Astrofizician: Inceputul unei noi ere glaciare ar putea fi in 2014

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 27 mai 2010, 7:38 Actualitate | Mediu

A inceput numaratoarea inversa. Ceasul indica "mai putin de 42 de luni" pana cand umanitatea se va confrunta cu inceputul unei noi ere glaciare, sustine astrofizicianul rus de origine uzbeca Habibullo Abdussamatov , intr-un articol publicat in editia electronica a cotidianului italian, La Stampa.  

In 2014 va incepe o noua epoca de gheata si disputele despre incalzirea globala se vor incheia, a sustinut Abdussamatov in fata celor mai buni oameni stiinta specializati in domeniul schimbarilor climatice reuniti la Chicago.  

Dar, omenirea nu are niciun motiv sa se bucure, avertizeaza Abdussamatov, pentru ca daca planeta se raceşte, dezastrele sunt mai mari decat atunci cand se incalzeste. 

Directorul Departamentului Cercetari spatiale de pe langa Observatorul astronomic din Pulkovo si responsabil al proiectului "Astrometrie", astrofizicianul este convins ca este foarte aproape de a putea prezenta dovada definitiva privind iminenta acestei perioade glaciare.  

Potrivit acestuia, vinovat de aparitia noii epoci glaciare este soarele, mai precis reducerea brusca a puterii sale de radiatie, care crescuse enorm in ultimul secol. Acum, oamenii de stiinta observa o tendinta contrara.  

Abdussamatov explica faptul ca activitatea Soarelui este in faza minima din cauza reducerii numarului petelor solare.  

Scaderea numarului petelor solare arata ca suntem pe cale de a asista la "un colaps al temperaturilor globale pe Pamant", a mai spus cercetatorul.  

In 2008, si cercetatori ai NASA anticipau venirea unei mici perioade glaciare pana în 2014.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

15308 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Incalzire globala sau era glaciara ? (Joi, 27 mai 2010, 7:59)

    Costin [anonim]

    Pana acum ni s-a tot vorbit despre incalzirea globala. Chiar anul acesta, se spune, va fi cel mai fierbinte de nu stiu cand incoace. Acum, deodata, se schimba placa: vom intra intr-o epoca glaciara, dar nu de maine, ci din 2014; Dar pana atunci, va trebui sa trecem prin 2012 cand, ne anunta alte voci competente, va fi sfarsitul lumii. Daca, lucrurile stau chiar asa, daca finalul umanitatii se apropie si depaseste posibilitatile noastre de a-l evita, ma intreb: de ce ne-om mai zbuciuma atat de consecintele unei biete crizei economice ?
    • -2 (18 voturi)    
      Din ciclul "Oamenii de stiinta prevesteste" (Joi, 27 mai 2010, 10:01)

      Cracanel [anonim] i-a raspuns lui Costin

      Cred ca cerecetatorul de etnie tuciurie "Habibulo mancati-as", parintele astrofizicii si cercetator de renume mondial e mana in mana cu o gramada de companii petroliere pentru a incuraja consumul de combustibili, prin efectul de sera vom combate glaciatiunea!
      Nu-i problema, ar mai adauga el, coboram cu totii si impingem Pamantul mai aproape de soare!
      Si daca nu ne descurcam, ii chemam si pe Borat si pe Azaman Bagatov ca sa ne arate ca lumea musulmana a devenit brusc civilizata si face ceva pentru omenire.
      E posibil ca Habibulo sa fi fost conectat tocmai ieri la internet si sa fi citit previziunile NASA pentru 2008. In zonele alea intarzierea nu e numai mentala.
      • 0 (2 voturi)    
        Esti penibil "arianule" (Joi, 27 mai 2010, 17:55)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui Cracanel

