Ora Pamantului: stinge lumina si voteaza pentru binele Planetei

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 23 martie 2009, 14:43 Actualitate | Mediu

Voteaza pentru Pamant
Foto: Hotnews
Sambata, incepand cu ora 20.30, romanii sunt invitati sa-si stinga, pentru o ora, luminile si televizoarele, alaturi de locuitori ai oraselor din toata lumea. Romania participa astfel la initiativa devenita globala de renuntare la consumul de energie electrica, pentru a trage un semnal de alarma in legatura cu incalzirea planetei.

Anul acesta, Earth Hour ("Ora Pamantului") va deveni si o campanie electorala globala: sambata, 28 martie, oameni din toata lumea vor fi invitati sa voteze: sting lumina si aleg Pamantul sau lasa lumina aprinsa si voteaza pentru incalzirea globala. Prin campania Vote Earth ("Voteaza pentru Pamant"), WWF (World Wide Fund for Nature) spera sa obtina un miliard de voturi care vor fi prezentate liderilor mondiali, la conferinta Natiunilor Unite de la Copenhaga.

Secretarul de Stat al ONU, Ban Ki-moon, a declarat recent ca Earth Hour va fi  "cea mai mare demonstratie publica a ingrijorarii oamenilor fata de schimbarile climatice. Oamenii le vor cere, practic, liderilor mondiali, sa incheie un acord pozitiv la Copenhaga. Un acord care sa protejeze oamenii si planeta de pericolul incalzirii globale. Avem nevoie de un acord ambitios. De un acord corect si eficient", a subliniat Ban.

WWF considera ca schimbarile climatice sunt cea mai mare amenintare la adresa naturii si a umanitatii in secolul al XXI-lea. 12 dintre cei mai caldurosi ani din 1856 incoace au fost inregistrati in ultimii 15 ani. Datele analizate de Biroul Meteorologic al Marii Britanii si de Unitatea pentru Cercetari Climatice a Universitatii East Anglia pentru Organizatia Meteorologica Mondiala arata ca cei mai calzi 11 ani inregistrati vreodata au fost, in ordine descrescatoare: 1998, 2005, 2003, 2002, 2004, 2006, 2001, 1997, 1995, 1999, 1990, 2000.

Anul 2009 este unul crucial pentru politicile de clima. In decembrie, liderii mondiali se vor reuni la Copenhaga pentru a stabili un acord global privind combaterea schimbarilor climatice, iar Earth Hour este o oportunitate de a transmite un mesaj comun care sa creasca sansele adoptarii unui acord puternic.

Din Las Vegas pana la Sydney, din Cape Town la Beijing, miloane de oameni din peste 2000 de orase s-au angajat deja sa voteze pentru Pamant, participand la Earth Hour. Turnul Eiffel, Biblioteca din Alexandria si Taipei 101, cea mai mare inalta cladire din lume, sunt doar cateva dintre constructiile emblematice care vor ramane in intuneric timp de o ora.

Mai multe detalii despre campania Earth Hour puteti citi pe site-ul www.earthhour.org


Citeste mai multe despre   






















2177 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    nici o sansa (Luni, 23 martie 2009, 16:15)

    o'malley [anonim]

    cum sa stinga romanii televizorul, daca la ora aia se transmita meciul de fotbal Romania-Serbia si se asteapta un rating de (macar) 15%?
    ne-a tinut ceausescu destul pe intuneric.
    • +2 (4 voturi)    
      Stingeti lumina ! (Luni, 23 martie 2009, 17:00)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui o'malley

      dar nu si nocturna !!!
  • 0 (4 voturi)    
    si meciul? (Luni, 23 martie 2009, 16:17)

    Mia Wallace [anonim]

    la 20.45 incepe meciul ... nu?
  • -2 (4 voturi)    
    apa de ploaie (Luni, 23 martie 2009, 16:32)

    srpc [utilizator]

    astea sunt gesturi simbolice cu efect aproape nul, atat pentru sistemul energetic cat, mai ales, pt. mentalitatea cetateanului
  • -2 (4 voturi)    
    Oare ? (Luni, 23 martie 2009, 16:33)

    Mircea [anonim]

    Aceasta idee este demna de tot dispretul !
    Nu se obtine nimic din aplicarea ei, dar se poate face un mare deranj in sistemul de alimentare cu energie electrica la nivel national. In consecinta, este o idee demna de a nu fi i urmata !
  • +3 (7 voturi)    
    Ignoranta si inconstienta (Luni, 23 martie 2009, 16:52)

    Terka [anonim]

    o'malley, mpcj si Mircea - nu va cere nimeni nimic, nu este obligatoriu sa stingeti lumina, e doar un gest de bun simt si un gest de minim sacrificiu pentru a face ceva impotriva incalzirii globale. Stati cu luminile aprinse, nici o problema, lumea civilizata oricum le va stinge si ei sunt cei care conteaza, nu "iluminatii" ca voi. Pa si...intuneric !!
    • -2 (6 voturi)    
      Terka , lasa ca stim noi ca esti sarboaica .. (Luni, 23 martie 2009, 17:05)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui Terka

