Un detaliu de sistem si o mica revolutie

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 2 februarie 2012, 15:34 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Ministrul Daniel Funeriu a comis, pe tacute, unul dintre cele mai puternice gesturi reformiste dupa succesul organizarii Bacalaureatului si promovarea noii legi a educatiei. Ordinul prin care stopeaza retinerea automata a cotizatiilor din salariul profesorilor produce o mica revolutie de sistem: scoate sindicatele din minciuna si le obliga la schimbari radicale daca vor sa supravietuiasca. Regula veche era de o absurditate fara margini: adica tu, minister, strangi bani pentru sindicat, potentialul tau adversar. Distrugand-o, ministrul Funeriu si-a atras noi antipatii, inclusiv in propriul partid, dar castiga noi puncte, avand meritul de a aseza pe o baza sanatoasa relatia dintre stat-sindicate-angajator.

Ca sa intelegem mai bine regula veche: era ca si cum administratorul unei fabrici dispunea din proprie initiativa ca toti angajatii sai sa cotizeze automat la sindicat si tot el se ocupa de strangerea banilor. In acest caz, sunt doua posibilitati: fie avem de-a face cu un administrator masochist si cam dus cu pluta, care accepta sa actioneze impotriva propriilor sale interese; fie administratorul este in cardasie cu liderul sindical, cumparandu-si linistea printr-un mic serviciu aparent nevinovat. In nici una din cele doua situatii nu vorbim insa despre o reprezentare reala si corecta a angajatilor, ci despre un truc politico-administrativ menit sa distorsioneze grav relatia angajator-sindicate-angajat.

Acest mod de a alimenta conturile sindicale naste inca un exemplu de joc democratic trucat, mimat, inca o institutie functionala doar in aparenta, ca multe altele nascute dupa '89.

De ce-ar strange functionarii platiti de stat bani pentru sindicate? In lumea normala lucrurile se intampla peste tot altfel. Sindicatele se ocupa cu strangerea cotizatilor daca mai si gaseste clienti dispusi sa plateasca o suma lunara. Primesc adeziuni si bani daca liderii lor au credibilitate si actioneaza eficient. Pot apela, desigur, contra cost, la serviciile altora. Banca, de pilda, poate aduna cotizatii si plati diverse facturi (CAS de ex) contra unui mic comision. Asa arata sindicatele intr-un peisaj democratic normal.

Cand sindicatele au fost lasate fara sursa sigura de venit - cotizatia luata in forta de la angajat - goliciunea lor s-a vazut in toata splendoarea. Din 250 de mii de cotizanti, cat numarau sindicatele din invatamant in octombrie, au ramas doar 20 de mii dupa aplicarea ordinului, intrat in vigoare in noiembrie 2011. Liderii sindicali au intrat in panica, ameninta cu procese, plang dupa banii disparuti in neant, la fel politicienii-sindicalisti din PDL care s-au napustit asupra ministrului Funeriu. Daca vor sa supravietuiasa, sindicatele n-au decat sa se reinventeze, sa se reorganizeze pe baze noi, sa-si aleaga alti lideri, sa-si recastige credibilitatea pierduta renuntand la baronii sindicali corupti sau naimiti politic. N-au decat sa inceapa sa-si faca datoria fata de angajatii care-i platesc se le reprezinte interesele, sa le apere drepturile pe bune, nu regizand scenete politice cu opozitia sau mimand protestul in buna intelegere cu puterea.

Sigur ca se vor gasi destui care sa urle ca ordinul ministrului Funeriu e inca un pumn in gura sindicatelor, un act de dictatura, o noua tentativa de intimidare a miscarilor anti-guvernamentale. Dar dictatura sindicala din ultimii 20 de ani - cu nomenclatura ei cu tot de "sindicalisti de lux" - cum le-a placut? Cum de n-au carait impotriva ei? Cum de n-au avut curajul s-o denunte si sa i se impotriveasca?

Retinerea automata a cotizatiilor pentru sindicat de catre minister ne-a pus ani de zile in fata unor minciuni gogonate. O prima minciuna spunea ca aproape toti profesorii (sau alti angajati la stat) sunt reprezentanti de un sindicat sau altul, la care au aderat cu entuziam. Indiferent cat de hoti, slabi sau manevrati politic erau liderii lor, profesorii si alte categorii profesionale ramaneau, gratie acestui detaliu birocratic stupid, care a favorizat coruptia in sistem, prizonierii unor sindicate putrede. O alta minciuna spunea apoi ca liderii sindicali, indopati cu zeci de milioane de euro prin grija statului, ar putea actiona si altfel decat manevrati politic. In fine, a treia minciuna era ca banii adunati cu mana ministerului sunt cheltuiti in beneficiul membrului de sindicat.

Cat credeti ca agoniseau baronii sindicali din invatamant de pe urma cotizatiilor automate? Cam zece milioane de euro pe an. Ce s-a intamplat cu acesti bani? Cum au beneficiat profesorii de ei? Nu stim cum se intampla in educatie, dar am aflat ce se intampla in sanatate dupa condamnarea in prima instanta a liderului Sanitas, Marius Petcu, la sapte ani cu executare pentru coruptie. Din dosarul Petcu aflam cum si pentru ce incasa spaga baronul sindical inrudit cu politicieni de varf din PSD: "Banii au fost primiti in mod repetat, cate 87.400 lei lunar, o rata reprezentand aproximativ 20% din valoarea fiecarei situatii de lucrari decontate in cadrul contractului care avea ca obiect construirea 'Centrului de educatie, perfectionare si recreere - Snagov'. Pretul negociat al contractului era de 9.234.570 lei, fara TVA, suplimentat ulterior cu suma de 1.875.915 lei, fara TVA".

In interiorul acestui sistem trucat toata lumea e fericita: partidele, baronii sindicali, mai putin muncitorii jumulti cu mana statului. Acest mecanism stupid si corupt a functionat aproape doua decenii dupa Revolutie. Nimeni, pana la ministrul Funeriu, n-a avut curajul sa elimine aceste regula care a perpetuat o minciuna cu iz comunist in sindicatele din Romania, iluzia reprezentarii "maselor de oameni ai muncii". Din verificarile HotNews.ro, regula retinerii automate a cotizatiei sindicale functioneaza inca la transporturi, economie, doar internele si finantele au luat exemplul educatiei si au renuntat la ea. Toate ministerele care mai retin in mod automat cotizatii au obligatia de a urma exemplul ministrului educatiei si de a iesi din cardasia sindicala cat mai repede, de a elimina din sistem aceasta forma de comunism rezidual. Relatia stat-sindicate va avea o sansa in plus de insanatosire prin simpla corectare a unui detaliu aparent neinsemnat.

"Oamenii muncii" plateau si inainte de '89 "cotizatia la sindicat", li se retinea automat din salariu. Desigur, sindicatul era o gluma, nu iesea nimeni in strada si nu stia cineva numele vreunui lider. Copil fiind, aflam de forma asta stranie de organizare doar de Craciun, cand ai mei primeau "punga de la sindicat".  Gaseam in ea niste napolitane, ceva biscuiti si bomboane de pom casante. Uneori si o portocala. Asa arata minciuna sindicala inainte de '89, era o forma fara fond, o pacaleala sinistra de Craciun, cate-o bombonica varata din an in pasti in gura plebei.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

16627 vizualizari

  • +39 (41 voturi)    
    colegiul medicilor (Joi, 2 februarie 2012, 15:46)

    AT [anonim]

    Nu stiu exact daca Colegiul Medicilor poate fi asimilat unui sindicat, insa cotizatiile la el se strang, din cate stiu, in acelasi fel, cel putin in cazul celor angajati la stat.
    N-ar strica sa verificati un pic si informatia asta.
    • +39 (39 voturi)    
      Mai sint si altii care fac milioane (Joi, 2 februarie 2012, 16:36)

      Mos Craciun [anonim] i-a raspuns lui AT

      De exemplu Corpul Expertilor Contabili si Contabilior Autorizati din Romania face cateva milioane de euro din cotizatiile membrilor. Esti obligat sa fii membru daca lucrezi in bransa, esti obligat sa platesti. La fel ca si sindicatele nici CECCAR-ul nu da socoteala nimanui pentru modul cum toaca milioanele de euro anual. Pur si simplu face ce vrea cu ei. Pentru cotizanti, in schimb, nu face absolut nimic.
      Ce viata au unii !!!
    • +31 (31 voturi)    
      oau (Joi, 2 februarie 2012, 16:43)

      je [anonim] i-a raspuns lui AT

      Eu consider colegiul medicilor o casta si daca e adevarat ce spui cu stransul cotizatiilor , inteleg acum mult mai bine de ce malpractice-ul functioneaza atat de "bine" in Romania.Oameni practic prin cotizatie la domnul Astarastoaie isi cumpara lipsa de raspundere fata de actul medical.Au murit atatia oameni in Romania din culpa medicala si medicii nu au patit nimic in urma anchetei colegiului medicilor.Care a mai platit a fot din cauza unei decizii judecatoresti.Oare vom deveni si noi o tara normala , dar oare vrem sa devenim o tara normala ??
      • -4 (16 voturi)    
        nu e acelasi lucru (Joi, 2 februarie 2012, 17:27)

