Germania: Doi pinguini homosexuali cresc un pui adoptat

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 4 iunie 2009, 13:16 Actualitate | Mediu

Doi pinguini homosexuali au clocit un ou si cresc in prezent un pui, in gradina zoologica din Bremerhaven, in nordul Germaniei, relateaza BBC News. Ingijitorii gradinii zoologice le-au dat celor doi masculi - Z si Vielpunkt - un ou pe care parintii biologici au refuzat sa-l cloceasca.

Gradina zoologica a ajuns pe prima pagina a ziarelor in 2005, cand a incercat sa "reabiliteze" orientarea sexuala a celor sase pinguini Humboldt pe care ii detinea.

In zona destinata pinguinilor au fost introduse patru femele, in incercarea de a determina aceasta specie pe cale de disparitie sa se reproduca - dar responsabilii gradinii s-au vazut nevoiti sa abandoneze proiectul dupa protestele vehemente ale activistilor pro-homosexuali, care au acuzat conducerea gradinii zoologice de "interferenta in comportamentul animalelor".

Cei sase pinguini homosexuali au fost lasati singuri iar ingrijitorii au observat ca masculii incercau sa cloceasca pietrele gasite gasite in jurul lor.

"Z si Vielpunkt, amandoi masculi, au acceptat cu bucurie 'oul de Pasti' si s-au apucat imediat sa-l cloceasca", precizeaza institutia, intr-un comunicat de presa.

"Din momentul in care puiul a aparut, au inceput sa se comporte ca orice cuplu heterosexual. Cei doi fericiti parinti isi petrec intreaga zi protejand puiul si hranindu-l". Puiul are, acum, patru saptamani.

Pinguinii Humboldt traiesc, in mod normal, pe coastele Peru si Chile, dar numarul lor s-a redus dramatic din cauza pescuitului excesiv.


Citeste mai multe despre   






















2437 vizualizari

  • +3 (27 voturi)    
    Homosexuali din toate regnurile, uniti-va! (Joi, 4 iunie 2009, 13:44)

    dl K [anonim]

    Este normal ca in conditii extreme(gradina zoologica, inchisoare, cazarmi, case de copii, etc) homosexualitatea sa apara. Insa, repet, in conditii extreme. Daca, Doamne fereste, pinguinii se dadeau la femelele aduse de ingrijitori, ce-ar mai fi zis "activistii"?.

    Una peste alta, este absurd si patologic sa aperi homosexualitatea la zoo. Este ca si cum ai dori cat mai multe case de copii si cazarmi spartane(rezerva de cadre a homosexualilor) pentru a justifica o anomalie.
    • -2 (24 voturi)    
      articolul e incomplet (Joi, 4 iunie 2009, 14:17)

      CC_CC [utilizator] i-a raspuns lui dl K

      articolul e incomplet. pinguinilor le-au fost oferite femele, dar ei au refuzat.
      si nu sunt singurul exemplu de pinguini: Central Park Zoo, New York:
      http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?f=/c/a/2004/02/07/MNG3N4RAV41.DTL
      Roy and Silo, two chinstrap penguins at the Central Park Zoo in Manhattan, are completely devoted to each other.
      When offered female companionship, they have adamantly refused it. And the females aren't interested in them, either.

      Un mic exercitiu pt homofobii care vor comenta.

      Ce ati face daca ati avea un copil gay? L-ati indeparta sau l-ait accepta? Sau o sora, sau un frate, etc..

      Trebuie sa va ganditi si la asta avand in vedere ca sunt intre 5 si 10% sanse sa aveti copii gay.
      • +7 (21 voturi)    
        gay (Joi, 4 iunie 2009, 14:37)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui CC_CC

        "sunt intre 5 si 10% sanse sa aveti copii gay".din punctul tau de vedere sunt sanse probabil ,din al nostru exista riscul.putem sa cuantificam si riscurile de a avea copii malformati congenital,sau care sa dezvolte boli grave,dar nu e cazul.aici era vorba de pinguini,iar dlK are dreptate in ce spune.
        • 0 (12 voturi)    
          hm.. (Joi, 4 iunie 2009, 14:47)

          CC_CC [utilizator] i-a raspuns lui alpha

          tot nu mi-ai raspuns la intrebare: ce ai face?

          si daca tu pui semn de egalitate intre homosexualitate si boala.. eu nu mi-as dori sa fiu copilul tau.. si nici sa ai copii.. pentru ca vor suferi mult din cauza ta.
          • 0 (6 voturi)    
            sa iti raspund eu (Joi, 4 iunie 2009, 15:43)

            daniel [anonim] i-a raspuns lui CC_CC

            Personal, as face acelasi lucru daca as descoperi ca am un frate infractor. Este fratele meu si il iubesc, dar asta nu inseamna ca trebuie sa imi si placa ceea ce face, sa il incurajez si sa iau exemplu de la el.

