Disputa Greenpeace - Nestle pe tema habitatului urangutanului din Indonezia. Gigantul alimentar cere inlaturarea unui clip viral de pe YouTube

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 martie 2010, 17:51 Actualitate | Mediu

Un videoclip care arata un functionar deschizand o ciocolata Kit Kat in care gaseste un deget de urangutan a fost repostat pe YouTube, la o zi dupa ce fusese inlaturat, in urma cererii grupului alimentar Nestle, relateaza CNN.

Campania virala, care parodiaza reclamele la ciocolata Kit Kat, a fost creata de Greenpeace pentru a arata ca uleiul de palmier folosit de Nestle in multe dintre produsele sale distruge habitatul natural al ultimilor urangutani care traiesc in Indonezia.



Cele 60 de secunde se termina cu o parodie a celebrului slogan "Have a break? "Have a Kit Kat", inlocuit acum cu: "Have a break? Give orangutan's a break."

Greenpeace sustine ca Nestle a cerut YouTube sa inlature videoclipul, invocand drepturi de autor. In locul sau, a fost postat urmatorul mesaj: "Acest videoclip nu mai este disponibil din cauza unei solicitari legate de copyright facute de Societe des Produits Nestle S.A."

Un purtator de cuvant al Greenpeace afirma ca invocarea dreptului de copyright a fost un pretext a-i reduce la tacere si pentru a impiedica lumea sa afle adevarul. Nestle UK a negat insa acest lucru.

In ciuda interventiei Nestle, Greenpeace a repostat clipul pe site-ul de video-sharing Vimeo.com si a utilizat Twitter pentru a atrage atentia asupra unei posibile tentative de cenzura.

Greenpeace acuza Nestle ca foloseste ulei de palmier cumparat de la cel mai mare producator mondial - indonezienii de la Sinar Mas. Acestia, sustin activistii pentru protectia mediului, distrug habitatul urangutanului si incalca legile indoneziene pentru a produce cat mai mult ulei.

Miercuri, Nestle a negat, intr-un comunicat, ca ar achizitiona ulei de palmier de la Sinar Mar pentru marcile pe care le vinde, inclusiv Kit Kat.

"Achizitionam ulei de palmier Cargill si am cerut explicatii de la ei privind lantul de aprovizionare".

"Cargill ne-a informat ca Sinar Mas trebuie sa raspunda acuzatiilor Greenpeace pana la sfarsitul lui aprilie. Ne-au spus ca vor renunta la Sinar Mas daca nu vor lua masurile de corectie pana atunci".


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2695 vizualizari

  • -5 (13 voturi)    
    goddamnit (Sâmbătă, 20 martie 2010, 18:06)

    cristi [anonim]

    foarte scarboasa reclama, n-o urmariti...
  • +4 (12 voturi)    
    De ce? (Sâmbătă, 20 martie 2010, 18:19)

    Bogdan [anonim]

    Esti fan Nestle?
  • +6 (16 voturi)    
    Trebuie sa luptam pentru Viata, pentru Natura (Sâmbătă, 20 martie 2010, 18:23)

    x [anonim]

    Reclama nu e scirboasa; e necesara.
    Un ADEVAR nu poate fi scirbos.
    Adevarul trebuie cunoscut, oricit de mult ne-ar durea aflarea lui.
    Natura e un INTREG.
    Nu intotdeauna piesele dintr-un mozaic pot fi inlocuite.
    VIATZA poate fi periclitata, prin indaduintza fatza de pashii mici, dar care distrug natura.
    • -4 (8 voturi)    
      ai naibii hipioti... (Sâmbătă, 20 martie 2010, 21:53)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui x

      documenteaza-te despre ingredientele principale si mai ales secundare ale mancarurilor asa-zis sanatoase, daca nu esti inca vegetarian, vei fi;

      in plus, inchide calculatorul, stirbeste intregul naturii.
  • +2 (12 voturi)    
    pt.Greenpeace (Sâmbătă, 20 martie 2010, 18:59)

    cetateanul [anonim]

    Domnilor din Greenpeace nu mai ametiti societatea cu: uite vinovatul nu este vinovatul. De ce nu va duceti la cauza, demografia excesiva faca ca planeta sa nu poata da resursele pt. o viata cu o minima demnitate si sa protejem si mediu la un nivel acceptabil. Daca nu taie azi indonezienii ca sa puna nu stiu ce cultura industriala o vor face peste 20 de ani ca sa puna grau sau porumb pt. mancat sau bunbac pt. imbracat. Aici este ceva schizofrenie la mijloc, planeta nu poate sa duca toti locuitorii cu un nivel mediu de viata, si problema este ca nu ne-am oprit aici, natiunile sarace vor si ele sa fie bogate iar cele bogate si mai bogate, iar pe deasupra crestem cu peste 80 milioane locuitori pe an. Dupa mintea voastra chiar si cu ce-a mai buna vointa din lume, cum poti sa spui ca putem hrani la infinit noii veniti tot cu aceleasi hectare cultivate? ca sa nu mai spunem ca cele cultivate se degradeaza incet sau repede, unele soluri nu sunt prea groase si nu rezista multi ani pt. agricultura, sau sunt in zone de ploi intense si spala solul, devenind improductiv. Ce faceti voi sunt carpeli si ura impotriva capitalismului.
    • +1 (5 voturi)    
      ce este mai baietzel? (Sâmbătă, 20 martie 2010, 19:45)

      kalu [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

      esti angajat nestle si te deranjeaza adevarul? Esti un penibil.
    • +1 (3 voturi)    
      erata (Sâmbătă, 20 martie 2010, 20:54)

      PanterA [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

      excesiva faca ca planeta -> face
      si sa protejem -> protejam
      bunbac pt. imbracat -> bumbac
      si cu ce-a mai buna -> cea
      improductiv -> ?!?! (neproductiv?)
      despre punctuatie nu mai spun nimic.