        Mihaela [anonim] i-a raspuns lui je

        Adeziunea la colegiul medicilor da dreptul unui medic sa lucreze. Deci cotizatia e obligatorie si se retine din salariu pentru ca altfel nu exista drept de libera practica. Treaba cu sindicatul e benevola. Membru sau nemembru de sindicat, poti lucra unde vrei.
        • +26 (26 voturi)    
          Dreptul (Joi, 2 februarie 2012, 17:59)

          Jar [anonim] i-a raspuns lui Mihaela

          de libera practica si dreptul sa lucreze al unui medic, farmacist sau asistent ar trebui sa fie pregatirea si documentul care atesta absolvirea unei scoli,nu cotizatia la colegiul medicilor,faramacistilor sau al asistentilor.
          Si sunt sume colosale in acest joc murdar.
          • -10 (10 voturi)    
            asa si-asa... (Joi, 2 februarie 2012, 18:38)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Jar

            Vezi sistemul din Canada - si altele ;)
            • +13 (13 voturi)    
              Hai-hai (Joi, 2 februarie 2012, 19:40)

              Catalin [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

              Pai si tie iti place ca in Canada? E bine, ca nou angajat , sa ti se spuna ca sunt disponibile doar orare de noapte pentru ca cei mai vechi in sindicat au dreptul sa ia ce-i mai bun? Asta iti restrange mult libertatea de a alege pe piata muncii. Sau esti capitalista sadea pe pielea ta, fata tatii?Sistemul e idiot si daca zici 'asa si asa' doar pt ca el e in Canada , bati campii.
        • +22 (22 voturi)    
          misto (Joi, 2 februarie 2012, 18:22)

          je [anonim] i-a raspuns lui Mihaela

          dragut, adica studiez 6 ani apoi fac rezidentiatul cativa ani si apoi pt a profesa trebuie sa cotizez la colegiu.si efectiv cu acei bani ce se face ???
        • +7 (7 voturi)    
          dreptul la munca (Vineri, 3 februarie 2012, 11:29)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mihaela

          este consfintit prin constitutie.
          mi se pare absurd sa cotizezi din leafa ca sa ai dreptul sa practici profesia pt. care te-ai pregatit.
          ce-ar fi daca s-ar crea colegiul lucratorilor din energetica, agricultura, constructii...? si sa nu poti munci daca nu bagi banu'?
    • -4 (4 voturi)    
      Colegiul medicilor e altceva (Vineri, 3 februarie 2012, 10:14)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui AT

      E un fel de politie interna a medicilor, formata cu scopul de a imbunatati activitatea medicala. Asa ceva orice patron cu cap are interesul sa functioneze bine, pt. ca duce la cresterea gradului de profesionalism a angajatilor fara costuri in plus pt. angajator.

      Spre exemplificare, in domeniul in care am lucrat eu mai de mult (acu' v'o 15 ani) exista o asociatie profesionala a sudorilor. Astora patronatele inclusiv le plateau deplasarea si cazarea la cursuri de specializare, se faceau programe finantate partial de minister, partial de institutii din strainatate pt. imbunatatirea calificarii sudorilor, si membri in asociatie erau atat persoane fizice cat si firme sau alte institutii cu interese in domeniu. In nici un caz insa ASR (www.asr.ro) nu poate fi asimilata cu un sindicat.

      Daca dascalii si-ar face o asociatie profesionala, care sa fie implicata in reciclari, imbunatatirea normelor de evaluare academica etc. mi s-ar parea justificat sa fie ajutata de minister. Consiliul national de acreditare academica de ex. aduce pe undeva cu CMR, de-aia e si justificat sa fie finantat macar in parte si de stat.
    • 0 (2 voturi)    
      UPDATE (Vineri, 3 februarie 2012, 10:19)

      jim [anonim] i-a raspuns lui AT

      Ar fi bine sa faceti un UPDATE povestea asta, Nu e chiar un happy-end.

      http://www.juridice.ro/185539/curtea-de-apel-timisoara-suspendare-act-administrativ-crearea-unei-pagube-iminente-sindicatului-si-membrilor-sai-prin-imposibilitatea-retinerii-cotizatiilor-de-catre-unitatile-de-invatamant.html#comment-34882
    • 0 (0 voturi)    
      cotizatii/taxe (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 22:58)

      otilia [anonim] i-a raspuns lui AT

      Despre obligativitatea achitarii taxelor radio si TV odata cu factura pentru energie electrica (vitala, obligatorie intr-o gospodarie civilizata a sec. XXI) ce parere aveti, Dle Tapalaga?
  • +48 (54 voturi)    
    comunisti de ieri psdistii de azi (Joi, 2 februarie 2012, 15:50)

    modaveche [anonim]

    felicitari d-le funeriu
    felicitari d-le igas

    nota : foarte bine
    • -21 (23 voturi)    
      Te dovedesti puternic (Vineri, 3 februarie 2012, 8:35)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui modaveche

      daca-ti ajuti dusmanul sa devina mai puternic decat tine! Si esti foarte slab daca, ajuns la putere, elimini orice adversar, asa cum au facut comunistii. Masurile luate pana acum de Funeriu, de la BAC pana la sindicate, au o profund caracter comunist.
      • +12 (14 voturi)    
        Profund caracter comunist ?? (Vineri, 3 februarie 2012, 9:35)

        DinuD [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        1. a eliminat fraudele facute cu cartile pe masa si cu complicitatea profesorilor suprveghetori. Asta este comunism sau DOAR corectitudine si bun simt fata de cei care au invatat?
        2. a trimis sindicatele sa-si adune direct banii de la profesori! La comunisti ne luau direct din salariu cotizatia. Unde este comunismul ?
        Iar scrie unul care nu cunoaste decit "improscarea cu noroi"?
        • -8 (8 voturi)    
          Eu as fi procedat pe dos! (Vineri, 3 februarie 2012, 10:23)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui DinuD

          1. As fi organizat BAC-ul cu fraudele la vedere, manuale si cunostinte pe masa, si nu le-as fi ascuns sub presul camerelor de luat vederi.
          2. As fi intarit sindicatele, sa devina mai puternice si sa scape de influenta PSD.
          Ordinul lui Funeriu arunca sindicatele din invatamant direct in bratele PSD.
          • +4 (4 voturi)    
            Esti glumet! (Vineri, 3 februarie 2012, 15:01)

            Alius [anonim] i-a raspuns lui Constantin

            Ceea ce spui tu s-a intamplat exact pe vremea comunistilor: bacul s-a dat cu cartile pe masa (in multe cazuri), iar sindicatele erau "intarite", exact cum spui tu, prin metodele presupuse de tine.

            Dar, care ar fi scopul unor astfel de procedee?
            Era sa uit: ce a fost ascuns "sub presul camerelor de filmat"? Daca doar erau "ascunse", atunci ar fi trecut bacul. Nu au fost "ascunse", ci au fost eliminate!
      • +9 (9 voturi)    
        despre ce vorbim (Vineri, 3 februarie 2012, 9:41)

        Toiu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Nu este vorba aici de dusmani, prieteni sau ce vreti dumneavoastra. Aici nu este vorba de manelele pe care probabil le ascultati cu asiduitate ( un mic proces de intentie-scuze daca gresesc)
        Este normal ce s-a intamplat pana acum cu aceste cotizatii? Sistemul de care beneficiau sindicatele, adica banii de sindicat sunt colectati de administratie, Vi se pare coser? Sa nu distruga ministru Funeriu acest sistem corupt, aceasta prietenie suspecta intre sindicate si administratie pentru ca vezi bine se interpreteaza politic? Unde ajungem cu mentalitatea asta? Oricum atmosfera din tara (mai bine spus din studiourile televiziunilor) seamana cu o schizofrenie in masa. Mai veniti si mai adaugati si dumneavoastra putina aberatie ca tacamul sa fie complet.
      • +4 (4 voturi)    
        trololol?! (Vineri, 3 februarie 2012, 9:54)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        serios...tu chiar crezi ce scrii?!
        /facepalm!
        • -2 (2 voturi)    
          Sa ai un ideal (Vineri, 3 februarie 2012, 10:35)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