        Habar n-ai despre ce vorbesti dar vorbesti. E limpede ca tu esti din ciclul "vorbim si noi ca sa ne aflam in treaba, chiar daca nu ne pricepem". O multime de oamenii de stiinta vorbesc despre inceputul unei raciri globale insa idiotii care cred ca se pricep la toate (chiar daca nu stiu nimic) o tot dau cu incalzirea globala cauzata de om. Cea mai mare gogorita din istoria omenirii! Cine se pricepe cat de cat la climatologie, geofizica si astrofizica stie prea bine ca incalzirea climei, cat si racirea acesteia, depinde de cativa factori majori. Nu multi. Cel mai important il reprezinta activitatea solara. Un alt factor extrem de important este reprezentat de schimbarea directiei curentilor oceanici. Activitatea umana influenteaza intr-o masura atat de mica clima incat nici nu merita luata in considerare.

        P.S. Treaba cu intarzierea mentala ti se potriveste ca o manusa ignorantule. Si tuturor celor care nu pot accepta ca activitatea solara, fiind ciclica, are un maxim si un minim. Influentand major clima de pe Pamant...
        • 0 (0 voturi)    
          @dorin (Joi, 27 mai 2010, 20:29)

          stefan [anonim] i-a raspuns lui Dorin

          "Cine se pricepe cat de cat la climatologie, geofizica si astrofizica" - :) si cine este acela, tu?
        • 0 (0 voturi)    
          pricepere (Vineri, 4 iunie 2010, 16:47)

          x [anonim] i-a raspuns lui Dorin

          "Cel mai important il reprezinta activitatea solara" - aceasta teorie este destul de "noua" comparativ cu vechimea teoriei incalzirii globale.
          "Cine se pricepe cat de cat la climatologie, geofizica si astrofizica" - eu ma pricep doar la IT, putin la masini si aproape deloc in bucatarie. Oare sunt incapabil sa inteleg motivele pentru care incalzirea globala este o farsa?
          Considera cele de mai sus unpanflet, nu-i nevoie de raspuns.
    • -1 (15 voturi)    
      pentru ca se vand bine (Joi, 27 mai 2010, 10:01)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Costin

      Pana acum incalzirea globala inca se vinde extrem de bine.
    • +4 (14 voturi)    
      =))) (Joi, 27 mai 2010, 10:24)

      Lilith [anonim] i-a raspuns lui Costin

      Exact asta am zis si eu, daca scapam de sfarsitul lumii din 2012 inghetam toti bocna in 2014 si toate astea din cauza incalziriile globale =))))
  • -1 (11 voturi)    
    Abonati-va la Gazprom (Joi, 27 mai 2010, 8:14)

    marius [anonim]

    Ca vine frigul...
  • -6 (18 voturi)    
    Vom fi pregatiti (Joi, 27 mai 2010, 8:24)

    Frobenius [anonim]

    Pina in 2014 Romania va avea mii de patinoare si pirtii de schi. Sa moara de ciuda toti cei care cauta nod in papura (nu vor mai avea nici macar papura).
  • +6 (8 voturi)    
    Sigur? (Joi, 27 mai 2010, 8:30)

    Mihai [anonim]

    Sa se decida, deoarece acum cativa ani spunea ca evenimentul are loc in 2050 si nu va fi catastrofic si are loc odata la 7500 de ani: http://english.pravda.ru/science/earth/75628-2/ iar un coleg de-al dansului afirma ca sunt imposibil de facut predictii pe termen lung.
  • +3 (5 voturi)    
    Vrajeli...vrajeli...vrajeli... (Joi, 27 mai 2010, 8:42)

    geo26 [anonim]

