oameni"
      "OPTIONE"
      "abtineTE"
      "COPII isi vor..."
      si multe virgule lipsa.

      Aleluia, invatatule!
  • -1 (7 voturi)    
    si totusi... (Joi, 1 martie 2012, 14:13)

    vlad tzepesh [utilizator]

    Dupa cate am observat eu prin lume, setul de valori pe care le pretindem a fi bune sunt redate perfect in doctrinele religioase. Eu zic ca problema nu este ridicata de includerea materiei in programa scolara, ci de caracterul obligatoriu - cred ca ar trebui sa fie facultativa aceasta materie.
    Parintii care vor sa isi educe copiii in spiritul religiei, sa aiba posibilitatea sa o faca. Daca unii parinti nu vor sa isi vada copiii indoctrinati religios, nu inseamna ca nu exista altii care ar prefera si o educatie religioasa propriilor copii. Credeti ca ar trebui sa vedem care este minoritatea si care este majoritatea in aceasta chestiune ? De ce ar trebui scoasa materia din programa scolara pentru ca sunt unii parinti sau Asociatii care se impotrivesc ?
    De asemenea, cred ca ar trebui asigurata posibilitatea de a fi urmate mai multe doctrine religioase, nu doar cea ortodoxa.
    • +5 (7 voturi)    
      democratie (Joi, 1 martie 2012, 19:28)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui vlad tzepesh

      Pentru ca traim intr-o tara democratica. Democratia nu reprezinta putrea majoritatii, ci garanteaza egalitatea fiecarui cetatean, indifierent ca apratine unei minoritati sau a unei majoritati.
    • +1 (1 vot)    
      as (Vineri, 2 martie 2012, 19:38)

      Nenea [anonim] i-a raspuns lui vlad tzepesh

      Pentru ca este ilegal
  • 0 (16 voturi)    
    Nu omul decide ce exista (Joi, 1 martie 2012, 14:23)

    ps [anonim]

    Dragilor,

    Nu noi decidem cine si ce exista asa ca nu porniti de la o premisa falsa ca e alegerea noastra sa credem sau nu in Dumnezeu si in altele.
    El exista indiferent de optiunea noastra, asa cum si soarele exista indiferent de ce credem noi despre el.
    Multe din sfaturile detaliate in articol sunt pertinente si sunt date inclusiv de parintii care cred in Dumnezeu asa ca nu incercati sa impuneti si mai tare stereotipul ca parintele crestin nu are o cultura generala dezvoltata si ca se pricepe doar la povesti cu "cazan de smoala fierbinte".
    Nu aveti cum sa intelegeti credinta, crestinismul si ortodoxia daca nu va aplecati cu buna credinta asupra ei.
    voi parafraza pe cineva care spunea: "este dreptului omului sa fie prost, daca alege sa fie prost"...mai ales acum de gand avem tot libertinajul acesta si asa cum preciza "un parinte" mai sus avem nevoie de un reper exterior...reper care si-a dovedit efectele de-a lungul unor milenii.
    Uitati-va la halul in care a ajuns omenirea in ultimii 10-50-100 de ani de cand acest reper a fost subminat...uitati-va in jurul vostru!
    • +9 (11 voturi)    
      Ma uit (Joi, 1 martie 2012, 14:51)

      Margicu [anonim] i-a raspuns lui ps

      Inchizitia, terorismul si pe plaiurile mioritice pogromurile legionare sunt rezultate ale unor anumite interpretari ale religiei. Da, exista si morala in religie. Exista morala si in afara ei.
    • +2 (4 voturi)    
      Aha... (Joi, 1 martie 2012, 15:51)

      Dorel [anonim] i-a raspuns lui ps

      Pana una alta, soarele a fost vazut de toata lumea...
      Nu cred ca Moralitatea necesita un reper aparent inexistent.
      Mai mult decat atat, ceva moral pentru tine nu va fi niciodata moral pentru toata lumea.

      Dumnezeu este ateu. Nu poate fi altfel, nu ? E Fiinta Suprema doar.
  • +4 (8 voturi)    
    excludere religie din curriculum (Joi, 1 martie 2012, 14:31)

    Livia [anonim]

    Am dovedi mai multa intelepciune daca nu am include materia religie in programele de studiu sau daca acest curs ar avea alta structura si nu ar mai fi predat de nemernici al caror scop este indepartarea de credinta.
    Cum intelegeti dumnevoastra un test la religie?
    Te verifica Dumnezeu? Daca iei nota mica nu mai esti ageat de sfinti?
    Nu ar fi mai corect sa oferim copiilor toate informatiile despre credintele religioase?
    Cum le explica profesorii abuzurile si derapajele preotilor?
    Haideti sa fim sinceri cu copii nostri si sa-i lasam sa se dezvolte fara false imagini depre credinta si religie.

    Si daca am face asta fara sa-l excludem pe Dumnezeu din viata noastra si a copiilor nostri ar fi si mai intelept.
  • -6 (16 voturi)    
    delirul ateilor (Joi, 1 martie 2012, 14:36)

    Iosif [anonim]

    Acest parinte debusolat, confirma delirul secularistilor.

