Ariile protejate - o solutie pentru atenuarea impactului schimbarilor climatice 

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 10 decembrie 2009, 12:38 Actualitate | Mediu


Ariile protejate reprezinta o solutie eficienta si ieftina pentru atenuarea impactului schimbarilor climatice - aceasta este concluzia ultimului raport publicat de International Union for Conservation of Nature, Organizatia Nature Conservancy, United Nations Development Programme, Wildlife Conservation Society, World Wide Fund for Nature si Banca Mondiala. 

Cu ocazia Conferintei ONU pe probleme de mediu de la Copenhaga si a Anului International al Biodiversitatii-2010, mentinerea si extinderea retelei de arii protejate la nivel global va fi recunoscuta atat de Conventia-Cadru a Natiunilor Unite asupra Schimbarilor Climatice (UNFCCC), cat si de Conventia pentru Biodiversitate, ca arma puternica in lupta cu schimbarile climatice si va trebui inclusa, drept urmare, in strategiile nationale privind schimbarile climatice.

”Aceasta carte, intitulata Solutii Naturale: ariile protejate contribuie la lupta oamenilor cu schimbarile climatice (Natural Solutions: protected areas helping people cope with climate change), subliniaza, pentru prima oara, importanța ariilor protejate in reducerea impactului schimbarilor climatice si chiar ne indica cum le putem creste eficienta”, a declarat Lordul Nicholas Stern, autorul prefatei raportului.

Ariile protejate joaca un rol extrem de important in reducerea emisiilor de dioxid de carbon din atmosfera. 15% din stocul de carbon de pe planeta –aproximativ 312 gigatone- este captat in ariile protejate din toata lumea. In Canada peste 4000 de milioane de tone de carbon sunt sechestrate in 39 de parcuri nationale, fiind estimate la o valoare de 39-87 de milioane de dolari in credite de carbon. in Amazon, prin includerea sub statut de protectie a anumitor zone, se va preveni defrisarea a 670.000 km² de padure pana in 2050, reprezentand 8 milioane de tone de dioxid de carbon care altfel ar fi fost eliberate in atmosfera.

Ariile protejate sunt adevarate scuturi de aparare impotriva dezastrelor naturale, oferind spatiu pentru scurgerea inundatiilor, stabilizand solurile, evitand astfel alunecarile de teren si protejandu-ne de ravagiile furtunilor. Se estimeaza, de pilda, ca zonele umede de pe coasta Statelor Unite asigura servicii de protectie impotriva inundatiilor cauzate de uragane in valoare de 23.2 miliarde de dolari anual. 

Ariile protejate asigura, in plus, conservarea resurselor naturale, fara de care nu am putea avea parte de hrana si apa curata si fara de care multe dintre comunitati nu ar putea supravietui. 33 dintre cele 100 de metropole ale lumii isi procura apa pentru populatie din arii protejate. 

  • Ce face Romania in privinta ariilor protejate?

In septembrie 2009, statul roman a fost dat in judecata la Curtea Europeana de Justitie, pentru incalcarea prevederilor tratatului de aderare referitoare la managementul ariilor protejate. Procesul de desemnare a zonelor protejate a fost tratat fara seriozitate, iar in ceea ce priveste structurile de management, Romania este singura tara din UE care nu ofera niciun fel de sprijin guvernamental pentru reteaua de arii protejate.

Zonele protejate sunt declarate doar pe hartie, fara a avea clarificata modalitatea de administrare, fara o autoritate naţionala de coordonare si resurse alocate de la bugetul statului pentru administrare si fara a avea aprobate masuri de menţinere a statutului favorabil de conservare pana la elaborarea planurilor de management pentru aceste zone. Acest lucru este cu atat mai grav, cu cat Romania este una din ţarile cele mai bogate in ce priveste valorile si resursele naturale din Uniunea Europeana. Aceasta bogatie nationala imensa aduce cu sine si multe beneficii, de la apa curata la absorbtia de dioxid de carbon.

”In goana dupa solutii moderne pentru contracararea efectelor schimbarilor climatice riscam sa pierdem din vedere o alternativa sigura”, a declarat Alexander Belokurov, Manager de Conservare la WWF International. ”Oamenii au investit timp de un mileniu in conservarea ariilor protejate, prin metode traditionale care si-au dovedit eficienta si potentialul chiar si in vremurile moderne".