    Cred ca ari trebui sa fixeze o intalnire intre cei care sustin ca indreptam spre o incalzire globala iminenta si cei care sustin ca vine era glaciara...vin fiecare cu dovezi...si apoi sa dea un anunt global ce schimbare climatica e mai plauzibila...poate ar trebui sa vina si cei cu sfarsitul lumii in 2012...poate le mai trece...daca ne-am lua dupa toti berbecii astia...toata lumea ar ajunge la nebuni...parererea mea...ar fi ok sa ne continuam viata si sa nu-i bagam in seama...sa consuma cu ratiune sa ne vedem de treaba..a, de cei cu sfarsitul lumii in 2000 am scapat :P....tare nu?...
  • +3 (7 voturi)    
    altu (Joi, 27 mai 2010, 8:47)

    sarin [utilizator]

    care-a vizionat in exces 'the day after tomorrow'.. la noi, ca-n bancu ala, oricum vine mai tarziu, ca sintem in urma cu v'o doua sute de ani..
  • 0 (12 voturi)    
    Cetateni, produceti gaze cu efect de sera! lol (Joi, 27 mai 2010, 8:56)

    Sargon [utilizator]

    Deci pina in prezent "alarmistii" ne amenintau ca vom muri de cald din cauza CO2-ului. Acum "alarmistii" ne ameninta ca vom inghetza de frig!

    Deci, daca teoria incalzirii globale ar fi fost corecta (dar este doar o imbecilitate) nu ar fi trebuit sa ne temem pentru ca efectele poluarii ar fi atenuat glaciatiunea.

    Dar daca "creierele verzi" vor spune ca ambele teorii ale incalzirii globale sint corecte si se anuleaza una pe cealalta astfel incit clima va ramine neschimbata, ce mai putem sa spunem? Niste genii!
  • +5 (9 voturi)    
    Nu vă obosiţi să verificaţi informaţiile ! (Joi, 27 mai 2010, 9:25)

    linbetwin [utilizator]

    "Cei mai buni oameni de stiinta specializati in domeniul schimbarilor climatice reuniti la Chicago" sunt de fapt sceptici reuniţi de la conferinţa ICCC (anti-IPCC-ul scepticilor) organizată de Institutul Heartland cu sponsorizări de la companii energetice. Nu prea sunt climatologi pe acolo, mai mult bloggeri.

    Articolul ăsta creează impresia greşită că oamenii de ştiinţă serioşi chiar anticipează o nouă glaciaţiune.
  • -1 (5 voturi)    
    Ce chestie! (Joi, 27 mai 2010, 9:34)

    traian [anonim]

    2014 este anul in care iese soacra-mea la pensie iar Romanaia cica ar fi pe cale sa intre in zona Euro.Daca va mai exista pe atunci.Euro,nu Romania!Simple coincidente?
    • 0 (2 voturi)    
      z-i lu' soacra-ta sa mai stea doi ani la munca... (Joi, 27 mai 2010, 13:24)

      marius [anonim] i-a raspuns lui traian

      romania va fi mai puternica, euro inca va mai exista, iar tu vei avea liniste in casa...
      • +1 (1 vot)    
        mda (Joi, 27 mai 2010, 14:53)

        panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui marius

        asta da previziune.
        ce glaciatziune, vine linistea in casa si bunastarea in buzunare.
        ne vedem in 2016 :-))

        sper ca n'ai consultat'o pe doamna omida.
  • -3 (7 voturi)    
    lol (Joi, 27 mai 2010, 9:44)

    me [anonim]

    cand toata lumea stiitifica zice ceva... trebuie sa se trezeasca alt om de "Stiinta" care sa zica exact pe dos, ca e mai cool....
    bravo frate...
  • +3 (9 voturi)    
    habibullo (Joi, 27 mai 2010, 9:54)

    habibullo [anonim]

    ..deci cum sa vii cu un nume din asta sa faci previziuni... scade credibilitatea, parca e de la radio erevan...
  • 0 (8 voturi)    
    info (Joi, 27 mai 2010, 10:04)

    mamalustefancelmare [utilizator]

    eu propun sa ne unim cu totii sa creem un vant puternic sa contracaram racirea asta :)
  • +2 (2 voturi)    
    a inceput vara :) (Joi, 27 mai 2010, 12:31)

    piktor [anonim]