    Richard Dawkins, "cel mai cunoscut ateu din lume": Nu pot fi sigur ca Dumnezeu nu exista
    • +4 (6 voturi)    
      Delirul mistic este o afectiune psihiatrica (Joi, 1 martie 2012, 15:32)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Iosif

      Afirmatia lui dawkins este scoasa din context.... nu ati priceput nimic domnule iosif
      • +2 (10 voturi)    
        dimpotriva (Joi, 1 martie 2012, 15:49)

        Iosif [anonim] i-a raspuns lui vlad

        Domnule vlad, asa cum nu se poate demonstra prezenta stiintific, la fel nu se poate demonstra absenta. Dar computerLand va face sa va simtiti zei, asa ca anarhia incepe cu persoana dvs. La multi ani!
        • +1 (3 voturi)    
          In primul rand ... (Joi, 1 martie 2012, 18:23)

          vlad [anonim] i-a raspuns lui Iosif

          ... nu exista demonstratii stiintifice ci doar dovezi stiintifice. Si da, aveti dreptate, nu se poate demonstra ca nu exista un creator, asa cum nu se poate demonstra ca nu exista balauri cu 7 capete. In schimb exista teorii stiintifice verificate extrem de meticulos, printre care si evolutionismul, care intra in contradictie cu dogmele religioase. Pana la urma, aici este vorba de religie si nu de existenta unui creator, copiii trebuie sa invete sa gandeasca rational si apoi sa decida singuri ce sa creada. In schimb dumneavoastra doriti sa le fie insuflata de mici rigiditatea dogmatica si frica de pedepse inchipuite.
          Si sa stiti domnule Iosif ca probabilitatea existentei unor balauri cu 7 capete este extrem de mica... pana atunci "La multi ani!" si dumneavoastra.
          • 0 (0 voturi)    
            te crezi prea mare (Vineri, 2 martie 2012, 1:29)

            Iosif [anonim] i-a raspuns lui vlad

            Domnule, daca consideri ca poti cuprinde tot universul cu mintea dumitale, si in afara de asta, stiinta inca nedescoperita, sa-ti fie de bine, si sa te iei de brat cu Ion Iliescu scotocind in sinergia faptelor.
            Da, evolutionism, dar exista o fractura in acesta, acolo a intervenit Divinitatea. Mintea dumitale cuprinde suficient de putin cat sa te poti considera linistit un zeu. Nu-ti ia nimeni acest drept. Cerceteaza fara dogme. Cea mai mare densitate de populatie atee este in China, ori acolo nu se demonstreaza declamata dvs. trezire din amorteala a spiritului uman, o asa zisa lepadare de dogme aducatoare de lumina. Dimpotriva. Vise placute domnule Vlad...
            PS Einstein insusi a declarat ca nu crede intr-un Dumnezeu contabil, decat intr-un Dumnezeu care insumeaza tot ce ne inconjoara.
        • +1 (3 voturi)    
          faceti o greseala logica fundamentala (Joi, 1 martie 2012, 18:39)

          om cu cap [anonim] i-a raspuns lui Iosif

          Demonstrațiile, conform logicii, sunt făcute de cei care pretind, nu de cei care cercetează.

          Demonstrați că eu nu pot să zbor!

          O afirmație făcută fără dovezi poate fi respinsă fără argumente.
    • 0 (2 voturi)    
      Da. (Joi, 1 martie 2012, 15:52)

      Dorel [anonim] i-a raspuns lui Iosif

      Tine minte ca Dumnezeu este ateu. Nu are cum sa fie altfel.
      • 0 (0 voturi)    
        le stii pe toate, de ce nu vizitezi alte galaxii? (Vineri, 2 martie 2012, 1:31)

        Iosif [anonim] i-a raspuns lui Dorel

        Nu poti sti. Dar daca te crezi deja deasupra lui Dumnezeu, nu mai ai nicio sansa.
  • 0 (12 voturi)    
    Domnule Dinu, (Joi, 1 martie 2012, 14:40)

    george [anonim]

    Conform celor spuse de dumneavoastra, daca eu ca parinte consider ca pentru copilul meu este suficient sa invete matematica, limba romana, engleza, spaniola si informatica atunci in urma unei solicitari adresate institutiilor statului ar trebui sa i se scoata din programa scolara toate celelalte materii!
    Unde ar mai fi conceptul de cultura generala? Copilul poate fi atras de materii, stiinte ce noua nici prin cap nu ne-ar trece! Poate ve dori sa se faca preot! Si-atunci, daca dumneavoastra ii restricitonati accesul la invatarea religiei, cine este mai vinovat: statul sau parintele?
    Scoala primara si scoala generala trebuie sa fie cele care sa ofere copilului mai multe optiuni pentru viitor. Chiar si aceia de a deveni preot! La liceu/colegiu in schimb, copilul ar trebui sa aibe deja o viziune despre viitorul sau: ma fac medic sau avocat, ma fac economist sau inginer mecanic! In functie de asta procesul de invatamant s-ar axa doar pe materii necesare! In final, facultatea ar fi optiunea finala, una singura!
    Din pacate, la noi cultura generala este inca prezenta in tot procesul de invatamant si, la finalizarea acestuia, tinerii intra in viata, cu mici exceptii, complet nepregatiti!
  • -4 (10 voturi)    
    religia in clasele mici (Joi, 1 martie 2012, 14:45)

    popovici ioan [anonim]

    constitutia europei nu a avut nevoie de a fi amintit in ea ceva despre Dumnezeu sau crestinism.Copii din Romania nu au voie sa stie despre Dumnezeu si crestinism dupa unii parinti.Au voie insa sa consume alcool,droguri,tutun alte noxe care de mici le distruge trupul si sufletul alaturi de alte pacate care au devenit dintr-o date nepericuloase caci aduc profit unor oameni de afaceri.Pana unde vom merge oare si de ce sa nu ne educam copii in spirit crestin de mici.Sa pacatuiasca nu sunt mici?(sa injure,sa priveasca tot felul de imagini peste tot etc)Secolul 21 va fi religios sau nu va fi deloc a spus cineva si se pare ca a 2-a varianta prinde tot mai mult contur intr-o lume fara Dumnezeu.
  • +8 (10 voturi)    
    parerea mea... (Joi, 1 martie 2012, 14:50)

