Mai sunt 14.400 minute pana la sfarsitul euro!

de Cristian Dogaru     http://cristiandogaru.blogspot.com/
Joi, 1 decembrie 2011, 9:19 Actualitate | Opinii

Am vazut politicieni panicati, euro se poate prabusi in 10 zile! Stati linistiti la locurile voastre, politicianul minimalizeaza cand e ceva serios, apoi exagereaza posibilele efecte pentru a face digerabila decizia deja pregatita. Iar in cazul euro este vorba de pierdere de suveranitate, apelarea la tipar, noi masuri de austeritate. Ni se vor anunta gradual, pentru ca focul de artificii (“am salvat euro!”) sa fie mai credibil. Ce inseamna renuntarea la euro? Inseamna in primul rand Restructurarea datoriilor. Imaginati-va state care deja gafaie la dobanzi din ce in ce mai mari cum si la ce costuri se vor refinanta in monedele nationale iesite de sub plapuma euro! Stiu, marca o sa iasa in forta, intarita, dar exportatorii germani nu vor fi deloc incantati. Dolarul? Aparent tiparul Fed nu mai are de ce sa-si faca griji.

Aparent. Ia ganditi-va, care va fi refugiul investitorilor in lipsa unei alternative pentru dolar (ca era clasica deja leapsa euro-dolar cand datele economice veneau mai proaste intr-o parte sau alta)? Aurul! Iar Bancile Centrale nu se simt deloc confortabil cu ideea asta.

Deci nimeni nu prea vrea sa renunte la euro in mod real. Sigur, unora le convine sa avem impresia ca euro dispare (speculatorii din pietele Forex, “investitorii” in bonduri la randamente de peste 7% etc), dar asta sa ramana doar o simpla impresie, buna pentru fraierii care ies panicati de pe euro si cumpara dolarii scumpi chiar inainte de a se inversa trendul. Cum spuneam, renuntarea la euro inseamna in primul restructurarea datoriilor, deci falimentul creditorilor si deranj mare pentru banci, cele pentru care s-au indatorat statele accelerat din 2008. Vi se pare posibil un astfel de scenariu in care bancile pierd masiv? Hai sa fim seriosi! Vor mai fi salvate inca o data cu aerul ca salvam intreaga constructie europeana.

Citeste si alte articole ale lui Cristi Dogaru

Pana atunci, dupa o injectie de panica bine dozata era si timpul ca pietele sa mai ia o pauza de respiratie in preajma sarbatorilor (vezi injectiile neconditionate de lichiditate anuntate ieri de 5 mari banci centrale in special pentru buzunarele ciuruite ale bancilor europene). Dupa care ciclul se reia, nu va stresati. Mentalul colectiv a inregistrat deja ideile principale. Le vom recapitula in 2012 dupa un nou ciclu de crestere bursiera care sa permita pietelor sa cada mai de sus. Iar dupa revizitarea Problemei, se va implementa in sfarsit Solutia!

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

5527 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    posibil scenariu, dar daca .... (Joi, 1 decembrie 2011, 9:38)

    robert [anonim]

    ce spui tu acolo este logic si matematic. dar in 2008 era logic si matematic sa nu se intre intr-o criza ci intr-o perioada de mare dezvoltare economica. Daca de fapt subiectul general urmarit (SOLUTIA) este de fapt Razboiul General (fost mondial) in care vreo 4 miliarde de fraieri sa fie macelariti si 99,9% dintre actualii bogati ai lumii sa dispara (recte rusi, inidieni, chinezi, arabi, ucraineni, romani, alti "nou veniti" in clubul miliardarilor). In 1970 erau doar vreo 40 de miliardari pe planeta, in 2009 erau vreao 4-5000. Nu se mai gasesc locuri pentru iahturi in marile porturi ale lumii din cauza noilor veniti in acest club. Nu mai exista statiune "exclusivista" fara rusi si alti miliardari exotici...daca scenariul este absolut oribil si dirijorii stau bine mersi pe niste miliarde de dolari canadieni, australieni sau neozeelandezi, pe proprietati miniere si petrolifere, pe productii agricole cumparate pe vreio 10 ani inainte? De ce ar plange finantistii americani pentru prabusirea Europei? ca ar avea ocazia unui nou plan Marschall? problema e groasa rau
    • 0 (0 voturi)    
      hai nu zau (Joi, 1 decembrie 2011, 12:38)

      berenger [anonim] i-a raspuns lui robert

      cam care sunt dovezile logice si matematice ale marii dezvoltari economice din 2008? banuiesc ca la fel de valide ca si restul consideratiilor...
      • 0 (0 voturi)    
        Si de ce ma rog (Vineri, 2 decembrie 2011, 6:38)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui berenger

        Trebuie omorati in razboi , ce , nu mor singuri de foame ?

        70 mil au murit in ww2 , in 5 ani si ceva in toate tarile implicate , civili si militari dar daca iei la socotela doar India azi ai jumate din cifra asta doar din mortii de foame .