      Interesanta opinia ta. Ai un plus si de la mine.
      As fi apreciat-o si mai mult daca era prezentata intr-un "ambalaj" corect (ca tot vorbesti despre "carpeli"). Ai si un minus.
    • +2 (4 voturi)    
      suprapopularea? (Duminică, 21 martie 2010, 2:01)

      Julian [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

      ai fost spalat pe creier de mass media. cine tia spus k terra e suprapopulata. propui cumva depopularea ei? tin sati spun k oamenii nu au nici o vina in asta. resurse sunt pt toata lumea. adik tin sati spun k poate produce cu mult dincolo de k poate consuma populatia. dar situatia e cum e din cauza sistemului in kre suntem. cei care descopera surse de energie sustenabile sunt suprimati, iar economia astae kiar o tampenie. tre sa mentinem puterea de cumparare ridikta k sa nu sara inflatia. folosim ingrasaminte kimice k sa scoatem mai repede hrana la vanzare si epuizam solul. solutia ar fi agricultura localasi sa produca atat kt e nevoie sa traiesti decent nu sa produci in prostie si sa arunci.
      • -1 (1 vot)    
        uau (Luni, 22 martie 2010, 8:54)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Julian

        "solutia ar fi agricultura locala". serios? si cum ai folosi "agricultura locala" intr-un oras de genul ciudad de mexico care are peste 20000000 de locuitori si un sol complet arid? sau aggricultura locala in china care are peste 2 miliarde de locuitori. ai impresia ca se produce prea multe? te ocupi de statistica? in ce tara se produce prea mult si se arunca? ai oarecum dreptate, terra nu este suprapopulate. sunt zone de pe terra care sunt suprapopulate.
  • 0 (10 voturi)    
    pentru mine (Sâmbătă, 20 martie 2010, 19:12)

    berenger [utilizator]

    a avut efect. nu mai cumpar produse nestle
    • 0 (6 voturi)    
      nici eu nu mai cumpar nestle (Sâmbătă, 20 martie 2010, 19:49)

      greuceanu [anonim] i-a raspuns lui berenger

      daca as manca un kitkat as simti acum in mod clar gust de deget de urangutan. prefer sa schimb produsul. oricum nestle foloseste organisme modificate genetic. mai sunt si alte ciocolate pe piata.
    • +1 (7 voturi)    
      fiecare cu ce-a inteles (Duminică, 21 martie 2010, 11:22)

      florinelul [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      nu mai cumperi Nestle ca cumperi Kellogs sau Mars. ca aia or lucra toti cu ulei de pe Marte. sau nu mai cumperi ciocolata deloc?!
      apropo si la McDonalds se foloseste ulei de palmier ca sa-ti prajeasca cartofii. si probabil si in alte restaurante de genul acesta. si daca nu ne-o mai placea uleiul de palmier si Nestle s-ar opri sa-l mai cumpere, ia sa vezi tu cum se apuca indonezienii astia muritori de foame sa-si taie de tot padurile si sa planteze floarea soarelui ca sa fie treaba sanatoasa si pt noi si pt ei si mai ales pt maimute.

      cat despre greenpeace, baietii astia au inceput de la o vreme sa mai dea mana si cu dracu. fonduri au nevoie de undeva, mai ales pe criza, si nu e asa de greu sa faci putina antireclama unui produs Nestle ca sa ridici veniturile concurentei, daca o fi rost de vreo donatie din partea lor.
      daca ar fi vrut sa fie corecti pana la capat ziceau in reclama "nu mancati produse din ulei de palmier ca se duc naibii urangutanii" si puneau acolo o lista cu cele mai mari companii care folosesc uleiul asta. dar asa nu fac decat sa dea in Nestle, in timp ce concurenta si restul planetei n-au atins un strop de ulei la viata lor, Domane fereste.
      cam spalatura de creier, daca imi cereti parerea.
      si nici macar nu-mi place kit kat ...
  • +2 (4 voturi)    
    Eu directionez 2% din impozitul datorat catre Gree (Sâmbătă, 20 martie 2010, 20:42)

    Bogdan [anonim]

    Eu directionez 2% din impozitul datorat catre GreenPeace. Tineti minte cand depuneti declaratia de venit global D200 .Pana pe 25 mai sunteti obligati sa o depuneti la Administratia Financiare si oputeti descarca cu datele GreenPeace de pe siteul lor. Macar vad ca fac ceva cu banii.
    • +2 (2 voturi)    
      e bine asa (Luni, 22 martie 2010, 9:01)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      toate institutiile neguvernamentale din romania o duc excelent, ma gandesc ca de aia ai luat decizia asta. de ce sa dam la smurd pentru echipamente mai bune? , de ce sa dam pentru educatie, pentru somaj, chiar pentru persoane bolnave?, nu! greenpeace chiar face ceva cu bani...ataca principalii inamici ai mediului: nestle, care omoara urangutanii din indonezia. maimulele toate iti vor fi vesnic indatorate. du-te te rog si traieste cu ele.
  • -2 (6 voturi)    
    xoxo (Duminică, 21 martie 2010, 0:27)

    consumatorul nefericit [anonim]

    Mie mi-a facut pofta de un Kit Kat...