"Cu mastile curate": Academia Catavencu avertizeaza asupra poluarii din Capitala

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 22 septembrie 2009, 14:02 Actualitate | Mediu

Statuia lui Mihai Viteazul din faţa Universităţii
Foto: HotNews.ro
Opt statui din Bucuresti vor purta masti de gaze, incepand de marti, pentru doua saptamani. Evenimentul "Cu măştile curate", organizat de Academia Caţavencu in parteneriat cu Asociaţia Environ, incearca sa atraga atentia autoritatilor si a locuitorilor din Capitala cu privire la pericolul reprezentat de poluarea cu noxe.

Programul a inceput marti, la statuia lui Mihai Viteazul din faţa Universităţii, unde masca de gaze a fost "inaugurata" in prezenta ministrului Culturii, Theodor Paleologu.

Evenimentul continua cu statuile C.A. Rosetti, Mihail Kogălniceanu, Heliade Rădulescu, Gheorghe Lazăr, Spiru Haret, Lahovari şi Lupoaica din Piaţa Romană.

"Cu mastile curate"
Foto: HotNews.ro
Organizatorii atrag atentia ca Bucurestiul este unul dintre cele mai poluate orase din tara, in mare parte din cauza numarului de autoturisme aflate in trafic si a noxelor emise de acestea.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2051 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 22 septembrie 2009, 14:14)

    Gigi Maybachistu' Sofer [anonim]

    Locul e prost ales. Indicatoarele de la Piața Universității și Piața Romană arată ”verde” la toate categoriile de noxe cea mai mare parte a timpului. De șantierele care progresează cu viteza melcului, ținând traficul pe loc cu orele și adăugând praful poluanților n-au spus nimic, să nu-i supere pe ”regii asfaltului” :))
    • +1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 22 septembrie 2009, 21:06)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Sofer

      Totusi santierele sunt nimic pe langa noxele produse de autoturisme. Chiar sunt prea multe masini in orasul asta.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Joi, 8 octombrie 2009, 14:21)

        Gigi Maybachistu' Sofer [anonim] i-a raspuns lui festinalente

        Ai o logică de Gâgă și cunoștințe tehnice pe măsură dacă îți imaginezi că excavatoarele, buldozerele, basculantele împreună cu praful ridicat în aer și cu noxele emise de mașinile care stau în trafic din pricina lor ar fi poluatori ”de nimic” pe lângă mașinile care trec pe la Universitate.
  • -2 (2 voturi)    
    poluare (Marţi, 22 septembrie 2009, 14:16)

    Gigel [anonim]

    Daca ar fi doar masinile...praful de la constructii nu-l ia nimeni in calcul?!
  • +2 (6 voturi)    
    academia vs LV (Marţi, 22 septembrie 2009, 14:40)

    mihai [anonim]

    Care e diferenta intre modul de a face publicitate la o binecunoscuta marca de lux, Louis Vuitton, si modalitatea folosita de cei de la Catavencu, care mai nou cauata senzationalul trecand peste orice bun simt (parca asa comentau si despre actiunea de a acoperi statuia pompierilor din fata hotelului Marriott) si respect fata de valorile acestei tari pe care de altfel se vor a le protejaaa...!!!????
    Rusinicaaaaa....sincer mi se pare o bataie de joc la adresa unor valori istorice si culturale ale acestei tari...
  • +1 (5 voturi)    
    Alternativa? (Marţi, 22 septembrie 2009, 14:40)

    Bubu [anonim]

    Am incercat transportul in comun, timp de 4 ani. Iar jumatate de timp mergeam pe jos din mai multe cauze, majoritatea carora se vor rezolva cu un trafic mai bun. Problemele cea mai mari nu se vor rezolva insa cu un trafic mai liber. Ele sunt aglomeratia la orele de varf (trec 3 tramvaie/metrouri chiar si nu te poti urca in nici unul), lipsa aerului conditionat vara, mirosul care apare uneori si aici nu ma refer la cel de shaorma care e acceptabil sau la cel de transpiratie usoara ci la cel al aurolacilor de iti vine sa versi si de la 5 m distanta. Pana la urma am renunat am decis ca platesc de 3-4 ori mai mult cu masina personala, nu ma ploua, nu ma ninge nu mor de cald, nu pute nu stau inghesuit, nu ma calca lumea in picioare si daca vreau liniste e liniste si fara manele si in plus am multe alternative. Un alt motiv pentru care am trecut la masina este faptul ca aproape am fost luat la bataie cand vroiam sa cobor din autobuz pe motiv ca nu m-am imbulzit mai devreme in ei pentru a putea cobori.
    • 0 (2 voturi)    
      alternative (Marţi, 22 septembrie 2009, 15:45)