          inseamna sa ai o oglinda!
          Iti spun un secret ce toata lumea-l stie, imaginea ce-o vezi e rasturnata!
      • -3 (7 voturi)    
        Nu inteleg, domnule Tapalaga ! (Vineri, 3 februarie 2012, 10:03)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        La mine in intreprindere sunt doua sindicate.
        Este firma privata, cca. 2500 de oameni.
        Sunt si nemembri de sindicat care nu platesc cotizatie.
        Cotizatiile celor doaua sindicate difera mult (cel mare cere putin, aproape simbolic, cel mic mult mai mult) dar toate sunt virate automat de catre departamentul financiar.
        Multe din platile angajatilor sunt virate astfel.
        Este un serviciu firesc, intr-o lume moderna, informatizata.
        Retineri bancare, rate, toate sunt operate digital, nu-i mare lucru.
        Aceasta "favoare" facuta angajatilor, nici macar nu este inteleasa asa, ci ca un lucru normal, care tine de respectul angajatilor.
        In lume, sunt firme, sectoare intregi chiar, unde sindicatul fiind foarte puternic impune patronatului sa nu angajeze pe nimeni fara acordul sindicatului.(situatia exista si in cazul unor organizatii profesionale...baroul avocatilor, de exemplu)
        Evident, in asemenea cazuri, noul angajat se va inscrie obligatoriu in sindicat.
        Nu comentez daca este corect sau nu, stiu doar ca se intampla.
        In cazul nostru:
        1. este obligatorie inscrierea profesorilor intr-un sindicat?In care?
        2. Cat efort implica transferul bancar al cotizatiilor?(oricum la calculul salariului net se tine cont de o multime de retineri, bonusuri, alocatii, taxe si impozite).
        Si atunci....de ce nu, domnule Tapalaga?
        Pentru ca sindicatele sunt adversarele puterii?
        Pentru ca Hotnews este un site al puterii?
        Dorim niste sindicate aservite puterii, ca inainte de '89?Niste lideri de sindicat "docili"?
        Sa le faca DNA dosare pentru coruptie, deturnare de fonduri etc. daca este cazul, dar nu asa se lupta cu sindicatele, bagandu-le bete in roate in functionare.
        • +1 (3 voturi)    
          acum esti privat? (Vineri, 3 februarie 2012, 11:15)

          pragmatic [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          dar hai sa te cred. Acum vreo doi ani, ICCJ a decis ca la bugetari nu e legala varsarea salariilor pe card. La patron e legal tot ce scfrie in contractul de munca. Nu vorbim de aceeasi lume. La o scoala privata se poate retine cotizatia sau.. sau... La stat e ilegal.
        • +1 (5 voturi)    
          Nu comentezi, dar comentezi... (Vineri, 3 februarie 2012, 15:16)

          Alius [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          In primul rand, acest site nu este "al puterii". Ai gasit aici si articole impotriva puterii, cam de fiecare data cand ceva era "anormal", sau imoral etc... Asa ceva nu ai vazut la Antene, sa fie criticat Voiculescu. Sa spune ca acest site incearac sa fie cat mai obiectiv.


          In al doilea rand, in articol este vorba de o lege. Lege!!! La tine la firma nu este lege, ci o intelegere intre sindicat si patronat, sidicatul avand aprobarea patronatului de a strange fondurile sindicatelor in forma in care o face. Nu e obligat nimeni (nici patronatul, nici sindicalistii) sa accpete asa ceva. S-a facut de comun acord. Pe cand la invatamant era altceva: "unde-i lege, nu-i tocmeala", vorba aceea.

          Dar de, ura ta fata de actuala putere te face sa gandesti cu picioarele si sa spui orice tampenie, numai ca sa nu accepti niste realitati. Orice face actuala putere, sau unii din cadrul puterii, este rau si trebui dat in cap!
        • +2 (2 voturi)    
          sindicat (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 18:43)

          Victor Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Diferenta este legata de dreptul de a opta.. Puteti fi nemembru (si nu vi se retin bani), membru in sindicatul 1 sau in sindicatul 2 si pentru asta va dati acordul scris. Debartamentul financiar opreste si vireaza banii numai daca dumneavostra acceptati sa fiti membru de sindicat si numai dupa ce are confimarea scrisa a dumneavostra pentru a va opri banii. Este o facilitate oferita dumneavostra.
  • +19 (19 voturi)    
    "Din an in Pasti" (Joi, 2 februarie 2012, 15:50)

    bogdanicus [anonim]

    Dan, nu poti sa spui "din an in Pasti" despre ceva ce se intampla pe vremea aia, cand reinventasera Craciunul in Mos Gerila, iar de Pasti faceau chiolhanuri la caminul cultural in noaptea de Inviere cu prezenta obligatorie...
  • +18 (26 voturi)    
    EXISTA O GRAMADA DE ASTFEL DE "AMANUNTE" (Joi, 2 februarie 2012, 16:02)

    pointless man [utilizator]

    care la un loc fac o buna bucata din mizeriile comuniste sau de tip comunist ce ne otravesc viata de 22 + n ani.

    Un singur exemplu: somajul. Esti somer cit timp primesti ajutor de somaj (max. 1 an) plus inca o vreme (tot un an) cit timp ti se mai da o alocatie. Ulterior dispari din statistici. Asadar despre ce vorbim cind aruncam cu procente in stinga si dreapta ? De fapt despre aproape nimic. Deci NU STIM cu adevarat citi someri sint in tara si n-am stiut NICIODATA. "Statistica este o minciuna bolsevica" zis-a cineva acum vreo 15 ani. Si a zis bine.

    Mai scormoniti Dle Tapalaga, mai scormoniti, va stau la dispozitie. Ca dinspre "filosofii natiei" nici o sansa.
    • +11 (13 voturi)    
      Definitie (Joi, 2 februarie 2012, 17:19)

      sase sase [anonim] i-a raspuns lui pointless man

      Statistica nu este o inventie comunista.Ea este o stiinta si are la baza multa matematica.Dar pe intelesul tuturor ,o definitie acceptabila este aceasta: "Statistica este ca o femeie frumoasa imbracata cu un costum de baie.Arata tot,dar ascunde esentialul"Definitia nu imi apartine.Dar din multitudinea de definitii date acestei stiinte ,aceasta mi s-a parut cea mai sugestiva.
      • +2 (6 voturi)    
        ABSOLUT DE ACORD (Joi, 2 februarie 2012, 19:43)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui sase sase

        Vorbeam de statistica trecuta prin filtrul leninist. Tot ce a atins comunismul s-a transformat in minciuna - "e adevarat ce-i pe hartie, adica ce vrem noi, nu ce-i real". Iar povestea cu somajul romanesc este un exemplu tipic.
    • +3 (5 voturi)    
      statistica nu minte, oamenii mint.. (Vineri, 3 februarie 2012, 8:52)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      esti somer cat timp te duci la anofm si declari ca iti cauti de lucru. faptul ca unii nu mai trec pe acolo dupa ce li se termina alocatia de somaj, deci nu mai apar in statistici, mi se pare normal... cine vrea cu adevarat sa munceasca se va duce zilnic la anofm sa vada ce joburi au mai aparut.
  • +10 (22 voturi)    
    Despre Monica Macovei si Rosia Montana (Joi, 2 februarie 2012, 16:14)

    bogdan_m [anonim]

    Domnule Tapalaga,

    De ce Redactia Hotnews nu scrie ABSOLUT NIMIC despre declaratia de pe blog de azi a unui fost ministru al justitiei? Monica Macovei chiar nu inseamna nimic pentru Hotnews? Chiar e mai important un logo stralucitor pe care-l tineti in coloana din stanga?

    E totusi opinia unui reputat jurist despre o exploatare toxica din mai multe puncte de vedere.

    Pana si Realitatea pe care adesea o blamati a facut o stire din asta. Hotnews a actionat precum strutul.

    Cautati stirea pe blogul Monica Macovei.
    • +3 (11 voturi)    
      doua alte observati convergente (Joi, 2 februarie 2012, 16:47)

      abc [anonim] i-a raspuns lui bogdan_m

      Desi nelegata de articolul de fata, observatia Dvs. este foarte importanta.
      Am remarcat - cu nedumerire - pe site-ul pe care ne aflam - ca dezbaterea recenta Iorgulescu/Blanculescu privitoare la RM incepe cu ceva de genul "cum va afecta proiectul, etc.'; vorbim, de fapt, despre 'cum ar putea fi afectate.."
      Asemenea, medlife a tinut saptamini intregi pagina cu ce va sa fie noua organizare sanitara in Romania, prin comparatie cu restul Europei. Prin titlul mare si persistent pentru saptamini (chiar dupa caderea proiectului), dumnealor dadeau ca si facuta ceva ce este - si ar fi trebuit sa fie din capul locului - doar o eventualitate.
      De ce oare aceste concesii unor conturnatori de opinie?
      • +8 (8 voturi)    
        Hotnews chiar e dezamagitor!!! (Joi, 2 februarie 2012, 18:02)

        valipp [anonim] i-a raspuns lui abc

        Da, comentariul Dvs. e offtopic si nu e.

        Nu e offtopic fiindca D.Tapalaga conduce aceasta redactie.

        Nu e offtopic fiindca Hotnews a "stors" orice fel de continut legat de Monica Macovei. Pe blogul Monicai Macovei chiar exista un link cu logo spre Hotnews. Deci respectul e reciproc.

        Insa e evident ca Redactia Hotnews a devenit "biased". Iar asta s-a intamplat odata cu reclama RMGC care insoteste sus in stanga orice pagina Hotnews. Asa-zisa "dezbatere" e de fapt un "lobbytorial" in mai multe episoade.

