Chinezii iau masuri pentru reducerea poluarii la Beijing, inaintea Jocurilor Olimpice 

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 6 iulie 2008, 12:25 Actualitate | Mediu

Autoritatile chineze au anuntat noi masuri pentru reducerea poluarii la Beijing si in celelalte orase ce vor gazdui luna viitoare Jocurile Olimpice. Circulatia vehiculelor se face deja cu restrictii, iar principalele fabrici, mari poluatoare din Beijing, au fost nevoite sa urmeze un proces de modernizare, sa isi inceteze activitatea sau au fost mutate in afara capitalei, anunta Rador.

Incepand cu 1 iulie, autovehiculele care nu respecta standardele in materie de emisii nu mai au voie sa circule in Beijing, urmand ca de la 20 iulie sa functioneze sistemul par/impar, in functie de numerele de inmatriculare.

De asemenea, in perioada Olimpiadei nu vor circula decat jumatate din numarul autovehiculelor institutiilor de stat si guvernamentale.

Masuri severe au fost anuntate si in orasul Tianting, oras care va gazdui partide de fotbal, unde 40 de fabrici trebuie sa-si inceteze activitatea in perioada 25 iulie - 25 septembrie, in timp ce in orasul industrial Tangshang, aflat la circa 150 km de Beijing, vor fi inchise aproape 300 de fabrici. Beijingul a cheltuit peste 17 miliarde de dolari, incepand din anul 1998, pentru imbunatatirea calitatii aerului din capitala.

Potrivit unui raport dat publicitatii luna trecuta de Agentia Olandeza de Evaluare a Mediului, China este cea mai poluanta tara din lume, depasind chiar si Statele Unite.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

972 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    ce bine-mi pare (Duminică, 6 iulie 2008, 14:04)

    alexxx [anonim]

    Si-asa planeta-i pe duca... ce mai conteaza.
    • 0 (0 voturi)    
      ne pare bine dar... (Duminică, 6 iulie 2008, 17:26)

      chinezu [anonim] i-a raspuns lui alexxx

      planeta-i pe duca...dar permite-mi sa fiu avocatul diavolului...cate tari s-ar duce naibii fara china?...fara produsele ei?...fara preturile ei?...sau gadeste-te ca toti chinezii si-ar scoate lichiditatile din bancile lumi...ata doar
    • 0 (0 voturi)    
      ne pare bine dar... (Duminică, 6 iulie 2008, 17:26)

      chinezu [anonim] i-a raspuns lui alexxx

      planeta-i pe duca...dar permite-mi sa fiu avocatul diavolului...cate tari s-ar duce naibii fara china?...fara produsele ei?...fara preturile ei?...sau gadeste-te ca toti chinezii si-ar scoate lichiditatile din bancile lumi...ata doar
      • 0 (0 voturi)    
        China blestemata (Marţi, 8 iulie 2008, 12:02)

        tibetanu [anonim] i-a raspuns lui chinezu

        Nu mai supraevalua atat China, vezi ca statisticile la care te uiti sunt in dolari PPP, in realitate (adica in dolari sau euro nominali) PIB-ul chinez e mai mic decat cel al Germaniei, Frantei sau UK, fiind sub 2.000 miliarde.
        Umanitatea (mai ales cea occidentala) a trait secole fara produse din China (si atrait chiar foarte bine) si se poate debarasa de China fara consecinte dramatice.
        "Succesul" chinez e de fapt succesul societatilor europene si americane, fara tehnologie si capital occidental China era si acum un imens lagar comunist la nivel de ev mediu :))
        Poate esti din generatia de analfabeti de dupa revolutie, insa deschide o carte de istorie sau da click pe google, in anii '80 China era mizerabila, Romania ceausista era un paradis in comparatie cu ea:)))
        Lichidatile chineze din bancile lumii sunt inferioare celor japoneze, americane sau europene si in mod cert mai mici decat cele evreiesti :))))
        2008 e anul blestemului asupra Chinei, pt. ca ucis calugari tibetani budisti, inundatii catastrofale, geruri-record, sute de mori in mine si peste 3.000 de cutremure dupa cel din Sichuan (90.000 de morti) provocat de placa tectonica tibetana!
        Sa vezi ce umilinta va fi la JO, cu poluare, cu alge pe lacul olimpic, cu anulare de probe atletice, cu sportivi nemultumiti, cu ziaristi bruscati si expulzati, cu manifestatii de dizidenti si de tibetani, cu nori de smog fotografiati dimineata deasupra oraselor!
        Iti dai seama ca guvernul inchide mii de fabrici si arunca in somaj milioane de oameni doar pt. a arata o imagine falsa la JO?
        China e imperialista si merita combatuta, e viitorul inamic al libertatii pe planeta!
        • 0 (0 voturi)    
          o fi... (Miercuri, 9 iulie 2008, 8:29)

          chinezu [anonim] i-a raspuns lui tibetanu

          Nimeni nu te-a contrazis domnu`le...eu mi-am cerut permisiunea sa fiu avocatul diavolului ca sa iasa la iveala toate aspectele sa se vorbeasca si despre partea cealalta a baricadei...dar se pare ca analfabetismul din tine nu a observat acest lucru...desi nimeni nu te contrazice in opinie. oricum, multumesc ca nu sunt chinez.
        • 0 (0 voturi)    
          ete na! (Joi, 10 iulie 2008, 12:11)

          chiar eu [anonim] i-a raspuns lui tibetanu

          Care secole dom'le, zici mata ca au trait europenii foarte bine fara produsele chinezesti? ai idee cine a inventat plugul, hartia, tiparul, busola si muuuulte alte chestii - nu pomenesc de praful de pusca - ? hai sa te surprind, daca nu ai ghicit: chinezii, bre!
          Nu zic ca ceea ce fac ei cu drepturile omului e bine, insa inainte de a face o afirmatie si a incepe sa arunci cu noroi, documenteaza-te nitel.
  • 0 (0 voturi)    
    sufla si in iaurt ? (Duminică, 6 iulie 2008, 23:22)

    http://mascuzati.blogspot.com [anonim]

    ma intreb daca nu sunt penibil