      Guelfling [utilizator] i-a raspuns lui Bubu

      Încearcă bicla, moshule ;)
      Dar si mersul pe jos e sănătos :D
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Marţi, 22 septembrie 2009, 16:09)

        bubu [anonim] i-a raspuns lui Guelfling

        Cu bicicleta/scuterul e periculos pe sosea, iar pistele sunt o gluma proasta. pe trotuar nu e frumos ca e lume si ii incurci/sperii si pe ei. Am avut o tentativa cu rolele. Mersul iese din discutie cand ai de mers dintr-un capat in centrul bucurestiului
        • +1 (1 vot)    
          ... (Marţi, 22 septembrie 2009, 21:13)

          festinalente [utilizator] i-a raspuns lui bubu

          Ei hai ca exagerezi. Serios iti spun. Merg si eu cu bicicleta si se merge acceptabil. Pe gluma aia proasta poti merge destul de bine iar unde este cazul poti trece si pe trotuar (totusi a trecut suficient timp din 1817 si pana acum ca lumea sa se mai sperie de o bicicleta). Pe de alta parte metroul este mai mult decat rezonabil.
  • +3 (3 voturi)    
    o prostie (Marţi, 22 septembrie 2009, 15:28)

    saab [anonim]

    nu asa se rezolva problema poluarii, prin mascarirea statuilor importante din Bucuresti, ci prin masuri serioase care sa plece chiar de la guvern.
    Sunt alergic la asa zisele "mansifestari culturale" de prost gust care nu numai ca sunt inutile, dar si uratesc lucrurile bune.

    Ar renunta tov. Paleologu si saltimbancii de la Catavencu la masinile lor personale ca sa circule si ei cu trasportul in comun, cu bicicleta sau chiar pe jos? sau macar sa-si inlocuiasca vechile harburi cu modele noi mai mici si economice? N-as prea crede.
    Precizez ca nu am masina (si nici nu doresc, mi-as complica mai mult existenta daca asa avea), nu arunc Pet-urile la gunoi sau aiurea, le duc la butoaile de colectare, nu arunc gunoi in natura si asa mai departe. Macar de-ar face fiecare cetatean un mic efort personal in acest sens.
    • -1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 22 septembrie 2009, 21:15)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui saab

      pai e foarte bine ce faci. Lasa-i si pe ei sa mai atraga atentia. Atrage si tu atentia prietenilor sa faca lucrurile pe care le faci tu.
  • +3 (3 voturi)    
    nu asa (Marţi, 22 septembrie 2009, 16:17)

    bucurestean [anonim]

    Total lipsiti de inspiratie domnii de la AC.

    Le propun sa umble dansii cu masti pe fata prin oras pentru a atrage atentia asupra poluarii.

    Statuia lui Mihai Viteazu si altele nu sunt jucariile noastre.

    Poate in curand vine cineva cu ideea sa agatam prezervative de ele casa tragem un semnal asupra bolilor cu transmitere sexuala.

    Luati mizeriile alea de pe statui!
    • 0 (0 voturi)    
      astia (Marţi, 22 septembrie 2009, 22:56)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui bucurestean

      n-au nevoie de masti. Asa arata din nastere.
  • +1 (3 voturi)    
    Mascarada (Marţi, 22 septembrie 2009, 16:25)

    Ioana [anonim]

    Mai bine le punea masti de carnaval, ca sa redea si mai bine situatia din tara, nu numai ecologic vorbind :-) In orice caz, ma bucur ca si calutul e protejat :-)
  • 0 (0 voturi)    
    grija fata de statui sau simboluri (Marţi, 22 septembrie 2009, 23:03)

    cititor [anonim]

    Sunt in deplin acord cu "bucuresteanul anonim" de mai sus. Mai ales ca nimeni din Primaria Bucurestiului nu se ingrijeste de ce si cum se amplaseaza in jurul statuilor. De exemplu in fata statuii lui Mihai Viteazul (in fotografia prezentatata s-a avut grija sa nu se vada) este amplasat un indicator rutier inal cat statauia, aplasat exact in fata statuii. Oare ce idiot din primarie a putut hotara aceasta aplasare. La fel, acum tot felul de neaveniti cu pretentii de ziaristi pot sa face ce vor in acesata capitala sau in oricare oras al tarii.
  • 0 (0 voturi)    
    Statuia a fost demascata! (Joi, 24 septembrie 2009, 15:28)

    mihai [anonim]

    Vandalul care l-a demascat pe Mihai Viteazul se autodenunta!

    http://tinyurl.com/ycg8n5v