            Ca sa clarific (ca trebuie de fiecare data pare-se), mai sus nu trebuie sa se inteleaga ca homo-ii ar fi infractori. D-aia ii zice exemplu.
          • +3 (11 voturi)    
            :) (Joi, 4 iunie 2009, 16:15)

            rakkone [utilizator] i-a raspuns lui CC_CC

            Personal as incerca sa ii fac cunostinta cu tine, pari un baietel de treaba
          • 0 (10 voturi)    
            raspuns (Joi, 4 iunie 2009, 20:14)

            alpha [utilizator] i-a raspuns lui CC_CC

            indiferent ce boala ar avea -Doamne fereste-copiii mei ,ei ar ramane copiii mei pe care i-as iubi in continuare.asta nu inseamna insa ca as considera ca sunt sanatosi.
      • -2 (10 voturi)    
        pai ce sa fac? (Joi, 4 iunie 2009, 16:04)

        sadwank [anonim] i-a raspuns lui CC_CC

        Sa ai un copil gay nu e o sansa, e un accident.
        Dar daca totusi s-ar intimpla, l-as indeparta incuiat in beci si nu l-as accepta decit cu dintii sparti.
        • -2 (6 voturi)    
          gay (Joi, 4 iunie 2009, 18:08)

          grig [anonim] i-a raspuns lui sadwank

          nu stiu de ce, am impresia ca ai probleme cu dintii:)
  • +3 (13 voturi)    
    Nu inteleg (Joi, 4 iunie 2009, 13:55)

    daniel [anonim]

    Sincer, nu inteleg de ce se spune ca pinguinii ar fi homosexuali. Dincolo de glume si mistouri. Ce reiese din articol in mod cert este ca doi masculi clocesc acelasi ou. Masculii de pinguin (si nu numai ei) contribuie prin natura lor foarte activ la cresterea puilor, inclusiv prin clocirea oualor. Mai mult, pinguinii clocesc frecvent si alte oua decat ale lor (ale rudelor probabil). In lipsa femelelor si a altor oua, e posibil sa se inghesuie mai multi de comun acord la acelasi ou.
  • -4 (14 voturi)    
    STIRE DE INTERES NATIONAL (Joi, 4 iunie 2009, 14:33)

    ION I [anonim]

    felicitari.. nu as fi putut trai fara stirea asta
    • +5 (9 voturi)    
      Perfect de acord (Joi, 4 iunie 2009, 15:34)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui ION I

      Ar trebui sa dea si ei stirile care chiar ne preocupa. De ce nu luati un inteviu cu Florin Salam, sa vedem cum se consoleaza dupa tragedie?
      Am vrea sa stim si noi unde mai concerteaza regele manelelor, sau ce spun apropiatii despre preferintele sexuale (a se citi pozitii) ale mihaelei radulescu.
      Nu in ultimul rand, am dori sa aflam cum decurge conflictul dintre sotia lui pepe si monica columbeanu!
      Asa ca bai ziaristilor, in loc sa ne dati stiri cu pinguini (apropos, noi nu avem pinguini in spatiul carpato-danubiano-pontic) mai bine ne-ati spune ce face bahmuteanca, ca nu am mai vazut-o de mult.
    • 0 (6 voturi)    
      sunt gay (Joi, 4 iunie 2009, 19:18)

      Ion I [anonim] i-a raspuns lui ION I

      hai.. dati-mi voturi "+" ;)

      de ce "-", ca sa ma cenzurati?

      @burebista.. stai frate, ca acum inteleg, a aparut stirea la BBC si trebuie si ai nostri sa fie in ton cu marile institutii mass-media si "open minded". ca daca la ei e in "MOST POPULAR STORIES" , trebuie sa fie si pe .ro
      • 0 (6 voturi)    
        asa e, ioane (Joi, 4 iunie 2009, 19:49)

        burebista [anonim] i-a raspuns lui Ion I

        De ce ar trebui sa copieze stirile de la prostii aia de la bbc sau cnn? Ce, aia dau cumva stiri despre Florentin Gutza de maimuta?