    Delia [anonim]

    in calitate de parinte a 2 copii liceeni de acum si care INCA(!) fac religie la scoala, consider ca sa faci religie pana in clasa a 12-a e mult prea mult!
    Este complet inutil pentru elevii de liceu, fiind util doar pentru preotii care predau orele si incaseaza niste bani.
    • +5 (7 voturi)    
      Ei na (Joi, 1 martie 2012, 15:11)

      Margicu [anonim] i-a raspuns lui Delia

      Este foarte util. Trebuie ocupata cumva armata de absolventi de teologie.
    • 0 (2 voturi)    
      ati pus degetul pe rana! (Joi, 1 martie 2012, 16:35)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui Delia

      exact asa se pune problema, sa le dea o paine de mancat la acesti preoti fara parohie!! si d eudne s emai incaseaza spagi, comisoane, dari fara chitante ca de la toti preotii....deci totul se reduce la bani, la ochiul dracului....mester manuit de BOR prin "onor prea-sfintia sa" daniel!!
    • +1 (1 vot)    
      Sunt multe de stiut (Joi, 1 martie 2012, 16:51)

      AT [anonim] i-a raspuns lui Delia

      Va rog aruncati la adresa de mai jos o pivire asupra doctrinelor despre mantuire in crestinism si raspundeti la doua intrebari: cam cat din ce e acolo va este cunoscut si cam cat ii este cunoscut fiului dumneavoastra. Sa nu spuneti ca toate aceste cunostinte sunt complet inutile. Doctrina ustificarii este principala cauza a separarii intre bisericile protestante si cele traditionale. Daca cineva vrea sa fie un crestin in cunostinta de cauza ar fi bine sa cunoasca in ce barca se afla.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Justification_(theology)
  • -1 (7 voturi)    
    Nu subsemnez (Joi, 1 martie 2012, 14:53)

    AT [anonim]

    Ceea ce a scris parintele e foarte frumos. Problema e ca vine de la un ateu, deci nereprezentativ pentru populatia Romaniei.
  • -7 (11 voturi)    
    89% ortodocsi, 7,5% catolici, simplu. Romanie e cr (Joi, 1 martie 2012, 14:55)

    robert [anonim]

    este fascinnat cate argumnete pot gasi niste atei ca sa tulbure apele. este oribil cat spatiu poate aloca un site unui asemenea subiect. Consumatorii de droguri sunt minoritari (din fericire), ateii sunt minoritari (este firesc...), homosexualii sunt tot minoritari (idem). Deci de ce trebuie sa suportam noi cei 90% de majoritari asemena aberatii si discutii? Libertatea constiintei si a gandirii nu inseamna LIBERTATEA DE A-I TORTURA PE CEILALTI CU ABERATIILE TALE SI SA INCERCI SA II FACI PE ALTII SA SUPORTE RATACIRILE TALE. Fi liber, fi cum vrei, dar la tine acasa, unde esti majoritar. Democratia, din pacate, inseamna ca trebuie sa respectam optiunea majoritara. Istoria inseamna sa mergem pe acelasi drum, batatorit de stramosii nostri, deci al ortodoxiei. asta e.
    • -5 (9 voturi)    
      religie (Joi, 1 martie 2012, 16:03)

      ids [anonim] i-a raspuns lui robert

      bravo,Robert. Iata in sfirsit a scris si un om...pina acum numai ragete si zbieraturi,dar sa stii ca de acea scrisoare ma indoiesc sa fie scrisa de un parinte...este scrisa de cineva de sub haina noului premier....si aruncata ca momeala pentru fraieri.
    • +2 (4 voturi)    
      @robert (Joi, 1 martie 2012, 16:10)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui robert

      Stimate domn, nu va forteaza nimeni sa pierdeti timpul p-aici citind comentariile, daca acest subiect a atins un punct sensibil pentru dvs. De acord cu ceea ce ati spus despre democratie. Din pacate, se tine cont de parerea majoritatii, dar cat timp majoritatea nu-si doreste ceea ce-mi doresc si eu, am dreptul sa-mi exprim PAREREA MEA. Hai sa lasam deoparte instinctul asta de turma si sa incercam sa mai si gandim. Daca majoritatea sustine ceva, oare asta inseamna si ca acel ceva e bun? Aduceti-va aminte de toate atrocitatile comise in numele religiei (vanatorile de vrajitoare, cruciade, masacrul hidusilor, etc)
      Si apropo, cat de sigur sunteti ca acele statistici sunt corecte?
  • 0 (8 voturi)    
    RELATIV (Joi, 1 martie 2012, 15:00)

    victordragos [utilizator]