    mai... nu zice nimeni ca o sa muriti de frig, nici ca ne acoperim cu zapada 12 luni din 12...
    raciri si incalziri ale climei Pamantului au loc periodic; de ex intre 1000 si 1300 (dHr) Europa (despre ea sunt date) a trecut printr-o perioada numita medieval climate optimum, o incalzire a climei, pentru ca un nou varf sa apara pe la 1500, un minim pe la 1600 (s-a numit little ice age) si apoi sa creasca iar, cu variatii la nivel de un secol
    si de vina se pare ca e Soarele
    nu prea ai cum contracara, nu? dar poti invata sa folosesti skiurile, snowboardul (dupa preferinte)
    e chiar fun;)
    • 0 (0 voturi)    
      e fun (Vineri, 28 mai 2010, 10:35)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui piktor

      daca ai cu ce face fum...
      rusii or sa creasca productzia de votca, lemn au, iar gazele le vor vnde pe parai grei.
      atunci toata marea uniune va fi ..facuta.
      in pigs. :-)
      creste imobiliarul in nordul africi si america centrala.
      ochii pe australia ! scapa cine poate :-)
  • 0 (2 voturi)    
    Habarnistilor ... (Joi, 27 mai 2010, 12:43)

    Eu.Gen [anonim]

    Wow. Se vede lipsa de cultura.
    Se stie de zeci de ani ca activitatea soarelui este una ciclica, cu perioade de activitate maxima si minima la fiecare 10 ani.
    Mai mult, se stie ca incalzirea globala va conduce defapt la o racire globala, de vreo 10 - 15 ani, si asta datorita in primul rand topirii ghetarilor, care va conduce la racirea oceanelor si eliberarea de oxigen si alte substante prinse in gheata in acest moment in atmosfera. Implicit, planeta se va raci si se va vindeca singura, in zeci, sute sau poate mii de ani.
    Informati-va inainte de a a coemnta sau scrie materiale aberante.
  • +2 (2 voturi)    
    Ne dam prea multa importanta! (Joi, 27 mai 2010, 12:43)

    avedaria [anonim]

    Stau si rad singura si-mi dau seama ca ne dam prea multa importanta ca specie.....
    Dupa mii de ani nu am ajuns prea departe.Am reusit chiar, in unele situatii, sa ne distrugem si instinctul de conservare. Devoram si apoi ne mutam, in loc sa incercam sa gasim o solutie constructiva.
    E clar ca planetele isi urmeaza etapele ciclului normal de viata, dar am ajuns la un grad atat de mare de infatuare incat ni se pare ca vom fi in stare sa intervenim intr-o maniera covarsitoare asupra evolutiei proceselor normale.
    • +1 (1 vot)    
      Adevarul este ca omenirea a rezista foarte bine (Vineri, 28 mai 2010, 1:14)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui avedaria

      in ultimele ere glaciare....Parca ultima s-a terminat acum vreo 10000 de ani?Si nu aveau incalzire centrala...nu aveau haine termoizolante...si nu aveau nici "un grup de cercetatori britanici" sau asa ceva...
  • -1 (1 vot)    
    Defapt incalzirea si racirea sunt mana in mana (Joi, 27 mai 2010, 12:43)

    Daniel [anonim]

    Sunt si ceva documentare pe aceasta tema, unul facut chiar de discovery. Incalzirea globala va duce inevitabil la o racire brusca - era glaciara.
    • 0 (0 voturi)    
      Racire brusca nu inseamna intr-un an (Vineri, 28 mai 2010, 1:12)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Tot de pe Discovery
  • +1 (3 voturi)    
    Numai vrajeala (Joi, 27 mai 2010, 12:58)

    Gigi Becali [anonim]

    Da parca o fost o data sfirsitul lumii in 2000.
    Cite sfirsituri o sa mai avem?
  • +3 (3 voturi)    
    adaugire (Joi, 27 mai 2010, 13:34)

    Bazil [anonim]

