Austria si Ungaria isi impun vointa in fata UE: fara porumb modificat genetic Monsanto

de George Florea     HotNews.ro
Luni, 2 martie 2009, 15:38 Actualitate | Mediu

Austria si Ungaria au avut cistig de cauza in problema porumbului modificat genetic produs de compania Monsanto. Consiliul european al ministrilor Mediului din UE a decis luni ca nu poate forta cele doua tari sa aprobe cultivarea acestui tip de porumb, transmite AFP.

Doar patru tari dintre cele 27 de state membre - Marea Britanie, Finlanda, Olanda si Suedia - au sustinut propunerea Comisiei Europene, care cerea Austriei si Ungariei sa ridice interdictia de a cultiva porumbul modificat genetic de la Monsanto.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2639 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    super! (Luni, 2 martie 2009, 15:47)

    Codruta N [utilizator]

    As vrea sa vad si la Romania, MACAR atata demnitate - si responsabilitate fatza de mediu si de sanatatea cetatenilor ei - precum si grija de independenta viitoare fatza de tot soiul de firme care vor sa instituie monopol!
    • -3 (3 voturi)    
      Pai Romania a votat si ea contra OGM-urilor ! (Luni, 2 martie 2009, 20:29)

      Resistance is useless [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Nu inteleg ce vrei sa spui cu interventia asta de complexata mioritica.
      Romania a votat alaturi de Ungaria si Austria!

      Rusine sa le fie "civilizatilor" din Finlanda, Suedia, Olanda, UK, care vroiau sa oblige Austria si Ungaria sa consume OGM. probabil la acei scandinavi te refereai cand cereai sa aiba "demnitate" !

      Oricum, consecinta va fi groasa, USA va da in judecata UE la OMC si UE risca sa plateasca sute de milioane amenda daca nu dovedeste stiintific periculozitatea OGM-urilor. Nu-i nimic, sunt sigur ca toate statele astea care au votat contra vor scoate imediat bani, ca asa e civilizat:))
    • 0 (0 voturi)    
      daca (Marţi, 3 martie 2009, 20:20)

      Nichipercea [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Din presa : Vremurile sunt grele, economia se clatina si multa lume isi pierde locul de munca. O fata intreprinzatoare nu trebuie insa sa-si faca probleme: poate oricand sa-si gaseasca un barbat cu bani, care sa faca mai usoara criza....

      Asta da ocupatie in loc sa te ofilesti pe internet cu interventii banale si lipsite de realitate.
      Mai incolo actualul ministru al agriculturii declara ca in cei 4 ani ai guvernului duduitor Iuda Finkelstein Tariceanu nu s-a luat nici un euro de la UE pentru acest sector.
  • -3 (5 voturi)    
    Interesant (Luni, 2 martie 2009, 15:51)

    Calin [anonim]

    Am o vaga banuiala ca Romania ar fi putut fi fortata (asta in cazul in care nu cultivam deja porumbul respectiv...nu sunt la curent cu agricultura)...
    • +5 (5 voturi)    
      O facem de mult timp (Luni, 2 martie 2009, 16:03)

      ofacem [anonim] i-a raspuns lui Calin

      Chiar daca nu voi fi sustinut cu alte informatii.
      Pe parcele mici, de teste, ... ... ... pina se extinde.
    • +4 (4 voturi)    
      Cica sintem pe 3 in Europa (Luni, 2 martie 2009, 16:16)

      nam [anonim] i-a raspuns lui Calin

      Deja, la cultivat porumb monsanto, pe 7000 ha sau asa ceva.
  • +4 (8 voturi)    
    anti monsanto (Luni, 2 martie 2009, 16:09)

    om de rand [anonim]

    Cultivam deja, din cateva documentari de pe net inca din 2006, dar eu am o banuiala ca mai de mult. Exista in Romania, au si sediu in Bucuresti. Noi? Demnitate? E un cuvant pe care nu-l cunoastem! Suntem mult prea influentabili si mai ales foarte vulnerabili in fata banilor! Exista un film documentar despre actiunile acestei companii! Multi fermieri care nu s-au supus companiei au fost ucisi si le-au luat terenurile! In Germania au dat lege de a interzice acestei companii sa cumpere terenuri si sa cultive, dar compania a cumparat terenuri sub nume diferite si au cultivat porumb genetic! Nu au mai putut actiona sub nici o forma autoritatiile pentru ca si terenurile alaturate erau deja infestate de sporii raspanditi! Ma bucur pentru Austria si Ungaria! FELICITARI!....pei SA MANCAM BINE!
    • +2 (4 voturi)    
      polenul, bata-l vina... (Luni, 2 martie 2009, 16:21)