        E chiar ironic ca stirea facuta azi de Monica Macovei si-a gasit loc la "moguli" dar "Rosia Montana" via Monica Macovei nu are loc pe Hotnews, care a fost cel mai mare sustinator al fostului ministru al justitiei.
        • -2 (6 voturi)    
          Doamne, ce dreptate ai! (Joi, 2 februarie 2012, 18:39)

          Clorura de Sodiu [anonim] i-a raspuns lui valipp

          Sugerez d-nei Macovei sa posteze link-uri catre site-uri de informatii adevarate: Cancan, Atac la persoana, OTV si de ce nu fetele de la diverse pagini Libertatea si Click! Iar Hotnews, ca sa castige credibilitate si sa nu se mai dea in barci cu persoane compromise ca Madam Macovei sa puna link la blogurile si pag de Facebook are lui lui Nutzu Camataru, Florin Costiniu, Fane Spoitoru, Vrajitoarele Oanei Zavoranu etc. Pai, se poate domnilor asa ceva?!!!....Cat credeti ca ne mai duceti cu presu?!!! Putina credibilitate pe net, camarazi!
          • -2 (2 voturi)    
            Redactorii de la Hotnews sunt platiti (Vineri, 3 februarie 2012, 9:38)

            Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Clorura de Sodiu

            Redactorii de la Hotnews sunt platiti si din banii de reclame si de lobby.

            Sunt doar ziaristi ! nici mai mult, nici mai putin decat ziaristi, insa activi in alt mediu de comunicare.

            Se comporta la fel ca toti ziaristii, cu putine exceptii, intr-o tagma profesionala unde imaginea d-lui Caragiale urechind un ucenic care facea greseli de ortografie este exceptia care confirma regula.

            Cu toate ca afiseaza o politica editoriala foarte bine scrisa, Hotnews implementeaza pe tacute masuri de cenzura, tocmai pentru a "forma" opinia publica - scop declarat al "profesiunii" de ziarist.

            Asa inteleg d-lor ziaristica.

            "Patria si Dreptul Meu!"
            .
            • 0 (0 voturi)    
              multa umplutura (Duminică, 5 februarie 2012, 16:59)

              ginel din obor [anonim] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

              si o adresare la publicul de toate categoriile.
              de la articole preluate si, uneori, traduse dupa ureche, de pa alte situri de stiri si blogarii, pana la cancanuri in josul paginii.
              un fel de ghiveci calugaresc, de toate pentru toti.
              si, printre astea, doua-trei comentarii mai serioase. un fel de editoriale.

              dar, si astea's bune, pentru ca lasa publicul cititor sa comenteze stirea.

              si asa'i se cam face literatura cu tendinte, mai putin arta pentru arta. :-)

              oleaca de cenzura, in functie de autor.
              sunt unii carora nu le prea place contradictia constructiva.
              lupta contrariilor...

              dar, este, totusi, una din putinele intreprideri ziaristice *fair enough* in presa de dumbovitza.

              filozofia fundamentala, a presei romanesti, este: daca nu avem stiri, le inventam !
              fiecare jurnalist, tanar, viseaza sa schimbe lumea :-)
  • -19 (27 voturi)    
    nu-nteleg (Joi, 2 februarie 2012, 16:16)

    BuLiGaS [anonim]

    NU-nteleg pozitia implicita din acest enunt:
    "adica tu, minister, strangi bani pentru sindicat, potentialul tau adversar". Dar de ce-ar fi sindicatul potentialul meu adversar? Si daca e adversar, chiar trebuie sa nu-i mai virez cotizatiile?
    Sindicatele si ministerul ar trebui sa fie parteneri, nu adversari. Si chiar daca au diferende, le au in calitate de parteneri de dialog.
    Mi se pare complet neproductiv genul asta de gandire.
    • +20 (22 voturi)    
      Aveti dreptate insa ... (Joi, 2 februarie 2012, 16:44)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui BuLiGaS

      Problema de fond pusa de Dan Tapalaga e alta. Sindicatele obtineau o groaza de bani folosind infrastructura statului si practic "obligand" angajatii sa contribuie la sindicat. Adica implicit, cand te angajai ca profesor, ti se lua automat din salariu cotizatia cand de fapt asta ar fi trebuit sa fie optiunea ta. Ma gandesc ca probabil se putea face cerere sa nu platesti cotizatia aia dar din comoditate sau nestiinta multi nu o faceau. Apoi exista intrebarea : ce faceau cu banii astia ? De la sute de mii de angajati se strangeau sume de bani si care nu erau supuse unui control de catre nimeni.
      • -6 (8 voturi)    
        nu platesti cotizatia... (Joi, 2 februarie 2012, 18:37)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        ... nu beneficiezi de "drepturi" - inclusiv de cele aferente sistemului de angajare :D
        Is that simple!

        Nu-ti convine - nu te angajezi! ramai "free-lancer" - asa cum am facut eu :P
        • +6 (6 voturi)    
          confuzie (Vineri, 3 februarie 2012, 3:02)

          Socrates [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Codruta draga,

          in mod evident faci o confuzie intre angajator (adica ala care-ti da banii) si sindicat (adica ala care-ti ia banii).
          In nici o tara normala relatia cu angajatorul nu trebuie sa implice o relatie cu sindicatul.
          Is that simple!

          Dar confuzia e explicabila in situatia ta - se pare ca n-ai inteles nici diferenta dintre "free-lancer" si somer sau asistat social.
          Ar fi bine sa studiezi mai ales problema asta, pana nu te apuca o criza de identitate.
      • -2 (4 voturi)    
        cotizatia nu era obligatorie (Vineri, 3 februarie 2012, 1:08)

        postacu [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        cel putin nu peste tot.
        Am lucrat 10 ani in invatamantul de stat si nu am fost membru de sindicat (tocmai din cauza putreziciunii), nu am platit niciodata cotizatie si nu a fost nevoie sa fac nici o cerere pentru a nu mi se retine automat cotizatia.
        Daca in alte unitati de invatamant se retinea cotizatia automat, carui sindicat i se virau banii sindicalistilor involuntari, avand in vedere ca exista mai multe sindicate si stiu sigur ca existau scoli in care unii profesori erau afiliati unui sindicat si altii altuia?
        • +4 (6 voturi)    
          Profesor (Vineri, 3 februarie 2012, 10:34)

          voltaren [utilizator] i-a raspuns lui postacu

          Cotizatia era obligcatorie , fie ca erai membru de sindicat sau nu . Tratati de prosti ni s-a spus ca , vina apartine programului de calcul al salariului care retine automat cotizatia . Prin urmare " calculatorul era de vina" , iar contabilitatea nu accepta un alt program de calcul , acesta fiind agreat de inspectoratele scolare si minister . Jignitor mod de a lucra cu niste oameni angajati in educatie .
      • +3 (3 voturi)    
        CCM ul din transporturi (Vineri, 3 februarie 2012, 9:43)

        DinuD [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        este chiar si mai "parshiv".
        Dak esti membru de sindicat ti se retine cotizatia de 0,5% direct de pe statul de plata. Dak NU esti membru atunci ti se retine 1% care se varsa intr-un fond pentru sprijinirea salariatilor cu diferite probleme sociale sau de sanatate. Acest fond era (este) administrat de catre o comisie paritara formata din conducerea intreprinderii si Sindicate.
        Deci ori 0,5% catre sindicate ori 1% catre fondul administrat de sindicate! Nu-i asa ca e frumos!?
    • +12 (14 voturi)    
      simplu (Joi, 2 februarie 2012, 16:56)

      obiwan [anonim] i-a raspuns lui BuLiGaS

      aici nu e vorba doar de un simplu virament bancar pentru cotizatiile sindicale. daca inainte de 89, cotizatiile erau "obligatorii", dupa Revolutie ele au devenit unul din liantii toxici dintre executivul-politic si sindicatul-executant. Este mult mai corect o disociere clara a capitalului sindicatelor de cel al minsterelor. Dupa introducerea noii legi, numarul cotizantilor a scazut drastic. Oamenilor li s-au deschis ochii: pentru ce sau pentru cine dau acei bani? la ce ce-i ajuta ? Pana acum au fost luati "cu japca" si trecuti pe listele de retinere automata a cotizatiei din salariul si asa foarte mic. De acum incolo cotizatia catre sindicat este mult mai constientizata si va trebui justificata de cei ce conduc sindicatele ca intr-adevar mertia.
    • +5 (11 voturi)    
      pai nici n-ai cum (Joi, 2 februarie 2012, 16:57)

      Voodoo [anonim] i-a raspuns lui BuLiGaS

      cata vreme este evident ca habar n-ai ce rol are un sindicat. parteneriat intre sindicat si angajator?! esti pafarist cu pretentii, mai Buligas. chiar, tu esti membru de sindicat? hai sa-ti spun eu pe scurt: sindicatul e prin definitie in opozitie cu angajatorul, rolul sindicatului fiind de a apara si promova interesele membrilor sai (angajatii, adica). "mi se pare neproductiv genul asta de gandire..." cata emfaza...
      • +3 (5 voturi)    
        mind your language, Voodoo (Vineri, 3 februarie 2012, 8:42)