    Foarte relative sunt opiniile izvorate din convingerile dvs despre lume,d-le parinte!Adica d-ta sustii teoria evolutionista si esti covins ca e adevarata, iar multimea de „religiosi” sunt doar niste needucati,inculti etc. care nu au acces la detinatorul adevarului absolut-Wikipedia!
    Stiti ce teorii s-au dezvoltat recent in fizica cuantica sau in chimie?Sau credeti ca istoria studiata in scoli este cea care s-a derulat 100% in felul descris in manuale?Propun sa eliminam fizica,istoria,mai nou si economia,pentru ca nu are legatura ce se studiaza cu ceea ce se intampla in lume acum...Nu sunt habotnic,insa poate ca ar fi bine ca sa lasam copiii sa isi formeze singuri anumite convingeri...In niciun caz religia din scoli nu-i va face rai sau sa-i tansforme in od negativ-invers insa,sunt sanse!
  • +2 (6 voturi)    
    O simpla cerere si il poti scoate de la Religie (Joi, 1 martie 2012, 15:21)

    Cezar Aiftimoaiei [anonim]

    O simpla cerere, poti downloada de aici : http://www.secularhumanism.ro/lang-ro/campania-qstop-indoctrinrii-religioase-in-coliq/12-cerere-pentru-retragerea-de-la-ora-de-religie-pentru-parinti.html

    si directiunea scolii este OBLIGATA sa iti scoata copilul de la ora de religie . Eu asa am facut dupa ce i-am cerut parerea copilului. Am fost primul din scoala care a facut asta. Nu a fost scandal, nu au fost repercursiuni. Asemeni mie au mai facut apoi si alti parinti. Acum fiul meu este clasa a-2-a. In timp STIU ca se vor mai retrage si altii. Ai dreptul sa iti exerciti aceasta optiune.

    Succes.
    • +2 (6 voturi)    
      de acord cu urmatoarele observatii: (Joi, 1 martie 2012, 17:15)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Cezar Aiftimoaiei

      1) nu toate scolile se comporta la fel de bine - multi parinti au semnalat probleme, vezi mai sus
      2) ar trebui sa fie opt-in, nu opt-out
      3) ar trebui sa se faca in afara scolii, si nu pe banii scolii; scolile publice intr-un stat laic n-ar trebui sa predea niciodata indoctrinare religioasa (altfel ar sta treaba daca ar fi vorba de cultura generala legata de religii -- la plural, dar chiar si asa e prea devreme la 7 ani pentru istoria unui concept complex cum e religia)
  • +11 (11 voturi)    
    nu educatiei religioase in scoli (Joi, 1 martie 2012, 15:24)

    bunic [anonim]

    Eu consider ca educatia religioasa ar trebui facuta de catre biserica,LA BISERICA,iar parintii care doresc educatie religioasa pt copii lor ii vor duce la orele de religie de la biserica asa cum isi duc copii la ore de lb engleza,tenis,inot sau altele.Numai ca exista o problema.........forma radicala in care slujitorii bisericii inteleg sa faca educatie.........arf fi multe de spus............ideea e ca nu sunte nici eu de acord cu orele de religie in scoala.............cu atat mai putin la grupa pregatitoare.
    • -2 (8 voturi)    
      formele de tortura (Joi, 1 martie 2012, 17:16)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui bunic

      practicate de dobitocii din biserici ma intereseaza prea putin, cat timp le pastreaza in biserici; daca un parinte vrea sa isi duca odrasla acolo, sa si-o duca, e o forma de abuz asupra copilului, dar nu cred ca statul se poate baga; cu atat mai putin eu.

      Cand aduc forma asta de abuz in scoala, am o problema.
    • 0 (0 voturi)    
      cu 3 de i (Vineri, 2 martie 2012, 1:33)

      Iosif [anonim] i-a raspuns lui bunic

      Poate inveti sa scrii romaneste totusi.
  • +9 (9 voturi)    
    scrisoare (Joi, 1 martie 2012, 15:30)

    Bafomet [anonim]

    Foarte frumos textul si ma bucur sa vad multe comentarii coerente pe marginea lui. Aspiratiile oricarei minoritati sunt de egalitate si nu cred ca se pune problema de control al majoritatii asupra minoritatii, ci de convietuire in respect reciproc.
    Daca privim predarea religiei din perpsectiva largirii orizontului cultural atunci ar trebui sa fie sub forma istoriei religiei si ar trebui sa cuprinda de la cele mai vechi rituri de animism, zeii deveniti acum mitologie, pana la religiile si divinitatile prezente inca in lume, musulmana, jainista, hindusa, etc. insa acest lucru nu se intampla.
    In acest moment traim intr-un stat laic indiferent de procentul persoanelor apartinand diverselor religii. Vedeam comparatii cu alte materii stiintifice, religia nu este o stiinta, stiintele beneficiaza in primul rand de o metoda, sunt perfectate si ajusate in timp in baza acestei metodologii. Fizica de acum un secol nu este fizica de acum, medicina de acum o mie de ani nu este cea de astazi, si acesta reprezinta progresul stiintific. Religia apartine spatiului intim si ideal ar fi ca ea sa fie alegerea matura si lucida a individului adult in baza experientelor si alegerilor personale, copiii ar trebui sa fie stimulati spre curiozitate si cunoastere, spre descoperire si inovatie, sa invete sa provoace si sa impinga permanent limitele cognoscibililui.
  • -4 (14 voturi)    
    întrebare: de ce atâta înverșunare? (Joi, 1 martie 2012, 15:33)

    qazpl [utilizator]

    E vorba despre acumularea unor noțiuni de bază despre Credința majoritară în România - Ortodoxismul.