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3454 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    pe cine intereseaza (Joi, 10 decembrie 2009, 12:51)

    Marius [anonim]

    voi credeti ca ii intereseaza ca pierd bani :))

    cat de frumoasa poate fi romania asta !! bine ca avem vile si masini de lux :))
  • +2 (2 voturi)    
    pai nu exista interes... (Joi, 10 decembrie 2009, 12:55)

    Ci Ciong [utilizator]

    sa fie protejate ariile protejate, cand e mai renatbil sa le defisezi si sa iei de 2,3 ori mai mult decat iti da UE, bogatii din zonele Alba, Maramures, Cluj (Gilau, Racatau), cum au aparut daca nu luand ceva ce nu e al lor si in care nu au investit ei ci statul acum 20 de ani?
  • +6 (8 voturi)    
    care-i problema? :) (Joi, 10 decembrie 2009, 12:55)

    Walker [anonim]

    Ariile protejate au fost retrocedate in-integrum si exploatate aproximativ in-integrum.
    Sa nu va luati de BOR ca va luati blesteme.
  • -1 (1 vot)    
    zone (Joi, 10 decembrie 2009, 12:56)

    Cristina [anonim]

    Despre ce zone este vorba, ne puteti da niste exemple?
  • +3 (3 voturi)    
    Sa recunoastem (Joi, 10 decembrie 2009, 13:00)

    daniel [anonim]

    Totusi, mediul si dragostea pentru natura se afla pe ultimele locuri la noi in tara. Sa fim seriosi - si nu vb acum despre marile gogorite cu incalzirea globala/etc/etc/etc.
    Vorbesc de simplele gesturi, cat gunoi putem sa facem, cum ne parcam masinile pe spatiul verde (fost verde odata adica), cum aruncam pe geam orice (am colegi, oameni cu facultate sau intelectuali, care-si arunca ambalajaul de la tigari pe geamul masinii - de multe ori le fac scandal si se uita ciudat la mine), cum ne bagam piciorul in orice inseamna curatenie si lucrurile de civilizatie derivate.
    Asa ca daca la micile gesturi si fapte suntem zero, sau chiar marlani adevarati - normal ca ariile protejate ni se par un termen SF - da' ce-i ala dom'le, hai lasati-ne cu faze d-astea. Cam asa gandim si tb sa recunoastem singuri acest lucru.
    Degeaba vor aparea unii aici care se vor bate cu pumnul in piept - poate ei au ganduri de civilizatie, dar parintii lor, prietenii lor, rudele lor - cu totii suntem la pamant.
    Trebuie sa ne facem odata si odata mea culpa si sa ne aplicam singuri legi si amenzi - altfel.........
    • +4 (4 voturi)    
      apropo de mizerie.... (Joi, 10 decembrie 2009, 13:14)

      sz [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      animalele trebuiesc dresate... daca ar baga asti amenzi pt o hartie aruncata pe jos doar asa s-ar schimba situatia..... si bineinteles pe cineva care sa dea aceste amenzi.... ca degeaba s-a pus amenda dc nu-ti strangi rahatu cainelui pe strada, dc nimeni nu da aceste amenzi...
  • +1 (3 voturi)    
    noi vrem.. (Joi, 10 decembrie 2009, 13:14)

    ady [anonim]

    vrem liniste ...vrem psd..vrem tatucu' de paiatza ca noi sa ne vedem de treaba...
  • +4 (4 voturi)    
    japca (Joi, 10 decembrie 2009, 13:32)

    alexmr2 [utilizator]

    Padurile au fost jefuite "ca-n codru" pestetot in tara asta de kk. Merg pe munte *f mult* si chiar si pe acolo e dezastru cu toata dificultatea accesului. Dealuri peste dealuri rase complet in Crai in Fagaras unde vrei tu. Noroc ca am trait vreun razboi pana acum, dar sunetul de drujba urmat de trosnetul copacului si de bubuitura caderii,m care porma e amplificata de dealurile din jur e cel mai dureros sunet pe care l-am auzit.... Ultima oara am vazut asta in Buila cand radeau un deal plin de fagi superbi f. batrani chiar la limita rezervatiei. Iar eu sunt partas vreau nu vreau, am sub cur un f frumos parchet de fag....
    • +4 (4 voturi)    
      Apropos de buila (Joi, 10 decembrie 2009, 14:11)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui alexmr2

      Apropos de Buila, dupa ce au ras efectiv un munte de calcar din vecinatatea rezervatiei naturale Buila-Vanturarita, acuma vor sa ia inca un munte, din rezervatie de data aceasta, si sa-l faca bucatele in concasoare. Deh, noi nu stim alte industrii decat cele primare.

      Am un amic, pasionat de avioane in miniatura. Si-a achizitionat de curand un motoras din Japonia. Ca material, cam vreo 2 Kg de aluminiu(10-20 USD). Restul, pana la 5.000 USD, cat a costat motorasul, sunt pretul INTELIGENTEI inglobate in acel motoras. Noi nu stim decat sa taiem padurile, sa ne distrugem muntii pentru mult mai putini bani.

      Subscriu intr-totul la remarca ta privind sunetul copacilor taiati. Copacii parca plang atunci cand trosnesc si cad. Dumnezeule, ce sunet!
      • +1 (1 vot)    
        Subscriu (Joi, 10 decembrie 2009, 23:51)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        Romanii sunt o natie de lenesi prosti.
        Sunt si romani foarte destepti, dar sub 1% din totalul populatiei. Restul prosti si shmecheri care se cred destepti.