        BuLiGaS [utilizator] i-a raspuns lui Voodoo

        Eu am fost politicos si mi-am expus civilizat punctul de vedere. Daca vrei sa ai o contributie la discutie, fa-o la fel. cu etichete gen ”pafarist” nu rezolvi nimic. Si desi nu sunt membru de sindicat, se intampla sa stiu foarte bine si ce face un sindicat, dar mai ales ce TREBUIE sa faca un sindicat.
        SI ce vrei sa spui, ca daca rolul sindicatului este de a apara si promova interesele membrilor sai, atunci rolul angajatorului este de a distruge ființa biologica si morala a angajatului? Nu ma traim la inceputul revoluției industriale! Sindicatele nu apara si promoveaza, ci REPREZINTA interesele. Acest REPREZINTA cateodata trebuie sa ia forma lui APĂRĂ, câteodată trebuie să ia forma lui DIALOGHEAZĂ etc. etc.
        Gândirea dumitale mi se pare la fel de reductivă ca cea a dlui Tapalagă din fragmentul menționat de mine.
    • +4 (4 voturi)    
      termenul nu prea e potrivit (Joi, 2 februarie 2012, 18:47)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui BuLiGaS

      dar nici partener. cel putin, nu in practica sindicala romaneasca.

      dar, nu asta ar fi.
      dupa parerea mea, apartenenta la sindicat este voluntara. ca sa fii profesor, nu este neaparat sa fii membru al sindicatului.
      te faci membru, la sindicat, daca intr'adevar crezi ca te reprezinta.
      in invatamantul romanesc, cate scoli, atatea sindicate.
      si cati sefi de sindicat, atatea conace boieresti.

      daca profesorii, care sunt oamenii cei mai constienti, sunt formatori de oameni, vor sa plateasca, merg la don gheorghita dela sindicat si platesc, contra chitanta.
      nici la pcr, nici la sindicat, nu se oprea cotizatia pe stat, in timpul ieopcii de aur.

      cand strange cotizatia, seful de sindicat mai poate auzi doleantele membrilor. mai pot dialoga, aaaa ?!
      ca tot vorbesc ei de comunicare.
  • +21 (23 voturi)    
    Mda (Joi, 2 februarie 2012, 16:29)

    ion [anonim]

    De bine de rau Funeriu parca a mai incercat sa schimbe sistem asta prost. A redus semnificativ copiatul la bac plus acuma miscarea asta. Nu stiu ce alt ministru in orice alt domeniu se mai poate lauda cu ceva mai de impact.
  • +10 (12 voturi)    
    acum sa-i vad pe domnii lideri cum fac ceva (Joi, 2 februarie 2012, 16:32)

    Andrei [anonim]

    pana acum strangeau cotizatia si nici o greva, nici un avantaj obtinut pentru oameni. Acum trebuie sa mearga pana la capat: greva generala si obtinerea de mariri de salariu. Si oamenii vor platii cotizatia. Nu vor face greva si nu vor obtine mariri de salarii, oamenii nu vor plati cotizatia. Este o masura binevenita pentru intarirea si formarea unor sindicate puternice, care nu vor mai face compromisuri cu puterile.
    • +10 (10 voturi)    
      Sindicate puternice? (Joi, 2 februarie 2012, 17:31)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      La noi nu exista sinticate puternice si nici nu vor fi. Exista la noi o miscare sindicala? Ati auzit de vreun lider de sindicat care s-a dus la o firma privata si a spus: dl.patron vreau sa discut cu angajati dumneavoastra pentru a le prezenta avantajele inscrieri in sindicatul pe care il conduc. Sindicatele nu vor fi puternice atita timp cit nu vor avea printre memebri preponderent angajati din sectorul privat. Cit timp sindicatele vor avea membri doar din sectorul de stat nu vor fi puternice. Lideri lor se vor intelege cu cei de la putere. Daca nu, se vor alia cu opozitia pt. a o ajuta sa ajunga la putere.
      In tara noastra a fost un singur lider sindical adevarat: Virgil Sahleanu.
  • -21 (25 voturi)    
    Revolutia stiintifica a domnului Funeriu (Joi, 2 februarie 2012, 16:34)

    Ion Tambrian [anonim]

    Ce spuneti dumneavoastra domnule Tapalaga ca a revolutionat pe tacute domnul Funeriu este o poveste de adormit copilul. Plata cotizatiei membrilor de sindicat prin sistemul ce zice, cel mai destept ministru al invatamantului, ca a stopat-o va fi maine la fel. Astfel prin notificarea de catre fiecare membru de sindicat catre serviciul state ca suma de 5 lei din salariul lui sa-i fie depusa in contul xxxyyyzzz al sindicatului sau iar restul in contul sau curent problema a ramas asa cum a fost. In plus institutia ce plateste va trebui sa-si achizitioneze un soft nou spre a raspunde acestei cerinte.....asa ca pierde tot domnul Funeriu. Castiga niste firme de soft care probabil i-au sugerat o asemenea masura. Si daca i-au sugerat si el a facut nu se poate sa nu aiba oarece castig. Domnule Tapalaga nici aici si nici in politica nu va pricepeti. Nu-i mai bine sa va dedicati poeziei?
    • +13 (13 voturi)    
      Tz. Nu e 5 lei. E 20-40 lei (Joi, 2 februarie 2012, 17:22)

      MJay [anonim] i-a raspuns lui Ion Tambrian

      Este 1% din brut. Cum Brut-ul pt. un salariu mediu pe economie este de peste 2000 lei =>cotizatii de 20-30 lei/luna. Eu zic ca reprezinta o suma frumoasa. Platesti telefonul cu banii astia. Sau iti iei abonament la metrou.
    • +9 (11 voturi)    
      Precizare. (Joi, 2 februarie 2012, 17:31)

      sase sase [anonim] i-a raspuns lui Ion Tambrian

      Aici nu ai dreptate.Angajatorul are singura obligatie sa plateasca drepturile banesti ale angajatului dupa ce a retinut toate impozitele si taxele datorate statului.Alte retineri nu poate fi obligat sa faca orice notificare i-as face eu in calitate de angajat.Mai poate face retineri in urma unor hotarari judecatoresti ramase definitive .Ori eu nu cred ca vreo instanata din Romania ar putea obliga un angajator sa faca niste retineri care ar implica niste cheltuieli in plus pentru acesta.Eventual acest gen de retineri s-ar putea regla prin contractul colectiv de munca,insa in conditiile in care un ordin al ministrului sau un act normativ al guvernului interzice expres acest lucru,nici aceasta posibilitate nu exista in mod real.
    • +3 (3 voturi)    
      "serviciul de state" ne face toate platile? (Vineri, 3 februarie 2012, 1:30)

      postacu [utilizator] i-a raspuns lui Ion Tambrian

      Pai atunci hai sa-l folosim si la plata facturilor, impozitelor ratelor etc.
      Ia sa incerci matale sa-ti notifici "serviciul de state" lunar sa vireze atatia bani in contul xxx pentru factura la electricitate, atatia in contul yyy pentru cea la telefon, cablu, etc., atatia in contul zzz pentru rata la masina, si daca mai ramane ceva sa puna si in contul tau curent. De ce sa pierzi tu timpul sa platesti toate astea, cand sunt cucoanele alea de la serviciul state (platite din banii statului - daca lucrezi la stat) care tot n-au ce lucra si ar face bine sa se ocupe de platile pe care trebuie sa le faca lunar fiecare angajat. De fapt mai bine ti-ai notifica toti furnizorii de servicii sa trimita facturile direct la serviciul state sa nu te mai deranjeze pe tine cu nimicuri dintr-astea. Ia vezi, functioneaza? Daca da, atunci ai dreptate si trebuie sa functioneze si pentru sindicat, altfel... mai bine te dedici poeziei...
  • +28 (30 voturi)    
    tinerete,inconstienta... (Joi, 2 februarie 2012, 16:37)

    Nelu54 [anonim]

    Funeriu stie una si buna: sistemul este perimat si trebuie lovit la temelie. Are in cap modelul din occident,deci stie ce vrea, este serios si isi urmeaza pasii propusi. Bravo tinere, da-le lectii la cei care cred ca "asa ceva nu se poate".Imi creste inima de bucurie cand ca se fac pasi concreti spre ...normalitate.
  • +24 (24 voturi)    
    "Esti cel mai antipatic!" (Joi, 2 februarie 2012, 16:45)

    Steli [anonim]

    Si cind te gindesti, ca un nimeni din PDL, Ion Olteanu (parca de la Bistrita - cel care l-a garantat pe Botis) ii spune DOMNULUI MINISTRU Funeriu: "Esti cel mai antipatic dintre toti" - sau asa ceva. Ca sa vezi!
    • +11 (11 voturi)    
      Alta precizare (Joi, 2 februarie 2012, 17:35)

      sas sase [anonim] i-a raspuns lui Steli

      Dl Olteanu (intradevar de la Bistrita,pe care o face de ras impreuna cu manechinul de botis) este un personaj caragielesc.Face insa parte dintr-o comedie de prost gust atat timp cat ea se desfasosra in viata reala si nu pe scena.Nenea Iancu ar fi mandru ca personajele sale sunt inca in viata dupa atatia ani.
  • +16 (16 voturi)    
    tipul asta, (Joi, 2 februarie 2012, 17:25)

    gogu [anonim]

    Funeriu mi-e chiar simpatic. Chiar daca PDLeii in frunte cu luminatul conducator ma scirbesc profund, asta chiar a facut ceva. Ar trebui gasita o solutie sa ramina si dupa ce PDL-ul pierde alegerile ca daca vine iarasi abramburica se duce dracu' invatamintul, care si asa e la pamint. Pare ca si cucoana de la transporturi, Boagiu, misca ceva. In rest o apa si-un pamint
  • +2 (4 voturi)    
    Adevarul -Inspectoratul a revenit la cotizatie (Joi, 2 februarie 2012, 17:44)

    anailil [anonim]

    Nu se respecta ce a spus Ministrul.Salariile pe luna ianuarie sunt solicitate de Inspectoratul Bucuresti, a se calcula din nou, cu cotizatia pentru sindicat , la toate cadrele didactice.Indiferet de situatie, membru, nemembru, trebuie sa platesti. Salariile sunt introduse in EDUSAL cu cotizatia.
  • +11 (11 voturi)    
    .. (Joi, 2 februarie 2012, 18:03)

    motanu_ranjila [utilizator]

    Habar n-aveam ca in invatamant cotizatia la sindicat era dedusa cu japca - pardon, prin lege - din salariu si ca-n alte domenii regula se pastreaza.

