VIDEO: Varsta prostiei, proiectat zilele acestea in toata lumea, viziune dramatica pentru salvarea planetei

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 21 septembrie 2009, 9:30 Actualitate | Mediu

Filmul Varsta prostiei, care va fi proiectat luni si marti, 21 si respectiv 22 septembrie, in toata lumea, potrivit unui mod de distributie original, prezinta un scenariu negru privind efectele incalzirii globale asupra planetei in speranta ca lumea se va mobiliza pentru a evita distrugerea ei.

Amestec de documentar, fictiune si scurte secvente de animatie, filmul infatiseaza gandurile unui batran, interpretat de comicul englez Pete Postlethwaite, care traieste in 2055 intr-o lume complet distrusa de efectele incalzirii globale.

El vede imagini de arhiva, de fapt reale din epoca noastra si exclama dureros: "Am fi putut sa ne salvam dar nu am facut-o. Este stupefiant”.

Fata sa este descompusa intr-un scenariu voit dramatic. “In ce stare de spirit eram cu totii atunci cand, amenintati cu distrugerea, am ignorat pur si simplu aceasta amenintare?”, se intreaba personajul principal.

Pe parcursul unor intoarceri in timp el observa vietile a sase personaje care traiau in diferite zone ale globului (India, SUA, Nigeria, Marea Britanie…) si relatia lor cu mediul, petrolul si natura. Intre acestia, Piers Guy, 37 de ani, un britanic care incearca sa dezvolte energie eoliana, dar se loveste de opozitia dura a localnicilor. Fernand Parau, un francez de 82 de ani, ghid montan, priveste cum se topesc ghetarii. Jeh Wadia, un antreprenor indian de 32 de ani, lanseaza o companie aeriana low-cost.

Pelicula va fi proiectata la New York luni seara, intr-un cort instalat in Manhattan, in prezenta fostului secretar general al ONU, Kofi Annan, cu putin inainte de summit-ul ONU despre protectia mediului, care va reuni circa 100 de sefi de state si de guverne.

Proiectia si dezbaterea care va urma vor fi transmise in direct in peste 400 de cinematografe americane.

Marti, filmul care a fost deja tradus in 32 de limbi va fi proiectat in peste 60 de tari, in locuri foarte diverse, de la Geoda din Paris, la o proiectie gratuita pe o panza imensa ridicata pe tarm in arhipelagul Vanuatu din Pacificul de Sud.

Organizatorii estimeaza ca peste 200.000 de persoane din toata lumea vor viziona filmul in aceste doua zile.

Filmul nu a costat decat 450.000 lire sterline (505.000 euro) si a fost finantat prin subscriptie publica: 228 de persoane si firme au investit sume intre 500 si 35.000 lire sterline. Acestia vor primi un procent din eventualul profit al peliculei.




Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2549 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    bullshit (Luni, 21 septembrie 2009, 9:48)

    donache [anonim]

    Sa ne lase cu incalzirea globala.
    Mai bine sa vorbeasca de efectele poluarii si a proastei administrari a resurselor. Si a investirii de eforturi in directii complet aiurea (inarmare, de ex.)
  • +2 (6 voturi)    
    unde? (Luni, 21 septembrie 2009, 9:58)

    cip [anonim]

    In Romania se va prezenta? In ce orase sau in ce cinematografe?
  • +3 (3 voturi)    
    Premiera in Romania la CCSB (Preoteasa) (Luni, 21 septembrie 2009, 10:11)

    Nadia [anonim]

    Va invitam sa participati la mini-premiera organizata la:

    Casa de Cultura a Studentilor Bucuresti (Calea Plevnei 61)

    pe 22 Septembrie

    cu incepere de la ora 18:30!

    Pentru a estima numarul de participanti, va rog trimiteti mail la butnaru_nadia@yahoo.com.

    Multumesc!
  • +3 (5 voturi)    
    Traim deja in "The Age of Stupid"! (Luni, 21 septembrie 2009, 10:27)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Sigur, "teroristii" sunt cam greu de prins, desi dupa 9/11 am fost asigurati ca ei sunt cel mai mare pericol - care "ei"?, as intreba eu dupa 8 ani,
    mai ales cand intre timp Benazir Bhutto a scapat informatia ca Bin Laden a fost ucis de prin 2007:

    http://www.youtube.com/watch?v=UnychOXj9Tg

    asa ca acum trebuie gasiti alti "dusmani", de preferat unii cat mai indepartati (in timp - 2055!), ca sa poata continua "1984"-le in care traim.

    Pana sa vedeti "The Age of Stupid", puteti vedea asta:

    http://www.youtube.com/watch?v=lVsMUpPgdT0

    sau, pentru mai multe detalii, citi asta:

    http://www.serendipity.li/jsmill/us_corporation.htm

    In cazul asta, "The Age of Stupid" are 138 de ani, dar in general dureaza de mii de ani!

    Desteptarea!
    • +3 (5 voturi)    
      Idiocracy (Luni, 21 septembrie 2009, 11:31)

      Stupid Xgeneration [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      Vizionati filmul Idiocracy, e o comedie extrem de amuzanta care pleaca de la trendul actual printre tinerii occidentali, in ce priveste muzica, hainele, limbajul si incultura crasa .