        PS: Ar trebuii mai mult folbal si distlactie si informati despre steaua si becally.
        Nu ar fii mai bn asa?
  • -3 (9 voturi)    
    Pinguini Homo si Homo Pinguinus... (Joi, 4 iunie 2009, 14:36)

    caligula [anonim]

    Omariti pinguinii :-)) !!!
  • +5 (15 voturi)    
    zoo (Joi, 4 iunie 2009, 14:36)

    adrian [anonim]

    ne e o anomalie...

    ce tie ti se pare anormal pentru ei este foarte normal

    e un alt punct de vedere

    asa simte si asa se manifesta

    nu e nimic anormal cu el/ea
    • +1 (5 voturi)    
      cine simte? (Joi, 4 iunie 2009, 16:00)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Antropomorfizarea escaladeaza. Dupa ciini inteligenti, care simt omul rau, pisici parsive si independente, care isi aleg stapinul, iata ca vine rindul pinguinilor sa simta.
      Nu stiu ce e in capul lor, dar un lucru nu-l simt cu siguranta: nu simt ca li se stinge specia. Sau fac asa de-ai naibii?
  • -5 (9 voturi)    
    Asta... (Joi, 4 iunie 2009, 14:53)

    X [anonim]

    ... da stire.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu toate vietatile care clocesc sunt gaini. (Joi, 4 iunie 2009, 15:25)

    tirolez [utilizator]

    pinguinul mascul oricum cloceste oul in anumite perioade, deci nu a avut un comportament "feminin".
  • +2 (10 voturi)    
    Exemplu pentru gay (Joi, 4 iunie 2009, 16:28)

    Nightprowler [utilizator]

    E de apreciat totusi ca pinguinii nu pun de-o parada, nu se imbraca provocator, nu ciripesc ca sunt sau nu mandri de preferinta lor. Homosexualii ar trebui sa-i ia model pentru a se face acceptati de catre societate.
  • 0 (10 voturi)    
    Homosexualitatea - o boala. (Joi, 4 iunie 2009, 16:37)

    Travis [anonim]

    Eu cred ca nimeni nu a citit pina la capat articolul. La un moment dat se precizeaza ca activistii pro homo au acuzat conducerea gradinii zoo de interferenta in conduita animalelor!!!!.
    Asia nu numai ca sint pe invers dar sint dusi cu pluta mult in larg, nu credeti? Ei chiar au impresia ca e normal comportamentul lor si in curind lumea toata va fi acuzata de comportament hetero.
    Eu as declara acest comportament boala ( chiar contagioasa), si as institui un tratament obligatoriu. Medicamentos, psihiatric etc pina la vindecare.
    • 0 (8 voturi)    
      tratament (Joi, 4 iunie 2009, 18:31)

      dromihete [anonim] i-a raspuns lui Travis

      din pacate pentru tine, prostia nu are leac
    • -1 (7 voturi)    
      Cine-i bolnav si cine-i cura? (Joi, 4 iunie 2009, 18:40)

      bronzlabec [anonim] i-a raspuns lui Travis

      Eu cred ca astia foarte virulenti impotriva homosexualilor sunt ei insisi homosexuali mascati. Si sunt virulenti de frica (inconstient) sa nu iasa la suprafata.

      Nu, serios, asa ceri si pentru cei bolnavi de guta? Tratament obligatoriu? Internare? Psihiatri?
      Zic si eu, du-te de te cauta, o sa fii surprins neplacut.
      • 0 (6 voturi)    
        Eu nu suport negrii (Vineri, 5 iunie 2009, 0:17)

        patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui bronzlabec

        Eu nu suport negrii. Sa inteleg ca e din cauza ca imi e frica ca sunt negru mascat ?

        Si imi e frica sa nu iasa la suprafata ?

        Ia mai lasa psihologia de 2 lei homalaule.

