Legea picnicului va stabili sanctiuni pentru cei care arunca gunoaie

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 30 septembrie 2009, 21:42 Actualitate | Mediu

Ministerul Mediului lucreaza la o lege a picnicului care va obliga autoritatile locale sa asigure conditii adecvate celor care ies la iarba verde si va stabili sanctiuni pentru cei care arunca gunoaie, relateaza Mediafax.

Presedintele Agentiei Nationale pentru Protectia Mediului a declarat ca el nu sustine ideea amendarii celor care participa la picnicuri, dar nu isi iau gunoaiele acasa, atat timp cat nu exista spatii special amenajate pentru iesirea la iarba verde.

Foarte multi primari au cerut autoritatilor de mediu sa intervina cu amenzi in aceste zone de picnic.

"Este corect. Si amenzile fac parte din educatie, dar eu am spus ca sunt pentru amenzi in momentul in care am alernativa si iata ca Ministerul Mediului se gandeste la o alternativa si lucreaza la o lege a picnicului, daca vreti, care sa reglementeze un pic activitatea in aceste zone", a adaugat presedintele ANPM.

Presedintele Agentiei Nationale pentru Protectia Mediului a explicat ca noua lege va impune autoritatilor locale sa securizeze si sa doteze aceste zone pentru a fi pastrata curatenia.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1889 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Declaratia Presedintelui Agentiei Nationale (Miercuri, 30 septembrie 2009, 22:03)

    Cristian Iorga [anonim]

    pentru Protectia Mediului mi se pare o bataie de joc la adresa acestei institutii a Statului Roman. Acest om ar trebui demis pentru o astfel de declaratie absolut iresponsabila. Ideea domnului de protectie a mediului este de a polua spatiile verzi cu spatii de depozitare a gunoaielor, pentru ca oamenii sunt necivilizati si nu sunt capabili sa isi stranga gunoaiele dupa ei. Am o intrebare pentru dumnealui: In cazul discutat de domnia sa, nu ar trebui sa instalam cosuri de gunoi si in casele celor care lasa mizerie in urma in spatii verzi. Pentru ca altfel, desigur, ar fi indreptatiti sa lase mizerie in urma chiar si in casa proprie. Ma intreb ce educatie are acest presedinte si daca are vreo tangenta profesia dumnealui cu protectia mediului inconjurator.
  • +1 (3 voturi)    
    Cine? (Miercuri, 30 septembrie 2009, 22:09)

    Orpheus [utilizator]

    Cine va asigura respectarea acestei legi? Sau a celor legate de linistea publica? Sau siguranta cetatenilor? Politia, cu eficienta lor binecunoscuta?

    Mizeria ramane...
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 30 septembrie 2009, 22:10)

    alexa [anonim]

    sa fie picnicu` nterzis pe unde vrea muschii si micii lor
    sa se faca numai in locuri special amenajate unde sa dai sa zic 10 ron sa fie gratare de inchiriat si din banii aia sa se asigure si curatenia si tot. e total aiurea sa mergi cu masina si sa vezi la fiecare colt de padure manelistii cu micii la maxim la marginea soselei sau sa umple padurea si locurile cu iarba de cutii de bere, pungi si alte mizeii...asa e moda de romania unde muncitoru` ori sta la meci sau telefonvela in functie de sex ori iese la gratar ca de carti, teatru, sport, plimbare cu bicicleta, etc el nu se stie care este acestea.
    • 0 (0 voturi)    
      micii cruzi (Luni, 12 octombrie 2009, 10:36)

      Fritz [anonim] i-a raspuns lui alexa

      sa se INTERZICA magazinelor sa vanda micii cruzi. Sa aiba gratar direct acolo si sa-i faca acolo, si alfel nimeni nu mai iese la gratar, ca micii sunt deja facuti. Uite ca berea cand o iei din magazin e produs finit, poti sa-i dai dopul jos sa o bei acolo, painea la fel, mustarul la fel, dar micii se vand cruzi? De ce? Ca sa vanda carbuni si gratare, de-aia.
  • -1 (1 vot)    
    Bravo ANPM, foarte inteligent (Miercuri, 30 septembrie 2009, 22:15)

    ion ionescu [anonim]

