VIDEO Organizatia PETA cere castrarea ursului Knut

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 2 martie 2010, 19:06 Actualitate | Mediu

Knut
Foto: Captura Youtube.com
O organizatie de aparare a drepturilor animalelor a solicitat marti ca ursul polar Knut, vedeta a Gradinii Zoologice din Berlin, sa fie castrat, pentru a se evita incestul cu verisoara sa, transmite AFP.

Organizatia People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) sustine ca Knut si ursoaica Giovanna, care a fost adusa de oficialii de la Zoo Berlin pentru a-i fi partenera, au acelasi bunic. Orice urmas rezultat din imperecherea celor doi ursi "va ameninta diversitatea genetica a populatiei de ursi polari din Germania" si risca sa fie supus asa-numitei "depresii a incestului", a afirmat PETA.

"Fanii lui Knut trebuie sa stie ca doar castrarea ursului i-ar permite o viata lunga alaturi de Giovanna", sustine organizatia.

Giovanna (Gianna) traia la Gradina Zoologica din Munchen, dar a fost mutata la Berlin alaturi de Knut deoarece cusca sa se renoveaza.

Desi nu s-au inteles la inceput, cele doua animale au devenit in prezent "foarte apropiate", scrie AFP.

Knut este un adevarat fenomen in Germania si in lume, iar Gradina zoologica din Berlin a castigat milioane de euro de pe urma ursului, inregistrandu-i numele ca marca si vanzand produse promotionale cu imaginea lui.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1837 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 2 martie 2010, 20:15)

    d [anonim]

    Nu ar fi mai simplu sa foloseasca niste contraceptive?
    • +7 (7 voturi)    
      sau, mai bine, sa-i castreze (Marţi, 2 martie 2010, 20:24)

      Doboritorul de Bizoni [anonim] i-a raspuns lui d

      pe cei din organizatziile de aparare a drepturilor omului. sa nu mai nasca pui vii.
  • +2 (2 voturi)    
    mind blowing! (Marţi, 2 martie 2010, 20:22)

    radu [anonim]

    mind-blowing stirea!
  • +8 (8 voturi)    
    Oligofrenii fara frontiere (Marţi, 2 martie 2010, 20:28)

    kayros [anonim]

    O noua dovada ca nu numai la noi se gasesc oligofreni. Se spune ca dracul, cand n-are ce face, isi cantareste coada iar maimuta se scarpina in....

    Asa si organizatia PETA LA CAP, are impresia ca speciile trebuie sa traiasca in morala crestina. Daca atata ii duce mintea, atunci, de ce sa nu tortureze saracul animal condamnat si asa la captivitate?

    Eu unul n-as avea nimic impotriva daca si-ar face si ei operatii. Eventual, lobotomii in loc de castrari....
    • +3 (3 voturi)    
      Lobotomia ar fi o solutie... (Marţi, 2 martie 2010, 21:40)

      Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui kayros

      ... daca ar avea la ce! Eu raman la castrare!
    • +1 (1 vot)    
      bine,bine ! (Marţi, 2 martie 2010, 21:49)

      ion [anonim] i-a raspuns lui kayros

      da la NEMTI { oameni } ce fac in caz de ???
  • +5 (5 voturi)    
    si dup-aia?? (Marţi, 2 martie 2010, 20:37)

    sadwank [anonim]

    Pai si cind termina de renovat cusca Giovannei ce o sa faca, i-o lipesc la loc lu' Knut?
  • +5 (5 voturi)    
    Dar Knut ce zice? (Marţi, 2 martie 2010, 20:47)

    roberto [anonim]

    Cum ramane cu drepturile lui? Cu viata lui sexuala? Cu depresia post-castrare?
  • +4 (4 voturi)    
    Parerea mea (Marţi, 2 martie 2010, 20:58)

    kalinix [anonim]

    e ca in germania ar trebui sa se dea o lege prin care toate persoanele membre sau simpatizante peta sa fie castrate, pentru a nu pune in pericol coeficiantul de inteligenta al populatiei globale. Sau in ultima instanta impuscate, tot pentru a proteja acelasi coeficient de inteligenta.
    Ma astept ca, in cazul in care totusi conducerea gradinii nu-l va lipsi pe Knut de fudulia lui masculina, din cei doi (Knut si Giovanna), sa iasa un urs grizzly, datorita scaderii diversitatii genetice a populatiei de ursi polari din Germania (sic!). Sau eventual un urs brun din Carpati, fapt care i-ar pune in maaare dificultate pe nemti, fiindca nu ar sti in ce limba sa i se adreseze: in inuita (aproximativ), in romana, sau in romaleza.
    Dar deh, omul cand nu are de lucru isi cauta...
  • +4 (4 voturi)    
    nu va ingrijorati, nu il castreaza (Marţi, 2 martie 2010, 21:02)

    knut [anonim]

    periodic se fabrica cite o poveste despre Knut, ca sa-l tina in atentie. Asa ies banii.
    La noi toata ziua se fabrica povesti de astea despre vedetele noastre de carton.
  • +1 (1 vot)    
    Adica, la oameni ... (Marţi, 2 martie 2010, 22:47)

    Marse [anonim]

    ... incestul devine tolerabil in germania, dar la rshi nu ? >))