        Si nu mai face dragoste cu tubul digestiv ca e boala psihica.
        • 0 (6 voturi)    
          nu neaparat (Vineri, 5 iunie 2009, 3:36)

          burebista [anonim] i-a raspuns lui patrunjel

          In cazul tau e vorba de lipsa educatiei si cel mai probabil nu e vina ta, ci a mediului in care ai trait.
          Imi imaginez ca n-ai sarit departe de trunchi, maica-ta s-a ingrasat in timp si taica-tu o pocneste la bautura.
          Nu a avut cine sa iti dea carti sa citesti, si oricum nu ti-au placut cartile, asa ca ai crescut si tu cum ai putut.
          Chiar si in conditiile astea, unii se desteapta mai tarziu, pun mana pe o carte, fac exercitii de gandire, abstractizeaza, isi pun intrebari existentiale, devin mai toleranti. In cazul tau nu s-a intamplat, asa ca ai ramas cu ce ai prins pe maidan.
          Negrii, evreii, homosexualii, tiganii, ungurii merita pumni in figura de la tine si de la baietii tai la fel de educati ca tine.
          In fine, nu e vina ta, specia evolueaza, dar nu e musai ca toti indivizii care o compun sa o faca.
          • 0 (6 voturi)    
            eternele argumente progay (Vineri, 5 iunie 2009, 9:30)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui burebista

            daca nu esti progay esti necitit, retrograd, nu gandesti, esti bou, bigot etc.
            bai, modernilor, daca sunteti atat de imaginativi in pat de ce nu va bubuie mintea si la niste argumente mai pertinente?
            ca sa spun si ceva concret: nici un curent spiritual (si nu ma refer aici numai la religii) nu accepta homosexualitatea. dpdv energetic homosexualitatea este o dereglare si punct. a, ca exista activisti gay care incearca sa explice ca n-ar fi nimic rau in asta? or fi, ca e libertate, asa cum sunt fan cluburile michael jackson sau ultrasii echipelor de fotbal, asta nu inseamna insa ca ar reprezenta si niste idei demne de luat in seama. sa ridici anormalul la rang de normalitate e totuna cu discutiile gen "care-i mai tare, steaua sau dinamo, rahan sau tarzan".
  • 0 (8 voturi)    
    De la un homofob... (Joi, 4 iunie 2009, 19:20)

    selim [anonim]

    multi homalai au sarit ca arsi pe subiect
    mai rasfirati, ma, ca nu suntem (inca) globalizati si democratizati...
    • -1 (7 voturi)    
      si cei mai multi... (Joi, 4 iunie 2009, 19:52)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui selim

      ...nici macar educati
      • 0 (6 voturi)    
        hehe (Joi, 4 iunie 2009, 20:45)

        rakkone [utilizator] i-a raspuns lui burebista

        observ insa ca tu esti extrem de imPOPOtonat, nu e asa ;) ?
      • +1 (5 voturi)    
        iarasi fallacies (Vineri, 5 iunie 2009, 9:31)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui burebista

        adica gay=educat ? sau antigay=needucat? de unde pana unde? ca asa vrea intestinu tau?
  • 0 (6 voturi)    
    foarte stupid (Joi, 4 iunie 2009, 22:20)

    cristi [anonim]

    hello?? sunt PINGUINI. WTF! ce comparatii idioate. oamenii nu sunt animale; chiar daca un copil se naste gay (what? exista asa ceva?) poate alege sa fie hetero. mind over matter.
    • 0 (6 voturi)    
      oare? (Joi, 4 iunie 2009, 23:02)

      a [anonim] i-a raspuns lui cristi

      tu de ce esti hetero? poti sa imi raspunzi?
      folosind logica ta inseamna ca si tu poti sa devii gay.
      poti sa-mi spui mie ca tu ai putea sa devii gay?
      (presupunand ca ai considera ca fi gay e ok, pt ca e clar ca nu consideri asta, insa incearca sa te gandesti..)
      mai multe sanse ai sa devii din alb negru si invers.
  • 0 (6 voturi)    
    Frati romani, homosexualitatea exista (Vineri, 5 iunie 2009, 9:01)

    Oana_Mtl [utilizator]

    Si nu exista datorita puscariilor sau conditiilor extreme. Au fost numarate vreo 300 de specii pana acum. Pinguinii Humboldt se numara printre speciile alea.

    In plus, homosexualii sunt niste persoane foarte simpatice. Ar trebui sa fiti reticenti cand vorbiti cu ura de ei. In Romania, trebuie sa se ascunda. Se ascund in casatorii, spre exemplu. Poate ca nu le place viata pe care o duc, dar astea sunt cerintele societatii romanesti. Poate ca aveti un frate, o sora, o verisoara. Nu mai judecati dupa aparente.