    Cu akte cuvinte :liber la aruncat ...
  • -4 (4 voturi)    
    Foarte tare (Miercuri, 30 septembrie 2009, 22:36)

    eroan [anonim]

    De fapt, denumirea integrala a legii este "Legea Picnicului la Cotroceni" :))
  • 0 (2 voturi)    
    vise (Miercuri, 30 septembrie 2009, 22:41)

    Ninu [anonim]

    Si cine credeti ca va amenda pe cineva ?
    Politistii astia impotenti care nu pot prinde un gainar de rind si care nu dau 2 bani pe lege? Legilea astea de doi bani care se fac de niste neica nimeni si neica nimeni le si respecta ma distreaza :)
  • +1 (1 vot)    
    Unde-i lege... ? (Miercuri, 30 septembrie 2009, 22:59)

    Frobenius [anonim]

    In conditiile in care, in acest moment, nu exista o lege a "picnicului" si oricine poate sa arunce gunoaie oriunde (de ex. in fata cladirii guvernului! sau in fata Coloanei lui Brincusi sau... oriunde) fara sa fie amendat (nu o spun eu, asa reiese din textul de mai sus) se impune de urgenta zamislirea unei Agentii a securizarii zonelor de picnic. Agentia va fi condusa de un securizator, va fi subordonata lui Nemirschi (nu cred ca se mai mira nimeni) si va fi finantata de Pogea. Agentia va fi sprijinita (cu popi) de catre Politia locala in perioadele cind aceasta nu va fi excesiv de timorata. Toate legile anterioare care fac referire la gunoaie se abroga. Asa sa stiti!
  • 0 (2 voturi)    
    parere (Joi, 1 octombrie 2009, 0:35)

    puiu [anonim]

    presedintele agentiei nationale pentru mediu este un cretin. ar trebui trimis la plimbare dupa o astfel de declaratie
  • +3 (3 voturi)    
    picnic (Joi, 1 octombrie 2009, 8:44)

    elis [anonim]

    Adevarul este ca suntem ca popoarele migratoare-contropitoare din vechime cand isi anuntau prezenta prin focuri.Nu poti isi undeva dumineca fara sa fii afumat, cu urechile pline de decibelii manelelor de gunoaie etc.Am avut ocazia sa merg in afara tarii .N ai sa vezi asaceva.Sunt locuri special amenajate nu aprinde fiecare foc pe unde vrea si este curatenie.Ar trebui sa fim altfel chiar si fara masurile min.mediului.Tot pt.noi ar fi bine.
  • +1 (3 voturi)    
    ANPM (Joi, 1 octombrie 2009, 8:59)

    Va Sile [utilizator]

    dragilor de la ANPM, obisnuiesc sa car o bucata de hartie, ambalaj si cativa km, daca nu gasesc un cos de gunoi prin apropiere.
    cine merge la picnic n-are decat sa puna resturile intr-o punga si sa le duca la cel mai apropiat tomberon. nu ne putem astepta ca pe fiecare pajiste, poiana, petec de iarba verde sa fie instalate tomberoane!!!!!!!
    sa vad cand se vor aplica si amenzile astea ca avem o tara plina de oameni needucati si de gunoi.
  • 0 (0 voturi)    
    amenda? de 1 leu? (Joi, 1 octombrie 2009, 10:09)

    n [anonim]

    undeva in america intr-o padure uitata de Dumnezeu.. la drumul de access era ca straja un anunt : 5000 $ si 6 luni puscarie daca lasi gunoi... sa vedem si in Romania asta si sa vezi ce curat este! pana si ciorile nu o sa mai faca gunoi unde se aduna!
  • +1 (1 vot)    
    morile de vant (Joi, 1 octombrie 2009, 12:30)

    Lupu [anonim]

    in romania sunt doua lucruri care nu se vor schimba NICIODATA: mersul la gratar (si aruncarea gunoiului in natura) si mancatul semintelor (si aruncarea cojilor pe strada). doar daca schimbam populatia si importam oameni civilizati mai avem o sansa. acum cativa ani plecam de la o partida de pescuit si in fata noastra erau unii intr-un junghi de dacie, plecau si ei de la gratar. la un moment dat au aruncat o punga de gunoi pe marginea drumului...
  • 0 (0 voturi)