    Accesul la aceste noțiuni poate fi doar benefic, aduce un plus de cunoștințe. Dacă cineva ar putea să Demonstreze contrariul, sunt oarecum curios pe ce s-ar baza.

    Copilul nu are discernământ să Aleagă, deci Alege părintele. Oare părintele are dreptul, prin Alegerile pe care le face, să limiteze accesul copilului la informații benefice pentru el?
    • +6 (10 voturi)    
      Iti doresc (Joi, 1 martie 2012, 17:20)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui qazpl

      sa fii fortat sa participi, si tu si copiii tai, la cursuri de acumulare a unor notiuni de baza depsre credinte minoritare, stiu eu, de exemplu musulmana. Iti doresc succes cu studierea limbii arabe.

      Daca te-ai fi obosit sa citesti ce au scris o gramada de comentatori pertinenti mai sus, ai fi vazut ca nimeni n-are nimic impotriva predarii de notiuni despre istoria religiilor, cultura crestina chiar (cu toate ca e cam devreme la 5, 6 ani) -- aici vorbim de indoctrinare, nu despre educatie.
      • +1 (1 vot)    
        Din nou... (Vineri, 2 martie 2012, 9:41)

        qazpl [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

        De ce atâta înverșunare?

        Cred că m-ați înțeles greșit, așadar vă cer iertare și vă mulțumesc pentru urări.

        Altfel, înțeleg că participarea la orele de religie este opțională. Unde e îndoctrinarea?
  • +1 (5 voturi)    
    Atentie (Joi, 1 martie 2012, 15:36)

    AT [anonim]

    "Cand va auzi despre Isus sau va vedea oameni care merg la biserica si ma va intreba despre ele ii voi spune ca unii oameni cred ca Pamantul, plantele, animalele, oamenii, Luna si stelele au fost facute intr-o zi de o fiinta numita Dumnezeu."

    Aici gresiti profund. Creati in mintea copilului dumneavoastra un stereotip ca toti oamenii credinciosi sunt "young earth creationists". Aveti idee cam cat la suta dintre crestini, sa zicem, sunt in aceasta categorie? Nu-i asa ca sintagma "indoctrinare" se poate aplica in ambele sensuri?
    • 0 (2 voturi)    
      Sorry?? (Joi, 1 martie 2012, 17:24)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui AT

      cine a zis ceva despre young earth? A pomenit autorul ceva despre 6, 7 mii de ani?

      Greseala din text este eventual ca ar fi trebuit sa spuna "o saptamana" in loc de "o zi". In rest, este o sumarizare foarte buna a credintelor crestine.
  • 0 (6 voturi)    
    Trei idei (Joi, 1 martie 2012, 15:51)

    AT [anonim]

    "Ii voi spune ca eu consider aceste credinte eronate si ca atunci cand va fi mai mare va putea sa hotarasca singur daca exista o fiinta care a creat universul sau va alege sa creada in ceea ce o invata fizica, astronomia, chimia si biologia."

    1) Inca un fals stereotip cu care sunt indoctrinati copiii ateilor: cel al dihotomiei religie - stiinta.

    2) Exista o varsta a invatarii, a acumularii celor lasate de inaintasii nostri, si una a judecatii. Mi se pare insa ca mai nou se acrediteaza ideea ca trebuie facut invers, ceea ce este absurd. Este de-a dreptul iresponsabil, daca ai o credinta sau o necredinta, sa iti lasi copilul sa invete de la oricine altcineva, mai putin de la parintele lui.

    3)Ca sa intoarcem placa, eu i-as putea spune copilului meu asa: Exista oameni care cred ca credinta in Dumnezeu este un virus care napastuieste omenirea. Eu unul nu sunt convins de argumentele lor, dar tu poti decide daca aceasta ordine universala despre care ne invata toate stiintele este produsul intamplarii sau al unei intentii.
    • +2 (4 voturi)    
      bull crap (Joi, 1 martie 2012, 17:30)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui AT

      "dihotomiei religie - stiinta"

      Dihotomia este una cat se poate de corecta. Stiinta si religia sunt, in cea mai mare parte, incompatibile. Exista (f putini prin comparatie la populatia generala) oameni de stiinta care sunt credinciosi practicanti, dar majoritatea covarstioare a lor isi lasa credintele la usa laboratorului. Acolo e dihotomia, la usa care desprate laboratorul de biserica.

      "Este de-a dreptul iresponsabil, daca ai o credinta sau o necredinta, sa iti lasi copilul sa invete de la oricine altcineva, mai putin de la parintele lui."

      Multumesc, vad ca suntem de acord. Tema articolului exact asta este. Nimeni nu ingradeste dreptul tau sa iti indoctrinezi copilul cu credinte retrograde, da-mi si mie dreptul sa il tin departe de aceste idei invechite.

      Perfect de acord si cu pct 3 -- ai libertatea sa iti tii copilul in evul intunecat cat doresti tu. Doar nu o fi copilul meu (sper!) sa iti spun eu tie cum sa il educi...
      • 0 (2 voturi)    
        din prisosul inimii vorbeste gura (Joi, 1 martie 2012, 17:58)

        AT [anonim] i-a raspuns lui georgeb

        .
  • +2 (6 voturi)    
    bravo (Joi, 1 martie 2012, 16:32)

    Eli. [utilizator]

    Problema este pusa intr-un mod foarte frumos, si ma regasesc in scrisoare. Inca nu am copii dar atunci cand voi avea, voi incerca sa ii educ exact in acest mod.
    • 0 (0 voturi)    
      Poate (Vineri, 2 martie 2012, 19:12)

      qazpl [utilizator] i-a raspuns lui Eli.