      ... sanchi, adica tu esti "illuminata" si noi nu, uite ca nu-i asa, noi ne uitam la meci, iar tu o sa stai in intuneric, intunericito mica ce esti! Hai Romania!!!
    • 0 (2 voturi)    
      lumea (Marţi, 24 martie 2009, 21:23)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Terka

      civilizata in mintisoara voastra e sinonima cu econazismul. Realitatea e alta, iar in afara de citiva idoctrinati, suflete de slugi care nu pot trai fara stapin, lumea isi va vedea de treaba.
  • -4 (6 voturi)    
    ne mai lasati cu asemenea idei? (Luni, 23 martie 2009, 16:53)

    mirare [anonim]

    idei puerile lansate ca si adevaruri fundamentale...incalzirea globala are alte cauze...mai studiati si voi, cei care lansati o asemenea campanie
  • -4 (6 voturi)    
    economie (Luni, 23 martie 2009, 16:57)

    mikutzoo [anonim]

    la cata economie de curent am facut pe timpul lui ceasca ,noi suntem scutiti ,nu vi se pare?
    • +1 (3 voturi)    
      Ceausescu (Luni, 23 martie 2009, 17:17)

      Thheo [utilizator] i-a raspuns lui mikutzoo

      Exact asta este atitudinea majoritatii romanilor.. am suferit prea mult.. acum daca ne vine sa ne ca... in strada o facem, ca doar am suferit mult.. ni se da si noua voie acum.
  • -2 (4 voturi)    
    implicatii tehnice (Luni, 23 martie 2009, 17:00)

    bobo [anonim]

    Care sunt implicatiile tehnice ale acestui demers? Ce se intampla cu hidrocetralele, termocentralele, etc care continua sa produca curent in timp ce consumul scade "dramatic"?
    • +3 (3 voturi)    
      stai calm(a) ... (Luni, 23 martie 2009, 17:37)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui bobo

      ... ca marii consumatori nu-si vor inceta activitatea in ora aia. acest "indemn" se adreseaza cetatenilor civilizati. oricum, cred ca in ora aia se va consuma la fel de mult curent ca intre 2 si 3 dimineata. sunt curios daca anul asta insitutiile statului se vor implica sau va fi ceva de genul: "las' pulimea sa stea in bezna ... tantico, mai aprinde si tu un bec, ca-i cam intuneric pe aici".
  • -1 (3 voturi)    
    mai degraba ziua fara apa calda (Luni, 23 martie 2009, 17:46)

    Luci [anonim]

    sa fie o zi in care nu se da apa calda... sau nu se face dus... e mai aproape de romani asta, decat aia cu lumina stinsa... macar asa se va simti ca s-a schimbat ceva...
  • +1 (3 voturi)    
    ma intreb... (Luni, 23 martie 2009, 17:59)

    levi [anonim]

    ...daca indarjirea unora de a refuza ideea de incalzire globala nu are lagatura directa cu maldarele de gunoi din orasele si padurile Romaniei ??
    • +1 (3 voturi)    
      pai are legatura (Luni, 23 martie 2009, 18:15)

      terka [anonim] i-a raspuns lui levi

      Levi draga, deoarece unii nu vad mocirla in care se complac, unde vrei sa vada ei "incalzire globala" ??? Si , la o adica, ce aia incalzire globala :)) ??
    • +1 (3 voturi)    
      cam cum vedem padurile (Luni, 23 martie 2009, 18:17)

      adi [anonim] i-a raspuns lui levi

      asa cred si eu. daca ne facem ca nu vedem, atunci nici nu ne vom simti responsabili pentru ce facem... ca in poza de mai jos:

      http://dacianasarbu.wordpress.com/2009/03/19/picnic-suprarealist/
  • +2 (2 voturi)    
    sanchi (Luni, 23 martie 2009, 18:08)

    margot [anonim]

    asta cu apa calda nu va afecta pe nimeni. urca-te intr-un autobuz si-o sa vezi ca romanii oricum nu se spala. nici nu va observa nimeni daca nu va fi apa calda o zi.
  • 0 (2 voturi)    
    care incalzire? (Marţi, 24 martie 2009, 3:05)

    vlad [anonim]

    Ma intreb: cat ne va mai fi insultata inteligenta cu "incalzirea globala"...?
  • 0 (2 voturi)    
    afaceri cu poluare (Marţi, 24 martie 2009, 18:21)

    Julian [anonim]

    :)) Nu mai ascultati ma prostiile lui Al Gore. De ce se baga repede la taxa de poluare, si niciodata sa dea solutii? De ce nu te ajuta sa ai propria sursa de energie acasa fara sa mai poluezi si nici sa nu mai platesti facturi? Si de ce continua sa construiasca masini pe hidrocarburi, si nu aplica niciodata tehnologii inventate de Nikola Tesla, Viktor Schauberger si altii? Incalzirea globala nu are nici o legatura cu CO2. Soarele are eruptii mai dese. Astai e o gogoasa pt bani si razboaie.
  • 0 (0 voturi)    
    binele planetei? (Sâmbătă, 28 martie 2009, 20:37)

    li [anonim]

    mare dreptate mai are julian. iar despre economie...am sa ajung ca bunica cat de curand. stinge becu SI APRINDE LAMPA (din par :D), scoate frigideru ca e frig in balcon si punem mancarea acolo ... etc. asa ca fac mai multa economie decat cei ce sting lumina o ora.

    o'malley : trebuiau astia sa fixeze meciul intr-o noapte cu luna plina :D (da chiar si acu pot opri lumina. e Domnu' base acolo sii lumineaza el :D
  • 0 (0 voturi)    
    Manipulare (Sâmbătă, 27 martie 2010, 17:34)

    Bobos M [anonim]

    Eu cred ca e o prostie! Pentru a reduce cantitatea de CO2 din atmosfera ar trebui oprite termocentralele si mijloacele de transport, ori tocmai acestea nu sunt oprite. O termocentrala nu se poate opri intr-o ora. Sistemul de reglare a generatoarelor electrice e foarte complex si la reducerea consumului de energie electrica e necesara o reducere proportionala si instantanee a energiei generate, deci vor fi oprite sursele de energie care permit timpi de reactie redusi ( hidro si eoliene ), adica cele nepoluante.