    E un abuz din capul locului care nu necesita demonstratii detaliate.

    As fi curios sa stiu cate astfel de legi obscure ne golesc buzunarele si ne stramtoreaza vietile in continuare.
  • -7 (7 voturi)    
    Sindicat (Joi, 2 februarie 2012, 18:14)

    Troaca [anonim]

    Intrraba-i pe parintii tai cum plecau in concediu, cat costau biletele, trenul. Nu ameti oamenii cu portocala si bomboana. O cinzeaca de tescovina nu gaseai in pachet?
  • +10 (10 voturi)    
    Vin vremuri grele pentru sindicate (Joi, 2 februarie 2012, 18:18)

    Moldoveanu [anonim]

    Va dati seama fratilor? Vor trebui sa ia manualul sa invete ce face un sindicat in realitate? Sa momeasca membri? Sa obtina rezultate?

    Vor trebui in acelasi timp sa stranga cureaua liderii aia cu nasul pe sus care apareau la TV la protestele profilor - in realitate ei implinind o agenda politica si neurmarind interesul profilor. Pai sindicatul si membrii erau doua entitati diferite. Sindicatul avea bani, deci nu avea motive sa ceara ceva. Profii nu au bani dar nu aveau nici sindicat in realitate.

    Pacat ca schimbarea asta nu va tine forever. Vin urmatorii si dau inapoi banii la sindicate. Eventual si din urma.... din salariul profilor bineinteles. Doamne Fereste!
  • +7 (7 voturi)    
    Dom' Tapalaga, (Joi, 2 februarie 2012, 18:23)

    revelare [utilizator]

    ar parea ca te-ai trezit, dar nu e chiar asa, manevrezi in continuare.
    1/ De ce te limitezi la min. Funeriu si nu adaugi si acest guvern, care l-a pus ministru si l-a sustinut s afaca ce trebuie si nu l-a aruncat peste bord cand a inceput lumea sa urle dupa afisarea rezultatelor la bac....

    2/ De ce nu ai sesizat mata asta din timp? Pt ca te ocupi de lucruri nepractice cu iz de mare teorie )a chibritului.

    Din alta pozitie:
    Nu vine Ponta sa spuna ca daca ajunge le la hamuri, va reintroduce din nou colectarea centralizata prin minister a cotizatiei de sindicat ?
    • +4 (4 voturi)    
      Sa o mai lasam cu meritele guvernului (Vineri, 3 februarie 2012, 9:25)

      mirela [anonim] i-a raspuns lui revelare

      Hai sa ne aducem aminte;Funeriu nici n-a fost pe listA cand s-a facut la inceput guvernul! Basescu a intervenit si a fost introdus in guvern.Asa ca sa o lasam mai moale cu PDL si meritele guvernului,caci daca ar fi dupa ei,Funeriu ar fi fost debarcat de mult !Oricum, felicitari d-le Funeriu !
  • -7 (7 voturi)    
    poi, deh... (Joi, 2 februarie 2012, 18:32)

    Codruta N [utilizator]

    ESTE in Legea Sindicatelor (sau in Contractul Colectiv de Munca la nivel national) - sau NU este?

    Ca treaba asta cu "cotizatia" se aplica in TOATE domeniile - sau face Funeriu o lege numai pt. un singur minister?

    Parca vad ca astia il dau in judecata - si castiga! :D

    Dar ce? cui ii pasa? cu cat mai multe procese (fara sanse, lucru stiut dinainte) - cu atat mai multe instante blocate pentru cazuri "mari" >:)
    • +3 (5 voturi)    
      cotizatia (Joi, 2 februarie 2012, 22:37)

      dumitriu [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      se retine pe stat ,mai peste tot. Nu scrie in nici o lege ,nici a sindicatului ,nici in Contractul colectiv.Unde am lucrat eu se retine 1% pentru sindicalisti si 0,5% pentru nesindicalisti pe stat. Asta este intelegerea liderilor sindicali cu conducerea.Se poate stopa acest lucru numai printr-o lege. Este un abuz. E adevarat ca acolo se dau vara bilete la mare cu mai putin de jumatate din valoatea unui bilet luat de la o agentie de turism,dar si liderii au indemnizatii destul de frumusele si nu fac nimic.
  • +12 (12 voturi)    
    sindicate si cotizatii (Joi, 2 februarie 2012, 18:51)

    filip [anonim]

    As vrea, sa va contrazic intr-o oarecare masura:erau atatia membri de sindicat pentru ca ORICUM li se retinea cotizatia asta pe stat, chiar daca nu erau membri! Asa era legea, se retinea cotizatia si pentru nemembri si mergea la sindicatul majoritar!!!! Asa ca omul zicea ca daca plateste oricum, poate are si drepturi ca membru...Dreptul de a fi impins la greva,de exemplu.Tu plateai pe cineva care sa te mane de la spate, sa tina locul constiintei tale. Eu l-as decora pe domnul Funeriu pentru eliminarea acestei ramasite a dictaturii, fie ea si a sindicatelor. Jos palaria!!!!
    • +4 (4 voturi)    
      ce ramasitza, ce diktatura (Joi, 2 februarie 2012, 20:35)

      ginel dela sindicatul groparilor [anonim] i-a raspuns lui filip

      pe vremea comunistilor, umbla secretzaru' de partid prin fabrica, dupa oameni, sa'si plateasca cotizatiile la pecereu.
      la fel si organizatorul de sindicat.

      in rest, de acord.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu putea sa fie (Joi, 2 februarie 2012, 23:28)

      revelare [utilizator] i-a raspuns lui filip

      LEGEA, poate cutuma tampita. Ministrul nu a schimbat LEGEA ci doar un sistem informatic
  • +9 (9 voturi)    
    bravo Funeriu (Joi, 2 februarie 2012, 20:24)

    Alexandru [anonim]

    Este unu Nistor parca,mare la sindicatul invatamintului, care sta numai la posturi TV si nu a mai intrat intr-o clasa ca profesor de .......ani si ani de zile, este si ceva in conducere la vestita Spiru Haret, poate in acest fel se duce si el la munca adica la o scoala cu elevi ,
    nu mai trandaveste la sindicat dar nu cred ca este capabil de altceva decat de agitatie comunista
  • +8 (8 voturi)    
    lideri de sindicat cumparati... (Joi, 2 februarie 2012, 20:47)

    ilien [utilizator]

    Eu cunosc cateva cazuri si nu putine , de lideri de sindicat cumparati de patroni, care primeau la sfarsit de an prime la nivelul directorilor . Banii erau virati direct in conturi pentru a nu afla muncitorii din fabrica. Acestia nu au avut nicio obiectie la toate concedierile colective si nu i-au ajutat nici macar sa-si primeasca compensarile pe care trebuiau sa le primeasca conform contractului colectiv de munca, lasandu-i sa se descurce singuri prin tribunale.
    Aceasta practica a dus la falimentarea industriei in tara asta si a creat aceasta casta de lideri de sindicat ultrabogati.
  • +7 (7 voturi)    
    p.c.r. (Joi, 2 februarie 2012, 20:54)

    dan [anonim]

    nici macar partidul ala unic nu-ti lua cotizatia pe statul de plata, era unu care statea cu tabelul cand luai leafa si-ti semna in carnet pt.suma platita. ehe , ce vremuri! te recrutau (era norma) sa intri in partid de dragul cotizatiei si sa-ti frece ridichia cand o mai festeleai!
  • +7 (7 voturi)    
    frumos spus (Joi, 2 februarie 2012, 22:06)

    ady [anonim]

    felicitari d-lui Tapalaga si d-lui Funeriu care da dovada de profesionalism ,iar cu masurile ar trebui sa nu uite ca romanii sunt indignati pe pdl-isti pt ca taraganeaza prea mult masurile importante ..sa nu uitam smecheria cu CET-urile din orasele mari, unde psd-istii mizeaza pe acelasi sistem ticalosit,santaj si escrocherii gen incarcarea celor cu centrale individuale mai mult decat platesc cei conecatti la CET..
  • -8 (10 voturi)    
    si-ar cere scuze autorul..... (Joi, 2 februarie 2012, 22:09)

    postacu [anonim]

    pentru dezinformare sau mai rau, manipulare daca ar sti ca:

    nu ,cotizatia nu se incaseaza automat !
    era un serviciu pe care angajatorul, il presta pentru angajat. si nu pentru toti, ci doar pentru cei ce doreau sa fie membri de sindicat.
    acestia-si dadeau acordul, ca sa nu mai umble in fiecare luna cu 7 sau 10 lei dupa liderul de sindicat, sa li se vireze direct, in momentul virarii pe card a salariului, suma in contul sindicatului.
    poate ca dlui tapalaga i se pare mai european si mai din secolul 21, ca in fiecare luna 10 sau poate 100 de oameni sa caute liderul de sindicat, sa-i dea 7,8 lei, sa semneze in tabel, iar liderul din scoala sa-i faca chitanta. european, nu, domnule tapalaga?

    si nu doar atat ci apoi, fiecare sindicalist sa mearga cu chitanta la secretarul scolii, acesta sa treaqca numarul chitantei pe un tabel, iar in final sa scrie fiecare numar de chitanta (si pot fi peste 100 ) in statul de plata pe care il va duce inspectoratului sa-l vizeze ! curat european , nu , domnule tapalaga ?