      Dar, la fel de posibil, dacă veți avea copii, s-ar putea să aveți altă părere.
      • 0 (0 voturi)    
        bravo (Sâmbătă, 3 martie 2012, 5:39)

        Eli. [utilizator] i-a raspuns lui qazpl

        Am felicitat autorul ptr ca e placut sa gasesc persoane care vad lucrurile asa cum le vad si eu. Nu sunt parinte dar el este, si asta imi demonstreaza ca e posibil sa imi pastrez aceasta viziune si dupa ce voi avea un copil; mai ales ca principiul de care vorbeste este unul de baza in viata mea , pe care nu vreau sa il schimb ci sa cladesc pe el prin ceea ce voi invata pe parcurs.
  • +6 (8 voturi)    
    Sesizare CNCD - discriminare (Joi, 1 martie 2012, 17:03)

    Cristina [anonim]

    Stimate domnule Dinu,

    Va multumesc pentru scrisoarea dumneavoastra deschisa adresata domnului Ministru Baba. Aceasta propunere se inscrie pefect in categoria cazurilor de discriminare - asa cum sunt descrise in Ordonanta 137/200. Va sfatuiesc sa sesizati CNCD-ul care are un cuvint de spus in aceasta situatie - cu siguranta mai multe organizatii care se ocupa de drepturile omului ar trebui sa se sesizeze, deoarece in Romania traiesc, si au drepturi egale, si atei, si persoane de alta religie decat cea Ortodoxa.
  • +3 (7 voturi)    
    subscriu (Joi, 1 martie 2012, 17:34)

    Mircea Nanca [anonim]

    Cum facem să înțeleagă dl ministru că sunt mulți părinți care gândesc ca autorul acestei scrisori și prin urmare vor religia scoasă din materiile obligatorii - de la pregătitoare și nu numai...
    • 0 (4 voturi)    
      Sub ce scrii? (Joi, 1 martie 2012, 21:17)

      Un alt parinte [anonim] i-a raspuns lui Mircea Nanca

      Defineste multi.
      Faptul ca sunteti trei insi de acord, nu inseamna multi, stii? Sau privirea dumitale, de obicei, este intr-o parte?
  • +2 (2 voturi)    
    Istoria religiilor (Joi, 1 martie 2012, 17:57)

    78 [anonim]

    Atata timp cat cultele aduna electorat impreuna cu partidele politice pentru alegeri, nu putem sa ii dam cu niste articole din lege de-azvarlitelea pe net.
    Este o problema politica, care se reflecta si in educatia din invatamantul obligatoriu de stat.
    In Romania (si in puscarii) sunt cetateni crestini de 2000 de ani, care pot combate aceasta scrisoare foarte simplu, prin indiferenta.
    Din cate stiu, daca vreti ca fiul/fiica dvs sa nu frecventeze cursurile de spalare a creierului prin profesorii de religie ortodoxa, e nevoie de o fisa completata de cultul de unde apartin parintii, daca exista unul, in care sa fie specificat ca acel copil frecventeaza o biserica, si se cultiva in acest sens.
    Chiar ma intereseaza ce parere aveti despre desenele animate cu violenta ridicata, si de horoscop.
  • +1 (5 voturi)    
    Mesaj pentru autor (Joi, 1 martie 2012, 19:18)

    Gramofonu' [anonim]

    Ca parinte, nu pot spune decat "Multumesc!"
  • +2 (2 voturi)    
    solutii exista (Joi, 1 martie 2012, 19:40)

    iosis [anonim]

    Solutia e simpla, daca exista si vointa, dupa modelul altor tari. Se poate alege intre religie (si aici pot aparea optiuni: ortoxa, catolica, etc) si etica. Am avut posibiltatea sa aleg pentru copilul meu si am ales religia. Cred ca exista un Dumnezeu sau o forta superioara sau cum vreti sa ii spuneti, dar nu sunt practicanta si ma duc la biserica doar cand simt nevoia, uneori poate doar o data pe an. Asa ca am ales pt copil religia, ca sa aiba niste minime cunostinte pe care eu nu i le ofer, poate pentru ca nici eu nu am avut o educatie religioasa venita de la parinti.
  • -3 (7 voturi)    
    Domnului Ratiune (Joi, 1 martie 2012, 19:42)

    Un alt parinte [anonim]

    Domnule Ratiune, te-as intreba ce-ai face daca ai trai in padure si ar veni Domnul Bursuc si ti-ar musca odrasla de cur? Ce i-ai explica micutului? Ca e rau si trebuie impuscat, nu? Legea supravietuirii, cred, nu? Ei, bine, incerca dumneata sa-l convingi pe Dl Bursuc ca nu e bine ce face. Banuiesc ca n-ai sa reusesti. Dealtfel nici nu trebuie, fiindca n-ai nicio raspundere fata de el. Atunci, ce-ti pasa de copil? Fiindca doar crezi ca tu l-ai facut? Dar, oare, l-ai facut tu? Nu o femeie? Pentru ce atata responsabilitate? Pentru un lichid scurs din madularul tau? Caci, nu-i asa, rational vorbind, copilul tau este produsul unor lichide! Ce sa mai vorbim de suflet, trairi, sentimente, exista explicatii rationale pentru astea. Dar stii sa mi le spui? Cat despre doleanta dumitale, probabil faci parte dintre cei in jur de 5 la suta cetateni romani (daca esti roman) care sunt atei. Sa fii sanatos! Rational vorbind, esti in minoritate, adica ce doresti, nu se poate. Deci, daca-ti repugna religia, cumpara-ti sau cucereste-ti o insula in ocean si fa-ti acolo un stat cum vrei dumneata, in care sa fii majoritar si unde sa traiesti foarte Rational! Iti doresc succes si Dumnezeu sa te aiba in paza!
    • +2 (6 voturi)    
      In sfarsit, am inteles! (Joi, 1 martie 2012, 20:22)