      O America degenerata si extrem de poluata, unde presedinte e un negru (filmul a fost facut inainte de isteria Obama) afemeiat, unde maldarele de gunoaie intra in case, unde oamenii, obezi in majoritate, consuma doar din cutii alimente si bauturi produse de o multinationala gigant la care lucreaza majoritatea populatiei :))

      http://www.imdb.com/title/tt0387808/

      http://en.wikipedia.org/wiki/Idiocracy
  • +1 (7 voturi)    
    de ce la noi? (Luni, 21 septembrie 2009, 11:31)

    Lucian [anonim]

    sa ne lase cu dastea, propaganda asta ieftina nu are efect asupra mea, noi romanii am trait mereu cumpatat, sa mearga sai frece la ridiche paia din america ... ca sunt 5% din populatie si consuma 50% din resurse... si inca mai vor
  • 0 (4 voturi)    
    Cred ca problema este alta. (Luni, 21 septembrie 2009, 12:37)

    AlinN [anonim]

    Populatia globului. Daca 5 oameni se plimba cu masini care consuma 60l combustibil pe km, pe intreg globul, poluarea produsa de acestia este 0. Daca 12 miliarde de oameni peste 20 ani merg cu masini care consuma o jumatate de litru de motorina la 1000km si se hranesc doar cu 300calorii pe zi pamantul colapseaza. Globul trebuie controlat demografic. Corect ar fi sa se limiteze numarul de copii la 1. Dar asta nu se va intampla si probabil se va ajunge la un razboi cataclismic pe resurse, sau toata ordinea globala va imploda rezultand un haos generalizat care va duce la micsorarea rapida a populatiei.
    • +1 (1 vot)    
      S-a calculat deja (Luni, 21 septembrie 2009, 13:38)

      Alien [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Mai multe organizatii ecologiste au calculat ca reducerea demografica ar diminua mult eforturile de lupta contra incalzirii globale, scaderea cu o tona de CO2 insemnand doar 7 dolari, de cateva ori mai putin ca toate celelalte metode.

      Nu Europa sau Rusia au asemenea probleme demografice (europenii trebuie sa isi sporeasca natalitatea daca nu vor sa dispara complet ca civilizatie in 200 de ani), e vorba de lumea a treia. Ori acolo influenta religiei (mai ales islamice) e imensa si tarile arabe, multe din cele africane si cele musulmane, nu vor accepta sa stopeze inmultirea necontrolata, chiar daca asta risca sa ii distruga pe termen lung.

      Deocamdata, o parte din liderii arabo-islamici isi spun ca supapa de evacuare a exploziei lor demografice e Europa sau USA. UE a devenit un fel de maternitate gratuita pentru negri si arabi, turci si pakistanezi, mai nou hindusi si chinezi.

      Evident, e mai "corect politic" sa te chinui sa bagi sute de miliarde in alternative energetice decat sa le spui adevarul celor din tarile subdezvoltate: daca veti continua sa va reproduceti haotic si animalic veti crapa de foame si mizerie iar planeta nu va va putea tine pe toti!

      Probabil e inevitabil, se va ajunge la solutii malthusiene, epidemii de masa, foamete si razboaie, catastrofe naturale ce ar putea fi evitate altfel, etc.
  • -1 (1 vot)    
    Pete Postlethwaite (Luni, 21 septembrie 2009, 13:55)

    Dana [anonim]

    nu e comic
  • -1 (3 voturi)    
    sarlatani (Luni, 21 septembrie 2009, 15:10)

    john [anonim]

    va mai amintiti cum se vorbea la sfarsitul anilor '90 despre Y2K=probleme cu computerele la trecerea in noul mileniu. s-au bagat miliarde de dolari in softuri care sa corecteze "problema" si pana la urma s-a dovedit ca a fost o mare sarlatanie. cam asa e si cu incalzirea globala, o mare sarlatanie.
    • +1 (1 vot)    
      amice esti ... (Luni, 21 septembrie 2009, 15:34)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui john

      Era o replica in Caragiale care s-ar fi potrivit. Ma abtin sa o spun pana la capat.

      Acolo era vorba de scos bani si normal ca firmele de IT au facut tot posibilul sa scoata cat mai mult. Aici e vorba de bagat bani in tehnologii noi, nepoluante. Si nimeni nu se grabeste cand e vorba de asta.
  • -1 (1 vot)    
    Varsta prostiei? (Luni, 21 septembrie 2009, 15:29)

    nano2k [utilizator]

    Da, intr-adevar, ACUM traim in "varsta prostiei" umanitatii.

    O prostie indusa de presa cu toate "droburile de sare" lansate la fiecare pas:
    - incalzire globala
    - boala vacii nebune
    - gripa aviara
    - gripa porcina
    - crize mondiale
    - razboaie in numele unor fantome sau a unor profituri uriase
    - necesitatea RFID-urilor
    - etc etc...

    Cand urmasii nostri, in 2055, se vor uita la programele TV din zilele noastre o sa chiar aibe de ce sa exclame: "Ce oameni prosti traiau pe atunci!". Insa motivul va fi fost cu totul altul.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 21 septembrie 2009, 16:14)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Dar pana atunci oamenii de acum au ocazia sa citeasca pe forum si sa exclame "ce oameni prosti traiesc astazi!".
  • 0 (2 voturi)    
    Mai faceti si voi un curs de engleza, ceva (Luni, 21 septembrie 2009, 17:50)

    Incalzitoru' global [anonim]

    Traducerea "literara" este "Epoca prostiei" nu "varsta...", e ca si cand ati zice "varsta de piatra", "varsta bronzului", varsta feudala" s.a.m.d.