    Si inca ceva: in domeniul privat, in marile intreprinderi, cotizatia se incaseaza tot asa, nu automat nici acolo, ci doar pentru cei care o cer, in calitate de membri de sindicat. iar sistemul se practica si in alte parti, e adevarat acolo unde democratie inseamna respect pentru ceea ce ar trebui sa fia parteneriat social.
    faptul ca unii lideri au uitat ce ar trebui sa fie sindicatul nu ar trebui sa va va dea dreptul sa desfiintati o institutie in majoritatea cazurilor onorabila.

    mi-e scarba de unele comentarii, mi-e mila de unii din cei care scriu.
    Nota: nivelul MAXIM al cotizatiei e 1% din sal brut. in general e 1% din sal. de incadrare, din care doar , in general, 10% se transmite federatiilor, restul ramanand la organizatia de baza.
    Nu m-am adresat celor ce posteaza ci autorului !
    Sper ca ati avut rabdare sa cititi pana la sfarsit , chiar daca n-am reusit sa va fac sa intelegeti ca ati scris articolul plecand de la premize false.
  • +3 (3 voturi)    
    Mintea de pe urma... (Joi, 2 februarie 2012, 22:52)

    vinny [anonim]

    Totusi de ce nu s-a facut acest pas mai devreme?
  • +6 (6 voturi)    
    evidenta (Joi, 2 februarie 2012, 23:24)

    Vlad-I [utilizator]

    "regula retinerii automate a cotizatiei sindicale functioneaza inca la transporturi," nu ne miram ca l-am vazut pe un fost lider de sidicat (preşedintele Federaţiei Sindicatelor Şoferilor), impreuna cu Vanghelie intr-o vacanta demna de mari califi.
  • +5 (5 voturi)    
    Tupeu (Vineri, 3 februarie 2012, 7:20)

    geo_36 [anonim]

    Gresit! Nici macar comunistii nu opreau cotizatia sindicala pe statul de plata. Aceasta era colectata de un responsabil si era trecuta in carnetul individual.
  • +6 (6 voturi)    
    cotizatie metrou (Vineri, 3 februarie 2012, 8:28)

    rodco [anonim]

    La metrou s-a introdus in contractul colectiv ca si cei ca nu erau memebrii de sindicat sa plateasca cotizatia de sindicat. Si asta este de 10 de ani, bani de care cei care nu sunt membrii, cum a fost cazul meu nu beneficiaza. N-au ni ci-un drept dar sunt obligati sa plateasca. Nicaieri nu se intampla asa ceva, dar la noi este posibil orice in rau. Felicitari d.lui ministru.
  • -9 (9 voturi)    
    Fantasctic, (Vineri, 3 februarie 2012, 9:11)

    nety [anonim]

    ... marea reforma a lui fune(b)riu! Dar faptul ca a facut praf invatamantul romanesc nu il vezi, dle ziarist? Ca si-a asumat raspunderea pe o lege plina de contradictii si ineptii, pe care (culmea!!!) o gramada de filozofi, ingineri, literati etc se straduiesc sa o aplice. Si ce iese? O aplica fiecare dupa capul lui: daca tot e incoerenta, sa vedem cine ce poate spune. A facut o clasificare a universitatilor pe criterii de marime si traditie (criterii pe care le-a facut publice dupa clasificarea universitatilor). A stabilit criterii conform carora el poate fi direct profesor universitar, desi nu are nici o ora de predare undeva. Chiar asa????
    • +4 (4 voturi)    
      Vorbiti in dreptul dumneavoastra... (Vineri, 3 februarie 2012, 10:31)

      Ela [anonim] i-a raspuns lui nety

      De anul viitor se va putea face cercetare in universitati in adevaratul sens al cuvantului, adica oamenii dotati nu vor mai pierde timpul cu predare si corectare de lucrari. Asa vor urca in clasamentele universitare. Plus multi tineri cooptati datorita pensionarilor.
      Nu am timp sa detaliez.
      I-as ridica lui Funeriu statuie!
  • +6 (6 voturi)    
    vine usllllllllllllll (Vineri, 3 februarie 2012, 9:31)

    hoanca [anonim]

    dane, ok

    dar, sa stii ca atunci cand or sa vina la guvernare usl
    va reintroduce acest sistem

    cred ca deja au batut palma

    pcr=usl
  • +4 (4 voturi)    
    sa calculam (Vineri, 3 februarie 2012, 10:17)

    sandu pana [anonim]

    250000 cotizanti pe luna a medie de 1% din salar brut se zicea ca e 14 lei de fapt e mai mult face = 3 500 000 RON impartit la sa zicem 4,30 lei / Euro face 814 000 Euroi pe luna adica ceva 10 000 000 (zece milioane Euroi) pe an. Si asta e calcul minim. Daca acesti bani se duc la banca - in fiecare luna- au din ce functiona numai din dobanzi (presupunand ca nu au cheltuieli de functionare: electrica, gazul, toner la imprimante, telefoane si kiolhane)
  • +5 (5 voturi)    
    cotizatii,sindicat,invatamant ,lideri (Vineri, 3 februarie 2012, 10:20)

    mia [anonim]

    Da este un act de curaj al ministrului FUNERIU care va curata sistemul.Va spun si alte privilegii ale liderilor sindicali din invatamant(cei judeteni): 1. rezervare totala de catedra,adica liderul nu mai preda,era inlocuit cu un suplinitor,DAR primea salariul intreg de la scoala unde este titular.2Primea salar si de la sindicat din cotizatii nu stiu cat ,dar mult.3.Vine la sediul sindicatului de doua ori pe saptamana cand vrea si sta cat vrea.Este obs.inCons de adm.al ISJ unde este vocal cand are interes personal.4.Distribue biletele de tratament ale sindicalistilor dupa criteriii numai de ei stiute.Cand organizau greve cu semnaturi care presupune neplata pentru dascali pentru ca au fost in greva asumata,la final se intelegeu cu cine trebue si ii plateau pe dascali.Iata cateva din avantajele unui lider sindical care zbeara in functie de interes propriu.Sunt si la nivel national niste depasiti(Izvoran ,Nistor,)
  • +5 (5 voturi)    
    O idee (Vineri, 3 februarie 2012, 11:11)

    valll [utilizator]

    Daca s-ar face o lista de personalliati din politica si din societatea civila in care se poate avea incredere, Funeriu ar figura printre primii. Ar fi o idee sa se intocmeasca un parlament virtual, un guvern virtual, cativa posibili presedinti pe care, satui de clasa politica, sa-i sustinem la alegeri,
  • +5 (5 voturi)    
    MAFIA SINDICATE CU UNELE PARTIDE (Vineri, 3 februarie 2012, 12:33)

    PAUL [anonim]

    BRAVO FUNERIU..De aceia este campania impotriva ta.Si acum o sa arat ce am patit eu cand ma-m retras din sindicat.Prin anul 1992 lucrind la mina am observat ca lideri nostri erau mai mult interesati de problemele lor sociale si politice,am decis sa ma retrag.De aici a Inceput adevarat calvar fara sfarsit.Pentru ca ei stiau ce contracte colective incheiau cu partidul la conducere la acea vreme...Cred ca va dati seama???Automat la urmatoarea negociere a contractului individual de munca am fost respins. NAM AVUT ALTA CALE decat sa ma adresez justitiei .Procesul a durat 10 ani si am castigat dar cum au vrut ei .Pana si avocati mei mau dezamagit pentru ca numai numi spuneau cine te crezi tu de te lupti cu sistemul.Acel contract colectiv de munca care era masluit de catre LUCEAFARUL HUILEI'' cu puterea de atunci a trebuit modificat dar dupa 2ani perioada in care eu am lucrat la stat fara contract individual de munca [cine este din domeniul juridic isi poate da o parere ce drepturi mi se incalcau].Si ma uit acuma actuala opozitie ce tam tam fac pe la curte constitutinala dar cand au fost la putere faceau intelegeri cu sindicatele de incalcau tote legile insusi CONSTITUTIA. In aceasta perioada de 2ani am perdut din salariu si 40% .si cu cheltuelile de judecata trebuia sa fiu despagubit cu o suma de cel putin 40.000roni.Bani pe care nu iam luat nici acum.Pentru ca dupa cum va spuneam un avocat na vrut sa sustina pretentile mele astea constand inflatia pe o perioada de aproximativ 10ani. Eu fiind un simplu miner au considerat ei ca si asa e prea mult ca lem stricat eu cotractele care ei cu sudoare le faceau pe sub masa asa cum stiu ei mai bine la nivel de ministere ,directii de munca judetene care si ele au mare aport de parca acolo nu sant juristi.Am multe de scris despre acesta mafie...dar nu am suficient spatiu si pote plictisesc pe uni..As vrea sa iau legatura cu un ziarist de investigatii pe litigii de munca din aceasta agentie , daca e posibil
  • -3 (3 voturi)    
    detaliu (Vineri, 3 februarie 2012, 12:55)