      Gramofonu' [anonim] i-a raspuns lui Un alt parinte

      Copiii trebuie sa faca religie in scoala pentru cazurile in care ii musca bursucii in padure.
      Asta explica totul!
      • 0 (4 voturi)    
        Ai inteles perfect!!! (Joi, 1 martie 2012, 21:10)

        Un alt parinte [anonim] i-a raspuns lui Gramofonu'

        Se pare ca faceti parte din cei 5 la suta la capitolul atei, dar si din cei care au IQ-ul 5 la suta.
        • +1 (3 voturi)    
          Nu-s ateu... (Vineri, 2 martie 2012, 3:32)

          Gramofonu' [anonim] i-a raspuns lui Un alt parinte

          Cred in Unicornul Roz Invizibil.
          Dar numai in zilele in care nu cred in Monstrul Zburator din Spaghetti.
  • -1 (5 voturi)    
    ....... (Joi, 1 martie 2012, 21:37)

    Rus Attila [anonim]

    De ce sa nu se studieze religia?Multi tineri nu aud de Dumnezeu din cauza ca parintii nu ii invata.Religia poate fi explicata si lor,de un om cu experienta.
    Copilul de mic trebuie invatat despre religie,Biserica si etc.Lumea a fost creata de Dumnezeu,nu cu Big-bang...deoarece nu ar fi fost o lume asa perfecta si cu atatea minunatii!
  • -2 (4 voturi)    
    think twice (Vineri, 2 martie 2012, 11:35)

    si totusi [anonim]

    I-as pune mamicii respective urmatoarele intrebari:
    - Care e diferenta intre un om mort si unul viu?
    - Ce este sufletul?
    - Cum se naste sufletul?
    - Daca omul este un accident al evolutiei, atunci cum se explica minunile?
    - Cine a fost primul, oul sau gaina?
    - Daca acum toleram relatiile homosexuale, ce urmeaza? Legifererea zoofiliei?
    - Cum se face ca omul neaga existenta Dumnezeirii si de declara ateu, insa in acelasi timp este atras de practicile Yoga asiatice si de relaxarile de tipul Mind Control?
    - Ce cauta atatia calugari in pustiu, traind o viata simpla si umila?
    - Cum se explica arinderea de la sine a lumanarilor de la mormantul sfant in noaptea de Paste?
    - Ce este satanismul si de ce exista daca este rau?
    - De ce multi din cei care se declara atei, tot timpul, rostesc cuvantul "dracu" atunci cand vorbesc?
    - De ce toate societatile bazate pe ateism degenereaza lamentabil?
    Lista poate continua. Daca un copil pune intrebari dificile la care ai nevoie de wikipedia sa raspunzi, ce o sa te faci cand o sa mai creasca? Vazand ca nu ai raspunsuri la intrebarile lui, o sa-si caute propriile raspunsuri. S-ar putea sa nu-ti placa. Cauta, citeste, intreaba, nu lua de bune explicatiile si logica impuse de altii! La urma urmei omul este o fiinta rationala care cauta raspunsuri.
    • 0 (2 voturi)    
      Foarte frumos! (Vineri, 2 martie 2012, 15:28)

      qazpl [utilizator] i-a raspuns lui si totusi

      Matei, Capitolul 7:
      7. Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide.
      8. Că oricine cere ia, cel care caută află, şi celui ce bate i se va deschide.
  • +3 (5 voturi)    
    religia (Vineri, 2 martie 2012, 11:37)

    mihai [anonim]

    Cati dintre voi ati citit biblia ? Cum sa le explici copiilor ca dumnezeul ala din biblie te pune sa ucizi copii , femei , sa practici prostitutia , sa inseli parintii , sa fi rasist ????
    Cititi cartea asta plina de tampenii si apoi sa vad daca o sa vreti ca cei mici sa invete religia in scoala ! O sa va ingroziti !
    Eu mi-am scos copii de la astfel de cursuri , suntem direct raspunzatori de cresterea morala a lor....Vreau sa am copii normali , nu indoctrinati mistic cu tampenii , vreau sa-i fac OAMENI care sa fie capabili sa zboare printre stele , sa cunoasca stiintele, sa creeze ceva moral. Traim in secolul 21 , nu in evul mediu...Spuneti-mi un singur lucru bun pe care il poate invata un copil de la orele de religie ? Unul singur macar .........De ce nu ar invata in locul ei astronomia , arta succesului, chiar istoria credintelor religioase ?
    • +1 (3 voturi)    
      2 lucruri, de fapt: (Vineri, 2 martie 2012, 15:32)

      qazpl [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      1. Vă rog să mă iertați, dar cred că ați înteles greșit Biblia.
      2. Un singur lucru bun de învățat la orele de religie? Iubirea.
      Iertare încă odată, nu e nimic mistic despre iubire.
  • 0 (0 voturi)    
    Dezbatere (Vineri, 2 martie 2012, 12:52)