      Nume [anonim] i-a raspuns lui om de rand

      ”omule” tu stii ce sunt aia spori ? Nu prea s-a prins nimic de tine la lectiile de biologie.... Porumbul nu are spori, ciupercile se inmultesc prin spori. Nu mai crede tot ce ti se serveste. Sa nu crezi ca sunt pentru porumbul modificat genetic, dimpotriva. Un om bine informat e mai greu de manipulat.
  • +3 (7 voturi)    
    MONSANTO - O FIRMA CONDUSA DE CRIMINALI (Luni, 2 martie 2009, 16:18)

    blackboxd [anonim]

    Am tot auzit trecator de aceasta firma americana, Monsanto, si de faptul ca ar fi implicata in ceva scandaluri internationale asa ca m-am decis sa aflu mai multe despre ea. Am gasit un documentar "The world according to Monsanto" si ce am vazut in acel documentar m-a socat! un mic preview puteti vedea si aici http://www.youtube.com/watch?v=swVjzIVqRUA.
    Il recomand oricui care vrea sa afle adevarul despre toate companiile din lume care se ocupa, intr-un fel sau altul, de ceea ce noi mancam. Atata indiferenta si lacomie de bani mai rar! In doumentar veti afla cum Monsanto a facut lobby puternic la guvernul SUA ca sa ii fie aprobate toate produsele fara testele de rigoare... soia modificata genetic, porumb si multe altele. Un fost oficial american FDA (Food and Drug Administration) responsabil de acordarea avizului pentru eliberarea pe piata a produselor Monsanto a recunoscut ca a fost fortat de superiorii lui sa treaca cu vederea toate testele obigatorii inainte de aceasta eliberare. Cata indiferenta!!
    Acum Monsanto urmareste sa cumpere cat mai multe firme care se ocupa cu producerea si comercializarea de seminte de orice fel pentru a-si impune produsele lor modificate.
    Suntem condusi de asa zisi "oameni" care se gandesc NUMAI la bani si nimic altceva !!
    • +1 (1 vot)    
      Suedia, Finlanda si Olanda sustin Monsanto (Marţi, 3 martie 2009, 10:54)

      Agitprop [anonim] i-a raspuns lui blackboxd

      Pentru romanii cu grave complexe psihice de inferioritate in fata "civilizatilor" scandinavi: remarcati va rog faptul ca votul pentru Monsanto e dat de scandinavi si britanici, contra restului Europei.
      • 0 (0 voturi)    
        boicotaj (Miercuri, 11 martie 2009, 21:45)

        Julian [anonim] i-a raspuns lui Agitprop

        atunci sa boicotam produsele provenite sau fabricate de firmele acestor tari.
  • +2 (4 voturi)    
    Bravo lor (Luni, 2 martie 2009, 16:45)

    un roman [utilizator]

    Cand ne vom trezi si noi?!
  • +6 (6 voturi)    
    bravo! (Luni, 2 martie 2009, 17:49)

    Florin [anonim]

    Monsanto e cea mai diaboloca firma de pe planeta. Ei fac marca inregistrata din tot ce modifica genetic, plus soiuri obisnuite care pur si simplu exista de cand haul si se trezesc ei sa le inregistreze sub numele lor, pentru ca nu sunt inca inregistrate. Ei vand semintele modificate genetic de ei doar pentru a fi semanate in acel an, si e ilegal prin contractul semnat de producator sa isi opreasca seminte pentru anul urmator, din recolta. Sunt cel mai mare pericol al planetei, nu exagerez. Aplica tactici de descurajare a producatorilor care folosesc seminte obisnuite si au ferme in zona celor cu recolte modificate genetic, daca pica niste seminte pe tarlaua vecina, ei ii dau in judedcata si ii tarasc in procese pentru furt. Nu exagerez, cautati pe internet si veti gasi, si scris si s-a facut si un film despre pericolul care este Monsanto. Chimicalul lor Round Up, singurul care se foloseste cu semintele lor, e facut ca daca stropesti un teren unde amesteci seminte modificate si seminte obisnuite, alea obisnuite mor si alea modificare sunt foarte bine.
    Bravo austriecilor si ungurilor pentru pozita lor verticala.
    • +2 (2 voturi)    
      din cate stiu... (Marţi, 3 martie 2009, 3:10)

      goe [anonim] i-a raspuns lui Florin

      cerealele obtinute din samanta Monsanto nu pot fi folosite de samanta, pentru ca nu germineaza. Intr-adevar, diabolica afacere!
  • 0 (2 voturi)    
    pericol de infometare globala (Luni, 2 martie 2009, 21:21)

    Julian [anonim]

    Va spun eu mai pe scurt ce vor. e subventionata de Rockefeller, iar prin intermediul semintei Terminator(la un moment dat nu se mai reproduce) ei vor sa obtina controlul stocului de hrana global. Daca esti cuminte mananci acolo ceva cat sa nu mori de foame, daca protestezi dai coltu.