Criza mondiala opreste "morile de vant" din Spania

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 26 mai 2009, 8:26 Actualitate | Mediu

Un raport recent arata ca in Spania, lider mondial in domeniul energiilor alternative, sunt inchise tot mai multe parcuri eoliene. Deconectarea are loc in conditiile in care centralele de vant produceau prea multa energie. Acum, reducerea drastica a consumului din cauza opririi a tot mai multi consumatori, le afecteaza direct.

Centralele eoliene sunt primele care sunt inchise din cauza duratei scurte a acestui proces spre deosebire, de exemplu, de timpul indelungat necesar deconectarii unei centrale nucleare.

Parcurile eoliene spaniole au in prezent o capacitate de 17.000 de Megavati – 15% din necesarul tarii.

Numai luna trecuta consumul de electricitate s-a redus cu aproape 14 procente fata de perioada similara din 2008.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2520 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    2 stele (Marţi, 26 mai 2009, 9:49)

    RaduBT [utilizator]

    /

    Productia de energie electrica in Europa a scazut cu 40% in special din cauza consumatorilor industriali care si-au redus drastic productia/consumul (cu care producatorii pe surse verzi aveau contract - conditie la autorizare).

    Ce nu stii tu probabil este faptul ca regenerabilele au prioritate in fata altor surse (vezi directivele europeane prioritare - framework 7), iar aceasta intrerupere de acum se va incheia cand respectivii vor gasi alte contracte cu alti consumatori.

    /
    • 0 (2 voturi)    
      adica? (Marţi, 26 mai 2009, 10:34)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui RaduBT

      adica inchid eolienele si ard gazele si carbunii?
      ar trebui imediat facut mare taraboi
    • 0 (2 voturi)    
      mori de vant (Marţi, 26 mai 2009, 10:43)

      sandu [anonim] i-a raspuns lui RaduBT

      Pai de ce sunt inchise morile de vant si nu niste centrale termoelectrice daca e surplus de energie? sau astia cu morile sa scada pretul si o sa forteze CET-urile sa scada pret.
  • 0 (2 voturi)    
    ilogic (Marţi, 26 mai 2009, 10:32)

    moroshan [anonim]

    De ce nu e redusa productia de energie electrica in termocentrale? Prefera sa produca energie scumpa?
    • +1 (1 vot)    
      pentru ca (Marţi, 26 mai 2009, 11:22)

      MIhai D. [anonim] i-a raspuns lui moroshan

      Puterea de negociere a unei centrale eoliene e mai mica decat a uneia nucleare sau termoelectrice. Cu alte cuvinte, cat timp era cerere si varfuri de sarcina care nu puteau fi acoperite altfel, nu era nici o problema, aveau cu totii o piata. Acum, cu ce ar putea convinge o mica firma, fata de un gigant? BTW, energia eoliana nu e chiar ieftina (e subventionata), pentru ca investita (raportata la MW) este mare.
      • +1 (1 vot)    
        Sta moara (Marţi, 26 mai 2009, 13:06)

        dani [anonim] i-a raspuns lui MIhai D.

        Pai daca sta moara respectiva inseamna ca nu se amortizeaza investitia, deci costuri mai mari.
  • 0 (0 voturi)    
    Baga tare (Marţi, 26 mai 2009, 15:55)

    yoyotoy [anonim]

    Sa cumpere romanii excedentul de energie.
  • 0 (0 voturi)    
    intrati pe rwea.ro (asociatia eoliana din RO) (Joi, 28 mai 2009, 5:04)

    forumul civic [anonim]

    ca va lamureste cum stau lucrurile
  • 0 (0 voturi)