    beatrix [anonim]

    potrivit reglementarilor fiscale, cotizatia sindicala se deduce din impozitul pe venit;
    colectarea de catre angajator a cotizatiei, cata vreme adeziunea la sindicat era una libera (a se vedea exceptia Corpului National al Politistilor), nu facea nici un rau;
    dimpotriva, ajuta sindicatele mici sa supravietuiasca (in fond unele dintre acestea lupta cel mai serios cu abuzurile de sistem) si permitea calcularea cu usurinta a drepturilor salariale ale personalului;
    per a contrario, va invit sa va imaginati o institutie bugetara cu cateva sute de angajati care vin, fiecare, lunar, cu chitanta de plata a a cotizatiei, la usa departamentului financiar, ca sa ceara deducerea..
    prin urmare, initiativa ministrilor invocati nu mi se pare una pozitiva, ci mai degraba, daca tot evitam efectul decimator, una de "incurca-lume"..
    • -1 (1 vot)    
      De unde atata minte .... (Vineri, 3 februarie 2012, 17:34)

      vitanis [anonim] i-a raspuns lui beatrix

      ... incat sa priceapa ei cum e cu deductibiltatea din impozit a cotizatiei, altfel liber consimtita (nimeni nu este obligat sa faca parte din sindicat). Ei vor sa scoata dintr-un im.bec.il (funeriu) un mare reformator. Daca gasiti cinci dintr-o suta de dascali care sa spuna altceva despre funeriu, sunt de aocrd sa-l pup in f.und in Piata Universitatii.
  • +1 (1 vot)    
    cotizatie (Vineri, 3 februarie 2012, 13:52)

    take [anonim]

    O singura problema: cotizatia sindicala este deductibila fiscal, deci fiecare profesor se va duce la angajator cu chitanta ca a achitat cotizatia ,iar acesta ii va recalcula contibutiile si salariul net si ii va da diferenta.Este ,intradevar, unul dintre cele mai puternice gesturi reformiste !
  • -4 (4 voturi)    
    eroare majora (Vineri, 3 februarie 2012, 14:55)

    liviu marian pop [anonim]

    Nu vreau sa arunc etichete insa trebuie sa lamuresc cateva aspecte.
    1. In tot sistemul bugetar se retine cotizatia de sindicat, cu exceptia invatamantului preuniversitar. In UNIVERSITAR se retine pe stat de plata.
    2. adeziunile stau la baza retinerii. Acestea se fac anual
    3. motivul acestei masuri este legat de procesele pe care sindicatele din PREUNIVERSITAR le-au castigat in ultimii 3 ani. Valoarea acestora 1,7 miliarde de euro.
    4. ordinul deja este anulat in instanta si urmeaza plangerea penala impotriva domnului Funeriu sa intre pe rol.
    Celelate detalii legate de miscarea sindicala le gasiti pe site-uri.
  • +2 (2 voturi)    
    cotizatie (Vineri, 3 februarie 2012, 15:06)

    val [anonim]

    Dar cotizatiile acestea impuse pt asiatenti medicali,de farmacie,farmacsiti sunt legale???Are cineva idee???Si in aceste cazuri este vorba de o cotizatie pt certificatul de libera practica de 10 la suta din salariu pe an..Va dati seama de ce sume vorbim??
  • +1 (1 vot)    
    Stoparea subventionarii sindicatelor din invatama (Vineri, 3 februarie 2012, 17:42)

    Graziela [anonim]

    Felicitari domnule Dan Tapalaga pentru acest articol documentat si pertinent. Felicitari si domnului Funeriu pentru ca reusit sa puna "cep" la scurgerea de bani in folosul sindicatelor .
  • -1 (1 vot)    
    ce gluma proasta (Vineri, 3 februarie 2012, 23:54)

    daniela [anonim]

    singurul obiectiv al acestui domn numit ministru a fost sa distruga sindicatele, pe care inca nu a reusit sa si le aserveasca si cum urechile domniei sale nu suporta criticile trebuiau luate masuri. eu propun sa desfiintam si partidele de opozitiei astfel incat sa aducem in sfarsit pacea sociala. autorul acestui articol ori face pe prostu (nu mai discutam de aberatia cu legea educatiei) ori este. eu cred ca face, si probabil nu degeaba.
    • 0 (0 voturi)    
      daraga danielutza, (Duminică, 5 februarie 2012, 17:09)

      ginel din lemn [anonim] i-a raspuns lui daniela

      as fi vrut sa fiu aschiutza, ca tzi'as fi explicat.

      dar cum sunt numai ginel, dintr'un lemn, nu de plop, zic si io ca nu menistrul este problema pentru sindicate.

      problema este data chiar de nembrii care, asa de mult tzin la sindicate, ca nu platesc cotizatia.
      probabil au ajuns la concluzia ca nu merita.

      sau poate sefii de sindicate sunt prea puturosi, nu vor sa munceasca, sa convinga membrii importanta sindicatului.

      cica acea cotizatie se strangea de la toti, otova, membrii sau nemembrii.
  • 0 (0 voturi)    
    gluma (Vineri, 3 februarie 2012, 23:57)

    daniela [anonim]

    am uitat. de cand ceea ce se intampla in tara noastra este un peisaj democratic normal???? ce ar fi sa implementam chestia asta de sus in jos (desi ar trebui de jos in sus dar nu suntem in germania) si in felul pana la sindicate ar fi ceva cale...
  • +1 (1 vot)    
    EXEMPLUL lui FUNERIU (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 0:04)

    Popa E. [anonim]

    EXEMPLUL lui FUNERIU este de urmat de toate ministerele. In mod sigur nu se vor supara angajatii.
  • +2 (2 voturi)    
    returnarea banilor (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 17:40)

    ioana [anonim]

    daca a fost ilegal ca s-au retinut cotizatii,atunci e legal sa fie returnate,nu? Oricum e bine ca s-a intamplat asa,Felicitari.Acei lideri sindicali au huzurit pe banii nostri.Stau si ma gandesc ce multi bani primeau lunar,te ingrozesti ce au putut face.Am stat in greva intr-un an aproape 3 saptamani,tin minte ca am luat cativa firfirei.Sindicatul ar fi trebuit sa ne dea restul,nu? Dar serios,am putea sa ne recuperam banii?poate are cineva o solutie.Astept.
  • -1 (1 vot)    
    Vina sindicatelor: au demonstrat ca statul fura (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 23:24)

    Matei Marin [anonim]

    Atacurile la sindicate sunt de tip fascist. Mai ramane sa se ceara ca liderii de sindicat sa fie stransi intr-o piata unde sa fie incendiati sau impuscati. Evident, comentariile au fost scrise din cabinetele parlamentarilor PDL, din cabinetele ministrilor (si din cabinetul lui Funeriu; este f. evident), din cabinetele prefectilor si a diverselor descentralizate. Cred ca ati avut ordin de la sefii de partid pentru ca prea v-ati repezit in haita. Desigur ca sunteti extrem de furiosi ca sindicatele i-au reprezentat efectiv pe salariatii din invatamant facand statul dator la fiecare salariat cu echivalentul salariului pe un an de zile.
    Este posibil ca aceste comentarii sa fie scrise si din cabinetele multor avocati care ar fi castigat sume imense daca salariatii s-ar fi adresat lor. In plus, cred ca majoritatea avocatilor sunt membri PDL sau simpatizanti. Lor le convine de minune cand se fura "in draci", cand se incalca legile pentru ca au clientela. Sindicatele le-au cam stricat socotelile. In concluzie: marea problema este cotizatia de 1% din salariu pentru 5-6 actiuni care l-ar fi costat pe salariat cca. 10.000 de lei la un avocat (cotizatia pe cca. 80 de ani). Nu e nici o problema ca salariatii din invatamant au fost furati sistematic, lunar cu 1/3 din salariu plus alte drepturi (prima de vacanta, al 13-lea salariu, indemnizatii de instalare, de nastere, de iesire la pensie, premii pentru merite deosebite etc.)?!?
  • 0 (0 voturi)    
    Compasiune pentru Ioana (Duminică, 5 februarie 2012, 14:53)

    Matei Marin [anonim]

    @ Ioana. Asteapta draga! Asteptare placuta! Dar hai, spune, te rog! nu-i asa ca te-au deranjat actiunile sindicatelor prin care au demonstrat ca statul si guvernul actual au furat "in draci" din salariile personalului din invatamant? Sau ai avut ordin de la partid? Si (sper) sa nu ai vreun parinte in invatamant ca nu stiu cum iti vei stapani echilibrul psihic.