    Eu va spun si data: 31 Aprilie, ora 4:33 fix.
    • 0 (0 voturi)    
      AM sau PM (Vineri, 28 mai 2010, 1:11)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      sa nu ma prinda in vreo sedinta...
  • +3 (3 voturi)    
    Deja a inceput... (Joi, 27 mai 2010, 16:57)

    mihai [anonim]

    Au inghetat salariile
    • 0 (0 voturi)    
      las' ca vine vara (Vineri, 28 mai 2010, 14:09)

      panfil flecatu [anonim] i-a raspuns lui mihai

      din iunie vor incepe sa se topeasca..
  • +1 (1 vot)    
    Oamenii de stiinta (Joi, 27 mai 2010, 18:15)

    sase sase [anonim]

    ...mananca si ei o pine,ce vreti?Nu vedeti la noi cati oamani destiinta mananca chiar doua sau mai multe paini,depinde de distanta pe care o au fata de buget.Oricum eu ma pregatesc si-mi fac niste provizii de vin bun.Nimic nu e mai sanatos pe frig,decat sa-ti vari picioarele in apa rece si sa bei vin pana fierbe apa in lighean.
  • 0 (0 voturi)    
    S-a scos sa nu impozitul pe blanuri? (Joi, 27 mai 2010, 21:20)

    Milka Man [utilizator]

    daca nu, uite ca avem o solutie si pentru problema cainilor vagabonzi...Si o chestie serioasa: nici o era glaciara nu vine de pe zi pe alta.Nu o sa mai fim noi vii pana vine frigul cel mare!Si nici nu am avea ce face...Specia umana e prea dezvoltata ca sa mai piara acum...Tamapeniile din filmele americane sunt facute doar pentru bani...
  • -1 (1 vot)    
    Gramatica (Joi, 27 mai 2010, 21:43)

    Andrei [anonim]

    "...cotidianul italian La Stampa". Corect e fara virgula.
  • 0 (0 voturi)    
    E mai complicat de atata (Vineri, 28 mai 2010, 12:08)

    Eu the first [utilizator]

    Problema nu e incalzirea globala sau scaderea puterii radiative a soarelui. Problema e data de efectele activitatii umane asupra echilibrului climatic. Nici in era glaciara de acu' v'o zece mii de ani n-a fost inghetat tot pamantul. Doar ca banchiza se intindea de la pol pana in alpii francezi, si acoperea cea mai mare parte a Rusiei - Siberia era toata sub gheata. Dupa banchiza spre sud venea o fasie relativ ingusta de clima cat de cat temperata, dupa care, spre ecuator, era cam ca-n Sahara.

    Ce anume a generat fenomenul la vremea aia nu stiu. Ce anume tinde sa genereze fenomenul ala acuma e influenta combinata a poluarii atmosferei cu gaze de sera, care contribuie la incalzire, si cu particule solide microscopice, care contribuie la racire. Pe ansamblu temperatura medie globala nu variaza tare, da se intampla fenomene ciudate si drastice, care modifica, accelereaza sau opresc curenti marini si aerieni, si perturba grav precipitatiile pe glob. Ori tocmai curentii astia si norii de ploaie sunt aia care-s responsabili de mutat caldura de catre ecuator catre poli, ca sa nu fie prea frig in ceea ce numim zona temperata si nici prea cald la pol.

    Daca nu luam masuri, drept e ca iar mergem in directia unei planete pe care doar o mica portiune e locuibila de catre oameni. Si intr-adevar fenomenul se poate produce in mod catastrofic in urmatorii cativa zeci de ani - de ex. te poti trezi ca vine vara si nu se mai topeste zapada pe portiuni intinse de Franta sau Germania, ceea ce omoara agricultura in zonele respective. Sau, fenomen care deja incepe sa se intample, vine sezonul ploios in anumite tari tropicale, da' nu vine ploaia, ceea ce omoara agricultura in respectivele tari. Ceea ce face plauzibile predictiile apocalipsei, despre moartea unei parti importante a populatiei pamantului - de foame.