    Anca [anonim]

    Am inteles ca aceasta curricula este supusa dezbaterii.
    Parintii si profesorii pot trimite timp de 2 sapt idei si sugestii la Minister.
    Asa am inteles aseara de la stiri.
    Deci cine are sugestii cred ca ar tb sa le trimita Ministerului educatiei.
  • +1 (1 vot)    
    Să se revizuiescă, dar să nu se schimbe nimic :) (Vineri, 2 martie 2012, 13:23)

    camouflage [anonim]

    Cred că religia ar trebui totuşi studiată la şcoală (dar nu aşa devreme), tocmai citind contra-argumentele expuse de către dl. Marian Dinu în scrisoare: "Dumnezeu il priveste ce face si il va pedepsi", "Dumnezeu ne cere sa-i ascultam pe batrani si daca nu o face il va pedepsi" etc. :)))
  • +1 (1 vot)    
    Dezbatere (Vineri, 2 martie 2012, 13:35)

    Anca [anonim]

    Am sunat le Tel verde, la Minister, la Inspectorat, m-au trimis de la Ana la Caiafa. Nimeni nu stia nimic si nimeni nu stia unde se pot trimite aceste sugestii.
    Mi s-a comunicat totusi sa trimit sugestiile mele la Inspectorat, iar de acolo se vor inainta catre Minister.

    Daca obtineti o adresa va rog publicati-o aici.
    Pina atunci va scriu ce adresa mi-a fost mie comunicata.
    info@ismb.edu.ro
  • +1 (1 vot)    
    Dezbatere (Vineri, 2 martie 2012, 14:01)

    Anca [anonim]

    Revin:
    opiniile pot fi trimise la

    clasapregatitoare@medu.edu.ro
  • 0 (0 voturi)    
    Abordarea fenomenului religios in invatamant (Vineri, 2 martie 2012, 20:59)

    Bogdan Stanoiu [anonim]

    Într-un stat laic modern există o separare clară între sfera publică şi sfera privată. Această separare implică la rândul ei existenţa unei sepaări între noţiunea de cetăţenie (care ţine de sfera publică) pe de-o parte şi noţiunile de etnie şi de aprtenenţă confesională/atitudinea faţă de fenomenul religios (care ţin de sfera privată) pe de altă parte. Punctul de vedere laic recunoşte faptul că cineva are aceeaşi valoare spirituală indiferent dacă este adept al religiei X, adept al religiei Y, agnostic sau ateu. Menţionez că din punct de vedere laic termenul de “spiritual” este definit într-un sens larg care include, printre altele , raţionalul, filosoficul,ideaticul în opoziţie cu viziunea îngustă conform căreia "spiritual=religios". În consecinţă, într-o societate modernă, laică şi civilizată atitudinea cuiva faţă de fenomenul religios (fie aceasta teistă sau non-teistă) nu este o chestiune ce ţine de educaţie ci o chestiune ce ţine de opţiune. De aceea într-o astfel de societate şcoala nu trebuie să favorizeze prin intermediul programelor nici menţinerea aderenţei elevului la religia X, nici convertirea elevului de la religia X la religia Y şi nici invers, nici convertirea elvului din ateu în credincios şi nici invers. Pe de altă parte într-o astfel de societate punctele de vedere al religie X (indiferent dacă această religie este majoritară sau minoritară) trebuie prezntate prin intermediul şcolii ca nişte puncte de vedere, nu ca nişte adevăruri absolute. Având în vedere cele de mai sus ar trebui ca fenomenul religios să fie abordat la liber cu opinii pro şi contra şi din diverse unghiuri (politologic, filosofic, sociologic etc) nu din punct de vedere (quasi)exclusiv confesional aşa cum din nefericire se întâmplă în învăţământul preuniversitar românesc. De asemenea fiecare elev trebuie să beneficieze de o abordare liberă şi echidistantă a diverselor atitudini faţă de fenomenul religios (din perspectiva religiei X, a religiei Y, din perspectivă ateistă etc) indif
  • -1 (3 voturi)    
    religie (Vineri, 2 martie 2012, 23:33)

    un copil [anonim]

    Am facut religia in scoala si am invatat multe lucruri pe care parintii mei nu le-au invatat pentru ca in comunism se interzicea predarea religiei in scoli. Sunt de acord ca exista si alte religii si trebuie sa inveti despre ele. Si se invata, in liceu cand copilul stie suficiente lucruri despre propria lui religie.
    Ma intreb totusi cati dintre cei care nu sunt de acord cu predarea religiei si sunt crestini, merg la biserica si cati dintre ei stiu ce inseamna cu adevarat aceasta religie. Si mai ales ma intreb de ce ii judeca pe cei care merg la biserica si ii numesc habotnici din moment ce si ei au fost botezati. Oricum, mai devreme sau mai tarziu, fiecare va raspunde de faptele lui.
    Eu am inceput sa merg la biserica de mica si pot spune ca ma bucur ca s-a intamplat acest lucru. Ma intreb cum ar fi fost daca nu as fi mers pentru ca de fiecare data cand am o mahnire, o disputa, dupa o discutie cu parintele duhovnic ma simt ca simt ca si cum nimic rau nu s-ar fi intamplat. Si mereu mi-a dat sfaturi bune, pe care nici mama nu mi le-ar fi dat, sau nici cel mai bun psiholog...