        "Around 7.5 million people per year die of malnutrition in modern India, the largest death rate caused by malnutrition for any country "
  • +6 (6 voturi)    
    BREICHING NIUZ (Joi, 1 decembrie 2011, 9:53)

    Pepi [utilizator]

    Eu am impresia ca toata panica asta e numai in Romania, care , culmea, nici nu e inca in zona Euro! In vest n-am vazut pe nimeni smulgandu-si parul din cap ca peste nu stiu cate zile o sa dispara euro. Si va fi inlocuit cu ce?!? Lasati-o mai moale ca macana rau de tot - nu zic neaparat de C.D., ci ma refer la toti "analistiii economici" panicarzi de pe la noi.
    • +1 (1 vot)    
      Serios? (Joi, 1 decembrie 2011, 13:47)

      Mihaela Jackson [anonim] i-a raspuns lui Pepi

      Incearca si tu sa citesti The Economist sau Financial Times. Stiu ca este greu, dar merita efortul. Euro, din pacate, nu mai poate fi salvat. Secretul lui Polichinelle este ca Germania este in faliment, de asemenea. datoriile tarii sunt 80% din PIB. Iar Germania inca NU si-a recapitalizat bancile. In secunda in care va injecta fonduri in bancile germane datoria Germaniei va trece de 100% din PIB (asemanatoare cu Statele Unite). Bonus: datoria totala a Frantei (stat+firme+populatie) depaseste de 3,5 PIB-ul tarii. Ultima data cand Franta a trecut prin asa ceva a fost acum 200 de ani, cand au dat faliment.
      Oamenii nu au intrat in panica (inca) pentru ca sunt ca purceii in ajunul Ignatului, nu stiu ce-i asteapta maine.
      Sper sa ma insel totusi, nu, vreau sa ma insel.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Vineri, 2 decembrie 2011, 9:21)

        mefisto [anonim] i-a raspuns lui Mihaela Jackson

        O tara nu da faliment si in nici un caz o tara ca Germania...Creditorii acestor tari pot da faliment...nu e nicio drama.

        Cum nu prea mai exista tari fara datorii "marii investitori" vor trebui pana la urma s-o mai ia si in freza.
  • 0 (0 voturi)    
    titlu potrivit pentru otv (Joi, 1 decembrie 2011, 12:35)

    citizen [anonim]

    Presa romaneasca are nevoie de senzational... "Sfarsitul euro", daca s-ar intampla, nu ar fi o catastrofa pentru ca toate statele ar reveni la monede nationale pe care le pot devaloriza cand vor, tiparind bani. In zona euro BCE nu este de acord sa tipareasca bani ca sa acopere lipsa de performanta a unora iar de aici rezulta criza lichiditatilor si a creditarii. Daca nu era criza economica veselia in cheltuirea banilor pe care nu ii ai (si care a inceput dupa WW2) se propaga inca multi ani si tot la o criza ar fi condus in final. Inainte de "prabusire" insa, ca ultima solutie, euro va fi devalorizat iar leul ar trebui sa creasca relativ. Asta daca se mentine austeritatea si nu ne apucam de tiparit lei. Deci orice s-ar intampa cu euro nu ar trebui sa ne afecteze prea mult... Articolul este corect dar titlul este gresit!
  • 0 (0 voturi)    
    euro (Joi, 1 decembrie 2011, 15:39)

    marcel [anonim]

    am reusit sa economisesc o oarecare suma in euro. e posibila schimbarea euro peste noapte si sa raman cu euro pe pierdere ?
  • 0 (0 voturi)    
    valerio9898@yahoo.es (Joi, 1 decembrie 2011, 23:14)

    valeriu [anonim]

    pai si daca "cineva" chiar isi doreste prabusirea euro , intrarea in colaps , inceputul razboiului .......
  • 0 (0 voturi)    
    Mai sunt 14.400 minute pana la sfarsitul euro! (Vineri, 2 decembrie 2011, 19:54)

    Ion fara tara [anonim]

    Germania crede ca va pacali investitorii sa plateasca 2% la obligatiunile sale avand o datorie publica de peste 80% din PIB-ul sau in timp ce Spania cu o datorie publica raportata la PIB-ul sau plateste cca 7% dobanda, pentru bondurile sale. Acest lucru este imposibil si nu se va intampla. Imi veti spune ca Germania este disciplinata, ca exporta mai mult, are risc mai mic. Realitatea este ca Germania nu mai poate vinde bondurile sale cu numai 2% dobanda- fapt ces-a intamplat zilele trecute, astfel incat va trebui sa paraseasca pretentiille sale hegemoniste, fiindca va trebui sa plateasca dobanzi mai mari(Soros isi freaca deja mainile) si, daca cu 2% dobanda Germania a ajuns la peste 80% datorie publica, cu dobanzi mai mari, datoria publica a disciplinatei Germanii va creste exponential. Deci, crescand datoriile publice a statelor din zona Euro, acestea vor trebui sa plateasca dobanzi mai mari*- chiar daca agentiile de rating dau GErmaniei si Frantei AAA-. Singura solutie este strangerea curelei, ori masuri mult mai inteligente decat pomparea de bani pentru mentinerea lichiditatii caci, daca a crescut lichiditatea nu inseamna ca voi cumpara bonduri germane cu 2% ci ale altor tari din UE care accepta rate mai mari. Deci, avantajul dobanzilor mici pentru statele din zona Euro incepesa dispara, astfel incat orice varianta poate fi o alternativa. De ce? Pana la urma monedele sunt conventii umane, sunt unitati prin care se echivaleaza preturile diferitelor bunuri si servicii.